r*** r. 234. 1873. ZONDAG 21 DECEMBER m. iSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Maarschalk Bazaine. --4p-- WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBL BUITENLAND. OVERZICHT. w )00. Eer gede- 869. e er Ch hebber van het Be k 1050 105 81 10«/8 56 ’/69. s. 100. SCI08NHOÏEWSCHE CODRANT 262 266 607. 5»7. 647,. 641 139 167. ’’A. 232»/. 223’/, 95’/, «6'7.. 88»/. 967, 997, 997, Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. van Keizer van Maximiliaan van zijn J uarez en te sluiten tot bescherming van de belangen 167, 197, «8 537, 417, öi‘/s 45 I 2e leen. 4} 927® “n“ 3 f H’/s 44»/, 13fi»/4 82 99 1007, 101 97 12 Dec. 56“/1# 677. 897. 867. 1771. 137. 42% iooa/t 747. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden f 0,70. Franco per post door het geheele ryk f 0,80. was het z ij n overmachtigen hij zijn leg r mededeelde, republiek te stemmen. In alle vier de dept iiandeliike ziirip afkomqficr hmonkn ,1_ r. By ruimen aanvoer van ging de handel traag van roeren f 190 260, mindere n f 125 i 200, enkele vette aarsen f 90 140, graskal- itere dito f 10 a 16, alles vette van 150 170 kilo 120 kilo 45 a 48 ct., die r kilo, fokvarken. van 6 i kilo. 26 stuks. we. Puike jarige Zeeuwsche, re f 12,60 13,20, puike goede dito f 11,50 12,00, 1,00, Zomer-tarwe f 10,00 e en Vlaamsche f 10,30 4 10,80. van Nooten, Schoonhoven. het het vreemden-legioenwelks twee regimenten tot een brigade wareii-'vereeingdouder kommando van Bazaine, ging derwaarts. In October 1854 kwam deze troep voor Sebastopol, en nam van aan het beleg onder generaal Canrobert, als aan de inneming onder aanvoering van generaal Pélissier. Bazaine had zich bij dit alles zoozeer onderscheiden, dat hij tot gouverneur der veroverde vesting en tot divisie-generaal werd benoemd. Vooral bij de expeditie naar Mexico trad Bazaine’s persoon op den voorgrond. In het jaar 1860 was Benito Juarez aan bet hoofd der Mexicaansche republiek gekomen. Meermalen hadden Europeesene handelaars zich beklaagd over onrechtvaardigheden en afpersingen van de zijde der ingezetenen en dat was er niet beter op geworden onder het bestuur van Juarez die inzonderheid de vreemdelingen met geen gun* stig oog aanzag. Daarom besloten SpanjeEu* geland en Frankrijk voldoening te vrageu en, toen deze werd geweigerd, gingen zij aanvallend tewerk, nadat zij zich voorat hadden verbonden om niets van de republiek in bezit te nemen, en haar ook geen bepaalden regeeringsvorm op te dringen. De vijandelijkheden namen een aanvang in 1862, en Juarez beloofde de geëischte voldoe ning te geven. Spanje en Brittannië stelden zich daarmee tevredendoch Frankrijk niet. Het zette den oorlog met kracht voortonder aan voering van Maarschalk Forey maakte het Fran- sche expeditie*leger, ondanks den kloeken tegen stand van republikeinen onder Juarez, zich van bet grootste gedeelte des lands meester, en deed den lOden Juni 1868 zijn intocht in de hoofd- stad Mexico. Hier werd eene vergadering van notabelen bijeengeroepen, die, natuurlijk onder invloed van de overwinnaars, tot den monar- chalen regeeringsvorm besloot. De edelaardige Maximiliaanaartshertog v&n L. 2e Sectie. 7 1869. 1 3 5 7 6 6 8 3 3 ICHTllir Hennep, ‘t geheele gewas i,5ü per 50 kilogoeboter :t. per half kilo; kaas f 28 is 22 a 26 ct., overloopers 70 ct. per kilonuchtere koeien f 190 a 2?0; len f 2,00 a 2,40, poters Ter markt gebracht 36 Aangevoerd 60 partijen; oter f 1,20 i 1,25 per kilo. >er half kilo; magere dito land 21 23 ct. per half A 13nuchtere kalveren 8C. Aangevoerd: 1 paard, graskalveren, 5 nuchtere leren, 329 varkens, 179 1. 