STELKUNDE. GW. R BICHOE VAN IJSSELIONDE. ADVERTENTIËN. "It EEN WOONHUIS, L AN By Tijdschrift voor GESCHIEDENIS. optocht en het kinderfeest een eigeneardigen lanter buretten. Ook te Giesen - Nieu wkerk ie Donderdag 11. de verjaardag van Z. M. den Koning recht feestelijk gevierd. Reeds lang vóór de klok begon te luiden hadden bijna alle inge zetenen de vlag uitgestoken. Toen de kinderen wde school kwamen, werden sy door den on- oerwyzer toegesproken en uitgeBOodigd om eene Wandeling door bet dorp te maken. By hunne terugkomst werden zy verrast, daar, door de zorg van de echtgenoote van den Burgemeester, zij ruim werden onthaald. Des avonds werd aohter de woning van den Burgemeester van verscheiden* bootjes in de Gieeen vuurwerk af gestoken en dit later in den tuin voor zijn huis herhaald. Terwijl de aanwezigen op zijne kosten werden onthaald, werd op zijn voorstel een glas geledigd op het welzijn van Neerlands geliefden Koning. Allen toonden door het zin- geu van vroolüke liederen, dat zij dezen dag recht geooeglyk hadden doorgebracht. Konings-verjaaraag is teOudq- water gevierd door het uitsteken van vlaggen, zoo van gemeente- als particuliere gebouwen, ert bet houden van optochten door de stad, door de schooljeugd der Openbare Schooldie met oranje getooid was en die ook Z. M. per tele graaf heeft geluk gewenaebt. Op s Konings verjaardag werd ook te Streefkerk door het uitsteken der vlaggen op nieuw getoonddat de ingeaetenen hunnen vorst niet vergeten. De vereeniging van officieren der onderscheidene schutterijen in Nederland aal in de maand Juni a. s., m de duinen nabij Haarlemeen grootan schietwedstrijd houden. - Ds. W. K. M. Götte, Arts te Streef kerk aal in de volgende week die gemeente met- derwoou verlaten. -—Het dagblad tDeTijd" beveelt den Roomsch-Katholieken de candidatuur van den heer Bichon van IJsselmonde aan. Dezer dagen kwam in de dagbla den sen bericht voor, dat de aanwending van Bwaveldamp met goed gevolg zou zijn toegepast bij de behandeling van keelziekte; alsmede een bericht uit zeker dorp in Noordbrabantwaar op 1800 inwoners 180 aan keelziekte wareu overleden. Deze twse berichten geven den kun- digen geneesheer dr. Ie Rütte te 'sGravenhage aanleiding om mede te deelen, dat diptheritas (keelziekte) bijna altijd kan genezen worden door goeds voeding, inwendig gebruik van flinke gif ten chinine, en gorgelen en doorslikken van kalkwater of opgelost chloorpotasch. Vroeger werd door dr. Ie R. ook nog de keel getoucheerd met bijtmiddelen, doch ook dit kan m de meeste gevallen achterwege gelaten worden. Van de 200 lijders aan keelziekte, door den heer le Rütte behandeld, heeft hij er nog nooit een verloren. Hij raadt dus het publiek aan zich in voorkoraeude gevallen niet met zwavel bereiding of andere proeven op te houden, maar zich liever direct tot een arts te wenden. Ia de afgeloopea week zijn te Oudewater geeue gevallen van roodvonk noch overlijden daaraan voorgekomen. De zoogenaamde «lootjesdag" schijnt voor velen een dag te zijn, die gewijd moet worden aan dronkenschap en baldadigheid. Sommige jongelieden stellen er een eer in dien dag zich toch vooral heldhaftig in het jenever- drinken te gedragen en niet zelden is twist en doodslag daarvan het gevolg. Dezer dagen zag men te Kesteren in Gelderland daarvan weder een voorbeeld. Terwyl de lotehngen voor dit jaar op genoemde plaats bijeen waren en braaf borrels dronken, heeft een van hen een ander Bulk eene diepe snede in het voorhoofd gegeven, dat de gewonde na weinig oogen blikken den geest gaf. De dader, anders oppassend van aard, is reeds in verzekerde bewaring. Moge dit voorval velen tot waarschuwing zvjnl Men schryft uit Noord-Brabant aau de N. Rott. Cour. De campagne der beetwortel-suikerfabrieken is, behoudens eene enkele uitzondering, afge loopen en daarmede een werkjaar geëindigddat beschouwd kao worden als het ongunstigste, dat die industrie misschien ooit heeft gekend. Had de fabrikant reeds te vorigen jare te kampen met lagere suikerprijzen tegenover hoo- gere prijzen van alles, tot zijn fabrikaat beuoo- digdin het afgeloopen jaar was de markt der suiker voortdurend dalende, zoodat dit product op dit oogenblik een cijfer heeft bereikt, buiten alle verhouding met de, zelfs lagere, prijzen der grondstof. Aan dat alles paarden zich ge durig hoogere prijzen van brandstof, enz., terwijl de fabrikant bovendien door de heerschende geld- ensis in bet najaar niet weinig in zijne zaken werd belemmerd. Het behoeft dan