LEESBIBLIOTHEEK: DIENSTBODE, ORGEL. DE GODSDIENST M JEZUS? PER TELEGRAAF. ADVERTENT1ËN. OpenbareV erkooping MEUBELEN EN HUISRMD, KEUKENMEID, FEEST- .mfea LIEDEREN. EEN WÉ. CENT. WELKE WAS Oneeoigbrid towehen de leden vin het kabinet beeft tot eene miuisteriëele crisis aanleiding ge- *Mrvan een der Bcvo'l?en wa8» Serrano tot hoofd van het uiivoerend gezag, generaal Zaballa tot president van den ministerraad be noemd werd, doch die acker daarmede niet ge ëindigd is. Terwijl de hoofden aldus aan het twisten waren, leverde genferaal Jüoriones slag aan de Carlisten, ten einde deze te noodzaken het beleg van Bdbao op te breken, met dat ongelukkige gevolg, dat hij met zeer aanzienlijk yer!,PS teruggeslagen, ter nauweruood zijne eerste positiën weder kon innemen. Dit bericht heeft te Madrid groote ontsteltenis teweeggebracht en Serrano en Topete hebben zich onmiddellijk met versterking naur het tooneel des oorlogs begeven. Dg Carlisten hébben zich intusschen meester gemaakt van Amposta-, de havenstad van Tortota, nadat liet garnizoen500 man sterk, lafhartig de vlocht genomen had en zijn thans ook in het bezit van Tolosawelke plaats door generaal Lomo verlaten isnadat de verdedigingswerken door hem verniéld waren. Bilbao wordt reeds gedurende langer dan een week door hen ge bombardeerd enofschoon dat bombardement in menig opzicht nog gebrekkig is, gal Moriones spoedig de noodige versterking moeten ontvan gen, of ook deze plaats zal den Carlisten in banden vallen. BINNENLAND. Z. M. heeft bij de rust. schutterij benoemd in de prov. Zuid-Holland, 10de bit. 1ste comp., tot 2den luit. K. van Tuinen, thans sergeant. Artikel 2 van het Muntwets- ontwerp (bepalende het gehalte in goud van den galden) is door de Tweede Kamer met 40 tegen 29 stemmen verworpenwaarna de Minister van Financiën het wets ontwerp heelt ingetrokken. De heer A. Kuyper, die om het lidmaatschap der Tweede Kamer te kunnen aan vaarden, zijn ambt van /^geestelijke of bedienaar van den godsdienst" moet nederleggenheeft zijn ontslag als predikant bij de Hervormde gemeente te Amsterdam gevraagd tegen 16 Maart e. k. Hij wensolit eerst ecnige personen aan te uemeu, die J>ij hem ter catechisatie gaant- Hij de stemming voor een lid van den raad der gemeente Vianeuin de plaats van mijlen den heer H. de Vor Cz. is II. Dins dag aldaar als zoodanig gekozen de heer G. de Vor Oz. '-lot herzi«.iing der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen zijn in verschillende provinciën commissiën werkzaam. De commissie voor de coutróle Gouda heeft tot voorzitter de heer Timmerman van Zevenhuizen en zal de verschillende gemeenten iu dien kring Linnen kort bezoeken. Tot secretaris en gemeente ont vanger der gemeente Asperen is benoemd de heer A. v.. d. Pol. De heer Jhr. F. G. E. Merkes van Üei.dtmajoor-commandant der d.d. schutterij te Gorinchemheeft Z. Mden Koning een eervol ontslag als zoodanig gevraagd, v Z. M. de Koning zal zich- met ge volg den 17den dezer van liet Loo naarTilburg begeven, om de onthulling van het stónd beeld van Z. M. Willem II aldaar bij te wonen. bij de aanbesteding van de nieuw te bouwen school aan de Noord te Kralingen waren de minste inschrijvers de heeren F. C. de Jongh te Ameide en W. J. de Jongh te Rot terdam te zarnen voor de som van f 24920.. eerste zitting van den Mili" tie raad in dit Militie-kanton zal gehou len wor den te Gouda, op 18 Maart a. a., des voor- middags te 10 uren en de tweede zitting zal worden gehouden te Leiden, op 13 April a. s., des voormiddags te 11 uren. Voor plaatsver vangers en nummerverwisselaars, den 22 April a. s., des vooruuddags te 91/, uren. Volgens een bij het beurscomité voor publieke foudseu te Amsterdam ingekomen brieldoet de Spaansclie regeering een voorstel tot betaling van de twee achterstallige coupons der Spaausche buiteuiandsche 3 pets. obligatiöu, op den volgenden voet Er zal verstr.kt worden een toereikend bedrag van pagarès der Rio Tinto mijnen en der nationale goederen; deze zullen inde bank'yan Engeland worden gedeponeerd en daar tegen uitgegeven bui teuiandsche obligatiënrentende 5 pet.'sjaars, losbaar pari door middel vau een amortisatie' fonds van 3 pet., waardoor de vroegere wijze van betaling van l/s buiteuiandsche schuld k 30 pel. vervalt. r Te Londen is dit voorstel gunstig ontvaugen. Er zou op gisteren eene vergadering van fondsen houders aldaar plaats hebben. Het beurscomité te Amsterdam heeft, dankzeggende voor deze