mmm vhkook VEHM1ERD LNNATTO LEESBIBLIOTHEEK. DU GODSDIENST VAN JEZUS? ADVERTENTIËN. VLAGGENVAANDELS, of K A VSM.ElIltSEL. N. FRANCOIS SNEL, KASSIER te GOUDA, neemt Geld a deposito, WELKE WAS DE HUISARTS. GOUDMIJN VRAAGBAAK ontrusten nog steeds de omstreken der sl ad en beschieten haar zelfs oog van tijd tot tijd. Voorts hebben zij bun oud bedrijf, vernielen van spoor wegen aanhouden van posten enz., weder ter hand genomen. De Concho trekt het gros zijner strijdkraobten samen bij Vittoriadoch het ont breekt hem aan geld en troepen om krachtig door te tasten. Don Carlos ligt, ten gevolge van een val van zijn paard, te Durengoziek. De keizer van Japan heeft in geruimeu tijd zijn paleis niet verlaten. Men vermoedt dat hij aich weder bezig houdt met het voorbereiden tan hervormingen, nl. het uitvinden van een nieuwen godsdienst ter vervanging van het Budhisme! BINNENLAND. Z. M. heeft aan HD. adjudant in buitengewonen dienstden Oeneraal-majoor bij het leger in Ned. Indië O. M. Verspyckop zijn daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ont slag uit den militairen dienstmet behoud van aanspraak op pensioenen onder dankbetuiging voor de Tele en belangrijke dienstendoor hem aan den lande bewezeu; tevens is aan voornoem den Generaal-majoor toegekend de titulaire rang van Luitenant-gene|aal. Z. M. h^cfy P. Ileyting, pred. te Bergen-op-Zoom, üenoemd tut pred. oij de Prot. gemeente in Neder 1. Indië. De Jeden der Tweede Kamer zijn tegen den 2n Juni a. s. bijeen geroepen tot hervatting der werkzaamheden. Men deelt mede, dat bij H. M. de Koningin van Engeland het plan bestaat om bij hare voorgenomen reis naar Rusland aan ons Hof een bezoek te brengen, waartoe zij haren weg over Vlissingen zal nemen. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Neérlandsch-Indie, dat den 21 dezer alhier van Buitenzorg ontvangen werd, waait te Tamiang onze vlag. Toekoe Nek van Maraksa was door Nanta buiten zijn ter rein gelokt. In zijne afwezigheid hadden de vijanden eenige zijner kampongs verbrand, maar werden met de hulp onzer troepen spoedig ver jaagd." De heer J. van der Leeden te Berg-Ambacht is II. Zaterdag door het Prov, Gerechtshof in Zuid-Holland als candidaat-notans geëxamineerd en toegelaten. Wij vernemen dat de sergeants der artillerie Huward, Brocx, van Lu q te ren, van Dapperen en Brandts met goed gevolg het officiers-examen hebben afgelegd. De 1ste luitenant der artillerie P. C. de VN ilde, van het corps pontonniers, uit Dordrecht, is tegen 1 Sept. e. k. bij de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda overge plaatst. In eenige bladen werd uit de Krimpentrwaard gemeld, dat in de geheele waard geen station van den aan te leggen spoor weg zou worden gevestigd. Dit is onjuist. De kaart van den spoorweg wijst een station aan in het centrum van de waard, en wel het station Berkenwoude. Dit statiou moet komen tusschea die gemeente en Zuidbroek, ten ge rieve van al de omliggende dorpen en buurten. Naar men mededeelt is door den heer J. Wenmakers te Brussel, coucessie ge vraagd aan den Minister van Binnenlandscue Zaken voor den aanleg van de navolgende spoor wegen: Van Rotterdam naar Bergen-op-Zoom in de richting van Deli'shaveu, Charlois, Oud- Beierland, Willemstad, Steeubergen. Van Utrecht naar Breda langs JutphaasVreeswijk, Vianen, Heijkoop, Leerdam, Goriuchem, Geer- trnidenberg. Van Botterdam op Nijmegen, langs Kraiingen, Krimpen, AlblasserdamPa- pendrecht, Shedrecht, Giesendam, Hardinxveld, GorinchemHeukelomGeldermalsenTiel. De rivieren zullen gepasseerd worden door tun nels onder water. Op de internationale tentoon stelling van tuinbouw te Florence zijn tot heden van de 24 Nederlandsche inzenders reeds 13 bekroond. Daaronder behoort de heer W. C. Boer te Boskoopaan wien de bronzen medaille werd verleend. Den 22sten dezer iB aan het Mi nisterie van Binneniandsche Zaken aanbesteed: het uitvoeren van werken tot bet herstellen der kribben beneden en boven den noordelijken spoor- wegdam, het verrichten van bestortingen langs de vleugeld&inmen en kribbenen het doen van peilingen en opnemingen ten behoeve van de ovtrbrugging van het Hollandsch Diep. Het minst had ingeschreven de heer L. de Groot, te Giesendamvoor f 0445. Aan hel gebouw van het Provin ciaal Bestuur te 's Hage werd 18 dezer aan besteed: de uitvoering van vernieuwingen en herstellingen aan de Rijksrfvierwerkenlangs de Oude en Nieuwe Merwede, met het onderhoud daarvan tot en met 20 Juni 1875, in drie per- ceelen. Het minst