M LLOWAY 00, ZONDAG 30 NOVEMBER. 1873. N°. 231. MM», w. Te bevragen bij de t. (4813) 'A!t NOOTEN. fa? BOECK, nmissionair in Effecten, eek. f3. IONTGINNINGj WEEKBLAD VOOR DE 'KRIMPENER-, ALBLASKER- EN LOI’IKERWAARD EN OMSTREKEN. MEER, >s7raat,^ö^6bÖffftOVkll, WINKELIER in CTUREN, De reddende Engel. BUITENLAND. OVERZICHT. stmniTira town I t van dit Ni liet getal der der ma, niet m ne er N. van Nooten, Schoonhoven S. W. N. VAN NOOTETs ültgeafrs. 1» Januari 1874 htingen worden EOOT»: kPPEN, benoodigd voor ver- van een Ook f 63,000. 25,000. sning te verkrijgen, (4815) Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 SAAI/BT BWZ. gunst en recommandatie. (4®i«) Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Gelukkig leven. Wan- omloop er van goed en de i, is de gezondheid ook goed, ondervollc kracht, de groote eid te doorgronden, door het vochten en vaste deelen te De Holloway Pillen kunnen tvolen worden aan alle per- ekkige spijsvertering lijden, a ot renuwsmart onderhevig Zij matigen het zuur in de i, verdrijven de schele hoofd- g van den lever aan en wer- zacbt afzettend geneesmiddel, schen kunnen die zonder den Je Holloway Pillen zijn uit- jr eene of andere ziekte aan lijdende personen, omdat zij tot zijn eigenaardigen stand- algemeen een verzachtenden uitoefenen. Zalf 10.80, f1,85, fS,— a op franco aanvrage i oon- othekers in Holland, alsmede dissentient te Londen, 583, 244 Strand. (4807) Indien onze lezers de dagbladenwelke ver slag gaven van de in deze maand in de Tweede Kamer gevoerde debatten over de Indische be groeting, niet hebben ter zijde gelegd onder den uitroepochwat weet ik aan Indiëmaar indien ze met eenige aandacht die verslagen hebben doorlezen, dan zullen zij zeker een gunstigen indruk hebben ontvangen. Zelden toch is, in den laatsten tijd althans, eene begrooting voor onze belangrijke Oost- Indische koloniën met zooveel geestdrift ont vangen en met zooveel bekwaamheid verdedigd. Aan ieder moet het in het oog gevallen zijn dat wij toch in de oplossing der zoogenaamde koloniale quaestie in den laatsten tijd al een heel eind zijn gevorderd en dat zeker tegen woordig eene richting van koloniaal regeerings- beleid is ingeslagenwelke op den duur tot een goed koloniaal beheer leiden moet. Immers men vermeet of vermant zich niet meer in af getrokken theorieënof in bet bespreken van toestanden, welke men toph niet volkomkn kent, maar men is vrij algemeen van overtuiging, dat ook in Indië, gelijk in iederen staat die bloeien zal, de bronnen van welvaart moeten worden verbeterd, dat alzoo voor een degelijk en krachtig bestuurvoor veiligheid van per sonen en goederen, voor middelen van gemeen schap meer en beter moet worden gezorgd. Zelfs de oppositie, d. w. z. de koloniaal-conser vatieve partij ontkent dit niet, al is het dat zij angstvallig waarschuwt tegen het doen van te veel uitgaven in het belang van Lndiê’s wel vaart. Doch dat is alleen een quaestie van meer of min, met van beginsel. Gelukkig is tegenwoordig de leiding der ko loniale zaken toevertrouwd aan eenen Minister, die buitengewoon sterk van de overtuiging door drongen i>dat in de genoemde behoeften van Indië behoort te worden voorzien en die ten volle de bekwaamheid bezit, om daartoe de uoodige maatregelen voor te dragen, te verde digen en in het leven te roepen. Over die be kwaamheid is in de Kamer maar ééne stem. Welnu, de laatste begrooting droeg van dit krachtig streven van den heer Fransen van de Putte de meeat doorslaande bewijzen. Daar was geld uitgetrokkeu voor eene geheele hervorming van het gevangenisstelsel, voor verscherping en, uitbreiding der politie, voor vermeerdering der gelegenheden van onderwijs, voor het tot stand brengen van noodzakelijke openbare werken enz. Alleen een onverstandig idealist of een vitter, of een kniesoordie niet bedenken of niet willen bedenken, dat Aken en Keulen niet op ééuen dag gebouwd zijnen die dus maar liefst alles iu eens hervormd zouden willen zienkonden voor die begrooting de schoudbrs ophalen. Het resultaat is dan ook geweest 4 dat zij in de Kamer met aanzienlijke meerderheid in aan genomen. Natuurlijk waren de liberalen het meest tot toejuichen gestemd. Maar die toejuiching was niet onverdeeld. Daar