HUIS F. 30, ADVERTENTIËN. ingericht als SMEDERIJ, SPOORWEG DANKBETUIGING. TE KOOP: K I N DERMEID. ALBRECHT BEULING. BIER J. C. KENTIE ten in, om de belangen van het Vaderland, dat on9 dierbaar is, te bevorderen, om het op de plaat*die het te midden der beschaafde vol ken inneemt, met eere te handhaven. irAmsterdam, 12 Mei 1674. WILLEM.". In Let Kiesdistrict Sliedrecht werden .bij de verkiezing van leden voor de Prov. Staten uitgebracht 876 stemmen. Herko zen sijn de heeren F. H. von Lindern tc Alblas- aerdam met 877 en A. P. H. A. de Kleijn te Ameide met 844 stemmen. In de diukie der fee-sten, die allerwege worden gevierdherinneren wij aan de verkiezing op a. s. Dinsdag, 19 dezer, in het kiesdistrict Gouda, vooreen lid der Prov.Staten. Er zal eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Knijff Hz. te Rietveld bij Woerden en A. Graves Kooiman Jz. te Schoonhoven. De beginselen van het anti-schoolwet-verbond, waardoor de heer Kooiman candidaat werd ge steld, zijn niet de onze. Wij wekken de kie zers op, vooral trouw ter stembus t^ komen en hunne stem uit te brengen op den heer A. KNIJFF Hz. te Rietveld, bg Woerden. - Tot lid van den Gemeenteraad ote Streefkerk is, in plaats van den heer P. de Haan, die wegens ouderdom bedankt heeft, ge kozen de heer O, Booy. Z. M. de koning heeft 'ingesteld eene afzonderlijke medalje ter uitreiking aan alleu/ die deel hebben uitgemaakt van de in .1878 en 1874 of in één dier jaren, naar At- chin gezonden of in 1874 nog te zenden zee macht of expeditionaire troepen, of die daarbij in eenig burgerlijk ambt ot bediening plaatselijk zijn werkzaam geweest. Die medalje zal worden vervaardigd uit het in Atchin gedurende de jongste expeditiën veroverde geschut. Zij zal zyn rond en verguld, dragende op de voorzijde konings beeltenis, omringd door het gebrui kelijke randschrift, en op de keerzijde het op schrift Atchin 1873 en 1874, omringd door een krans van lauweren en eikenbladeren. De Burgemeester van Noorde loos, de heer J. C. A. Wijnaendts, is 18 dezer met algemeene stemmen tot polderschout en secretaris van de vier polders dier gemeente gekozen. -Te'sHage is aanbesteed het voor zien en herstellen, van den rechter-oever der Nieuwe Merwede langs den Hengstpolder, bo ven bet Schotbalkshuisje, onder de gemeente Sliedrecht. Negen biljetten waren hiervoor in gekomen. Minste inschrijver was de heer C. Bot Cz., te Sliedrecht, voor f 5650. Men besloot te Jaarsveld een nieuwe Herv. kerk te bouwen. Teekeningen wer den ontworpen, een begrooting gemaakt, bestek keu gedrukt, adverteatiën geplaatst en de aanbe steding had op 8 Mei 11. plaats. De minste inschrij ver de heer de Jongb te Ameidewas nog f 2000 beneden de begrooting. Nu zou 't werk worden gegund. Toen men daartoe bijeen wasbesloot men bet den heer de Jongh of een der andere iuechrijyers op te dragen Mis Men nam het besluit, om-den bouw der nieuwe kerk te vei schuiveii ad Calendas Graeeasmet andere woorden tot St. J utmis als de kalverea enz. Prachtig 1 FEEST-BERICHTEN. AMSTERDAM nam onder de feestviereode plaatsen natuurlijk den voorrang in. Volgens vroeger ook door ons medegedeelde bijzonderhe den hadden de festiviteiten met een ongekenden luister plaats. In de Nieuwe Kerk werd aan Z. M. den Konmg het nationaal huldeblyk overhandigdin eene portefeuille, waarin de namen der gemeenten, welke bijdragen hebben gezonden. Het bedrag is, naar men verneemt f 180.000. De Koning, zijn dank daarvoor -uit sprekende, meende de geschonken gelden tot geen beter doel te kunnen bestedeu dan door ze te bestemmen tot het ondersteunen van mannendie hun bloed voor het vaderland veil hebben gehad en uit Indië verminkt naar hier terugkeereu. De iaarlijksche renten van bet kapitaal zullen strek ken om het fonds voor den gewapenden dienst te vergrooten. Het bezoek van den Keizer van Rusland tc Amsterdam verhoogde de feestelijkheid. Woensdag werd het kinderge schenk aan deu Koning aangeboden.' Zes en twintig jongens en meisjes, uit alle standen en van alle gezindheden, begeleid door de leden van het centraal comité, hadden zich met dat doel naar het paleis begeven. Nadat de kleine vertegenwoordigers der jeugd van Nederland en van die der kolonie Suriname door den voor zitter van het comité, den heer J. G. Hinse, aan Z. M. waren voorgesteld hield een der jongens, Felix Westerwoudt, op ferme en toch kinderlijke wijzeeene toespraakwaarbij hij uit naam van 400.000 uëderlandsche kindereD, Z. M. verzocht, 't geschenk als een bewijs van hunne kinderlyke hulde te willen aanvaarden. Zichtbaar diep geroerd een der meisjes ver haalde