90 ct., 2de qual. 70 ct.; !de qual. 75 ct.; schapen )t.voor Londen 46 4 48 2de qual. f 60 en 3de en Zeeuwsche f 13,30 4 Overmaaasche f 12,50 4 12,00, jarige Vlaamsche, Ivermaass. 110,50 A 13,75. en Zeeuwsche f 10,bO a maassche f 10,25 4 10,80. iwsche, Flakkeesche en te f8,70 a 8,90, dito min- e, Zeeuwsche, Flakkeesche dito mindere f 6,80 A 7,20. amsche en Overmaassche jre f 3,00 4,70. sche f 260, f 263 a 265, en per 100 kilo f 11,25 eel vernietigdzelfs de vaandels gespaarden zijn manschappen gevleid met de hoop dat die dingen aan Frankrijk zouden worden wedergege ven ten einde hen over te halen ze in goeden staat te houden. Hij is ten slotte de eerste geweest, die Metz verliet, zonder zich verder om het lot zijner troepen te bekommeren. De krijgsraad heeft gesproken, de beslis sing, ft gevallen. Er is geen Maarschalk Bazaine meer: slechts de veroordeelde van dien naam zal een treurig leven blijven voortsleepen, tenzij het wentelend rad der politieke gebeurtenissen maar wie zal het wagen, de toekomst slechts enkele schreden te gemoet te snellen Overigens gelooven wijdat het laatste woord in deze geschiedenis nog niet is gesprokende sluier, die over Bazaine’s handelingen lag ver spreid, is nog niet zóó hoog opgelicht, dat elk met een beslist //ja” of meen” kan antwoorden op de vraag: n Was Bazaine een verrader !>M C T B N. pC. 4 .3 3 3 3 en 1816. 5 820 5 5 5 5 lè ƒ1000. 5 lè/1000. 5 De man wiens proces niet alleen de engere omgeving van Frianon-sous Bois heeft vervuld, maar men kan gerust zeggendoor de gansche beschaafde wereld met belangstelling werd ge volgd is thans 62 jaar oud. Hij stamt at van een familie, die aan Frankrijk verscheidene ver dienstelijke officieren heeft gegeven. Franyois Achille Bazaine ging in 1831 als gewoon soldaat in dienst. Het volgende jaar vertrok hij naar Algiers, die practische kweek school, waar nagenoeg alle militairen van naam, die Frankrijk in de laatste veertig jaar heeft gehadzich gevormd hebben. Bazaine scheen Van de gelegenheid een goed gebruik te maken: althans in vier jaren tijds verwierf hij zich den rang van luitenant en werd hij op het slagveld met het kruis van het Legioen van Eer gede coreerd. In *t volgend jaar vertrok hij naar Spanje met het vreemdelingen legioen, dewijl Frankrijk zich mengde in de aangelegenheden van dat rijk en het zijne wilde toebrengen om den op stand van de aanhangers van don Carlos te dempen. In 1839 keerde hijna twee veld tochten tegen de Carlisten te hebben meege maakt, als kapitein naar Algiers terug, en bleef daar toen vijftien jaar. Gedurende dien tijd maakte hij snel avance- ment, en woonde hij alle expedition bij, waar door de macht der Franschen in bun Afrikaan- I sche kolonie werd bevestigd. In 1848 was Bazaine luitenant-kolonelin 1850 werd hem het kommando toevertrouwd over het eerste van de beide regimenten, waaruit het vreemdelingen legioen bestond. De oorlog in het Oosten barstte uit (1854). Keizer Napoleon, voor wien het een levensvraag was, dat de Fransche armée in den strijd tegen Rusland lauweren zou behalenriep alle be schikbare krachten opom naar de Knm hoofdtoonee! van den krijg, te gaan. Ook -Nov. 5 r.—Aug. 5 —Juli. 5 .—Oct. 5 OU, 1860. 1864. r 5 5 5 6 7 6 6 6 5 4| 3 3 «□deel. 5 5 5 5 ,st. 1O0. 