zome 28 jïïnl IT. 268. 1874. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSERf EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. «7. De verwerping der Censuswet. S. W. Sr. VAN jtoOTEN f BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. pc. 71 89 997, 7 verworpen, Deze Courant wordt geregeld* iederep Zaterdag-middag verzonden* Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post dóór het geheele rijk 0,80. 105 157* g- 1869. 94«/4 82’/, 69 292 7a 283 81‘A 65>/a 66«/ie 581 138 «/4 AMe biamBUtMiwlM A4wrW»tifc* ft. 2e Sectie. 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 KIOlHinimi COÜRANT lï, lti 't.- .j -Af f».?W 12»/4 98 89’/4 6 244 235 7, 99V4 99 19 Juni. -7. «7. 96 90'/, 017* 79 7»7. 8771. 99 101% 90 Ó9 «7. 7«l7,. 27 22 1«7. 527. IICHTEH. Hennep, 't geheele gewas 110 per 50 kilo; goeboter 4 et. per half kilo; kaas i 4 26 ct.overloopers f 6 per kilo, nuchtere kalve- a 32,00, lammeren f 12, nieuwe aardappelen f 10 per 100 stuks. Ter markt Aangevoerd 210 partijen; dito f 1,00 4 1,10 p. kilo, biggen voor Engeland 20 ct. per half kilo; nuchtere wol f 1,10 a 1,90. Juni, Aangevoerd; 939 askalveren14 nuchtere meren, 242 varkens, 142 1. 90 ct., 2de qual. 70 ct.; !de qual. 70 ct.; schapen ct., voor Londen 46 tot 2de qual. f 55 en 3de Overmaassohe f4,00 per amsche f 12,75, f 13,50 4 Overmaassche f 11,75 a i 11,50. euwsche f 10,75 a 11,30, Noord-Brabantsche f 10,50 wsche, Flakkeesche en 8,75, dito «omer f 7,50 iwsche en Overmaassche idere f5,20 4 6,20. che f 270 per 2100 kilo. Ondanks de heden gelijk - in het naburige Meerkerk, mm 250 stuks, vrij aan- 220 a 270, mindere qual. a 175, guste vaarten f 100 4 125, pinken föOa 86, voor Engeland van 42 van 6 4 8 weken f446, duurder. boter f 1,00 41,08 p. k. iks. we. Puike nieuwe Zeeuw- rassche f 13,00 4 13,50, nndere en blaUwe f 10,10 en Vlaamsche f 10,50 a Leeuwsche en Vlaamsche ort f 8,40 4 8,70, Over- 10 4 8,20; aomer, nieuwe :maat f 8,20 4 8,60, ge- laassche en Hakkeesche J Voeder f5,00 4 5,50, 9 kilo. Prijs der AdvertentiënVan 1 tót 5 regels ƒ0,00. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaierdags-voormiddags ten 10 ure. punt met c c. u. Ook aan den geest van het eerste gedeelte had hij zich niet vijandig verklaard. Alleen achtte hij de dopr de afdeelingen gewenschte f 28 ais nor- maalcijfer voor het platteland te hoog en meende hij dat men neter f 26 zonde stellen. Met hoop op goeden uitslag werden de open bare beraadslagingen afgewacht. Het ontwerp was nu wel eene transactie geworden, de vrucht van loven en biedenmaar dit was bij dit onderwerp niets vréémds. Men bedenke dat wel. Hoog wordt er dikwijls afgegeven opdat plooien en schikken in de politiek, op dat toegeven van beide zijden en menigeen zegt of zal zeg gen neen het is maar uitstekend, dat zulk een wetsontwerp is gevallenwelk een flink beginsel lag daarin; hoe dikwijls was het gedraaid en gekeerd; zulke halfbakken regelingen kunMen toch niet goed werken. Die zoo redeneeren vergeten tweeërlei. Voor eerst, dat de staatkunde beoogt een voortdu- renden vooruitgang, dat ieder die vooruit wil, eene menigte personen ontmoetdie hem tegen houden en dat hij ai zeer goed manoeuvreert, die zoo zachtjes aan een eindje verder komt. In de tweede plaats zien zij met het oog op dit bijzondere onderwerp voorbijddt de cyjers van een kiestabel voor de censusbepaling inde verschillende gemeenten altijd willekeurig gesteld DRW MAAL wortk wM» zyn eu dtfMand, die al hét willekeurige *-* ontwijken wil, aan het ontwijken kan olijven zijn leven lang. 28 gulden of 26 