Gedichten door G. P. TIELE. BINNENLAND. Onlangs verscheen BEDROG!!! Urbanus-Pillen NIEUWJAAR. ADVERTENTIËN. DIENSTBODE. Wed. WOLFF Zoon. Waarschuwing. WAARSCHUWING. trading van sommige al te reactionaire ministers (de Broglie en Mague) althai.s als voorbarig be schouwen. De verschijning van Prins von Bismarck in den Prui8isohQli landdag tijdens de behan deling van het ontwerp op het burgerlijk hu welijk, was voor de tegenstanders dier wet eene welkome gelegenheid om hem, die vroeger in deze aan hunne zijde stondvan inconsequentie te beschuldigen. De minister-president wierp echter deze beschuldiging van zich af door de verklaring dat de eischen der staatkunde, het welzijn des vaderlands over zijne persoonlijke meening hadden gezegevierd, en hem hadden doen medewerken aan de indiening der wet. Deze woorden werden met luide toejuichingen ontvangen. Maar deze bijval gold niet de wet in al hare deelen. De bepaling dat het houden van de registers van den burgerlijken stand ook aan gees telijken kon worden opgedragen, ontmoette zoo wel bij de Fortschritts-partij als bij de Natio- uaal-liberalen heftigcn tegenstand, en werd bij eerste lezing ook slechts als tijdelijke maatregel toegestaan. Nadat echter de regeering de nood zakelijkheid dier bepaling, om de wet voor het Heereuhuis aanneembaar te maken, betoogd had en met geheele intrekking van bet wetsontwerp dreigde, werd dit bij tweede lezing onveran- derd aangenomen. Het voorstel tot afschaffing van het dagblad zegel waarmei(g de Landdag zich met bijna algemeene stemmen vereenigd hadis door het Heereuhuis verworpen: een bewijs dus dat wel degelijk met die «Heeren" gerekend moet worden. Ook de Zwit86rsoh6 Stenden raad is even als de Nationale raad thans gereed met de be handeling van het nieuwe outuerp (jrond.*et; alleen sommige overgangsbepalingen moeten later nog in stemming worden geuracbt. Reeds worden bier en daar volksvergaderingen belegd om tot samenwerking te geraken, als weldra de nieuwe constitutie aau de volksstemming zal worden on derworpen. Reeds spoedig na de aanneming der begro tingswetten heeft de linkerzijde in het Deen- BOhe folkething uitvoering gegeven aan haar voornemen om den strijd tegen het kabinet voort te zetten. Zij heeft een door de groote meerderheid aangenomen adres aan den Koning aangeboden, waarin, na uiteenzettiug van het verschil dat er tuaschen haar en de regeering bestaat, eerbiedig verzocht wordt, dat het Z. M. behagen moge mnatregelen te nemenwelke aan dien onhoudbaren toestand een einde maken. De Koning heelt zich bepaald bij de toezegging dat hij zijn ministetie zou raadplegen. Meer eu meer wordt waarschijnlijk dat dit op den langen duur zal moeten toegeven, of dat ten miuste enkele zijner leden zullen aftreden. Na de jongste berichten van het oorlogstooneel in het noorden van Sp&nj6de bezetting van 'l'olosa door generaal Monones en zijne verrem- ging met generaal Lomo, boorde men niets meer van hem, zoodat er, met het oog op zijne ge vaarlijke positie tusschen twee vijandelijke legers, reden bestond voor bezorgheid. Van Carlistische zijde werd reeds verzekerd, dat de regeeringtroe- peu binnen 'l'olosa waren teruggeworpen en daar geheel ingesloten waren. Dit is echter gebleken onwaar te zijn maar overigens luiden de berichten zeer oubestemu. V olgens liet eene telegram rukt Moriones voort naar Biscayamet het doel om Bilbao te outzetten en over Vittoria het dal van den Ebro te bereikenvolgens een later bericht zou de Carlistische generaal Eho alle uitwegen naar het binnenland in sterke positiën bezel heb ben en Moriones en Lomo, die zich dus den pas I zien afgesnedenhunne troepen inschepen om naar Navarre terug te trekken. Water van zij, zeker is het, dat de positie van het Noorder leger, van alle kanten door de Cajlisteii bedreigdmet zonder gevaar is. Met de belegering van Carthagenn schijnt het thans ernst te worden. Dank zij de versterkingep aan generaal Zaballa toegezondenhebben de bele geraars hunne posten tot opbOO meters van de stad vooruitgebracht en is alle gemeenschap naar bui- ten afgesneden. Meu verwacht nu spoedig de be storming der vesting. Terwijl de repubhkeinsche regeering aldus in de laatste dagen weder meer geestkracht ontwikkelt bij het volvoeren van hare taak, de redding an het vaderland staat thans nevens haar een nieuwe redder op in de Alphou- sistiscue partij. Deze verklaart, in een manifest door hare eerste aanhangers onderteekend, dat, nu de republikeinen blijken niet in staat te zijn een einde te rnaken aan de woelingen der msur- geuten en Carlisten, zij, ondanks zich zelve, die taak op zich zal nemen. Wanneer zal toch eens ue ware redder van Spanje opslaan Na de overgave der Virgmius is het geble ken dat. het schip door valsche verklaringen in het bezit kwam van Amerikaansche papieren en dus ten onrechte die vlag voerde. Hierdoor is Spanje vrijgesteld van de vernederende forma liteit oua de Amerikaansche vlag te grotten en eischt men te Madrid zelfs de teruggave vau hel schip. De Amerikaansche