PILLEN HOLLOWAY LEESBIBLIOTHEEK. CATALOGUS BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. «^MEUBELEN, HUISRAAD KRAMERS' REKENVRAGEN, SCHILDERSKNECHT. SCHOENMAKERSKNECHT, RELLSTAB, 1812. S.& W. N. VAN NOOTEN, smootfHorm. mede to deelen. De Concho zetna eerst door het slechte weer een tijd lang te zijn opgehou den thans zijn marsch naar Estella weder voort. De Carliaten hebben daar hunne krachten gecon centreerd doch schijnen zeiven niet veel vertrou wen in hunne positie te stellen. Zij hebben toch al den krijgsvoorraaddien zij niet dadelijk noo- dig hadden en te Estella geborgen was, elders in veiligheid gebracht. Ook komen nog stoeds gevallen van insubordinatie voor, die door Don Oarioe immer met den kogel gestraft worden. Prinses Margaretha, zijne gemalin, is bezig te Azpeita een hospitaal voor gewonde Carlisten op te richten. Z. M. heeft benoemd tot president der arioudissements-rechtbank te Gorinchem Mr. C. J. van Marle, thans rechter in de arr.-recht- bank te Hoorn. Z. M. heeft, met intrekking van het Kou. besluit van den 25en Maart, waarbij Dr. J. Cramer benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de booge- achooi te Groningen, tot hoogleeraar in die fa culteit benoemd l)r. G. H. Lamers, predikant ce 'a Gravenhage. De heer Lansers moet deze benoeming hebben aangenomen. Z. M. beeft benoemd tot plaats- verv. kantonrechter te 's-Gravendeel M.C.Sig- mond, notaris aldaar. Gisteren is door de Tweede Ka mer art. 1 van het Wetsontwerp tot herziening der kieswet met 39 tegen 34 stemmen verwor pen. Na die stemming heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken verklaard door de afwe zigheid van Z. M. den Koning niet voorzien te zijn van machtiging tot iutrekking der wet, maar verzocht de beraadslagingen te staken. Daartoe is besloten. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een wetsontwerp tot bet verleeneii van sub sidie voor den aanleg van spoorwegen. Dit ont werp bevat o. a. het volgende Art. 1. (Subsidie uit de schatkist wordt in tien jaatlijksche termijnen, tot een gezameulijk bedrag van hoogstens veertien millioen gulden verleend voor aanleg en exploitatie bij coucesssie door bij zondere ondernemers van de spoorwegen a. van Dordrecht over de Merwede langs Sliedrecht, Gorinchem en Leer dam naar het slation van den Staats spoorweg by Kuilenburg; b. van bet station van den Staatsspoorweg bij Kuilenburg, langs Buren en Tiel naar Eist; c. van Leerdam naar Buren d. van Almelo naar Zwolle en Meppel e. van de Noordzeehaven bij Velzeu langsjéaan- damPurmerend en Hoom naar Enkhuifc'en f. van Hoorn naar Alkmaar; g. van StavoreH langs Hindelopeu en Sneek naar Leeuwarden. Art. 4. De concessie wordt niet verleend, tenzij in de schatkist zij gestort een waarborg kapitaal in geld of in Nederlandsche Staatseffecten ter waarde van twee millioen gulden. Dit tonds blijft Staatseigendom indien de concessionarissen niet aan de concessie voldoen. Het waarborgkapitaal wordt, tot een bedrag van een millioen zes honderd duizend gillden telkens met één tiende gedeelte aan de onder nemers teruggegevenai naar mate aan Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken zal blijken dat gronden verkregen of werken uitgevoerd zijn ten minste tot eene tienvoudige waarde van de som die wordt teruggegeven. Vier honderd dnizend gulden van het waar borgkapitaal blijft voortdnrend strekken tot waar borg der uitvoering van alle op de concessiona rissen rustende verplichtingen, alsmede om daaruit eventueel te betalen de uitgavenambtshalve voor hunne rekening te doen. Ook deze som wordt terugbetaald, zoodra aan Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken vol doende gebleken zal zijndat al de werken van eersten aanleg geheel voltooid en uitgevoerd zijn overeenkomstig de concessie. Blijkens de voorwaarden van concessie wordt de ooncessie verleend aande Rotterdamsche Bank, de beeren R. Mees en Zonende Commanditaire Bank vereen iguig, Rensburg en vau Witseu, de Rotterdamsche Handelsvereeniging, allen te Rot terdam; de hoeren Wertheim en Gompertz, Jos. CahenS. Raphael en Comp., Becker en Fuld Lippman Rosenthal en Comp. te Amsterdam; de heeren Otto de Kat en Zoon te Dordrecht; de heeren C. de Gijselaar en Comp. te Gorinchem de heeren P. C. Engelberts en ComD., de com manditaire vennootschap Lens en Bergama te Arnhem; de heeren Scheurleer en Zonen eu de heeren Kenrenaer en Comp. te 's Gravenhage; de Fneache Baukvereenigiug te Leeuwarden en den heer A. H. G. Fokker te Middelburg. Een Maandag-avoud bij het De partement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van