LEESBIBLIOTHEEK. STELKUNDE. BINNENLAND. i PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. FEESTLIEDEREN SMIDSKNECHT GESCHIEDENIS. Tijdschrift voor den boeten, door aan Z. M. hun ontslag te vragen. Het ligt voor de hand dat noch de regeering, noch de meerderheid der vertegenwoordigers hier mede instemden. Integendeel ook de vergadering dezer dagen te Berlijn gehouden met het doel om Engeland dank te zeggen voor de bewijzen van sympathie in den kerkelijk-staatkundigen strijd bewijst hoezeer de regeeriug op den bijval en steun kan rekenen van mannen van de meest uiteenloopende richtingen. Het dankadres werd o. a. onderteekend door Moltke, Wrangel, Sydon, Dörner, Helm holt/.Schulze Delitsch e. a. Bijna tegelijkertijd had in Engeland'8 hoofd stad eene meeting plaats van Katholieken, onder voorzitterschap van den hertSpg von Norfolk. Ook deze vergadering wasniettegenstaande de verkie zingen aller hoofd en hart bezig hieldendruk bezocht. Do resoluties strekkende om de ver volgde bïoe Iers in Duitschland deelneming te doen blijkenwerden allen eenparig aangenomenen per courier daarvan aan de Duitsche bisschoppen mededeeling gedaan. De verkiezingen blijven steeds ten gunste der conservatieven uitvullen en het is zoo goed als zekerdat Gladstone zijn plaats voor Disraeli zal moeten luimen. De meeraerheid van 08 leden waarop Gladstone in het Lagerhuiszoo goed en kwaad als het ging, mocht rekenen, is toch nu reeds verkeerd in eene meerderheid van 40 stem men ten gunste der conservatieventerwijl Dis raeli slechts op 12 stemmen meerderheid meende te mogen rekenen. Nog meer beteekeaend wordt deze uitslag, wanneer men in aanmerking neemt, dat tegenover de vooruitzichten op afschaffing van belastingen, door Gladstone geopend, Disraeli zich al dadelijk verklaarde voor handhaving der inkomstenbelasting. Zooals gewoonlijk gingen o->k ditmaal weder de verkiezingen gep ard met allerlei vechtpartijen en ongelukkeu. Zoo verloren te Bury acht personen het leven door het bezwijken der vloer van eeue zaal waarin eene vergadering van kiezers belegd was. Elders hadden vichtpartijen plaats gepaard met glazen inwerpen en vernielen van tapperijen. Zelfs vielen er hier en daar dooden. De oorlog aan de Goadku«tis geëindigd met de onderwerping van den koning der Ashanlijnen 290,000 pond Stirling oorlogsvergoeding vallen Engeland daarbij ten deel, terwijl alle gevangen blanken in vrijheid zullen «orden gesteld. Dit gevoegd bij de 5 miliioen als batig saldo, die inmiddels tot 0 miliioen zijn aangegroeid, mag Disraeli zich voorzeker verhengen in het aanvaar den eeuer niet tc versmaden nalatenschap. De jongste aamulhngsverkiezingrn voor de Fran80he nationale vergadering hebben in den stand der partijen geen noemenswaardige veran- dering gebracht. Gekozen werd een Bonupartist in Pas de Calais en een Republikein in Haute Saone. De regeering houdt zich echter druk bezig om haren invloed op de verkiezingen in» het ver volg voor goed te verzekeren. Gehe, 1 in strijd met hare bekende circulaire houdende aanwijzingen omtrent de uitvoering der maire-wetheeft zij in het personeel dier ambtenaren eene groote verandering gebracht. Zelfs de burgemeester van Versailles, die zich tijdens het beleg door de DuiUchere zoo verdienstelijk gemaakt heeft, moest plaats maken voor een ander. De bekende verklaring van de Biogliebetreffende de hand having en beteekenis der zevenjarige volmacht van Mac-Mahonwelke verklaring sedert door den president zei ven, bij een bezoek aan de rechtbank van koophandelwerd bevestigd heeft het wan trouwen der legitimisten weder gaands gemaakt. Het schijnt echter de regeering gelukt ie zijn door eene gewijzigde redactie der door den Maar schalk gebezigde woorden, die aldus gewijzigd allerwege in Frankrijk zijn aangeplakt, die partij tevreden te stellen. Nadat de Nationale vergadering haren presi dent Buffet als zoodanig herkozen en vice-pre- sidenten benoemd had, werden de beraadslagingen voortgezet over de nog overgebleven wetsontwer pen ter voorziening in bet te kort op de staats- begrooting. Het laat zich aanziendat de voor stellen van den minister allen zullen worden aangenomen. De verwerping van het wetsontwerp tot invoe ring van verplicht onderwijs door de Italiaan- sohe vertegenwoordiging is gevolgd door het ontslag van den Minister van Onderwijs, Scialoya. Niet de financieele bezwaren, aan de uitvoering der wet verbonden hebben tot de verwerping aanlei ding gegeven deze waren toch reeds voldoende op