ADVERTENTIËN. SCHILDERSKNECHT. KRAMERS' REKENVRAGEN, A N N A T T O. J. M. VAM MINDE*, vaart met baar zegewagenwaarop zich Neptunus met zijne vrouw en zeven kinderenGlaucusde riviergod en verdere bemanning in een boot be vonden de zegewagen van den Landbouw, waarop Flora en Cerus gezeten, omringd van producten en werktuigende God Mercurius, omringd van ver schillende handelsartikelende Suikerfabriek van de heeren Jageij, Raven swaay Comp.j de Brand weer met baar zegewagen waarop de uitvinder der elangbrandepuiten Jan van der Heiden dapper zijn 'potteke" bier aansprak; de Viachboot, waarin eenige viaschers met de noodige netten; de alle gorische vooratellingen van jrde domheid" en 'de geleerdheid", die stof tot lachen en nadenken gaven,dat alles en nog veel meer trok ons voorbij. Jammer dat het weder zoo in dishar monie was met al het schoonedat deze optocht te beschouwen gaf. Die regen en wind waren mede oorzaak, dat illuminatie en vuurwerk tot den volgenden dag werden uitgesteld. Woensdag-morgen werden de kinderen <ler volksschool en die der bewaarschool onthaald, ter wijl eene tombola aan ieder kind nog een aardig prijsje verschafte. Ook de verpleegden in de ver schillende gestichten zijn op feestelijke wijze ont haald. Des avonds was het schoon weder en de illuminatie, die toen volgde, allerprachtigst. Het waa alsof men gewedijverd had om de stad op de meest smaakvolle wijze te versieren en te ver lichten. Wanneer wy in bijzonderheden treden, noemen wij het eerst de illuminatie binnen'shuis bij den heer Santman in de Burgstraat, die in kenr en groepeering van bloemen alle andere illuminatiën van dien aard verre achter zich liet. Verder de woningen van de heeren Visser van IJzendoorn, Ravenswaaij, DijckmeesterNoorderbroek, Bak ker, Schaap, het Raadhuis enz. enz. en vooral ook de keurige chassii.ettcn bij mevrouw Dulmers niet te vergeten. Te 10 uren stroomde al het volk naar buiten de Waterpoort, toen het signaal gegeven werd voor bet vuurwerk. Vooral toen ten slotte het groot prachtig bouquet ontstoken werd waarin met letters van 1 Meter groot en in wit diamant-vuur de woorden 'Leve de Koning l" met het gekroonde naamcijfer van Z. M. den Koningeene 8 Meter groote W zich vertoon de, was aan het gejubel en gejuich der duizen den toeschouwers geen einde. Tot laat in den nacht of liever tot vroeg in den morgen van den volgenden dag bewoog zich nog de volksmenigte door de prachtig verlichte straten waarhet mag tot eer gezegd wordende feestvreugde slechts zeer enkele malen door getier of wangeluid gestoord werd. De wenscb der feestcommissie, dat de 12e Mei voor allen mocht zijn een ware feestdag en tevens worden een gelukkige herinneringsdag, is ten volle vervuld. BERG-AMBACHT. Vrijdag 15 Mei had alhier het voorgenomen kroningsfeest plaats, niettegenstaande men, zoo als de Schoonhoven- ache pcqrnnt w~» ««fnrifle- Ty! weder bad te kampen. Geene enkele wo ning was zonder vlag. Behalve de eerepoort der gemeente, prijkte op het dorp ook eene prachtige, door den timmerman P. van der Leeden opgericht; in Zuidbroek en op de Dijk- laan waren mede eereboogen daargesteld. Op het dorp ttond eene groote, zeer net gedécoreerde muziektent. Te 7 aren in den morgen trokken al de deelnemers aan den optocht, onder on- ophoudelijkeh stortregen en feilen wind, naar het eind van Zuidbroek, alwaar den heerMabl- stede, pres. der feestcommissie, de moeielijke taak wachtte,i den trein te regelen, welke in de volgende orde optrok: Eere-voorzitter en voorzitter te paard, vier paardrijders, 2 com missarissen te paard; 1 commv vaandeldrager te paard, 4 paardrijders vaandelescorte; muziek corps in 8 rijtuigen; 2 comm. te paard; 4 paardrijders; gemeenteraad m rijtuig; 2comm. vaandeldragers te paard; 4 paardrijders, vaan- delescorlerijtuig met 2 commissariseen; 6 rijtuigen met maagden; 4 paardrijders; 8 comm. vaandeldragers; 4 paarurijders vaandel- eacorte; 8 rijtuigen met metalen-kruisridders; rijtuigen met jongeliedenpaardrijders, sluitende den trein. De stoet trokonder onafgebroken regen en wind, uit Zuidbroek, door Beneden- berg, over het dorp, langs den Lekdijk, over Amroerstol, door Schoonhoven, en door Boven berg naar het dorp terug, waar hij ontbonden werd. Zoowel te Ammerstol als te Schoon-' hoven werd de stoet opgewacht en gecompli menteerd door de respectieve feestcommissiën. Na aflóop van den optocht werd door den Bur gemeester de proclamatie des Kouings voorge lezen, en met gejuich begroet. In den namid dag hadden op het dorp volksspelen plaats, als: zakloopen, maatklimmen, tobbesteken, stroop- happen, koekhappeu, wedloop voor meisjes, enz. alle» om fraaie zilveren voorwerpen als. prijs en premie. Het weder beterde zich intusschen, zoodat de avond en de. daarop volgende nacht zeer genoeglijk werden doorgebracht. In de geïllumineerde muziektent voerde de Goudsche schutterij-kapel muziekstukken uit, en bracht daarna enkele 'serenades. Ook werden Ben- gaaisch vuur en keurige vuurwerken algestokeu; kortom het einde maakte het feest goed, en tot laat in den nacht bleef de volksmenigte op de been, terwijl de herbergen, welke net versierd waren, vooral die vau D. van der Leedendruk. bezoek hadden. Op Zaterdag 16 Mei kwam de optocht van Ammerstol naar Berg-Ambacht om aldaar den Burgemeester af te haJen. De feestcommissie van Berg-Ambacht, met twee der vaandels en eenige commissarissen te paard, wachtten den stoet te Bergstoep op, alwaar de heer 8mits, eere-voorzitter der B.