NederJaudach Indië bevatte de volgende mededeeliugenont leend aan een telegraphisch bericht, dour den kolonel Pel, militair eu civiel bevelhebber in Atchin, den 14den dezer te Peiiang aangeboden: Vijand, steeds talrijk in de omstreek, deed gisteren (vermoedelijk 10 of 11 dezer) een aanval op alle etablissementen, vooral Blangoe trok af met verlies, na een hevig gevecht;geen onzer gewond. ^Gezondheid ongunstig, ook onder bevolking veel koorts. «/Simpang Olim bedreigt Edi. Oorlog van Edi met Perlak, dat onderwerpiug aanbiedt, gestaakt." Tot lid van den gemeenteraad te Ridderkerk ia in plaats vau den heer J. Smit Fa., die naar elders vertrokken is, roet 71 van de 127 st. gekozeu de heer J. Smit Jz. Bij ae herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Noordeloosop 16 dezer, is de heer B. de Grootmet eene meerderheid van acht stemmengekozen. Men verneemt, dat de voornaam ste spoorwegmaatschappijen in Nederland een zeer belangrijke overeenkomst hebben gesloten met vescheiden kolenmijnen aan de Roer, vol gens welke deze laatsten al het benoodigde aan steenkolen voor locomotieven, dienstjaar 1874/75, zouden moeten leveren. Tot leden der maatschappij voor Ned. letterkunde te Leiden, zijn o. a. benoemd de heeren G. B, Lalleman, te Moordrecht, W. de Meijier, te Wormerveer; Dr. R. A. Soet- broodt Picardt, te Goes. Omtrent het adres van den heer Oudijk te Gouda betreffende de overname van gemeentegrond aan de Crabrethstraat vt>ofl f 10.000, hebben de stemmen in de gemeente raadszitting van IJ. Maandag gestaakt. De gezon dheids-com missie te Gouda heeft haar ontslag genomen, ten gevolge van de wijzewaarop het besluit van den ge meenteraad om met het verstrekken van geroi- verd IJselwater op te houden, is genomen en te harer kennis gekomen. De raad heeft be sloten zijn leedwezen over het ontslag te betui gen en de commissie te verzoeken dat in te trekken. De Keizer vau Rusland heeft 800 Russische gouden dukaten beschikbaar gesteld voor de troependie tijdens zijn reis door Ne derland als'eerewacht aan de verschillende sta tions geplaatst waren. Een sergeant-majoor be komt voor zijn aandeel f 10, een sergeant rui/n f 6 eu een soldaat f 2,30. Aan de Leidsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de letteren de heer J. vau der Vliet, geb. te Rei-uwijk, inet een acad. proefschr. Omtrent het gebeurde met kapt. van Daaleu wordt aan de Arnh. Cour. o. a. geschreveu ik was getuige van de scène tusscben deu Gouv.-Generaal en kapt. van Uaaieu. De eerste wilde de hand geven, maar de kapitein bleef in eerbiedige houding staan eu maakte het mi litaire saluut; de Gouv.-Geu. hield aan en de kapitein herhaalde het saluut. //Ik bied u mijn hand aan, mijnheer van Daalen," sprak toe# de landvoogd. De kapitein, op dat vriend schapsbewijs niet gesteld, bleef zijne militaire houding bewaren. «/Ziet gij het welgeneraal*" zeide de Gouv.-Geu. tot deu commandant van het leger, en daarop werden tusschen die twee hooge heeren woorden gewisseld, die ik niet kon verstaan. De sensatie was groot. Men be greep, dat kapitein van Daalen, die zijne an tipathie met had kuuuen verbergen, er slecht van kon afkomen, en een paar uren later hoorde ik, dat eeu aantal aanzienlijken reeds waren overeen gekomen, om v. D. aau eeu goed bestaan te helpen. Tot directeur eu djrectrice in de werkinrichting te Leerdam zijn benoemd de heer J. Roobol en echtgeuoote te Velzeu. Er zou ernstig aau worden ge dacht, een gedeelte van Delfshaven, gelegen aan de Maas, van het Park tot en met de suikerfabriek, aan Rotterdam te brengen. Het aantal loten der loterij, bij gelegenheid van de Haarlemsche paardenmarkt uit te gevenzal mogen bedragen 25,000 stuks, tegen f i per lot. De verloting zal plaats heb ben op 28 Juli e. k. op het Raadhuis te Haarlemten overstaan van een bevoegd amb tenaar. Bij de 6e serlëntrekking, op 1 Jutu 11., der Leomng groot l millioen van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, zijn de volgende seriën uitgeloot met f3,7b,'394, 723, 20b3, 3110, 3339, 3386, 3581,3679, 4045, 4405, 4443, 4673, 4885, 5993, 6Iü7, 6170, 64,26, 6448 en 7151. De heer J. Andnessen te 's Hage heeft een gewone schaakpartij van den heer Blackburue gewonnen. De heer Simons speelde deuzeltden avond met deu Engelschman voor de tweede maal een partij, die remise werd. Sedert eenigen tijd worden te 's Hage, door toedoen der Vereemgiug tot be scherming van dieren, proeven genomen met eene verbeterde slachtwijze voor het rundveedie ten doel heeft het vee sneller en minder pijnlijk te dooden. De proeven, ook in het bijzijn van doctoren, niet-leden der Vereeniging, genomen, hebben het meest gewenschte resultaat opgeleverd. De in voering dier nieuwe slachtwijze op andere plaatsen, o. a. in Amsterdam bij zes Blachters, bewijst voldoende dat zij ook geen nadeeligen invloed op de waarde van het dier oefent. De Commissaris des Konings heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de gemeenten Reeuwijk Boskoop en Waddiuxveen. Door de Feestcommissie te Am sterdam werd aan Z. M. den Koning op 18 Met 11. eeu gedenkpenning aangeboden, waarop de vol gende inscriptie: #H«t feestvierend Amsterdam op 's Konings jubilee. 