NoEEU WOOMÏÏIS, Tangvereeniging. DAKES-PARTET, Gedichten door G. P. TIELE. Zwervers van H. DE VEER. BINNENLAND. Een kort woord Openbare Verkooping OTJ DEWATEH. WINKELHUIS, No-2- Een WINKELHUIS, No'*' Een MOESTUIN, L. AKKERHU1JS JEz. ADVERTENTIËN. CONCERT Zweedsche L. van ZESSEN te Schoonhoven. Onlangs rerscheen blad foor twee maanden te schorseu. Dat zij niet dan in den uitersten nood tot een zoodanisren maatregel is overgegaanlaat zich denken bij de groote behoefte, die zij heeft aan den steun der clericale partij ora zich staande te honden.- Ver rassend mocht daarom de uitslag heeten van de eindstemming over het wetsontwerp op de benoeming der mairet, dat met 367 tegen 324 stemmen is aangenomen. Verrassend vooralom dat bij de stemming over de verschillende ar tikelen en daarop voorgestelde amendementen de meerderheid ten gunste der regeering lang zamerhand daalde van 39, 20, 14 tot 4 stem men. De zegepraal is echter volkomen; alle pogingen om ten minste de veranderingen door de commissie in het oorspronkelijk ontwerp ge bracht en die strekten om der regeering nog meer invloed te verzekeren dan deze vroeg, te doen vervallen, mislukten en, heeft het minis terie de Broglie dus nog eenigen tijd van leven, dan zal het spoedig meester zijn van den toe stand. Na afloop van de wet op de maires was Du Temple's interpellatie over de benoeming van een nieuwen gezant bij de Italiaanache regee- riug aan de orde. Op uitdrukkelijk verlangen van Minister Decazes werd de interpellatie tot later verschoven. De regeering trachtte echter de Ougerustheiddie blijkens de taal der pers ook in bet buitenland bestaat omtrent hare po litiekweg te nemen door de verklaring, dat niets de spanning der laatste dagen wettigde dat er hoegenaamd geen verschil met Italië bestond en dat het volgen eener vredelievende politiek steeds haar streven bleef. Deze verklaring heeft ook in Frankrijk een goeden indruk gemaakt. De commissie van 30 begint eindelijk teekenen van leven te geven. Met 17 tegen 11 stem men heeft zij besloten voor te stellenom den vereisohten leeftijd voor kiesgerechtigden te be palen op 25 jaar. Hierdoor zou het aantal kiezers met '/ïo verminderen. Terwijl men in Frankrijk zich beijvert om dis constitutie te besnoeien, heeft de Koning van Denemarken aan het verlangen van Ysland gehoor gegeven en aan dat gewest een eigen constitutie gegeven. Daarbij is bepaald dat de Uitvoerende macht bij den Koning be rust, doch dat deze de Wetgevende macht deelt met het Althing, eene vertegenwoordiging ver deeld in twee Kamers, van 24 en 12 leden. 6 leden van de Eerste Kamer worden door den Koning benoemdde overige 30 leden ^er ver tegenwoordiging door het volk. Op voordracht van den Verantwoordelijken Minister, benoemt de Koning een Landshoofdmandie hem ver tegenwoordigt. Bij de opening der zittingen van den Zwood- sohen Rijksdag, waarbij gunstige mededelin gen werden gedaan betreffende den toestand des lands, ook in zijne betrekkingen tot het bui tenland, zijn wetsontwerpen aangekondigd tot verhooging van de tractementen der ambtenaren, tot aanleggen van .nieuwe spoorwegen en tot reorganisatie van leger en vloot. Met laatstgenoemde aangelegenheid houdt ook de Spaanaohe regeering zich onledig. Zij heeft last gegeven tot vorming van een nieuw leger, bestemd om in Arragon en Valencia, ouder opperbevel van generaal Lopez Domin- guez, tegen de Carlisten te opcreereu. Reeds is genoemde generaal met de beschikbare belege- rmgstroepeu van Cartuagena naar Valencia ver trokken. Van Morioues wordt gemeld, dat hij pogingen aanwendt om Bilbao, dat door de Carlisten uauvr wordt ingesloten, te ontzetten. De Numancia, waarmede de Carthageensche inBurgenten naar Oran ontsnapten, is aan de Spaansche autoriteiten teruggegeven. De regee ring eischt van Frankrijk de uitlevering van de leden van de junta air gewoue misdadigers. Of Frankrijk hieraan zal voldoenis nog met bekend. De gevangen genomen insurgenten van Carthagena zijn naar Cuba verbannen. Om trent de verwoestingen te Carthagena door bet bombardement aangericht, verschillen de lezin gen. De Timet verzekert dat die verwoestingen zich bepalen tot eene wijk. Bij Kon. besluit ziju benoemd tot burgemeesterder gemeente Moutfoort C. W. E. van Voorst van Beest; der gemeente Suelrewaard P. H. Knoek, secretaris dier gemeente. Z. M. heeft bevorderd tot