M UOMMHUT, BINNENLAND. LEESBIBLIOTHEEK. Wed. WOLFF Zn. ADVERTENTIËN. TWEEDE MEID, BOUW- EN BOSCHUND, H. H. Fabriekanten in GOUD EN ZILVER, STOIfflltOOTDIENST BE LU. N. FRANpOlS SNEL, EFFECTEN en KASSIER TE GOUDA, NEEMT GELD IN BEWARING waarbij aan deze, behalve eenige kunstschatten en kostbaar hedentot üuale liquidatie nog 3 oiiilioen francs wordt toebedeeld, hebben ook de Bonapartisten eene beurt gekregeu. Duitschland maakt toebereidselen voor de algemeene verkiezingen voor den nieuwen Rijks dag, waarheen thans ook de nieuwe Rijks- landen Elzas en lotharingen hunne afgevaar digden zullen zenden. Die verkiezingen beloven van meer dan gewoon gewicht te zullen zijn. Terwijl velen, wier verwachtingen wellicht te hoog gespannen waren, zich teleurgesteld ge voelen bij het zien hoe weinig die met zooveel geestdrift begroete eenheid in de eerste zitting tot werkelijkheid werdzal de geestelijkheid met verdubbelden ijver zich het algemeen stemrecht ten nutte maken om op hare onderhoorigeu te werken en van hareu haat tegen de ker kelijke wetten te doen blijken. In Posen heeft men den beruchten Aartsbisschop Ledochowski daartoe candidaat gestelden de foeter Zei tun ff meldt, dat men voor alle Dnitsche bisschoppen eene plaats in den Rijksdag wil trachten te veroveren. Het wetsontwerp tot invoering van het ver plicht burgerlijk huwelijk, waarmede voorna melijk beoogd wordt een einde te maken aan de tailooze oueeuigheden en onrechtvaardigheden, waartoe de thans gebruikelijke wijze van vol trekking dier plechtigheid door de geestelijkheid, vooral bij gemengde huwelijken, aanleiding geeft, werd in den PnÜSiaohen landdag met ge juich ontvangen. De clencale afgevaardigden op hunne beurt gaan steeds voort met bet indienen van voorstellen of het houden van interpellaties, op den kerkdijken strijd betrekking hebbende, doch de regeertng, niet teruggeschrikt door den jóngsten Pauselijken encycliekblijft hare ge dragslijn verdedigen en ondervindt daarbij den steun van de overgroots meerderheid. Bisschop Reinkens heeft zich genoopt gezien, naar aanleiding dier encycliek in eene weder- l®gg'ng treden van het over hem uitgespro ken oordeel. De Zwitaersohe Bondsraad heeft naar aan- 1 leiding van datzelfde Pauselijke stuk besloten de officieele betrekking met het Vaticaén, tol nog toe beleefdheidshalve onderhouden, af te brekenen deu zaakgelastigde Agnozzi daarvan kennis te géven. Volgens een later bericht zou echter de Zwitsersche vertegenwoordigiug dit be sluit zoodanig gewijzigd hebben, dat de betrek kingen met het Vaticaan voorloopig zullen ge schorst wordenoin die eerst ua den dood van den tegenwoordigen Paus, voor goed af te breken. De roinisterieele crisis in Hongarije is wel niet opgelost, doch door het besluit van de beide afgetreden Ministers (van Financiën en vun Openbare werken) om hunne portefeuille te behouden tot zoolang andere Ministers gevonden zijnis althans voorloopig aan den ouhoudbaren toestand een eiude gemaakt. Ter uauwernood is echter dit gevaar afgewend, of een nieuw dreigt in het aftreden van graaf Deak, deu wakkeren aanvoerder der liberale partij, den outwerper en verdediger van het vergelijk met Oostenrijk. Deze wij, uithoofde va» ge durende ongesteldheid en hoo.en leeftijd, zijn mandaat als vertegenwoordiger nederleggeu. Nadere berichten uit Spanje hebben be vestig J dut door generaal Moriones in het Noor den eene beteekeuenle overwinning op de Car- listen is behaald. Het is hem gelukt zich met generaal Louis te vereemgen en Tolosa te be zetten, waardoor de belangrijke spoorweglijneu BilbaoPampeleuo en VittoriaHun weer door de regeenugstroepen bebeerscht worden. De Carhsten boden hardnekkigen tegenstand en weken niet dan na gevoelige verhezen te hebben toegebracht. Het bombardement van Carthagcna duurt nog steeds voort en zal vermoedelijk nog wel eenige» tyd aanhouden, daar de belegerden, door het vertrek der grijsaards en kinderen, m vele op- zichteu gebaat zyn. Worden zij eenmaal tot overgave gedwongen, dan kan men er op rekenen, dat zij eene wanhopige poging zullen wagen om zich uit de voeten te maken, om wellicht hun atryd elders voort te zetten. Generaal Geballos, bevel,ïebber van het be- aettmgsleger, schijnt evenals zijn voorganger het vertrouwen van de regeering verbeurd te hebben. Generaal Zaballa is in zijne plaat» benoemd. Volgens een bericht van Daily Dews heeft de overgave der Firffinius zonder eenig verzet plaats gehad. Bij Kon. besluit zijn opgeheven de ontvangkantoren der dir. belastingen en acc. te Boskoop c. a. en te Moordrecht c. a., zooals die thans bestaan; is de gemeente Boskoop