ons, dat zij den Koning had zien wee- nen dankte Z. M. zijne jeugdige onderdanen voor dit blijk hunner liefde, en verklaarde, dat dit geschenk voorzeker niet het minst aange name was der vele, Z. M. dezer dagen aange- ;boden. Voorts onderhield de Koning zich eeui- gen tijd allerminzaamst met de kleinen. O. a. weid een burger weesjongen Willem Hendrik Dornelissen, nadat hij Z. M. had toegesproken, door Z. M. beantwoord met «ey »Ik dank je wel, van Speykje, denk je ook bij de marine te kopien?" Alle kleinen ontvingen een hand druk van Z. M. en dezeif en genen voegde Z. M. vertrouwelijk toe: «/jij bent een ferme grenadier, jy een flinke huzaar" euz. enz. Met eeniga ophelderingendoor prof. Stracké, den ontwerper van het te schenken kunststuk, aan Z. M. gegeven, was de plechtigheid be sloten. Ruim 11 uur verliet de deputatie het paleis. OUDERKERK a/d IJSEL. Nadat in den morgen van 12 Mei 11. Ds. Boer het Zil veren Kroniugsfee&t godsdienstig had ingeleid met het honden eener leerrede volgens Prediker X 17a, had in den namiddag te Ouderkerk a/d IJsel' het schoolfeest plaats. Daar de feest commissie besloten had, ook de uit deze ge meente te Gouderak schoolgaande en de uit andere gemeenten alhier schoölkomende kinderen toe te laten, waaronder al de kinderen begre pen waren die met April de school verlaten hadden om in de steen fabrieken te arbeiden, kwamen er te 2 uren een 40(Hal kinderen in de school, waar leden vau den gemeenteraad, kerkeraad en kerkvoogden gezeten waren. De voorzitter der feestcommissie, de heer A. L. dg Raadt, bracht in treffenae wóórden zijn dank aan allen die de commissie ondersteund hadden, vooral aan den heer L. van Dijk Donker, die zijn weiland heeft afgestaan om den 27 Mei daarop de volksspelen te doen plaats liebbén. Hierna verhaalde de hoofdonderwijzer in korte trekken de weldaden der vreedzame regeering van Willem III, in vergelijking met de oor logen, die in dien tijd in andere «landen ge voerd waren, welk verhaal door gezang der kiu- deren gedurig werd afgewisseld. Te 8 uren werd elk kind drie kreutekoeken en eene feest plaat ter hand gesteld. Ondertusschen was op een geïmproviseerd tooneel de kinder-comedie van den heer N. Krudener uit Rotterdam opgeslagen, die de kinderen tot 6 uur op eene aangename wijze bezig hield, zoodat zij het somtijds uitgilden van lachen. Nu begaf men zich in optocht naar de Mo lenplaats om den kindervriend, deu heer P. Hoogendijk Ez., zingende te danken voor het aandeel, dat hy in het onthaal van deu middag had, waarna elk vroolijk en voldaan naar huis ging. Hierna werd de toegang algemeen opeu gesteld en weldra was de ruime school vol toe schouwers, die nog ruim 1Ji uur door den heer Krudener werden bozig gehouden. De gekeele avond werd verder in gepaste vroolijkbeid doorgebracht. Mag men na dit voorspel liet feest van 27 Mei afmeten, dan kan men verzekeren dat vroolijkbeid en genoegen, vereenigd mei eendracht en orde, de hoofdtonen zullen uitmaken. GROOT-AMMERS. LI. Dinsdag, 12 Mei, werd door de schoolkinderen alhier het Zilveren Kroningsfeest gevierd. Te 9 nfen vorzamelden zij zich in het schoolgebouw, dat eenvoudig, doch net versierd was en waar zich weldra ook eenige leden van den gemeenteraad en een groot aantal belangstellende ingezetenen vereemgden. De onderwijzer heette allen wel kom, opende de feestviering met gezang der schooljeugd en hield daarna eeue toespraak om de beteeken is eu het gewicht dezer feestviering in het licht te stelleu, welke toe-praak door gezang werd afgewisseld en eindigde met dank betuiging aan, den gemeenteraad, die dit school feest bad verordend. Veryolgens werden de kinderen op onbekrompene wijze onthaald en deden daarna, onder geleide der onderwijzers eu eenige leden der feestcommissie, eene wan deling door het dorp, hetwelk, vooral om de nette en sierlijke wijze, waarop de kinderen waren uitgedost, een alleraangenaamst en vroolijk gezicht opleverde. In het schoollokaal teruggekeerd, werden huu weder eenige verver- schingeu toegediend en een fraaie feestplaat uitgereikt, waarna de heer Dr. v» d. Mij le na mens de kinderen, gemeentebestuur, onderwij zers en verdere aanwezigen bedankte en allen, zoo ouders als kinderen, hoogst voldaan over deze feestviering huiswaarts keerden. BERKEN WOU DE. De feestviering heeft de verwachting overtroffen. De optocht der schoolkinderen, waarby de jongens in de nationale kleuren met oranjepet, en de meisjes in 't wit gekleed waren, was aangrijpend. *8 Mor gens werden zij door den wethouder op kren tenbroodjes met koflie, 'a middags op broodjes mé# koek en chocolade en 's