ANKATTO BINNENLAND. ADVERTENTiËN. J. W. VALK. RELLSTAB, 1812. Zooals verwacht werdheeft de president der Franaohe republiek, na de verwerping van de motie van het rechtercentrumen het daarop Clgd ontslag vragen zijner ministers een schap tot de Vergadering gericht. Nadat hij daarin vooropgesteld heeft, dat de macht door dé vergadering, hem bij de Wet van 20 November jl. verleend niet verkort kan worden, en hij alles cal aanwenden om zijne rechten te handhavendringt hij er op aan da,t de Vergadering die *wet aal aanvullen door orga nisatie der staatsmachten, in den geest als zijne ministers zullen voorstellen. Die voorstellen strekken tot instelling eener Tweede Kamer, tot het verleenen van het recht van ontbinding aan Mac-Mahon, .en tot het doen plaats hébben der verkiezingen arrondissements gewijze. De indruk door de boodschap teweeggebracht is niet gunstig. In de Kamer gaf ze aan een 'paar leden stof voor eene interpellatiedie echter verschoven '8 tot na behandeling der constitn- tioneele wetten. Perier drong aan op behande ling van zijn voorstel, waarop het rapport zich nog altijd liet wachten. Dit is eindelijk in de zitting van Woensdag voorgelezen en conclu deert tot verwerping. Afkondiging der repu bliek, zoo meent de meerderheid der commissie, zou op dit oogenjilik gevaarlijk zijn en de harts tochten noodeloos opwekken. Het gezag van Mac-Mahon moet bevestigd worden, inet wij- x heid nochtans om na afloop den tegenwoordigen toestand al dan uiet te doen voortduren. Of de vergadering Jiet iu deze met de commissie eens zal zijn, zal spoedig genoeg blijken. Er heerscht onder de afgevaardigden eene algeuiecne agitatie, die nog vermeerderd is door de hau- delwijze der regeering ten opzichte van de Figaro, Dat blad, 't welk in den laatsteu tijd algemeen doorgaat voor het orgaan van den president, en ook door een vriend van dezen geredigeerd wordt, spoorde in een van zijne laatste artikelen eenvoudig tot een coup (Tétat aan. Eerst toen de regeering zag dat ze ge vaar liep hierover geïuterpelleerd te worden, ging ze er toe over om het blad voor 14 dagen te schorsen. Over een maand zal deze zaak en in het algemeen de' houding der regeering tegenover de dagbladpers m de Kamer opnieuw ter sprake komen. Met 418 tegen 856 stemmen heeft de ver gadering het voorstel van den Minister van financiën, om de'Directe belastingen met een half percent te verhoogen, verworpen. Deze heeft daarop zyn ontslag ingediend'i welk thans door den president is aangenpmen.. In Italië heerscht er ten aanzien de te volgen gedragslijn bij de op handen zijnde ver kiezingen voor het parlement verdeeldheid onder de clencalen. De meesteu willen zich bp aanraJ den van dén Paus van deelneming dharaan ont houden. Anderen, met de bisschoppen van Turin en Ivrea aan het hoofd, he.bben besloten met Jranne geestelijken te stemmen, daar zij het noodig achten het clericale element in de Kamer te doen vertegenwoordigen. In Denemarken is het eindelijk gelukt een ministerie bijeen ie krijgen, zoodat de cri sis aldaar geëindigd is. Z. M. heeft aan J. van der Toorn, op verzoek, eervol oulslag verleend als lid van hei college van regenten over het huis van ar rest te Gorinchem, en öenoemd tot lid van ge meld college W. J. S. J. Blom ingenieur vau den waterstaat der 1ste klasse te Goriuchem. Z. M» heeft aan G. vau Dam, op zijn verz., eerv. ontslag verleeud als lid en vice-pres. van de Cojnmissie van admin, over de gevang, vau jeugdige vrouwel. veroord., tevens huis van verbetering cu opvoeding voor meisjes, te Moutfoortonder dankbet. voor de door nem als zoodanig bewegen dieusten, en het vice- presidium van geu. Comm. van adm. opgedra gen aan het lid J.Siraoiisfc Jr.; zijnde voorts bij hetzelfde besl. benoemd tot lid da meerge melde Comm. C. W. E. Van Voorst van Beest, Bnrgem. der gem. Amersfoort. De heer Mr, J. Heemskerk Az. is belast met de' samenstelling ,van een nieuw ministerie. Door de Prov. Staten van Zuid- Holland zijn in de zitting van 1.1. Dinsdag tot leden vau de Eerste Kamer der Staten-Generaal herkozen de heeren Joost van Yollenhoven Mr. A. J. Duymaer vau Twist en L. Piucoffs. Tot hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaai werd daarna gekozen de lieer J. van der Vegt, thans ingenieur le kl. bij den Rijks waterstaat, te Brittle. Vervolgens werd door den heer Droogluever Fortuyn rapport uitgebracht omtrent het voor stel van Ged. blaten tot het toekennen vau, eene subsidie vau f 300.000 aan de heeren Maas en Kool, voor den aanleg eener haven te Scheve* ningen en door den neer Haentjens Dekker omtrent de missive van Ged. Staten, daarbij overleggende een adres van het bestuur van het departement Alphen eu AarlanderVeen der Maat; scuappij tot Nut van 't Algemeen, oneenjaar- lijkscb subsidie uit de provinciale fondsen, ter Instandhouding vau de door genoemd departement, opgerichte ambachtsschool te Alphen. Over beide rapporten zal later worden beraadslaagd. Betreffende aanvragen om subsidiën vpor de gewone en buitengewone kosten van het lager