ZONDAG 28 DECEMBER. 1873. Mr.KC.VerniersvanderLoeff WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. EEN KORT WOORD naar aanleiding der AANSTAANDE VERKIEZING. BUITENLAND. overzicht. 1 smommscBE courant 1820 op z zijde aandeel :ooo. 1040 bet district heeft Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rgk f 0,80. 76 88’/8 80’/4 43 ■■■.x t.a. H II r-;-z-=-= S. W. N. V&N NOOTEN, l3‘/s 44*/4 139 81 99 »9«/4 1007* t. t. 5. 8- 1869. 79 W/8 187. 18 87 49'/, vergaf ld. 107. 457, 255 S0«/„ 59’ 8S7, 53 138 14’/, ?7. 234’/, 225'/, »87. 96’/, 97 937, Te beginnen met 1874 zullen alle binnenlandsehe ADVER TENTIE waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven, slechts tweemaal worden in rekening gebracht. 99’/, 9?7. 65'/, 577,, ”‘7i 89’/, 87 18'7.. 137. 100’/. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. opdat, hoe ook hunne stem worde uitgebracht, zij hunnen kiezersplicht vervullen als vrije bur gers, die van die plichtsvervulling alleen aan hun eigen geweten verantwoording verschul- d'g l zijnen aan niemand anders. Wij hebben dan in de eerste plaats tot u te zeggen, kiezers in bet district Gouda: wacht u voor den zuurdeesein der kerkdijken. Gij zijt als kiezers in de eerste plaats Ne derlanders, burgers van den Staat, niet leden eener kerk. Gij treedt op als leden uwer kerk genootschappenzoo dikwijls gij voor de be langen dier genootschappen te zorgen hebt. Gij zult daarom medewerken om steeds moer te verwezenlijken de vrijheid dier kerkgenootschap pen hunne volkomen onafhankelijkheid van den Staat. Gij beschouwt den Staat zooals hij door de gebeurtenissen der wereldgeschiedenis is gevormd, zijne b. hoeften zooals die in den loop der tijden zijn ontstaan en thans moeten worden erkend. Gij begrijpt alzoo hetgeen men noemt, den modernen Staat en zijne belangen. Gij wilt dien Staat niet terugvoeren naar middeleeuwsche verhoudingen en gij erkent als eersten eisch van het staatsleven de vrijheid van geweten en van gedachten, van godsdienst en drukpers. Gij weet, dat de vrijheid der burger» aan regelen moet worden onderworpen in het belang van het algemeen, maar gij weet ook, dat niet worden voorgeschreven door fie verlangd voor de heerschappij eener kerk, maar door hetgeen noodig is voor de belangen van het land. Over die belangen en hunne ver zorging kunnen dan de meeningen verschillen maar als eenig deugdelijk standpunt waarop al die meeningen zich wisselend mogen bewegen, erkent gij niets anders dan de behoeften van bet vaderland. Gij hebt u ook te wachten voor den zuur- deesem der kerkelijken van de mannen uit den anderen hoek. Gij eerbiedigt de vroomheid der anti-revolutionairen, maar gij wilt niets toegeven aan een dreigend exclusivisme ter wille van zekere godsdienstige begrippen of van zeker gods dienstig geloof. De anti revolutionairen zullen u zeggendat zij juist de mannen der vrijheid zijn, dat zij vrijheid voor zich zelveu wenschen en vrijheid ook aan anderen gunnen. Dit ver langen zij bovenal voor het onderwijs, maar hoewel zij vrijheid bezitten, zijn zij daarmede niet tevreden. De onzijdige school is hun een gruwel en ons is zij dierbaar, omdat wij in die neutraliteit een der waarborgen zien van goed onderwijs en flinke, onbekrompen vaderlaudsche gevoelens. Bovendienhet is waar dat op ander gebied de anti-revolutionairen zeker in vele opzichten zeer hervormingsgezind