Gedichten door C. P. TIELE. EAU D'ANVERS LAPPEN, JAPÜNSTOFFEN, BINNENLAND. ïoov, ADVERTENTIËN. ILLUMINEREN. EENE DIENSTBODE. St. Nicolaas-Cadeau. SIGAREN; CACUEM1RES GEEN HARTELIJKER H. J. VAK DER HEIJDE, ONTVANGEN: Jaarboekjes, Almanakken en Kalenders voor 1874. N. FRAN9OIS SNEL, EFFECTEN en KASSIER TE GOUDA, NEEMT GELD IN BEWARING Heden verschijnt de omstandigheid dat de graaf van Cbambord tijdens de behandeling van het prorogratie-voorstel te Versailles vertoefde, staat ongetwijfeld in ver band met die verklaring. Alvorens in het PruisiSOh.6 huis van af gevaardigden de beraadslagingen over de begroo ting een aanvang namen heeft de woordvoerder van het clericale centrumvon Windthorst, eene interpellatie tot de regeering gericht over de jongste wijzigingen in het Kabinet. De vice- president verklaarde dat de wederoptreding van Prins von Bismarck alleen ten doel had een heid te brengen in de politiek van het land en van het Kijken dat in de persoonlijke ver antwoordelijkheid der Ministersdie volgens von Windthorst daardoor op één persoon was over gebracht niets veranderd was. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting vulde de Minister die verklaring nog aan met de ver zekering, dat er niet aan gedacht werdom de eenheid in richting van het Kabinet te verbre ken door de benoeming van een conservatieven Minister van Landbouw. Met toejuiching werd voorts de mededeeling ontvangendat uit een financieel oogpunt geen bezwaar bestond tegen de opheffing van het dagbladzegel en dat deze opheffing zou worden voorgesteld in eene Rijks- drukperswet. De Saksische Tweede Kamer heeft dezer dagen een belangrijk besluit genomen. De grond wet gaf aan de regeering het recht om eene wet, die door een der twee Kamers met eene meerderheid van minder dan 2/s der stemmen verworpen, doch door de andere aangenomen was, toch af te kondigen. Dit geschiedde o. a. met de schoolwet, in de vorige zitting door de 2e Kamer verworpen. Deze heeft echter nu met overgroote meerderheid een voorstel aangenomen om dat recht geheel te doen vervallen, doch daarentegen aan de regeering in de samenstel ling der Eerste Kamer meerderen invloed te ver zekeren. Het zal nu de vraag zijn of de Eerste Kamer zich daarmede vereenigt. De Ooetenrijksche regeering heeft eene eerste maar belangrijke overwinning behaald door de aanneming van haar ontwerp tot het sluiten eener leening, voornamelijk om te gemoet te komen aan den beerschenden geldcnsis. Slechts eene kleine wgzigingten aanzien van den aard der geldswaardige papieren waarop voorschotten konden verleend wordenis in het oorspron kelijk ontwerp gemaakt. De Hongaarsohe regeering daarentegen is minder gelukkig. De leeuing door den Minister van Financiën aldaar voorgesteld heeft op het meerendeel der afgevaardigden zulk een ongun- stigen indruk gemaakt, dat de Minister beslo ten heeft zijn ontslag te vragen, welk voorbeeld ook door den Minister van openbare werken is gevolgd en door de overigen waarschijnlijk spoe dig gevolgd zal worden. Het onde gebrek heeft zich ook nu weder in het Italiaanse he parlement voorgedaan. De eereie zittingen moesten alle onverrichter zake gesloten worden, daar er geen voldoend getal leden aanwezig was om een besluit te kunnen nemeu. Eerst nadat de namen der af wezige leden in de staats-conrant waren open baar gemaakt, kon een aanvang gemaakt wor den met de werkzaamheden. Na de presidents keuze kwam de begrooting in behandeling. Een voorstel van een der leden, om het beginsel der wenschelijkheid van internationale scheids gerechten uit te spreken, werd met algemeene stemmen aangenocnep. Nu de gemoederen wat bedaard zijn en er gelegenheid is geweest tot wederzijdsch wisselen van gedachteu, schijnt men er over te denken, het AmerikftanBQh-Engelsnh.Span.nanh conflict door middel eener scheidsrechterlijke uitspraak tot een einde te brengen. De Keizer vau Duitscliland zou de aangewezen arbiter zijn. Amerika's eischen komen hoofdzakelijk hierop neder: onmiddellijke teruggave van Virginius en uitlevering van de nog overgebleven bemanning eu passagiersschadeloosstelling aan de familie der ter doodgebrachten en uitlevering der schul dige overheidspersonenteruggave der in beslag genomen goederen van Amerikaansche onder danen enz. Intusschen worden zoowel in Ame rika als iu Spanje en op Cuba de oorlogstoe bereidselen voortgezet. Ook ditmaal valt uit Spanje overigens weinig nieuws mede te deelen. Een decreet tot ont