ZONDAG 14 DECEMBER. N°. 233. 1873. GING WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. -IA AS, andelaar RG. >TING. bollenland. OVERZICHT. Partijzuivering. SCIOOHHOVENSCHE COULANT bekend gezeilde natie leeft niet Eindelijk ontwcrp-wet op het flessohen. Moeten, SchooBhonu kRK LTXEIV. bedrag verzendt loten voor de deel vastgesteld, I zen, binnen eenige ten zijn aauge- isverre geschon- k mijne geëerde esten dank. uw aanvangende Staat Hamburg ie groote gelukkigste ge- S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. van behoud VfBER a.s. Ie vaste prijzen hlr. 2 of fl. 8.50. 1 1.76. i 0.90. ptste bediening, ■ders willen op- elnng daarop op toezend mg van i per brief mede- ielijk de naam upons, Bankno- in betaling aan- van mij de van origineels loten, promessen die ouwen berusten, lan, alsmede de vanwordt bij evoegden wor- benevens eene aan de belang- jezonden. t zich deze loten mag ik ook be- welke dan ook, ngentot in de ceung en onder ien uitgevoeitd. den verscheidene lijne door iet ge- schen de partijen de anderendie staatsleven zoo Geen invloed der Roomsohe curie of van het rechtzinnig Protestantisme buiten het gebied der kerk en van den godsdienstallerminst op dat van den Staat. Dat is een wachtwoord, hetwelk in alle rijen der anti-kerkdijken wordt verstaan, bij alle liberalen zonder onderscheid en bij die vele con servatieven die zich hoe langer zoo luider tegen het streven dier kerkdijken uitspreken. Allereerst heeft de partijzuivering dus reeds bewerkt, dat het bewustzijn der anti-kerkelijken is ontwaakt, dat eene groote anti-kerkelijke partij haar doel kent en voor dat doel met geestdrift Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het gelieele rijk 0,80. m spoedigste en Och, lieve Hemel, roept menig'gezeten bur ger mistroostig uit, die ellendige partijen, wat doen wij er mede, waartoe daarover zooveel ge zegd en geschrevenmen moest liever iets meer doen en die partijen met haren strijd maar laten voor hetgeen zij zijn; indien men er zich iets minder mede bemoeide, zouden ze ook wel niet zoo scherp op den voorgrond treden. Zoodanig gezeten burger zoude echter doen als de struisvogel. Al verbergt deze het hoofd ih de bladeren, daarmede verdrijft hij deu vijand niet. Bovendien hebben wij hier niet eens te doen met een vijand, maar met een landsman, met iemand die zoo oud is als de streek zelve, met iemand, dien wij wel kunnen wegdenken, maar nooit wegsturen. En iemand wegdenken is altijd gevaarlijk, omdat men op eens tegen hem kan aan s too ten. Maar wij vatten een straks gesproken woord (Opmen moest liever iets meer doen is er gezegd. Juist, maar zoodra men op Staatkundig gebied iets doet, vereenigen zich zij, die hetzelfde willen en door dezelfde beginselen worden geleid, en vormen zich alzoo hetgeen men partijen noemt. Indien men nu over die partijen spreekt, in dien men zich van haar wezen rekenschap tracht te geven, dan geeft men zich inderdaad van niets anders rekenschap, dan van de groote dingen, die in het staatsleven moeten gebeuren, van de groote beginselen, die dat leven beheer- schcn. Die hoofdquaestiën en hoofd beginselen nu zijn natuurlijk met te allen tijde dezelfde en het is staatsmanskunst om te weten, welke in een gegeven tijd op den voorgrond treden en moeten treden. In een Ja, dat aangenamer, ver- joratellen, dan het VERS X te Antwerpen. Iloemeu, Bladeren irplanten en Wor- Kö eigenschappen ven der Hoofd- en om de lucht in te verfrisschen. re flesch omringt. ;ende prijzen: L25* 1,00. 0,76. ft minder injjprijs. stellen in hen irkoopen; men be- uBBELÉ qualiteit vinden in de voor- KUULUNBURG, u, enz. Koestraat. HKER, Apotheker t groot. >gstr., Verkoophuis, erkoophuis. aanbevelingswaar- erfnsschend reuk- t houdende op de (4872) 3 a Mark 6000 5000 4000 8000 6 a 2000 6 a 1500 2 a 1200 2 a 1000 2a. 500 0 a 300 5a. 200 0 a 110 >ten worden door n uitgetrokken, hief haren standaard hoog eu beloofde zich eene belangrijke overwinning bij de verkiezingen. Van vele zijden werd dit verschijnsel toegejuicht, niet I het minst door verscheilen liberalen die er zelfs in enkele districten toe kwamen die partij bij de stembus te steunen. Het resultaat der verkiezingen was althans in cijfers. Met belangstelling wachtte men daarna de