toe gevoegd aan het ontvangk. der dir. bol. en acc. te Hazerswoude c. u, onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titularis F. M. J. van ühert; ia üe gem. Nieuwer kerk aan den IJ set toegevoegd aan het ontvangk. der bel. en acc. te Kralingen c. a.; is ingesteld een ontvang kantoor der dir. bel. en acc. te Gouda (buiten- gemeeuten, res. Gouda), bestaande mt de gem. Moordrecht, Gouderak, Haastrecht en Reeuwijk, eu is benoemd tot outvauger der directe belas tingen en accijnsen te Gouda (buiten-gemeenten) D. W. C. Veldhorst, thans ontvanger derzeifde middelen te Moordrecht c. a. Het heeft Z. M. behaagd, bij be sluit van 17 dezer, met ingang van 18 De cember 1873 1°. aan den heer L. G. Brocxop het daar toe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag te verieenen uit zijne betrekking van Minister van Marine, met dankzegging voor de velden langdurige door hem aan den Lande bewezen diensten 2°. het beheer van het Departement T?an Marine, ad interim, op te dragen aan den heer I. D. Fransen van de PutteMinister van "Koloniën. De Tweede Kamer heeft de be grooting, van oorlog met 58 tegen 12 stem men, en die van Koiomëa met 46 tegen 17 stemmen aangenomen. Het hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven is ook aangenomen. De Wet op de Middelen is aan genomen met 60 tegen 1 stem. De credietwet voor de Marine is mede aangenomen, met alge- gemeene stemmen. De Kamer is op recès ge scheiden. Uitgenoodigd door de kiepi^T- eeniging ttNederland en Oranje" te Oudewéter, vereenigden zich U. Donderdag een dertigtal kiezers uit verschillende gemeenten van het hoofd kiesdistrict Gouda in het hotel sde Zalm" te Gonda, om de candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer te bespreken. De heer A. van Aelst, voorzitter der genoemde kies- vereeniging nam op algemeen verlangen het presidium dezer bijeeukomst op zich. Na de mededeeling, dat de candidaat der liberale partij by de vorige verkiezing, Prof. J. T, Buijs de candidatuur hoogstwaarschijnlijk niet zou aan nemen, werden een vijftal candidaten voorge steld waarvan de heer Mr. A. A. van Bergen IJzendooru, burgemeester van Gouda, bij eene eerste stemming werd gekozen. Eeue commissie van vier aanwezigen begaf zich tot den beer IJzendoorn, om hem te vragen of hij zich die candidatuur liet welgevallendoch moest van hem vernemeu, dat hij ook ditmaal niet gezind was haar te aanvaarden. Daarop had een tweede stemming plaats, waarbij tot candidaat werd gekozen de heer Mr. H. C. Veruiers van der Loeff te 's Hage. De zeer gunstige informatiën door achtens waardige kiezers, ook in deze vergadering, om trent den heer Verniers van der Loeff gegeven, en zijne bekendheid in een groot gedeelte van het district doen de verwachting koesteren, dat deze candidaat der liberale partij ditmaal een groote kaas van slagen heeft. Door de kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning" in hel hoofdkiesdistrict Gouda is, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, tot haren candidaat gesteld de heer Dr. A. Kuijper te Amsterdam. In eene vergadering der Afdee- iing Schoonhoven van het Anti-Schoolwetver bond op 18 Dec. is als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de verkie zing op 6 Januari a. s. gesteld de heer Dr. A. Kuijper te Amsterdam. De Minister van Binuen 1 andsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, m de week van 7 tut 12 December jl., aan Aziatische cüofera zijn overleden te Aarlanderveen 2 per sonen te Alfen i te Delft 1te Gouda t te Oudshoorn i, te Rotterdam 1, te Smilde 1 persoon. Totaal in hel Rijk 9 personen. Van 1819 Deceraber j.l. zijn te Oude water door roodvonk aangetast vijf personen en daaraan overleden vier peisouen. De gemeenteraad van Yselstein heeft f 8ÜU bestemd voor de feesten, die iu Mei 1874 zullen gehouden wordenterwijl door een uit de ingezetenen gekozen comité voor hetzelfde doel ruim f 215 aan giften zijn in gezameld. Te Kuilenburg heeft de Raad f 30U op de begrooting uitgetrokken voor de feesten. Ook te Berkenwoude heeft eene vergadering van ingezetenen plaats gehad om voor het a. s. jubilé van Z. M. een feest te organiseereu. Al dadelijk werd eene feestcom missie benoemd. Tot voorzitter koos men den heer C. de Jong, die zoo edelmoedig voorstelde de schooljeugd weder op eigene kosten een vroo- lijken dag te bereiden, zooals hij bij vroegere feestelijkheden gewoon was, doch die uithoofde zijner drukke bezigheden voor de benoeming moest bedanken. - Toen werd tot Voorzitter ge kozen de heer M. Brou, tot secretaris de heer W. Verdoold en tot penningmeester W. Quint. Voor het