mm mrm. IET J16TRE&T VERVAISCITE Het voormalige klooster deu Hem bij fechoonkoveo. ADVERTENTIËN. F. OOSTEROM H* Verkooping van BOOMVRUCHTEN BROODBAKKERSKNECHT, LEVENSMIDDELEN. De Bead der gemeente Zeistjpeeft met algemeene stemmen besloten, het*te kort der oommissie tot regeling van bet Kronings feest uit de gemeentekas te betalen. Het afbreken en weder opbouwen van den achterbouw en de binnenvleugels van de whit, liggende door den Hoogendiik, nabij de greiia van Ameideis 1.1. Zaterdag te Vinnen aan besteed. De begrooting liedroeg de som van f 17.200. Veertien inschryvingsbilietteu waren ingekomen en wel van de heeren Van der Kuijl te Gorinchem f 15.800 Ozinga, thans te Gorin- chem, f 16.000, Hogendoorn te Vianen f 16.680 Koounan te Vianen f 16.700, Braakman te Go rinchem f 16.900, Barneveld te Vreeswijk 118.000, Wapperom te Gorinchem f 18.600, Diepenhorst te Ameide f 19.445, van 't Verlaat f19.500 Pannekoek f 19.700 Kentie te Go rinchem f 19.700, K. dé Jongh te Ameide f 19.800 de Borst Verdoorn te Ameide f 22.500 en J. L. de Jongh te Ameide f34.300. liet werk werd gemijnd door den heer Ozinga voor f 14.800, aan wieu het gegund is. Het bouwen van een nieuwcpas- torie voor de herv. gemeente te Harmeien is gegund aan P. Krommenhoek, timmerman al daar, voor de som van f 13099. Door de rijks-politie is vanlJsel- stein naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht zekere B., die zich aldaar aan be dreiging en verwonding der rijks- en gemeente veldwachters had schuldig gemaakt. Uit een statistiek der spoorwe gen, gepubliceerd door l'Agence Havas, ontlee- nen wij het volgendeOp de geheele aarde zijn ongeveer 8 kilometer spoorweglijnen aangelegd terwijl het kapitaal in deze industrie gestoken gedurende dejongstverloopeu 30jaren, meerduu 20 milliard lr. bedraagt. De arbeid dér locomo tieven opal da.banen beloopt 4,150,000 paarden kracht en de afstand door al de locomotieven in een jaar do irloop n bedraagt 884,790,000 kilom. DenQk*6riskte Sas van Geut, van wiens gevangenneming wij in ons vorig uommer hebben melding gemaakt, wordt beschuldigd dat hij op 2 dezer's/namiddags ten half 8bij P. J. B. r ie boom/, als notaris verleden heeft eene acte, zijndeAeu wisselprotest, en daarin opzettelijk en strijdig met de waarheid vermeld heeft: i°. //^t6t welken wisselbrief de aanneming tot b.talipg werd afgevraagdwaarop door haar de wisiélbnef is betaald doch geweigerd werd de kostenverzocht haar antMpord te teekeueu heeft (zij) na gedaue voorlezing alhier geweigerd te teekenenals zijnde het onwaardat de vrouw van Yrieboom met wien hij sprak, door hem gevraagd is om betaling van den wissel of de kostenof ook verzocht haar antwoord te teekenen 2°. dat daarbij als getuige is tegen woordig geweest Adriauu9 Geulterwijl deze daarbij met tegenwoordig was. Bij Kon. besluit van den 11 Juli 1874 N\ 5 is aan den heer H. van Putte Ottolaudde zilveren medaille toegekend we gens vijftigjarige getrouwe vervulling zijner be trekking als Hoofdonderwijzer. De redactie van het Nieuws v. d. Dpg heeft Heinekens bier, teer van de brou werij ede Amstel" en van de Kon. Ned. brou werij te Amsterdam scheikundig laten onder zoeken. Er zijn in die biersoorten geen scha delijke bcstanddeelen gevonden. In het Politieblad leest men: «/Sedert «enigen tijd wordt door een handels huis te Amsterdam onder den i aam van Turksch meel en linzemeel in den handel gebracht eene stof of poeder, die bij onderzoek is gebleken hoofdzakelijk te bestaan uit zwavelzure kalk, vermengd met eenige koolzure magnesia, en geen meel in te houden. Ofschoon uit de geringheid van den prijs (f5 per 1 OU Kg.) gemakkelijk is af te leiden, dat de verkocht wordende waar geen meel kan zijn, zoo acht de officier van justitie te Groningen hut nochtans dienstig op dien handel de aaudacht te vestigen." Door de Com miss ie van beheeren toezicht over de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Botterdam, is Donderdag te 's Hage aanbesteed: lo. het opmaken van den weg langs de Neiji-polderkade en het aanleggen van een weg door Wollefoppen, langs den bui- teuvoet van de Huismauskade; 2o. het maken van houten vleugels en van de daarbij behoo- rendo afrasteringen eu rijs- en aardewerken aan de achterwaterloopeu van de drie beneden stoom gemalen. Voor heide bestedingen kwam de heer ri. A. Swets Az., te llardinxveld, als minste inschrijver in aanmerking en wel voor no. 1 f 6200 en no. 2 f 18700. Dinsdag is voor de a iron d.- recht bank te 's Hage in behandeling genomen de be kende zaak van Mevrouw Boreel - Dedel en haren koetsier, Coehooru genaamd. Tegen hen was eene vervolging ingesteld, zooals bekend is, wegens het hinderlijk plaatsen en niet uit den w.