gulden, dat is eene quaestie van meer of minwelke naar de waarschijnlijkheidrekening misschienmaar zeker nooit naar de regelen der exacte mathesis kan worden opgelost. I)e heer van Reenen en de heer van Keenen is een man van groot ge zagvroeg aan den minister, met welk recht hij voor de eene gemeente dit, voorde andere een ander cijfer had gekozen. De minister moest hem een meetkunstig overtuigend antwoord schuldig blijvenmaar indien de heer van Ree- nen en de minister eens van rol verwisselden zoude de eerste in //willekeur” voor den heer Geertsema niet onderdoen. Welke is nu de groote reden geweest van den val der wet? Eenige, vooral Friesche afgevaardigden waren voor eene verlaging op het platteland bevreesd. Al te goed, want dat is eigenlijk de zaak, kennen zij den invloed, bovenal in Friesland.te platten lande uitgeoefend door de protestantsche geestelijkheid. Hoe lager men daalt, hoe grooter de af hankelijkheid en domheid der kiezers is. Daar om stelden die heeren voor het platteland als normaalcijfer in de plaats van f 2628 gld. voor. De minister wilde echter van zijn oorspronke lijk verlagingstelsel niet afwijken en het amen dement werd verworpen. Misschien is dit zeer jammer geweest. Met het oog op het gevolg althans kan dit gerust worden gezegd en had men eenmaal den stap van f28 gedaan, dqn zoude men later, met de ervaring tot leer meesteres, gemakkelijker tot f 26 zijn afgedaald. In dien zin toch hebben wij van den aanvang af het geheele ontwerp altijd bezien. Wie kies bevoegdheid toekent, doet een stap, die niet volkomen zeker zijn kan en moet dan verder de leertpgen afwachten, welke de ervaring hem geeft. Nu echter het amendement was verworpen, hadden de heeren der kamer gcene andere keuze dan öf de wet geheel verwerpen, d. i. alles bij het oude laten, het belangrijk onderwerp der hervorming Van het kiesrecht te laten rusten, het over te geven öf in de armen van den dood slaap, waar het zoude worden gesmoord öf in de handen eener nog geheel onzekere politiek, die er misschien van alles mede zoudeg kunnen bedrijven. En zij verwierpen de wet. Velen der mannen van het Friesche amen dement, die hun cijfer van 28 niet bepaald hadden kunnen krijgenwilden liever alles laten bij het oude, en overgeven aan het onzekere, dan toe te geven op die f 2,die^in hunne oogen een beginsel vertegenwoordigen. Eerbied hebben wij voor hun gevoelendat census-verlaging op het platteland gevaar konde geven. Maar geen eerbied kunnen wij hebben voor die vasthoudendhe'd, welke, toen het amen dement eenmaal verworpen wasnu, ter wille van die vrees voor een enkel gevaar, alles liet bij het oudeen al die personen in de steden welke ook naar hunne meening kiezers moesten wordenvan het kiesrecht verstoken heeft ge- houuen. Eerbied hebben wij niet voor de poli tieke lichtvaardigheid, waarmede bedoelde perso nen mannen der liberale richtingdoor de wet af te stemmen, wij zeggen nu met dit ministerie hebben doen vallen, maar een onderwerp als de regeling van het kiesrecht in handen hebben gegeven van partijenin wier handen het kies- reent het gevaarlijkste wapen is, dat men hun geven kan. Het votum is echter gevallen. W at wij wenschen zouden Aftreding van het ministerie, regeering door de gecoaliseerde conservatieve en kerkelijke par tijen Ween dat niet, na deze beslissing vooral niet, omdat wij aan die partijen de hervorming van het kiesrecht niet toevertrouwen. Immershoe zoude nu de heer Heemskerk aan bet bewind kunnen komen de mandie in 1869 in zijn amendement eene nog veel uitgebreider verlaging heeft