gelost, doch het eenparig verzet van de leden van het centrum, die, hoewel zij geen deel namen aan de beraadslagingen, bij de eindstemming allen hun stem tegen liet ontwerp uitbrachten. La in ar mora heeftwaarschijnlijk ten gevolge der afkeurende verklaring der regeenng, ziju ont slag als lid der Kamer genomen. Deze sclujut hem echter niet gaarne te willen missen althans zij heeft hem twee maanden verlof gegeven ver moedelijk oin zich nog eens te bedenken. Met eene meerderheid van ruim 3000 stemmen heeft de bevolking van het Zwitsersoll kanton St. Gallen eene wel aangenomen waarbij aan de geestelijken verboden wordt op den kansel staat kundige onderwerpen te behandeleit. Het onder zoek der regeering naar de schrijvers en versprei ders der circulairewaarin buitenlandsche mo gendheden worden aangespoord tusschenbeide te komen in Zwitsersclie aangelegenheden ten voor- deele der Ultramontaneuheeft niet tot het ge- Wtnschte gevolg geleid. Alleen de Ueueefsche abt Colletdie in het bezit werd gevonden van een $antal dier circulairesis met verbanning gestraft. Eindelijk zijn de Spaansohe Ministers het eens geworden over de benoeming van nieuwe provinciale Gouverneurs. De verschillende rich tingen in het Kabinet vertegenwoordigd gaven aan leiding dat over het te kiezen personeel groot verschil van gevoelen ontstaan was. Al schijnt nu dat verschil voorloopig weder uit den weg geruimdeiken dag kan nieuwe oneenigheid ont staan en het zou dus gewaagd zijn van deze regeering veel goeds voor Spanje te verwachten. Van doortastende maatregelen, tegen de Car- listen genomen, wordt wel melding gemaakt, doch resultaten blijven uit. De Csrlisten gaan voort Bilbao al nauwer en nauwer in te sluiten en van Moriones, die nog steeds op weg is om de plaats te ontzetten, verneemt men niets. Het. bombardement is thans officieel aangekondigd en is dus niet, zooals in het vroeger overzicht gezegd werdreeds aangevangen. Bij overeen komst zullen eerstdaags de gevangenen weder zijds worden uitgewisseld. Hebben wij in ons nommér van de vorige week reeds melding gemaakt van het overlijden van den lieer H. de Vor Cz. te Vianen, thans vernemen wijdat zijn overlijden aan een ongelukkig toeval inoet worden toegeschreven. In den stal bezig zijnde, is hij door een koe gestooteuwaardoor hij een onbeduidende wonde san den pink kreeg. Of daarbij kwade vochten in de wonde geraakt zijn, of wat anders de oorzaak mag wezen, weet men niet, hand en de arm zwollen ten gevolge wonde zoozeer op, dat men tot het maar de van die afzetten Z. M. heeft benoemd tot subst.- officier van Justitie bij de Arrond.-rechtbank te Rotterdam Mr. G. A. van Hamelthans subst.- officier van Justitie bij de Airond.-rechtb. te Heerenveen. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan C. C. H. Prince als le luit. der dd. schutterij te Gouda. Omtrent den uitslhg der verkiezing voor een lid der Tweede Kapier in het Hoofdkiesdistrict Gouda zie men achterstaand Telegram. Te Oudewater zijn gisteren 81 van de 91 kiezers voor leden der Tweede Kamer ter stembus opgekomen. Een telegram van Luitenant- Generaal van Swietendd. 7 Februari, Dinsdag uit Penang verzonden en io den laten avond bij het Departement van Koloniën ontvangen, meldt liet volgende: rDe hoofden in Atchin blijven zich verwij derd houden en hebben Toewankoe Daoedeen negen-jarigen achterneef van den voorlaatsten Bultan Ibrahim Mantsoer Shahtot Sultan ver kozen, met vier voogden voor liet regentschap; zij pogen dus nog den ouden toestand te be stendigen en bet verzet voort te zetten. Onzer zijds ia men bezig het noodige te doen voor eeue blijvende vestiging. In den Kraton wordt een fort voor 600 man en een kamp voor 1500 man opgericht, waardoor de rivier en de aft en aanvoer worden beheerscht. Ter wille vah die werkzaamheden worden van ouzen kant geene vijandelijkheden gepleegdeen gevoel van machteloosheid schijnt ook den vijand daarvan terug te houden. Het volk is vredesgezind. De cholera is zeer verminderd." (Zie verder nagekomen bericht) Is het Dagblad goed ingelicht, dan zou bet ontwerp eener nieuwe militiewet, door den Min .ster Weitzelin overleg met den Minister Üeertsema, ontwoipen, voltooid wezen en vatbaar zijn om bij de Tweede Kamer te wor den ingediend. Plaatsvervanging en nummerverwis-eling zon den behouden blijven, doch de vereisen ten om als plaatsvervanger le worden toegelaten zóó ver scherpt, dat zij daardoor feitelijk zeer zouden «orden bemoeielijkt. Verder zou bet jaarlijtsch