1849. 12 Mei 1874. Voor iederen vorst uit het Huis van Oranje Nassau afgebeden; door Koning Willem III het eerst beleefd." Deze laatste zinsnede was na tuurlijk eene misstelling, daar ook Willem I zijn 25jarig Koningschap heeft gevierd. Thans zal die gedenkpenning met goedkeuring des Kouings wordeu veranderd. Woensdag heeft te 's Hertogen- bosch in de nieuw opgerichte katholieke socië teit «de Katholieke Kring" stemming plaats ge had over de conranten. De heer van Son, secretaris der sociëteit, heeft bij die gelegenheid gewezen op het vulgaire en de verregaande plat heden in de artikelen van het katholieke week blad //Het Huisgezin." De uitslag is geweest, dat liet Huisgezin geweerd wordt. De op 18 dezer te Oudewater gehoudeu collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft opge bracht de som van ruim f 20. Op 18 Juni is op de uitgebreide stallen van de firma H. Kooimanstalhouder te Rotterdam, de kwade droes onder de paarden uitgebrokenreeds een 20tal zijn onteigend en ''afgemaakteen 64tal der overigen zijn mede besmet verklaardzoodat er slechts 6 als gezond overbleven. Zijn wij wel onderricht, dan heeft de heer Mr. Arriëns bedankt als rechter in de arroudissaments-rechtbank te Gorinchem. Die heer zal zich waarschijnlijk metterwoon te Arnhem vestigen. N.enA.bladv. Oor. - In de maand Januari 1.1. vond de justitie termen om den notaris P. te Rotterdam in hechtenis te nemenwaarop zijn ontslag uit zijne betrekking weldra volgde. L.l. Dinsdag stond deze tot dusverre geachte grijsaard voor de Arr. Rechtbank te Rotterdam te recht, we gens vier verschilleude gevallen van verduistering vau geldenderhalve misbruik van vertrouwen I. door het niet verantwoorden van f 6000hem ter baud gesteld wegens kooppenningen van eeu pand II. van f 1000, voor de aflossing van eene hypotheek; III. van f4000 ter beleegiug op hy- potüeek gegeven, en IV. van f2300 voor trans portkosten en koopprijs. Hierover werden 13 getuigen geboorduit de verklaringen van de getuigen Mrs. Vorstman en Bijstra, beredderaars van den boedelbleekdat het passief p. m. f 100.000 bedraagt tegen een actief van f 35 000 terwijl de overige getuigen de in bewaringgeving der geldenbet met doorbalen van bypotbeken en bet niet beleggen van gelden op hypotheken bevestigden. Niet zelden waren de opgaven van den beklaagde m strijd met de verklaringen der getuigeu. In hoofdzaak erkennendemeende de bekb evenwel, dat het niet zoo ver zou zijn ge komen en de zaken geschikt hadden kunnen wor- denzoo niet eensklaps aan zijne carrière een einde was gemaakt. Het Openbaar Ministerie werd door Mr. Patiin waargenomendie in een overzicht van dit be treurenswaardig voorval tradin hetwelk hij krachtens zijn ambt verplicht was streng op te treden. Hij achtte de strafbaarheid der gepleegde feiten ontwijfelbaar en zoowel oin de feiten als de eervolle betrekkingdoor bekl. vervulddie de meeste probiteit eu goede trouw bij deu titularis veronderstellenrekeude hij zich verplicht het maximum van straf te eischenhet requisitoir strekte tot veroordeeling in cellulaire gevange nisstraf vau I jaar4 geldboeten van 1 400 tot f 500, respectievelijk te vervangen door cell, ge vangenisstraffen van 14 dagen tot 3 maanden. Advocaat Mr. Havelaar trachtte als verdediger de beschuldiging punt voor punt te wederleggen. Volgens hem ontbrak fraude (bedrog), vooral eeu der hoofdelementeu tot daarstelliug van misbruik van vertrouwen; bovendien ia gebleken, dat in den boedel een actief is van f 35.000ergo eeu som, ruim voldoende tot restitutie der sommen, waarvan de verduistering in dit proces wordt be weerd. Pleiter haalde o. a. aau een vonuis der rechtbank te Arnhenwaarbij kort geleden in een gelijksoortig geval iu den geest van het O. M. werd gevonnisd, nog korter geleden werd dat vonnis door het üeldersche Hof vernietigd. Meende pleiter dat de feiten niet strafbaar kou de i gesteld wordenomdat slordigheid en on- voo/zichtigüeid wel laakbaar doch niet struf- schuldig