zijn, in denzeifden geest als wij, maar een programma, waardoor wij kunnen nagaanwat wij in de praktijk van hen te wachten hebben, geven zij niet en zoolang zij dat niet gegeven hebben, kuiineu zij van ons geeu steun verzoeken, kunneu zij zich niet als onze vrienden aan ons voorstellen eu vragen om het aangrijpen der toegestoken hand. Zij willen geen Staatkunde buiten Jezus. Wat betekent dat? Willen zij geene Staatkunde, die niet be- heerscht wordt door de groote beginselen van het christendom, va*i Jezus’ leer? Willen zij ook in de Staatkunde rechtvaardigheid, toe a hi ding, vaderlandsliefde? Wij willen dat niet minder dan zij en ook wij haten in de politiek alle kleingeestigheid alle persoonlijke baatzucht. Maar wat willen zij meer? toch niet soms uit algemeene mensciiuoliefde het land aan een ander volk afgestaan, of de armen verryken uit de staatskas, of de menschen der straat Minister maken en de Ministers kaaiwerkers laten wor den? Welnu, indien zij mets anders willen, dan ook het staatkundig Leven en werkeu te doordringen van de hoogere aspiration en den verheven zin voor bet ideale, welnu, laten zij het zeggen en wij staan in dat opzicht ten minste niet ver van hen af, al bezigen zij om hunne gevoelens uit te drukken andere woor- liNov. 5 br.Aug. 5 n.—Juli. 5 ir.Oct. 5 500, 1860. 1864. r 5 5 i 5 6 7 6 6 6 5 M 3 3 5 5 .5 1. st. 100. 5 nsk. k. ^Q. I der liberale kiesvereenigingen geweest en bij. zonder groot was het aantal stemmen, dat hij op zich vereenigde. Van hoogst geachte zijde is hij toen aanbevelen en gesteund. Voor het overige verwijzen wij wat den per soon betreft onze lezers naar hun eigen er* varing of naar die van hunne vele bekenden in liQt district en naar de mannen, die Mr. van der Loeff's naam op de vergadering te Gouda het eerst hebben genoemd. Alleen merken wij nog op, dat hij is een man in de kracht zijner jareneen man die een zeer werkzaam leven achter zich heeft en wien het dus noch aan opgewektheid, noch aan ijver, noch aan degelijke activi teit ontbreken zal. En inderdaaddaarin ligt zulk een groote oorzaik van de matheid in ons parlementair leven, dat zoovele leden der Kamer niet genoeg werken. Toch mag het volk van zijne vertegenwoordigers bij het vele andere ook wel eischen, dat zij werkenja dat zij hard werken. Brengt dan, kiezers van Gouda, bij de eerste stemming in grooten getale uwe stem uit op te ’s Ha ge. Eindelijk is het tussfchen de uiterste rechter zijde en de overige deelen der conservatieve meerderheid in Frankrijk’S n.itionale verga dering tot eene openlijke breuk gekomen. De legitimist de Ia Rochet te heeft, mede namens zijne vrienden, verklaart dat, nu alle pogingen om bet met de Rechterzijde en het Rechter- ceutrum eens te worden, mislukt waren, zijne partij de quaestie republiek of monarchie op nieuw aan de beslissing der vergadering zou onderwer pen. Of zij die vraag bij een afzonderlijk voor stel, dan wel bij de behandeling der wetsont werpen tot regeling der verschillende staatsmach ten wil aanhangig makenis niet gebleken. Is dit laatste bet gevaldan zal er nog wel «eni gen tijd verloopen alv oren» die oude strijd weder wordt aangevangen. De commissie van 80 toch heeft twee afzoncrerlijke commissies benoemd, waarvan eene zich zou hebben bezig te houden met eene vergelijking van hetgeen over de hoofd- quaestie, de regeling der openbare