had ingeschrevenvoor per ceel 1de heer C. Bot (Jz., te Sliedrecht, voor )§09O, voor perceel 2, de heer A Volker Lz. te "Shedrecht voor f 20285 en voor perceel 3, de heer D. Volker te Dordrecht voor f27400. Voor de uitvoering van vernieu wingen en herstellingen aan de Rijks-rivierwer- ken in het gedeelte der rivier de Lek, met het onderhoud der werken van 1 Juli 1874 toten met 30 Juni 1875, is het eerste perceel aange nomen door den heer C. de Jough PCzu. Te OUDERKERK */d USEE is het Kroningsfeest 37 draer, dpot, het fraaiste weder bgunstigd, gevierd en in volmaakte orde afge lopen. Des morgens te 1 uren werd het met Mokgelui geopend, Te 9 uren werd de car ousel geopendwaarvan de schooljeugd gratis fpbruik bad tot één uur na den middag. Lang- '.amerhand verzamelden zich in het schoolge bouw de deelnemers aan den historischen en allegorischen optocht, die te 10 uren aanving. Vooraf gingen drie banierdragersdaarna de wa penkoning van Holland te paard, waarop een muziekcorps volgde. Pe eerste groep vorsteu en edelen te paard waren de grondleggers onzer vrijheid, Prins Willem I met zijne broeders en zeven voorname edelen uit dien tijd. Hierop volgde een door den heer Hieff uit Schoonhoven prachtig gedecoreerde Koningswagenmet de bustes van Koning Willem I, II en HL, ver schillende allegorische voorstellingen ei: vijf in het wit gekleed e en gesluierde meisjes. De tweede groep bevattf de voltooiers onzer het te laat openhouden van zijn tapperij en de vrijheid, Miunts, Frederik Hendrik en Willem laatste wegens het late bezoeken van deze tap- II, benevens de eerste heer van Ouderkerk uit perij. De eisch was bevestiging van het vonnis, het geslacht van Nassau en zeven voorname In de gehouden vergadering driT personen van dien tijd. werkinrichting tot wering der bedelarij te Goudï Nu k< Den 24 dezer is te Sliedrechtover- leden de heer J. van Haaften. Sedert jaren was hij Hoogheemraad van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we, en in die betrekking een der meest werkzame leden van het Be stuur. Te vorigen jare was hij nog met bijna algemeene stemmen als zoodanig voorgedragen en door Z. M. den Koning benoemd. - 27 dezer stond voor de recht bank te Gorinchem terecht de persoon van J. v. d. B. te Alblasserdam, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. Het Openb. Min. had 13 getuigen in deze gehoord en eischte eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden en 0 geldboeten, ieder van f25. A.a. Dinsdag, den 2. Juniuitspraak. In de zitting der Arrond.-Recht bank te Rotterdam van Dinsdag stonden o. a. terecht: W. K. en P. de B.wonende te Stol wijk appellanten van een vonnis van het kan tongerecht te Schoonhoven, waarbij de beide beklaagden waren veroordeeld de eerste wegens bleek dat over 1873 de ontvangsten beliepei f 15550,04, de uitgaven f8492,04, zoodat er een batig saldo is van f7058. De aftredende bestuurders, de bh. D. C. Samsom en C. Hoo- genboom, werden herkozen, terwijl in de plaats van het overleden bestuurslid J. M. van der Want werd gekozen de heer T. üoedewagen. De aftredende commissarissen de bh. Mr. A. A. van Bergen IJzeudooru, G. C. van der Want, C. Cosiju,G. N. de Vooija eu H. Car- lier werden allen herkozen. 24 Mei jl. was het 40 jaar dat de heer 1'. C. Jongebreur onafgebroken lid van den gemeenteraad vau Ouderkerk a/d IJsel ge weest was. In een daartoe expres öelegde ver gadering van den Raad, in den avoud vau den 23stenwerd Z. Jfid. door den Burgemeester geluk gewenscht met deze gebeurtenis en hein als aandenken, namens de leden van den Raad, een prachtig album met de photogratische por tretten van de Raadsleden aangeboden, met zil veren plaat en het volgende opschriftDe Ge meenteraad van Ouderkerk aau den IJ-elaan den heer P. C. Jongebreur. 1834 24 Mei 1874. Souvenir. LI. Dinsdag vierde de heer Dr. H. P. van Praag te Oudewaterzijn 25-jarig jubilé als medicin.ae-doctor, gedurende weike jaren hij aldaar was gevestigd geweest. Algemeen was de belangstellingdie de zoo zeer geachte juBilaris mocht ondervinden eu fraaie geeohenken werde» hem aangeboden. Het muziekgezelschap//Euterpe" en de rederijkerskamer Borger'', brachten bent eene serenade. Te Berkenwoude heersche» de mazelen zoodauig, dat de school ontvolkt is. De afloop der openbare beste ding door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schielandgehouden in het Gcmeentelaudshuis van Schieland, op 20 Mei 11., was als volgt: I. 1ste perceelHet driejarig onderhoud van de watermoleus, enz., aau J. van der Loo, te Kralingen voor f 690J^ 2de perceel: idem het zeil- en touwwerk, aan J. Willeken, te Rot- terdam voor 1175U. - 3de perceel: idem het verf- en teerwerk, aan J. J. B. Tamse, te Reeu- wijk, voor f 1095. II. Maas en schermhoofdeuj aan J. H. Ken nedy, te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor f 598. lil. Zwaar timmerhout enz. 1ste perceel Aan de Wed. M. Bogaerdt Zn., te Krimpen a/d Lek, f 095. 