KENNISGEVING. PO8TEKIJ E N. I KNECHT, e getuigschriften (NECHL IMi R AMEIDE. TREEK, R8TPIJN. laart bij deze naar EN-BOR8T- CKEN HEIMER, diensten bewezen orstpijn; weshalve ïg kan aanbevelen n), 8 Septbr. 1872, HAIN, Rentenier. ttesten bevestigen ippen van dit kos- ZONDAG 3 IEL N0. 255. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLARSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. >EKEN, WAS NOOTEN, EN. >GTJ8 erkrijgtaar. NECHT BINNENLAND. BUITENLAND. EID, Zo» DEN, SCHOONHOVENSCHE COURANT te Schoonhoven (5492) van ingediend )OTEN te Schoon- Deie Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijsvoor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. in keurig linnen lelaren verkrijgbaar. 23 April Z.-H. ver- De~ Directeur voornoemd, NAHÜIJS. ’an het lot. Elk die jeniet daarbij een (5461) EMMAKERS. d een (5457) kifte Meerkerk. lagd een KOEK- olle zijn vak ver ier letters A. Z., 'an den Boekhan- Gorinchem. (5463) van ATM. CO- het Fransch door Mani te Meppel. de algemeene Men- )verlevering. 3. Je- or kgenoot schap pen. 5. Jezus en het Wonder. 7. Jezus Prijs der Advertentiën Vmi 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en ui terlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 we. ig 1 Mei 1374, mr. Voorganger kant te Enk huizen. (5460) ■1 per week. isch, met gebruiks- ren bij Zoon; ff; Gorinchem bij edrecht bij Wouter ran Goudoever de van der Zanden; dié (groote markt), nover hetStadhuis), F. Altena, Apoth. n Bergh Zoon, Mijsberg, Apoth. kerbrug)R. W. (5454) De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven brengt ter kennis, dat het Kantoor MAANDAG den 4en MEI a. s.des namiddags ten 4 ure, ver plaatst wordt naar de OUDE HAVEN, in het huis naast de Kazerne, laatst bewoond door den Heer J. Hellendoorn. Voorts wordt er attent op gemaakt, dat de bovenste bus bestemd is voor brieven en de onderste voor drukwerken. Drukwerkenin de brievenbus ge vonden, worden behandeld als ongefrankeerde brieven. Schoonhoven, 2 Mei 1874. ENBBRG te in dieust te tre- I. (5456) De artillerieschool te Woolwich zal weldra twee Europeesche pretendenten onder hare leer lingen tellen. Behalve de //Keizerlijke prins” zal ook Isa bella’s zoon, Prins Alphonsus,-zich daar gaan oefenen in ’t geen Napoleon ele metir de» Prince»” noemde. Zijne aanhangers in Spanje moeten het in den laatsten tijd Zeer misgelden. Zoowel de ministerieele als de republikeinsche bladen varen hevig uit tegen de Alphonsistische partijdie zich in den laatsten tijd aan allerlei kuiperijen zou hebben schuldig gemaakt. Zij schijnt mede als zondenbok te moeten dienen voor de jongste samenspanningen der federalen en radicalendie zich deswege eene ernstige beris ping van den meest eerlijken Spaanschen staats mande Castelar, op den hals haalden. Eindelijk komt er eenige afwisseling in de berichten uit het Noorden. Na zich gedurende bijna eene maa® tot den aanval te hebben voor bereid, is Serrano daartoe Woensdag jl. over gegaan. Terwijl de linkervleugel onder generaal Concho aanvankelijk met niet gunstig succes tegen de Cailisten ageert, houdt Serrano dezen in hunne boofdstelling bezig. Van den langen rusttijd hebben de Carlisten gebruik gemaakt om hunne bestaande versterkingen te verbeteren en nieuwe aan te leggen. Ook is het bombarde ment van Bilbao, hervat. In Valentia maakten zij zich meester van het stadje Cheloa, terwijl zij zich rfiers bezighouden met het aanhouden van posten en het verbranden van brieven, die niet van Carhstische postzegels voorzien zijn. In Frankrijk schijnt van wijzigingen in het Ministerie vooreerst niets te zullen komen. Zooals men zich herinneren zalwas er sprake van dat de legilimistische leden van het kabinet, de Larey en Depeyre, zouden plaats maken voor meer liberale leden. Genoemd werd o. a. Dufaure, de oud-mi nister onder Thiers. De regeering heeft echter een middel gevonden om ook zonder dat de zaken nog een poos gaande te houden. Zij zal, ter wille der legitimisten, de behande ling der constitutioneele ontwerpen nog voor een