kiudergeschenk aan Z. M. den Koning is bijeengebracht: door de schoolkinderen te Haastrecht f16,431/,. door de leerlingen der openb. school te Ameide f 1U. Ter vervanging van wijlen den heer J. Aaiien, is op deu 16deu dezer tot lid vau den gemeenteraad te Peursum gekozen de heer J. Groen Kooymanmet 13 van de 14 stemmen. Aan het lokaal van het provin ciaal bestuur te 's Hage is aanbesteed1. de uitvoering van eenige werkzaamheden tot ver andering van het 's-Uravendeelsche pont veer en het maken eeuer inrichting voor een stoomboot- veer aldaar, en 2. het maken van een gebouwtje voor eene ze'ifregistrecrende peilschaal iu de Oude Haven te Botterdam. Minste iiiscbrijver voor n° 1. was de heer P. Nederlof te Sliedrecht, voor f 3021eu voor n" 2. de heer J. van der Houwen te LJselinonde voor f 1550. Omtrent den oorlog met Atehin ontving men deze week het bericht, dat alle Nederlandsche troepen ter reede van Atehin waren ontscheept eu verecnigd te Gighen. De benting Moesapi aan de monding der Atehin- rivier was genomen, zonder dat onzerzijds ver liezen waren ge lede u. De luitenant van Helden, geboren te Woudrichem, was de officier, die aan de cholera overleed. Na dit bericht kwam Reuter's agentschap 11. Woensdag-avond met een telegram, waaraaq tweeërlei beteekenis kan worden gegeven, n.l. dat de Atchineezeu de Hollanders en ook dat de Hollanders de Atchineezeu luidden overvallen. Ren telegram van Reuter is, daar het meestal op geruchten steunt, in den regel ojet veel te vertrouwen, en daarom was het bericht onzer Regeering, dat Donderdag werd gepuhliceerd van zeer veel waarde. Het luidde als volgt vBlijkens een heden (Donderdag) iu den vroe gen morgen ontvangen telégram van den Lui tenant-Generaal van Swietenaangeboden te Penang den 17den dezer, des namiddags ten 6 ure 45 mm., waren de Kotta Perak en eene linie versterkingen genomen. Van onze troepen werden 6 minderen gedood. Onder de 88 ge kwetsten waren 3 officieren, hoezeer niet ge vaarlijk gewond. De vijand had 85 doodeu in de versterking achtergelaten. De expeditionaire troepen naderden de Atchiurivier en hare ver sterkingen en zuilen die met zwaar geschut aan vallen. De ziekte-toestand verbeterde." De Minister van Koloniëndie dit telegram in de Kamer voorlas, deelde mede, dat Reuter's telegram onjuist was, eu dat de Regeeriug heeft bevolen, dat officieren, die een telegram te Penang aanbrengengeen mededeeliugen mogen doen vóórdat het Regeeringstelegram verzonden is. Het Reuters-telegram was dus gegrond op praatjes vau scheepsvolk. Het hoofdcomité van het Roode Kruis hier te lande heeft weder de som van f 10000 ter beschikking gesteld van het Ba- taviaasch comité eu aan die bijdrage de bepaalde aanwijzing verbonden, dat zij aaugewend moet worden ten behoeve der zieke en gewonde mi litairen iu Indië. Van het bestuur der spaarbank te Gorinchem is bij den raad dier gemeente eene missive ïugekomen, waarbij uit de bezittiugen dier admiuistratie een renteloos voorschot wordt aangeboden van f 260UO, tot stichting van eeue nieuwe armenschool met gymnastieklokaal. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten om, onder dunk betuiging nau directeuren der spaar bank, hun gedaan aanbod aan te nemen. Door den gemeenteraad van Go- rinchem ia besloten tot het bouwen eener nieuwe armenschool voor 500 kinderen, met gymnas tieklokaal, op de gedempte Kalkhaven en te vens zijn besluiten vastgesteld tot verhoogiug der jaarwedde van deu hoofdonderwijzer der armenschool met f 200, en regeling der bezol diging van de drie hulponderwijzers aan de burgerschool voor jongens, en wel voor twee op 600 eu voor den laatste op f 500 's jaars. Het beginsel, dat van de bezoe kers der Rotterdamsche Beurs eene belasting zal worden geheven, is door den gemeenteraad met 20 tegen 14 stemmen aangenomen. Eeue sinds lang hangende quaes- tie tusscheu de burgerlijke gemeenten Ouderkerk en Krimpen a/d Dsei is thans zeer in der minne opgelost. Tot heden toe had Krimpen een derde aaudeel iu de schaden eu baten van den toren der Ouderkerksche gemeente. Na de stichting vau een kerk met toren eu klok te Krimpen werd in die gemeente meer en meer de wensch geuit om zich te outdoen van de verplichtingen omtrent den toren van Ouderkerknadere bij zondere omstandigheden drorigeu er toe om thans deze zaak tot een goed einde te brengenen na lang over eu weder spreken zijn beide gemeen teraden tot een overeenkomst gekomenwaarbij bepaald is, dat Krimpen a/d IJael tegen een billijke vergoeding ontheven zal worden van de bandeu, die deze gemeente nog hechtten aan den Ouderkerkschen toren. Tot lid van het