ZALF HOLLOWAY DIT DE 11\! TE KOOP: ZEEMLEDEREN LAPPEN, BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Eene vaste MIN, FLINKE WERKMEID} De Obligatie EGYPTE, No. 476165, 20= P. St., J. DEKKER WILSCHUT, C. HOOG O DIJK. van die inrichting hun tegen een zekeren tijd met vertrouwen een voorschot doen uit een kapi taal, tot welks vestiging en vergrooting zij door voortdurende spaarzaamheid zelve hebben mede gewerkt. Het is nu duidelijk, dat de verhouding tus- schen geldschieter en geldopnemer geheel veran derd is; de bestuurders van zulk een fonds kun nen elkander inlichten of door anderen ingelicht worden omtrent den werkkring van hem, die een voorschot vraagt, of hij werkelijk, door voort durend iets over te leggen, toont, dat hij spaar- gaara iseu eindelijk, of hij ambitie en liet noo dige overleg heeft, zoodat hij na zekeren tijd het voorschot met de rente weder terug kan geven, waarmede hij >n dien tusschentijd zijn voordeel gedaan heeft. Van den anderen kant de geldopnemer kan er trotsch op zijn door spaarzaamheid eeu of meer aandeelen in het fonds te bezittenwelke aan deden eenigen tijd na de oprichting van het fonds rente voortbrengen, en altijd door hem kun nen worden teruggevorderd, met inachtneming van zekere termijnen, en dat niet alleen, dat kan hij bij de gewone spaarbank ook, maar hij kan, en dat is het waar het hierop aankomt, uit het kapitaal, dat "bij zelf mede heeft opgebouwdeen voorschot vragen, dus van zijn eigen geld, waar voor hij niemand naar de oogen behoeft te zien. Ook voor het geval, dat hij m den geldschie ter iemand mocht gevonden hebben, die hem voortdurend knevelde, is hij nu gewaarborgde Er zijn, helaas personen, die misbruik maken van hun geld, door telkens meer en meer rente te vorderen van hetgeen zij voorschieten, zoodat de ongelukkige geldopnemer, steeds meer van hem afhankelijk, ook steeds dieper in de schuld ge raakt en bijna geene kleêren meer aan het lijf heeft, daar hij alles verkoopen moet en daardoor de mogelijkheid om vrij vau schuld te worden, voortdurend minder wordtvan dit gevaar is hij dus m het vervolg ook bevrijd, want zulk een bank maakt geen werk van woekeren, dat strijdt met het doel harer oprichting. Vandaar de medewerking, die ze overal in beschaafde ste den Vindt. En dat zulk een inrichting beslaan kan niet alleen, maar voordeelen afwerpt voor hem, die met overleg werkt, maar door gebrek aan kapitaal het noodige crediet mist, bewijzen de talrijke voorschotbanken, die in Duitschland in de laatste jaren zijn opgerichten waarvan de kapitalen in omvang toenemen, naarmate het vertrouwen in die inrichtingen toeneemt; maar om deze met succes op te richlen en uit te breiden, wordt niet alleen geld, maar ook kunde en overleg vereischt. Mogen velen mijner lezers het nuttige en te vens het noodzakelijk inzien van zulk eeu voor schotbank in onze tegenwoordige maatschappij, en dat toonen door hunne krachtige ondersteu ning, als eenmaal tot de oprichting van zulk een bank ook m deze gemeente besloten wordt, dan heb ik met voor met gesproken. Dat er evenwel onder mijne lezers gevonden zullen worden, die tegen zulk een inrichting zijn, ia natuurlijk, dat is met iedere op te rich ten zaak het geval, of uit onverschilligheid, of ten gevolge van een slecht begrip van de zaak, of omdat zij bovengenoemden regel gemakkelijker vinden nu en dan eens uit te spreken, dan m toepassing te brengendaar zij voor de moeie- lijkheden terugdeinzendeze personen wil ik er nogmaals op wijzen, dat niet alleen in Duitsch land, maar ook in ons land zulke voorschot- of hulpbanken goed werken, als onder anderen te Goes en te Goudaterwijl men in andere plaatsen bezig is met het oprichten daarvan. Dm. OVERZICHT. Ter nauwernood hebben de nieuwe Ministers in Engeland hunne functiën aanvaardof Uit alle Hoeken van liet Rijk komen deputaties te voorschijn, de meesten om, met het oog op den guustigeii toealaud der Schatkist, afschaf fing of vermindering van deze of geue belasting te verzoeken. Zoo vragen de bierbrouwers om afschaffing der moutbelasting; eene commissie uit de Anti-Incometax Leagpe van afschaffing der inkomstenbelastingcerstgenoemdeu verkregen van den Minister van Financiën de bepaalde toezegging, dat een voorstel van die strekking zou worden ingediend, laatstgeuoemde werd na tuurlijk door Disraeli met een kluitje in bet riet gestuurd. Den 5en dezer kwam het nieuwe parlement voor het eerst bijeen. Nadat de gewone for maliteiten hadden plaats gehadwaartoe o. a. ook behoort het onderzoek der kelders onder de vergaderzaal, om te zien of er ook kruitvaten door een of anderen booswicht iu verborgen zijn, werd de Speaker herkozen en deze, een geest verwant van Uladstoue, door dien