ouderwijs in de gemeenten: Capelle a/d IJael, wordt besloten, dat f 7500 ten laste der. ge* meerite en f12604 door Rjjk en provincie zal worden gedragen Krimpen a/d Lek, aandeel be paald op f 8500 en het Rijk en.de provincie op f 7927 Nieuwerkcrk a/dlJsel aandeel der gemeente f8500 en Rijk eu provincie bijdrage vau f 17287,92. «Dezelfde gemeente als: toe kenping eener bijdrage in de gewone kosten afgewezen. Hei- en Boiricophet verzoek afge wezen; Langerak: bijdrage der gemeente f1200 en van het Rijk en de provincie f1890. -—.In de zitting van de Provinciale Staten van Zuid Holland van gisteren is met 46 tegen 1®9 stemmen besloteneen subsidie van f80,0.000 te verleenen voor een haven te Sclie* veriïngen. Door de Provipciale Staten van Utrecht is gekozen tot lid van cfe Eerste Kamer der Staten Generaalin plaats van den heer W, Baron van GoHstem lie in Amersfoort tot lid der Tweede Kamer werd gekozeü) de heer ^E. du Marchie van Voorthuijsen. Werd besloten aan de heeren Otlet en Wil mart of hunne rechtverkrijgenden ten behoeve va» den geprojecteerden spoorweg Rotterdam-Schoqjj- hoven-Arnhem-Munster eene provinciale suba van f 50.000 te verleenen, in 20 jaarlijksche ter mijnen, elk van f 2500, mits de zijtak IJael- stein-Utrecht gelijktijdig met de hoofdlijn vorde aangelegd; zoo mogelijk op alle stations, maar in allen geval op de stations IJselstein, Wijk bij Duurstede en Rlienengelegenheid worie ge geven tot het laden en lossen van koopmansgoe deren, en dat de eerste uitkeering niet plaats hébbe, voor dat de geheele lijn met dei zijtak in exploitatie zal zijn gebracht. De heer S. I. vau Nooteu had een ameidement voorgesteld», om aan de lijn in de streek vin Lopik een meer zuidelijke richting te geven. (Zie om trent het weuschelijke dier meer zuidelijkt richting onze Courant van. 5 Juli 1.1.) Dit amPidement, dat bij vele met de localite t bekende lellen bijval scheen te vindenkon door de meesteu met aan genomen wordenbf omiiUt het hun moeielijk te beoordeelen vielof omdat zij vreesdei door de aanneming het aanvaarden der subside door de ondernemers in gevaar te brengen, bf omdat de aanneming door de Staten toch niet het ge- wenschte gevolg kon hebben. Het weid dus ver worpen, evenais een amendement vat den heer Menso om de subsidie op f 10U.000 te brengen, in plaats van op f50.000. Een amendement van den heer HarmseOj ©in als voorwaarde te stellen dat ook te Araerongen, evenals te Rlienen, Wijk bij Duurstede en IJselstein, een station voor het laden en lossen van koopmansgoederen zou ko men op grond dat ook Amerongen eene subsidie had toegezegd, werd' door de commissie, aan wie van deze subsidie uil de stukken mets geblfeken wasovergenomen en dus met bare conclusie aan genomen. Een motie van den heer Vau Nooten, omten einde de gelegenheid te geven zjn amen dement behoorlijk te onderzoekendc behande ling te verdagen tot de wintervergadering werd verv^orpen. De Minister van Biunenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat, inde week van 5 tot 11 Juli jl. auu aziatiache cholera is overleden te Gouda één persoon. In de sitting van den gemeenteraad van Gouda op 15 deser is ingekomen eene miaaieve van den waarn. Secretaris van de waarn. Gezondheids-Com missie die aanbeveelt het 'verstrekken van gezuiverd lJselwater en te letten op art. 22 der wet, dat voor schrijft om bij het heerschen van besmettelijke ziekte de kermis met te houden. In verband biermede eq om een bekend gemaakt geval van cholera stellen B. en W. voor, om op 10 stations gezuiverd water ver krijgbaar te stellen, waarvoor eeu crediet van f 2000 wordt vereischt. lie heer Luijteu bespreekt daarop het aangegeven geval van cbolefa (tie hieronder). Op eene vraag van den heer Messemaker verklaren Borg en Weth., na gedaan onderzoek en na het gesprokene van den heer Luyten, geene reden te zien om de kermis dit jaar niet te houdenwaarmede de vergadering zich ook vereenigde. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Ör. A. Luijten nam het woord in de ge- meenteraads-zitting te Gouda op 15 Juli 1.1., niet om het voorstelom gezuiverd water verkrijgbaar te stel len, 1e bestrijden, integendeel hij zal voor elk voorstel stemmen, dat leiden kan de inwoners van beter drink water te voorzien. Dit neemt niet wegdat hy eene zaak tot klaarheid moet breugen, waar de belangen van onze stad en van het algemeen teer in ÜaUok ken zijn. G Het gevalzegt de sprekervan Cholera asiatica dat opgegeven is, kon niet anders dan een geval van Cholera nostras geweest zijn. De gronden waarom ik hiertoe besluit zijn de volgendeCholera asiatica of besmettelijke cholera ontstaat diet oorspronkelijk in Europa. Deze ontstaat in Indiè aan de boorden van den Ganges en wordt van daar tot ons overgevoerd. In vroegere epidemieën», toen de Cholera asiatica meer extensief besmettelijk was, bleef die in den winter be staan en kwam sporadisch, zelfs onder felste koude voor. Wanneer ons de winter verliet, ontwikkelde zich de epidemie op nieuw, om hevig in de eerste maanden van het voorjaar