BINNENLAND. m» ADVERTEfflTIËIM. Eene andere circulaire van dienzelfden Mi nister beeft ten doel om de dagbladen, welke den aanslag op den Rijkskanselier als een schijn- aanslag voorstellen alleen beraamd om de Ül- tramontaansche partij te benadeelen en Von Bis marck populair te maken wegens het versprei den van laster gerechtelijk te vervolgen. De Dnitsche consul te Bayonne is als zoo danig ontslagen omdat hij nalatig is geweest in het beschermen der Duitsche onderdanen. Kapitein Wernerde kommandant van het eskaderdat tijdens bet beleg van Cartbagena in de Middellandsche zee kruisteis niet alleen vrijgesproken door den krijgsraad, maar zelfs meldt men dat hij tot vice-admiraal zou be noemd worden. De beide kanonneerbooten bestemd om een wakend oog te houden aan de noordkust van Spanje, zullen weldra vertrekken. Het bericht, dat ook Engeland eenige schepen daarheen zou zenden, is later gebleken onge grond te zijn. Het Engelaohe parlement is voor eenigen tijd uiteengegaan. De koninklijke boodschap by die gelegenheid uitgesprokenzegt o. a. dat de verdragen met Zanzibar euAshanti getrouw wor den nagekomen en spreekt de verwachting uit dat aan de beroeringen in Spanje het spoedigst een einde zal komenwanneer andere staten zich van bemiddeling onthouden. De regeering der Vereenigde Staten van Noord-Amerika schijnt er over te denken haar gebied te vergrooten door annexatie van de noordelijke provinciën van Mexico. Het ini tiatief daartoe schijnt uitgegaan te zijn van de Mexicaansche regeering zelve, op grond dat zij niet in staat is de strooptochten der Mexicaan sche vrijbuiters in Texaswaarover de Ameri- kaansche regeering herhaaldelijk vertoogen heeft ingediend te beletten. In het zuidwesten der Vereenigde Staten is de oorlog tusschen negers en blanken op nieuw uitgebroken. Austin de hoofdplaats van Texas., is door de negers bezetdoch door de regte- ringstroepen hernomen. Reeds langen tijd te voren werd die nieuwe opstand voorzien. De koning van Denemarken is door de bevolking van IJsland met de grootste hartelijk heid ontvangen. Hij zal o. a. een bezoek bren gen aan den grooteu Geyser en aan het be roemde '1 bingvallaw aar van oudslier de ver gaderingen der volksvertegenwoordigers worden gehouden. De tocht naar bet Thingvalla zal door ongeveer 10.000 personen (J/7 der geheele bevolking) worden medegemaakt. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad van de Alblasserwaard met Arkel be- n°den de Zouwe L. A. van Haaflen: tot hoog heemraad van de Krimpenerwaard, B. Streefland. Z. M. heeft benoemd tot lid van het College van regenten over het huis van arrest te Goriuchem J. van Houten, koopman aldaar. De heer Mr. J. Heemskerk A1. is Donderdag 11. naar Montreux, waar zich Z. M. de Koning bevindt, vertrokken. Bij de b erstemming voor een lid van den gemeenteraad te Shedrecht, tusschen de heerm P. Kalis Lz. en J. van HaaftenJz., is de eerste verkozen met 94 van de 184 uit gebrachte geldende stemmen. Engeland zal niet langer de wijk plaats voor misdadigers uit Nederland kunnen zijn. Tusschen Nederland en Groot-Brittannie is op 19 Juli 1874 een verdrag gesloten tot wederkeenge uitlevering van misdadigers. De misdrijven, ter zake waarvan uitlevering zal worden toegestaanzijn de volgende 1. Moord (daaronder begrepen vadermoord, kindermoord en vergiftiging), of poging tot moord. 2. Moedwillige doodslag. 8. Muntvervalsching of mantschenuis, of het desbewust in omloop brengen van valsche munt. 4. Valschheid in geschriften, daaronder begrepen bet namaken van bankbiljetten, rauntpapier en openbare schuldbrieven. 5. Diefstal, daaronder begre pen elke diefstal, die door de Nederlandsche straf wet niet als eenvoudige diefstal (vol simple) beschouwd wordt. 6. Oplichting, knevelarij, verduistering of ontvreemding door openbare ambtenaren, met bewaring of ontvangsten be last. 7. Bedriegelijke bankbreuk. 8. Valseh getuigenis. 9. Verkrachting. 