ÜERIGT VAN INZET. STEENFABRIEK BINNENLAND. ADVERTENTIËN. f 52505,— schillende fracties der rechterzijde ineenomen zoodat, niettegenstaande de verdeeldheid die er heerscht in het conservatieve kamp, de oppositie toch zorgvuldig geweerd wordt. In afwachting van de voorstellen der commissie, is de regee ring overgegaan tot het indienen eener voorloo- pige gemeentewet, waarbij bepaald wordt dat de wtairei in de voornaamste gemeenten znllen benoemd worden door den president der repu bliek en in gemeenten van minder belang door den prefect, die tevens hoofdambtenaar van politie is. Die centraliseerende gemeentewet zal weldra gevolgd worden door eene eveneens voor- loopige wet op de drukpers, die, volgens me- deaeeling der regeering, de handhaving van den staat van beleg, waar die nog bestaat, wellicht onnoodig zal maken. Voorzeker mede geene geruststellende verzekering. Uit Spanje luiden thans de berichten vrij wat gunstiger. De Virginius-quaestie is bijgelegd, ten minste indien de Spaansche regeering de gesloten over eenkomst op Cuba zal weten te doen eerbiedigen. Het door beide partijen (Engeland schijnt er dus niet bij betrokken geweest te zijn) bereids getee- kende protocol bepaaltdat de Virginius en de passagiers onmiddellijk aan Amerika zullen wor den uitgeleverd, terwijl aan Spanje de verplich ting wordt opgelegd, op 25 dezer de Ameri- kaansche vlag te salueerentenzij vóór dien tijd bewezen worde, dat de Virginius ten onrechte die vlag voerde. In dat geval worden passagiers en bemanning voor de Amerikaansche rechtbank ge daagd wegens het schenden der onzijdigheid. Spanje is voorts gehouden om de autoriteiten te Santirago te straffen. De quaestie der schadever goeding wordt nader geregeld. Eindelijk is een aanvang gemaakt met het bom bardement van Carthagena. Het vuur wordt door de opstandelingen geregeld beantwoord. De ver woesting in de stad moet aanzienlijk zijndoch ook de belegeraars hebben veel te lijden van bet vuur uit de forten. De bevelhebbers der Engelsche, Franschen Italiaansche escaders hebben eene wapenschor sing van vier ureu verkregen, ten eiude de vrouwen en kinderen in de gelegenheid te stellen de stad te verlatenterwijl de laatste berichten melding maken van pogingen, die door den Ita liaansctieu admiraal en den Eugelachen Consul zouden worden in het werk gesteld, om de op standelingen tot eene eeivolle capitulatie te be wegen. In het noorden blijft men werkeloos. Een klein plaatsje in Valencia is van republikeinsche in Carlistische banden overgegaanmaar weldra weder door de regeeringstroepen genomen. Don Carlos, die, tengevolge van het beerschen der mazelen te Estella, zijn hoofdkwartier uaar Guipuzcoa beeft verlegd, kondigt in zijn offi- ci<el orgaan eene groote nieuwe leening aan, terug te betalen na het einde van den oorlog 1 in Engeland* hoofdstad wordt tegen het begin vau het volgend jaar eene groote meeting op touw gezet onder voorzitterschap vau graal Russell, met het duel om sympathie aan den dag te leggen voor den strijddie in Duitsch- larni tegen de clericaien gevoerd wordt. Z.M. de Koning heeft tot HD. hof leveranciers benoemd de heeren J. Boer Wz. en zoonboomkweekers te Boskoop. Op de Nederlandsche vloot, die naar Atcbin vertrokken is, is de cholera uitge barsten. Op de reis tussohen Java en Singapore zijn 15 Europeanen en 4 inlanders aan cholera en 8 dwangarbeiders aan dysenterie overleden. Voort* heeft de regeering een telegram ont vangen uit Peuang zonder datum maar waar- scbynlyk van Woensdag 1.1., waaruit blijkt dat de expeditionaire macht den 28 November ter reede van Atflhin is aangekomen. Op verschei dene troepenschepen was de cholera. Het eiland Naasi m de baai van Atchin is zonder tegenstand in bezit genomen en voor ziekenverpleging inge- riebtma itregelen tot bt strijding der cholera worden genomen. Dagelijks viel er veel regen; daarom konden de operatiëu nog niet aanvangen. Dit laatste bericht is, naar men verneemt, afkomstig van generaal van Swieten. Door Reuter wordt uit Peuangvan Donder dag, getelegrafeerd t 70000 Atcbineezen zouden zijn gelegerd in de versterkte positiën yan den Kraton. De Hollanders hebben nog geene offen sieve operatiën begonnen. Volgens de vastgestelde lijst van verdeeling der ambtenaren van den waterstaat, ingeval van eeue buitengewone rivier-correspon dentie in den aanstaanden winter, zullen ge stationeerd zijn: te Goriuchem of elders, P. üalaud, insp., zoo noodig te vervangen door H. S. J. Rose, boofding A. J. van deu Berg, buiteug. opz.; Grebbe, C. F. van Teijliugen, upz.; Eek en Wiel, H. Rietberg, buiteng. opz. Vvijk bij Duurstede, J. van Dijk, proviuc. opz.; Culemborg, C. de Bruijo, ingen. en H. de Kiewit, opz.; Schalkwijk, D. van der Werf, opz.; Viaueu, K. F. W. Rooseboom, ingen. eu M. S. Lugten, opz.; Utrecht of elders, W. C. bar. vau Ree.ie van Oudshoorn, hoofd ing. I treeht, 1). Bocrsema, prov. opz.; Vreeswijk, W. H. Hubrecht, ing.; J. van der Harst en H, J, Brusse, opz.; Ameide, S. G. W. vau der Straten, buiteng. opa.; Schoonhoven, J. van der Vegt, ing. en C. Spoon Az., opz.; Krimpen, A. Benmk Hz., bakenra. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 28 tot 29 November jl. aan Aziati sche cholera zijn overleden: te Zevenbergen 1, te Deil 1, te Aarlanderveen 1, te Berg-Ambacht 1te Gouda 8, te Gouderak I, teGorinchem 1, te Nieuwkoop 1, te Rotterdam 9 personen. Totaal 24 personen. Vau Donderdag 27 Nov. tot Don derdag 4 Dec. zijn te Gouda 3 gevallen van cholera met doodeltjken afloop voorgekomen. Van Zondag 30 Nov. j.l. tot en met Vrijdag 5 Dec. zijn te Oudewater door roodvonk aangetast 7 personen en is daaraan overleden één persoon. Sedert eenige dagen zijn te Moor drecht de werkzaamheden begonnen aan eene hoogst belangrijke stichtingdie de gemeente te danken heeft aan eene milde beschikking van wijlen den heer J. Drost Az. en zijne echtge- noote en waaraan reeds bij haar leven uitvoering gegeven wordt. Op een zeer gunstig te^ein zal een weeshuis verrijzen voor de weezen de verschillende gezindten in deze gemeente. In de maanden Januari en Febru ari a. s. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene tentoonstelling gehouden wor den van voorwerpen, vroeger te Weenen geëxpo seerd ten einde hendie deze plaats niet be zochten in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de wijze, waarop Nederland aldaar vertegenwoordigd was. ♦—Voor het kindergeschenk in Mei e. k. aan Z. M. den Koning aan te bieden, is bijeengebracht door de leerlingen der openb. school te Groot- Amrners f 17,137a; door die van Berg-Ambacht 19,50. door die van Gouderak f 21.46. Bij Geb. Schaap, dek en fa brikan ten te Arnhem, in men bezig met het makeu van een satijnen deken bestemd tol geschenk in Mei 1874 voor Z. M. den Koning. - Min meldt ons uit Oegstgcest: Ook hier zal 's Konings zilveren kroningsfeest luisterrijk gevierd worden. Eene commissie heeft zich daartoe reeds geconstitueerd. Tot voorzitter dier commissie is benoemd de heer D. M. van der Hoef en tot secretaris en penningmeester de beereu W. Lotsy en C. W. A. M. Groskamp, terwijl het eerevoorzitterschap aan den burge meester der gemeente, den heer Terwee, werd op gedragen. Donderdag-avond omstreeks 6 nren brak in de Minkeloos ouder de gemeente Hoog Blokland in de bouwmanswouing van H. v. M. eeu felle brand uit, die spoedig ook het daarnaast staande pand, bewoond door de wed. J. B., aantastte. Ofschoon de bei Je spuiten dier gemeente spoedig aanwezig waren eu water gaven, lagen beide panden weldra in den aschzoodat men maar weinig heeft kunnen reddeu. Al hel hooi, de haver, hennep enz. iu de schuren werd een prooi der vlammen. De schade wordt be rekend op ongeveer f 10Ü0Ö. De beide panden waren verzekerd, de inboedel echter niet. Men- schenlevens heeft men niet te betreuren, en ook het vee was, dank zij de gunstige weersgesteld heid, nog met opgestald. De brand was ont staan door het 8-jarig dochtertje van H. v. M. dat bij afwezigheid der ouders met licht langs deu heunep was geloopen. Donderdag stonden voor de Arr. Rechtb. te Utrecht terecht de persouen van T. M. en A. v. G., slachters te Leiden beschul digd van op de jongste Moutfoortsche veemarkt koeien gestolen te hebben. Het openbaar ministe rie requireerde voor ieder eeu cellulaire gevaoge- nisstrai van een jaar. —■Op de werf van den scheepsbouw meester P. Boele te Slikkerveer, is Zaterdag de kiel gelegd van de ijzeren schroefsleepboot Dor drecht II, te bouweu voor rekening van de heereu M. J. Masion Zonen te Dordrecht. De machine van 15 paardefcracht zal worden vervaardigd in de fabriek vau de heeren W. de Bruin A Go. te Dordrecht. 1 Dec. is aanbesteed het driejarig onderhoud van de hoofden der mariue- ot oude zeehaven te Hellevoetsluis. Daarvoor waren drie biljetten van inschrijving ingekomen en was minste inschrijver de heer F. van der Vlugt te Har- dinxveld voor f 1938. Te platten lande in Drenthe be staat het plan eene maatschappij tot stand te brengen, om de landontginning te bevorderen. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft den heer J. M. van Kempeneigenaar der Kouinkl. iNederl. fabriek vau gouden en zilveren werken te Voorschoten, benoemd tot ridder der orde van Frans Jozef. De heer J. F. Rutgers, in leven goudsmid te Amsterdamheeft bij uitersten wil eene som van f 5000 vermaakt aan het prot. bestedeiingen buis te Arnhem. Te Leerdam werden gisteren bij gelegeuheid van het St. N ikolaas-feest de kin deren der mindergegoeden in de openbare school onthaald op chocolade, krentenbrood en ander gebak eu ontvingen daarbij eeu klein doelmatig gescheuk. Door de liefderijke bemoeiiug der dames KoppenMeevers, Roldanus en van Tuinen was hnn dit feest bereid. Deze toch hadden zich de moeite getroost de daartoe vereischte som bij de ingezetenen in te zamelen, en voorts te regelenwat er toe noodig wasmaar mochten ook nu de voldoening smaken het St. Nikolaas- feest voor menig behoeftig kind werkelijk tot een feest gemaakt te hebben. Ten gevolge van het geen genoe gen nemen met de waardeering van het rund toebehoorende aan den veehouder P. C. Kers- bergen te Lopikhetwelk lijdende was aan de besmettelijke longziekte, zijn door den kanton rechter te IJselstein tot deskundigen benoemd Jan Muis te Hoenkoop en Huibert van Kleef te IJselstein, die vooraf in handen van den Burgemeester den eed hebben afgelegden dat rund hebben gewaardeerd op f 156 alzoo f 4 lager dan door den deskundige J. Merkestein te Lopik was geschied. Het rijk is hierdoor be nadeeld aangezien door den piaatsvervangenden districts-veearts C. S. van Klaveren nn geadvi seerd werdhet rund af te maken en met huid en haar te begraven uit oorzake het vleescli onbruikbaar was geworden. Aan het Ministerie van Binnen landsche zaken is 4 dezer aanbesteedhet ma ken van overdekkingen met de daartoe behoo- rende werken aan de buitenhaven te Vlissingen. Het minst was ingeschreveu door den heer C. van Wijngaarden IJz., te Sliedrecht, voor f 58900. Daarna is aanbesteed het ophoogen van de wederzijdsche kanaaldijken nabij Middel burg. Voor dit werk was de minste inschrij ver de heer G. M. Sigmond, te Werkendam, voor f 3240. Dezer dagen is een talon, van een effect 4 pCt. Ned. Werk. Schuld, No. 12778, ter bekoming van een nieuw couponblad aan geboden aan het effectenkantoor van de firma Wed. Tjeenk te Amsterdam. Dit nomuoer werd herkend als eeu der aan Mevr. van der Kouwen te 's Hage ontstolen effecten. Later verneemt men echter, dat dit stuk reeds lang vóór den moord op order der eigenaresse i? vei kocht. 30 November 1H78 was te Lopik een ware feestdag voor jong en oud, rijk en arm, van welke gezindte ook. De heer S. I. van Nooten was op dien dag 25 jaren Bürgemeester van die gemeente. Al zag men des Zondags hier en daar de vlaggsu door den wind heen en weer wapperen, de eigenlijke feestelijkheden werden tot den daaraanvolgenden dag uitgesteld en bet was als of natuur mede wilde werkenom van den Maandag een feestdag te maken in den rechten zin van het woord. Reeds vroeg versierde Neerlands driekleur op 1 December aanzienlijke zoowel als nederige wo ningen, terwijl op vele plaatsen eerebogeu euz. waren aangebracht. Aangezichtenwoningen alles droeg een feestelijken tinten geen wonder! Lopik toch mag zich verheugen ïr. het bezit van een burgervader, van wien naar waarheid kan worden getuigd, dat hij als model mag wordeu genoemd van plichtsbetrachting, onpar tijdigheid, welwillendheid, vriendelijkheid jegens iedereen. Te half 10 uren begaf zich een commissie naar het huis van den jubilaris, om hem uit te noodigen zich naar het versierde raadhuis te begeven, waar hem uit naam der burgerij een fraai geschenk van kristalin zilver vervat, werd aangeboden, benevens een keurig album, hou dende de namen der gevers. Behalve een ge schenk van een der ingezetenen als bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten aan het waterschap Lopik o. a. bewezeu, ontving Z. E. A. nog menig blijk van hulde en toegenegenheid in woord en daad en schrift. Te 10 uren werd de Burgemeester uitgenoo- digd plaats te nemen in een daartoe bestemd rijtuig, ten einde den optocht te vergezellen, die zeer smaakvol was georganiseerd. Onge veer 70 jongelingen namen daaraan deel, voor zien van sjerpen, die de klearen droegen van het gemeentewapenbestaande uit geelrood eu blauw. Bijna allen reden op paarden, die op verschillende wijzen waren versierd en waar aan voorzeker geen onkosteD waren gespaard. Zes keurige vaandels werden op verschillende afstanden gedragenvoorstellende het wapeti van Nederland, dat van de provincie, dat van de gemeente en dat van de familie van Nooten. Een vijfde droeg het opschrift: //Hulde aan den Burgemeester" (op groen fluweel met gouden borduursel) en het laatste het zinnebeeld van Lopik's welvaren «de veeteelt." Ook vergezelde een korps muzikantengezeten op een net ver sierden wagen, den trein, die zich te 