MEUBILAIRE GOEDEREN. REKENKUNDE, \m- OF ZLLRmOOP ADVERTENTIËN. EEN HUIS, KRAMERS' REKENVRACEN, tegen de Kinkhoest, telegram, dat, echter sedert door de Germanm is tegengesproken, meldde deze week, dut be middel wijs voob tellen naar Berlijn gezonden wa ren, en dat van het antwoord, 't welk de re geering daaroj) zal geven, afhangt of een herdel ijk schrijven zal worden uitgevaardigd. Wat er van SÜde rege^ring laat zich daardoor volstrekt niet terughouden om voort te gaan met hare maatregelen itogen wederspanuige geestelijken. Voor Heerst'is de rykswet, die aan de lands- itgeenmren de bevoegdheid geeft, aan onwillige rtelijkeu net verblijf in het land te verbie- toegepast op twee priesters in Fuld t, die, niettegenstaande zij geschorst warenhunne func- tiën bleven Voorlzetten. Zij ziju thans aange schreven om! binnen 8 dagen de Kreilz te ver laten, terwijl de gemeenten bevoegd zijn ver klaard in dc| daardoor ontstaande vacatures te voorzien. Voorts is beslag gelegd op het trac- te inent van Ideu Posenschen Wijbisschop. KngelandB lagerhuis beraadslaagde dezer dagen weder over een voorstel door een der Ierse he afgevaardigden ingediend, om voor Ierland een eigen parlement te verkrijgen ter behandeling van zuiver Ierschje aangelegenhedenhet stokpaar dje der soogeuijamde Home Ruien. Hoewel zij vooruit konden berekenen, dat een zoodanig voorstel vooreerst geen kans heeft van aange nomen te gorden, zien zij hui) doel bereikt, n. 1. de agitatie in Ierland levendig te houden. Aan de regeering is op haar verzoek eene som van 35.000 pond toegestaan om te voor zien in de administratie van de Goudkust. Bij die gelegenheid is medegedeelddat Koning Coffeeals I>ewij8 van vredelievende gezindheid en onderwerping, besloten had zijn zoon in Enge land ie dotjn opvoeden. De omstandigheid dat de regeering slechts gaandeweg de slavernij aan de Goudkust wil afschaffen, omdat de on middellijke afschaffing al te gruolt- offers (I milli- oen pond sterling) zou eiscnmgaf aanleiding tot hettige bestrijding. De meerderheid nam evenwel genoegen met eene geleidelijke ophef fing. De Keizer van Rusland bevindt zich op dit oogenblik te Weenen, waar hij den Keizer van Oostenrijk kwam gelukwenscben met diens 25 jarig jubilé als ridder 'Jer orde van St. George. Ónder het gebruikelijke ceremounelmilitaire schouwspelen, galadiners, enz., worden weder vre delievende eu vriendschappelijke verklaringen afgelegd. BINNENLAND. - 'L. M. heeft aan D. van der Keilen, op zijn verst.eerv. ontslag verleend uit zijne betrek kiug van lsten s:empelsnijder bij 's Rijks muntbehoudens aanspraak op pensioen en met dankbetuiging voor zijne langdurige den lande bewezen diensten; voorts zijn benoemd bij Rijks munt tot lsten stempelsnijder J. P. Mengerthans stempelsnijder bij 's Rijks munt; tot 2den stempelsnijder J. P. van der Keilen, thans 's Rijks stempelsnijder bij 's Rijks munt; tot liulpstempelsnijder J. P. M. Menger. Voorts is de heer D. van der Keilen benoem.i tot ridder der orde van den Neder). Leeuw. De Eerste Kamer heeft verschil lende wetsontwerpeno. a. tot beteugeling van den arbeid van kinderen in fabriekenbetref fende den ijk van gasmeters, onderwijs in de veeartsenijkunde en wijziging der geneeskundige wet, regelende de uitoefening der veeartsenij kunde, aangenomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden, met wijziging der beschikking van 14. Mei 18G9, no. 167, be treffende de verdeehug van het hoofd-kiesdis trict Gouda ter verkiezing van de Tweede Ka mer der Stalen Generaal, de gemeente Ammers- t(|>l tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van dat bpofdkiesdistrict aan te wijzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevondenmet ingang van 27 Juli, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aan- gebaafd besluit van toepassing te verklarenin de gemeente Willeskop: a. op het huis, de schuurhet erf en het land in gebruik bij \V. dë Veen, en kadastraal bekend sectie C, Nos. 422 tot en met 429434 tot eu met 437 444 tot en met 451b. op bel landui gebruik bij J. Stolwijk, en kadastraal bekend sectie C, Noa. 438 tot en met 443bitin de gemeente Lopik a. op liet huishel erf eu het lund in gebruik bij A. G. M. den Besteneu kadastraal bekend sectie B, Nos. 488 tol en met 504 en Uil; b. op het landin gebruik bij P. van den Berg Hzn., eu kadastraal bekend sectie B, Nos. 507 tot en met 525. in een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandscb indie, den 29steu dezer van Buileuzorg verzouden, wordt het navolgeude medegedeeld Den 20slen dezer (de dutum is door een fout iu de cyleis niet geheel zeker) zijn bijna al ouze etablissementen in Atcliiu