1874. ZONDAG 12 TULL F. 265. WEEKBLAD VOOR DE KRTMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAAR1) EN OMSTREKEN. BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHOVEJiSCHE COURANT 71. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgever». aandeel. 1000. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk ƒ0,80. 12. H. 15. 59. lis. 100. 102 i/4 97»/4 61»/4 °i7/i. 66*/b 65’/4 580 141 14'/a 14 90*/4 55 28 78 99 101 7/# lOH/b 95 69'/, 200 •g. I860. 27 12 507« 'tgebeele gewas, 50 kilogoeboter Woensdag was aan de 1 van gedeputeerde van on- X". mindere qual. irsen f 130 nuchtere Ul iól 3 Juli. S»*7te f«7. »57. 91 1<7>. «7, 102’/. w aan leven gein takt. Het lijk is des at mda Sliedreciit overgebracht, oin aldaar te wor den ter aarde bosteld. Op 29 Jani li. werd in eane ver gadering van hel departement Leerdam der Maatschappij //Tot Nut ran *t Algemeen na ment het Hoofdbestuur een zilveren medaili* Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 0,50. ledm’e regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 9»7, 99'7 »»7S 997. 1027 102 7. w/a 157, 427, 125 7, 76 997. euwe Weatl.ad.obe u.rd- per lult hectoliter. Mot Bij een aan voer de handel wedt 5 onverkocht t f 220 4 280, i a 180, guste vaai inken f60 a 80, ilo, fok varkens van 6 48 60 et. per week duurder, iboter f 1,00 41,06 p. k. de 26 stuks, rwe. Puike nieuwe Zeeuw- laassche f 13,00 a 13,50, nadereblauwe f 10,10 ie en Viaamsche f 10 50 4 1 a 10,80. Zeeuwsche en Vlaamwhe tort f 8,40 4 8,70, Over- 50 4 8,20, zomer, nieuwe kmaat f 8,20 4 8,60, ge- inaassche en FlakkeMcbe U.1UU.W. 0. Alle binwenlawdaohe Advertentiën waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgejeven, worden ■ieebU TWEN MAAL In rekening gebraoht. Frankrijk levert ook ditmaal weder het be langrijkste staatkundig nieuws. Toen wij het laatste overzicht schreven, waren er tal van ge ruchten in omloop omtrent nieuwe pogingen, die door de legitimisten in overleg met den graaf van Chambord werden aangewendtot herstel der traditioneele monarchie. Na het lot te beurt gevallen aan het voorstel van Larochefoucould kwarn het ons zeer onwaarschijnlijk voor, dat zijne geestverwanten in den eersten lijd den moed zouden hebben om pogingen aan te wenden of voorstellen te doen tot herstel van een regee- ringsvormdie, zcoals reeds herhaaldelijk geble ken was, door de Kamer evenmin als door de natie gewenscht werd. De legitimisten, althans hun hoofddachten er anders overzij achtten den tijd gekomen om, terwijl de Kamer gereed stond de conservatieve republiek als blijvenden regeeringsvorm af te kondigeneene laatste po ging voor de Monarchie te wagen. De Lnion van 3 dezer behelsde het manifest, waarmede de graaf goedvond zich ditmaal direct tot het Fransche volk te wenden. vFranschen,” zoo heet het daarin, //gij hebt de redding van uw vaderland in voorloopige op lossingen gezocht, en staat naar het schijpt ge reed u aan nieuwe kansen te wagen. Elke der omwentelingen die in de laatst verloopen twintig jaren voorvielen, is een treffend bewijs geweest, van ’s volks monarchale gezindheid. Frankrijk heeft behoefte aan het koningschap.” Men ziet uit deze inleiding dat de pretendent beter den zin der natie schijnt te kennen dan deze zich bij alle opvolgende verkiezingen uitsprak. Toch schijnt hij de noodzakelijkheid te hebben inge- zien omzij ’t ook door niet veel meer dan eene phrase, te trachten aan de conrtitutioneele eischen van het volk te gemoet te komen. Wei verklaart hij het eene fictiedat de constitutio- neele koning een vorst isdie regeertdoch met bestuurt (qui règne mais ne gouverne pas) maar toch belooft