binding der militie te Madrid is op verzoek van gemeenteraadsleden en vrijwilligere ingetrokken en .vervangen door eene voorloopige reorganisatie, die \weldra doot eene definitieve zal gevolgd worden. In het Noorden is men werkeloos. Geen der overwinnende partijen schijnt daar lust of kracht te hebben om bare overwinningen te voltooien. Carthagena w nog altijd ingesloten. Binnen de stad heeracht voortdurende verdeeldheiddie nu «ena aan de partij van Contrecas, dan weder aan de andere par tg bet overwicht geeft. Het bombardemeutdat nu weder den 24en deze< nou aanvangen, wordt van week tot week en van maaud tot maand uitgesteld. De volmacht aan de regeering gegeven loopt intusschen lang zamerhand ten einde en de beantwoording der vraag, of de toestand des lands dan zooveel gun stiger zal zgn, als toen de vertegenwoordiging die volmachten verleende, zal voor de regeering Vtfre van bemoedigend zijn. Het hoofd der conservatieve partij in Enge land Disraeliheeft gelegenheid gehad, bij de aanvaarding van het rectoraat aan de hoogeschool van Glasgow en aan eene bij die gelegeuheid gehouden feestmaaltijd zijne conservatieve ge voelens nog eens weer te ontwikkelen. Volgens een telegram uit Singa pore van 25 Nov. was de Nederlandsche expe ditie, onder het bevel van den generaal van Swieten, den vorigen dag naar Atchin vertrokken, De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 1622 Nov. jl. aan Aziatische cholera ajjn overledente Breda S personente Buurmalsem 1; te Poederoijen 1; te Aarlanderveen 1; te Al- fen 1; te Gouda 5; te Gouderak 1; te Krim pen a/d IJsel 1te Oudshoorn 1te Botter dam 12; te Wassenaar 1; totaal in het Kijk 28 personen. In de vorige bekendmaking is geplaatst Ca- pelle a/d Usel; moet zijn: Capelle in Nooid- Brabant. De derde choleralijder te Gjjy- derak is ook bezwekenzoodat er van d&.' ie geen een herstelde. Nieuwe gevallen hadÜfen sedert de laatste opgave niet plaats. Van 20 tot 27 Nov. hebben te Gouda 9 gevallen van cholera, waaronder 7 met doodelijken afloop, plaats gehad. Te Berg-Ambacht is j.l. Zondag, aan den Hoogendijkeen persoon overleden aan de cholerain dezelfde gemeente vertoonde zich m deze week een geval van diphteritis. Wij vernemen, dat deze persoon onlangs naar Leiden iB geweest eu bij die gelegenheid te Gouda heeft overnacht. Te Gouda is men bezig de hulp behoevende cholera-lijders en de herstellenden aan die ziekte op milde wijze te verzorgen. Het dames-comité van het Roode Kruis bewijst daartoe uitmuntende diensten. De vereenigingen A polio" en //Per aspera ad astra" geven eene muziekuit voering ten voordeele der behoeftigen, welker opbrengst mede aan het dames-comité van 't Koode Kruis worden ter baud gesteld. Van 28 tot en met 28 Nov. zijn te Oude water aangetast door roodvonk 10 per sonen en is daaraan ovérleden 1 persoon. Tot Wethouder te Krimpen a/d IJsel is gekozen de heer C. van der Glessen. Oude muntbiljetten, uitgegeven krachtens de Wetten van 1845 en 1849, die nog in omloop zijn, moeten ten spoedigste bij de betaalmeesters of ontvangers der directe be lastingen worden ingewisseld, daar zij na 3] Dec. e. k. niet meer geldig zijn. De heer 8.1. van Nooten zal mor gen herdenkendal hij vóór vijf en twintig jaren door Z. M. den Koning benoemd werd tot Burge meester der gemeente Lopik welke gebeurtenis op a. s. Maandag door de ingezetenen feestelijk zal worden gevierd. Naar wij vernemen zal de gemeente Lopik dien dag in feestgewaad zijn getooidter eere van den algemeen hooggeachten Burgemeester. Den 24sten dezer werd te 'sHage o. a. aanbesteedhet voorzien en heretellen van de kade en de verzakte oevervoorzieoing langs den rechteroever der Nieuwe Merwede aan het boveneinde der kade over den Hond en de Kat, ouder de gemeente Sliedrecht, provincie Zuid- Holland. Het minst had ingeschreven de heer P. Nederlof Hz. te Sliedrecht voor f .7393. Te Gouda, waar men eene vleesch- bouwerij-vereeuiging wil oprichten, denkt men daartoe een kapitaal van f 10.000 bijeen te brengen, m aandeeien van f 100. Aanvankelijk mag ieder slechts 2 aandeden nemen omdat het er om te doeu iseen zoo groot mogelijk getal personen voor de zaak te interesseeren. Alleen als op die wijze het kapitaal niet volteekend mocht wordenzal ieder oorspronkelijk aandeelhouder nog een aandeel kunnen bekomen. Te Moercapelle hebben twee her kozen raadsledeu geweigerd de eeden af te leg gen; de een uit gemoedsbezwaren, de ander omdat de wet het afleggen van