door talrijke Pedireezen beschoten, doch zonder resultaat. De vyund, die zich versterkt had op den rechter oever der Atcbin-rivier tusschen Peua- jouug eu de marine-tenting, beschoot opvarende sloepen en wondde vier der ouzen. Van eene patrouille, op den linkeroever in lunderlaugge- iogd, werden acht gewond. Des middags werd eene kleine afdeeling uitgezonden, die den vol- g. ndeu dag werd versterkt. l)e vijand werd uit zijne sterkten met gevoelig verhei verdreven, tervyl oozewijds 17 uiun gewond werden. ElP officieren en 450 man zijn naar Padang en Batavia geëvacueerd. Den 22sten dezer zou Kotta Radja Bedil (oostelijk van den mond der Atchin-rivier) door de marine beschoten worden. De weersgesteldheid was beter; de communica tie met de reede langs de rivier nog (loer is weder eene fout ui fiet cijfer). Tot herinnering diene, dat deze regeerings- telegrammen iu cijferschrift worden geseind. Isdus een cijfer foutief overgebracht, dat wel eens ge beurt, dan kan men hel woord, waarin de fout voorkomt, niet lezen. Blijkens een gisteren-middag bij het Departement van Koloniën ontvangen tele gram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indiëzijn in Atchin bij het gevecht van den 20sten Juni jl. 80 Atcliiucezen gesneuveld onder welke twee panglima's. Woensdag had te Krimpen a/d Lek de verkiezing plaats van een lid voor den gemeenteraad in de plaats van wijlen den heer T. Hnijzer. Er waren 54 stemmen uitgebracht waarvan de anti-liberale candidaat, de heer C. van den Berger 30 op zich vereenigdeter wijl de candidaat der liberalen, de heer W. Dogterom, 21 stemmen bekwam. Derhalve werd gekozen de heer C. v. d. Berg. De Leidsche Gemeenteraad>'!Meft besloten de Hoogewoerdsche poort te doeil af breken' en voor afbraak te verkoopen. Het voorstel van liet bestuur der Rotterdamsclie diergaarde omnu in de leening van f 400.000 voor slechts f 100.000 geteekeuil is, de, voor uitbreiding noodige gelden ouder hypothecair verband op te nemenis door de algemeene vergadering van aandeelhouders niet goedgekeurd. In, het bestuur zelf was ook ver schil van gevoelen omtrent het voorstel. Nadat de heer Joh. W. Wen sink te Gouda op 24 Juni aan den gemeenteraad had gevraagd om ontslag als stadsmuziekmeester, heeft hij een paar dagen later verzoekt, deze aanvrage als niet gedaan te willen beschouwen, waarin is toegestemd. Er schijnt weder leven tekomen in de zaak van den moord op Mevr. van der Kouweu en hare diensbode te 's Hoge. Met zekerheid wordt medegedeeld dat er in de laatste dagen getuigeuisscn zijn afgelegd, die hoop geven dat men eindelijk de daders op het spoor is. In het belang eener hoogst wenschelijke ontdekking moet men zich echter vooralsnog van het inededeelen van bijzonderheden onthouden. De justitie schijnt iu haar argwaan met zoo ge heel misgegrepen te hebben. 'leu aanzien van den spoorweg RotterdamSchoonhoven ArnhemPruisische grenzen, is, voor zoo ver die in de gemeente Lopik zal worden gelegd (over eene leugte van lU.310 meters), ouder anderen ecu bezwaar schrift ingekomen, strekkende om eeue meer zuidelijke richting, te rekenen vau Schoonhoven, te verkrijgen. De weg zou dan loopen door de gemeente Willige-Laugerak, (de afdeelmgen Zuid- Zevender eu Cabauw) door de gemeente Jaars veld en in het waterschap Graaf de richting van IJselstein aannemen. Daarbij is bet verzoek ge daan om het station in plaats van aao den Lopikscheu Da ia weg aan den rolafweg te doen plaatsen, 't geen voor velen een grooi gerief /.ou wezen, ook voor de mwouers van Amcide en omstreken. De gezondheids-commissie te Gouda heeft besloten, niettegenstaande de ge meentel aad aldaar haar verzocht had liet ver zoek lol ontslag in te tiekken, daarbij te volharden. Ten behoeve van liet fonds tot aanmoediging en oudersteuuing van den gewa pende» dienst iu de Nederlanden werd geool- iccleerd: te Haastrecht f 13,091/a en te Vital f 5,20. Het door de schooljeugd iu Ned.- Indië aan Z. M. den Koning aau te bieden album van blauw fluweel wet zilveren versie- ringen, zal 100 photogiapLiieèu uit Judië be vatten in drie seriën verdeeldvoornaamste gebouwen ie Batavia, types uit de bevolking, laudscliappeutempels en oudheden. Het album ligt in een doos met witte zijde omkleed, op een standaard van ijzerhout iu gothischeu stijl. Aau de Leidsche Hoogeschool is bevorderd tot doctor in de rechten, met stellingen, de heer P. Brooshooft, geb. teGie- sendaiu. -—liet Zendingsfeest te Middachten (Gelderland) is, naar rneu mededeelt, door on geveer 14.000 persoueu bezocht, 't Weer was gunstig. Alles is in de beste orde afgeloopeu. De heer H. A. van deu Wall Bake, muntmeester, ridder der Orde van den