10. Opzettelijke brandstichting. De uitlevering zal ook plaats hebben ter zake van medeplichtigheid aan de voornoemde mis drijven, mits zoodanige medeplichtigheid naar de wetten van beide de coutracteerende partijen strafbaar zijn. Dinsdag en Woensdag 11. werd te Amsterdam de algeuieene vergadering der Maatschappij 'Tot Nut van 't Algemeen" ge houden ouder voorzitterschap van den heer T. Modderman Az. De voorgestelde wijzigingen in de wet der Maatschappij werden behandeld. Een amendement van Middelburg, om in art. 1 de woordenbeginselen van den Christelijken gods dienst weg te laten werd.verwörpen. Een amen dement om het quotum, dat nu is vastgesteld op hoogstens f2, te bepalen op f 1,00, werd aangenomen. Het geheele wetsontwerp werd daarna met 681 tegen 54 stemmen aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur, om ge machtigd te worden eenige deskundigenbuiten zijnen kring, uit te noodigen om in overleg en samenwerking met enkele leden nit het hoofdbestuur in liet algemeen de werking der schoolwetten van 1857 en 1863 en in het bij zonder het verband tusschen lager en middel baar onderwijs te onderzoeken en van hunne bevinding, zoodra mogelijk, een rapport uitte brengenwerd bij acclamatie aangenomen met deze wijziging, dat het verband tusschen het voorbereidend lager en middelbaar onderwijs zal onderzocht worden. Verder werd besloten eene commissie te be noemen tot onderzoek der wenschelijkheid van postspaarbanken, terwijl de overige voorgestelde punten werden uitgesteld tot een volgende ver» gadering. Men telegrafeert ons heden morgen uit Haarlem: Gisteren Vrijdag-avondheeft bij Warmond (tusschen Haarlem en Leiden) een vreeselijk spoorweg ongeluk plaats gehad. Twee treinen zijn met elkander in botsing gekomen. Er zijn twee personen gedood: een conducteur en een koetsier nit Haarlem. Het aantal gekwetsten is belangrijk. De beide locomotieven en een aantal waggons zijn verbrijzeld. - Door de Algemeene Kiesvereeni- ging te Gorinchem is de heer Mr. H. J. Dijck- meester met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen. Daar, blijkens een advertentie in de Nieuwe Gorinchemscbe Courant, ook de heer Van Dam lid dezer Vereeniging, door eenige zich noe mende kiezers voor het lidmaatschap van den Raad werd aanbevolen ennaar men beweerde, die candidatuur den heer van Dam was aange boden van conservatieve zijde, werd door de vergadering besloten eene commissie te benoe men welke den heer Van Dam zou trachten te overreden om, nu de heer Dijckmeester de can didaat der Vereeniging was, zijne candidatuur in te trekkenten einde zoodoende de verdrop- pering van stemmen te voorkomen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren Mr. Van Appeltere, H. A. Ravenswaaij en Mr. Van Tienhoven. Volgens het Nieuws- en Adv. blad van Go rinchem zal de heer Van Dam zijne candida tuur handhaven. Zaterdag is te Utrecht aanbe steed het normaliseeren van de rivier de Lek tusschen de kilometeraaien 83 en 86onder de gemeenten Vreeswijk en Vianen, waarvoor de minste inschrijver was de lieer Langeveld te Hardinxveld, voor f 30.390de hoogste was de heer J. L. de Jongh, te Ameide, voor f 83.300. Onder Ouderkerk a/d IJsel is men begonnen met het doen van grondboringen voor den spoorweg RotterdamSchoonhoven Arnhem. De zandlaag vindt men gewoonlijk op eene diepte van 13 Meters. De daarboven liggende lagen zijn verschillend. Zoo vindt men m den polder de Nesse vlak boven de zandlaag eene kleilaag van 3 Meters dikte, die zelfs geschikt zon zijn om steen te maken, liet zand beslaat veelul uit zeer fijn duinzand. Ook te Berkenwoude is men bezig, grond boringen voor den spoorweg te doen. De uitslag aer Woerdensche ver loting, 6e serie, is geweest als volgt: No. 70978, 3 paarden, 10 koeien, 12 schapen; No. 71097, 1 paard; No. 64988, 1 paard; No. 67150, I koe; No. 72530, 1 koe; No. 67175, 1 koe; No. 69507, 1 koe; No. 72668, 1 koe; No. 08056, 1 koe; No. 85090, 2 schapen; No. 75260, 2 schapen. De opening der jacht in de pro vincie Utrecht is bepaald op 5 September e. k. De Arrond. Rechtbank te Utrecht heeft den persoon van C. v. d. B., wegens fei telijk verzet tegen de openbare macht te IJsel- steiu, tot eene maaud cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Vrijdag, 7 dezer, werd de Burge meester der gemeente Polsbroek, de heer van Bnma en zijne echtgenoote aldaar feestelijk in gehaald. Door de leden van het Gemeente- en polderbestuur, vele belangstellenden, eene eere- wacbt van 50 jongelieden te paard en een flink corps muziekanten werd het echtpaar te Pols- broekerdam afgehaald, van waar de stoet zich naar het Gemeentehuis van Polsbroek begaf. Daar werd aan den Burgemeester en zijn echt genoote door het gemeente-bestuur namens de ingezetenen een prachtig cadeau, bestaande in een bonheur de jour, aangeboden. Den ge- heelen dag heerschte feest. Des avonds had eene illuminatie plaats, waarbij ook de in het- dorp staande eereboog verlicht werd, terwijl het feest met een vuurwerk werd besloten. Een en ander mocht goed slagen en de orde werd geen oogenbhk gestoord. Polsbroek heeft dien dag weder getoond, dat het op aangename en waar dige wijze weet feest te vieren. Te