1874. ZONDAG 24 MEL N". 258. LOTERIJ aoTErv. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. I 9«7» BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. DOO, )0 Obligation, til. nOIIöTEHSCIE MINT 1» J S. W. N. VAN NOOTETST, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per poet door het geheele rijk 0,80. 1020 101 18 54 men 1 Ook hier rrum en Baron nng Willem II 15>/a 7 de ge- va- 5 5 5 5 16«/4 92 52«/4 807. 78 5 5 5 6 7 6 6 6 5 M 3 3 5 5 5 5 Prijs der Adverten^jënVan 1 tot 5 regels fOfiO. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inien- ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 are. w en aannemers ge- ongeveer 45.000 ‘n hphonvA v an 234 7, 997h 98*/, 987, 15 Mei. &9171. 717. 93*7), 1471. 44*>/1< 1017. 777. 78 ^Vs 99'/. 1017, 101 93*/, 82*/. 69 276 269 607. 607), 64*7la 6571, 557 1417» 60 137. 46 137*/, 77*/, 9yU/i» 101 102 98 Z. M. heeft, als blijk van H. D. goedkeuring en tevredenheid, aan J. M. Bruins- dijk, te Waddinxveenwegens de redding van eene drenkeling uit het water aldaar op 17 Maart 1874, de bronzen medaille toegekend, alsmede een loffelijk getuigschrift. By de 11. Dinsdag in het kiesdis trict Gouda gehouden herstemming voor een lid der Prov. Staten, is gekozen de heer A. Knijff Hz. te Rietveld bij Woerden, met 438 stemmen. De heer A. Graves Kooiman Jz. te Schoonhoven bekwam 270 stemmen. In het district Soetermeer is tot lassche f 3,40 1,00, f 13,00 .1 whe f 11.00 a 9,75 a 10,25, bantsche f 9,50 akkeesche en mindere f 7,00 mindere f 6,80 Overmaaaache )i5,70. All* Advertontiftn waarvan da Voor ieder, die de geschiedenis van Frankrijk gedurende het laatste jaar gadesloeg was het duidelijkdat het kabinet de Broglie al meer en meer zijne kracht verloornaarmate de meer derheid, waaraan het zijn ontstaan te danken had, zag dat het niet aanging van deze ministers de vervulling van zooveel geheel tegenstrijdige partijbedoelingen te wachten. De legitimisten en Bonapartisten konden vrede hebben met deze regeering, zoolang zij slechts gelegenheid liet bestaanom zoodra de toestand gunstig was een einde te maken aan de bestaande orde van zaken, en plaats te maken voor een Koning bij de gratie Gods” of voor eene nieuwe editie van het jongste Keizerrijk. Had reed» de zeven jarige volmacht van Mac-Mahon, zooals deze en zijne regeering die meenden te moeten opvatten de aanhangers van den Graaf en van den jeug digen Louiseene gereserveerde houding doen aannemen, thans, nu de regeering door de in diening der constitutioneele wetsontwerpen dien toestand zou gaan bestendigen en feitelijk den grondslag leggen voor eene republiekwas ver dere samenwerking onmogelijk. Reeds dadelijk bij de heropening der zittingen van de Nationale vergadering bleek dit. Slechts met eene geringe meerderheid van stemmen werden de voorzitter eu ondervoorzitter herkozen en ter nauwernood was behalve de kies- en gemeenteweteen ont werp aangeboden tot samenstelling eener eerste kamer, zoogenaamde Grand conseilof er ont stond geschil over de volgordewaarin die ver schillende wetsontwerpen in behandeling zouden worden genomen. Gretig werd dit verschil van gevoelen, dat inderdaad meer een quaestie van vorm dan van staatkunde was, door de Broglie ter hand genomen, om de vergadering te polsen ten aanzien van hare gezindheid tegenover de regeering. Natuurlijk was het voor deze van het hoogste belang om, indien de Kamer onwillig bleek haar langer te volgen in hare staatkunde van geven en nemen, aan die afkeuring vhn het regeenngsbeleid zooveel mogelijk beteekenis te ontnemen. In overeenstemming met de com missie voor de constitutioneele ontwerpen, bleef zij er aan hechten om eerst de kieswet en daarna de gemeentewet in behandeling te nementer wijl de commissie voor laatstgenoemd ontwerp de prioriteit daarvan bleef eischen. De quaestie van vertrouwen werd gesteldniettegenstaande ver schillende leden verklaarden aan hunne stem die beteekenis niet te hechtenen na eene drie malen herhaalde stemming bleek, dat de verga dering, met eene meerderheid van 65 stemmen de regeering in het ongelijk stelde. Deze diende daarop dadelijk haar ontslag in, ’t welk door Mac-Mahon werd aangenomen. De Goulard van de rechterzijde, is