hij de Christelijke Fransche monarc. ie zal eene gematigde zijn. Twee kamers, waarvan eene door de natieeene door den ko ning gekozen wordtzal contröle uitoefenen over de regeenngsdaden en helpen regeeren, zonder zich evenwel in dorre parlementaire debatten te mogen verliezen. Over de vlag schijnt vroeger reeds het laatste woord gezegd de pretendent heelt het niet noodig geacht daarop met een enkel woord terug te komen. De legitimisten zijn dankbaar maar niet vol daan; zij zien maar al te goed in dat hun spel is verlorendat bun pretendent een on mogelijke is. De liberale pers komt daarin overeen dat het testament der monarchie thans voor goed geteckend >8. De regeering, die, even als «de doorluchtige soldaat, wiens zwaaid Frank rijk beschermt”, zich nu. eenmaal voor krachtige handhaving van de zevenjarige volmacht ver klaar e, heeft, ten bewijze dat zij geen aanval op die volmacht duldt, de Union, waarin het manifest werd opgenomen, voor 14 dagen ge schorst. Dit heelt een der leden van de uiter ste iec..terzijde in de Kamer, de heer Brun, wederom aanleiding gegeven tot het nchtén eenei interpellatie aan de regeering. Door dit een en ander is het bekende voorstel van Casimir Pencr voor het oogenbhk op deu achtergrond geraakt, hoewel zijne kansen verbeterd ziju. In navol ging van Montalivet en de Lavergne toch zijn vele lede» van bet rechten-entrum tot de er kentenis gekomen, dat de lonstitutioneele monar chie onmogelijk is en besloten voor de onser- vatieve republiek te stemmenzuoals die in het voorstel van Casimir Perier is nedergelegd. De commiss e van drie is thans ook gereed m t haar ontwerp, dat metr eene nadere regeling van den voorloopigen toestand met handhaving van het seplennaat is, dan orgauis.-tie van de republiek. Alleen de titel president der republiek blijft behouden. Behalve recht tot ontbinding der kamer van afgevaardigden en tot benoeming van een zeker aantal leden van den senaat, wordt daarbij aan den president ook het recht toege- rt. - 1. 2e Sectie. 7 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 RICHTER. Hennep, 4 10 per 50 kilogoeboter 52 ut. per half kilo; vette pers f6 48, vette kalveren kalveren f10 412; vette ren f 14 4 17; aardappelen r hectoliter; eieren f 3,60 ,20 a 1,40 per ben. Tec in. Aangovoerd 150 partijen 1- f 1,00 4 1,10 per kilo. biggen voor Engeland 21 ere biggen f54 13; nuch- vachten f 1,10 4 1,25. Juni. Aangevoerd: 847 raskalveren, 21 nuchtere meren, 402 varkens, 114 al. 85 ct., 2de qual. 65 ct.; 2de qual. 70 ct.schapen ct., voor Londen 44 tot 2de qual. f 56 en 3de Overmaassche f 3,80 a 4 umsoho f 12,50, f 13,20 a Overmaassche f 11,75 4 4 11,50. eeuwsche f 10,75 4 11,30. Noord-Brabantsche f 10,00 uwsche, Flakkeesche eu '4 8,50, dito zomer f7,25 uwsche ea Overmaassche ndere f 5,40 4 6,30. sche f 275 per 2100 kilo. 0. In deze vergadering werd den vólgenden dug o. a. behandeld de missive van Gedep. Staten over de aanvraag om eene subsidie voor den spo»r- weg Rotterdam-Arnhem-Munster. Uit de inlich tingen, die Gedep. Staten hebben ingewon- nenis gebleken, dak de betrokken gein.