r BINNENLAND. ADVERTENTIËN. GOUDEN BRUILOFT, TIMMERMANSKNECHT. AANBESTEDING. RIJSPAKBERM HET UITBAGGEREN K>T& ^.er reSter*ng Westminster Abpey werd bijgezet. De deelneming was al gemeen. Zoowel het Vorstelijk Huis als tal van aanzienlijke en geleerde persouen en genootschap pen, waren in den lijkstoet vertegenwoordigd. Met 319.600 tegen 168.574 stemmen beeft de bevolking van Zwitserland de nieuwe grondwet aangenomen. Van de cantona stem den 14»/, vóór, 71/» tegen de aanneming. Z. M. heeft aan H. Duyfjes. op verzoek, met ingang van 1 Joli 1874, eervol otrtalag vetleena als notaris te tJtrecht. Bij Kon. besluit is aan jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als maj. commandant der dd.f schutterij te Üorinchem. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Appingadam zijn uitgebracht 195 stemmen. Gekozen is de beer J. Schepel (liberaal), met 1253 stemmen. Iu eene óp 11. Donderdag te Gouda gehouden vergadering van kiezers uit dit districtuitgeschreven door de Kies Vereeniging Vaderland en Oranje" te Oudewaterzijn tot candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten gesteld de heeren J. Droogleever Fortuijn te Gouda, R. W. Haentjens Dekker te Oudewater, aftredende ledenen in plaats van het aftredend lidde heer Mr. L. Sliugelanddie verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen, de heer A. Knijff Hz. te Rietveld bij Woerden.. Poor vele kiezers te Berg-Am- bacht en omliggende plaatsen is, naar men ons mededeelt, als candidaatbij de verkiezing der Prov. Staten, ter vervanging van den heer Mr. L. Slingeland, gesteld de heer P. J. Smits, Burgemeester van Bcrg-Ambacht en Ammerstol. Hoewel de heer A. Knijff Hz. -te Rietveld by Woerden die op II. Donderdag te Gouda candidaat werd gesteld voor het lid maatschap der Provinciale Staten bekend staat als een geacht, ontwikkeld man en deze keuze onder andere omstandigheden zeker zeer geluk kig zou zynkunnen wij ditmaal niet mede werken om hem in plaats van den heer Mr. L. Slingelandeene plaats te doen innemen in onze Staten-vergadering. De heer R. Blok, Burge meester te Lekkcrkerk isnaar onze oveftuigmg, thans de aangewezen man. Voor dat dicht bevolkte, welvarende gedeelte van ons kies district^ waartoe ook de Krimpenerwaard be hoort, het van zéér overwegend, zéér groot belang, dat eeu man uit ons midden wordt gekozen. Wij achten ons gelukkig in den heer Blok iemand te vinden, die, met kennis en ijver toegerustons district op waardige wijze zal vertegenwoordigen. De heeó Blok kent de gansche streek, die zich tusschen Lek en IJsel uitstrekt; is met de belangen van gemeente en polderzaken volkomen vertrouwden wie hem kennen, zullen omtrent zijn rechtschapenheid en arbeidzaamheid zeker met den meeaten lof gewagen. In zijne veeljarige betrekking van bur gemeester, van polderschout, van plaatsvervan gend kantonrechter enz. heeft hij zich de alge meene achting weten teverwerveu, en* hoe hij bij zijue ambtgenouten bekend staat?, kan worden afgeleid uit hét feit, dat de heer Blok o. a., naast den Burgemeester van Rotterdam, tot lid van het bestuur der Provinciale vereeniging vnn Burgemeesters gekozen werd. Wij meenen de kiezers in het kiesdistrict Gouda met volle recht te mogen aanbevelen op 7 Mei e. k., tot leden derProvinciale Staten te stemmen: de héereu J. Droogleever Fortugn te Gouda, R. W, Haentjens Dekker te Oudewater en 7 B. Blok te Lekkerkerk. In het hoofdkiesdjstrict IJsel- stem cijn als leden der Provinciale Staten van Utrecht aan de benrt van aftreding de heeren jhr. mr. J. P. Stnck van Linschoten Van Vloos- wijk, P* H. C. van den Broeke, mr. B. G. A. Pabst en A. de Joncheere van Harmeien. Naar men vprneemt wordt bij de aanstaande verkiezing op 7 Mei de heer J. L. van Buma, burgemeester van Benschop enz. candidaat gesteld. Blykens een Woensdag by het Departement van Koloniën ontvangen telegram van Luitenant-Generaal van Swieten, gedag- teekend Atchin 17 dezer, was eene sterke pa trouille den 16en dezer op eene vijandelijke stelling, ongeveer 1500 pas ten Zuiden van den Kraton, gestuit; zij werd beschoten en is terug getrokken. Bene Versterking, onmiddellijk tot dekking gezondenging verder dan noodig was viel de stelling aan,' maar werd teruggeslagen met een verlies van dooden en 59 gekwet sten; onder de laataten de kapiteins Bardok, van Poll en Vervloet, de luitenants Beijen, Sievers en Kruyt, niet gevaarlijk. Aan de Ooaikpst heelt Edie de akte van souvereiniteit geteekend, zoomede Pasei en Kertai. Tamma had nog niet beslist; de an dere Staten hieven nog vijandig. Volgens de kiezerslijsten ovef het jaAr 1874, gesloten den 15 April 1874, bedraagt in de gemeente