burgerlijk Arm bestuur te Berg-Ambacht is door den gemeente raad herbenoemd de heer C. Oskam Az. De heer J, Vermeer te Hekeudorp is voor f7800 aannemer geworden van het onderhoud, voor deu tijd vau drie jaren, van deu weg van Utrecht naaf Schalkwijk. De arr. rechtbank te Utrecht iieeft den persoon van T. de L. wegens open baar verzet en gewelddadige aanranding tegen deu opziener van de jacht en visscherij te Lopik, terwijl deze hem in overtreding bevond tegeu de wet op de jacht en visscherij, ver oordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenis straf eu drie geldboeten. Woeusdag werd van de werf vau den heer Arie Smit te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten het dubbel-schroefstoom- schip Schelde en Rhyn, groot 750 ton, gebouwd voor rekemug der heeren W. A. van Maenen Go., te Antwerpen. De stoommachines worden vervaardigd iu de fabriek der heeren Burger hout en Kraak, te Rotterdam. Onmiddellijk daarna werden de kielen gelegd van vier stoom schepen van gelijk charter, voor rekening eener Engelsch- Duitse he Maatschappijgevestigd te Dusdeldorp, bestemd voor de vaart tusscheu Vlissiogen en Duisburg. De stoommachines wor den vervaardigd in de fabriek der heeren Diepe- veen Leis Smit te Kinderdijk. De Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Zierikzee heeft de verschillende Kamers van K. en F. opmerkzaam gemaakt op de voortreffelijkheid der haven te Zierikzee, vooral sedert hare uitdieping. Tot ontginning vau veen- en an dere gronden in Drenthe is eeue vennootschap tot stand gekomen, onder deu naam van Drent- scheLandoiitginniug-maatschappij, met een ka pitaal van f204 000, verdeeld in 102 aandeelen van f 2000. De zetel der vereemging is te Am sterdam gevestigd. -r- Mevr. de wed. Turner, géb. van der Breggeu Paauw, vroeger te Gouda woon achtig heeft f 100vrij van successie-rechten vermaakt aan de diaconie der Remoustrantsche gemeente te Qoudu. 4 In de vorige week zijn te Capeile a/d IJsel door de Rotterdamsche politie eenige personeu opgespoord en gearresteerdals verdacht van diefstal van gietijzer eu louwook de op- kooper dier goederen, woonachtig te Krimpen a/d IJsel, bevindt zich iu arrest. De politie, zoowel de rijksveldwacht als die der verschillende gemeentenheeft in deze zaak bijzondere be kwaamheid en ijver aau deu dag gelegd. Zooals bekend is, zijn met deu laatsteu December dezes jaars de muntbiljetten van 1845 eu 1849 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met zeker wantrouwen eik munt biljet, dat zy ontvangen; men kan echter gerust zijn die, welke vervallen, verschilleu in uiterlijk geheel vau de meest bekende en missen de vrou wenfiguren ter rechter- eu linkerzijde. Bovendien zijn er zóó weinigeu in omloopdat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. De Bodeu-Greditanstalt te Wee- Hen zal haren Januari-coupon niet betalen. Het daartoe genomen besluit is een gevolg van de verliezen, .door deze instelling geleden bij de jongste ünanciëele crisis. STADSNIEUWS. Schoonhoven20 December. Door 363 leerlingen der open bare school voor gewoon lager onderwijs alhier is voor het kindergescbenk aan Z. M. den Ko ning bijeengebracht f37,106, en door 11 niet schoolgaande kinderen f 1,30. Totaal van 374 kinderen f 88,404. Onze stadgenoot Jhr. W. L. Te- ding van Berkhout beeft deze week met goed gevolg te Utrecht examen afgelegd als handels- essayeur. Naar aanleiding der door een bevoegd landmeter gedane opmetingenzal aan den heer J. J. Driesen door de gemeente worden verkocht9480 M3 waardland k 35 cents per M3, f3318; 5500 M3 water k 1*7,01»per M3, f660; 610 M3 zand en biezeulaud k 177a ct. per M3, f 106,75, Tezamen 1 4084,7b. Bedoelde gronden en water zijn gelegen ten oosten van het veerhuis dezer gemeente. Door deu kooper zal op dien grond een steenoven worden daargesteld. Tot voorzitter der Kamer van Kooph. eu Fabrieken is herbenoemd de heer A. Graves Kooiman Jz. en tot plaatsvervangend voorzitter de heer G. van Ewyk. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is besloten, een adres te zenden aau de Tweede Kamer der Stateu-Ge- neraalbetrelfeude het wetsontwerp tot wijziging der Munt. In verband met hare missive van 15 Mei 1872, n°. 178, heeft de Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier deu Ge meenteraad doen toekomen een extract van het adres van deu expediteur van Hols te Lo- bith aau den Minister van Binueulaudsche Zaken, betredende den toestand van de mondingen der havens aan .de benedenrivieren van deu Rijn. Gisterenavond is door het kies college der Herv. gemeente het volgende zestal predikanten opgemaaktde heeren J. 