zijn, hij wees op treffende wijze, die zichtbaar diepen indruk op de talrijke aanwe zigen maakte, op de gunstige loopbaan van dezen bekl. gedurende 33 jaren. Zou er voor dezen grijsaard vroeg pl, wel gestrenger straf denkbaar wezen dan hij reeds ondervond eene preventieve gevangenisstraf van 5 maanden en het onherstelbaar verlies van zijn goedeu naam aan het einde van een werkzaam leven door zooveel strijd en smart geteisterd? Nadat Mr. Patyu de strafbaarheid der feiten had volgehouden en Mr. Havelaar hierop had ge dupliceerd, bepaalde de rechtbank de uitspraak op 23 Juni e. k. FKEaT-BERICHTEN. Dc gemeente KRIMPEN a/d IJSEL is wel achteraan gekomendouh heefl daarom niet met min der opgewektheid haar Oranjefeest gevierd dan andere gemeenten gedaan hebben. Uit vond plaats den 6den Juni, en werd begunstigd door voortreffelijk sohoon weder. Een wsarlyk sierlijke, gecoatumeerde optocht waarbij tioh de gemeenteraad, in rijtuigen gezeten, voegde, opende den dug. In den namiddag werden verschillende volksspelen gehouden, terwijl des avonds een groote menigte zich om den fraai eu muziektempel vereenigde en ruimschoots gebruik maakte van een broedertjeakraam en een mallemolen. De ingezetenen hadden zioh beijverd om aan hunne haken 4* noodige versieringen en illominatiën aan te brengen. Het feest liep in de beste orde afdank zij de uit muntende zorgen der regelings-commissiewier leden onvermoeid bezig waren om de zaken te leiden, en allen te bezielen tot een krachtige en waardige uiting hunner vreugde. Dat de kinderen der gemeente met vergeten zijn spreekt wel van zelf. Op den dag der feestviering hebben tij naar hartelust mogen draalen in den malle molen en den daaropvolgenden Woensdag maakten een tocht naar de Rotterdamsche diergaarde, waarsij hunne oogen duchtig den kost gaven. De heer van der Garde, kapitein der Goudsche stoomboot, bood met sija gewone welwillendheid alle gewenschte geriefelijkheden bij den overvoer aandie, even als het bezoek in de diergaarde, plaats had onder de leiding van den hoofd onderwijzer met zijn hulppersoneel en van eenige leden I der regeliugs-commissie. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 20 Juni. De verjaardag van H. M. deKo- ningin werd 11. Woensdag op de gebruikelijke wijze, ook door-het houden eener parade door het garnizoen en de Schutterij, herdacht. De alhier op 18 Juni 11. gehou- dene collecte ter ondersteuning van het fonds voor den gewapeudeu dienst in de Nederlanden heeft opgebracht de som van f 25,05. jfij de Donderdag-avond door den Notaris Voorduin alhier gehouden graaver- pachting waren de prijzen over het algemeen hpoger dan verleden jaar. Vier perceelen, te zamen groot 3 heet. 86 aren onder Willige Langerak deden f 278, tegen f224 in 1873; twee perceelen te zamen ll/8 heet. onder Bonre- pas werden verpacht voor f162, tegen f 155 in 1873, en 3 heet. mede onder Bonrepas voor f199, tegen f186 iu 1873. De Vereeniging van Goud- e|n Zilversmeden alhier, die op 12 Mei 11. aan Z. M. den Koning een gouden gedenkpenning zondheeft deze week namens den Koning ee ne missive van dankbetuiging ontvangen. LANDBOUW-BKRICHTEN. Op de Meerkerksche jaarmarkt, deu 15den dezer, waren aangevoerd 230 paarden, 1100 schapen en lammeren en 180 biggen. De handel in schapen was buitengewoondie in paarden uiterst gering. Donderdag 11. had te Berg-Am- bacht ten overstaan v%u den Notaris Maliistede de jaatlijksche verpachting plaats van hooilanden. Die vau den H. Geestarmen brachten f 1215 op, zijude f 68 minder dan iu 1873, teen de op brengst f 1283 was. Het grasgewas, behoo- rende aan deu polder, werd verpacht voor f 569. Door de Aardbeziën compagnie te Boskoop zijn de eerste aardbeziën naar 's Hage verzonden. De pluk belooft overvloedig I te zijn. Wel zijn de eerste bloemen door de nachtvorst in Mei bevroren, doch de pollen zijn sterk ontwikkeld en beloven veel. 15 dezer zijn te Gorinchem 5,48 HA. bouw- en weiland, gelegeu ouder Arkel en toebeboorende aan de erfgenamen van B. de Jong aldaar, publiek verkocht voor f 14125. Men meldt uit Araeide: Tot wijziging van de mededeeling in de Sch. Ct. van 14 dezer, betreffende de verpachting der kerseuboomgaarden onder bovengenoemde ge meente zoowel, ars onder Tienhoven eu Lange rak b/z de Lek, dieue dat de pachtsommen betrekkelijk weiuig hooger wareudan de drie vorige jarentoen de kersenoogst zoo schraal was. Dat men den lleu jl. zoo weinig be steedde, ofschoon er overvloed van kersen ver wacht mag wordeu, moet wordea toegeschreven aan de omstandigheid, dat de kersenplukkers bijna het dubbele loon eischen van