waren in de begrooting enkele punten, waarin zy meenden, dat de Minister van de beginselen der liberale richting van zijne eigen beginselen was afgeweken, althans die beginselen niet krachtig genoeg had door gevoerd. Over één dier punteneen hoofdpuntdat tot een hoogst belangrijk debat aanleiding gaf, een enkel woord. Wij schreven boven deze regelen //een red dende engel”, omdat inderdaad hier tusschen den minister en zijne geestverwanten een Con flict was ontstaan dat, indien het niet was opgelost door een der kamerledeneen hoogst noodzakelijken maatregel zoude hebben tegen gehouden. Wat was de zaak? De Minister had op zijne begrooting den post voor het binnenlandse!) bestuur verhoogd. Hij wilde n. 1. het personeel der onderdistrictshoof- den vermeerderen. liberale koloniale po- Eenmaal is men reeds aan de ig dier heerendiensten nabij geweest, t is er helaas, door verandering van ivt toe gekomen. Toch een der eerste wenschen zal men toch ook, efelijker, aangenamer, ver- r geur voorstellen, dan het ANVERS ARBAIX te Antwerpen, kende Bloemen, Bladeren ende Geurplanten en Wor- i’ANVERö eigenschappen t verdrijven der Hoofd- en alsmede om de lucht in «ren en te verfrisschen. dat iedere flesch omringt, de volgeudt^ pr|ren: UT, 1,00. 0,7#. de helft minder in prijs, iren te stellen in hen, prijs verkoopen; men be- LE en DUBBELE qualiteit ien kan vinden in de voor is volgt: lej.M.P.KUULENBURG, rfumeriën, enz. Koestraat. JalSmaKKB, Apotheker INin ’t groot. 4G, Hoogstr., Verkoophuis. 1AN, Verkoophuis. ijzonder aanbevelingswaar- meest verfrissohend reuk- het best houdende op de (4805) is van 6 flesachen. ren uitweg kunnen vinden en riep nu uit: in Gods jiaam dan liever vermeerdering der heeren diensten, dan een ongeorganiseerd districtsbestuur. Hij troostte echter zijne geestverwanten met de opmerking, dat hij ernstig bedacht was op een geheele afschaffing van alle heerendiensten teu behoeve der hoofden en dat dus de thans nood zakelijke vermeerdering slechts een tijdelijke maat regel was. Maar de geestverwanten lieten zich zoo ge- makkelijk niet troosten en riepen van hunne zijdein Gods naam dan liever een ongeorga niseerd districtsbestuurdan uitbreiding der hee rendiensten. Zoo liep dus de belangrijke hervorming in de administratie en politie groot gevaar van te zullen worden verworpen. Wonder was het dus niet, dat men uitzag naar middelen, om den uitweg te vinden, dien de Minister verklaard had niet gevonden te hebben eu dat verlangend werd uitgezieu, of niet een reddende engel der verzoening tusschen beide kwam. Verschillende amendementen waren streven het uitvloeisel. Eerst kwam de heer Leutiug op met het voorstel om de gevraagde verhooging van den post te schrappen. Zyn doel was, om den Minister met eerder in de gelegenheid te stellen liet aantal onder-districtshoofden te vermeerderen, tot dat hij tevens de algeheele afschaffing van wlfte heerendiensten voordroeg. Men wilde daar door bij deu Minister zekeren dwang uitoefenen om tot dezen laatstenzoozeer gewenschten maatregel over te gaan. Maar de Minister zeide, dat hij daarmede nog met gereed was, dat hij die afschaffing nog niet voorstellen koude en dat. inmiddels zijne hervorming zoo hoog noodig was. De heer Lenting was dus geen reddende engel eu op die manier reddende engel te wezen, zoude ook wezenlijk al te gemakkelijk zijn. Immers meu zoude eenvoudig de handen in den schoot leggen en niets doen. Van het amendement van den heer van Zuylen zullen wij met veel zeggenomdat dit niet uit sluitend op eene vereffening van het bestaand conflict gericht was. Deze afgevaardigde wilde den Minister eenige gelden toestaan, om alleen het lagere politiepersoneel uit te breiden, maar op de pertinente verklaring van den Minister, dat bij daarover ook bad gedacht, maar dat dit geheel onvoldoende zoude wezen, verviel de aan- ueinelijkheid van dit voorstel. Nu meende de heer Bergs na den steen der wijzen gevonden te hebben. Laat ons, zeide hij, aan die nieuw te benoemen onder-districts hoofden geene heerendiensten toestaanmaar hun liever eene verhooging geven van tractement, en hij stelde eeu amendement voor, waarbij de be doelde post verhoogd werd met eene som, voor dergelijke tractemeutsverhoogiug