luile- naut ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. J. O. Roosenburg, Bij Kon. besluit is aan A. Bis schop, eervol ontslagen sluis- en brugwachter te Gorinchem, verleend een pensioen ten laste van den Staat ten bedrage van f 294 'sjaars. - Bij de herstemming voor een lid der Tweóle Kamer der Staten Generaal in het hoofdkiesdistnct Gouda op Dinsdag 11. zijn uit gebracht 2770 stemmen, waarvan 14 van on waarde. Dr. A. Kuijpcr'bekwam 1504 en Mr. H. C. Verniers van oer Loeff 1252 stemmen, zoodat Dr. A. Kuijper gekozen is. l'ot lid van den Gemeenteraad te lJselstein is gekozen de heer A. J. C. H. de Ruijter met 76 stemmen. De heer W. dé Gruijter kreeg 49 stemmen. Zaterdag overleed plotseling te Haarlem aan eene beroertedie hem op straat «verviel, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, sedert 1853 lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Gouda. De heer de Brnuw was den 24. April 1810teZieriV7.ee geboren en had dus den ouderdom va» ruim 03 jaren bereikt. Als advocaat trad hij te 's Huge op in 1834 vervolgens werd bij lid van de rechtbank, daarna substituut-officier en later officier bij het parket te 's Gravenhage. Van 1850 tot 1853 was de heer de Brauw lid van de Berate Kamer voor Zuid- Holland nit welken tak der volksvertegenwoor diging hij naar de Tweede Kamer overging om plaats te nemen voor het district Góuda voor hetwelk bij 20 jaren zitting had, en waar-hij nog iu Juni van het vorig jaar werd herkozen. Hn droeg het kommandeurskruis der orde van de Eikenkroon en het ridderkruis van de Russi sche Orde van St. Stanislaus. Maandag bij den aanvang der terechtzitting van de arr.-rechtbank te 's Hage bracht de sub stituut-officier van justitie, Jhr. Mr.de Jonge, eene warme hulde aan de Brauw's nagedachtenis. Zijn stoffelijk overschot werd Woensdag te 's Hage ter aarde besteld. Aan de groeve sprak Mr. J.C. van de Kasteele de oudste der rechtersder Haagsche rechtbankeenige troostwoorden tot de zonen des overledenen, waarbij hij zijn diep leedwezen mtte over het treffend verlies <^gck||- vonden door het bntvalleo van een man, die in de maatschappij banden had van liefdehar monie en werkkracht en de achting vau allen op zich had mogen vereenigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algeraeene kennis, dat in de week van 11 tot 17 Januari jl. aan Aziatische cholera zijn overledente Leiden 1 persoon te llof van Delft 2, te Rotterdam 2, te Utrecht 2 personen. Totaal in het Rijk 7 personen. Z. K. H. prins Hendrik heeft een bijdrage van f 200 geschonken voor de huisge zinnen, die bij den brand in de Houttuinen te Amsterdam schade hebben geleden. In de eerste hellt der maand Maart a. s. zal te 's Hage een examen voor onderoffi cieren van het leger tot bet verkrijgen van den raug van 2den luitenant worden afge lomeii. Met het afnemen van dit examen is mede belast de majoor der artillerie J. J. Collard. In eene bij eenkomst van een twin ligtal ingezetenen vau Lekkerkerk, op uituoo- digiug des Burgemeesters, op jl. Dinsdag, werden benoemd tot regeling der feestelijkheden op den 12deu Mei a. s., tot eere-voorzuter de Burge meester, de heer K. A. Blok, en tot leden de heeren C. Kersbergen, T. Tom, W. A. Lui ten, D. Luyten Mz., M. van der Graaf, 8. tl. vau Blaukenstem, B. Streeflaud en Dr. A. F. van Wienngen. Spoedig hoopt de Co.nmissie over te gaan tot het benoemen van een voor zitter, secretaris en penningmeester, en van sub commissie!). De feestcommissie te Gouda heeft een plan voor eene feestviering op J2 Mei vastgesteld en zal daarvoor bijdrageu van de inge&etenen luzamele». Zij zal Sevens gele genheid geven tot het doen van afzonderlijke bijdragen voor het nationaal geschenkdat Z. M. door bemiddeling van de Burgemeesters- commissie zal worden aangeboden en heeft zich met geestdrift bif die heeren aangesloten, doch niet ingestemd met de bepaling, dat het ge schenk- zou bestaan uit een gouden of zilveren voorwerp. Ter verdeeling van den arbeid heeft de commissie zich gesplitst in afzonderlijke commissie» voor elk onderdeel der feestviering. Reeds heeft de commissie zelve ingeteekend voor f345 voor de l'eestvienug en f 178 voor het nationaal cadeau aan den Koning. Te Albasserdam zijn benoemd tot leden eener Commissie tot regeling der feeste lijkheden op 12 Mei a. s. de heeren: J. von Liudern, J. G. LoUman, J. A. Pijl, H. Fiole, C. von