2de perceelAan de Wed. M. Bo- gaerdt Zn., te Krimpen a/d Lek, f005. 3de perceel: Aan A. de Jong Zonente Gouda, voor f 090. IV. Bekramming van deu Hulpboezem, aan J. van Zuilen, te Giesendam, voor f2100. V, Delectcn aan Schielandsdijk, 1ste perceeel Auu G. van de Hee, te Berg-Ambacutvoor f 500. 2de perceelAan A. H. Docters van Leeuwen, te Ouderkerk a/d IJsel, f200. öde perceelAan G. vau llerkte Ouderkerk a/d IJsel, voor f 80. 4de perceelAan L. Ver- roen, te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor f350. öde perceelAau C'. Ooms, te Ammerstol, voor f 280. 5de perceel: Aan Langerak, te Berg- Auibacht, voor f 140.7de perceel: Aan W. Romeyn, te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor f 390, 8ste perceel: Aan E. Langerak, te Berg-Ambacht, voor f 200. 9de perceelAan L. Verroen, te Nieuwerkerk a/d lJsel, voor f280. i0de per ceel Aan G. van Herk, te Ouderkerk a/d IJsel, voor f 115. Bij de te Arnhem in garnizoen zijnde batterijen vau het reg. veld-artillerie is ouder de paarden de kwade droes weer uitge broken er zijn reeds vijf paarden afgemaakt. Gedurende de beide Pinksterda gen zijn langs den Rijnspoorweg 32p00 reizigers in verschillende richtingen vervoerd. Dezer dagen is door een 19tal Oudewatetsche jonge dames aan de aldaar be staande Rederijkerskamer uBorger" een prachtig vaandel ten geschenke gegeven. FEE8T-BKRICHTEN. Volgens het Nieuws- en Adver tentieblad van Gorinchem heeft de Gorinchem- sche feestcommissie een te kort van niet minder dan f 3900zegge drie duizend negen honderd kwam een versierde wagen voor de ecre- leden der feestcommissie. Hierna volgde de derde groep: de handha vers onzer vrijheid, Willem III, IV en V met zeven voorname personen van dien tijd, waar onder de Generaal Ouwerkerk, wiens praalgraf in het koor der kerk is. Deze drie groepen waren allen te paard en door lijfwachten te voet vergezeld. Nu kwam een banierdrager te voet met een prachtig versierde banier met het wapen der gemeente en het onderschrift: //Hulde aan den Koning." Hierop volgde een Zegewagen, met twee gesluierde eu in het wit gekleede meisjes en eenige zinnebeeldige voorstellingen onder Willem III. Bauier en wagen waren mede het werk van den heer Hieff, dat reeds genoeg zegt. Op den zegewagen volgden eenige banierdra gers te voet, daarna een rijtuig met leden van den gemeenteraad en tot sluiting van deu trein een muziekcorps. Behalve de vlaggpn eu versieringen aan de huizenwaren er elf eerepoorten in de gemeente opgericht, de eene al fraaier dan de andere. De geheele stoet, 100 personen groot, trok in voortreffelijke orde door de geheele gemeente en werd bij den Burgemeester en bovengemelden heer Schelling op wijn onthaald. Men wist niet wat meer te roemen, of de voortrelfelijke orde die er heerschte, of de fraaie costumes of de uitmuntende muziek. Om vier uren was de optocht afgeloopen en begon men, na eene korte pause, aan de volksspelenzakloopen oogjesteken, houtjesrapeugiekloopen, tobbespel eu draadjeknippen, dat tot duister werd voort gezet. Door de menigte deelnemers aan deze spelen was de commissie verplicht het draadje- knippen tot later uit te stellen. Hierna werden bij eenige leden der feestcommissie serenades gebracht. Te 9, 10 en 12 uren werd de toren voor rekening van de gemeente met Bengaalsch vuur verlicht en te 11 uren op deu LJsel een prachtig vuurwerk van de feestcommissie afge- gestoken. De feestvreugde duurde tot laat in den morgen voort eu ofschoon er zeer veel men- schen warenheeft er, dank zij den goeden geest van Ouderkerk's ingezetenen, geen enkele twist plaats gehad. OUDEWATER. Maandag 18 dezer, des ochtends te 7 uren is alhier het feest geopend door klokgeluiwaarna eene milde bedeeling aan de algemeene armen plaats had. Te 9 uren vingen de feesten der kinderen op de verschillende scholen aan,(waarbij zij, na op koek enz. onthaald te zijn en platen en boekjes ontvangen te hebbenzich in den St. Joris Doelen vereenigden voor den op tocht, die te 12 uren plaats had. Te 4 uren werd de fraaie allegorische optocht gehoudendie later met