militie-contingent van 11.000 op 14.000 man worden gebracht. Bij herstemming is tot lid 'van den gemeenteiaad te Sliedrecht gekozen de beer (J. Dekker Az. - Aan bet Ministerie van Binnen landsche Zaken werd aanbesteed: bet tot 1 Mei 1075 onderhouden van de werken, behoorende tot het gedeelte Veere-Middelburg van het kanaal door Walcüereu enz. Daarvoor waren zeven biljetten van inschrijving ingekomen. Minste inschnjvir was de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht voor f 30.900. Menwenscht te Gouda een nieuwe Roomsch-Katholieke ^kerk te bouwen en verlangt daartoe van de gemeente een stuk grond te koopen in het plantsoen aan den Fluweelen Cmgel. Deze aanvrage is gesteld in handen van de com missie van Fabricage, die thans na lijpe over weging den afstand daarvan ontraadt, opgrond dat de aanwezige wandelplaatsen te gering ziju, ou) er nog een af te nemendoch indien door de riquestranten een ander geschikt terrein tot wandelplaats koude aangeboden worden, zqu het advies misschien later gunstiger lmdeu. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur te Oadewater is door de» Kaad dier gemeente benoemd de beer A. Voerman Czn. aldaar. Voor de arr. rechtb. te Utrecht, stonden Donderdag terecht de personen van J. en T. v. E., uit Jaarsveld, beschuldigd van over treding der wet op de jacht- en vissclierij en van zich feitelijk tegen deu opziener der jacht en visschenj de Vries verzet te hebben in de uitoefening van zijn ambt. Het O. M. eischte voor deu eerste eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden en geldboete van f 20 eu voor den laatste eeue cellulaire gevangenisstraf van ééne maand. daarvan besluiten moest. Voor dat men daartoe echter kon overgaanwas de lijderdie een welverdiende algemeene achting genoot, repds bezweken. Het nieuwe post- en telegraaf kantoor, op het gedempte gedeelte van het FBlaak te Rotterdamis uitwendig geheel vol tooid en men werkt thans ijverig om het reus achtige gebouw van binnen in orde të maken, zoodat er alle verwachting bestaat, dat nog in den loop van dit jaar de dienst van het nieuwe kantoor zal kunnen aanvangen. Dit is ook hierom noodig, omdat het tegenwoordig post kantoor, aan de Wijnhaven, moet afgebroken worden om plaats te maken voor den Staats spoorweg. Het d r ij f ij s in de rivieren is thans weinig of niets meer. Op gisteren13 dezer, was de waterhoogte te Keulen 1.39 m., gevallen 0.03 m. TeArnhem waterhoogte0.87 ra., gevalle» 0.12 ra. Een vrij hevige brand woedde jl. Woensdag-nacht te Gorinchem. De brand te half twaalf uren ontstaanbij den heer Morelis aan de Arkelpoort, deed, ook met het oog op de zich in de nabijheid lievindende hooischurenhet erg-te vreezen. Door den goeden staat, waarin de brandbluschmiddelen verkeeren alsmede door den lofvvaardigen ijver der brandweer e|n der Ar tillerie, is men er te 1 uur in geslkagd, den brand meester te worden. Het huis, waarin het ongeval plaats had, is geheel uitgebrèod. Huis en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. In de week van 7 13 Febr. zijn te Oudewater geene personen door roodvonk aangetast en ook geene daaraan overleden; in één gezin is die ziekte na nog heërschende. Over het jaar 1873 zijn aldaar, sedert September, in 67 huisgezinnen waarin roodvonk heelt ge- heerscht, 106 personen door die ziekjte aange tast, waarvan 85 herstelden 21 overleden zijn. Een der geachtste ingezetenen vara Willeskop, de oudste wethouder llolher dacht 10 Febr. den dag, dat hij vóór 60 jaren uit Frankrijk in het vaderland terugkeerde. Door loting voor den krijgsdienst bij de marine ingelijfd was hij als matroos geplaatst op het oorlogschip Le Polonnais en keerde l»ij na eene 21/,-jarige afwezigheid en bekomen eervol ont slag uit 's rijks dienst den lü. Febr. J814 naar zijn ouderlijke woning terug. Eene ruime uitdeeling van brood aan alle armen, in- en om deze gemeentegetuigde niet alleen van onbekrompen milddadigheid, maar ook van zijne erkentelijkheid, dat hij op 84- jarigen leeftijd, nog gezond en sterk niar lichaam en geest, het voorrecht genieten mocht zich de lang vervlogen dagen te herinneren, jen daarbij anderen van zijn overvloed te kunnen njiededeelen Maandag werd de nieuwie burge meester van Snelre waard ingehaald. Des mor gens per vigelante van zijne woninglafgehaald uam de optocht onder geleide van tiet muziek gezelschap ^Crescendo" een aanvang. Een eere- wacht te paard reed voordaarna yolgde het muziekgezelschapvervolgens de burgemeester met de wethouders en