PILLEN HOLLOWAY Feestviering te Schoonhoven. AAN DE KONINGIN. BUITENLAND. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. EVANGELISATIE. ZWEEDSCHE LUCIFERS. PAARD TE KOOP. LOOPMEISJE, BIER J. C. KENTIE jjniuoOÜi ALBRECHT BEULING. H.H. GKNOODIGDEN FEESTWAGENS. MUZIEKUITVOERING ^C3) H. TER MEÜLKN. OVERZICHT. Ot Ureede dag der Meimaand, den dag waarop jaarlijks in geheel Spanje het feest wordt ge vierd der verlossing van het Fransche dwangjuk, was ditmaal een dubbelen feestdag. Bilbao, sinds geruunen tijd door de troepen van Don Carlos al nauwer en nauwer ingeslotenen dat weldra, naar het scheenzich zou moeten overgeven. Bilbao is, dank zij het eindelijk krachtig op treden der regeeringstroepen onder Serrano en Concho, outlet. De aanslagzoo langen tijd voor bereid en reeds eenmaal mislukt, is ten laatste gelukt en daardoor eene uitkomst verkregen, welke voor den staatkundigen toestand van Spanje van het hoogste gevicht kan worden. Alles hangt nu slechts af van de verdere maatregelen der regeering en van hare vaderlandsliefde, om, door vermijding van alle geschillen, de orga nisatie eener gematigde republiek mogelijk te maken. Al moet men aannemen, dat het be richt, als zou het Carlistische leger gansch ver strooid en gedemoraliseerd zijn, overdreven is, het ligt voor de hand, dat de Pretendent, nu hem met Bilbao ook de toegezegde ondersteu ning is ontvallen, in den eersten tijd niet in staat zal zijn iets van gewicht te ondernemen. Men schijnt in Madrid begrepen te hebben dat het dan thans ook de meest geschikte tijd is om aan de querilla-oorlog een einde te maken en besloot daarom de nog oproerige gewesten te bezettenen door vliegende kolonnes geheel van Carlistische beneden te zuiveren. Generaal Concho zal met de leiding der verdere opera- tiën belast wordenterwijl Serrano zijne plaats in het Kabinet weer is gaan innemen. Zijne ontvangst te Madrid was zeer hartelijk. Ook voor de legitimisten in Frankrijk zal deze nederlaag hunner geestverwanten m Spanje ont moedigend geweest zijn, juist op het oogenblik dat zij voornemens waren, te trachten hen ze delijk te steunen, door van de Nationale Ver gadering de erkenuing der Carlisteu als oorlog voerende mogendheid te verkrijgen. Het bericht dat de Graaf de Chambord in Frankrijk verblijf heeft gehouden is gebleken onwaar te zijn. Wel schijnen er weder pour parlers te hebben plaats gehaduaar aanleiding waarvan de Graaf verklaard beeft bereid te blij ven om de kroon aan te nemen, ten einde te kunnen arbeiden aan het heil van Frankrijk, doch hij schijnt beter dan zijne aanhangers te begrijpen, dat de tijd uog niet gekomen is om zich aan de spits zijntr getrouweu te stellen. Dezelfde verdèeldheid die er heerscht in den boezem van het Kabinet, blijft er fieerschen in de zoogenaamde officieuse pers. Van de eene zijde verzekert men dal de regeering niet da delijk bij de heropening der zittingen de con- stitutioneele ontwerpen zal indienen, van de andere zijde, dat dit wel zal geschieden. Is dit laatste het geval, dan zullen vermoedelijk wijzigingen in het ministerie niet langer kunnen uitblijvendaar de regeering danvoor het ge mis der stemmen van de uiterste Rechterzijde, elders steun zal moeten zoeken. De afgevaardigde van Nizza, Piccon, heeft wijselijk besloten, hü de sensatie door zijnen Italiaansch gezinden toast te weeggebracht, om zijn mandaat neder te leggen. Daardoor zal hij wellicht eene gerechterlijke vervolging, waarop men van verschillende zijden aandringt, ontkomen. De kerkelijk-staatkundige strijd is in Pruisen op nieuw in vollen gang. Het blijvend verzet der geestelijkheid, ook nadat de regeering tot de uiterste maatregelen, gevangenneming, is overgegaan, heeft het indienen van een nieuw ontwerp, tot completeering van de zoogenaamde Mei wetten, noodzakelijk gemaakt. Het strekt tot regeling van het beheer der vacante Katho lieke bisdommen, en wordt door het clencale centrum van den Landdag natuurlijk bevig be streden. De minister van eeredienst verklaarde bij de beraadslagingen, dat er volkomen over eenstemming bestond tusschen de leden der regee-i ring onderling, zoowel als tusschen deze en de natie, wat de staatkunde betrof, waarvan ook dit ontwerp het uitvloeisel was. l)eze verklaring, waarbij ook nog de beruchte brievenquaeshe tusschen Keizer en Paus ter sprake kwamdoelde ongetwijfeld op de geruchtmakende onthullingen van Graaf van Armos, den gezant bij het Itali- aansche hof. Deze heeft iu den laatsten