Inkt. REKENKUNDE, ADVERTENTIËN. moeten. Integendeel schijnt de omstandigheid dat ook Italië en Engeland op het voorbeeld van Dnitschland oorlogschepen naar de Spaan- eche kust zullen zenden het vermoeden te wet tigen dat er overleg plaats vindt en naar een vast plan zal gehandeld worden. De erkenning van Spanje volgens de verzekering van een Ita- liaansch doorgaans goed ingelicht blad, is kort ophanden. Volgens de Oerma.tia hebben dezer dagei) de Pruiatohe bisschoppen bij monde van den Vorstbisschop van Breslau zich tot de regee- ring gewendmet een betoogwaarin zij trach ten uiteen te zettenwaarom de kerk zich niet kan onderwerpen aan de staatswettenwelke ten doel hebben de betrekkingen met de kerk te regelen. Zulke regelingen kunnen alleen met toestemming van den Paus gemaakt wor den; zonder die toestemming kan de kerk ze niet als geldig beschouwen. De regeering heeft er zich toe bepaald om de goede ont vangst van het qtuk te berichten, doch schijnt het overigens de moeite van wederleggen niet waardig te keuren. Op hare handelwijze tegeno ver de wederspannige geestelijken heeft het al thans geen iuvloed. Nadat het Hooggerechts hof uitgemaakt had dat geldstraffen alleen door den bekeurde mogen betaald wordenzal de betalinggeldig zijn, heeft de regeenug niet langer geaarzeld de gevangenisstraf op den we- derspannigen bisschop Conrad Martin von Pa- derborn toe te passen. Thans ligt de Aartsbis schop van Keulen aan de beurt. Hoewel de beraadslagingen van het interna tionaal Congres voor oorlogsrecht, thans in Belgian hoofdstad vergaderd, strikt geheim gehouden worden, meldt men uit Brussel, dat zich onder de afgevaardigden twee verschillende stroomingen beginnen te openbaren. Eene partij, met Rusland aan het hoofd, wil dat de ver schillende hoofdstukken van het ontwerp allen zonder uitzondering in behandeling genomen en in hoofdzaak aangenomen zullen worden. Enge land, Italië en frankrijk daarentegen wenschen dat het Congres zich alleen zal bezig houden mtt de belangen der krijgsgevangenen te bespre ken, de herziening van de Geneefsche conventie, bepaaldelijk wat betreft de rechten en plichten der onzijdige mogendhedenen nog eenige andere onderwerpen van ondergeschikt belang. De meeste kleine staten zouden zich in deze aan de zijde van laatstgenoemde mogendheden scharen. In Engeland» Lagerhuis heeft de premier bij de behandeling van het wetsontwerp op den opejibarep eeredienst op uieuw gtZmspeeld op de groote crisiswelke, in weerwil van de schijn bare rust die ej- overal beerscht, "in Europa op handen zou zijn. Ook Gladstone erkende dat de toekomst zioh donker liet aanzien. Beide lieten echter na, bepaalde gronden op te geven voor hunne «sombere verwachtingen. r Het Huis vereenigde zich in derde lezing mei het ontwerp op den Openbaren Eeredienst zoowel als met dat betreffende de fundatiescho- len, waarvan slechts een gedeelte door de regeering schynt teruggenomen of uitgesteld de te zijn. Een voorstel om aan Prins Leopold een jaar- eld te geven werd eveneens aangenomenna- at de zoogenaamde werkmanscandtfaatBoft, er tegen had geprotesteerd uik naam der arbei dende klassen, wier beurs reeds te veel werd aangesproken voor het onderhoud derkonink lijke familie. BINNEN LAN Z. M. heeft beuoemd bij den waar borg van gouden en zilveren werken: tot con troleur te Middelbuïg I. W. M. G. Van Kervel, voormalig controleur, te Roermondtot essayeur te Maastricht, F. J. Witteveen, thans commies- stempelaar te VGravenhage; tot commits stem pelaar te 's-GVaveuhage C. L. Bernhardthans te Amsterdam; tot commies-stempelaar te Am sterdam D. Sclirader, thans te 's-Boschen tot -commies-stempelaar te 's-Bosch J. P. Keiser, thans aide-essayer en plaatsvervangend outvauger aldaar. Bij Kon. besluit is aan de 11a te melden officieren bij de dienstdoende schutterijen op hun verzoek eervol ontslag verleendbij die te Gouda, aan H. Van de Velde, als 2de luit.; bij die te Gorinchem, aan T. W. P. Hofstede, als 2de luitenant. Het Vaderland verneemt, dat een van de redenen, waarom de mimsteneele ensis niet spoediger ten einde loopt, ook daarin moet worden gezocht, dat de heer Heemskerk reeds voor eenige dagen Z. M. den Kqniug om audiëntie heeft verzocht* maar tot heden geen antwoord heeft bekomen. Ineen bij het De p a r t e m e u.t van Koloniën ontvangen telegram vah den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch Iudie, dd. 3 dezer, wordt het navolgende omtrenj de joiigste gebeurtenissen in Atchiu bericht: Te Telok Spmawe {werwaarts blijkens het in de Staatscourant van 14 Juli jl. bekend ge maakte telegram een oorlogsschip met contro leur