Jaarsveld het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Stalen-Generaal en voor de Provinciale Slatéb 11. Voor den Raad 27.. In de geaieeute Lopik: Voor de Tweede Kamer 78, voor de Pr. Staten '77 en voor den Raad 115. In de gemeente Willige- Langerak: Voor de Tweede Kamer én vow de Pr. Staten 45 en v<kden raad 63. - Bij den scheepsbouwmeester M. van der Kuyl te Slikkerveer is 16 deztr te water gelaten de schroefstoomboot //Volhaiding No 1#" gebouwd voor rekening der Vennoot schap I*idache Stoomboot-Maatschappij Volhar ding. 0e machines zijn vervaardigd aai de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis Smit a/d Kinderdijk. Door den bevelhebber in deéde militaire afdeeling te TJtrecht zijn de corps- commandanten aangeschreven om de verschillende muziekcorpsen in plaatsenwaar de Keizer van Rusland passeert, overeenkomstig bet voorschrift van Z. M. den Koninghet Russische volkslied ts doen spelen. Daar ter stedewaar geen mu ziekcorps aanwezig is, moet door dat van de schutterij dat volkslied ingestudeerd worden. -.-De heeren G. J. W. de Jough en Av W. M. Jongeneel te Oudewater hebben voor f4881 aangenomen het maken van(drie ijzeren lichtopstanden en het optellen derzelve op dijken onder de gemeente Zaamslag bij Neuzen waarvan de aanbesteding van wege het ministe- rie van Marine heeft plaats gehad. Het Beursgebouw te Rotterdam zal eerlang voor het openbaar verkeer Wftrflen gesloten. De opening van den Oosterspoor weg 4oor het gedeelte AmsterdamAmersfoort en HilversumUtrecht zal half Mei plaats hebben. Bij den gemeenteraad van Gooda is ingekomen een adres van de bb. Kaptyn te Woerden en Nievergeld te Rotterdam, ver zoekende voor 99 jarpn concessie tot het aan- leggen en verkrijgbaar stellen van gezuiverd IJselwater te Gouda. Dit adres is gesteld in handen van de Commjssie van Fabricage. —Tot leden der commissie voor het stedelijk Museum van Oudheden te Gouda zyu benoemd de heeren J. N. Schel te ma, W. J. For tuijn Droogleever, J. J. Bertelman D. J. van Vreumiugen en Dr. C. A. Tebbenhoff. In de laatste acht dagen is hét feit dat twee bankiershuizen hunne betalingen hebben gestaakt, het gesprek van den dag. We der heeft menigeen daarbij ernstige verliezen te betreuren. De directeuren der Overtjselsche bank te Zwolle schijnen gelden dier Lank t® hebben gebruikt om te speculeeren in aandeelen van eene Spaansche bank te Parijs. Deze aandeelen bleken per slot van rekening niets waard te zijn. Later is, zoo men zegt, ten gevolge het faillissement der OverijSelsche bank het oude eu geachte kantoor van de firma J. H. Schuijraer Zoon gesprongen. Ook de chef van dit hnis is voortvluchtig. Aan het Museum Boijmans te Rotterdam is eene lraaie schilderij van Arij Schefferdoor zijne dochter die te Parijs woont, ten geschenke gegeven. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot af schaffing van den zeepaccijns, met verhooging van de ^lasting op bet gedistilleerd, heeft de heer J. F. Schuld te Meerkerk zich tot die Kalmer gewend met het verzoekbij de behandeling van deze voorstellen te willen letten op de adressen van de Ned. V treem ging »Tot beperking, van opnb. Dronkenschap," ter Verkrijging van wet telijke bepalingen op dronkenschap en drank verkoop. Bij besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken is met ingang van 20 April jl. iu de gemeente Lopik, tie wet van 3 Oc tober 187 8 (Staatsblad no. 135) van toepassing verklaard alleen op de landen beweid door het van lodgziekte verdacht rundvee, waardoor de tot dusverre bettaaude lijn van afsluitiug ia op geheven. Bij gelegenheid van de gouden bruiloft van den heer C. de Jóng gu 'zijne echt genoote te Berken wonde werden aldaar feesten gegeven, die, naar men ons mededeelt, aan hoffeesten doen. denken. Genoodigden, ten getale van 60, 70, ja zelfs over de 100, werden door hem op waarlijk hoffelijke wijze ontvangen. Het geheele dorp jubelde eu uit alle huizen wapperde de vlag. Ken sierlijke eerepoort was vopr cijue woning opgericht en het huis zelve met smaak getooid. Aan de geachte jubilarissen werden prachtige geschenken aangeboden, o. a. door de jongelieden gouden karaffen en bekersdoor het gemeentebestuur gouden presenteertrommels eu soezen mand met blad. De schoolkinderen brach ten hem zingende een gouden inktkoker met gouden pen. De verdere cadeaux bestaan uit pendules, serviezen, albums, lepeltjes euz. enz,, te veel om te melden. Door de jubilarissen werd bij deze gelegenheid aan de Hervormde kerk te Berken wonde ten geschenke gegeven een zware, zeer fraai be werkte schenkkan en twee zilveren offerbnssen, werkelijk pronkstukkenwaarvoor aan den leve