Lmdern, W. Slagboom, tl. Kam, C. Vroege, T. H. von Lindern Jr. en C. Smit Jz. Vóór de stemming was de Burgemeester der gemeente tot eere voorzitter der Commissie ge proclameerd. De Kiesvereeniging #Alblasser- darn en Omstreken" acht het meest gepaste ge- scheuk bij '8 Komngs zilveren feest als Vorst van Nederland, een fonds, dat den naam zal dragen van Komng Willem lil, tot onder steuning der krijgsliedendie door den dienst invaliden zijn geworden of zullen worden, ter aanvulling van het fonds voor den gewapenden dienst in de "Nederlanden. De burgemeester van Meerkerk, de heer Plato, heeft een schrijven gericht aan den Burgemeester van Amsterdam, in zake het nationaal gesohenk. Hij betreurt het, dat er zoovele plannen zijn; hij geelt daarom in over weging dat de iiooldcommissie zich wende tot Prius Frederik; gaf de oom des Komngs een advies, dan, meent de beer P., zal wel geen commissie meer willen vasthouden aan eigen denkbeelden, zoo die er mede in strijd moch ten zijn. Een inwoner van Deventer op pert het denkbeeld oin cfen Koning deu 12den Mei een spoorweg aan te biedenvan Arnhem of Deventer naar het Loo. De spoorweg rou op kosteo van het volk worden aangelegdde opbrengst zou vour den Koning wezen. Aan het lokaal van het Provin ciaal Bestuur in Zuid-Holland u aanbesteed: het vernemen van baggerwerk in het bed der Nieuwe Merwede in de gemeenten Werkendam, Made c. a.Hooge en Lage Zwaluwe, Dub beldam en Sliedreehtdoor middel van stoom- bagg'-rvaartuigen. Daarvoor waren zes biljetten van inschrijving ingekomen. Het minst had ingeschreven de heer L. A. van Haafteu te Sliedreeht voor f 0,829/lo met vervoer, en voor f 0,30 zonder vervoer per kub. meter, ft - Het eergisteren ontvangen re- geenngs-telegram van Atchin luidt als volgt: #Na deu 13en dezer is niet* belangrijks te melden dan een vijandelijke aanval op de hoofd stelling. De vijand drong op een niet geheel verschanst punt doorden kljrifSig' in de vnist, en doodde één officier bemAns 5 minderen, terwijl 11 man zwaar gewonJLwerden. De vij and werd teruggedreven en liet 44 dooden achter. Door het vuren uit den Kratou waren tot dus ver de luitenant Hulsteyn licht gekwetst, 1 soldaat gedood en 7 gewond. Wegens de hard nekkigheid vau den vijand was men verplicht de hoofdstelling goed verdedigbaar te maken ten einde met vertrouwen daar buiten» te kun nen opeteerendaarbij noopte de regen de ver blijfplaats der onzen goed bewoonbaar te hou den. Hiertoe, zoowel als tot bet opdoeu van terreinkennis, diende fyet staken der vijandelijk heden, want de Kraton was door ondoordring baar gewas nog aan het oog onttrokken. Om den val van den Kratou zeker te makenmoet hij berend wordei. Ten dien einde was de tweede helft der reserve-brigade van Padang on lbo Jen. Deze zal later ook noodig ziju voor de onderwerping van de XXV en XXVI Moe kim, want de bevolking is meer dan de Sultan (die geen gezag heeft) tot voortzetting van den oorlog geneigd. Overigens ziju toestand oorlog en gezondheid gunstig." De Utrechtsche commissiën voor bet huldeblijk aan Z. M. deu Koning hebben zich bij He algemeene commissie aangesloten doch bepaald dat het denkbeeld der Burgemeesters om Z. M. een geschenk in goud aan te bieden niet ia den smaak viel van het volk eu ook met het oog op het te vieren jubilé eu een nationaal geschenk, niet aannemelijk was. Door de stede lijke Utrechtsche commissie is verder besloten, dat van de geilen, voor de feestviering bestemd, eene soui zou worden gebruikt om een gedenk penning te doen slaan ter herinnering aan het jubilé van den 12dc-n Mei. Een gouden, een zilveren en een bronzen exemplaar zouden Z. M. worden aangeboden; op de openbare scholen zou den enkele exemplaren iu brons ter uitdeeling worden gegeven, terwijl verder de medaille iu verschillende metalen verkrijgbaar zou worden gesteld. De waalsteeufabriek de Hooge Blieken met uitgebreide uiterwaardengelegen onder Vianen, is b.j inzet gebracht op de uelang- rijke som van f' 56.8U0. 