gezonden was) waait de Nederlandsche vlag. Moesapi (ten oosten van den mond der Atcbinrivier) is door onze troepen bezet. De kampong Soerian is genomen en ook bezet; daarbij zijn 6 der onzen gedood en 47 gewoud, waaronder de kapitein Perelaer en de luitenants Van der Zee en Krijgsman. In de benting werden 73 lijkèn gevonden. De gezondheids toestand laat veel te wenschen over. De Minister van Binnenlandsche Zaken, gelet op Art. 1 van het Kon. besl, van 8 Oct. 1878, enz., heeft bepaald, dat, met ingang van 4 Aug, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het besluit niet langer van toe passing zijn in de door hem heden aangewezen doelen van gemeenten in de provincie Zuid- Holland, en wel der gemeenten Soeteraeer, Stolwijk, Noordwijkerhout, Vlaardingen; met ingang van 4 Aug. 1874, do artt. 1, 8, 4, 5, 6 en 7 van het aangehaald Kon. besluit van toepassing verklaard in de mede aangewe zen gedeelten der gemeenten Woerden, Veur, Lopik, Vreeswijk en Haarlemmermeer. Ter vervulling der vacature in den gemeenteraad te Gorinchemontstaan door het overlijden van den heer Mr. J. C. M. Van den Honert, zal de verkiezing plaats hebben op Dinsdag 18 dezer. Als candidaten, welke bijzonder ui aanmerking zullen komen worden genoemd de heeren Dijckineester Van Dam en Van Nieuwland. Ten gevolge der periodieke a f- treding van dq 'H.H. J. Putman en C. Kikkert, te Oudewaterals leden van het college van zettere aldaarzijnmet de aftredenden de H.H. D .Boer Jzn. en G.Van Ingen Schouten door den Raad dier Gemeente ter benoeming den Commissaris des Konings in deze provincie voor gedragen. De Minister van Financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som vaii f70, door een onbekende, onder het postmerk Gorinchem van 3 dezer, ter voldoening van successierechten ingezonden Bij den Raad van State, afdee ling voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een Koninklijk besluit vau 14 Jali, houdende ongegrondverklaring van het beroep van B. C. Damsteeghte Lekkerkerkvan eene uitspraak van Ged. Staten van Zuid-Holland van 28 Apnl/5 Mei 1874, in zake de natio nale militie. In de openbare vergadering van den Raad van Stateafdeeling voor de geschillen van bestuur zal eerlang behandeld wordeu het beroep van J. J. Sanders, te Oudewater, vaneen besluit van den Burgemeester dier gemeente waarbij vergunning is geweigerd tot het doen opgraven van een lijk en het vervoeren daarvan naar 'de Israelietisclic begraafplaats te Gouda. Het jongste jaarverslag der spaarbank van bet departement der maatschappij fftot Nut van 't Algemeen" te Lëkkerkerk, deelt mede dat op jiet eind van het jipir 1873 met 172 inlèggers rekeningen waren geopeudwaar van alleen in 1873, 38 nieuwe en dat het geheele bedrag van den iuleg bij het einde van gemeld jaar beliep f 0890,03 en het reserve fonds f91,74. -— Te Haastrecht is tot geneesheer benoemd Dr. Idenburg te Asperen. Aan liet Utrechtsch Dagblad wordt daaromtrent uit As- pereii geschreveu ff Door het a. s. vertapk van onzen zeer ge - achten en algemeen bemindeu geneesheer Dr. Idenburg naar Haastrechtlijdt ons dorp een gevoeligen slag, te meer nog daar dit vertrek zoo plotseling en onverwacht is^ W ij verliezen en Haastrecht wint door zijn heengaan van nier een kundig, ervaren geneesheer, die zich, en als zoodanig eu .als menseli, in ieders hart een vaste plaats heeft verzekerd. Aller achting, aller vriendschap volgen hem naar zijn nieuwe stand plaats. \\ij weten niet, wat zijne beweegre denen zijn om ons' te verlaten eu Haastrecht te kiezen, maar ieder betreurt zijn vertrekv Wij zullen zijti gemis al te spoedig gevoelen, doch kunnen niet anders dan onze beste wen schen voor zijn welzijn blijven koesterfen. Haastrecht zij geluk geweuscht met zijn aan winst en schenke hem ruimschoots een verdiende hoogachting en genegenheid." De Minister van Binneul. Zaken heeft de overkapping van het spoorwegstation buiten de Delftscbe poott te Rotterdam (aan besteed op 9 Juli U.), opgedrageu aan de ijzer gieterij fde Prins van Oranje" in den Haag, die, beboudeDs een betrekkelijk zeer. klein ver schil met twee Duitsclie firma's, de laagste som had ïugeschreven, t. w. f272.816, terwijl de begrooting f 327.000 was. Zaterdag is voor het eerst te Rotterdam water der drinkwaterleiding verkocht en wel aan de standpijp even buiten de Oost poort. De verkoop bedroeg tusstshen 's voor middags 10 en des avonds (3 uren 246 emmers. De Commissie van fabricage te Gouda heeft rapport uitgebracht op het ver zoek van de heeren Kaptiju eu Nievergeld om concessie voor het leggen van eene drinkwa terleiding. Dit rapport strekt tot afwijzing van het