't Hooft te Nisse, F. Kopster te Leraele, J. Montague to 's Graveland, G'. F. van Tooreu te Hellevoet- sluis, J. A. F. Ris Lamberts te Grevelduiu-Ca- pelle eu J. J. Kuys te Ermelo. Wij vestigen de aandacht van alle fabrikauten en handelaren iu gouden- en zilveren werken alhier, op de acüterslaaude advertentie van de heereu N. Kooimau de Vos, Niekerk, Juc. H. Gaillaril en Addicks. Het lijdt naar onze meeuing geen twijfel of hat goud- eu zilvervak zal met aller medewerking een goede plaats bij ouze aanstaande feestviering innemen. I Bij onderhandsche aanbesteding van steenkolen, ten behoeve vau bet Raadhuis, de Schoollokalen en de Nachtwacht, voor 1874, is aauuemer geworden de heer G. J. van Duuren alhier, voor f 1,37 per hectoliteren van het onderhoud der kachels, gedurende 1874 en 1875 de beer A. G. Bek, voor de som van f 90 per jaar. WATER8CHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. Op 24 dezer, des middags te 127s, ure, zal ten raadhuize te Gorinchem eene vereenigde vergadering gehouden worden van het bestuur van het Groot gemeeue land van Arkel met Burgemeester en Wethouder» van Gorinchem, tot'aanbesteding van het vierjarig onderhoud der Schelluiusche Vliet. Aan heeren Hoofdingelanden en de verschillende polderbesturen van het waterschap /rde Overwaard", zijn gedrukte exemplaren toe gezonden van de Nieuwe Keur op de wateront- lastende en waterkeerende werken benevens het peilmalen in den hoogen en lagen boezem van /fde Overwaard". Deze Keur is door de ver eenigde vergadering vau de Overwaard den 8den Nov. 1.1. te Gorinchem vastgesteld en door Ged. Staten den 18den Nov. 1.1. goedgekeurd. LANDBOÜ W-BERICHTEN. Zaterdag zijn door den notaris de Kleijn van Molenaarsgraaf te Ameide ruim 4 Hectaren weiland, gelegen onder Tienhoven, publiek verkocht voor de som van f 8400be halve de kosten. 1 Letterkundige Bijesnkonuten- Uitvoe ringen van Musiek- en Bederijken- Oeselsohappen, ens. Te Berkenwoude werd Donder dag de derde nutsvergadering gehouden. Als spreker trad op D. Oskam uit Berg-Ambacht, die de heerschappij schetste van den menseh over zichzeiven en over de natuur. Door eenige bijdragen werd deze lezing gevolgd. KERK- EN SCH00LNIEUW8. Beroepen te Krimpen a/d Lek Vb. N. A. de Gaaij Fortman, pred. te Vleuten. Ds. H. J. James te Heerde, heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Da. P. C. van der Horst te Go- rinchem heeft voor het beroep naar Zevenbergen bedankt. Bedankt voor Schelluinen door Ds. W. Zegers te Gorinchem. Ds. H. G. Kist, beroepen predi kant te Ammerstol, hoopt 11 Jan. a. s. aldaar zijne intrcêrede te houden. Door het klassikaal bestuur is aan den kerkeraad der Hervormde gemeente te Hoornaar, op ziju verzoek, tot 1 Mei 1874, dispensatie van beroep verleend^» Tot Notabelen der rlervormde gemeente te Noordeloos zijn herkozen de heeren F. de Bruijn, G. Bovekerk Kz. en K. de Groot. Te Streefkerk zijn tot notabeleu herbenoemd de heeren C. den Butter en T. Groeneveidt. Ds. J. Middel, predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Gouda, heeft voor liet beroep naar Middeihftruis bedankt. Voor de betre kking van h oofd- onderwijzer aan de eerste openbare school te Lek- kerkerk hebben zich 73 sollicitanten aangemeld. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school aan de Brug onder Wad- dinxveen is benoemd de heer A. Brandes Sz. te Hellévoetsluis. werd hij toornig en bood mij aan van de trap pen te d en dat mijeen lid van ,ae zwakke en schoone kunne, zooals de Heeren der scheppingbehalve de hr. H. ons gewoon- lijx noemen. Ik acht mij daarom verplicht mijne kameraad-dienstmeisjes aan te raden zich tweemaal te bezinnen,- alvorens zich bij deu heer H te verhuren. Keetje Versteeg. - De Engclsche schilder Holman Hunt heeft een stuk ten toon gesteldude Schaduw des Doods" genaamd, voorstellende Jezns van Nazareth als timmerman in zoodanige houding, dat zijne schaduw op den muur den vorm vertoont van een kruis. Deze schilderij die dagelijks een groot aantal toeschouwers trekt, is door den kunstkooper Agnew van den schilder aangekocht voor de ongehoorde som van f126,000. De heer Agnew biedt't op zijne beurt aan voor f 180,000. -—Een Duitsch koopman deelt eenige bijzonderheden mede vau een baldat eenigeu tijd geleden door den koning van Honolulu Lu- nalilo F» ter eere van den Engelschen admiraal werd gegeven. De koning was het eerst van allen droukén daarop volgden de muzikanten eu eindelijk de gasten. De schrijver zagdat een jong marine-officier met een jeugdige schoone van Honolulu op den koninklijken troon had plaats genomenterwijl de koning en de koningin