te woeden. Die tijd ih thans geheel voorbij gegaan en mogen wij met zekerheid stellen dat de kiem van ontsmetting in den afgeloopen winter geheel ia verloren gegaan niet alleen hier in ons. land, maar fti bet geheele Europa dat ons omgeeft. —Nu weet ik wel dat de Cholera asiatica soms groote sprongen kan maken, maar niet in die mate als dit thans zou moeten plaats heb ben. Was de Cholera b. v. in Londen, was die in het naburige Duitschlandik zou niets niet zekerheid willen zeggen, maar thans is eene besmetting onmo gelijk. het is dus geweest een geval van Cholera nostras., niet van Cholera asiatica. En die vergissing is te lich ter mogelijk, omdat de verschijnselen van Cholera nostras met die van Cholera asiqtica soms geheel over eenkomen; in die mate zelfs dat ze volstrekt niet van elkander te onderscheiden zijn. Zoqd&t ik meermalen de woorden heb geuitf dat Cholera asiatica en Cho- nostras i léra given, dan dat in de eerste ziekte' de lijders Bterven ai in de twoede herstellen. Nu kon er onder de menigte gevallen van Cholera ■ostras die voorkomenoen enkel geval gegeven wor- cen, waarbij de zieke bezwijkt.Dan vervalt ook dit, tndersoheid, en is het alleen het wetenschappelijk taugeuomeu feit, dat' Cholera asiatica in Europa niet oorspronkelijk ontwikkelt, terwijl .geene besmetting mogelijk is, dat wij met zekerheid kannen besluiten, dat het gegeven geval geen Cholera aaiatica maar wel Cholera nostras geheet t is. a (Jok zeide de heer Luijten nog ditDe uitkomst bevestigt ook mijn betoog. Wanneer een geval van Cholera asiatica in een plaata zich voordoet, dan vol gen onmiddellijk meerdere. Er verloopen geen dagen daartusschen en tot nog toe heeft zich geen enkel nieuw geval voorgedaan. C. Blijkens bij het Departement van Koloniën ontvangen telegrafisch bericht van den Gouverneur-genera il van Nederlandse^ Indie is den 28sten Juni jl., na «anderhalf uur scherp gevecht, de kampong Garouw met de zich daarin bevindende bentuigs en krijgsmachtties nacjits door de &arrae beschoten en vervolgeus vetla- ten gevonden, waarop ook Kola Radja Bedil genomen is en b-ide nositië i bezet zijn. De positie ten oosten der Atchiu-rivier en de vaart op die rivier zijn aldus meer verzekerd. Vier der onzen (allen minderen) wnren ge sneuveld,. en 28 (onder welke kapitein De Jongh en de luitenants Von Massow, Stapperslioef en Zwager) gewond. Vier vijanden waren krijgagevangen gemaakt, 9 dooden gevonden en, volgens bericht, nog 10 gesneuveld en veleu gekwetst. Men berichtte dat veel volk van PedirMer- doe en Groot-Atchiu zich verzameld had om eene benting op te werpen tegenóver onze pos tenketen die Meraksa beschermt. Door ons vuur werd die arbeid gestoord. Een oorlogschip met een controleur aan boord was naar Pedir en Telok Semawe vertrokken. Naar men verneemt is de luit.- generaal Verspijck den 8steu dezer te Napels aan gekomen, met het plan eenige wek- n in het Zuiden te vertoevenalvoiens zijn reis naar Nederland voort te zetten. t— Dinsdag is op de werf van de heeren J. K. Smit te Kinderdijk de kiel ge legd van een schroefstoomboot, genaamd Hel mond III, voor rekening van de heeren gebrs. Van den Boom. Maandag werd.te Haastrecht» bet stoflëlijk ovfcraohut van den heer K. Simons ter aarde besteld, waarbij vele belangstellende vrien den tegenwoordig waren. De heeren Dr. W.A. Terwogt, predikant te Simonshaven en A. F. Mackenstein, predikant te Haastrecht spraken een hartelijk woord van vriendschap en waar deering aan het graf. 16 dezer heeft te Meerkerk de verpachting plaats gehad van het jachtrecht der heerlijkheid Meerkerkgroot 152& HA., voor den tijd van zes jaren. Dat van den polder Mid delbroek werd wgezet door den heer J. Romeijn te Meerkerk voor f 85 's jaarsdat van den polder Bloemeudaaldoor denzellden voor f6U, en dat van den polder Kwakernaatdoor den heer J, van Dijk, te Nieowland, voor (li 'sjaars. Vervolgens werden de drie perceeien gecombineerd gemijnd door den heer Mr. S.C. van Appeltere, te Gorinchem, voor de som van f220 'sjaars. Tegenover de Élachten, vele ma len geuit over het toenemende gebrek aan ijver, liefde voor den patroon en toewijding aap zijne zaak bij den werkman, verdient een voorbeeld van het tegeudeel opeulijse vermelding. Te Capelle a/d Usel bevindt zich een schildersknecht, met name P. Dullaarddie gedurende vijftig jaren bij ééne firma werkzaam geweest is eu zich steeüa onderscheiden heeft door vlijt en oppassendheid. Zoo heeft hij o. a. een bijzouder blijk van toewij ding gegeven bij den dood van zijn vorigen pa troon; Dullaard was, toen deze kwam te overlij den, ten volle in staat om éen zaak voor eigen rekening te beginnenwaartoe hem oök van ver schillende kanten den raad gegeven werd. Hij besloot echter daar niet toe over te gaan, maar uit eerbied voorde gedachtenis van zijn patroon.de weduwe en hare kinderen als knecht te blijven dienenwelke nederige betrekking hij thans nog bekleedt bij eeu harer zonen,tlie inmiddels als meestér in de zaak opgetreden is. v Het Departement Gapelle