inlichtingen, veraocht, dat men ook de belanden der houder* van Spaansche binnenlandsche schold in het oog zon houden. Omtrent den oorlog met Atchin bevat het Dagblad eene particuliere correspon dentie uit het bivak bij Penajoeng, dd. 18 Jan., van eeu officier die tot den stal van kol. dé Rojr vau Ziudewijn heeft behoord, bij de ope ratie op 6 Jan., waarbij van eene macht van 11ÜU man 230 man gedood en gewond wer den, meest allen door kogels. Wij ontleenen daaraan het volgende: *De kolonel heeft zich bijzonder kranig gehoudenzonder hem hadden a ij nooit den Miasigit met omliggende verster kingen genomen; zijn moed, zijn voortvarend heid, heeft ons de overwinning bëzórgd; het paard werd onder hein doodgeschotenterwijl de kogel, dwars door het paard gaande, in zijp. rechter onderbeen even boven den enkel bleef zittentrots die wonde heeft hij toch het kommando blijven voeren en te voet de troepen tegen de borstweringen aangevoerd en voorge gaan. Ik had de eer verschillende orders van den kolonel gedurende het gevecht over te bren gen. Op het oogenblik, dat de troepen on zerzijds begonnen te weifelen door de zware verliezenzijn wij onder een hoerah de troepen voorgegaan, met dit gevolg, dat we den vijand verdrevenvan de 7 stafofficieren van den kolonel werden er 5 gewond, de kapitein der artillerie Schneither, kogel in den rechterarm; kapitein van Lier, kogel tegen den rug, die zware inwendige kneuzing heeft veroorzaakt; luit. ten Bosch, schampschot, terwijl ook zijn piard twee schamp schoten bekwam; kapitein van Daalen (die een verduiveld kranige kerel is) en 1. luiteuant de Jongh kogels. Met veel moeite ben ik te paard de versterking ingedrongenwaar ik echter moest afstijgen, om de borstwering; daarop. be^ ik gerend naar dfi oostzijde van den ïk piet afgesloten waande door een muurdoch slechts door een kleine borstwering, daarover ik heensprong en tan die zijde dan ook de eerste was, die iu den Missigit kwam; een 50tal flankeurs waren echter reeds van een andere zijde in de versterking gedrongen, waarop dejvijand de vlucht had genomen. Ziedaar in korte trekken wat er op den 6. Januari is gebeurd. Dien dag werden 12 officieren gewond en luitenant Comfurius vreeselijk schot door beide oogen totaal blind; verder vrij ernstig kapitein von Mauntz, schot in den buik; luitenant Hemmes schot door rechterheup. Naar men aan de Gron. Cour* mededeelt, is voor het seminarie bij Batavia ruim 2 ton gouds ingeteekender komt nog ruim l ton te kort. Overal iu ons vaderland worden thans pogingen aangewend om het ont brekende aan te vullen. Dezer dagen ontving de heer E. J. van der Mijle, geneesheer te Groot-Aminers, van de Amerikaansche geneeskundige faculteit vHonoris Causa" het Diploma als Doctor in de geneeskunde, begeleid van een loffelijk getuig schrift voor |iet beantwoorden van eene prijs vraag op verloskundig gebied. Naar men yerneemt is door wij len mej. Anna Slingerland bij u terste wilsbe schikking aan het Hervormd Diaconie Armbe stuur te Meerkerk gelegateerd ruim 4 hektaren weiland, ouder uitdrukkelyke bepaling, dat de revenuen daarvau als buitengewoue bedeeling^i den winter mogen worden aangewend. De verbetering der havenwerken te Delfzijl is aangenomeu door den heer J. P. Kalis, te Sliedrecht, voor f 121.111. De Raad van Amsterdam zal eerst daags eene niet onbelangrijke quaestie te be slissen hebben. Onder de sollicitanten naar de betrekking vay len hulponderwijzer aan eene der openbare tussclienscholeu kwam o. a. voor zekere 2e hulponderwijzer aan de armenscholen, die wegens geschiktheid, bekwaamheid en an ciënniteit, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders, voor de vacante betrekking in de eerste plaats in aanmerking behoorde te ko men. De betrokken schoolopziener en hoofd onderwijzer echter zijn het met Burg. en Weth. niet eens, omdat de sollicitant den Israëlitischen godsdienst belijdt, en dus niet kan voldoen aan de bepalingen van het schoolreglement, dat voorschrijft, dat ook op Zaterdag school moet worden gehouden. Zij stellen daarom voor, be doelden candidaat niet op de voordracht te plaatsen. Burg. en Weth. blijven evenwel bij hunne meeuing en hebben, onder overlegging van alle pmtrent deze zaak gewisselde stukken, den Raad eene voordracht aangeboden, waarop de sollicitant in quaestie als No 1 geplaatst is. De door den schoolopziener en deu hoofdonder wijzer als le candidaat voorgestelde persoon staat op dc voordracht No 2. Iu de Goudache