-A. commissie, de Ammerstolsche commissie complimenteerde. Daarop trok men gezamenlijk naar Berg-Am- bacht, alwaar de Amraerstolacbe schooljeugd eenige feestliederen uitvoerde. Nadat de bur gemeester in den stoet plaats genomen had, trok men weder terug, eu deed de B.-A. com missie den stoet uitgeleide tot aan Bergstoep, alwaar de heer Bettiuk, secretaris der B.-A. commissie, aan die van Ammerstol dank be tuigde voor de aan Berg-Ambacht bewezen eer, waarop de heer v. Noortwijk, eere-voorzitter der A. commissie een hartelijk woord tot af scheid sprak en' men wederzijds zijnen weg vervolgde. GROOT-AMMJER8. Woensdag 20 Mei werd alhier het Zilveren Kroningsfeest van Z. M. den Koning recht luisterrijk gevierd door het houden van eenen statigen optocht, 's Morgens te 7 uren verzamelden de Deelnemers daaraan zich bij de kerk, van waar, na eene toespraak door den heer v. d. Mij Ie, voorzitter der feest commissie, de optocht geordend werd. Eeuige schutters openden den treindaarop volgde eeue afdeeling ruiters, waarna twaalf heeren in het zwart gekleed, gezeten op paarden met "imte dekken met zilver en Oranje omzoomd, voor stellende de bescljprming der kroon, onmiddellijk gevolgd door eenen prachtigen met groen en bloemen versierden wagen, waarop twee kroonen op rood fluweelen kussens, vastgehouden door twee in het wit gekleede meisjes. Vervolgens de groenmaakster9, allen sierlijk in het vit ge kleed, een wagen met muzikanten, rijtuigen met het bestuur der feestcommissie, ledei van den gemeenteraad en van het polderbatuur. Hierachter zag men eene voorstillinj van scheepvaart, koophsndel en nijverheid, voorge- sield door een sierlijk vaartuig en verschillende banieren en een bloemenwagen, rijk versierd met groen en fraai bloeiende bloemen, die in drie verdiepingen geschaard stonden. Ten aatste kwamen de net en sierlijk gekleede schoolkin deren, te wier behoeve eenige rijtuigen vdgdeu, terwijl de trein door eenige ruiters werd ge sloten en zich nog een tal van versierle rij tuigen vrijwillig hadden aangesloten. In de beste orde en door heerlijk weler be gunstigd trok men door het Graafland e» Ach terland, daarna door Nieuwpoort, waar d< Bur gemeester zich bij de leden van den gemeen teraad aansloot Aan het Schoouhovenscte veer gekomen, werd een telegram met gelukwer^chiug aan Z. M. afgezonden en vervolgens de tocht naar het dorp voortgezet, alwaar de heer v. d. Mijle, ua aankomst bij de kerk, alle deelnemers aan den optocht en de geheele burgerij dru dank der feestcommissie toebracht. v dorbceldig waren de orde en eensgezindheid, die gedurende den gekeelen optocht en ook höt overige van den dag heerschten, zoodat niet 4e minste stoornis bij de feestviering vernomen werd. Na afloop van den optocht werden eenige volksvermaken op bet plein bij de kerk uitgevoerd. Vermeldiugswaardig mag het ook genoemd worden, dat de samenstelling en versiering vat den optocht geheel het werk der burgerij en alles in de gemeente zelve vervaardigd was. De sierlijke kroouwagen wa9 vervaardigd naar het plan en ouder de leiding van B. Slinger land, Mr. schilder, die zelf ook alle banieren geschilderd had; het sierlijke vaartuig was het werk van A. v. d. Werken, schipper, en A. Bonter, wagenmaker; de bloemen wage» was in gericht door '1'. de Bes, boomkweeker; terwijl verder door de meeste ambachtsliiden vrijwillig eu kosteloos met den meesten ijver aan de ver sieringen van het dorp was gewerkt. Boven dien waren alle huizen met vlaggen en de meeste in meerdere of mindere mate met groen en illuminatie versierd, waaronder vooral de decoratie aan de woning va» den heer C. Zwart door netheid uitmuntte. Eere komt toe aan de geheele burgerij van Groot Ammers voor de waardige wijze, waarop zij het zilveren feest des Konings heeft gevierd, eu bijzonder aan den heer v. d. Mijle, die als voorzitter der feest commissie, zoo krachtig heeft aangespoord en medegewerkt om dit feest zoo luisterrijk te doen ziju. De 20ste Mei 1874 zal nog lang voor de burgers van Üroot-Ammers eene aangename herinnering zijn. AMMERSTOL. LI. Zaterdag en Maan dag vierde men alhier het zilveren jubilé van onzen Koning. Eerstgenoemde dag was