tijd verschillende brieven openbaar gemaakt, waarin mededeelingeu worden gedaan aangaande de ge- dacbtenwisseliog welke tusschen hem en Pnus von Bismarck plaats had, over de houding der liegeering tijdens het onfeilbaarheidscoucilie. De graaf, destijds gezant te Rome, doet daarin uit komen, dat de gespannen kerkelijke toestand van het oogenblik hoofdzakelijk is toe te schrijven aan het niet opvolgen van zijne raadgévingen. Geen wonder dat die onthullingen zoowel bij de regeering als in de pers, die in hare meest iuvloedrijke organen de zijde der regeering kiest, groote sensatie \erwtkt. De graaf moet dan ook besloten hebben zich uit het diplomatieke leven terug te trekken. De werkstaking der landbouwers in Enge land neemt nog dagelijks in omvang toe. 'ibaus hebben ook 25.000 mijnwerkers in Dur- hamsbire den arbeid gestaakt. Alle middelen om tot een vergelyk te komen, zijn lot nog toe mislukt. De bisschop van Manchester heeft zich in deze openbaar aan de zijde der daglooners geschaard, die uit dankbaarheid daarvoor op eene volksverga dering verklaardendat de bissehop door z66 te handelenmeer gedaan had tot ondersteuning van praktisch en zuiver Christendom dan al de preekendie gedurende de laatste maanden in Engeland gehouden waren 1 In het Lagerhuis heeft de nieuwe le Lord der Admiraliteit, Ward Hoot, op de gebreken ge-» wezen, die in de Engelsche Marine bestonden. Hij kwam daarbij tot de slotsom, dat slechts 14 van de 86 schepen de pantservloot uitmakende, in staat waren zee te kiezenterwijl onder de bemanning zoowel als onder de officieren de grootste ontevredenheid heersebte. In het Iloogerbuis verklaarde de regeering naar aanleiding eener interpellatie van Graaf Russelldat er blijkens de gewisselde stukken met Duitschland, Oostenrijk, Rusland en Frank rijk, thans geen enkele oorzaak bestaat, om in de naaste toekomst eene vredebreuk in Europa te vreezen. Mocht oorlogsgevaar zich voordoen, dan zou Engeland al het mogelijke doen tot behoud van den vrede, zonder zich evenwel te laten raedesleepen iu een strijd, waarbij zijne belangen niet gemoeid waren, in zooverre ont houding geoorloofd was met het oog op geslo ten overeenkomsten of verbintenissen. Als een nieuwen waarborg voor het behoud van den Europeeschen vrede wordt ook beschoütvd het bezoek dat Keizer Nicolaas van RUBl&Etd eerstdaags aan Engeland zal brengen. Men ziet daarin het bewijsdat alle gevoeligheiddie er nog zou kunnen bestaan, naar aanleiding der jongste expeditie in Chiwa, is weggenomen, en dat thans ook Engeland, evenals Italië, een plaats inneemt in den drie-Keizersbond. In Griekenland heerscht weder eene kabi netscrisis. Het Ministerie Bulgaris heeft ontslag gevraagd en verkregen. Het samenstellen van een nieuw kabinet gaatniettegenstaande crisissen daar te lande eene gansch niet ougewoue zaak zijn, ditmaal nog al met moeielijkheden gepaard. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van de Krimpenerwaard, M. Bisdom van Vliet; tot hoogbeemaaad van SchielandG. A. van Houweninge Gz.; tot hoogheemraad van de Vijf HeerenlandenJ. de With; tot dijkgraaf van het Groot Waterschap van Woerden, T,. W. van Oudheusden. Z. M. heeft benoemd bij bet wapen der art. tot lsten luit., de 2e luit. P. de Wijs. Bij de verkiezing voor drie leden der Provinciale Staten iu het kiesdistrict Gouda, op 11. Donderdag, ziju uitgebracht 876 stemmen, waarvan 10 van onwaarde. Volstrekte meerder heid 481. Gekozen de lieer J. Droogleever'For- tuijn te Gouda (aftr. lid) roet 538 en de beer R. W. Haeutjeus Dekker te Oudewater (aftr. lid) met 469 stemmen. Tusschen den heer A.KmjffHz, te Rietveld bij Woerd.-n, die 256 en den heer A. Graves Kooiman Jz. te Schoonhoven, die 234 stemmen bekwammoet eene herstemming plaats hebben. Verder verkregen de heeren R. Blok te Lek- kerkerk 221S. Baron van Heemstra te Hillegotn 217, Mr. J. Bredius te Woerden 198, P. J. Smits te Berg-Ambacht 79, F. tl. Bulaeus Brack te Reeuwijk 62, G. A. Muller te Gouda 41 stemm. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden voor de Prov. Staten van Utrecht op 7 Mei 11. zijn in het hoofd- kiesdistrict IJseistein herkozen: de hh. Mr. J. P. Strick van Liuschotea van Vl'ooswijk, P. H. 0. van den Broeke, A. de Joncheere van Harmeien, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. van Buina en Prof. Lintelo de Geer van Jutphaas. Bij de verkiezing van leden der1 Prov. Staten in het kiesdistrict Utrecht zijn uit gebracht 568 geldige stemmen. Uitgebracnt zijn op de HH.: van Geuns 528, Roijaards van Scher- penzeel 520, Rürner 515, v. d. Boetzelaer 479, die herkozen zijn en op den beer Kol 295die gekozen is. Herstemming moet plaats hebben tusschen de HH. Broers mei 259 en Boer met 254 sUrnm. De heer Borret bekwam 216 stemm. Bij de verkiezing voor leden der Prov. Staten voor het kiesdistrict Gorinchem zijn uitgebracht 408 geldende stein men en 8 in blanco. Gekozen zijn de heeren Jhr. F. G. E. Merkes van Geudt met 387 stemmen en A. F. Visser van IJzendoorn met 360 stemmen. Het wetsontwerp tot beperking van den arbeid van kinderen is door de Tweede Kamer roet 64 tegen 6 stemmen aangenomen. Tot de tegenstemmers behooren de heeren Kuyper en Begram. liet ontwerp, zooals het qu aangenomen is, luidt aldus Art. 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art. 1 is niet toepas selijk op huiselijke eu persoonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 6. Wegens overtrediug van art. 1 zijn aansprakelijk de hoofden of bestuurders der ou- dernemingeuin of bij welke het kind in dienst is bevonden. Heelt de indienstneming plaats gehad buiten weten van de bij het vorig lid aansprakelijk gestelden en bewijzen dezen dat zij de overtreding, onmiddellijk na daarvan kennis le hebben beko men hebben doen ophoudendan wordt degene aausprakelijk gesteld die bet kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met geldboete van f 3 tot f 25 en gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen te zamen of afzonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na een vroegere veroordeeling wordt altijd gevan genisstraf toegepast. Art. 5. Overgangsbepaling. Het verbod van art. 1 der wet is gedurende het eerste jaar van haar in werking treden slechts van toepassing op kinderen beneden 10 jaren en gedurende het daarop volgende jaar slechts op kinderen berieden elf jaren. H H. MM. de Koning en de Ko ningin zullen Maandag 11 dezer met een talrijk gevolg te 12l/g uren van de residentie vertrekken, om te P/j uren te Amsterdam aan te komen en HD. intocht aldaar te honden. Z. M. de Keizer van Rusland wordt aan de grenzen des Rijks, te Venlo, a. s. Dinsdag ontvangen door Z. K. H. den Prins van Oranje. Omstreeks kwart vóór 1 uur zullen de vorstelijke personen te Amsterdam aankomen aan het station van den Rijnspoorweg, dat met groen, vlaggen en tapijten wordt versierd, om den Czaar op waardige wijze te ontvangen. Het vertrek van den Vorst zal waarschijnlijk tegen 4s/4 uur 's middags plaats hebben. Het kinderge.scheuk zal den I3den Mei, 's voormiddags te elf uren, in 't Paleis te Amsterdamden Koning worden aangeboden door tien jongens eu evenveel meisjes, allen uit Amsterdam. Een der jongens zal Z. M. toe spreken een der meisjes het geschenk overhan digen. Het centrnal-comite voor 't geschenk en de beeldhouwer Stracké zullen daarbij tegeu- woordig zijfi. De Koning heeft deze wijze van aanbieding goedgekeurd en tevens verklaard, diep getroffen te zijn door de hartelijke gevoelens der Nederlandsche kinderen. Het aantal kinderen dat gecon tribueerd heeft tot het kinderge«chenk aan Z. M. den Koning bedraagt ongeveer 400.090. Na afloop der feesten zaUZ. M. den 25 Mei zich naar het Loo begeven en daar tot half Juni verblijf houden. Te Oudewater hebben 87 van (le 96 kiezers 11. Donderdag hunne stemmen uit gebracht. Toen de herkiezi ng van den heer R. W. Haentjens Dekker, Burgemeester van Oudewater, tot lid der Prov. Staten, aldaar bekend werd, werden uit veler woningen de vlaggen uitgestoken. Des avonds bracht men hem eene serenade. Gisteren had te Jaarsveld de aanbesteding plaats van den bouw eener nieuwe kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente al daar en het doen van eenige herstellingen aan den toren. Inschrijvers waren de lib. G. Gertsen, f 21.777; J. J. van der Kwast te Jaarsveld, f 19.185; W. van deRoest te Oudewater, f18.984, Barneveld te Vreeswijk, f 18.400; de Bruin te Nieuwpoort, f 18.200; G. den Besten te Nieuw- poort, f 18.200; A. de Groot te Heukelum 17.849 en C. de Jongh te Ameide, f 15.842. Maandag werd te ('s Hage o. a. aan besteed: 1. de uitvoering van vernieuwingen en herstellingen aan de Rijks rivierwerken in de Noord eu de Oude Maas, met bet onderhoud daarvan van 1 Juli 1874 tot en met 30 Juni 1875. En 2. de uitvoering van vernieuwingen en herstel lingen aan de Rijks rivierwerken in het gedeelte der rivier de Lek, behoorende tot de provincie Zuid-Holland, met het onderhoud der