ONS GELOOF. ZALF HOLLOWAY VERLOTING TE DORDRECHT. HEN nBtlTEN-lUODSIH SlimitlilN ELIXIR. BINNENLAND. Smits van der Gobs. Wed. J. J. Th. 8CHABFF- Smits van der Goes. BERGAMBACHT, 21 Aug. 1874. (5968) ZILVER- EN GOUDSMEDEN, VOORDEELIG AGENTSCHAP EEN BOER VOOR DEZEN TIJD, A. F. MACKRNSTEIN, TE KOOP: LET WEL! JOH. DE JONG. APVERTENTIËN. Duitschland bij Spauje pogingen hebben aan gewend tot verkrijging van het eiland Porto- Rico, als loon voor zijne bemoeiingen in zake de erkenning, en zou Sjanje daaromtrent het gevoelen van Aaierika gevraagd hebben. Wordt dit bevestigddan zou het blijken dat nog iets anders dan bezorgdheid voor het conservatief monarchale beginsel en voor de rust van Europa, Duitschland heeft aangespoord om de zaak van Spanje* erkenning bij de andere mogendheden aanhangig te maken. Z. M. heeft benoemd: tot Burge meester der gemeente Strijen J. B. Nederveen met toekenning van eerv. ontslag als Burgem. van Zevenhuizen; tot Burgem. der gem. Zeven huizen P. C. Stoop, Burgem. der gem. Bleiswijk en Moercappelleten einde die betrekkingen ge lijktijdig te bekleeden. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de dd. schutterijop hun verzoek eervol ontslag verleend: te Gouda, aan W. F. C. van Essen, als lste luit., en aan Mr. P. J. Snel, als 2de luit. Voorts bij de dd. schutterij benoemd te Gorinchem, tot 2den luit. effectief T. G. M. A. van Dam, thans 2de luit. h la suite. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot plaatsvervangers van den districts-veearts wien Barend recht als standplaats is aangewezen o. a. J. Korteweg, veearts te Leerdam, en J. J. Giesseveearts te Alblasserdamtot plaats vervanger van den districts-veearts, wien 's-Gra- venhage als standplaats is aangewezeno. a. C. S. Van Klaveren, veearts te Ameide. De Minister van Bin nen lan dsche Zaken heeft bij resolutie van 7 dezer goedge vonden, met wijziging vau vroegere beschikkin gen, met ingang vau 15 Augustus e. k. den districts veearts J. Huft'nagel, te Haarlem, te ontheffen van het toezicht-iu de provincie Utrecht; den districts veearts J. A. Alers, te 's-Graven- hagete ontheffen van het toezicht in de pro vincie Zeeland en in het gedeelte der provincie Zuid Holland, ten zuiden van de Maas en de Lek gelegen; aan den districts-veearts L. Swart, als werkkring aan te wijzen de provincie Zee land en het gedeelte der provincie Zuid-Holland, ten zuiden van de Maas en de Lek gelegen, en als standplaats de gemeente Barendrecht, en aan den werkkring vau den districts-veearts J. A. Alers toe te voegen de provincie Utrecht. De Minister van Binu. Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 18 di-zer, de artt. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het Kon. besl. van ff Oct. 1875, (Staatsblad JNo. 185) o. a. niet langer van toepassing zijn in de vol gende gedeelten van gemeenten in de piovin- cie Utrecht: het gedeelte der gem. Jutphaas, in gebruik bij D. Hubert en \V. Spinhoven; der gem. Kainerik, in gebruik bij A. van der Wurp; der gem. Polsbroek, in gebruik bij D. Nobel. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat ann verdienstelijke, ongehuwde on derofficierentusschen de 21 en 86 jaren, zich opnieuw verbinduide voor 6 jaren dienet, zal worden uitgereikt eeue gratificatie van fuOU, welke te huunen behoeve tot afloop van hun diensttijd zal worden ingeschrevenintrest op intrest in het Grootboek der Nationale sciiuld, en waarvan zij eenc som van f 100 desver- kiezende direct kunnen outvangen. Bij ministeneele beschikking is de vergunning vóór een schroefstoombootdieust tusschen Rotterdam en Brouwershaven, in dato 22 April 1873 aan P. Smit Jr. te Slikkerveer verleend, verklaard te zijn vervallen. De heer Mr. J. Heemskerk Az. is Woengdag middag in de residentie teruggekeerd. Z. M. heeft zich met de voordracht tot formatie van een nieuw Ministerie vereenigdwelke voor dracht bestaat uit de heereu vroeger door ons medegedeeld. De benoemingsbesluilen zullen in de Staats-Courant verschijnen na de terugkomst van den Koning, welke op 26 dezer bepaald is. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd gisteren aanbesteed het maken van den spoorweg Zwaluwe-Zevenbergen. Er waren tien biljetten ingekomen. Het minst was ingeschreven door de heeren D. Volker, te Dordrecht, en A. Volker Lz., te Sliedrecht, voor f148.250. Men verneemt, dat na de terug komst van generaal Van Swieten aan de op- perbevelhebbers van land- en zeemacht der tweede expeditie, de generaals Van Swieten en Ver- spyck en den kapitein ter zee Van Gogh, in de residentie een euemaul zal worden aangeboden. De heer Mr. Van Marie, in de plaats van wijlen Mr. Van den llonert benoemd tob President der Arrond.-Rechtbank te Gorinchem, werd 11. Donderdag in eene buiteugewone terecht zitting plechtig geïnstalleerd. Bij Gouda is van rijkswege een stuk grond aangekocht tot het maken van een intirmerie, daar de thans bestaande ongeschikt geacht wordt. De werkzaamheden ter oprichting van het mouument op de Nieuwe Markt te Bot terdam ter gedachtenis van het Aprilfeest van 1872, vorderen thans zeer goed. Het hard- steeneu voetstuk is reeds grootendeels voltooid, terwijl men spoedig met het plaatsen der beel den een aanvang deukt te maken. Te Lekkcrkerk zijn door den Gemeenteraad aan den Commissaris des Ko- nings ter benoeming als zetters, behalve de af tredende Heeren A. Strei flind en M. de Jager, de heeren M. van der Graaf en A. Breedveld voorgedragen. Bij de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te Gorinchemop 11. Dins dag, zijn uitgebracht 355 geldende stemmen, waarvan Mr. H. J. Dijckmeester er 156 en de heer T. G. M. A. van Dam 110 verkreeg. Op den heer J. A. van Nieuwland waren niet meer dan 53 stemmen uitgebracht. Over de twee eerstgenoemden zal dus eene herstemming plaats hebben. Gistereu overleed te Berg-Am- bachtin ruim tachtigjarigen ouderdomde heer J. Smits van der Goesoud-Burgemeester oud-Notaris en Secretaris-Penningmeester van de Krimpenerwaard. Laatstgenoemde betrekking werd door den overledene ruim vijftig jaren bekleed en daaruit werd hem juist 11. Zaterdag op zijn verzoek een eervol ontslag verleend. De lieer Smits van der Goes was Ridder der Orde van de Eikenkroon. Woensdag heeft bij de commissi* voor de plaatselijke werken te Rotterdam de inschrijving plaats gehad naar de levering van twee partijen, elk ten belrage van 125000 stuks, machinaal gevormde IJsel-ondcrsteen. In geschreven is als volgt: Voor het deunen nb- en ander hout, J. A. Van Vollenhoven, voor de beide partijen te zamen f4040; H. J. Kup, idem f 314-1; en voor de IJsel-ondersteenC. M. Den Boer, te Capelle a/d IJsel f7,28; C. Hoogeuüijk, te Krimpen a/d IJsel f6,95; J. F. Mijuliell' Az., te Nieuwerkerk a/d IJsel f 0,88; J. J. Van Lange, te Gouderak f6,63; L. F. Mijulieff Az.voornoemd f6,38; W. Roodeuburg, te Hendrik Ido Ambacht f 6,18; Schaly en Bekker, te Schoonhoven f6,27, alle per f 000 stuks. De H oogewoerd spoort te Leiden is voor afbraak verkocht. Zij heeft met den vestmuur f 2842 opgebracht. Het uurwerk werd afzonderlijk verkocót voor f 450. - Woensdag is te Woerden het kerkgebouw der Remonstrantsche gemeente met daaraan grenzeud woouhuisje en erf in publieke veiling verkucht voor f 6995. Gemeld kerkge