5 sk. De president der FranSOhe republiek heeft, gebruik makende van zijn recht van gratie, de doodstraf over zijn ouden krijgsmakker Bazaine, door den krijgsraad uitgesproken, verandert in twintig jaren gevangenisstraf. Hoewel de de gradatie in hare gevolgen gehandhaafd blijft, heeft hij’ hem bovendien verschoond van de hoogstonteerende formaliteiten aan de ten uit voerlegging dier straf verbonden. De openbare meening heeft dat besluit met goedkeuring ont vangen. Langzamerhand is zij tot de erkentenis gekomendat niet in de eerste plaats deze of gene bevelhebber de schuld draagt der jammeren van den jongsten oorlog, maar dat het de al gemeen bedorven toestand van leger en maat schappij was, die de banden van plicht en eer had losgemaakt. Zij heeft het niet gewaagd, en dit strekt haar tot eer, de tekortkomingen van velen, op eenen, zij het ook den hoofd schuldige, te wreken. Die hoofdschuldige ia dan trouwens ook genoeg gestraft. Al zal hij op het eiland St. Marguerite, dat reeds voor zijne ontvangst in gereedheid gebracht wordt, betrekkelijke vrijheid kunnen genieten, de ge volgen der dégradatie te dragen zal hem zwaar vallen. Beroofd van rang en eereteekenen, zijn hem voortaan ook bijna alle burgerlijke rechten en vrijheden ontzegd, en heeft hij tevens alle aanspraak verloren op pensioen of andere be- looning voor vroeger bewezen diensten. Daar enboven komen de kosten van het proces, die ruim 1 millioen francs zullen beloopen, voor zijne rekening. De sensatie door den afloop van het miKtair- staatkundig proces veroorzaakt verminderde even wel spoedig, toen de uitslag der Zondag II. plaats gehad hebbende verkiezingen bekend werd en het bleek dat, niettegenstaande de conser vatieve meerderheid in de Kamer zegepraal op zegepraal behaaldehet volk voortgaat voor de ’.2. par te inenten, zelfs in Finistère, waar de clericalen zich zeker waanden van de overwinning, zijn met overgroote meerderheid republikeinen ge kozen. De commissie van 30 vindt daarin eene dringende aansporing om zich onverwijld bezig te houden met het samenstellen eener kieswet, die het algemeen stemredht zal kortwieken; de commissie voor de voorloopige gemeentewet heeft het noodig geoordeeld der regeering nog uit- jebreider volmacht te gevendau deze gevraagd leeft, door te bepalen dat de maires onder alle omstandigheden buiten den gemeenteraad mogen gekozen worden; de Bonapartist Haentjea wil de regeering vragen of zij nog langer werkeloos toeschouwer zal blijven bij de verkiezingenen de regeering zelve gaat voort door allerlei be leefdheden zich de verschillende fracties der monstercoalitie van 24 Mei, waaraan zij haar optreden te danken heeft, tot vriend te houden. Door eene overeenkomst met Keizerin Eugénie, het verzoek van eenige volksvertegenwoordigers, die hem smeekten het commando aan andere handen over te dragen. Bazaine kwam nu aan het hoofd van het leger van den Rijn. Mac- Mahon voerde het bevel over de Maas-armée. Veel kon wellicht nog hersteld zijn geworden indien beide legers gezamenlijk en volgens een flink ontworpen plan hadden kunnen opereeren. Maar de tactiek des vijands was juist dit te verhinderen, en zoo zeggen zijn beschuldigers Bazaine deed niet wat hij had moeten doen, om Mac-Mahon in de hand te werken. In plaats van met kracht zich een weg te banen tot Verdun en verder tot Ch&lonsliet hij zich in onderscheidene veldslagen door de Duitschers afmatten. Den léden Augustus, nadat hij daags te voren het commando over 178,000 