autoriteiten heb ben eene gerechtelijke vervolging bevolen tegen de mergebl.ven bemanning vau het schip. De Minister van Binneulandsche Zakeu brengt ter algemeene kennis, dat iu de week van 14 tot 20 December jl. aan A?iatisohe cholera zijn overleden te Delfshaven l persoon, te Delft 8, te 's Graveubage 1te Rotterdam 5, te Zierikzee 8, te Zwolle 4 en te de Wijk in Drenthe 1 persoon. Totaal in het Rijk 18 per sonen. Behalve Mr. H. C. Verniers van der Loeff, die van liberale en Dr. A. Kuijpej, die van antirevolutionaire zijde in het hoo&- kiesdistrict Gouda candidaat zijn gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (de lantste is thans ook door de afdeeling Gouda van het Anti-schoolwet verbond als zoodanig gekozen), wordt door de conservatieve kiesvereeniging hKoning en Vaderland" Mr. W. baron van üol- stein en door de Roomsch-Katholieke kiesver eeniging //Recht voor allen" Mr. J. Heemskerk Az. aanbevolen. Wij kunnen met zekerheid me- dedeelen dat Mr. H. C. Verniers van tjer Loeff de candidatuur voor de Tweede Kamer in ons district heeft aanvaard. velegen onder de gemeente Gouderak uabij de VeerstoepC'. van der Hef f 8,5U A. van Rooijen f2,5f). Later aa. de gunning worden mede- Ter kennis van belanghebbenden wordt gebrachtdat de werken aan de schutsluis van den Arkelschen dam op het Zederikkanaal voltdoid zijn, en de schepen van 5,50 M. en meer breedte weder ongehinderd door die sluis kunnen varen. -L De stads-schonwhurg te Amster dam) is thans door den gemeenteraad aldaar voor twee jaren verpacht aan de hoeren Albregt en van Óllefen te Rotterdam voor f 10 000 's jaars. Genoemde heeren zullen te Rotterdam blijven wonen en ook daar den schouwburg blijven be spelen. Zij begeven zich met hun gezelschap een-* of meermalen per weik naar Amsterdam, om daar voorstellingen te geven. Bij het muntcollege te Utrecht zijn verschillende exemplaren van valsche 50- •centstukken uit Noord-Holland ontvangen, waar- In eene Maandag-avond gehouAauit wordt afgeleid, dat in die provincie eene den vergadering van de feestcommissie voor dl tot dusver nog niet ontdekte fabriek van valsche feestviering in Mei te Goudais besloten de voli te munt bestaat. geude festiviteiten te doen plaats hebben 1° £UÜl costumeerde optocht m drie groepen voorstel- J lende Willem den Zwijger, Willem III Stadhou der en Koning Willem II. 2° Eene gondel vaart. 8° Vuurwerk. 4° Illuminatie. 5° Een kinderfeest. Dit laatste zal evenwel niet op den dag der feest viering plaats hebbenmaar op een later te be palen dag, terwijl eindelijk nog werd vastgesteld Z M. den Koning een huldeblijk van de burgerij op dit zilveren feest aan te bieden. Maandag-avond is te Stolwijk op uitnoodigmg van eenige ingezetenen eene vergadering belegd lot het benoemen eeuer com missie voor de feestviering op 12 Mei a. s. Na eenige discussiën over de feestviering in het algemeenwerd tot eerevoorzitter benoemd de heer J. (J. Kroon, burgemeester, tot eereledeu de leden vau deo gemeenteraad eu de hoofdonderwij zers, tot voorzitter de heer T. J. Kroon, tot secretaris de heer C. de Vreugt, terwijl verder een dertiental ingezetenen tot leden werden gekozen. Uit Atchi» ontving men deze week goede lijding. Volgens een telegram van luit. generaal vau Swieteu van 19 dezer bevon den zich onze troepen in moeielijk terrein, on geveer als de Biesboschmen zocht zuidwaarts op beter terrein te komen, maar had den door gang nog met gevonden. Bij de verkenningen waren 8 mmderen en 2 officieren licht gewond. Een telegram vau den 2üeu meldt, dat mei geriug verlies door de onzen bezit was genomen vau de rivier eu van de versterkingen van Toeng- koe-Kali. De vijaud had alle versterkingen op den linker- en rechteroever der rivier finalen. Het scheen, dat de nederlaag van den 14en dezer, en het bombardemenl der marine hem hadden ontmoedigd. De Generaal van Swieten zocht nu op nieuw in aanraking met den Sultan te komen, die, naar meu beweert, genegen is tot onderwerping, In tusschen werd alles voorbereid om tegen den Kraton te ageeren, als het nog noudig was. De aanvoer van zwaar geschul was door het bezetten der rivier gemakkelijker geworden. Het weder was gunstig, de gezond heidstoestand verbeterd en de geest der troepen uitmuntend. Van Reuier kwam eeu bericht uil Peuang dd. 28 dezer, luidende: De Neüerlaudscbe troe pen zijn meester vau de beide oevers der Atchin- nvier. Het gerucht loopt dat de Sultau geneigd is zich over te geven. De Minister van Binnen landsche Zakeu heeftmet wijziging der beschikking van 27 Oct. ji. voor zooveel de gemeente Lopik be treft, de artt. 1, 84, 5, en 7 van het aange haald besluitmet ingang van 26 Dec. e. k., toepasselijk verklaard in het gedeelte van de ge meente Lopik, beginnende van de noorderberm van den Lopiker voordijk, ten westen van het land van de weduwe J. E. de Gier; noordwaarts op lot de grens der gemeente Benschop; die grens westwaarts volgende tot aan het land ach ter de hofstede van B. Kooiman; zuidwaarts tot de noorderberm van den Lopiker voordijkdien dijk volgende tot aan het punt van uitgang. In de vergadering der Pomologi- sche vereeniging te Boskoop zijn tot leden van het bestuur herkozen de HH. Anth. Koster en K. van ft es Pz., en is in de plaats van den heer Koster, die bedankte, gekozen de heer J. vau Hotf. Eene uituoodigmg van de maatschappij van tuinbouw en plantenkunde, om als lid dier maat schappij tegen betaling van f 25 jaarlijkstoe te treden, werd met 9 tegen 7 stemmen afgewezen. Een voorstel tot ontbinding der vereenigingmet het doel alsdan eene afdeeling van genoemde maat schappij te stichten.vond geen genoegzame on dersteuning om in behandeling te komen. 