fakkellicht werd herhaald. Des avonds werd algemeen geïllumineerd, en te 11 uren een prachtig vuurwerk afgestoken. KRIMPEN a/d LEK. Ook deze gemeente heeft recht feestelijk den dag herdachtwaarop voor 25 jaren Z. M. onze Koning de regeermg over de Nederlanden aanvaardde. De feestelijkhe den namen den 12 Mei een aanvang met het onthaal der bewaarschool-kinderen en werden den 13deu voortgezet. Nadat de dag was ingewijd met 21 kanonschoten en het luiden der klok verzamelde zich een groot aantal ingezetenen achter het kerkgebouw tot het vormen vau een historiscb-allegonschen optochtdie niettegen staande het ongunstige weder in de beste orde plaats had. l)e zorg aan elk onderdeel er van besteed, maakte dezen optocht tot een waarlijk schoonen stoet. Vooral trok de triomfwagen met de busten van Willem III en III zeer tie a in dacht doorzijn keurige en smaakvolle versiering. Jammer, dat de regen meedogenloos zijn krachten inspande aan alles zijn glaus te ontnemen. Na afloop van den optocht en nadat de kinderen in het groote schoollokaal onthaald waren op choco lade met krentenbrood, hadden verschillende volks spelen plaats terwijl des avonds een gedeelte van den optocht, door bengaalsch vuur verlicht, vele toeschouwers trok. Tot laat ia den nacht duurde de feestvreugde voort, die door geen enkelen wan klank gestoord werd. Enkele particulieren hadden groote toebereidselen gemaakt tot illuminatie, die iu den avond van den léden plaats had en zeer schitterend was. MOLENAARSGRAAF. 12 Mei is in deze gemeente ook niet ongemerkt voorbij gegaan Reeds iu den vroegen morgen wapperde de Neer- laudache driekleur uit den kerktoren en in den loop van den dag zag men al spoedig uit bijna al de woningen de driekleur met wimpels of ook de priusenvlag. Des morgens te IU uren ver gaderden de schoolkinderen, allerliefst uitgedoscht in oranje, en voorzien van vlaggen, op de ge wone speelplaats, tot dat zij te 11 uren de school binnentraden. Ook op datzelfde oogenbltk kwamen de leden van de schoolcommissie bin nen. Toen allen gezeten warensprak de on derwijzer een kort woord over de redenwaarom heden in den lande algemeen feest werd gevierd. Daarua werd gezamenlijk vDe Koning leev'" aan geheven. Hierop werdeu de kinderen op zeer rijke en recht milde wijze van wege het gemeentebc-' stuur op wijn en koek onthaald tot bijzonder genoegen vau de scnoolcominissie werden telkens tusschenbeideu gepaste feestliederen gezongen. Te één uur giugeu de kinderen eenau optocht door de gemeente maken die tot groot genoegen van ieder lugezeteu werd waargenomen en in voor treffelijke orde afliep. Voorzeker zal ook deze feestdag niet licht vergeten worden. SCHELLUINEN. Het Kroningsfeest is alhier op 20 Mei U. gevierd, op eene wijze die het bestuur tot eer verstrekt. Het was een kin derfeest, waaraan, 'a avouds ook de ouders deel namen. 's Morgeus werden al de kinderen in de versierde school op koek en wijn onthaald en voor ieder een feestboekje en voor de verat gevorderden bovendien nog een feestplaat gege ven. iNa eene waadeiing door het dorp gingen de kindereu met den onderwijzer in eene schuit naar de Giesea varen, 's Middags werden de ouderskiuderen eu alleu die in de school tegen woordig wareu op wijn, koek, chocolade, krenten brood enz. ontuaald, waardoor de feestvreugde algemeeu werd opgewekt. Met volksvermakulijk- heden en eeue illuminatie door lampions werd het feest gesloten. Te G1ESEN-NIEUWKERK is op 19 Mei 11. het Kromugsfeest luisterrijk gevierd. Alles is naar genoegen afgeloopen, daar de ingezete nen toouden te weten, leest te viereu op eeue wijze die allen tot eer verstrekt. De sierlijke optocht, waaraan velen deelnamen, was door den voorzitter van de feestcommissie goed geregeld en liep tot het einde toe naar genoegeu gere geld eu ordelijk af. Door vuurwerx en algemeene illuminatie werd het feest, dat voor velen onver getelijk zal wezen, gesloten. óTEEFKERK. Op 2eer eigenaardige wijze werd deu 21 dezer het zilveren Kromugsfeest al uier gevierd. Des morgeus te 8 ureu stelde zich eene belangrijke optooit iu beweging. Onder uegeleiding vau zeer goede muziek trok deze de geneele gemeente door en keerde te eén uur op de plaats terug vau waar zij was afgetrokken, lerstoud na de aankomst werden allen, die aau dezen optocht hadden deel genomenvöor dat zij uiteen gingen, door den Hoofdonderwijzer F. H. de Visser bedankt. Te 3 uren haddeu er volksvermakeiijkheJcu plaats, 'sAvonds waren verschillende particuliere woumgen netjes