-be sturen over het algemeen geen bezwaar hebben ‘egen de gekozen richting; integendeel, door het toekennen van subsidie hunne ingeno menheid er mede hebben doen blijken; dat het van groot belang mag geacht worden voor het zuidelijk deel der provincie, ook in het bezit ge steld te worden van het middel van gemeenschap, dat het noordelijk deel reeds bezit; dat even wel ’t hoofddoel van den aanleg i« een groot handelsbelangbestaande in het tot stand komen der gemeenschap van Rotterdam met Munster; dat, 111 verhouding tot dat groot handelsbelang, het bevorderen van het lokaal verkeer in een deel dezer provincie van te weinig beteekems is, oin eene subsidie te wettigen, die «eniger mate in aanmerking zou kunnen komen tegen over de groote kosten van het geheel, en dat, indien waar is wat de concessionarissen beweren, dat die lijn in het algemeen handelsbelang niet kan worden gemist, dan zal de subsidie, die de provincie bij haar beperkte middelen zou kunnen verkenen, deu aanleg niet bevorderen, noch het onthouden der subsidie dien weerhou den. Om die redenen adviseeren Gedep. Staten niet tot het verkenen van eene subsidie. Blijkens de op de geineente-secre- tarie te Hillegersberg ter inzage gelegen heb bende stukken van den ontworpen spoorweg Rot terdam -Schoonhoven-Arnhem-Pruisische grenzen, zal de weg 111 die gemeente door den Bergpolder, den polder Oust-Blommersdijk en den Prins Alexanderpoldcr worden aangelegd. De op de kaarten aaugegeven richting is voor vele perceeleu zeer schadelijk wijl zij schuins doorsneden zul len worden. Bezwaren zijn ec Her niet ingediend binnen den termijn. De raad der gemeente. IJselstein besloot 111 zijne Maandag gehouden vergadering, dat het verzoek der heeren Otlet en Wilinart, concessionarissen van den aan te legden eu te exploitecren spoorweg Rotterdam-Arnhem—Prui sische grenzen, uiu eene pro inciale sum idle door -de Staten dezer provincie in de zomer-ver ga lering te behandelen dezerzijds zou worden ondersteundte meer nog daar het voornemen bij de concessionarissen bestaatom een zijtak van hier over Jutfaas naar Utrecht te doen leg gen waardoor het zuidelijk en westelijk gedeelte der provincie oneindig zou gebaat worden als verstoken van openbare middelen van vervoer te lande. De toestand der provincie aan deze zijde zou daardoor in welvaart zeer toenemendaar zij uit haar isolement zou geraken, De toelage is derhalve een werkelijk provinciaal belang. Voor de Arr. Rechtbank te Am sterdam stond dezer dagen een beambte van de maatschappij tot straatreiniging terecht, wegens 011 willigen manslag. Bij het schoonmaken va.i ecu put had 11 ij dezen toen hij een kruiwagen met vuil tnoeftt wegbren gen open laten staan en be vond bij zijn tcrugkeer, dat er een kind in ge vallen was. Daar zijne onvoorzichtigheid oorzaak was van het voorgevalleneoordeelde het Openb. Min., dat hij schuldig verklaard en tot 2 maan den cellulaire gevangenisstraf eu f 25 boete moest veroordeeld worden. Hij^ werd echter door de rechtbank vrijgesproken. Donderdag heeft de A r r. Rechtb. Ie Utrecht de jeugdige vrouwelijke veroordeelde uit bet huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, 8. F., die zich aan diefstal van klecdingstukken ten nadeele der directrice heeft schuldig gemaakt veroordeeld tot eeu ge vangen.astral van 18 maanden. De persoon J. d. H., van She- d recht, den l dezer gevankelijk te Goriuchem binnengebracht, als verdacht van opzettelijke brandstichting, heeft Zaterdag jl. in het cellulair huis van arrest door ophanging een einde zijn naar eiNov. 5 ibr.Aug. 5 in.Juli. 5 pr.Oct, 5 500, 1860. f I, 1864. 5 5 5 6 7 6 6 6 5 M 3 3 5 5 5 w. 5 d.st. 100. 