19 dezer had de openbare ver pachting plaats op het raadhnis te Gouda In geschreven hadden 1° Voor het recht tot heffing vau den tol op hel Amsterdamsche en Uoudscbé rijpad in de gemeente Alphen en BoskoopT. van Hotf I 1200 per jaar, R. Zaal te Reeuwijk f 1800 per jaar, met toegeving van l maand; J. de Jong ie Boskoop f 1175 per jaar. 2° Voor een stuk land, gelegen buitendijks aau den Hoogen Schie- landscheu Zeedijk ouder de gemeente Gouda üebr. Blom f 465 per jaar, A. J. de Ruiter f 475 per jaar. 8° Voor eeu stuk Rietland en Water, De HoogeRaad heeft dezer dagen eene beslissing gegevendie vooral voor voogden zeer belangrijk is. Bij de arrondissements rechtbank te Assen had eene weduwe zoo voor zich als in kwaliteit van voogdesse over hare minderjarige kinderen als erfgenamen van hun- neij vaderiemand aangesproken tot betaling eeher geldsom, die deze tijdens het leven van haren man zou zijn schuldig geworden. De tegenpartij antwoordde .o. a. op dezen eisch met deexceptiegij hebt nis voogdesse voor uwe minderjarige kinderenniet overeenkomstig art. 450 van het burgerlijk wetboekde erfenis van hun vader aanvaard onder het voorrpcht van boedelbeschrijving; ik kan dus niet aan u be talen met het gevolg, dat ik volkomen bevrijd wprd, daar de minderjarigen, meerderjarig ge werden hetgeen jk aan hen mocht schuldig zijn als erfgenamen van hun vader, op nieuw van najj zouden kunnen vorderen, conform art. 484 van het burgerlijk wetboeknn bekomen nietig verklaring, der aan u gedane betaling. Gij zijt diis niet ontvankelijk. De rechtbank verwierp deze exceptie doch in appèl wees het provin ciaal gerechtshof van Drenthe haar toe en de Hooge Raad vereenigde zichin strijd met de conclusie van het openbaar ministerie bij dien raad, met de zienswijze van het hof. -—Wij meenen op deze beslissing van den Hoogen Raad vooral de aandacht, van voogden te moeten ves tigen eu meenen hun ten sterkste te mogen aan raden, om, wanneer er erfenissen aan de on- dpr hunne voogdij staande minderjarigen toe val leri^fleze niet te aanvaarden dan onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Asser Courant. Het prov. gerechtshof teAmster- dam behandelde, in de zittingen van Woensdag en Zaterdageeu strafzaakdie de algemeene aandacht verdient. Een kruidenier, W.uit Haarlem, was in eeu toestand geraaktdat hij tpoest ophouden te betalen. Een zijner credi teuren, een handelaar uit Amsterdam, wist ëenige dagen vóór de daarop gevolgde failliet verklaring des debiteurs, voor bet lied rag eener wettige, opeischbare schuldvordering zich groo- tendeels te dekken door, met zijn toestemming, bijna alle winkelgoederen, den opstand van den winkel enz. in betaling te nemen en die voor werpen op een zomerschen nacht tusschen 8 eu 4 uur met een veerschuit naar Amsterdam te doen vervoeren. De prijs dier goederen werd |van nadere taxatie afhankelijk gesteld. Ofschoon bleekdat de crediteur daardoor geen meerdere waarde van zijn debiteur bad ontvangen dan hem wettig toekwam, werden beiden vervolgd; Ide debiteur uit Haarlem ter zake van bedrieg lijke bankbreuk, door het verduisteren (out- (trekken aan de massa) van koopmanschappen waren of roerende goederende crediteur uit Amsterdam ter zake van medeplichtigheid daar aan. Eerstgemelde werd in hechtenis genomen, laatstgenoemde bleef op vrije voeten. Nadat 12 getuigen gehoord waren, hield de advocaat generaalJhr. Mr, C. H. Backer, de schuld van beide beschuldigden vol en verde digde hij o. a. de stelling, dat ieder koopman, die, ophoudende te betalen, voor zijn failliet verklaring een zijner crediteuren^ door volkomen betaling zijner schuldvordering, boven andere bevoordeelde, schuldig is aan bedrieglijke bank breuk eu ieder crediteur, die den insolveuten toestand zijns debiteurs kennende voor een hem toekomende vordering de betaling aannam, aan medeplichtigheid daaraan. Spr. requireerde de veroordeeling van beide beschuldigden tot een cellulaire gevangenisstraf van 6 maan len. De stelling van het O. M. werd met nadruk be twist door de advocaten Mr. Ph. A. Haas, voor den failliet, en Mr. C. A. Co80)8n, voor den crediteur, die o. a. de stelling verdedigden, dat er van strafrechtelijk bedrog geen sprake kon zijn, als er geen goederen waren onttrok ken aan de massa tot de bevoordeeling van den failliet. De leer van bet O. M. zou, huus in ziens, leiden tot de meest schromelijke gevolgen voor den bandel. Het hof heeft dadelijk uitspraak gedaan en daarbij beslist, dat het gehouden onderzoek bet wettig eu overtuigend bewijs vau schuld niet heeft geleverdvermits niet is geblekendat de handelingen der beschuldigden de strekking hadden om de goederen op bedrieglijke wijze aan de massa te onttrekken. Beide beschuldig den zijn derhalve vrijgesproken. De in hech tenis zich bevindende eerste beschuldigde is on middellijk in vrijheid gesteld. De oom missie voor de Nleu wjaar».