eindelijk de overige leden van den raadwaarbij zich 62 jongelui te paard aansloten. Voor de woning van den gemeente ontvanger werden door twee van diens kinderen, geheel in 't wit gekleed, aan den burgemeester twee prachtige bsuquetteu aangeboden. Daarna kwam de stoet te 2 uren voor het rechthuis te Ltnschotenwaar do burgemeester! een woord van dunk uitsprak in de heer C. Vèrkaik eene toespraak hield. In de vergaderzaal werd deo burgemeester door een commissie uit den raad, namens de ragpBC«TOftprachtige canapé ten geschenke aangeboden. Te Alblasserdam is door defeest- commissie aan de huizen met open schalen in gezameld de som van ruim f 600tot viering van het jubelfeest van Z. M. op 12 Mei a. s. Door den gemeenteraad is bovendien f 800 op de begrooting gebracht, tot opluistering der feestviering. Te Gouda had de commissie voor bet Koningsfeest eene geldelyke bijdrage van 1000 uit de gemeentekas gevraagd. Burg. en Weth. stelden voor, den geidelijken toestand der gemeente in aanmerking genomen, deze bij drage te stellen op f 500. Verscheidene leden van den Raad waren in de vergadering van 10 dezer tegen het verleenen vau dit subsidiedoch eenigen wenschten dat van stadswege vuurwerk of verlichting van het stadhuis b. v. zoude plaats hebben. Een voorstel van den beer Luijten, om het stadhuis te illumineeren werd echter verworpen en het voorstel van B. en W., om f 500 subsidie te gevenonderging mede het zelfde lot. De Gemeeuteraad van Krimpen a/d Lek heeft besloten een som van f 60 ter beschikking te stellen van de feestcommissie voor 12 Mei a. s. De collecte voor het geschenk aan Z. M. den Koning heeft in de gemeente Nieuwpoort de som van ruim dertig gulden opgebracht. Met bet oog op den oorlog met Atchin schrijft de Hotl. Illustratie, - ver oorloven we on9 de vraag, of het met moge lijk zou zijn, dat van het vele, dat door kin deren en groote menschcn voor de feestviering van 12 Mei wordt bijeengebracht, een fonds wierd afgezonderd, waaruit den ongelukkigen die straks verminkt naar het Vaderland zullen terugkeerenfeen goed zegge een goed onderhoud zou kunnen worden verstrekt. Over het algemeen toch ziju wij,waarom het niet te bekeunen? wel wat kang jegens onze oudgediendeuwant hoe dikwijls hebben we met het even treurige als voor ons on toerende schouw spel voor oogendat we langs 's Heereu wegen havelooze, door ellende eu gebrek vermagerde lieden zien dwalen wier gedecoreerde borst ons zegt, dat zij eens liet leren voor ons of de onzen hebben vL-il gebad? We twijfelen er niet aan of de Koning zou voor zijn feestdag geen schooner geschenk wenschen, dan dat, hetwelk de natie, die met hem zal feestvieren, zou geven aan heuwier bloed voor bem en voor Nederland heelt gestroomd. 8TAD8NIEÜW8. Schoonhoven14 Februari. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer op gisterenzij» alhier 122 kiezers opgekomen. Het aantal kiezers bedraagt ui deze gemeente 105. Door het kiescollege der Herv, Gemeente is gisteren-avo«d liet volgende zestal predikanten samengesteld: dia heereu G. J. de Hoest te Yselmonde, F. HoWer te Lemele J. J. van der Lip te Wijk bij Difrwstede, C. A. Renier te Bergscnenhoek, J. J. Ruijs^e Ermelo en C. P. v.iu Tooreu te HeflevoeUlunfcv, Dell. Dinsdag gekozen leded^van het kiescollege der Herv. Gem., de heereiu O. Rietveld Az. eu C. de V\ it hebben voor die benoeming bedankt. Door eenige ingezetenen, die met FKEST-BIRICHTEM. Door den Burgemeester van Oudewater is tegeu a. a. Donderdagten Raad- huize Bidaar, eene vergadering van belangstel lenden belegd, teneinde eene commissie uit de ingezetenen te vormen om bijdragen in te za melen voor het Nationaal geschenk, dat bij gelegenheid van het 25-jarig Kroningsfeest aan Z. M. den Komug zal worden aangeboden. LI. Woenadag werd te Groot- Aintuer*, op uituoodiging van het gemeentebe stuur, door eenige belangstellende ingezetenen met genoemd bestuur eene vergadering gehou den, ten e.nde maatregelen te nemen om ook in deze gemeente bet feest vau 12 Mei te vieren. In deze vergadering werden d® hh. E. J. v. d. Mijle tot voorzitter, A. J. Voorspuij tot vice- voomtter, C. Zwart tot penningmeester en H. A. Vermeulen tot secretaris verkozen van de feestcommissie, welker leden verder door ge noemde personen zul en worden verkozen. Door de Commissie voor de rege- geinig van het feest vau 12 Mei a. s. te Sliedrecbt is f 900 ingezameld sla bijdrage voor het nationaal cadeau aan Z. M. hunne woningen in de Korte Wijstraal uitkomeih is aan den