man had aanvaard, werd hij geslagen bij Borny, den 16. bij Rezonville, den 18. bij Saint-Privat, waarbij hij Canrobert, die herhaaldelijk om versterking vroeg, aan zijn lot overlieten was wel genoodzaakt zich den volgenden dag te bergen in het rayon van I de ontzaglijke vesting Metzwaar de generaal Coffinières het bevel voerde, en die van leeftocht en ammunitie ruim was voorzien. Geen uitvallen konden Bazaine nu uit zijn gesloten positie ver lossen, en, toen ook Mac-Mahons leger den 2en September bij Sédan totaal 'werd geslagen, hing Frankrijks lot geheel af van de ongunstige kan sen van Bazaine. Tot 27 October verdedigde ifij zich: toen volgde de capitulatie, die zijn leger naar de Duitsche krijgsgevangenschap voerde, maar hemzelven de vrijheid liet om zich te begeven naar zijn meester den Keizer, die mtusseben de fraaie //gevangenis” van Wilhelms- hölie had betrokken. Reeds dadelijk na de overgave van Metz werd het woord //verraad” hem om het hoofd geslin gerd, ’t allereerst door Gambetta. Onder ’t presidentschap van Thiers werd hij ter verant woording geroepen en gevangen gezet, maar Thiers hield, om de politieke hartstochten niet nog meer op te wekken, de zaak sleepende. Na de omwenteling van 24 Mei 11. werd de zaak met kracht aangevat; den 6en October eerste zitting van den krijgsraad onder presidium van den Hertog van Aumale; 20 October begin van het verhoor van de meer dan 300 getuigen. Het proces-Bazaine vult een der gewichtigste bladzijden uit de geschiedenis van onzen tijd en toekomstige historieschrijvers zullen menig maal inzage van de acte-stukken moeten nemen. In korte trekken willen wij nog eens de voornaamste punten van aanklacht nagaan; de dagbladen vertelden er zóóveel van, dat er bij vluchtige lezing geen oog op te honden is. Volgens zijn beschuldigers heeft hij na den slag van Spicheren (6 Aug.) den Keizerdie tot den terugtocht aandroug, gedwarsboomd en later, zoowel dezen als den Minister van Oor log, valsche tijdingen verstrekt aangaande zijn plannbn en zijn toestand. Den 18en Aug. (St. Privat) schuld dat Canrobert door een vijand werd geslagen. De tijdingen, die J w waren alleen van vijandelijke zijde afkomstig en slechts geschikt om zijn troepen te ont moedigen. Na de proclamatie van de Republiek (4 Sept.) heeft hij met den vijand te eener, en met de gevluchte keizerin te anderer zijdezeer ver dachte onderhandelingen aangeknoopt over capi tulatie in verband met herstelling der Bonaparte’s, en wel door tusschenkomst van een hoogst ge heimzinnig persoon, Régnier geheeten. Nimmer heeft hij den chef van ziju staf, kolonel Jarras, op de hoogte gebracht van zijn plannen en inzichten, noch van de onderban- delingen, door hem gevoerd. Hij heeft met den vijand gesproken over definitieve vredesvoorwaarden, iets waartoe hij in 't minst met gerechtigd was. Eindelijk heelt hij Metz en het Rijnleger overgegeven, terwijl hij zich nog lang had kun nen verdedigen; mets van zijn oorlogsmateri- S. W. N. VAN NOOTEN, üitgavors. „u Oostenrijkwas bestemd om het slachtoffer te I worden van deze comédie. Hij was de candidaat van,keizer Napoleon voor de keizerlijke waardig heid en de notabelen bevestigden door hun leuze die schikking. Inmiddels was een nieuwe com mandant van het expeditie-leger benoemd, na melijk Bazaine. Deze kwam aan toen alles, in schijn ten minste, reeds gedaan was. Doch weldra bleek, dat zulks nog lang niet het geval was. De republikeinen waren