m wiiiMis, t urnen ImImï wpitwM. DE 00HSD1MT VIN MS? PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. TE KOOP: BEDROG!! WELKE WAS en de zijnen hebben zich nu bij het ultramon- taausche centrum aangesloten. In Frankrijk volgt men steeds met aan dacht de gebeurtenissen in ElzasLotharingen. Naar aanleiding van de verwerping van het voorstel om de bevolking alsnog over de nati- onaliteit te doen beslissen, veroorloofde het dag blad Le Soir zich een niet zeer vriendelijken uitval tegen Dnitschlanden dat niettegenstaande de officieuze Francait de pers tot gematigd heid blijft aansporen, terwille van de interna tionale verhoudingen. Ook de Bonapartiaten hebben indirect eene vermaning van de regeering ontvangen. De brief van Rouhergevolgd door dien van den Prins zei ven, alsmede de plannen die hier en daar bestaanom den 16en Maart de meerderjarig heid van den Pretendent-Keizer door openbare feesten te vierenheeft de Broglie eene circu laire aan de prefecten doen uitvaardigen, waarin dergelijke demonstraties verboden worden. De nood van den Parijsche arbeidersstand heeft de regeering een ontwerp doen indienen, waarbij 7 miilioen franca worden aangevraagd, tot het aanleggen van nieuwe verdedigingswerken om Parya. Ook mevrouw Mac-Mahon tracht tot datzelfde doel mede te werken door de oprich ting van volksgaarkeukens te bevprderen, waar de\arbeiders tot zeer geringen prijs good voedsel kunuen bekomen. Dat die pogingen, waar zoo iemand voorgaatondersteuning vindenbewijst de gift van 100.000 francs, door den redacteur van het dagblad La Freue voor dat doel af gezonderd. Het Pruisi80he Heerenhuis heeft de wet op het burgerlijk huwelijk, na daarin enkele wijzigingen gebracht te hebbenmet eene flinke meerderheid aangenomen. Nadat de Landdag zich met die wijzigingen had vereemgd, is dat lichaam voor eenigen tijd uiteengegaan. De Koning-Keizer heeft in een schrijven aan graaf Russell zijn dank betuigd voor de bewijzen van sympathie door «Engeland," op de jongste protestanten-meeting, voor Duitscblands strijd te^en het clericalismeaan den dag gelegd. Hij «zegt het zich ten plicht te achten zijn volk in dien strijd aan te voeren. Dat de bisschop pen evenwel hun lijdelijk verzet nog niet moede zijn, is blijkbaar uit het mandement dat zij uitvaardigden naar aanleiding van de inhechte nisneming van Ledochowski. Zij manen daarin de geloovigen aan geen gemeenschap te oefenen met priesters, die zich van de bisschoppen en van den paus hebben losgemaakt. Nadat Bi Spanje generaal Moriones door ongunstig weder gedurende eemge dagen werd belét zijne operatiën tot ontzet van Bilbao voort te zettenzyn die thans aangevangen. Het es* cader zal ditmaal ook eens handelend optreden en de landtroepen in hunne verrichtingen on dersteunen. De eerste aauval is tegen het on langs door de Carlisteu geuomen Portugalete gericht. Dezen hebben zich de werkeloosheid van Moriones ten nutte gemaakt om hunne hoofdmacht op de bedreigde punten samen te trekken en generaal Elio bereid gevonden het opperbevel weder op zich te nemen. BINNENLAND. Omtrent den uitslag der rerkieilng ▼oor een lid der Tweede Kamer in het Hoofdkiesdistrict Gouda zie men achterstaand Telegram, Z. M. heeft benoemd tot ontvan- Sr der dir. belast, en acc, te Kralingen c. a. Martens, thans ontvanger te Oegstgeeat c. a. Z. M. heeft benoemd tot Burge meester der gemeenten Hoogbloklaud, Hoornaar en Noordeloos C. J. A. Wynaendts, onder toe kenning van eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Leimuiden, en tot Burgemeester der gemeente Leimuiden G. A. Haentjens Dekker. De luit. t. z. 2e kl J. C. de Borst Verdoom officier van politie bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord wordt op non-activiteit gesteld. #-r de 91 kiezers zijn te Oude water gisteren 79 ter stembus opgekomen. Tot secretaris van Hoog-Blok- land is benoemd de heer F. den Hartog, Lid van den Raad. Donderdag is aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbesteed het ma ken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Noorderhaven te Fijenoord bij Rotterdam. Daarvoor waren 12 biljetten inge komen. Het minste was dat van de Actiën- Gesellachaft für Brückenbau te Duisburg, voor f481.000. In het Vuile Gat tusschen Zuid- Beierland en Tien Gemeten wil men eene zalm- visscherij aanleggen. Voor de gemeenten, die voor de lichting 1874 te iJselstein hebben geloot, zal de eerste zitting van den Militieraad plaats heb ben te Utrecht op Zaterdag 14 Maart a. s. aanvangende des morgens te 10 