der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was van oordeel dat bier alle termen aanwezig waren om aan het Hoofdbestuur de Zilveren Medaille der Maatschappij voor wel beproefde trouw aan te vragendie dau ook ver leend is en 1.1. Dinsdag in eene vergadering van het Departement aan P. Dullaard overhandigd is door den Voorzitter Ds. L. Doedes, die daarbij eeu hartelijke toespraak riohtte tot den trouwen werkman. Dr. A. Pierson, die zyn eervol, ontslag heeft gevraagd als hoogleeraar te Hei del berg^ zal zich te Utrecht vestigen. De zalmvisscherij op den Rijn, van Emmerik tot Wezel, die vroeger voor 600 thaler verpacht washeelt laatstelijk 4000 thaler opgebracht. Men verneemt dat bij gelegenheid van den doop aan den jonggeboren zoon van Z. D. H. prins Von Wiedop het vorstelijk slot te Neuwied toegediend, weder gebruik is gemaakt van deu prachtigen bijbel, den 17 Juli 1871 door het Nederl. volk aan het vorstelijk echtpaar ten geschenke aangeboden. lu deKr"impenerwaard heeft men de bijenkorveu weder naar de omstreken van Hilversum eu Maartensdijk gebracht. Het voort- voortdurend «choone weder en de heerlijk» bloei van de boekweit doet een overvloedig honiggc- win verwachten. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering der ..maatschappij .Tot Nut van 't Algemeen zijn te Gorinchem benoemd de heeren Van 't Sant en de Pecker. De Spaarbank van het Depart»- ment der Maalacbappij tot Not van 't Algemeen te Capelle a/d IJael mag zioh aanvankelijk m neer gelukkige uitkomsten verheugen. In April van l>, UOl UUICIB oaionu» cu v/uc- - 11. ider verschil van verschijnselen 1 zetten in het zwermen 18 zeer sterk geweest, tiet 't vorige jaar opgerichtbedroeg by het sluiten van het boekjaar op uit. December 1.1. de mii de inleggers verschuldigde som f 2454, en het aantal inleggen 106, die voor verreweg het grootste gedeelte geacht mogen worden te behooren tot den werkenden standvoor wien eene inrichting als de spaarbank eigenlijk bestaat. Het kapitaal der bank neemt van lieverlede toe waartoe de schoolkinderen te Capelle het hunne bijdragen, die van het gemeentebestuur bij de jaar lijksche prysuitdeeling een spaarbankboekje, van een kleine inschrijving voorzien, ontvangen heb ben cn telken reize wanneer de zittingeu plaats hebben deze vrijwillig komen verhoogen. Deze spaarbank biedt daartoe de gunstigste voorwMrden aan; de minste inleg toch mag f 0,10 bedragen en de rente, die 8 pCt. bedraagt, wordt om de twee maanden bijgeschreven. Uit het dertiende jaarverslag der Spaarkank, opgericht door het te Nieuw-Lekker- land bestaande departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, blijkt, dat deze inrichting steeds meer en meer aan haar doel beantwoordt. In het afgeloopen boekjaar zijn rekeningetf ge opend met 105 nieuwe inleggers, en afgesloten met 45 zoodat het getal inleggers bij het einde van fiet boekjaar was 687. In 3185 posten is ingebracht f 21722,64 en in 245 posten uitge- v haald f 12445,78; het geheele bedrag vau den inleg op het einde des jaars, uit. April was f44890,47V8. Aan rente voor de deelhebbers was ingeboekt f 1047,15. De reaervekas bedroeg f 3629,407,. In de gemeenten Alblasserdam en Krimpen aan de Eek bestaan sub commisaiën om ook daar de ingezetenen in de gelegenheid te stellen op gemakkelijke wijze van de bank gebruik te maken. Op 21 Juli a.s. en volgende dagen zal voor het Provinciaal Gerechtshof in Noord- Hollwud terecht staan llelbertus Eliza van der Dool, oud 31 jaar, geboren te Schoonhoven laatst hofmeester op hel stoomschip Java, vroeger bakkersknecht bij A. W. Meijer in de Torensteeg te Amsterdam. Beklaagde wordt beschuldigd van diefstal teu huize zijns meesters, in den nacht van 14 op 15 September 1872, tijden» defi brand, die toenmials in genoemd perceel in de Toren steeg gewoed heeft. Beschuldigde ontkent het hem ten laste gelegde en beweert de papieren die bij hem gevonden zijn, gekocht te hebben Van een timmerman. Er zijn tusschen de 30 en 40 getuigen gedagvaard. STADSNIEUWS. Schoonhoven18 Juli. De vier jongelieden uit deze Gemeente die op den 6 dezer voor bet Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland hebben terechtgestaan, zijn bij arrest van dat Hof vau dep 10 dezer schuldig verklaard aan feitelijkheid tegen de eerbaarheid met gewelddadigheid on dernomen en uitgevoerd, eu dientengevolge ver oordeeld «ieder tot één Jaar gevaugemsstraf en solidair iu de kosten, bij lijfsdwang op hen te verhalen. De schipper, wiens vrouw op 26 April l.f. plotseling overleed, en die daarop (zie ons nommer van 3 Mpi) gevankelijk naar Rotter dam werd overgebracht, is 1.1. Woensdag weder uit de gevangenis ontslagen en naar hier terug gekeerd. WATERSCHAP8- EN POLDEH-BEEICEDBN. De rekeni-ug, van het Hoogheem raadschap irde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", over het dienstjaar 187374, heeft voor ontvangst f 98093,25 en voor uitgaaf f84889,7772 en sluit alzoo met een batig saldo viu f 13258,477». Deze rekeningden 14 dezer aan heeren Hoofdingelanden toegezondenzal den 24 dezer