verzoek, uit hoofde van te geringe inlich tingen van hh. concessie-aanvragers en waarin teveus te keuuen wordt gegeven dat de gemeente Gouda, naar inzien vau B. eu W., van' te ge ringen omvang is om de exploitatie eener water leiding te doen slagen. Dit rapport is ter visie gelegd en zal nader door den Raad in behan deling worden genomen. Voor de Arr. Rechtbank te Utrecht stond Donderdag terecht de. persoon van C. V. d. B., beschuldigd van feitelijkeu weerstand tegen de openbare m#cht te Dselsteiu. Het openbaar ministerie, de schuld bewezen achtende, eischtc eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Do persoon van C. V., uit IJsel- stein, die voor eenfaen tijd gearresteerd werd, beschuldigd van kindermoord, is te dier zake buiten vervolging ge.-telden bevindt zich weder op vrije voetendoch zal binnen kort voor de rechtbank te Utrecht ter zake van manslag door onvoorzichtigheid terechtstaan. Het bestuur der Rotterdamsohe Diergaarde heeft een nieuw plan voor eene lee ning vastgesteld. Gemachtigd tot liet opnemen van gelden tot een bedrag van f 500.000 wenscht liet thans eene leening aan te gaan van f 400.000, rentende 5°/. 's jaarszijnde de obligatiën ieder groot f 1000 met recht van splitsing in gedeelten van f500 en f100, en voorzien van coupons, betaalbaar l Maart en 1 September. Prijf van uitgifte 100 De aflossing geschiedt jaarlijks bij uitloting. Blij kens de nadere bijzonderheden, zijn de gelden bestemd voor een nieuw sociëteitsgebouw en uitbreiding vau den tuin. Voor het verkrijgen var. meer ruimte bestaat thans waarschijnlijk gelegenheid, door aankoop van ongeveer 41/» hectare land aan de westzijde van den tuin. Bij de op 3 Aug. 11. plaats gehad hebbende trekking der premieleeniug ten behoeve der R. K. Kerk te Ouden tescli zijn uitgeloot de volgende 20 Seriën: 3, 40, 42,74,89,98, 126, 139, 195, 206, 231, 274, 310, 842, 367, 369, 879, 414, 459 en 463. De prijs van f 10.000 is gevallen op Serie 274 No. 12, en die van f 1000 op Serie 12Ó No. 13. Men deelt ons mede, dat bij de trckkitig van de Premieleening der 'R. K. Kerk te Oudenbosch de hoofdprijs van f 10.000 is te beurt gtvalleh aan een ingezeten te Warmenhui- zeu, bij Alkmaar. Dit lot was gedebiteerd door den heer De Lange te Alkmaar. De eerste prijs in de Haarlem- sclic paurdcnloterijbestaande in een sociable met twee bovenlandsche merriëu, is ten deel gevallen aan den heer Wuste, wonende op het buiteuverblijf Eiudenhout" bij Haarlem. Men schrijft ons: In de vorige wf£W zijn te Krimpen a/d Lek drie kraamvrouwen, die door den lieer Geijl geneesheer aldaar, verloskundig zijn behandeld, aan kraainvrouweiiziektc overleden. Deze zelfde .ziekte heeft, zooals men weet, ook onlangs te Rotterdam gebeerscht. -be persoon, die te Amsterdam van de beurs gedrongen is liect Schindermeijer en heet in .de wandeling vde komeet", omdat hij gewoonlijk vergezeld is van twee heeren Beereen groote en een kleine. Te Dordt willen een paar heeren eene Maatschappij oprichten, met het doel om f 300 aan de deelhebbers uit te keeren bij de geboorte van het eerste kind, zoo namelijk vau het echtpaar de mau en de vrouw beiden op. zevenjarigen leeftijd dóór betaling van een vaste preunc leden zijn geworden. Men wil daardoor den minderen stand te gemoet komen, daar', zegt men eerst het huwèlijk en dan de ge boorte van het eerste kind velen tot armoede brengen. jfrDe thans afgeloopeu aardbeziën- pluk ^te Boskoop was zeer overvloedig. De rui me opbrengst veroorzaakte echter een lagen marktprijs. Toch heeft de door de Aardbezién- rompaguie verzonden hoeveelheid ongeveer 25 mille opgebracht. Zaterdag-middag is in den polder Achterpoortonder Haastrechteen watermolen afgebrand. De molen werd niet bewoond. De oorzaak van deu brand is onbekend. Uit de rekening van de Brand verzekering-maatschappij imperial te Londen, blijkt dat het voordeelig saldo over het afge- loopen boekjaar 1873, de niet onaanzienlijke som bedraagt van Sl/8 ton en gebracht werd op het reservefonds. Zaterdag had een zeilwedstrijd tusscheu Neuzen en Antwerpen plaats. l)e eerete prijs der eerste afdeeling werd behaald door den kotter Catharma van den heer Vos te Dordrecht. Van de tweede afdeeling was winnaar de kotter de Kraton van den heer Smit te Ridderkerk. Het bericht dat Skene, de admi nistrateur vau de dienstverrichting maatschappij te Amsterdamte Schevenmgen zou aangehou den zjjnblijkt met waar te wezen. Te Utrecht heeft zich, naar men bericht, eeu geval van Cholera voorgedaan. Men herinnert zich het ook door ons mede gedeelde advies van Dr. Luijten in deu ge meenteraad te Gouda omtreut eeu Cholera-geval, dat te Gouda enkele weken geleden plaats had. Thans bevat de Goudsche Courant de volgende advertentie ff Het is zeer te betreuren dat Dr. Luijten geen Raadslid vau Utrecht is, dan kou ZE. het geval van Cholera Asiatica voor het gemak ook in Cholera Nostras veranderen. de BOTTE." 