courant bericht de lieer P. Ypolaar, dat zijn naam onder de aanbevelingen van den heer Bichon vaii Ussel- monde tegen zijn wil is geplaatst. De heer D. de Knijp komt daartegen op, en beweert, dat van genoemden heer Ypelaar toestemmiug was verkregen tot het gebruik maken san zijn naam. De redactie der Goudsche courant heeft de zaak onderzocht, eu verklaart dat de heer Y. eerst wel zijue toestemming had gegeven, doch dit later nog tydig genoeg beeft ingetrokken. In de gemeente Nieuwpoort is dit jaar geen eukele loteling. Te Ouderkerk a/d IJael heer- schen de mazelen algemeen. Van de ruim SüO leerlingen bezoeken slechts 80 de schoolwaar- ouder uil slechts vier huisgezinnen van het ei genlijke dorp. Hoewel de inazelen-épidemie uit de gemeente Streefkerk geweken is en gelukkig niet veel sterfgevallen dien ten gevolge hebbeu plaats gehaddient toch vermelddal io één huisgezin aldaar biuuen den tijd van 14 dagen 4 kinderen zijn overleden. Door den gemeenteraad van Oudewater zijn herbenoemd als mede-Directeuren van de Lijndraaiers-beurs de HH. J. van Ameyde eu G. van der Lee aldaar. FEEST BERICHTEN. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning deu wensch te kennen gegevendat de gelden voor liet nationaal geschenk van 12 Mei a. s. bestemd, aan 11D. zullen worden ter hand gesteld tot een weldadig doeldoor Zijne Majesteit aan te wijzen. (Amst. Ct.) Door de afgevaardigden der ver schillende commissiën in Zuid-Holland voor het nationaal geschenk aan Z. M. den Koning, Za terdag te 's-Gravenhage bijeengekomen, zijn op voorstel van één der aanwezigen, gekozen tot leden der hoofdcommissie de beide oudste Bur gemeesters uit deze provinciede heeren A. van Uriel te Puttershoek en J. D. |Preuyt te Geer vliet. Als plaatsvervangers werden aangewezen de heereu M. Bisdom vau Vliet, Burgemeester van Haastrecht en R. BlokBurgemeester van Lekkerkerk. Ruim een 80-tal heereo waren ver gaderd. (Reeds in een gedeelte van ons vorig uommer apgenomen.) Van de in de vorige week ver melde benoemde leden der commissie voor de plaatselijke feestviering te Oudewater, in Mei e.k., hebben als zoodanig bedankt de HH. A. L. Ger- retsen, F. J. idenburg, P. Kips en W. van Maaneu. In hunne plaats zijn alsnu benoemd de HH. A. van Aelst, J. Mijderwijk, K. Sille en H. de Zwartdie zich deze benoeming hebben laten welgevallen. Voorts zijn drie onder-com- missieu benoemd om voor die feestviering met inteekeningslijsten bij de ingezetenen rond te gaan. De collecte voor het geschenk aan den Koning, te Meerkerk en teNieuwland gehoudenbedraagt voor de eerste gemeente ruim f ba,00 en voor de laatste f 53,00. Door de plaatselijke feestcom missie te Ouderkerk a/d IJsel is bij inschrijving en collecte bijeengebracht de som van 'f 825 oenevens nog f 33 J voor den gecostumeerden optocht. Te Leksmond is voor het natio naal geschenk aan L. M. ingeschreven voor f 106,58. Voor het nationaal geschenk aan Z. M. is te Hei- en Boeicop ingezameld f 33,60, te iiagestein f46,70 te Everdingen f 66,60. Door de ingezetenen van Ouder kerk a/d Usel is door tusschenkomst eener daar toe bestemde commissie bijeeugebracht de som vau 1 215, vour eeu Nationaal geschenk aan Z. M. den Koningwelke som aan de Hoofd commissie zal worden overgemaakt. De II. Maandag te Oudewater gehoudeu mzaineliug voor het Nationaal geschenk heeft opgebracht de som van ruim f 160. Voor het nationaal geschenk aan Z. M. is te Brandwijk f27,39, en te Gij- beland f 28,76 bijeengebracht. Dus te zameu f 56,15. In de gemeente N eder-Sl i uge- land heeft li. Dinsdag de collecte voor het na tionaal cadeau 1 31 opgebracht. Door de commissie, in zake het nationaal cadeau, is te Ottoland 11. Dinsdag daarvoor I 47,36 ingezameld, Te Streefkerk is voor de feest viering in Mei a. s., door de aldaar bestaaudë commissie ontvangen eene som van f 350,20. Te Berken woude is voor hel na tionale geschenk aan Z. M. bijeengebracht de som van f 31,85. De Haagsche vrouwen hebbeu het plan aau de Komugm een ^tuinbeeld iu wit manner aau te bieden, tot versiering van deu tuin van het huis ten Bosch en voorstellende de liefdadigheid. De heer La Comblé te Delit zal het beeld beitelen. De feestelijkheden by gelegen heid van de 25-junge regeering van Z. M. Wil lem III zullen waarschijnlijk te Krimpen a/d Lek plaats hebbeu op WoensJag 13 Mei en bestaan uit eeu bi8toriscn-allegori8chen optocht, eeu school feest, volksvermaken en vuurwerk. Tot dit duel is bijeengebracht door de