verlichtalsmede de iverkstroat en twee eerepoorten. Hel feest werd besloten met een vuurwerk dat zeer goed gelukte. Er heerschte eeu prettige geest onder de inge- zeteueuzoo zelfs, dat oud eu jong,'arm en rijk aan de feestviering deelnamen. Tot iaat iu deu nacht duurde dit zoo voortj nergens werd i«n ongetogen woord vernomen en iedereen werkte mee om het leest geregeld te doeu atloopen. óiioêsusüwa. Schoonhoven, 80 Mei. Gisteren bezocht Z. Exc. de Com- missans des Koumgs in de provincie Zuid-Hol land deze gemeente. iSa de gemeente-admi nistratie te nebbeu geïnspecteerdwerden het schoolgebouwde kazerne, het weeshuis enz, door hem bezocht. Daarna verloeude hij aan verschillende autoriteiten eu bijzondere personen audiëntie en vertrok te 2'/j uren naar Haastrecht. De A r 111 le r e - Instructie-Ko in- pagme zal van 5 tot 27 Augustus e. k. in de legerplaats bij Zeist kampeereu. IVt lid van het Burg. Algemeen Armbestuur isin plaats van deu heer NKooi man, die voor de benoeming beoankt had, thans benoemd de heer M. W. Zwart. Door den gemeenteraad ia de aanneming van het maken van eeu rijspekherui bij de havendoor H. de Man te Ammerstol voor f 178 goedgekeurd. Tot hulponderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager ouderwijs is uoor deu gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd de heer A. Schoutenhulponderwijzer te Wageningen. in twee gezinnen hebben zich deze weeK gevallen vau roodvonk voorgedaan. In eeue algemeene vergadering der Goud- en Zilversmeden te dezer stede op 11. Dinsdag werden de banieren, gediend heb bende bij de feestviering op 12 en 13 Mei, aan de Nijverheids-Vereeniging der goud- en zilversmeden alhier aaugeboden, ter herinnering aan die feestdagen. WATERSCHAPS- Rif POLDER-BERICHTEN Door stemgeregtigde Ingelanden vau den Polder Lakervelu zijn herkozen tot Heemraad de heer J. de Jong, en tot gecom mitteerde Ingelanden de heeren A, Uitten bo gaard, A. de Jong en J. Bassa. /pe Gorinchem is tot heemraad, van deu polder den Banne van Gorinchem en Kwakernaatgekozen de heer D. de Kuijper te Schellttioen. Tot heemraad van den polder Lang Scheiwijk is, met algemeene stemmen, herkozen de heer C. nn der Voort te Arkel. Tot heemraad van den polder Schelluinen Umet algemeene stemmen her kozen de heer E. de Kuijper Ka. Te Giesen-Nieuwkerk zijn de af tredende heemraden, de beeren K. de Knijper en M. Pierhagenvan de polders Doet-Muizenbroek en' Neerpolder herkozen. Bij het Polderbestuur van Lex- mond zijn met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren: T. van Dieren als schout, K. van der Heiden en P. Wink als gecommitteerden. Bij de verkiezing van een Heem raad voor deu polder Hoornaar is de heer J. Beusekom te Hoornaar, gisteren, Vrijdag-mor- gen, met algemeene stemmen, als zoodanig herkozen. LAHDBOUW-BERICHTEN. De jaarlijkse he grasverpachting, 28 Mei te Giesendam gehouden, heeft f14800 opgebracht, zijnde f1800 minder dan het voor gaande jaar. Men meldt ons uit de Alblasser waard: De Meimaand heeft, gelijk wij in de vorige maand verwachtten koude en vorst aangebracht. En men vreesde niet geheel zonder grond, dat zij bederven zou, wat April goed gemaakt had met hare buitengewoon groeizame en warme da gen. Een sterke, scherpe noordewind tochdeed gedurende de 20 eerste dagen van Mei, plant, dier en rnensch huiveren. Het gemiddelde cijfer van den thermometer was dan ook 50°. Iu sommige streken van ons vaderland werden de weilanden, nog zoo kortelings rijk aan gras, kaal en rood, zoodat er gebrek kwam aan voedsel voor 't vee. Zelfs in het zuiden dedeD zich de nachtvorsten gevoelen, zoodat de rozijnen te Smirna bevroreu. In deze waaid echter staan de weilanden goed, en bet vee geeft veel zuivel. De peren hebben weinig of niets geleden, en ook da appelen die nu prachtig in bloei staan doen alles goeds verwachten. Wat de kersen be treft, de boomgaarden te Meerkerk, Arneide, Langerak enz. beloven een goedeu oogsttegeu aller verwachting aan. Gelukkig blijkt het weer op nieuw, dat de bloesems niet zóó teer zijn, ais de dichters ons wijs willen maken. De vraag blijft echter over, of de vrucht door de hevige nachtvorsten niet in bare hoedanigheid zal ge leden hebbenP De milde regens, na den 22en gevallen, heb ben een gunstigen invloed uitgeoefend op de veldvruchten en moesgroenten, en ook de aard appelen staan er goed bij. Zoo isspoediger dan wij verwacht haddeu de lente tot ons teruggekeerd in al hare schoon heid. De quantiteit hoephout en teen, welke thans in de Lekdorpen