belast met de samenstel ling van een nieuw kabinetwaarin hoogstwaar schijnlijk leden van het rechtercentrum en enkele conservatieven uit het linkercentrum zullen plaats nemen. Na de stemming heeft de linkerzijde, bij monde van het lid Kampont, verklaard, dat het votum alleen het ministerie, niet den president Mac-Mahon gold. Ook uit Spanje valt weder eene kabinets crisis te vermelden, waarvan, zooals veelal, de eigenlijke oorzaak zich „laat raden. De Minister van Oorlog, Zaballa, heeft thans een ministerie samengestelddat geheel uit conservatieve elemen ten bestaat en zich dus kan voorbereiden op de bestrijding der republikeinsche partijen. Het programma van het nieuwe kabinet komt geheel overeen met dat van het oude en van zoovelen, die vroeger opstonden. Het zal maatregelen nemen om de orde te handhavenzoo spoedig mogelijk een einde aan den Oarbsten-oorlog trachten te maken en de quaestie van den regeeringsvorm onaangeroerd laten, totdat het volk zelf zal kun nen beslissen. Ook zal de ware toestand van de schatkist worden openbaar gemaakt en geen toe vlucht worden genomen tot maatregelendie wel voor T oogenblik helpen, doth gevaar opleveren voor de toekomst. Voor een deel moet het zeker ook aan deze politieke verwikkelingen geweten worden, dat '2500 enz. iber. irkrijgbaar uk 1APPIJ van inhovon ECH. x 'EN. Mei 1874. D. Groene veld, weken. N. pC. 3 4 8 3 3 3 I. 5 5 5 5 5 I. 5 5 4} 4 3 f FEEST-BERICHTEN. GORINCHEM. Het zilveren Kroningsfeest is alhier op de meest luistervolle wijze gevierd. Maandag-avond (11 Mei) werd bat feest ge opend met het kindergezang der Zondagsschool in de Groote Kerk en besloten met een groot volksconcert en daarna Bal in de tent op het feestterreindoor het muziekcorps der mineurs van Antwerpen. De stad was allerwege met groen, drapenën en vlaggen versierd. Dinsdag morgen verkondigden 21 kanonscho- ten, klokkengelui en canllonbespeling dat het feest was aangebroken. Na afloop der godsdienstoefeningen, te 10 uren, spoedde ieder zien naar het feestterrein. De uit voeringen der zangvereenigmgeu rCaecilia” en //Orpheus”, die der liedertafel aApollo”, de mu ziekuitvoeringen van //Aurora”, het kindergezang van de leerlingen der Volksschool, de feestcantate, gaven een schoone afwisseling en maakten een weldadigen iudruk op de volksmenigte. Tegen 4 uren klaarde de luchthoewel het nog regende, een weinig op en de feestelijke optocht nam een aanvang. De herauten te paard met de banieren van Nederland en Oranjede eerewacht, de verschillende deputation en vereenigingen Koning Willem I en zijne pages met de heereu Graaf van Hogendorp, Baron van der Duyn van Maasdam, Graaf van Limburg Styr van de Capelle in zijn gevolg, Koui__a en zijne pages met den Hertog van Saxen Weimar, Baron Cliassé en den Minister van Hall in zijn gevolgtrokken ieders aandacht. De prachtige zegewagenwaarop de here Hollandsche Maagd met de symbolen van liefde en eendracht blijde op de Gorcummers neêrzaghet borstbeeld van Z.M. Willem III, door vier in het wit gekleede meisjes met lauriertakken omkransd, het schilder stuk van den beer Kuipers, voorateliende Z. M. Willem III, bij de overstroom,ug in 1861 op den dijk te Dalem, wektef ieders bewondering eu het bevreemdt ons met, dat deze wagen, naar men ons mededeelt, met eene winst va,» f 200aan de feestcommissie te Rotterdam voor f700 verkocht is. De drukkerij op een versierden wagenvan den heer Horueer en bediend door diens perso neel; de allegorische voorstelling van de Scheep. deken en bindt daarmede het kind voor zijn borst. Nu snelt hij opnieuw naar den bran denden trap, zei zich schrijlings daarop es laat zich door de vlammen met zijn last naar be neden glijden. Na twee trappen op die wijze gepasseerd te zijn, komt hij aan de lagere ver diepingen, die nog niet zijn aangetast, begeeft zien toen op de gewone wijze langs de trappen en smaakt het genoegen het geredde kind on gedeerd in de armen zijner moeder terug te brengen. Namens de letterlievende vereeniging rVrede en Vriendschap” werd aan de agenten van politie Vrij en Hekman, in tegenwoordigheid van den Hoofd-Commissaris en verdere ambtenaren van politie, een horlogie met inscriptie nilgereikt, als belooning voor hun moedig