f BRIEFWEGEES. SOUVIRBIN ELIXIR. GESCHIEDENIS, DRIEHOEKSMETING. ADVERTENTIËN. HE HUISARTS. s.&w.n. van nootEnT LOBATTO'S LEERBOEK deeling, dat de gezamenlijke Ministers begrepen hebben in de gegeven om standigheden aan den Koning hun ontslag te moeten vragen. -Het adres daartoe strekkende is reeds Zaterdag aan Z. M. verzonden maar de Ministers mochten aan hun besiuit geen openbaarheid gevenzoolang zij uit t berekenen konden dat het ter kennis van Z. M. ion zijn gekomen. Van daar het verzoek aan de Kamer om de beraadslaging over de begrootiog van Marine tot beden te verdagen. Als de Kamer meent nog andere wetsontwer pen waarvan de afdoening haar noodzakelijk of wenschelijk voorkomt, te moeten behandelen de Begeering verklaart zich bereid daartoe mede te werken." Daarna zijn eenige wetsontwerpen in behande ling gekomen en aangenomen. Bij de Dinsdag gehouden verkie zing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amersfoort, zijn ingeleverd 191b biljetten. Uit gebracht op de heeren Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck908, Mr. W. Baron vanGoltstein 822, Mr. G. M. van der Linden 148 stemmen. Tus- sohen de twee eerstgenoemden zal alzoo eene her stemming plaats hebben. Nadat de stemmen in de raads vergadering te Gouda oven het adres van den heer Oudijk tot overname van gronden aan de Ürabrethstruat hebben gestuukt, heeft genoemde heer zijn aanbod ingetrokken. I n plaats van heer F. den Hartog is te Hoog-Blok land tot lid van den Raad ge kozen de heer G. de Jongh. Ten behoeve van den afzonderle ken provincialen waterstaat hebben Gedep. Staten van Z.-Holland in alphabetischen vorm opge maakt de volgende aanbevelingslijst van drie personen voor de betrekking van hoofd-ingenieur van den prov. waterstaat in Zuid-Holland: de heeren K. van Rijn, ing. dei Amsterdamsche kanaalmaatsch.M. Simon Gzu., eerstannw. ing. bij den aanleg van Staatsspoorwegen te Vlissingeu en J. van der Vegt, ing. der lste kl. van 's rijks waterstaat te Briellfe. De algemeene vergadering der Ned. JuriiLtuvereeuiging zal dit jaar worden gehouden te Groningen op 27 28 en 20 Au gustus. Den eersten dag zal «de lijfsdwang," den tweeden dag «de verdediging hij het voor- loopig onderzoek in strafzaken," den derden dag «de aansprakelijkheid "der spoorwegonderne mingen" worden behandeld. De vergadering zal worden gepresideerd door prof. Teilegen. - De Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij heeft het plan opgevat hare lijn te Gravenhage tot Scheveniugen door te trelcken en in het zeedorp een station te p|aatsen. De stukken betrekking hebbeudc op de onteigeningen voor den aauleg van den spoorweg RotterdamArnhemPruisische gren zen, hebben ook te IJselstein ter lezing gelegen en tigeu de onteigeuing der benoodigde gronden zijn aldaar géén bezwaren ingebracht. Het station komt op ca. 800 meter van de kom der gemeente te staandoor de gemeente loopt de spoorweg over een lengte van 2490 meier. Vanwege de concessionarissen zullen de meeste zorgen be steed worden voor het behoud van het openbaar verkeer langs bestaande wegen, voor waterlo zingen waar die door den spoorweg afgesneden wordeuterwijl ook gezorgd zal worden voor de noodtge openingen in ver baud met langs de baan te maken slooten. Voor aanleg van den spoor weg geeft de gemeente IJselstein eene subsidie van f 5000 en afstand van den beuoodigdeo grond der gemeeute. De leaning van f400.000, door het bestuur der Rotterdamschc diergaarde aangegaau is niet volteekend. Het bestuur zal op eeu bui tengewone algemeene vergadering der ledeu mach tiging vragen de vereischte soin ouder hypothecair verband op te nemen. Door de heeren Nievergeld eu Kaptijn is het plau gevormd om aan dc inwo ners vin Gouda chemisch gezuiverd IJselwater te verschatïeu. Daartoe wü men op groud aan den Moordrechtscheu dijk gelegen, inde nabij heid van de zoogenaamde «galg" de noodige gebouwen plaatsen met machinesreservoirs euz. Daar zou dan het IJ sel water chemisch worden gezuiverd eu vervolgens gefiltreerd. D.t gezui verde water zou dan de geheel® gemeeute door gevoerd worden door pijpenwaardoor 't ieder zeer gemakkelijk wordt gemaakt zich zelfs op de hoogste verdieptngeu van de hoogste huizen dit aan te schaffen. Foor het gebruik zal natuurlijk eene gelde lijke vergoeding mueteu worden betaald. De hh. Nievergeld eu Kaptyu hebben aan den gemeenteraad geviaagd het recht om voor rekc- uiug der op te richten Maatschappij een pij- peunet in stadsgrond te mogen leggen en een aantal jaren gewaarborgd te ayn tegen concur rentie. ingeval de gemeenteraad dit «ster voor 'l gebruik der minvermogenden mocht verhingen door middel vnu pompen enz. zou daarvoor moeten worden betaald. Bij eene eventueele verleenuig der cftnefasic, zou getracht worden het kapitaal, noodig voor aanlegexploitatie enz. bijeen