Ammerstol zal, te beginnen met heden, 15 Aug, een hulpkantoor der brie- venposterij worden gevestigd. Tot brievengaarder is benoemd de beer 1'. Blanken Jz. aldaar. De beer Jb. Kwast uit Dordt is benoemd tot leeraar aan het Conservatoire te Keulen. Men meldt dat in Den Haag se dert eemgen tijd pogingen zijn gedaan, om een Genootschap tot bevordering der lijkenver branding in ons La.id op te richten. Die po gingen hebben voorloopig succes, en spoedig zal men met de zaak voor bet publiek komen. Op ruim 7Ü-jarigen leeftijd is WoensJag te Leiden overleden de heer A. II. van der Boon Mesch, emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Leidsche hooge- school. De heeren Mark Leis, scheeps- reeder te Alblasserdam en L. Smitscheeps bouwmeester aldaarzijn Donderdag voor de commissie van enquête verschenen om te worden gehoord over den toestand onzer koopvaardijvloot. In langen tijd was niets van het standbeeld van Thorbecke vernomenthans Wordt bericht dat het model in gips bij de firma Ent hoven te 's Hage is aangekomen. In de fabriek dezer firma zal het beeld in metaal gegoten worden. Wegens den hoogen waterstand in de rivier de Merwede werd, ter voorkoming van grooten aanvoer van water op de rivier de Linge, bij schutting, Woensdag-middag met goed gevolg gebruik gemaakt van de nieuwe keersluis in de groote haven te Gorinchem. Men schrijft ons uit het kamp bij Jfcesterberg 'Tot heden hebben we onsbehoudens een enkele maal vuren, hoofdzakelijk met batterij- bouw bezig gehouden de meeaten der te bou wen batterijen moeten beschoten worden en hierop wacht dan ook waarschijnlijk het vuur daar buitendien bet schijfschieten de batterij bouwers hinderen zoudemoeten er bepaalde proeven genomen worden dan gaan deze voor. Even als het vorige jaar zullen tot oefening voor officieren, aanvankelijke snelheden gemeten wordeu met het werktuig van den Belgischen Artillerie-officier le Boulengé, terwijl we ook weer nachtelijk vuur krijgen» Jammer dat het weêr ons foptdoch gelukkig komen er ernstige zieken ten gevolge van het kampleven, niet voor. De Commissie van beheer en toe zicht over de droogmaking der plassen in Schie- land beoosten Rotterdam beeft Donderdag II. te 's llage aanbesteed. 1°. bet uitbaggeren van tochten en het verdiepen van waterleidingen 2°. de levering van te» minste 20.000 en ten hoogste 30.000 hectoliter steenkolen. Voor N°. 1 waren negen en voor N°. 2 elf biljetten inge komen. Het minst had ingeschreven voor het uitbaggeren de heer L. Brand Dz., te Hardinx veld, voor f 19.700 en voor de levering van steenkolen de heer G. D. de Sain te Rotterdam f 0,68 de he hectoliter. In de gemeente Lopik heeft zich een geval van tvphus voorgedaan. STADSNIEUWS. Schoonhoven16 Augustus. In de gisteren-avond gehouden algemeene vergadering der afd. 'Schoonhoven en omstreken" van de Holl. Maatsch. van Land bouw zijn tot nieuwe bestuursleden gekozen dc heeren B. Streefland te Lekkerkerk en J. J. Driesen te Schoonhovenzoodat het bestuur nu uit 7 leden bestaat. Op de aan het hoofdbe stuur aan te bieden voordracht van beoordeelaars op de a. s. algemeene tentoonstelling te Dord recht zijn geplaatst de heeren L. Okhuijzen te Schoonhoven en A. Stuurman te Berg-Arabacht. Over het al of niet wenschelijke van het houden eener Harddraverij werd zeer lang van gedachten gewisseld, tot eindelijk de vergade ring met groote meerderheid van stemmen de wenschelijkheid uitsprak, dat door de afdeeling eene subsidie zal wordeu gegeven, wanneer al hier door particulieren eene barddraverij in de maand September zal worden georganiseerd. Over het bedrag dier subsidie, die zal moeten strekken tot aankoop van een premie, zal de voorzitter der afdeeling in de volgende verga dering een voorstel doen. Het getal leden der afdeeling bedraagt thans 120. M,elding makende van het over lijden van den heer Dietz, controleur bij den waarborg en de belastiug op de gouden en zil veren werken te Arnhem, is deze, daar hij 50 jaren dienst telde, door verscheidene bladen de Nestor der controleurs bij geuoemde administra tie genoemd. De controleur aan het kantoor van Waarborg alhier,de heet H. J. W. Vrijdag, telt echterop enkele maanden nazestig dienst jaren. De heer Vrijdag kwam in 1814 als com mies voor de schrifturen te Amsterdam werd io 1817 tweede controleur le Rotterdam en is sedert 1842 als controleur te dezer stede nog steeds met ijvernauwgezetheid en welwillendheid werkzaam. Door den heer N. Kooiman, voorzitter der vak-vereeniging van goud en zil versmeden alhier, is aan de gemeenteraad inge