van de Krimpe- oerwaard geschild of wit gemaakt wordt, is buitengewoon groot. De geschilde witte teen uit deze waard gaat met scheepsladingen naar Engeland en brengt 55 Gts. per hajf j^ilogram op. Teen voor de mandemakers, waarbij de prijs per tel berekend wordt, komt thaus hier niet voor. Terwijl de teen veel meer geldt dan in het vorige jaar, ia dit niet met het hoep hout het geval, daar de prijzen hiervan '/s- minder zijn dau Verleden jaar. De gladde hoep wordt thans tfcgen 50 ets. en de ongeschilde tegen 40 ets. per bos geleverd. KERK- EN SCHOOLNIEUWsT Beroepen te Üiesen-N ieuwkerk Da. P. C. van der Horst te Gorinchem. De héér T. J. Ringelng, cand,, is beroepen te Noorden (classis Leiden), te Ne- derheuiert (classis Bommel), te Uitwijk c. a. en te Veenendaal, eu heeft tevens toezeggiug van beroep ontvangen naar de gemeente Bleakena- graaf en Hofwegen. Beroepen te Oud-Alblas Ds. A. P. A. du Cloux em. pred. vau Spijk en te Makkuin Ds. W. van den Bijtel te Montfoort. Ds. W. Zegers te Gorinchem heeft voor het beroep naar loeksmond bedankt. De Gemeenteraad van Utrecht heeft eergisteren besloten tot de oprichting eener school voor middelbaar onderwijs voor. meisjes met Sjarigen cursus, Aan het vergelijkend examen voor de vacante Rijksbeurs te Amersfoort, Za terdag 11. gehoudenwerd door 3 kweekelingen deelgenomen. Door den inspecteur A. Moens is aau den Minister voorgedragen J. H. Ver kerk, kweekeling aan de openbare school te Haastrecht. Woensdag herdacht de heer M. H. Kluitman te Goudadeu dag waarop bij 40 jaren geleden tot hoofdonderwijzer aldaar werd aangesteld. In dien tijd heeft hij zich als eeu rechtschapen man en verdienstelijk onderwijzer de algimeene achting weten te verwerven. De Keizerstraat, waarin de jubilaris woont, was feestelijk versierd met vlaggen, en bij de wo ning zelve was een eerepoort opgerichtroet het opschrift: „Hulde aan M. H. Kluitman," ter wijl ook verscheidene personen op andere stra ten de vUg hadden uitgestoken. Het schoollo kaal was keurig net versierd met groen en bloemen. Onder de groote menigte belangstellenden, die hunne ingenomenheid toonden met liet feest, was o. a. Dr. M. P. Lindoinspecteur van het lager onderwijs. Deze overhandigde hem als directeur der normaalschool, namens de regeering eenige prachtig ingebonden boekwerken. Ver schillende andere geschenken werden den heer Kluitman aaugeboden. Zoo gaven o. a. de schoolkindereu een sierlijke kanapé, deregenten van het weeshuis een tafel, bewoners van de Keizerstraat een bloemmand enz. enz. De hulponderwijzers e» kweekelingeu der school hadden zich gezamenlijk laten photographeeren, welke photographie eveneens den heer Kluitman werd aangeboden. Het gemeentebestuur toonde evenzeer de veel vuldige verdiensten van den jubilaris te erken nen. De w. Burgemeester, de heer Remy, over handigde hem een gouden horloge, waarop eene toepasselijke inscriptie was aangebrachtals een blijk van waardeeriug zijner verdiensteu. Donderdag werd deu schoolkinderen een feest bereid en heden, Zaterdag, zullen de onderwijzers uit het district den jubelaris persoonlijk komen geluk wenschen. GEMENGDE BEBICHTEN. In de kweekerij van d«n heerC. W. Boer te Boskoop zijn 11. Woensdag de eerste rijpe aardbeziën van deu kouden grond geplukt. Van de luchtballons, die ter ge legenheid van het kinderfeest te Rotterdam zijn opgelatenis eeu gevonden door een wachter aau deu Rijnspoorweg onder Capelle a/d IJsel, en een ander nedergekomen op het land van den heer A. lloogendijk Cz., wethouder te Ouderkerk a/d IJsel. LI. Zondag heelt de persoon van J. d. K. te Oudewater, na een geruimen tijd met schieten met een pistool bezig geweest te zijn, zich zoodanig aan zijue linkerhand bezeerd, dat den volgenden dag een der vingers van die hand is moeten worden afgezet. Eeu vreeselijk voorval had Za terdagavond tusscben 9 en 10 uur te St. Jacobi- parochic (Friesland) plaats. De kastelein J. de Roos had weder twist gezocht met zijne huisge- nooten, die zoo hoog liep, dat zijne oude ge brekkige schoonmoeder moord! moord!" riep. Eenige buitenstaande mannen, dit hoorende, begonnen er zich mede in te laten en door een der ramen, dat van binnen werdopgeschoven ontving P. K., een ongehuwd persoon van 25 jaren, een diepen messteek in de linkerborst. Hij wilde een zijner klompen ter verdediging uittrekken doch viel neêr eu stierf zeer spoedig, badende ui zijn bloed. De kastelein is Zondag geboeid naar Leeuwarden vervoerd. LI. Woensdag heeft te Nieuw- land in het