26 dezer gescmedt de toewijzing. Iu een vergadering der te Al- blasserdam bestaande afdeelmg lusulmde der Maatschappij rTot Nut van den Javaan" is besloten tot oiftbindmg dier afdeeling, hoofd zakelijk wegens de steeds minder wordeude belang stelling der leden. Woensdag werd voor de arrond. rechtbank te Utrecht de zaak behandeld tusscheu den heer V\. C. M. Begrarn, te Gorinchem," eischer, en A. v. Buren, aanuemer van Krib werken te Honswijk, gedaagde, alsmede de Staat der Nederl., als gedaagde m vrijwaring, ter zake vau het zonder vergunniug leggen van kribben in de Lek en het zich loeeigeneu van grond des eischers. De rechtbauk heeft aan eerstgenoemde zijn eisch toegewezen en den ge daagde in vrijwaring (den Staat) veroordeeld in de kosten vau het proces, met bepaling tevens, dat binnen 3 dagen na de beteeken» van hei vonnis de toestand van des eischers eigendom weer m zijn gewonen staat moest zijn gebracht. Van 1723 Januari jl. zijn te Oudewater 2 personen door roodvonk aaugetast en geene daaraan overleden. In drie gezinnen is die ziekte nu nog bcerschende. Zondag werd te Gouda eene schip persvrouw door de cholera aangetast en weldra naar het gasthuis overgebracht. Spoedig daarna kreeg evenwel ook hare moeder die ziekte in het vaartuig en ofschoon ook deze terstond in het gasthuis verpleegd werdwaren beiden Dins dag reeds overleden. Verleden week is te ilardinx- veld het roodvonk op nieuw uitgebroken. Bijna al de kindereu van den werkman K. zijn lij dende aau deze ziekte, en ofschoon enkele her stellen heeft hij kort na elkander twee jongens, een' van 10 en een van 12 jaren verloren. -Reeds voor meer dan'twee maan den verheugde men zich te Hoornaar m de volkomen herstelling van drie typhuslijders eu hoopte men nu dat bet hierbij blijven zou. 'Ihans echter zijn weder twee kinderen door die ziekte aangetast en wel even als toen jongetjes in verschillende huisgezinnen. De art. rechtbank te Utrecht heelt uitspraak gedaan m de zaak van de vijf personen van Montfoort, die zich hebben schuldig gemaakt aan feitelijke 11 en gewelddadigen weder stand tegen beambten in de uitoefening vau hun functiën. De rechtbank heeft een hunner 4 en den vier overigen 3 maanden cellulaire gevange nisstraf opgelegd. Het buitengoed Zwanenburg, met 9 bunders land nabij Jutphaas gelegen is, zegt men, door prof. fo.J. Lintelo de Geer van Jutphaas voor f 35.000 aangekocht. Het huis met tuin, groot 2 bunders, moet door genoemden hoogleeraar aan de R.-Katholieke gemeente van Jutphaas ten geschenke ijjn ge geven ten einde er eene nieuwe Rootische kerk te bouwen. Indien dit laatste juist is, moet pen erken nen, dat dit van buitengewoon groote welwillend heid getuigt van wege een der emmeotste hoofden der ortbodox-protestautscke partij voor mede christenen van een ander kerkgenootschap, dat trouwens pas te Gouda op zijne beurt zich ten dienste gesteld heeft van de anti-revolutionairen, door hun caudidaat Dr. Kuypec te steunen. Utr. Dagbl. STADSNIEUWS Schoonhoven24 Januari. De Nij verheids-Vereeniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven (van welke de statuten ziju goedgekeurd bij Z. M. besluit dd. 20 Februari 1862, no. 82) heeft het in deze Couraut dd. 28 December 1873 opgenomen adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, aan de Tweede Kamér der Staten-Generaal, betreffende bet ontwerp tot wijziging der Munt wet, geadhsereerd. Door Regenten van het Gere formeerden Weeehuis is bij 'den Gemeenteraad geprotesteerd tegen de beuoemmg van K. van Oosten en echtgenoote als binnen-vader en binnen-moeder van genoemd gesticht (welke be noeming door den Raad, buiten de voordracht van Regenten om, is geschied), en wel met het oog op den ziekel ijken toestand van ge noemde bmnen-moederwelke eene voortdu rende behandeling van een geneeskundige nood zakelijk maakt. De Raad beeft echter besloteu, de benoeming te handhaven. De Raad heeft besloten den wal bij de gewezen Lopikerpoort tot aan het ex- cercitieplem verder te doen afgraven en de daarop slaande boornenbenevens de hoornen vau af de Halve Maan" tot de gewezen Lo pikerpoort, publiek te verkoopen. Genoemde terreinen, als ook de grond naast de wouing van J. de Jong zullen, volgens besluit vau dtn Raad, als plantsoen (wandelpark) worden aangelegd. De heer H. A. Sabrou heeft be dankt voor de toelage vau wege de gemeente voor het geven van gratis onderwijs 111 muziek en zaug aan kinderen vau behoeftige ouders eu tevens te kennen gegeven, dat hij dit onder wijs mits de gemeente voorzie in de behoeften van muziek-instrumeuteuvoortaan zonder eeuige tegemoetkoming geven zal. De Raad heeft een parig besloten dit aanbod dankbaar aan te nemen. B ij het opnemen der