ook geen betoog, dat dit werkjaar voor vele fabrikanten noodlottig zal ge weest zijn en het verwondert niemand, dat men reeds nu verschillende fabrieken hoort noemen, welke, liever dan onder deze omstandigheden voort te gaandp volgende campagne met zul len werken. V Dringend wordt gewenscht, dat in den tegen- woordigen onboud baren toestand spoedig veran dering kotae en eene industrie, waarbij zooveler belangen zijn betrokkenvoor vernietiging moge behoed worden.» >1b»t-jhAicbtct. Te Gouda is voor het kinderfeest bij de feestviering in Mei e. k. door de afdeeling Gouda en omstreken der Holl. Maatsch. van Landbouw eene bijdrage van f200, en door de afdeeling Gouda van het schoolverbond eene bij drage van f 150 verleend. De laatste heeft deae som gegevenonder uitdrukkelijke bepaling dat alleen schoolgaande kinderen tollen worden ont haald, zonder daarbij op betrekkelijk school verzuim te letten. Tn de 11. Donderdag te Oudewa ter op uitnoodiging van den Burgemeester ge houden vergadering, welke zeer talrijk was, is eene commissie, van 9 ingeaetenen, benoemd tot het inzamelen van gelden voor bet Nationaal geschenk. Deze commissie bestaat uit de heeren A. van Aelst, C. A. van Blaricum, D. Boer Jan., G. van Ingen Schouten, A. W. M. Jongeneel, M. J. J. Nielsen, G. P. B. van de Pavoordt, J. Putman en W. Thier, onder eere-voor zitterschap van den heer E. W. Haentjens Dek ker, Borglniewtef. t HJi Tegelijkertijd is, op voorstel van sen der leden dier commissie, ook eene vóorloópige commissie gevormd voor de plaatselyko feestviering op 12 Meie. k., insgelijks van 9 leden, bestaande mt de HH.: A. C. van Aelst, C. A. vtn Blaricum, ft Boer Jan., -A. W. M. Jongeneel, G. J. W. de Jongh, J. Kiewiet de Jonge, J.A. Montijn, G. P. B. van da Pavoordt en P. H. M. Seuter, mede onder eere-vooraitterschap van den heer Haentjens Dekker, welke commissie zich tot 18 leden zal trachten uit te breiden. Door den Raad dergemeenle Kra lingen is besloten, een som van f 800 toe te staan aan de feestcommissie aldaar, ter uitvoe ring van de feestviering in Mei a. s. Te Groot-Am mers is, ten behoeve van bet Nationaal Geschenk aan Z. M. den Kojingdoor de leden van den gemeenteraad aan de huizen der ingezetenen ingezameld de som van ruim f 78. Het programma voor de feestvie ring iu de maand Meite Benschopis aldus vastgesteld 1. klokluiden 2. schoolfeest 8. brooduitdeeling4. optocht, 5. muziekuit voering, 6. volksspelen7. illuminatie, 8. vuur werk. Aan den directeur van bet muaiek-gezol- schap «Ons Genoegen" aldaar is eene uitnoodi ging gericht, om den feestdag met muziek óp te luisteren. De intameling voor het hulde blijk aau Z. M. den Koning heeft te Ameide opgebracht f81 en te Tienhoven f22,42. Ook te Gouderak is men werk zaam om het a. s. zilveren feest des Konings op waardige wijze te vieren. Gelijk onlangs werd medegedeeld, is men te Leeuwen voornemenstot hulde aan Z. M. den Kouing, een monument op te richten tegenover de pkats, waar in 1861 aldaar de dijk bezweek. In de gemeente Drutenuabij Leeuwen, alwaar in 1861 mede de dijk doorbrak, heeft men gelijk voornemen opgevat. Eindelijk zou er nog een derde plan bestaan, uitgaande van het Bestuur van bet polderdistrict Maas en W aai, waarin de gemeenten Druten en Leeuwen gelegen Cyn, voor de oprichting van een gedenkteekcu in de laatstgenoemde plaats, mede ter herinne ring aan de doorbraak van 1861. STADSNIEUW*. Schoonhoven, 21 februari. Sedert eenige dagen vertoeven hier de heeren van Geer en Mees, civiel-inge- nieurs, en Nellestein, tot het doen van opme tingen voor den spoorweg Rotterdam—Schoon hovenArnhem. Hun werkkring loopt van Rotterdam naar Houtenen van daar tot Arn hem zijn weder andere deskundigen werkzaam. Uit een en ander blykt, dat de spoorwegzaak op een goeden voet staat en dat wij de hoop mogen koesteren op een niet te zeer verwijdera tydstip aan bet groote spoorwegnet verbonden te worden. Maandag 11. overleed De. T. fi. Uit ter dijkpredikant bij de Christelijk Gerefor meerde gemeente alhier. Sedert 7 April 1861 was hij te dezer stede werkzaam en genoot de achting van zijne gemeente-leden niet alleen maar van alle ingezetenen. Gedurende zijn ver blijf alhier werd een nieuw kerkgebouw door de Christ. Geref. gemeente gesticht en dit meteen orgel voorzien. Met ijver werkte hy m zijne gemeente, totdat oen langdurige ongesteldheid hem gekluisterd hield waaraan hij den 16den dezerin deu ouderdom van ruim 67 jaren overleed. Tot Agent van Politie is be noemd O. Piuce