alleen voor het volk bestemd. Reeds vroeg wapperde uit alle huizen de vaderlandsche driekleur en kondigde men door het lossen van geweerscho- teu hier en daar den vreugdedag aan. Vóór dat evenwel de feestelijkhedeu een aanvang na men, had er godsdienstoefening in de kerk plaats; daarna eeu allegorische optocht, volksspelen, illuminatie en tot slot vuurwerk. De tweede dag was voor de schooljeugd een feestdag, daar zij op onbekrompen wijze door de feestcom missie werden onthaald. Eere aan den geachteo eere-voorzitter der feestcommissie, den beer van Noortwijk Sr., die tijd noch moeite gespaard heeft om 's Konings jubilé voor de iügezetenen on vergetelijk te maken. Moge het hem nog lang gegeven zijn tot heil van Ammerstol werkzaam te wezen. Ook de geheele feestcommissie komt hulde toe voor haren onvermoeiden yver. Ten laatste, dank aan de ingezetenendie door hunne vreugde en eensgezindheid blijken gaven van hunne in genomenheid met 's Konings feest. Het feest te GOUDA werd 12 Mei des morgens om 6 uur ingewijd door muziek van den toren der groote kerk. Terwijl gelegenheid was tot godsdienstige viering van het feest, had in tegenwoordigheid van den Gemeenteraad de opening plaats van het stedelijk museum van oudheden. Des middags werd een optocht gehou den bestaande uit 2 gedeelten. Vooreerst een historischebestaande uita. Willem de Zwij ger (1572)omringd door beroemde landgenooten en bewoners van Gouda uit zijnen tijd. b. Wil lem III (1672), eveneens omringd door beroemde Gouwenaars mt zijne dagen. Vervolgens een alle gorisch gedeelte, dat bestond uit verschillende corporaties vereenigingen gezelschappenenz. uit de gemeente vergezeld van keurig versierde wagens, waarop het bedrijf werd uitgeoefend, dat de verschillènde groepen vertegenwoordigden. De illuminatie en het vuuTwerk zijn Woensdag uitmuntend geslaagd. NOORDELOOS. De schoolkinderen dezer gemeente, ten getale vau 150ziin op het 25jarig feest van onzen geëerbiedigden Koning in ruime mate getrakteerd. Het aanzienlijk overschot werd onder eenige arme menschen Verdeeld. Mij die gelegenlieid zijn door de kinderen verscheidene toepasselijke liederen gezongen, en heeft de onder wijzer met hen eene wandeling door het dorp gemaakt. ARKEL. De schoolkinderen zijn, onder het zingen van eenige crelegenheidsversjps, onthaald op chocolade, krentenbroodjesbeschuitjes en koekjes. Ter herinnering aan den 12den Mei heeft het oudste schoolgaand kind uit ieder huis gezin de prachtuitgaaf van Lummel'» //Neerland» zilveren vreugdedag" ontvangenhet daarop in jaren volgende de plaat van Mijs en de overige kinderen elk een exemplaar van het Feestgeschenk voor Neerland8 schooljeugd, door P. J. An- driessen. HOORNAAR. Alhier is het Kroningsfeest door het uitsteken der vlaggen uit schier alle woningen en in de school door den onderwijzer 'met zijne leerlingen gevierd. Het sierlijk met vlaggedoek gedrapeerde lokaal, de in hun Zondags gewaad gekleede kiuderenelk van een vlaggetje en oranje-bandeiier of sjerp voorzienmaakten een vroolijk effect. Een verhaal van de belang rijkste gebeurtenissen gedurende de laatste 25 jaren, afgewisseld door feestliedjes, gaf vreugde aan leerlingen en ouders, die zich mede in en om het schoollokaal vereerngd hadden. Van wege het gemeentebestuur werden de kinderen ruimschoots op kadetjes krentenkoeken en chocolade en door de echtgenoote van den onderwijzer na de wan deling door het dorp ten slotte ieder op een Klaasje wijn onthaald. Daar Audriessen's feest geschenk was uitverkochtkon de Burgemeester de kinderen alleen verblijden met de beloftedat dit later zou volgen. AMEIDE^ Moge al het 25-jarig re- geeringfeest alhier niet gevierd zijn(er werden alleen eenige vlaggen uitgestoken), de 12e Mei bracht toch der schooljeugd kleme geschenken, bestaande in boekjes en platen, die in het schoollokaal werden uitgereikt. Verder vierden de kinderen feest 'op hun eigen handje," eu liepen, behoorlijk in oranje geaoscht, zingende door de gemeente. Een gedeelte hunner kwam, ten spijt va» het ongunstige weer, op den in val, om eene wandeling te gaan maken naar Langerak b/z de Lek. Daar gekomenzongen zij buune liedjes, en werden tot beloomng; (zooals men weet), onthaald op jenever met peper. Zij die dat kwaad, (het schenken na melijk van jenever aan kinderen) bedreven, mogen met recht worden prijs gegeven aau de verachting van alle weidenkenden. HOOG-BLOKLAN D. Ook alhier werd 's Konings feest gevierddoor het onthalen, op broodjes en chocolade, der schoolkinderen, die onder geleide van den onderwijzer een optocht hieldenen vervolgens, ieder van een feestplaat voorzien, zeer voldaan huiswaarts keerden. BOSKOOP. Alhier is Woensdag het zil veren Kroningsfeest met geestdrift gevierd. De kinderen der openbare school hielden eeji optocht met den Burgemeester en vijf leden van