rancier, den heer H. de Vaal te Schoonhoven, alle eer toekomt. Op deze wijze viert men te Berkenwoude feest ter eere van den wethouder, den beer C. de Joag, eu zijne echtgenootedie, naar den wensch van allen, nog menig jaar zullen mogen behooran .tot de hooggeachte ingezetenen dier gemeente. Tot tegeuschatters in zake de persoueelé bela9tiug voor den dienst 1874/75 zijn benoemd in de gemeente Jaarsveld de HH. F. Kentie en D. Blok. Iu de gemeente Lopik de HH. J. Yerburg en G. Sluiis. In de gemeente Willige-Langerak 4® HH. L. Rijnevefd en J. Hakkesteegt. Mejuffrouw Jacobs, vnn Sappe- meerheeft aan de Hoogeschool te Groningen met gunstig gevolg, haar candidaats-examen in de geneeskunde 'afgelegd. De dag van 21 April was voor de gemeenten Noordeloos, Hoornaar en Hoog- Blokland een ware feestdag, daar de nieuw benoemde Burgemeester, da heer J. A. Wij- naendts zijne intrede iu die dorpen deed, om op het kasteel van den heer van Dam van Noorde loos zijn intrek te nemen. Na ijoor een getal van 112 jongelingen te paard, die net versierd waren, te Gorinchem te zijn afgehaald, trok de stoet, onder begeleiding van muziek en het lossen vpn eereschoten, eerst naar Hoog-Blok land, verder naar Hoornaar ën ten laatste naar Noordeloos. Alle drie gemeenten beijverden zich om het zeerstom hunnen nieuwen Burgemeester en zijne echtgenoote eer te bewijzenen in elke gemeente ontbrak het geenszins aan een bar? tel ijken welkomstgroet en gelukweuscbing. Des avonds was er te Noordeloos illuminatie bij enkele ingezetenen en werden de notabelen bij den Burgemeester gul ontvangen. Een allerhevigste brand;- onge veer ten half twee des nachts begonnen, heeft te 's Graveland van 21 op 22 dezer in een paar uur tijds groote verwoestingen aangericht. De geheele bperderij met schurenstallenhooiberg enz., benevens 17 koeien van den heer P. F, zijn daarbij verbrand; voorts de geheele huizing, boerderij, herbeTg,, stalling, op twee na al de rijtuigen en zeveu paarden van den stal- en loge menthouder Boeshoten; verder de gansche hui zing en de smederij van Reesink, de woning en werkplaats van den wagenmaker Paauw, met al den voorraad hout enz. enz. Het geheele terrein vertoont nog slechts een grooten, roo kenden puinhoop, waaruit hier en daar de vlam men nog slaan. Gelukkig, bij zooveel ongeluk, dat, naar vooralsnog vernomen wordt, geen per soonlijk letsel bij de ramp geleden is. Talloos zyn de portretten van onzen geeerbiejigden Keuiugdie dezör dagen in den handel worden gebracht. Onder de beste daarvan behoort zeker bet portretuit gegeven door den heer van Peursum te Utrecht en vervaardigd op de ateliers der firmn Tresling Go. te Amsterdam. De gelijkenis is sprekend en de uitvoering in kleurendruk prachtig. Wij meenen de aandacht ouzer lezeri op dit schooue portret van Willem III met nadruk te moeteu vestigen. De prijs (f 2.50) is zéér laag gesteld. FREST-BERICHTEN. Met algemeene stemmen is door den gemeenteraad van Gorinchem de som van f 300 verleendbestemd tot het aanbrengen van eemge verlichting en versiering aan de ge meentegebouwen bij gelegenheid der feesten op J2 Mei a. s. -Bij gelegenheid van het Kronings feest zal het Raadhuis te Gouda worden ver licht. De Raad heeft voor illuminatie f 600 en als subsidie voor het te houden kinderfeest f 200 toegestaan Het programma van de feestelijk heden te Rotterdam, op Donderdag 21 Mei 1874, bij gelegenheid van de 25-jange regeering van Z. M. den Koningis vastgesteld als volgt L0 our. Ontvangst van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin, ter plaatse der aankomst, door HU. Burgeméester en Wethouders met de Commissie uil den Gemeenteraad en eene Depu tatie uit de Feestcommissie.HH. MM. bege ven zichonder begeleiding van eene Eerewacht te paard en vergezeld van bovenstaande Com- inissiënlangs de Gedempte Botersloot en de Groote Markt, naar het Gebouw der Kon. Ned. Yachtciub. II uur. Ontvangst van HH. MM. aldaar door den Raad der Kon. i\ed. Yachtciub.— Aanvang van den Wedstrijd. 12 unr. Déjeuner in het Gebouw der Kon. Ned. Yachtciub. 1 uur. Vertrek van diar en aankomst op het Feestterrein in de Koninklijke Tribune. 1—2 uur. Défileeren van den Optocht voor HH. MM. 2 uur. Vertrek Van het Feestter rein. 2% uur. Aankomst te Feijenoord. «*7s uur» Eerste Steenlegging dóór Z. M. van de Maasbrug te Feijenoord. 4 uur. Ver trek van daar. Aapkomst m het Gebouw der Kon. Ned. Yachtciub. Einde van den Wed strijd.47j uur. Yertrek van het Gebouw der Kon. Ned. Yachtciub. Aaukomst op het Feestter rein. 47,-57, uur. Défileeren van den Optocht (bij de terugkomst) voor Hti. MM, 68 uur. Diuer HH. MM. door den Gemeenteraad, na mens de gemeente Rotterdamaangeboden. 