vroeger. Ditzelfde is ook iu Gelderland bet geval. Men is van oordeel, dat de kersen goedkoop zullen zijn. De Donderdag te Gorinchem ge houden jaarlijksche paardenmarkt, invallende op den eersten dag der Bensiohemsche hengstenmarkt, was ditmaal slecht bezocht eu de handel gering, om de eenvoudige reden dat er weinig ten ver koop kon worden aangeboden, uitgenomen een aantal hitten vau vreemdsoortig ras, door eeu tweetal buitenlandsche kooplieden aangevoerd. KERK- EN &CH00LNIEUWS. Beroepen te Lekamond Ds. I. Mon tague Az. te 's Gravelaud. Beroepen te Gapiuge, class. Middelburg, eu te Loon-op-Zaud, class. Heus- deu de heer T. J. Ringeling, cand., die bedankt heeft voor Noorden eu Poederoijen. Ds. P. C. van der Horst te Gorin chem heeft voor het beroep naar Gieaen-Nieuw- kerk bedankt. Ds. J. W. van Maanen te Nieuw- land beeft voor het beroep naar Kruisland bedankt. Ds. J. C. Montijn is voornemen» op 5 Juli a. s. zijne intrede te Alblasserdam te doen. 7 Juni nam Ds. J, A. van Wijk afscheid van de gemeente Gouderak met eene rede naar Matth. 2820. De heer A. F. Visser van Ijzen- doorn te Gorinchemheeft als kerkvoogd bedankt. Het elfde Christelijk Nationaal Zendmgsfeest zal plaats hebbeu te Middachten den Isten Juli a. s. De sprekers zijn de heereu H. V. Hogerzeilvan ArnhenM. Cohen Stuart, van Botterdam; Dr. A. W. Bronsveld, van Haar lem; Dr. Ph. J. Hoedemaker, van Rotterdam; T. M. Looman, van Amsterdam; I. J. Dermout, van ScheveningenJhr. van Weede van Dijkveld, vau UtrechtJ. F. van LennepB. Swaanvan Breda; M. Lion CachetM. Bromet, van Am sterdam W. Koopman van Bareudrecht P. Doedes, vanZutfen; N. Rinnooij, A. Brum- melkamp, van Kampen en J. P. G, Westhoff van Amsterdam. Te Gouda vierde Woensdag Ds. H. C. N. v.Amerom de 25-jarige waarneming van het predikambtwaarvan de laatste 17 jaar aldaar. Namens de gemeente ontving hij oen fraaie pendule met coupes en een portefeuille met gouden slot waarin net overige van de som, dat voor een geschenk was bijgedragen. Zijne ambtgenooten schonken hem een keurige cassette. De gemeenteraad van Sliedrecht heeft tot hoofdonderwijzer aan de openbare school m wijk D. benoemd den heer B. J. Groenevelt, aldaar. De heer A. van der Voort te Gouda heeft acte bekomen voor aardrijkskunde bij het middelbaar onderwijs. De heer R. Bos te Groningen, die tot hulponderwijzer aan de Openbare School te Oudewater was benoemd heeftna die be trekking eerst te hebben aangenomen, later daar voor bedankt. De heer J. D. R. Moll, hoofdon derwijzer te Deventer, is door het Nederlandsch onderwijzers-genootschap tot honorair lid be noemd. Op Woensdag jl. werd te Utrecht de Algemeene Vergadering gehouden van het Nederlandsch Schoolverbond. Vier en dertig Aldeelingen waren vertegenwoordigdo. a. werd een voorstel der Afdeeling Nieuw Lekkerland, om aan de Hooge Regeering te verzoeken, dat zij betere samenwerking, dan er tot nu toe plaats beeft, bevordere tusschen schoolopzie ners, plaatselijke schoolcommissiën en gemeen tebesturen met 21 tegen 18 st. aangenomen, nadat er van onderscheidene zijden geklaagd was over «lauwe gemeente-besturen en lauwe schoolcommissiën" en de wensch was uitgespro ken, dat voortaan mannen tot schoolopziener mochten worden benoemd, welke zich gausch aan die betrekking kunnen en willen wijden. Donderdag en Vrijdag 18 en 19 dezer heeft te Goudriaan het vergelijkend exa men plaats gehad voor de betrekking van Hoofd onderwijzer aldaar. Van de 82 sollicitanten waren 22 opgekomen, waarvan aan het einde van den eersten dag nog zeven vertrokkenzoo dat het examen den tweeden dag met 15 solli citanten werd voortgezet, die ook des avonds voor eene schare van toehoorders in het kerk gebouw blijken gaven van hunne bedrevenheid in het lezen en zingen van psalmen en gezangen. De schoolopziener Mr. A. H. van Tienhoven werd geadsistëerd door de heeren D. van 't Sant en J. M. Elshout, onderwijzers te Gorin chem. Omtrent de voordracht kan nog niets gezegd worden, dewijl het werk nog gedeeltelijk moest worden nagezien. De heusche en roijale behandeling van wege het gemeentebestuur werd door de sollicitanten zeer geroemd. GEMENGDE BERICHTEN. Bij den heer Z. H. de Kieiju, notaris te Molenaarsgraaf, is dezer dagen een bankbiljet, groot f 60 ontvangen, waarop aan de keerzijde met inkt geschreven stond Trouvé dan» la poche d'un médecin liollan- dait sur le champ de bataille de Gravelotle le 18 Aoüt 1870. (Gevonden in den zak van een Hollandsch geneesheer, op fitèi slagveld van Graveiotte, den 18cn Augustus 1870.) Hebben wq iu een onzer vorige nommers de aankomst van een paar