avouds op wijn met koekjeaonthaald; terwijl ieder huisgezin een feestplaat en boekje ontving. Het zanggezel schap, waaronder 17 zangeressen, in 't wit ge kleed, voerde de stukken tot aller genoegen uit. De volksvermaken liepen naar weusch af. Ter wijl de verlichting, vooral de twee opgerichte pyramiden, een goed effect maakte. De opge wondenheid steeg ten top bij het afsteken van vuurwerk. De massa menschen bewoog zich tot laat fin den nacht, 't Was overal vreugde en gejuich zouder eenige stoornis. LANGëRAK. Het zilveren kroningsfeest is alhier op echt Hollandscbe wijze gevierd. De deelneming aan het feest was algemeen ea uit iedere wouing wapperde mede de Neder- landsche of de Oranjevlag. In het net versierde lokaal der openbare school werden de leerlingen door den onderwijzer in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en vele belangstellenden, met eene gepaste toespraak ontvangen en aan allen een hartelijk welkom en driewerf geluk m'-t den blijden feestdag toe geroepen. Nadat de leerlingen, door den on derwijzer begeleid, een gedeelte van de uitge strekte gemeente hadden doorwandeld, werden zij van wege de gemeente ruimschoots op cho colade en krentenbrood onthaald, waarna an dermaal eene wandeling ook door het naburige Nieuwpoort werd gedaan. Alle leerlingen waren door de geliefde Oranjekleur versierd en ieder hunner voerde de Nederlandsche vlag. Ten slotte ontvingen de leerlingen een keurig levensgroot portret van Z. M. den Koning, ter herinnering aan bet zeldzame feest, dat door allen, onder toepasselijk gezang en innige vreugde, ten genoegen van allen eindigde. Ongeveer op dezelfde wyzq werd met de leerlingen van de bijzondere, of zoogenaamd christelijke school, feest gevierd. HAASTRECHT heeft op 14 Mei feestge vierd, dat door tamelijk goed weder werd begun stigd. Na de godsdienstoefening eu nadat er mu ziek op den toren gemaakt waswerd door een twintigtal, mededingers ring geredendaarna ver lustigde zicb de jeugd met mastklimmen en zak- loopen, alles om fraaie prijzen, vervolgens ont haalde men de schoolkinderen in het schoollokaal die later in feestdos getooid een optocht door het dorp hielden onder bet zingen van nationale lie deren, voorafgegaan door muziek eu eene eere- wacht te paard. Des avonds was het dorp geheel geïllumineerd allen hadden naar hun verinogen medegewerkt tot opluistering van den feest-avond, maar het vuurwerk Jvertrof aller verwachtinghet kon met dat van menige stad wedijveren en deed zich verrassend voor op den achtergrond van groen gebladerte, hetgeen den heer C. J. A. Janson en Cie te Rotterdam alle eer aandeed. Ook de sierlijke tuiu van deu heer Bisdom v. Vliet, met pas aange legde fonteinen, was met flambouwen en Beugaalsch vuur verlicht4$twelk een prachtig gezicht ople verde. Hat feest eindigde met een optocht der eerewacht, voorzien vau flambouwen en Beugaalsch licht. Den burgemeesterdie het feest leiddemet behulp der ijverige com(oissie, zij hulde gebracht voor de moeite en zorg, daaraan besteed, zoodat alles in de beste orde en zonder ongelukken is afgeloopeu. STREEFKERK. Op zeer aardige wijze werd alhier op 18 dezer het kinderfeest gevierd, 's Morgens te 9 uren kwamen de kinderen in het door de ouderwijzers, met medewerking van C. de Lange, net versierde schoollokaal en te 10 uren de leden van den raad met die der feestcommissie welke laatste daartoe door den hoofdonderwijzer F. H. de Visser waren uitgenoodigd. Nadat genoemde onderwijzer in zijn toespraak tot de kinderen had uiteeugezetwaarom er eigenlijk feest gevierd werd hieven zij terstond een lied aan ter eere van onzen geëerbiedigden Koning. Verschillende liedereu werden door hen gezongen en ruimschoots werden zij onthaald op chocolade koek en krentenbrood. Was het 's morgens droevig en regenachtig weder, 's namiddags hield de regen op, de oranje- zou kwam te voorschijn en de kinderen smaakten het genoegen om van hier per Vreeswijksche boot tot Groot-Ammers, te varen en te voet, onder ge leide der onderwijzers en de leden der feestcom missie weder terug te keeren. Bij het aankomen der boot stonden de leden der permanente com missie met hunne paarden gereed om hen af te balèn en reden voor de kinderen uit. By H. Kleyu, als oudste uiwouer van bet dorp, hielden de kinderen opzongen een en ander en werden, even als burme geleiders, getracteerd op koek en wijn. In het schoollokaal teruggekeerd werden de kinderen weder ruim onthaald en kregen bij het naar huis gaan boekjester gedachtenis aan de feestviering. Te 6 uren was alles afgelóopen ieder ging hoogst voldaan huiswaarts, zoowel