eeden niet be* paald gebiedt en herhaling van den eed gering* schatting van den vroeger afgelegdeu verraadt. De voorzitter heeft de meemug der regeering op dit punt gevraagd. Van wege de politie wordt dezer dagen bij juweliers, goud- en zilversmeden en effectenhandelaars in onderscheiden plaatsen een gedrukte lijst rondgebracht van de voorwerpen en effecten, die vermoedelijk na den moord van mevr. v. d. Kouwen te haren huize ziju ont vreemd. Tevens wordt daarbij iu herinnering gebracht, dat de erfgenamen der vermoorde dame eene premie van f 1000 hebben uitgeloofd voor de ontdekking van de daders. Voor de Arr. Rechtbank te U- trecht is behandeld de zaak van A. v. G., visscher te Ameide, beschuldigd van het jagen zonder akte of vergunning op gronden van den eigenaar onder Jaarsveld. Het Openb. Minist. eischte een geldboete van f 3. De beklaagde werd verdedigd door Mr. G. H. van Bolhuis. Donderdag jl. is door den Bur gemeester der gemeente Lopik een rund van den veehouder P. C. Kersbergen aldaar in beslag genomen, als zijnde, volgens verklaring van den laatsvervangenden districts veeartslijdende aan e besmettelijke longziekte. Het in beslag ge nomen rund is daurop gewaardeerd, door deu beëedigden deskundige. De eigenaar verklaarde aan den Burgemeester, geen genoegeu te nemen met de gedane schatting, zoodat nu door den Kantonrechter te Yselstein nog twee deskundigen moeten worden benoemd om bij meerderheid van stemmen te beslissen. - Met ingang van den 30sten dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te Oude water open zijnop Zon- en feestdagen, van 8 tot 11 uren voor- en van 1 tot 2 uren namiddagsop werk dagen van 9 uren voor- tot W/t uren namid dags en van 3 tot 87s en 8 tot 9 ureu namiddags. Het logement en koffiehuis //Tivoli" te Gouda is in publieke veiling ge bracht en ingezet op f12100; a. s. Dinsdag zal de toewijzing plaats bebben. Te Utrecht is eene gewestelijke commissie gevormd tot aaubieding van een pro vinciaal huldeblijk aan Z. M. den Koning, op 12 Mei 1874. Tot leden der commissie werden o. a. benoemd de heeren S. I. van Nooten te LopikJhr. Mr. J. P. Strick van Linschoten van Vlooswijk te BenschopH. D. G. A. Imminck te Uselstein; A. Phersch te Benschop; J. A. van Buma te Benschop; G. Walland te IJselstein. Tot voorzitter de heer Jhr. D. J. J. A. van Lawick van Pabst tot Nijevelt te Maareen en tot eere voorzitter de heer E. C. U. van Doorn, commis saris des Konings in de provincie Utrecht. Te Boskoop is een commissie van 25 personen gevormd voor de feestviering ter figenheid van bet 25-jarig Koningschap van M. den Koning. Het bestuur bestaat uit de 'bh. N. Koster, J. Maarschalk, C. B. van Nes, A. van Nes, J. Frissel, B. B.C.Felix en J. van Groos Jbz. Iu het arrondissement Rotter dam hebben zich als Comité geconstitueerd voor het geschenk, Z. M. den Koning door de Neder landsche schooljeugd aan te bieden de heeren G.B. Lalleman, te Moordrecht, Voorzitter; H. F. de Boer, te RotterdamSecretaris; P.Sanders, te Schiedam, Penningmeester. Het onder-comité Gouda bestuat uit de heeren: M. H. Kluitman, Voorzitter, P. G. de Waal, Secwetaris, N. van Buuren, Peuiiingroeester en W. T. H. Zeegers; het onder-comité Rotterdam nit de heeren H. H. B. Binnewiertz, Voorzitter; H. F. de Boer, Secretaris en P. RingleverPenningmeester het onder-comité Schiedam uit de heeren J. Wijma, Voorzitter; P. van Vlaardiugen, Se cretaris en P. Sanders, Penningmeester. Bin nen een paar dagen zal aan de hoofden der scholen in genoemd arrondissement de circulaire van het centraal-comité worden toegezonden. - Te Berkenwoude hebben de ma zelen zich in twee huisgezinnen vertoond. Niettegenstaande de vleeschprij- zen overal elders aanmerkelijk gedaald zijn be taalt men in de Lekdorpen van de Krimpener- waard nog 527« 50 cents per half kilogram vleesch zonder-, en47l/j h45 cents met beenderen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 29 November. Ds. P. C. van der Horst, pred. te Gorinchem, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Maandag 11. waren ongeveer 50 ingezetenen tegenwoordig in de zaal van het Heeren-Logement, teneinde het voorloopige plan voor het Konings-feest in Mei a. s. te verne men. De feestcommissie deelde mede, dat zij voor die feestviering twee dagen12 en 13 Mei had bestemd en dat op den eereten feestdagna met eene godsdienstoefening voor alle gezindten (waartoe de verschillende leeraars zouden worden uitgenoodigd) begonnen te