voetreizigers te Gorinchem vermeid, die voornemens wareu vpn Amsterdam naar Parijs te wandelenthans verneemt men dat een dezer heeren, de heer L. C. Dudok de Wit van Amsterdam die reis werkelijk heeft volbracht en wel in drie uren minder dan tien dagen. Den lsten Juni, des morgens te 3 uren was hij van Amsterdam ver trokken. Den eersten dag wandelde bij tot Via- nen, den tweeden tot Oosterhout, deu derden tot Ryckevorsel bij Hoogstraten, den vierden tot Brusselden vijfden tot Braine le Comte, den zesden tot Maubeuge, in Frausch-Hene gouwen, den zevenden tot Cateau en C'ambre- sis, den achtsten tot S. Queutin, deu negenden en tienden, zonder nachtrust te houden, tot Parijs. Op vele plaatsen, waardoor de wakkere reiziger kwamheeft men zijne volharding hulde gebracht. De heer M. E. Hassoldt, die den heer Dudok de Wit vergezelde, werd door een ongeval aan den voet verhinderd de reis op ge lijke wijze verder dan tot het midden van Picar- dië voort te zetten. Verder wordt medegedeeld, dat deze voetreis met eene weddenschap om f 4000 ten behoeve der algemeene armen van Amsterdam, in ver band stond. In het Politieblad wordt de aan dacht gevestigd op Frederik Mulengraaf, oud 46 jaren, eu Jacob deu Buizer, oud 36 jaren, rondveuters in kaas eu visch. Zij verknopen slechte en bedorven kaasdie vooraf is geboord en welke gateu zijn gevufd met stukjes beste Goudsche kaas, die zij bij den verkoop iateu proeven om zoo de goede lieden in deu waan te brengen dat de geheele kaas van die uitste kende kwaliteit is. Een ieder wachte zich voor schade. Te Zoutkamp (Groningen) is, door dronkenschapeen kind van ongeveer één jaar oud op het hoofd getrapt en dadelijk daarna bezweken. De besahuldigdeeen polderwerker, is reeds in arrest, 't Kind behoorde aan een drankverkoopster in een keet, waar de man zich aanmeldde, (hoe wel reeds beschonken) om nog meer drank te ontvangen. De moeder had het even neergelegdom den beschonkene tc kunnen verwijderen. Deze trapte op 't kind en was zoodoende de oorzaak van den dood der kleine. Voor eenigen tijd verkocht iemand te Utrecht een aandeel in de Oostenrijksche pre- mie-leemngdie verkoop bracht hem f 80 winst op. Toen echter met 1 Juni de premie-trekking plaats had, viel juist de hoogste prijs, zijnde 200.000 florijnenop zijn uommer. De teleur stelling van deu vroegeren bezitter is natuurlijk niet gering. Eergisteren-nacht werd eenvisscher te Zwolle verrastdoordat eene groote steurdie ruim 200 pond woog, in zijn schuit sprong. Van den schrik over dat onverwachte bezoek hersteld, sloeg hij het dier met veel moeite dood. De visch is bij afslag verkocht eu heeft een goeden prijs opgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het zoodanig gevroren dat de boek weit in sommige deelen van Noord-Brabant, op enkele hoeken na, totaal is afgevroren. Ook hebben de aardappelen veel geleden. //Kerel, die A. V. H. teekent toch zoo goed." //«Iiebt gij zijn nieuwe serie teekeningen //Jeugd" gezieu?"" //Neen, maar hij teekende voor f50.000 ten voordeele van 't Zeemans-asyl in den Briel." De vrachtrijder van Gorinchem op Oosterhout, die met eeu wagen geladen met 3 kalveren, eenige jonge varkeus en ver schillende koopmanswaren, zich 11. Maandag te Gorinchem aan boord wilde begeven van de veeratoomboot, had de onvoorzichtigheid alleen met behulp vau een jongen, den zwaren wag^n op de boot te laten loopen, met het ongeluk kig gevolg dat hij, den wagen niet kunnende beheerschen, aan de andere zijde van de boot afliep en in de rivier stortte. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren. De varkens werden, daar zij goed konden zwemmen, allen gered, doch de kalveren werden later levenloos opgehaald. De wageu met de overige lading werd, na vele ver- geefsche pogingen, eerst laat in den namiddag met behulp eeuer stoomboot boven water gehaald. Te Oude Pekela (Groningen) is Dinsdag een boerenbehuizinge in zeer korten tijd een prooi der vlammen geworden. De vrouw met hare kinderen hadden nauwelijks deu tijd om te ontvluchten; de eigeuaar was naar Winschoten. Van het vee is slechts één vafken gered. Men verhaalt dat de beruchte Franschman Henri Rochefort eerstdaags te Rot terdam zal arriveeren, en dat aan de logement houders aldaar verzocht ishem met te logeeren of wel dadelijk van zijn verblijf aan de politie kennis te geven. Iu het Duitsche blad, de //Neue freie Presse" leest men: «Rochelort's Lanterne zal te Rotterdam verschijnen, waar Rochefort zich metterwoon zal ves'.igen. Naar men zegt heeft het postkantoor te Rotterdam reeds meer dan duizend brieven met 't adres //Rochefort, poste restante Rotterdam", ontvan gen. 