wel is waar in 't open veld geslagendoch daarom gaf Juarez den tegen stand nog niet op. Hij vereenigde zijn aanhan gers tot talrijke guenlla-bendendie het den Franschen zeer lastig maakten. Toch streed Bazaine niet zonder voordeel in 't begin van 1864 nam hij met 14000 man de stad Guada- laxara in, en vervolgens Zacatecas. Inmiddels was Keizer Maximiliaan aangeko men en werd door de clericale partijmet welke Bazaine het reeds te kwaad had gekregen, met open armen ontvangen. De Maarschalk werd door den Keizer benoemd tot Voorzitter van de Militaire Commissie. Wij willen de wisselvallige kansen van den Mexicaanschen oorlog niet in alle bijzonderheden nagaan. Zooals met alle expedition, die niet met schitterenden uitslag worden bekroond, het geval is, werd ook deze in Frankrijk spoedig impopulair. Zij kostte veel geld, en de maunen van financiën, die op het wèl slagen van den tocht hadden gerekend in 't belang van hun aandeelen in de Mexicaansche leening, keken van dag tot dag zu uiger. Daarbij kwam, dat de Vereenigde Staten verdriet kregen aan. dat gehaspel zoo dicht op hun Zuidelijke grenzen en tot bet gouvernement van Napoleon meer malen dringende, zelfs dreigende vertoogen richt ten. De clericale partij in Mexico vond in den nieuwen regeerder niet dat gewillig werktuig dat zij tot bereiking van haar doeleinden noodig hadJ uarez hield zich bij voortduring kloek en Bazaine-men wist eigenlijk niet wat men aan hem had. Hij was getrouwd met een aanzienlijke Mexicaansche dame, en nu meenen velen dat hij van zijn positie misbruik maakte om zichzelven in de hoogte, misschien wel aan het hoofd van den Staat te werken. Daarbij was hij, zoo zegt men verder, een ijverig speculant, derhalve stonden ziju geldelijke aan gelegenheden met den afloop der onderneming in verband. Hoe dit zijn moge, een buitengewoon gezant Napoleon verscheen aan het hof ü.dan, om den laatste over te halen waardigheid afstand te doen, en met de Vereenigde Staten een overeenkomst 2 van Frankrijk’s onderdanen. In afwachting van 't geen verder gebeuren zou, legde Maximiliaan voorloopig zijn gezag neder in handen van Bazaine. De volgende loop der geschiedenis is van alge- meene bekendheid: de reis van de ongelukkige Keizerin Charlotte naar Europa om Napoleon en den Paus in ’t belang van den Mexicaanschen Kei zerstroon te winnende terugroeping van de expe- ditietroepen, Maximiliaan’s weigering van met deze naar Europa terug te keeren, de «orderingen van Juarez, het verraad van Lopez en bet treur spel van Queretaro, waar de ridderlijke Maxi miliaan werd opgeofiërd voor een onrechtvaardige zaak, al die gebeurtenissen liggen onzen lezers nog versch in het geheugen. Bazaine keerde naar Frankrijk terug, pn hoewel de his torie van Mexico geenszins strekte om hem meer populair te m ikeu dau bij tot nog toe was ge weest bleef hij in gunst bij den Keizerdie hem tot Maarschalk benoemde. Wij komen tot het gewichtigste tijdperk in Bazaine’s leven, den Fransch-Duitscheu oorlog namelijk. Wij vinden. Bazaine terug als bevel hebber van het Se legercorpsin den Elzas in Napoleons nabijheid. Den 6den Augustus 1870 veldslagen bij Wörth en bij Spicheren. De Keizer begon te bemerken, dat de zaken verkeerd liepen, eh voftleed aan behalen naar de te gaan. brigade wareii-'vereeingdonder kommando nj4. r.. voor Sebastopol toen af ijverig deel zoowel opperbevel van bestorming en Pélii

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1