r. 236. ZONDAG 4 JANUARI. 1874. MUUNIIUni i LOEFF WEEKBLAD voor 'DE krimpen er-, aerlasser- en lopik er waard en omstreken. S. <fc Nog een kort woord. •*ms BUITENLAND. SCIIIINTIIISCU tlllMT Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden f 0,70. Franco per post dooifhet gelieele rijk f 0,80 NOOTEiN Alle binnenl«nd*oke Advertentila wurm de plutiin| DHI£ 1ÉAAL wordt opftfrw, worden •leehta TWEE MAAL in rekening gabraoiit. M'. H. O. Verniers van der Loeff te 's Hage. Dat is de candidaat, dien wij u hebben aanbevolenkiezers in het district Gouda. Het schijnt, dat men zijne politieke rich ting in discrediet heeft willen brengen. En ho«? Ja op een manier, die dikwijls wordt ter hand genomen. Weet ge welke Men wendt zien bij voorkeur tot de vreesachti- gen, die er meer zijn, dan menigeen denkt. Die yreesachtigen zijn ontzettend zenuwach tig vooral bij het booren van zekere woor den. En dan fluistert men hun toedie meneer van der Loeff, dien men u aanbe veelt, ie een radicaal, weet ge, een revolu tionair, verstaat ge. De zenuwachtige vrees achtige antwoordtwat ge zegt hij kruist zich denkt misschien nan de commune van Parijsschudt het hoofd en is vast beslo ten den heer van der Loeff niet te stemmen. Een anderwiens zenuwen een weinig sterker zijn, vraagt zijnen zegsman, of hij .Vem niet eenig bewijs zoude kunnen geven, lp I wel zeker, zegt deze, verbeeld a; meneer van der Loeff beweert, en hij heeft het in de courant laten drukken dat de Tweede Kamer alle belastingen zoude kunnen af schaffenzoomaar, dooreen amendement bij de behandeling der jaarlijksche wet op de middelenen zonder daarvoor eene andere belasting in 3e plaats ie stellen. Ja waarach tig, een minister van financiën zegt altijd ik geene belasting af zonder aequiva- lenttr w z. zonder eene andere bron van inkomsten te openeneven rijk als de bron die ik stop. Dat is verstandig en voorzich tig.,, Maar meneer van der Loeff zegteen nieuwe bron, malligheid, 'een aequivalent, dwaasheidde Kamer behoeft die voorzich tige belastingontwerpen van bedachtzame ministers piet af te wachten; jaarlijks moet bij de begrooting de wet op de middelen worden aangenomend. i. de wet waarbij de middelen worden aangewezen, waaruit de uitgaven in het volgend jaar zullen wor den bestreden; in die wet worden o. a alle .bestaande belastingen opgenoemd; indien de Kamer eene belasting wenscht afgeschaft te zienb. v. den accijns op de zeep of op bet geslacht of het zoutwelnu zij neme een amendement aanwaarbij de vermelding van zoodanige belasting uit de wet worde ge licht en de belasting is afgeschaftdaarmee uit. Is dikt niet radicaal, niet revolutionair! Zoo wordt de Staat van al zijn inkomsten beroofd Zoo wordt liet voortbestaan van den Staat onmogelijk. Op die wijze schijnt gesproken te wezen. Kiezers, iaat u niet bang maken door woorden. De meening van Mr. van der Loeff, welke uw zegsman besprak, betreft deze quaestie of bet recbt der regeering om de belastin gen te innen, ontleend wordt aan de be lastingwet, de wet waarbij de belasting is ingesteld, of'wel aan de wet op de middelen, de wet waarbij jaarlijks de inkomsten worden a a n gewezen, uit welke de uitgaven van dat jaar mogen worden bekostigd. Dit is eene wetenschappelijke quaestie. Wij zijn daarin van eene geheel andere zienswijzedan Mr. van der Loeff. Wij gelooven dat de wet op de middelen alleen noodig isten einde de regeering te machtigen om de bestaande belastingen tot de goedgekeurde uitgaven aan te wenden maar dat de machtiging tot inning aan de belastingwet wordt ontleenddat een be