LLOWAY KTEN. >00.- 1874. ZONDAG 5 APRIL r 25i. ROTTERDAM. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Een Franschman. ?SOON, (ODE VACHT'', BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. LNECHT LING, SCHOONHOVENSCHE COVRllfT (KH9) 874. sterk te hebben A MEI DE 's na mid - DE DIRECTIE. ’(SSIS) - T—- i .1 i 1 11 --- 8. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. DERDAM ’s morgeus »r ten platteulande Wei een ongehuwd 1 kunnende omgaan, ter M., bij de Boek- VAN NOOTEN te (5311) 1°. Mei in Gouda langd eene flinke Meid alleen. Te be- lLIJ te Schoonhoven. (5318) JULEMBORG 's na- m. Vrijdag. OTTERDAM ’s mor- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Zaturdag. ULEMBORG ’s mer lin boot schen ST, aanvangende Maart 1874. Is volgt OTTERDAM 's mor- VEl'HOUDERS van n ter kennis van be- meenteraad besloten vier VEEMARK- welke Markten dit a op den 1,8,15 en maand April. lid, in het belang van soek van Veehouders aan. De Burgemeester, A. MOLENAAR. LLOWAÏ. Toevallen. ,n de voorwgtigste men* dicing, eene branariroode d vóórgekomen worden, lelijke genezing kan ver- ruilc van de ultmuhtende rveracht aanstonds het doet de ontsteking der lloed om ter plaatse van p die wijze de ontsteking i verhoed wordt. Om de te genezen, overtreft die ritwassebing, inwrijving. gezonden toestand, en veder. Zij geeft dubbele lenuwen, aan de aaamge- te voel gespannen bind e herstellen, veroorzaakt i geen invloed zoo snel, lieelend. If 10,80, f1,85, f8r-, franco aanvrage non* kers in Holland, alsmede iment te Londen, 533, Strand. (531») Fransche volk zoo sterk te hebben gevoeld toén wij onder het gehoor zaten van den heer Legouvé en wij mochten aan dien indruk gerust toegeven. Immers wij behoefden niet bij den heer Legouvé als een Franschmanals Monsieur Legouvé te blijven stilstaan. Wij mochten ge rust in hem een type zien. Waarom? omdat Legouvé is een der meest geliefkoosde sprekers van Frankrijk. Wanneer hij te Parijs zijne caueeriee geeftzijn de zalen stampvol en geniet het publiek. Daarbij zijn de letterkundige ver diensten van den heer Legouvé buitendien erkend en door de regeering, die hem tot officier van het legioen van eer benoemde, en door de geleerd - sten en geletterden van Frankrijk die hem onder de vonsterfelijken”, de leden der Academie Fran?aise hebben opgenomen. Welnu, deze uitstekende Franschman onder de Franschen is opgetreden voor een deel van het Nederlandsch publiek en door wie hem hoorden bewonderd. Ook wij genoten het voorrecht en toen hij gedaan had fluisterden wij onzen buur man in neenwij kunnen de Franschen niet missen. De heer Legouvé zoude spreken en bij had tot onderwerp gekozen eene studie over Eugène Scribe, den velen onzer lezers wel bekenden schrijver van verscheidene, ja van meer dan 400 comedies en opera-libretto’s. Die studie zelve was vroeger in druk verschenen en aan velen der hoorders dus bekend. Maar dat was hetzelfde, want de bekoring door zulk een spreker uitgeoefend was eenig. Hij kwam op, de man voorkomen met de goede en in een fauteuil een f en 2 eens recht vertrouwelijk met vraagt uwen Alk binttludMk AlvarteatiCa waarvaa 4« ylaaSShg DA1K MAAL wwM «pgagav*, «^4» .l.cht. TWEE MAAL in rekening gebracht. hypotheek van >rë van den Notaris ■inchem. (M91) Neen, Europa kan de Franschen niet missen. De oorlog van 1870 heeft ongetwijfeld in den rang, welken deze natie in het Europeesch statengezin inneemt, eene groote verandering te weeg gebracht. En die uitslag moet niet te zeer worden betreurd. Niet, dat