Emma aan hun voeten zaten. Een weinig later greep de koning een trom liep er de zaal mede rond en sloeg de taptoe. De muzikanten begonnen te vechten, en zelfs de admiraal kon hen niet scheiden. De koning moet zich bijzonder geamu seerd hebben. GEMENGDE BERICHTEN. De visschers op Texel deelden Dinsdag het loon van hun arbeid in het bergen der lading van de bij Kijkduin gestrande stoom boot König Wilhelm I. De som was zeker niet onbelangrijk: ieder visschersdorp genoot zijn aandeel, als: Oudeschild, f 10000; Oostereud f 5000; Decocksdorp, f 3000; te zamen f 18000. ♦—Onlangs is medegedeeld, dat een Belgische landbouwer tot bezuiuiging op de steenkolen, kluiten maakt vau 3 manden klei aarde, gemengd met 1 mand steenkolengruis, en dit bevochtigt hij met eene oplossing vau 7a pond sodazout, gesmolten in eene hoeveel heid water, voldoende om deze massa kneedbaar te maken. Door verschillende personen zijn, naar men ons meldt, met dergelijke aardkolen proeven ge nomen. De uitslag voldeed echter niet aan de verwachting. Wanueer het vuur, waarop de aardkolen gelegd werden, door een blaasbalg werd aangezet, dan verbrandden zij vrij helder, 't geen met een sterk trekkende kachel ook wel ging; maar in de meeste andere gevallen gingen de aardkolen met het vuur waarop ze lagen, in betrekkelijk korten tijd, uit. Vermoedelijk zullen de proeven met turfmolmin plaats van aardebeter voldoenen dan ook zonder twijfel de zoogenaamde derriegrond of veenaarde. In Berlijn heeft de politie de hand gélegd op een kolossale dievenbende. Niet min der dan 17 personen werden in een door de buren aangewezen lokaal ontdekt en gevangen genomen, 't Waren meest gevaarlijke dieven, die óf door de politie werden gezocht bf reeds vroeger gevangenisstraf hadden ondergaan. In de Delftsche Courant komt de volgende advertentie voor: De heer F. G. C. H.woonachtig Oude Delft, N°. 89, is een van dé lastigste individu's uk Delft. Zoo dra iets niet naar zijn zin is vloekt hij als een ketter en stelt hij zich aan als een bezetene. Ik heb er vier maanden gediend, maar wat ik er heb uitgestaau is niet te beschrijven. Hij heeft dan ook in 11I9 jaar tijde tien meiden versleten. Om 't minst, onwillekeurig verzuim, KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting 2 en 9 December 1873. Veroordeeld-. 1 1. A4B. te Oudewater in eene geldboete van 5 gulden ten bate van de gemeente Haastrechtmet subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagenter zake de overtreding van ziob als voerman of geleider op de wegen niet steeds bij zijne last- of trekdieren te bevinden of die onder voldoend toezicht te stellen of behoorlijk vast te zetten. 2. J. M. te Gouda in twee"geldboeten, ieder van drie gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boetemet verbeurdverklaring van de in beslag genomen 40 stekken en van do gevangen visch ter zake bet bevisscben van eens anders vischwater zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke akte en een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende. 3. D. B. te Stolwijk in eene geldboete van zes gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen, ter zake het bevisschen ven eens anders vischwater zon der voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbendena bin nen de laatst vorige twaalf maanden door het Kan tongerecht veroordeeld te zijn wegens overtreding der verordeningen op de jacht en de visscherij. 4. D. v. d. H. te Stolwijk, als voren. 5. A. P. te Berg-Ambacht in eene geldboete van drie gulden met subsidiaire gevangenisstraf van een dag, met verbeurdverklaring van de aalkorfwaarmede de beklaagde heeft geviseht eu bevel het vischtuig uit of Se geldboete van vier gulden met subsidiaire gevangenis straf van 2 dagen voor ieder en solidair in de kosten ter zake de overtreding van te zamen en ia onderlinge vereeniging eens anders vischwater te bevissohen, zon der voorzien te zijn van een bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende. 18. J. B. te Krimpen a/d Lek, in eene geldboete vim drie galden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag ea iu de kostenter zake de overtreding van eens anders vischwater te bevisschen, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning van den eigenaar or rechthebbende. 19. Dezelfde, in twee geldboeten, ieder van drie guldenmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de sohakels waarmede is gevisehten in de kostenter zake het bevisschen van eens anders vischwaterzon der voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke acte en van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechthebbende. 