van der Aa en tot Cipierin het kantonnale huis van bewaringG. H. Peten. Dinsdag-avond is op de jaarlijk- ache vergadering vau de tooneelvereeuigiug «Tha- lia" alhier, door een aantal leden aau den voor zitter dier vereeniging, den heer C. F. Kellen- bach, een fraaie peudule aangeboden als een blijk van ingenomenheid met het door hem ver vaardigde, en door de vereeniging opgevoerde tooneelstuk: «De Volharding" en tevens als een bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen de heer Kellenbach in 't belang der vereeniging heeft gedaan. A Z7" ~r i J V Bek kuseollege der Herv. ge meente was gisteren-avond tot het opmaken van een drietal predikanten bijeen, doch de voor zitter heeft wederom de vergadering, vóór men tot het beroepingswerk overging overgingmoe ten sluiten. De verjaardag van Z. M. den Ko ning werd ook alhier op feestelijke wyse her dacht. Van Tenbere gebouwen en vele woningen wapoerde driekleur, bet carillon werd bespeeld en aee voörmiddags te hen uren bad een groote parade van het garnizoen onder commando van den heer 1 sten Tuit. A. M. van der Lee plaats. Door ongesteldheid van den Kapitein-komman- dant der Artillerie-Instrnctie-kompagnie, den heer R. van Mans velt, werd de troep geïnspecteerd door den Kapitein-kommandant der dienstdoende Schutterij den heer G. Greup. Na afloop der parade werd een militair assaut gegeven, waarbij aan eenige militairen een brevet als meester of prevót werd uitgereikt. Des avonds was gss-illuminatie aan het stad huis aangebracht en vereenigde zich een groot •publiek in de zalen van'den heer van Zessen, waar het militaire tooueelgezelschap eene voor stelling gaf. Een drama en een blijspelHenri Burton, de Vadermoorder" en Zangvogeltje", werden met succès opgevoerd. Deze voorstelling hsd plaats ten voordeele van een ongelukkig geworden onderwijzer, en het was ook om tot dit liefdadige doel mede te werkendat eene jeugdige, talentvolle pianistemejuffrouw C. W. Keijzer, van Rotterdam, hare gaven dien avond ten beste gaf. Mejuffrouw Keijzer, elève van het Conservatorium te Leipzig, droeg met veel vaar digheid eenige stukkeu van Beethoven List en anderen voor en verraste ten slotte het publiek met eene door haar zelve gecomponeerde wals welk stuk door haar aan den lnit. generaal J. van Swieten is opgedragen. Door den heer A. M. vau der Lee werd asn mej. Keijzer, aan de tooneelisten en hun direc teur, den sergeant van der VVerff, een welver diend en openlijk woord van dank toegebracht. Wij vernemen dat de opbrengst dezer soiree de niet onaanzienlijke som van f 93,25 bedraagt. Ten behoeve van een oud-onder wijzer te Rotterdam, die in ongelukkige omstan digheden verkeert, is bij den heer J. A. Lehman Luit. der Artillerie alhiervan verschillende stad- genooten aan giften ingekomen de som van f51.50. -Het Nieuws- en Advertentieblad van Gorinchem bevat heden bet volgende bericht «Verleden week is te Hoornaar een schoenma ker vader van zes kinderenop eene jammerlijke wijze omgekomen. De oppassende man had een slager bijgestaan om eene koe, die het miltvuur gehad had, vau bare huid te ontdoen. Hy kwam met een zijner vingers met bloed bedekt aan een wondje, dat hij aan het voorhoofd had. Hij kieeg ook het vuur ep was iu dne dagen een lijk. Het beest iszijn wij wel onderrichtverkocht in drie stukkeu te Schoonhoven eu wel voor f 80. Waarom het met liever onschadelyk doen makeup" Wij vragenis de politie onzer gemeente met dit feit bekend f Wanneer iet bovenstaande waar heid behelstis een streng onderzoek dringend nood zakelijk. LANDBOUW-BERICHTEN. Vreemde kooplieden zijn weder druk bezig met den aankoop van paarden en besteden hooge sommen. Zoo kochten zij dezer dagen te Beusichem een paard voor f 876, een ander te Rumpt voor f 892 en oog een derde te Tricht voor 1 837,50; dit laatste was nog geen vier jaar oud. In de afgeloopea week vertoonde zich de lougziekte te HooglandJutphaasLin- schoten, Lopik en Wilms; er werden te zamen 7 runderen onteigend en afgemaakt. Een Zuidhollandsche landbouwer heeft voor eenigen tyd eene boerderij aangekocht in Drenthe, met het doel, om in plaats van het bereiden van boter, zich op het kaasmaken toe te leggen, hetgeen tol dusver in die pro vincie eene zeldzaamheid is. Daar sijne pogingen voordeelige uitkomsten hebben gehad, zullen, naar men verneemt, andere HollanJsche land bouwers dit voorbeeld volgen. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitroe- ringen ran Moziek- en Bederijkers- Oeselsohappen, enz. Te Montfoort heeft de sedert kort bestaande rederijkerskamer «Eendracht maakt Macht", met veel succès eene voorstelling gegeven, waarbij twee stukken«De wees uit ,het gebergte" en «Zonder geld op reis" werden opgevoerd. Het liefhebberij - tooneelgezel- schap «Steeds Beter" te IJselstein beeft 12 dezer eene opvoering gegeven, die goed geslaagd is. Twee stukken: Henri Burton, de Vadermoor der" en het blijspel «Genezen" werden ten ge- hoore gebracht. EERE- EN 8CH00LNIEUWS. Beroepen te Waarder Ds. D. Nies- sen te Wijk bij Heusden. Beroepen te Krabbendyke Ds. K. W. Hulatijn te Vreeswyk. Beroepen te Krimpen a/d Lek Ds. C. Diehl te Chaam. Ds. van der Pot, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Waddinxveen, heeft ▼oor het beroep naar Oude Wetering bedankt. Bij de Christelijk gereformeerde gemeente te Waddinxveen is beroepen Ds, Koyper te Zegwaard. Dr. D. Chantepie de la Siustayy, vroeger predikant te Botterdamlater hoogleeiaar te Groningen, is aldaar overleden. - Het Utr. Dagbl. deelt mede, dat Prof. B. ter Haar voornemens is syn betrekking als hoogleeraar aan de theologische taeulteit der Utrechtsche hoogeschool neder te leggen. Dr. M. Cohen Stuart, die de ver gadering der Evangelische Alliantie te Nieuw- York is gaan bijwonenzal in het einde van Maart hier te lande terugkeeren. Tot bestuursleden der afdeeling Gouda vau het schoolverbond zijn benoemd de hh. J. Gouda, Dr. P. de Wilde, J. J. Qroo- tendorst en C. Thim en tot afgevaardigden ter algemeene vergadering de lib. D. Buy ter en C. Meesemaker. Door den raad der gemeende Ae- peren is den heer D. van Eek, openbaar onder wijzer aldaar, op aijn verzoek, tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend. Sedert 1832 stond bij aan het hoofd der talrijke school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs en toen hij in 1872 gedachtenis vierde van zijn 40jarigeu dienst, getuigden de vele en aanzienlijke ge schenken van achting en liefde, waarin de waar dige van Eek zich nog steeds mag verbeugep. De gemeenteraad van Stolwijk heeft gisteren tot hulponderwijzer aan ds dorps school benoemd den heer P. Blok, hulponder wijzer te B«g Ambacht. Benoemd tot hulponderwijzer te Haastrecht de heer C. Kok te Ter Kit. GEMENGDE BK1ICHT1M. .1A Maandag-morgen droeg een oo- bekend persoon te Amsterdam aan deu kruier Daams aldaar op, een kassiersbriefje groot f 1800 aan het kantoor der heeren Le Normant en van Ouweualler te gaan incasseeren. De kruier gaat naar 't kantoor, doch de chef van dat handels huis, de beer v. L., bemerkte dat het briefje valsch was, en kwam op den gelukkigen inval om, alvorens iets vau de ontdekking te doen blijken, uit het zolderluik van zijn hnis eens de omgeving op te nemenen inderdaad viel al he«l spoedig zijn blik op een persoou aau de over- zijdedie met veel belangstelling naar het kan toor keek. De politie werd dadelijk gewaarschuwd en hield den man in het oog, die het wel op een loopen zette, docb achterhaald werd. Hy bekende de vervaardiger van het briefje te gijn, en gaf tevens op waar het formulier gedrukt was. Hij was onlangs uit deu dieust der hee ren van Gend Loos ontslagen. Door den heer J. L. Beijers, boek handelaar eu auctionaris te Utrecht, is dezer dagen verzonden eeu catalogus vau boek- en plaat werken nagelaten door drie predikanten en een candidaat tot den Heiligen dieust. De rubriek «leerredenen" alleen bevat 768 deelen van ver schillende predikanten inhoudende zeven i acht duizend verschillende leerredenen. Wat een ver zachting zon de Prediker we) geslaakt hebben als hij zoo iets had moeten beleven! Men meldt dat Hellevoetsluis in het donker zit. Een stoomboot heeft de hoofdgas- buis beschadigd en met de reparatie gaan minstens veertien dagen been. Iu bet westeinde vau Londen, ie het Pantechnicon verbraud, dat ongeveer een bunder gronda bedekte. Het was in 1880 ge bouwd om allerlei voorwerpen van groote waarde in bewaring te nemen, zoo als gouden en zilveren serviezen, diamanten, scuilderyen, enz. Het gebouw heette brandvrij of vuurvast te zyual de vloeren waren van geslagen ijzer; geen hout was gebezigd m den bouw, en al de balken, deuren en kozijnen wareu van ijzer. Het ww strikt verboden, ooft des avonds eemg werk in het gebouw te verrichten opdat et nooit kunst licht in bet gebouw zou worden gebruikt. De brand begon te half vijf en eindigde, toen er niets meer te verbranden overbleef, te half twee uren iu den ochtendstond. Er zijn onge veer 20 stoombraudspuiten met 2QÖ gasten