gemeeuteraad een adres gericht^"! waarin g wezen wordt op deu slechten toe- stand vaa die straat en op de ontoereikende wijze, waarop zij verlicht wordt. Aau deze, V naar ons voorkomt alleszins billijke klacht, zal, zoo wij vertrouwen, spoedig worden te gemoel gekomen. Dinsdag-avond gaf het Muziek- en Zanggezelschap Apollo" een vocaal en in strumentaal concert. On Ier de voortdurende leiding vau den ijverigcn directeur, den heer W. van Rossum, gaf deze vereeuiging, vooral, naar ons voorkwam, wat het mstruinentale ge deelte betrof, op nieuvt blijken van baren krachtigen vooruitgang. Vele leden met hunne dames woonden dit coMbert bij, en betuTg~de? op d® duidelijkste wijze hunne ingenomenheid met de ten gehoore gebrachte stukken. Met een bal werd de soirée besloten. De aaudacht van belanghebben den wordt gevestigd op de gelegenheid tot ver zending vau hfieveu enz. naar Oost ludië door middel van het stoomschip Koning der Neder landen", waarvoor de laatste buslichting is be paald op 20 Febr. e. k. des voormiddags te tl'/a Mur. In de vacature, ontstaan door het overlijden van deu heer J. M. Lazonder, is gisteren avond, naar wij vernemen, door No tabelen der Hervormde gemeente lot Kerkvoogd gekozen, de beer U. Lazonder. De hoornen, van gemeentewege op 11 dezer publiek verkocht, hebben opge bracht de som van f 385. WATE&SCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. HH. Dijkgraaf en Hoogheem raden van #de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we", hebben ter kennis van de iugeiandeu gebracht dat de lijsten der stemgerechtigde in* gelanden voor een ieder zijn ter lezing gelegd op de secretarie vau het Hoogheemraadschap te Gorinchem, en voorts in verschillende ge meenten in die gebouwen, waar de polderbesturen gewoonlijk hunne vergaderingen houden. De be zwaren, welke tegen bedoelde lijsten mochten worden ingebracht zullen op 5 Maart a. s. worden onderzocht en na beslissing de lijsten worden vastgesteld. LANDBOU W-BERICHTEN. a.1s eene hooge zeldzaamheid dient dat de bouwman Folkert Boer, te Giesen- Nieuwkerk, rmt een roodbonten dekstier twintig stuks vee heeft aangefokt, waarvan negentien ook roodbont van kleur zijn. Kenners roemen het prachtige vee als een sieiaad van den sta'. In de vorige week werden in de provincie Utrecht weder 10 runderen wegens tongziekte onteigend en afgemaakt, en wel in de gemeenten Kamenk 1, l^opik 4, Polsbroek 1, Vreeswijk 2, Willeskop 1 en Wilnis 1 rund. Letterkundige Bijeenkom»ten- Uitvoe ringen van Mus ie k- en Rederij kers- Qeselaonappen, ens. Zaterdag-avond werd door de sangvereeniging vLekkerkerks Mannenkoor, on der directie van den heerC. Berkouwer, eene uit voering gegeven in het lokaal van C. Dekker te Groot Am mere. Een talrijk publiek woonde deze uitvoering bij, die, door eemge komische voordrachten afgewisseldden luiden bijval der aanwezigen wegdroeg. Na afloop werd den leden van Lekkerkerks Mannenkoor" door den heer v. d. Mijle de dank der vergadering toegebracht en de weusch geuit, dat zij zich meermalen aldaar mochten doen hooren. De leesbeurt in de vereemging: Door inspanning uitspanning," te Stolwijk, werd op 7 Feb. jl. vervuld door den heer P. Verhoeff, van Berkenwoude, die eene rede hield over: Kennis is macht." Bijdragen wer den getoverd door de hh. J.C. Kroon, 1. J. Kroon, M. Donk, J. Quint, T. Burger en G. de Vreugt, van Stolwijk; J. Hartogveld van Beiersche en P. Blok, van Berg-Ambacht. KERK- EN 8CH00LNIEUWS. Beroepen te Alblasserdam, ds. C. A. Renier te Bergschenhoek. Ds. A. U. Overman te Brakel is beroepen te Heiwijnen. Ds. J. J. van der Lip, te Wijk bij Duurstede, heeft bedankt voor het beroep naar Harmeien. Da. E. A. Lazonder te Oldebroek heeft voor Maasland, Oud-Al bias eu Harderwijk bedankt. Tot aartsbisschop bij de oud-bis- schoppelijke clere. y in Nederland is gekozen de heer C. Diependaal, pastoor te Helder. De heer J. Leopold, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Gorinchem, ia be- feemd tot leeraar in de Duitsche taal- en letter kunde aau de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs te Leiden. BEVOLKINO. STOLWIJK In 1873 zijn alhier geboren 38 m. 45 v., totaal 33. Overleden 23 m. 19 v., totaal 42. Uetaï huwelijken 15. Totaal der bevolking op 31 Deo. 1878 1009 m. 931 v., totaal 1940. NOORUELOOS. In het jaar 2873 njn geboren 29 overleden 28 personen en gehuwd 8 paren. GEMENGDE BEBICHTEN. Een jongeling van 22 jaren, die van elders gekomen was om te Gouda een ge maskerd bal bij te woueu eu