wij ons in de on gelukken van een volk verheugen of voor de rampen van dien reuzenstrijd ongevoelig zijn. Neen dat is nu de zaak niet, voor het ver driet van volken hebben wij evenveel medelij den als voor het verdriet van menschen. Doch wij bedoelen dit, dat Frankrijk inderdaad in de Europeesche volkenfamilie eene veel te hooge plaats innamveel hoogerdan voor de gezonde ontwikkeling dier familie wenschelijk was. Frank rijk gaf den toon in byna alles. De Fransche Keizer streelde de glorie van het Fransche volk en bet Fransche volk juichte op zijne beurt dien streelenden Keizer toe. Op een woord van Na poleon huiverden de bewoners van Europa van angst of haalden zij ruimer adem. En wat had Frankrijk al niet te zeggen op het gebied van taal en zeden. Dit alles zoude nu nog vrij onschuldig geweest zijn, indien niet twee voorname eigenschappen van het Fransche volk den al te grooten invloed dier natie op den duur gevaarlijk moesten maken: zijn ijdelheid en zijn onverstand in de opvatting der vrijheid, waardoor het zelfs een gouvernement als dat van Napoleon duldde en aan de pogingen der clericale richtingen om de massa’s aan zich on derworpen te houden maar al te veel voet gaf. Nu is na al het gebeurde Frankrijks loon lager gestemd en wordt het overwicht in Europa thans uitgeoefend door een volk, welks karakter ook zijne schaduwzijden heeft, maar dat toch die degelijkheid, en dat kalm, verstandig over leg vertegenwoordigt, dat wel eens een tijd lang aan hel woord mocht komen. Indien Frankrijk had overwonnen en Napoleon aan Duitschland de wet had kunnen voorschrijven, zoude de wer kelijke vooruitgang in Europa een heel eind achteruit wezen. Maar het is in een statenvereeniging niet anders dan in een gezin. Ieder lid beeft er zijne plaats en zijne taak. De woeste guitige krullebol, die over den grond tuimelt en het leveu in de brouwerij houdtis er even noodig ensnuthg als de zachte oudste dochterdie met onverstoorbare teederheid en kalmte ieders wen- schen tracht te voorkomenals de goede maar strenge vader, die nu en dan zijn gezag laat hooren of voelenals eindelijk zelfs de inge trokken soms ietwat gemelijke knaapwiens karakter zoo moeilijk is te begrijpen en te leiden. Aan ieder uwer zal de ervaring wel tens heb ben geleerdhoe goed al die verschillende natu- len op elkaar werken. Neemt nu de Statenfamilie en past daarop dit voorbeeld toe. Juist in den tegenwoordigen tijd, nu het internationaal verkeer hoe langer zoo levendiger wordtnu het reizen en trekken de ingezetenen van allerlei landen dagelijks samen brengt, üu is die werking van het eene volk op het andere krachtiger dan ooit. Welnu, al voert Frankrijk dan niet meer den hoogsten toontoch heeft het zijn schoone taak te vervullen. Zelden kwam in den laatsten tijd deze gedachte zoo sterk bij ons opals onlangstoen wij de gelegenheid hadden in Nederland eene letterkun dige beroemdheid van Parijs te hooren, een lid der Fransche Academie, den heer Ernest Legouvé. Slechts aan drie steden van Nederland konde hij het genoegen gunnen hem te hoorenRot terdam, Amsterdam en Leiden. Rotterdam had den stoot gegeven. De in die stad bestaande afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen had den be roemden spreker uitgenoodigd. Aan zijn reis daarheen nu konde hij nog een uitstapje ver binden en optreden voor de leden van Felix Mentis te Amsterdam en van de Studentenver eniging vDoctriua” te Leiden. Wij zeiden straks de onmisbaarheid van het dagbladartikelen de onwillige leden van den Rijks