openbaar de verpachting plaats ge had vau liet jachtrecht van de polders Nieuw- land en Leerbroek, over eene oppervlakte van ongeveer 1500 H. A. en wel voor den tijd van vier jaren. Daar het hoogste bod door den heer C. J. Sierk slechts f210 per jaar bedroeg, heeft het bestuur van genoemde polders de ver pachting niet laten doorgaan. Naar wij vernemen is Woensdag een ingezeten van Guuda, op deu Moordrecht- schen weg wandelende, aangevallen door een marinier. Na eeue kleine worsteling heeft laatst genoemde zich van eeu gouden horlogeketting meester gemaakt eu zich daarmede uit de voeten gemaakt. Wij hoeren tevens dat de marinier reeds m verzekerde bewaring is genomen. G. C. Onder de agenten van politie te Amsterdam, die zich blijkens het gemeente-ver slag door bijzonderen dienstijver hebben onder scheiden, behoort ook M. 0. Heerens. De grootste diamant, tot beden aan de Kaap gevonden, is thans in bewerking aan de fabriek der firma M. E. Coster, te Amsterdam. Deze steen weegt ongeveer 290 ka raat en is van helder water. Ze is 35 mill, lang, 37 mill, breed en 28 mill. hoog. Er zulleu eenige maanden met slijpen van dezen diamant verioopen. De' waarde van zulk een diamant is natuurlijk thans, voordat hij geheel geslepen is, nog slechts bij raming te bepalen. Indien echter deze steen, na te zijn geslepen, geheel aau de verwachting beantwoordt, kau de verkoopwaarde lichtelijk een kwart unllioen Ned. Cour. zijn. Op de verkooping van den heer D, van Putte te Koewacht (Zeelaud)werd door den heer A. Moerdijk te Zuidorpe gekocht eene eikenhouten kleerkastwaarin, na geheel uit elkander genomen en reeds twee dagen in het huis vau den kooper le zijnop een verborgen plaatsje een beursje werd gevonden, inhoudende 480 francs in goudstukken. Door den eerlijken vinder, eigenaar der kast, werd dat geld dadelijk aan den verkooper terug bezorgd die van zijue tevredenheid deed blijken en hein de helft der gevonden waarde dadelijk heelt afgestaan. Het behoeft niet gezegd te worden dat beider han delingen alleu lol verdienen. Een arbeider te Zeist wondde verleden week bij het overkliuimen van eeu rasterwerkom hloemen en groen voor de feesten te nemen, zijne hand. Donderdag hielp hij nog mede feestvieren doch Vrijdag zette zijn geheele arm op eu Dinsdag-ochtend was hij reeds eeu lijk. Het verdient vermelding, dat bij het mastklimmen te Venraij (Limburg)ter ge legenheid van de viering van 's Konings kro ningsfeest de eerste prijs is behaald door een 82j irigeu grijsaard. NAGEKOMEN BERICHTEN. Bij Kon. besluit is J. J. van Tien hoven van den Bogaard herbenoemd tot Burge meester der gemeente Werkendam. Te 'a Hage is bericht ontvangen, dat H. K. H. Prinses Von Wied, geboren Prinses Maria der NederlandenDonderdag namiddag te 5 uren te Neuwied voorspoedig bevallen is van een zoon. In de zoo-even plaats gehad hebbende vergadering van het departement Schoon hoven der Mantsch. rTot Nut van 't Algemeen" is tot bestuurder der Spaarbank gekozen de heer Mr. G. L. van Oosten Slingeland. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij eenige rectificatie 'omtrent het berioht van het gevierde Zilveren Kroningsfeest van Z. M. Koning Willem III in dete gemeente, voorkomende in uw nummer van 24 dezer. Uw berichtgever laat het voorkomen, alsof rik zoude hebben uitgesproken eene feestrede, in korte trekken aantoonende, welke verplichtingen het Nederlandsche volk aan de 25-jarige regeering van Willem III in het bijzonderen aan het Huis van Oranje in het algemeen haden dat daarom een ieder werd opgewekt zooveel mogelijk de orde te handhaven." Ik heb bij die gelegenheid eene korte rede tot inleiding van bet feest uitgesproken, gewe zen op de zegeningen, door Nederland genoten ge durende de 25-jarige regeering van Koning Willem lil, en opgewekt tot dankbare waardeering van zoovele voorrechten waarin thans ieder deelt, en tot eene Waardige feestviering. Met de plaatsing van bet vorenstaande zult UEd. verplichten Uw Dienstw. Dienaar, R. BLOK. Eere voorzitter der Lekkerkerkscbe Feestcommissie. Lekkerkerk 28 Mei 1874. CORRESPONDENTIE. Wij worden nog steeds overstelpt met berich ten van feestvieringen. De geachte inzenders hou den ons ten goededat verslagen uit gemeenten, welke ver buiten onzen kring liggen-, met den besten wil niet kunnen worden opgenomen. Het verdag uit Gouderuk iu dc volgende week. Wij ontvingen een schrijven nit Ameide in antwoord op het ingezonden stuk van II. van Es in ons vorig nomraer. Dat schrijven is eene volkomen