den Gemeenteraad aan het hoofd, vooraf gegaan door de muziek van het 4de regiment infanterie uit Leiden en begeleid door de Feest commissie. Vele gebouwen waren versierd en de brug over de Gouwe rijk met groen en vlaggen getooid. Des avonds waren eenige il luminatiën aangebracht en was vooral het raad huis schitterend verlicht. Ook het Bestuur der bijzondere school gaf dien dag aan de daar schoolgaande kinderen een feest en hield met hen eeu optocht. Donderdag-avond waren de versierde brrig en een eerepoort rijk verlicht. De illuminatiën, die den vongen avor.d door den harden wind Diet had kunneu branden, wa ren toen ontstoken. NIEUWPOORT. Het zilveren Kronings feest is alhier op 12 Mei kerkelijk gevierd, terwijl daarna de schooljeugd in feest- en Oranje gewaad een optocht door de gemeente maakte, feestliederen, vervaardigd door haren onderwijzer, aanhief en van wege de gemeente op kreutenbrood en chocolade onthaald werd. Ook werd hun een feestplaat uitgereikt. Voor allen, die tot dezen feestdag hadden medegewerkt, leverde hy een waar genoegen op. BENSCHOP. Het kroningsfeest, op 15 Mei in deze gemeente gehoudenis in goede orde afgeloopen. De optocht, het ongunstige weder in aanmerking genomen, slaagde uitne mend, zoo mede het kinderfeest, de volksspe len, illuminatie en vuurwerk. Tot deq optocht behoorde ook een deputatie v»n het reciteer- college 'Hpoger zij ons Doel", welk gezelschap den vorigen dag een sierlyk vaandel had ont vangen, bewerkt en aangeboden door mejuf frouw W. A. van Aelst, als een blyvend aan denken aan dezen gewichtigen dag en als een bewijs van sympathie met alles, wat strekken kan tot ontwikkeling en veredeling van den geest. ROTTERDAM vierde Donderdag eeu schitterend feest. Te 10 uren arriveerden H. H. M. M. de Koning en de Koningin en de ver dere leden van liet vorstelijk huis, uitgenomen Prins Alexander, in de rijk versierde stad. De historisch-allegorische optocht was bijzonder fraai. Zij bestond uit verschillende afdeelingeo, die de voornaamste tijdperken onzer geschie denis voorstelden. H. H. M. M. begaven zich na den optocht gezien te hebben naar Fijenoord, waar door Z. M. de eerste steen voor de Maas brug gelegd werd. Des avonds was de stad smaakvol verlicht en werd op de Maas een grootsch vuurwerk afgestoken. Deo ganachen dag wemelde de stad Van menschen, doch de orde werd niet gestoord. Rotterdam's feest heeft, ook dank zij het prachtige weder, een schitterend succès gehad. STADSNIEUWS. iSohoonhoven, 23 Mei. Bij de verkiezing van eeu lid der Prov. Staten op II. Dinsdag, zijn alhier 115 stembiljetten ingeleverd. In het jaar 1873 werden ten postkantore alhier, (behalve de aangekomen en bestelde brieven,) behandeld en verzonden: 1848 ongefrankeerde, 91982 gefrankeerde en 802Ö aangeteekende brieven, 26 bneven met aangegeven waarde tot een bedrag van f9295,48, 15059 briefkaarten, 322 monsters, 52415 ge drukte stukken, 1685L dienstbrieven, 1784 postwissels tot een bedrag van f 26776,441/» 1601 postwissels werden uitbetaald, tot eeu be drag van f 38497,267». Totaal der brieven, briefkaarten en postwissels 184364 stuks, tegen 174540 in 1872, Ingevorderd werd op kwi- tantiën f 2456,68 en uitbetaald wegens gede poneerde kwitantiën f3146,61. In J 878 wer den gedebiteerd: 126718 postzegels eu brief kaarten, vertegenwoordigende eene som van f5780,337s|, tegen 125747 stuks in 1872, vertegenwoordigende eene som van f5084,21. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heelt aan de Tweede Kamer hare adhaesie betuigd met een advies der Kamer v. K. en F. te Utrecht, betreffende de wen- schelijkheid der oprichting van slachthuizen vooral in groote gemeenten. Sedert het begin dezer maand verheugen sjich de ingezetenen van Schoonhoven in een ruim en zeer doelmatig ingericht postkan toor. Wij veroorloven ons echter ééne aanmer king te maken op de plaats, waar het thans is gevestigd. Naar onze meening moet eene inrichting van zoo algemeen belang als een post kantoor zijn gevestigd op eene plaats die van alle tijdeu voor het publiek toegankelijk is. Dat is met ons nieuwe postkantoor u e t het geval. Het staat op een gracht, die dood loopt, en is slechte van ééne zijde, langs de kazerne, be reikbaar. Dit bezwaar moet en kan, naar ons inzien, worden weggenomen door een brug te leggen over de Ouue Haven. In vroegere jaren was dkar ter plaatse een brug aanwezig. Wij achten het doelmatig en in het belang der mgezeteuen, dat niet de éémge weg naar het postkantoor langs de kazerne loope, doch dat men het ook langs een anderen weg kunne be reiken en brengen daarom het wenscheiijke van het leggen van een brug over de Uude Haveu met nadruk onder de aandacht. