en Bottelerij ZALF HOLLOWAY VAN BIEREN EAU DANVERS UT Dl HMWIU1 „DG BUI HUW'TB AHSTBDDMI. C. A. REIAEKE bimnknland. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËIM. WAAL! IGOLVEND! Mej. M.P.KU1JLËNBURG, GEVf STIGD BIJ Oude Yischmarkt, over de.IIoogere Burgerschool, TE CORII^CHEM. gekondigd, o. n. pen wet op het onderwijs, waarbij dit geheel kosteloos gesteld wordt, op nieuw zware offers zullen eischen. Het heeft moeite gekost de autoriteiten op Cuba te bewegen om met de gemaakte over eenkomst ten opzichte vnn de Virginius genoegen te nemen. Een oogenblik liet het zich aanzien dat dit niet zou gelukken, zoodat de kapitein generaal, de minister van koloniën en de Arae- rikaansche gezant te Madrid hun ontslag reeds hadden ingediend. Eindelijk is definitief bepaald dat schip en overgebleven manschappen den 18. dezer zullen worden uitgeleverd, waarmede de Virginius qunestie althans voorloopig van het tapijt zal zijn De inbeslagneming van twee Duitsche schepen door de Spaail8Oh0 autoriteiten in de Phi- lippijnsche wateren zal vermoedelijk tot geene ernstige geschillen aanleiding geven, daar het bewezen is, dat d:e schepen oorlogscontrabande aan boord hadden en de inbeslagneming niet op neutraal grondgebied plaats had. Carthagena wordt nog steeds van de landzijde beschoten. Tegen een bombardement van uit zee schrijven alsnog groote bezwaren te bestaan. Van overgave der vesting is nog geen sprake. Moriones begint in het noorden weder meer handelend op te treden. B(j Sarris in Barcelona behaalden zijne troepen eene kleine overwinning, terwijl de laatste berichten meldendat het hem gelukt is, met behnlp van generaal Lomo, de Carlisten van de Fransche grenzen af te snijden en hen zoodoende te beletten van daar hulp te ontvangen. Verschillende grensplaatsen werden met dit doel door de regeeringstroepen bezet. Mac Mahon heeft gisteren (Vrij dag) de straf van Bazaine (zie hierboven) in 20 jaren gevangenis veranderd, met dispensie van de formaliteiten der degradatie, ofschoon de gevolgen er van gehandhaafd blijven. Bazaine zal hoogstwaarschijnlijk naar het eiland St.-Marguérite, nabij Cannes worden overee- bracht. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd, met ingang van 1 Januari 1874, tot burge meesters van Alblasserdam en van Oud-Alblas mr. J. van Lakerveld Bisdomsecretaris dier gemeente; van Ammerstol P. J. Smits, secr. dier gem.; van Giesen-NieuwkerkGoudriaan en Schelluinen J. D. van Slijpe, secr. dier gem.; van Groot-A miners, Langerak en Nieuwpoort J. A. van der Stok, secr. dier gemvan Ou dewater R.W. Haentjens Dekker, secr. dier gem.; van Sliedrecht J. A. van Hattem, secr. dier gem. - Het volgend Reuter-tclegram is ontvangen Penang, 12 December. Den 9den dezer zijn 9000 man Nederlandsche troepen zonder tegen stand in Atchin aan wal gebrticht. De begrooting voor Binnen- landsche Zaken is door de Tweede Kamer met 52 tegen I4j(|temmen aangenomen. Die voor Marine is met 37 tegen 30 stemmen verworpen. De heer M. A. F. H. Hoffmann heeft wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Gener.ial. Dientengevolge zal in het hoofd-kiesdistrict Gouda eene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer moeten plaats hebben welke verkiezing bepaald is op Dinsdag, 6 Januari 1874, en, zoo herstemming noodig mocht zijn, deze op Dinsdag, 20 Jauuari 1874. Als candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, in plaats van den heer Hoffmann, wordt in het hoofdkiesdistrict Gouda reeds genoemd de heer Mr. H. C. Ver niers van der Loeff te 's Hage. Door zijne vroe gere betrekking van advocaat te Rotterdam is de heer Verniers van der Loeif in een groot gedeelte van het district zeer gunstig bekeud. t Ook in het hoofdkiesdistrict 'a Bosch zal op denzelfden datum eene verkie- ting voor een lid der Tweede Kamer plaats hebben, daar de heer Mr. A. F. X. Luijben tot Kantonrechter te 's Bosch is benoemd. De Wet schrijft voor, dat op den tweeden Dinsdag -in Mei de gewone ver kiezing van leden der Proviuciale Staten moet geschieden. Die tweede Dinsdag nu valt in de maand Mei 1874 juist op den 12de, den datum waarop de natie 's Konings 25jarig kronings feest zal vieren. Men heeft de aandacht van den Minister van Bjnnenl. Zaken daarop ge vestigd, teneinde de