kinderen als genoodigden, die allen overtuigd waren.dat de onderwijzers hunne uiterste krachten hadden aan gewend om de feestviering zoo prettig mogelijk te doen afloopen. Te hunner eere werd voor het huiswaarts keerendoor allen die tegenwoordig waren, aangeheven het bij deze gelegenheid zoo passend psalmvers: «/Dat 's Heeren zegen op u daal', enz." OUDE WATER is van 12 tot eu met 18 dezer, alsmede op 20 en 22 Mei a. s. in feestdos getooid. Dinsdag heeft in de verschillende kerken godsdieustvieniig plaatsgehad, en van 12 tot 1 uren van dien dag speelde het carillon. Woens dag had, in deu buitentuin //Rozenburg", eeue zanguitvoering van een 80tal kinderen der Openb. Schoolmet medewerking van de hulp- onderwijzeres eu deu k weekeling aan die school plaats. Er was eene talrijke opkomsthet pro gramma werd flink uitgevoerd. Vrijdag-avond werd in het //Café Sterkenburg" een concert ge geven door een Doitsch muziekgezelschap, ouder directie van den kapelmeester J. Arend. BERG-AMÖACHT. Het schoolfeest op 12 Mei is, ondanks het zeer ougunstige weder, zeer goed geslaagd. Te 9 uren 's morgens vereemgden zich de circa 250 leerhugen in de sierlijk gedeco reerde school. Allerkeurigst wareu allen uitgedost; op enkele uitzonderingen na alle meisjes in het wit, en zeer vele jongens in bet hemelsblauw, allen voorzien van oraujemutsensjerpen en vlag gen. Bij afwisseling werden feest- en volksliederen gezongenterwijl in tusschentyd de maag te gast ging aan kadetjes, krentenbrood eu chocolade. Niettegenstaande den regen hield de schooljeugd een optocht, verdeeld iu vier afdeelingen en eik dezer voorafgegaan door een' bauier, respectieve lijk voorstellende Het portret de* Konings met toepasselijke inscripties; hetOranje-Nassauwapen; het Gèmeente-wapen en een blauw schild, waarop in zilveren letters: Hulle van Berg-Ambachts schooljeugd. Aubades werden daarop gebracht bij de HH. P. J. Smits, burgemeester; J. Smits van der Goes, wethouder; J. Voorsluijs, raadslid en J. P. Mahlstede, president der feestcommissie, welke heeren ook de jeugd op wijn en gebak onthaalden. In de school teruggekeerd werden nog eenige zangstukjes uitgevoerd en daarna aan elk een feestplaat of feestboekje uitgereikt, waarop te 3 uren 's namiddags ieder hoogst voldaan naar zijne woning terugkeerde. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 Mei. Het zilveren kroningsfeest van Z. M. Willem III is in onze gemeente op schit terende wijze gevierd. In den morgen van Dins dag 12 Mei werd het feest te 8 uren door 21 kanonschotèh aangekondigd, waarna te 9 aren godsdienstoefening plaats had van de verschillende godsdienstige gezinten. Te half elf aren had op het eicercitie-plein eene groote parade doo^ het garnizoen en de schutterij plaats. Het weder liet zich intusschen niet zeer gun stig aanzien. Toch werd besloten deu te houden allegorischen optocht te doen plaats hebben in de hoop dat de natuur verder gunstiger zijn zou. De genoodigden vereenigden zich te II uren op het raadhuis waarna de President der Feestcom missie de heer I*. Akkerhuijs J Ez., aan de vóór het raadhuis verzamelde menigte de beteekems van dit feest schets^ en mededeelde, dat namens de burgerij aan HH. MM. den Koning en de Koni igin telegrammen van gelukwensching zouden worden gezonden. Deze telegram men luidden: vAanZ.M. den Koning (Aan H. M. de Koningin) te Amster dam. Het feestvierende Schoonhoven heeft de eer Uwe Majesteit geluk te wenschen met dezen heuglijken dag. De Feestcommissie." Door de bereidwilligheid van den directeur van het Rijks- telegraaf-kantoor, den heer P. F. Ketner, werden deze telegrammenofschoon het kantoor op dat uur gesloten was, onmiddellijk naar de plaats hunner bestemming geseind. Met hel uitvoeren van eenige vaderlandscbe liederen door de muziek en het zingen door de vergaderde groote menigte van bet 8e couplet van 't Wieu Neêrlandsch Bloed werd deze plechtigheid gesloten. Hierop werd door de genoodigden, voor afgegaan door de Eerewacht, de tocht naar den Doelen aangevangenwaar de allegorische op tocht zou worden georganiseerd. De vak-vereeuiging der goud- en zilversmeden, die op waardige wijze dien optocht zou opluis terenwas in het Heeren-Logement vereenigd. Nadat daar door den vice-voorzitter der feest commissie, den heer G. H. Westbroek, en eenige andere heeren een woord was gesproken, trok deze vereenigmg, door de keurig uitgedoste Eere wacht eu het muziekgezelschap hApollo" bege leid, naar den Doelen, om zich daar aan den optocht aan te sluiten. Te ongeveer 1 uur zette de lange stoet zich iu beweging. Zij was samengesteld als