te Gorinctiem in het openbaar behandeld worden. KERK- EN 8CH00LNIEUW8. Beroepen te Wilnis Üs. P. F. Vau der Steen, te Nieuwerkerk aan den Usel. Beroepen te Utrecht Dr. A. W. Bronsveld te Haarlem. Ds. W. Kraijenbelt te Bodegra ven is beroepen te W illerastad. By de evangelisch - Luthersche gemeente te Tiel is beroepen Ds. D. Pont, hulp prediker te Leerdam. Mej. J. C. Ranneft, bulponde.r- wijzeres te Gorinchem, is benoemd tot hoofd onderwijzeres aan de school voor jonge juffrou wen te Veendam. Zaterdag had de jaarlijksche zomervergadering van de onderwijzers uit het zevende district der prov. Zuid-Holland te Gouda plaata. Onder 'tpraesidium van den schoolop ziener, den heer J. Broedelct, begon men met de herziening van het reglement, dat artikelsge- wijze besproken werd eu met eenige geringe wijzigingen werd aangenomen. De tijd, hieraan besteedbelette de andere op de agenda voor komende zaken te liehandclen, zoodat die tot de najaarsvergadering uitgesteld werden. Als naar gewoonte vereeuigdsn zich de aanwezigen na afloop der vergadering aan een gezelligen dT0p de algemeene ver^adaring van ouderwijzers te Dordrecht, op 24 Juli a. s., rallen ,1e volgende onderwerpen behandeld worden: 17 Men schijnt zulk een groot, gewicht aan de schoolopvoeding toe te schrijven dat tot spreek woord geworden is vGeef mij de school en ik zal u de toekomst geven." tul. de heer Jongejan. 2\' I*rijsuitdeelingen en schoolfeesten. Iul. de heer W. F. Matthijs. 3°. Schoolsparbanken. Inl. de heer Labbertou. Voorts zal de Afdeeling Maasdam in deze ver gadering hpt voorstel doen om de vaste quota te doen vervallen, en daarvoor de bepaling in te voeren, dat de onvermijdelijke kosten voor de algemeene Vergadering zullen gedragen wordeu door de leden. A De scholieren vau üouderak be leefden 15 Juli eeu blijden dag. Ze gingen in gezelschap van hunne onderwijzers en eenige ouders met de Goudsche stoomboot een tochtje naar de diergaarde le Rotterdam doen en wer den begunstigd door wel wat warmdoch ove- rigeus uitmuntend weer. De beer Vau der Dusseu te Rotterdam, oud iuwoner van Gouderak, bad weer de zaak op touw gezet eu ondervond daarbij een gewenschte medewerkjpg van den gezagvoer der üer boothet bestuur der diergaarde en het gemeentebestuur te üouderak. By aankomst wer den den kinderen eerst eenige versterkingen aan geboden eu ben vervolgens door genoemden beer met twee zijner vrienden, de 11.H. Brans en Beuker, voorkomend roudgeleid eu welwillend ingelicht. Hiervan teruggekeerd gaven de scho lieren eenige zangstukjes ten beste en eindigde men met eeu paar toespraken. Afloop van PubUeke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Door den Notaris W.J.Fortuijn Droogleever te Gouda zijn op 13 Juli 1874 vau de nalaten schap van wylen den Heer P. van der Want Gz. verkocht Een Huis en Erf aan de Vij verstraat te Gonda wijk F, Nr. 122; kooper Aart vau Maaren, voor f 1000. Een Huis en Erf in de Vrouweeteeg te Gouda, wijk H, Nr. 212; kooper J. van der Bruggen voor f 52U. Een Huis eu Erf aan de Nieuwe Haven te Gouda, wijk N, Nr. 75; kooper B. Muilaart voor f 920. Een Huis eq Erf in de Komijnsteeg te Gouda, wijk K, Nr. 40 en eeu lluis en Ert iu de Dra pierstraat te Gouda, wijk O, Nr. 166; kooper G. IJsselstein voor f 1190. Een Huis en Erf in de Kuipersteeg te Gouda, wijk K, Nr. 208; kooper W.G. N.de Keizer voor f 1960. Een lluis en Erf in de Keizerstraat te Gouda, wijk K, Nr. 191kooper J. Bruyuvis voor f 500. Een Huis eu Erf als voren," wyk K, Nr. 190; kooper P. van Mensch voor f 540. Eeu Huis en Erf aan deu Raam te Goudawijk O,Nr. 18; kooper J. vau der Burg, voor 1 600. Twee Huizen en Erven aau deu Korten Raam te Gouda, wijk O, Nr. 93 en 94 eu twee Huizen en Erven ra de Zoütestceg te Gouda, wijk O, Nr. 161 eu 162; kooper G. C. van der WantPz. voor f 1950. Een Huis en Erf in de Drapierstraat te Gouda wijk Nr. 260; kooper W. vau Geelen voor f 610. Een Huis en Erf als voren, wijk O, Nr. 263; koooer H. vau der Wolf voor f 660. Een Huis en Erf in de Vlamiugstraat te Gouda, wijk O Nr. 325; kooper D. Araesz voor f 1620. En een Uofttum met Tuinhuis iu de Heeren- kade te Gouda wijk R% Nr. 163; kooper G. vau Veen voor f 1660. GEMENGDE BEBICHTEN. Donderdag 1.1. werkten een tim mermansbaas met twee knechts op de afgebroken wordende Roobrug te Gouda. Zij waren bezig met bet verwerken van zware stukken houttoen eensklaps de brug instortte eu deze met werklie den eu alles wat zich daarom had bevonden in de diepte zonkom, natuurlijk, spoedig daarop weder boven water te komenwaaruit de men- schen door de talrijke omstauders dadelijk werden gered. Het is zeer gelukkig, dat geen van deze 3 personen eeuig letsel kreeg, daar zij niet alleen henben verkeerd in gevaar van verdrinkenmaar door de vervaarlijk zware stukken hout hadden Verpletterd kunnen wordeu. Onder de vele bezoekers, die Zondag den domtoren te Utrecht beklommen, behoorde ook zekere Os. Fonds, uit Zaandam. De man, die 53 jaAr telde, was aan beide beenen verlamd en beklom de 365 trappen met zijne krukkeneen