gemeente kas over het 4e kwartaal 1373 werd bevonden, dat de som van f IIU93.11 in kas was. De vereeniging tot Vrijwillige Oefening 111 deu WapemiaudeUAlbreclit Beijlmg", besloot in bare II. Maandag gehouden jaurlijkscbe vergadering o. a., om ter gelegenheid van bet aanstaande Koningsfeest een wedstrijd te houden om prijzen. Ds. I, Montagne te 's Gravel and heelt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Maandag-middag geraakte een pa&td met wagen iu de Haven bij deu Dam alhier. Met veel moeite en luspaumug werden beiden er uitgehaald, en konden de twee per sonen, die op den wagen saten en gelukkig zooder letsel vrij kwamen, hunne reis voort zetten. Wij maken onze lexers opmerk zaam op bet concert van het beroemde Zweedsche daines-quartet't welk op 6 Febr. alhier zal worden gegeven, iu de volgende week komeu wij hierop nader terug, doch vestigen reeds nu de aandacht op deze Soirée, die een waar geaot belooft. - Het bekende lleeres-logement onlangs door de heeren N. Kooiman en L. van Zessen aangekochtzal als logement blijven be staan. Een ouEer stadgeaooten heeft bet voor dat doel gehuurd. - Naar wij vernemen, zal in de vol gende maand 111 bet Evangelisatie-gebouw alhier als voorganger optreden Jhr. Mr. J. W. van Lood lid der t weede Kamer der Staten-Generaai. LANDBOU W-BERICHTEN. Maandag 11. hebben enkele fa brikanten te Gorinchem, met de landbouwers nit de omliggende plaatsen overeenkomsten ge sloten voor het bouwen van beetwortels in 1874. Verscheidene landbouwers namén met de ge stelde voorwaarden van f9,75 per duizend kilo en 5°/o korting van het geld dat lij op rekening kregen geen genoegen en wilden vrij blijven, daar zij dan bij de levering f 10 per duizend kilo zonder korting kondeu krijgen. Op de stal der wed. Nobel on der Berg-Arnbacht heeft zich een geval van longziekte vertoond. De te Boskoop wonende leden der Maatschappij van tuinbouw eu plantkunde hebbeu eene afdeeling dier Maatschappij opgericht en tot hunnen voorzitter gekozen den beer F. Hooft- man Jz. en tot secretaris den heer W. C. Boer, Het vierjarig houtgewas, toebe- hoorende aan de gemeente, kerk, diaconie- en grootenarmen van Hoornaar, heeft 11. Woensdag bij publieke verpachting ruim f 8U0 opgebracht zijnde f150 meer dan vóór vier jaren. In de laatste weken zijn d* prij zen van het hoephout dalende en gemiddeld al ruim f 10 minder per 100 bossen. De be hoefte aan palen, latten en rijs is groot en de vlugge handel in de$e materialen maakt, dat het beste vierjarig rijsgewas te Hardinxveld nog tot f 600 per hectare wordt verkocht. Donderdag 11. zijn te Noordeloos verkocht 96 Aren hooilandvoor de aanzienlij ke som van f 3100. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Bederijkere- Qeselaonappen, enz. De 1 iedertafel tApollo" teGouda beeft Maandag-avond in vereeuiging met de e Da- mes-zangvereeiuging" haren kunsthevendeu leden een genotvollen avond verschaft. Het programma beloofde iets schoons eu degelijks eu aan die verwachting werd ruimschoots beantwoord. In de vergadering van het de partement fLekkerkerk" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen trad Donderdag de heer J. G. Bettmk, van Berg-Ambecht, als spreker op. Zijn onderwerp wasleder heeft zijn popje." De spreker toonde aanhoe ieder zijne begeerte zoekt te bevredigen, en wees daarbij op de verkeerde middelen, die men dikwijls te baat neemt, zoodat het popje dik werf in een afgod verandert. Na de pauze werdeD eenige bijdragen geleverd. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Ds. J. van lieerde, te Oudewater, ia beroepen te Ophemert (G.). Bedankt voor Oud - Al bias door Ds. J. Noordink te Oene. Aangenomen het beroep naar Schelluinen door Da. M. Lotz te Pijnacker. Ds. H. J. Bèrgsma te Pesse heeft het beroep naar Wijngaarden aangenomen. Ds. P. G. vau der Horst te Gorin chem heeft voor het beroep naar Zijderveld be dankt. —-Bedankt voor Waarder door Ds. G. Ringnalda te Doornspijk. Ds. H. B. INoorda te Jutfaas heeft voor Kruiningen bedankt. - Ds. J. A ppel te St. Ja nsga (vroe- ger te Noordeloos) heeft het beroep uaar Hei- en Boei cop aangenomen. Ds. J. Brusse te lJselstein heeft voor het beroep naar Krabbendijke bedankt. Bedankt voor Alblasserdam en Doesborgh door ds. G. Boer, pred. te Ouder kerk a/d IJzel. Den 20 Januari 11. is door den raad der gemeente Lekkerkerk, met algemeene