werkzaam geweest. De aanleiding van den brand is niet bekend, docb men gist, dat die door bet aausteken van lucifers, welke tusschen meu belen vielen, veroorzaakt werd. Een menigte huisgezinnen, waarvan velen denkelyk buitens lands zijn, worden alzoo beroofd van hun huis raad enz., dat zij daar ter bewering hadden gegeven. De gebouwen waren verzekerd, doch van de voorwerpen die bewaard werden, waren de meeaten bet niet, omdat men meende, dat er iu het Pautechnicon geen brand kon ont staan. Drie groote schilderyen-verzamelingen zyn in het brandvrye gebouw verbrand. Door de veldwaohters te Lozzer is proces-verbaal opgemaakt tegen den JL Kath. pastoor te Denekampden heer L. van den Bosch wegens kerkelyke inzegening van een huwelijk touder zich vooraf overtuigd te hebbendat dit huwelijk burgerlijk voltrokken was, Menw»rt»lt van wene Amsterdam- aehe dame, die in de laatste financiëele crisis haai1 man, die erg verlegen was om 500 gul den, die som onmiddellijk in bankbiljetten aan bood'. De man kon maar niet begrijpen, van waar zijn gade, die hij toch waarlijk niet te veel gaf voor haar toilet, niets van haar zelve had en ook nooit iets voor hem geheim hield, eens klaps zulk een aanzienlijk sommetje voor den dag haalde. Van daar zijn nieuwsgierige vraag Hoe komt gij aan dat geld Welmijn vriend, zeide zij, herinnert gij u niet zeker heeren- souper, dat gij zeven jftar geleden bij Bussiuk hebt gehad, toen gij 's avonds zoo vroolijk,al te vroolyk zelfs, te huis kwaamt. Ik vond toen uw hoed, uw handschoenen, uw schoenen en ook een pakje bankbiljetten op den grond. Ik raapte alles op en legde het, waar bet behoorde, doch de bankbiljetten verborg ik in mijn kast. Toen ik den volgenden dag zag, dat gij n scbasmdet #n dat gij niet eens naar de bankbil jetten 'durftict vragen, ook dewijl ik juist niet zeer vriendelijk keek, heb ik het geld maar ge houden vermoedende dat het te eeuiger tijd nog wel te pas zon komen. De man gaf zijn vrouw een zoen, noemde haar een engel, stak de bank biljetten in den zak, en kon als een echt koop man met nalaten te zeggen: Hoe jammer, kind, dat gij ze niet op rente hebt gezet, dan had ik nu minsteus 1 7 OU gehad. Of mets, - hernam de vrouwdie wist dat baar man «dik in de Oost Hongaren zat." De man wreef zyn neus. Hij was geslagen. Het eiland Marken was veertien dagen geleden vol ontzetting. Eeu Markerin, die te Purmerend diende, stal daar een bankje van f40, dat zij voor een muntje van f 10 scheen aangezien te hebben. De politie die baar verdacht nam baar Onder banden, maar kon bij onderzoek niets vindij totdat men haar de kousen liet uittrekken wsar ze veel op tegen had. Het bleek toen dat zij het bankje tusschen de lakeuscbe zolen van een kous had ingenaaid. De meid stond op het punt te trouwen maar toen deze diefstal aan het licht kwam, zag haar aanstaande van haar af. Ze heeft toen in wanhoop de koppen van lucifers van verscheidene doosjes ingeslikt, waar door ze natuurlijk zeer ziek werd en daarom naar Marken zou worden overgebracht. Zij bereikte echter dit eiland nietmaar stierf op het schip dat haar moest overbrengen. In de afgeloopen week heeft op de hofstede van T. Korevaar Wz. te Molenaars graaf eene koe een rood-bont kalf met twee koppen ter wereld gebracht. Iedere kop had twee oogenbek en tandenals gewoonlijk doch in plaats van vier ooren waren er maar twee, en wel aan iedere buitenzijde één. Overigen* was bet een gewoon kalf. Het overleed spoedig na de geboorte, waarna het aan den veehande laar P. Maat is verkocht, die aan iemand beeft opgedragen, het aan dezen en genen te laten zien. Thans heeft men weer te- Hei- louw eene drenkelinge, die dadelijk gered werd, zoo l*ng aau dan kant van 't water laten liggen om op de justitie te wachtendat zij iutus- scheu is overleden. In het bosch vau Saint-Gobain (Frankrijk) is een grysaard ontdektdie vijftien jaar in verwilderden toestand geleefd had. Hij was gekleed met een sohapeuvacht eu liet haar en baard staanin al dien tijdpad hij met geen manachelijk wezen gesprokenhij leefde van aardappels eu groenten, die hij op de velden inzamelde; des winters voedde hy zich met wortelen eu schapen of «kippendie hij op de boerderijen kaapteniemand bad hem echter ooit bespeurd. Men vond hom in zyn verblijf, een gat jn de aarde, dat ougeveer vijf meters diep was en waarvan de ingang verborgen was tusschen de wortels van een grooten eikenboom. —In Frankryk worden maatregelen ge nomen tegen het ontzettend toenemen van bet aantal