- bedeeling te Krimpen a/d IJsel heeft wederom eene collecte langs de huizen gehouden, die f £44 heeft opgebracht. Door Burg. en Weth. van Leer dam is aanbesteed het bouwen eener school met levering van ameublement. Er waren vier in schrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrij ver was de heer J. Wiggelikhuijsen aldaar, voor f 36500. Woensdag was het voor velen te Goudriaan een blijde dag. Nadat de kin deren door den predikant, Ds. G. Nijhuis, met een aardig kerstboekje warei verblijd, kau hij, gesteund dodè eenige vrienden, velen behoeftigeu door uitdeënjag vau levensmiddelen een aange name Kerstmis scheqken. Van 20 tot 26 December jl. zijn te Oudewater door roodvonk aangetast 10 per sonen en is daaruan 1 persoon overleden. Voor het kindergeschenk aan Z. M. den Koning is bijeengebracht door de schoolkinderen te Stolwijk f 20.10. door de schoolkinderen te Krimpen a/d IJsel f 18. door 77 schoolkinderen te Hoornaar f 8,71. LIJST der scholendie bij de afd. Gouda van het arrondissements-comité van Rotterdam gelden hebben ingezonden, ais bijdrage tot het aan te bieden geschenk aan den Koning. Octal contribuanten. i i Gkmifnte. Hoofd de» school, ft Bedeao. M H. Kluitman 800 H. W. Kramer». 124 Gonda1000 Hnber190 juffr. v. d. Bom 150 O. Hardeman49 De Waal, 80 W. Zeegere, 78 Juffr. Wenrman18 N. van Buaren40 D. H. Meijer Hekendorp Ouderkerk a/d IJeel D. A. Kip Berg-Ambacht J. G. Bettinck Reeuvrijk Sluipwijk Haastrecht Stolwijk Cape lie a/d IJeel Krimpen a/d Lek I ppeliop Berkeawoude Lekkerkerk Beierache Nienwerkerk Gonderak A mme n tol Moercapelte Moordrecht Schoonhoven Waddinxveen Zevenhuizen 276 181 B. Kool H. G. Emei» 152 S. de Joug Jr., 118 G. Groeneveld 156 A. Kempe206 H. H. Hartman 14* J. v. d. Hoeven Jr.. 200 J. Meerman 56 P. Verboe ff. 122 A. van Leeuwen 87 H&rtogeveld70 D. v. Pelt, 250 W. Smit», 200 A. t. Noortwyk 168 A. v. d. Bosch 36 G. B. Lalleman G. H. Weatbroek L.AkkerhuyeJEz., 865 J W. Regt, 250 G.C. Bentekamp180 219 Totaal f 610,82' STADSNIEUWS. Schoonhoven, 27 Dooember. Met ingang van 29 dezer zal het Rijks-telegraafkantoor alhier geopend zijn, op werkdagenvan 9 ure voorin, tot 3 ure nam. en vau 5 tot 7 ure nam. Op Zou- en feest dagen van 8 tot 9 ure voorm. en van 12 tot 3 ure nam. Maandag-avond is een nfeisje aan de |Havenstraat in 't water gevallen en werd door den lieer J. F. V., die juist passeerde, met veel moeite, daar het bijzonder donker wasgered. LANDB0U W-BERICHTEN. Ofschoon het aantal runderen dat wekelijks iu de gemeente Lopik door de besmettelijke longziekte werd aangetast vermin derde, eischte zij sedert 20 dezer 5 offers en vertoonde zii zich weder op 2 nieuwe stallen buiten de lijn van afsluiting. Het geheele aantal onteigende runderen bedraagt in die ge meente nu reeds 44, terwijl 1 rund, dat aan die ziekte lijdende was, door den veehouder zei ven werd geslacht. Iu een Haunoversche Landbouw courant wordt dringend gewaarschuwd tegen de zwendelarij, die hoe langer hoe meer met valsche guano en in het algemeen met kunstmest ftordt gedreven. Iu het bijzonder heeft deze waar schuwing betrekking a. op de zoogenaamde Eu- ropecache guano, die van Zuid-Duitschland uit in den handel wordt gebracht en die, ofschoon zij geen 2 thaler waard is, toch voor 5 thaler wordt verkocht; b. op de zoogenaamde buiten- Europeesche guano, die, zooals onderzoekingen voldoende hebben bewezen niets auders is dau vesuviuschc; c. op de zoogenaamde «Fragerö- guauo," ingevoerd uit Engeland, die per 100 kilo voor 7 V, thaler wordt aangeboden, en niet half zooveel waard >s; d. op de door Schalleho in Maagdenburg aangeboden chemicaliën, want hiervan ontvaugt de kooper, die zich laat van gen, voor 46 thaler niet meer aan mestwaarde dan voor 5 thaler 7 silbergrossen Deze zwendelarij met meststoffen ia natuur lijk des te gevaarlijker en schandelijker, daar landbouwers, welke lichtzinnig zulke meer of minder krachteloo/e stoffen koopen, niet alleen hun geld wegwerpen, inaar ook, op de bedrieg lijke aanprijzingen vertrouwend, met die raeat- kracht op de akkers brengen, welke uoodig is, om daarvan goede oogsten te trekken. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Musiek- en Bederijkera- OeaelsoJoappen, en*. Zaterdag-avond werd door de Rederijkerskamer «Vooruitgang" te Stolwijk in bet schoollokaal een voorstelling gegeven, be staande uit een drietal zeer goed gekozen stukken, welke flink werden afgespeeld. Aangenaam is het voor het gezelschapdat hun werk hier zooveel belangstelling ondervindt, getuige de eivolle zaal, terwijl ook vele bezoekers uit omliggende ge meenten tegenwoordig waren. Bij eene zanguitvoering, door de kinderen op den 2en kerstdag in de school te Noordeloos gehouden, is voor de weezen te Neerbosch gecollecteerd de som van f 5,10. KRRK- EN 8CH00LNLEUW8. Te Sluipwijk is beroepen Ds. F. Hoog, te Diemen. Ds. Post van Gr ie thu ij sen te Streefkerk heeft voor het beroep naar innige rak bedankt. *-*- Zondag 11. had te Nieuwpoort de bevestiging eu intrede van Ds. C. G. Prillevitz plaats. Als bevestiger trad op Ds. J. P. Ott te Groot-Ammers. Eene buitengewone schare woonde beide plechtigheden bij. - Te ArkeJ zijn de heeren D. Re- soort, als Kerkvoogd, enG. Muilwijk en T. de Jong, als Notabelen herkozen. Bij de stemming voor twee No tabelen te Hoornnar is de heer E. Aanen her kozen en gekozen de heer A. den Haan. De heser J. de Heer is met algemeene stemmen herkozen als Kerkvoogd. - Tot Notabelen te Lopik zijn herkozen de heeren Johs. Bosch en A. Ei kelen- boom Gz., en tot kerkvoogd de heer J. Oskam Jz. -Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente te Berg Ambacht zijn herkozen de HH.: C. Besemer Sr., Voorslnijs en Verduijn. - Te Nieuwpoort zijn tot notabe len gekozen de heeren G. Slob en T. Rozen- daal en tot kerkvoogd de heer K. Montijn. Tot kerkvoogd te Streefkerk is herbenoemd de heer de Ruijter. In plaats van den heer J. van Muijlwijk is de heei C. Kooijman Dz. tot kerk voogd te Noordeloos benoemd. GEMENGDE BERICHTEN. Door het stoomschip «Schouwen",- commandant van der Star, is in Indië een zeer curieusen buit gemaakt. Hij heeft namelijk een schoener van Penang op de kust aangehouden, bemand met Chineezen, waaronder zich echter drie Europeanen bleken te bevinden, namelyk een Hollander, een Deen en een Engelschmau. De Hollander is reeds gebleken te zijn eeu ge wezen matroos vau de Nederlandsche marine, die vroeger iu het tuchthuis te Leiden had ge zeten en daaruit ontvlucht was. Hij heeft be kend 4 maanden geleden iu Groot-Atchin ge weest te zijn. In zijn bezit werd nog gevonden eeu exercitie-reglement, een voorhaak en een kogelrang. Allen zijn gevankelijk naar Deii ge transporteerd. Zaterdag-nacht heeft bij den pre dikant te Austerhtz (Utrecht) een brutale in braak plaats gehad. De dieven hebben eeu der houten stijlen vun 't kelderraam uitgesneden en zijn zoo binnengekomen. Het geheele huis zijn zij met eene kaars doorgegaanoveral lag kaarsvet. Verscheidene voorwerpen van goud en zilverklee- dingstukken enz. hebben zij medegenomen. De dieven schijnen zeer op hun gemak geweest te ziju zij hebben zieh toch in huis aan brood en madera te goed gedaan. De meid, die om vier uor eenige beweging merkte, en daarom opstondheeft hen waarschijnlijk verjaagd. Bedoelde predikant is nog slechts weiuige weken daar gevestigd. De pastorie ligt vrij eenzaam aan den straatweg tusschen Wou denberg en Zeist. De politie doet onderzoek. In den tuin van den bouwman J. Beusekom te Hoornaar staat een rozen boompje met zes bloeiende rozen te prijken. Prijsvermindering van boeken. Pas op! Laat ons maken, dat wij gauw dien boekwinkel voorbij komen 1 Waarom? Wel, anders komt de boekver kooper nog naar buiten en geeft ons een compleete üöthe present! D^sertiën zijn te Harderwijk nog steeds aan de orde van den dag. Dinsdag werd bier even buiten de poort weer eene uniform ge vonden bestaande in eene kapotjas, korte jas eu pet, als zooveel bewijzen, dat de belanghebbende dienst genomen bad om zich 't handgeld toe te eigenen. Een ander feit, dat dezer dagen hier voorviel is het volgendeBij de infirmeriewaar de keu ring plaats hadbevond zich een Fransche wer ver, wachtende of zijne cliënten werden goedge keurd. De oppasser herkende hem en vroegof hij hem niet indertijd in de infirmerie had gerien wat natnnrlijk door dezen ontkend werd. Bij ou- derzoek bleek echter, dat bij, die «oh er thans op toeleg Je soldaten voor Indië te werven eene poos geleden zelf zich had laten keuren, zijn hand geld had ontvangendaarop naar Frankrijk was teruggekeerd, om korten tijd later, belust op het Hollandsche geld, als werver weer te komen. Onmiddellijk nadat hij ontdekt was, werd hij in verzekerde bewaring gesteld. ADRES van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalbetreffende het wetsontwerp tot wijziging der Munt. Aan de Tweede Hamer der Staten-Generaal. Geeft met verschuldigde hoogachting te kennen, De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schoon hoven dat zij met de meeste belangstelling kennis genomen beeft van bet ontwerp van wet, in overeenstemming met het voorstel der desbetreffende commissie en het advies van het muntcollege, strekkende tot de invoe ring van een nieuw muntstelsel m Nederlandbe staande nit den enkelen gouden standaard, met zilveren en bronzen pasmunt, benevens dub bele en enkele gouden ducaten tot handels penningen; dat naar hare zeer bescheiden meeningbij wijzi ging van het muntstelsel, de invoering van bet be ginsel eener Europesche, internationale of algemeene