voorgestelddan dje voor welke eene kleine meerderheid in de Kamer thans is teruggeschrikt P Aanblijven van het bewind met de inwij ding eener zoete rust van ettelijke jaren voor Alweder is eene wet verworpen. Alweder is een vraagstuk van buitengewone politieke betee- kenis onopgelost gebleven. Alweder is de beant woording eener quaestie, welke sinds jaren reeds aan de orde was, in het magazijn der uitgestelde, misschien der afgestelde quaestiën bijgezet. Al weder heeft de Tweede Kamer uitgesproken wat zij nieten verzwegen wat zij wel wil. Alweder is eene politieke en ministerieele crisis in het leven geroepen, welker oplossing zeer moeilijk, bij uitstek moeilijk is. Alweder staat mep voor de verwarring, welke zoodanige crisis iu het leven roeptzonder nog den uitweg te ontwaren die uit dien doolhof naar buiten leidt in de frissche lucht, in de gezonde atmosfeer. Alweder is aan de werkzaamheid van verscheiden ministers een einde gemaakt. Alweder zijn allerlei onderwerpen, waarvan men de regeling te gemoet zag, op de lange baan gezetwaar zij öf stil staan öf mis schien onmerkbaar worden voortgeseboven. Droevige tegenstelling na de heerlijke Meifees ten, die het geloof in de politieke kracht van Nederland bij menigeen, ook bij ons weder had den wakker gemaakt. Een kort woord over de beteekenis van dit feit en zijne gevolgen» Een kort woord ook over de wenschen, welke wij er aan vastknoopen wenschen die wij zouden willen dat bij deze gelegenheid krachtig en algemeen werden ge hoord. De regeering had bij haar optreden gezegd dat zij de quaestie der uitbreiding van het kies recht aan de orde zoude brengen. Dat moest zij doen, sinds in 1869 het bekende amende ment van Mr. J. Heemskerk Az., een amende ment, dat eene zeer ruime census-verlaging be doelde, de quaestie aan de orde had gebracht en de opvolgende ministerszoowel als de Tweede Kamer haar aan de orde hadden ge houden. Oude zaken moeten eenmaal worden opgeruimd. Oude vragen moeten eenmaal wor den beantwoord. De regeering had een voorstel gedaan van zeer wijde strekking. Verlaging van het census- cijfer overalin de stéden zoowel als op het platteland. De Kamer had dat voorstel afgekeurd doch eindelijk op een nader onderzoek aangedrongen. Het onderzoek was afgeloopen doch had wei nig nieuw licht ontstoken. Toen had de meerderheid der afdeeling aan den minister eene wijziging van zijn ontwerp in overweging gegeveneene verhooging van het door hem gestelde cijfer voor het platteland en eene grootere verscheidenheid in het census- cijfer voor de steden. De minister was tot het laatste enkele kleine wijzigingen toegetreden. immer^.^" gemaakt. Neen, wat wij zouden willen is anders, is het stellen van een l transactie Herziening van art. 76 der Grondwet. Tot dus hebben de verschillende takken der wetgevende macht, de regeeringen en kamers haar als middel om eene kiesrechts hervorming tot stand te brengen, niet ernstig besproken. Dat was natuuriijk. De bezwaren aan zoodanige grond wets-herziening verbonden, zijn niet licht. Men heeft dus eerst eene hervorming beproefd met behoud van het grónd wettig stelsel. Maar men is er niet gekomen. En zoo zal het altijd blijven. Tegen censuscijfers zijn altijd bezwaren te maken, vooral wanneer men bezwaren maken wil. Wat den eenen te hoog is, vindt de an der te laag. En de organen der openbare mee ning onder de liberalen hebben het genoeg ge zegd, in' honderde particuliere gesprekken heeft -men het kunnen hooren, eene afdoende verbe tering verwacht men van die zijde niet, zonder dat het stelsel der Grondwet