te krijgen" door het plaataeu van aandeeleu. Dit kapitaal zou bedragen f 200.000. De te Oudewater bestaande ver- eeuigmg tot het verleeoen van hulp aan be hoeftige kraamvrouwen heeft wodur cane gift van f 00 van 11, M. de Rouingiu ontvangen. Naar de Gondsche Cour. ver neemt, is de heer J. W. WensinJc te Gouda benoemd tot kapelmeester bij het 8#te reg. in fanterie te Arnhem. Volgens geruchten zou teNoor- deloos zich dezer 'dagen een geval van cholera hebben voorgedaan. Dit kan worden tegenge sproken. Wel heeft een inwoner dier gemeente aan cholerine geledendoch deze is reeds weder herstellende. Ten aauhoore van een talrijk pu bliek deed de rechtbank te Rotterdam, in de zitting van Dinsdag U., uitspraak in de zaak tegen notaris P. (in ons vorig nommer medegedeeld). De schuld van den beklaagde aan het 2de feit is niet bewezen geacht, doch wel zijne sohuld aan het Ie, Se en 4e feit, ten aanzien waarvan in den breede werd overwogendat de bewezen daadzaken alle vereischten opleveren voor liet misdrijf van misbruik van vertrouwen en strafbaar zijn vol gens art. 408 van het wetboek van strafrecht. De beklaagde is derhalve schuldig verklaard aan liet plegen van misbruik van vertrouwen, en ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 10 maanden, S geldboeten van f 12,50 of subsi diair S dagen celstraf, en bovendien van zijne bur gerrechten ontzet gedurende 6 jareu na het eindi gen van zijn straf. Diep ontroerd hoorde de beklafc^Üd de voorle zing van het vonnis aandie ruim een uur duurde, en m een deernis waardigen toestand werd hij de rechtszaal uitgeleid. T$n behoeve van het fopds tot aanmoediging eu ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden werd gecollec teerd: in de gemeente Jaarsveld f6,69, Lopik f17,976, Wilhge-Laugerak 4,95. Te Giesen-Nieuwkerk bracht Je collecte op f8,891/,,, te Peursum f 3,9b1/8, te Schelluiuen f2,71. Te Noordeloos fb,23. Te Lekkerkerk f 10.41. Door den gemeenteraad van IJselstein is thans definitief aaugeiiomen de voorwaarde, waarop aan het rijk zal worden overgedragen het onderhoud der Yselwerken c. a., van af Knollemanshoek tot aan den Doorslag te Jutfaas, zijnde eeu uitgestrektheid vau ruim twee uren gaans, tegen afstanddoening der tol gelden zoowel op de vaart door den Hollaud- schen Ysel als op den grindweg naar Jutfaas, waardoor de schipperij zeer zal wordeu gehaat. De komeet Coggia,, den 12 April ontdekt, zal eerstdaags voor het ongewapende oog zichtbaar wordeu. Zij bevindt -zich thans boven den noord westelij ken horizont, in het slerrebeeld der Guatfe. Zoekt men eerst de thans laag aan den Zuidwestelijken horizont staaude schitterende sterreu Pollux (links) eu Castor (rechla), dan vindt men de korpeet ge makkelijk in een van Castor tot de Poolster getrokken rechte lijn. De afstand van Castor is dan dubbel zoo groot als van de Poolster. De dichtst bij de Poolster schitterende ster van het vierkant m den grooteu beer vormt met de komeet en de Poolster een nagenoeg rechten driehoek. Van het laatst van Juni beweegt zij zich tamelijk zuiver zuidelijkde richting naar Pollux behoudend; den 2cu Juli treedt zij ui de Lyux, deu 15en in de Tweelingen en is 15 eu 16 Juli dicht bij Castor en Pollux (westelijk) en verdwijnt dan uit het gezicht. 'Lot den I9eu Juli neemt zij zeer snel aan helderheid toe. In de eerste helft van Juli zal 't een schitterende verschijning aan den hemel zijudaar dau geen maanlicht deu glans verduistert. Den 8en Juli is zij het dichtst bij de zon en wel 13!/a millioen geogr. mijlen er van ver wijderd. Hare verwijdering van de aarde be draagt 20 millioen g. m., op 25 Juni, 16, op 8 Juli 12, op 11 Juli 9, op 19 Juli 6 eu eindelijk op 28 Juli 61/, mill. g. m., waarna zij zich weder van de aarde verwijdert. De gemeenteraad van Dordt heeft besloten tot vermindering van den gasprijs (uu 16 oents) tot 18 cents per kub. Mieter. Naar het N. en Adv. van Gor. met geuoegen verneemt is Mr. Arriëns, rechter in de rechtbank te Goriucliem, bezweken voor den aan drang zijner collega's eu heeft zijn verzoek om ontslag ingetrokken. - Woensdag was het 50 jaren ge leden dat Mr. H. J. vau Buren zich als ad vocaat te Rotterdam vestigde. De Geldersche stoommeelfabriek ie Westervoort is bij afslag gekocht door den heer Duijs te Amsterdam, voor eeu totaal van f 20.800. De gemeenteraad vau Lekker kerk heeft de rekening der gemeente over 1873 vastgesteld in ontvangst f 14,861 in uitgaaf f 13612,99 sluitende met eeu batig saldo van 1123b, UI. De Weener bladen vermelden de aankomst op den 2lsteu dezer van de Koningin der Nederlanden in de Boheemsclie badplaats Marien bad. De geueesxundige leiding der bad kuur van 11. M. is aan den badarts Dr. Purges opgedragen. Hut aantal badgasten te Manenbad bedroeg den 20sten Juni reeds nagenoeg 3000. Op den verjaardag van H. M. de