Oudmmiater met de herbenoeming gelukgewenscht. Thans houdt het huis zich bezig met het oudersoek der geloofsbrieven en eerst daarna, waarschijnlijk den 19«n dezer, zal de zitting met de gebrul- krJijke troonrede geopehd worden. De ongerustheid omtrent het lot der troepen aan de Goudkust is thans geheel geweken. Uit de ontvangen berichten vau den oppcrbevelheboer ia gebleken dfct de Engelscheuna zich vau Coomassie te hebben meester gemaakt, door bet invallen van het regenseizoen zeer spoedig den terugtocht naar de kust moesten aannemen, Daar pogingen om alsnog den Koning tot het aan nemen der vredesvoorwaarden te bewegen mislukt warenwerd de hoofdstad bij het verlaten in brand gestoken. De laatste berichten melden dat de Koning nu eindelijk tot vrede gezind is en een verzoek daartoe heelt doen vergezeld gaan, van 1000 ons goudals eerste gedeelte der gevorderde oorlogskosten. De troepen zouden den 24en Februari ingescheept worden om naar het Vaderland terug te kef ren. De commissie van 30 in Frankrijk is eindelijk met een eerste ontwerp gereed gekomen, namelijk de kieswet. Het aantal kiesgerechtig den, zal, wordt het ontwerp wet, met ongeveer 8 millioen verminderd worden. Als afgevaardig den zullen voorts niet in aanmerking mogen komen personen beneden den leeftijd van 30 jaren; zij die een militair commando voeren eu daarvan geen afstand doen; candidaten die een mandat impératif aanvaarden en die welke hun domicilie elders hebben dan in het departement alwaar zij gekozen rijn. Deze laatste bepaling beschouwt men als bijzonder tegen Thiers ge richt, die zooals bekend is, bij vroegere ver kiezingen in verschillende departementen gelijk tijdig verkozen werd. De commissie voor de Duitsohe Rijks^r^jk- perswet is met hareu arbeid gereed. Die voar de legerwet en voor de wet betreffende over eenkomsten tuscchen werkgevers en arbeiders zijn nog steeds met hun onderzoek bezig. Vandaar dat de Rijksdag weinig openbare zittingen houdt. De vaccine wet is intusschen bijna onveranderd goedgekeurd. Ook in Duitschland geeft belee- diging van den Rijksdag tot gerechtelijke ver volgingen aanleiding: althans de Rijkskanselier heeft vier voorstellen tot zoodanige vervolging, waarvan twee tegen dagbladen eu twee tegen, bepaalde personen, bij den Rijksdag ingediend. De bisschop van Posen is niet meer het eenige slachtoffer der Fruisisobo wijwetien. Ook de bisschop van Trier, Eberhard, is dezer dagen wegens overtreding dier wetten gevangen genomen en het katholieke Seminan dnar ter stede door de overheid gesloten. Een oploop, die daarbij plaats hadwerd tijdig door de politie, bijgestaau door de militaire machtonderdrukt. De Oostenrijksobe Rijksraad heeft dezer de zoogenaamde cmifessioneele ontwerpen, die voortaan ook daar te lande de verhoudingen tus- schon kerk en staat zullen regelen, in behande ling genomen. Na de algemeene beraadslagingen over het eerste ontwerp, dat tot regeling der uitwendige rechtsverhouding van het R. C. kerk genootschap tot den Slaat, trad de Minister van Eerodienst is eene uitvoerige beschouwing der ontwerpen. Daarin deed hij uitkomen, dat het niet de bedoeling der regeering was om te heer- schen over de Kerkmaar te waken dat er van den godsdienst geen misbruik gemaakt "%orde ten nadeele van den Staat. De Kerk mag on gestoord en vrij hare roeping volgen, doch ze mag geen misbruik maken op de onaantastbare rechten van den Staat. Zijne rede werd luide toegejuicht en met eene meerderheid van ruim 3/4 der stemmeu werd besloten tot dg verdere behandeling over te gaan. De 33 Czechische afgevaardigden uit Boheinen hebben in een brief aan den voorzitter der Kamer de redenen uit eengezet, waarom zij de zittingen -met zullen bijwonen. De Rijksraad heeft echter de opge geven redenen als met geldig verklaard, waarvan het gevolg zijn zal, dat de afgevaardigdenwegeus met-verschijning, van hun mandaat venailen zullen worden. De delcusievoorstelleu der Italia&nsohG re geering dragen de volle goedkeuring der verte genwoordiging weg. De uitgaveu, noodig tot organisatie vau leger en vloot, werden door de Kamer zelts tol een hooger bedrag toegedaan, dan de Minister met het oog op de krachten des lands meende te mogen voorstellen. Ook de door de regtermg ingediende vestingwet mocht hare goedkeuring wegdragen. Terwijl de bevolking vau Zwitserland eerstdaags zal geroepen worden om baar oordeel uit te sprekeu over de nieuwe grondwet, door de beide takken van vertegenwoordiging ont worpen, zullen da onderdanen vau den groot hertog van Mecklenburg zich nog een tijd lang nonder nieuwe grondwet moeten tevreden stellen. De voorstellen der regeer ng toch zijn afgestuit op de onverzettelijkheid der Ridder schap. De regeering geeft echter