munt, gebaseerd op het metrieke stel sel het kilo fijn goud of een decimaal gedeelte daar van aanvankelijk gepaard met eigenaardige bezwaren, in de toekomst gewisseliik den bandel en bet verkeer algemeen gerief en bijzondere voordeelen opleveren zou datniettegenstaande de meer en meer zich op de duidelijkste wijze openbarende overtuiging van de wen- schehjkheid der ïuvoering van eene internationale muntde jongste wijzigwigen in betaalmiddelen en voorstellen daartoe, h. i. net ondubbelzinnig bewijs opleveren dat ook d&nrbij het nationalisme zich blijft handhavenniet zonder voorbijziening vau algemeen nut of algemeen belang dat, evenwel niet zonder in het middengebrachte beweegredenenbij het hierboven genoemd wetsont werp ook in Nederland eenen op zich zeiven staan- den toestand, wat het muntstelsel betreft, besten digd wordt; dat, bij dien op zich zeiven staanden toestand, met de voorgestelde invoering van den enkelen gouden standaard hier te lande, de demonetisering van de betrekkelijk groote hoeveelheid zilveren standpennin gen welke de daling van den prijs van het zilver voorzeker zal bevorderlijk zijn en hoogst waarschijn lijk met verdubbelde schade zal vergezeld gaanh. i. niet wenschelijk en gcenzins aanbevelingswaardig te achten is; dat toch door het toenemend gebruik van goud tot muntde tegenwoordige waarde van dat metaal in verhouding tot de zilverwaarde moet stijgen en in de werkelijkheid stijgt(niettegenstaande de vrees voor aaiing 25 jaren geleden), gelijk de zilver- waarde mede door afschaffing of vermindering van het tegenwoordig gebruik van dit metaal daarentegen dien overeenkomstig dalen zal; dat echter de daarbij te vreezen eu te voorziene daliqg van de zilverwaardegelijk de vóór 25 jaren gevreesde daling der goudwaarde, h. i. voor Nederland grootendeels denkbeeldig zal blijken te zijnin het geval het gebruikdat van zilver algemeen als betaalmiddel gemaakt werd en wordtoveral niet en ook hier te lande niet als zoodanig wordt afgeschaft; dat reeds de verhouding of het verschil der waarde van het goud en zilvern. i. meer normaal staat te worden, met behoud hier te lande van het status quo, ten aanzien van de zilveren munt of standpen ningen vooral met lÉt oog op de voorgenomen ver vaardiging van zilvereb munt in N.-Amerika en Oos tenrijk terwijl het in circulatie komen van de mtllioenen schats gouden munt (meer dan 1000 000.000 een milliard marks) thans nog in de Duitsche schat kist de goudwaarde verhoogende, eenen beduidenden invloed op de goudmarkt en in de verhouding der waarde van het goad tot het zilver zal aitoe/enen; dat bij de voorloopige instandhouding van den zil veren standaard in Neerlandsch Indiende aldaar in hooge mate toegenomen en steeds toenemende behoefte aan circulerend medium (zilveren munt) met de hoogst belangrijke remisesvereischt voor van daar aange voerde koloniale waren, waarvan h. i. immersgeene vermindering aanstaande is, in het tijdverloop van eenige juren aanzienlijke hoeveelheden van de in Ne derland zich bevindende zilveren munt van hier der waarts zal doen vloeien; zoodat, naar hare zeer be scheiden meening, het voorloopig behoud der zilvereu staudaardmunt als wettig betaalmiddel hier te lande, gelijk in Neerl. indiën, met verbod van aanmunting van particuliere zijde, h. i. geene overwegende be zwaren of redelijke vrees voor eenigzias belangrijke schade zoude kunnen doen vermoeden; terwijl, bij het behoud der zilveren munt als wettig betaalmiddel in Nederland, de aanschaffing vau goud, tot de vervaardiging van gonden standpenningen, zal vergezeld gaan met niet onaanzienlijk mindere uit gaven of schade voor de schatkist, dan wanneer de «ilveren standpenningen tot baren gesmolten en naar beursprijs berekend aangewend woraeu ter voldoening van het door het Rijk aan te schaffen goud; dat deze voorloopige instandhouding der zilveren munt als wettig betaalmiddel m Nederland, reeds uit eeu finautieel oogpunt zeer aanbevelingswaardig, h. i. niet minder wenschelijk is te achtendoor het alge meen ontstaan van meerdere behoefte, ook in Ne derland aan klinkende of werkelijke munt, in welke behoefte, naar hare zeer bescheiden eu anderer meer bevoegder meeningbet goud hoogst waarschijnlijk alleen op niet genoegzaam voldoende wijze zal kun nen voorzienterwijl bet nieuwe fraaije gouden tientje menigeen ook wederom zal opwekken £ot spa ren en bewarengelijk de bewijzen van weleer nog bij voortduring zich opdoen, waarom niet zonder redelijken grond te vermoeden is, dat veel goud ook daardoor aan de circulatie zal worden onttrokken; dat de Kamer eenparig van oordeel is, 'dat bij art. 27 van genoemd ontwerp van wet de regeering zich te regt ae bevoegdheid heeft voorbehouden, om bij de zeer uiteenloopende meeningen, ook van desbevoeg den (de hoogst onzekere toekomst intnsscben met vertrouwen te gemoet gaande) naar aanleiding van onvoorziene eventualiteitenzoodanige maatregelen te kunnen nemen en aan Uwe Hooge Vergadering zoo danige voorstellen te kunneu doenals welke bij het hooge gewigt der zaak, in het belang van het Rijk Met het behouden der zilveren mant zal Frankrijk trachten de depreciatie van het zilver te voorkomen. en harer inwoners, door Haar zullen worden noodig en nuttig geacht; dat, in verband met het door haar met de meeste bescheidenheid te kennen ge^evene de Kamer ge meend heeft, overigens de beginselen in uieer genoemd wetsontwerp vervat, met eenparigheid van stemmen, in het belang van 's Kijks schal kist en van handel en nijverheid te mogen adhaereren. 