-g ruimen van een rijtuig voor liet huis ten Bosch, bij gelegenheid van den optocht, in den avond van 17 Juni jl. Mevrouw Boreel was niet ter terechtzitting verschenen, wel de koetsier. Na het getuigenverhoor, waaruit van feitelijk verzet der bischuldigden tegen de politie bleek, nam de subst. Off., Mr. Koest, het woord; deze wees op de plaats gehad hebbende feiten, op deu steun, dien de politie behoeft in plaats van tegenwer king, verklaarde de beklaagden schuldig aan be- leedigmg van en wederspannigheid tegen de open bare macht, doch meende ook, dat er verzachtende omstandigheden aanwezig waren en requireerde de schuldigverklaring van Mevrouw Boreel aan het ten laste gelegde en haar veroordeeling tot f 100 geldboete en van den koetsier tot twee geldboeten, ieder van f 25, te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf, de eerste van 14 da gen en de beide laatste door 3 dagen voor iedere boete. De uitspraak is op a. s. Dinsdag be paald. Voor het Kantongerecht te Go rinchem Btond eergisteren tereebt de heer WF.J., student te Leydeu, beschuldigd van het verwekkeu van nachtelijk burengeruchtverstorende de rust der inwoners. Het betrof bier de zaak van de zoogenaamde aanranding van een R. K. geestelijke. Uit de behandeling bleek dat in den avond van den 22 Juni jl., 'savonds te ongeveer half 10 uur, eenige heeren met deu beklaagde buiten de Water poort te Gorinchem voor de wachtplaals der stoom-' booten van de weduwe Bianchiin gelag zaten dat toen een Roomsch Katholiek geestelijke voorbij kwam en door een der heeren eenige woorden geuitwelke zouden gekloukeu hebben als //verdpaap," wverd Jezuit." De ge tuigen evenwel verklaarden niet 4e weten wie die woorden zou hebben geuiten wisten over 't geheel weinig meer mede te deelendan dat de geestelijke stil stond en de heeren toevoegde, zich voornamelijk tot deu beklaagde riebteude, dat hij rapport zou makenwaarop door be klaagde op ruwen toon werd geantwoord dat hij zijn gang maar moest gaan de beleedïgde is daarop doorgegaan, doch dadelijk daarop te ruggekeerd, wederom stand houdende en van rapport sprekende, waarop door eeu of twee der heerendit weten de getuigen weer niet, ruk maar uit of je kunt klappen krijgen, is gezegd; de kappellaan werd alstoen door een der toe schouwers, de getuige Ernestes van den Boezem bij deu arm genomen en weggeleid, waarmede de gtheele grap uit was. Toen het O. M. het woord kreeg tot het nemen van zijn requisitoir, verzocht ZEd. yitstel van behandelingom nog nadere getuigen te dagvaarden. Kluchtig was de verklaring van den tweeden getuige, eeu korporaal der artille rie, -die maar stijf en strak volhield, dat de bekl. zijn' officier was, daartoe geleid door de treffende gelijkenis van bekl. op zijn broeder, een luitenant der artillerie. De kantonrechter besliste, dut de behandeling zou worden voortgezet, waarop het o. m. toch schuldigverklaring requireerde en veroordeling tot 2 dagen gevangenisstraf en geldboete van f 6,c. e. De beklaagde werd verdedigd door zijnen vriend den heer Duyzer uit Heusden, die, hoewel met tot de balie behooreude, de ver- degiginc zeer goed oor droegonder anderen den heer kantonrechter opmerkzaam maakte, dat op den 22 Juni jl. de zon te 8 uur 2o minuten onderging, eu de nacht begint een uur na zonsondergang, zoodat tu-schen 9 en hall 1Ü uur, de nacht nog niet was aange broken, en er dus geen sprake kon zijn vau nachtelijk burengerucht. De uitspraak is bepaald op Vrijdag 31 Juli aanstaandeeu verwoudenug baarde liet, dat de beleedigde geestelijke niet ais getuige was opgeroepen. JV. G. Cour. STADSNIEUWS. Schoonhoven26 Juli. Van de Artillerie Instructie Kompagnie zijn gisteren 13 Korporaals titulair vertrokkeu, als: 8 naar de veldarL, 2 naar de rijd. ait., 2 naar de torpedo-kBinp. en l naar het corps pontonniers. Tegen 28 u. s. zijn weder jongelingen tot dienstneming opgeroepen; de aanvragen tot plaat sing voorzien genoegzaam in de behoeftenzoo dat gewoonlijk ruim 140 jongelingen present zijn. Door ruim 130 officieren, onderofficieren eu mindereu wordt deu 5. Augustus a. s. deel geno men aau de Artillerie-oefeningen in het kamp vau Zeist. Op den 27. Augustus daarvan terug keereude, zal het jaarlijksche verlof in het be gin van September aan kader eu jongelingen wordeu verleend. Tot afgevaardigden naar de Al gemeene Vergadering der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen" te Amsterdamte houdcu op 11 Augustus e. k., zijn door hel departemeul Schoonhoven benoemd de heeren G. H. West- broek eu L. Akkerbuijs JLz. en tot hunne plaats vervangers de heeren A. Kuijlenburg rz. en H. A. Boeck. Zooals wij