ureu. Behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten heelt de Raad van Bodegraven besloten de Gasfabriek voor rekening der gemeente over te nemen en te exploitesren. Men nam in de laatste maanden een proef met de ver lichting door middel van petroleumgas, dat echter minder voldeeden bij fcde overname der gas fabriek weder door steenkolengas zal vervangen .worden. Gedurende bet jaar 1878 zijn in 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd de vol gende specienvoor rekening van het Rijk 1.000.000 tiencentsstukken8.026.000 centen; 2.026.000 halve centen; voor rekening van parti culieren: 40.041 gouden dukaten 6.514.073 2} Eu ld enongerekend de dukateutetzamen uitma- ende eene nominale waarde van f 1 ^928.072,50. «Ten aanzien van Dr. Kuyper," schrijft de Haagsche correspondent der (con servatieve) Nieuwe Middelburgsche Courant, tvernam ik, dat hij *yn emeritaat zou aan vragen, met het gevolg dat hij zou kunnen blijven prediken en doop en avondmaal bedie nen als hem dit goed dacht. Is dit zijn plan dan geloof ik niet, dat de Kamer daarmee ge noegen kan nemen, daar hij alsdan niet zou ophouden bedienaar van den godsdienst te zijn, 'tgeen de Grondwet onvereenigbaar verklaart met het lidmaatschap der Kamer. Volgens mijn ge voelen moet Dr. Kuyper zijn ontslag nemen uit den kerkdijken dienst, wil hij als lid derStateu- Generaal kunnen worden toegelaten. Blijkbsar zoekt hij echter naar exceptiën, een verschijnsel dat dit verhaalde mij onlangs iemand, die hem jaren lang had gekend een soort ran «ziekte" bij hem is. Dezelfde vriend van nui deelde mij een anecdote betrekkelijk Dr, Küjja» mede, die historisch moet zijn en die een ei genaardig licht werpt op zijn persoonlijkheid. Te Amsterdam houden namelijk de Hervormde redikanten, even als elders, periodieke bijeeu- omsten of het zoogenaamde Ministerie." De eerste maal nu, dat Dr. Kuyper zulk een T«r- gadering bijwoonde, vroeg hij naar den rechts grond van dat bijeenzijnwaarop Dr. Laurillard zeer snedig antwoordde; «de ééuige grond voor deze vergadering is vriendschappelijke welwil lendheid; staat u dit niet aan, dan kunt ge u onttjjpkken." Of nu een man als Dr. K., als hij in 's lands raadzaal ook zoo steeds enkel finessen uit zou zijnd&r veel goeds zal stich ten, betwijfel ik zeer; liffst hoop ik van hem iets beters 1" Voor deArrondissements-rechtb. te Amsterdam werd Dinsdag eene opmerkelijke zaak bepleit. Een roomsch-katholiek pastoor, genaamd Andreas Naaijers, had bij zijn tests- ment een legaat van f 1000 besproken aan Anna Naaijers, weduwe van Frans Broekhof. Hij last werkelijk een nicht nadie Anna Naaijers heet, maar deze is geen weduwe Frans Broekhof. Hg heeft echter een andere nicht, die weduwe is van Franciscus Bernardes Broekhof, maar met Anna Naaijers doch Johanna Maria Erhard ge naamd is. Regenten vau het roomsch-katholiek esticht Vredenburg hadden, als erfgenamen van et vermogen van dieu pastoorhet legaat aan de weduwe F. Broekhof, geb. J. M. Erhard uit betaald. Anna Naaijers kaam daartegen op eli stelde tegen die regenten een vordering in ooi haar de bewuste f 1000 uit te betalen. Bij monde van mr. Ph. A. Haas beweerde zij, dat haar eigen naam duidelijk is aaugewezen eu dat de toevoeging wed. F. Broekhof slechts eene on juiste aanwijzing is, die het aan haar, Anna Naaijers, gemaakt legaat niet kan doen verval len. Zij was bovendien het peetkind van den pastoor, vroeger een hsrer doopgetuigen. Re genten poerden, bij monde van Mr. I. N. Tra- vaglino, daartegen aan dat gemelde Anna Naaijers niet slechts Anna, maar ook Maria heet, dat zij eerst weduwe was van J. Heymans en thans gehuwd is met F. E. Muhlradt. Volgens pleiter was de naamsaandoiding, wed. F. Broekhof, hoofdzaak en moest aan de eischeres hare vor dering worden ontzegd, imjiieu zij niet koude bewijzen dat zij de weduwe van Frans Broekhof was. Een gehuwde vrouw toch verliest, volgens hem, absoluut haar eigen naam, eu neemt den geslachtsnaam van haar man san. Mr. Hsas repliceerde o. a. dat het laatste wel het geva| is aan de theetafel eu in de samenleving, maar dat uit geen wetsartikel volgt dat de eigen naam eener vrouw geheel verdwijnt al is zy gehuwd. Hij bood aan voor zoover uoodig te bewijzen dat Anna Maria Naaijers dezelfde persoon is als Anna Naaijers, die by bet testament is ge noemd. Het O. M. zal in deze conclusie nemen op 10 Maart e. k. 16 Maart zal, naar men verneemt, worden aanbesteed het bouwen eener ijzeren draaibrug over het Zederik-kanaal in den Hoog- landscben weg, ter vervanging der bestaande