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN. Bij (Ie verkiezing van twee ge committeerden voor den polder Leerbroek, ziju als zoodanig gekozen de heeren G. Buizerd Jz. en F, Veen.i Te Nieuwland zijn de drie aftre dende gecommitteerden voor den polder Nieuw land de heeren P. van MounkArie Teunisse Sterk en C. Sterk Gz. met groote meerderheid herkozen. Op 28 dezer, zal te Gorinchem de verkiezing plaats hebben van een lid in het bestuur van den polder Ltng-Scheiwijk in de plaats van den aftredenden Heemraad C. vaa der Voort. Op 29 dezer zal te Hoornaar de verkiezing plaats hebben van eeu bestuurslid in den polder Hoornaar, ter vervulling der vacature, outstaan door periodieke aftreding van den Heemraad J. Beuzekom. LANDBOU W-BERICHTEN. Door den heer Willemsteijn te Gorinchem zijn de vorige week te Hoornaar en omstreken nog eenige duizenden KG. hennep (schil en bind) legen f 22,50 f23,50 de 60 KG. opgekocht. De voorraad is thans echter zoo goed als opgeruimd. In de laatste veertien dagen Is de prijs der kaas aanmerkelijk gedaald. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar eu en- virous niet meer dan f25 f 26 per 50 KG, naar qualiteit geboden. 08X- EN 8CH00LNIEÜWS. Zondag jl. maakte Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel bekend, dat hij drie beroepen had ontvangen, als: naar Apeldoorn, Doornspijk en Hoevelaken. Beroepen te Leksmond ds. W. Ze- gers te Gorinchem. Ds. J. A. van Wijk is, naar wij vernemen, voornemens om op 7 Juni te Gou derak zijn afscheid te prediken. Beroepen te Waarder, de heer H. Groeneveldcand. Da, W. A. Terwogt te Simonsha- ven heeft voor het beroep naar Zwartewaal bedankt. - Ds. W. van den Bijtel te Mont- foort heeft voor Wissekerke bedankt. De heer T. J. Ringeling is door het Prov. Kerkbestuur van Drente toegelaten als candidaat tot den 11. dienst. Bij de acte-examens voor mid delbaar onderwijs is door mej. C. M. G. de Wijs, van Breda, acte verkregen voor aardrijks kunde. Tot h o o fd-onderwij zer aan de openbare bijschool te Polsbroekerdam is door den raad der gemeente Benschop benoemd de heer L. de Krijger, hulponderwijzer te Khoon. Voor de vacante betrekking van Hoofdonderwijzer te Goudriaan, waardoor in de eerste dagen van Juni het vergelijkend examen zal plaats hebbenhebben zich 32 sollicitanten aangemeld. De heer J. Maat, hulponderwij zer te Ouderkerk a/d IJsel, is als zoodanig benoemd te Loosduinen. Aau het schriftelijk gedeelte vau het vergelijkend examen naar de betrek king van hoofdonderwijzer aan de school in wijk D. te Sliedrecht, is Woensdag jl. door 27 der 65 sollicitanten deelgenomen. De school opziener, de heer van Deventerwerd bijgestaan door den heer van Heumen, onderwijzer te Dordrecht. Na afloop van het examen werden de sollicitanten op kosten der gemeente per stoomboot Sliedrecht naar Dordrecht gebracht. De gewestelijke vergadering van het Ned. Onderwijzers-Genootschap in Zuid- iiolland zal op 6 Juni te 's Hage gehouden worden. Er zullen onderwerpen ingeleid wor den door den heer L. Akkerhuijs van Schoon hoven, de schoolfeesten, door den heer Pon tier vau 's Hage, over de werking vau 't School verbond in Zuid-Holland, en door den heer G. van Riet, de Scbools^aarbaukeu. GEMENGDE BEBICHTEN. Verleden Zondag verzamelde zich een talrijke menigte in de Halles Centrales te Parijs om een persoondie verklaarde maar schalk Serrano te zijn, opperbevelhebber van het Spaansche leger en te Parijs te zijn gekomen om vrijwilligers te werven, ten einde voor goed met Don Carlos af te rekenen. Een brievenbe steller bood hem beleefd eeu werfbureau aan en bracht hem uaar het commissariaat van politie. Daar gekomen verklaarde hij zijn studiejaren geëindigd te hebben en om dit te bewijzen ver haalde hij m het Latijn, dat hij in geen drie dagen hau gegeten om beter te kunnen loopeu. Ata merkwaardigheid deelde hij daarop in het Grieksch mededat hij zich naar het krankzin nigengesticht le Ville-Evrard had begeven om de krankzinnigen aan te werven en aan het hoofd van dezen tegen Don Carlos op te rukken. In het Fransch vervolgde hijdat hij met den spoor trein komende, het bombardement van Bilbao had gehoord eu dat elk schot zijn hart als Spanjaard bloeden deed. üp alle vragen om trent zijn afkomst enz. gaf hij ontwijkende ant woorden. Men heeft den man in het krankzin nigengesticht geplaatst. Te Meppel zijn op één reis met het spoor naar Dnitechland verzonden 3000 jonge varkens (biggen)door een opkooper vandaar op de stallen der Drentsche gemeen ten, tegen hoogeu prijs, aangekocht. Het schieten met pistolen, die veelal -overmatig geladen wordenhad te 's Bosch op den eersten feestdag een noodlottig gevolg. Eene hoogst zwangere vrouw, achter wie een schot gelost werdschrok zoo hevigdat zij te huis gekomenstuipen kreegwaaraan zij nog denzelfden nacht overleed. Te Berkenwoude hebben de le den van bet zanggezelschap den onderwijzer een prachtig sigarenstel en twee tafelflacons beide met zilver