29 Juli werd de Burgemeester der gemeente Benschop, de heer Van Buma na zij-n pa§ voltrokkeu huwelijk, met zijne echtgenoot feestelijk ingehaald. Reeds J vroeg begaven zich de leden van den gemeenteraad begeleid door eene me wacht, bestaande uit p. m. SO man te paard, benevens het harmonie-ge zelschap ffOüs Genoegen", naar Oudewater, om het waardig echtpaar van die stad naar Ben schop te geleiden. De 87-jarige grijsaard, de heer A. Phersch, namin zijn rijtuig gezetéu mede aan deu optocht deel. Toen het echt paar afstapte, werd hun een hartelijk welkom toegesproken door den oudsten wethouder, de heer G. Lekkerkerker Cz., die heu namens de gemeente een zilveren theeservies aanbood als bewijs van achting en erkentelijkheid van Ben- schops ingezetenen. Daarna ging de schooljeugd naar de woning van den Burgemeester en zijne echtgenoot. Nadat bun een welkom was toe gezongen bood de hoofdonderwijzer de heer De Jong, namens Benschop» schooljeugd hun een kindergeschenk aanbestaande uit twee sier lijke portkaraffen met zilver, benevens een nR bum met de namen der schoolkinderen, en do feestliedjes die liet echtpaar werden toegezongen. Hierna deden de kinderen een optocht door de gemeente en werden óp eene hartelijke wijze door den Burgemeester onthaald. Gisteren is de heer van Buma te Polsbroek ingehaald. Eeu groote omkeer heeft de brand weer te Amsterdam ondergaan. Het nieuwe per soneel oefent zich vlijtigvooral bij avond. Dc kleeding der //pompiers" bestaat in dienst uit helm, als hoofdbedekking, pantalon en kiel van linden, met een breeden letteren gordel om het lijf, waaraan een bijl eu verdere benoodigdhedt n buiten dienstd. w. z. als zij niet met bet blusch - materieel uit zijn en de kazerne betrokken heb ben uit blauwen pet, dito kort jasje en pantalon en hooge laarzende laatste ook in dienst. Het corps bestaat uit: 1 commandant; 1 on-, der-commandant; 4 sectie-brandmeesters; 1 be ambte aan liet centraal-bureau; 6 brandmeesters; 8 machinisten122 brandwacbts en 4 torenwach ters, terwijl het te beschikken heeft over 5 stoombrandspuitett, waarvan 2 drijvende; 2 spui ten 1ste4 idem 2de, eu 3 idem 8de klasse, brand spuiten met aanjagers en idem met schraagpom- pen, schouwspuiten, extincteurs, personenwagens, ijzeren drijf balken brandladders reddiugtoe- stellen, enz. Alle grachten eu straten zijn onderling door een ondergrondscben telegraafdraad verbonden, die in verbinding staut met telegraafschellenin verschillende huizen geplaatstzoodat men nu op ongeveer 150 plaatsen gelegenheid heelt om te vertellen, dat er brand iswaardoor de brand weer in slaat gesteld wordt binnen ongeloofehjk korten tijd opdepjpats, waarde brand woedt, tegenwoordig te zijn. De v ij ftigd.ui zend gulden, door mr. A. Verhuell ten behoeve van het te Bnelle in aaubouw zijnde Asyl voor oude of gebrek kige Nederlandsche zeelieden geschonken, zullen overeenkomstig het verlaugeu van deu edelen gever besteed worden voor deu aanbouw van eéu der vleugels vau bet monumentale gebouw. De aaubouw van dien vleugel, waarop de naam van Verhuell zal prijken, zal aan den heer Lok, op dezelfde voorwaarden, waarop heinde bouw van het hoofdgebouw, dat weldra gereed zal zijn, gegund werd, toevertrouwd worden. De Commissie vleit zichdat zij door de lief dadigheid harer landgenooten zal in staat gesteld wordeu ook den tweeden vleugel te doen bouwen, eu alzoo de prachtige stichtiug geheel te doen voltooien. Aan den aalinoezeuiter en gedele geerde van het Roode Kruis in Atchiupastoor De Bruyu, is te Soerabaya hulde gebracht. Kolo nel Wiggers vau .Kercuem hield een toespraak, waarin hij in herinnering bracht, hoe pastoor De Brnyn, gevaar eli dood trotseerend, datgene had ten uitvoer gebracht waarop een waardig priester roem mag dragen. Niets was den aal moezenier te veel geweest om te midden van het krijgsrumoer heul en troost aan te brengen aan de gekwetsten en zieken on heu te ver- kwikkeu met de middelen die de godsdienst aan aan de hand gfeeft. Hij bezat het hart aller brave soldaten. Voor allen, zouder onderscheid van gezinte, had hij eeu aanmoedigend woord ten beste, een troostend woord voor de slachtoffers der Aziatische ziekte in hun stervensuur, een aan moediging voor de nog ougedeerdeu in den strijd met vijaud en cholera. Diep getroffen beant woordde de waardige priester deze toespraak; 't geen