't Is geblekendat 990 van deze gezonden zijn door boekhandelaars eu uitgevers uit alle deelen der wereld. Ieder van hen wil de Lan- terne uitgeven 1" Een merkwaardig proces wordt voor de rechtbank te Toulouse (Frankrijk) ge voerd. In de vorige week trok eene hoos over de landstreek tusschen Barran en Idrac en zoog den vischvijver leeg van een boerweinige oogen- blikkeu later vielen de visschen weer op het terrein van een andereu boer. De eerste vor derde zijn visch terng, maar de ander weigerde en beweerde eigenaar geworden te zijn. De rechter zal de zaak moeten uitmaken. Te Rotterdam is een man, die bezig was met een plafond te witten in eeu huis aan het Tweede Nieuwe Werk, van de trapladder gevallen en onmiddellijk overleden. Heeft het spoorwegvervoer in vloed gehad op het cijfer der paarden in som mige provinciën des rijks? Die vraag moet toe stemmend beantwoord worden, maar die invloed is het meest te bespeuren op het getal huur- en vrachtpaardeu. In zeven provincieu verminderde in 1869 het cijfer van het aantal paarden met 4000 stuks maar hierbij houde men iu het oog dat in genoemd jaar ook 8000 paarden werden uitgevoerd. Later is het cijfer weer vermeerderd door sterker aaufokhet gevolg van zeer hooge prijzen. Men kan het geheele getal paardeu in ous Rijk op ongeveer 250.000 stellen. Het getal ezels namna den aanleg van de spoorwegentoe maar als de belasting op de paarden werd afge schaft zou vrij zeker de hit meer iu dienst wor den genomen. Opmerkelijk is het, dat Gelderland een derde van al de ezels in Nederland heeft. In weerwil van den grooten aftrek vau runde ren uit ons landblijft onze veestapel nominaal en al mogen de spoorwegen hun best doen om de beste exemplaren naar den vreemde over te bren gen de aanfok geschiedt op zoo groote schaal dat de stallen onuitputtelijk sehijnen. Het aantal runderen in ons land mag men vrij op VJa millioen schatten. Het cijfer der schapen vermeerderde in sommige provinciën, en dat zal toenemen, naarmate de hei degronden ontgonnen of aan de boschteelt prijs gegeven worden. Tijdens het woeden der long ziekte nam het getal schapen toe. Moeielijk is het om een aannemelijk cijfer op te geven van het aautal varkensin ons land aanwezig. Hun leven is van zoo korten duur, dat er wel tweemaal 's jaars eene telling behoorde plaats te hebben. In het midden van den zomer en omstreeks Kerstmis heeft het wel een verschil van 200.000 stuks. In eerstgenoemd jaargetijde zou men het totaal cijfer op ongeveer 600.000 kunnen stellen. Jammer is hetdat tegen de bekende varkensziekte nog geen geneesmiddel is gevonden. Arnh. Ct. INGEZONDEN. Licht! Eenige inwoners van Schoonhoven klagen over de tegenwoordige zuinige straatverlichting, vooral iu de Koestraat. Door den toestand, waarin een gedeelte dier straat thans bij het maken van nieuw plaveisel verkeertis eene goededes uoods buitengewoneverlichting niet slechts weuschelijk maar zeer noodzakelijk. Men vestigt daarop met nadruk de aandacht. NAGEKOMEN BERICHTEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden te bepalen dat, met ingang van 18 Juni 1874, deartt. 1,8,4, 5, 6 en 7 van het Kon. besluit van 3 üct. 1873, niet langer va*i toepassing zijn 1°. in de ge meente Polsbroekop het huishet erf en de weidein gebruik bij C. Erkel2°. in de ge meente Lopik a. op het huishet erf en de weidein gebruik bij Johannes Blommestein b. op het huis het erf en de weidein gebruik bij A. de Graaf; c. op het huis, het erf en de weide, in gebruik bij G. den Hartog. De collecte voor het fonds der Bewapende dienst heeft te Meerkerk opgebracht 46.85. Even als ten vorigen jare is die col lecte gehouden door 6 notabele ingezetenen, die zich bereidvaardig tot dat werk leenden. Mocht dit voorbeeld navolging vinden in die gemeenten waar dit geschiedt door gemeeutobode of veld wachter. MADRID, 17 Juni. De Gacefa meldt, dat 12,000 Carlisten onder bevel van Don Alfonso zijn verslagen te Alcora. De zoon van den Infant Henri van Bourbon is in den slag ge sneuveld. Zalmyisaoherij te Ammerstol. A&n deu afslag geweest yau 15 tot 20 Juni: 530 zalmen prijs van 60 tot 75 ets. per half kilo. Ook nog 7 steuren, verkocht voor 5 gulden per stuk. BUMGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 12. tot den 19. Juni 1874. Ovbbledbm W. C. Lobensteijn, oud 21 dagen. J. Wendels, oud 31 jaren. POSTERIJEN. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden, die op schriftelijke aanvrage aan het Postkantoor al hier kunnen worden gereclameerd. 2de helft Mei 1674. 