ingezetenen de som van f 580 terwijl de Gemeenteraad f 50 ta| beschik king van de Feestcommissie heeft gesteffi. Bij den Burgemeester van Am sterdam is eene gift vau f 2000 ingekomen voor het nationaal huldeblijk op 12 Mei 1874. Men vleit er zich in het leger mede, dat bij gelegenheid van het kroningsfeest op 12 Mei a. s., door Z. M. den Koning eeu 1 uitgebreide kwijtschelding van strafregister eu roieermg vau vunmssen zal verleend worden aan militairen beneden deu rang van officierdie door later goed gedrag aanspraak op rehabili tatie verworven hebbeu. STADSNIEUW* EohoonhoTun, 7 Maart. Door den gemeenteraad ia be noemd tot regent vau het Gereformeerden Wees huis, iu de plaats van wijlen deu heer J. M. Lazonder, de heer G. Lazonder. Door den raad is besloten de levering der beuoodigde keien voor de bestra ting vau de Koestraat, op te dragen aau de heereu Kioos van Lnnburgh te Rotterdam, eu wel de keien 4 189,90 per 1000 stuk». De 7a keien k f62 per 1000 atuks. De kant keien f 0,80 per strekkeuden Meter. In de algemeeue vergadering der Nyverheids-vere.uiging voor goud- eu zilver- smedeu alhier op 2 Maart 11., werd de rekening over 1873 vau eeue door eene commiasie koste loos geadministreerde inrichting /Tot hulp in lijden", ter verlcening van hulp mo ziekege brekkige en bejaarde werklieden en ter tegemoet koming in begrafeniskosten tellende 127 leden met een batig saldo van f2683,82, goedgekeurd. Deze gunstige staat der kas werd genoegzaam geacht om in plaats van zooals thans de bal ft en een vierde, voortaan bij ziekte of verwou- ding, gedurende twaalf weken, twee derde en de dertien volgende weken een derde van het gewone werkloon uit te betalen. In plaats van wylen den hear J. M. Lazonder is door den gemeenteraad tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer S. van Nooteu. Door den raad is besloten voor de feesten op i2 Mei, onder zekere bepalin gen ter beschikking der feest-commissie alhier, te stellen de som van f 500. Naar men verneemt, is voor het geschenk aan Z. M., alhier ongeveer f 150 in gezameld. Het Kiescollege der Herv. Go- meente zou gisteren-avond een beroep doen, doch de vergadering isvóór zy daartoe overging, uit elkander gegaan. Aan het muziek- en zang- gezelschap Apollo" is door den raad toegestaan om voor de zangoefeningen gebruik te maken van een der lokalen iu het schoolgebouw met genot van vrij vuur eu gaslicht. Tot buitengewoon ambtenaar bij de PI. Belasting is door den gemeenteraad be noemd G. Pince van der Aa. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN. In de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap vDe Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", op 5 dezer te Gorinchem in deu Doelen gehouden, zijn de lijsten van de stemgerechtigde ingelanden vast gesteld, alsmede de staat der kosten van her stel en onderhoud der dijkslagen per dijkvak over het dienstjaar 1873—-74. Aangenomen is het voorstel oiu zonder verdere bemoeiingen der vereeuigde vergadering, de gewone jaarlijk»che verpachtingen, verkoopiugen en bestedingen, welke iu deu loop van het dienstjaar 187475 zullen noodig zijn te houden, eu eindelijk zijn benoemd tot leden der commissie, bedoeld bij art. 25 van het regiemeut van ordede heeren A. P. H. A. de Kleiju, te Ameide; E. Aaneu, te Hoornaar; J. Vroege, te Alblasserdam Blob, te Noordeloos; en de voorzitter A. H. vau Tieuboven, te Gorinchem. LANDBOUW-BERICHTEN. Als eene bijzonderheid kan wor den vermeld dat jl. Donderdag te Groot^AiA? mers het recht van erfpacht van eeu stukje bouw land, groot 12 roeden 20 ellen publiek is ver kocht voor de aanzieulijke som van f 1270. Iu de afgeloopeu week werden in de provincie Utrecht 11 rundereu onteigend en afgemaakt, als door longziekte aangetast, en wel in de gemeente J utpbaas 4Lopik 3 Wilms 2 eu in Linschoteu en Polsbroek ieder 1 rund. Door de directie der Utrechtaolie beetwortel-suikerfabriek worden weder contracten met landbouwers gesloten voor de levering van beetwortelen voor de volgende campagne. De aanbiedingen hebben op groote schaal plaats, zoodat de directie thans contracten sluit van f9 tot f 10 per 1000 kilo. De heer K. Rezelman, landbou wer te Winkel (Noord-Holl.) heeft het plan ontworpen eener vereeniging ter veredeling onzer huisdieren, bepaald varkens, schapen, koeien en paarden. Ecu bezoek, voor korteu tijd aan Londen en omstreken gebracht, en de daar gemaakte op- merkiugeu gaven hein daartoe aanleiding. Het is een feit, dat het Hollaudsclie vee niet meer met het beste op de buitenlandscbe markten kan wedijveren en dat men elders uitstekende vor deringen heeft gemaakt in het veredelen der rassen, waarvan hier de meesten nauwelijks eeuig denkbeeld hebbeu. De heer Rezelmau wenscht, met anderen, land te koopeu eu een boerderij in te richteu waar proeven ter ver edeling van den veestapel genomen en uitste kende rassen aangekweekt worden. Da kosten zijn berekend op eeu ton gouds, het kapitaal te splitsen m aandeeleh vau f 500 ieder. On geveer de helft der aandeelen is reeds geplaatst. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitroe- ringen van Muziek- en Rederijkers- Gezelsonappen, ens. Het departement «-Krimpen a/d Lek" der maatschappij tot Nut vau 't Algemeen hield Donderdag 5 dezer zijn laatste winter vergadering. Als spreker trad op de heer Ds. van Hoogstraaten van Krimpen a/d MJseJ, met eeu redevoering over uüt Weefde." Na de pauze werden bijdragen geleverd door de heeren van Hoogstraaten eu Horsman, Donderdag 11. werd te Berg-Am- bacht de laatste vergadering voor dezen wiuter in de vereeniging: t W mterlezingen" gehoudeu. Als spreker trad op de heer A. Kuijleuburg Pz. van Schoonhoven, die de licht- eu schaduwzijds der 19e eeuw schetste. Ernstige en luimige bij dragen werden geleverd door den spreker en de heeren L. Akkerhuijs JEz. en C. jB. van Baaren, van Schoonhoven. 27 Febr. 11. had te Leksmond de tweede volksvoordracht der aldaar gevestigde af- deeling van de Ntderl. vereeniging tot bsper- V'tig van openbire dronkenschap in het school lokaal plaats. Als spreker trad op de heer J. F. Schuld vau Meerkerk, die in eene lezing schetste: liet onderscheid tusscheu weelde en uitgaven boven vermogen. Daarna werden bijdragen geleverd door de heeren van Slijpe Sehnld, Vink, Arentsen en vau Loon. Woensdag-avond werd door de leden van het Reciteercollege vHooger zij ons Doel" te Benschop een tooneelstuk opgevoerd getiteld: Baboe Kita" door A. Ruijsch, *'t Was maar een loods," in vier bedrijven met coupletten. Het stuk voldeed zeer goed en werd op ver dienstelijke wijze door al de leden uitgevoerd. Het nastukje getiteldr/Jocri«se de Vondeling", in één bedrijf, viel mede bijzonder in deu smaak. Het was echter jammer dat bet publiek uiet zeer talrijk was eu dat deze opvoeriugeu niet iu den geest vallen vau meerdere ingezeteiieu dezer gemeente. Merkwaardig is het echter dat een nog zoo kort opgericht gezelschap zulke vorde ringen maakt dat bet reeds de opvoering vau zulk een tooneelstuk beeft durven ondernemen. l)e rol van den zestienjarigen Knaap, in het eerste stuk werd uitnemend vervuld door den jongeheer A. Galis, wiens vrijmoedigheid zeer de aandacht trok vau het publiek. 2 Maart gaven eenige heeren, meerendeels officiereu uit 's Gravenhage, te Gouda een concert. De opbrengst zal strekken ten voordeele van militaireu, die in deu oorlog tegen Atchin hulpbehoevend zijn geworden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Beroepen naar de gemeente WQud Ds. J. A. van Wijk te Gouderak. Ds. K. W. Hulstijn te Vreeswijk il beroepen te Pairaga in Friesland. beroepen te Oud-Alblas Ds. P. Deetman te Nijkerk. Ds. D. Niesseu te Wijk heeft voor het beroep naar Waarder bedankt. Bevestiging en intrede van Ds. H. J. Bergsma te Wijngaarden op 15 Maart a. s., des voormiddags 91/, en des namiddags llJt ure. Bevestiging en intrede van Ds. Th. Hoog te Sluipwijk op 22 Maart a. s., des voormiddags 91/, eu des namiddags 21/a ure. Ds. M. Lotz, van Pijnacker, is voornemens op den 19den April a. s. te Schel- luinen zijn iutreêreóe te houden. Naar men ver neemt, ziÉtl hij bevestigd worden door Ds. Haver kamp Begemann, van Gouda. Verleden week werdeu de kerk voogden te Hoornaar aangenaam verrast met eene gift van f 50uit Gorinchemvoor de fut eigen middelen eli bijdragen reeds in aan bouw zijnde pastonë ul die gemeente. De gever die onbekend wenscht te blijven, wilde, volgens bijgevoegd schrijven, ook eeu enkel steentje daaraan bijdragen, als bewijs zijner belang stelling en uit vriendschap van velen aldaar ondervonden. Woensdag-avond is te Noorde loos, na bet emdigen der godsdienstoefening, eeue collecte gehoudeu voor de inneming tot opleiding van predikanten vau deu heer J. vau Dijk Mzn. te Doetinchem, welke collecte de aanzienlijke som van ruim f 63 heeft opgebracht. Maandag 11. is de benoemde hoofdonderwijzer aau de le openbare school voor gewoon lager onderwijs te Lekkerkerk