vroeger inelddenheb ben de heeren J. J. Driesen Co. alhier eene nieuwe industriëele onderneming in het leven geroepen. Huune steenbakkerij die zij den naam van #De Toekomst" gaven, leverde dezer da gen de eerste steenen af, die, naar wij verne men worden gebezigd voor den bouw der nieuwe ouderwijzers woning in deze gemeente. LANDBOUW-BEBICHTEN. Door bet droge weder begun stigd is de hooibouw in de omstreken van Gormci.em thans geheel biunen schuur eu on der berg gebracht. Bedroeg de opbreugst het vorige jaar een vierde minder, thaus bedraagt die ruun een vierde meer dan in gewone jaren; daarbij is het hooi vau uitmnnteude hoedanig heid en door de verzending naar Bruisen zeer duur. Onder Vuren en Dalem is het reeds op gekocht voor f 16 de 500 Kg. De 98e «lgemeene vergadering •t HolUndache Maatschappij vau Landbouw zal in oeptèmber a. s. te Dordrecht gehouden worden. Onder de punten van beschrijving ko men du volgende vuor: van de afd. Goedereede en omstreken, om voor rekening der maatschappij twee waudelleeraars aan te stellen; van de afd. Gouda en omstreken, om eene prijsvraag betrek kelijk kaasbereiding uit te schrijvenvan de afd. Medemblikom de wenschelijklieid uit te spreken dat alle rechten op deu overgang onder levenden van onroerend goed opgeheven worden, bet equivalent uitsluitend op deu grondeigendom te vindenvan de aid. Sloten, bevinding nopens de wet op de besmettelijke ziekten van het vet; van de aid. Vianen, tot het uitschrijven vau eene prijsvraag aangaande de cultuur en de wijze van onderhou I van griend- en teeuhoutvan het hoofdbestuur, om haar gouden medaille eu f 100 uit te loven voor eene beknopte beschrijving van het landbouwbedrijf in al zijne deeleu, geschikt voor lees- en leerboek. Aan deze vergadering gaat eene tentoonstel ling van paarden, vee, landbouwwerktuigen enz. gepaard. De prijs der fokvarkens is sedert eenige weken buitengewoon laag. Voor f3hf4 koopt men thans eea varken waarvoor men ver leden jaar f8 h f 10 besteedde. Men verhaalt zelfsdat gepasseerden Maandag te Gorinchem een big van 6 weken voor 25 ets. verkocht werd eu toen een wcikmau zijne verwondering daarover te kennen gafde verkoftper hem vroeg juf hij er ook niet een wilde koopeu r *lk heb geen geld bij mij", was het antwoord vKuut ge zuur kijken", vroeg de koopman hem en toen deze daarop een lang en leelijk gezicht trok wierp de gulle koopman hem er een in den arm. Zeker is het, dat verkooper*bij gebiek aau koopersreeds eeu eu' andermaal hunne volle kooien onverkocht huiswaarts hebben moeten nemen. Sinds geruime» tijd vernam men uit Java dat de Dellteche boter aldaar minder gezocht was, door de groote aanvoeren vau Deensche boter in blik, welke bijzonder om de hardheid der qualiteil veel aftrek vindt. Blijkens eeu ingezoudtn stuk in de Dellteche Courant heeft nu eeu belangstellende zich van Juva zulke Deensche blikken doen toezendentan einde deu inhoud aan eene scheikundige analyse t- doen onderwerpen. Eu wat oleek ue uit het ondirzoek Dat, volgens eene verklaring van dr. D. De Loos, bekend scheikundige en directeur der Lloogere Bur gerschool te Leideu, de boter vervat in het blik gemerkt «/Rud Th. Auderssens Kiobenhavn" was van onzuivere qualiteil en ongeveer 8 pCt. aau talk bevatte; voorts dat de boter vervat iu bet blik gemerkt /rBusk Jun&Comp., Copenhagen," mede was onzuiver eu vermengd met een vet, waarschijnlijk van plantaardige natuur met hoog smeltpunt ten bearage van ruim 5 pCt. Uit eeu eu ander blijkt, dat het vermoeden alsof de ougewone hardheid in Indie dezer Deensche Doler alleen door kuustmiddelen of vervalsctiing ware te weeg gebracht, volkomen gegrond was. In hoeverre nu de zuivere smaak eu de gezond heid gebaat worden door deze vermenging en vervalschmgis uiet twijfelachtig. Deu 23 dezer ziju te Leerbroek 7,3021 HA. hooiland van deu heer M. Hij koop Tz. aldaar, gelegen onder Nieuwland op deu polder Lang-Nieujvlaud eu in de Arkel- lioeveubij publieke veiling ingezet voor f 15.600 en thans reeds verhoogd tot f 16.800, L.l. Maandag zijn twee perceelen bouwland in de Stalkaarsen, aan den Mollen- burgsclien weg, onder Gorinchemgroot 1,60 H A en toebehooreude aau de erven van wijlen den heer C. A. van Tilborgb aldaar, bij publieke vei ling ingezet en verhoogd tot f 5925. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. Bij de verkooping der ouroerende goederen, gelegen ouder Ammerstol en Berg-Ambacbt, be hooreude tot de nalatenschap van wijlen deu heer A. van Lit, op Woensdag den 22 dezer in het Rechthuis te Ammerstol door den Nota ris J. P. Mahlsttde gehouden, zijn, ouder ge- standdoeuing van de daarvan verleende huren en met inbegrip der veiliugkostenbesteed de navolgende prijzen 1. Twee huizen op het dorp Ammerstol f 5300 2. 