benoodigd. Dat was al heel eenvoudig, en, indien daar werkelijk de steen der wijzen gelegen waszoude men zich slechts hebben te verbazen over de kortzichtigheid van den Minister, die dit dood eenvoudige middel had over het hoofd gezien. Maar het middel was dan ook meer eenvou dig, dan aannemelijk. Het miskende geheel deu toestand iu Indië. Immers giug het met het oog op de denkbeelden der inlanders niet aandat sommige onder-districtshoofden (de thans bestaaude n. Iwèl heerendiensten zouden genieten en hunne nieuwe ambtgenooten met. Heerendiensteu doen af tot de waardigheid der ambtenaren en eeu dergelijk onderscheid tusschen ambtenaren van deuzelfden rang koude dus met worden gemaakt. Eindelijk kwam echter de reddende engel toch in de gedaante van den heer van Loon. Deze stelde uok voor den post te verhoogen, maar niet om de tractementen der nieuw te benoemen ouder-districtshoofdendoch om die van eenige lagere ambtenaren te verhoogen. De aau die lagere ambtenaren verschuldigde heeren diensten zouden dan kunnen worden afgeschaft en deze daardoor vrijvallende diensten worden verplaatstdoordat zij aan de nieuwe onder-dis trictshoofden werden toegewezen. Op die wijze zoude de gelijkheid in waardigheid der ambte naren van deuzelfden rang worden bewaard en zoude toch het getal der thans bewezen heeren diensten niet worden uitgébreid. De Kamer greep de redding aan, al was het ook slechts met eene zeer geringe meerderheid. Na dit votum zal dus de Minister het districts bestuur beter kunnen organiseeren en voor de veiligheid op Java krachtiger zorgen. In zoo ver heeft de Kamer hem dus in de bereiking van zijn belangrijk doel niet belemmerd. Maar bovendien heeft de meerderheid der Kamer nu uitgesprokenduidelijk uitgesproken, dat zij de heerendiensten ten behoeve der hoof den afkeurt, dat zij zoo spoedig mogelijk een voorstel tot geheele afschaffing dier diensten ver wacht en dat zij zoodanig voorstel zal steunen. Mogen wij spoedig de gelegenheid hebben de indiening van dal voorstel te bespreken. De aanneming van het voorstel om Mac- Mahon’s mandaat met 7 jarenalthans voorloo- pig onvoorwaardelijk, te verlengenheeft deu President der Fransohö republiek aanleiding gegeven tot het indienen eener derde boodschap. Dit stukin de zitting van Maandag jl. door den Minister-president voorgelezen luidt aldus /rIk stel er prijs op U, mijn levendiger) dank te betuigen voor het groove bewijs van vertrou wen, dat gij mij gegeven hebt. Toen gij mij de uitoefening van de uitvoerende macht gedu rende 7 jaren verleendet, hebt gij het land de veiligheid als noodzakelijke voorwaarden voor zijn voorspoed willen waarborgen. Ik hoop aan uwe verwachting te zullen beantwoorden. Gij cult in mij steeds een vasten steun vinden der orde en een getrouw verdediger der besluiten van de Nationale Vergadering.” In welken zin die verdediging der orde door zijne regeering wordt opgevat, bleek al dadelijk uit de beantwoording der interpellatie van Leon Sayover het herhaalde en langdurige uitstellen der aanvullingsverkiezingen. De interpellant beschuldigde de regeering daarbij het belang van sommige partijen op het oog gehad te hebben, en aldus aan de monarchale beweging, die het gansche land bezig hield, te hebben deelgenomen. Wel verre van die laatste bewering geheel van zich af te werpen, stelde de Broglie zich tevreden met de verzekering dat de regeering als zoodanig zich niet met die beweging had ingelaten; zij diende vereenigd de maatschappe lijke belangendochvoegde hij er bijdit nam niet weg dat ieder Minister als persoon volkomen vrij bleef in zijne handelingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken Beuli verdedigde den maatregel tot uitstellen der verkiezingen, als strek kende tot handhaving der orde, waarvoor hij de volle verantwoordelijkheid op zich nam. Ook thans nog zou die maatregel door de regeering worden doorgevoerd. Van die regeering zal hij zelf echter hoogstwaarschijnlijk geen deel meer uitmaken. In het nieuwe Ministerie, dat na aanneming van het prorogatie-voorstel wordt samengesteld, zal de portefeuille van Binnen- landsche Zaken door de Broglie worden aanvaard, terwijl Decazesde vroeger aangewezen persoon als president-minister vau