zonden eene oirkonde, geschreven op perkament, betreffende de aan de gemeente Schoonhoven aangeboden gouden gedenkpenning ter herinne ring aan de 25 jarige regeering van Z. M. Koning Willem III, met verzdek genoemde oirkonde in het gemeente-archief te deponeeren. Twee vroegere predikanten bij de Herv. gemeente te dezer stede zullen alhier eene predikbeurt vervullenDr. C. E. van Koets veld, van 'sHage, zal morgen, 16 Ang. des voormiddags en Dr. A. J. Oort, van Meppel, naar wij vernemen op 23 Aug. e. k. des voor middags voor de gemeente optreden. De noten van de op stads-grond staande boomen zijn 11. Woensdag verpacht en hebben de Som van flÜ opgebracht. Hebben wij in het vorige jaar melding gemaakt van den rijken bloei eener plantdie wij onder den naam 'vuurpijl" ken nen (tritomanthe uraria grandiflora)thana kun nen wij mededeelen dat een veel merkwaardiger exemplaar van die bloem in den tuin van de heeren J. Okhoijzea Zoonbloemisten alhier, staat te bloeien. Aan die ééne plant telt men niet minder dau 28 bloemen. De heerenOkhuyzen stellen welwillend belangstellenden in de gele genheid deze plant te zien. Ook in menig ander opzicht levert hunne bloemisterij steeds veel bezienswaardigs op, zoodat een bezoek aan die inrichting een aangename en leerrijke uit spanning mag worden genoemd. Door den koopman M. S. K. is il. Woensdag in de Bcregracht alhier met den hengel eene baars gevangen, lang 46 centime ters en wegende 1.15 KG. Afloop van Publieke Verkoopingen v»n Onroerende Goederen. De peroeelen Land en Veenplassen, groot 29 hectaren 74 aren 36 centiaren, liggende te Reeiiwyk, op den 6n Augs. 1874 ten over staan van den Notaris W. J. Portnijn Droog- leever te Gonda geveildzijn verkocht aan den Heer Dr. P. de Wilde te Gouda, voor f 4570. De onroerende goederen den 13den Augus tus 1874 geveild door den Notaris Slotemaker te Siiedrecht, voor de erven Arie de Haan te Goudriaan, ten huize vau de Wed. Brandwijk aldaar, zijn ingezet, als: Perceel l. Huis en land, groot 0.1564 heet., op f 1400. 2. Twee bouwakkers, groot 0.2334 heet., op f 600. 3. Twee stukken weiland, groot 0.6948 heet., op f 1900. 4. Bouwakker, groot 0.1588 heet., op f 800. 5. dito, groot 0.0700 heet., op f 250. 6. dito, groot 0.0640 heet., op f260. 7. Vier ditogroot 0 8090 heet., op f 500. 8. Twee dito, groot 0.1700 heet., op f 30U. Afslag 20 Aug. a. s. WATERSCHAP3- EN POLDER-BERICHTEN. Tegen heden den 15en Augustus zijn de bestoren der Hoogheemraadschappen 'de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zonwe" er. 'de Vijf-Heerenlanden" opgeroepen om te Go rinchem te 11 orenin den Doeleneene ge combineerde vergadering te houden. Het doei dier bijeenkomst is de bespreking van de onrustbarende verzakking van een ge deelte van den Zuider-Lingedijk nabij den Gaddam. Hoewel ons de uitslag dier vergadering nog onbekend is, twijfelen wij niet of het'voorstel tot uitvoering van versterkingswerken" zal, om het spoedeiscbende der zaakwel roet algemeene stemmen aangenomen worden of thans reeds aangenomen zijn. LANDBOUW-BERICHTKN. Op de Dinsdag gehouden verga dering der afd. Gouda van de Holl. maatschappij van landbouw is benoemd tot secretaris de heer N. Francois Snel te Gouda en tot afge vaardigden ter algemeene vergadering de hh. L. A. de Vreugt te Stolwijk en J. Verbufg te Reeuwijk. De H.H. C. A. A. Dudok de Wit, A. van Lennep en J. P. R. üalesloot te Am sterdam en K. J. W. Ottolander te Boskoop hebben het initiatief genomen tot een in de maand October 1875 te houden internationale vruchten-tentoonstelling, gepaard met een porno- logisch congres. Het hooiddoel dezer tentoonstelling en van dit congres is het brengen van eenheid in de be namingen der vruchten-soorten. De groote werk zaamheden en veelzijdige kennis, die tot het bereikeu van een zoodanig omvangrijk doel wor den vereischtmaken eene algemeene medewer king der grootste binnen- en buitenlandsche spe cialiteiten in de ooftboomteelt noodzakelijk. Ten einde die medewerking te erlangenen deze zaak, als zij den noodigen bijval vindt, naar behooren voor te bereiden, hebben bovengenoemde heertn zich gewend tot een dertigtal bekwame mannen in het ooftvak, allen invloedrijks en deskundige personendie uit hun midden eene commissie hebben benoemdom de voorbereidende maatre gelen te nemen en als bestuur te fungeeren. Deze commissie bestaat nit de heeren A. van Lennep, president; Mr. D. Visser, penning meester; C'. A. A. Dudok de Wit, K. J. W. Ot tolander ei» J. A. Alberts, te Boskoop; W. Boom kamp, te Noordwijk; J. Copijn, te