werken van 1 Juli 1874 tot en met 30 Juni 1875, in twee perceelen. Voor de eerste besteding was de minste inschrijver de heer G. de Hoog, te Gorinchem, voor f 17290. Voor perceel I van de tweede besteding was de minste inschrijver de heer C. de Jong PCzn. te Ameide voor f 7840 terwijl voor perceel II de heer G. de Hoog te Gorinchem voor f 1758 de minste inschrijver was. Op Vrijdag 8 Mei had in het voorma lig gemeentehuis te Berg-Ambacht de jaarlijksche aan besteding plaats der onderhoudswerken aan dijken enz. alsmede van levering van grint in de Krimpener waard. Aannemers werdenBerg-Ambacht, le p. L. den Breeje, te Hardinxveld,' f 29502e p. P. de Jong, Ammerstol, f 100Je p. J. de Jong Az., Ammerstol, f 1900 4e p. H. J. Scholten, Ammerstol, f 1800; 5e p. C.'Ooms Jz., Ammerstol, 17300 6e p. E. Lan- gerak, Berg-Ambacht, f1475; 7e p. J. de Jong, Am merstol, 1 1250; Lekkerkerk, le p. H. de Man,. Ammerstol, f 830; 2e p. T. Mudde, Lekkerkerk, f 680; 3e p. J. A. v. d Straaten, Berg-Ambacht., 1480; 4e p. P. de Jong, Ammerstol, 1 670; 5e p. T. Mudde Lekkerkerk, 1870; Krimpen a.d. Lek, H. de Man, Ammerstol, 1 390 Krimpen a.d. IJsel, le p. J. Verschoor, Ammerstol, f470; 2e p. H. Zaanen, Am merstol, f 750; Ouderkerk a.d. IJsel, le p. L. den Breeje, Hardinxveld, f 550; 2e p. T. Veth, Papen- drecht, f800; 3e p. J. Bezemer Cz., Berg-Ambacht, f4200; Gouderak, le p. L. den Breeje, Hardinxveld, f 3370; 2e p. F. dc Waard, Ammerstol, f 1760; Haast recht, J. de Jong, Ammerstol, f 250. De gnntlevering werd aangenomen door: le p. H. den Breeje, f 410, 2e p. E. Mudde, Lek kerkerk, f 530; 3e p. H. den Breeje, f 270 4e p. J. Goudriaan, Gouderak, f210; 5e p. J. Goudnaan f 410 6e p. J. Goudriaan, f 390; 7e p. H. den Breeje, f 800; 8e p. H. den Breeje, f 8j0; 9e p J. Goudriaan, f 500; 10e p. J. Goudriaan, f 160; lie p. H. den Breeje, f236; 12e p. E. Mudde, f 225; 13e p. E. Mudde, f 270; 14e p. J. Goudriaan, f230; 15e p. J. Goudriaan, f195; 16e p. J. P. Verschoor, Ammerstol, f 450. Door de Commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schielaud beoosten Rotterdam, is aanbesteed het onderhoud van 1 Juni 187-4 tot 80 Juui 1875; I. der aarde-en rijswerken2. der kunst werken. Voor de aarde- en rijswerken was minste inschrijver de heer W. Loo te Kralingen, voor f 6857. Voor de kunstwerken was minste inschrijver de heer H. A. Zwets Kzn., te Kra lingen, voor f 6788. Uit Penang wordt door Renter's Office 5 Mei het volgende geseind Luidens alhier ontvangen berichten, blijven nog 1000 man Nederlandsche troepen en twee oorlogschepen met het garnizoen te Atchin achter, wegens de vijandige houding der Atchineezen iu de nabijheid van den Kraton. Het heeft Z. M. onzen Koning behaagd aan de heeren J. S. Spanjaard te Borne en J. Elias te Strijp bij Eindhoven, vergunning te verleenen ter oprichting van een fonds ten behoeve van het Cintraal-Israëlitisch Weeshuis, gevestigd te Utrecht en dit fonds te mogen noe men a-Willem III Fonds." Dit fonds wordt1, opgericht als blijvende herinnering aan het feest, hetwelk in deze maand in Nederland wordt ge vierd, ter gelegenheid Zijner Majesteits 25-jarige Regeering. De gelden welke voor dit fonds wor den ontvangenzullen aan heeren Regenten van genoemd weeshuis worden ter hand gesteld, onder bepaling dat deze gelden ten name van het ge sticht op het grootboek zullen worden ingeschre ven terwijl de rente ten behoeve van genoemd weeshuis zal mpeteo worden aangeweud. F>n album, houdende het bedrag en de namen der geverszal aan Z. M. den Koning worden aan geboden. Ia alle plaatsen van Nederland zuileu ter bevordering van dit fonds subcommissiën wor den benoemd. Het is te hopen dat door aanzien lijke bijdragen een fonds zal kunnen worden daargesteldhet welk den naam van onzen geëer- biedigden Koning ten volle waardig is. De Hoofd commissie is gevestigd te Strijp bij Eindhoven, In deu gemeenteraad van Gouda is het verzoek van het Roomsch-Katholiek kerk bestuur, om gemeentegrond iu het plantsoen voor f 18.000 te koopen, tot het bouwen eener iiieowe R. K. kerk, afgestemd met S tegen 4 stemmen, doch daarop is met algemeene stemmen aange nomen om de verlangde grond voor f 30.000 aan het R. K. kerkbestuur af te staan, onder bepaling van het maken van een weg en onderhoud gedurende 3 jaren en kostelooze teruggave aan de gemeente van de thans m gebruik zijnde kerk aan de Oosthaven. In diezelfde vergadering is een adres van G. A.Oudijk ingekomen, verzoekende voor f 10.000 