5 msk. k. 7o- - istilutioneele wet. i'Jweirtom daar tot 18 dezer tft Wttneven en in dien tijd o. a. de Sophia-fabriek der HH. Spanjairdte Bornete bezichtigen. Den 18den begeeft H. M. zich naar Zwolle, waar zij ten paleize van den Commissaris des Konings het middagmaal zal gebruiken. In den namiddag brengt de Koningin een kort bezoek aan Kampen. Men verneemt dal Generaal van Swicten, opperbevelhebber der expeditie in At- chinde volgende maand hier te lande wordt terug verwacht. De Minister van Bin nen land sche Zaken heeft goedgevonden te bepalen: dat, met ingang van gisteren de art. 1, 3, 4, 5, 0 en 7 van het Kon. besluit van 8 met langer van toepassing ziju in de volgende deelen vau gemeenten in de provincie Utrecht, in voormelde beschikkingen opgenoemda. op het gedeelte der gemeente Jutphaas, in gebruik bij G. J. van Dijk; b. op het gedeelte der gemeente Lopikin gebruik bij C. Roosendaal; c. op het gedeelte der gemeente Wiiliskop, in gebruik bij A. Kemp. Aan hot Ministerie van Binnen- landsche Zaken had Donderdag de aanbesteding plaats van het maken eu stellen van de ijzeren overkappingen op het station buiten de Delftsche poort te Rotterdammet de daarmede in verband staande wei ken. De Union Actiën Geselschaft lür Eisen und Stahl Industrie te Dortmund had het minst ingeschreven, voor f 263.823. Blijkens de rekening en verant woording gedaan door deu ulgemeeuen penning meester van het te zameu gebracht fonds voor een nationaal geschenk aan Z. M. den Koning, bij gelegenheid van zijne 25-jarige regeering, zijn van 98U gemeenten giften, te zamen ter somma van 1196,891,11 onlvangtn. De nood- zakelijke onkosten, ad f 421,50*, hebben be slaan in drukloonenkosten voor de vervaardi ging eeuer portefeuille eu van liet daarin aan- geboden document, zoodat een bedrag van j f 196,469,60*/8 by Konings thesaurier is ge- 1 stort geworden, lit deze officieele opgaaf blij ut, dat van ongeveer 200 gemeenten geene gitten zijn ingekomen. Naar wij met zekerheid vernemen, is het 111 gips overgebrachte kindergeachenk aau Z. M. den koning, 11. 1. eene pendule in groot formaat, zoover gevorderd, dat hel op het einde dezer maand naar de Koninklijke Ziiverlabiiek van den heer van Kempen te Voorschoten zal kunnen gezonden worden, om in zilver te wor den overgebracht. U. D. In de eerste zitting, opDinsdag, van de Prov. Staten van Zuid Holland is o. a. ingekomen een missive van Ged. Staten, daarbij overleggende een adres van de heeren F. A. van Hall, te Utrecht, en P. M. 4ilontijn, te Gouda, om subsidie, ten bedrage van f 150.000 uit de provinciale geldmiddelen, ten behoeve der door hen voorgenomen droogmaking van de plassen onder de gemeenten Reeuwijk en Sluipwijk. Adressanten hebben daartoe concessie van Z. M. gevraagd, met verzoek om een subsidie tot gelijk bedrau. Ged. Staten zeggpn in hun missive, dat de uitgebreide correspondentie met verschillende autoriteiten hen nog met iu staat heeft gesteld een prieadvics uit te bren gen, weshalve zij nader onderzoek en overleg noodig achten. Óp grond daarvan werd de zaak naar Ged. Staten verwezen en bet stuk ter visie gelegd. In de zitting van V' orde de benoeming van leden stalen, lot leden daarvan werden achtervolgen» herkozen de aftredende heerenMr. C. van Vollenhoven, Jhr. Mr. H. J. van der Henn, Jhr. Mr. H. A. Stiengracht van Duivenvoorde, E. H. baron Rengers vau Warmenhuyzen, Jhr. Mr. H. A. C. de la Bissecour Gaan. Tut bui tengewoon lid van bet college van gedep. sta ten werd benoemd de heer C. Maas Gee teranus. In de Woensdag gehouden zitting der Provinciale Staten van Utrecht zijn tot leden van Gedep. Staten herbenoemd de HH. van Beick Calkoen, Verloren van Tnemaat, van Tuijll van Zuijlen v» i Liwick van Pabst en Roijaards van Scherpenzeel, terwijl als buitengewoon lid van Gedep. Staten op nieuw benoemd werd de heer Broers. kend om te allen tijde de com too te doen herzien. Het slaat echter nog te bezien of niet een ander kabinet zal zijn opgestaan alvorens deze voorstellen bij de Kamer in behandeling komen. Door de houding der Linkerzijde, die bij de op nieuw aan de orde zijnde interpellatie over ee