machten, al zoo geschreven is, terwijl de andere zich met de studie der bestaande wetgevingen op dat punt in andere landen, speciaal in Amerika, zal on ledig hóuden. De jongste verkiezingen hebben dan ook op nieuw bewezen dat de kieswet op dit oogenblik van het hoogste belapg is en de behandeling daarvan geen uitstel duldt. Op welke wijze men trachten zal de openbare meo- ning aan banden te leggen is nog met duidelijk; de een wil aan de verschillende standen en be langen afzonderlijke vertegenwoordigers verzeke ren, door verkiezingen met verschillende trappen; een ander wil de officieele candidaten van vroe ger door officieuse vervangen zien. Intusschen is de commissie van de voorloopige gemeentewet met haar rapport gereed gekomen, waarvan de conclusie, zooals men weet, bij uit stek gunstig voor de regeering is. Dat deze van de haar daarbij verleende bevoegdheid tot het benoemen van maires gretig gebruik zal maken, mag men opmaken uit de wijze wdarop zij zich ook nu weder, na de jongste verkiezingen, in het benoemen van nieuwe prefecten heeft geweerd. In afwacht ng der drukperswet, waarvoor de noodige gegevens verzameld worden, beeft de regeering een voorstel ingediend tot wering van schadelijke boeken. Niet alleen zal, als onder het keizerrijk, niemand zonder vergunning den boekhandel mogen uitoefenen, maar, echt Rus sisch, zullen ook de boeken en tijdschriften aan een keur worden onderworpen. Zoolang der gelijke maatregelen genomen en dergelijke voor stellen ingediend worden duor de regeering, mag meu de geruchten omtrent ophanden zijnde af- ICHTZM. pC. 19 Dec. 24/577/.. 8 4 8 1. 3 8 9. 3 *8 en 1816. 5 5 5 5 862. 5 14 k 1000. 5 16 A f 1000. 5 0 2e leen. 4* 91»/’ 7/69. .4 9. .3 Hs. 100. In een onzer vorige artikelen bespraken wij de tegenwoordige verhouding der politieke par tijen in onze Tweede Kamer en hetgeen de kiezers met het oog op die veranderde verhou ding hebben te overwegen. Onze slotsom was deze: de liberale partij is •Is partij van hervorming te zwak ,want allen, die tot de liberalen bebooren zijn niet hervor mingsgezindalthans niet doordrongen van die overtuiging, en die energie, welke alleen tut hervorming kan bekwamen toch moet de libe rale partij op den duur hervormingspartij wor den. Onder die liberale partij en onder de zeer gedunde conservatieve bevinden zich verder vele elementen, welke, al zijn zij geene mannen der hMVormwgtoch ongetwijfeld mtMu ziju vAu behoud en handhaving onzer bestaande instellin gen, ter handhaving en bescherming tegen de aan vallen waarmede van kerkelijke zijde wordt ge dreigd onder die instellingen staat bovenaan de onzijdige openbare volksschool. Die bedreigingen van kerkelijke zijde komen op uit twee hoeken: de katholiek-clericale en de anti-revolutionaire of cbristelijk-historische. De mannen uit den eersteu hoekmet wie eenige conservatieven nauwer of losser verbonden zijnbehooren tot dat groote leger, dat in zoovele landen van Europa den hernieuwden strijd tegen den mo dernen staat heeft aangekoudigdeen leger dat zoo in ons land als elders, zijne gedetacheerde compagniën bezitmaar toch slechts .