voetbrug. Het bouwen van een R. Ksth. kerk met toren te Jutphaas is aangenomen door den heer Peters, te Hoornbergvpor f 61.500; er waren 16 inschrijvingsbiljetten ingekomen. LI. Woensdag is te Hoornaar de eerste steen gelegd van de nieuwe pastorie. Met eene kernachtige toespraak werd dit werk ver richt door den heer W. van v pis, predikant to Aalstvroeger predikant te Hoornaar. Het Geuzenkorps «Pro Patria" te Krimpen a/d Lek herdacht feestelijk den ver jaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, door het houden van een optocht met fakkellicht gevolgd door een buitengewone vergaderingwaar menig hartelijk woord getuigde van innige ge hechtheid aan den Vorstelijkeu jubilaris en zijn bemind Huis. BTADSHIEÜW8. Schoonhoven, 28 Februari. De verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik werd heden door het bespelen van het carillon en het uitsteken van enkele vlaggen herdacht. Gisteren hebben alhier 117 kie zers voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer hunne stem uitgebracht. In 1878 is door de fabrikanten van gouden en zilveren werken alhier verwerkt 112,24 kilogram goud en 2594,440 kilogram zilver. Aan het kantoor van waarborg van gou- deu en zilveren werken alhier is in 1878 aan belasting eu waarborgreohten ontvangen de süm van f 88390,471/s> dus nagenoeg f2740 meer dan in 1872. Sedert 1871 is die som met ongeveer f4640 geklommen. Wel eeD bewijs dat deze industrie hier vooruitgaat. - De waterstand in de rivier de Lek was deze week buitengewoon laag. De stoom boot «Schoonhoven" heeft daardoor zelfs gisteren hare reis naar Dordrecht niet kunnen onderne men eu is gisteren-avond naar de zoogenaamde Steenplaats onder Berg-Ambacht gevaren om daar heden morgen haar gewonen tocht naar Rot terdam aan te vangen. Door het kiescollege der Herv. Gemeente is gisteren avond het volgende drietal predikanten opgemaaktde heeren G. J. de Hoest te IJselmoude, F. Hopster te Lemeleen C. A. Renier te Bergschenhoek. De heer P. van der Hoff heeft de benoeming tot lid van het kiescollege aan genomen, doch de hter J. P. Sperna Weiland heeft daarvoor bedankt. De heer H. C. Helleman van Kinderdijk eu zijne dochter vergastten II. Dins dag het talrijk opgekomen publiek in de nuts- vergadenng op hunne schoone voordrachten. De heer H. droeg een fragment uit ten Kate's planeten, «Het Doode Paard" van Hofdijk, «De Traan" van Greb eu nog eenige komische gedichten, op uitstekende wijze voor, terwijl zijue dochter «Bij de wieg van een kind des armeu" van Van Beers en «Met zen Achten" van Beets ten beste gaf. Te zamen droegen zy Tollens' gedicht Vergankelijkheid", naar Hebei, voor. De heer Helleman en zijne dochter hebben op nieuw den gunstigen naam, dien zij bezitten, op dezen avond ten volle ge handhaafd. FEEST-BERICHTE*. De inzaineliug, door de leden der Feestcommissie te Groot Ammers gedaan tot bestrijding der kosten bij de feestelijkheden in Mei a. s., heeft opgebracht de som van ruim f 300. Voor het natiouaal huldeblijk is te Waddinxveen f 207,511/« en voor de plaat selijke feestviering f 365,89l/j ingezameld. Voor het geschenk aan Z. M. den Koning is in de gemeente Laugerak b/z de Lek ongeveer f 40 bijgedragen. Door de feestcommissie te Har din xveld is, voor het 25-jarig kroniugsfeest van Z, M. den koningalleen in het Boveugedeelte gecollecteerd ruim f 225. Bij de reeds bestaande roorloo- pige commissie voor de plaatselijke feestviering te Oudewater op 12 Mei e. k., zijn 11. Dinsdag nog benoemd de HH. C. H. Dionisms, A. L. GerretseuF. J. IdenburgP. KipsM. L. Kouiugs, W.vanMaanen, 8. Meijer, M. J. J. Nielsen enJ.de Ruwe. Het bestuur der geheele commissie bestaat uit de HH. A. W. M. Jon- geneelvoorzitterC. A. vau Blaricumsecret&ru; J. A. Montijn, penningmeester en A. C. van Aelst en G. P. B. van de Pavoordt, leden van 't bestuur. Te Streefkerk bestaan de com- missiën voor het Koningsfeest uit niet minder dau 25 personen. De feestcommissie bestaat uil de hh. H. Gautier, eere-voorzitterW. van Harten, A. van Kesteren, A. VoorspuijH. de Ruiter, C. A. de Baat, T. Groeneveld, B. Lagendijk, G. Spruy ten burg, F. H. de Visser en P. Boelwelke 10 laatstgenoemden zich belast hebben met het innen der gelden voor de feestviering benoodigd, hetwelk op 14 Maart plaats Zal hebbenterwijl de hb. Voorspuij G. de Vos. T. Lekkerkerker en J. van Vliet, gewone leden der commissie zijn. Deze heeren waren opgeroepen door eene reeds uit 10 jon gelingen bestaande commissie, die gaarne gesteund wilde worden door meer bejaarde ingezetenen. In