den moed niet op en is voornemens nieuwe voorstellen te doen. De doortastendheid van Serrano en Topete, die, op het eerste bericht van Monones nederlaag zich met eenige versterking naar het tooneel des oorlogs begaven, heeft ook op de Spaansohe bevolking een goeden invloed gehad. Terwijl de bladeu, zei Is de Alphonsistische, voor een tijd hunne oppositie staken om de regeering te steunen, wedijvert he# volk in het bijeenbrengen van geld en goed om de maatregelen der re geering in de hand te werken. Een bankier Gandara, wil eene vereeniging oprichten om gedurende een jaar een korps vrijwilligers van iü.OOU man te orgwiseereu en van bet noodige te voorzien en stelt daarvoor als eerste bijdrage een millioen disponibel. De vesting-wet is door de Tweede Kamer aangenomen met 60 tegen 6 stemmen. Maandag ontving men het vol- fnd telegram van Reuter, gedagteekeudPeuang Maart. Uit Atchineesche bron wordt verzekerd, dat de Atchineezen in liet binnenland nog ver scheidene goed versterkte forten bezitten en dat zij het geschat en liet materieel uit den Kraton hebben medegeuomen. Men zegt, dat zij voor nemens zijn den strijd voort te zetten totdat de cholera en andere ziekten de Nederlandscbe troepen zullen gedecimeerd hebbenen geebk- zins van plan zijn zich te onderwerpen. Zij protesteereu steeds met alle kracht tegen het tractaat van 1857, dat zij geheel verdicht noe men; zij trachten een onderzoek uit te lokken en verdenken Engeland vau kwade trouw. Een Zondag jl. bij het DepaHe- ment van Koloniën ontvangen telegram van luit.-gen. van Swietenvan 5 dezerhield de mededeeling in dat er weinig politiek nieuws wasdat de Imane vau Lepong en Loong aan de Westkust de soevereiniteit van Nederland hadden erkenddat het werk aan den Kraton goed vorderde en dat het eene solide eu gezonde vesting worden zal. Bij de stemming voor een lid van den Gemeenteraad, inde plaats van wijlen den heer G. Bodde, te Meerkerk, is II. Dinsdag aldaar gekozen de heer B. Bodde Gz. - LI. Woensdag heeft te Hoornaar de installatie plaats gehad van den nieuw be noemden Burgemeester, den lieer C. J. A. Wy- naendts. Op hartelijke wijze door den oudsten wethouderdeu heer E. Aanentoegesproken, werd deze toespraak op even hartelijke wijze door ZWEA. beantwoord. Hoewel geene bijzondere festiviteiten plaats hadden, wapperde toch uit de meeste woningen dien dag de vaderlaudsche driekleur. In eene vergadering van den gemeenteraad van Noordeloos op 11. Woensdag is de heer C. J. A. W yuaendts als Burgemeester dier gemeeute geïnstalleerd. Het uitsteken van vlaggen uit vele wouingen gaf blijk vau belang stelling. Naar men uit goede bron ver neemt zijn de voorwaarden door den Minister van Binnenlandscht Zakea aan de aanvragers voor deu spoorweg DordfechtEist gesteld, aanvaard en is eeu wetsontwerp dienaangaande weldra te verwachten. Te 'sHage is in eene vergadering vau belangstellenden onder voorzitterschap vau Mr. Goeman Borgesius, voorloopig besloten tpt oprichting eener coöperatieve voorschotbank. Naar de Goudsclie Courant ver neemt, is door bet rijk een stuk land, gelegen aan de K&ruemelksloot te Gouda, aangekocht met het doel een uieuwe infirmerie te doen bouwen. Te Groningen, Deventer, Nijme- gen en Zutfen heelt de aaunemiug der ves tingwet groote vreugde veroorzaakt, daar deze steden daardoor van de kuellende vestingbanden zullen worden ontheven. Bij beschikking van 11 Maart 1874, is de vergunning voor een stoomsleep- dienst, dato 15 Aug. 1872, aan F. Kruyffen Cie. te Alblasserdam verleend verklaard te zijn ver vallen te rekeneu van 7 April a. s. Men deelt aan het Utr. Dagblad vau eene zijdedie wel onderricht kan zijn 't volgende mede Er schijnt eenig bezwaar te zijn gerezen om trent de toelating van Dr. A. Kuyperals lid der Tweede Kamer. Men zegt, dat hij zijn radicaal als predikant, dat hij bij zijn optreden als lid der wetgeveude vergadering zal moeten verliezen zou verlangen te behouden. Uit Apeldoorn wordt bevestigd dat Z. M. de Konmg volmaakt gezond isda gelijks doet Z. M. wandelingen te voet of uit stapjes in open rijtuig. Het fort Everdingen, gelegen op de scheiding van Everdingen en Kuilenburg zal weldra eene verandering ondergaan. De groote weg naar Everdingen namelijk welke door de verschansingen langs het fort looptzal verplaatst wordenzoodanigdat zij geheel buiten het lort omloopteen werk dat voor f 30U.000 is aan besteed en weldra in het klein zal uitbesteed worden. Naar wij vernemen circuleert te Gouda een adres aan den Minister van Bm- uenlaudsche Zaken en aah de Tweede Kamer, omnaar aanleiding van het onlangs door den lloogen Raad in zake deu verkoop van Urbanus- pillen gewezen voanis, eerbiedig te verzoeken, dat de bepalingen waarbij