lasting nooit anders kan JKvorden a f g e- sebaft, dan door eene wet door de re- geering en de beide Kamersde wetgevende in'acbtvastgesteld en dat indien de Tweede Kamer eenige belasting wijl afgeschaft heb ben zij enkel krachtens haar recht van initiatief zqodanige voordracht aan de Eerste Kamer en aan de Regeering ter bekrachti ging liebbe te zenden. Maar wij willen dit gevoelen thans niet tegen dat van Mr. van der Loeff ontwik kelen. Wij herinneren alleen.dat deze quaestie is eene wetenschappelijke ^quaestie van staatsrechtwaarover verschillend kan worden gedacht. Voor het oogenblik willen wij er slechts op wijzen dat het nooit m de bedoeling van Mr. van der Loeff gelegen heeft, om op die wijze belastingen te willen afschaffen zonder aequivalent, maar alleen om door de afschaffing bij amendement op de wet op de middelen de regeering te kunnen dwin gen een ander aequivalent voor te dragen en indien dan b. v. de regeering verklaard had de afschaffing niet te willen, omdat zij geen aequivalent wist aan .te wijzen ter wijl er toch een noodig wasdan zou Mr. van der Loeff stellig de eerste wezen om zelf zulk een aequivalent voor te dragen. Hierover echter genoeg. Die betiteling van Mr. van der Loeff als revolutionair en radicaalheeft ééne goede .zijde gehad. Zij heeft aanleiding gegeven tot ipenen brief, van dien candidaat aan fe kiezersdie van hem inlichtingen stellen op een standpunt van isolpment, waarin sommigen genoegen schijnen te hebben, die altijd hun eigen ideetjes op dep voorgrond plaatsen en in hun zelfgenoegzaamheid van geen geven of nemen in de détails iets wil len weten. Mr. van der Loeff zegt dus ook, dat bij zijn zal een politiek man, een man, die zich aan anderen zal aansluitenom samen het goede doel te bereiken. Eindelijk de heer van der Loeff verklaart indien hij gekozen wordt, ook daarom mede te zullen werken tot oprechte en goed ge meende aansluiting van allen, die de vrij zinnige beginselen voorstaanopdat met te sterker eenbpid kunnen worden afgeslagen alle aanvallendirect of zijdelings door de clericalen ondernomen tegen het openbaar onderwijs in onze Volksschoolzoodat dat in volkomen overeenstemming met de grond wet bij de Schoolwet van 1857 is geregeld." Ziet hier eene andere, eene belangrijke reden van aanbeveling Wij komendaarop thans niet terug na ons vorige artikel. Hand having onzer instellingen, ook van onze openbare neutrale volksschool tegen clerica- lisme en sectegeest. Dat is de plicht onzer liberalen. Het gevaar dreigt meer, dan menigeen denkt. En thans dus nog eenmaal am u, kiezers in het district Gouda, de ernst der zaak op het hart gedrukt. Stemt op Mr. van der Loeff in grooten gètale! Koint trouw ter sternbus, opdat, al verkrijgt uw candidaat niet dadelijk de vol strekte meer(f$i$fejd, toch ook liet cijfer, voor Pr\js der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. dat geen dwt ApiJere candidate!) het bereike. Dan komt wriiy ieder geval eene herstem ming en kufben wij nader zien, wat onze plicht eischt. Kiest in Mr. van der Loeff een degelijk liberaal, een hervormingsgezind man, een anti-cleric»alpen man die zich oprecht wil aansluiten aan zijne geestverwanten, een man in de krocht zijner jaren een opgewekt en een werkzaam man. Kiest, en neemt onze beste wenschen voor den uitslag mede, wan neer gij ter stembus gaat en daarin werpt uw stembiljet met den naam van te 's Hage. betreffende zijne richting hadden gevraagd die ineerder/beiii jrereischtzoo hoog slijge, Natuurlijk verwerpt hij daarin genoemde betiteling geheelindien daarmede