in koop den nog onbebouwden grond aan de Crabethstraat, aanbiedende om in dit jaar daar 2 buizen te bouwen en voorts binnen 6 jaren het gedeelte te bebouwen tot aan de brug, ter wijl het overige gedeelte door hem binnen 15 jaren bebouwd zal moeten wezen, en dat, zoo zulks niet het geval is, de grond dan weder aan de gemeente vervalt. Dit adres is gesteld in handen van de commissie van fabricage. FEEST-BERICHTEK. De te Krimpen a/d Lek gehou den inzameling voor het op 12 Mei aan te bieden Nationaal geschenk heeft opgebracht de som vau f 83,30. Te Giesen-Nieuwkerk, Peur- sum en Neder-Slmgeland zal het Kroningsfeest van Z. M. onzen Kming den 19. dezer gevierd worden. Door de feestcommissie is voor die gelegenheid ongeveer f 300 ingezameld. Aan den optocht te paard zal door 51 jongelingen uit genoemde gemeenten worden deelgenomenter wijl de burgers zich beijveren het feest allen luister bij te zetten. Het feest voor d.e schoolkinde ren, bij gelegenheid van het zilveren kroningsfeest van Z. M. den Koning, zal te Groot-Ammera gevierd worden op 12 Mei, terwijl de optocht en verdere feestelijkheden in de gemeente zullen plaats hebbeu op 20 Mei. Woensdag a. s. zullen de school kinderen te Streefkerk, vau wege den gemeen teraad feestelijk onthaald worden. De feestelijkheden te Lekker kerk zullen bestaan in onthaal van alle school kinderen op 19 dezer. Den volgenden dag zal er, nadat het feest door saluutschoten is aange kondigd en door eene feestrede van den Eere voorzitter den heer R. Blok, is geopend, een Historische eu Allegorische optocht plaats hebben, waarin o. a. voorkomt een versierde Allego rische wagen, voorstellende het Kroningsfeest, de vijf Nassauwen met gevolg, Lumey, Graaf van der Mark, Blois van Treslong, het oudste echtpaar van Lekkerkt-rk, dat reeds hun 65- jarig huwelijksfeest gevierd heeft, twaalf ver schillende takken van Nijverheid of Vereeui- giugenmet zinnebeeldige wagens* en banieren, twee Muziekkorpsenongeveer 60 Geuzen enz. enz. Na afloop daarvan volks vermakelijkheden en des avonds tot sluiting van het feest vuur werk. In plaats vau de schooljeugd te Krimpen a/d IJsel het aanstaand Zilveren Kroningsfeest ui school te doen vieren, zal men haar met de onderwijzers de Diergaarde te Rot terdam laten bezoeken. Het te Oudewater bestaande muziekgezelschap, onder directie van deu heer van 't Kruijs, isopll en 12 Mei geëngageerd te W armenhuizen (N.-H.) Woensdag 13 dezer, zal door eenige kindereu der hoogste klasse van ae Openb. School te Oudewater, in den buitentuin vRozen- burg" aldaareene zanguitvoering plaats hebben onder leidiug van den heer Kiewiet de Jonge, hoofdonderwijzer. De entreegelden, die bepaald zijn op 25 cents de persoon, zullen dienen om de schooljeugd op den dag der feestviering, 18 Mei, op meer oubekrompene wijze een waren vreug dedag te doen gemeten. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 9 Mei. 4 dezer werdejubij de Artillerie Instructie Kompagnie 8 jongelingen in dienst gesteld en den 7 den werden 7 tot korporaal- titulair bevorderd. 15 Met a. a. zullen 15 korporaals naar de verschillende regimenten vertrekken, om daarbij als effectief over te gaanals naar het le Reg. Vest. Art. 5, het 2e R. V. A. 4het 3e R. V. A. 5 en naar het Reg. Veld Art. 1. Het aantal jongelingen bedraagt thans 146 waaronder 58 korporaals titulair. De geheele Kompagnie telt 191 officiereu onderofficieren en manschappen. De 5 onderofficieren der Artillerie die dit jaar examen voor officier zullen afleggen hebben allen hunnfe eerste opleiding' bij de Art. Instr. Kompagnie ontvangen. Onder nadere goedkeuring is aannemer geworden van het maken van een rijs- pakberm aan de buitenwaard alhier H. de Man te Ammerstol, voor f178, en van het uitbag geren der buiten- eu voorhaven, de Bie le Ameide voor f 807. Bij de stemming voor leden der Prov. Staten op II. Donderdag hebbeu alhier 87 kiezers hunne stem uitgebracht. Het programma der feestviering alhier op 12 en 13 Meidat heden avond ver krijgbaar zal zijn, levert op nieuw het bewijs dat Schoonhoven onder de feestvierende gemeen ten eene eervolle plaats zal innemen. In den ochtend van 12 Mei zal in de Israelitiesche synagoge alhier door den lieer H. M. van Beem eene predikatie iu de Nederlandsche taal worden gehouden. Het kiescollege der Herv. ge meente heeft gisteren-avond het volgend drietal opgemaakt: de heeren J. H. Gezelschap te bar neveld, C. P. van Toeren te Helievoetsluis eu J. de Vijver te