volgt Een Heraut te paard. Een lid der Feest commissie te paard, dragende de Feestbauier, begeleid door 2 Commissarissen te paard. Eere wacht te paard. Peloton Artillerie. Muziekge zelschap //Apollo". Oud-Strijders, met banieren. Triomfwagen, voorstellende //de Vrede". De Feestcommissie. Stedelijke Regeering, met stads- bamer. Officieren der d.d. Schutterij. Officie ren van het Garnizoen. Kommandant der Weer baarheids-Vereenigmg. Rechterlijke Macht. Rijks- Ambtenaren. Plaatselijke Schoolcommissie. Re genten van het Weeshuis. Brand wezen. Een groep Kinderen in verschillende Nederlandsche Kleederdrachten, begeleid door vier Bauierdra gers, voorstellende Wetenschap, Kunst, Handel en Nijverheid. Een Muziekkorps. Kamer van Koophandel. Bestuur der Afdeehng «/Schoon- hoven eu Omstreken" van de Hollandscbe Maat schappij van Landbouw, met banier. Een Gilde- knaap incostuum, dragende het gildeteeken der Goud- en Zilversmeden. Een Banierdragerdra gende het Schild der Goud- en Zilversmeden, bege- leid door 2 Schildknapen in costuutn. Bestuur der Feest commissie van deG.-en Z.-Vak.vereenigmg. Bestuur der N yverheidsvereeniging voor Goud- en Zilversmeden. Bestuur der Vereenigmg «/llulp in Lijden". Een deputatie van h.h. Patroons der Goud- en Zilversmeden. Zegewagen, voor stellende hel vak der Goud- en Zilversmeden. Twiutig Gezellen, met Banier (Hulde Wet 1852). Ambtenaren bij, het Kantoor van Waarborg voor Gouden en Zilveren werkengezeten in een rij tuig. Leerlingen der Teekenschoolmet Banier, De vier oudste Goud- en Zilversmidsknechts, gezeten in een rijtuig. Een deputatie Hulp in Lijden", met Bauier. Gezellen der Goud- en Zilversmeden, met Oaanjevaan. Zegewagen, voorstellende //de Vrijheid''. Typografen, met Banier. Oud-Strijders, met Vaandels. Peloton Artillerie. Hier en daar werden de verschillende nom- mers door commissarissen begeleid. Het is natuurlijk onmogelijk voor eene courant eeue beschrijving te leveren van alle détails van dezen optocht. De meest voorkomende punten waren in de eerste plaats de drie smaakvol ge decoreerde zegewagens, ieder met 4 paarden bespannen, voor welke wagens den bekwamen décorateur JP. Hieff alle eer toekomt. De eerste wagen, voorstellende //de Vrede", was geheel wit gedrapeerd en met zilveren sterren bezaaid. De achtergrond stelde voor de vereenigmg van Nor lands volk met on,zeu Koning en de Koningin. De beide wapenschilden (van den Koning en de Ko ningin) werden door e«n tropee omgeven van Ne- derlandsche-, Oranje- en Wurtembergsche vanen, benevens het getal XXV. De beide hoorns van overvloed ter weerszijden van deze tropee verspreid den groen en bloemen als symbool van welvaart. Voor dit tableau stood de Koniuklijke Staudaard bestaande uit een wit veld met zilveren sterren en overdekt met blanw floerswaarbovey een wereld bol met Kruis. De stok van den Standaard werd door een leeuw omsloten, en de beide sierlijk af hangende linten opgehouden door 2 in het wit gekleede meisjesdie een vredetak in de hand hielden. Deze groep stelde voor het Nederlandsche volk, dat zich vastklemt aan het Huis van Oranje, wenschende steeds in vrede door dat Huis gere geerd te worden. Vóór op den wagen zat een meisje in het wit gekleeddat de leidsels der 4 witte paarden vasthield. Op den Zegewagen, voorstellende het vak der Goud- en Zilversmeden, die met Nationale kleu ren, wapenschilden en tropeeën keurig versierd was, werd gedurende den optocht het vak der Goud- en Zilversmeden geneel aanschouwelijk voorgesteld. In eene net ingerichte werkplaats met al de vereischte gereedschappen zaten de Gezellen met den patroon (den lieer N. Kooiman, voor zitter der Vakvereeniging voor G.- en Z.-Smeden) liet vak uit te oefeueu. Aan den Zegewagen, voorstellende Neêrlands Vrijheidwaren verschalende bogen zoodanig aan gebracht dat men den vorm van een koepel ver kreeg, die geheel met groen was versierd. De ver eenigmg van Nederland en Oranje werd weder geheel door décoratief, schilden en tropeeën voor gesteld. Aan deu voorkant van den wagen zag men een lessenaar, waarop een groot Foliant, met het opschrift//Grondwet." In het midden een tafel met Couranten eu Tijdschriftenwaarop een kleine Pers. Boven deze tafel, door het groen heen, een schild met devies «/Vrijheid van Druk pers". Op den achtergrond van den wagen een pedestal, waarop een leeuw, met devies: «/Een dracht maakt macht". Ter weerszijden van dit tableau een iu het wit gekleed gesluierd meisje. Een en ander voorstellende de Vrijheid van Ne derland, die wij onder de Regeering van Z. M. Wiilenl III mogen genieten. De Banieren van