Neder- laudschen Leeuw, is Maandag te Utrecht over leden. Er zal eene vervolging worden ingesteld ttgeu de Baronesse B. te 's Hage, tegen wie den 17dcu Juni (Koningin's verjaardag) proces-verbaal is opgemaakt wegens verzet tegen de politie. Toen deze aanzienlijke dame bij het passeereu van de zangers, bij gelegenheid der kunstovatie, werd uitgenood ïgd met haar rijtuig, torn staande tegenover het Huis leu Bosjh, leuigszins deu weg te bevrijden, heeft zij pertineut geweigerd aan dat verzoek te voldoen, althans zij heelt hour koetsier daartoe lust gegeveu; ja, zij heeft zich zelfs leu laatste voor dc paarden geplaatst om het afspannenwaartoe de hoofd commissaris vun politie last had gegeveu, te beletten. Maandag werd te 'sHage aanbe steed 1. het voortzetten der bedijking van den linkeroever der Nieuwe Merwede onder de ge meente Werkendam, met de uitvoering vau al de daarmede in verband staande werkzaamheden. Miuste inschrijver was de heer A. C. M. Hartog te $hediecht voor f31998. Vervolgens had de opening der insclirijvingsbiljetten plaats voor de herbesteding van het verrichten van bag- gerwerk in het Bed der Boven Merwede in de gemeente Vuren, Woudrichem, Gorinchem en Sleeuwijk, door middel vau stoombaggerwerktui- gen. Het minst was ingeschreven door den heer L. Volker Az. te Sliedrecht voor f 0,309/lo per stère. De op l Juli te's Hage gehoudeu harddraverij üad den volgenden uitslag: De groote prijseen zilveren theeservies ter waarde van f 3U0, die desverkiezende in cotnp- tanten werden uitbetaaldgewonnen door vV. C. Bulk uit Leiinuiden, met den bruiueu bles Snel, bereden door A. Bos; de eerste premie vau 1 1 Ob, behaald door G.Barendrecht, uit Barendrecht, met het bruintje, genaamd Viorno, bereden door J. de Boer, terwijl de tweede premie, zijnde eene som vau f 50, werd toegewezen aau A. Uittenboogaart uit Hazerswoudemet deu zwar ten bruin, genaamd I^on, waarvan de berijder was 11. BIoiijc. De Commissaris van Politie te Gorinchem waarschuwt de ingezetenen voor dezer dagen aan de huizen aldaar rondgaande fatsoenlijk gekleede kooplieden als welke o. a. lakens en broekstoffen aanbieden die van het allerminste gehalte zijn en voor het meerendeel uit een be- driegehjk weefsel bestaan, terwijl aan dat zooge naamde gegoten laken zeer kunstmatig, doch met minder bednegelijk een breede wollen zelfkant is genaaid. Van de Premieleening der Ver- eeuiging tot bevordering van 's Lands Weer baarheid ziju op 1 Juli II. de volgende Seneu met f2,50 uitgeloot: Bene 137, 231, 312, 522, 733, 10 W, 2297, 2350, 2757, 2570, 3072, 3509, 3878, 4241, 4438, 4549, 4932, 5376, 5704 en 7642. Deu 2en Juli vierde te Meerkerk onze achtingswaardige geneesheer, de heer J. F. Schuldden dag, dat hij 25 jaren aldaar was gevestigd geweest. Het gehecle dorp was met vlaggen en groen versierd. Algemeen was de belangstelling, die dc zoo zeer geachte ju bilaris mocht ondervindenen fraaie geschen ken werden heui door zijn talrijke vrienden aan geboden. 27 Juni werd te Jutphaas de 50 jarige gedenkdag van de benoeming vau den beer Teljer, als geueesheer, gevierd. Het dorp was geheel versierdvan wege 't gemeentebe stuur en vau de zijde van talrijke vrienden werden den jubilaris bewijzen van hulde eu gescheukt u aangeboden. - Bij de besteding der gymnasliek- school te Gorinchem wel e Douüerdag heeft plaats gehadwaren ingekomen elf biljelteu. Minste ïuschnjver was de heer F. K. (Jzinga voor f H7bU, aau wieu het werk gegund is. Tegen A. A. No let, oud ongeveer 35 jaar, en W.J.M. Wenneker, van ongeveer öUjarigeu leeftijdlaatst wonende te Schiedam, is door de An oud.-rechtbank te Rotterdam rechtsingang met bevel vau gevangenneming ver leend, ter zake van frauduleus bankroet. Iu verband hiermede staat mogelijk het be richt, dal op 24 dezer een welgekleed heer tusschen Hanneleu en Breukelen uit den iu vollen vaart zijuden spoortrein is gesprongen. Hij scheen zien oogenscbijnlijk weinig bezeerd te hebben, daar men hem heeft zien opstaan. Het voorval had plaats na een tusschen passa giers in den waggon gevoerd discours over eeu groot faillissement te Schiedam. Burg. en Weth. van Gorinchem brengen ter keunis, dat eerstdaags aldaar zal aankomen de Stoomkanonneerboot Evers, ter aanwerving van jeugdige schepelingen voor 's Rijks Zeemacht. De voordeelen aan eene verbintenis bestaat iu het toekennen aan Jongens eener som van f 3U eu aan Licht Matroos van f 40ter wijl bovendien aau den aanbrenger vau een Licht Matroos f lö wordt te goed gedaan. Donderdag-morgen werd te Go- riuchem gevankelijk binnengebracht zekere De H. uit Sliedrechtverdacht van zijne .toping opzet telijk te hebben iu brand gestoken. De Justitie