koningin is van wege de ouders der leerlingeu aan de openbare school te Leerdam den hoofd onderwijzer J. Fabnes een prachtige voltaire cadeau gedaan, uit erkentelijkheid vow de wijze, waarop hij met de jeugd het jongste kronings feest heeft gevierd. Door de leden der feestcommis sie te Lekkerkerk is aan Mej. Boon, die met zooveel inspanning het feest gedurende deu op tocht (20 Mei 11.) heeft opgeluisterd, een prachtig cadeau aangebodenbestaande in een kerkboek met gouden slottevens was er op bevestigd een goudeu plaat met toepasselijke inscriptie. In den polder öerkenwoude is men met het oog op den aan te leggen spoor weg begonnen met het peilen van de diepte dar vaarten en sloten. De Commissaris des Konings in de prov. Zuid-Holland heeft deze week ver schillende gemeenten van de Alblasserwaard bezocht. 8TAD8NIEUWS. Schoonhoven, 27 Juni. Bij de op 11. Woensdag plaats gehad hebbende aanbesteding var. het bouwen eeuer onderwijzers-woningop een terrein bij de gewezen Lopikerpoortzijn slechts twee inschrij- vings-biljetten ingekomen en wel van den heer C. H. de Pater alhier, voor f 6693 en van den heer W. van der Roest te Oudewater, voor f 6886. Op de stukken, betreffende deu spoorweg Rotterdam-Schoonhoven-Arnhem die voor de belanghebbenden van 20 Mei tot 24 J uni op de gemeente-secretarie hebben ter inzage gele gen zijn hoegenaamd geeue bezwaarschriften in gekomen. WATERSCH APS- EN POLDER-BERICHTEN. Op 4 Juli a. s. zal te Gorin- chern in den Doelen eene gecombineerde verga dering gehouden worden voor do gemeene be langen van de Hoogheem raadschappen "de Al blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe"en vde Vijt-Heereulanden. In die vergadering zul len de rekenuig van ontvangsten en uitgaven over het dienstjaar 1878-74, en de begrooting voor het dienstjaar 1874-76 in het openbaar behandeld worden. Ten gevolge van eene aankondi ging had er deze week veoe vergadering van ingelanden vau den polder Berkenwoude plaats om zoo noodig opgave te doeu van sommige lasten, die er noodwendig bij de aan te leggen spoor ontstaan zullen. Hoofdingelanden van het Hoog heemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we", zullen op 2 J uil a. s. te Uormchem vergaderen tot het doeu eener voor- diachl aan den Koning van drie personen voor de betrekking van Hoogheemraad, opengevallen door het overlijden vau den heer J. vau Haat ten, te Shedrecht. Op 2 Julia. s. zal te Gorinchein eene vereenigde vergadering gehouden wordeu vau het Hoogheemraadschap «de Alblasserwaard met Arkel beueden de Zouwe" ter behandeling van eeu vuorstel vau Dijkgraaf en lloogheem- radeuom de geldenuit de besteding vau ver schillende werken overgehouden, en de som van f 3UUU,voortgesproten uit deu verkoop vau de eigendommen onder Papendrecht, bekend ou der den naam van bet Oude Hulpgat, aan ie wenden tot het maken van Steengloouugen en een paar kleine Aardewerken. Tot secretaris van de vereenigde polders Ameide Tieuhoven en Middelbroek is gekozen de heer B. J. Bedde te Meerkerk. LANDBOUW-BERICHTEN. De landerijen van wijlen Mej. Anna Slingerland, te Meerkerk groot ongeveer 37,86 Ha., ziju gisteren bij publieke veiling ingezet voor f 83805. Dinsdag 11. is te Ameide een kleine appelenboomgaardnagenoeg een halve bunder groot (41 roeden), en gelegen binnen de kom dezer gemeenteingezet voor de belangrijke som van ruim f 8000. In de afgeloopen week werd in de gemeente Lopik de besmettelijke longziekte wederom in een geheel nieuwe koppel geconsta teerd zoodat het aantal verdachte koppels thans 6 bedraagt. Sedert 20 Juni 11. werden 2 runderen onteigend en afgemaakthet geheele aantal ont eigende en afgemaakte runduren, bedraagt sedert p°. Januari 73 stuks. Men schrijft uit de Alblasser waard: Kenmerkten zich de eerste dagen van deze maand door buitengewoon fraai lentewederde daarop volgende droogte en de schrale wind die sedert den I Idea uit het noorden begon te waaien, brachteu daarin een ongunstige omme keer te weeg. Na zonsondergang vooral daalde de thermometer aanmerkelijkeu waren de nach ten zeer koud. Graan, hennep, boouen, erwten eu meer andere gewassenhadden behoefte aan regen. Het gebrek daaraan verhinderde ook de kersen de veria ugde grootte en hoedanigheid te verkrijgen. Het blad van veel vruchtboomen heeft geleden en van zijn frischheid verlorenterwijl zich meer eu meer de luis begint te vertoouen ten gevolge van de droogte. Door nachtvorsten is in deze waard, gelijk dat in andere streken vau ons vaderland wel het geval wasniets be dorven. Het voorjaar was voor het gras alhier zeer gunstig. De hooibouw is dan ook voor deel ig en het hooi wordt goed binnengehaald. De regen, in de laatste dagen gevallenhoezeer uiet overvloedig, was over het geheel hoogst welkom. Ook voor de aardappelen, die er overi gens goed bijstaan is dip