wordt herzien en naast het systeem van den census het systeem der bekwaamheid wordt toegelaten. De uitwerking daarvan in bijzonderheden zoude men dan gerust aan de gewone wet kunnen overlaten. Op het oogenblik werken wij dit denkbeeld niet verder uit, maar wij meenen, dat thans, na al dien tegenspoed, dien wanhopig stemmenden tegenspoed, dien de kiesrecht-quaestie ondervond, het groote vraagstuk met groote middelen moet worden opgelost. Och, dat nu eens van liberale zijde die oplossing werd voorgedragen. De libe rale richting zoude daarbij aan hare roeping be ter beantwoorden, dan zij in de laatste jaren ooit heeft gedaan. De oplossing der politieke crisis is dan een voudig. De regeering stelt eene wijziging van art. 76 der Grondwet voor. Wordt zij door de Kamer aangenomen, dan volgt, volgens de bepa lingen der constitutie,eene ontbinding der Kamer. Wordt zij door de Kamer verwotpen, dan volgt ook eene ontbinding, opdat de kiezers over die levensquaestie uitspraak doen, en beslissen tus- schen eene regeering, welke een kraebtigen stoot voorwaarts wil geven aan het staatkundig leven en eene Kamer, welke alles afstemt en de groote vraagstukken maar niet oplossen kan. Wij zouden juichen, indien de politieke crisis van heden de brug was, waarover de staatkunde in Nederland dien ruimen, koninklijken weg uit- glng- Kan de liberale richting daartoe niet beslui ten, dan meenen wij, dat öf zij, öf een kabinet van gematigd conservatieve richting een beschei den voorstel zal moeten indieneü, overeenkom stig den waarschijnlijker! wil van de meerderheid der tegenwoordige Tweede Kamer, tot census verlaging in de steden. Na do te verwachten aanneming daarvan kan dan eene kamerontbin ding met uitblijven, na een verwerpen evenmin. En dan blijft ons de hoop, dat zulk eene ont binding eens een nieuw leven zal gieten in het staatkundig Nederland. Blijft dat nieuwe leven dan toch weg, ja, dan zullen wij moeten wach ten, totdat nationale rampen en tegenspoeden de heilzame reactie zullen hebben opgewekt, die zonder deze maar niet schijnt te kunnen komen. Dat is droevig, maar dat zal dan toch het eenige zijn. Terwijl de commissie van 30 in Frankrijk iu het geheim beraadslaagt over de constitutio- neele voorstellen van PérierLambert, St. Croix en Wallon, en daarbij vermoedelijk aan dat van den tweeden genoemde de voorkeur zal geven, bracht de Kamer de behandeling van de ge meentewet ten einde. Zij deed dit niet, zonder de regeering hier en daar beduidende nederlagen te hebben bezorgd. Zoo werd het eerste artikel, ’t welk den 25-jarigen leeftijd eischte om stem gerechtigd te zijnverworpen en den 23-jarigen leeltijd daarvoor weder in de plaats gesteld. Artikel 11—18, welke aan sommige minderhe den, b. v. de hoogstaangeslagenen in de belas ting eenige privilegies toekendenwerden even- it-quaestie? Ook dat is onmogelijk. I eens verworpen quaestie dringt, om te worden uit-- Hen is gansch iets beginsel voor eene RICBTIER. I- -- !?7« 3 4 8 3 3 3 '98 en 1816. 5 1820. 5 5 5 1862. 5 64 ƒ1000. 5 66^/1000. 5 60 2e leen. 4{ 67/69. 4 59. .3 Rs. 100. f H eiNov. 5 ibr.—Aug. 5 -n.Juli. 5 pr.Oct. 5 500, 1860. 1, 1864. r 6 5 5 6 7 2. 6 4. 6 5. 6 5 4| 3 3 aandeel. f 5 1000. 5 5 r. 5 l.st. 100. 