heelt zich onmiddellijk naar die gemeeute bege- veu, ten einde de noodige informatien iu te winnen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 4 Juli. Door deu Gemeenteraad is de aanneming der te bouwen onderwijzerswouing goedgekeurd. Van de Volksbibliotheek der Maatschappij vTot Nut van 't Algemeen," Dep. Schoouhoveu, hebben in het afgeloopeu seizoen 88 personen gebruik gemaakt. Een getal van 1198 boekdoelen werd hun gratis ter le zing uitgereikt. Aan deu heer C. M.Robert, hulp- onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, is door den gemeenteraad eene maand verlof toegestaan met behoud van tractement, omdathij als Militiepliehtige in werkelijken dienst moet optreden. Aan den heer K. Pekelharing is als hulponderwijzer, iu plaats van tegen 1 Aug. e. k., op zijn verzoek tegen 15 Juli e. k. door den Raad eervol ontslag verleend. De nieuw te benoemen hulponderwijzer zal eene jaarwedde van f 600 genieten. Op 6 dezer zullen voor het Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland ten cri mineel e moeten terechtstaan vier jongeliedenmet name D. v. d. 8., koperslager; G. S., smid; J. P., zilversmid en C. de W., zilversmid, allen alhier woonachtig, beschuldigd vau feite lijkheid tegen de eerbaarheid met gewelddadig heid ondernomen en uitgevoerd. Zes getuigen zijn iu deze zaak gedagvaard, terwijl als ver dediger der beschuldigden ambtshalve is toege voegd de heer Mr. C. Rueb, advocaat te 'sGra* venhage. Naar wij vernemen hebben enkele dezer be schuldigden hun misdrijf reeds bekend. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Door de Notarissen W. J. Fortuijn Droogleever en Mr. P. P. P. Kist te Gouda, zijn op 29 Juni 1874 vau de nalatenschap van wijlen den heer W. Weruink te Gouda verkocht: Eeu huis, pakhuis en erf aan deWeethaven te GoudaB, No 304kooper de heer Mr. J Fortuijn Droogleever, advokaat te Gouda, voor flOOOÖ; Een koetshuis en paardenstal aan de Peper straat te Gouda, Wijk K, No 4, voor f 1976, kooper de heer J. van Berksl, koopman te Gouda; Eeu windpapiermolen aan de Goudkade te Waddinxveen, kooper de heer I. A. van de Werve, koopman te Waddinxveen, voor f 3200; Een stoomkaasfabriek als vorenkooper de heer J. L. Wijckhuijse, koopman te Gouda, voor f 2250 Een schuur en erf aldaar, wijk D, No 73, voor f410, kooper C. Alblas, Mr. Metselaar te Waddinxveen; Een huis en erf aldaar, wijk D, No 81, kooper de heer F. W. de Bas, rentenier te Wad dinxveen, voor f1160. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Iu de op Woensdag 1 Juli te Stolvvijkersluis gehouden vergadering van hoofd ingelanden en plaatsvervangers van de Krimpe- nerwaard werd een drietal caudidaten gekozen, voor de vacature van hoogheemraad, ontstaan door het overlijden van den heer T. Huijzer, te Krimpen a/tl Lek. De uitslag was dat ge kozen werden de heereu B. Streefland, met 16; A. Berkouwer, met 18 en A. de Jager, met 21 van de 24 uitgebrachte geldige stemmen. Alle drie caudidaten wonen te Lekkerkerk. De rekening van het water schap LopikLijpikerkapel en Zevenhoven over het dienstjaar 1873 door Oed. Staten van Utrecht vastgesteld, bedraagt in ontvangsten f 12320,85 en in uitgaven f 12143,75 alzoo niet een batig slot van f 177,10. Onder de uitgaven is be grepen de omslag van het waterschap de Hoogeu Boezem achter Haastrecht ter somma van f 5987,62. De omslag bedroeg 1 4,70 per hec tare en is over 1874 berekend tegen f5, waar onder f 3,60 voor Hoogen-Boezemlasten. In eeue deu 2 dezer te Goriu- ébern gehouden vergadering van Dijkgraaf, Hoog heemraden eu Hoofdingelanden van het Hoog heemraadschap «de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is bpt voorstel van Dijkgraaf fcn Hoogheemradenom de uit de besteding vuu verschillende werken overgehouden gelden en de som van f 8U00, voortgesproten uit den verkoop van de eigendommen onder Papendrecht, aau te wenden tot het maken van steenglooimgen eu een paar kleine aardewerkenboven eu beneden de sluis aan het Steenenhoeksche kanaal ouder Hardinxveld, met algemeene stemmen aange nomen. In de op 2 dezer te Gorinchem gehoudeu vergadering van Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap »de Al blasser waard met Arkel beneden de Zouwe" ister vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Haafteu, te Sliedrecht, voor de be trekking van Hoog-Dijkheemraad de voordracht van drie persoueu opgemaakteu ziju bij stem ming als zoodanig gekozende heereu L. A. van llaaften, Jz., te Sliedrecht, A. Schram, J*., te Sliedrecht, eu J. Blokland Jz., te Hardiuxveld. Deze voordracht zal aan Z.M, deu Koniug ter electie worden opgezonden. In de vergadering van ingelan den van dc polders Oud- eu