verkiezing op een auderen dag te bepalen. Te IJselstein heeft men echter, met het oog op de verkiezing, de feestviering op 14 Mei bepaald. Ten einde de troepen naar Atchin rSPnj en V00r de Glijders van den Islam dezelfde diensten te verrichten als aan de Chris telijke geestelijken bij de expeditionuaire macht zijn opgedragen, worden door de regeering panghoeloes gezocht, onder aanbieding van f 000 maandelijksch tractement en dezellde mdemni- teiten als de hoofdofficieren. Het is gelukt een dier priesters voor bedoelde betrekking te en- gageeren. In de Raadsvergadering te Wage- mngen van 4 dézer werd o. a. mededeel ing gedaan van een besluit van Ged. Staten, dat aij geen goedkeuring konden verleeuen aan het door den Raad genomen besluit, om subsidie te geveij aan concessionarissen voor den ont worpen spoorweg Rotterd imArnhem, op grond, dat deze aan geen bepaalde personen kon ge schieden er. de af te stane grond, li et kadas traal was opgenomen. De Raad bleef evenwel vasthouden aan haar eenmaal genomen besluit, op grond, trots alle tegenwerking, de vooruit gang van Wageningen te willen helpen be vorderen. -—Volgens een telegram uit Londen zou de Spaansche Juli-coupon worden betaald» ingevolge eene overeenkomst tusschen den Spaau- schen minister van financiën en de firma Matheson Co. Nader vernemen wij uit de Ned. Financier, dat die beuling, als zij dien naam verdient, zou geschieden voor twee derden in Rio Tinto myn- obligatiën en voor één derde in nieuwe Staats- obligatiën tot den koers van 50 pet. Op 4 Dec. 11. werden te Rotter dam in liet hótel Leijgraaf voor den tijd van 12 jareu verpacht de zegen-zalmvisscherijeQ van het domein, in de Zuid-Hollandsche stroomen. Die op de Oude Maasnabij Goidschalxoird genaamd: rKlein Profijt," werd verpacht aan den heer Quaekernaat van Spijk, te Gorinchem, voor de som van f47.000 per jaaiv De via- schenj: Prins van Oranje," nabij'Perniswerd verpacht voor f 35.000 per jaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 30 Nov. tot 0 Dec. jl., aan Aziatische cholera zijn overleden: te Aarlanderveen 2, te Capelle a/d IJsel 1, te Delft 1, te Gouda 2 en te Rotterdom 5 personen. Totaal in het Rijk 11 personen. Van Donderdag 4 tot Donderdag 11 Dec. zijn te Gouda 3 gevallen van cholera met doodchjken afloop voorgekomen, waaronder een man en vrouw van hetzelfde gezin. Van 012 December zijn te Ou dewater door roodvonk aangetast 11 personen (watronder 5 kinderen in één gezin) en daaraan overleden twee personen. Voor het kindergeschenk in Mei e. k. aan L. M. den Koning aan te bieden is bijeengebracht: f 2ü°24'/! 8cboolkiaderen te Ouderkerk a/d Usel door de kinderen te Berkenwoude f 33.10. door de schoolkinderen te Berg-Ambacht f 20. door de schoolkinderen te Streefkerk f 18.177»'. f 12*30 95 8cboolgaande kinderen te Brandwijk door de leerlingen der openbare school te Molenaarsgraaf f7.03. door de kiuJcrcn te Noordeloos f 20. door 180 schoolkinderen k Streefkerk f 18,177,. door de schoolkinderen te Ammerstol f 10.43. door 03 kinderen van de openb. school te Schelluinen f 8.287a- Door de schooljeugd te Meerkerk f 10,10. Te Alblasserdam is door den Ge meenteraad de som, uil jeirokkeu om hetjubilé van Z. M. te vieren, van f 100 op f 3<>0 ee- bracht. K S Te Gorinchem is f 1500 ingeza meld voor het feest in Mei e. k. Er is echter ongeveer f2500 noodig. De commissie beveelt de zaak opnieuw aan, en deelt mede, dat tot heden verreweg het grootste gedeelte van het opgezainelde geld gegeven is Moor niet-vermo genden terwijl door de gegoeden betrekkelijk zeer weinig is bijgedragen. Ook te Ouderkerk a/d IJ se i beeft zich euie feest commissie gevormd, om bet zil veren feest van onzen geëerbiedigde!» Koning te vieren. Van een vijfentwintigUl opgeroepen in gezetenen kwamen er dertien op, ais de heeren A. L. de Raadt, E. Hoogendijk van Cappellen Dr. A. H. van Roojen, J. M. BoogaardW. Ber- kouwer, D. A. Kip,' VV. JongebreurJb. Jon gebreur, P. G. Jongebreur Jr., L. Noordegraaf J. Rijkaart, Jac*. van Holst en D. Verkerk. Deze besloten zich tot eene commissie te vercenigen en aan de res eerstgenoemde hpereu het maken van plannen en de voorioopige regeling op te dragen. Met algemeene stemmen werd de bur gemeester, de heer W. van Waning, tot eere-voor- zitter en de heer P. Scbelliug tot eere-lid Uer commissie benoemdals blijk van hulde aau hem, voor de vele moeiten en zorgen in 1803 aan het feest besteed waardoor het alleen mogelijk werd het gepast te vieren. Het proviuciaal hof in Zoid-Hol- land heeft eene vrouw uit Arkel, die den brand gestoken had in de woning van een harer fami lieleden, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en J. B., uit Zwammerdam, beschuldigd van diefsUl van IJ schapen uit een weide iu den Zuidplaspolderouder Gouda, mede veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren. De arrond.