noodig. Dat in den laatsten tijd in den veehandel belangrijke kaken gedreven zijn, kan o.' a. blijken uit het feitdat de heer S. Poot, veehouder te Beukelsdijk (onder Overschie), aan een Belgisch handelaarsedert primo December 11., van zijne stallen heeft verkocht 338 stuks vette ossen voor eene gezamenlijke waarde van f 108.600, waarvan de laatate 130 stuks in één koop tegen f 326 per stuk. KERK- EN SCH00LNIEÜW8. Beroe.pen te Kampen Ds. J. Knap J.Jz., te Kralingen. De kerkeraad van Gouderak heeft toezegging van beroep gedaan aan Dfl. T. de Hoog te Sluipwijk. Naar men verneemt heeft Ds. K. E. van Griethuijsen te Noordeloos voor het be roep naar Heukelum bedankt. Ds. W. van den Bijtel te Mont- foort heeft bedankt voor het beroep naar Makkum. Ds. W. Zegers te Gonncheni heeft voor het beroep naar Vollenhoven bedankt. Aangenomen het beroep naar Waarder door den heer H. Groene vela. Bedankt voor Wilhi» en Gapinge door den heer T. J. Ringeling, cand. In de vergadering van de clas sis Gouda, op 11. Woensdag, zijn tot leden van het classikaal bestuur herkozen de heeren J. M. wan W&laem predikaat te LekkerkerkL. S. P. Dupper, oud-ouderling te Vianen en S. E. van Nooten oud-ouderiiug te Schoonhoven en tot secundi dezer ledende heeren F. C. P. W. Meijlinkpredikant te Vianen, D. Ruiter, ouderling te Gouda en J. W. A. Roijaardsoud- oaderling te Gouda. Tot secuudus-lid in plaats van deu heer A. H. Overman (vertrokken van Sluipwijk) werd gekozen de heer W. H. Lut- tenberg, predikant te Waddinxveen. In het Gor. Weekblad leest men Op de Woensdag te Dordrecht gehouden Classikale Vergadering heeft de confessioneelu partij weder belangnjke overwinningen behaald. Tachtig leden waren er tegenwoordig: 39 predikanten eu 41 ouderlingen. In plaats van den heer Sluiter, pred. te Dord recht, die niet weder in aanmerking verlangde te komen, wprdna twee vrije stemmingen, waarbij geen volstrekte meerderheid was gekre gen, tot Voorzitter van 't Classikaal Bestuur gekozen de heer Loeft', pred. te Dordrecht, die 40 stemmen erlangde. Op den heer W. Zegers waren 39 stemmen uitgebracht. Opmerkelijk, dat voor deze benoeming twee orthodoxenmannen van dezelfde nohting, elkan der de zegepraal betwistten I De heer vau der Kuijp, pred. te Süedrecht, die zoowel door de confessioneele als door de liberale partij tot candidaat was gesteld, werd met aanzienlijke meetderheid van stemmen her kozen. Den heer de Pecker, aftredend lid, werd de zege betwist door zijn jongeren ambtgeuoot vau der Horst. Verkreeg bij eerste stemming de heer de Pecker 38 en de heer van der Horst 35 stemmenbij tweede stemming verkreeg de heer van der Horst de volstrekte meerderheid, die, nu verkozen, de benoeming aannam. In plaats van den heer Potvliet, aftredend lid, werd tot Classikalen Ouderling verkozen de Ouderling Stronck, te Dojdrecht. De heer De Jong, door wiens vertrek van Hardinxveld eeue plaats was opengevallen, werd vervangen door den heer Loois, pred. te Hoog- Bloklaud, voor wien de heer vau Oostenpred. te Puttershoek, der liberalen candidaatde vlag moest strijken. Als secundi werden herkozen de heeren Zegers, Zijnen, Van Spall en Luyt, en gekozen de heer N ïjhuis, te Qoudrinan. Zeker zouden de confessioneelen meer roem bij hun overwinuingen hebben ingelegd, bijaldien de door hen aangewende pogingen om hunne can- didaten er door te krijgen, even edel als ijverig waren geweest. «Beter"'t zijn de door een fatsoenlijk or thodox predikant na den afloop der vergaderiug gesproken woorden «beter met eere te vallen dan schandelijk te overwinnen." Van de onbetamelijke pressie, vau confessioneele zijde op de stemming geoefend, van het schan delijk misbruik, van «de Heere", gemaakt, zijn de sprekendste bewijzen voorhanden. Tot hoofdonderwijzer te Nieuwer- kerk a/d IJsel is benoemd de heer D. deu Hol lander, hulponderwijzer te Uellevoetaiuis. De gemeenteraad van Streefkerk heeft ongevraagd hel traktement van den hulp onderwijzer J. de Visser, met ingang van 1 Jan. ji., vau f 45U op 1'475 gebracht, en besloten het met 1 Jan. 1875 tot f 5U0 te verhoogen. Het examen voor hoofdonder wijzer aan de tweede Oueubare School voor ge woon lager onderwijs te Ifckkerkerk had gisteren plaats. De schoolopzienerde lieer JBroedelat, werd geadsisteerd door de heeren M. li. Kluitman vau Gouda en J. Verboon van Krimpen a/d Uael. Van de 35 aolicitautenwelke zich hadden aange meld, waren er 24 opgekomen. GEMENQDE BKBICHTEN Woensdag-morgen had te Gronin gen een vreeselijk onheil plaats. Een steiger, geplaatst voor het huis van den Commissaris dea Koningswaarop verscheidene werklieden bezig warenis gebróken tengevolge waarvan drie werklieden naar beneden stortten waarvan er één oogenblikkehjk den geest gaf. De twee anderennaar het stadsziekenhuis overgebracht verkeeren in levensgevaar. Tegen den