87,9 uur. Bezoek van HH. MM. aan de Offi- cieren-Societeit der dd. Schutterij. 910 uur. Aaukomst op het Feestterrein. Uitvoering van Mannenkoor met Orkest. 10—117, uur. Tocht door de stad. 1 l1/, uur. Vuurwerk. Boyendien zullen op- verschillende plaatsen ver sieringen en illuminatiën aangebracht en Muziek uitvoeringen, gegeven worden. In eene door de feestcommissie te Streefkerk op 18 dezer gehouden vergadering, werd met algemeene stemmen beslotenhet kro ningsfeest niet den 21 en Mei maar den J8en Mei te vieren. Hierover waren echter de meeste ingezetenen zóó ontevredeudat sommige leden der commissie het noodig oordeelden nog eens te vergaderen, hetgeen Woensdag 11. plaats had. In die vergadering werdhoewel niet met alge. meene stemmenbesloten om toch. 21 Mei feest te vieren. Of nu de stemming in depe gemeente zooveel verbeterd iszal blijkendoch zeer zeker zal er altijd wat te wenschen overblijven. Men meldt ons, dat door eenige ingezetenen der gemeente Gouderak, voor het weldadig doel, dat zij zich hebben voorgesteld, bij gelegenheid van Z. M. zilveren kroningsfeest, de som van f 307.55 is ontvangen. —r Als eeu bewijs van hetgeen men te Amsterdam van de aanstaande feesten ver wacht y kan dienen dat voor het gebruik eener kamer, uitzicht hebbende ia een straat, waar door de stoet zal passeeren, de enorme som van f 400 huur wordt betaald. De kosten voor het freed maken der Nieuwe kerk worden op p. m. 14000 gerekend. Het ♦kroningsfeest zal men te Capelle a/d IJsel 30 Mei a. s. feestelijk her denken. Het zal met een schoolfeest voor de leerlingen der beide openbare scholeu in deze gemeeotev-beginnenterwijl daarna veyschillendo volksvertnakelijkheden zuilen plaats vinden, een en ander opgeluisterd door hoorumuziek. Waar schijnlijk wordt het feest met een vuurwerk besloten, j* STADSNIEUWS. Schoonhoven, 15 April. Tot het bouwen van een zelf-re- gistreerende peilschaal, ter hoogte van de sluis en den Noorder-lekdijk alhier, heeft de Gemeente, raad besloten aan het Rijk 25 Q Meter gemeen tegrond gratis ten gebruike af te staan. Door den Gemeenteraad is he- sloten eene supplgtoire begrooting over 1874, ten bedrage van f 5800goed te keuren en daartoe gedeeltelijk kan te wenden de meerdere opbrengst der gemeente - middelenover 1874. Het hulppersoneel aan de school voor meer uitgebreid Lager Onderwijs zal, volgens besluit van den «gemeenteraadmet één hulp onderwijzer, d(e acte heeft voor Wiskunde, Franscbe, Engelsche of Duitsche taal, op eene jaarwedde van f 540 worden vermeerderd. LI. Dinsdag heeft de kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, ingevolge eene aanwijzing der Synode, besloten otn den ge denkdag van 12 Mei e. k. godsdienstig ia te leiden, des voormiddags te tien uren. Zoo als men weet, wordt bij ge legenheid der feesten op 12 Mei e. k., behalve eeu algemeene optochteen optocht georgani- 1 seerd van wege de goud- en zilversmeden te dezer stede. Beide optochten zullen één geheel vsjmen en deze belooftnaar hetgeen wij daarvan reeds gezien en vernomen hebben^ zeer luisterrijk te zulleu zijn. Bij den optocht der goud- sn zilverfabrikunten zal 0. a. een banier worden gedragenwaarop de naam van den Schutspatroon ,vaii het goud- eu zilversmids- gilde St. Eloy is verAeld. Door eene beleefd heid der uitvoerende co nmissie werden wij dezer dagen in staat gestelddeze bauier in oógen- -schouw te nemenwelke op ons een allergun- stigslen indruk maakte. De banier bestaat uit blauw tiuweelwaarop een cadre van wit satijn, met gouddraad gestikt. In dit cadre staat iu kloeke, net-gevormde letteren den naam van St. Eloy welke naammede van wit satijn op werkelijk verrassend smaakvolle wijze op het blauw fluweel uitkomt. Boveu deu uaam vindt men, met vergulde pailletten, bet jaartal 682 (het jaar waarin St. Eloy patroon der goud- eu zilversmeden werd) en daaronder het jaartal 1874. Het wit satijnen cadre wordt om ringd door vergulde sterren eu daarboven prijkt een goed geschilderd wapen van Schoonhoven aan welks beide zijden zich zilveren ornamenteu bevinden. De banier is omzoomd door gouden franje en aan de hoeken voorzien van gouden en zilveren kwasten. Ook de standaard, waar aan zij is bevestigdverdient opmerkingom de smaakvolle ornamenten, die daaraan vau boven zijn aangebracht. Het geheel mag een uitstekend geslaagd werk heeten. YYij meenen ous niet aan onbescheidenheid schuldig te makenwanneer wij de namen noemen van hendie tot dezeu arbeid hebbeu medegewerkt. En dan komt in de eerste plaats een woord van hulde toe aan Mejuffrouw J. C. de Vos, die door de zeer keurige bewerking van* de beuier met alleen getoond heeft