eeue op 25 Febr. jl. gehouden vergadering werd door de hoofdcommissie besloten dat de reeds voorloopig bestaande commissie zou blij ven voortwerkeu eu ten uitvoer brengen wat de hoofdcommissie mocht besluiten, om het feest zoo aangenaam mogelijk te maken. Deze commissie bestaat uit de hb. S. Scheffelaar Klots, President, J. de Visser, secretaris, Cs. Broere, penningmeester, F. S. W. Gautier, W. de Rui ter, A. de Jong, A. Wenk, J. C. Spek P. Boel Az. an W. Booy. Te Woerden zal de feestelijke optocht eerst op 19 Mei plaats hebben, omdat men dan voor f 80 kan verknjgeuwat men deu 12en Mei met f400 sou moeten betalen. Onder de personen, die zich by den optocht te Amsterdam op 12 Mei zullen aansluiten, zijn velen die zich daartoe belangrijke kosten getroosten. Er zijn costumen die f 200 f 800, ja (1000 en meer vorderen. Een der kostbaarste zal zijn dat van een Jayaanscheu prins, wiens kris eu versierselen uit goud bewerkt met edelgesteenten zullen prijken. Voorts worden bijzonder prachtig de gewaden der prinsen van Oranje en graven van Nessenvan onze admi ralen bijv. van de Ruyter eu van andere voor name personen uit den bloeitijd onzer republiek. Naar men mededeelt, is nij de Commissie voor de plaatselijke feestviering te Amsterdam ongeveer f 50.000 aau bijdragen in gekomen. WATEBSGHAPB- IV POLDER-BERICHT XE. Op 5 Maart a. s., dee voormiddags te 11 uren, zal te Gorinchem in den Doelen eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap ae Alblasserwaard met Arkel beueden de Zou we, ter behandeling der volgende onderwerpen 1° Vaststelling der lijsten van de stemgerechtigde ingelanden. 2* Vaststel ling vsd den staat der kosten van herstel en onderhoud der dijksl&gen per dijkvakover het dienstjaar 187874. 3° Voorstel om zonder verdere bemoeiingen der Vereenigde Vergadering te houden de gewone jaarlijkscbe verpachtingen verkoopingen en bestedingen welke in den loop van het dienstjaar 187475 zullen noodig zijn. 4° Benoeming der Commissie, bedoeld bij art. 25 van het reglement van orde. *-Op 12 Maart a. s. zal in de plaats van wijlen den heer G. Bodde, te Meerkerk, de verkiezing plaats hebben van een Hoofdin geland voor den polder Meerkerksbroek, van het Waterschap «de Overwaard." LANDBOU W-BERICHTEN. Ofschoon in de gemeente Lopik de longziekte op geen nieuwe stallen werd ge constateerd, zijn sedert 21 Februari jl. wederom 3 runderen onteigend en afgemaakt. Sedert 3 Januari II. bedraagt het aantal onteigende en afgemaakte runderen 30 stuks. In de afgeloopen week werden in de provincie Utrecht door longziekte aangetast, onteigend en afgemaaktte Bunschoten l rund m J utfaas 2te Kamerik 2 en te Lopik 3 runderen. Met ingang van 28 Febr. e. k. is tot tijdelijken oprichter over bet rundvee in de gemeente Polsbroek benoemd de beer J. Mer- kestein te Lopik. De zes nieuwe paardenmarkten, in het vorige jaar te Woerden vastgesteld, kun nen nu geheel als mislukt beschouwd worden, daar er Dinsdag niet één paard aau de lyn was. De paardenslachterij te Utrecht neemt meer eu meer toe. Reeds worden 6 paar den 's weeks geslacht. Het vooroordeel tegen het vieesch vermindert, vooral ook omdat een streng toezicht op het ten verkoop aangebodene wordt uitgeoefend. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kere- öeseisohappen, enz. Op de II. Woensdag te Oudewa ter gehouden, vrij talrijk bezochte, uutsverga- dering trad als spreker op de heer W. H. Lut- tenberg uit Waddinxveen, met eene lezing over de van ouds bekende spreuk «Kennis is macht". Bijdragen werdea geleverd door de HH. A. C. van Aelst, Jb. van 't Kruys, Luttenberg eu A. C. van Aelst G.Czn. Woensdag 11. had de vijfde volks voordracht te Haastrecht plaats. De heer Hel leman van de Kinderdijk droeg op metoteriyke wijze voor1De tweede zang uit de Schepping vau ten Kate2. Bach te Dresden3. Ue be taalde doop; 4. Nog al gevat; 5. Eduard III voor Calais, van de Buil; 6. Domen niet dom 7. De traan van Greb8. Een Amsterdamsch standje. Uit bet programma blijktast hij zoo wel ernst als humor gebruikte. Jammer voor bet talryk opgekomen publiekdat de avond zoo spowlig voorbijsneldewant iedereen genoot bij elke voordracht. In de leesvergaderiug der ver- eemging«Uitspanning door Inspanning", te Stolwijk, op Zaterdag 21 Febr. geheuden, werd de Spreekbeurt vervuld door den heer Kruyt, van Sluipwijk. Zijne verhandeliug over «Genot én Zorg" werd met groot genoegen aangehoord even als de daarop volgende bijdragen der HH. T. J. Kroon, J. Hartogsveld, P. Stoppelenburg m J. Quint, vau Stolwijk en