-rechtbank te Utrecht heelt Donderdag T. M. eu A. v. slachters te Leideni-escuuldigd van op de jongste Mout- foortsche veemarkt koeien gestolen te hebben veroordeeld ieder tot eene cellulaire gevangenis straf van 9 maanden. De Arr. Rechtbank te Amsterdam heeft den lieer J. Mouliju, predikant te Weesp, met vernietiging van het vonnis des kantonrech ters aldaar, die hem, ter zake van het als hoofd- oi onderwijzer aan eene school weigeren om den burgemeester zyner gemeente te vertoonen de inentiogsbewijzen der leerlingentot eene geld boete van f 5 had veroordeeld, ontslagen van alle rechtsvervolging. De rechtbank oordeeldedat de zonlagsckool van den beklaagde, waarin alleen godsdienstig en volstrekt geen maatschappelijk onderwijs werd gegevenniet viel onder de categorie der scholenwaarvoor de wet voorzorgs maatregelen eischt. *—9 dezer overleed te Gonda in 00- jarigen ouderdom de heer J. L. Terwenvroeger kostschoolhouder en later onderwijzer in talen en wiskunde aan de Latijnsclie school aldaar. Als schrijver en vertaler van verschillende letterkun dige en geschiedkundige werken, had de heer Ter wen een zeer geachten naam. Bij zijne begrafenis op gisteren was eene groote menigte tegenwoordig. De schoolopzienerde heer J. Broedelet, sprak bij het geopende graf een woord van hul Ie aan zijne verdienste als on Ier wijzer en aan zijn uitgebreide kennis. Hij wees er op, hoe Terwen door zijne belangrijke werken ook na zijn dood tot ons zal blijven spreken. Nadat de oudste zoon van den overledene een woord van dank had gesproken eindigde deze plechtigheid. Het dames-comité van het Roode Kruis te Gouda heeft nog ontvangen f 4 van de muziek-gezelschappen r Apollo" en vPer aspera ad astra", als restant der'opbrengst van 'tonlange gegeven(concert, dat alzoo netto de aanzienlijke som van f 290 heelt opgebracht. Door het comité worden t ians 10 gezinnen ondersteund. Donderdag stond voor de Arr. Rochtb. te Utrecht terecht de persoon van T. de L beschuldigd van openbaar verzet, geweldadige aanranding tegen den opziener van de jacht en visscherij te Lopikterwijl deze hem in Over treding bevond tegen de wel op dojacht en visscherij. Het openbaar, ministerie eischte zijne schuldigverklaring en eene cellulaire gevangenis straf van 3 maanden en geldboeten. Door ruime bijdragen der meeste ingezetenen hiertoe in sta it gestel Ilie. ft men de schooljeugd en vooral *de kinderen der mm- gegoeden te Meerkerk een vroolijk St. Nicolaas- feest bereid. In de school werden er niet iniuder dan 250 onthaald op gebak en chocolade. Ge zang en spel verhoogden liet genotmaar de vreugde steeg ten taptoen eindelijk St. Nicolaas te paard binnen reed gevolgd door zijn' knecht, die aan ieder een zak vol lekkers uitreikte. Bij het einde der pret outving nog elk eene fraai gekleurde plaat. Blijkens de statistieke opgaven van het dep. van Financiën, werd in Gelderland in 1872 ingevoerd 94401-41 en uitgevoerd 11231501 kil. papier; ingevoerd 1905793 kilogr. lompen eu uitgevoerd 5124353 kilo's. In de Raadsvergadering van II. Woensdag is de lieer A. Slob te Hoornaar met algemeene stemmen tot lid van liet bur gerlijk armbestuur herkozen. Naar men mededeelt, 1-8 de lste premie in vast goed bij de trekking van de Maatschappij voor Landontginniiig getrokken door een kuiper te Oud-Zevenaar, en de 2de door den stadsbode te Doetinchem. fDoor het bestuur van het water schap de Westerpolder, in de gemeenten Ulrum en Kloosterburen (Ulrum)is aanbesteed het aan leggen van een kapitalen zeedijk, enz. De laag ste inschrijvers waren de heeren Schram de Jong Co., te olicdreehtvoor f 020.000. De be grooting was f 300.000. STADSNIEUWS. SohoonhoTon, 18 