11. vanden Bosch te Oudendijk. J.Hoedemante Utrecht. De Directeur, NAHUU3. Heden overleed te Rijswijk, in den ouder dom van ruim 86 jaren, de HoogKdelGestr Heer J. W. SESSELER, Ridder der Orde van den Nederlaudschen Leeuw, van het Zilveren Kruis en Kommandeur van de Eikenkroon, in leven Kolonel der Artillerie en Oud-Militie-Com- missaris, geliefde Behuwd vader en Vader van W. A. MEIJBOOM. M. J. C. MEIJBOOM - Sessklhr. LEKKERKERK, 13 Junij 1874. (5723) Op verlangen van den overledene zullen geene uiterlijke teekenen van rouw gedragen worden. Heden overleed, na een langdurige ziekte, mijn geliefde Echtgenoot CORN. OUWERKERK, in den ouderdom van 54 jaar, 9 maanden, mij nalatende 4 kinderente jong om hun en mijn verlies te beseffen. Wed. C. OUWERKERK. NIEUWPOOBT, 14 Junij 1874. (5729) Heden overleed te Hardkrwijk na een smar telijk lijden, in den ouderdom van 51 jaren, mijn waarde Behuwdzoon, de Heer W. L. FIJN VAN DRAAT, tot diepe droefheid zijner Echt- genoote, zijn eenig kiud en verdere betrekkingen. C. FIJN VAN DRAAT. SCHOONHOVEN, 17 Junij 1874. (5734) strekkende deze tot eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne ge liefde Echtgenoot GRIETJE van drr HEK, in den ouderdom van 61 jaren en drie maanden. JAN VERMEULEN. AMMERSTOL, 19 Junij 1874. (5735) Mevrouw de Wed. H. GLAZENER-Maas dijk betuigt, ook namens hare Kinderen en Behuwdkinderen, welgemeeuden dank voor de bewijzen van deelnemingbij het overlijden van haren Broeder, den Heer J. G. MAASDIJK, ontvangen. (5727) De Ondergeteekende betuigt haar welgemeeu den dank voor de vele blijken van belangstel ling, bij de ziekte en het overlijden van haar man haar ten deel gevallenen beveelt zich verder in ieders gunst. Wed. C. OUWERKERK. NIEUWPOORT, 20 Junij 1874. (5730) D Publieke Verkooping van Enz., op Donderdag 9 Julij 1874 in hde Drie Henniphomn" te Sch001lb.0V611door den Notaris VOORDUIN- (5741) Bij deze Verkooping kun worden ingevoegd. Heeren Fabriekanten en Kooplieden in Goud en Zilver, of gepatenteerden in dat vak en zij die dat eertijds uitoefenden wordeu uitgenoodigd ter vergadering van de NIJVERHEIDS-VBREENIOIIiO voor GOUD-eu ZILVERSMEDEN, welke ge houden zal worden op Donderdag den 25. dezer, des avonds ten 7 */8 ure, in het He er en- Logement alhier. Het Bestuur van voornoemde Vereemgiug SCHOON'HOVEN19 Junij 1874. (5739) Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven ziet het licht: bevattende 675 vragen ter herhaling en toe passing van het geleerde in de Theorie der Rekenkunde. Eerste Stukje. Prijs 50 Centa. Bij alle Boekhandelaren voorhanden. W. RADDERte Gouderak, vraagt ten spoedigste een bekwaam SCHIL DERSKNECHT. Loon 15 Cents per uur. Brieven franco; liefst iu persoon. (5742) Bij J. P. KAASSCHIETER te Schoon hoven wordt gevraagd, om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, een loon 100 a 125 gulden, benevens kost en inwoning. Tevens verlangt hij een niet meer schoolgaanden JONGEN, om als leerling tot het vak te worden opgeleid. (5740) Van dit beroemde werk verscheen onlangs een nettezeer goedkoope uitgave in twee deelen, bevattende ruim 800 bladz. druks. Prijs in genaaid f3,90, en gebonden m prachtbanden f 4,80. Uitgegeven door S W. N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle boekhandelaren ver krijgbaar. HOLLOWAY PILLEN.Krachtteruggeveode be handeling Het heeft zich alom bevestigd, door eene ondervinding van dertig jaren, dat dese Pillen de zachtst afdrijvende en meest, versterkende geneesmid delen zijn, die tot op den huidigen dag voor het publiek verkrijgbaar zijn geworden. Het is voldoende te zeggendat eenige dosissen van die bloedzuiverende Pillen in «eer vele omstandigheden, verwonderlijke en zeer gunstige resultaten hebben teweeg gebragt, dan wanneer de zieken van dag tot dag zwakker werden en hun Itoestand gevaarlijker wera, zonder nogtans eenige bijzondere ziekte te kunnen bespeuren. De Holiowaj Pillen zuiveren de bronnen des tevens, wek ken den verzwakkenden levensgeest op, verlevendigen de zwakken en de zieken, en beuren degenen die moedeloos zijn weder op. Dit geneesmiddel is voor namelijk aanbevelenswaardig, omdat het aan de men- schen in 't algemeen zeer dienstig is; de zamenstelling er van ontneemt er alle mogelijkheid om eenig nadeel te doen, om 't even in welke omstandighraen het ook zij. Doosjes Pillen en Petjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f 6,75, I 13,50, f 20,50, zijn op fra nco aanvrage con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (5716) 5 Cents het boekdeel per week. op aanvrage gratia verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2