2 hectaren 60 aren land onder Am merstol - 10400 3. 2 hectaren 70 aren land ouder Berg- Ambacht- 10900 of te zaïnen f 26600 KEEK- EN SCH00LNIEUWS. Ds. K. E. van Griethuijsen te Noordeloos is beroepen te Zijderveld. Beroepen te Amsterdam Ds. G. Doedes te Velzen. - Beroepen te Domburg: ds. D. Niessen, te Wijk. Ds. A. H. de Klerck te Lopik heeft voor het beroep naar Enschedé bedankt. Ds. J. G. Knottnerus, te Dord recht, heeft bedankt voor het beroep naar Am sterdam. Aangenomen het beroep naar Oyen en Megen door ds. H. Van Woudenberg Hamstra te Ingen. Ds. A. J. E. van Dick te Ark el heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de gemeente Melissant. Jl. Vrij flag zijn te Gorinchem, na ten overstaan van Curatoren afgelegd examen, de heeren J. du Boeolf, P. van der Haagen, Ph. Sluiter, J. de Glopper, K. b*ron van der Duyn van Maasdam, Prins Visser, P. J. Dek kers, A. M. Kentie en H. Menges, van de Latijusche school aldaar tot de Akademische lessen bevorderd, allen met lof. OkHENOOK BEBÏCHTKN. Een milicien, in garnizoen te Gouda, had in het begin dezer week in de gymnastiekscbool het ongeluk te vallen met het noodlottig gevolgdat hij den volgenden dag iu het hospitaal overleed. De moeder van den jon geling, uit Overijsel herwaarts gekomen om haar zoon te zienmoest dit geweigerd wordenwaar schijnlijk omdat er een anatomisch onderzoek heeft plaats gehad. De pleiziertrein van Vlissingen naar Utrecht, die eergisteren avond 7.20 Van laatstgenoemde plaats de terugreis aannamkwam omstreeks kwart voor 10 bij het station Tilburg in botsing met eea op vertrek* «taanden trein. Naar men zegtis iéu persoon ernstig gekwetst, eenige andere minder ernstigvier waggons van den stilstaanden trein zijp uit elkander geslagen. De feesttrein kwam er met den schok af. Dinsdag-nacht zijn te Giesendam dc twee paarden van I. M., iu de weide zoodanig met een stuk hout achter in het lichaam gekwetst, dat in den vroegen morgen één aan de gevolgen is gestorven. Het is nog onbekend wie het mis drijf heeft gepleegd. Woensdagavond tegen half elf uren werd een groot gedeelte van Den Haag in duisternis gehuld. Alle straatlantaarns en de lichten binnenshuis in dat gedeelte gingen eensklaps uit; iu winkels en koffiehuizen zag men reeds petroleumlamp of waskaars opdagen Het incident duurde evenwel maar kort. t Is niet de eerste maal dat de Haagsche gasfabriek zoo'u ongfelukje heeft. De bekende voetreiziger, de heer Dudok de Wit, heeft bij zijne laatste voetreis naar Parijs aldaar een podoinètre gekocht. Deze toestel, waarvan de heer la Fontaine de uitvinder is, draagt men als een horloge bg zich en hij wijst eiken voetstap aan, dien men doet. Eenige dagen geleden heeft de heer De Wit met den po- domètre eeue voetreis gemaakt van Amsterdam naar zijn buitenverblijf Slangenvechtbij Breu- kelen, in 4 uren en 50 minuten, terwijl de afstand 6 uren is. Daarvoor heeft hij afgelegd 43.350 voetstappen. De heer De Wit, die m November eene voetreis naar Weeneu denkt te maken, zal dan qok rekening houden van het aantal voetstappen, die hij daarvoor moet afleggen. Dinsdag-namiddag 1.1. sloeg met het on weder de bliksem in twee boomeu te Schel- lumen scheurde de basten er vau open eu ver melde eenige wortels, in hel huis tegenover die boomeu bewoond door G. de Groot, werden in de onder- eu bovenramen verscheidene ruilen ver brijzeld. Woensdag-avond ongeveer 7 uur is te Groningen weer eeu ongeluk gebeurddat algemeen deernis wekt. Aau een put naast het ge bouw der spijsoitdeehng iu de Zwanestraat moesten eenigt herstellingen worden gejaau. De loodgieter Loor wilde zelf de pijpen iu dien put nazien en maakteom hierin neer te daieh gebruik van eeu zoogenaaihd schiemausstoeltjedat door middel van een takelMok op tn neer wordt gelaten. Hij zal ongeveer 20 voet in deu put zijn ueergedaald toen een der touwenwaarmede het stoeltje aau den takel was bevestigduit den haak sproug eu de man, ziju evenwicht verliezende, iu deu diepen put neerstortte. Dadelijk werdeu maatregelen ge nomen om den ongelukkige te reddenmaar heisas zonder resultaat. Eerst een half uur na deu val gelukte het met touwen en haken het verminkte lijk op te halen. De overledene, nog slechts 32 jaren oud eu als eeu Hink en oppassend rnau be kend, laat een bedroefde weduwe eu twee kinde- rcu achter. Naar de Gron. Cour. verneemt, zalom 't volksvooroordeeldat anders wellicht tegen het gebruik van dit water zou outstaan, de put door middel van eeu aanjager geheel worden leegge pompt. AU bizonder kan gem eld worden dat de werkman J. B., te Stolwijk woonachtig, bij