December. Door de ingezetenen dezer ge meente is, naar wij vernemen voor eene feeste lijke viering van het jubiló van 'L. M. den Ko- mug in Mei e. k., reeds ingeschreven voor de kapitale som van nagenoeg duizend gulden. Naar aanleiding van het door Z. M. den Koning goedgekeurde tarief van de overzetgeldenop het Veer tusschen deze ge meente en Gelkenes, ia door den Gemeenteraad besloten het pontveer aau A. Brandwijk onders hands te verpachten voor den tijd van vijf jaren, en wel van af 1 Januari i874, én de beétaande huur van het Veerhuis c. a. met één jaar te verlengen, zoodat alsnu die huur tegelijk met de paebt van het pontveer zal eindigen. Door den gemeenteraad ia be sloten de strook grond, bies- en rietgewassen langs het waardland, te verkoopen aan J. Driesen, tegen 177» per meter. de wedde der nachtwachts te vethoogen tot op 50 cents per nachtwaak. de wedde van deu agent van politie Peters te verhoogen met J 30. de wedde van den regulateur der uurwerken te verhoogen met f 20. Aan H. Wouden burg een gedeelte gemeente grond, gelegen achter zijne woning, bij het aschhok, te varkoopeu tegen f 1 per Meter. ten dienste van net theoretisch onderwijs aan de onderofficieren en korporaals der Artillerie- Schutterij een der lokalen van het schoolgebouw gratis ai te staan, uiet inbegrip van vrij vuur eu licht. de bestrating der Koestraat in daggeld te doen uitvoeren, alsuiuue het onbestrate gedeelte der Varkenmarkt te doen bestraten tot de brug pver de Zevender, en tevens het plantsoen al daar te arrangeereo. in het Appelstraatje, door het leggen van overdekte riolen, den afvoer van water te ver beteren. MetlJanuari 1874 treedt af als lid der plaatselijke schoolcommissie de heer A. van Scherpenzeel. De voordracht ter ver- vulling dier vacature bestaat uit de HH. A. van Scherpenzeel en W- Kooiman Jz. De door den gemeente-architect ontworpen teekening en begrooting, van kosten der daar te stellen onderwijzerswoning ie 8 dezer aan den Raad aangeboden. Door den heer J. A. Smits is ontslag genomen als lid van de plaatselijke ge zondheids-commissie alhier. *-* Door heeren Regenten van het Gereformeerde Weeshuis is aan de Raad voor-, gesteld, de jaarwedde van dei te benoemen bin nenvader en moeder van genoemd gesticht te bepalen op f 200, welk voorstel door den Rial is aangenomen. Door heeren Regenten van héV Gereformeerden Weeshuis alhier zijn aanbevol-u voor de betrekking van binnen-vader en binnen- moeder, J. Nunnikhoven en echtgenoote en L. van Doorn te Bodegraven. Eergisteren is tyet bekende Hee» renlogement alhier, met tuin en stalling, in pu blieke veiling gebracht. De verkoop geschiedde in twee perceelen en later gecombineerd. Het eerste perceelhet huis met tuin, werd geko 11 door de heeren N.' Kooiman en L. vau Zessen alhiervoor f5400, en het tweede perceel* de stalling, door den heer A. J. de Ruijter te üou la voor f 1370. Bij de combinatie der twee per ceelen deed zich geen kooper op. De heeren N. Kooiman en van Zessen, van verschillende zijden vernemende, dat het door hen gekochte gebouw met tuiu als onderwijzers- woning en tevens bewaarschool voor dageraee.tt*, zeer wenschelijk was, boden dit gisteren ain den gemeenteraad ter overname aantegeu eeug som van f0100, bebalve de kosten aan den verklop verbonden. De raad hield daarover gisteren-middag eene' vergaderingwaarin 0 ledeu tegenwoordig wa xen. Met algemeene stemmen werd besloteu dat aanbod niet aan te nemen. In de II. Dinsdag gehouden ver-' gadering van de Afd. Schoonhoven en Omstreken der Holl. Maatschappj vau Landbouw, werd door den S.-creta. is als eeu der afgevaardigden, rafliort uitgebracht omtreut het verhandelde op de laatstgehouden Algemeene Vergadering te Amsterdam, watrna als spreker optrad de heer van Harten van Ammerstol, die eené leerhan deling hierover den hennep én zijne bebouwers; waarover iu de volgende vergadering discussie zal worden gehouden. (Op deze lezing tomen wy iu ons volgend uominer terug.) Dit voorbeeld van belangstelling zal spoedig gevolgd worden door deu lieer L. Okbuyaen Jz., bloeinkaeeker alhier, die 111 de volgende ver- galering eene verhandeling over Met kweeken van bao neb zal houden. Nog werd benoemd tot lid van het Bestuur, 111 de plaats vau deu lieer D. Brusseu, de heer