>an één opperbevel uit Rome gehoorzaamt. De anti-revulutionairen staau meer geïsoleerd niét alleen blijven zij er steeds op gestelddat meu hen niet beschouwc als eene fractie van de vroegere conservatieven, maar tot veler bevreem ding is zelfs hunne inwendige eensgezindheid ge bleken zeer quaet-tieua en hun programma zeer Develachlig te zijn. Nog altijd blijft de vraag opeu, wat van hen te wachten is. Dat zij aan de openbare godsdien-^tlooze school Vijandig ge zind zijn, is uiet twijfelachtig. Vrij sterk hebben zij altijd op den voorgrond gesteld, dat een zui vere toestand alleen zoude kunnen Verkregen worden duor herziening van art. 194 der Grond wet maar in de Kamer heeft de heer van Loon verklaard, dat eene juiste formule nog uiet ge vonden was {nog niet na zoove 1 jaren van agitatie I) en de heer vqn Wafcsenaer Calwijck (dien men toch ook tot hen rekent) zoude over een paar weken al zeer tevreden zijn geweest, indien eene alleronschuldigste door hem voorgestelde verkla ring in het belang van het bijzonder onderwijs eene meerderheid hadde kunneu verwerven. Op ander gebied zijn zij nog veel meer in gebreke gebleveu hunne beginselen te formuleerenwant wat de zinspreukgeene politiek buiten Christus met het oog op harepraclitche toepassing in hun mond beteekenen moet, is noch door de heeren zelven aangewezennoch door een ander te raden. Liberale kiezers in het district Gouda, een enkel woord tot u. Mochten ook kiezers van andere richtingen deze regelen lezenzij mogen bedenkeu, dat wij met voor hen schrijven. Zij mogen hunne raadgevers elders zoeken. Zy kunnen deze beschouwingen overslaan en loopen dan ook geen gevaqy zich te ergeren. Maar zij die weifelen, die geene vaste staatkundige overtuiging bezitten, van hen verzoeken wij iu het belang der zaait ernstig overleg, onbevoor oordeelde overweging ook van hetgeen wij te zeggen hebben, vrije overweging bij zich zelven, lie regelen aBWr? m, rt. 2e Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 ICSTBN. Hennep, 't geheele gewaa 8,5U per 50 kilogoeboter ct. per half kilo, kaas t 28 as 22 4 24 ct, overloopers 1 70 ct. per kilonuchtere koeien f 210 4 270; ileu f 2,00 a 2,20poters Ter markt gebracht 10 Aangevoerd 40 partijen; »ter f 1,2041,95 per kilo, per half kilo; magere dito dand 21 4 23 ct. per half )tkl4; nuchter* kalveren •ec. Aangevoerd: 1 paard, graskalveren, 1 nuchter neren, 462 varkens, 150 d. 90 ct., 2de qual. 70 ct; 2de qual. 80 ct.; schapen ct., voor Londen 44 4 48 9de qual. f 60 en 3de ie en Zeeuwsche f 13,00 4 1 Overmaassche f 12,00 4 11,50, jarige Vlaamsche, Overmaass, f 10,25 4 13,50. e en Zeeuwsche f 10,bO 4 rmaassche f 10,25 4 10,70. uwsebe, Flakkeesche en ite f8,2018,50, dito min hé, Zeeuwsche, Flakkeesche beste f7,20 4 7,60, dito unsche en Overmaassche je f3,00 4 4,70. er. Bij een aanvoer van e handel minder traag dan re van vlug te noemen, loeien f 180 4 290, mindere n f 130 4 210, enkele vette f 160 4 225guste vaarsen 4 80, enkele nuchtere dito 160 kilo 50 4 52 ct.die ct., per kilo, fok varkens per stuk. kilo. 26 stuks. re. Puike jarige Zeeuwsche, ie f 12.50 4 13,20, puike goede dito f 11,50 412,00, 1,00, Zomer-tarwe f10,00 ie en Vlaamsche f 10,30 4 0 4 10,80. laamsche winter zakmaat 4 8,80, Overmaassche en Zeeuwsche en Vlaamsche 20, gestort f6,5047,50. I. van Noetea, Schooohuvcn. den, dan wij. Maar zij moeten spreken, dui delijk spreken duidelijker dan zij deden. Reeds hunne raadselachtigheid maakt dat wij hen moe ten bestrijden en, toch, al werd hunne raad selachtigheid ook opgebeveuzoo zouden wij ons waarschijnlijk wel nooit met hen kunnen verzoenenomdat tusschen