20. T. R. te Groot-Ammersin eene geldboete vau drie gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag, met verbeurdverklaring van de schakel waarmede is geviseht en in de kosten ter zake als voren, zonder voorzien te zijn van eene daartoe betrekkelijke acte. 21. M. v. d. B. te Krimpen a/d IJsel, in eene geld boete van drie gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dagmet verbeurdverklaring en bevel tot ver nietiging van de in beslag genomen schakelen in de kosten, ter zake de overtreding van het visschen met een vischtuigwaarvan het gebruik niet is geoorloofd. .22. J. 8. en H. v d. P. te Stolwijk, ieder in eene geldboete van drie gulden, met subsidiaire gevange nisstraf van één dag voor iedermet verbeurdverkla ring van de in beslag genomen schakel tot keernet gebruikt, solidiair in ae kostenter zake de overtre ding van het gebruik maken van een vischnet tot keering van visch. 28. Frank Vermeer, te Krimpen a/d Usel in eene geldboete van vijf gulden met «nbsi- diaire gevangenisstraf van 2 dagen, en in de door zijne niet verschijning gemaakte kosten ter zake van de overtreding van als getuige in eene politiezaak gedagvaard zijnde zonder wettige redenen met te verschijnen. 24.^prs.fl??fa£G^ j. v. d. D.. A. T., J. 8. en A. K., gedagvaard ter zake van den 5den October 1873 onder de gemeente Krimpen a/d IJsel, ten nadeele van P. v.d. G. aldaar, te zamen en in onderlinge vereeni- n, aan den openbaren weg, van een boom peren ebben geplukt en op de openbare straat te hebben opgegeten de kosten te dragen door den Staat. Ontslagen van rechtsvervolging 25. J. D, B. eu P. E. te Krimpen a/d Lekgedag vaard ter zake van, den llden Óotoberl873, binnen de gemeente Krimpen a/d Lek te zamen en in onder linge vereeniging op de openbare straat vuurwerken te hebben afgestoken zonder vergunningde kosten te dragen door den Staat. Voor de hartelijke deelneming, ons betoond bij het verlies onzer dierbare kiuderenbetuigen wij bij deze onzen opregten dank, B. LINN. E. C. LINN - Veeeob. SCHOONHOVEN, December 1873. (4912) F. G.van goede getuigschriften voorzienver langt tegen Mei a. s. een BAAS, liefst in de gemeenten Sliet/recht, Giesaendam of Hardinxveld. Brieven franco aau het Bureau dezer Courant. (4918) De Commissie voor het Kinderfeest op 8T» 1CICOLAAS betuigt haren welgemeenden dank aan allendie zoo krachtig hebben mede gewerkt tot het doen uitvoeren Nan haar plan. De inschrijvingssom bedroeg niim f 122,— behalve de extrageschenken. DE COMMISSIE. De Ondergeteekenden maken bekend dat zij hnnne LEESBIBLIOTHEEK van af heden weder hebben geopend met eeue vermeerdering van 400 nieuwe Deelen. In ons vorig nommer komt voor, dat onze stadgenoot, do bloemist L. Okhuijzen, in de eerst volgende vergadering der afd. rSchoonhoven en Omstreken" van de Holl. Maatschappij van Landbouw eenige mededeeliugen zal doen over het kweeken van booraen; dit moet zijn over het planten var boomen. te leveren 'waarde er van te voldoen, bij schatting bepaald op eeu guldenmet subsidiaire ge vangenisstraf van een dag, ter zake de overtreding van het bevisschen van zijn eigen vischwater, zonder voor zien te zijn van eene daartoe betrekkelijke acte. 6. P. E. te Ouderkerk a/d IJsel in twee geldboeten, ieder van drie gulden, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig eu bevel tot vernietiging, ter zake het bevisschen van eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs vau vergunning van den eigenaar of rechthebbende, met een vischtuig, waarvan het gebruik niet is geoorloofd. 7. J. S. L. C. te Gouda, tot eene gevangenisstraf van drie dagen en in eene geldboete ten bate van de ge meente Ouderkerk a.d. Ysel van vier guldeu ter zake de overtreding sub 1 omschreven, aoor hem begaan na binnen de laatst vorige twaalf maanden wegens politie-overtreding, binnen de onderhoorigheid van het kantongerecht te Schoonhoven begaan, veroordeeld te zijn. 8. A. S. te Schoonhoven, in eene geldboete van drie gulden ten bate van de gemeente Schoonhoven, ter zake de overtreding, sub 1 omschreven. 9. A. S. te Oudewater, in eene geldboete van vijf gul den ten bate van de gemeente Oudewater, met sub sidiaire gevangenisstraf van twee dagen, ter zake van als geaffecteerde bij het brandwezen binuen de ge meente Oudewater ra het geheel niet bij den brand te verschijnen. 10. J. K. te Oudewater in eeue geldboete vau f 1,50, ten bate van de gemeente Oudgwatermet subsidiaire gevangenisstraf van een dag, nraake de overtreding van als geaffecteerde bij het brandwezen binnen de gemeente Oudewaterbij het ontstaan van brand meer dan een half unr na het in werking brengen der spuit aau te komen. 