't Welk doende cto. SchoonhovenDe Kamer van Koophandel 17 December 1873. en Fabrieken te Schoonhoven. MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 24 Dec. Hennep, 't geheele gewus f 22 A 24, hennepzaad f b a 8,5U per 50 kilogoeboter 68^70 ctweiboter 56 k 60 ct. per half kilo, kaas i 28 i 14 per 50 kilo; vette varkeus 24 a 26 ct., overloopers f 7 h 9, vette kalveren 65 a 70 ct. per kilo, nuchtere kalveren f 8 a 10 schapen f 24 a 28aardappelen f 2 k 2,50poters f 1,40 h 1,60 per hectoliter. Gouda24 Dec. Kaas. Aangevoerd 15 partijen; prijs f 30 k 34,00. Goeboter f 1,25 k 1,30, weiboter f 1,15 h 1,20 per kilo. Vette varkens 25 k 28 ct. per half kilo; magere dito f 18 28biggen voor Engeland 21 h 25 ct. per half kilo; magere biggen f 6,00 k 13; nuchtere kalveren f 12 A 18. Botterdam, 22 en 23 Dec. Aangevoerd: 2 paarden, 879 runderen, 196 vette en graskalveren16 nuchtere ditoè 9L schapen of lammeren, 367 varkens, 91 bifjrKn en 3 bokken. Ifijzen: Runderen 1ste qual. 90 ct., 2de qual. 70 ct.; kalveren 1ste oual. f 1,002de qual. 80 ct.schapen 85 ct.; weivarkens 46 54 ct., voor Londen 44 h 48 ct., alles per kilo. Boter1ste qual. f 652de qual. f 62 en 3de qual. f58, alles per 40 kilo. Tarwe. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 12,50 A 13 40, dito Flakkeesohe en Overmaassche f 11,70 k 12,70, dito mindere f 8,50 11,40, jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesohe en Overmaass, f 10,00h 13,26. Hogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 10,50 k 11,00, Flakkeesohe en Overmaassche f 10,00 10,50. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesohe en Overmaassche winter, de beste f 8,00 a 8,40, dito min dere f 7,20 a 7,80, Vlasm8che, Zeeuwsche, Flakkeesohe en Overmaassche zomer, de beste f7,3047,60, dito mindere f 6,704 7,20. Haver. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche zware f5,00 a 6, dito mindere f 3,004 4,70. Boekweit. Noord-Brabantsche 270 4 275, per 21U0 kilo. Paardeboonen f 7,50 4 8,30. Hennepzaad f 8,50 4 9,00. Gorinohem, 22 December. Ongeveer 200 stuks vee waren heden aangevoerd, die Dij weinig handel traag opruimden. Prijzenenkele rijpe kalf-koeien f 175 4 275, mindere qual. f 140 4 170, dito vaarzen f 135 4 200. vare koeien f 165 4 230, guste vaarzen f 100 4 145, bokkelingvaarzeu f 60 4 80, nuchtere kalveren f12 416, alles per stuk. Varkens, zware vette van 48 4 52 ct., die van 100 4 130 kilo 45 a 48 ct., per kilo, fok varkens van 6 4 8 weken f 3,50 4 5,50 per stuk. Goeboter f 1,24 a 1,34 bet kilo. Kipeieren f 1,70 4 1,80 de 26 stuks. bij S. W. N; v NOOT EN te Schoon hoven* '(Hoogleeraar te Leiden.) Tweede druk. In postforraaat. Ingenaaid 1,30. Ge- binnen in praehtliand 1,80. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. BELANGRIJK BERICHT AAN HET PUBLIEK. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 19. tot den 26. December 1873. ObBoatM Lena Ca'hanna, ouders J. Itjeshorst en J. de Lnsenet. Overleden: Z. van den Oever, oud ruim 81 jaren, weduwe van T. Bronkhorst. Ik heb de eer het publiek te verwittigen, dat een groot getal apothekers van Holland een grof namaaksel van mijne pillen en van mijne zalf, door hen zeiven gereed gemaakt, onder mijnen naam verkoopen. De doozen en de potten mijne echte genees middelen bevattende, dragen eene ótiket, op de welke men kan lezen< «Pillen Holloway" of Onguent Holloway, 533, Oxford Street, W.C.;" echter opzichtens de zalfpotten van grootte m middelmatige grootte maakt het opschrift deel van het druksel op het porselein zelf geplaatst. Op de stempel van het Britisch gouvernement, welke gedeeltelijk gezegd étiket of druk bedekt, zijn de woorden: «Holloway's Pills and Oint ment Loudon" gegraveerd (en deze stempel nama ken is een crimineel del ie). De zelfde woorden zijn inwendig in het papier geplaatst, waarop de kleine brochuren gedrukt zijn, waarmede elke doos van mijne pillen en elke pot van mijne zalf omwikkeld zijn. Mijne medicijnenwettiglijk gedeponeerd ge weest zijnde, zoo zullen de namakers streng door de wet gestraft worden, en in het belang van het publiek verzoek ik het om ze mij desnoods be kend te maken. De inlichtingen, die mij zullen gegeven worden aangaande de onwettige handel in quaestie, zullen door mij als gansch vertrou welijk aangezieu worden. THOMAS HOLLOWAY. 