Nederlaud, Oranje, Wur- temberg en Schoonhoven werden voorop gedragen, terwijl verschillende zaken door Vanen werden voorgesteld. De prachtige banier der goud- en zilver smeden, welke, den optocht overziende, verder de aandacht trok, hebben wij in een der vorige nouimers dezer courant reeds uitvoerig beschre ven. De gildeknaapjes, die, iu zwart fluweel met zilver afgezet, zich rondom deze banier bevonden, maakten daarmede een allersierlijksten groep uit. Voorts werd onze aandacht niet minder ge trokken door de kinderen in verschillende Ne'- derlandsche kleederdrachten, die, dank zij de waarlijk uitmuntende zorg batuier ouders, eeu hoogst karakteristieken groep vormden. Dit nom- mer van het programma getuigde van een smaak, van een getrouwheid naar het origineel, van een onbekrompenheid, die wij niet genoeg naar waarde kunnen schatten. Naast een aar dig Marker-visschertje en dito meisje een stem mige Noord-Brabantscbe joffrouw. Een flinke boer uit 't Goesscbe land, en eeu met kostbaar heden beladen Noord-Hollandsch meisje. Een echt Scheveiunger met zijn zuidwester op eu twee boerinnetjes uit Zeeland. Eeu Zuid-Beve- landscli boertje en een Hinlopensch meisje. Een Noord-Brabantsche bruid en een stevige Sche- veningsche vischvrouw. Genoeg zij het, dat zij den optocht in waarheid hebben opgeluis terd eu menig vbravol" verdienden. De optocht werd langs de bepaalde straten gehouden en liep met succès af. Daarna vereeuigden zich de genoodigden in liet schoullocaal, waar menig hartelijk en wel gemeend woord werd gesprokendat getuigde van liefde voor het Vorstenhuis en het Vader land, en van den goeden, welgemeenden geest onder de feestvierenden. Om het ongunstig weder werden de avondop tocht en de verlichting tot den volgenden dag uitgesteld. Op nieuw werd Woensdag-morgen het feest door kaucyischoten den volke verkondigd. Te elf uren werd een exemplaar van de door de vakvereeniging der goud- en zilversmeden geslagen gouden gedenkpenning (waarvan mede een exemplaar aan Z. M. was aangeboden) in plechtigen optocht naar het raadhuis gebracht, waar de gemeenteraad was vergaderd. De Bur gemeester en de hh. Akkerhuijs, N. Kooiman en A. Graves Kooiman Jz. voerden het woord. De penning werd der gemeente voor het archief aangeboden, en daarna de stalen stempel, waar mede hij geslagen was, vernietigd, zoodat geen meerdere exemplaren kunnen worden gemaakt. Daar bet weder aanmerkelijk was verbeterd, kon des avonds de algemeene illuminatie wor den ontstoken en de avond-optocht worden ge houden. Het effect dezer laatste werd verhoogd door lallooze gekleurde ballons en Bengaalsche verlichting op verschillende punten. De illu minatie slaagde uitmuntend. Aan het raadhuis, de Botermarkt en de Vischbrug waren, onder toezicht van den ijverige» gemeente-architect L. F. Redeker, die zich inderdaad ook bij deze feestviering verdienstelijk maakte, smaakvolle verlichtingen aangebracht, en ook de particu lieren wedijverden in het aanbrengen van sier- Ijjke illuminatie. Zij was letterlijk algemeen, in de hoofd- en achterstraten en stegen; elk had het zijne bijgedragen tot verhooging der feestvreugde. Schoonhoven had Woensdag-avond, wdiir men kwam, een recht feestelijk aanzien. Donderdag, op nieuw feest. Ditmaal in de eerste plaats voor de kinderen. Waren zij reeds Woensdag in de school door de zorg der feest commissie onthaald en van een fraaie gedacb- tenis-plaat voorzien, nadat zij in optocht de stad waren doorgetrokken. Op dezen dag was het exercitiepleiu te hunner uitspanning inge richt. Op het door vlaggen en fraaie Meiboo- men versierde plein werden allerlei spelletjes en wedstrijden uitgevoerd, en eenige ververschingen rondgedeeldo. a. kreeg ieder kind een si- na'sappel. Het plein leverde met die 600 kindereu en tal vau toeschouwers eeu aller- vroolijkst gezicht op. Te 41/, uur ongeveer werden luchtballons opgelaten, en hiermede dit kinderfeest geëindigd. Des avouds was men echter weder te zelfder plaatse aanwezig om het vuurwerk te zien, dat, door den sergeant-majoor-vuurwerker E. Jans vervaardigduitmuntend slaagde en zéér fraai was. Niet minder dan 24, waaronder zeer groote stukken, werden afgestoken. De verschillende feestelijkheden werden door muziek opgeluisterd. Het gezelschap «/Apollo" heeft zich zéér verdienstelijk gemaakt en verdient bijzondere erkentelijkheid. Als een gering blijk daarvan werd het door de feestcommissie een net bewerkte banier aangeboden. Nog veel zouden wij over den I2en, 13en en 14 Mei kunnen schrijven, doch dan zou het ons bestek overschrijden. r Tot allendie tot het welslagen der feesten hebben