Schevemngen. WATER8CH AP8- EN POLDER-BERICHTEN. - Tot leden van het polderbe- stuur te Lekkerkerk zijn gekozen voor de polder den Hoek de beer G. van Wijnen in plaats van den heer A. Deelen, die met meer in aan merking wensclite le komen, en voor den polder Schuw&gt is herbenoemd de heer B. Roestmet algemeene stemmen. LANDB0U W-BERICHTEN. In den afgeloopen week werd in de gemeente Lopik de longziekte wederom op een nieuwen stal geconstateerd. Vijf runderen werden gedurende dien tijd afgemaakt na voor afgaande onteigening. Te Hoornaar en omliggende ge- meeuteu zijn de vorige week nog eenige duizen den KG. hennep (schil en bint) aan bet Schoon hovensche veer tegen f 24,50 de 50 KG. geleverd. Thans wordt echter door de opkoopers met meer dan f 22 geboden. De dagbladen gewagen weder van afgestorven en doodgevroren aardappelen. Als uien bedenkt dat ze uauwehjks op tijl boven den grond staan eu d$t afvriezen telken jare soms bij herhaling plaats heeft, dan rijst de vraag of die overdreven berichten ook in eeuig verband staan met de lage pnjzeu der aardap pelen? Wat de vruebtboomen betreft, ook voor deze behoeft men met zoo zeer te vreezen. De bloesem der appelboomeu is toch nog meereu- deels gesloten, terwijl die der pereboomen zich reeds tot vrucht gezet heeft en beiden dus tegen een weinig nachtvorst wel bestand zijn. 7 Mei ll. werd te Lekkerkerk 1,437 Hectare wei- en hooiland publiek ver kocht voor de enorme som van f 3300. In den loop dezer week zijn te Hoornaar eenige stallen hooikaas opgekocht tegen f 28 de 50 KG. Voor graskaas^, echter nog met geel genoeg, wordt nn reeds f 30 geboden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Beroepen te Ottoland Ds. A. P. A. du Cloux, em. pred. van Spijk. Bedankt voor Waarder door Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek; voor Kruis land door Ds. fi. de Jong vau Arkel te Bussom. Door den gemeenteraad van Lekkerkerk is tegen 15 Mei a. s. eervol ont slag verleend aan den hulponderwijzer R. J.J. Berkhout en in zijne plaats benoemd de heer A. Plooi te Overschie. Mej. H. M. Stüvel, hulponderwij zeres aan de Openb. School te Oudewater is met algemeene stemmen benoemd tot hulponderwijze res aan de Openb. Meisjesschool te Sneek. GEMENGDE BERICHTEN. Als eene niet algemeen bekende gewoonte kan medegedeeld worden, dat in .den tijd der elftvangst in de Lek aan iedere zegen- visscherij aan elke voorbijvarende stoomboot of schip éénmaal per seizoen gratis een elft wordt uitgereikt. 5 Mei had te Bleskensgraaf een eigenaardig feest plaats. De 72-jarige dorpsveld wachter «ierde zijn 50-jarigen dienst. Op 22-jari- gen leeftijd had het lot hem den militairen dienst aangewezen en hij heeft toen al de gevechten tijdens den opstand met België medegemaakt en is begiftigd m$t het metalen kruis. De verdere 36 jaren heeft hij de gemeente Bleskensgraaf met trouw en ijver gediend. Dit bewees het uitsteken van vlaggen en net doen van. optochten. Een der oude Amsterdamsch e volksvermaken bij gelegenheid van kermis en vooijaarsmarkthet koekhakken, heeft vóór eenige dagen, een tragisch-comisch gevolg ge had. Eenige scholieren legden, bij gebrek aan beter, den riem van hun makker op het blok, ten einde hunne geoefendheid in het voeren van den bijl te beproeven. Eeu ander, die den riem wilde wegtrekken, ontving den slag, met het ongelukkig gevolg, dat hem het voorste lid van den wijsvinger werd afgekapt. De knaap ijlde onmiddellijk huiswaarts, en nadat moeder, in afwachting van ffden meester", zoo goed mo gelijk een eerste verband had gelegd, kwam een buurjongen op een drafje aangeloopenmet een zorgvuldig toegevouwen papiertje en de bood schap irjuffrouwhier is de vinger van Ko." Eergistereu-nacht heeft te Rot terdam een brutale diefstal plaats gehad. Men heeft namelijk door het uitsnijden eener glasruit zich den toegang weten te verschaffen tot het ge bouw, waarin de beiJe stoombrandspuiten wor den geborgen, eu van die beide spuiten ver schillende koperen en ijzeren stukken afgenomen en ontvreemd. De spuiten zijn daardoor zoo danig beschadigd, dat één van de twee gedu rende eenige dagen geheel onbruikbaar zal zijn. In den nacht van Donderdag wer den de heer J. Col ij n en zijne huisgenooten aan de Bomkade te Dordrecht, uit hunnen slaap gewekt door een geweldig knallen gevolgd door een dikken rookzoodat zij niet anders dachten dan dat het gejieele onderhuis in brand stond en zij zich (allen sliepen boven) langs eene plank naar beneden