L. Okhuyzei» Jz. alhier. Door Notabeleu der Herv. Ge meente zijn gisteren-avond met algemeene stera- meu tot kerkvoogdeu herkozen de heeren A. G. Kooiman Az. en A. van Scherpenzeel. Gisteren -avond zou bp nieuw door het kifcscollege der Herv. gemeente een zestal predikanten worden samengesteld. De voorzitter heeft echter de vergadering, vóór men tot de stemming overging, mopten sluiten. De dienstbode vau deh heer U. viel Diusdag-morgen in de Oude Haven en was reeds midden in die haventoen zij door korpo raal van Bel, die juist in de nabijheid was, werd gered. LANDBOJW-BEtUCHTE*. By de 111 dit jaar te Veeiidam gehouden tentoonstelling van laudbouw, tuin bouw en nijverheid is o. a. bekroondmet eene zilveren medaille, de he„r H. de Zw*rt, Mr. smid te Oudewater, voor eene verzameling hoef- yzers. Ten bewijze dat de pryzeu der lauderijeu in de gemeente Molenaarsgraaf ook zeer stijgende zyu, dieue dat dezer dagen by' publiekeu verkoop eene hofstede met bijbelioorena getimmerte en 9 Hectaren, J8 Aren bouw wei-, en hooiland voor de belangrijke som van f 22985 verkocht is, behalve de daarop vallende kosten. In de afgeloopen week werden in de prov. Utrecht door longziekte aangetast, onteigend en afgemaakt: te Houten I rund,te Jutfaas 4, te Lopik 2 runderen en te Siiel- rewaard 1 rund. Het bouwland van de %«ide ar- meufondsen der gemeente Hoornaar is II. Woens dag aluaar, by publieke veiling, voor den tyd vau vier jaren, k f475 'sjaars verpacht. Mjjt schrijft ons uit Streefkerk: Door deu buitengewoon lagen stand van het water in de rivier de Lek begunstigd, kunnen de landlieden ougehinderd al het buitendijks staande net voor de laag af versnijden; zoodat men nu hier als elders duizenden bosseu langs den dijk ziet opgestapeld. Het rietgewas is zo» gunstig als het in jaren niet geweest is, KERK- KN^SGROOLMIEUWÜ Ter Tervalling der vacature, ont slaan door het vertrek van Ds. P. Knuttelnaar Eenigenburg, is door stemgerechtigde manslid maten der Herv. gemeente te Langerakgevormd bet volgende drietal predikanten: de H.H. B. M. Post van üriethuijsente Streefkerk P. C. van der Horst, te Gorinchem en N. de Jonge, te I*xmond. De beide eerstgenoemden werden ge plaatst op de lijstdieter electieaau deu Am bachtsheer Diemont van Langerak werd opgezon den eu waaruit dientengevolge Dinsdag 1.1. is be roepen Ds. B. M. Post van Griethuijsen, predi kant te Streefkerk. Ds. P. Huet te Dirksland is be roepen te 's Gravenbage. Ds. A. Birenbrugh te Tholen is beroepen te de Rijp. Ds. J. F. W. van Troosten burg de Bruijn, te Benschopheeft voor de beroepen naar Bruinisseüoedeu^de en Loon op Zand bedankt maar dat naar Sqrooskerke op vValcheren ann- geuomen. Bedankt voor Alblasserdam door Ds. C. P. N- Pikaar, te Rheuen., Ds. P. C. van der Horst te Gorin chem is beroepen te Zevenbergen. Ll. Zondag-morgen hield Ds. A. F. Simons, £red. te Berg-Amoacht, zijne af scheidsrede, naar aanleiding van Hand. 20 3ia. Eene overgroote sqhare,, waaronder ook velen van eldersvulde het ruime kerkgebouw. Door Kerkvoogden en Notabe len der Hervormde gemeente te Hoornaar is Woensdag-avond ouder de ambachtslieden dier gemeente het bouwen eener nieuwe pastorie uitbesteed, zoodanig dat allen daaraan zullen medéwerken. De gezamentlijke inschrijving be draagt f 5338, met den afbraak der oude pas torie en eene daarbij staande arbeiderswoning. - Tot Notabelen der Ned. Herv. ge meente te Gorinchem zyn gisteren gekozen de heeren J. Buller JJz., A. W. de Visser en B. Past. Gisteren hield de afdeeliirg Berg- Ambachf van den NederL Protestantenbond hare eerste leesvergadering voor dezen winter. De zaal waa zeer bezet* Als spreker trad öp Dr. W. Sclief- fer, pred. te Leidendie eene improvisatie hield OVer: Het beginsel vau het Protestantisme, waarbij hij het groote verschil in opvatting iter godsdien stige waarheid schetste by de twee thans heer- scheude hoofdrichtingen confessioueelen en de modernen. Na de pauze droeg de spreker» nog eenige bijdragen voor. Door bet bedanken van de hee-4 ren A. Voerman üzn., te Oudewater, en D.Iran Schaardenburgte Hekendorp, voor de benoe ming van Kerkvoogd bij' de Ned. Hervormde gemeente te Oude water, is als zoodanig benoemd de heer M. J. J. Nielsen te Oude water, die zich deze keuze heeft laten welgevallen. t.Gisteren zijn door N ota beien der Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambacht tot kerk voogden herkozen de heeren P. j. Smits eu A. Schouten. De bisschop van Haarlem heeft op last van den Paus bepaald, dat op Zondag 14 Dec. in alle kerken van genoemd bisdoin„een algemeene bededag zal gehouden worden, mei het oog op de vervolgingenwaaraan de kerk in ouze dagen in verschillende staten is blootgesteld. •—Te Har^iuxveld werd 5 Dec. het vergelijkend examen gehouden voor de vacante betrekking vau hoofdonderwijzer aldaar. 