vaardige vingerenmaar ook veel goeden smaak te bezjtten. De teekeuing van het ge heel was ontworpen door den heer J. A. Smits de standaard werd vervaardigd door den heer Joh. de Jong, en het geschilderde wapen der stad heeft men te dauken 'aan den heer A. Gorbijn van Willcuswaard Jr. Die gezamenlijke krachten hebbeu een werk tot stand gebracht, dat bij den optocht een sieraad zal zynmm"- dat ook een langer levendan die beide feest dagen verdient. Zij die iets meer willen weten van den zoo even door ons genoemden Schutspatroon der goud en zilversmedenSt. Eloywijzen wy op ach terstaand artikeltje, ons door eene welwillende hand verstrekt. Aan de Ambtenaren der Plaatse lijke Belasting zal, volgens raadsbesluit, voor den door hen betoonden dienstijver eene gratifi catie worden verleend, aan J. J. fluuksloot f30, aan G. Yredendaal f20, en aan R. Ouwer- kerk f 10. De Raad heeft J. Groeneveld op verzoek, tegen 1 Jan. 1875, ontslagen als pachter van het vischwater in deze gemeente. Voor het opmaken der tienja rige Alphabetische Registers van den Burg. Stand heeft ae Raad f 25 toegestaan. De Raad heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken gemachtigdaan haren Secretaris f 10 uit te betalenvoor door hem verricht schrijfwerk in zake den aan te leggen spoorweg Rotterdam-Schoonhoven-Arnhera. Het beroepingswerk bij de Herv. gemeente schijnt maar niet te willen vlotten. Gisteren-avond was het kiescollege tot het sa menstellen van een zestal bijeen. Vóór de stem ming vrlieten drie leden van dat college de vergadering. Er bleef toen weder geen genoeg zaam aantal overom de vergadering voort te zettenzoodat de overige leden op nieuw on- vernohterzake naar huis moesten terugkeeren. WATERSCHAP»- XH POLDER-BERICHTEN *-*• Op 29 dezer, des voormiddags te 11 oren, zal te Gorinchem in den Doelen, in het openbaar eene vereenigde vergadering ge- hoüden worden vnn het Hoogheemraadschap irde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe," ter behandeling der volgende onderwerpen 1. Vastelling der begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1874—75 tot een bedrag van f 90528,38 tegen f 93254,207,, daarvoor in 1873 toegestaan. 2. Voorstel tot bet beffen van een omslag van f 3 per HA. 3. Vaststelling van den staat, waarbij de omslag over de polders wordt verdeeld. 4. Voorstel om aan Aartje Pot, weduwe Jvan Duivendyk te Papendrechtin koop af te staan het dijkslag met buiten- en binnen- bermen ouder Papendrecht, bekend onder den naam van het Oude Hulpgat van 1740; be paling (der som waarvoor de afstand zal kunnen plaats hebben. 6. Af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting voor het dienstjaar 187874. 6, Onderzoek der geloofsbrieven van de her benoemde en nieuw benoemde heeren Hoog heemraad, Hoofdingelanden en Hoofdingelanden- Plaatsvervangers. LANDBOUW-BBRICHTEN. Het aantal onteigende en afge maakte runderen welke lijdende waren aan besmettelijke longziekte, bedraagt in degemeeute Lopik sedert 1 Januari II. 50 stuks. Hiervan werden afgemaakt in de afgeloopen week 3 stuks en sedert 1 Apnl 9 stuks. Zaterdag 11. zijn te Schellaiuen verpacht de booi- en weilanden van de Armen en. van den beer v. Dam te Gorinchem. Ruim f 200 hebben de landerijen van de Armen meer opgebracht dan in 1873, terwijl het hooiland van den heer v. Dam minder, doch het weiland aanmerkelijk duurder werd verpacht. Te Woerden zijn de hofsteden met land, nagelaten door mevr. de wed. R. Paling Wz., in publieke veiling voor hooge prijzen ingezet0. a. een hofstede met 43 hec taren land voor de som van f60.700, eene met 30 hectaren land voor f47.300 en eene voor f 89.300 enz. Voor de massa werd de belangryke oom van f 207.745 ingezet. Den 2Sen April zal bij afslag de toewijzing plaats hebben. Een huisje met boomgaard en eemg bouwland te zarneu groot 45 Aren, be nevens 42 Aren bouw laud en 48,70 Aren hooi en gneudland, gelegen naby de kerk te Arkel en toebehoorende aan de weduwe Ane de Vaal aldaar, is 11. Maandag bij publieke veiling in gezet voor f 7250. De landerijen onder Hoornaar, toebehoerende aan de familie deu Dekker te Emminekhovenhebbeu W oensdag bij publieke verpachting f 3607 opgebracht, zijnde f 308 minder dan in 1873. 