medegewerkt werd bij het einde van het vuurwerk een woord van dank ten slotte ge sproken. Maar niet het minst aan de feest commissie komt die dank toe; zij heeft veel gedaan, veel gewerkt vóór en op die feestdagen, zij heeft de erkentelijkheid van Schoouhovens ingezetenen ten volle verdiend. De aanneming van het uitbag geren der buiten- en voorhaven, door G. de Bie te Ameide, is door den gemeenteraad goed gekeurd, doch de goedkeuring der aanneming van het maken van een njspakberm nog aan gehouden. Ook de vereeniging tot vrijwil lige oefening in den wapenhandel //Albrecht Beijling" alhier heeft een telegram van geluk wensching aan Z. M. den Koning gezonden. Door het Kiescollege der Herv. gemeente is gisteren-avond tot predikant alhier beroepen Ds. C. P. van Tooren te Hellevoetsluis. KEEK- EN 8CH00LNIEUWS. Beroepen te Oudewater Ds. J. Kool te Eemnes-binnendijks. Ds. A. P. A. du Cloux heeft voor de beroeping naar Benschop bedankt. Ds. P. Deetman te Nijkerk op de Vel uwe, heeft voor het beroep naar Berg- Ambacht bedankt. Kerk *én scüool te Lekkerkerk wedijverenom aan de eischeu en behoeften de* tijd* te voorzien mag de Herv. kerk zich vleien met een orgel eu vermeerderd worden met onge veer 100 zitplaatsen, ook de lste Openbare school van Lager onderwijs kan, door hare gemaakte af scheidingen eu de uoodige buizen tot luchtverver- sching, beter aan haar doel beantwoorden, dan zij tot hiertoe heeft kannen doen. GEMENGDE BKBICHTEN. Bij den koopman Keijzer alhier las men Woensdag-avondbij gelegenheid der algemeene illuminatie, het volgende rijmpje //In deen' woning Illumineert de Keuer voor don Koning." I*e groote luchtballon, welke Donderdag ten 41/, ure ter gelegenheid van het kinderfeest alhier is opgelaten en zich pijlsnel in de hoogte verhief om zich spoedig achter de wol ken te verschuilenu waarschijnlijk in de bo venlucht uit elkander gesprongeu. Zij werd den- zelfden avond onstreeks 6 uur onder de gemeente Uoudriaan gescheurd teruggevonden. Men meldt ons uit Ameide het volgende ongehoorde feit: «/Nadat op 12 Mei het schoolfeest was af geloopeu, maakten eenige jongens een optocht naar het naburige Langerak. Twee inwoners dier gemeente noodigden de schoolkinderen in de herberg en onthaalden hen, na het zingen van feestliedjes, op eenige bierglazen bitter. De herbergier heeft warrscbijnlijk gemeend, dat dit vocht op zich zelf niet opwekkend ge noeg was, ten minste hij heeft, naar 't verbaal der schooljougens, den drank vermengd met peper, 't Gevolg van dat alles was, dat som migen der kleinen in hoogst beschonken toe stand thuis kwamen. Eere deu Langerakkers, die op deze wijze het hunne bijdroegen tot feestvreugde der schoolkinderen I" Wij ontvingen dit bericht van eene zeer ge loofwaardige zijde. Het is ons niet mogelijk het te vermelden, zonder onze innige veront waardiging lucht te geven over dit schandelyk feit. De daarbij betrokken personen verdienen, wanneer het medegedeelde waarheid is, waaraan wij niet kunnen twijfelen, eene diepe verach ting van alle weidenkenden. (d*Door den bouwman Naves te Willige-Langerak zijn 1.1. Donderdag de eerste nieuwe aardappelen aan den Burgemeester van Willige-Langerak aangebodenen de bou vman H. de Pater, mede te Willige-Langerak, heeft in den morgen van dienzelfden dag de et rate nieuwe aardappelen aangeboden aan den Presi dent der Feestcommissie te Schoonhoven, den beer L. Akkerhuijs J.Ez. Te Polsbroek is eeu 5-jarig zoon tje van A.C. L. spelende in het water gevallen en verdronken. Dinsdag is te IJselstein het lijkje van een pasgeboren kind in een privaat gevonden. De justitie doet onderzoek. Men verneemt, dat in Amerika een effect is aangehoudendat afkomstig is van de vermoorde weduwe Van der Kouwen. jGisteren arriveerde hier de op tocht uit Berg-Ambachtter gelegenheid van het kroningsfeest aldaar gehouden. Aan het be gin der stad was de Schoonhovensche feestcom missie aanwezig om den stoet te ontvangen. Zij vergezelde haar door de stad en deed haar weder uitgeleide. Bitter jammer was hetdat deze groote, flinke optocht met zulk erbarmelijk weder te kampen had. Het Oudewatersche muziekge zelschap «/Euterpe", onder directie van den heer J. van 't Kruijs, dat bij de jongste feesten (11 en 12 Mei) zijne diensten te Warmenhuizen (N. H.) heeft gedaan, is met roem van daar teruggekeerd. Vereerend is hi-t zeker voor een gezelschapdat na een bestaan van ruim één jaar nu reeds in den vreemde lauweren heeft mogen plukken, doch vereerend vooral ook voor de feestcommissie aldaar is de milde en loyale behandeling, die het daar heeft ondervonden, waarom ook