den bouwman J. B., iu dit jaar bij bet vijfde geslacht m diezelfde familie werkzaam is geweest, altijd iu rechte lijn de vader op zoou| Dinsdag-avoad werd een bouw plaats bij Zettenbewoond door den landbouwer Boevink, door den bliksem getroffen. Het huis en achterhuis met den geheeleu voorraad hooi en bouwgereedschappen zgu verbrand. Het vee is met groote moeite gered. De knecht Saalminkdie reeds als kind bij deu vader vau deu tegeuwoordtgen eigenaar iu dieust was ge komen eu ruim 53 jaren oud is, schijnt de kalveren te- hebbeu. willen redden. Des avonds is.hij vermist en Woeusdag-morgen is zijn lijk, geheel verkoold, m zittende houding in het kalverenhok onder het ingestorte achterhuis te voorschijn gekomen. Vermoedelijk is de soider aan 'de zijde van deu buitenmuur ingestort eu heeft hij over de deel niet kunnen.outviuobtea; omdat die geheel in brand stond. V Zondag tegen het vallen van den avond heeft een treurig' ougeluk plaste gevon den te Algerno nabij Doesburg. Een zestal i jonge meisjes beproefden met een schuitje den IJsel over te Aren, toen het vaartaigje om sloeg met het ongelukkig gevolg, dat twee meis jes van 18 en 20 jaren verdronken. Meermalen werd uit Amerika het verplaatsen van trotsche paleizen medegedeeld. Met het oog daarop kan bericht worden, dat het aanzienlijke woonhuis van een der eerste industrieelen te Alblasserdam, dat 88 centimeters was schuin gezakt, met behulp van 40, vijzels door honderd werklieden in 6 uren tijds in eeu horizontalen stand is gebracht. Ofschoon vooraf alle maatregelen genomen warenom dit werk tot een bevredigend resultaat te leiden moesten echter de grootste voorzorgen genomen worden bij het opwinden der vijzels. De inrichtingde uitvoering eu de einduitkomst getuigen zeer voor den praktischën blik van den belanghebbende. Woensdag 11. verdronk te Willi ge- Langerak een zooutje vau den landbouwer J. 3. in de stoepsloot. Slechts één enkel onbe waakt oogenblik was voldoende, om den ouders op deze treurige wijze een aanvallig kind van ruim ééu jaar te doen verliezen. Vrijdag 10 Juli 11. werd teArkel een huis en een stukje tuingrond geveild, be hooreude tot eene onverdeelde erflating. Een der medeërfgenamen bood voor het huis f 120U en verhoogde dit bod met nog f 2U0 iu de hoop dat het Vrijdag 17 Juli door een ander zou afgemijnd worden. Daar dit niet geschied is, bevindt de man zich in eene iqiuder aangename positie, want hij is, naar min verneemtzelfs niet in staat om de onkosten te voldoen. Het stukje grond is door een ander gekocht; de opbieder zal dus wel alleen de gevolgen zijner handelwijze moeten dragen. Gedureude het onweder, d,at on langs over Parijs is heengetrokken, zijn iu den dierentuin met minder dan 30 pCt. van de kostbaarste vogels gestorvenomtrent dit zon derling geval zal een verslag bij de akademie vau wetenschappen worden ingediend. Het dochtertje van een geacht ingezeten van Enschedé is schielijk overleden, teu gevolge van het plotseling drinken van koel bierterwijl zij zeer verhit was. Dezer dagen ontdekte de visscher T. te Hdlegersberg, dat eenige personen zich ophielden aan de overzijde der Rotteter hoogte van zijn in het midden dier rivier gelegen vischblok. Vermoedende dat men weer visch wilde stelen, gaf hij nauwkeurig acht, en zag inderdaad een persoon geheel ontkleed rondom het blok zwemmen eu twee anderen aan den kant staau. Dadelijk roept hij zijn buren eu roeit naar de zijde,alwaar de personen zich bevinden. De zwemmende dit bemerkende, keert naar den wal terug, doch daar gekomen is de opvolger hem zóó dicht op de hielen, dat de tijd hem ont breekt om zich te kteeden. Zijn kameradeu nenieu zgu kleeding mede, doen hij zelf is verpligt iu Adamskostuum zijn reis door dik en dun voort te zetten. Na zoo, in gezelschap zijner makkers, een geruimen tijd geloopen te hebben, wordt hij eindelijk ingehaald. De ver volgers, een buurmau bad zich inmiddels bij den visscher gevoegd, waren echter door het loopen te zeer afgemat en konden de drie man nen uiet medeuemeu. De politie werd dadelijk onderricht en na vele pogingen is zij er einde lijk iu geslaagd de daders te ontdekken, die, naar men hoopt, thans hun straf uiet zullen ontgaan. Koning Leopold 11 van België heëft eeue decoratie ingesteld voor militairen beneden den rang van officier, eu niet minder dan 363 onder-officieren begiftigd. Eergisteren ochtend is in de ri vier de Maas, ouder Kralmgen, drijvende gevonden het lijk van eeu manspersoon, oud omstreeks 40 jaren en naar de kleeding te oor- deelen een Engelsch zeeman. Om den hals was een touw gebonden met een grooten steen daaraaD. Het lijk was reeds tot ontbinding overgegaan. Inlichtingen