dag te bewerkenten gunste van het legeront- werp. Het treft dan ook zeer ongelukkig dat juist dezer dagen de voude kwaal” von Bismarck belette aan de beraadslagingen in den Rijksdag deel te nemen en vermoedelijk nog een langen rust tijd voor hem noodzakelijk zal maken. Die rust is echter eene bezige rust. Van uit de zieken kamer richt hij het woord tot de afgevaardigden om hen te verwijten dat zij hunne persoonlijke meeningen hooger stellen dan het Rijksbelang; dat zij niets aan dat belang weten ten offer te brengen en daardoor de oppositie een wapen in de hand geven tegen de; regeering. Hij beweert voort» dat de afgevaardigden, door zich aldus tegen de regeeringsvoorstellen te verzetten, in strijd handelen met het gevoelen der kiezers, eene fraaie bewering, die ook door de officieuse pers gretig wordt opgenomen en uiteengezet. Het zal echter de vraag zijn of de meerderheid van den Rijksdag slaafsch genoeg is om bare overtuiging ten offer te brengen aan het belang des Rijks, zooals de rijkskanselier dit gélieft op te vattenen dat geen plaats heeft voor eigen inzichten en meening. Door de inhech tenisneming van Dr. Paulus Melchers, aartsbis schop van Keulen, is het getal der slachtoffers van de Pruisische Meiwetten tot drie ge stegen en wederom ligt er een aan de beurt, end. de aartsbisschop van Breslau. Mag men den OOBtenrijksohen correspondent van de Köl- ntsche Zeitung gelooven, dan zal de geestelijk heid daar te lande het verzet tegen de kerkelijk- stuatkundige wetten, die trouwens ook veel ge matigder dan de Pruisische zijn en minder de zuiver kerkelijke quaesties raken, niet zoover drijven. Wel wordt in het manifest, dat de bisschoppen hebben uitgevaardigd, tegen ver schillende bepalingen der wetten protest aange- teekenden gehoorzaamh tid geweigerd aan ei- schen die ‘rhet heil der kerk” in gevaar bren gen, maar de toon is over het algemeen vrij gematigd en laat zelfs nu en dan iets dóór schemeren van bereidwilligheidom in sommige punten aan de eischen van den Staat te voldoen. Door eenige leden van het Huis van Afge vaardigden is eén voorstel iugediend tot verban ning der Jezuïeten. Zij wemchen, dat de re- geenug nog in deze zitting eene daartoe strek kende wet zal indienen of anders de gronden uiteenzetten, die haar beletten zulks te doen. De Nationale Vergadering van Frankrijk heeft, na verwerping van het tegenvoorstel der commissie, zich vereeuigd met de Broglie’s voor stel, om de verkiezingen van de gemeenteraden met te doen plaats hebben. Dit besluitwaar door de vergadering ieitelijk terugkwam op een vroeger door haar uitgebraeht votum, gat den legitimist Dahirel aanleiding tot het doen van een voorstel, .dat eveneens de strekking had terug te komen op een vroeger genomen be sluit. Hij wenschte n. 1. dat op den len Juni a. i. de vergadering eene beslissing zou nemen over den definitieve» regeeringsvorm van Frank rijk en vroeg de urgentie voor dit voorstel. Ditmaal voegde zich een gedeelte der legiti misten ónder de vóórstemmers. Daarentegen brachten 24 leden der uiterste Linkerzijde hun stem tegen bet voorstel uitzoodat dit ten slotte met eene meerderheid van 62 stemmen voor niet-urgent verklaard werd. In de zittingen van 27 en 28 Maart behandelde de Kamer nog verschillende kleine wetsontwerpen waaronder dat tot aanleg van verwijderde forten om Parijs, die allen goedgekeurd werdenwaartegen o. a. Thiers het woord voerde. Nadat eene perma nente commissie, bestaande uit 16 leden der Rechter- en 9 leden der Linkerzijdebenoemd was, gmg