droomuitlegsterskaartlegsters en heksen en «ene te Hoorn overleden dame heeft aan eeue kaartlegsterdie haar als zoodanig eenige diensten bewezen had, een legaat van f500 vermaakt. De gemeenteraad van Weenen heeft met eenparige stemmen besloten, om op de nieuwe groote begraafplaats gelegenheid te verschaffen tot het verbranden der lyken. Terwijl dezer dagen in de tyde- lyke noodkerk der R* K. gemeente te Pnnscn- hage de dienst verricht werd, geraakte bet altaar in brand, doordien vlaggen en- bloemen, waarmede dat altaar versierd was, met de brandende was kaarsen in aanraking kwamen. Gelukkig werd de brand spoedig gebluscbt. De Keiaer van Bracilië wordt door den eigenaar van het Grand hótel du Louvre te Parys vervolgd, wegens zijne weigering om de verbazend hooge rekening te voldoeu, die de hotelhouder Z. Ai. wegens diens verblijf in nju hótel aanbood. \De wacht rustig deu loop van het prooes it. Het bedrag, waarmede de rechter de rekening zal verminderen, heeft hij aan de armen beloofd. Een hondenkoopman nit Liver pool, die zeven houden naar Londen had ge ëxpedieerd m ëen kist die niet behoorlijk van luchtgaten was voorzien tengevolge waarvan de arme dieren dan ook stierven is'veroor deeld tot twee maanden dwangarbeid. By gelegenheid van de onthul ling van de weder opgerichte Vendóme-auil (waar schijnlijk 1 Juni) zal door maarschalk Mac-Ma- hon een groot feest aan de Parijiche burgerij worden aangeboden. De maarschalk zal dien dag tevens een revue houden over 80,000 man. LI. Zaterdag zond mevr. S. te Rotterdam hare dienstbode om rekeningen te betelen. Onderweg of in een winkel moet op behendige wijze een rekening, met ruim f200, uit hare karabies ontvreemd zijn. Tot nu toe zijn alle nasporingen vruchteloos gebleven. Een spoorwegwachter bij Parijs, die verzuimd had bij het naderen van den trein intijds een hek te sluiten en een persoon over de rails zag loopendie'op zijn geroep niet luisterde wierp zich zelveuuit angst voor strafvoor den sneltrein, die hem verpletterde! De andere be speurde nog iu tijds bet gevaar en wist zich te reddenmaar was getuige van de wanhopige daad des wachters. Woensdag-nacht is een tooneel- gezelschap uit Rotterdam, bestaande uit 10 personen, terugrydende van Zevenhuizen, al waar zij eeu (ooneelvoorstelhng hadden gegeven, met paarden en rytuig in het kanaal van den Zuidplaspolder gevallen; met moeite zyn alle personen gered, dóch een paard is verdronken. niet wist, d»t die lantaarn nooit brandt en dat er nu wel verandering in komen tal. Met hoogachting heb ik de eer te zijn, UEd. Dw. Dienaar, A. J. BACKER, Schoonhoven, 18 Febr. '74. i Leiden. NAGEKOMEN BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot presideut der Arrond. Rechtb. teSueek, Mr. L. V. Ledeboer, thans kautourechter te Alphen. Gisteren werd door Renters- office getelegrafeerd De Pinang Gazette van heden maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk den löden dezer een hevig gevecht heeft plaats gehad waar by de verliezen der Nederlanders aan dooden en gewondenwaaronder verscheidene officiereu, zeer ernstig, die der Atchineezen echter niet bekend zijn. Bij onze regeering^ is hiervan niets bekend. Naar men verneemt, isde Roomsch- katbolieke Kiesvereemging iu bet district Gouda, die voor het eerst bij de verkiezing in Januari 11. is opgetreden, iu bet leven geroepen door de bemoeiingen van Mr. J. B. van Son een der bestuurders van de Kiesvereeniging Noord- Brabant te 's Hertogen boschen geheel naar het model van laatstgenoemde Kiesvereeniging in gericht. Toen er herstemd moest worden tus schen de heeren vau der Loeff en Kuyper, werd door de Katholieke Kiesvereeniging eene deputatie naar Amsterdam gezondenom air. Kuyper ver schillende vragen voor te leggpu; zijn kantwoord op die vragen moet zeer voldoende zyn geweest, en er werd dan ook ijverig op hem gestemd. JV. B. C. Men verneemt dat de heer G. Droogleever, le luitenant der dd. schutterij te Gouda, zyu eervol outslag als zoodanig heeft aangevraagd. Dit voorbeeld zal weldra gevolgd worden door de heeren van Essen, Snel, K,oniug en Noothoven, v. Goor, zoodat het aantal va catures bij bet korps schutterij officieren, met inbegrip van die, door bet onlangs aan den beer C. (J. H. Prince verleend ontslag, zes zal bedragen. Parijs, 20 Febr. In zake 't pxoces- Naundorff heeft de advócaat-geuefaal heden ge concludeerd tot afwijzing van de pretentiën des eischera. Hy qualificeerde Naundortf als een be drieger. Over acht dagen zal de uitspraak