bevestiging van hetgeen door ons om trent het toedienen van bitter met peper aan kinderen werd medegedeeld. Wij gelooven dal deze treurige gebeurtenis nu genoegzaam is be sproken om de discussie daarover in ons blad te kunnen sluiten. Bevallen van een Meisje C. N. J. LIEF- TINCK - Smcts van okr Gobs. KIMSWERD, 22 Mei 1874. (5030) Eenige kenniegeving Bevallen van een Zoon Mevr. TBOMP - B09CH. SCHOONHOVEN, 27 Mei 1874. (5G39) Bevallen van een Zoon E. P. A. tan der HART - Nobel. LEIDEN, 28 Mei 1874. (5638) Na een smartelijk lijden overleed, tot mijne diepe droefheidmijne geliefde Echtgenoote JOHANNA KATHARINA LOUISE KORN- DÖRFFER, in den ouderdom van 29 jaren. J. G. J. GROENEVELDT. SCHOONHOVEN, 20 April 1874. (5040) Wegens buitenlandse he betrekkingen eerst heden geplaatst. Werd ons hart dezen morgen met blijdschap vervuld door de geboorte van een Zoonspoe dig werd die groote vreugde in de diepste smart veranderddaar het den Almachtige behaagde mijne dierbare Echtgenoote, Mejufvrouw COR- NISLIA JOHANNA REIJBOER, ten huize harer bedroefde ouders, te Nooiideloos, van mijfle zijde los te scheuren. Wat ik en hare bloedverwanten in haar ver liezen, zullen zij beseften, die de lieve overle dene van nabij hebben gekend. W. J. GORDON. 'GORINCHEM, 26 Mei 1874. (5634) Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejuf vrouw MARIA CATHARINA LABBERToN, Wed. J1LLE8 NOBEL, in den ouderdom van ruim 71 jaren. J. NOBEL. M. NOBEL-Strcick. SCHOONHOVEN, 26 Mei 1874. (5621) De Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling, bij de ziekte eu het over lijden zijner Echtgenoote ondervonlen. (5642) J. G. J. GROEN EVELDT. De Heer eu Mejufvrouw van ZESSEN be tuigen hunnen dank voor de blijken vau be langstelling, bij de geboorte van hunnen Zoon ondervonden. SCHOONHOVEN29 Mei 1874. (5641) De Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van hun oudste kindje ondervonden. L. J. GAILLARD, (5647) J. GAILLARD - Koster. tv e Ondergeteekende betuigt bij deze zijn JJ dank aan allen die van hunne belangstel- Img deden blijkenbij gelegenheid zijner be noeming tot Lid der PROVINCIALE STATEN. A. KNTJFF Hz. Rietveld, 29 Mei 1874. (563G De Feestcommissie ie Schoonhoven is voornemens, op Maandag i Jurnj e. k., des avonds 7l/a uur, in het Koffijhuis van A. BRANDWIJK, door een bevoegd beambte te doen verkoopen Banieren, Wimpels, Oecoratiën, Tuigen, Pluimen, Luchtballons, Touw, IJzerdraad, Hout, enz. Eeu en ander bij de Feest viering ia gebruik geweest. Te bezichtigen op Maandag, van des middags 12 tot 3 uur. (5W8) Sedert 21 jaren (18531874) bereid door A. KERBERT te Purmerende. Bekroond Sept. 1872 te 's Hage. Eenig bekroond Pabricaat op de in Sept. 1873 te Amsterdam gehouden Landbouw-Tentoonstel- ling. Gunstig beoordeeld door een Oosten- rijksch Verslaggever van de in 1873 te Wee- nen gehouden Wereld-Tentoonstelling. (Zie Utrechtsch Provinciaal- en Stedelijk Dagblad van 21 Sept. 1873). Verkrijgbaar te SCHOONHOVEN by F. SANTMAPL W S.&W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN. 5 Cents het boekdeel per week. OATALOOUS op aanvrage gratis verkrijgbaar. opvraagbaar na drie dagen, van af f 1000 k 31/, V (overeenkomstig het wisseldisconto der Neder landsche Bank)(5649) kleinere bedragen a. 3 o/0. GELDEN op langer termijn vol- gens overeenkomst. Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven ZEVEN TOESPRAKEN van ATH. CO- QUEREt. i'. Uit het Fransch door Dr- A. J. OORT, Predikant te Meppel. Inhoud: 1. Jezus en de algemeene Men- schenliefde. 2. Jezus en de Overlevering. 3. Je zus en de Clericalen van nlle kerkgenootschappen. 4. Jezus en het Mysticisme. 6. Je2us en het Dogmatisme. 0. Jezus en hei Wonder. 7. Jezus en het Godsrijk. Prijs f 1,40. Gebonden in keurig linnen band /1,90. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. Alom verkrijgbaar Gids en Raadgever bij verschillende ziekten en ongesteldheden van den Mensch. Voor Ne derland bewerkt door G. van dhr Schraft. Prijs 60 Cents. VOOR DB HUISHOUDING. Eene verzameling van meer dan 30Ó Voor schriften van allerlei aard die in elite buishou ding dagelijks te pas komen. Voor Nederland bewerkt door G. van der Schrapt. Prijs 75 Cts. VOOR LAND- EN TUINBOUW, Handboek voor allen, die zich op Land- en Tuinbouw toeleggen en daarvan het meeste voor deel willen trekken. Bevattende 265 Voorschrif ten omtrent daarin voorkomende zaken. Voor Nederland bewerkt door G. van d«r Schrapt. Prijs 7Cents. r Y,~

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2