zijne familie te bezoeken, werd Woensdag door de cholera aan getast en waa binnen weinige uren een lijk. Te Schijndel (Noord-Brabant) is een Sjarig kind gestorven aan de gevolgen van het dnnken van een half bierglas jenever. De lijkschouwing constateerde het gebruik van den jenever als de oorzaak van den dood en de justitie heeft daarop eene vervolging ingesteld tegeu den kcetganger van de oudertzekere J8., 31 jaar ouddie wegens manslag door onvoor zichtigheid zal moeten terecht staan. De prijs der steenkolen ia in ~js~-ö~3E^sedft d&leude. Opeen onlangs gehouden ver- gelijkend examen voor hoofdonderwijzer» te L. trok een der sollicitanten de aardige parallel tusschen Koning Willem II en Koning Wil lem 111: Willem II is de held van Waterloo, Willem lii ia de waterheld van het Loo. In den avond van 5 dezer ont stond te Oegstgeest brand in den hooiberg, staande naast de woning van den bloemkweeker T. Lubbe, tijdens deze met zijne vrouw afwezig was, terwijl later bleek dat uit diens woning uit eene doos een gouden halsketting met daar aan hangend kruis, medaillon en speld, een gouden ring en voorhoofdplaatje met gouden kettinkjes waren ontvreemd. Uelukkig was de hraud zeer spoedig ontdekt. De justitie doet onderzoek. Te Sliedrecbt is in den nacht van Zondag ou Maandag ingebroken in een schuurtje au J. Mutjea. De ouverlaten hebben een koe deu kop afgezaagd en eemge stukken medege- uomen. Maandag heeft men onder Velp het lijk gevonden van een onbekend mansper soon. Een gondifn horloge en eenige ringen waren de voorwerpenwelke hij bij zich droeg, teïtwijl het montant zijner gelden slechts één gulden was. De |ustitie heeft zich met de z.iak bemoeid en verdiept zich in alje^ei gissingen. In het begin der week is in de noor delijke provinciën een una«sa sneeuw gevallen, zoodat er zelfs iï sommige streken van Fries land, Groningen en Drente een tneer dan voet dikke laag lig. De raadslieden van den uit het krankzinnigen-gesi icht te l trecht ontvluchten predikant Laan z jnvolgens de H.flbde, thans in het bezit gekomen vau eene categorische ver klaring van den professor-directeur van dat ge sticht, dat de predikant nimmer krankzinnig ge weest is, en dit log niet is. LI. Zaterdag-avond is de tunnel van den Parijscten ring-spoorweg in de wijk Menilmontant ov ;r eene lengte van twintig el met groot gedruisth ingestort, en wel onder de begraafplaats Pèrë-Lachaise. Gelukkig passeerde er op dat oogen! lik geen spoortrein en waren zelfs alle beambten en werklieden van den weg afwezig. Maar er zijn vier en twintig grafsteden ingestort. Nagenoeg de helft der daarin geplaatste kisten is onbesclu digd gebleven de overige zijn daarin besloteu stoffelijke over- de aarde en het puin vermengd verbrijzeld en de blijfselen zijn me geworden. Te Am Maaudag drie merstol hadden op 1.1. ersonen een ernstig ongeluk. Eén brak twee ribbeneen tweede een been, een derde een arm. Zoo as men weet zijn de be kende, aan j»lkai der gegroeide tweeling-broeders Chang en fiig onlangs overleden. De nage laten betrekkingen bieden de lijken dezer Sia- meesche tweeling sn te koop voor f25.000 gul den. Aau koopt ts zal het niet ontbreken, want een aantal geneisheere»wetenschappelijke in stellingen eu or kei ijk heden tracl wonder te korneh. De dagbladen trent het leven lingen en eens schonken. In 1 nadat bet van 1 van Europa bezo Carolina en beid B1 ij k e n s namiddag) bij h« ontvangen telegn Swieten, gedagU den 7 dezer uie den stuml van De blijkt'i hielden en het zijne betere gen althans door en KXVI Moeknn troepen waren g voor het volk dernemers van publieke verma- t iu het bezit van dit natuur- zijn vol bijzonderheden om- Ier tweelingen. De moeder der Siatneeesche brotders beeft slechts aan twee tan drielingen bet leven ge- 846 kocht bet beroemde paar, 29 tot 1840 bijna alle lauden cht had, eene hoeve in Noord- huwden twee zusters, Yates genaamddie gocd Jiaar verstand hadden en sterk e» gezond De üiameesch kerkgenootschap, gezindde ande allen doopsgezii na van 32.9ÜU d Den 19 c man van Victor negen talen tege vertaling is bew lisch en wordt van Ditmar te waren. tweelingen behoorden tot geen De eene vrouw was doups- 3 kwakeres; de kindereu ziju d. Cliaug laat een vermogen illars, Eng van 17.000 dollars, ezer zal de nieuwe ro- Hugo ffHrie eu Negentig" in ijk verschijnen. De Hollaiidsche ji'kt dopr den heer J. M. Ca- itgcgeven bij de lirma Nijgb& Üotterdam. NAGEKOMEN BERICHTEN. een gisteren (Vrijdag- t Departement van Kolomen van Luitenant