stemmentot hoofdonderwijzer aan de J e open bare school voor gewoon lager onderwijs aldaar benoemd de heer P. W. van Melaan, hulpon derwijzer te Schiedam. Door denzelfden Raad zijn 14 dezer tot hulpouderwijzers aan de genoemde school benoemd de heeren R. J J. Berkhout en 11. Hulletnan, beiden hulponderwijzers te Rotterdam. De Raad d e r ge m ee n t e H a a st ree ht beeft de jaarwedde van den hulponderwijzer met f 60 verhoogd. Er wordt nu eene nieuwe op- roeping gedaan. GEMENGDE BEBICHTEN. Voor de poort van de cellulaire gevangenis te^Amsterdam ligt sedert ongeveer twee maanden een hond, wiens meester daar binnen is opgesloten. Het dier, dat honger en dorst, koude eu regen trotseert, om op zyn meester te wachten, laat zich niet verwij deren. Naar men zegt, heeft de geneesheer van bet gesticht het trouwe heest van een mat en een kleedje tot ligging voorzien en hem voedsel verstrekt. Dat ook schapen aanleg hebben voor gymnastiek zag men dezer dagen bij den landbouwer H. B. te Noordeloos. Drie dezer dieren waren op het dak van het huister hoogte van ruim l metergesprongen en klommen verder ter boogie van d meters het dak kalm op. Nadat zij een poos vreedzaam naast elk ander in de hOogte gestaan hadden, heeft men ben voorzichtig naar beneden trachten te krijgen, 't welk, zonder dat zij eemg letsel van hun bui tengewone wandeling hadden bekomengelukte. Ds. W. van den Bijtel te Montfoort is 11. Dinadag met zijne familie aan een gevaar ontsnapt, toen een rijtuig, waarin zij zaten 't welk door een halt blinden jongen bestuurd werd, tegen een huis aankwam en byna was omgeslagen. Te Nijmegen is in bet Oud-bar- gerweeshuis overleden Helena Hensbergen in den ouderdom van 100 jaren en 100 dagen. Dinsdag raakte te Ondewater bet paard van een veehouder te Papekopbe spannen vooreen mallejan op hol. Na een paar •traten alzoo te zijn doorgegaan, is de mallejan tegen een boom geloopenwaardoor de strengen braken en het paard alleen verderde stad uit holde en buiten gegrepen werd. Ala eene bijzonderheid wordt uit Berkenwoude gemeld, dat een man van 72 jaren nog 14 vim hennep heelt gebraakt. Als een tegenhanger van het ge durig afwisselen der dienstboden kan dientgp dat te Gouderak op een hofstede een v^neid meer dan 40 en en een knecht meer itftp 30 jaren bij dezelfde familie 111 betrekking Opgave van het getal Kiezers in het hoofdkiesJjj Gouaadat heeft gestemd bij de herstemming* Jan. 11. en bij de eerste stemming op 6 Jan. lf.,1 vens van het aantal Kiezers volgens de lijsten DISTRICTEN e stemm Gouda Oudewater Hekendorp Langeruigeweide Bodegraven Papekop Woerden Nieuwkoop Zevenhuizen Rietveld W aarder Barwouts waarder Boskoop Waddinxveen Zevenhuizen Moerkapelle Bleiswijk Reeuwijk Moordrecht Nieuwerkerk a/d IJsel Capelle Ouderkerk a/d IJsel Krimpen a/d IJsel Lekkerkerx Krimpen a/d Lek Berkenwoude Gouderak Schoonhoven Berg-Ambacht Ammerstol Stolwijk Haastrecht Vlist Mijdrecht Wilnis Schoonhoven20 Jauuarij 1874. Aan eeu niet genoemde »IK", die de klok heeft booren luidenmaar niet enz.... Het zijn de slechtste vruchten niet, waar aan de oeepen" knagen. Een niet gekende »x", die vaal niet toH begrepen wordt. naar aanleiding der laatste VERKIEZING. Dr. Kuyper is d»n gekozen tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda. Behalve aan zijne partij heeft hij de zegepraal voor een groot deel te danken aan de hulp der Roomsch-Katholieke Kiezers. In plaats van, toen het op eene keuze tusschen den liberalen Mr. vau der Loeff en den anti-revolutionairen Dr. Kuyper aankwam, onzijdig te blijven, en zich te onthouden van de stemming, heeft het R. Katholieke Dagblad „de Tijd" zijne geestver wanten aangeraden, dringend aangeraden hunne stem te geven aan laatstgenoemden. Vele, niet alle, Katholieken hebben dit advies ge volgd, en Dr. Kuyper een plaats bezorgd 111 onze Volksvertegenwoordiging. Of zij daardoor het belang nunner richting hebben voorgestaan, is eene andere vraag. Wanneer Dr. Kuyper in de Kamer is, zal het blijken, of de Roomsch-Katholieken door hunne keuze iets hebben gewonnen. Wij herinneren ons de onzachte woorden, waarmede hij nog kort geleden door hunne organen werd bejegend. Maar ook in onzen eigen kringin de stad onzer inwoningkunnen wij het opmerken, wat de partij van Dr. Kuyper voor de Roomsch- Katholieken is. W ij kunnen zelfs de vraag doen, of b. v. één der Roomsch-Kathoheke leden van den gemeen teraad daarin ooit zitting had genomen, wanneer Zegveld Karoerijk Ko kengen Ha rmelen Veldhuizen L in schoten Snelrewaard Montfoort Wiileskop Vinkeveen VERGELIJKENDE STAAT v&n gehouden stemmingen voor leden der Tweede Kamer der Staten-Generaai in het Hoofdkiesdistrict Gouda Uitgebrachte stemmen. Verkozen. Verkregen. October 1866. M. A. F. H. Hoffman. 