bouw was verhuurd aan de afgescheiden ge meente onder 't Kruis, terwijl de Remonstranten bij hunne enkele godsdienstoefeningen gebruik maakten van dat der Lutliersche gemeente. Men schrijft ons uit het kamp bij Soesterberg, dd. 21 Augustus: Dinsdag hebben we gevuurd met het korte getrokken kanon van 12 cM. achter laad op.een houten schijf waarop een schietgat geprojecteerd wasdo resultaten waren zeer goedslechts een enkele van de 70 granaten trof dit schietgat niet; het is dezelfde vuurmond die in Atjeh gebruikt is. Daar de te beschieten batterijen voltooid zijn, is het vuur hier tegeu deze week geopend en thans geëind gdmorgen wordt met den getrokken achterlader indirect hresgescho- ten. Het weder houdt zich beter dan de vorige week; wij kunnen ons zelfs in een eeuigszins tropische hitte verheugenhoewel af en toe de morgens vrij frisch zijn. De gezondheidstoe stand is goed. Het was 15 Aug. 11. 25 jaar gele den, dat de beer J. A. Van Bochove te Gou derak ziju jeugdig overleden broeder P. B. Van Bochove, in de geueeskuudige praktijk aldaar opvolgde. Bleef de laatste tot nu toe nog altijd m dankbare herinnering, zijn opvolger genoot de 25 verstreken j>ren, zoo van de bewoners dezer plaats en die van Moordrecht, als van de collega's en professoren, die hem bij be langrijke gevallen ter zijde stonden, een wel verdiende hooge achting. Donderdag 11. zou voor de arr. rechtbank te Utrecht de zaak van C. V. uit IJaelïtein behandeld worden, doch deze is, we gen* ongesteldheid van een der getuigen, voor- loopig uitgesteld. Deze 21-jarige dienstmaagd wordt beschuldigd van manslag door achteloos heid en onvoorzichtigheid, als hebbende zij in de maand Mei 1874 te fJselstein, wetende, «f althans vermoedende, dat zij zwanger was, hare zwangerschap verborgen gehouden en geen voor zorgen of maatregelen voor hare aanstaande be valling genomen, eu meer bepaald, dat zij den 12en dier maand, toen zij zich ten huize barer ouders bevond en gevoelde dat zij op het punt was van te bevallen, niemands hulp zou hebben ingeroepen, alleen naar het secreet zijn gegaan 1 en door onachtzaamheid en onvoorzichtigheid het kind van het vrouwelijk geslacht, waarvan zij toen bevallen is, bij de geboorte in dat se creet hebben doen stikken. Als verdediger der beklaagde zal optreden Mr. F. J. K, Vau Hoog straten. De heer P. Hooghwinkel te Go rinchem is f 10.51 per hectoliter laagste in schrijver vóór IU60 hectoliter jarige roode of Rhijntarwe, ten dienste van de garuizoensbak- kerij te 's 11 age. De begrooting der gemeente Lekkerkerk over 1875 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 13435,32. Het geval van typhus iu de ge meente Lopik, waarvan iu ons vorig nommer werd melding gemaakt, is met doodelijken afloop geëindigd, gelukkig hebben zich tot dusverre geen nieuwe gevallen voorgedaan. Dezer dagen heeft te 'sllage eene familie-bijeenkomst van het geslacht der De Gruyters plaats gehad. Er liggen landerijen van het oude geslacht der De Gruyters bij Brugge, bij Gent en bij Lede in België. Die goederen behoorden indertijd aan den markies De Bette', die zijn vermogen, op 42 millioengeschat, aan zijn naaste onbekende erfgenamen heeft nagela ten. Die tfaren voor 1/3 de familie De Bette, voor 2/8 de afstammelingen van Philippus de Gruyter en diens tweede gemalin Quintina van Holen. Deze laatsten nu waren met de woelige tijden der hervorming over ons land en Duitschland verspreid geraaktvan daar dat de erflater ze niet meer kende. Bij uitspraak van de recht bank te Aalst iu 1789 werden toen De Bette s wel in het bezit der geheele nalatenschap gelaten, maar toch