zijn, o. a. eene mu ziekuitvoering vóór bet Raadhuis, een optocht, verschillende volksvermaken en eindelijk eene schitterende illuminatie zouden plaats hebben. Den tweeden dag stelde men zich voor een groot Mei-feest voor hinderen te organiseeren, een avond-optocht en daarna vuurwerk te geven, en met een collation in een der zalen van deze gemeente te eindigen. In den loop der feest- week zouden de armen van alle gezindten wor den bedacht. Dit voorloopige plan vond bij de aanwezigen goedkenring. Aan den plaatsheb benden optocht zouden ook vak-vereemgingen deelnemen, waartoe reeds door een der aanwezige fabrikanten zijne medewerking in 't bijzonder werd toegezegd. Ter bereiking van het door de commissie voor gestelde doel zijn natuurlijk ruime bijdragen der ingezetenen noodig, welke de commissie besloot reeds deze week in te zamelen. Zij begaf zich daartoe aan de huizen der ingezetenen en vond meest allen bereidhetzij door wekelijksche bijdragen, hetzij door giften in eens, de zaak te steunen. Duur de commissie nog niet met hare inzameling gereed isen die a. s. Maandag of Dinsdag hoopt te vervolgenkan het totaal bedrag nog niet worden opgegeven. Voorloopig werden hare pogingen met goeden uitslag be kroond. De pogihgen der St. Nicolaas- Commissie om gelden voor haar doel bijeen te verzamelen zijn, dank zij de milddadigheid onzer stadgenooten, aanvankelijk met den besten uit slag bekroond. Naar wij vernemen, is tot beden reeds voor een bedrag van ruiin f 100 ont vangen of ingeschreven. Op de Nutsvergadering, 11.Dins dag, trad de heer H. A. Boeck als spreker op, met eene lezing over vde Slavernij." Als bij drage leverde de heer S. van Nooten een ge dicht van Mr. I. da Coata, getiteld vines de Gastro". WATERSCHAPS-HtN POLDER-BERICHTE*. Woensdag, 26 November had te Haastrecht de Anale opneming plaats van het stoomwerktuig, geplaatst in het gebouw S. I. van Nooten, ten dienste van het waterschap de Moogen Boezem achter Haastrecht. De uilslag was alleszins voldoendezoo lat het werktuig ingevolge bestek vau aanbesteding aan gezegd waterschap dadelijk is overgegaan. LANDBOUW-BERICHTEN. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot opzichters over het rundvee binneu de provincie Utrecht benoemd: in Soest C. v. d. Snel; in Jutfaas J. Sigliug en in Lopik H. Korij. Te Hardinxveld en te Schellui- nen zijn de arbeiden druk aap het ryshakksn. Door de behoefte aan palen, latten eu rijs, ziju de prijzen van deze materialen rijzende, en of schoon er weinig handel in hoephout iswordt er toch dagelijks veel hout gehakt en verkocht. Arbeidersdie goed kunnen hakkenverdienen nu ruim zooveel als in den zomer. Dat de waarde der landerijen, ondanks den lageren prijs vau het rundvee, nog niet verminderd is, is den 27 11. te Meer kerk gebleken. Aldaar werd bij publieke vei ling een stuk weiland, ruim een bunder groot, gekocht voor f 5300. Het hoepmaken heeft in de ge meente Berg-Ambacht een aanvang genomen. Ook is men druk bezig aan het .teensnijden. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen ren Muziek- en Rederijkers- Geselschappen, enz. Maandag-avond gaf'de liederta fel vApollo", afdeeling ^Uiterlijke Weisprekend- beid", te Goudaeene uitvoeringdië het kunst lievend publiek een genotvolleu avond verschafte. Eerst werden ecnige fragmenten opgevoerd uit Ruy Bias van V. Hugo en verder werd door den directeur der vereniging, den htpr Wensink, voorgedragen #Een vers dat als een nachtkaars uitgaat." Te Berkenwoude had den 27sten de tweede volksvoordracht plaats. De lieer Ver- lioeff, die als spreker optrad, had tot onder werp gekozen *Het wandelen op Vaders Sloffen." Eenige bijdragen werden daarna ten heate ge- gegeven. Donderdag beeft te Noordeloos de tweede bijeenkomst #Tot Nut eu Genoegen" in dezen winter plaats gebad. Ds. A, van de Water, van Meerkerk, hield eeue rede over des menschen zedelijke roeping in de maatschappij. Bijdragen werden geleverd door de HH. 0. J. van Beekum, Woutman, In 't Veld, Grandjeau en J. van Muijlwijk. KERK- EN SCH00LNIEUW8. Te Schelluinen is beroepen de heer W. Zegen, predikant te Gorinchem. Ds. D. Niessen te Wijk bij Heus- den is beroepen te Weraeldinge. —•Beroepen te Alblasaerdam Ds. P. N. Pikaar te Rbenen. Ds. J. F. W. van Troosten burg de Bruijn te Benschop is mede beroepen te Brui- nisse en te Serooskerke op Walcheren. Ds. H. B. Noorda te Jutfaas is beroepen te Idsegzhuizen en Piaam. Ds. W. van den Bijtel, te Mo ut- foort, heeft