P. Blok, fan Berg-Ambacht. Gisteren had te Noordelooa de vijfde bijeenkomst «Tot onderling Nut" plaats. De heer C. J. van Beekum, die dezen avond als spreker optrad, hield eene lezing over bet nut en de noodzakelijkheid van bet gezellige leven. Daarna werden ook nog bijdragen ge leverd door de heeren: Grandjean, J. van Muylwijk, Woutman Jr., Woutman Sr., van de Water eu A. van der Haven. Te Berkenwoude werd Donder dag 11. de laatste volksvoordracht gehouden. De sprekerde heer Ds. Starckenborg van Straaten te Berkenwoude, sprak over «Onnatuurlijk." Door een tal van bijdragen gevolgdwerd deze laatste winter bijeenkomst, die zeer talrijk was bezocht, met een hartelijk woord van den voorzitter ge sloten. Maandag 11. werd te Gielsen- Nieuwkerk de 6e vergadenug gehouden van de vereemging Nut en Genoegen. Als spreker trad op de heer v. Hemert uit Gorinchem die ia eeue verdienstelijke lezing schetste de verschillende toestanden van het menschelijke leven en vooral ook de opvoeding der kinderen aanprees als middel tot vorming van nuttige leden m de maatsdhappy. Bijdragen wërdea gelovsrd door de heeren van Woerkumvan Loonvan Slijpe en Smijter. LI. Donderdag werd te Streefkerk de tweede openbare vergadering gehouden door de vereeniging «Oefening en Vriendschap." Als spreker trad op de heer S. Scheffelaar Klots, die eene volksvoordracht van M. W. Scheltema Ez. voordroeg, getiteld: «Tweeërlei Ouders". Daarns werd door het 5-jarig dochtertje vau den heer J. Streefland, van Lekkerkerk, zeer aardig voor gedragen een dichtstukje, getiteld: «Waarheid en Logen", terwijl eindelijk nog bijdragen werden geleverd door de HH. de Visser, de Lange, Sterkman, MarenissenHoogenboom, Bakker, de Brnio, J. Streefland, van Lekkerkerk eu vau der Stanevau Zuidbroek. REEK- EN RCH00LNIEUWS. ♦—Bedankt voor het beroep naar Krimpen a/d Lek door Ds. C. Diehl te Chaam. Bedankt voor Alblasserdam door Ds. C. A. Reuier te Bergschenhoek. Beroepen te Amsterdam Ds. Ph. J. Hoedemaker te Rotterdam. Ds. A. F. Mackenstoin vau Haast recht heeft Maandag weder ©en voordracht te Gouda gehouden, en wel ditmaal over «de verzoeningsleer," en na de pauze over de mo derne richting in verband met de sociale quaestie. Dit was de laatste van zijne vier voordrachten in dezen winter. Velen hopen, dat bij nog menigmalen te Gouda zal optreden. Mochten de hooge prijzen, on langs besteed bij de verhuring van zitplaatsen, ia het kerkgebouw te Ouderkerk a/d IJsel,als wanneer o. a. elf zitplaatsen in één hank niet minder dan f 392 opbrachten (ongerekend de jaarlijkscbe recognitie van f 3 voor iedere zitplaats), aangemerkt worden als een bewijsdat het dienst werk van Ds. G. Boer aldaar, na een 14-jarig verblijf, nog op hoogen prijs gesteld wordt, 11. Woensdag werd hem als een aandenken aan zijn onlangs genomen besluit tot afwijzing zijner 60ste beroeping naar elderstijdens zijn verblijf te dezer plaatsedoor den kerkeraad en door kerkvoogden en notabelen aangeboden een keurig, rijk met goud gemonteerd van hunne photogra- fische portretten en eene toepasselijke inscriptie voorzien Album dat den vervaardigerden heer C. Begeer, goud- en zilverfabrikant te Gouda, tot alle eer verstrekt. Ds. C. Kuijper te Zegwaard heeft voor het beroep bij de Chr. ger. gem. te Wad dinxveen bedankt. De heer C. Üiepeüdaal, pastoor der Bisschoppelijke Clerezy te Helder, onlangs benoemd tot Aartsbisschop van genoemd Kerk genootschap hier te landeheeft voor die hooge betrekking bedankt. Voor ds vaceerende betrekking van hoofdonderwijzer der openbare school voor gewoon lager onderwijs te Naarden, waaraan F1200 met vrije woning verbonden ishebben zich 102 sollicitanten aangemeld. GEMENGDE BERICHTEN. 22 dezer is op het kagtoor van Vzn Gend en Loos te Rotterdam een kistje met goud (deukeiijk specie) vermist. Een besteller is in arrest genomen, maar, na een verhoor te heb ben ondergaan weder ontslagen. Thans is in arrest genomen een vroeger bij VGend eu Loos in dienst zijnde beambteop wien men vermoe den heeft. --Woensdag kwam te IJselstein uit Utrecht eene lulkschuit met twee knechts aan, welk vaartuig den volgenden morgen vroegtijdig zou gelost worden. De belanghebbende, voor wien de krik bestemd was, des morgens mets van ontlading vernemendebegaf zich san boord en ontdekte, dat een der beide knechts overleden, terwyl de andere zieltogende was. Zij hadden uitgedoofde turfkolen ter verwarming in hunne slaapplaats gezet, die door de beperkte ruimte en afsluiting van lucht een hunner deed stikken. Gelukkig is, door spoedig aangewende