27 sol licitanten namen aan het examen deel. 0 Dec. werd het met een 13lal der hoogst genomineerden voortgezet. tOp de voordracht zyn geplaatst de heeren W. den Hollander te Hellevoetsluia D. H. Cocheret te AmsterdamB. Breas té Hardinxveld; J. C. de Baek te AlinkerkP. A. de Leur te 's Gravenbage; D. C. de Koning te Gorinchem. Door den Gemeenteraad van ,IJsel. stein ia besloten de jaarwedde van den hoofd onderwijzer te verhoogen met f 50, eu dus op f 950 te brengen; wijders, de jaarwedde des eersten hulponderwijzeis te vermeerderen met f 26 en te bepaleu op f 475. Dé heer W. J. Odé, hulponderwij zer te Gouda, is benoemd tot hooidouderwyzer te Woold (gem. Winterswijk). Mej. Verlooi, onderwijzeres aan de bewaarschool te Gouda, is benoemd tot onder wijzeres aan de bewaarschool te Katwijkté Tie) en te Leetdam. Letterkundige Bijeenkomsten- Uitvoe ringen van Muziek- en Rederijkers- Gezelaobappen, enz. 10 dezer zal door de Oudewa- tersche dames-zangvereenigingonder directie van den heer J. van 'tKruijs, eene uitvoeriug gegeven worden in den St. Joris Doelen aldaar. Maandhg 1.1. werd te Giesen- Nieuwkerk de tweede vergadering der volksvoor drachten gehouden. De heer v.Maanen van Nieuw- land trad als spreker op en schetste in gene lezing vhet couranten lezen" en wees vooral op het ver keerde der meeste dagbladen. Na verscheidene bijdragen van de heeren van Slype, v. d. Heijden, Smijter en van Maanen werd deze vergadering gesloten. Te Benschop hebben zich eenige jongelieden vereenigd tot oprichting eener Har monie welk gezelschap tot zinspreuk heeft 'Ons Genoegen", onder toezicht van den burgemees ter Barna en eenige notabelen te dier plaatse. De leiding der oefeningen is opgedragen nan den heer Neu, muziek-onderwijzer le IJselstein. GEÜUUTGDE BERICHTEN. Te Bleskensgraaf liep in de vo rige week een zevenjarig kuaapje te spelen bij den Wijngaardschen molen. Door een ongelukkig toeval kwam het kmd ouder het bereik der draaiende roeden (die bij den grond langs slaan)] „waardoor het werd opgenomen en weggeworpen. De buders konden, nadat de knaap, van den schrik bekomen was, mets aan hem merken doch na verloop van 2 dagen is hij aan de gevolgen overleden. Be heer*Jb. Bussink te Deventer is, terwijlhij buiten de stad eene wandeling maakte,'plotseling ineengezakt en overleden. Hij was eigenaar van de beroemde Deventer-koek- bakkery fde gekroonde Allemansgading"lid van deu. geraeeuteraad enz. Ln dén morgen va-n jl. Woensdag ontstond in de wounig van Hop het dorp Berg-Ambacht, brand, door dat een kind eenige heunepbosSen welke in het vertrek stonden, op het vuur wierp. De ouders waren toevallig op dit oogenblik niet binnen, zoodat de vfiitn weldra de zoldering bereikte, en deze begon door te branden. Gelukkig werd het ongeval door de buren ontdekt, wien het met den toeschietendei. bewonert gelukte spoedig den brand te blusschen. De schade aan verbrande of bedorven hennep moet niet onaanzienlijk zijn. Het huisgezin van Philip Meijer te-Beesd is door de cholera zwaar getroffen, daar hij vau zijne 8 kindefen er 5 verloor. Omjertusschen beviel zijn vrouw vau een twee ling en ieder was bevreesd, haar te hulp te komen. Er heeft zich thajis eene commissie gevormd, om dit zoo vreeselijk geteisterde geziu bijstand te bieden. le ZwolLe was de dienstmeid van deu apqtheker H. op St. Nikolaas-avond zonder permissie harer juffrouw, die licht ongesteld was uitgegaan en kwam 'eerst des nachts dm 3 uur t thuis. De juffrouw maakte zich hierover zoo. driitig, dat zij eeu zenuwberoerte kreeg,, eu eenige oogeublikken later een lijk was. De man blijft met elf kiudereu achter. Inde laatste dagen lag Londen in een dikken mist gehulÖ.' Vooral den 9en was het erg.