580 hectaren drooggevallen gron den in deu polder Pnus Alexanderonder Nieu- werkerk en Capelle a/d IJ sel, in publieke veiling gebracht, zyu ingezet op f 346.900. Heden worden zij bij afslag verkocht. Op het erfhuis by B. Pellekaau te Nieuwknd is een zwarte moorkop verkocht voor f 930 behalve de onkosten. De landerijen van den heer van Dam van Noordeioos en van zijnen broeder, den heer van Dam te Gorinchem hebbeu bij verpach ting f 8951, dus f637 oieer opgebracht dan het vorige jaar. KERK- E* SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Benschop Ds. A. P. A. du Cloux, einer. pred. vau Spijk in Groningen. Ds. E, A. Lazonder te Oldebroek is beroepen te Nunspeet, Beroepen te Wemeldinge Ds. A. F. Simons, pred. te Kesteren. Beroepen te Waaider Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambacht is beroepen Ds. P. Deeferifnte Nykerk (Gelderland). Bedankt voor Nunspeet door Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d LI sel. Ds. A. F. Simons te Kesteren beeft voor het beroep naar Giesen-Nieuwkerk bedankt. Ds. K. W. Hujlstyn te Vreeswijk heeft voor W ilhelminadotp bedankt. Het bericht dat Ds. A. van Wijk lijn afscheid op 3 Mei zou doen was voorhang. De week na Pinksteren zal dit denkelijk eerst geschieden. LI. Zondag werd Da. M. Lotz te Schelluinen bevestigd door Ds. J. W, Haverkamp Begemann, vsn Goods, die tot tekst had gekozen 2 Gor. IV 5, laatste gedeelte. De nieuwe leeraar deed zijne intrede met Tit. 11:11J5. Het Provinciaaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer N. de Jonge, predikant te Leksmond c. a., eervol ont slag uit de Evangeliebediening verleendin te gaan 26 April e. k. Ds. C. E. van Koetsveld, pred. by de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, heeft de 25-jarige vervulling zijner betrekking aldaar herdacht. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan van Jutphaas den heer H. B. Pojipe. De gemeenteraad te Giesen- Nieuwkerk heeft de jaarwedde van den hulp onderwijzer met f 25 verhoogd en vastgesteld op f 425. Eenige ingezetenendie belang stellen in het onderwijs hebben besloten om den tegen woordige» hulponderwijzer jaarlijks nog f25 boven zijn vaste jaarwedde te verleenen. De heer C. Intveld te Breuke- len is benoemd tot hoofdonderwijzer te Veen bij Heusden. Doo.r den Raad der gemeente Gorinchem is in zijne laatste zitting van Vrij dag de benaming van Armenschool veranderd in Volksschool op den Havendijk. De heer Dr. A. Harms te Goriu- chem is benoemd tot lid der commissie voor het atnemen van eind-examens der Hoogere Burger scholen in de prov. Zuid-Holl.welke examens dit jaar te Schiedam zullen plaats hebbey. Tot leeraar in de Nederlandsche en Duitsche taal en letterkunde en het schoon schrijven aan de hoogere burgerschool te Go rinchem is benoemd de heer F. A. R. Beek man te Ginneken tot leeraar in de wiskunde en het rechtlijnig teekenen aan de hoogere bur gerschool de heer J. P. von Söhsten te Utrecht; tot hulponderwijzer aan de burgerschool voor jongens de heer W. Suidema van der Wonde te Axel. Bij de dezer dagen gehouden exa mens door de Prov. Comm. voor Lager-Onder- wijs, verkregeu o. a. acten voor Wiskunde de heeren J. van Disselkoen te fyuda en A. 0. Ver meulen te Capelle a/d IJsel; voor Hoogdgitsch de heer II. J. v. d. Wolde te Bodegraven; voor Gymnastiek de heer C. G. Wemmerslager te Gouda. De eerste districts-vergade ring van het zevende schooldistrict der prov. Zuid- Holland zal dit jaar op 2 Mei a. s. te Gouda gehouden wordenonder het pracsidmm van den districts-schoolopziener, den heer JBroedelel te Gouda. De agenda voor die vergadering is: 1. Opening der vergadering. 2. Voorlezing der notulen. 8. Verkiezing van een vice-president. 4. Herziening van het reglement. 5. Leer plicht: te behandelen door den heer J. Kiewiet de Jonge, hoofdonderwijzer te Oudewater. 6. De kweekelingen als werkkracht in de school; in te leiden dóór den heer H. W. Kramers, hoofdonderwijzer te Gouda. f300 meer op dan bij de begrooting was geraamd,) werd gesteld in handen eener commissiebestaande nit een Wethouder cn twee Raadsleden. Bij schriftelijk rapport adviseerde deze commissie tot het bepalen dier gratificatie op zestig gulden, waar mede de gemeenteraad zich den 18en dezer met meer derheid rap stemmen vereenigde, niettegenstaande in zijne vergadering bij het openslaan der rekeningen vooraf gebleken was, dat die belasting in 1873 circa 100 gulden minder heeft opgebracht dan in liet jaar 1872. Hoogachtend Bon Lid mn den Gemeenteraad. Sr. ELOY, Patroon der Goud- en Zilversmeden. In de zesde eeuw, omstreeks het jaar 589 werd Eloy of Eligin» (de uitverkorene) te Cadaillac, een dorp nabij Limoges in Frankrijkgeboren. Nadat zijne ouders zeiven hem in den godsdienst onderwezenen in hem veel ijver voor het bespeurd haddenvertrouwden zij hem toe aan een goudsmid, genaamd Abbon, directeur van de munt te Limoges, die even rechtschapen als bekwaam was in zijn bedrijf. Onder dien leermeester deed Eloy in korten tyd al die kunde op, die hem weldra deed uitmunten in de vervaardiging der fraaiste voorwerpen. Op