genees kundige hulp door Dr. ter Haar, de aadere knecht in het leven behouden hoewel zijn toe stand niet zonder gevaar is. De overledene laat eene jeugdige weduwe ua. In het geuzengesticht te Brielle worden thans 7 weezen verpleegd; jl. Donder dag werden de 6 nagelaten kinderen van Ph. Smit opgenomen, die in den nacht van 1 op 2 Juli 1872 met zijne dochter in het fingel- eche kanaal verdronk en wiens weduwe voor weken overleed. - In da zaak der firma Overklift Co. zou de toestand van den boedel betrek kelijk nog meevallenen zouden de crediteuren, zoo alle pretentiën worden betaald, uog eeu kleine 40 pCt. van het hun toekomende ont vangen Te Berkenwoude, bij deu land bouwer A. v. d. Graaf, verdronk een prachtig paard. Met een wagen strop eeue brug oprydeude, geraakte het paard, wellioiit verschrikt, van de brug in het water. Door den wagen gevolgd, was het weldra gestikt. 4 —Men deelt bet volgends mede om trent een doekspeld (broche)welke prinses Tron- bezkoï te Parya droeg by gelegenheid vau eeu jl. Zondag door haar gegeven bah Deze broche bestaat ut vier eenvoudige kromme spelden vaj Engdacb fabrikaat. De Russische prins Trou- bezkoïoom der prinseswerd indertijdwe gens een staatkundig vergrijp, naar Siberië ver bannen en daar tien jaar lang in een donkereu kerker opgesloten. Men had hem niets laten behouden dan de kleederen, die hij aan het lijf had. Aan een dezer kledingstukken zaten toevallig vier spelden en de eeuige bezigheid die de prins gedurende de tien lange jaren zijner gevangenschap hadwasdeze spelden in zijn donker verblijf weg te werpen en weder op te zoeken. Als hij ze alle vier teruggevonden had, wierp hij ze op nieuw weg om ze andermaal te gaan opzoeken. Wie nit een financieel oogpunt het aanstaande kroningsfeest en zijn aauhang met ingenomenheid begroetenzeker behooren daar onze naburen «Heinrich" of «Michael" onder. Met andere woorden de Duitsche mu zikanten, die tegelijk met de ooievaars telkeu- jare ons land komen bezoekenom in 't najaar de reis naar «die Heimath" weer aan te ne menhebben ditmaal, naar 't schijnt, hun tocht een paar weken vervroegd, om tijdig engagementen voor de Mei-feesten te kunnen sluiten. Zonder muziek, geen feest, en dsar rekenen onze trekvogels op. Met het «gemuth- lichste" gezicht van de wereldvraagt hetuelfde gezelschap van zeven personen, dat straks voor een bagatel al zijn deuntjes voor uw ramen heeft afgeblazen, een sommetje van twee tot driehonderd gulden om op 12 Mei, bij 't feest te adsisteeren. En als ze dan nog maar ko men, op den afgesproken dagEr zijn feest-commissiën, die, de moeielijkheid om mu ziek te krijgen inziende, onze bekende Ne- derlandsche corpsen zijn allen door de groote plaatsen in beslag genoineu de feestviering een paar dagen uitstellen. Als dit nu maar niet algemeen gedaan wordt, kan het zijn goede zijde hebben. Een brutale diefstal had te Am sterdam in de vorige week plaats, 's Avonds ongeveer 9 uur werd van de stoep van een voornaam manufactuurmagazijn in de Warmoes- straat eeu groote zware kist met manufacturen, ter waarde van ongeveer f 1500 b f 2000, weder rechtelijk medegenomen. Men had tot dat einde vooraf zich meester gemaakt van een kar, die men op de Martelaarsgracht zag staan. De politie gelukte het dezer dagen successievelijk vier per sonen in handen te krijgen. Drie wareu uit de miu gunstig bekende buurten der stad; de vierde had zich reeds naar Haarlem uit de voe ten gemaakt. Er bevinden zich onder heu, die reeds cellulaire en andere straffen hebben on dergaan. Bij gelegenheid der collecte voor het aau Z. M. den koning aan te bieden ge schenk kwamen twee heeren der commissie te Eindhoven aan eeu huisalwaar zij het doel hunner komst uiteen zetten. De vrouw ant woordde «Ik geef geen centime voor dien kerel die ons voor een paar weken heeft Laten uit- verkoopen." NB. Voor een paar weken werden de goede ren van dit gezin wegens faillissement bij execu tie verkocht en het bevelschrift begint met de woorden «In naam des Kouings." Zaterdag zijn te Parijs aan de St. Bernards-kadetegenover 't entrepot van wijnen, in tegenwoordigheid van eene groote menigte volksniet miuder dau drie honderd vaten ver- valschte wijn in de Seine uitgegoten. Ze waren met slechts in de hoofdstadmaar ook op ver schillende andere plaatseu in beslag genomen eu bevatten, volgens verklaring van bekwame scheikundigen, soms, doch niet altijd, met een weinig alcohol of werkelijken wijnmengsels vau water, carmyu, cochenille, Campéclie- en Fer- r.ambucohoQt, zwavelzure