de Vergadering tot 12 Mei uiteen. De uitslag der verkiezingen in de departementen Haute Marue en Gironde zullen de regeering bevestigd hebben in de overtuigingdat, wil zij zich nog eenigen tijd staande kunnen houden, het er vooral op aankomt der publieke opinie het zwijgen op te leggen. Op nieuw toch be haalden de republikeinen de overwinning, gélijk bijna zonder uitzondering bet geval is; telkens wanneer het volk geroepen wordt, zijn oordeel in regeenngszaken uit te sproken. Voorzeker zal djt er niet toe bijdragen om den President met het eerwaardig tegelijk zoo geestige gelaatstrekken. Hij plaatste zich voor een tafel een fauteuilen begon u toe te spreken als familiaar vriend, die u een bezoek brengt zich er toe zet om voor den haard gezeten l u te praten. Gij vriend, of hij iels gebruiken zal en hij verzoekt u eeu glas water met suiker. Al pratende roert hij het eenvoudig mengsel om met zijn lepeltje en zonder een rustpunt te zoeken of zelfs zijne zinnen af te breken laaft hij zich aan de kleine teugjes. Niet anders doet de heer Legouvé. Hij praat met u en gij zoudt ieder oogenblik in verzoeking komen om hem te antwoorden op een vraag of verklaring te vragen van een daarheen geworpen gezegde. Geboeid zijt ge voortdurend eu nooit vermoeid. Nu eens laat gij aan een gullen lach den vrijen teugel, dan weder krult ge even de lippen tot een glimlach die toont dat ge de geestigheid hebt gevat, een enkelen keer zelfs kunt ge een wee- moedigen trek niet terughouden, wanneer de fijn- gevoelende spreker een tedere snaar aanroert. Alles is eenvoud, geestigheid, fijne smaak, keurigheid van taal, fnschbeid van gedachte, diepte van gevoel. Diep ging de studie over Scribe, welke wij hoordennietmaar wat we hoorden was aller bekoorlijkst en het won nog in waarde door de innemende persoonlijkheid van den spreker. Van ijdelheid geen spoor, van zucht om zioh zelven op den voorgrond te plaatsen geen zweem. Daar entegen. De heer Legouvé, die veel met Scribe had samengewerktvermeed om van de gelegen heid gebruik te maken en over zich zelven te spreken. Wij hoorden niet alleen een talentvol eu een geestig manmaar ook eeu goed man, in één woord een beiuiunelijk man. Neen werkelijk, de Franschen kunnen wij.met missen in Europa. Die geestigheid, dien smaak, die netheid van uitdrukking, we vinden ze alleen bij hen. Figuren als de heer Legouvé bewijzen dan ook aan hunne natie een grooten dienst. Zij verhoogen de sympathie van het buitenland. Indien onze lezers eens eeinge der werken van den heer Legouvé ontmoeten, mogen zij ze vooral niet ongelezen laten. Er zijn juweeltjes onder. /peering maakt yverig van die rustdagen ge- ep ^zijne ministers, die den vacantietyd in TWys -i i i njej ffanneer het blijkt waarheid^te'l^n^l<2it0de monarchisten gedurende dit recès ook weder pogingen zullen aanwenden om een koningstroon op te richten, gelijk de Republikeinsche Unie in haar manifest beweert. De EngOlSOhe Kamers houden zichzoo lang geene belangrijke wetsontwerpen zijn inge diend bezig met het bespreken van allerlei onder werpen en het indienen van allerlei voorstellen. Tot laatstgenoemde behooreu een voorstel tot vermindering van de getalsterkte des legers en een tot voorziening in het lot van kinderen die op het veld arbeiden. Een adres van dank betuiging aan Garnet Wolseley en de dapperen, onlangs van de Goudkust teruggekeerdWerd met algemeene stemmen door beide Huizen goed gekeurd. Dienzelfden dag had de groote wanen schouwing te Windsor plaats.Reeds sinds 8 dagen