werd tevens liet recht der De Gruyters op 2/3 der erfenis erkend. Een andere rechter lijke uitspraak in 1816 bevestigde de eerste. Dat was echter op verre uiet genoeg. Zijdie be weerden op de erfenis aanspraak te hebben moesten dat met deugdelijke bewijzen staven en het bewijs hunner afstamming vau Philippus de Gruyter leveren, 't Was daartoe noodig, dat men zich aaneensloot. Al de belanghebbenden ver- eeuigden zich en kozen uit hun midden een uit- voereude commissie, aan wier hoofd Mr. J. H. Mossehnans geplaatst werd. Ook te Rotterdam trad een comité op en alle pogingen tot samenwerking bleven vruchte loos. Gelukkig werkte men te Rotterdam echter met en zou dat comité zich weldra ontbinden. Bij het onderzoek der geslachtsregisters stuitte men op het huwelijk van Philippus V, laatste heer van Dirksland. Dat het huwelijk gesloten is weet uien maar het officieel bewijs? Waar schijnlijk is dat te vinden in Frankrijkin het oude priusdoin Oranje, üaarheeu zal dan ook nu het onderzoek worden geleid. Men was algemeen gezind tot de kosten van die reis en van het verder onderzoek bij te dragen mits vooraf een raming van kosten werd opgemaakt. De talrijke familie De Gruyter uit Lekkerkerk wilde de zaak verder krachtig steunen. In den nacht van 13 op 14 Augustus is te Molenaarsgraaf een uiterst bru tale dufstal op de hofstede Ockershoevebe woond door den bouwman C. Van Wijngaar den, gepleegd. Het schijnt dat de dader in eene voorkamer de glazen heelt weten in te duwen, hetzij met de hand of wel met eene bijl, die hij vermoedelijk uit de schuur gehaald heeft eu waarmede hij het kruishout van het schuif raam schijut afgebroken te hebbenom door het alzoo gemaakte gat de koperen peu, waar mede het raam gesloten was, uit ie rukken, het raam op te schuiven en er binnen te gaan. Na alles doorgesnuffeld te hebben, heelt hij ecu naahonijhouten kistje, waarin 3 gouden en 11 zilveren medailles warenwaarmede bovenge noemde Van W van tijd tot tijd op on derscheidene tentoonstellingen bekroond was ge worden, medegenomen. Vervolgens schijnt hij, de buitengangdeur uitgegaan te zijn en nog een drietal glazen in het woon- en slaapvertrek in geslagen eu daarna zich verwijderd te hebben. Het bedoelde kistje is uit den Graalstroom, waar het 's morgens drijvende gevonden werd, op- gevischt, eu aan Van VV. ter hand gesteld, die veel liever geldswaarde dan deze eereteeke- uen kwijt was. Wij vernemen nader, dat de vermoedelijke dader W. S. is gearresteerd. De raad van Lekkerkerk heeft besloten de Kinderbibliotheek van het vNut" voor de gemeente over te ueraeo. STADSNIEUWS. Schoonhoven22 Augustus. Ouder opzicht van den ingeni eur van Geer hebben deze week hier en in de omliggende gemeenten groudboriugenten behoeve van den te leggen Spoorweg plaats gehad. De Artillerie-Instrucie - kom- pagoie zal a. s. Douderdag uit het Kamp bij Soesterberg naar hier terugkeeren. Dinsdag passeerde alhier d e 9e batterij veld-artillerie, onder bevJ van den kapt. Egter van Wissekeike, komen do van 's Hage en bestemd naar Bergen op Zoom, waar ge combineerde manoeuvres zullen worden uitge- voerd- In het naburige Polsbroek en Vlist over nachtte een escadron cavalerie, onder bevel van den Ritmeester Baron van Heeckerenmede van 's Hage eu bestemd naar Bergen op Zoom. Sedert geruimeu tijd heerscht ouder de kinderen in deze gemeente, üe bof. Thans is die ongesteldheid eeuigszins afnemende. Een knecht van den heer S. is U. Woensdag met een vinger tusschen de ta baks-kerf machine geraakt, zoodat een stuk van den vinger is afgesneden. A. s. Dinsdag vergadering der afd. Schoonhoven van de Holl. Maatsch. van Landbouw, 'sav. te 7 urenbij L. van Zessen. Koophandel eu Zeevaart. De feestelijkheden be slaan overigens in rauziek-uitvoeringen door de muziekcorpsen van de Dordtsche schutterij en artillerie-schutterij, van de huzaren uit's Hage; tooueelvoorstellingeu door de koninklijke Hol- 1 a ndsche tooueelisteu uit 's Hage en door het Rotterdamsch tooneelgezelschap van Legrasvan Zuyleu en Haspels; rijtoer door de omstreken, harddraverijenbal en vuurwerk. 