gemonteerd, vereerd. Een Duitsch blad bevat iu zijn feuilleton de volgende advertentie op de verbranding van lijken 'Morgen namiddag ten 3 ure verbrand ik mijne schoonmoeder. August V uurhaas.'' De heer J. M. van Minden, tand meester te Gouda bezoekt, zoo als men weet, geregeld wekelijks, en wel des Woensdags, deze gemeente. Als een bijzonderheid kan dienen, dat de heer van Minden thans reeds sedert dertig jaren onafgebroken Schoonhoven bezocht heeft en in dien tijd steeds in hetzelfde koffie huis te spreken was. Die lange reeks van jaren getuigt van het voortdurend vertrouwen, dat deze tandheelkundige mag ondervinden. Trou wens hij is iu dien tijd niet iu zyn vak stil blijven staan, doch ging met de vorderingen der wetenschap op dat gebied steeds mede. in bet belang van het publiek eu in dat vau den heer van Minden zeiven, wenschen wij hem toe, dat hij zijn arbeid nog jaren lang moge voort zetten INGEZONDEN. Mijnheer de "Redacteur Naar aanleiding van een bericht ait Ameide, voor komende in de Scboonhovensche courant van Zondag, den 17en dezer, verzoek ik u beleefdelijk het volgende in uw eerstvolgend nommer te willen opnemen. De in het bovengemelde bericht bedoelde jongens zijn door mijne vrouw uit medelijden in huis geroe pen, toen zij, naar ik meen, twintig in getal en twee meisjes, van Nieuwpoort komende, door den zwaren regen doornat zouden zijn geworden. Toen allen binnen waren, verzocht mijne vrouw aan de kinderen eens een feestliedje te zingen, 't geen door hen werd gedaan. Daarop bood de veehandelaar D. Zwijnenburg hun /bitter" aan in een bierglas, dat is zoo, doch geens zins met de bedoeling om hen dronken te maken, en zoo daarvan enkele jongens dronken zijn geworden, dan hebben dezen dat aan hunnen smaak in dien drank te wijten, dewijl sommigen van hen zich daar van meer toeeigenden dan behoorde. Ware het aan mijne vrouw overgelaten geworden, om dien kinderen iets te geven, zij zou waarlijk geen bitter", maar stellig bier bt wijn geschonken hebben. In mijne herberg is dan ook geen «peper" door bet «bitter" gedaan; dètkrvan kunnen verscheidene per sonen, die toevallig tegenwoordig waren, getuigen. Integendeel, zoodra de regen iets minder werd, hebben wij die kinderen hun weg doen vervolgen, eu aan ieder hunner gaf mijne vrouw nog een paar moppen bovendien. Zoo dus die kinderen, altijd volgens het «geloof waardig" bericht uit Ameide, in hoogst beschonken toestand thuis gekomen zijn, dan moeten zij, om peper" door «bitter" gedronken te hebben, ook nog op andere plaatsen zijn aangeland, wat zeer te be treuren is; vooral echter, dat zij op zulke dagen zon der opzicht waren, en, met elkander, tot op ander half uur afstand» van huis durfden gaan. De berichtgever uit Ameide heeft evenwel, zeer zeker onder den indruk zijner verontwaardiging, an dere r verontwaardiging opgewekt, door «de eer" van zulke handelingen aan alle ingezetenen van Langerak te adresseeren 't staat or wel niet regel recht, maar 't scheelt niet veel1 Watkr zou het heen, M. H. de Redacteur! wanneer men voor de afkeunngswaardige handelingen van en kelen eene gansche partij of eene geheele gemeente verantwoordelijk wilae stellen! Bij 'voorbaat u dankende voor uwe welwillendheid, heb ik de eer hoogachtend te zijn: Uw Dienstw. Dienaar, Langerak, 21 Mei 1874. H. VAN £8. Niemand zal natuurlijk zoo dwaas zijn om voor de daden van enkele ingezetenen eene geheele gemeente aansprakelijk te stellen. Dit behoefde toch dunkt ons geen betoog. Wat overigens het bovenstaande schrijven van H. van Es betreftwij zullen gaarne aan onzen bericht gever overlaten, om zoo noodig daarop te ant woorden. Ééne zaak hebben wij echter daaruit kunnen opmerken, nl. dat aan de kinderen te Langerak werkelijk 'bitter" is te drinken gegeven. Al bleek het, dat het verhaal der jongens omtrent de peper verdicht was, dan nog zouden wij niets terug nemen van de scherpe afkeuringdie wij tegen hem die kinderen op bitter onthaaldehebben uitgesproken. Red. NAGEKOMEN BERICHTEN. Donderdag 21 Mei 11. had in het kiesdistrict IJselstein de herstemming plaats voor een lid van de Provincinle Staten van Utrecht tusscheu de Heeren B. J. de Geer van Jutphaas en J. A. van Buma. Van de 796 ingeleverde stembriefjes werden uitgebracht op den Heer de Geer 447 3temmenop den Heer van Buma 343 stemmen, zoodat de heer de Geer is ge kozen. Onder begunstiging van prach tig weder had heden alhier de prijs wedstrijd der vereemging Albrecht Beijling, ter gelegen heid van 't Koningsfeest plaat», waarbij de de volgende heeren prijzen behaalden Prijzen op 200 passen: No. 1. A. J. Over- dijkink, een porte-chapeau met spiegel. No. 2. H. G. Geelhoed, een sigarenkoker met gouden slot. No. 3. J. H. van Geelen, een schild padden cigarenkoker. Prijzen op 100 passen: No. 1. A. A. G. Kooiman, een bronzen omameut. No. 