pirlenents-zitting, waarin dat resultaat in werkelijkheid zoude blijken. Zui vering der partijen had men gewenscht. Is zij verkregen Indien men klaagt over onzuiverheid der partii- formatiën, dan wil dat eigenlijk zeggen, dat de mannen die in het politiek leven werkzaam zijn, niet precies welen wat zij willen, dat zij uch althans daarvan geen rekenschap geven. Zuivering der partijen erlangt men met anders, dan wanneer men zich wel rekenschap geeft, wanneer men eene heldere voorstelling heeft van hetgeen men wil en wanneer men van de nood zakelijkheid om dat tot stan^ te brengen zoo danig is doördrongen, dat met alle energie naar dat doel wordt gestreefd. Nu is de eigenlijke hervormingspartij tegen woordig niet sterk. Zeer juist heeft in een onlangs verschenen Gidsartikel Mr. Veegens, procureur te Brielle, de oorzaak van dat dalen der hervor mngs-am- bitie aangewezen. Immers tot de groote liervor- mingefi, die het eerst aan de orde moeten zijn, behooren de herziening van het belastingstelsel en van het defensiewezen. Nn is het ónmoge lijk, die herzieningen tot stand te brengenzon der zwaardere lasten te leggen op dat deel der bevolkingdat tot de meer vermogende klassen behoort en dat in de regeeringshebamen vee) te zeggen heeft. Bij wijziging van belastingstelsel zullen de grondeigenaars en de fondsenhou ders meer worden gedrukt, bij eene goede wij ziging der militiewet kan de persoonlijke dienst plicht niet uitblijven. Wij willen hier nog meer bij voegen. Belas tinghervorming wordt te dringender, omdat ver- booging van de bezoldigingen der ambtenaren, dus verhooging van onze gewone uitgaven, niet lang meer kan worden uitgesteld. Evenmin kan langer worden berust in de bekrompen omstan digheden waarin ons volksonderwijs nog in zoo vele gemeenten verkeert, en zal ook daarvoor naar geld de groote vraag zijn. Eindelijk de verbetering onzer rechtsinstellin gen. De natuurlijke behoudzucht, welke aan zekere mate van welvaart door kapitalenrijkdom verbonden is staat ook daarbij belemmerend in den weg. Op die wijze heeft de liberale partij van tegen - woordigals geheel genomenbare vroegere geest drift verloren, en'er is dan ook niet vee| kans, dat zij die geestdrift spoedig terug erlange met dat gevolg, dat zij eenige hervorming binnen kort tot stand brengt. Was er nu op het oogenblik niets anders te doen dan hervormen en was de liberale partij uitsluitend daartoe geroependan zeer zeker zoude zij ónmogelijk op het oogenblik aan het bewind kunnen ztju en zoude zij ook niet aan het be wind wezen. Maar daar is nog iets anders. Partijzuivering heeft er in dien zm ongetwijfeld plaats gehad, dat er eene scherpe afscheiding is gekomen tus- met kerkeiijke bedoelingen en voor kerkelijken invloed op het bijzonder bevreesd zijn. i» bezield, eene geestdrift, welke niet weinig wordt verhoogd door de gevaren, welke men in het buitenland ziet dreigen. Maar deze werkkring is uit den aard der zaak hoe goed ook, hoe belangrijk ook voor het be- houd van onze instellingen op den duur onvol doende. Behoud is eene groote zaakis de eerste zaak waar gevaar van verlies dreigt en in zoov.t is de groote behoudspartijhet anti-kerkelijke centrumof hoe men ze noemen wil eene partij, welke aan de behoeften van het oogenblik vol doet en alzoo als politieke partij een volkomen recht van bestaan heeft. Doch eene alleen. Daarom is nog eene andere partij noodzakelijk, de hervormingspartijgelijk men haar zal moeten noemenom met den naam van de liberale geene verwarring te stichten. Zij zal in zekeren zin eenige gelijkheid hebben met hetgeen de Pruisen de /rFortsehritts-partei” noemen e-ne kleinere fractiewelke als minderheid een belangrijken zedelijken invloed uitoefent. Zoodanige invloed is juist iu Nederland zooveel te gemakkelij ker dan in Piuisen omdat de gouvernementeele almacht daar oneindig grooter, de parlementaire vrijheid daar vee1 geringer is dan hier. Welnu, die fractie, ook Mr. Veegens heeft haar deze rol aangewezen, moet op de noodzakelijke hervor mingen blijven aaudringen en nu en dan zal zij voordeel behalen. Aan haar behoort de toekomst. Met deze nieuwe partijgroepeering, welke be vorderd moei worden zijn ook voor de liberale kiezers nieuwe plichten geboren. Het is te meer niet ongepast, daarop in dit