plaats hebben. Mijnheer de Redacteur 't Is niet om «Is advokaat op te treden voor den mij onbekenden steller van het stukje in dit weekblad geplaatst, waarin gezegd wordt dat te Enkhuueu geen predikant bekend staat onder den naam van van deu Broek, en 't is evenmin om party te trekken voor den heer A. Pluut Jz., die in een volgend nommer beweert dat genoemde heer van'den Broek wettelijk, zooals hy zich uitdrukt, dien naam draagt, dat ik u deze regelen ter plaatsing in uw veelgelezen blad toezend. H Is om den beer A. Pluut Jz, zeker namens yelea, mijn hartelijken dank te zeggen voor zijne inlichtingen, aangeiieb hij door zyn schrijven heeft geconstateerd, wat zeker door den inzender van eerstgenoemd stukje was bedoeld, dat de heer van den Broek geen pre; diktat is in de Nederlandsche Hervormde Kerkook niet by eemg ander kerkgenootschap, terwijl toch velen tengevolge der advertentiën in den waan ver keerden dat hy te Enkhuizen predikant by de Her vormd* Gemeente was. Zeker hebben de eerlijke waarheids-vnendendie deze advertentiën stellen, 't wel niet bedoeld, maar toch hebben ze door hunne twijfelachtige uitdrukkinJ gen vele* misleid. Dat 4*miné van den Broek vóór de vereeniging met de ChriateUjk afgescheidenen door roeping en zen ding, zooal* de heer Pluut zich uitdrukt, predikant bij Ie Gedeformeerde Kerk wasis voor my een gewoon mensch onverstaanbaar. Ik begrijpik vat die tale Kanaans niet. Dat sal voor die 't vatten kunnen alleen duidelijk wezen. Dat dominé van den Broek getrouw zelfstandig aan zijn beginsel is gebleven, dat is mooimits dat be- -11 maar altoos eerlijk .Heden overleed WILLEM VAN DOBT, in den ouderdom van 75 jaar. Sedert 1816 was hjj met de meeste getrouwheid wetk*awn op onze Leerlooijerij. Slechts eenige maanden genoot hij eene wel verdiende rust. In 1867 werd hem van weffe de Maatschappij tot N[ut van 't Algemeen de Zilveren Medaille wegens langdurige dienst uit gereikt. De Wed^ J. C. MULLER Zoon. HAASTRECHT, 16 februarij 1874. (5106) lieden Ij verleed mijne hartelijk geliefde Echt genoot» FREDfcRIKA'W ILHELMJNA HAR- MEIJER, in den ouderdom van 86 jaren. J. KOOMËN. ROTTERDAM, 18 Fsbruari n Y' Al 1874. (5176) ginaei maar aiux» ccriua was, anders mochten vrij om 's mans wille wel lijdendat hij vroegere begin selen had verzaakt! Overigens is mijn voornemen niet op deze zaak terug t« komen. Ik ben,wat mogehjk de heer Pluut op zyn beurt nu ook niet vatten zal, maar wat dominé van den Bro*kals hij detf regelen lezen mochtaan stonds begrijpen zallx ben geen 19 Febr. 1874. ANSJOVI8CH. Eelmvtesoherij to AmmeretoL Aan deu afolsg geweest van 16 tot 21 Februari: 24 zalmen, prijs van f0,95 tot 1,20 per half kilo. Ous is efen Stembiljet voor de aanstaande ver kiezing voor een lid der Tweede Kamer vertoond waarop zich (zeker bij vergissing) wèl het stempel van Gouda bevonddoch het stempel van Schoou- hoven ontbrak. Wy voldoen hiermede aan het aan ons gerichte verzoek te willen herinneren, dat zulke biljetten als niet geldig worden ter tyde gelegd en dat de kiezers dus wèl hebben toe te ziendat beide stempels op hun stembiljet moeten voor komen. ■iitSORDBN. Mijnheer de Redacteur! Aangenaam zou het my zijn, indien u deze regelen In uw geëerd blad wilde plaatten, opdat het gemeen tebestuur vsn Schoonhoven kennis bekome van de slechte verlichting buiten de Kruispoort tot aan het huis vau deu Heer vau den Bergh, daar het dringend noodig is dat daarin bslioorlyk wordt vöorsisn. Gisteren-avond omstreeks 8 uur moest ik even dea heer van den Bergh spreken en ging ik, als vreem deling met iemand méaedien ik op straat ontmoette, aangezien het boiten stik donker was, en ik niet gaarne in het water wensehtete loopen. Lenige «ogen blikken daarna sou ik alleen teruggaan, doch het was mij niet mogelijk to zien en ik stond, voor ik het wist, azn den kant van het water. Gelukkig zocht ik voet voor roet den beganen grond en kwam ik met mijn pesaglule in hei water terecht. W as ik echter een pas verder gegaan, asn ware ik voor zeker verdronken, en dat alleen omdat de lantaarn welke aldaar staat niet aangestoken wordt. Zou meu au wachten met haar aan te steken totdat er een ongeluk gebeurd is f 11 Hst spreekwoord zegt: «wanneer hst kalf verdronken is, wordt de put gedempt." Ik hoop dat het gemeentebestuur ten minste anders hierover mag denken; het leven van een mensch mag me» toch op dusdanige wn» niet m de waag schaal «at at ten.