worden ingewacht aan het politie bureau te Kraluigeu. -T- Te Montmartre heeft men eene nieuwe proefneming gedaan met een middel om een brand oogeubhkkelgk uit te dooven. Men stak zes vaten, die met allerlei brandstoffen, zooals pek, petroleum enz. gevuld waren, in brand, en in twee minuten waren de vlammen, die zelfs vier a vijf meter hoogte bereiktendoor een weiuig wijnsteenzuur gemengd met bi-carbonas sodae, uitgedoofd. Het toestel, dat tot het blusscheu ge bezigd wordtis zeer eenvoudig eu bevat ougeveer 15 of 20 kau van die scheikundige oplossing. Door eeukleme buis van gutta percha wordt het op een afstand van ougeveer 12 meter op het vuur gewor pen dat m minder dan 2 minuten gausch is uit gedoofd. Dit toestel is reeds iu verscheidene groote huizen van het noorden vau Frankrijk aangeno men; te Koubaix alleen zijn er ongeveer 600. Hoe gevaarlijk het is met klei na kinderen te gaan melkenbleek voor een paar dagen toen de bouwman W. 11. S. te Hoornaar met twee kleiu-kinderen zich in de weide bevond. Onderwijl hg zat te melken, kwam eene koe op het vierjarig meisje af, wierjp het op deu grond en zou het voorzeker met hare horens verscheurd hebbenindien S. niet op het geschreeuw der beide kinderen toegesneld ware en het kind aan het woedende dier ontrukt had. 1 In den namiddag van den 18, dezeromstreeks 2 urenhad in den Kortland» polder tc Alblasserdam liet volgende ongeluk plaats. - Jobs. Kersbergen, bouwman, wonend# aldaaroud 33 jarenwilde met nog twee perso nen met een wageu, bespannen met twee paar den, en daar acliter gestelde» polderboom, het hooi bij elkander sleepen doch had het ongeluk van den wageu en ouder de paarden te vallen, die hem zoodanig traptendat hij op de plaats dood bleef. Dezer dagen was de vrouw van den koopman en winkelier B. te Haulerwijk zeer ongerust over het uitblijven van haren man. Bij nader onderzoek was de meid ook verdwe nen. Al spoedig bleek, dat B. waarschijnlijk met zijne 18jarige dienstmeid naar liet beloofde land Amerika is vertrokken, zijne vrouw met drie kinderenzoo men zegt zonder eenige be zitting, achterlatende. In de maand Februari 1870 was de Lernslerstoomboot ih bet drijfijs vastgeraakt en daarmede weggedreven; in de onmiddellijke nabijheid van het eiland Ürk bleef zij in vast ijs zitten. De kapitein en verdere bemanning verlieten onmiddellijk het vaartuig en kwamen te Urk aan. Dadelijk werden alle pogingen door de Urkers in het werk gesteld, om de kostbare lading, ter waarde van ongeveer f200.000 te bergen. Ouder de vele goederen bevonden zich drie groote roodkopereu pannenter zwaarte I ieder van pl. m, 400 halve kilo's, deze werden ieder op een slede geladen om zoo aan wal ge voerd te wtordeu. Twee kwamen terecht, doch onder de derde bezweek het ijs en zij was on middellijk in de diepte spoorloos verdwenen. Eenige dagen geleden nu, waren de Gebrs. Evert pu Jelle Ilakvoort ter ansjoviscbvangst uit in de Zuiderzee. Een buitengewone last in hun uit slechts zeer dun touw vervaardigd net be speurende werkten zij uiet inspanning vau krachten het net aan boordeu wie schetst hun verbazing, doch tevens hun blijdschap, toen zij de koperen pan bemerkten, die reeds voor vier jaren was verloren geraakt. In den namiddag van Doudej- dng 11. sloeg de bliksem in den schoorsteen der woning van d. D. in Bovenberg onder Berg- Ambacht. Gelukkig bevond zich niemand der huisgenootenop dat oogeublik, in het huis vertrek. Op liet geraas toegeloopeu bespeurde meu dat de schoolsteen zoo in- als uitwendig beschadigd wasevenzoo de breede schoorsteen- lijst, terwijl de zich hierop bevindende borden en andere voorwerpen, ter neder geworpen en verbrij zeld waren. Pastoor Hauthaler, die in ver band met aanslag op het leven van Bismarck in hechtenis was genomenis weder vrijgelaten. Verscheidene getuigen hadden verklaard, Kuil man» op straat in gezelschap te hebben gezien met dezen pastoor. Thans weet men wat er van de zaak is. Kullmaun had hem namelijk op straat om geld gebedeld en toen had de pastoor hem eenige inlichtingen omtrent zijn middel van be staan gevraagd daarover hadden zij een gesprek gehad. Zaterdag hebben te Berliju huiszoekingen plaats gehad bij den heer Creiner redacteur der üirmania, en bg deu legatieraad von Keliler, ge volmachtigde van het Maintzer Katholieken-Ver bond. Bij laatstgenoemden zijn tachtig stukken in beslag genomen. Dinsdag zijn op last van de politie hel katho lieke Geaellenvereihhet Bomfaciusverein met de daarbij behoorende Vereenigmgenbenevens liet Piusverein gesloten geworden; eu dit krachtens du bepalingen betreffende misbruik van het recht van vereeinging. Zondag maakte een jongeling met