die verkoop verboden is, uit de Wet worden gelicht of worden gewijzigd. De eerste zitting van den Mili tieraad te üorinchem zal aldaar plaats hebben op Woensdag 18 Maart a. s., des voormiddags te 9 uren. In deze zitting moeten verschijnen de vrijwilligers voorde ra litie en de lotelingeu, die vrijstelling bezitten wegens ziekelijke gesteld heid ol' gebreken of gemis vau de gevorderde lengte. Door wijlen Mr. W. W. Buma te Leeuwarden, president van het prov. gerechts- bof van Friesland, ia ingesteld een stichting of leen ten behoeve der rechtsgeleerde studiën ouder deu naam van Mr. Wtardus Willem Buma leen. Tot kapitaalfonds is aangewezen eene zatbe en landen ouder Weidum en de familie-begraaf- plaat* aldaar. De Minister van Biunenlaudsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 17 Maart jl. te Utrecht 3 per sonen zfjn overleden aan Aziatische cholera. De mazelen hebben te Gouderak reeds een treffend slachtoffer geéischt. Een ferme jongen van zeven jaren bezweek er aan, nadat zijne oudere zuster een paar dagen vroeger aan de tering overleden was. In zake Anna Naaijere, huis vrouw van Muhlrad, tegen regenten van het Roomsch-Katholiek gesticht Vredenburg (zie ons nommer van 1 Maart) is Dinsdag 11. voor de arrondissements-reebtbank te Amsterdam con clusie genomen. Die oonclnsie strekte tot toe wijzing der vordering tot uitbetaling aan de eiscberes van het legaat groot f 4000besproken ten behoeve van Anna Naaijers, weduwe Frans Broekhof, op grond o. a. dat de voornaam en geslachtsnaam van de gebenificieerde duidelijk zijn aangewezen, maar dat uit geen omstan digheid blijkt dat de erflater een legaat heeft willen maken aan een weduwe Broekhof. De rechtbank zal Dinsdag 24 Maart e. k. vonnis wijzen. Naar men melt, heeft de heer Roger de Campagnolle den Staat gedagvaard tot vergoeding van f 24.000welk bedrag eischer beweert in 4 aangeteekeude brieven met gede clareerde waarde naar Amsterdam te hebben ver zonden, twee aan de kasvereeniging en twee aan de firma van Vloten en de Gijselaar, te zamen 50 bankbiljetten vau 1000 frs. ieder. Verder deelt men mede, dat zes deskundigen, twee bankiers, twee scheikundigen en twee pa pierfabrikanten, geconstateerd zouden hebben, dat de brieven in geschonden toestand aan de geadresseerden zijn uitgereikt. Als een bewijs hoe men te Rot terdam bouwgrond nog steeds op prijs blijft schattenkan worden medegedeelddat bij eene op 10 Maart 11., ten overstaan van de notarissen Reepmaker en Maronier gehouden veilingvan 548 aan de gemeente Rotterdam toebehoorende meters grond, gelegen aan de Witte de With- straat aldaardaarvoor in perceelen is geboden de kapitale som van f 22320,25 of gemiddeld ruim f4l,101/t P" meter. In het Nieuw Israëlitisch Weekblad leest men, dat de Isr. gemeente te Lekkerkerk, bestaande uit 5 A 6 huisgezinnen, dezer dagen een treffend verlies leed. De heer Ph. H. van Blankensteijn verwisselde 21 Febr. het tijdelijke met het eeuwige. Diep betreurd door zijne bloedverwanten, verliest de Isr. ge meente ra hem een oprecht ij veraar. De armen vonden ra hem een krachtigen steun. Tal van vrienden en vereerdersvan heinde en ver geko men, volgde de lijkbaar naar Schoonhoven, om hem de laatste eer te bewijzen. Op den gods akker werd door den heer H. M. van Beem, leeraar der Israël, gemeente aldaar, eene treffende lijkrede uitgesproken, waarin hij den waardigen overledene schetste als onvergetelijk echtgenoot, trouwhartig vriend en godsdienstig mensch, welke rede een diepen indruk op de talrijke aanwezigen maakte. Ook de heer Hofstede, onderwijzer by de «Israël, gemeente te Hellevoetsluis, vroeger te Lekkerkerk, uit achting voor den overledene over gekomen, sprak eene hartroerende rede uit. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 14 Maart. Uit het verslag van commissa rissen der Spaarbauk, over het laatst afgeloopen boekjaar, aan het Bestuur vau het Departement Schoonhoven der Maatschappij vTot Nut van 't Algemeen" blijkt het volgende In 1878 bedroegen de inleggelden f 10622,21 de terugbetalingen f 7618,34. Het kapitaal der bank bedroeg f 25492,797a en bare schuld f 20655,67 zoodat eeu reserve-fonds aauwezig is van f4837,121/,. In 1873 werden 14*7 posten ingelegd, waarvan 1144 beueden de f5. De terugbetalingen waren 141. Het aantal nieuw toegetreden deelnemers bedroeg 53 en het totale getal deelnemers 366. Uit een en ander blijkt, dat de Spaarbank in een bloeienden staat verkeert. Terwijl wij ons daarin verheugenkomt een woord van waardeering en harteiijken dank toe aan heeren Commissarissen voor hunne trouwenauwkeu rige en belanglooze besturing dezer hoogst nut tige inrichting. Volgens de kiezerslijsten dezer gemeente voor 1874 bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Proviuciale Staten 167 dat voor den Gemeenteraad 261 en dat voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken 197. Door deu raad dezer gemeeute is besloten de verordening op de heffing en in vordering der schoolgelden op de school van meer uitgebreid lager onderwijs te wijzigen en daarin te bepalen dat de betaling der schoolgelden van kindwen, van elders tusschentijds in de gemeente komeude, of uit de gemeente naar elders vertrekkende per maand zal worden gerekeud dat voor het tweede en de volgende kiuderen uit één huisgezin van inwonende ouders, en onderwijs genietende op de school voor m. a. I. o., 1/4 gedeelte van de te heffen schoolgelden minder zal wordeu betaald. Tevens is beslotendat ook onderwya zal wordeu gegeven in de vrouwelijke handwerken. Voorts is besloten dat de toela ting van leerlingen op de school voor meer uit gebreid lager onderwya eu gewoon lager ouderwijs zul plaats hebben den leu April eu len October van ieder jaarnadat de ouders of voogden dier kinderen zich vooraf hebben aangemeld by de plaatselijke schoolcommissie. De gemeeuter&ad heeft besloten de Korte Wijstraat opnieuw te doen bestraten. Vergadering der afd. Schoonho ven en Omstreken van de Holl. Maatschappij va* 911 Dinsdag 17 Maart a. s., des avonds te 7 uren in Bet Heeren-Lojrement. Tot lid van het Kiescollege der Herv. gemeente ia U. Dinsdag gekozen de heer E. Noteboom. Dat de belangstelling in kerkelijke zaken er hier niet grooter op wordt, kan blijken uit bet aantal uitgebrachte stemmeu. Van de ongeveer 8ÜU stemgerechtigden wareu er slechts 8 ter stembus opgekomen. Zooals wij meldden, ging het Kiescollege der Herv. gemeente m de vorige week nit elkaudervóór liet een beroep had gedaan. Gisteren-avond kwam men nu weder tot dat beroepingswerk bijeen. Ook ditmaal schijnt het in die vergadering bijzonder onstui mig geweest te zijn, zoodat de president de bij eenkomst weder, vóór men tot de werkzaamheden kon overgaan, heeft moeten sluiten. Wij zijn verzocht melding te maken van eene openbare voorstellingte geven door het tooneelgezelschap vïbalia" ten voordeele van een goed doelwaarvoor inteekenlijsten bin nen enkele dagen aan onze stadgenooteu zullen worden aangeboden. FKEST-BERICHTEN. Te Gouda belooft de op 12 Mei te houden optocht zeer luisterrijk te zyn. Het plati is om twee historische groepen te vormen een uit den tijd van Prins Willem I en een uit den tijd van prins Willem III. Daarop zal eene allegorische voorstelling van het leest van den dag volgen, waarna zich vertegenwoordi gers vau verschillende corporatie» eu bedrijven zullen kunnen aansluiten. Door het gemeentebestuur te Groot-Ammers istot opluistering der feestvie ring in Mei a. s., aan de feestcommissie aldaar eene subsidie verleend van f 150. Te Goudriaan is f45,94 ingeza meld voor het natiouaal geschenk aan Z. M. Voor het geschenk aan Z. M. den koning is te Streefkerk ingezameld de som van f 86,65. Voor het geschenk aan Z. M. den( Koning is te Molenaarsgraat f 35 bijeengebracht. Door de feestcommissie te Streef kerk is besloten om het Koningsfeest te vieren den 21 Mei. Nog steeds komen er gelden bij de commissie m. Zelfs van 2 personen, die onbekend weuschen te blijvenf 60. De ingezetenen worden ai meer en meer voor de feestviering gestemd. Men deelt mede, datde kinderen, wier geslachtsnamen zyu Koning en Nassau, en die aan het hoofd zullen staan van de deputatie, welke Z. M. den Koning op 12 Mei a. s. het kindergeschenk zal aanbieden, beiden te Dordrecht wonen, 't Zijn de zoontjes der heeren J. Koning en N. van Nassau. De zoon van eerstgenoemde draagt de voornamen van Z. M. en die van laatstgenoemde de voornamen van Z. K. H. den prins van Oranje. WATERSCHIPS- EN POLDER-BERICHTEN In de vergadering van het Hoog heemraadschap »de Vijf Heereulandenop 5 dezer te Vlanen gehouden, zijn voor de betrek king van Hoogheemraad Ier vervanging van wijlen den heer H. de Vor Cz., door hooldmgelanden by stemming voorgedragen de heeren J. de Wit te Hagestein, C. de Wit te lleicop en H. de Jong te Leerbroek. Deze voordracht is •bereids aan Z. M. den Koqing ter electie ge zonden. - Door ingelanden van de ver- eemgde polders Middelbroek, Ameide eu 'Den hoven, is op 12 dezer in de plaats van wijlen den heer U. Bodde, te Meerkerk, tot Hoofd ingeland van het waterschap vde Overwaard" gekozen de heer J. Kok Bz., te Meerkerk. Het stoomgemaal, geplaatst iu den stoompolder gemeeute Krimpeu a/d iJsel beeft dezer dagen proef geweien eu volkomen •en de verwachting beantwoord. De opbrengst bedroeg weer en het kolenverbruik belangrijk minderdan waarvoor gecontracteerd was. Het geheeldat uitmunt door eenvoud en nette be werking, bestaat in een direct