heeft Serrano de hoofdwacht der Carlisten bij Bilbao aangetast, doch hoewel bet voordeel bleef aan de zijde der Spaausohe regeeringstroe- penis tot nog toe geen beslissende uitslag ver kregen. De Carlisten hebben dan ook uitstekend partij getrokken van den tijd, dien Serrano noodig had om het leger, dat uit alle hoeken des landt bijeengeraapt moest wordente organiseeron. De naakte, steile heuvelen tusschen Bilbao en Som- morostro zijn door hen in zoovele sterkeschier oh neembare vestingen herschapenwaartegen mijnen en kanonkogels weinig vermogen. Van beide zijden wordt met de grootste hardnekkigheid gevochten. Zoo melden de berichten, dat bij de bestorming van Murrieto, een plaatsje in de nabij heid van de Carlistische hoofdstelling San Pedro d’Albanto gelegen, door de regeeringstroepeu onder generaal Primo de Riverageen enkel Carlist ontkwam. De generaal werd bij deze gelegenheid ernstig gewondeven als de aan voerder van het 2de legercorps, generaal Lomo, zoodat Serrano zich van twee zijner beste aan voerders beroofd ziet. Uit Madrid zijn 15.000 man troepen tot versterking afgezonden. Alge meen wordt met spanning de afloop van dezen strijd, die eindelijk, naar ’t schijnt, een beslissend karakter zal hebbente gemoet gezien. Zoo.wel voor de Carlistendie gereed staan hunnen koning te kroonen als voor Serranodie op dit oogfu- blik alles op ’t spel zet om de republiek te redden, is de strijd van bet hoogste gewicht. Gelukkig dat naast het wapengekletter ook nog stemmen des vredes klinken, De sohe Tweede Kamer heeft besloten eeu adres tot den Koning te richtenurn Z. M. te ver zoeken, zoo dikwijls door Staten onder handelin gen gevoerd worden tot instelling van scheids- gerichten ter beslechting van internationale ver schillen die pogingen te ondersteunen. De werkzaamheden ia de Gldelcoahe ver tegenwoordiging zijn, al» naar gewoonte, weder aangevangeu met eene ministerieels crisis. haar echter de leider der oppositie, Deligeorgis, geen kans zag om eeu nieuw kabinet samen te stellen, heeft de oude firma besloten de zaken te blijven voortzetten. Eene ontbinding der Kamer mede niets nieuws in Griekenland - zal hier van vermoedelijk bet gevolg zyn.» Z. M. heeft benoemd tot Dykgraaf van den Lekdijk Benedendams en van den IJseL dam Jhr. Mr. J. P. Strick van Linscboten. Z. M. heeft benoemd tot Heem raad, van den polder HeukelumA. Sprong; tot Hoogheemraad van de Alblaaeerwaard met Arkel beneden de Zou we, H. Schram de Jong; tot Hoogheemraad \an de Vijf Hetrenlauden F. A. de Leeuw. Z. M. heeft het Kon. besluit van 31 Jan. 1874, voor zooveel betreft den ingenieur van den waterstaat 1ste kl. L. A. Beuveus, op zijn verzoek, ingetrokken en mot ingang van 1 Juli 1874 aan den ingen. van den waterst. 3de kl. C. J. Kool, op zijn verzoek, eervol ontslag verleendvoort» benoemd tot boofdiu- geii. van den waterst. 2de kl., deo ingen. lUe kl. J. van der Toorn; tot ingen. van den wa terst. 1ste kl., den ingen. 2de kl. A. van Hootf; tot ingen. van den waterst. 2de kl., den ingen.’ 3de kl., K. F. W. Rooseboom; tot ingen. van den waterst. 8de kl., den idapirant-ihgeu. A. Met de toezegging van den President, dat zoo spoedig mogelijk na het recès de legerwet aan de orde zou gesteld wordenging Zaterdag jl. de Duitaohe Rijksdag uiteen, nadat de vergadering het voorstel tot invoering voor het burgerlijk huwelijk door het geheele Rjjk hij derde lezing, definitief had goedgekeurd. Du Igd een icoonder letter D rant. (5330)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1