10 uren in beweging zette naar bet benedeneinde der gemeente tot aan de R. C. Kerk te Cabauw en te 12 uren in het dorp terugkeerde. Terwijl deze jongelingen in de pauze werden onthaald door den jubilaris, begaf deze zich naar bet kerkgebouw, waarin 300 kinderen hem met verschillende gepaste liederen begroetten, en hunne geschenken aanboden. i'e half 1 uren zette de stoet zich in de zelfde volgorde in beweging naar het boven einde door de kindereu 2 aan 2 eeu eind weegs gevolgd, terwijl intusschen het kerkgebouw werd ingericht om de jeugd bij hun terugkeer te kunnen onthalen op krentenbroodSt. Nikolaas en chocolademelk, die haar ruimschoots werd toegedeeld. Nadat de kinderen teruggekeerd warenging de trein tot aan het begin van de buurtschap Lopikerkapel voortalwaar een eere- boog was opgericht en de jubilaris met vreug dekreten werd ontvangen. Te 2 uren arriveerde de stoet weder op het dorp en trad de Burgemeester andermaal het kerkgebouw binnenom tegenwoordig te zijn bij het uitdeelen der door hem daartoe bestemde boeken en prenten. Te 3 uren werd aan de leden der verschil lende feestcommissiën ten huize van deu jubi laris een déjeuner aangeboden, waaraan ook de leden van den raad, die van het waterschaps bestuur en anderen deelnamen. Bij het valleu van den avond werd het dorp op toepasselijke wijze geïllumineerd en te ongeveer 8 uren aan den jubilaris een serenade gebracht met fakkellicht en Betigaalsch vuur. Allen die aan den optocht badijen deelgenomen, werden nu wederom op onbekrompen wijze onthaald. Den volgenden dag werden nog velen, «onder onderscheid van gezindtendoor den Burgemeester ruimschoots bedacht, Zoodat voorzeker niemand zich van feestelijk onthaal kan buitengesloten achten. Jong en oud, rijk en arm, Protestant of Katholiek, allen hebben medegewerkt, om van dit feest een modelfeeat te makenwaarbij geen oogenblik de orde verstoord of de betamelijk heid uit het oog verloren werd. Dit feest zal een onvergelelijkeu indruk achterlaten op allen die het hebben bijgewoond, evenals bet met onuitwischbare letteren zal worden gegrift in bet levensboek van den jubilaris, den heer S. I. van Nooten. 8TADSHIEUWK Schoonhoven, 0 December. Tegen den 12 dezer zullen van de Artillerie^Instructie-Kompagnie 6 korporaals titulair n8ar de verschillende regementen vertrek ken om daarbij als effectief op te treden. Sedert October 1.1. zijn als zoodanig vertrokken 21. Tot korp. tit. werden bevorderd 25 jongelingen en nieuw in dienst gesteld 16 jongelingen. Heden morgen werd door de St. Nicolaas-Commissie met groot succes aan alle kinderen der verschillende scholen eene uit- deeling gehouden, waartoe de flinke medewer king der ingezetenen heu in zoo ruime mate in staat stelde, üp de school voor gewoon lager ouderwijs, waarin bijna 500 kinderen, waren verschillende tombola's georgnniseerd, die niet weinig de kindervreugde opwekten. Ook de bewaarscholen werden niet verbeten. Moge de commissie in volgende jaren dezelfde mede werking ondervinden, dan zou zij hare moeite ruimschoots beloond achten) Vergadering de,r afd. Schoonho ven van de Holl. Maatschappij van Landbouw op Dinsdag 9 December e. k., des avonds te 6 urenbij A. Brandwijk. W ATER8CHAPS- RN POLDE R-BERIC RTRN Aan heereu Hoog- eu Noodheeua- raden vau- en de Polderbestureniu de Hoog heemraadschappen //de Aibiasscrwaard met Arkel beneden de Zouwe' eu de e Vijl-Heereulandeu" is kennis gegeveu dal door Dijkgraaf en Hoog heemraden van genoemde Hoog neem raadschappen is bepaald, dat zij iu de verdediging der aan hunne zorg toevertrouwde werkenbij dringend of dreigend gevaar, nullen worden bijgestaan door de na te meldeu Hoog- §u Noodtieeuiiaden 1°. Tot opening der overlaten te Dalem, de Hoog- eu NoodheemradeuJ. vau Haatten, C, Sterk en A. Hansuin; drie dijkbazen, P. Vlot en P. van 't Verlaat van Hardinxveld en J. '1'. Stuy van Sliedrecht en 700 manschappen. Za. Tot opening der overlaten naar deu Zuider- Ltngedijk, de Hoog- en NoodheemradenH. Schram de Joug, W. C. M. Begram van Jaars veld, J. A. van der Stok en J. de Koster Lz.; drie dykbazen, J. A. Dekker van üardinx veld, M. 't Hoen vau Alblasserdam en W. H. Swets vau Hardinxveld en 600 manschappen. 3'. Bij dijkiegenug aan de Nieuwe Dijken tusschen Lek en Waal zullen worden gesierd 300 manschappen. 4°. De volgeude dijkposteu zullen bezet worden: Het Viaausche-Huis of de Zwarte Kraai aan den Dief dijk door de Hoogheemraden F, Hageudtjk en H. de Vor Cz. Het Alblaaeer- waards-lluis aan deu Diefdijk door de Hoog- en Noodheemradeu C. van Houweling, C. Ver sluis en V. Brandwijk. Te Asperen door de Hoog- en Noodheemraden H. Scuram de Joug, W. C. M. Begram vau Jaarsveld, J. A. van der Stok en J. de Koster Lz. Aan deu Gad- dam door de Hoog- en Noodheemraden K. Verlek, A. Hansutn en H. de Joug. Te Spijk- door de Noodheemrajfen A. F. Sterk, A. P. H. A. de Kleiju eu P. Schakel. Te Gonnchem door de Hoog- en Noodheemradeu J. van Haaften C. Sterk en J. Vermeulen. 