gedrag bij het redden van bovengenoemde kinderen. De kassier en effectenhandelaar I. Wolff, te Kampen, heeft zijn betalingen ge staakt. Naar men zegt, moet er een belangrijk te kort zijn. De oudste inwoner van Gorin- chem, Jacob Visser, die den 11 Maart II. zijn 101. verjaardag mocht vieren, is 11. Dinsdag 12 dezer overleden. Van de geldleening, grootf 125000 i 5 percent, in 1869 door het waterschap *de Overwaard” aangegaan voor het stichten van het stoomgemaal rWisboom,” zijn in 1870 af gelost zestien, in 1871 tien, in 1872 vier entwintig en in 1878 vierentwintig aandeelen van f500, terwijl dit iaarwegens de gunstige financiëele omstandigheden van het waterschap, ua i.i^Ih.I f— o. Mocht dit zoo blijven voortgaan, dan zal de geheele schuld in weinig jaren geamortiseerd zijn. Tb-oma Wilson, dezer dagen te11 Gouda overleden heeft aan de armen der Ned. Herv. gemeente aldaar eene som van f 300, en aan de kerk dier gemeente eene som van f 200 gelegateerd, waarvan la itstgenoemde moet strek ken tot aanschaffing van een zilveren doopbekken. u het bekend is, dat de gelden het nationale geschenk aan Z. M. bestemd 7 onze invalidenkomen er telkens pften in. De heer Nijman (firma P. ajenius) te Amsterdam o. a. verhoogde j met f 400. 'ok van Z. H. den Paus heeft de gelukwen- reade onder boek houderschap van M. Dirkzwager Gz. te Maassluis. De heeren A. van der Leeu Zn. en Co. te Rotterdam zijn warden voor de levering van c Hm. Fel ling-ma in gaskolen, ten behoeve van de gemeentelijke gasfabriek te Dordrecht, tegew den prijs van 90 c. per HL. Voor de hulpbehoevende herv. gemeente te Venlo is door Z. K. H. prins Hendrik f 100Q geschonken. U. D. Don hoor P. A. In M. CteselBcUap, inspecteur van politie te Amsterdam, die, te paard gezeten, groote diensten bewees bij de laatste leesten, zijn fraaie geschenken gezon den uit naam van de leden der eerewacht en ook van particulieren. Zaterdag II. had te Wijbe (Over- ijsel) een allernoodlottigst ongeluk plaats. De pastoor dier gemeente had een geweer te re- pareeren gegeven en ontving het dien middag terug. De koster der gemeente B. Saveneij die dagelijks vriendschappelijk met den pastoor omging, kwam en deed liet voorstel gezamen lijk het geweer een» te probeeren in den tuin. Dit werd aangenomen,1^ pastoor zou schieten op een zonnewijzer, dc koster zien, of het raak was. Er valt eén schot en onvoorzichtig be geeft zich de koster uit zijn schuilhoek, daar valt een tweede en de ongelukkige stort doo delijk getroffen neer. De hagel had hem de borst doorboord. Eenige ureu later was hij een lijk. Men verbeelde zich den toestand der brave ouders, wier eenige zoon de overledene was, en van den pastoor, die zijn vriend gedood had. Gis teren-morgen is de ongelukkige ter aarde be steld, terwijl het geheele dorp ontsteld en in droefheid gedompeld is. De pastoor, die eerst radeloos was, is thans iets kalmer, hoewel zijn toestand nog groote bezorgdheid inboezemt." In den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Botterdam een geweldige brand uit in het woonhuis op den hoek van '4~ ws“ haven en Vischsteeg. In dit pand bevinden, zich de winkel en drukkerij J“ UL T ixr Leenhoff Zoonterwijl in een aantal handelskantoren De brand brak uit op de derde verdieping, boven de drukkerij, het huis is, behalve de beneden win kei, geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Bij dezen brand bemerkte men, toen met veel moeite eenige kinderen van de derde ver dieping van het brandende gebouw waren ge red, dat nog een kind op den zolder op de 5de verdieping was achtergebleven, waarop de agent van politie Vrij, ondanks den verstik- kenden rook, op nieuw het gebouw binnentrad, de trappen opvloog en werkelijk het kind op de aangeduide plaats vond. Dit in eenige kus sens te pakken en mede te nemen was het werk van een oogenblik, doch bij den trap ge komen, zag hij dat die weg hem was afgesne- deu en keerde toen terug, om langs het dak een heenkomen te zoeken. Doch ook dit ging niet, omdat de reddingfcladders nog niet pre sent waren. IJlings keert de onverschrokken redder naar het bed terug, grijpt daarvan een lid van de Prov. Staten gekozen de heer Mr. P. X). Kley. By de herstemming ter verkie zing van een lid der Provinciale Staten is in ket kiesdistrict Ridderkerk benoemd mr. J. B. Van Osenbruggen. Inhe.l kiesdistrict Utrecht is bij de herstemming tot lid der Prov. Staten gekozen de heer Mr. P. A. Broers met 301 stemmen. De heer Mr. W. R. Boer bekwam 200 stem men. N vin 1 zijn voor nieuwe gif G. C. Haj zjne bijdrage Ook v Koning een eigeuhandigen brief van sching ontvangen. 