1564. id. P Jhr. Mr de Brauw. 1323. Januari 1868. 2003. M. A. F. H Hoffman. 1289. id. 2003. Jhr. Mr. de Brauw. 1006. Jurri 1869. 2634. Jhr. Mr. de Brauw. 1597. Juni 1871. 1687. M.A. F. H. Hoffmann. 985. Juni 1873. 1953. Jhr. Mr. de Brauw. 1035. 20 Jan. 1874 2770. Dr. A. Knijper. 1504. BB VOLK IN O. LEKKERKERK. Alhier zijn in 1873 geboren 56 m. en 62 v., te samen 118 kinderen; in de gemeente hebben zich gevestigd 53 m. en 51 v.; overleden 26 m. en 31 v., te zamen 56 personen; uit de gemeente zijn vertrokken 81 m. en 94 v., te zamen 175 per sonen. De bevolking bedroeg op 31 December 1873, 1433 m. en 1378 v., te zamen 2311 personen; er werden 33 huwelijken voltrokken. LOPIK. In 18/3 geboren 33 tn. 25 v. totaal 58; overleden 28 m. 17 v. totaal 46 levenloos aangegeven lm. 1 v. totaal 2. In de gemeente hebben zich ge vestigd 45 m. 50 v. totaal 95zijn vertrokken 59 m. 64 v. totaal 123. Aantal gesloten huwelijken 17. Totaal der bevolking op 31 Dec. 173 762 m. 688 v. totaal 1450 zielen. JAARSVELD. In 1873geboren 27 m. 23 v. totaal50 overleden 23 m. 26 v. totaal 49levenloos aangegeven 2. In de gemeente hebben zich gevestigd 29 m. 36 v. totaal 65; zijn vertrokken 37 m. 51 v. totaal 88. Aan tal gesloten huwelijken, 11. Totaal der bevolking op 31 Dec. 1873 672 m. <585 v., totaal 1257 zielen. WILLIGE-LANGERAK. In 1873 geboren 14 m. 12 v. totaal 26; overleden 8 m. 6 v. totaal 14; ge vestigd hebben zich in de gemeente 38 m. 35 v. to taal 73vertrokken zijn 24 m. 32 v. totaal 56. Aantal gesloten huwelijken 4. Totaal der bevolking op 31 Deo. 1373, 433 m. 414 v. totaal 847 zielen. HAASTRECHT. In 1873 geboren 26 m. 40 v. totaal 66; overleden 22 m. 25 v. totaal 47; leven loos aangegeven 2m.lv. totaal 3getal huwelijken 8. VLIST. In 1873 geboren 5 m. 9 v. totaal 14; overleden 9 m. 4 v. 13; levenloos aangegeven 1 v.; getal huwelijken 7. STREEFKERK. In 1873 zijn alhier geboren 37 m. 28 v., te aamen 657 kinderen zijn als levenloos aan gegeven. Overleden 28 m. 15 te zamen 43. Getal huwelijken 14. OUDERKERK a/d IJSEL. In 1873 zijn aftiér ge boren 45 m. 58 v. totaal 103overleden 31 fo. 32 v. totaal 63hebben zich in de gemeente gevestigd 48 m. 63 v. totaal 111uit de gemeente vertrokken 68 m. 83 v. totaal 151. Bevolking op 31 Deo. 1873 1176 m. 1180 v. totaal 2356 zielen. BRANDIVIJK. In 1873 zijn bij den burgerlijken stand ingesohreven 32geboorten, 5 huwelijken, 22 overledenen. Bevolking op 31 Dec. 1873784 ..zielen. Eenige bevolkmgs-berichteu moeten tot het volgend nommer blijven liggen. INGEZONDEN. De Straatverlichting te Leksmond laat zeer veel te wenschen over. Van alle lantaarns die er branden is er maar ééne (geplaatst bij de sohool), die licht verspreidt. De overigen namelijk gelijken meer op gloeijende spijkers. Het zoude waarlijk geen overdaad zijn, wanneer eene goede lantaarn geplaatst werd bij den afrit, in de nabijheid van het steen- kolenpakhuis van den heer Lemmen. De prijs van de petroleum levert geen bezwaar op voor het verkrij gen van eene goede straatverlichting. Wij hepen daarom, dat het gemeentebestuur van Leksmond ons eene goede verlichting moge bezorgen. Men vriend van lioht. partij van Dr. Kuyper bij onze de zegepraal had behaald. Wij kunnen de vraag doen, ot de rechtschapen Katholieken Wethou der zijne plaats nog zou innemen in het Dage- lijksch bestuur dezer gemeente, wanneer de partij van Dr. Kuyper den boventoon voerde. En wij zouden, wanneer wij wilden, die vragen door meerdere kunnen doen volgen. Naar onze overtuiging staat het vast, dat de partij van Dr. Kuyper en de Roomsch-Katho lieken elkander hier en overal steeds zullen be strijden. W anneer zij niet op Mr. van der Loeff hadden willen stemmen, hadden zij zich onzij dig moeten houden. Onder de vruchtendie de laatste verkiezing zal afwerpen, is mogelijk ook deze, dat de ware Roomsch-Katholieken met langer alléén zullen 2ien door de oogen van hendie zich in hunne dagbladen als hunne leidslieden opwerpen; dat zij zich een eigen oordeel gaan vormen omtrent de zaken die zich rondom hen op staatkundig gebied voordoen. Dat zou de slechtste vrucht dezer verkiezing niet wezen Voor ons, voorstanders der candidatuur van Mr. van der Loeff, was de zegepraal van Dr. Kuyper eene teleurstelling. Maar schoon teleur gesteld, wij zijn met ontmoedigd. Wij weten, dat wij eene goede zaak voorstaanen dat, hoe de staatspartijen wentelen en keeren, de tijdgeest met aan banden kan worden gelegd. Wij blij ven moedig het hoofd boven houden en blijven gereed tot eiken strijd voor vrijheid en licht, voor ons en onze kinderen! Quidam. Schoonhoven22 Januari 1874. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingesohreven van den 16. tot den 23. Januari 1874. Gkboken. Adrianus, ouders J. Herkhof en P. Romeijn. Overleden E. de Jong, oud 26 jaren, echtgenoote van G. üraveland, wonende te Willige-Langerak. B. C. vau der Paauw, oud 4 maanden. H. van der Hek, oud 2 maanden. Onzen hart el ij ten en welgeineenden dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, voorde talrijke bewijzen van belangstelling, op onze 25jarige Echt vereeniging ondervonden. M. van der PIJL. I». VAN DER PIJL-VAN DRR VlWT. NIEUWPOORT, 24 Januanj 1874. (5038) De Ondergetekenden brengen hiermede hun nen hartelijken dank aan allen, die hun blijken van belangstelling hebben gegeven, bij gelegen heid van hun 25-jar.ge Rchtvereeniging, en in 't bijzonder aan den Heer G. GRfjUP. A. VERHEIJ. M. VERHEIJ-van Os. SCHOONHOVEN, 20 Januari 1874. (5063) TE De Notaris C. A. VAN BLARICUM te Oudewater, zal op Maandau den 16. Februarij 1874, des avonds ten zes ure, in het Koffijhuis ede Roos" aldaar, ver koopen No. 1. Een goed ter nering staand genummerd 60, met ERF, GROND eu TUIN TJE, te Oudewater, aan de Oostzijde van de Korte Havenstraaten uitkomende ln de Oude Huigensteeg. Bevattende de Hniainge: ruim Voorhuis of Winkel met Kantoortje, drie groote zoo Beneden- als Bovenkamers, mimen Keuken en Zolder met Vliering. genummerd 314, met ERF, te Oudewater, aan de Zuidzijde der Wijdstraat. Bestaande in ruimen Winkel, Opkamer, Kelderkeuken en Zolder. genummerd 195, met ERF en SCHUUR of BERGPLAATS, te Oudewater, aan de Oost zijde der Achterstraat. beplant met diverse fijne VRUCHTBOOMEN,- groot 3 Aren80 Centiarente Oudewater, aan de Oostzijde der Achterstraat, naast het voor gaand perceel. De perceelen 3 en 4 eerst afzonderlijk en daarna te zamen te veilen. Breeder bij billetten en nader onderrigt ten kantore van voornoemden Notaris. (5066) De Ondergeteekendedaartoe van verschil lende zijden aangezocht, heeft het voornemen opgevat om in deze gemeente eene ZAH6- VEREENIGING op te richten, die eene geschikte aansluiting kan zijn aan zijne ZANGSCHOOL. Hij verzoekt daarom dat allen, die den ouderdom van 15 jaren reeds bereikt hebben en tot de oprichting van bedoelde Ver eeniging willen medewerken, zich vóór 1 Fe bruari bij hem zullen aanmelden. SCHOONHOVEN, den 24. Jan. 1874. (5062) ZalmviMoherij to Ammerstol. Aan deu afslag geweest vau 18 tot 24 Januari: !2 zalmen, prijs van fl,50 tot 1,75 per half kilo. De Leesbibliotheek van S. W. N. van Nooten wordt heden (Zaterdag) avond te 5 uren geopeud. Catalogussen zijn van heden af tot 1 Febr. e. k. gratis verkrijgbaar. Heden overleed ten onzen huize onze hartelijk geliefde Moeder en Bebuwdmoeder STIJNTJE SPRONG, Wed. van BA8T1AAN van RIJS WIJK, in den gezegenden ouderdom van 73 jaar en twee maanden. L. van RIJSWIJK. JANNIGJE van RIJSWIJK, geboren Sprong. GOUDRIAAN, den 20. Januanj 1874. (5039) Heden overleed ons geliefd eenig Dochtertje, in den jeugdigen leeftijd van slechts 2 maanden. A. VAN DER HEK. G. VAN DER HEK-Saton. SCHOONHOVEN22 Jan. 1874. (5064) Met deze zeggen we hartelijk dank voor de vele blijken vau deelneming, ons betoond na het overlijden van ons kind. H. F. SANTMAN. M. G. SANTMAN-Grrup. GORINCHEM, 23 Januari 1874, (5060) van het op VRIJDAG 6 FEBRUARI 1874, in de Zaal van den Heer (5065) bij S. Si W. N. vm NOOTEN te Schoon- hovbn (Hoogleeranr te Leiden.) Tweede druk. In postformaat. Ingenaaid 1,30. Ge- bonaen in prachtband 1,80. Vroeger verscheen bij dezelfde Uitge vers een bundel Schetsen van den auteur van i/deu Trounugh voor het jonge Hol land", onder den titel In postformaat. Ingenaaid 1,40. Ge bonden in prachtband 1,90. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2