Generaal vau ekeud 10 dezer, was er sedert ts bijzonders voorgevallen en in aken geene verandering geko- dat het volk deu oorlog moede is en zicli overvfounen achtnamen echter toe, ofschoon de hoofden zich van toenadering ont volk door. geweld verhinderden indheid te topnen. Dit werd :elen medegedeeld, die uit de iu het kamp der expeditionaire ikomen. Vermits deze toestand iet lang houdbaar is, werd ver wacht dat de tijd hierin verandering zal brengen. De keus van een Sultan werd met bevëstigd en nu een andere caudidaat genoemd. De cholera nog sporadisch. Door Keuter's Office wordt uit Penang bet volgende geseind, van IU dezer: Uit eeue onpartijdige bron wordt verzekerd dat de Nederlaódsche troepen bij eene vervol ging door de Atchmeezeu teiuggeslagen zijn, en daarbij twee mitrailleuses eu 18 mau aan dooden verloren hebbeu." Door den inspecteur van het Lager Ouderwijs iu de provincie Zuid-Holland wordt in zijn korte aauteekewngea betreffende eenige weusclielijke verbeteringen ranfde Wet op het Lager Onderwijs, voorkomende to dé Nieuwe bijdragenvoorgeate.d het bekende art. 23 dër wel aldus te lesen a. Aan de opehbare school wordt geen onderricht in eenige godsdienstleer gegeven. De onderwijzers ont wikkelen de verstandelijke vermogens der leerlingen en trachten ben vatbaar te maken voor die zedelijke be grippen die ïedercjn Staatsburgertot welke kerkelijke leer ook beboorendéeigen moeten zgn. Zij onthouden zioh van alles, waardoor andersdenkenden dan sg op godsdienstig gebied gekwetst konden wordeu. b. Door de Kerkgenootschappen wordt bepaald op welke wgze het godsdienst-onderwgadoor haar te doen geren, buiten del schooluren geregeld wordt voor de leerlingen der opdnbare schoolwier ouders dat ver langen. Het gebruak der schoollokalen wordt door de gemeente daarvoop kosteloos afgestaan en sij regelt de uren, waarop nootsohap beschik o. Desverkiezei ide kan de (Jemeenteraad de gods- dienstoaderwqsers teerde Staten, ook bezoldigen over de lokalen door ieder nerkge- kan worden. LIJST der bijdragen voor het Kinderge- scheuk aan Z. M. d&i Koning, op 12 Mei 1874. Arrondissement Gorinchem. Leden van het Comité A. Mink, G. J. van Hemert en J. A. Busé. Leerlingen. Schnitsler Vianen 22 Blokhuis Leerdam 55 Mink Heukelum 11U Mej. Klaasien Heukelum 38 lkkink Hei- en Boeicop 00 v. d. Heiden Sr. Mieuwland 62 "Backer Everdingen 44 Mej. Spit Viauen 25 v. d. Sande Kedichem 60 v. d. Each leerbroek 92 Mej. Boeglos Leerdam 12 Oosterwijk 45 Spijk 44 Zijaerveld 50 pi. 3 Hugestem 72 Leerdam 303 Lexmond ABperen Arkel ▼W Dort van Pat Reijenga Fabries Vink van Eek v. d. Hoeven Mevr. Hoen Raukopf Gorinchem Ëlshout Gorinchem Harre bgmée Gorinchem van fuuiert Gorinchem Mej. Vaarzon Morel Gorinchem du Boeuff Nftlte Woutman Hardeman Kol de Haan de Kleijn Ia 't Veld van Efferen Heijboer Zaanen Koomen van Luijt Boorsma de Visser van Tongeren Labberton Matt hijs v. d. Heijden Je. Mej. J. Bol Wolters Heiligere Steijnis Hengelveld Bogaard Schenk Breas f 4.25 3,80 7.50 1.52 2,80 10,03 4,00 7,20 7,80 9,72 2,50 4,50 4,28 12,25 194 268 104 54 72 227 531 9 80 144 91 109 63 189 77 71 147 95 38 150 101 Vermeulen Frahm Dulburg Schlieff Busé Helleman Middel hoek v. d. Hoeven Mej. van Bunge Pot. Langerak Sohoonrewoerd Hoog-Blokland Nieuwpoort Schellutoen Ameide Hoornaar Ond-Alblas Noordeloos Brandwijk Goudriaan Meerkerk V ianen Streefkerk Wijngaarden Alblasserdam Lekkerland Giesen-Nienwkerk Hardinxveld Alblasserdam Bleskensgraaf Giessendam Papendrecht Sliedrecbt Vianen 280 Hardinxveld 178 pl. 48 55 299 174 21 113 168 Groot-Ammers Sliedrecht Sliedreoht Hardinxveld Lekkerland Molenaarsgraaf Sliedrecht Sliedrecht Giesen-Oudekerk pl. 2 380 63 18,82 10,54 32,30 12.37 14,00 17,15 18,90 13,00 4,75 10,75 15,00 8,91 5,35 8,28 10,50 8,71 9,00 20.00 12,30 11,25 16,10 11,95 18,17 6,50 10,72 12.50 8,50 2,00 7,50 15.01 12.38 20,60 6,00 14,08 11,90 17,00 9,00 9,00 6,75 7,35 7,63 19,40 15.85 11,60 Bij de gisteren plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofd-kiesdistrict Gouda zijn uit gebracht 2599 stemmen. Mr. H. C. Verniers van der Loeff verkreeg 985, Mr. M. Bicbon van IJselmonde 911en Jhr. Mr. H. J. van der Heim 686 stemmen. Alzoo herstemming tusschen Mr. Verniers van der Loeff en Mr. Bichon van IJselmonde. Bevallen van een Jongen PAULINA DKNEKAMP- Spanjaaed. SCHOONHOVEN. 