16 Mei is van de werf van heeren gebr. B. Pot te Elshout te water laten het loggerschip nNieuwe Waterweg", den heer generaal de Concho niet spoediger en krachtiger gebruik heeft gemaakt van het behaalde voordeel^ op de Cariisten. Deze hebben daardoor gelegenheid gevondenom zich zooveel mogelijk van de gele den verliezen te herstellen. Zij houden zich nog iu de omstreken van Bilbao op en hebben San Sebastian en Vittoria geblokkeerd. Don Carlos heeft in eene proclamatie verklaarddat Biscaye tot het uiterste tegenstand zal bieden. De Concho heefteindelijk Bilbao, met achterlating van een klein garnizoen, verlaten en#nadert met zijn hoofd- maebt de Ebroterwijl zijn hoofdkwartier te Mi- ran do gevestigd is. De Belgisohe Kamer is, nadat zij gedu rende drie weken gedebatteerd heeft over de algemeene politiek van het Kabinet, thans tot hare werkzaamheden overgegaan. Ofschoon het clericale ministerie behouden uit den strijd is wedergekeerd, zullen de gevolgen zich bij de aanstaande verkiezingen in Juni zeker wel doen gevoelen. Het Pruisische Heeren huis heeft de door het Huis van afgevaardigden bereids aangeno- kerkelijke ontwerpen, mede goedgekeurd, bier was de oppositie der Protestantsche en R. C. Clericalen zeer heftig. Graaf von Arnim, de openbaarmaker der diplomatieke bescheiden, betrekking hebbende op het jongste concilie, is op hoog bevel voor- loopig op nonactiviteit gesteld. Hij was laat stelijk vertegenwoordiger van Duitschland by het Fransche Hof. De afkondiging der confes- sioneele wetten iu Oostenrijk is vergezeld r gegaan van eene circulaire aan de prelaten, van den Minister van Eeredienst, en van eene aan de provinciale autoriteiten, door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. Aan de pre laten wordt te kennen gegeven, dat door de 111 werkingtreding dezer wetten het concordaat thans voor goed beeft opgeuouden te bestaan, en het vertrouwen uitgesproken, dat het Epis copaat met de regeering zal medewerken tot het doen eerbiedigen dier wetten. De Minister van Bmnenlandsclie Zaken drong bij de pro vinciale autoriteiten aan op getrouwe naleving der wetten en krachtige onderdrukking van elk verzet. In de zitting der delegation is aangedrongen op vermindering van den diensttijd der mili ciens, om zoodoende tot bezuiniging in de uit gaven te komen. De regeering wil daarvan echter niets weten. Zij beweert dat, hoewel een vredebreuk op dit oogenblik niet waar schijnlijk is, een der beste waarborgen voor het behoud van den vrede moet gezocht worden in eene goede organisatie van hèt leger. Van dit zelfde gevoelen waren ook de bevriende Mo gendheden Duitschland, Italië en Rusland. Engeland. Viert feest op feest ter eerevan den Kussisclien Czaar. Deze neemt elke gele genheid te baat om het Engelsche volk te ver gasten op zijne vredelievende verklaringen, die natuurlijk steeds levendig worden toegejuicht. Aan het corps diplomatique gaf de Keizer o. a. te kennen, üat Buslands staatkunde bestond in het handhaven van den vrede. Thans zijn de voorwaarden bekend, waarop de Koning der Fidschi-eilanden genegen is af stand te doen van zijne souvereimteitsrechten ten behoeve van Engeland. Hij eischt voor zich behoud van den Koninklijken titel en een jaargeld van 3000 pond aterling, beide erfelijk in zijne familie; voor andere hoofden gratifica tiën van 25 tot 500 pond, benevens overname van de zeer aanzienlijke schuld, die op het land drukt. 7 7 3 5 7 6 6 8 3 3 geheele gewas kilo; goeboter kilokaas f 24 t. overlooper» kilo, nuchtere iappelen f 2,50 iToerd 35 par- qual. 5 a 1,15p. k. o, magere dito !5 ct. per half eren f 5 a 12 d: 1 paard, 906 52 nuchtere 5 varkens, 76 Ie qual. 70 ct.; ct.schapen jonden 47 tot f 55 en 3de de Wijn van de hli. J. W. het bovengedeelte werden gehouden.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1