hij vau edele zelfopoffering gezien had zou hem tot spoorslag strekkenom gehoor te geven aan een tweede roepstem, wanneer de plicht vau den priester en onderdaan der re geering nogmaals zijne diensten vergen mocht. Tot afgeva ardigdeu naar de Algem. Vergadering der Maatschappij Tot Nut vau 't Algemeen, zijn door het departement Leerdam beuoemd de heeren U. J. W. Roldanus en C. A. Jeekel. De .notaris A. A. V.te Sas-van-Gant, voor een paar weken gearresteerdis in vrijheid aldaar wedergekeerd. De raadkamer van liet Provinciaal gerechts-hof in Zeeland heeft hem wegens het eerste der hem ten laste gelegde feiten, verwezen naar de opeubare terechtzitting, doch omtrent het tweede verklaarddat er geen termen tot terechtstelling bestaaneu teveus zijue invrijheidstelling bevolen. Te Amsterdam is eene politie verordening, waaroij het verboden is houden als trekdieren te gebruikeu, door deu Raad aan genomen. - Tegen deu 27sten dezer maand zijn niet minder dan honderd personen gedag vaard om voor het kantongerecht te 's-Graven- hage te verschijnen, ten einde zich te verant woorden omtrent het hun ten laste gelegde feit van zich in kennelijk beschonken toestand tq hebben bevonden op de openbare straat of op eene andere openbare voor het publiek toegan kelijke plaats. Ëeue tentoonstelling van Zaau- landscbe oudheden eu merkwaardigheden is thans op het gemeentehuis te Zaandam geopend. De Catalogus dezer hoogst bezienswaardige verza meling bevat 1500 nommers. a— Van den catalogus der Zaandam- scbe tentoonstelling van oudheden zijn enkele exemplareu gedrukt op echt Zaansch papier van 1675, uit de fabriek van Pieter van der Ley te Zaandijk, die de eerste witpapiermaker aan de Zaan was. Bedoelde exemplaren zijn voor de leden van het koninklijke huis bestemd. Op de tentoonstelling komen proefjes papier voor uit verschillende jarentusscheu 1075 eu 1793, allen van de zoo even genoenyle lirma. li, de gemeente Berg-Ambach t heeft zich deze week een geval vertoond van diphthentis. De patient, een zesjarig jongetje, is daaraan bezweken. in de laatste dagen doen zich te Utrecht veel gevallen van zware diarrhee eu brakingen voor waarvan de oorzaak voor liet meerendeel aan het gebruik van onrijpe vruch ten wordt toegeschreven. Het ware zeer te wen - aetaendat de politie tegen de verkoopers daar van krachtig optrad. De opening der jacht op klein wild voor dit jaar in deze provincie is vastge steld op Zaterdag 5 September. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 8 Augustus. Woensdag-morgen te 3 uren is de artillerie-instructie-kompagme van hier naar het kamp bij Soesterberg vertrokken. Naar wij vernemen zal alhier opa.s. Vrijdag eene buitengewone vergadering wordeu gehouden der afd. ffSchoouhoven eu Omstreken" van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Deze ver- gaderiug wordt voornamelijk belegd met het doel, om het al of met wenschelijke te bespreken van het houden eener harddraverij alhier in de maand September. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN De leden van het Overwaards bestuur, welke dit jaar aftreden, zijn: de lieer B. Wisboom, te Hardinxveld, als Heemraad en Voorzitter van het College van dagelijksch bestuur. Voorts de heeren: J. van Es, te Tienhoven; A. Vonk, te Goudriaan; C. Slob, te Hoornaar cn A. de Hoop te Uoudrihan, allen Hoofdingelanden van het Waterschap ffde Overwaard." LANDBOU W-BERICHTEN. Een woonhuis met circa 6 Hec taren bouw-, wei-, en griendland, te Nooideloos, op 29 Juli ingezet voor f 13750, is II. Woensdag verkocht voor f14330. Door deu heer Romeijn te Meer kerk is in de omstreken van Gorinchem voor Pruisische kooplieden ruim hondetd duizend kilogram hooi, tegen f 15 f 16 de vijf honderd kilogram, opgekocht. Gedurende acht dagen heeft er in het kanaal van Steenenhoek een groot schip gelegen om het 'hooi te laden. Toen het schip geladen voor de Kanaalhrug kwam moest het er voor blijven liggen daar het te breed geladen was, om duor de brug te kun nen varen. Nauwelijks is in de omstreken van Gorinchem de hooibouw binnen, of het pluk ken der gelling geeft weer allerwege drukte eu bedrijvigheid. De buiteugewoon lange schoven en de zwaarte der stengels doen eeu goede op brengst van hennep verwachten. Woensdag 11. had te Zalt-Bommel de algemeene vergadering der Geldersche Maat schappij van Landbouw plaats. Daaraan was eené tentoonstelling van paarden, vee, werk tuigen enz. verböndeu. De heer Mr. D. J. Baron Mackay opende de vergadering met eene uitvoerige rede. Verschillende onderwerpen wer den behandeld, o. a. betredende het landbouw onderwijs. Ook werd de wer.scbelijkheid be toogd