bedankt voor Vollen boven. Ds. A. F. Simons, pred. te Berg- Ambacht, hoopt op Zondag 7 Deo. e. k. aldaar zijne afscheidsrede te honden. Aangenomen het beroep naar Mijnsheerenland door Ds. F. C. Wieder, te Bunschoten. t Ds. A. P. G. Jorissen, predikaat bij de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Delftheeft bet beroep naar Rotterdam aan genomen. Te Meerkerk is door stemgerech tigden tot Notabel gekozen de heer G. Bikker Gz. en zijn als zoodanig herkozen de heereu A. van Wijk en A. de With. Bij de jongste verkiezing voor ouderlingen en diakenen te Schiedam behaalden de confessioncelen de overwinning. Tengevolge daarvan nam de kerkeraad en corps zijn ontslag. In dejgemeente Nieuwerkerka/d IJsel zal, aan 's Graven weg, eene openbare lagere school gesticht worden. De heer de Hes, hulponderwij zer te Stolwijkis benoemd tot hulponderwijzer te Üo8tvoorn. Mej. D. C. E. van der Beek te Gouda is benoemd tot hoofdonderwijzeres aan eene school voor meer uitgebreid lager ouder wijs te Rotterdam. Door den gemeenteraad te Arn hem is tot hoofdonderwijzer aldaar benoemd de heer J. v. d. Hoeven, than6 openbaar onder wijzer te Krimpen a/d Lek, GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag-morgen werd op den spoorweg tusschen Zntfen en Arnhem bet lijk gevonden van een huzaar, die vermoedelijk den vorigen avond door den laatsten trein uit Zntfen overreden isterwijl de eerste trein uit Arnhem des morgens nogmaals ovet hem is heengegaan. Eij het Tijk is geen verlofpas gevonden en het gelaat was onkenbaar, men weet dus nog niet wie de overledene was. Na gedaan onderzoek is gebleken, dat deze huzaar in garnizoen lag te Zutfenen genaamd was A. M., oud 22 jaren. Hij was dien avond in eenigszms opgewonden toestand aan het plaats- bureau geweest om een kaartje nzar Arnhem, doch dit was hem geweigerd. Men vermoedt, dat hij toen tusschen de wagens op een der bluffers heeft plaats genomen en daar is afge vallen. De zaak van Mr. L. A. van IJsel- steyngriffier bij het kantongerecht te Edam beklaagd van op 13 Juli 1.1. op de openbare straat een 20-jarig dienstmeisje met zijn wan delstok zoodanig op het hoofd te hebben gesla gen, dat daardoor een bloedende wonde is ver- oomakt, ten gevolge waarvan zij meer dan 20 dzgen in haar gewoon werk is verhinderd ge worden, werd 1.1. Woensdag voor het prov. gerechtshof iu Noord-Holland behandeld. Be klaagde erkent het meisje met zijn stok te heb ben geslagen. Omtrent de aanleiding echter tot hét gepleegde feit bleek veel verschil van gevoelen te bestaan. Het meisje en drie harer vrienden verklaarden dat zgdes avonds te half 10 uren op de Voorhaven te Edamte zamen wandelende, drie heeren te gemoet kwamenwaaronder be klaagde. Bij het uitwgken zou het later verwonde meisje met den elleboog tegen den beklaagde zijn aangekomenwaarop deze haar met zijn stok op bet hoofd had geslagen. Beklaagde en één zijner vrienden beweerden daarentegendat het meisje tegen hem was gegooidzoodat hij schier van de been geraakt eu tegen dien vriend onzacht aange komen was. In het geheel zijn 15 getuigen gehoord. Te Sliedrecht heeft zich de doch ter van G. d. L.een meisje van 18 jaar dgor verdrinking in de rivier de Merwede van bet leven beroofd; zij had een briefje op tafel gelegd met opschriftdag goede moederdag vader! Prov. N. Br. Ct. Omtrent den treurigen toestand van Nieuw-York (Noord-Amerika), schrijft men aan de Arnh. Ct.De tijdsomstandigheden nopen mij u eens juist op de hoogte van den stand van zaken hier te brengen, te meer daar ik in eeu uwer laatste mij geworden bladen las, dat de toestand in Nieuw-York hersteld was. De waar- beid is dat, in plaats van te verbeteren, de zaken hier dagelijks erger worden. De grootste huizen springen nog steedsfabrieken en winkels sluiten óf geheel óf danken een groot gedeelte van bun bedienden en werkvolk af, uit gebrek aau werkmenschen met groote fortuinen lijden ar moede en gebrekomdat ze bij hunne bankiers geen cent van hun geld kunnen loskrijgen. Nie mand betaalt meer. iQl groot fabrikant van mijne kennis, die nog met volle kracht door werkt, maar vreesde ook spoedig werkvolk te moeten wegzendenliet mij een stapel terugge komen wissels zien, wel 3 vingers hoog. Hij verklaarde nooit zulk een tijd beleefd of er van gehoord te hebben. Verscheiden personendie hier hun gausche leven m Zaken hebben door gebracht zeggendat bet veel erger is dan tijdens den oorlog. V oor een dag of 14 bedroeg het aantal