Hendrik V,die voor bui- tenlandsche zaken zal opnemen. De overigen zullen waarschijnlijk hunne portefeuilles behouden. De richting die het nieuwe kabiuet zal volgen is dus duidelijk. Of de z/conservatieve meerderheid” met die richting is ingenomen zal eerst blijken bij de behandeling der constitutioneele wetten. Dan zullen de leden van het linker-ceutrum die uit overdreven vrees voor de anarchie mede werk teu tot de aau neming van het voorstel der minderheid, moeten verklaren of zij het eens zijn met heu, die volgens hunne uitdrukkelijke klaring met de verlenging van het mandaat Mac-Mahon niets anders bedoelend&n geleidelijken overgang tot de Monarchie. Gelijk men weet is Java verdeeld in resi- dentiënwelker inlandsche bestuurder den titel draagt van regent. Nu is iedere residentie weder onderverdeeld in districtenaan welker hoofd de districtshoofden of wedono’s staandie hunne bevelen van den regent ontvangen en alzoo het toezicht honden op die takken van bestuur, welke aan den regent zijn opgedragen. In uit gebreide districten bestaan dan nog onder-dis- trictshoöfden. Van deze klasse van ambtenaren wilde de Minister er meerdere aangesteld heb ben. Hij wensebte dit vooreerst in het alge meen omdat het districtsbestuur administratief een verbetering van toezicht eisefite, maar bo vendien, en wel voornamelijk in het belang eener betere organisatie der politie. Immer? is het maar al te waar, dat de veiligheid op Java veel te wenschen overlaat en dat er allerlei mis drijven gepleegd worden, welke nooit worden ontdekt wegens gebrek aan politiebeambten en politietoezicht. De Minister was van oordeel dat reorganisatie op dit punt dringend werd gevor derd en dat -eene vermeerdering van het getal der onderdistrictshoofden het beste middel was, om het beoogde te bereiken. Dus eene vermeerdering van hoogere inlandsche ambtenaren. Maar wat zoude van dien maatregel een gevolgen zijn? Men herinnere zich, of wel men verneme, voor zoover men het niet weet, dat de meeste inlandsche ambtenaren behalve door hunne be zoldiging nogvolgens de oude gebruiken des lands, beloond wordeu iu heerendiensteu. Voor ieder hunner is een aantal personen der aan hen onderhoorigc inlandsche bevolking aange wezen, om in hunne huishouding, voor hunne staatsie enz. zekere diensten te veriebten. Dit alles is bij gouverueinentsbesluit geregeld en na tuurlijk kan daardoor de regeering met het toe kennen van lagere tractemeuten volstaan, dan anders het geval zoude zijn. De heerendiensten ten behoeve der inlandsche ambtenaren ontlas ten dus de Nederlandsche schatkist. Het ligt nu in den aard der zaak dat, vooral bij de bekende onderworpenheid der inlandsche bevol king aan hare hoofden, die heerendiensten niet zelden tot misbruiken aanleiding geven en dat die onbezoldigde diensten met onze beginselen van rechtvaardigheid ook niet strooken. Geeft aan de hoofden een betere bezoldiging en laat hen hunne bedienden huren, gelijk wij onze dienstboden ook huren. Zoo zoude men zeggen, liiet waar? Welnu, zoo hebben ook reeds sinds langen tijd de voorstanders eener litiek gesproken. E afschaffing die’ maar het regeeringspersonenn.. blijft die afschaffing van de liberale partij, en 2 t vooral nu de Indische inkomsten zoo ruim vloeiente eeniger tijd tot dien maatregel tei. komen, waaraan dan natuurlijk eene trac- tementsverhooging der hoofden verbondcu zal moeten zijn. Volgens de bestaande regeling nu behooren de onder-districtshoofden tot die ambtenaren, welke op heerendiensten recht hebben. Werd derhalve de Minister door het toestaau der aan gevraagde gelden in de gelegenheid gesteld om het getal dier ambtenaren te vermeerderendau was het noodzakelijk gevolg uitbreiding van de heerendiensten. Dit zoude strijden tegen het liberaal pro gramma. Van daar de hevige oppositie tegen dien post van liberale zijde. Maar hoe was dan de liberale Minister er toe gekomen om over dit bezwaar heen te stappen Zijne Excellentie verklaarde, dat hij lang had geaarzeld, maar dat de eischen van een ver beterd districtsbestuur en een politietoezic.it zóó dringend waren, dat hij dit bezwaar had moe ien ter zijde stellen. 11 ij zelf had geenen ande-

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1