tocht die 2 uren duurde. LI. Vrijdag namiddag heeft een in de Peperstraat te Rotterdam wonende muzi- kaut zijn 13jarig dochtertje deerlijk mishandeld, door haar op het bloote lijf met een rietje te slaan, waarna hij haar op den zolder zijner woning zoodanig heeft gebonden aan handen en voeten, dat het haar onmogelijk was zich te bevrijdenen haar vervolgens alleen in de wo ning achtergelatenalwaar zij later in dien toe stand door de politie is aangetroffen. De bouwman B. K. Bz. te Streef kerk, in den morgen van den 11 Juli een wagen met-hooi huiswaarts willende rijden had het ongelukdoordien de voorste wielen in een diep spoor geraakten, van de kist van den wa gen te vallen, zoodat hfet voorwiel hem bijna over den hals gingwaardoor hij eene ernstige verwonding aan hoofd en hals bekwam, welke wonde door den geneesheer Götte te Stréeikerk onmiddellijk is gehecht en verbonden. Een treurig ongeval, het gevolg van verregaande onvoorzichtigheidheeft gisteren nacht op den Buiten-Amstel te Amsterdam plaats gehad. Op het Hoedenmakerspad werd in den ge zelligen'familiekring feest gevierd, ter eere van een jonkman en eene jonge dochterdie weinige uren te voren ten stadhuize in den ondertrouw waren opgenomen. Het was ongeveer een uur na middernacht toen de gasten huiswaarts zouden,, keeren. De bruid met hare ouders en haar der tienjarigen broederdie op het Achter-Oetgenspad aan de Weesperzijde woondenbesloten den kort- sten weg naar huis, dien over het water te nemen, onder geleide van den broeder des bruidegoms, die langs denzelfden weg zou terugkeeren. Een boot j was echter niet beschikbaar en men kwamaau den Amsteloever gekomenop de ongelukkige ge dachte een vlet, aie omgekeerd op den wal lag, I tot middel van den overtocht te gebruiken. Zoo I gezegdzoo gedaan. De vlet, die omdat zij niet bruikbaar was, opzettelijk open niet aan den wal lagwerd te water gebrachten helaaseerst toen I het noodlottige onheil geschiedde, werden de on- voorzichtigen gewaar, dat zij zich aan een bodem, die lek was, hadden toevertrouwd. De vijf per sonen namen schertsend plaats in de schuitzou- der riemeu werd het vaartuigje in beweging ge bracht. Aanvankelijk ging alles goed, tot nog ten derde van deu weg moest afgelegd worden. Maar de vlet was niet langer tegen de kracht van het indringende water bestand Voor bet Jagersbruggetje zonk zij en de vijf ongelukkigen vonden huu dood in het water. Eerst eeu paar uren laterbij het aanbreken van den dag, werd het gebeurde ontdekt. De lijken werden opgevischt door partióulieren met behulp der politie, en het behoeft welniet te wordeu gezegd, dat het jammerlijke onheil alge meene verslagenheid te weeg bracht. De bekla genswaardige bruidegom was radeloos. Dinsdag li. werd te öchellui- neu de Wed: D. Verhoef, oud ruim 82 jaren, die plotseling aan eeu beroerte was overleden begraven. Haar broeder J. De Bruiu, oud ruim 81 jaren, kwam 's morgens van Hoornaar varen en werd in het roeien geholpen door rijn zwa ger T. Vink, oad 80 jaren, die zijne vrouw, zuster vau de overledene bij zich had, oud 85 jareu, en de 82 jarige C. de Kreij, zoodat deze vier waardige oudjes te zamen 328 jareu telden. Zaterdag hopen die oudjes nogmaals te Schel- luinen te komen, om hnnne dochter, die juist toen zij er kwamen was overleden, mee te begraven. Epn Fransche abt heeft het boek Daniël met nieuwe commeutaren uitgegeven. Daarin komt het volgende voor: vljet vierde dier met de tien horeiis, waarvan Daniël spreekt, is de Duitsche boud; de kleine horen, die groeit en sterker wordt dan de andere, is Pruisen. Die horen, zal door deu Zoon des meuschen gebroken worden, die niemand kan zijn dan de graaf vau Cbambord." OpUrk heerscht door de droogte en de warmte groot gebrek aau drinkwater. Een huisbewaarder in een liefda digheidsgesticht te Leerdam heeft een nieuw model-ledikant uitgevonden, geschikt voor zieken, waarbij men het bed kan opschuddenreinigen, enz., zonder de zieken te verbedden of huu eemgen last aan te doen. Deze eenvoudige vin ding wordt door de geneesheeren zeer geroemd. Men meldt uit Assen, dat, toen Dr. A. Kuyper op 't zendingsfeest druk aan 't spreken was en de uitdrukking deed #Ofls leger valt niet", het geheele corps muzikanten naar beneden vieldaar de banken en leuningen die aan de boomen waren beveatigdbraken. Menigeen perste dit een glimlach at, sommigen schaterden het uit van lachen. De spreker was genoodzaakt eemgen tijd het stilzwijgen te be waren. De notaris A. A. V. te Sas van Gent is Woensdag gearresteerd en gevankelijk naar Goes overgebracht De Groof, de bekende vliegende man, die iu België te vergeefs proeven met zijn vliegtoestel deed, is te Londen het slacht offer van zijn onderneming geworden. Ditmaal zou hij voor de tweede maal in de Cremorne Gardens, bij Londenmet eeu luchtballon op gaan. Op zekere hoogte gekomen begon de ballou te dalen eu zoo soel nat De Groof, die onder den ballon in zyn toestel stond, vreesde verpletterd te zullen worden. Toen de ballon nog 2U0 voet van de aarde verwijderd was, riep