5 nsk. k. /o* eens verworpen en de benoeming van burge meesters door de regeering onvoorwaardelijk aan zich voorbebpuijcnhaar slechts schoor voetende voor een tijdvak van twee j'aren over gelaten. Ten gevolge dier veranderingen ging het wetsontwerp achtereenvolgens over van de handen der meerderheid in de commissie in die der liberale minderheid, tot het eindelijktoen ook de minderheid het liet vallendoor den heer Paris, halve Bonapartist, werd overgenomen. Niettegenstaande de overgroote meerderheid, waarmede de La Rochefoucoulte voorstel tot her stel der erfeiijke monarchie werd verworpen, hebben de legitimisten nog niét alle hoop op gegeven. Op nieuw wenden zij pogingen aan om het tooverwoord te vindendat het koning schap bij de gratie Gods in de oogen des volks verzoent met de constitutioneelc eischen des tijds, doch zelfs de pretendent heeft zoo weinig ver trouwen in het welgelukken dezer pogingen, dat hij weigert zich, overeenkomstig het verlangen zijner getrouwen, naar Parijs te begeven. Uit Pruïson komt het zqer verrassende doch tevens zeer onwaarschijnlijke bericht, dat de Duit- sche bisschoppen on de conferentie, die zij dezef dagen te Fulda houden, aan de regeering de voor waarden zullen mededeelen. waarop zij zich zou den willen onderwerpen. Hun taktiek zou dan al zeer spoedig moeten veranderd zijn. De besluiten uer onlangs te Mainz gehouden Alge- meene Duitsche Kathoheken-veteoniging getuig den nog volstrekt niet van lust tof onderwerping of tegemoetkoming zelfs. Integendeel werden daar alle Katholieken opgewekt in hun verzet tegen de kerkelijk-staatkundige wetten te blijven volharden. To Kissingen wordt op last van den Konihg van Beieren alles iq gereedheid gebracht om vorst Bismarckdie atdaar de baden zal gebruiken recht vorstelijk te ontvangen. De Koning heeft daartoe een gedeelte van zijne hof houding afgestaan. De overeenstemming tusschen regeering en vertegenwoordiging in Hongarije laat nog veel te wenschen overen zal zeker weldra weder op een crisis uitloopeii. De mimster- president wenschte dat men het rapport omtrent de invoering van het burgerlijk huwelyk van de lijst der werkzaamheden zou verwijderende regeering zou dan in de volgende zitting die zaak in een ontwerp regelen. De Kamer besloot echterna een^ zeer langdurig en heftig debat waarin het niet aan insinuaties ontbrakten aanzien van dit verzoek over te gaan tot de orde vaii den dag. Maarschalk de Concho wordt altijd nog door het weder belemmerd in zijne bewegingen tegen de Carlisten in het noorden van Spanje. Hij heeft daarom dan ook van een gedeelte zijner omtrekkende beweging moeten afzien. Zijn leger moet echter tegenwoordig voldoen^ van ammunitie voorzien en omstreeks 50.000 man sterk zijn krachtig genoeg dus om zijne bedreigingen tegen de Carlistischgezinde bevol king van Navarra ten uitvoer te leggen. De Minister vpn Financiën die nog pas on langs verklaarde, dat de gemaakte overeenkom sten omtrent de betaling der coupons Buiten- landsche Schuldvolkomen zonden nagekomep worden schijnt nu weer besloten die overeen komsten te vernietigenwegens daarin voorko mende onregelmatigheden. De dienovereenkom stig gewijzigde tinanciëele plannen der regeering zouden binnen korten tijd worden openbaar gemaakt. Z. M. heeft benoemd tot voor?.. van den polder de Eendracht, gemeente Vianen en Lexmond, J. Mijnliett, Az. In ons vorig nommer hebben wij medegedeeld, dat art. 1 ‘van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet door de Tweede Kamer was verworpen. In de zitting van 11. Woensdag deelde daarop de Minister van Binnenlandsch? Zaken o. a. het volgende mede //Als daartoe door Z. M. den Koning gemach tigd, heb ik de eer te verklaren, dat het wets ontwerp tot wijziging der Kieswet van Juni 1850 door de Regeering wordt ingetrokken. Ik heb tevens de eer daaraan toe te voegen de mede-

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1