aannemer van het werk is de gerechtelijke instructie aan gevangen. De berichten omtrent de haring vangst zijn uiet zeer gunstig; het weder was koud en guur. De eerste haringjager had den 16en dezer nog slechts één ton haring aan boord. Te 'sBosch wandelde een kinder meisje van ongeveer 18-jarigen leeftijd met een slapend kind van eenige maanden op den arm. Bij ongeluk liep haar eene vrouw tegeu het lijf, waardoor zij 't Kind uit den arm liet glippen dat met het hoofdje op de steenen neerkwam eu op de plaats dood bleef. In de gemeente Utrecht worden door Amsterdamsche stokers de zwarte bessen voor circa 17 ets. de 5 hektogr. opgekocht. Men wil, dat de Londensche Ti mes ten behoeve van haren Paryschen bericht gever zich voor 350U pond sterling de uit sluitende beschikking heelt verzekerd over een telegraafdraad tnsschen Londen en Parijs. Dit is zeker, dat het blad sedert eemgen tijd da gelijks een telegram uit laatstgenoemde stad behelst, dat twee van hare kolommen beslaat. Op de kermis te Zelhem kwam een boerenknecht bij een zoogenaamdeu waar zegger. Nadat deze hem had gezegd «het jaar, waarin hij was geboren, dau dag, waarop hij zal sterven," en nog zooveel meer, en toen betaling vorderde, antwoordde hem het boertje: «Hoe, gij weet het verledene, het tegenwoor dige en de toekomst jong, wèt je dau nie, da 'k geen geld hebP Loop noa oe grootje, ge bint en bedrieger!" In den vroegen morgen van deu 29sten dezer heeft de persoon van K. D., bouw man te Oud-Alblas, welke lijdende was aan krank zinnigheid, zijne bewakers weten te ontsnappen en door verdrinking m deu Graafstroom een einde aan zijn leven gemaakt. In de Vereenigde Staten wordt meer en meer gebruik gemaakt van ijzervijlsel en anderen afval van ijzer, tot bemesting vau pereuboomendeze wijze van bemesting moet veel bijdragen tot de gezondheid der boomen en hun vruchtbaarheid zeer verhoogen. In den nacht van Zondag op Maandag is zekere P. S...., te Gonuchem onder hevige kramppijnen plotseling bezweken. De ongelukkige was zeer verslaafd aan net gebruik van sterxen drankzoodat "men het misbruik hiervan als de oorzaak van zijn dood beschouwt. Woensdag-middag brak boven Steenwijk een hevig onweder uit; de bliksem trof den groeten toren der Herv. kerk eu eeu oogenblik later sloegen de vlammeu uit de spits, die geheel vernield werd. Door spoedig aange brachte hulp gelukte het aan eenige wakkere personen den brand ui ziju verderen voortgang te stuiten. (Van de drie torens te Schoonhoven zijn de twee die aan de gemeente toebehooren met van bliksemafleiders voorzien. Wanneer zal de ge meeute het loffelijk voorbeeld van het R. K. kerkbestuur, dat op deu toren der nieuw ge- buffet en vóór jufvrouw Cottard de beweging van den man bemerkt badhad hij haar een mes steek in de borst toegebracht. Daarna wi*t de moordenaar het huis te ontloopen, doch juist dat hij in een dwarsstraatje zou verdwijueu werd hij door de hem uagesuelde gasteu ge grepen. Voor de politie gebrachtzeide hy te heeten Henn Thonvirt23 jareu oud en be diende in een magazijn te zijn. Over zijn mis daad gaf hij geen berouw te kennen. Als oor zaak van zijne daad gaf hij opdat het hem eene behoefte was iemand te dooden had hij haar niet getroffendan zou hij eeu aader gekozen hebben. Reeds laugen tijd had hij dat plan bij zich zei ven gevormd en nu kon hij er niet langer weerstand aan bieden. Toen hij bij zijn slachtoffer gebracht werd bleef hij onver anderlijk en zeide niets anders dan «Het is wel ongelukkig, dat zij juist voor mij moest staan het was eeu mooi meisje." Thonvirt is daarop naar de gevangenis overgebracht. Omtrent de ontvluchting vau Ro- chefort uit Nieuw-Caledonie geeft een Fransch blad het volgend verhaal: De voorbereidselen voor de vlucht waren in Februari begonnen. Jourde was in dieust bij een kolonist in Numea. Hij bezocht zijn drie vrienden, Rochefort, Pain en Gronsset, die ziek op 't schiereiland Dncos bevonden, en dezen deelden hem mede, dat zij plannen tot outvluch- ting hadden beraamd. Men kwam overeendat men zich in betrekking zou stellen met deu kapitein van een Engelsch schip, dien men, als hij de behulpzame hand wilde bieden, da delijk een kleine som zou geven en een groo- ter beloouing, zoodra hvj de vluchtelingen in Australië had overgebracht. Veertien dagen later kwam Jourde op Ducos terug eu deelde Rochefort en den overigen mede dat kapitein Law zes vluchtelingen voor 10.000 francs aan boord wilde nemenmits hem dade lijk 2000 fr. ter hand werden gesteld. Dit voorstel werd aangenomen, 't Was voorGran- thille, Vaiilière en Jourde, die zich op Numea bevinden, gemakkelijk het Engelsche schip te bereiken. Voor de anderen echter was 't moeie- lijker, daar er ruim drie uur zwemmens noodig zoude geweest zijn om bij 't scbip te komen, dwars door de koraalriffen heen. Men besloot