Nieuw-Goudriaan is liesloten met eeuparige stemmen tot den af koop der koren- en zaadtienden en wel tenge volge eeue zeer billijke schikking van den am bachtsheer, den heer Jhr. Mr. J. Q. H. van Tets van Goudriaau. Men schryft ons: Bij het drijveu der schouw door het polderbestuur vau Lekker kerk iu de vorige week, zijn de nalatigeu vrij gesteld van boeten. LANDBOU W-BERICHTEN. Evenals in de vorige week is ook in deze week te Lopik de besmettelijke longziekte in een nieuwe koppel vee gecon stateerd. Beide koppels zijn voor rekening van het rijk ingeënt. De landerijen van wijlen mejuf frouw Anua Slingerland te Meerkerk, ter grootte van ongeveer 87,86 H. A., 1.1. Vrijdag voor f 83805ingezet, zijn den 3deu nitief verkocht voor f 96300. De 41 roeden boomgaardland (met schuurtje), gelegen binnen de kom der ge meente Ameide en 23 Juni 11. ingezet voor f 3200, zijn 30 Juni ji. bij publieke veiling gegund voor ruim f 3500eu komenmet be rekening der onkostendeu eigenaar nu te staan op nagenoeg f4000. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Ds. A. H. de Klerck te Lopik is beroepen te Enschedé. Beroepen te Amsterdam Ds. J. G. Knottnerus, predikant te Dordrecht. Beroepen te Muiderberg Ds. R. de Jongh van Arkel te Bussum. Beroepen te Oijen (N.-Br.) Ds. II. van Woudenberg llamstra te lngen. Ds. C. Knap le Kralingen is be roepen te Kampen. Ds. J. J. Ru ij s te Er melo heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambacht bedankt. Aangenomen het beroep naar Benschop door Ds. J. C. Eijkman Jr., pred. te Koudekerke (Zeeland.) Ds. I. Montagne, te 'sGraveland heeft voor het beroep naar Leksmond bedankt. -— Met 1 Juli is aan Dr. W. R. Ye» der, th. dr. eu pred. te Dordrecht, eervol emeritaat verleend. Ds. B. A. de Jong, beroepen te Krimpen a/d Lek, nam 11. Zondag een harte lijk afscheid van de gemeeute Boven-Hardinx- veld, sprekende naar Hand. XX 82«. In overeenstemming met den heer Schoolopziener is door Burgemeester en Wet houders der gemeeute üoudriaan uit de 22 op gekomen sollicitanten voor de betrekking van Hoofdonderwijzer aldaar het volgende zestal op de voordracht geplaatstde heeren B. Breas te Rotterdam; W. W. Odink, te Sliedrecht, V. Boers, te Polsbroek; J. G. Kloppers, te Wemeldinge; A. Kars, te Haarlem, en C. N. den Besten, te Wolfaartsdijk. De gemeenteraad te Goudriaan heeft met algemeene stemmen tot hoofdonder wijzer benoemd No. 5 van de voordracht, de heer A. Kars, hulponderwijzer te Haarlem. Nadat het examen voor de be trekking van hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school te Lekkerkerk met 24 sollici tanten was aangevangen, werd het deu volgenden dag met 13 vooitgezet, waarop de volgende voor dracht is opgemaakt: No. 1. V Boers, van Pols broek; 2. G. Scbepp, van Schiedam; 3. J. L. v. d. Have, van Alülasscrdam; 4. J. Slavenburg, van Schiedam; 5. P.K. Magielse, van Schiedam en 6. W. Ilaanng, vau Amsterdam. *-*- Woensdag 11. vierde te Otteland de heer H. van Put zijn vijftig-jarig jubilé als hoofdonderwijzer. De gemeente toonde waarde te hechten aan dit leestdaar allen door ge- scheuken, door het uitsteken der vlaggen of door het oprichten van eerepoorten hadden mee gewerkt tot opluistering. Des morgens werden de schoolkiudereu door deu onderwijzer in de versierde school onthaald, terwijl enkele leer lingen uit naam van allen den onderwijzer eeu kostbare guudeu horlogeketting aanboden. Van de oud-ieerlingeu kreeg de waardige jubilaris oen zilvereu tafelschel, vau een zijner buren 12 zilveren lepeltjes, terwijl de Burgemeester nog zooveel geld in de gemeeute had verzameld waar voor ZEd. een kamer geheel prachtig kon meu- bileeren en voorzien van eeu keurig vloerkleed, een mahoniehouten ronde tafel met kleed, een dito linnenkast, een prachtige spiegel, lamp, acht stoelen met zittingen, enz. De jubilaris werd met zijue vrouw, kinderen en kleiukinderen, in rijtuigen gezeteubegeleid van eeu ecrewacht te paard, de gemeeute rond geleid. Tot laat iu den avond werd er feest gevierd en ofschoon allen vroolijk waren is het geregeld en naar genoegen afgeloopen. GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren is de persoon van S., werkzaam bij de heeren de Jongh en Cie, houthandelaurs te Oude water, bij het doorvareu der Waayersluis ouder Haastrecht, waarschijn lijk door de felle hitte plotseling overleden. Bij het onweder van gisteren, ophield. Hij heeft daarbij- zijn arm ontwricht en bovondien is proces-verbaal tegen hem op gemaakt. Sedert half Juni worden er el- ken Maaudag te Gorinchem een dertigtal hitten of kleine paardjes uit de Pyreueën aangevoerd, welke zich gemakkelijk laten betuigen en waar van de prijzen