de heer P. W. vau Melaan, iu zijne betrekking ingeleid, in tegenwoordigheid van den gemeenteraad eu eemge belangstellendenby welke geiegeuheid door den burgemeester dier gemeente eeu toe passelijk woord werd gesprokcu. De hulponderwijzer J. van Vul pen te Gouderak heeft tegen 15 Mei zijn ont slag aangevraagd. Voorde vaceerende hoofdonder wijzers-betrekking te Asperen heeft zich tot heden slechts één sollicitant aangegeven. De vereischten zyngeëxamineerd voor de Fransche en Hoog- doitacüe talen en dat tegen f 825 met woning en tuin. GEMENGDE BEBIGHTEN. Onder de te Groningen ingeko men giften voor een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning komt eene voor met bet volgende bijschrift i-Wanneer de coupon betaald wordt Hoor Spanje, Dan geef ik gaarne meer voor Oranje." Te Tilburg is een man overleden, die de aandacht van het publiek bijzonder heeft getrokken, juist omdat hij er zich aan onttrok, een ongelukkige die zich steeds verbeeldde dat elk het op zyn leven had gemuut om hem zijn geld te ontstelen. Nu zijn enkelen in die zoo vreeselijk gebar ricadeerde woning binnengedrongen. Het aantal pallissaden, met kettingen verbonden en waarvan er eukele op scharnieren draaiden om een nau- wen doortocht te latenis niet te vermelden ook de ijzeren bouten voor de ramenmaar de deur wekte nog meer aandachtvoor het venster daarboven hing een kolossale ijzeren plaat, die niet kettingen heen en weer kon bewogen wor den, om naar omstandigheden licht te kunnen doorlaten of tegen deukbeeldige kogels te be schermen. In de zitkamer vond men koperen laarzen, een koperen masque met neus eu oogen, ette lijke harnassengeweren, een koperen rond dek- klèed om Ouder (e slapen; op tfe'brandkast, die zoo vol was met specie, dat er niets meer in kon, twee zakken met f 1000 elk aau specie, benevens een waschkom met kruidtusschen pa pieren en linnengoed 17 bankjes van f 1000 elk. De eigenaar van al dat geld hetwelk hem zoo veel angst veroorzaakt had, lag kalm op een rustbedomdat bij niet wist dat vreemden zoo in zijn boedel rondtastten, dien hij niet meer behoefde. Een persoon, in dienst van de firma E. en Co. te 's Hageis met een som van f 600, hem door zijn chef toevertrouwd tot het doen vau betalingen, verdwenen. Als eene bijzonderheid wordt ver- m«M dnt te Montfoort, binnen één jaar tijds, de echtgenuultü vau de beide wethouders elk bevallen zijn van twee jongens. Drie daarvan zijn nog ui blakeuden welstand. Werkelijk ontzettend is het vol gende bericht van Havas omtrent de ellende te Parijs *Het schijnt wel, of wij Londen in zelfmoor den zullen voorbijstreven. Heden (26 Febr.) heb ben wij een gausche reeks zelfmoorden op te tee kenen. Vij? vrouwen, waaronder eene van twee en tachtig jaar, zijn het veuster uitgesprongen. Van de overige zelfmoorden, door ophanging, verstikking met kolendamp, verdrinlcing enz. willen we niet eens meer reppen, zóózeer nemen ze in aantal toe. De meesten dezer ongelukkigen wordeu door gebrek tot de wanhopige daad ge drongen hoe ook de openbare liefdadigheid alles inspant om te hulp te komen. De groote gaar keukens hebben de loffelijke gewoonte ingevoerd om eiken morgen de overblijfselen van den vori- Ïen dag om niet den behoeftigen uit tedeelen. n de volkskeukens gaat het druk toe. Zelfs wel- gekleede lieden, heeren met het kruis van 't legi oen van eer op de borst, zien zich genoodzaakt om in die inrichtingen huu onderhoud te zoeken. Een aantal winkeliers reiken brood uit, anderen aard appels, weder anderen verlengen kosteloos de pand briefjes. De bank van leening beeft last om de aangeboden voorwerpen den behoeftigen zoo hoog mogelijk in rekening te brengen; de beleening op diamanten en schilderijen daarentegen is met eeu derde verlaagd. Door honger en gebrek van allerlei aard nemen de ziekteu toe en de hospi talen zijn overvol. Er wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van pepermunt, als schadelijk voor de gezondheid daar ze, vooral de kleine ster retjes-pepermunt, veel vitriool bevat. Men kan zicb daarvan overtuigen doer een stuk daarvan boven eene vlam te plaatsen, men zal dan zien, dat uit de pepermuut een blauwe vlam, door de vitriool veroorzaaktte voorschijn komt. Heden, Zaterdag 7 Maart. Regeermgs-telegramaangeboden te Buiten zorg 6 Maart, 7 ure 50 mm. voormiddag; te 's Hage ontvangen 7 Maart, 9 ure 57 min. De politieke toestand was onveranderd ge bleven. De omtrek van de legerplaats en den Kraton was rustig. De van de West naar AtBjin opgekomen hulptroepeu waren naar hunne woonplaatsen teruggekeerdalleen was nog een klein getal van Pedir en Merdoe (oostelijk van Atsjin) gebleven; wat zij uitvoerden was onbekend. Op den Passar, nabij het kamp, vermeerderde de aanvoer van koopwaren. Aan de vestiging in den kraton werd krach tig gewerkt. L)en 18. February waren drie oorlogsschepen naar de Staatjes op de West-, Noord- en Noordoostkust gezonden met pro- clamatiën en stukken, ter voorbereiding van de regeling hunner toekomstige verhouding tot Nederland. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Bij den zeer lagen waterstand van de binnenwateren, en ook van de Vuitennvierenziet men in verschillende oorden van ons land den boerenstand ijverig in de weer, om slooten en andere binnenwateren uit te graven; om reden één man met de spa thans meer kan verrichten dan by hoog water twee of drie met een baggerbeugel. Zoude bet sommige gemeentebesturen kwalykgenomen kunnen worden, indien zij zich een weinig vernederden, om bij de boeren eens een les te gaan nemen, en ook de gelegenheid waarnamen om harens of vaarten, die thans met de spa kannen uitgediept wordenvan den overtolligen grond, zand en steenen te outdoen, en werken aan hooge wallen of dyken uitstelden tot den tyd,.dat de havens, grachten en vaarten eerst waren uitgediept Met ae plaatsing zal u zeer verplichten iemand, die voorstander is van nuttige verbeteringen, inzonderheid wat den handel en de njjverüeid betreft. Feestviering 12 Mei. Voornemens zijnde om onder redaktie van den Heer W. J. Hofdijk een Gedenkboek der Feestviering ter gelegenheid van de 25jarige regeering van Z. M. Willem UI ter perse te leggen, wenden wij onft langs dezen weg tot allen in den landedie bouwstoffen voor dit werk kunnen verschaffen, eu genegen zyn deze onder neming te bevorderen. Vooral hebben wy hierbij het oog op de vele Feeat- oommusiën, die sioh in de meeste plaatsen hebben geconstitueerd; en daar 'tons plan is van elke feest viering, zelfs inde kleinste plaats, melding te maken, verzoeken wij iedere Commissie ons m ruime mate mede te deelen, wat in bare plaats op den dag van het Kroningsfeest is voorgevallen. Verder honden wy ons aanbevolen voor particuliere mededeelingen omtrent dit onderwerp; kortom voor alles wat kan strekken om ons boek zoo volledig mo- gelijk te maken. Aangezien al de namen der leden van Fceztcom- mieeien in het werk zullen voorkomen, gelieve men ook diérvan een jniste opgaaf te zenden. De mededeelingen omtrent de feestelijkheden wenseh- teu wy gaarne zoo spoedig mogelijk ne 12 Mei te ontvangenmaar de namen der Leden van de Com missiën nu reeds, om de lijst vooraf te kunnen sa menstellen. Haarlem, DE ERVEN F. BOHN. Maart 1874. OPGAVE van het getal kiezers in het kies district Gouda, dat heeft gestemd bij de herstemming op 27 Februari II. en bij de eerste stemming op 13 Februari, benevens van het aantal kiezers volgens de lijsten. DISTRICTEN. Kiuera. lstemm. Herstem. Gouda 422 331 327 Oudewater 93 81 79 Hedendorp 32 26 29 Langeruigeweide 42 32 35 Bodegraven 147 110 114 Papekop 24 18 16 Weerden 170 123 119 N ieuwkoop 90 67 68 Zevenhoven 46 36 36 Rietveld 36 31 27 Waarder 42 32 36 Barwoutswaarder 26 19 23 Boskoop 101 90 85 Wté&Wraeir 123 90 92 Zerenhuicen Moerkapelle 80 22 102 77 76 Bleiswijk 63 50 55 Reen wijk 109 86 84 Moordrecht 63 55 50 Nieuwerksrk a/d IJsel 52 35 41 Capelle 57 38 38 Ouderkerk a/d IJsol 66 102 sn 85 Krimpen s/d Usel 37 80 Lekkerkeik 102 77 80 Krimpen i/d Lek 57 44 44 Berkenwoude 27 93 23 Gouderak 49 36 27 Schoonhoven 165 122 117 Berg-Ambacht Ammeratol 110 23 133 100 102 Stolwijk 96 68 75 Haastrecht 78 63 68 Vhst 24 14 14 Mijdrecht Wilnis 107 92 69 65 72 66 Zegveld 50 39 41 Kamerik 110 79 88 Kockengen 39 38 95 üarmelen V eldhuizen 86 108 73 86 Linschoten Snelrewaard 60 36 96 60 70 Montfoort Willeskop 53 35 88 58 68 Vinkeveen 109 63 75 Totaal 3472 2598 2666 BUEGEELUKE STAND. GEMEENTE 8CHOONHOVEN. Ingeschreven van den 27. Feb. tot den 6. Maart 1874. Gbboeen Dina, ouders J. M. van Goch en J. Berkeleij. Maria Marregriethaouders Q. J. van Baaren eu H. de Kok. Adrianus Cornells, ouders D. van der Ree en H. van Buaren. Ondkrtbouwd: J. van der Sluis met C. F. A. Haag, wonende te Winsum, vroeger te Schoonhoven. ZalmviMoherij to Ammeratol. Aan den afslag geweest van 2 tot 7 Maart27 zalmen, prijs van f 1,00 tot 1,10 per half kilo. CORBE8PONDENTIE. In de adverteniie van E. Noteboom betref