- 11 -Vertreuw daVbst geneentebestuui ■tmOKMLUU STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 13. tot dm 20. Februari 1874. Qkboebn Anna Catharina, ouders A. J. van der Kop en 8. M. van Kelckhoven. Jansje Nicolasina, ouders B. C. Verwey en P. van Geelen. *- Adriana Anthonia, ouders M. J. Meijer en A. Okhuysen. OvsslidenA. Lamme, oud ruim 4 maanden. J. E. G. Heijl, oud 21 jaren. A Bouwman, oud ruim 89 jaren, weduwe van C. Verdonk. T. H. Uitterdijk, oud ruim 67 jaren, echtgenoot van G. T. Wadman. A Karreman, oud 18 dagen. Bévallen van een Meisje A. TERWOGT - Speuut. 8IMON3HAVEN, 18 Februari 1874. (5164) Op den 1 öen February overleed te 1 ten nuize van den WelEerwaarden Heer A. W. Kamp, mijn geliefde Kleinzoon HENDRIK MAKKES, iu deu nog jeugdigen leeftijd van 21 jaren. H. KUIJLENBUR0, AMSTERDAM. a1 J Heden werd ons ouderhart dieD het overlijden van ons innig geliefd kfnd C WILLEMINA, na een smartelijk lijden van slechts 6 dagen, in den bevalligen leeftyd van 15 maanden. F. db JONG. A. db JONG, geboren Ooms. AMMER8TOL, 20 Febr. 1874. (6169) Voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen bij het overlijden van ons gelieid eenigst Zoontjebetuigen wij onzen hartelijken dank. H. van DAM Ccn. M. van DAM-Lbuyinink. 8CHOONHÓVEN, 20 February 1874. (5181) De Notaris BOLK te Gorinchemzal op Don derdag 26 Fkbruamj en 5 Maart 1874, 's voormiddags 11 ure, in het Regthuis te GROOT - AMMERÉ veilen en verkoopen TWEE SCHUREN en «mge perceeleD onder Groot- Ammen in de Kerkstraat den Boezem en op Gel Irenes, zamen 2 Hectaren, 19 Aren, 93 Centiaren, In 6 peicedto; breeder bij billetten omschreven. (5182) Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het overlijden van onzen geliefden oudsten Zoon JACOB LLISA GERARDUS, in den ouderdom van ruim 20 jaren. De Heere geve ons kracht om met gelatenheid in Zijnen ondoorgrondelijken wil te berusten. J. H. HEIJL. M. J. HEIJL-VAN SONSBEEK. SCHOONHOVEN, 16 Febr. 1874. (5159) Heden behaagde het den Heere, na eene lang durende ongesteldheid, van mijne zijde weg te nemen, in den ouderdom van bijna 68 jaren, mijnen dierbaren Echtgenoot, den WelEerw. ZeerGeleerden Hëer TAMME HENDRIKS UITTERDIJK, in leven Predikant by de Christ. Geref. Gemeente alhier, na eene genoeglijke Echtvereemgmg van ruim 44 jaren. Allen, die ''den overledene gekend hebben, zullen beseffen wat mijn verlies in deze is. iWens mijnen opregten dank betuigende aan de vele Vrienden, welke, zoo tijdens zijne on gesteldheid als bij zhn afsterven, bijzondere blyken van belangstelling en hulpvaardigheid bewezen hebben. Wed. T. H. UITTERDIJK - Wadman. SCHOONHOVEN16 February 1874. (6180) Algemeene kennisgeving. Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven: ten behoeve van aankomende Onderwyzers en Onderwijzeressen, onder redactie van H. W. TTWAintttS en 8. DS JONG Js.t Hoofdonderwijzers te Gouda en te Uaastrecht. Eerste aflevering. Dit nieawo Tijdschrift zal verachte» in 6 tweemaaudelijksche afleveringenen slechts 90 Cts. per jaargang kosten. Bij alle Boekhandelaren staat de inteekening open en is de eerste aflevering voorhanden. Overzioht der 'Algelheene Gteotnederee* door THEOD. JORISSEN, Hoogleeraar te Amsterdam. Tweede druk herzien en tot op den tegenwoordigen tijd bijfewërkt door Dr. G. J. DOZYLeeraar aan de Hoogere Burgerschool te Dewenter. 268 bladz. druks in groot-octavo. Prijs f 1,90. Uitgegeven door S. W.N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle boekhandelaren verkrijgbaar. - Bij de Herstemming voor EEN LID van de der STATEN-GEfJE- RAAL, op VRIJDAG 27 FEBRUARI e. k., wordt aanbevolen de Heer Wat wij ter aanbeveling vayi Dr. A. KUYPER verplicht waren te zeggen, is geheel van toepassing nok op dezen waardigen Christen-Staatsman. Nu vooral is deze keuze gewichtig. Twee beginselen staan tegenover elkander. De liberalen 1 zijn voorstanders der volkssouvereiniteit, der almacht van den Staat. Wij gelooven dat yt or deningen Gods zijn, waaraan ook de Staat is ouderworpen; dat er vrijheden zijn ven eu huisgezin, waaraan de Staat niet mag raken. Wij wensetien .gften Staatskerk, maar vrijheid voor teder om God naar zijn geweten te dienen, en scheiding van Kerk en Staat, die. ieder hun eigen gebied hebbenwy wenschen geen secte-scholenmaar vrijheid van onderwijs zonder monopolie der Staatsschool. Die het met ons eens is, die vrijheid Uefheeft, God vreest cy den Koning eert, stemme met ons voor dezen Candidaat. "fc i 4 I (5183) CV Kfr0GEN,B0PM, GOUDA, 19 Februari 18)4. Secretaris.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2