van de afschaffing der belasting op den overgang van onroerende goederen en op de hypotheken en op de schadelijkheid gewezen van den kinderarbeid. De tentoonstelling was minder rijk aan land bouwwerktuigen dan aan paarden en vee. In het programma was uitgeloofd: //een zilveren medaille voor het beste orgaan in de pers, ter verdediging van de belangen van den vader- landschen Landbouw." Die onderscheiding is toegekend aan de Landbouw-Courant met Bij blad. Woensdag 11. is te Schelluinen verpacht het fruit vap verscheidene boomgaar den gelegen onder arkelGorinchem en Schel luinen. Daar de grootte vau het fruit in enkele boomgaarden verschildenliepen de prijzen uit elkander. Het fruit van boomgaardenwaarvan de qualiteit nog al goed was, is tegen ruim f 2 cn het mindere soort tegen f 1,50 de hec toliter verpacht. In de laatste vier weken is de prijs der kaas f 2, per 50 Kg. gedaald. Door de opkoopers wordt thans te Hoor.iaar en om streken f 25 u f26 besteed. Half Augustus 1878 gold de kaas daar f 29 f30, en vier weken later f31 d f32 de 50 Kg. De hoeveelheid kersen, die Gel- dermalsen en ook de naburige dorpen hebben op geleverd, is verbazend groot. De uitvoer van daar naar Engeland bedroeg meer dan 60000 kilo, de gemiddelde prijs daarvan was 16 cents per kilo, alzoo een bedrag van omtreut f 10000. Daaren boven zijn groote lieeveelbeden naar Amsterdam, Rotterdam en andere groote steden verkocht en ia er op de plaats zelve veel gebruikt, zoodat men veilig mag stellen, dat Gelderuialsen 100000 kilo heeft opgeleverd. Te Est, in de nabijheid, heeft een enkele boom voor f 32 kersen gedragen. De daggelden van boerenarbeiders zijn f 1 per dag; plukkers verdienen echter f 1,25 en toch kon men geen menschen genoeg voor dat werk krijgen, niettegenstaande men ook personen daar toe bezigde, die, door hun mindere vlugheid, ïu gewone jaren geen werk kunnen vinden. Door verschillende kooplieden te Utrecht worden vn den omtrek dier gemeente de appelen, peren en pruimen bij groote mas sa's opgekocht appelen f 3, peren f 3 en pruimen f 6 het mud ter verzending naar Engeland. Dagelijks ziet men schepen ver trekken, die met deze produkten, gepakt in manden, naar Rotterdam gaan, van waar de verzending naar Engeland plaats heeft. Uit Doornspijk wordt, gemeld dat aldaar een vreemdsoortige varkensziekte is uitgebroken. De beesten weigeren voedsel, krij gen een blauwachtige huid en sterven gemeen lijk na eeu paar dagen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. W. J. Jorisseu te Rotterdam is beroepen te Apeldoorn. Ds. Th. Hoog te Sluipwijk heeft het beroep naar Gouderak aangenomen. Beroepen te Giesen-N ieu w kerk Ds. L. van Maanen te Üud-V'ossemeer. Tot predikant bij de Chr. Geref. gemeente te W addmxveen is beroepen de candi- daat II. G. de Jonge. De heer S. van Vel zen te Kampen heeft voor de benoeming tot professor bij de ware Gereformeerde kerk te Chicago (Noord- Amenka) bedankt. be Tijd meldt, dat aan de ko ninklijke Universiteit te Wiirzburg, ua e|n schitterend examen te hebben afgelegd eu na publieke verdediging elk van 50 stellingen, tot doctoren in de theologie zijn gepromoveerd, de heeren Ignatius Antouie Van üs, geboren te Wilms, en Johannes Gerardus Willibrordus Ver meulen, geboren te Delft, beiden Roomsch- Katboheke priesters van het aartsbisdom Utrecht. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren Vrijdag namiddag om streeks vier uren heeft F. M., smid in de West- wagenstraat te Gorinchemdoor ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Hoewel hij bij de ontdekking nog leefde, is hij eenige uren later aan de gevolgen overleden. Huiselijke on- eemgheden en misbruik van sterken drank wor den als oorzaken beschouwdwelke den onge lukkige tot deze wanhopige daad hebben vervoerd. Men meld tuit Muiden van 4 Au gustus: Vrijdag jl. heeft zich bij een ïngezeteuéï dezer gemeente het geval van watervrees voor gedaan ten gevolge waarvan hij Zaterdag werd overgebracht naar het Buitengasthuis te Amster dam waar hij reeds Zondag jl. overleden is. Be doelde persoon was ongeveer drie weken geleden gebeteu door zijn hondje, dat toen, ook nog een ander persoon in diens kleederen gebeten heb bende door dezen is afgemaakt. De burge meester heeft hét noodig geacht te doen publi- ceeren dat alle honden tot nadere aankondiging moeten worden vastgehouden ofop den open baren weg zich bevindende, van een muilkorf moeten voorzien zijn. Woensdag-avond ontstond te Staphorst, bij den landbouwer K., eeq geweldige brand, die uren ver werd gezien en van 9ÏO1/^ uren op vreesehjke wijze doorwoedde. De boerderij met paardvarkensgereedschappen