tijd trachten te verschuiven en aan de Linker zijde daarvoor eene vergoeding aanbieden in de indiening van eene vrijgevige wet op de drukpers. De uiterste rechterzijde zal daardoor weer tijd winnen tot het voortzetten van hare intrigues, die door den naar men wil te Parijs aanwezigen graaf van Chambord zelf worden geleid. De leden der gematigde rechterzijde hebben echter besloten de regeering te blijven steunen. De rededoor een der afgevaardigden van Nizza, de heer Piccon, dezer dagen bij gelegen heid van een openbaren feestmaaltijd aldaar ge houden. heeft in geheel Frankrijk groote opspraak gemaakt. Genoemde afgevaardigde verklaarde o. a. het als zijn hoogste levensdoel te beschou wen Nizza weder met Italië te hereenigen. Al gemeen verlangt men dat hij van zijn mandaat vervallen verklaard zal wordenja sommige bla den gaan zelfs zoo ver, dat zij eene gerechtelijke vervolging tegen hem eiuchen. De vraag is of het met verstandiger was te doen zooals de Duit- sche Rijksdag deed tegenover dé protesten der Elzasser afgevaardigdennl. er geen nota, van te neinen. Bij de behandeling der Kloosterwet in het Oostenrijksoke Huis van afgevaardigden is I een conflict ontstaan met de regeering, die wei gert genoegen te nemen met de wijzigingen op voorstel van een der geavanceerd liberalen S. W. 1ST. VAN NOOTEN, Uitgevers. ■-W-"-J -I- - yxi het ontwerp gebracht. Die wijzigingen strek ken om te doen bepalen, dat oprichting van nieuwe kloosters alleen bij een rijkswet kan worden toegestaandat alle kloosters alleen door Oostenrijkers mogen bestuurd worden en geene vreemdelingen huisvesten. Vermoedelijk zal de regeering nu het ontwerp intrekken. Het ontwerp handelende over de voorziening in de behoeften van den R. C. eeredienst is thans ook door het Heerenhuis aangenomen en wacht nog slechts op de Keizerlijke goedkeu- ringom wet te worden. Tenen 28 Mei zijn de Zwitserschö raden bijeengeroepen oin, ingevolge het jongste volks- besluit, de nieuwe Grondwet uit te vaardigen. De bevolking van Genève nam Zondag II. beslissing in twee gewichtige quaestiën. be paalde zij dat voortaan het dagelijksch bestuur, tot dusver door den gemeenteraad gekozen, i evenals deze laatsten door het algemeen stem recht zal worden benoemd. De tweede quaestie betrof de organisatie van den Protestantschen eeredienst. Tot hiertoe bestond de gemeente uit i verschillende parochiën, die elk haar leeraar i kozen. Een consistorie, door nlgemeen stem recht benoemdhad macht over alle parochiën. Dit is thans zoodanig gewijzigd, dat de ver schillende parochiën vervallen zijn, aan het consistorie de bevoegdheid ontnomen is om in zake de leer een oordeel uit te brengen, de predikanten door het algemeen stemrecht ge kozen worden en geheel vrij zijn in hunne prediking. De stad Bagdad in Aziatisch. Turkije is door een vreeselijken orkaan geteisterd. Boomen werden ontworteld, huizen stortten in en ver scheidene personen werden daarbij gedood en gewond. Uit een bij het Departement Koloniën ontvangen telegram van den luitenant- generaal van Swietengedagteekend Atchin 22 dezer, blijkt het volgende: Te Gighen is onder een saluut van 21 schoten de Nederlandsche vlag geheschen. Het is een belangrijk feitdat zeer vermoedelijk op anderen gunstige gevolgen hebben zal. Pedir, tot dus verre zoo vijandig gezind, heeft een aanbod van toenadering gedaan. Het gerucht, dat van dien Staat vele hulptroepen in Atchin zijn, is onwaar. Een telegram van luitenant-generaal van Swie- ten, gedagteekend Atchin 25 April, meldt het Volgende De hoofdmacht keert den 26sten naar Java terug. De plaatselijke toestand is rustig. De Citadel van Antwerpen vertrekt naar Pedir; de Timor naar de Oostkust en de Watergeus naar de Westkust voor de regeling van politieke zaken. Kolonel Pel is benoemd tot militair en civiel bevelhebber te Atchin. Naar het Vad. verneemt, zal ge neraal van Swieten, die, zooals bekend is, in de laatste dagen van April van Atchin naar Batavia vertrekt, slechts eenigen tijd tot regeling van zaken te Batavia blijven en