ons steeds zoude in liggen de klove van het onderwijs. Zijn zij op dat punt onverzoenlijkook wij. Daarom kunt gijkiezers van Gouda, den anti-revolutionairen candidaat nooit steunen, al is het ook zoo goed als zeker, dat, indien hij gekozen wordt, hij zeer dikwijls in de Kamer met de mannen der liberale vlag, ja vooral met de echte her vormingsmannen zal medegaan. Doch wij her halen het, dien steun, die nog altijd, wat de bijzonderheden betreft, niet is te omschrijven, moogl gij nimmer koopen voor den prijs der neutrale school. Hebt gij u te wachten voor den zuurdeesem der kerkelijkendan rijst de vraagmoeten wij liberalen een eigen candidaat stellen of steun geven aan den conservatievenvan wien althans eene flinke oppositie tegen den kerkelijken invloed te wachten is. Voor het oogenblik een eigen candidaat. Immers het geldt de eerste stemming, dus eene stemming wairöij alleen de volstrekte meerder heid d. 1. de helft der uilgebrachte geldige stem men plus één beslissend is. Versnippering van Memmen op verschillende tegen-candidaten ver oorzaakt daarbij geen gevaar. Maar weet ge waaruit veel gevaar ontstaat? Uit wegblijven van de stembus, uit onverschilligheid. Hoe minder talrijk gij opkomt, hoe grooter de kans wordt voor eeu der andere candidaten wiens aanhang groot en vastaaneengesloten is. Bedeukt toch het gewicht van deze opmerking. Zegt niet: och, de liberale candidaat wint het hier toch nooit. Gij kunt met weten. Eene eerste stemming zal wel niet beslissen en indieu uw candidaat eens in herstemming kwam tegeu een der kerkelijken wie zoude dan zijne kansen slecht noemen. Maar bovendien, komt ook daarom zoo trouw op ter stembus, omdat iedere stem meer de kansen van elk der andere caudidaten om de volstrekte meer derheid vau stemmen te verwervenvermindert. En hebt gij eenmaal eene herstemming noodzake lijk gemaakt, dan kunt ge verder zien. Dus eeu eigen candidaat en voor dien candidaat trouw ter stembus. Een eigen candidaat, omdat gij moet begin nen met de banier uwer beginselen omhoog te houden. Bij herstemmingen .kanwij zeg gen kan, soms de keuze geen andere zijn dan tusschen twee kwadenmaar bij eene eerste stemming behoeven de eigen beginse len voor niets te wijken. Een eigen jcandidaat, ook omdat de wer kelijk liberale partij, de hervormingsgezinde, in de Tweede Kamer noodig moet worden versterkt. De liberale partij moet hare oude tradition van kracht tot reformatie getrouw blijven. Ai is dat deel dier partywaarin hervormingslust gloeit en hervormingskracht heerscht, eene minderheid, al zal zij voor eerst wel geene meerderheid wordenzij moge dan eene sterke minderheid zijn. Het is de roeping der minderheden om, al kun nen zij. niet veel tot stand brengen, toch de geesten wakker te houden. Eens worden de minderhedenwier streven zich beweegt in de richting van den tijdgeest, meerderheid. Een eigen candidaat. In de boofdplaats van eene vergadering van liberale kiezers plaats gehad en als candidaat hebben deze gekozen Mr. H. G. VERNIERS VAN DER LOEFF, vroeger advocaat te Rotterdam, thans wo nende te ’s Hage. Velen uwer zullen den heer van der Loeff kennen uit zijne praktijk, vele anderen zul len van zijne erkende bekwaamheden meer malen hebben gehoord. Als vrijzinnig staat hij bekend. Te Lei den is hy bij de laatste verkiezing candidaat

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1