wordt bedoeld, dat hij zoude belmoren tot eene richting van destructie, dat hij bezield zoude wezen met een zucht voor het omhalen van eenigerlei grondslag der bestaande maat schappij, met .een onbezonnen drijven naar veranderingen. Ochmaar waaroip zoude men ook in Nederland voor zulke neigingen bevreesd behoeven te zijn. In Nederland zijn mis schien in de allerlaagste klassen der maat schappij enkele revolutionairen te vinden maar zeker meer zijn er niet. En allerminst zijn ze te zoeken onder die mannen, die eenig vermogen bezitten èn die dat vermo gen door arbeid hebben verkregen. Aan hetgeen men heeft is men dubbel gehecht, zoo het met arbeid is veroverd. En wat zouden zij, die in dien toestand verkeeren, aan bet omverhalen der maatschappij hebben. Welnu, tot die menschen die hun vermo gen aan hun arbeid danken behoort ook Mr.van der Loeff. Natuurlijk geven wij dit argument slechts ten overvloedeex abundanti zooals de geieérden zeggenen ter wille van de vreesachtigen. Nu voor goed genoeg over die insinuaties. De brief van Mr. van der Loeff is in twee andere opzichten hoogst merkwaardig. De schrijver zegt daarin, dat hij alle heil verwacht van een practi^che staatkunde, die de hand aan het werk wil slaan, om, met hervorming van zooveel dat reeds zoo lang hervorming behoeft, de raaterieele wel vaart en de inoreeie ontwikkeling van het volk te bevorderen. Juist zulke menschen hebben wij noodig, die vervuld zijn van de overtuiging, dat er iets tot stand gebracht worden moet, die volijverig hunne eigen werkzaamheid daaraan willen wijden. »lk zoude," luidt de brief verder, «indien ik gekozen werd, naar beste krachten mede werken tol versterking van de liberale partij in de Kamer." Dat is ook wat wij behoeven, en in ver- bapd met de voorgaande zinsnede blijkt daaruit, dat Mr. van der Loeff zich niet wil OVERZICHT. Zijn de laatste dagen van het jaar voor de meeste volksvertegenwoordigers en staatslieden veelal de rustigste, daar zij hunne zorgen voor eene wijle mogen vergeten in den huiselijke» kring, niet alzoo voor deu President der Spaan- sche regeering, de Castelar. Met den terug tocht van het Noorderleger onder Mortones die, opgetrokken om den Carlistischen opstand in het hart te treffen, genoodzaakt werd na luttel succes met zijn leger terug te trekken en nu weder post heeft gevat te Santonain het oos telij k gedeelte va» de provincie Santander, is vooreerst weer alle hoop vervlogen om de noor delijke landstreken tot onderwerping te brengen. De verwachting dat Carthagena eindelijk zou moeten bukken en dat de dageu der insurgen- ten geteld waren, werd ook nog steeds teleur gesteld, zoodat de Castelar, nu de tijd is aan gebroken dat zijn onbeperkt gezag een einde neemt en hij geroepen wordt om rekenschap af te leggen van de handelingen der regeering, waarlijk geen benijdenswaardige taak heeft. Een gevolg van dien ongelukken toestand is, dat de oude twisten tusscheu Federalisten en Unionisteu en tusschen dezen ouderling op nieuw een aanvang nemen, en noodzakelijk eindigen moeten in den geheeleu ondergang der repu bliek. Reeds melden de geruchten dat het leger genegen zou ziju de partij van Isabella's zoon, Alphonsus, te kiezen, zoodat dan de tijd zeker 4 1 111 gunstig zou zijn voor een staatsgreep, die aan een der pretendenten het gezag if» handen zou geven Of het de Castelar zal gelukken van de Cortes, die den 81 en December voör 'teerst weder bij een kwam, eene verlenging zijner volmacht te verkrijgen, valt te betwijfelen; te meer daar de jongste berichten gewag maken van eene. minder