- De gaslichten in de straten wer den eerst laat opgestoken en maakten weinig verschil tpeh zij eindelijk verschenen. Zoo groot was de duisternis te 2 uren op deu dag, dat men elkauder ter beurze, alwaar op dat uur Dinsdags en Vrijdags de wisselhandel begint, nauwelijks herkennen kon, zoodat sommige Han delaars kaarsjes lieten balen om het noodige tp kunnen lezen. Verscheidene pqrsineu berden overredendoch er schijnt geen noodlottiger ou- geiuk gebeurd te ziju. Toeu dc mist zwaarder werd, hield alle vervoer per as op eu stond het vertier eindelijk stil,olschoou in andere deelteu van "Louden, die westelijk eu booger gelegen zijn, zoo als Bayswater, de zon helder scheen. Up de rivier was het niet mogelijk iets te zien, en vier schuitenvoerders verdronken op verschillende plaatsen ten gevolge van aau-, siootmgeu. De spoorwegen in Londen bezigden natuurlijk eene meuigte luistseiuen (ontploffingen), en voor zoover rneu weet gebeurden er geene ongelukken meer. In de duiuen op Schouwen is eeu kouijnenstrooper door het zand bedolven en ge- Mikt. Hij laat eene weduwe en vier kiuderen na. Iu de vorige week is gemeld, dat iu eeu sloot uaby de gevaugenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden te Montfoort verdron ken gevonden is eeue in dat gesticht rfedeti- ueerde. Men vermoedt, dat de ongelukkige, die voor 10 jaren wegéus vergiftiging was veroor deeld, door zelfmoord een eiudë aan haar leven heeft gemaakt. Heden, Zaterdag, 13 December. Uit een zoo even van den Luitenant- Generaal van Swieten bij de Regeering ont vangen telegram, gedagteekend Penang, 13 dezer, blijkt, dat bij Redropunt, beneden de Atchin-rivier, ter reede van Atchin met voU komen succes was geland onder het vuur des vijands. -Aan onze zijde zijn geen dooden gevallen. Slechts, enkelen werden gewond. De gene raal Yerspyck leidde de eeyste operatie. De zee-en landmacht wedijverden om het voor deel te behalen. Aan den goeden uitslag bracht het vuur der Marine veel toe: De geest onder-de troepen is, ondanks het ver lies aan de cholerawaaraan slechts 6én officier overleed, uitmuntend. Men zal zich te Kwala-Gigben vestigen. Zalmrissoherij te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 7 tot 13 December: 50 zalmenprijs van f 2,0Q tot 2,30 per |»alf kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCüOONHOVEN. Ingeschreven van den 5. tot den 12 December 1873. Geboben Dirkje, ouders C. van Oosterom en A. vari Dam. Johanna Maria, ouderB G. Lazonder en A. H. A. Planoken. Adrianns, oudqfs A. van Vlier den van Huuksloot en J. Labeij. Overleden: N. Lammeré, oud ruim 68 jaren, echt genoote van T. de Joden. G. de Hoog, oud ruim 74 jaren, echtgenoote van A. Lommerden. Ondertrouwd 1 J. DE LOOS, van Boskoop J. HOLLANDER. ALBLASSERDAM, 11 December 187?. (4891) Bevallen van een Dochter A. H. A. LAZON DER - PLANC'KEN. SCHOONHOVEN, 11 December 1873. (4$95) Tpt onze diepe droefheid werd het Zoontje, ons vóór vier maanden geschonken ons héden ontnomen. W. van MS. J. van DIS - Bax. AALST, 9 Decemjber 1873. (48S0) Eenige kennisgeving. Een ongeluk gebeurd te Antwerpen. Meu had meer dan 400 kisten, bevattende kistjes met parfumerie, genaamd Eau d'An vers, voor een stoomboot opgestapeld om uitgevoerd te worden naar Indie, waar deze parfumerie zeer gevraagd wordt. Twee heeren voorbijgaande hadden met de voet tegen een van die collis gestooten, 2 kisten vielen op hen neder. De havenwerkers snelden toe en. bevrijden henge lukkig, het waren sléchts collis van 24 kistjes of 12 dozijn per kistje, zoodat zij geen gevaar lijke kueuziugen bekwamen. Tegenwoordig is de uitvoer van het Eau d'Anvers zeer groot. BELANGRIJK VOOR VELEN! In allebranchenin het' bijzonder echter met betrekking tot de algemeen veel gezochte orgineele loten, rechtvaardigt zich het vertrou wen «enerzijds door de bekende soliditeit der firma, anderzijds door den hieruit van zelfs voortspraitenden enormen verkoop der loten. Het door zijne nauwkeurigheid bekende ban kiershuis Adolph in Hamburg kan deswe^eu iedereen sterk aanbevoieu worden, en doen wij op hét heden in onze courant voor komende advertentie der voormelde firma alge meen de aandacht vestigen. De opgave van het kantongerecht raopt tot ons leedwezen, tot het volgend nommer blijven liggen. 