blad te wijzen, omdat in het district Gouda weldra eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. Later, indien decandidaten bekend zijn ko men wij daarop terug. Voorloopig naar aanleiding van het in deze regelen.geschrevene alleen dit: de liberale kie zers die’xnize gevoelens omtrent de noodzake lijkheid der hervormingen deden, moeten aller eerst trachten de partij der hervorming te ver sterken. Kunnen zij dit niet doen dan moeten zij medewerken om aan het anti-kerkelijke cen trum kracht bij te zetten. De toepassing van dezen regel op het aan staande bijzondere geval volgt. Eindelijknadat de Fransohö nationale vergadering zich gedurende ruim anderhalve week met stemmen heeft bezig gehouden, is het gelukt eene commissie van dertig bijeen te krijgen. De twee laatste plaatsen werden, hoewel slechts noode, aan de Linkerzijde ingeruimd, zoodat de oppositie, die naar hare getalsterkte op 13 leden mocht aanspraak maken, door 5 leden, allen op één na tot liet centrum beboerende, vertegenwoordigd zal zijn. De commissie, belast met het onderzoek der kieswet, heeft thansmet goedkeuring der vergadering, haar mandaat aan de dertig mannen overgedragen, zoodat deze zich nu vermoedelijk met vijf verschillende wetten zullen hebben bezig te houden, alstot regeling der bevoegdheid Van het uitvoerend gezag; tot instelling eener Eerste Kamer of Senaat, naast de Kamer van Vertegenwoordigers; de gemeente wet alsmede wetten op de samenstelling der stedelijke besturen en tot regeling der verkie zingen. Tot voorzitter der commissie is gekozen de oud-minister de Batbie. Na afloop der stemaiingen kwam de inter pellatie van Lancy, betreffende de handhaving van den staat van beleg, aan de beurt. Het ant- wöord der regeering kwam in hoofdzaak neder op het reeds vroeger medegedeelde: in beginsel was zij niet ongenegen den slaat van beleg op te heffen, maar krachtige maatregelen, o. a. tot breideling der drukpers, moesten daaraan voor afgaan eu zouden aan de goedkeuring der Kamer worden onderworpen. Met eene meerderheid van 134 stemmen keurde de Kamer de handelwijze der regeering goed, door over te gaan tot de orde van den dag. Het voorstel van een ander af- Prijs der Ad verten tiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. i i gevaardigde, om den staat van beleg in de depar tementen Seine en Seine et Oise op te heffen weigerde zij in overweging te nemen. Hoewel de jongste reconstructie van het ka binet aanduidt, dat de regeering haren voor- naamsten steun wil zoekenbij de beide midden partijen, schijnt zij het toch niet ondienstig geacht te hebben der rechterzijde een beyijs van welwillendheid te geven. De doör de legitimisten zoozeer gehate gezant bij het Italiaansche hof, Fournier, is vervangen door den minder liberalen Noailles, terwijl de gezantschapsposten te Londen en te Bern ook door mannen naar het hart der rechterzijde bezet zijn. Toch zijn deze kleine concessies nog niet geheel naar den zin der legitimisten, althans generaal du Temples heeft, hoewel schoorvoetendvan de vergadering vrij heid bekomen om de regeering over de benoeming van Noailles te interpellcerenna afloop der begroeting, die thans aan de orde is en met voorbeeldiger! spoed wordt afgedaan. Ook het proces-Bazaine loopt ten einde. Het is den verdediger, advocaat Lachaud, niet mogen gelukken de beschuldigingen tegen den maarschalk ingébracht op voldoende wijze te wederleggen. Met;, algemeene stemmen beeft het Militaire ge rechtshof den eisch van den regeerings-commis- saris bevestigd en Bazaine schuldig verklaard aan het overgeven van vesting en leger zonder alles gedaan te hebben wat plicht en eer ge boden, en hem dientengevolge veroordeeld tot de doodstraf na voorafgaande dégradatie.