2. G. F. v. d. Berg, eeu meerschuimen cigarenpijp met étui. No. 8. G. Greup, een dito tabakspijp. LËKKERKERK. Het feest ter herden king van de 25-jange regeering van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning, is te Lekkerkerk op eene waardige wijze gevierd. Maandag 18 Mei was de dag, waarop de Lekkerkerksche schooljeugd feest zou vieren. Des namiddag! te 2 uren kwamen de leerlingen van de beide openbare scholen bijeenallen met Oranje en vlaggen getooid. Een groote menigte belang stellenden woonde het feest bij, waaronder de leden van den gemeentenraad en de feestcom missie met hunne dames werden opgemerkt, terwijl eenige jonge dames zich bereid verklaar* hadden de beuulpzame hand te bieden. Nadat door den Burgemeester de beteekeuis van bet feest was medegedeeld, werd tot de aanwezigen door den heer van Leeuwen, hoofdonderwijzer aan de school voor M.. \J. L. O., een hartelijk en welmeeneniP woord gesproken. Beide toe spraken werden door gezang van de kinderen onder de leiding van den heer Melaan en zijne hulponderwijzers afgewisseld, terwijl de jonge heer van Leeuwen eenige toepasselijke dichtre gelen voordroeg. De kinderen verkeerden na tuurlijk in de aangenaamste en meest opgewekte stemming, niet weinig verhoogd door de kren tenkoeken en chokolademelk, die hun volop wer den aangeboden. Elk kind ontving bovendien een fraaie feestplaat, met een boekje. Nadat door den beer Melaan in naam der kinderen een kort woord van dank tot het gemeentebe stuur en de overige heeren en dames gericht was, nam dé Burgemeester nogmaals het woord, en dankte allen, die tot de uitvoering van dit kinderfeest hadden medegewerkt, op een harte lijke wijze. Ten slotte trokken de kinderen, onder het geleide van de onderwijzers en de jonge dames, in optocht door de kom der ge meente. Den volgenden avond brachten de leden der zangvereeniging 'Harmonie" serenades aan de voorzitters der feestcommissie. Aan de leden komt voor die uitvoering alle eer toe. Woensdag 20 Mei was de dag waarop feest zou worden gevierd. Ieder was verheugd bij den aanblik van het schoone weder met zijne zonnestralen. Het feest had volgens het vast gestelde programma plaats; het werd door 21 saluutschoten aangekondigd. Ieder begaf zich hierop naar het feestterrein, alwaar de feestrede door den eere-voorzitter werd uitgesproken, waarin ZEd. iu korte trekken aantoonde, welke verplichtingen het Nederlandsche volk aan de 25-jarige regeering van Willem IU in het bij zonder en aan het huis van Oranje in het algemeen hadden en dat daarom eeu ieder werd opgewekt zooveel mogelijk de orde te handha ven. Te 8 uur nam de optocht een aanvang; bij was te 2 uur afgeloopen. Allen, ja zelfs van elders, die den optocht bijwoonden, roemden de netheid der costumes, die van den allegorischen wagen, als mede de orde, die gedurende den optocht heerschte, zelfs tijdens de versnaperin gen welke de kinderen gratis werden aangeboden. Bij het gemeentehuis teruggekeerd, nam de eere-voorzitter andermaal het woord en betuigde in het algemeen zijnen dank aan allen, die tot de uitvoering hadden medegewerkt, en ook vooral aan haar in 't bijzonder die zooveel bijgedragen had tot opluistering van den allegorischen wagen. Na eene kleine pauze hadden de volksver makelijkheden plaats, waarna eene schier alge- meene illuminatie op het dorp aanving. Laier werd er vuurwerk afgestoken, afgewisseld door Bengaalsche verlichting op het dorpterwijl omstreeks middernacht door 21 kanonschoten het einde van het feest werd aangekondigd. En zoo heeft Lekkerkerk feestgevierd! Alles liep iu de beste orde af en bi) allen zullen gewis de meest aangename herinneringen van het gevierde feest achterblijven. CORRESPONDENTIE. Eenige berichten en feestverslagen moeten tot het volgend nommer blijven liggen. NAAMLIJST van Dijkgraaf, Hoog- en Nood- heem raden Hoofdingelanden en Hoofdinge landen-plaatsvervangers van het Hoogheemraad schap 'de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", zooals die thans, na de verkiezingen in April, voor 1874 is opgemaakt. Volgn. Woonplaats. Jaar «an aftreding. Dijkgraaf en Hoogheemraden 1. T. HaKenuijkNieuw-Lekkerl. 1875. 2. K. Verlek, Groot-Ammers. 1875. 3. A. H. v. Tienboven, Dijkgr. Gorinchem. 1876. 4. C. vau Hou weling, Peursum. 1877. 5. H. Polvliet, Gorinchem. 1878. 6. J. van HaafteuSliedrecht. 1879. 7. H. Scbram de JongSliedrecht. 1880. Secretaris: D. Verkage, Gorinchem. A. Veth Je., N. J. Vonck A. Hansum P. Hartog A. P. H. A. de Kleijn V. Brandwijk, J. Vermeulen W. C. M. Begram A. Kooijman P. bchakel, C. de Ruijter, J. A. van der Stok, Papendrecht. T c Streefkerk. |s| Giesendam. k Sliedrecht. IJ g Ameide. I a Üijbeland. V 1 Gorinchem. Gorinchem. Noordeloos. Üiesen-Oudekerk. Meerkerk. I g N ieuwpoort. J| Hoofdingelanden Ie District, Hoofdplaats Alblaaserdam. F. H. voa Lindern, Alblasserdam. 