zwakke geestvermogens te Kinderdijk, in een on bewaakt oogeublik, een aan deu wal liggende roeiboot los eu liet zich daarin zonder riemen of roer afdrijven. Een hem tegenkomende schipper liet den ongelukkige aan zijn lot over. Het bootje is bij Rotterdam drijvende gevonden, zon der dat men iets van den opvarende beeft be speurd. Vermoedelijk heeft' hij den dood iu de golven gevonden. Er zullen op de Goudsche kermis vier draaimolens, doch geen schommels worden toegelaten. NAGEKOMEN BERICHTEN. Door deu Raad der gemeente Kralingen is benoemd tot secretaris de beer E. L. H. A. Quarin Willemier, thaus secreta ris te Voorbuig. VERSAILLES, 23 Juli. Het voorstel-Pe rier is verworpen met 374 tegen 338 stemmen. Malleville heett een voorstel gedeponeerd tot ontbinding der Vergadenugdat door 300 leden onderteekend is. De Linkerzijde vroeg de urgentie van dit voorstel, doch deze werd door de Vergadering met 369 tegen 340 stemmen verworpen waarna de zitting werd opgeheven. Dooa A. J. VAN DER AA Vsrvolff.) Het schgut dat de kloosterlingen omtrent het jaar 1571 het voornemen hadden om hun klooster uit den Hem naar Rotterdam over te brengen, doch dit is niet doorgegaanintegendeelmen ging weder aan het timmeren en bouwde om- I treilt dien tijd de saoristy en het oosterpand terwijl het suiderpaud in het jaar 1534 werd I vervaardigd. *Het klooster bleef in stand tot den 6 of 7 //Julij 1572; wanneer het door de krijgsknecli- stenonder den naam van deu Prins van Oranje» //tegen den Hertog van Alba dienende, in kooien //gelegt wierd, hebbende zig de Kloosterlingen vbinnen Schoonhoven begeven met bun Kerk- voieraaden en Goederenalwaar eenige van hun //raeenende een schuylplaats te hebbenals Luuiey vin Oktober van dit Jaar Schoonhoven voor de //Staten gewonnen hadde, een Moordkuyl vonden. //Want op deu 27 October, uaamen Lumeys //Soldaten Gaspar Arnouds, bezorger van de //Autaren en Kerkcieraden van het klooster, wast, en, uaa dat zy hem gepynigt hadden, //dog niets ontdekt, sleepten zy hem 's Avonds //aan de staart eeus Peerds gebonden hebbende //naar ter Goude, daar zy hem aan een spriet //van een schip bondenop en neder wippeude, //en 's Morgeus op den 28 October om hals brag- vlen. Op den 11 November, vermoorden zy *8 Nachts in het klooster van St. Elizabeth op //de Oude HavenDirk Gerritse van der Goude, //Hemsche Inwoonder, en namen den 12 No- vvember vast deu Overstenof Prioor van den //He», Qornelis Simons, nevens den onder- Prioor Jacob Kruyk, een Gouwenaar, met Cor- vnelia Reimerzen van Schoonhoven; eu, als //men den Prioor voor veel geld bad vrygekocht, //verwees Lumey de Iwet andere tot de Galg, ven zy wierden op den 13 November op de //Steeue-Brug, nevens eeueu Frauschen overloper //aan een Nooteboom opgeknoopt." (1). Sommigen hebben beweerd, dat dit klooster zeer»i;ijk zoude geweest ziju, doch eene reke ning daarvan, in het jaar 1567, en dus vijf jaren voor zijnen ondergang, opgemaakt, be wijst dat alle inkomsten dat jaar slechts negen tienhonderd elf Rbijnsche guldens, negentien stuivers en vijf penningen (2) beliepenterwijl de uitgaaf toen was achttienhonderd acht en twintig Rbijnsche guldens, vijf stuivers en vijf penuingeu. (3) De inkomsten kwamen meest Van de landerijen, die het klooster te Bergam bacht en aan de Vlist, alsmede weinigen in Kort-Schonauwen, bezaten, en van eenige erf pachten. Niet lang nadat het klooster verwoest was, schijnen eeuige der daartoe behoorende goederen verkocht te zijn, daar men geboekt vindt, dat de Staten van Holland, den 13 Jauuarij 1590, aan Nicolaas Adriaausz. Treur, last gaven, om de penningen vau de verkochte landen van den Hem tot verbetering van de Gereformeerde ker ken te gebruiken. (4) Niet alles moet toen echter vervreemd zijn geworden, want iu het jaar 1599 werden de inkomsteu van het klooster, door Gecommit teerde Raden van de Stateu van Holland en West-Friesland, bij de hier na volgende reso lutie aan het gasthuis te Gorinchem toegelegd. AUoo Burgemeetleren ende Regterdert der stadt Gorinchem. tot meermael verthoont ende te kennen gegeven hebben dat het nyeuwe Gaxthuya binnen dernelver stede wesemie tot dienste ende gherieff van den Lande, nootelijck gebenejirieert sal moe ten worden met eenighe goederen ende incompsten tot soulagementassistentieende onderhoudt van de miserable desolate weduwen ende weesen van soldalen ende andere in 's Landts dienste gebruickt gebleven ende verarmptaldaer ontf anghen ende zulex versocht dat de suyvere incompsten van den Convente goederen van den Hem buy ten Schoonhovenilaertoe souden mogen vergundt wor den ende geeygent, hebben de Gecommitt: Raden van den Staten van Hollandt ende