enz., als mede een groote partij roggestroohooiis verbrand. De eigenaar, die bezig was met het binneuhalcu van roggeviel van den wagen en werd belangrijk gewond; de vader der vrouw kwam in de vlammen om, terwijl, naar men verneemtuiets geassureerd was. Men spreekt er vau dat een hanglamp in de rogge is omge stort en alzoo oorzaak is geworden van deze vreeselijke ramp. Bij het doen zinken van eeu ze gen van de visschenj de Merode is een der daar mede bezige personen door aanvaring van een bovenlandsche aak over boord geslagen en ver dronken. Ongeveer vier weken geleden was eene dame met hare dienstmeid naar Wiesbaden vertrokken. Vóór haarvertrek had zij haren huis heer al de sleutels der kasten afgegeven. Acht dagen later ontving deze een uit W ïesbaden afge zonden telegram van zijne huurster, waariu zij hem verzocht, hare dienstmeid, die den volgendeu dag bij hem zou aankomende sleutels te over handigen, daar deze eemge benoodigdhedendie men vergeten had mede te nemenmoest halen en naar Wiesbaden verzenden. 36 uren na ont vangst van het bericht verscheen dan ook het deu huisheer goed bekende dienstmeisje. Hij gaf haar de sleutels en nadat zij ze gebruikt hadpakte zij de kostbaarste kleederenzilverwerklinnen goed enz. bijeenliet een rijtuig halen sloot de woniug, gal den verhuurder de sleutels terug en vertrok. Eenige dagen geleden nu kwam de dame uit Wiesbaden terug en verwonderde zich niet weinig toen haör huisheer vroeg of de meid weêr bij tijds in Wiesbaden was teruggekeerd. Het raadsel werd weldra opgelost.De dame had hare meid reeds vier dagen na hare aankomst in U ïes baden wegens wederepannigheid uit haren dienst ontslagen. Deze had daarna een telegram verzon den was naar deu verhuurder gegaan en, in het bezit der sleutels, had zij de dame bestolen. Het ontvreemde bedraagt ongeveer 800 gulden. I)e dezer dagen te We enen over leden baron Auselm vou Rothschild isop zijn uitdrukkelijk verlangen, met den grootsten een voud ter aarde besteld. Een eenvoudige lijk wagen met twee paarden bespannen en gevolgd door eenige bedienden voerde het lijk naar zijn laatste rustplaats. De overleden baron laat meer dan een millard ua. De Weeuer tak van de familie is de rijkste. Te Harderwijk is Dinsdagavond een maan regen boog waargenomendie geduren de eenige minuten met vrij duidelijke kleuren zichtbaar was. Te Rotterdam had eeu jonge dochter, bezig zijnde een llesch bier te ont kurken, bet ongeluk dat haar een kleine glas scherf in het oog sprong, met het noodlottig gevolg dat dit lievig begon te bloeden. Zij zal het oog voor goed kwijt zijn. TeEmraerik hield-een tolbeambte, die beboet was, zijn ambtgenoot voorden aau- brenger eu wilde zich op dezen wreken, door hemtoen zij 's avonds samen op post moesten dood te schieten. Het schot trof gelukkig geen doel, maar de dader was in de meening, dat hij eeu moord gedaan had eu sprong in deu Rijn, bij Millingen is zijn lijk opgevischt. Tot voor korten tijd was in de gevangenis te Rfipims (Frankrijk) eene dievegge opgeslotendie zich zekeren naam gemaakt had door haar herhaald ontsnappen uit gevangenis sen onder omstandigheden welke gcooteu moed en kunstvaardigheid vereischten. Zij heelt nu onlangs dien naam niet te schande gemaakt: ze verdween nu ook uit de gevangenis te Rheims! Des nachts is het haar, ondanks de voortdurend nauwgezet uitgevoerde nachtronden, gelukt, waar schijnlijk met een handzaag, een opening in de deur harer cel te maken. Op den gang in het gebouw stuitte zij op eeu vensterdat met ijze ren staven op een afstand van 5 duim verze kerd wasdoch zij wist ze zoo kunstig door te vijlen, dat zij er door kon sluipen.>Nu be reikte zij de plaats, waarvan alle uitgangen des nachts gesloten zijn. Ook hier wist zij echter raad.- onder de muren loopt een aan beide kau- teu met ijzeren staven voorziene goot voor vuil water. Hoewel de staven slechts zeven duim van elkander stonden, wist de slanke vrouw er door heen te geraken. De laatste hinderpaal was eene schutting van 15 tot 18 voet hoogte; zij is waarschijnlijk met een touwladder er over heen gekomen, en toen was zij vrij. Eenige jaren geleden was zij door het dak van de gevangeiiis ontvlucht; ze heeft toen op eene wijze welke nog niet duidelijk geworden is de aarde bereikt van eeue hoogte van 80 tot 90 voet. Een heer eu eeu dame, naar men wil eeu jeugdig echtpaar, dat een huwelijks- reisje maakte, deed te Güttingen een toertje. De paarden raakten op hol en liepen op het Marktplein tegen een ijzeren hek aan, dat al daar om een fontein is geplaatst. Beiden wer den over de paarden tegen de fontein geslin gerd. De heerwas