23 Sept. heeft op het Raadhuis de opeubare trekking plaats der loterij van vee, enz. De bouwmauswonin'g met circa 3 HA. bouw-, wei- eu boomgaardland, staande en gelegen op den polder Noordzijde, onder Gondriaan en toebehoorende aan den bouwman B. Beuzekora te Noordeloos, den 12 dezer in gezet en verhoogd tot f 8700 is den 19 de zer bij publieke veiling onverkocht gebleven, daar de eigenaar besloot den koop tot bovengenoemdeu prijs niet te laten doorgaan. liet wo on bouw huis, met tuin, boomgaard, bouw- en weiland, groot 1,8514 HA., gelegen^op de zuidzijde westeinde, te Gou- driaan en toebehooreude aan de kinderen van wijlen A. Den Haan, den 13en dezer ingezet en verhoogd tot f 6000is den 2 Oen dezer bij publieke veiling verkocht voor f 6305. De weekmarkten te Gonda zijn de bewijzen, dat in dezen omtrek de boomvruch ten even als elders buitengewoon overvloedig zijn. De hoeveelheid appelen en peren die Don derdag 11. ter markt werd gebracht is verbazend groot. De kaasmarkt was ook druk bezocht, de handel was vlug en er werden uitmuntende pnjzeu bedongen. Minder gelukkig zijn de boeren met liet mesten van varkens; de ziekte onder deze dieren neemt met den dag toe en er blecveu velen. Ook van longziekte zijn ie den omtrek verscheidene gevallen. Door den heer Blankensteijn, veehandelaar te Lekkerkerk, zijn II. Woensdag te Hoornaar vijf koeien van t 220 tot f 250 «pgekoent. Wel een bewijs dat er meer leven digheid in den veehandel komt. Door den veehandelaar en slach ter Van der Giessen, te Giesen-Nieuwkerk is bij den bouwman Groen Kooijman te Neder - Snngeluud voor twee vette koeien te vergeefs f 620 geboden. De eigenaar vroeg f700, Te Giosen-üudekerk en omstre ken is in het begin dezer week het restant vau den hennep van 1873 opgekocht tegen f 21 de 50 KG. Maandag j. I. is te Arkel door den rijksveldwachter een paard doodg schoten, dat volgens verklaring van een deskundige lij- deqde was aan kwaden droes. De eigenaar krijgt gedeeltelijke schadeloosstelling en de stal wordt gedesinfecteerd. -—Sedert het begin van Juni ver toonde zich ook te Waddinxveeu de long ziekte, onder het rundvee van dne veehouders. Het totaal aangetaste en afgemaakte runderen bedraagt 15. De 4,5 Hectare bouw-, hooi- en weiland te Noordeloos, ingezet voor f9600, zijn 11. Donderdag verkocht voor f9750. Het bericht in ons vorig nommer aangaaude dé benoemingen in de afd. Gouda der Holl. Maatschappij van Landbouw was eenigs- zios onjuist. Als bestuurslid werd ul. herbe noemd de heer J. A. Van Houweninge te Gouda en als zoodanig benoemd de beer N. Francois Snel, iu plaats van den heer F. H. Ëulseua Brackdie daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen. De gezondheidstoestand van het rundvee in de gemeente Lopik schijnt thans gunstiger te zijn. Sedert 31 Juli II. werden geen runderealijdende aan besmettelijke long ziekte afgemaakt. Het geheele aantal onteigende en afgemaakte runderen bedraagt sedert 1 Januari 11. 