de herinnering aau Warmenhuizen bij dat gezelschap steeds aangeuaatn zal zijn. Het eerste kind, op 12 Mei te Rotterdam geborenis genaamdW illem Alexan der Paul Frederik Lodewijk, en het tweede Sophia Frederika Mathilda. INGEZONDEN. A. maakt de bevoegde autoriteiten opmerkzaam, dat omtrent de wegen in en van den Krimpener- waard (wegen der eerste klasse) niet overal is vol daan aan het voorschrift van art. 12 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in de pro vincie Zuid-Holland, dewijl vele bruggen in die wegen niet van voldoende leuningen zijn voorzien. Men vestigt de aandacht op de achterstaande advertentie der Arnhemsche Stoombootmaat schappij. CORfcESPONDENTIE. Eenige berichten moeten tot de volgende week blijven liggen. Getrouwd: J. db LANGE met A..VERVEEN. IJSSELSTEIN, 10 Mei 1874. (5590) Onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Me- jufvrouw PAULINA JACüBA ENGELINA van SCHAIK, overleed heden, in den ouder dom van 46 jaren, ten huize van den Heer H. Donker te Rotterdam, diep betreurd door hare betrekkingen en vrienden. Uit aller naam, W. ROMANS van SCHAIK. SCHOONHOVEN107. /kkr7i ROTTERDAM, 14 M" 1874' <8SW) Eenige kennisgeving. Na eene kortstondige doch hevige ziekte is te Kampen overleden onze geliefde Zoon ARNOLD WILHELM, Korporaal Tit'. by het Instruoftie-Bataillon aldaar. Jhr. W. H. TEDING van BERKHOUT. J. L. E. TEDING van BERKHOUT- DB CHALMOT. SCHOONHOVEN, 15 Mei 1874. (56S2) Vrijwillige Openbare VEltKOOP ING van het aan de Goejanverwellesluis te HEKENDORP, uitkomende aan den IJssel. Te aanvaarden 1°. Augustus e. k. Op Vrijdag 12 Juni 1874 's morgens elf uur, in het Gemeentehuis te Hekendorpten overstaan van de Notarissen 8. LAGER* WEIJ te Woerden en J. QBROUWER NIJHOFF te Haastrecht. (5599) De Burgemeester der gemeente SCHOOR"" HOVEN maakt bekend, dat de stukken, bedoeld bij art. 6, en ter voldoening aan art. 7 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 125), betreffende den van Rotterdam naar Arnhem, voor het gedeelte van Rotterdam tot Oosterbeek, voor zooveel die in de gemeente Schoonhoven zal zijn gelegen, ter Secretarie dier gemeente ter inzage van een ieder zullen worden nedergelegd, van 20 Mei 1874 tot en met 22 Junij 1874, en dat be langhebbenden binnen dien termijn huntM bezwa ren mondeling of schriftelijk moeten opgeven aan het Collegie van Burgemeester en Wethouden. SCHOON HO VEN, den 14en Mei 1874. (6599) l)e Burgemeester voornoemd, J. J. GROENEVELDT. Hartelijk dank wordt toegebracht aan de Feestcommissie en inzonderheid aan de Heeren G. GREUP, S. VAN NOOTEN en A. KUIJLENBURG Pz. als Commissie voor het Kinderfeest, benevens den Heer G. H. WESTBROEK als Directeur en de HH. Leden van «/ApoUo", voor de vele zorgen en opoffe ringen tot het welslagen van het KINDER* FEEST op 14 Mei jl., en aan de Heeren E. DENEKAMP alhier en E. DENEKAMP te Arasterdam, voor hunne feestgaven voor miq- gegoede kinderen. Dit feest zal voor de kin deren onvergetelijk blijven. (5598) Eenige dankbare Ouden en Kinder vrienden. Een nieuwe soliede TEINT WAGEN met PORTIERENvoor vier personenmet blaauw laken bekleed, bij J, GROENE* VEIiDj Rijtuigmaker te Schoonhoven. (5997) Mevrouw NAHUIJS - Merehs te Schoonhoven vraagt een (5594) Vereeniging tot Vrijwillige Oefening In den Wapenhandel Door het ongunstige weder is het Schietter- rein ontoegankelijk eu zal daardoor de eerste oefening worden gehouden op WOENSDAG 20 MEI, des namiddags teD 5 uur, en de PRUI* WEDSTRIJD °P ZATURDAG 23 MEI. (5595) De Ondergeteekende beveelt zich minzaamst aan tot het leveren van uit de Schoonhoveiuche Brouwer)) „DE ZALM." tegen dezelfde prijzen als aan de Brouwerij. (6570) te Groot-immen. De Feestcommissie brengt haren innigen dank aan alle militaire en burgeerlijke autoriteiten, corporatiën en bijzondere personen, alsmede aan de gansche burgerijvoor de krachtige medewerkingde betoonde belangstelling en de voor beeldige handhaving der ordewaardoor het onvergetelyk Kro- ningsteest in deze gemeente op eene zoo waardige wijze kon worden gevierd. SCHOONHOVEN, 16 Mei 1874. De Feestcommissie: J. J. GROENEVELDTL R. VAN MANSVELT L. AKKERHUIJS JEz President. G. H. WESTBROEKVice-President. H. G. GEELHOED, Secretaris. AREND DENEKAMP, Penningmeelter. J. J. DRIESEN 1 vnnf t.n Jhr. TEDING VAN BERKHOUT, Con"11"' voor C. B. VAN BAAREN, (5673) S. VAN NOOTEN G. GREUP, A. KUIJLENBURG Pz., H. J. VAN HELDEN, J. D. N. DE FREMERV, Mr. Optocht. Commissie Toor het Kinderfeest. Commissie voor het vuurt. D. DE BLOCQ VAN vrerk en de verlichting. HAERSMA BUMA,)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2