van f 40 tot f 200 varieeren. Melkboeren en vrachtrijders met hondekarren koopen ze voor hun gebruikterwijl meer voor name lieden ze voor hunne kinderen aanschaffen. -—Te Diemerbrug (Noord-Holland) had een landbouwer uit voorzichtigheid, omdat hij wegens eene vertimmeriug werklieden over den vloer hadeenige effectenter waarde vau f 6000, in eene gewone enveloppe gesloten, achter den koestal onder een dun laagje aarde begraven. Vast overtuigd, dat zijn eigendom daar tegen lange vingers veilig was, wilde hij eenige dagen later zijn schat weder ojidelveudoch wie schetst zijne ontzetting, toen hij de effecten niet meer terugvond. Later kwain men lot de ontdekking, dat zij door ratten waren opgepeuzeld. Men vond ze bier en daar aau kleine stukjes terug. Op de landhoeve van den heer Ruisenaar te Ewyk moet, naar men ons me dedeelt, een pot ontdekt zijn, die, naar de daarmede genomen proeven, nitmnntendeu pe troleum bevat. Terwijl Vr ij dag-avond 10 uren twee man der brigade maréchaussees te 'sBoscb in het naburige Dungen op nachtdienst waren, werd een hunner, welke zich ter zijde van deu weg geabsenteerd had, door eeu zwarten ruigen band hond aangevallen, die hem een stuk uit de broek scheurde. Jongvorst, zoo heet de aangevallene, laadde haastig zijn karabijn eu wilde vuren. Het geweer weigerdewaarop hij den tromp vastgreep om met den kolf te slaan. Nu echter ging het schot af, dut hem een vinger vreeselijk verwondde. Jongvorst wordt in het gasthuis verpleegd. Woensdag-avond had te Amster dam eeu treurig ougeval plaats. Een twintigjarig meisje, dat iu een water- en vuurhuis behulp zaam was bij de schoonmaak, stond op het deksel van deu waterketel, die in een fornuis was ge metseld. Het deksel brak onder haar en meer dan ter halve lijve viel zij in het ziedend nat. De ongelukkige had nog de tegenwoordigheid van geest om in een nabijzijude sloot te sprin gen zij is naar het Gasthuis vervoerd en heeft zoo zware brandwonden bekomendat men voor haar leven vreest. Donderdag morgen is te Gorin chem door een agent van politie eeu van dolheid verdachte houd afgemaakt. Een zevenjarig dochtertje van Ds. vau der Steen te Nieuwerkerk a/d IJsel is 11. Maaudag-avond verdrouken. Te üoude- rak is eveneens een driejarig meisje, niet ver van den op 't land bezig zijnden vader, ineen sloot geraakt en verdrouken. Te Berg-Ambacht .had Maaudag II. eeu gelijk voorval met ten vierjarig zoontje vaiu K. O. plaats. Zijn vader haalde hem nagenoeg oogenblikkelijk uit de wetering. Ofschoon het kind nog niet dood was, is het ondanks alle aangewende pogingen deu volgeudeu morgen overleden. Ook te Ammers- tol is Dinsdag een kmd in een sloot gevalleu en verdronken. De bekende Groof, de vliegeude manheeft ondanks deu ongunstigeu afloop zijner vliegproeven te Brussel eu te Brugge Maaudag-avond eeue vlieg-voorstelling gegevan iu de Cremorrie Gardens even buiten Londen. De ballon, waaraan zijn toestel bevestigd was, steeg met ontzettende snelheid omhoog, eu toen de vliegmachine was losgemaakt, ontstoud er eeu wedstrijd tusscheu den ballon en den e vlie ger", waarbij de laatste eeu belangrijk voordeel behaalde en ten slotte behouden top aarde neer daalde. Hoewel deze proef nu gelukkig is ge slaagd is het practisch nut dezer vliegmachine nog geenszins gebleken. Te Usquert (prov. Groningen) is eeu vreeselijk onheil geschied. Mevr. H., voor eenigen tijd uit het krankzinnigen-gesticht als hersteld ontslagen, hee/t iu eeu aanval van ra zernij en terwijl haar echtgenoot, lid vau Ged. Staten der prov. Groningen, op reis was naar het landbouw-congres te Zierikzee, hare beide kinderen zoodanig gesneden en verwond, dat uit Arnhem. Een der duellanten heeft eene ernstige wond aan het hoofd hoornen. De Keizer van Rusland moet ten opzichte van zijn neef, den Grootvorst Nicolaas, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van diamanten zijner moeder, een zeer gestreng be sluit genomen hebben. Naar gemeld wordt, i» de schuldige voor zijn geheele leven naar den Kaukasus verbannen, en is hem het Grootkruis der militaire orde van St. George, hem wegens zijne diensten bij de Khiwa-expeditie toegekend, afgenomen. De Parijsche rechtbank heeft nog eens eene oude quaestie behandeldde vernie ling van de Vendomezuil tijdens de commune. Die zuil zalnaar men weetweer worden opgericht en inmiddels heeft het domeinbestuur tegen deu schilder Courbet eene actie ingesteld tot vergoeding van de door hem veroorzaakte schade, begroot op een unllioeu francs. De rechtbank heeft Zaterdag dien cisch toe gewezen, van oordeel zijnde, dat de vernieling der Vendome-kolom voor eeu groot gedeelte op rekening van Courbet moest