hij tot den luchtschipper: //Iu Gods uaam, laat los." Het "bevel weru opgevolgd het vlieg- of liever valtoe- stel, vleugels als vau een vledermuis, was vrij, maar kantelde by na onmiddellijk; De Groof viel nu plot seling neder eu werd dooü opgenomen. De indruk van het gebeurde was te grooter, omdat zyn vrouw bij het ongeluk tegenwoordig was. Donderdag middag hoorde men op de Turfmarkt te Gouda een angstig hulpge roep. Het zoontje van den heer Bout, aldaar woonachtigwas iu het water gevallen en dreef door den tamelijk sterken stroom medegesleurd tot in het raidden der gracht; het kind verkeerde alzoo in levensgevanrwaaruit hij gered werd door J. Néderberg, die geheel gekleed in het water sprong en het Kind aan wal bracht. De bekende^ schrijver Frits Reu ter, wiens Wefken o. a. zijn tGedroogde Krui den", ook in he£ Nederlandscb zijn vertaald aan eene beroerte te Eisenach overleden. In de afgeloopen week ward te Lekkerkerk in de touwslagerij van J. de üruijter Zoon een tlqif gevamren, welke opeen vleu gel was gemerkt: //Maatschappij de Vrienden.' Voor de vierde maal is eergister van de groote koopmansbeurs te Amsterdam een persoon gedrongeri, die naar meii beweert, in zijne verpligtingen te kort schoot. —Be brand, welke Chicago )Noord- Amerika) op nieuw gedeeltelijk verwoesttebrak Dinsdag-middag te 4 uren uit in State-Street. De vlammen woedden 12 uren lang en verniel den een oppervlakte van 60 acres (meer dan 24 bunders). De verbrande huizen waren grooten- deels armoedig en slecht gebouwd, doch verschil lende kostbare en belangrijke gebouwen werden eveneens een prooi der vlammen. Ouder deze behooren het Postkantoorhet AdelpM-theater de Baptisten-kerk, de Methodisten-Kerk, de Roqfijacbe kerk van St. Mary, twee Bynagogen en vier der groote hotels van de stjid. Vele hon derden huisgezinnen hebben huis en alles verloren, en verschillende menschen het leven. De waarde van het verbrande wordt op 12 ii 15 millioeu gulden geschal De ooizaak van den brand was een ontploffing in een schilderswinkelin het gedeelte der stadwaar de straten nauw en de huizen van hout zijn. Daa/ een sterke wind woeiwerden de vlammen met groote snelheid voortgedreven4 Ongeveer 10 acres (4 bunders) werden verwoestdie bij den grooten brand van 1871 hetzelfde lot geledeu hadden. Op de kermis te Texel heeft meii 't merkwaardige schouwspel gezien van eeu ouden heer, die iu een draaimolen plaats nam met zijne- achterkleindochter. Onderscheiden bladen hebben de zer dagen gemelddat de komeet Coggia den 23en dezer op klaarlichten dag zichtbaar zal zijn. Inderdaad zal ditvolgens de verklaring van den sterrekundige Hindhet geval zijn doch men verzuimde er bij te voegen dat daarbij een goede telescoop noodig zal wezen. Omtrent den aanslag ophet leven van Bismarck zie men ons Buiieniandsch over zicht van heden. Nader verneemt men daaromtrent nog het volgende Terwijl het rijtuig een draai nam om den hoek te passeeren eu Bismarck de hand oplichtte om de aanwezigen te groeten, drong een der omstanders, in de kleeding vau een geestelijke, eensklajh vooruit en bracht in de passage zulk eene belemmering te weeg, dat de koetsier de paarden even moest laten stilstaan. Dat oogen- blik heeft de dader waargenomen om op Bis marck eeu pistool af te vurén. Vermoedelijk had hij op het hart gemikt, doch doordien Bismarck ouder het groeten naar de eene zijde overboog, raakte de kogel enkel langs deu voorarm en was alzoo de toeleg mislukt. In 'teerst was het alsof niemand begreep wat er gebeurde, en er heerschte zulk eene algemeene verbijstering, dat de dader zich reeds ongemerkt een eind had verwijderd, eer iemand er aan dacht hem te grijpen. Eindelijk echter, toen hij op een draf begon te loopen om over de brug te komen, snelden eemgen hem ach terna. Juist kwam een broeder vau den opera zanger Lederer van den overkant. Hij had daar het schot gehoord, en nu door het geroep op merkzaam geworden, begreep hij dat er onraad was en pakte den dader bij den kraag. Deze trachtte zich met geweld los te worstelenbeet hem in de vingers en greep hem bij de keel, maar de heer Lederer, ofschoon door den for- schen greep half geworgd, hield hem stevig vast en zoo gelukte het den vluchteling in handen te krygen. Onder dagteckening van 15 J uli wordt gemeld, dat Bismarck sedert het gebeurde niet meer alleen uitgaat. Om 9 uur 's morgens was in de Katho lieke kerk eeu dankdienst gevierd. De aanrander heeft verklaarddat hij een ultramoutaan was. Hij bad geen penning geld bij zich, maar wel drie kogels en een loflied op deu Paus. Gedurende het transport moet hij tot de agenten gezegd hebben dat er nog eene menigte lieden waren, die hetzelfde voornemen hadden als hij. Te Kissingen schijnt men werkelijk te gelooven dat Kullmann verschei dene medeplichtigen heeft. Immers men heeft opgemerkt, dat verscheiden personen hqgci het vluchten gemakkelijk wilden maken. Inmiddels worden hier en daar huiszoekingen gedaanom de medeplichtigen van Kullmann op het spoor te komen. Bismarck heeft van verschillende