1875. J. Vroegeidem. Ia75. N. J. Vonk, Streefkerk. 1876. 6e District, Hoofdplaats Ameide. A.P. H. A.de Kleijn, Ameide. 1876. J. A. van der Stok, Nieuwpoort. 1876. C. de Ruijter, Meerkerk. 1876. 6e District, Hoofdplaats Noordeloos. G. Slob, Noordeloos. 1877. A. Koogman, idem. 1877. C. de Hoop, Qoudnaan. 1877. 3e District, Hoofdplaats Bleskensgraaf. A. EgkelboomBrandwijk. 1878. A. Bons, Bleskensgraaf. 1878. V. Branuwijk, Üijbeland. 1878. 4e District, Hoofdplaats Gorinchem. E. AanenHoornaar. 1879. J.Vermeulen, Gorinchem, 1879. W. C. M.. Begram, idem. 1879. 2eDistrict, Hoofdplaats Giesendam. P. SchakelÜieseu-Uudekerk. 1880. A. Hansum, Giesendam. 1880. P. Hartog, öhedrecht, 1880. Hoofdingelanden-Plaat* vervanger*. Ie District, Hoofdplaats Alblasserdam. A. Veth Jz., Papendrecht. 1875. G. KasteleijnStreefkerk. 18/6, A. Smit Jz., Nieuw-Lekkerl. 1875. 6e DistrictHoofdplaats Ameide. A.Vermeulen, Groot-Ammers, 1876. 1876. 1876. 1877. 1877. 1877. Langerak. Ameide. M. Demper G. Jongkind, 5e District, Hoofdplaats Noordeloos. T. Kooijman A*., Peursum. B. Beuzekom, Noordeloos. J. Brouwer de Koning, idem. 3e DistrictHoofdplaats Bleskensgraaf. P. BaanBleskensgraaf. 1878. B. BrandwijkHofwegen. 1878. W. van 't Verlaat, Bleskensgraaf. 1878. 4eDistrict, Hoofdplaats Gorinchem. 13. A. Vervoorn, Arkel. ^1879. 14. S. Knijpers, Hoog-Blokland»-1879. 15. A. D. Smits, Goriacbem. 1879. 2e District, Hoofdplaats Giesendam. 16. A. Brand Wijngaarden1880. 17. C. Aantjesiaem. 1880. 18. G. Kuiper Giesen-.Oudckerk.188Q. NAAMLIJST der leden van het Bestuur van de Krimpenerwaard op 1 Juni 1874, inet den tijd hunner aftreding. M. Bisdom vau Vliet, Dijkgraaf Hooi H—gh«e C. Roogendijk Dz. 18/5. W. BoerLz. 1877. A. Hoogendijk Cz. 1876. B. Hofland. 1878. P. van 'tHoffStolL 1876. T. Huijzer. 1879. M. van Dorp. A. Berkouwer. Jan Janse de Joi P. J. Smits. J. J. Breedveld. N. Dogterom. Hoofdii W. v. Dam Wz. A. Rijkaart Jz. J. Kas bergen. Joh. Smits. K. Koomen. C. dé Jong. 1875. 1875. ing. '1876. 1876. 1877. 1877. 1875. 1875. 1876. 1876. 1877. 1877. A. Nobel. 1878. M. Verdoold. 1878. E. Boere. 1879. G. Vonk Jz. 1879. L. Kooij. 1880, P. C. Jongebreur. 1880. i-phmt* verv O. Oskam. 1878. T, Hoogendoorn. 1878. P. Pons. 1879.» J. de Jong Jl. 1879. H. de Jong 3%. 18S0. A. de Jager. 1880. RECLAME. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de Courant van heden ge plaatste advertentie der llrma S. SACKS Go. in Hamburgwelke door hare prompte en reële bediening tegenover hare geïntresseerden het volste vertrouwen in alle opzigten verdient. Ondertrouwd JOHANNES PON8IOEN en CORNELIA MARIA ELIZABETH KLARENBÏEK. SCHOONHOVEN, 22 Mei 1874. (5617) Algemeene kennisgeving. Bevallen van een' Zoon P. J. BETTINK- Bol. BERGAMBACHT, 22 Mei 1874. (5616) Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons geliefd oudste dochtertje ADRIANA, in den ouderdom van bijna 2 jaren. L. GAILLARD. J. GAILLARD-Kost*b. SCHOONHOVEN, 22 Mei 1874. (6618) Treurig is de ramp, die mij getroffen heeft door het overlijden van mijne geliefde Echtge noote ANTJE LOMMERDE, in den ouderdom van 33 jaren, na het afscheid nemen van mij en haar negen achterblijvende kinderenallen te jong om het verlies van hunne moeder te kunnen beseffen. LEENDERT VAN BAAREN. BERG-AMBACHT, 16 Mei 1874. (56L9) J. BRINK, Mr. Schilder te Jiicuwpoort, vraagt een ongehuwden P. G., in persoon of per franco brief. (6620) Bij 8. W. N. van NüOTEN te Schoon hoven ziet het licht: bevattende 676 vragen ter herhaling en toe passing van het geleerde in de Theorie der Rekenkunde. Eerste Stukje. Prijs 50 Cents. Bij alle Boekhandelaren voorbinden. In 1872 en 1873 bekroond op de Tentoon stellingen Utrecht. 'a Gravonhage. Gouda. Woerden. Oud-Beijerland. Wildervank. Dit artikel is bij 85 verschillende winkeliers of kaashandelaars verkrijgbaar gesteld in de Krim- pener-, Alblasser- en Lopikerwaard. Men wordt attent gemaakt dat geen enkele flacon wordt afgeleverdof de bekrooningen, als mede de getuigschriften der eerste autoriteiten in scheikunde zijn op den omslag gedrukt. Fabrikant (5606) I. J. VISSER. J. W. VALK. Uitgeest. Schoonhoven Haven. 5 Met Tanden. Zonder Tanden. De Ondergeteekende acht het onnoodtg eenige aanbeveling, daar hij zich sedert 30 jaar door zijn wekelijksch bezoek, als TANDHEELKUN DIGE, zijn vertrouwen heeft weten waardig te maken bij Geneesheeren en Publiek. Volgens mijn DiOUWO methode worden KUNSTTANDEN geplaatst zonder uitnemen der wortels, die zich iu den mond bevinden. Geene betaling, voor gebruiker overtuigd is, dat zij aan alle vereischten voldoen. Alle WOENSDAGEN te spreken bij Me- jufvrouwde Wed. DBN HOBO te SohOOQ- hoven, en alle VRIJDAGEN bij den lieer KONINGS te Oudewater. (5603) ChirurgDentiste. Woonplaats: Dubbele Buurt KOU

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2