ffest- Vnes- landt, ghesien sekere acte van den Heeren Stalen, daerby deselve g het ast ende geaucthoriseert worden, om die voorn: van Gonnchem contentement te gheven uyte Incompsten van eenighe Gheestelijcke Goederenuuyt crachte van welcke die van Gor- chum aireede by provisie ürye hondert ponden 't 'stoers in Subsidium voor eenigen lijt waren Gedccor eert geweestende voorts goede informa tie genomen hebbende van den staet van den in compsten ende las;en van den voorn: Convente van den Hemin aensieninge van de costen ende lasten die in den voorn: GaUhuyse gedragen sijn, ende voorder ghedragen sullen moeten worden eyntelijck bewilhchtgheconsenteert ende gheor- donneertbewillig hen, consenteren, ende ordon neren bij (lesen dat die van Gorchum voornlol behonff en onderhoudt van alsulcke arme miserable weduwen ende weesen voortaen snif anghen ende genyeten sullen alle de Incompsten ende Goederen van den voorst: Convente van dgn Hemdie daertoe bij lesen in handen van die van Gorchum ghestelt worden gheëigent ende ghedestineert midts dat de voorz: van Gorchum oick daerteghens drughen ende betaelen sullen alle de costen ende lasten van de alimentatie tan de Conventualen die sij luyden doen sullen ter dispositie van de noorsz: Ghecommitteerden Raden midtsgaders van de Dijckagie ende andere, zulex die bij denjegen- woordigen Rentmeester Joost Jansz: worden ont- fanghenende ghedragen ende ten eynde die van Gorchum het inhouden van desen onsen Briefen van consent ende overdracht ghenyeten moghen Lasten ende ordonneer en wy eenen yegeljcken (1) H. van BerkumBeschryving van Schoonhoven, bl. 445 en 446. (2) Uitmakende 2676 guldens 38 cents. (3) Of 2559 gulden 48 cents. (4) Van Berkum, Beschry ving van Schoonhoven dyen desen aengaen mach, hem naer t inhouden van dyen te reguleren. Giahen iHe» Haf Ieantler I tof el t>«» dm Staten voorn: hierop geitrnckt den viy" Octobris anno xve negen en tnegentich. Ter ordonnantie van de Ghcommitteerde Raden voorn. Getdk Rkohtihr. (If'ordt vervolgd.) BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven vau den 17. tot den 24 Juli 1874. Gbboi'KN: Lcentje, ouders J. van Klaveren en S. Frijda. Dirkouders 1) Sterk en G. van der Rée. Hendricus Christiaan. ouders P. Sperna Weiland en S. Tietrr. Getrouwd: M. van MEIJEREN van Si.ikdrf.cht, en W. A. OVERGAAUW, die tevensook namens wederzijdsche betrekkin gen, hun' hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. NIEUW-LEKKERLAND, «S Juli 1874. (8978) Bevallen van een Meisje G. A. CL DE KLEIJN - Korndörffer. MOLENAARSGRAAF. 23 Julij 1874. (5868) Heden overleed ons jongste kindje GERA DUS GOSEWIENUS, in den ouderdom van 3 maanden. L. va.n ZESSEN. M. A. van ZESSEN - van der Bas. SCHOONHOVEN, 24 Juli 1874. (5869) Voor de vele blijken van belangstellingbij de geboorte hunner dochter ondervonden, betuigen de Ondergeteekenden hun hartelijken dank. A. J. YOORSPUU. H. C. VOOR8PUIJ- Zwart. GROOT-AMMER8, 22 Juli 1874. (5860) De Ondergeteekende roept bij zijn vertrek naar Groot-Ammefs alle Ingezetenen van Lan gerak b/z. de Lek een hartelijk vaarwel toe. P. MUILWIJK i Veldwachter te Groot-Ammers. LANGERAK bes. de Lek93 Julij 1874. (5875) Ter beantwoording van de lompe advertentie van O. DB GROOTgeplaatst in dit weekblad van 19 dezer, deel ik alleen mede, dat de Groot 4 Mud ROGGE van mij heeft mede genomen, dat hij dus het abuis heeft veroor zaakt en dat hij dus de Rogge had moeten ko men ruilenik achtte mij daartoe niet verplicht. JAARSVELD. (58TO) TE AMEIDE, ten herberge 't Fortuinten overstaan van Nota ris BOD DE te Meerkerk, DingsdagII Augus tus 1874, 's namiddags 4 ure. Informatiën bij de Heeren BODDE voornoemd en DE KLEIJN te Ameide. (6879) Men vraagt tegen 1 Aug. e. k. een van de P. O. Op een hoog loon en goede be handeling kan men rekenen. Adres, Letter A, Hulpkantoor Schelluinen bij Gorkum. (5876) Het BESTUUR der gecombineerde polders Nieuwland en Leerbroek is voornemens, om, op Woensdag den 26. Augustus aanstaande des morgens ten 11 ure, in het Raadhuij te Nieuwland, in het openbaar te verpachten vau genoemde polders, ter grootte van ongeveer 1500 Hectaren, en wel voor een tijdvak van 4 jaren. Het Polderbestuur voornoemd De Secretarie, De Voorzitter, P. DB HOOI'. C. J. STERK. NIEUWLAND, 24 Juli 1S74. (5877) Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het voormeld Beatunr. Handboek tot herkenning der vervalschingen van de meest dagelijks voorkomende Levens middelen. Volgens eenvoudige methoden. Ten dienste vau het algemeen, door B. J. OPWTJRDA. Prijs 90 Cents. Uitgave van S. Si W. N. van NOOTEN t« Schoonhoven en 'alom verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2