van hendie buiten betrekking of werk waftao 44.000, hetgeen dagelijks met derd wordt. In Newark o. a. zijn in den laatsten tijd 20.00< die werkzaam waren m bloemen- of stroofabrieken. De courant van heden meldt, dat in dezelfde plaats van de 8000 juweliers er twee derden zonder werk zijn en de fabriek van naaimachines aldaar van de 288 arbeiders er slechte 37 over heeft. Dit zijn slechts kleine staaltjes van dep gebeelen toestand hier, wat de fabrieken enz. betreft, maar overigens is het zoo totaal onmogelijk, 'om hier op het oogenblik iets te verdienendat een vriend van mijeveneens een Hollander, getracht heeft straat veger te worden. Maar ook dit mislukte hem zelfs. Tengevolge van eeue strike waren er dezer dagen eenige plaatsen (63 meen ik) vacant als voerman op omnibussenmeer dan 400 personen meldden zich aan, om eene zoodanige plaatste verkrijgen, waaronder deftige heeren met zwarte hoeden op. Een rngner bekendendie jaren lang zelf groote handelszaken gedaan heeft, Fransch, Engelsch, DuitschHollandschenz. enz. op zijn duimpje kent en in alles quite a gentleman is, mocht het zelfs niet gelukken eeu van die hoog verheven plaatsen te bemachtigen. Waar het been moet weet niemand, en men ziet een verschrikkelijken winter te gemoet. Oproer, diefstal, moord en doodslag staan voor de deur. Op de hoeken van de straten ziet men groepen van honderden hon gerende menschendie met den besten wil van' de wereld geen stuk brood verdienen kunnen. De consumtie van bier is op een derde verminderd en de bakkers zelfs klagen, dat zij geen brood ver- koopen. Dezer dagen vertelde mg een fabrikant, dat nij met anderen van zijn werkvolk ook had moeten laten vertrekken een meesterknecht,' die 26 jaren bij hem gediend had en na met vrouw en duizenden vermeer- hier in de buurt, meisjes ontslage drie kindereu broodeloos is. Verleden week is reeds op klaarlichten dag ('s ochtends te 10 uren) midden in de stad een car (paardenspoorwagen) aangerand. Den conducteur en voerman werd een revolver voorgehouden, terwijl twee lieden dc passagiers plunderden. Heden ochtend sprak ik twee kennissen. De een tusschen 10 en 11 uur gisteravond te huis komende, kreeg een keisteen langs zijn hoofd, die, wanneer hij hem geraakt had, waarschijnlijk doodelijk voor hein geweest zou zijn. Het is een Hollander, die pas met zijne vrouw is aangekomenhij kan zich dus niet op Amerikaansche gastvrijheid beroemen. De ander werd dezer dagen aangesprokenmaar toen hij gebaar maakte, alsof hij een pistool uit zijn borstzak haalde, liep de aanrander weg. Zater dag-avond werd in Fnltonstreet, de hoofdstraat in Brooklijneen man stervende op straat gevon den en zulks gebeurde op geten ongewoon uur, maar 's namiddags ongeveer te 6 uren en in een van de drukste plaatsen, (bij Fulton-ferry). Hij was een oogeublik te voreu met twee andere per sonen gezien, die natuurlijk verdwenen waren. Meer zulke voorvallen zijn reeds aan de orde van den dag. Wat moet het dus gevenals de winter begint te nijpen?" Naar wij vernemen, i,a een jong- mensch in de machine van het stoomgemaal te Zegveld geraakt en heeft op jammerlijke wijze daarbij het leven verloren. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven vau den 21. tot den 28. November 1873. Gkbobkn Helenaouders A. van der Hek cu G. Saton.Elisabeth Nanette, ouders J. H. van Gelder en N. van Laar. Getrouwd: J. Murk met C. M. Wever. J. H. Littel met T. S. Visser. Overleden J. G. Flentrie, oud rnim 9 jaren Gisteren zat te Utrecht een Dame bij het vuur met haar jeugdig kind op den schoot. Op het vuur stond een ketel met water, de dienstmeid hem willende oplichten, houdt hem scheef en het kokende water viel op het kind, waarvan de beide beentjes deerlijk gebrand waren, de moeder verloor haar tegenwoordigheid van geest niet, zij liet dadelijk een emmer koud water halen, stortte er een halve flacon Eau d'Anvere (Royale) in en hield het kind er bovenzonder dat de beentjes er in kwamen, en ondanks de kreten van het kind neemt zij een kom van dit water en werpt bet over de gebrande voeten van de kleine. Zij gaat daarmede 20 malen voort, na eeu kwartier was de pijn geheel verdwenen en na twee dagen kon het kind weder loopen. Zonder de tegenwoordigheid van geest van de moeder en het gebruiken van het Eau d'Anvers ware het kind verloren geweest. Zolmvinoherij te Amman»tol. Aan de afslag geweest van 2d tot 29 No vember50 zalmen; prijs van f 1,50 tot f 1,70 per half kilo. Ook nog 8 oude kleine zalmen van 40 cent per half kilo. BEURSBERICHTEN. pC. Nederl. Werk. Schuld2| Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam3 Spanje. Bnitenl. 