dertig-jarigen leeftijd noodzaakten hem eenige zaken, om naar het hof te gaan van Clotarius II, die toeu te Parijs was. Hier leerde de thesaurier des Konings hem kennen, die hem liet werken aan de munt en aan al wat tot zijn beroep behoorde. Ver schillende uitstekende voorwerpen, toen door hem ge maakt, zoowel voor den Koning als ten dienste dier kerk, bestonden nog bij de uitbarsting der Fransche omwenteling op het einde der vorige eeuw, doch zijn toen verloren geraakt. In 640 wera hij bekwaam geacht, om bisschop te zijn van Noyonwelke waardigheid hij met den meesten ijver tot zijnen dood toe, den lsten December 659, bekleed heeft. Wanneer zijne bediening hem niet ver hinderde, liet hy niet na, zich met de uitoefening van zijn eerste beroep onledig te houden. Dat men St. Eloy waardig gekeurd heeft, om Patroon te zijn van het goud- en zilversmidsvak, strekt nog tot bewijs te meer, dat bij hierin een groot kunstwerker geweest is. GEMENGDE BERICHTEN. Te Leiden is een zekere vrouw S., bij bet proeven van het vleesch, dat zij voor het middagmaal gereed maakteeeu stuk iu de keel blijven stekenten gevolge waarvan zij stikte. LI. Maandag-avond keerde ie mand, te Streefkerk woonachtig, met zijne vrouw en twee kinderenbp eene kar van Groot- Ammers naar huis terug. Bij de aanlegplaats der stoomboot gekomenschrok het paard door het afschieten van een geweer. De manvau de kar springende om het verschrikte paard tot staan te brengen, kreeg een slag van het paard, waardoor hem het been zeer ernstig werd ver wond. Vrouw en kinderen zijn er echter zon der letsel afgekomen. De politie heeft aich deze zaak, aan verregaande onvoorzichtigheid toe te schrijven, aangetrokken. Een paar kinderen van den arbei der H. M., te ülst, zagen eergister eene loco motief naderenwaarop het oudsteeen knaap vau ongeveer 11 jareatot zijn zusje zeide vlk durf wel dertig tellens met het hoofd nog op de rails gaan liggen." Hij deed dit wer kelijk en zou het met den dood bekocht heb ben had niet de machinist den knaap bemerkt eu zoo spoedig hij kon de locomotief stil doen staan, onmiddellijk bij het kind. Was het in plaats van eene enkele locomotief een trein geweest, dan zou 't onmogelijk geweest zijn, zoo spoedig op te houden. Van de geruchten, dat de kroon prins een huwelijk zou willen aangaan met eene Haagsche jonge dame, is niets waar, zegt men. Er moet thans ernstig sprake zyn vau een huwe lijk van Z. K. H. met eeue dochter van den Koning van Denemarken. Bij een kort doch hevig onwe- der is Donderdag-morgen, vlak naast de woning van den bouwman J. Slob, in de Miukeloos onder Noordeloos, de bliksem in een wilgen boom geslagen. Ook werd in de richting van Ottoland brand bespeurd. Later vernam men dat deze echter spoedig gebluscht was. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur t Een voowtel van den gemeente-ontvanger alhier tot het verleenen eener gratificatie aan de desbetref fende ambtenaren, wegens betoonden dienstijver in het jaar 1878 (de gemaal belasting bracht otgeveer BURGEBLIJ&E STAND. Ingeschreven van den 17. tot den 24. April 1874. Geboben: Elisabeth, ouders T. Langerak en J. de Reuver. Hendricus Wilhelmus, ouders W. G. firehm en E. Murk. Jan, ouders H. de Vaal en G.Saton. Gerardus Gosewinus, ouders L. van Zessen en M. A. van der Bas. Ondektbouwd T. J. Verroen met W. A. van Zuijlen, wonende te Haastrecht. J. de Lange met A. Verveen, wonende te Gouda. Overleden A. A. Tenholter, oud 3 dagen. J. K. L. Korndórffer, oud 29 jaren, echtgenoote van J.G. J. Groeneveldt. A. Herknofoud 3 maanden. J. F. de Rooij, oud 64 jaren, echtgenoot van M. Roeroet. P. Stalenburg, oud 11 weken. BEDRIBERIGHTIN. pG] Nederl, Werk. Schuld2U Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam8 Spanje. Buiten 1. 1867/71. .8 Dito Binnenl8 Portugal, Oblig. 1853/69. 3 RuslandOblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito Cert. Hamburg 1820. 5 Dito 5e Serie5 Dito 6e Serie5 Dito Obligaticleen. 1862. 5 Dito 1864AriOOO. 5 Dito v 1866 4/1000. 6 Dito v 1860 2e leen. 4{ Dito s 1867/69. 4 Dito 1859. 8 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito v 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito h 9 Febr.Aug. 5 Dito v zilver Jan.Juli. 5 Dito v v Apr.—Oet. 5 Dito Aand. 5 fl. 500, 1860. Dito h fl. 100, 1864. Italië. Inschr Griekenland. Obl. 1826. Turkye. Alg. Sch. 1865. Dito v 1869 Egypte Oblig. 1868 N. Amerika Oblig. 1882. Dito n 1884. Dito 9 1885. Brazilië Oblig. 1865 Dito 9 1863 Mexico Oblig. 1851 Dito 9 1864. Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Ross. Spoorw. Jelez Dito Poti Tiflis 4 ƒ1000. Dito JelezOrel Dito Kurak—Charkow. Dito CbarkAzow pd. st. 100. Dito Moskou—Siholensk. Aaud. Oostenr. Nat. Bank. Höng. Sporen 1867. b0/^ Dito Loten 1870 Illin. Centr. Spoorw. Cert, Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. 7 Dito 9 9 1869. Zuid—Ital. Spoorweg Oblig. ilong. Spoorweg Oblig. 1869. Brie-Spoorweg aand Centraal-Paciflc Louisiana Dito 1875 Aand. loting Madrid. Aaud. Turkije met lot. 24 Apr. 59 707i. 93 88% 187/i« 141' 44» 87'/. 98'/, 81'/. 69'/, 272 60 V, 66 662 141 68'/, 13'/.. 3»'/. 118 73'/. 100'/. 101'/. 97'/, 15'/. 0'/. 242'/, 98'/, 97'/, 977,. 06'/, 97»/, 1022 101'/, 80'/, 86 14'/. H7, 90 64 307, 20'/, 15 11»/. 46'/, illtlIilCBIIll, Schoonhoven88 April. Hennep, 't geheele gewas f34 k 25, hennepzaad f 8,4U a 9,20 per 50 kilo; goeboter 82 A64 et., weiboter 53 k 56 ot. per half kilo; kaas f 21 k 32 per 50 kilo; vette varkens 28 a 24 ct., overloopers f547; vette kalveren 80 a 85 ct. per kilonuchtere kalveren f646; schapen f 88 4 30; aardappelen f 9,10 4 2,50poters f 1,40 4 1,50 per hectoliter. Eieren f 3,10 per 100 stuks. 2 partijen vruohtboomea ter markt. Gouda, 23 April. Hooikaas. Aangevoerd 30 par tijen; prijs f28 432,00 naar wicht en qoal. Goeboter f 1,80 41,40, wei- dito f 1,15 4 1,83gras dito f 1,50 per kilo. Vette varkens 24 4 28 ct.. biggen voor Engeland 29 4 25 ct. per half kilo; magere varkens f 18 4 30; magere biggen f 5,00 4 13; lamscbapen f25 4 30; nuchtere kalveren f 5 4 10; fokkalveren f 15. Gorinohom, 20 April. De aanvoer van vee was teer aanzienlijk en de handel levendig gestemd. Dikke kalf koeien f225 4 380, kalfvaarzen f175 4 230, gaiste vaarzen f 80 4 125, pinken f60 4 85, nuchters kalveren f 8 4 14. Vette varkens 464 52 cents per kilo. Rotterdam, 20 en 2l April Aangevoerd: 1419 runderen, 211 vette en graskalveren, 53 nuchters kalveren, 171 schapen of lammeren, 370 varkens en 180 biggen. Prijzen: Runderen 1stequal. 88 ct., 2deqnal. 68 ot.; kalveren 1ste qnal. f 1,003de qnal. 80 ct.achapea 75 ct.; weivarkens 48 4 56 ct., voor Londen 46 tot 48 ct., alles per kilo. Boter: 1ste qnal. f 66, 2de qual. f 62 en 3de qnal. f58, alles per 40 kilo. Eieren: Zeenwsche f 3,30 4 3,40, Orsrmaasache f3,50 4 3,60 per 100 stuk». Tarwe. Vléamscho en Zeeawaahe f19,00, f13,00 4 13.30, dito Flakkeesche en Overmaaasche f 11,004 12,70, dito mindere f9,50 4 10,80. ZolmwiMoherij to AmmerotoL Aan deu afslag geweest van 20 tot 25 April85 zalmen, prijs van f 1,00 tot 1,20 per half küo; ook 4600 elften, prijs van 45 tot 65 ot. per stok. De visscherij #de Koekoek" heeft deze week 10 zalmen en 300 elften, voor den zelfden gevierd door C. DE JONG en G. DE JONG, geb. Johannissi. Hunne dankbare Rinderen en Kleinkinderen. UBERKENWOUDE, 19 April 1874. (6480] Ondertrouwd 1 JOANNES JOSEFUS NICOLAAS VI8CHER, Weduwenaar van Cobnblia Lambert a VibbkbMN van Oudewater, en GIJSBERTA JOANNA VERROEN. SCHOONHOVEN, 24 April 1874. (5488) Bevallen van een Zoon M. A. van ZESSEN - VAN DER Bas. SCHOONHOVEN, 22 April 1874. (5474) Bevallen van een' Zoon K. A. TELCHUIJS - de Wilde. NAARDEN, 23 April 1874. (5455) Bevallen van eene Dochter J. M. C. KOOI MAN - Schepp. SCHOONHOVEN, 24 April 1874. (5477) Voor de talrijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen dier baren Vader, den Heer G. L. VAN OOSTEN SLINGELAN D van CA BAUW en ZEVEN DER, betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. D. VAN OOSTEN SLINGELAND. G. L. VAN OOSTEN SLINGELAND. SCHOONHOVEN, 25 April 1874. - (5449) De Heer en Mevrouw SLINGELAND - Hoek te Schoonhoven betuigen bij deze hunnen da"k voor de vele blijken van deelnemingdoor ben ondervonden bij het overlijden van hunnen Broeder en Behuwdbroederwijlen den Heer G. L. VAN OOSTEN SLINGELAND VaN CA BAUW EN ZEVEN DER. (5475) De Ondergeteekenden betuigen hunnen wel eneenden dank voor de belangstellingbij hun ijfentwintigjarige Echt vereeniging ondervonden. HERTZ van GELDER. R. van GELDER- Goüdsmit. SCHOONHOVEN, 94 April 1874. (5466) C. OOMS 1 Mr. Timmerman te GOUder&k, vraagt zoo spoedig mogelijk TWEE bekwame TIMMERMANSKNECHTS, liefrt van 't platte land en tegen goed loon. In persoon of brie ven franco. (5482) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schoonhoven zullen op Wobnsdag 6 Mm a. s., des voormiddags ten 11 uur, in het Heeren- Logement aldaar, publiek besteden: Het maken van een aan de buitenwaard, alsmede van 500 Kub. Meter Grond uit de Buiten- en Voorhaven, en wel iu TWEE PERCEELEN. De Bestekken liggen op bet Raadhuis ter inzage. Aanwijzing zal worden gedaan één dag voor de besteding, des morgens ten 10 uur. Verdere inlichtingen ziju verkrijgbaar bii den (leer L. F. REDEKEUGem.-Architect, (5481)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2