5e Ondergeteekeude betuigt bij deze zijnen hartelijke» dank voor de vele bewijzen van belangstelling en toegenegenheid, zoo ip als buiten deze gemeente hem betoond, bij het herdenken aan zijne 25 jarige betrekking als BURGEMEESTER der geipeente LOPIK, op den 30en November j.l. 8. I. VAN NOOTEN. LÖPIK, den 5en December 1873. (4883) Schoonhoven, 13 Dec. 1873. In de vergadering van het Kiescollege der Herv. Gem. alhier van gister, werd na de lezing van de Notulen der Vergadering van 5 dezer de opmerking gemaakt dat niet was ver meld (en tevens verzocht in die Notulen als nog op te nemen) dat in laatstgenoemde ver gadering door een lid medegedeeld was een hem ter oore gekomen gerucht, dat de Voorzitter dezer Vergadering zoude gezegd hebben: (le komst van den beroepen predikant Ds. VAN DER HORST te zullen tegenwerken r De Voorzitte"r tevens het secretariaat waar nemende was niet geneigd aan dat verzoek ge volg te geven, tengevolge waarvan discussion ontstonden en de Vergadering werd gesloten. (4901.) Benige Leden van het Kieeoollege. De JOHANN IIOFF'sche MALZ— POMMADE is geen geheimmiddel hare krachtige werking: do hoofdhuid te verfri88chen het uitvallen der haren direct te beletten de groeikracht, der haren te bevorderen,"^resp. te hernieuwen is scheikundig bewezen, en tal van gebrui kers reeds danken aan deze POMMADE een vol GOLVEND en GEZOND haar tooisel herkregen te hebben.' Per flacon i 70 Cent en f 1.-— ver krijgbaar bij den Heer (4884) L. OKHUIJZEN tb SCHOONHOVEN. ZALF en PILLEN van HOLLOWAY. Koestert geen vrees. Ofschoon omgeven door omstandigheden, die ongunstig zijn voor de gezondheid, zullen nogtans deze behoorlijk aangewende geneesmiddelen, al spoedig de koortsen, de griep, de ontstekiug, de dipthterue en een groot aantal andere ziekte-aandoeningen te* genhouden, die altijd op den loer liggen om den zwakke, den onvoorzigtige en den hopelooze aan te vallen. De voortreffelijkheid van de geneesmiddelen van Hol- #loway boven allé andere .om over de ziekten te zege vieren, is zoo klaarblijkelijk en zoo onweersprekelijk bewezen, eenvoudiglijk noodzakelijk is, om-degenen die lijden uit te noodigen om er eene proeve meae te nemen; wanneer de voorschriften, die elke doos bn eiken pot omwikkelen zorgvuldig nageleefd wqi-den, kan er geene'teleurstelling plaats grijpen en geen gevaarlijk gevolg er uitvoortvloeijdn. Bij schorheid en ettprende wonden ann ae keel za! de zalf dikwerf op de holte en boven aau de maag* moeten ingewreven worden. Zij zal den voortgang van de ontsteking tegenhouden, de ongerustheid doen verminderen en de ziekte lang zamerhand genezen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, fl,85, f3,~ f6,75, f 13,50, f 20,50. zijn op franco aanvrage con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4b88) Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gezonder geur voorstellen, dan het van AÜGU8TE de MARBAIX te Antwerpen. Gestopkt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Houten van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU D'ANVERS eigenschappen zonder weêrga voor het verdrijven der Hoofd- en Rheutnatische pijneq, alsmede om de lucht in ziekekamera te vernieuwen en te verfrisschen. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de Tolgende prijzen: De ROYALE, p. II. f 1,50. DOUBLE1 26. late KWALITEIT1,00. 2de 0,75. De halve flesschen zyn de helft miuder in prijs* NB. Geen vertrouwen te stellen in hen, welke ze voor lageren prijs verkoopen; men be veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE quallteit bijzonder aan, die men kan vinden in de voor naamste huizen, alsmede te SCHOONHOVEN, by in Manufacturen, P irfumeriën, enz. Koestraat. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor lndië, als het meest«verfrisschend reuk water dat bestaat, en (iet best houdende op de reis en in de warmte. (4880) Is ingepakt in kistjes van 6 flesschen. P6 MEREN uit bovengemelde Brouwerij, uitmuntende door aangenameu smaak en hel derheid, "zyn dp heden ter aflevering gereed. PRIJSCOURANTEN ziju per post verzonden en blijven steeds op aanvrage verkrijgbaar. Het KANTOOR' is geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 9 uren. 13 December 1873. (4902)

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2