nog in den loop van dit jaar naar Nederland terugkeeren. Ook uit het buitenland zal Z. M. de Koning prachtige geschenken ontvangen. Reeds is een gezant van den president der Fransche Republiek met een paar kostbare va zen vau Sêvre-porc lein te *s Hage gearriveerd, om die aan Z. M. uit naam van Mac Mahon aan te bieden. Men verneemt, dat het ge schenk, hetwelk van wege het Groothertogdom Luxemburg Z. M. den Koning zal worden aan geboden, zal beslaan in een prachtig gewerkt antiek schild, voorstellende de Aegis, het schild van Zeus door Uephestos vervaardigd en uit Noord-Amerika zullen Z. M door daar woon achtige Nederlanders, vier fraaie gravuren in kostbare lijsten aan Z. M. worden gezonden. De Rott. Cour, meldt, dat werke lijk van een huwelijk van onzen Kroonprins met eene dochter van den Koiring van Denemarken sprake iseu dat Z. M. da Koning deze heu- cnelijke gebeurtenis den lien Mei aan het Ne- deilandsche volk zal mededeelen. Bij besluit van 21 en 11., is door Gedeputeerde Staten van gunning verleend tot het bouwen van een school met onderwijzerswoning in het westeinde der Alle binnenlandeohe Advertentiên waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt, opgegeven, Worden slechts TWEE MAAL in rekening gebracht. OVERZICHT. Met recht mocht de Düitsoho Keizer in de troonredewaarmede hij Zondag jl. de zittingen van den Rijksdag slootwijzen op het bijzonder gewicht der afgeloopen zittingsperiode. Behalve tal van andere wetsontwerpen zag de regeering hare voorstellen tot organisatie van het leger en 1 tot regeling der drukpersaangelegenheden, in hoofdzaak zooals zij die wenschte, door den Rijksdag goedgekeurd, al ging het ook. nu eu dan slechts schoorvoetende. De laatste zittingen gewijd aan de drukperswet en wet betreffende rem ten te geestelijken, waren uit den aard der zaak zeer geanimeerd. Ten opzichte der eerst genoemde kwam de regeering te geinoct aan de qezwaren der Nation aal-liberalen door de inbe slagneming te beperken tot de gevallen van aan sporing tot hoog- of landverraad, Majesteitsbe- leediging, aansporing tot ongeoorloofde hande- liagee en ophitsing der verschillende standen tegen elkander, in de beide laatste gevallen alleen Wanneer daardoor dreigend gevaar voor de openbare veiligheid ontstaat. De bepalingen van de wetbetreffende renitente geestelijken werden, overeenkomstig het verlangen dierzelfde partijzoodanig gewijzigd dat de beschuldigde binnen S dagen van het vonnis in honger beroep kan komen. Beide wetten werden daarna aan genomen de tweede dank zij de verdeeling van de vertegenwoordigers der Badensche en Beiersche regeenngen, zelfs met eene meerderheid van 106 stemmen. Het rapport over de administratie van Elzas- Lotharingen dat mede nog tot eenige hatelijke uitvallen tegen de regeering aanleiding gaf, sloot de werkzaamheden. Terstond na de sluiting van* den Duitschen Rijksdag heeft de Pruisische Landdag zijne zittingen hervat. Het jaarhjksch ov rzicht van den Minister vau Financiën wees over 1878 een overschot aan van 21’/2 millioen thaler. De in komsten over dat jaar bedroegen 34 millioen thaler meer dan de raming. De Minister stelde voordit saldo uitsluitend voor schulddelging te bestemmen. Het EngelSCho Lagerhuis beeft al de finan- ciëele voorstellen der regeering goedgekeurd. Het Hoogerbnis hield zich in de laatste dagen bijna uitsluitend met kerkelijke zaken bezig. Door den Aartsbisschop Vhh Manchester is een ontwerp ingediend en bereids in behandeling genomen, dat aan de bisschoppen de bevoegdheid moet verkenen paal en perk te stellen aan het toene mend ritualisme onder de Engelsche geestelijken dat langzamerhand naar Rome zou voeren. Be halve bij verschillende invloedrijke leden, vond het voorstel ook ondersteuning bij een der Mi nisters, den hertog van Richmond. Een andere bissthop verlangdedat de regeering eene com missie zou benoemen tot onderzoek der onregel- mat'gheden die in de Staatskerk plaats hadden met betrekking tot de tenuitvoerlegging der wetten op het patronaat, het begeven van posten