1867/71. 8 Dito Binnenl3 Portugal, Oblig. 1853/69. 3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito Cert. Hamburg 1820. 5 Dito 5e Serie5 Dito 6e Serie5 Dito Obligatieleen. 1862. 5 Dito 1864 ƒ1000. 5 Dito 1868 4/1000.5 Dito w 1860 2e leen. 4 Dito e 1867/69. 4 Dito 1859. 3 Dito Aand. 1864 5% Re. 100. Dito n 1866'. r Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito f Febr.Aug. 5 Dito v alver Jan.Juli. 5 Dito n Apr.Oct. 5 Dito Aand. 5®/ofl.50O, 1860. Dito v fl. 100, 1864. Italië. Inschr„5 Griekenland. Obl. 18255 Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 18696 Oblig. 18687 Amerika Oblig. 1882. 6 Dito 1884. 6 Dito v 1885. 6 Brazilië Oblig. 18655 Dito r 18634* Mexico Oblig. 18613 Dito v 1864. 3 Gr. Rass. Spoorw. -5 °/o aandeel. f Russ. Spoorw. Jelez. 5 Dito Poti Tiflis 4 /'1000, 5 Dito Jelez—-Orel. .5 Dito Kursk Charkow. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoakouSmolensk. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Sporen 1867. 5°/o. Dito Loten 1870 Dlin. Centr. Spoorw. Cert. Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. 7 Dito e 1869. 7 Zuid-I tal. Spoorweg Oblig. 3 Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Erie-Spoorweg aand7 Centraal-Pacific6 Louisiana6 Dito 18758 Aand. loting Madrid. .3 Aand. Turkije met lot3 28 Nov. ó77/s 687/a W/ie 86% 177, 147/lfl 427, 100 75 88 997, 99 »/8 917s 787, 251 607, 597/, 88 s/i« 647, 536 1417, 567', 13 46 1407, 817, 97 7 232 7, 226 96»/, 967, 967, 967, 1026 1047, 80 897, 18 207, 877, 627, 797/„ 41 42 10 58 MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 26 Nov. Hennep't geheele gewas f 22,00, hennepzaad f 7,ö0 a 8,00 per 50 kilogoeboter 70 A 75 ct., weiboter 60 a 61 ct. per half kilo; kaas f 26 a 34 per 50 kilo; vette varkeus 20 a 21 ct., overloopers f8410, vette kalveren 65 a 70 ct. per kilo. nuchtere kalveren f 10 a 12; vette koeien f190, f 2« 0 a 290; schapen f22426; aardappelen f2,10 a 2,60, poters f1,20 41,50 jper hectoliter. Ter markt gebracht 52 stuks vee en 2 partijen vruchtboomen. Gouda, 27 Nov. Kaas. Aangevoerd 40 partijen; prns f 30 4 33,50. Goeboter f 1,40 a 1,50, weiboter f 1,2041,30 per kilo. Vette varkens 25 a 28 ct. per half kilo; magere dito f 18 4 26biggen voor Engeland 21 a 23 ct. per half kilo; magere dito f 5 4 14; nuchtere dito f 10 4 16. Rotterdam, 24 en 25 November. Aangevoerdj: 841 runderen, 255 vette en graskalveren, 7 nuchtere dito, 575 schapen of lammeren, 516 varkens, 352 biggen en 2 paarden. Trgsen: Runderen 1ste qual. 88 ct., 2de qoal. 68 ct.; kalveren 1ste qual. f 0,952de qual. 76 ct.schapen weivarkens 44 a 57 ct.voor Londen 46 a 48 ct., allee per kilo. Boter: 1ste qual. f 62, 2de qual. f58 en Sde qual. f55, alles per 10 kilo. Tarwe. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 13,80 4 11,50, dito Flakkeesche en Overmaassche f 13,00 a 14,00, dito mindere f 10,25 4 12,75, jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche f11414,00. Rogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 10,75 a 11,25, Flakkeesche, Overmaassche en Noord-Brabant- sche f 10,25 a 10,70. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche eu Overmaassche winter, de beste f 8,80 a 9,75, dito min dere f 8,25 a 8,75, zomer, de beste f7,75 48,20, dito mindere f7,20 4 7,70. Haver. Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5,00 4j6dito mindere f 3,40 4 4,20. Boekweit. Noord-Brabantscbe f 270, f274 4 275, per 2100 kilo. Baardeboonen f 7,80 4 8,60. Hennepzaad f 8,75 4 9,25. Gorinohem, 24 November. Aanvoer ongeveer 800 stuks vee. Prijzenvette koeien f 220 4 260enkele rijpe kalf- koeien f 190 4 250, dito vaarzen f 140 4 200, vare koeien f120 4180, guste vaarzen f 804140, graakalveren f30 4 60nuchtere dito f8 4 12, alles per stuk. Varkens, puike vette van 150 4 200 kilo 51 4 53 ct., die van 120 A 140 kilo 46 4 49 ot., van 70 4 80 kilo 42 4 45 ct. per kilofokvarkens van 6 4 8 weken f 2 4 3,50 per stak. Goeboter f 1,30 41,40, weiboter f 1,10 41,30 het kilo. Kipeieren f 1,50 4 1,60 de 26 stuks. Dordreoht, 27 Nov. Tarwe. Puike jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 12 60 4 13,80, puike nieuwe dito f 13,30 4 14,00, goede dito f 12,40 413,00, mindere en blauwe f 10,00 a 12,00, Zomer-tarwe f 10,50 4 12,00. Rogge. Jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche MO, nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 10,50 411,20, Overmaassche f 10,50 4 11,00. Door Gods goedheid heden bevallen van eene welgeschapen dochter G. van der HEK Saton. SCHOONHOVEN, 27 Nov. 1873. (4854) Iemanddoor het grootste huis in die zaken aangezocht zich bij het aanstaand Jubelfeest van onzen beminden Vorst, voor Schoonhoven daarmee te belastenwenschte met een daartoe geschikt persoonliefst Timmerman of Schilder, in kennis te komenten einde voor gezament- l\jke rekening Schoonhoven's ingezetenen prach tig én goedkoop te doen Illumineren. Belanghebbenden adresseren zich francoonder letter W, aan het bureau dezer Courant. (4853) Mevrouw BOECK, Veeretraat, Schoonhoven, vraagt 1 Februarij Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gesonder geur voorstellen, dan het via AUGU8TE de MARBAIX te Antwerpen. Gestookt nit welriekende Bloemeu, Bladeren en Houten van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU D'ANVERö eigenschappen zonder weêrga voor het verdrijven der Hoofa- en Rheumatische pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfrisschen. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen: D« ROYALE, P. fl. f 1,50. DOUBLEL25. late KWALITEIT1,00. 2de 0,75. De halve flesschen zijn de helft minder in prijs. RB. Geen vertrouwen te stellen in hen, welke ze voor lageren prij3 verkoopen; men be veelt de KONINKLIJ KE en DUBBELE qualiteit bgzonder aan, die men kan vinden in de voor naamste huizen, zoo als volgt: InBCHOONHOYEN, Mej.M.P.KUIJLENBURG, in MannfactarenParfumeriën, enz. Koestraat. Uszelstein, SCHWARTZ,Verkoopbuis. r Oude water, Pr. VREE, Verkoophuis. Gouda, SCHOLTE, voornaamste Kapper. t Gorinchem, WEBËR, voornaamste Kapper. t Dordrecht, VAN RANDWIJK, voorn. Kapper. Deze Parfumerie ia bijzonder aanbevelingswaar dig voor lndië, als het meest verfrissohend reuk water dat bestaat, en het best houdende op de reis en in de warmte. (4828) Is ingepakt in kistjes van 6 flesschen. Men koope daarvoor een lekker KISTJE in alle Prijzen te verkrijgen bij W. HOOGENDIJK. Haven, B, 63, SCHOONHOF EN. Tevens voorhanden WIJN, PCJNSCH, Likeuren en Gedisteleerd. (4856) Satin de Laines, Ripsen, Thibets, DIAGONAAL, LUSTRINES in alle mogelijke kleuren, voor winter costumes voorhanden. Tevens OPRUIMING van eene partij bijzonder geschikt voor ST. N.-OADEAUX. Jacques van Dantzig. SCHOONHOVEN, Lopikerslraat, 2de Huis van af de Markt. (4855) ST. NIKOLA AS-CADEAU dan een schoon» Saucis de Boulogne, stuk Rookvleesch of een lekkere pot ZUTO Zult, of wel een ge heel of gedeeltelijk St. NIKOLAAS-VARKEN van 600 pond schoon aan de leer of andere geslachte Varkens, welke St. Nikolaas-avond iu mijne slagerij zullen ten toon gesteld zijn. Schoonhoven. -M'- Speitlagn. (4850) Onder dankbetuiging voor de krachtige mede werking, door de COMMISSIE voor^het St. Nioolaas-feest tot heden ondervonden, geeft zij bij deze kennis, dat voor hen, wien onwillekeurig de lijst niet is aangeboden of die nog iets voor het doel willen afzonderenbij elk der Leden van voornoemde Commissie daartoe de gelegenheid openstaat. Aan belangstellendendie zich daartoe bij tijds aanmelden bij een der leden van de Commissie, zal, zooveel doenlijk, gelegenheid worden gegeven om van dit kinderfeest ge tuigen te zijn. DE COMMISSIE. SCHOONHOVEN, 29 Nov. 1873. (4849) Castalia, met Staalgravuren in prachtband, f 4,90. Magdalena, met Staalgrav. in prachtband, f 2,90. Almanak voor Holl. Blijgeestigenmet pl. f 0,60. Cornelia, Dauaes-almanak, met platen, f 0,60. Prachtige Salon-Kalenders. 75 Cents. Rimmkl's geparfumeerde Almanak. 35 cents. Kantoor-kalenders. Portefeuille-al manakken. Agenda's. Illustnrter Familiën-kalender, met platen. 30 ets. Scheurkalenders van 40, 50, 75 en 90 cents. Christelijke Volks-Almanak. 90 Cents. Christelijke Scheurkalender, met dagtekst, 90 ets. Woorden uit den bijbel, door Ds. Amshow. 25 ct». Bijbelsche Almanak. 10 cents. Rotterdamsche,Utrechtscheen Dordtsche Alma nakken in verschillende dikten en prijzen. Koster-Almanakjes, in leder gebonden, al» zak boekje. 30 cents. S. W. N. VAN NOOTEN. Schoonhoven. COMMISSIONAIR IN (<t deposito), (4832) van fl 00 tot ƒ1000, thans a 4 7» rente. ƒ1000 en daarboven »5 Kantoor: WESTHAVEN, B, 145. bij S. W. N. van NOOTEN te'ScaooN- HOVRN (Hoogleeraar te Leiden.) Tweede druk. In postformaat. Ingenaaid 1,30. Ge bonden in prachtband 1,80. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2