zijden adres sen van gelukweuscbing ontvangeu. Iu Schelluiuen hebben, binnen vier weken, vier personen bijna hetzelfde ongeluk gehad. Twee personen hebbeu door het struikelen een arm en twee ieder eeu been gebroken. Het gerucht loopt, dat eene on gehuwde dochter vau eeu landbouwer iu de ge meente Retrauchement (Zeeland)het kind, Waar van zij iu het geheim zou bevallen zijn aau de varkeus zou voorgeworpen hebben die het zou den hebben verscheurdterwijl zij even te voren zou getracht hebben het kiud te begraven op het Hofpleinwelk plan zij door de nabijheid van eenige arbeiders nie,t zóu hebben durven ten Uit voer brengen. Ook zegt men dat de Justitie de zaak vervolgt en de ontaarde moeder in arrest heeft genomen. Bij vonnis der arrondissemeuts recht bank te Gorinohem rail 15 Juli jl. zyn veroordeeld: C. v. D., sjouwer, wonende te Alblasserdam, wegens moedwillige mishandeling, tot 3 dagen eenzame op sluiting en in de kosten.* B. V., timmerman, wonende te Hardinxveld, wegens liet uit onbedrevenheid of onvoorzichtigheid toebrengen van kwetsuren, tot 3 dagen eenzame opsluiting, geld boete van f8, sub. 1 dag gevangenisstraf en iu de kosten. Het betrof hier op 12 Mei jl. bij gelegen- heid van den gehouden optocht in de gemeente Hftr" dinxveld, sohieten met een pistool, zoodat de lading kruit de persoon van v. O. in het aangezicht trof, waardoor uij bloedde.' J. A. en G. Aarbeiders, laatst gewoond hebbende te Dordrecht, wegens bedelarn in verbinding, tot 6 maanden gevangenisstraf en daarna opzending naar eene bedelaars-kolonie, c. e. INGEZONDEN. Als wij ons niet vergissen, is in den vorigen zomer reeds een paar malen gewezen op 't gevaar dat er in gelegen is, dat honden, bij eene warmte als deze, zon der muilhand op straat rondloopeu. Ook dezer dagen hebben we weer aanleiding gevonden op nieuw en wel nadrukkelijk op dit gevaar, te wijzen. Een hond, voor een kar gespannen, pakte een kat en hield haar aoo stevig in zijn muil, dat zelfs gijn meester net niet mocht gelukken 't beest te bevrijdeneindelijk kwam men op den gelukkigen inval, met een tang aen hond in zijn'staart te knijpen, waarop hij bet beest liet vallen, maar 't dier was reeds dood. Niet alleen bluft het bij katten, maar er zijn ook voorbeelden, «at menschen in de afgeloopen week door honden zijn afin- gevallen. Waar zoo veel gevallen zioh voordoen, zon der dat men 't gevaar afwendt, nopmen wij die nala tigheid zeer onverantwoordelijk. In 't belang van 't algemeen hopen wij dat verdere voorbeelden ons niet zullen nopen op dit onderwerp terug te komen. Met opname van deze regels, Mynheer de JRodac- teur, zult ge zeer verpligten Schoonhoven, Uw Dienaar, 17 Julij 1874. X. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 10. tot den 17. Jnli 1874. Geboken: Johanna Christina Charlotte, onders V. A. M. Ttaurei en J. C. Scheer. Hendrious Jo- hawies, ouders A. Streng en A. de Korte. Ondertrouwd: A. van Bauren, wonende te Gouda, met J. Smits. Gitrouwd G. Wennekes met T. Versluis. Ovbrleden: H. Blanken, oud 8 maanden. A. H. Driesen, oud ruim 10 jaren. J. Tieter, oud 28 ja ren. H. W. Brehm, oud 11 weken. A. Zuider- vliet, oud 1 jaar. Voor de vele bewijzen vau belangstelling/ tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze Tante ondervonden, betuigen wij onzen harte- lijken dank. A. CORBIJN van WJLLENSWAARD. A. P. CORBIJN van WILLENSWAARD-' Klijlknburg. SCHOONHOVEN, 18 Juli 1874. (5852) De Ondergeteekenden betuigeu door deze hun nen opregten dank voor de vele en hartelijke bewijzen van deelnemingbij den dood van ons geliefd kind ondervonden. J. J. DRIESEN. (5842) M. C. DRIESEN, geb. van Heldin. De Ondergeteekenden betuigeu hunnen wel- meenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel in de ziekte als bij het overlijden van onzen geliefden Zoon ondervonden. F. TIETER. (5851) A. H. TIETER-van Willbnswaard. van S. J. VISSER door den Onderge- teekende in de Krimpener-, Alblasser- en Lopi- kerwaard op 85 verschillende plaatsen ten verkoop gesteld. Tevens worden H. H. ver bruikers er op attent gemaakt, dat er geene flacons worden afgeleverdof de bekroningen alsmede 57 getuigschriften van verschillende verbruikers,zijn op den omslag gedrukt. Schoonhoven Haven. (5849) Door het in abuis aflossen van den schipper hebt gij, P. OOSTEROM te Jaars veld mijn ROG ontvangen en moedwillig var- kocht om u te verrijken. Wees zoo goed eu kom mij dezelve betalen en neem u bedorven rog terug, die ik nooit te koop zal aanbieden. De schipper wil mij schadeloos stellen, maar gij moet u toch schamen om met een schipper syn zuur verdiende centen in de zak te loopen. Mij dunk, het zal u verplichten. Ik teeken my, Lopik. c. DE GROOT. (6863) Van dit beroemde werk verscheen onlangs een nette, zeer goedkoope uitgave in twee deelen, bevattende ruim 800 bladz. druks. Prijs in genaaid f 3,90en gebonden in prachtbanden f 4,80. Uitgegeven door S, W. N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle boekhandelaren vei- krijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2