5°. Wijders zullen nog worden geplaatst elf dijkbazen op de volgende dijkposteu, als: Aau het V ïaanscbe Huis of de Zwarie Kraai aan den Diefdijk A. J. Bos van Sliedrecht. Tusschen het V ïaanscbe- en Alblasserwaards-Huis A.Schram Wz. vau Sliedrecht. Aan het Alblasserwaards- Huis aau den Diefdijk B. P. de Groot vau Giesen lam, Aan den Horn M. 't lloeu van Alblasserdam. Te Asperen J. A. Dekker van Hardinxveld. Aan de Heukelumsche Zeevang of Zijve P. Koedam van Gorinchera. Aan den Gaddam W. H. Swets van Hardinxveld. Aan de Broeksche Sluis S. van 't Verlaat van Hardinxveld. Te Spijk P. Vlot van Hardinx veld. Te Sprokkelen burg A. Hofman Az. van Sliedrecht. Te Gor.nchem B. Swets Tz. van Hardinxveld. Aan heeren Hoog- en Noodheem raden van- en de Polderbesturen in het Hoog heemraadschap «de Alblasserwaard met Arkel benedeu de Zouwe" is kennis gegeven, dat in geval van dijklegering aan de Waal- en Lekdijken de navolgende dijkposten zullen worden bezet, als: WAAJjZIJDE: Te Hardinxveld of daar waar de omstandigheden zulks mochten vereischen door de Hoog- en NoodheemradeuH. Schram de Jong, C. van Houweling, A. Veth Jz. en P. Schakel. Te Schelluinen of als bovendoor de Nood heemraden: A. Kooijman en A. Hansum. Te Gonnchem of als boven, door de Hoog- en Noodheemraden: J. van Haaften en J. Ver meulen. LEKZIJDE: Te Ameide of als boven, door de Hoog- en NoodheemradenK. Verlek H. Polvliet, W. C. M. Begram vau Jaarsveld en A. P. H. A. de Kleijn. Te Langerak of als boven, door de Hoog- en Noodheemraden: T. Hagendijk en P. Hartog. Aan het Schoon hovenscbe Veer of als boven, door den NoodheemraadJ. A. van der Stok. Te Groot- Ammers of als bovendoor de Nood heemraden V. Brandwijk en N. J. Vonk. Te Streefkerk of als boven, door den Nood- heemraad: C. de Ruijter. Dijkgraaf en Secretaris-Penningmeester A. H. van Tienhoven en D. Verhage zullen daar aan wezig zijnwaar de omstandigheden dit het meest gebiedend znllen vorderen. Als dijkbazenzoo wel voor de Lek- als voor de Waalzijde, hebben zich verbonden: A. J. Bos en J. van der Vlies Tz., beiden van SliedrechtBarend Swets Tz. van Hardinxveld en G. de Hoog van Gorin- cliem, welke bij afwezigheid zullen vervangen worden door Arie Schoonderwoerd van Streefkerk en P. van 't Verlaat van Hardinxveld. Dinsdag is het stoomgemaal van deu polder Zegveld na beproeving door het be stuur overgenomen. Onder bet opzicht van den heer B. de Vries, te Wilnis, werd dit stoomge maal gebouwd; de goede uitvoering wordt alge meen zeer geroemd. LANDBOUW-BRRICHTEN. Ten bewijze dat de pnjzeu der landerijen m de gemeente Groot-Ammers nog steeds stijgende zijnstrekke de opbrengst eener aldaar op den 3en Dec. jl. gehouden vei ling, waarbij ruim 6 bunders 14 roeden bouw- wei-, hooi-, bosch- en boomgaardland zijn ver kocht voor de kapitale som van f 10960, behalve de daarop komende onkosten. Den 4en dezer zijn te Langerak ruim 3 bunders bouw-, wei- eu hooiland voor deu tijd van 4 achtereenvolgende jareu verhuurd, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 312. In den loop dezer week zijn te Hoornaar en omstreken voor den heer Willem- stijnte Gonnchemeenige honderden kilo's hennep, tegeu 120 de 50 kilo, schil, bind en gelling (of het geheele gewas) opgekocht. Het Hoofdbestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-generaal gewend om de strekking van het wetsvoorstel vau de heeren Oldenhui9 Gratama, Idzerda en van Kerk wijk, tot intrekking van de bijzondere bescher ming van de jacht en het jachtbedrijfte onder steunen. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Qeselacnappen, on*. Donderdag-avond had te Haast recht de derde volksvoordracht plaats. Als spre ker trad op de heer A. Kuylenburg Pz. van Schoonhoven die in eeue lezing den vooruitgang dezer eeuw schetste. Na de pauze deed de heer L. Akkerhuijs JEz. van Schoonhoveu drie bijdra- geu en wel «De Oorlog" van J. van Beers irEene bladzijde uit bet dagboek van een daguer- reotypist" en «Hoe Jaap een blauwtje liep." LI. Donderdag werd te Berg-Ara- bacht de 3e leesvergadering gehouden der Ver- eeniguig: Winter lezingen." Als spreker trad op dé heer J. de Visser, van Streefkerk, die eene verhandeling hield over: Geboren worden en sterven van den meusch. Bijdragen in proza of dichtmaat werden geleverd door de heeren H. H. van