533, Oxford Street, W. C., 5 Augustus 1873.LONDEN, (*938) bereid volgens het alonde en eohte Beoevt» waarop men in het bijzonder attent maakt, zijn zeer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de SPIJSVERTERING. Zij zijn uitmuntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zij zijn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAF DRIJVEND. Verzegelde doozen van 371 eu d&bbele doozen zijn verkrijgbaar bij de hh.: Zalmvissoherij te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 22 tot 27 December: 68 zalmen, prijs van f2,50 tot 2,70 per half kilo. CORRESPONDENTIE. Iii ons vorig nommer is als koopt-r van het waardland alhierter oprichting eener steenbak kerij alléén genoemd de heer J. J. Driesen; dit moest zijn de heeren J. J. Driesen, G. de Vos en A. J. Driesen. Wegens het Kerstfeest is Donderdag eu Vrij dag geen beurs gehoudenen kunnen dus geen beursberichten worden medegedeeld. HOOFDPIJN. Er is geen product dat zooveel kracht bezit en de hoofdpijn spoediger kan doen verdwijnen dan het Eau d'Anvers van den Hr. Aug. de Marbaix, te Antwerpen. Gestookt op geurige kruidenplantenwortelsenz. kan deze par fumerie zeer veel kracht uitoefenen op hoofdpijn en migraine, nl. door sterke ophalingen en compressen op het voorhoofd en de slapen. Het wordt door de gansche geneeskundige fa culteit aanbevolen. Zij, die een Nieuwjaars-groet aan Vrien den, Bekenden of Begunstigers wensohen te brengen in het volgend nommer der Sohoon- hovensohe Courant, wordt herinnerd, dat de prijs daarvan sleohts 26 Cents bedraagt, direct bij de opgave aan het Bureau te voldoen. Jms/erdam, M. Cléban Co. droogiaten, heilige weg D.321. BleistoijkS. van der K rants Bodegraven, B. Veraloot. Culemborg, A. Nieasen. DordrechtH. J. Giltaij. Oorinchem, B. J. R. Bosch, firma J. P Laaonder. Gouda, L. Schenk, op de Hoog straat. HaastrechtK. Oosterling. Kralingen, Hazemeijer Gnyt. Krimpen afd Lek, A. v.d. Heul. Leiden J. T. TerburghHaar- lemmerstr., hoek Bakkerst. Leerdam, J. H. van Thiel. Lekkerkerk, A. den Oudsten. Leksmond, H. Gltnderman. Lekkerland {Nieuw), A. Stain. Linschoten, B. Kruithof. Maassluis, P C. van Harmeien. Monlfoort, H. A- van den Berg. Moordrecht, G. H. Post. Nieuwkoop, A. Bota. Oudewater, Pr. Vree. Rotterdam, van den Toorn Beker, Weate Wagcnst. Utrecht, F. Alten», op h«t Steenw. over de Donlieratr. no. 87*. FianenHoogedoorn. WoerdenW. F. Sweerman. J. DE LOOS, van Boskoop, J. HOLLANDER, die tevens hunneu hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid vau han Huwelijk ondervonden. ALBLASSERDAM, 24 December 1873. (4939) Tegen 1 Februari 1874 wordt te Schoonhoven, in een gezin waar de wasch niet aan huis wordt behandeld, verlangd eene flinke DIENSTBODE. Brieven franco, onder letter D, aan de Uitge vers dezer Courant, (4944) Het depot dezer eohte Ürbanus-Pillenainda zoovele jaren met roem bekend, en in algemeen gebrnik, is door ons te schoonhoven alleen en uitsluitend geplaatst bij de (4867) willen zijn, dat door ons, bij niemand anders, deUrbannt- pillen, bereid volgens het onde en echte Recept, in Dépot zijn verkrijgbaar gesteld ia de hierboven opgegeven Steden en plaatsen dan b\j de hierboven genoemde hepótkouders. In elk doosje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naam- teekentng van de vervaardigora Wed. Kuenkn Zoon, Apothekers, welke Uandteekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede de Doosjes verzegeld zijn. Wy ver zoeken de gebruikers instantehjk daar wel op te letten,en raden hun aan wel toe te sien bij wien men de Doos jes Pillen haalt. Alleen die Doosjes, waarin een biljet met onze Handteekening ie, zich aan te schaffenen zich to wachten voor het gebruik van de vele namaaksels. Ter voorkoming van bedrog wordt een ieder attent gemaakt, dat net eenig en alléén eohte onver- valscbte UNIVERSEEL ZUIVER1NGS-ZOUT, proef ondervindelijk als het beste middel tegen alle maag kwalen bekend, in heele pakken 4 60 ets., in 4 83 ets. en tut proefneming in pukjes 4 18 ets. ia verkrijgbaar: te SchoonhovenWed. WOLFF Zoon. AlblasserdamG. Maat Ez AlpbenL Varosaieau Zn. Bodegraven: H. Rollman. Culenborg C, Rademaker, Ap. Dordrecht: VVed. Köhn&Co; J. Knot; Leon PennocbB. Bisschop. Gorinohem N. Stufkens; J. P. Lasonder. - GowdaL. Weiter; L. Schenk. Oudewater; F. Jonker-ldenburg, Ap. Rotterdam: C. J. W. Bnabilié, Apotb.; T. E. v. Sauten- Kolff, Apotb.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis 4 vis 't Stadhuis; M. Cloos, Apoth., Hang 4413. J. G. Wulff, Westnieuwland; v. YpenA Go., Schied. Dijk 288. Utreoht: v. Rink- HerminghuijaenTwiiest.; Wed. J. Porton, Hamburgetbrug; J. Derksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 746; K. W. Houtzager, Ap., Sadelstr.; T. P. v. d. Bergh Zn., Heilige**. Vianen; J. C. Staart. Woerden: N. C. v. d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. Brochures over gebruik en getuigschriften gratis, rs* Bij aankoop van dit artikel waebte men tieh voor schadelijke namaaksels en lette er naauwkeurig op, dat elk pakje lot waarborg der echtheid de naam- teekening draagt van (48S6) H. vos Gimbobn, Apoth.en Fabrik. v. chemisch-teohnische Praeparaten, EMMERIK a/d Rijn.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2