fende Portretten van Ds. Uitterdijk in het vorig nommer, staat als grootte 38:13 Ned. duim; dit moet zijn 18 13 Ned. duim. Na eene kortstondige ongesteldheid overleed heden, in den ouderdom van ruim 68 jaren, tot ons aller innige droefheidonze geliefde Moeder en Behuwdmoeder ANNA MARIA VERSCHOOR, Weduwe van JOHANNES van WALSEM. J. W. FIJTING van WALSEM. A. M. HENTZE van dhr HOUT- VAN WALSEM. J. C. DE HAAN - van Walsbm. AM8TERDAM, 27 Februarij 1874. (6925) Heden overleed, na een langdurig lijden, myne geliefde Echtgenoote PIETERNELLA IJ BURG, in den ouderdom van ruim 63 jaren, na eene gelukkige echtvereemging van circa 40 jaren. Namens mij en mijpe Kinderen, W. de GRAAF. W. de GRAAF Je. T. J. de VOS. LEIDEN, Maart 1874. (5226) De Heer en Mevrouw W. KOOIMAN J». betuigen bij deze hunnen hartelijkeu dank voor de vele blijken van belangstelling, welke zij bij hun IS1/, jarig Huwelijksfeest hebben mogen ondervinden. (5242) Wij kunnen met nalaten onzen oprechten dank te betuigen aan Heeren Leden der Commissie van het Fonds *TOT HULP I1V LIJDEN voor hunne welgemeende medewerking, inzon derheid aan den zeer geachten Heer P. GREUP, Boekhoudervoor zijne zuivere administratie. Tevens zij aan den onbekenden gever van 26 Gul den onze dank gebragt. EENIGE LEDEN. SCHOONHOVEN, den 7. Maart 1874. (5224) Mevrouw VAN NOOTEN-de Wilde, Haven, Schoonhovenvraagt tegen 1 Mei eene van goede getuigen voorzien. (5236) 8. WN. VAN NOOTBN, SCHOONHOF EN. B Cents het boekdeel per week. OATALOGÜ8 op aunvragc gratig verkrijgbaar. 1)E MAATSCHAPPIJ VAN L ANDONTGINNING, rjeventiffd te Apelaoom geeft SCHULDBRIEVEN uit vao f26, f60, f 100, f260, f600en f 1000, rentende 4 u/o en aflosbaar bij Jaarlijksehe Uit- lotingen met Premiën; verkrijgbaar bij den Agent te Schoonhovenden Heer H. A. BOECK, (5238) Committionoir iu Effecten. Door plaatsgebrek te koop: Een wel onderhouden KABINET-OEGEL! Te bevragen met franco brievenonder Letter O, bij de Boekhandelaren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. (5240) De GEDICHTEN door C. P. TIELE (Tweed* druk), Schoonhoven, S. W. N. van Nooten, be vatten zeer zeker veel schoons en goeds. Immers, een herdruk pleit hiervoor en is het beste bewijs dat de geachte auteur den weg tot veler hart reeds heeft gevonden. Moge de tweede druk door een derden en meerderen gevolgd worden. Utrcchtech Dagblad. bi) Executie. De Deurwaarder C. B. VAN BAAREIf te Schoonhoveu zal op Maandag 9 Maart e.k., voormiddags 11 ure, voor de Huizingebetruoai door H. HAGüURT, winkelier te OUDEWATER in het openbaar verkoopeu ONDERSCHEIDENE als Kabinet - Staande Klok - Bureau - Lade tafel - Kleerkast - Ledikanten met behaug - Tafels - Stoelen - Spiegels - Schilderijen - Jkag- chels enz. Voorts WINKELGOEDEHENals: Toonbanken - Koffijmolen - Gruttenbakken - Schuifdooken - Winkelglazen - Bascule - Schalen met Balans - Glas- en Aardewerk - Tonnen - Ladders - Zakken - Flesschen - een BO6T0H* wagen en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebragt. (6É41) k, Meyrouw NAHOIJS-Mirixs te Schoonhoven, vraagt tegen Mei a. s. eeu, genegen huiswerk te verrigten. (5237) VerschenenNederlandsche Feestliederen voor 12 Mei 1874,door L. AKKERHUIJS JB". In aoht soorten op populaire wijzen. Gedrukt op oranjepapier. Prijs 1 Cent pof Stuk. Per 100 stuks 80 Cents, 500 stuks f 3,50, 1000 stuks f 6,—, desverkïezende gesorteerd. Deze Liederen zijn getiteld WIE ZINGT ER MET ONS MEÉ? Wijze: Wien Neêrlandsch bloed. OPWEKKING TOT FEESTVREUGDE. Wijse: De Zilvervloot. STEEKT UIT DE VLAG! Wijxe: Wilhelmus. VIVAT. HOEZEE! Wijse: Iö Vivat of Wy k»v« nij, LEVE T KONINKLIJK GEZIN 1 Wijze: Al is ons Prinsje nog soo klein. neêrlandPleger. Wijze: In beu Bosch woont een dragonder. NEÊRLANDS VLOOT. Wyze: Daar ligt een prachtig zeekasteel» ORANJE LEEV'l Wijze: De Koning leer'! Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar, en uitge geven door 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Door 8. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven ZEVEN TOESPRAKEN ATB. CO- QUEREL J'. Uit bet Frausch door Dr. A. J. OORT, Predikant te Meppol. Inhoud 1. Jezus en de algemeene Men- schenliefde. 2. Jezus en de Overlevering. 3. Ju- zus en de Clericalen van alle kerkgenootschappen. 4. Jezus en het Mysticisme. 5. Jezus eu bet Dogmatisme. 6. Jezus en hél Wonder, 7. Jezus en het Godsryk. Prijs f 1,40. Gebonden in keurig linnen, band /"1,90. Bij alle Boekbandelaren verkrijgbaar

SC | 1874 | | pagina 2