Utrecht; J. Jurrissen te Naarden; C. J. van der Ouder- meolen te 's Graven hage; G.C. Overeynder, te Boskoopen J. P. R. Galesloot, secretaris. Dank zij het initiatief van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, zal men zich hier te lande weldra mogen verheugen in het bestaan eener instelling, die alom, waar zij is gevestigd, van grooten invloed is geweest en nog is op den bloei van den veestapel. Wij bedoelen den aanleg van een stamboek van het Nederlandsche rundvee. Den 31 Jnli werd te Amsterdam eene vergaderinggehonden van de com missie, benoemd door de Holl. Maatsch. van Landbouw, en van afgevaardigden der verschil lende maatschappijen in Nederland, om het doel, dat men zich ter bereiking voorstelde, voor te bereiden. Uit het verslag dier vergadering blijkt, dat als resultaat van de werkzaamheden der com- I missie de toezending aan al de afgevaardigden 1 heeft plaats gehad van de toelichting over de samenstelling en inrichting van een Nederlandsch rundvee-stamboek en de ontwerp-statuten eener vereeniging daaromtrent. Voor het meerendeel hebben de verschillende maatschappijen van land bouw haar medewerking verleend. De vergadering besliste o. a.dat het gekruist vee in een aanhangsel tot h^t stamboek zal wor den opgenomen. Na discussie werden de sta tuten vastgesteldnadat bepaald was: 1. dat de toelage der maatschappijen zou zijn f 80en 2. dat inschrijvers van vee tevens leden der ver eeniging moeten zijn. De contributie is vastgcstejld op f 10 per jaar. De leden ontvangen daarvoor de stukken, die de vereeniging uitgeeft, waaronder de afleve ringen van het Btambock kosteloos of, als de kas dit niet toelaat, tot verminderden prijs. Begunstigers zijn zijdie minstens f 25 per jaar betalen. Zij ontvangen alle gedrukte stuk ken benevens het stamboek koeteloos. Dit stamboek wordt ïu den boekhandel ver krijgbaar gesteld tegeu nader te bepalen prijs. Inschrijving in bet stamboek geschiedt eens of tweemalen per jaar. Hij, die vee in het staifiboek weuscht opge nomen te zien, geeft daarVan kennis aan den secretaris der vereeniging. Deze zendt hem tegen betaling de voorwaarden eri de gedrukte stuk ken toe. Nadat deze stukken behoorlijk inge vuld bij het bestuur zijn terug ontvangen, wor den ze in handen gestold yan een inspecteur, ter fine van consideratie ejn advies, met last zich ter plaatse omtrent d^ aangifte van het rund te vergewissen. Daaiina besluit het be staar, zoo noodig op advies van deskundigen, of het rund al dan niet door den hoofdredac teur in het stamboek "zal ingeschreven en met het merk der vereeniging voorzien zal worden. De bouwmanswdining met circa 3 HA. bouw-wei- en boomgaardlandstaande en gelegen op den polder Noordzijde onder de gemeente Goudriaan, is den 12. dezer aldaar ingezet en verhoogd tot f 8700. Onder de paarden te Hagestein heeft zich een geval van kwade droes voor gedaan. De kastelein U. v. d. L. had circa 14 dagen geleden te Alblasserdam een paard op de markt gekocht. Dit is onteigend, dood geschoten en begraven, terwijl de stal waarin het den Jaatslen tijd gestnau heeft, wordt ge desinfecteerd. U. D. De prijs der kaas is sedert eenige dagen zeer stijgende. Te Hoornaar en omstre ken is door verschillende Opkoopers Donderdag reeds f 27 en f 27,25 de 50 KG. besteed. Ver leden week werd ze nog tégen f 25 5 f 26 af geleverd. De boomvruchteö-verkoopiug, te Langerak II. Zaturdag door den notaris Vonck gehouden, heeft de som v$n f 2105 opgebracht. Men bericht dat de appelen en peren door el kaar f 2 per mud, ongeplukthebben gegolden. De varkensziekte is ook onder Ouderkerk a/d IJsel uitgebroken. Reeds zijn er enkele geslacht of verkocht. De CommissariB des Konings in Overijsel heeft aan de burgemeesters in die pro- vincie het carbolzuur aanbevolen als middel om de besmetting van de kwade droes onder de paarden tegen te gaau. De voederbakken en drinkemmers, vooral in uitspanningen en her bergen, moeten minstens eenmaal 's weeks met warm water goed wordeü schoongemaakt en daarna nauwkeurig bestreken met een mengsel van een deel ruw carbolzünr en vijftig deelen water. De kosten van dit middel zijn zeer g«ring. KERK- EN SCHOOL*IEUWS. Ds. A. J. Loois te Hoog-BIok- laud is beroepen te Hardinxveld. Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJ sel is beroepen te Kampen. Bedankt voor Leksmond door Ds. J. van Dijk te Veen. Beroepen te Poederooijen enLoe- vestein Ds. A. Overman te Herwijnen. De van Wolsum c. a. beroepen predikant J. J. van der W eijde hoopt op Zon dag 4 October a. s. te Berg-Ambacht zijn dienst werk te aanvaarden. Omtrent het aantal proponenten bij de Ned. Herv. Kerk meldt het Wag. Week blad het volgende: 'Het getal van hen die reeds eenige of zeer vele jaren op de lijst gestaan hebben, maar nooit een beroep krijgen en denkelijk dit ook niet meer begeeren, bedraagt 18.Van hen, die in 1872 en 1873 examen hebben afgelegd, is er geen enkele meer disponibel. Eindelijk zijn van de 13, die in Mei jl. zijn aangeno men, reeds mfcstens 7 beroepen of bevestigd. Voor zoover ons bekend iszijn nog alleen de volgende 6 personen beroepbaar: P. Bruining, C. G. Menzel, A. Renier, F. van Spall, J. M. W. Versprille en P. K. Bennink. Is onze berekening juist, dab zijn er of komen er eerstdaags 187 vakaturenn. 1. wanneer we de plaatsen niet mederekenendie door proponen ten reeds zijn aangenomen, maar waar ze nog niet bevestigd zijn. Voor |187 plaatsen derhalve 6 proponenten!" i Op voordracht van Burg. en Weth. heeft de raad der gemeente Hoog-Blok- land eenparig besloten de jaarwedde van den hoofdonderwijzer aldaar met f 100 te verbocgen en alzoo te brengen op f700. De eind-examens der Hoogere Burgerscholen in Zuid-Holland op 16 Juli te Schiedam begonnenzijn den 12den dezer ge ëindigd. De 3 leerlingen der Hoogere Burger school te Gorinchem, die aan het examen deel- namen, zijn allen geslaagd. Het zijn de heeren J. E. van Cleef, D. W. üroeneveldt en L. D. van Ouwerkerk. gemengde berichten. De onlangs te Weenen overle den Aselm Rothschild laat een vermogen na, zoo groot dat het, zelfs bij benadering, niet te bepalen is. Sommigen spreken van 700 en andere van 1400 millioen florijnen. Hij was zeer weldadig en besteedde jaarlijks millioenen aan werken van weldadigheid. De verzoekschrif ten om onderstand kwamen dagelijks in zulke groote getalen in, dat een bijzondere secretaris met het lezen en beantwoorden daarvan alsmede het inwinnen van informatiën was belast. Nooit werd een billijk verzoek van de hand gewezen. Eenige jaren geleden ontving de baron een brief, gedateerd uit een dorpje in Hongarije, lnidende: //Kom in Gods naam naar huis, de tijd mij ner bevalling nadert en de kinderen zijn allen ziek; moeten wij van gebrek omkomen laten wij dan samen stervenen wil God ons helpen dun zal hij dat hier zoo wel doen als elders. Gij ziet het, uw pogingen in den vreemde willen ook niet gelukken. Gij zijt al 5 maan den op reis en wij zijn nog armer dan vroeger, komkom spoedig. vrouw Rothschild. Het adres luiddeAan den heer A. Rothschild te Weenen. Denzelfden dag werd een brief aan de schrijf ster gezonden waarin stond: 'Hierbij een bank biljet au fl 50 wees welgemoed, God helpt al; het zal nog wel beter gaan." Weinige dagen daarna was nit een inj_ onderzoek gebleken dat A. Rothschild was zeer brave maar arme kleermaker in bovenbe doeld dorpje, dat de man 5 maanden vroeger zijn huis had verlaten om elders werk te zoe ken, daar hij in zijne woonplaats niet genoeg kon verdienen om zijn talrijk gezin te onder houden dat zijne pogingen mislukt waren en dat het weinige dat hij zijn gezin kon zenden te eenenmale onvoldoende was, zoodat de arme vrouw haar gering huisraad stuk voor stuk had moeten verkoopen en toen er geen uitkomst kwam haar mau den bovenstaanden brief had geschreven, maar vergeten bad straat en nummer van het huis op het adres te zetten. Den volgenden dag liet de baron zijn naam genoot roepen en zeide hem: 'Mijnheer! deze brief is abusievelijk bij mij bezorgd, hij behoort u, vergeef mij dat ik hem gelezen heb. Als aandenken van onze kennismaking verzoek ik u deze fl 5000 aan te nementracht daarmede uw brood te verdienen en schrijf uwe vrouw dat God geholpen heeft. Bij het hevig onweder in den nacht van Zaterdag op Zondag is te Hardinx veld de bliksem in den spindersmolen geslagen, zonder evenwel brand te veroorzaken. Eene roede werd verbrijzeldde schoorsteen stuk ge slagen en de bewoner, de watermolenaar Cor nells Brand, deerlijk aan rag en schouder ge troffen. De stoel, waarop hij zat, was mede geheel vernield, terwijl de bliksem zich verder door het uitwerpen van een raam een uitweg baande. Op het angstgeschiei der vrouw, die haren man (lood waande, kwamen dadelijk eenige personen van den overkant te hulp. Genees kundige hulp heeft den man thans in zooverre hersteld, dat de grootste smart geleden is. Gisteren-morgen omstreeks 10 uren is te Lopik een paardbespannen voor een speelwagentje, waarin zich iemand uit Jaarsveld, du G., bevond, aan het hollen gegaan en tegen een boom terecht gekomen. Het paard is over leden; de man kwam met den schrik vrij. De heer