onmiddellijk dood, de dame overleed kort daarna. Eeu der punten van het hek had haar het lichaam doorboord. Een Engelsch blad verhaalt het volgende: In 1745 leefde te Londen een kroeg houder, die zijue kroeg aan zijne erven ver maakte, onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat noch het huis, noch liet kantoor ooit mocht wordeu schoougemaaktonder verbeurte van de erfenis. Voorts was het verboden aan één per soon meer dan een maatje sterken drank te ge lijk te geven. Dit is geene anecdote, maar een volkomen ware gebeurtenis en den lsteu Augustus was het honderd dertig jaar geledensinds deze kroeg gedreven werd overeenkomstig den wil van den erflater. Dien dag werd voor de rechtbank het verzoek behandeld van eeu bloedverwant deu er ven om in de buurt eene soortgelijke instelling te mogen vestigen. De eerste kroeg bad dau ook fortuin gemaakt, want men kwam er drin ken uit nieuwsgierigheiddie alleszins werd op gewekt door de gedachte aan een vertrek, dat in anderhalve eeuw niet was schoongemaakt en waar geen enkel glas was uitgewasschen. De rechtbank was van oordeel, dat ééne zoo ver regaand smerige instelling genoeg was voor Londen; zij heeft de oprichting vau eeue tweede kroeg, van dien aard ten stelligste verboden. Donderdag-namiddag werd zekere J. v. W. te Gorinchem die naar zijnen tuin was gegaan om de varkens te voederen, eenige uren daarna levenloos uitgestrekt op den grond gevon den. Eeu paar knapen hadden hem, zoo zij meendenslapende gevondendoch verwonderdeu zich, dat geruimeu tijd daarna die slaap bleef voortduren op eeu zoo ongewonen tijd van den dag eu gaven daarvan kennis aan anderendie een ouderzoek instelden en van hunne bevinding aan de familie kennis gaven. Nadat de inmiddels geroepen geneesheer, in' tegenwoordigheid van den commissaris van politie, den dood bad ge constateerd werd het lijk naar diens woning in de Bloempot9t'eeg overgebracht. N. O. C. Zalmvisflohorij te Axnmerstol. Aan den afslag geweest van 2 tot 8 Augustus: 500 zalmenprijs van 70 tot 85 ets p®r half kilo. BURGERLIJKS STAND. GE.MEENTK SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 31. Juli tot den 7- Aug. 1874. GbSOHbNHendrik Pieter, ouders H. P. Voorduiu en J. M. Sehaaij. Arie, ouders W. Verheij en S. C. Rietveld. Prausisca Johanna, moeder C. M. J. Zwaantjes.Joseph Joachim, ouders W. J. Steke lenburg en A. J. J. van Groen. Overleden: F. H. Lobensteijn, oud 84 jaren, echtgcooote van G. F. van den Bergh. P. Brulée, oud ruim 71 jareu.C. Fijn van Draat, oud ruim 82 jaren, weduwenaar van N. Nederberg. Ondertrouwd A. KOOIMAN Azoon, van Schoonhoven en K. LEYERLAND, van Leeuwarden. Familie, Vrienden en Bekenden gelieven deze algemeene voor bijzondere kennisgeving aan te nemen. LEEUWARDEN, 8 Augustus 1874. (5923) Voorspoedig bevallen van een Jongen A. J. J. 8TEKELENBURG - van Grokn. SCHOONHOVEN, 7 Augustus 1874. (5920) Heden overleedtot innige droefheid zijner Kinderen en Behuwdkinderenna een kort stondig lijdenin den ouderdom van bijna 83 jaar, Jonkheer Mr. W. P. A. TEDING VAN BERKHOUT, uit Arnhem. MUNSTER xm STEIN, 3 Augustus 1874. (5905) Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed alhier, zacht en kalm, in den gezegenden ouderdom van bijna 83 jaar, onze waarde Vader en Behuwdvader, de Heer C. FIJN VAN DRAAT. A. C. FIJN VAN DRAAT. S. W. FIJN VAN DRAAT, geb. Ezerman. Schoonhoven. Wed. W. L. FIJN VAN DRAAT. geb. W. Fijn van Draat. Harderwijk. SCHOONHOVEN, 6 Augustus 1874. (5916) Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het overlijden mijner Echtgenoote ondervonden, zoowel binnen als buiten deze stadbetuigt de Ondergeteekende zijn harlelijken dank. Q. F. VAN DEN BERG. SCHOONHOVEN, 8 Aug. 1874. (5924) Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven ziet het licht: KRAMERS' REKEIMVRACEN, bevattende 675 Vrag-en ter herhaling en toepassing van het geleerde in de THEORIE der REKENKUNDE. Eersteen Tweede Stukje. Prijs van elk Stukje 60 Cents. Ieder Stukje is afzonderlijk te bekomen. Voorts is door genoemde Uitgevers ver zonden De EERSTE AFLEVERING van den 4den Jaargang van het TIJDSCHRIFT voos. ten behoeve van aankomende Onder wijzers en Onderwijzeressen, onder redactie van H. W. KRAMERS, Hoofdonderwijzer te Gouda. Van dit Tijdschrift verschijnt om de twee maanden eene aflevering. De prijs van een geheelen jaargang bedraagt 90 oents. Bij alle boekhandelaren voorhanden. De bekende Keizer-Inkt van Joseph Scholz te Mainz is, be nevens andere soorten, voort durend verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. N. vau NOOTEN te Sehoonhoven

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2