werkende centrifu- gaalpowp met toepassing van het hevelsysteem en ismet het gebouw aangenomen en geleverd door den heer Corn. Bok te Delfshaveuverte genwoordiger van de firma Gwijune eu Comp. te Londen. Eeu bewijs, dat het toepassen vau stoomwerk tuigen voor polderbemaling belangrijke voordeeleu verschaftlevert ook thans die polderdaar gewoonlijk oin dezen tijd des jaars de polder geheel blank staat en thans het water tot onder ^et zouuerpeil gebracht is. Moor het Hoogheemraadschap rde Albl&8serwaard met Arkel beneden de Zouwe zijn dit jaar aan de beurt van aftreding in het 2e district, hoofdplaats Gieseudam, als Hoofd ingelanden, de heeren F. Schakel te Gieseu- Oudekerk; A. 11 an sum te Giesendam en P. Hartog te Sliedreciit en als Hoofdingelanden- Plaatsvervangers, de heeren A. Brand en C. Aantjee te Wijngaarden eu G. Kuiper te Gie- aen-Oudekerk. De vacature van Hoofdingeland, in het 3de dwtrict, hoofdplaats Bleskensgraalontstaan door het overlyden vau den heer J. C. Tukker te Gybeland, alsmede die iu bet 6de district, hoofdplaats Ameide, ter vervanging van Wijlen deD heer L. Kool te Groot-Ammers, sullen ook met de verkiezingen eerstdaags vervnld worden. LANDSoÜW -BERICHTE* In afwachting van nader t voor schriften ter voorkoming van de verspreiding der longziekte, door het ter weide brengen van ver dacht rundvee, waarbij de vrije beweging van het vee niet meef dan volstrekt noodzakelijk zal worden belemmerd, heeft de Commissaris des Konings aan de gemeente-besturen der provincie Zuid-Hollandnamens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken verzocht, voor zoover zich van longziekte verdacht rundvee in hunne ge meente bevindtelke vergunning tot vervoer van zoodanig vee van den stal naar de weide af hankelijk te stellen van eene verklaring, af te geveu door een geexamineerden veearts, inhou dende dat de geheele koppel, waartoe dat vee behoort, is ingeënt. In de afgeloopen week werd in de provincie Utrecht slechts één rund ten gevolge van longziekte onteigend en afgemaakt, en wel in de gemeente Lopik. ^Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Bede rij kers- Ge zeis o hap pen, ens. Zaterdag werd voor dezen winter de laatste leesbeurt der vereeniging vDoor In spanning Uitspanning" te Stolwijk vervuld, door den heer J. G. Bettink, van Berg-Ambacht, die eenige schetsen uit het Berlijnsche volksleven voordroeg. Na de pauze werden door eenige heeren een tiental bijdragen geleverd. Een har telijk woord van afscheid, door den voorzitter, den heer J. C. Kroon, sloot dezen avond. KERK- EN 8CH00LNIEUW8. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambacht is beroepen Ds. C. Reiner, te Bergscheuhoek. Te Benschop is tot predikant be roepen Ds. H. Bax, te Poortvliet. D". K. W. Hulstyn te Vreeswijk heeft voor het beroep naar Krabbeudijke be dankt. Door stemgerechtigden is tot notabel te Meerkerk gekozen de heer A. van der Heiden. De k e r k e r a a d s - v e r g ader in gen der Herv. gemeente te Gornichem zijn voortaan voor alle stemgerechtigde lidmaten toegankelijk. LI. Donderdag werd iu die vergadering bepaald dat op den 12. Mei e. k., den dag van s Konings jubilé, 's morgeus ten 9 ure een dank- en biduur zal wordeu gehouden welke godsdienstoefening door Ds. de Pecker zal wordeu geleid. Woensdag 11. overleed te Breda Mgr. Joh. van Genk bisschop van Bredahuis- prelaat van den Paus, ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw in den ouderdom van 70 jaar. V rijdag II. bezochten twee leden der Gedeputeerde Staten de gemeente Gouderak en de openbare school, om een onderzoek in te stellen, naar aanleiding van pogingen, door bewo ners van Ouderkerk gedaan, tot het verkrijgen van een openbare school in dat gedeelte van genoemd dorp, dat aan Gouderak grenst en waarvan vele kinderen om den afstand de open bare school in laatstgemelde gemeente bezoeken. GEMENGDE BEBICHTEN. Donderdag-avond gebeurde in de Prinsenstraat te Amsterdam eeu ontzettend ongeluk, dat dubbel tot waarschuwing kan strek keu. Eenige knaapjes wierpen elkander met sneeuwballen. Een daar passeereude vrouw werd daarna tot mikpunt gekozen, waarop zij, in woede, een der jeugdige baldadigeu willende be straffen, het ongeluk had de punt harer parapluie in diens oog le steken, zoodat hij, zoo met het geheele gezicht, dan toch waarschijnlijk één oog zal verloren hebben. Dekuaap, kermende en herhaaldelijk roepende: *ik beu blind 1" werd in de in die straat gevestigde apotheek gebracht, waar hij zekerlijk de eerste hulp gevonden en men voor zijne verdere verpleging gezorgd aai hebben. Spoedig waren aldaar eenige politie agenten aanwezig. De vrouw schijut het ha zenpad gekozen te hebben. De in ons vorig nummer aange kondigde