dus, dat Jourde eu zijn beide makkers de mede-vluchtelingen in een boot te gemoet zouden roeienzoodal zij slechts een klein eind zwem mens zonden al te leggen hebben. Eeu boot werd spoedig gevonden. Grauthilie was in dienst vau een koopman Dussert en moest dagelijks levensmiddelen per boot naar Ducos brengen. Des avonds tegen acht uur ontdedeu Roche fort «n »jb beide makkers zich van hunne klcercn en begaven zich te water zouder dat lemanAhét bemerkte. Het regen dikke wolken bedekt. Hieraan dankten zij het, dat de schildwacht niet bij de gevangenis ge posteerd was, eu een patrouille, die 't strand pusseerde, tien niet bemerkte. Zij bereikten spoedig de plaats waar Jourde hen zou komen afhalen. Gruusset en Pain hadden zich de oorsl eu de armen bezeerd aan de scherpe koraal riffen, terwijl Rochefort eeu vnj diepe woude in de zijde had gekregen. Zij zetten zich op de klippen neder eu na een kwartier wachtend kwam de boot. In een oogeublik waren de G. O., arbeider, wonende te Nieuwpoort, wegens i beleediging inet woorden van een bedienend beambte iu functie, tot geldboete van f 8, subs. 1 dag gevan I genisstraf, c. e. K. B.f arbeider, wonende te Giesendaui, wegens j beleediging met dreigementen tegen een bedienend be- i ambte in functie, tot geldboete van f8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, c. e. G. Vv., stukadoor, wonende to Gorinchein, wegens moedwillige mishandelingtot geldboete vau f 1sub- I sidiair 1 dag gevangenisstraf, c. e. P. v. d. V., arbeider, wonende te Gorinchein, we gens verbreking van afsluiting, (bet inslaan van glas ruiten), tot geldboete van f3, sub. 1 dag gevange nisstraf, c. e. In de zitting der arrond -rechtbank te Rotterdam van Dinsdag stond o. a. terecht: H. L. B., oud 28 jaar, wonende te Berg-Ambacht, beschuldigd van te hebben ontvreemd een zilveren knipje met 4 gouden ringen, 1 oorbel, circa 2 gulden kleingeld, eu een brief met bet adres J, B. Eiscli 2 maanden gevangenisstraf cellulair. Over acht dagen uitspraak. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzittingen van 16, 23 en 26 Juni 1874 zijn Veroordeeld: I. T. v. A. te Schoonhoven, H. V. te Haastrecht, J. B. te Ouderkerk a/d IJsel, IV. v O. te Gouda, A. C. te Goudater zake de overtreding van zich als voerman of geleider van een njtaig op den openbaren weg niet steeds bij zijne trekdieren te bevinden in staat om die te besturen en te geleiden, ieder in eene geldboete van drie gulden, ten bate van versohillende gemeenten, met subsidiaire gevangenis van een dag voor ieder, en in de kosten. 2. Jd. B. te Moordrechtter zake de overtreding van het baggeren uit eene rivier, ter plaatse waar geene oeverwerken bestaan, binnen den afstand van twintig el gemeten uit de oeverlijnin e'ene geldboete van 10 gulden, met subsidiaire gevangenis van twee gen, en in de kosten. 3. C. v. V. te Krimpen aW Lek, ter zake de over treding van honien, dienende tot bet trekken van wa gens of karren, niet van eenen behoorlijken muilkorf te voorzien, in eene geldboete van drie gulden, ten bate van de gemeente Lekkerkerk, met subsidiaire gevangenis van een dag, en in de kosten. 4. G. H. te Stolwijkter zake de overtreding van eens anders vischwater te bevisscben, zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning van den eige naar of rechthebbende, in eene geldboete van mie gulden, met subsidiaire gevangenis van eeu dag en in de kosten. P. v. V. te Krimpen a/d Lek, als voren. 6. L. v. D. te Haastrecht, Ier zake de overtre dingen van het bevisscben van eens anders visch water terwijl het met ijs bedekt was, zonder vergunning van den eigenaar of rechthebbende en zonder toestem ming van den Commissaris des Konings in de pro vincie in twee geldboeten ieder vfcn drie guldenmet subsidiaire gevangenis van een dag voor iedere boete en in de kosten. 7. A. 8. te Gouda, ter zake de overtredingen van eens anders vischwater te bevisscben, terwijl het met ijs bedekt was zonder voorzien te zijn van eene daartoe bei rekkelijke akte, van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of fcenthebbende en zonder toestemming van aen Commissaris des Konings m de provincie, in twee geldboetA* '■Óhc van dne en eene vijf van gulden, met subsidiaire gevangenis en de hemel was inetf. van een dag voor de eerste en twee dagen voor de 1li tweede boete, met verbeurdverklaring van de in be- genomen aalschaar en van de gevangen visch, Bevallen van eeu Jongen R. VALK, |eb. van db Bunt. SCHOONHOVEN, 24 Junij 1874. (6744) Eenige Kennisgeving. Bevallen van eene Dochter J. II. van dxr GOOT, geb. Ghki'P. bClIOONIIOVEN24 Juni 1874. (6743) Den 21 sten Ji'M ontsliep, tot mijne diepe droefheid, zacht en kalm, mijne geliefde Doch ter CHRISTINA OATH A RIN A, in den jeug digen leeftijd van ruim 29 jaren. C. MONTAUBAN. Hartelijk betuig ik mijnen dank aan allen, die gedurende haar ziekte zooveel hebben Bij gedragen om haar lijden te verlachten, (5767) C. MONTAUBAN. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het overlijden van onzen jougsten Zoon LEEN DEBT, in den ouderdom van ruim 18 jaren. Een kortstondig lijden maakte een einde aan zijn jeugdig leven. Zijn diepbedroefde Ouders, J. van DAM. M. W. van DAM - Pkerboltk. SCHOONHOVEN 28 Junij 1874. O "(676fi) Nette BRIEFWEGERS, waarmede men tot 60 Gram wegen kan, zijn ik 75 Cents te be komen in den Boekhandel van S. W.N. van NOOTEN teSchoonhoTeii. Alom verkrijgbaar Gids en Raadgever bij verschillende ziekten en ongesteldheden van den Mensch. Voor Ne derland bewerkt door G. van dke Schkavt. Prijs 60 Cents. bouwde kerk een afleider deed plaatsenvolgen ^rie vluchtelingen uan boord. Zij kleedden zich Op Texel is W oensdag - m i d da een matroos vau het mstructievaartuig V ulkaan'^ door het afwijken vaD een kogel bij het schijlschie- ten met pistooldoodelijk getroffen. Een zeer eenvoudig en zuinig middel om paarden voor muggen enz. te vrij waren wordt door den heer Perret, apotheker te ALoret (Frankrijk), aanbevolen. Men heeft de diereu slechts met gestolde launerolie iu te wrijven. Vijf lood ziju voldoende, om een paard voor drie dagen te beschermen. Het ge- Druik is met geenerlei nadeel verbonden; de licht prikkelende werking is voor de huid zeer gunstig eu bevordert dea glaus van het haar. TeKjérnin, dep. Finisterre(Frank- rijk), xs de vrouw van eeu spoorweg-baauwachter het slachtoffer barer menschlieveudlicid geworden. Deze vrouw had de wacht en zag, terwijl de trein iu vliegende vaart kwam aansnellen, een kind op deu weg. Slechts aan haar gevoel ge hoor gevende, vergeet zij alle gevaarsnelt den weg op, grijpt nog bij tijda het kind, dat zij met krachtige hand ter zijde van deu spoorweg werpt, doch valt zelf tengevolge dier beweging achterover en voor zij Kou opstaau, was de trein haar genaderddie haar geheel verpletterde. Garibaldi is zeer ziek. Hij ont vangt slechts zijne meest vertiouwde vrienden. Van den 7eu tot den 21en dezer zijn te Hardinxveld van verschillende vissche- njen aan de markt gebracht 337 stuks zalmen, wegende van 8 tot 27 halve kilogr.; prijs per half kilogr. van 45 tot 70 cent. In de rue Cujas te Parijs is eeu kleine restauratie, bewoond door Üauthier, zijne vrouw en zijne zuster. Daar komen gewoonlijk de weinig bemiddelde studenten van liet Quartier Latin hun middagmaal gebruikeu. Dezer dagen trad eeu man, uiterlijk een werkman, het buis binnen en Vroeg het een eu anderiu het buffet stond de zuster van üauthier met eene jufvrouw Cottard; verschillende tufeia waren door gasten bezet. Eensklaps staat de onbekende op, gait naat het snel aan en men voer naar de Peace-Comfort Ease, het Engelsche schip. Op een tiental meters van het schip gekomen, stietten zij op een boot, waarin zich soldaten bevonden, die waarschijnlijk zouder verlof de kazerne hadden verlaten. Verscheidene van hen schenen dronken. Het gevaar was groot, maar Rochefort wist het te verijdeleu. IJLij stuurde regt op het vaar tuig aan en de soldaten, die waarschijnlijk meen den, dat hun chefs zich in de boot bevonden maakten zich uit de voeten. Eindelijk bereikte men het schip, en dezes vluchtelingen stegen langB de ladder omhoog. Bij 't aanbreken van den dag werden de vluch- telingen verborgen, daar men den loods ver wachtte, die het schip in open zee zou brengen. Daar er windstilte heerschte, was het schip, dat het schiereiland Ducos moest passeeren, uiet voor 11 uur buiten de Fransche wateren. Zoodra de loods het schip had verlaten, kwamen Ro chefort en zijn makkers op het dek. Zeven dagen later bereikte men New-Caatle, vanwaar men over Noord-Amerika naar Engeland is vertrokken. Rochefort zal zich niet naar Nederland, maar naar men benclu naar Zwitserland be geven. By vonnissen der arrondissements rechtbank te Gorincbem, rijn Dinsdag veroordeeld. J. C. P., huisvrouw van S. V., wonende te Ever- dingen, wegens moedwillige mishandeling; tot 15 dagen eeiuame opsluitiug, geldboete van fa, subs. 1 dag gevangenisstraf, c. e. J. B, molenaarsknecht, wonende te Nieuw-Lekker- land, wegens beleediging met woorden en dreigemen ten aan een bedienend beambte in functie, toe geld boete van fS, subs. 1 dag gevaugemaatraf, c. e. J. L., bouwxuau, wonende te Bleskeusgraaf, wegens moedwillige mishandeling, tot 3 dagen eenzame op sluiting, e. e. D. D., bouwmausknecht, wonende te Bchoonrewoerd, wegens moedwillige verwonding, tot 6 maanden een zame opsluitinggeldboete van f bsubs. 