P. V. te Wormerveer met zijn oudsten zoon, van Krommenie naar Wor merveer terug keerende, werden in den avond van Maandag II. overvallen door een donderbui. Nauwelijks de Wateringsbrug gepasseerd zijnde en niet ver meer van zijne woning verwijderd, trof een bliksemstraal den zoondie op de plaats dood bleef, terwijl de heer V. tegeu den grond werd geslagen en eenige kwetsuren bekwam. De overledene was nog niet lang gehuwd en slechts 22 jaren oud. Dit noodlottig voorval heeft algemeen een diepen indruk nagelaten. -—Te IJselstein zal een bliksem afleider op den toren geplaatst worden. TeKnilenburg is onder de spoor wegbrug een echo ontdekt, die vijf k zes let tergrepen volkomen duidelijk teruggeeft. Dezer dagen kreeg A. Demper, beurtschipper van Molenaarsgraaf op Dordrecht, naar buiten varende, pijn in het lijf, viel op zijn schuit neder en was spoedig een lijk. Een sigaren-fabrikant te Amster dam ontving dezer dagen van twee kolonisten cut het Bedelaarsgesticht te Ommerschans per post een brandbrief, met bedreiging, dat zij binnen eenige dagen zijne woning zouden komen in brand steken wanneer hij hun geen f 25 toezond. De Justitie heeft beide kolonisten, toen zij van de Ommerschans wilden desertee- ren De smid F. M., te Gorinchem, van wien wij in het vorig nommer meldden dat bij bij de ontdekkiug nog leefde, doch eenige uren later aan de gevolgen overleedleeft nog en heeft na een vreeselijk lijden van twee dagen zijn werk weder kuunen hervatten. Om zich te verontschuldigen schrijft onze correspondent dat ook nog andere bladen zijn dood vermeld hebben, en dat de onjuistheid ontstaan is door het algemeen gerucht in de i stad, dat hem te 7 uren ais overleden opgaf. Men meldt uit Lage Zwalnwe:! De zalm is in Het Hollandsch Diep zoo talrijk, als hij in vele jaren met geweest is. Tot in de haven van Moerdijk zwemt hij. Zelfs moet iemand daar een zalm met de hand gevangen hebben. Hij wordt hier voor 10 stuivers het halve kiiogr. verkocht. Het bericht, als zou de heer Evcken, die onlangs bij het ongeluk te Tilburg is*verwond, een schadevergoeding van f 100.000 van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen vorderen, wordt als onwaar tegenge sproken. Er heeft vooralsnog niets van dien aard plaats gehad. De toestand van genoemden heer is niet gnnstig. Omtrent de ontvluchting van Ba- zaine uit zijne gevangenis, zie men ons buiten- landsch overzicht van heden. Volgens een bericht in de Indé- pendance zon er bij gelegenheid van den aan staanden schietwedstrijd te Brussel eene belang rijke uitvinding in toepassing worden gebracht. Deze bestaat in een telegraphisch toestel, dat op hetzelfde oogenblik dat een kogel de schijf treft, het punt precies aangeeft op eene andere schijfbij de schutters geplaatst. Op die wijze is de controle gemakkelijk en vervalt de obser vatiepost waarvan meermalen een der manschap pen het slachtoffer werd. De directeur der te Bagdad door het algemeen Israelietisch verbond opgerichte school maakt in zijn verslag melding van eene omstandigheid, die voor de geschiedenis in het algemeen en voor die der geneeskunde in het bijzonder met onbelangrijk is. 'De vaccine," zegt hij, 'is in deze streken algemeen ingevoerd, maar ze geschiedt anders dan bij ons; er wordt op een zeer klein gedeelte van den arm gevaccineerd door middel van spel den die in pokstof zijn gedoopt. De teekens zijn onuitwischbaar. De arabieren zeggen dat in deze landen gevaccineerd is lang voor de westerlingen daarmede bekend waren. Zeker schijnt het dat zij de bewerking met van Eu ropeanen hebben geleerd." Donderdag is op de visscher^ij 'den Bol" onder VV illige-Langerak een elft ge vangen. Wel een zeldzaamheid in dezen tijd van 't jaar. Zondag-morgen omstreeks 2 uren woedde boven Hoornaar een hevig onwe der. Bij den bouwman 11. Stam, aan den Groenenweg, werd eene koe door den bliksem getroffen en gedood, terwijl een aantal koeien en paarden uit de weiden en enkele in de sloo- ten gevonden werden. Op eenige schreden al- stands van de gedoode koe was de grond cirkelsgewijze omgewoeld, alsof eeu wagenrad met den dom in den grond daarin eenige malen met geweld rondgedraaid ware. De arbeider T. Rietveld, te Hoornaar, heeft van tien struiken, (opslag,) die tusschen de suikerbieten stondenruim 24 L. aardappelen gedolveu. Deze week is door iemand te Berg-Ambacht, die aan eene sloot werkte, een kruik opgehaald, waarin zich een paling bevond. Deze was er klaarblijkelijk in gegroeid, zoodat hij er niet uit kon. Er is te Parijs een nieuw natuur wonder aangekomen, namelijk eene vijfentwintig jarige Russische vrouw, die een langen witten baard draagt. Haar naam is Maria Kostchkine. nagekomen berichten. PARIJS 14 Augustas. Le Soir zegtdat de justitie stukken heeft ontdekt in verband met Bazaine's ontvluchting. Daaruit blijkt dat per sonen buiten Frankrijk de hand gehad hebben in zijne ontsnapping. MA1NZ, 14 Augustus. Heden namiddag arriveerde hier Bazaine. Hij kwam uit Basel, en reisde dadelijk over Keulen naar Brussel door. Hij zag er voortreffelijk uit. Mt^hem reisden zijne dochter uit zijn eerste huwelijk, en een jonge man. BEURSBERICHTEN. Werk. Schold2J 8 4 Nederl, Dito dito Dito dito Loten Rotterdam Spanje. Buitenl. 