aluinaarde en pot* asch, fuchaine, aniline, zwavelzure indigo, azo- léine eu wat dies meer zij. De onschadelijkste van deze brouwsels waren kleursels vau vlier kruisdoorn, raalvarozen, moerbeziën, klaprozen, biet enz. De geheele hoeveelheid bedroeg zeven honderd vijftig hectoliter. De uitgieting van al deze ongerechtigheid geschiedde niet zonder plech tigheid. Het volk riep luid bravo, en de gewe- teulooze gifmengers zullen gerechtelijk vervolgd worden. Omtrent den in den nacht van den 22aten dezer gepleegden diefstal van goud en zilver ten kantore van de diligence-onder neming van van Gend Loos te Rotterdam verneemt men nader, dat een vierkant hQuten kistje, geadresseerd aan de heeren J. Allard en Co., St. Buildings Old Broadstreet te Londen en bevattende 1600 sovereigns en 5^ pond Eugelscb zilver, gestolen is. Een paar dagen geleden werd te Haarlem per «poot van den Helder aangebracht een zestal knappe, flinke jongelieden, allen ge boeid en in een blauw pakje gekleed, bestemd voor de militaire gevangenis te Leiden. Het zijn jongeluidie dienst genomen hadden voor Alchin, doch naderhand berouw hebbende, niet wisteu hoe van den dienst naar Indië weer vrij te komen, dan door de ongelukkige gedachte iets te gaan wegnemen, wat hun niet toekwam; de eene stal dit, de andere dat, alles kleinig heden, doch 't gerecht moest voldoening heb ben; de straf volgde op 't misdrijf, waardoor zy evenwel niet ven hunne verbintenis zuilen ontslagen worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 't ls niet uit «ucht tot twistgeschrijfnoch dat ik mij ten doel stelom als kampioen voor Us. van den Broek op te treden, Z.K.W heeft sulks niet noo dig,—dat ik andermaal van uwe welwillendheid gebruik maak, om een plaatsje voor dete regelen in uw Week blad te verzoeken. 't ls om den inzender van het stukje, get. Ansjovis h voorkomende in No. 244 van uw Weekblad, te ken nen te geven, dat, indien mijne gegeven opheldering, omtrent Ds. v. d. Bhem onverklaarbaar en onvatbaar is, ten allen tijde bereid ben hem nadere toelichtingen op de zaak in quaestie te verschaliën des noods in eeue taal, welke hem natuurlijk eigeu is, als de tale Ki- naanswelke taalte oordeelen naar het dialect van tijn schrijvenzijne moedertaal niet schijnt te wezen. Overigens wil ik den schrijver toegeven, wat ZEd. aan het slot van lijn artikel zegtdat de strekking van dit zijn schrijven voor mij minder vatbaar is, ech ter vermeen ik er niet onduidelijk uit op te maken hetgeen trouwens eiken lezer wel in 't oog zal zijn gevallendat ZEd. zioh hiermede voornamelijk ten doel gesteld heeft om Ds. r. d. B. en mijn persoon iets oompromitteerends te willen zeggenwaarop ik ZEd. wil doen opmerken 1° dat Ds. v. d. B. zijn schrijven zeer waarschijnlijk niet zal lezen en 2° dat dergelijke insinuation dan toch nog geheel doel missen en ook door Ds. v. d. B. veel meer dan door mij dergelijk pamfiet-geschrijf verre genoeg beneden critiek geacht wo rdeu. Onder dankbetuiging voor uwe beleefdheidmijnheer de facteurverblijve ik boocaohtend uwe tot wederdienst bereide A. Pluut St. Kiesdistrict GOUDA. Herstem ming op 27 Febr. Uitgebracht 2658 geldige stemmen. Gekozen Mr. M. BICHON VAN IJSSELMONDE met 1645 stemmen. Mr. H. C. VERNIERS VAN DER LOEFF bekwam 1013 stemmen. Heden, Zaterdag, beeft te 'sGia- venliage eene bijeenkomst plaats van afgevaar digden van de fecst-cominiasiéu iu Zuid-Hol land, ter verkiezing van twee personendie aan Z. M. deu Koning het Nationaal huldeblijk op 12 Mei mede zullen aanbieden. Per telegraaf bericht men ons, dat daartoe zijn gekozen de heeren: A. van Dnel te Puttershoek, Prujjt te Geervliet. En tot plaatsvervangers, de heeren: M. Bisdom van Vliet te Haastrecht en R. Blok te Lekkerkerk. ZalmriMoherij to Ammemtol. Ara deu afslag geweest van 23 tot 28 Februari: 28 zalmen, prijs vau f0,95 tot 1,10 per half kilo. bubgeelijke stand. gemeente schoonhoven. Ingeschreven van den 20. tot dön 27. Februari 1874, Giboken: Simon, ouders M. de Wit en G. J.Ten- nisse. Hubertus, ouders H. P. van der Aa en E. P. van den Bergh. OverledenD. de Vaal, oud ruim 3 jaren. W. Noteboom, oud 9 dageu. J. Blommenaaaloud 66 jaren, echtgenoote van H. Krins.H. J. Mulder, oud 1 jaar. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 57 jarenmijn zeer geliefde Echtgenootde Heer PHILIP HEIMAN van BLANKENSTEIJN. Allendie den overledene van nabij gekend heb ben, zullen beseffen, wat ik en mijne bloedver wanten in hem verliezen. Wed. R. van BLANKENSTEIJN geb. Colun. LEKKERKERK, 21 Febr. 1874. (6200) Algemeens kennitgeving. Heden overleed mijn. geliefde Echtgenoot© JOHANNA BLOMMENDAAL, in den ouder dom van 66 jarenwaarvan wij ruim 40 jaren in een genoegelijk huwelijk verbonden waren. H. KRINS, ook uit naam van mijne Kinderen. SCHOONHOVEN, 26 February 1874. (5212) Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden bij de ziekte en het overlijden van onzen geliefden oudsten Zoon JACOB ELIZA GERARDUS,betuigen wij onzen hartelijken dank. J. H. HEIJL. (5208) M. J. HEIJL-VAN SONSBMK. Voor de vele eu velerlei blijken van belang stelling, ter gelegenheid mijner ernstige onge steldheid mij betoondbetuig ik langs dezen weg mijn hartelijken dank. J. A. SNEL. MOORDRECHT, 26 February 1874. (520S) Schoonhoven, deu 24. Februari 1874. Gedrongen door erkentelijkheid, hebben wij be hoefte openlijk onzen dank uit te spreken aan den WelEd. Heer Doctor GALLANDAT HUET, voor de belangrijke operatie aan de borst mijner Vrouw met den meest gewenschten uitelag ver richt, benevens de Heeren van dkr GRIJP Officier van Gezondheid, en C. H. van SCHER- PENZEEL voor de adsistentie, op de meest hu mane wijae daarbij verleend. (6207) J, A. KELLER en hare Ouders. De Notaris BOtL te Gorinchem, zal op Dqn- dehdag 5 Maart 1874, des voormiddag» ten 11 ure, in het Regtkuit Ie GROOT-AMWERS definitief verkoopen en eeuige percelen Bouw-, Hooi-, Tuin- en BOOMGAARDLAND, ouder Groot- Ammerste zamen groot 2 HECTAREN, 19 Aren, 93 Centiaren, in zes percelen, bij biljetten omschreven, waarvan het le perceel is ingezet op f 2Ü00,- 2e en verhoogd op - 1500,- h 3e 350,- 4e h li H a - 775,- 5e u n n ii e - 1900,- u 6e op - 1000,- (5216) Eene partjj IEPEN TOPHOÜT, zeer geschikt voor BRA.NDHOUT. Te bevra gen bij C. DB WIT, Wagenmaker t« Sohoonhoven. (6S16> S.&W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. 5 Cents het boekdeel per week. CATALOGUS op aanvrage gratis verkrygbaar. Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus schrijf- en andere inktsoorten en stem pel-inkten zijn volgens de nieuwste beginselen der wetenschap verbeterd, en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en gevenhalf met water vermengdgoedkoope en goede schryfinkten. Verkrygbaar bij ieder soiled boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON Gimbobn, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technische Praparaten. BELANGRIJK BERICHT AAN HET PUBLIEK. Ik heb de eer het publiek te verwittigen, dat een groot getal apothekers van Holland een grof namaaksel van mijne pillen en van mijne zalf, door hen zeiven gereed gemaakt, onder mijnen naam verkoopen. De doozen en de pottenmijne echte genees middelen bevattende, dragen eene étiket, op de welke men kan lezen: «Pillen Holloway" of «Onguent Holloway, 533, Oxford Street, W.C.;" echter opzichtens de zalfpotten van grootte en middelmatige grootte maakt het opschrift deql van het druksel op het porselein zelf geplaatst. Op de stempel van het Britisch gouvernement, welke gedeeltelijk gezegd étiket of druk bedekt, zijn de woorden: «Holloway's Pills and Oint ment London" gegraveerd (en deze stempel nama ken is een crimineel delie). De zelfde woorden zijn inwendig in bet papver geplaatst, waarop de kleine brochuren gedrukt zijn, waarmede elke doos van mijne pillen en elke pot van mijne zalf omwikkeld zijn. Mijne medicijnen, wettiglijk gedeponeerd ge weest zijnde, zoo zullen de namakers streng door de wet gestraft worden, en in het belang van het publiek verzoek ik het om ze mij desnoods be kend te maken. De inlichtingen, die mij zullen gegeven worden aangaande de onwettige handel in quaestie, zullen door mij als gansch vertrou welijk aangezien worden. THOMAS HOLLOWAY. 533, Oxford Street, W. C., 5 Auguttut 1873. LONDEN. (#19®) GEDICHTEN DüOR C. P. TIELE. Tweede Druk. SchoonhovenS. k W. N. van NOOTEN, 1874. Bij het doorloopen van dit werkje verdeeld in drie afdeelingenn. m.liederenbeelden uit het volksleven en gemengde gedichten, heb ben wij vele gevonden, die getuigen van'«schrij vers ernst en diep gevoel, en waarin voor den nadenkenden lezer, hoe beknopt zij zijn, be moedigende wenken op den weg des leven« zijn te vinden. Deze door den schrijver herziene en verbe terde bundel zal bij vernieuwing zijne lezers vinden. LEEUWARDER COÏ/RANT. Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven ZEVEN TOESPRAKEN m ATB. CO- OBEREL Jr. Uit hft l'rausch door Dr. A. J- OODT, Predikant tt Meppel. Prijs f 1,40. Gebonden in keurig linnen band ƒ1,90. Bij alle Boekhandelaren rerkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2