der Starre, van Berkenwoude, J. de Visser en A. Scheffeiaar Klots, van Streefkerk, en J. G. Betlink en P. Blok/van Berg-Ambacht. Het concert van de vereenigiu- gen A polio" en f Per Aspera ad Astra", Zondag jl. te Gouda ten voordeele van nagelaten be trekkingen van cholera-lijders gegevenbeeft netto opgebracht c\ 270,die aan het comité van het Roode Kruis zijn overhandigd. Het comité ontving bovendien nog aan andere giften een aom van f100. KERK- EN 8CH00LNIEUWS. Beroepen te Rotterdam Ds. G. J Vos te Katwijk aan Zee. Beroepen te Oudewater Ds. FI. J. James te lieerde (G.). (Dit is hot 26ste beroep iu deze vacature.) Beroepen te Waarder Ds. A. P. A. du Cloux, emer. pred. van Spijk in Groningen. Ds. J. F. W. van Troostenburg de Bruijn te Benschop is beroepen te Loon op Zand. Ds. H. B. Noorda te Jutfaas heeft voor Idsegahuizeu en Piaam bedankt. Bedankt voor Wijngaarden door Ds. R. de Jongh van Arkel te Busssum. D->. G. Ritignalda te Doornspijk heeft voor Oud-Aiblas bedankt. Ds. D. Niessen te Wijk heeft voor Wemeldinge bedankt. Bevestiging en intrede van Ds. G. C. Prillevitz te Nieuwpoort op 21 Dec. e. k. Ds. Zegers, pred. te Goriuchem, hoopt op 17 December a. s. gedachtenis te viereu van zijn vijf en twintigjarige evangeliebediening. Te Gouderalc is de heer M. Bron, burgemeester dier gemeente, tot Kerkvoogd her benoemd. Te Gouda is eene kiezersvereeni- ging opgerichtonder den naam //Kerkelijk, Beheer,'' ten doel hebbende in het algemeen behartigen van de geldelijke belangen der Herv. Gemeente aldaar en in bet bijzonder het 3teiien van candidateu ter vervulling van vacaturen in de colleges van kerkvoogdennotabelen en op pertoezicht. Het bestuur bestaat uit de heeren J. W. A. Rooi]aards, D. Ruijter, W. Kromhout, G. Straver, J. IJsselstiju Ds. W. van Elden en J. M. Noothoven van Goor. LI. Maandag hield Ds. A. F. Mac- keustein van Haastrecht te Gouda zijne tweede voordracht over de moderne richting op gods dienstig gebieden had tot onderwerphet Christusbeeld. Na de pauze leverde spr. eene bijdrage tot de beschouwing der sacramenten en toonde daarin aan, hoe zij slechts waarde bezitten voor heu, die er waarde aan hecht, en dus nooit uit sleur of gewoonte mogen worden gebezigd. 28 en 29 November is te Wad- dinxveeu door deu schoolopzienerdeu heer J. Broedelet, en de heeren G. H. Westbroek en G. B. Lallemauhoofdonderwijzers te Schoon hoven en Moordrechthet vergelijkend examen afgenomen voor de betrekking van hoofdonder wijzer aan de Lste opeubare scliool aldaar. 5 sol licitanten waren opgekomende heeren Aoher- mau, Brandes, Huisman, Kievit* en Zonnevylle, hulponderwijzers te Assen, HellevoelslmsLeer dam, Leeuwarden en Purmerend, De heer Gaasbeek, hulpon derwijzer te Goudavoor eenige dagen tot hoofd onderwijzer benoemd te Beckum bij Hengelo ,1s thans benoemd te Oosterhout bij Nijmegen welke laatste betrekking hij met 1 Januari 1874 zal aanvaarden. een oppassend man was, verdiept men zich nog meer iu allerlei gissingen. Men deelt ijzingwekkende bijzon derheden mede over het vergaan van de /rVille du Havre", welke paketbootdoor hei Engelsche pantserschip «de Lockearn" aangevarenin volle zee op drie dagen afstand van de Fransche kust ia gezonken en waarbij 22G personen zijn omge komen nl. 118 man van de equipage en 108 passagiers. Een der geredden schrijft over deze zeeramp het volgende* //Den 15den van New York ver trokken, hadden wij na een paar stormachtige en nevelige dagen eindelijk Donderdag den güsten en Vrijdag den 21sten het prachtigste weer. liet was den laatsten dag zeer druk aan boord's nachts om twaalf uur nog speelde iemand op de piano vWebers laatste gedachte." Om twee uur in den morgen een hevige stoot. Iedereen kleedt zich in vliegenden haast. Op tweehonderd pas zien wij de Lockearn liggen met beschadigden voorsteven. De Ville du Havre helt naar eene zijde over. Het dek ligt vol gebroken houtwerk, eenige hutten zijn verbrijzeldakelige kreten klinken uit die hutten. //Het water stroomde met kracht naar binnen door een groot gat aan stuurboord. Het schip schommeltde masten breken en verplet teren in 't vallen eene boot, die juist in zee wordt afgelaten en waarin zich een dertigtal personen bevinden. Op 't achterschip liggen eenige dames geknield biddende eu afscheid van elkander ne mende. Een meisje van twintig jaar omhelst hare moeder«/wees maar bedaard", zegt 2ij//na een strijd van eenige seconden gaan wij samen den hemel binnen." Niemand schreeuwt, niemand maakt bewegingdie groep biddende vrouwen schijnt ieder kalmte te geven. Na verloop van ongeveer twaalf minuten zinkt het voorschip en ik word medegesleept iu deu