12 Febr. 1874. (5145) Bevallen van eene Dochter B. M. VAN DER KOP- van Kklckhovkn. SCHOONHOVEN, 14 Feb. 1874. (5155) Voors|Hieilig bevuilen van eene Dochter P. van GKELEN, geliefde Eclilgenoote van B. C. VERWEIJ. SCHOONHOVEN, 14 Febr. 1874. (5151) Heden ontving ik het treurig berigt van het plotseling overlijden van mijnen waarden Vader, den Heer H1ELKE8 FOKKES LIJKLEMA, Gemeente-Ontvanger te Lemmer, tot diepe droefheid mijner Moeder, l'roeders, Zusters en Familie. Uit aller naam, J. H. LIJKLEMA. SCHOONHOVEN, 12 Febr. 1874. (5167) Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het vieren onzer Zilveren Brui loft, betuigen wij onzen welgemeenden dank aan Vrienden en Bekenden, zoowel in ala buiten de stad, en inzonderheid aan den Heer J. van GEELEN Ez. J. van IPENBURG Fz. W. van IPENBURG-Kooiman. SCHOONHOVEN, 11 February 1874. (5153) De Ondergeteekende betuigt bij deze zijty hartelijkeu dank aan 't LEKKERKERKSCHE MANNENKOOR voor deu genot vollen avond door hunne bereidwilligheid geschonkenalsook aan 't geëerde publiek voor hunne talrijke op komst, en m 't bijzonder aan den WelEd. Heer E. J. VAN DER MIJLE voor de hartelijke dankzeggingzoowel aan 't Mannenkoor als aan 't publiek. C. J. DEKKER, Kaste/ein in 't Regthuii. GROOT-AMMERS, 15 Febr. 1874. t.5156) onder goedkeuring van üedepu INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In uw veelgelezen blad van 3 dezer komt een ingezonden stuk voor van »een Vriend van Waarheid en Recht", waarin beweerd wordtdat te Enkhuizen geen predikant bekend staat onder den naam van van den Broek. Hoe die mandie zegt een vriend van waarheid en recht te zijntot sulk eene getuigenis komtverklaar ik niet te begrijpenbf hg heeft zonderlinge begrippen van t Waarheid en Recht", bf hg is niet op de hoogte van kerkelijke toestandenanders toch zou het hem bekend zijndat Ds. van den Broek vóór de Vereeui ging met de Christelijk Afgescheidenendoor roeping en zending predikant bij de Gereformeerde kerk was en getrouw zelfstandig aan zijn beginsel is gebleven. Ook behoeft die vriend van Waarheid en Recht zich niet te verontrusten over het bedrog, dat naar zijn rechtsgevoel aan sommige personen zou gepleegd wordendaar genoemde Ds. van den Broek vóór ongeveer 6 jaren binnen de gemeente Schoonhoven als predikant van de Gereformeerde Gemeente Enkhuizen optradom in onzen herderloozen toestand te prediken zoodat genoemde beer het recht heeft wettelijk den naam van predikant te dragen ep ook als zaodanig te Enk huizen genoegzaam békend is. Eindelijk geef ik dien Vriend van Waarheid en Recht" to bedenkingwanneer zijn rechtschapen ge voelens hem weer nopen onwaarheid en onrecht aan de kaak te stellenzich beter op de hoogte der feiten te stellendaar het onbevooroordeelde publiek wel eens nevenbedoelingen aan zijn oprechtheid en waarheidsliefde toe kon schrijven Met opname van bovenstaande regelen in uwe courant, zult UEa. zeer verplichten Schoonhoven, UEd. Dw. Dienaar, 12 Febr. 1874. A. PLUGT Jt. POSTERIJEN. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage aan het Postkantoor al hier zunnen wordeu gereclameerd. late helft van de Maand Januari 1874. Bureau: Eendracht maakt magt te Amsterdam. D. Berkhout te Amsterdam.J. Macbielse te Breda.— Kroon te Gouda. Van het Hulpkantoor Lekkerkerk. B. Speksnijder te Ammerstol, TEH PERSE. om binnen eemge dagen te verschijnen EEN ACHTTAL NEDERLANDSCHE voor 12 Mei 1874, door L AKKERHUIJS JEz Schoonhovbn. S. W. N. VAN NOOTEN. wordt gevraagd tegen 1°. Mei of eerder mét kost eu inwoning, bekend met paardenbeslaan en boerenwerk. Loon naar bekwaamheid. Adres, onder letter Qaan het bureau dezer Courant. (6168) Overzicht der Algemeene Geschiedenis, door THEOD. JORIS8EN, Hoogleeraar te Amsterdam. Tweede druk herzien en tot op den tegenwoordigen tijd bijgewerkt door Dr. G. J. DOZY, Leeraar aaiy dg Hoogere Burgerschool te Deventer. Zffy, bladz. druks in groot-octavo. Prija f 1,99. Uitgegeven door 8. W. N. van \OOTEN te Schoonhoven eu bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. S.&W.N. VA3S 3NOOTE3S, SCHOONHOVEN. 5 Cents het boekdeel per week. CATALOGUS op aanvrage gratis verkrijgbaar. Door 8. WNvan NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven ten behoeve van aankomende Onderwijzers en Onderwijzeressen, onder redactie van H. W. KRAMERS en 8. DE JONG Jz., Hoofdonderwijzers te Gouda en te Haastrecht. Eerste aflevering. Dit nieuwe Tijdschrift zul verschijnen in 6 tweemaandehjk8cbe afleveringen, en slechts 90 Cts. per jaargang kosten. Bij alle Boekhandelaren staat de inteekening open en is de eerf aflevering voorhanden.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2