lieten glijdenmet uitzondering van een meid, die, op een ander gedeelte van bet bovenhuis slapende, nog gelegenheid had half gekleed langs de achterdeur een goed heen komen te zoeken. Toen allen in veiligbeid waren en men iu het onderhuis een onderzoek instelde, bleekdat het knallen en de rook veroorzaakt waren door het zelfontbranden van 5 flesschen met Bengaalsch vuur, welke bij den heer Col ij u ter bewaring waren gesteld om heden met de Schoonhovensche boot geëxpedieerd te worden. Gelukkig dat door deu dikken rook de vlam geene gelegenheid had zich verder mede te deelen, zoodat alleen de zolder eenigsains geschroeid was en de twee inmiddels aangerukte brandspuiten geen dienst behoefden te doen. D. C. Te Loenen op de Veluwe werd door een man, Zondag II., terwijl hij iu de kerk was om zijn kind te laten doopen, zoodanige aanstoot gegeven, dat de predikant Gronemeijer, uit Apeldoorn, die iu de vacature preekte, genoodzaakt was hem te vermanen, zich rustig te gedragen of de kerk te verlatenwaarop be doelde persoon den predikant met liuder stein vroeg, wat hij misdeed, en toen zich weder iu zeer spotachtige houding stelde. De predikant kon slechts met moeite zijn werk voortzetten. NAGEKOMEN BERICHTEN. Met vergunning van Z. Exc. den Minister van Financiën zal het Rijkstelegraaf kantoor te Schoonhoven op Dinsdag 12 Mei geopend zijn van 7 tot 9 uren des morgens en van 5 tot 7 uren des avonds. Bij de gehouden verkiezing van 7 leden der Provinciale Staten in het kiesdistrict Rotterdam, zijn uitgebracht 498 geldige stemmen. Gekozen zijn: Mr. A. Hoynck van Papendrecht, met 474; A. E. Roest van Limburg, met 472; C. E. Viruly, met 467; Mr. H. C. Verniers van der Loeff, met 466; Mr. M. Mees, met 465, Mr. A. M. de Cock, met 462; James Smith; met 459 stemmen. In het kiesdistrict Sliedrecht werden bij de verkiezing van leden voor de Prov. Staten uitgebracht 378 stemmen. Herko zen ziju de heeren F. H. von Lindern te Alblas- serdam met 277 en A. P. H. A. de Kleijn te Ameide met 244 stemmen. ■URGMLUTKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 1. tot den 8. Mei 1874. Geboren Wouter, ouders D. van Steenbergen en J. Gaiilard. Johannes, ouders P. Edeling en E. Edeling. Getrouwd: H. Lammen met H. Duhbis J. Hee- rens met G. Veldhutten. J.J. N. Fischer met G. J. Verroen. O te kleden M. Saton, oud 84 jaren. L. Koetse, oud 42 jaren J. Hogendoorn, oud 70 jaren, echt genoot van P. Fielen. 25-jarige Eohtvereeniging van CORNELIS VU IJK I, IJS JE DE JONGII. j Hunne dankbare Kinderen en F (5551) Aanbehuwdzoon. ftLANGERAK bezuiden de LEK, 5 Mei 1874.(4 Getrouwd JOANNES JÓSEFUS NICOLAAS VISCHER, Weduwenaar van Cornelia Lambekta Vibbebgen, van Oude water, en GIJ8BERTA JOANNA VERROEN. SCHOONHOVEN, 6 Mei 1874. (5546) Getrouwd: Th. J. VERROEN W. A. VAN ZUIJLEN. OUDEWATER, 5 Mei 1874. Biï dezen betuigen wij onzen hartelijken dank aan Familie en Vriendenvoor de vele blijken van belangstelling, tijdens ons Huwelijk. (5545) Den 7en Mei 1874 overleed te Breda, in den ouderdom van 85 jaren, de WelEerw. ZeerGel. Heer VINCENT van GOGH, iu leven rustend Leeraar, Weduwnaar van Elizabeth Hu bukt a. Vrijdag. (5555) Heden overleed te Zaandam, na langdurig lijden, onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mejuffr. ANNA ADRIANA TOBBE. C. H. van SCHERPENZEEL. A. M. van SCHERPENZEEL - SCHOONHOVEN. 9. MEI 1874. (5562) Eenige kennisgeving. De Ondergeteekende betuigtook namens hare Kinderen en Behuwdkinderenharen wel- meeneuden dank voor' de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het plotseling over lijden van hare geliefde dochter CORNELIA. Wed. C. NOBEL Kooiman. SCHOONHOVEN, 9. MEI 1874. (5564) GODSDIENST-OEFENING op Zondag 17 Mei 1874, des voormiddags ten 97j ure. Voorgangerde WelEerw. ZGel. lieer Ds. P. C. VAN DER HORST, predikant te Gorinchem. (5566) 13 Cents per pak. 25 ff 2 120 10 1075 ff ff 100 J. W. VALK. Haven te SCHOONHOVEN. (5566) Wordt te koop aangebodeneen zwart aftands MERRIEPAARD; te bevragen bij (5553) T. de GRUIJTER te Lekkerkerk. Mevrouw VOORDUIN te Schoonhoven vraagt ten spoedigste een voor halve dagen. (5566) De Ondergeteekende beveelt zich minzaamst aan tot het leveren van uit de Schoonhovensche Brouwery „DE ZALM," tegen dezelfde prijzen als aan de Brouwerij. <5541) te Groot-Ammers. Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven brengen bij deze aan een ieder met beleefd heid ter kennisse, om bij het a. s. Kroningsfeest, op üingsdag- en Woensdag 12 en 13 Mei alhier te vieren', de goede orde mede te willen helpen bewaren, en tot meerdere opluisteringde vlaggen te willen uitsteken en tot eene algemeene Illuminatie mede te werken. Be Burgemeester, J. J. GROENEVELDT. De Secretaris, (5569) W. ROMANS van 3CHAIK. De Commissie der GOUD-en ZILVER VAK- VEREENIGING bij de a. s. Feesten maakt bekend, dat de Zegewagen en Gouden Penningen voor Z. M. den Koning en de Gemeente voor een ieder te bezichtigen zijn op a. s. Zondag, van 12 tot 6 uur, in den stal der Goudsche Post, ten voordeele van een Zilversmidsknecht alhier, lijdende aan eene slee- pende ziekte. Namens de Commissie voornoemd, N. KOOIMAN. (5570) H. ADDICKS. Bij 3. W. N. VAN NOOTEN te Schoon- hoveu is verkrijgbaar: KIN DERLltSÜJ L BIJ HET FEEST OP 12 MEI, dook G- HOOGH WINKEL. Prijs 2 Cent. 50 Exempl. 80 Cent, 100 Exernpl. f 1,50. Vereeniging tot Vrijwillige Oefening m den Wapenhandel H. H. LFiDËN worden herinnerd zoo spoedig mogelijk de PRIJZEN te bezorgen, bestemd voor den WEDSTRIJD, ter gelegenheid van 't Koningsfeestop aanstaanden Zaterdag, bij een der Bestuurders. H. A. BOECK, Voorzitter. H. G. GEELHOED, Secretaris. (5561) G. QRKUP, Penningm. De Commissie voor de feestviering alhier op a. s. Dinsdag en Woensdag, doet vol vertrouwen een beroep op de welwillendheid harer stad- genooten eu verdere feestvierendentot handha ving der goede orde. Alleen dan, wanneer de Feestcommissie krachtige en algemeene mede werking ondervindt, kan zij de uitvoering van haar programma naar wensch doen slagen. Vooral is het noodig dat bij de OPTOCHTEN nie mand met den trein meeloope of dien te gemoet kome, en dat op a. s. Dinsdag, tijdens den Middag- en Avondoptocht, de vlaggen zooda nig worden ingekort, dat zij met de zeer hoogt Feestwagens met in aanraking kunnen komen. Nog wordt herinnerd, dat op a. a. Woensdag het Exercitieplein voor het publiek zal worden opengesteldmaar niet voor dat al de kinderen daarop behoorlijk zijn geplaatst en verdeeld. De Feestcommissie hoopt verder, dat door iedereen alles zal worden aangewend, wat eene waardige Jeestviering kan bevorderen. Namens de Commissie, L. AKKERHUIJS JEz., Voorzitter. A. G. GEELHOED, Secretaris. SCHOONHOVEN9. MEI 1873. (5567) en al degenen, welke deelnemen aan den OP TOCHT bij de afdeeling GOUD- EN ZILVERSMEDEN f worden beleefd ait- genoodigd zich te vereemgen in het HEEREN- LOGEMENT, a. s. Dingsdagdes morgens 117, uur. Namens de Commissie, N. KOOIMAN. (5572) H. ADDICKS. De FEEST WAGENS zijn Zondag en Maan dag van 12 tot 5 uur ter bezichtiging bij A. J. van den BERG LI en in de Kerkstraat in het Koetshuis van W. den HOED, h 10 Cents, voor de feestelijke onthaling der armen. De Feestcommissie L. AKKERHUIJS JEz., Voorzitter. (5571) H. G. GEELHOED, Secretaris. Gedurende de Feestdng-en op 12 en 13 Mei zal in het Heeren-Logement te SCHOONHOVEN plaats hebben. De TUIN is door Gas verlicht. De FEESTCOMMISSIE te Schoonhoven be richt, dat aan het groot Kinder-Mei- tOOSt op Woensdag a. s. kan worden deelge nomen door alle schoolgaande kindoren alhier, doch niet beneden den leeftijd van Fier jaren. (6568) HOLLOWAY PILLEN. Fohele Hoofdpijn. Dni- zende personen ondervinden de onaangenaamste aller pijnenwanneer Imn ligchaam of hunne hersenen door drukkend of vochtig weder is neergeslagen. De mi- verende Hollo way Pillen bieden een spoedig werkend middel aan voor de genezing van de sieclite spij sver- termg, de galaandoeningen en de winden. Voor de verzwakte en aan zenuwtoevallen onderhevige gestel len zijn deze Pillen het best versterkend middel. Zij wfjzigen al de noodlottige gevolgen van de trage werking van den lever; zij verdrijven de uitspanning der zenuwen, en blijven nooit in gebreke om al de verstoppingen der ingewanden voor te komen en tot eene geregelde werking te brengen. Voor al de ziekten van den onderbuik zijn de Holloway Pillen de beste medicijnen, welke men kan vinden, zij bren gen dadelijk verligtiug en een gevoel van welzijn aan, en 't spreekt van zelf, dat zij de talrijke organen versterken, die het raderwerk van de spijsvertering daarstellen, en in elk huis zal men het nut er van ondervinden. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1 85 f 3 f6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage a con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland alsmede in HOLLUWAY'S Etablissement te Londen 533 Oxford Street, vroeger 244 Strand, (5490'

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2