worden gesteld. De kosten zullen worden verhaald op de geldelijke en andere waardeaan den genoemden schilder toebehporendeen waarop indertijd door het do- metflhaatuur beslag ia gelegd. Nog voor liet uitspreken van dit vonnis heeft de communist Felix Pyat in den Londenschen Times eeu brief openbaar gemaakt, waariu deze verklaart, dat hij het plan had gemaakt tot de vernieling der Vendöme-kolomen dat bijgevolg de schilder Courbet niet geacht kan worJen de voorsteller van de wegruiming der kolom te zijn en dus geene schuld heeft. Hongaarsche bladen deelden on langs mede, dat eene vrouw een levenden kik- vorsch in haar maag had. Uit Bötben bij Halle wordt thans gemeld, dat Wilhelmine Kersteu gedurende drie maanden twaulf levende hagedis sen met zich heeft meegedragen, tot zij ze ein delijk^ na het gebruiken van veel lauwe inelk, alle uitgebraakt heeft. Zy had in het gras liggen slapen en toen was er eeu hagedis in haar mond gekropen, die iu haar maag gejongd had. De vrouw was—-zoo luidt het verhaal verder erg mager geworden, maar kwau thans weder bij. In Wurtemberg is de uitvinding geoclroieerd van een toestel, om bij het schuw worden eu aau het hollen slaan der paarden, deu koetsier iu staat te stellen, de paarden door een enkele handgreep eensklaps van den wagen te scheiden en tegelijkertijd de beide achterste wielen zoo vast te zetten, dat zij niet meer draaien kunnen en de wagen bijgevolg blijft stilstaan. Vrijdag-morgen, is te Giesen-Nieuwkerk de blik- een der kleinen reeds is overleden en het andere sem in den toren geslagen, waarvan het boven- hoogst gevaarlijken toestand verkeert. De on gelukkige vrouw heeft toen zich zelve van kant willen maken, maar iu dat plan is zij verhin derd; zij zelve verkeert, zooals wij vernemen, eveneens in levensgevaar. Te Haarlem heeft jl. Zaterdag een smidsbaas een zijner knechts iu drift zoo danig met eeu aluk ijzer op de beide armen geslagendat de man ze waarschijnlijk zal moe- einde dadelijk in vlam stond. Aan de ijverige brandweer, die oogenblikkelijk met de brand spuit aanrukte, mocht het gelukken den braud spoedig te bluaschen. Bij verderen voortgang vau deu brandware de grootte van het onheil iu de dicht bebouwde buurt roudom de kerk met te overzien geweest. Ook te Nieuwland is het onWeder in eeu boom geslageu zonder echter verdere schade aan te" verliezen. De ongelukkige 'is 'echtgenoot te fiebten. De rook, dien men in Zuid-Ooste- i en vader van zeven kinderen. De dader is ou- lijke richting zag opstijgen is later geblekeu van middellijk gearresteerd. de glasblazerij te Leerdam te zijn geweest. Uit eeu open schrijftafel,staande le Bcrkenwoude is bij het laat- in eeu niet gesloten kamer van het huis van ste onweder, de bliksem iu den watermolen van den'heer B. aan de IJselkade te Zutpben, is k"""" eeu zakportefeuille ontvreemd, bevattende 7 Pruisische banknoten, ter gezamenlijke waarde van 400 thaler. Er zijn nagemaakte stukken en coupons van de Centraal-Pacific goud-bonds Bene G. in omloop. Maandag heeft bij Nijmegen op Pruisisch grondgebied eeu duel met de sabel plaats gehad. Naar men zegt, wareu het heeren Bij vonnissen der art. rechtbank te Gorinchem, 30 Juid, zijn veroordeeld: J. v. d. W., koopman, wonende te Streefkerk, wegens beleediging met woorden en dreigementen van een bedienend beambte in functie, tot geldboete van f8 subs. 1 dag gevangenisstraf, c. e. J. K., aannemer, M. H., arbeider en C. V., arbei der, allen wonende te Sliedrecht, wegens bet trekken van een vaartuig door de üttersluis aldaarieder tot f10 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf, c. e. M B., arbeider, wonende te Sliedrecht, wegens moedwillige verwonding, toegebraobt door de steek met een hooivorktot 15 dagen eenzame opsluiting, geldboete van f 8 subs. 1 dag gevangenisstraf, c. e. P. v. D, dienstbode, wonende te Sliedrecht, we geus hoon, tot geldboete van f0,50 subs. 1 dug ge vangenisstraf, c. e. J. v. E., huisvrouw van E. P., wonende te Aspe rfea, wegens hoon, tot geldboete van f 3 subs. 1 aag gevangenisstraf, c. e. H. v. U., huisvrouw van P. A. v. On wonende te Asperen, wegens moedwillige mishandeling, tot 8 dagen eenzame opsluiting, c. e. H. S., sjouwer, wonende te Gorinchem, wegens moedwillige mishandeling, tot 3 dagen eenzame op sluiting, c. e. J- H- 8., sjouwer, wonende te Gorinchem, wegens beleediging met woorden van een bedienend beambte in fanctie, tot geldboete van f 8 subs. 1 dag gevange nisstraf, c. e. BDRGEBLIJKE stand. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 26. Juni tot den 3. Juli 1874. Gebohsn: Leonardus, ouders A. C. van den Bergh en C. M. van den Bergh. Gbtrocwd-. D. Kerkhof met J. Lobenatvjn. OvnaumBN W. Koster, oud 18 jaren. A. E. M. Hellegers, oud 3 jaren. M. G. P. Doesburg, oud 11 weken. Zolmriaaoherij te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 29 Juni tot 5 Juli: zalmen; prys van 75 tot 90 ets. per half kilo. de gemeeute eu iu ecu boom geslageu. Voor IJselmonde is eeu aak, ge laden met hoepels eu bevaren door schipper Pijl vau Alblasserdamomgeslagen. De opvarenden zijn door de schippers van het Kralingsche veer, Ti minera en De Mop, gerad. Te Nunspeet is een reiziger uit den in volle vaart zijnden trein gesprongen, omdat hij bemerkte, dat de trein aldaar met RECLAME. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in ons blad voorkomende advertentie betreffende de PREMIE LEENING der R. K. KERK te Oudenbosch, welko wij als zeer voordeelig en uiterst soliede gerustelijk aanbevelen. De eerste groote Premietrekking heeft reeds plaats op 3 Augustus aaustaande, als wanneer er prij zen zullen worden uitgeloot vau 10,000, 1000, 500, 100 guldeu enz. Heden overleedna een zacht en kalm lijden van 8 maanden, mijne geliefde jongste Dochter WILHELMINA, in den jeugdigen leeftijd van 18 jaren^ tot diepe droefheid van mij en mijne kinderen. Wed. D. KOSTER-db Beuun. SCHOONHOVEN, 28 Juni 1874. (5778) lieden overleed, tot onze groote droefheid, oni geliefd Dochtertje ANNA ELISABETH MARIA, in den ouderdom van ruim 3 jaren. C. H. HELLEGERS. J. B. M. HELLEGERS-V*rro*n. SCHOONHOVEN, 28 Junij 1874. (6792) Het Dochtertje, ons 12 April 1.1. geschonken, werd ons lieden door den dood ontnomen. J. G. DOESBURG. M. J. DOKSBURG-Okhüijzkn SCHOONHOVEN. 2 Juli 1874. (5789 De Ondergeteekenden betuigen hun hertel ij ken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun Gouden Huwelijksfeest ondervonden. O. ük KOGEL. N. DK KOGEL - Eusjï.nDOORN. GROOT-AMMERS. (5784) De Heer en Mevrouw VAN DEK STOK te A'ieuwpoort betuigen bij deze hunnen wel- mecnenden dank voor de vele en verrassende blijken van belangstelling, ondervonden bij het huwelijk liuuner Dochter. (5794) Voor dc menigvuldige blijken van belang stelling en deelneming, wegens het overlijden mijner geliefde Echtgenoote GRIfiJJE van der HEK, betuig ik mijnen hartelijken dank. JAN VERMEULEN. AMMERSTOL, 29 Junij 1874. (5781) Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij de ziekte en 't overlijden van ooien jongsten Zoonbetuigen wij bij deze onzen op- regten dank. J. van DAM. M. W. van DAM - Pkerbolti. SCHOONHOVEN, 4 Julij 1874. (5790) op E Openbare Verkooping, op Woensdag deu 15en Jülij 1874, des voormiddags ten 9 uur, in het Regthuia van Berkenwoude van: met verdere GETIMMERTEN en ERVE het dorp aldaar. Te aanvaarden 1 November aanstaande. En daarna van: Nadere inlichting geeft Notaris üABL— STEDE te Berg-Ambacht. (5793) Hij S. Si W. N. vau NOOTEN te Schoonhoven ziet het licht: bevattende 675 Vragen ter herhaling en toepassing van het geleerde in de THEORIE der REKENKUNDE. Eerste en Tweede Stukje Prijs van elk Stukje 50 Cents. Ieder Stukje is afzonderlijk te bekomen. Voorts is door genoemde Uitgevers ver zonden De EERSTE AFLEVERING van den 4den Jaargang vau het TIJDSCHRIFT VOOR ten behoeve van aankomende Onder wijzers en Onderwij aereseen ouder redactie van H. W. KRAMERS, Hoofdonderwijzer te Gouda. Van dit Tijdschrift verschijnt om de twee maanden eene aflevering. De prijs van een geheelen jaargang bedraagt 90 OOllta. Bij alle boekhandelaren voorhanden. voor jonge KINDEREN. Bijna ieder kind lijdt of kwijnt aan 't zuur, maag pijn of verzwakking der maag en ingewanden, en dui zenden sterven ten gevolge hiervan: dit Stroopie is het onschadelijkste middel dat onmiddAyk geneest, waarvoor het reeds meer dan 80 jaran als met roem bekend staat. Per flacon 50 en 30 Centa. De meeste Geneesbeeren schrijven bij voorkomende gevalleu van KINKHOEST mets anders voor, dau het hun zoo gunstig bekende RKCHfi's ARCANlUlf UITWENDIG GENEESMIDDEL hetwelk door geheel Europa als eenig zeker werkend geneesmiddel voor de KINKHOEST bekend staat, dat zonder gebruik van inwendige middelen altyd on schadelijk en met gelukkig geviTlg wordt aangewend het middel is met de .loffelijkste getuigschriften alom bekroond geworden eu in verzegelde Flacons met Ge bruiksaanwijzing a f 1,50 alleen echt verkrijgbaar: Tc SCHOONHOVEN de Wed. WOLFF f ZOON; te Gouda, A. Woltv. Utrecht, R. W. Stee», Vree burg Gorinchem, Adelaar ft Co., Viaoen, Wen. Hoookmdoorm. J. P. G. GELAUFF. Genees-, Heel- en Verioakundige te Nieuwer Amstel eu Corresponderend Lid Van het Genootschap ter Be vordering van de Geneea-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde. (5777)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2