openbare verkooping, bij executie te üudewaterheeltwegens daartegen ingekomen verzetgeen' doorgang kunnen hebben. De vele gretige kooplustigen konden dus weder onver richter zake huiswaarts gaan. Bij een pachter in de gemeente Heerleu (Limburg), stierven in weinig dagen acht koeien en vier paarden. Heden heeft men een knecht van dien pachter gevankelijk naar Maastricht gebracht. Deze, om zich wegens eene kleinigheid op lijn meester te wreken, had de beesten met een bezemsteel in het lijf ge stoken, hetgeen eene /.welling van bmneu ver oorzaakte, welke na eenige dagen deu dood ten gevolge had. Naar men verneemt, zou de wacht meester der maréchaussée den knecht op deze verfoeilijke daad betrapt hebbeneu moet bij overigens alles hebben bekend. Jakoba Peper, huisvrouw van J. KomijnU. laterdag-morgen omstreeks 7 uren, bij de aanlegplaats der sloom bootenop den Appeldijk te Üorinchem, water willende putten, had, daar het gevruren had, bet on geluk uit te glijden en van den ruim 3 'meter hoogen walvoorover in de haven te storten. Nauwelijks werd het angstgeschrei der onge lukkige, die inmiddels naar het midden der haven heendreef, door den werkman Sleewits gehoord, of deze begaf zich te water en, door zyn zoon geholpeu, mocht hy de voldoening smaken haar door middel eener ladder en met een dreg te redden. Dat men niet te voorzichtig met de behandeling van geweren kan zijn vooral bij gemis aan voldoende kennis om er mede om te gaan, bleek weder duidelijk fn de afgeloopene week. C. v. B., rentenier nabij Oudewater, die zijn geweer, dat hij sedert een paar weken niet had gebruiktdoch waarop nog een vorig schot was, schoon wilde maken, had het ongeluk zich ernstig aan een zijner handen te bezeren. Na het slaghoedje den schoorsteen afgedaan en den haan overgetrokken te hebben ging echter door het stampen op den grond, de haan weder over en daar waarschijnlijk nog eenige poeder in het schoorsteentje aauwezig was, het schot af, hetwelk hem aan de hand trof en verder langs zijn gezicht in den zolder vloog. liet gerucht alsof hijmet het oog op den lagen stand van vele buitenlandsche effecten, eene poging tot zelf moord had willen begaan, is niet aannemelijk. Terwijl de bouwman Jakob van Weenen te Muisbroek, gemeente Giesen-Nieuw- kerk, 11. Woensdag-namiddag zijn vee drenkte, speelde het tweejarig zoontje zijner dochter bij hem. Het kind missendeijlde hij naar buiten eu vond daar het aanvallig knaapje in de Giesen verdronken. Men verbeelde zich de wanhoop der ouders en de smart van den ouden groot vader bij dit treurig ongeval. De aankoop van 9parren en groen onder de gemeenten Zeist, Soest en Soesterberg is zoo grootdat koopliedendie uit Amsterdam en Rotterdam nog dagelijks komen, soms ver- I geefsche reizen doendaar ze niet bekomen kunnen wat zij verlangen. Een bewoner van 't Aardsehe- veld nabij AssenJ. P., zat Dinsdag-avond met lijne vrouw en schoonmoeder aan de koffietafel, toen zijn broeder K. P. binnenkwam, naar de tafel liep, de petroleumlamp greep, die over zijn broeder uitgoot en dezen vervolgens in het vuur wierp. Op het geschreeuw, dat de vrouwen aanhieven, kwam een buurman toeloopen, met wiens hulp het gelukte de vlammen uit te dooven, welke den mandie zelf spoedig uit het vuur was gesparteldomgaven. JP. had zich echter reeds deerlijk gebrand. De dader is gearresteerd. Als oorzaak van de onmenschelijke daad wordt het onmatig gebruik van sterken drank opgegeven. In eene correspondentie in het Eugelsche Dagblad Daily News, wordt o. a. gezegd, dat de Atchineezen eeue groote verbe tering hebben gebracht in hunne wijze van vu ren waardoor zij ook in het open veld geduchte vijanden zijn geworden. Ook is het tamelijk zeker, dat zij eeu groot aantal Suider-geweren bezitten, te Singapore aangekocht. vMaar", zegt hij verder, vde fanatieke moed der Atchi neezen wordt ten volle opgewogen door de stand vastige dapperheid der Nederiaudersbijzonder van de officieren, waarvan na elke ontmoeting een groot deel op de lijst der gewonden en dooden voorkomt. Sommigen worden beschul digd van roekeloosheid, waaronder Gen. Verspijck, de tweede in l.et kommando eu altijd vooroau. De inlandsche troepen houden hem voor onkwets baar; onderscheiden malen is hij reeds als ge wond, ja, als gesneuveld vermeld; gelukkig bleek telkens het gerucht valsch te zijn, of schoon hij twee Of drie dagen na de landiug bijna verdronken was, bij eene poging om den oostelijken mond van de rivier te paard over te trekken." ZftlmviMohdrij te AmmeratoL Aan deu afslag geweest van U tot 14 Maart: 66 zalmen, prijs van 11,00 tot 1,16 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. ingeschreven van den 6. tot den 13. Maart 1874. Ghbohen Aletta en Hendrika, waarvan ouders zijn 1'. Verbaan en A J. van den Bergh. OvxRUraxN: M. M. Wing, oud 76 jaren, echtge- noote van N. B. Gobits. G. C. Driesen, oud ruim 1 jaar. Levenloos kind, waarvan ouders zijn F. Oudshoorn en M. van der Aa. posterijen! Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage aan hst Postkantoor al hier kunnen worden gereclameerd, lste helft van Februari: H.Blanke te Bergambacht. J. Draf te Mcidrecht N. v. d. Berg te Middelburg. J. Kasseus te Rot terdam. G. van Leeuwen te 8tein. De Directeur, NAHUIJS. Ondertrouwd B. VAN DTJUREN met A. DE LANG E^N. BERGAMBACHT, 13 Maart 1874. (6271) Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. P. MAHL8TEDE- van dkr Straatxn. BERG-AMBACHT, 11 Maart 1874. 'f52®2) JL. Heden avond overleed, tot droefheid van mij, mijne kinderen, behuwdkindereu eu verdere betrekkingenmijne veelgeliefde Echtgenoot© BELIGJE DOOI EROM, in den ouderdom van nagenoeg 67 jaren. W. A. LUIJTEN. LEKKERKERK, den 7. Maart 1874. (5251) Eenige kennisgeving. J. J. DRIESEN eu M.C. DRIESEN - van Helden betuigen hunnen harteiijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlyden van hun geliefd jongste kindje GEERTRUDA CLEMEN 1 IA, op 8 dezer. SCHOONHOVEN, 13 Maart 1874. (5860) tv WERKLIEDEN van de Zilver-fabriek van den Heer W. KOOIMAN J'. betui- gen hunnen harteiijken dank voor het ïeeat, dat hun is geschonken op het llil/rjarig Huwlijksfeest. Een sterke ruime KAPWAOEN Op Veren, 2 jaar geleden nieuw gemaakt; en een goede bereden knap|>e TILBURY. Te bezigtigen bij (6969) T. DE JONG CS. te Vli«t. DADELIJK (JEVKAAGD: jongkraams. Adres, franco brieven, onder het nummer dezer Advertentie, ftan het Bureau dezer Courant. (6279) Wordt gevraagd, tegen 1 Mei e. k., op een stil dorp nabij Oorinchemin een klein geziueen P. G., bekwaam en genegen ook met de wasch om te gaan. Franéo brieven, letter O, den Heer 8TOK- HUIJZBN, Boekh. te Gonnchem. (5974) 7 pCt., Leening A 1868, is uitgelooten kan men inleveren hij den Ondergeteekende om te worden afgelost, of des- verkiezende de verschenen Coupons terug be komen. (5273) Commissionair in Effecten. De Ondergeteekende, ruim voorzien zijnde van SPONZEN, korte en lange STOFFEM en BORSTELWERK voor het aanstaande schoonmaaksfeest. Alles tot de minste prijzen. UFA. J)w. Dienaar, Oude Ilaven, tegenover de Kazerne. (5970) Het is pligt, dank te betuigen dien de eer toekomt. Zeer lang heb ik ondergeteekende aan een buitengewoon uitwas in den mond ge leden en de wetenschap geraadpleegd, doch vruch teloos. Mij eenmaal wendende tot den Heer J. 1». VAN MINDE!*, Tandheelkundige te Qouda, die mij onmiddellijk gerust stelde eu door zijn wetenschap spoedig hersteld heeft. Onder openlijke dankbetuiging teek en ik mij C. VAN DER KUIJ. OUDEWATER^(5275) De Ondergeteekende waarschuwt alle binuen- en buitenlieden voor den persoon HEN DRIK LANGERAK, die gelden, welke hem in den handel waren toevertrouwdzijnde de som van 14,zich heeft toegeëigend en daarmede stil is weggeblevenen ook nog eenige kalfsvellen, waar hij 25 Cents per stuk van heeft achtergehouden. A. P. VAN DER HAAR. 8CHOONHOVEN. 14 Mmrt 1874.(5976) VerschenenNederlandsche Feestliederen voor 12 Mei 1874,door L. AKKERHUIJi JE*. In aoht soortenpp populaire wiizen. Gedrukt op oranjepapier. Prijs 1 Cent per 8tuk. Per 100 stuks 80 CentB, 500 stuks f 3,50, 1000 stuks f 6,desverkiezende gesorteerd. jVOORl ZALF en PILLEN van HOLLOWAY. Huidziekte. Het is erkend door alle geneeshcerendat onze goede gezondheid gedeeltelijk afhangt van de natuurlijke werking van de huid. Derhalve moeten alle movelijke voorzorgen genomen worden, om die in goeden welstand te behouden, en wanneer zij is aangetast, om die tot haren natuurlijken toestand te br< ngeu. De Zalf vaa HoUoway zal op eene wondervolle wijze dienen om alle mogelijke huidziekten te geuezen. Zij doet de ontsteking! u ophouden, verdrijft de scheurbuik, geneest de verzweringendoet de puisten verdwijnen en geeft de veerkracht en zachtheid aan de ruwe huid weder. Zij zegeviert o»er al de verstoppingen der poriënen brengt eene gezonde algi-meeue uitwaseming te weeg. Niemand, die door scheurbuik of klierziekte aangetast is, behoeft aan eene goede uitkomst te twijfelen, wan neer de geneesmiddelen van Hollowav aangewend worden overeenkomstig de voorschriften, die elke doos eu eiken pot omwikkelen, en die alle teregtwijzingen bevatten om zich zei ven te kunnen behandelen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, f 1,85f3,—, f6,75, f 13,50, f20,50, zijn op franoo aanvrage con tant te bekomen bij alle Apotheken in Holland, alamede in HOLLOWAY'8 Etablissement te Londen, 583, Oxford btreet, vroeger 244 Strand. (6250,

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2