maalstroom. Hoe ik weer boven kwam weet ik niet, maar ondersteund dooreen stuk bout, zie ik een zwemmer, die twee boeien van de Ville du Havre heeft. //Geel mij er een van," roep ik; bij doet het en een oogenblik later stoot ik legen een voorwerp, dat het dak van de keuken blijkt te zijn. Ik hijsch mij met moeite daarbij op en zie nu met afgrijzen het tooueel rondom mij. «Ginds drijft eene ra aau welke zich een twintigtal personen vastklem den ieder oogenblik verdwijnen de hoofden onder 't water en slechts twee schepelingen hebben de kracht om vast te houden tot dat zij opgevischt worden. De kreten //red mij 1 red mijklin ken aan alle zijden! «o vader, moeder!" dan wanhoopskretenvervolgens stilte, slechts afge broken door 't golfgeklots. «Eindelijk word ik opgevischt en aau boord vau de Lockearn gebracht, waar de geheele equi page zich ontkleedt om ons van droge kleeren te voorzien." GEMENGDE BERICHTEN. Woensdag- heeft zich te Mont- foort eene jeugdige gevangene achter het gebouw voor jeugdige veroordeelden verdronken. De oorzaak daarvan ia onbekend. De ongelukkige zou spoedig ontslagen zyu geworden. De stoomboot «Anna", kapitein Ponseheeft gisteren op de Noord bij Alblas serdam een tjalk aangevaren, die dientengevolge gezonken is. Van de bemanning der tjalk is één persoon verdronkeu. Heden herdenkt de achtings waardige Cornelia Sterrenburg te Molenaarsgraaf, hoe hijnu juist 60 jaren geledende vesting Btettin iu eene akelige positie verlietbij welker overgave hij naar zijn vaderland kon aftrekken. Hoewel hij thans 85 jaren ond isweet hy uog helder en klaar aan zijne huisgenooteu eu vrien den te verhalen, hoe hij bij de tweede loting ouder het keizerrijk, het lot trok om het land en den Keizer te dienen. Hij trok eerst naar Abbeville, waar het depót lag, eu ontving daarna te Bologne onderwijs in de krijgskunde. Vandaar moest hij optrekken tot Stettin, waar hij in garnizoen kwamdoch hij werd toen met andere manschappen bij al wisseling op het eiland Rugen gedetacheerd. Met aandoening verhaalt hijhoe men in de ouderlijke woning buiten zich zeiven van blijdschap was, toen hij, ilieu men reeds voor dood hield, den 17 December 1813 m bedroevenden toestand die woning bin nentrad; m rnr hoe die blijdschap weldra m droef heid veranderdeomdat twee dagen later zijn vader kwam te sterven. Hoeveel hij ook heeft doorgestaau, geniet hij in zijuen hoogen ouder dom eeue goede gezondheid en ook ieders achting. Te Gouda heerscht onder de min dere standen het denkbeeld, dat de armen, die door cholera wordep aang tast, zullen afgemaakt worden, evenals de aau runderpest hjdeude die ren. Daarom willen zij geene doctoren roepen. Een bakker te Brakel verliet Za terdag zijne woning om zijne familie te Hur- wenen te bezoeken en zou Maandags naar Go nnchem gaan, om aldaar koren te koopen, waartoe bij p. m. 3U0 zou hebben medege nomen. Bij had zijne vrouw beloofd om, aanstonds ais hy zijne zaken te Goriuchem gedaan had, naar huis te komen. Toen hij niet kwam opdagen, heeft men een onderzoek naar hem ingesteld, waaruit gebleken moet zijn, dat hij bij zijne familie uiet is geweest. Daar het BELAiVGRlJK VOGK VELEN! In alle branchen, in het bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte orgineele loten, rechtvaardigt zich het vertrou wen eenerzijds door de bekendé soliditeit der firma, anderzijds door deu hieruit vau zelfs voortspruitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis Adolph Haas in Hamburg kan deswegen iedereen sterk aanbevolen worden, en doen wij op het heden in onze courant voor komende advertentie der voormelde firma alge meen de aandacht vestigen. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE bCROONHOVEN. Ingeschreven van den 28. Nov. tot den 5. Deo. 1873. Geboren Pieterouders D. van der Hek en 1. Verhoef. Lucretia Jacoba, erkende dochter van J. Tieter en L. H. vau Wingerde. OverledenH. Hartman, oud 80 jaren. M. C. van den Bergh, ond ruim 6 maanden. Zalmviasoherij te Ammers tol. Aan de afslag geweest van 1 tot 6 December 40 zalmen, prys van f 1,80 tot 2,00 per half kilo. Haver. Zpeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche de beste f6,0ük6, dito mindere f 3,25 k *,75. Boekweit. Noord-Brabantsche f 270, f 273 a 275, per 2100 kilo. Paardebooneü f 7,804 8,60. Hennepzaad f 8,40 4 9,00. GorinohemI December. Aanvoer ongeveer 1000 stuks vee. De handel ging vlugger van de hand dan beide vorige marktdagen. Prijzenenkele rijpe kalf-koeien f 200 4 265, mindere qual. f 140 4 190, dito vaarzen f 130 4 220, vette koeien I 225 4 270, vare dito f 125 4190, guste vaarzen f 8 4 145, graskalveren f35 470, enkele nuchtere dito f 10 4 14, alles per stuk. Varkens, puike vette van 150 4 180 kilo 50 4 62 ct., die van 100 4 130 kilo 44 4 48 ct., per kilo, fokvar- kensvau6 4 8 weLm f2,50 4 4,00 per stiik. Goeboter f 1,30 41,42 bet kilo. Kipeieren f 1,90 4 2,00 de 26 stuks. BEURSBERICHTRIi. pC. 4 Doe. Nederl. Werk. Schuld2$ 571/» Dito dito 3 68J/a Dito dito 4> 90% Loten Rotterdam8 Spanje. Buitenl. 