11. T. S. te Oudewater, in eene geldboete van twee gulden ten bate van de gemeente Ondewater, met subsidiaire gevangenisstraf van een dagter zake de overtreding van als geaffecteerde bij het brandwezen binnen de gemeente Oudewaterde plaats van den brand te verlaten. 12. J. B. v. K. te Schoonhoven, in eeue geldboete van zeven gulden ten bate van de gemeente Schoonhoven, met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen, ter zake van het opzettelijk schade toebrengen van eens anders roerende goederenbuiten de gevallen van art. 434 tot en met 462 van het Wetboek van Strafrecht. 13. L. M. te Hoeukoop, in eene geldboete van drie gulden, ter zake de overtreding van vee op of langs de wegen binnen de provincie Zuid-Holland los en zonder toezicht te laten. De veroordeelden in de kosten. Ontslagen van rechtsvervolging: J. N. te Berg-Ambachtter zake het plaatsen van eene brandende kaars op de openhare straat binnen de gemeente Berg-Ambachtde kosten te dragen door deu Staat. Zitting 16 December 1873. Veroordeeld 15. P. S. te Ondewater, ter zake etc. sub 9 om schreven. 16. G. H. te Ondewaterter zake etc. sub 10 om schreven. 17. W. v. L. en J. v. d. W. te Goudaieder in eene RHEUMATISM E. Als men bij het eerste gevoelen van rheuma- tieme zich met Eau d'Anvera van Mr. August© de Marbaix inwrijft, gebeurt het zeer zelden dat de kwaal niet na eenige wrijvingen ophoudt. Rheuinatisme reeds lang bezittende, is dikwijls zeer verlicht of geheel verdwenen, door zich eenige dagen zonder ophouden met het Eau d'Anvers te wrijven. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 12. tot den 19. December 1873. Geboken Adriana, ouders J. J. van Huuksloot eu A. van der Haar. Johannes, ouders A. Meijer en A. Verdonk. Jansje, ouders G. Trapman en E. C. van der Neut. Overleden: M. C. van den Bergh, oud 35 jaren, echtgenoote van J. Mark. W. Wennekes, oud 38 jaren, echtgenoote vat C. H. vau den Bergh. W. Stigter, oud 61 jaren, weduwe van J. Duel. Zalmvissoherij te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 13 tot 19 December: 28 zalmen, prij» van f2,20 tot 2,50 per half kilo. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brievenverzonden in de 2de helft van November, wegens onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, met aan de geadresseerden konden worden bezorgds C. A. 't Hooft te Engelen. B. P. Rietveld te Nieuwer-Amstel. P. Hofl te Rotterdam. Van het Hulpkantoor Nieuw-Lekkerland. Van Andel te Gorinchem. De Directeur, NAHUIJS. 55-jarige Eohtvereeniging SCHOONHOVEN, 20 Deo. 1873. (4921) Te Gorinohem wordt gevraagd met 1 Fe bruary een die zindelijk kan werken, Btijven eu strijken. P. G. en opgaaf waar informaties te bekomen zijn. Loon 70 Gulden. Brieven franco, on der No. 220, aan de Uitgevers dezer Courant. (4916) De Notaris W. A. MEIJBOOM, gevestigd te Lekkerkerkzal ten ver- wBSF zoeke van zijne principalen, Mejuf- vrouwen C. L. W. G. - en B. DOGTJEROM aldaar en den Heer O. DOGTEROM te Hil- legersberg, op Woensdag den 24en December 1873, 's morgens ten 10 ure, in het REGT- HUIS te Lekkerkerk, in het openbaar ver- koopenEENE PARTIJ gelegen in de polders Schuagt en den Hoek aldaar. Breeder bij biljetten omschreven en inlich tingen te bekomen ten kantore van genoem den Notaris. 14924) GROSSIERS, HANDELAARS eu al degenen welke aan die vakken verwant zijn, worden beleefd uitgenoodigd ter bijwoning der VERGADERING op Maandag 22 December 1873, des avonds ten 8 uur, in het Heeren- Logement, ter mededeeling van het plan, om het Goud- en Zilvervak op waardige wijze te vertegenwoordigen bij de Kroningsfeesten op 12 Mei 1874. N. KOOIMAN. G. DE VOS. J. P. NIEKERK. JAC. H. GAILLARD. (4923) H. ADDICKS. J. C. SOETERS. Hunne dankbare Kinderen, Behuwdkinderen, KindskinderenJ en Achterkleinkind. |8CHOONHOVEN 26 Deo. 1873. (4920)fl Heden overleed na een langdurig lijden onze geliefde Moeder WILLEMINA STIGTER, Wed. JOH. DUEL, in den ouderdom van 5L jaren. Tevens betuigen wij onzen hartelijkeu dank aan allen, die tjjdens hare ziekte hunne belang stelling hebben doen blijken. Uit aller naam W. DUE L. SCHOONHOVEN 16 December 1873. (4922) De Directie maakt bekend dat de Stoomboot SCHOON HOVEN met de Kersdagen en Nieuwejaarsdag geen dienst zal doenen dat de Schroefboot BERG-AMBACHT, dienst doende tusschen Culemborg en Rotterdam, niet zal varen op de Kersdagen en op den 31en Dec. 1873 en 1 Jan. 1874. («635> C0RMIS8I0NA1R U (ct deposito), (4908) van ƒ100 tot ƒ1000, thansa*'/, rente. ^OOOendaarboven 5 '/0 Kantoor: WESTH.VVEN, B, 145.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2