enz. De berichten omtrent den hongersnood in Indië luiden in de laatste dagen weder minder gunstig. Ziekte en brand deden hier eu daar de ellende nog toenemen. Alleen in Londen werd 84.000 pond sterling voor dé hongerlijdenden bijeen gebracht. spoedig mogelijk. (5462) dorpen ren van Leden is tters A. Z.bij Gebrs. POOT (5452) gemeente P spend recht, aan den heer C. Bak ker Cz. fcldaar, voor f 23.900; zoomede aan den heer A. Visser, ook te Papendrecht, tot het liouwen van een school met woning, aan het oosteinde dier gemeente, voor f 16.778. De afdeeling Schoonhoven van het Anti-Schoolwetverbond heeft bij de aanstaande verkiezing voor Leden der Provinciale Staten tot candida'at gesteld de heer A. Graves Kooiman Jz., Lid van den gemeenteraad te Schoonhoven. Wij vernemen met zekerheid, dat de heer Mr. P. J. Snel advocaat te Gouda, die als candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in het hoofd-kiesdistrict Gouda werd genoemdniet in aanmerking wenscht te komen. Niemand zal het verwonderen, dat wij den candidaat, dim de afdeeling «Schoon hoven” van het Anti-Schoolwetverbond voor het lidmaatschap der Prov. Staten heeft meenen te moeten «tellen, niet kunnen steunen. Meer dan anders is het nu plicht van alle kiezersdie de beginselen van het Anti-Schoolwetverbond niet zyn toege daan, trouw ter stembus op te konten. Ook de heer Haentjens Dekker te Ondewater aftredend lidschijnt men te willen wereh. Die toeleg moet worden verijdeld. Bij de vétkiezing op aanstaanden Donderdag versuitne meü zijn burgerplicht nietmaar brenge zijne stém uit op de heeren J. Droogleever Fortujjn te Gouda R. W. Haentjens Dekker te Oudewater en R. Blok te Lekkerkerk. Men heeft den heer Weggeman Guldemont candidaat gesteld in het kiesdistrict Sliediecht voor het lidmaatschap der Provinciale Staten, in plaats vau het aftredend lid, dén heer A. P. H. A. de Kletjn te Ameide. Wij zien geen enkele reden, waarom men aan den heer de Kleijn het mandaat, 't welk men hem nog sinds kort beeft opgedragen, thans zou moeten ontnemen. Integendeel. De heer de Kleijn heelt getoond een kundig en ijverig lid der Staten te zijndie zijne plaats met eere inneemt. Wij wekken onze lezers in het kies district Sliedredrt met allen aandrang op, om hunne stemmen öit te brengen op de heeren F. H. von Lindern te Albhuserdain en A. P. H. A. de Klegn te Ameide. In het kiesdistrict IJselstein wórdt voor de aanstaande verkiezing van leden der Pro vinciale Staten door de ultramontaansche partij de candidatuur van mr. B. J. baron Lmtelo de Geer van Jutfaas bij aanbevelingsbriefjes be vorderd. X R. C. Maandag is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te *s Hage aanbesteed: het tnaken van den onder- en bo ven bouw voor eène draaibrug aan het Rabat te Gouda, met daarmede in verband staande werken. Ingeko- men waren 16 biljetten, als: Janssen en Hol lander, Utrecht f64200; Vermeer, Hekendorp f 63390: Vlasman, Bodegraven f 61425; de GierHekendorp f 60000van der Velde, Pa- pendrecht f 58638; de Jong en Lutjendijk, Gouda f58000; Brouwer, Gouda f57990; Keij, Rotterdam f57000; van der Laan, Delft f 57000; J. B. Nederhorst, Gdwta f55260; G. Toornvliet, Gouda f55190; Wienhove, Schie dam f 54-259P. A. Burghout, Gouda f54200; J. Mulder, Gouda f 520U0; A. G. den Boeaterd' Gouda f 4951)3; Ph. Verbruggen, Waddidï^een f48740. In de maand Juli «An dit jaar heeft het departement Nieuw-Lekkerldnd der Maatschappij tot N ut van ’t Algemeen 25 jaren bestaan. De leden van dit departement zijn besloten om het 25-jarig bestaan in de méand October, als wannéér de eerste wintervdrgude- ring zal gehouden worden, feestelijk te her denken. Wegens belangrijke herstellin gen aan de brug bij de Kanselpoort te Gorin- chem zal de passage over die brug van 4 Mei tot en mét 17 Juni aanstaande gestremd «ijn. k lu den overtocht van voetgangers zal door middel van schuiten vooizien worden. ,n - of versohul- ▼BRBURG jrkenwoude 8 dagen opgaaf re van den Nota- ibacht. (5«9)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1