1867/71. 8 l^Vis Dito Binnenl3 l4'/u Portugal, Oblig. 1853/69. 3 |42s/g Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 100 Dito Cert. Hamburg 1820. 5 Dito 5e Serie.5 Dito 6e Serie5 888/# Dito Obligatieleen. 1862. 5 Dito h 1864 4 f 1000. 5 9918/le Dito 1866 4 f 1000. 5 99% Dito s 1860 2e leen. 92 Dito a 1867/69. 4 78»/4 Dito t 1859. 3 Dito Aand. 1864 5°/0 Rs. 100. f Dito h 1866. 251'/j Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 60nJu Dito n a Febr.Aug. 5 5916/1« Dito u ilver Jan.Juli. 5 64*/ie Dito n a Apr.Oct. 6 64% Dito Aand. 5%fl.50U, 1860. 537 Dito a fl. 100, 1864. 0 139 7a Italië. Inschr5 Griekenland. Obl. 18255 l36/s Turkije. Alg. Sch. 18655 445/.6 Dito 18696 138% Egypte Oblig. 18687 8H/4 N. Amerika Oblig. 1882. .6 99 Dito 0 1884. 6 100 Dito 0 1885. 6 100% Brazilië Oblig. 18655 O^Vt Dito v 186341 Mexico Oblig. 1M513 lö1/# Dito 0 18043 7 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. 232 7* Russ. Spoorw. Jelez5 Dito Poti Tiflis 4/1000. .5 967, Dito JelezOrel5 987, Dito Kursk Charkow. 5 96% Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. 96s/8 Aand. Oostenr. Nat. Bank. 10z7 Hong. Sporen 1867. 5°/0. 103% Dito Loten 1870. 78 Illin. Centr. Spoorw. Cerl, Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. 7 17 Dito 0 0 1869. 7 2074 Zuid-ïtal Spoorweg Oblig. 3 887« Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 627* Krie-Spoorweg aand.7 Centraal-Pacific6 82 Louisiana6 40 Dito 18758 Aand. loting Madrid3 10s/4 Aand. Turkije met lot3 557, marktberichten. Schoonhoven3 L)eo. Hennep, 't geheele gewas f22,00, hennepzaad f 8,00 4 8,20 per 50 kilogoeboter 70 4 74 ct., weiboter 60 a 64 ct. per half kilokaas f 26 4 34 per 50 kilo; vette varkens 24 4 27 ct., overloopers f10412, vette kalveren 65 4 70 ct. per kilo, nuchtere kalveren f7 4 12vette koeien f 26Q 4 270; schapen f 24 4 28aardappelen t' 2,00 a 2,50poters f 1,40 4 1,50 per hectoliter. Ter markt gebracht 40 stuks vee en 2 partijen vruchtbooraen. Gouda, 4 Dec. Kaas. Aangevoerd 50 partijen; prijs f 30 4 33,50. Goeboter f 1,35 4 1,40, weiboter f 1,2041,30 per kilo. Vette varkens 25 4 28 ct. per half kilo; magere dito f 18 4 25, biggen voor Engeland 21 4 23 ot. per half kilo; magere biggen f54 13; nnchtere dito f10 414. Botterdam, 1 en 2 Dec. Aangevoerd: 1 paard, 985 runderen, 298 vette en graskalveren5 nuchtere dito, 340 schapen of lammeren, 590 varkens en 176 biggen. BryaenRunderen lste qual. 90 ct., 2de qoal. 70 ot.; kalveren lste qual. f 0,952de qual. 75 ct.schapen 80 ct.weivarkens 42 4 57 ot.voor Londen 46 4 48 ct., alles per kilo. Boter -, lste qual. f 63, 2de qual. f58 en 3de qual. f56, alles per 40 kilo. Tarwe. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f13,80 4 14,50, dito Elakkeesohe en Overmaassche f12,75 4 13,75, dito mindere f 10,00 4 12,50, jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche f 11 4 14,00. Rogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 10,90 4 11,40, Flakkeesche, Overmaassche en Noord-Brabaut- sche f 10,25 4 10,80. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche eu Overmaassche winter, de beste f 8,80 a 9,30, dito min dere f 8,25 4 8,70, zomer, de beste f 7,50 4 8,00, dito mindere f 7,00 4 7,40. De ündergeteekeude betuigt by deze zijnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling en toegenegenheidzoo in als buiten deze gemeente hem betoond, bij het herdenken aau zijne 25 jarige batrekking als BURGEMEESTER der gemeente LOPlR, op den 30en November j.l. 8. L VAS N00TKN. LOPIK, den 5en December 1873. (4864) Wij Ondergeteekenden betuigen, ook uit naam onzer Kinderen eu Kleinkinderen, onzen dank voor de bewijzen van belangstelling door ons van milde gevers ondervonden, bij gelegenheid der vienng onzer Vijftig-jarige Eohtver- eeniging. ARIE VEER. ADRIAN A VEER, geb. Kaptbijn. AMEIDE, 2 December 1873. (4862) DE en AANHOORIGHEDEN met LANDE RIJEN 1 onder Gouderak, welke op den 26sten November 1.1. door de Notarissen A. KLUIT H". en G. J. 8PRUIJT 2ijn geveild en alstoen opgebragt hebben zullen op den lOden December e,k., des voor middags ten 10 ure, te Gouderak worden afgeslagen in afzonderlijke perceeleu eu daarna in diverse Combinatiën, (4878)

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2