1 dag ge vangenisstraf, c. e. K. v. K, arbeider, wonende te Sliedreoht, wegens moedwillige mishandeling, tot geldboete van f3, subs. 1 dag gevangenisstraf, o. e. de kosten. _l. J. V. te Oudewater, ter zake de overtreding van eens anders vischwater te bevisschen zonder voor zien te rijn van eene daartoe betrekkelijke akte en van een schriftelijk bewijs van deu eigenaar of recht- SCHOONHOVEN. Cents het boekdeel per CATALOGUS op aanvrage gratis verkrijgbaar. Het door my in 1835 in algomeen gabruik gestalde Het voorschrift van dit middel is gevonden mém de nagelaten papieren van den beroemden Zweedachen Ge neesheer YEHNET.die in den hoogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overleden, terwyl desrelfs vader en grootvader den leeftijd van Honderd Twaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was eeu familiegeheim, waarover bij lick ia Oeser voege uit laat anti het dagelijksoh gebruik van dit LIKEUR wordt het langleven van dit geslacht met regt toe geschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de met subsidiaire gevangenis van ecu dag voor iedere boete, met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen aalschaar, en in de kosten. u *e Willige-L mgerak, ter zake sub. 1 ver meld, na bij. vonnissen van het kantongerecht te Schoon hoven, van den 8'den September 1873 en den 21ateu April 1874, wegens overtreding bij bet wetboek van strafrecht gemeld, binnen de onderhoorigheid vau ge zegd kanton begaanveroordeeld te zijntot eene gevangenisstraf van drie dagen en in eeue geldboete van vier guldenten bate van de gemeente Uaaatrecl/t, met subsidiaire gevangenis van twee dagenen in dé kosten. .-_ —o-vw— Bco«,u...»tu. i/i.- uuuuci uuueriiuuui vooriuureuu ae eooenae, in twee geldboeten ieder van drie gulden, j gezondheid, zonder dat men eenitr ander geneesmiddel met subsidiair» ..a... i nooll Bder|atujg behoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aaudoeningeu der zeDuwen weg, benevens alle onreine en alymach- tige stoffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, als ook zuur, scheele hoofdpijn A oprispingen, het doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verligt de watenochtigea en bevordert de raaandelijksche zuivering der wtouWen, geneest den witten vloed en geeft de gezonde gelaats kleur en bij vermagering het verloren vleescb weder, en purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding in het Iyf, en u alzoo van groot nut voor obatruc tien of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschenpoozende- of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven, is overbodig, want in één woord: Het is de herstelling der menBchelijkc natuuromdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig Werkt. Prijs per Flacon 50 en 30 Cents. Met gebruiksaanwijsing alleen echt verkrijgbaarte Schoonhoven, b(j de Wed. WOLFF Z. te Gouda, A. Wolff; Utrecht, R. W. 8nu, Drog., Vreeburg; va» Spanjb, Steenweg; Gorinchein. Ade- laab&Co.; Dordreobt, A. P. DaLAHDSUEta; Vianen, Wed. Hoooendooen. J. P. G. GKLAÏÏPP, Genees-, Heel- en Verloskundige, te Nienwer-Airivtd, en Corresponderend Lid van het Geuootschap ter Bevor dering van de Genees Heel-, Verlos-8cbei- en Natuurkunde. (5749) NAGEKOMEN BERICHTEN. Aan de Utrechtsche hoogeschool werd gisteren bevorderd tot doctor in de rech ten de heer S. J. Lagerweijvan Woerden, na verdediging van een Acadennach proefschrift de geconstitueerde gemeenschap, volgens art. 182 B. W., iu het voormalige en hedendaagsche recht. TRIEST, 26 Juni. Volgens officieel bericht is te Mordi, gebied van Benghasi, in Tripoli, de pestmet verschijnselen van builenuit gebroken. De maritieme autoriteiten alhier en te liume hebben daarop onmiddellijk maatre gelen genomen tegen den invoer van prodyeten en goederen uit de regentschappen Tripoli en Tunis. Rj£LAME. vestigen de aandacht onzer lezers op de iu ons blad voorkomende advertentie betreffende de PREMIfi LEEMING der R. K. KERK te ÜuUenbotch, welke wij als zeer voordeelig en uiterst soliede gerustolijk aanbevelen. De eerste groote Premietrekking heeft reeds plaats op 3 Augustus aaustaande, als wanneer er prij zen zullen wordeu uitgeloot van 10,900, 1000, 500 100 gulden enz. BUKGEKLIJKC STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 19. tot den 20 Juni 1874. Gsbobüü: Maria Lucretia Margaretba, ouders H. van der Goot en J. H. Greup Martunu Authome, ouders J. Valk en R. van de Bunt. Marregretba rieternella, ouders J. Kooiman en T. de PJeijt. Gztoou wo: A. Zwijnen burg met B Groen Oviriju)**; C. C. Monteban, oud 19 jaren. L. van Dam, oud 18 1 Door S. W. N. van NOOTEN te Schooi», hovbn is uitgegeven: door THEOD. JORISSEM, Hoog leeraar te Amsterdam. Twejpde druk, her zien en tot op den tegen wóordigen tijd bij gewerkt door Dr. O. J. DOZY, Leeraai aan de Hoogere Burgerschool te Deventer. 268 bladz. druks in groot-octavo. Prijs ƒ1,90. der Rechtlijnige en Bolvormige Derde druk, bewerkt en vermeerderd door P*. P. VAN GEER, Hoogleeraar Groot-octavoniet 6 uitth l'rijs f 2,25,

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2