1867/71. Dito Binnenl Portugal, Oblig. 1853/69. RuslandOblig. Hope 17»93 en 1816, Dito Cerfc. Hamburg 1320. 5e Serie 6e Serie Obligatieleen. 1862. 5 1804hnooo. 5 1886 h 1000. 5 1860 2e leen. 4} Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito 1867/69. 1859. Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito 1866 OostenrijkObl. pap. MeiNov. Dito Febr.Aug. Dito zilver Jan.Juli. Dito Apr.Oct. Dito Aand. 5 °(0 fl. 500, 1860. Dito fl. 100, 1864. Italië. Inschr Griekenland. Obl. 1825. Turkije. Alg. Sch. 1865. Dito 1869 Egypte Oblig. 1868 Nl Amerika Oblig. 1882. Dito 1884. Dito 1885. Brazilië Oblig. 1865 Dito 1863 Mexico Oblig. 1851 Dito 1864 Gr. Russ. Spoorw. 5% aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Dito Poti Tiflis k /"1000. Dito JelezOrel Dito Kursk - Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito MoskouSmolensk. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong, Sporen 1867. 5 °/0. Dito Loten 1870 tllin. Centr. Spoorw. Cert. Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. 7 Dito 1809. 7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Erie-Spoorweg aand.7 Centraal-Pacific6 Louisiana3 Dito 18758 Aand. loting Madrid3 Aand. Turkije met lot3 14 Aug. ö"7i« »7i. 945/8 187, l*7a 46 102 80 887, 1017a 1017a 947, 83 717s 287 »/a 292 »/a 63,8/lfl 64 V, 667a 667a 580 144 63 l*7i. 437^ 128»/, 76 937a 9917u 102 9874 917, 7 243 7, 997a 99"/,, 987a 998/, 1050 108V, 167a 157a 9574 537a 79 1174 507a Bevallen van een Zoon W. J. BOSCH, echtgenoote van J. F. VERSTERVEN Jr. SCHOONHOVEN, 9 Augustus 1874. (5925) Voorspoedig bevallen van een Zoon T. M. I. BOECK-Tüllrners. SCHOONHOVEN, 13 Augustus 1874. (5931) Voorspoedig bevallen van eene Dochter H. de HOOG-Sterk. SCHOONHOVEN, 13 Augustus 1874. (5939) Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, tot diepe droefheid van mij en zijne betrekkingen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot CAREL FREDEKIK KELLENBACH, m den ouderdom van ruim 26 jaar, mij nalatende twee kindereu, te jong om hun zwaar verlies te beseffen. M. W. VISHOEK, Wed. C. F. Kkllenbach. ROTTERDAM, 10 Augustus 1874. (5935) Zalmviwoherlj te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 10 tot 15 Augustus 500 zalmen; prijs van 66 tot 80 ets. per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 7 tot 14 Augustus 1874. Gebosis Nicolaas Joannes, oudera M. V. J. Ver- roen en C. J. van Warnet. Johannea Erw^ois, ouders J. E. Versteeven en W. J. Bosch. Tryutje, ouders P. de Hoog en Sterk. Johannes, ouders H. A. Boeck en M. L Tulleners. Ohdebtbouwd A. G. Kooiman Az., weduwenaar van A. van Wilgen, met K. Leverland, wonende thans te Leeuwarden. 'f. Oomswonende te Bergambacht, met G. H. N. van Beekum, wonende alhier. Ovbklxdin A. Pruijt, ond 4 weken. P. J. van Arkel, oud 16 maauden. P. van Oa, oud 26 jaren, echtgenoot van P. van Oostrom. Z. H. de KLEIJN en Echtgenoote bedan ken voor de ondervonden deelneming, in hunne vreugde over de geboorte van een Meisje. MOLENAARSGRAAF, 12 Augustus 1874. (5933) De Ondcrgcteekenden betuigen bannen dank voor de vele blijken van belangstelling, in de geboorte van hunnen Zoon HENDRIK PLETER. H. P. VOORDUIN. J. M. VOORDUIN - Schaaij, SCHOONHOVEN, 14 Augustus 1874. (5934) De Ondergeteekenden betuigen hunnen har- telijken dank voor de vele bewijzen van deel- neming, ondervonden bij het overlijden Tan hunnen waarden Vader en Behuwdvader, de Heer C. FIJN VAN DRAAT. A. C. FIJN VAN DRAAT. S. W. FIJN VAN DRAAT, geb. Ezbrman. Schoonhoven. Wed. W. L. FIJN VAN DRAAT, geb. W. Ftjn van Draat. Horderwijk. SCHOONHOVEN, 15 Augustus 1874. (6943) *T\ e Ondergeteekende, in het bezit zijnde van een I) net SPEELWAGENTJE, beveelt zich bij voort during aan tot vervoet van Personen, alsmede tot alle andere Vrachten. O* SLUIS. Willige-Langerak, bij Schoonhoven. (5929)»

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2