goede verstandhouding tusschen hem en den tegen woord igen voorzitter der Cortes, de Oud- Minister Salmeron. Dat de federalisten onder Pi y jMargal! en Figueras van die tweedracht partfj bullen trachten te trekken, om het 'Mi nisterie te doen vallenligt voor de hand, Gëlukkig dat een toeval kans geeft, dat aan het geschil met Amerika over den eigendom van de Virginius een einde komt. Op reis van Cuba naar New York n. 1. werd het schip door een storm overvallen en verging. Misschien maakt Spanje tiians nog op schadevergoedingaanspraak. De bemanning,'die reeds vroeger te New York aankwamis na een. voorioopig verhoor weder in vrijheid gesteld. Aan de beraadslagingen over de begrooting in de Nationale vergadering van Frankrijk is thans een einde gekomen. Nadat eerst Veel tijd was zoek gemaakt, met uitvoerige beschou wingen over allerlei onderdeelenheeft men Maandag 11. bijna zonder beraadslaging de wet op de middelen (het budget van ontvangsten) aangenomen en zich dus vereenigd met de voor stellen van den Minister van Financiëndie als uiterste middeltot verhooging der reeds zoo drukkende belastingen is overgegaanom het be langrijke tekort op de sta itsbegrooting te dekken. Zeer voorzichtig heeft de regeering zich, bij de openbaarmaking van diplomatieke bescheiden in het zoogenaamde '/Gele hoek," onthouden van mededeelingen betrekking liebhende op hare verhouding tot Italië. Voor het geheel bevatten die bescheiden weinig nieuws en loopen groo- tendeels over de bekende circulaires, waarin aan liet buitenland kennis wordt gegeven van de plaats gehad hebbende veranderingen in de regeeriug. Dezelfde voorzichtigheid toont zij ook in hare houding tegenover de geestelijkheid. Door den Duitschen gezant, graaf Armm, gewezen op de uitbarstende en beleedigende taal, door de bisschoppen ook tegen Duitschland gebezigd in de, bij gelegenheid van het Kerstfeest, uit gegeven mandementenheeft de regeering zich gedrongen gezien een schrijven tot die geeste lijken te richten. Zonder in het minat van het ongepaste en laakbare, in zulk eene handelwijze gelegen, te gewagendoet zij een beroep op de vaderlandsliefde der bisschoppen en spoort hen, ter wille van de goede verstandhouding met de buitenlandsche mogendheden, tot gematigdheid aan. Die aanmaning is in zooverre' goed ont vangen, dat de bisschoppen beloofcftiebben hunne uitdrukkingen te zullen matigen, die zij echter gerechtvaardigd achten door de schandelijke uit vallen tegen den Paus en de vervolgingen der kerk. De regeering van haren kant tracht, nu weer door het verbieden van buitenlandsche bladen, die tegen de kerk gericht zijn, het bewijs te leveren dat zij de geestelijkheid ove rigens gaarne ter wille is. De aanstaande verkiezingen voor den Duit* sollen Rijksdag beginnen hoe langer hoe meer de algemeen» belangstelling gaande te maken. Ufschoon van clericale zijde het denkbeeld is opgegeven om voor alle bisschoppen eene plaats in den Rijksdag te veroverenlaat het zich toch aanzien dat die partijvooral in de Rijnpro vincie en in Üeieren, overwinningen zal behalen. De Keizeromtrent wiens gezondheidstoe stand in de laatste dagen onrustbarende ge ruchte» liepepneemt thans, volgens den offi- cieelen Reichs-Auzeiger, weder in beterschap toe. In Oostenrijk verwacht men dat bij de heropening van de Kamer van af evaardigden het eerst de zoogenaamde cousis ioueele wetten aan de orde zuileu komen. (Jok dtór zal dus de kerkeiijk-staatkundige strijd, die m 1873 iu DuitschlandZwitserland en Italië alle

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1