rchoising van de Union, getrouw aan vroeger beginselmet de uiterste rechterzijde partij tegen de regeering gekozen heeft, ware het niet zoo geheel onmogelijkdat een votum van afkeuring der regeering ten deel viel. Zulk een votum zou onder de tegenwoordige om standigheden onberekenbare gevolgen kunnen hebben. De Boiersohö Kamer van afgevaardigden heeft bij de behandeling van de begrooting van oorlog geprotesteerd tegen het hoog opvoeren der kosten van oorlog en op verschillende ge breken in de militaire instellingen gewezen. De minister heeft echter die bezwaren niet ontvan kelijk verklaard, daar het buiten ’s lands be voegdheid lag om veranderingen te brengen in eene organieke rijkswet, welke aan die uitgaven en instellingen ten grondslag ligt. Het is niet voor de eerste maal dat Beieren, de vooiste in de rij om den grijzen Wilhelm de Keizerskroon aan te bieden, bet knellende gevoelt van den band, die alle kleinere Duitsche Staten onder den scepter van Pruisen vereeingde. In htt Engelsoho Lagerhuis werd dezer dagen een voorstel behandeld, om de inkom stenbelasting, welker instandhouding onrechtvaar dig en onstaatkundig genoemd weid geleidelijk te verminderen en eindelijk, doch zoo spoedig inogelijk, af teschaffen. Het voorstel werd echter met groote meerderheid verworpennadat de regeering er zich tegen verklaard hadop grond dat het ontijdig was en zij zich alle vrijheid wilde ‘voorbehouden. De jongste berichten uit Spanje luiden minder gunstig voor de Republikeinen. Van het plan om de operatie door maarschalk de Co», ebo onvoltooid gelaten alsi.og voorttezettenis tot dus ver niets gekomen, niettegenstaande Zaballa voortdurend versterking ontvangt. De Carlisten bedreigen Santander en Bilbao. Zij maakten zich in den laatsten tijd weder aan vele gruwelen schuldig; o. a. hebben zij een groot aantal gevangenen uit bet republikeinsche leger en daaronder een Duitsch officier, die uit liefhebberij de operation volgde, doen fusillceren. Bij de Woensdag in de Fransche nat. verga dering plaats gehad hebbende interpellatie over de schprsmg van de Union is verworpen de motie der uiterste rechterzijde, waarbij de han delwijze der regeemig werd afgekeurd. Even eens werd verworpen de motie van het rechter- centrumwaarbij de vergaderingonder verkla ring dat zij het gezag van Mac Mahon krachtig zou handhavenovergiug tot de urde van den dag, Tep slotte besloot de Kam t, op voorstel vau Gbftiigurmer, over te gaan tot de eenvoudige urde van den dag. De ministersdie zich met de motie van het rechterceniruin hadden vereenigd hebben hun ontslag iiigediend, dat echter door Mac-Mahon met is aangenomen. Men verwacht thans dat laatstgenoemde eene boodschap tot de verga dering zal richten. BINNEN LAiNü' Bij de herstemming in het kies district Amersfoort, ter’verkiezing*van ten lid der Tweede Kamer, zijn uitgebracht 2468 stem men; van onwaarde 9. Gekozen Mr. W. Baron van Goltetein met 1283 stemmen. Op Jhr. Mr. M. M. van Asch van Wijck waren 1176 stemmen uitgebracht. De heer D. G. Baron Sloet van Zwanenburg eerste luitenant der Infanterie,.voor tweejareu gedetacheerd bij het O. 1. leger, die de tweede expeditie naar Atchm msdeinaakte is den 27slen Juni jl. aldaar overleden ten ge volge eeuer in het gevecht vau 19 Juin beko men borstwonde, llij bereikte deu leeftijd van 27 jaren. H. M. de Koningin wordt Donder dag 16 dezer op bet landgoed van Baron van Heeckeren van Wassenaar, onder Delden, ver- RICHTEN. pC. 2f 3 4 1 3 3 3 69. 3 98 en 1816. 5 1820. 5 5 5 1862. 5 64 il f 1000. 5 66 a f 1000. 5 60 2e leen. 4| 67/69. 4 .3

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1