- Onmid dellijk nadat het vonnis was uitgesproken hebben de leden van den krijgsraad een verzoek om giatie ingediend. De Pruisisohe landdag heeft zich met bijna algemeene stemmen (slechts 6 leden stem Ien tegen') vereenigl met het voorstel van den cle- ncaal Bernard tot afschaffing van het dagbla I- zegel. Toen van liberale zijde gewezen werd op het zonderlinge, dat een dergelijk voorstel werd ingediend door verklaarde vijanden van drukpers vrijheid, antwoordde de woordvoerder dezer laat- stendat bijna alle bladen öf eigendom der regeering bf onder haren onmiddellijken invloed stonden, zoodat zonder afschaffing van het zegel concurrentie onmogelijk was. Natuurlijk kwam de regeering tegen deze bewering op en herhaalde hare toezegging dat de afschaffing aan den Rijks dag zou worden voorgesteld. De landdag wenschte echter deze zaak liever als Pruisische aangele genheid behandeld te zien. Of de regeering daarin zal bewilligen, is niet zeker; voorshands schijnt zij er weinig lust toe te gevoelen. Minder gelukkig was de clericale partij met haar voorstel tot eenvoudige intrekking der ker- kelijk-staatkundige wetten. Met eene overgroote meerderheid weigerde de Kamer dit voorstel in overweging te nemen. Nu de aartsbisschop van Posen werkelijk geweigerd heeft gehoor te geven aan de aanmaning der regeering om vrijwillig van zijne betrekking afstand te doen, is de zaak aanhangig gemaakt bij het Hooge gerechtshof voor kerkelijke zaken. Door de regeering is een ontwcrp-wet op het burgerlijk huwelijk bij den Landdag ingediend. De ministeriëeic crisis in Hongarije, aan gevangen met het ontslag van deu munster van Financiën, is nog met geëindigd. Slechts op dringend verlangen van den Oosteunjksclien pre mier, heeft de minister-president zijn herhaald verzoek om ontslag ingetrokken, onder voor waarde dat hem een bruikbaren minister van 'Financiën wordt toegevoegd. Dat schijnt echter niet gemakkelijk te gaan bij den tegenwoordigen, alles behalve rooskleurigen flnancieelen toestand des lands. Ook in Italië dreigt de minder gunstige toestand der schatkist der regeering inoeielijk- heden te zullen baren. De vertegenwoordiging had gehoopt dat het nieuwe kabinet het even wicht in ’s lands financiën zou weten te herstel len, zonder vermeerdering van belasting, die toch reeds zoo zwaar drukt. De indiening der be- grooting, die met een aanzienlijk te kortsluit, heeft haar daarin evenwel deerlijk teleurgesteld, terwijl nieuwe ontwerpen, door de regeering aau- gegeven tijd. is het juist. Het is. geene staats- inanswijsheid oin in het algemeen fraaie theorieën te bouwen eu idealen te scheppen. Niët dat een staatsman zonder idealen moet zijn. Im mers wie zich een richting kiest, heeft ook een einddoel, al is het ver verwijderd, en zonder zoodanig einddoel, dat in onze gedachten aan de volmaaktheid grenst, is geen streven mogelijk. Maar de staatsman schrijft geen boeken, hij verricht daden, daden die moeten werken in den tijd, waarin hij handelt en die alzoo noch den tijd vooruit noch ten achteren mogen Z'jn. Zoo was b. v. in de jaren van 1840 tot 1848 in Nederland hoofdzaak de wijziging der grond wettige instellingen. Daar was eene partij die ze tegenhieldeene andere die ze vooruitdrong. Voor dien strijd week op dat oogenblik alles in belangrijkheid. Na het tot stand komen der gewijzigde con stitutie was het de toepassing barer beginselen in strengeren of milderen zin en de organisatie van het staatsbestuur in moederlanden koloniën. Liberaal en conservatief waren toen de namen, waaronder de aan elkaar tegenovergestelde rich tingen werden aangeduid en de liberalen ver tegenwoordigden daarbij de hervorming, den vooruitgangde conservatieven de voorzichtigheid, het toezicht. De liberalen wonnen in kracht sinds 1862. Eenmaal moesten zij de zetels van het bewind vooreen conservatief kabinet ruimen, maar sinds verscheidene jaren bleven zij de regeeringspartij vormen. En toch, hervormingen kwamen er niet. Alleen voor de 'koloniën werd iets gewonnen. Maar in het moederland.? Noch verbetering van het belastingstelsel, noch van ’s lands defensie- middelen, noch van rechtspleging en recht, mets werd verkregen. Gedane voorstellen werden ver worpen. Ontevredenheid ontstond in den lande, doch men wisi niet waar de fout gelegen was. Toen kwam de zomer van 1873. Eene scherp geteekende partij, die der antirevolutionairen, ver liet is wezenlijk van meer belangdan me- I nrgeen meent, dat in het staatkundig leven de partijen voortdurend zuiver blijven en dat men zich daarom gëregeld van den stand der poli- tieke partijen rekenschap geeft. Gun nc»p iiuiuvi ruupi inning gvz.u*rn ger mistroostig uit, die ellendige partijen Het is wezenlijk van meer belang ui, nut i irtdurend blijven

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1