76 stuks. Als eene bijzonderheid kan wor den gemeld, dat bij den heer H. van Honwe- niuge te Heukelumvan een stuk land ter grootte van een bunder54'/4 mud oliezaad is gedorscht. De wiuter-campagne aan de Utr. beetwortel-suikerfabriek zal denkelijk ia de tweede helft vau Sept. aanvangen; de delving van den beetwortel zal om dien tijd beginnen. De oogst belooft vrij gunstig te zijn. LANDBOUW-BEftlCHTEN. Van 17 tot 21 September zullen te Dordrecht een Landbouw-tentoonstelling en verschillende feestelijkheden van wege de Holl. Maatsch. van Landbouw plaats hebben. Op 17 Sept. wordt de Tentoonstelling door het Hoofdbestuur geopend en worden tevens de prijzen toegekend. De algemeene vergadering heelt plaats 19 September in het koffiehuis: KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Loon op Zand, Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek. Ds. W. J. Jorissen Ic Rotterdam heeft het beroep naar Apeldoorn aangenomen. Ds. K. E. van Griethuijzeu te Noordeloos beeft het beroep naar Zijderveld aangenomen. Bedankt voor Oud-Alblas door Ds. P. C. Van der Horst, te Gorinchem. Door het kerkbestuur der Her vormde gemeente te Giesen-Nieuwkerk is het tractement vau den beruepeu predikant met eene persoueele jaarlijksche tuelage van f 125 ver hoogd en alzoo gebracht op f 1125. De heer F. Lion Cachet is, na met gunstig gevolg het colloquium doctum te hebbeu gehoudendoor het prov. kerkbestuur van Utrecht beroepbaar verklaard in de Ned. llerv. kerk en derhalve gerechtigd het beroep naar N.-Loosdrecht te> aanvaarden. De Cand. H. Groeneveld, beroe pen te Waarder, is voornemens aldaar op 30 Aug., na te zijn bevestigdzijne intrede te honden. Ds. Koeken te Moerdijk houdt nog geregeld eiken Zondag godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk. De ringpredikanten, die eigenlijk den dienst moeten vervullenover tuigen zich dat de heer Koeken op den preêk- stoel staat en verwijderen zich dan weder. De Aartsbisschop van U trech heeft tot deken van Moutfoort en tot pastoor te IJselstein benoemd den heer J. W. van Leuvenpastoor te Gent. Tot ouderwijzere" aan de gemeen teschool voor handwerken van nut en smaak te Waddinxveeu is benoemd Mej. P. liermaus, te Brielle. Woensdag had te Gouda de pro motie van de leerlingen van de Latijnsche school plaats. Na een korte voo.afspraak van den rector trad Cornelia Antoqie Molenaar op, die naar de Academie werd bevorderd en een prijs ont ving voor de oude eu nieuwe talen wiskunde eu geschiedenis. Hij sprak. Over het leven en de daden van Hannibal. GEMENGDE BERICHTEN. In de gemeente Pekel-A (Gro ningen) ontstond in den nacht van Woensdag op Donderdag brandten huize van een brood bakker. De bovenverdieping van dat perceel werd bewoond door een zeer onlangs uit Leeuwar den herwaarts gekomen gezin, welks hoofd, in hoedanigheid als reiziger voor de firma Catz en Zoon afwezig was. De vlammen schijnen de bo venverdieping te hebben bereikt, vóórdat de be woners, eene moeder met haar zesjtrig zoontje deze hadden verlaten beiden moeten nog aan de ramen zijn gezien, doch zijn waarschijnlijk door rook en damp bedwelmd geraakt, en ten slotte in den vuurgloed omgekomen. De redding dezer ongelukkigen is zeker eene onmogelijkheid ge wet st In de diergaarde te Rotterdam was iemand onvoorzichtig genoeg, om door de tralies van het beren hok zijn haud te steken. Het beest beet hem ten vinger af. Thans meldt men, dat de heer A. S. Eykenfabrikant te Geldrop, het slacht offer van" het spoorwegongeluk te Tilburg, is overleden, nalatende eene weduwe met 9 kinderen. Donderdag-middag hadden zich in den Haag een paar knapen naar het Kanaal begeven om zich aldaar met baden te verlusti gen, toen zij onderweg een wespennest ontdek ten en de onbedachtzaamheid hadden, dit met een stok te verstoren. De diertjeshierdoor in woede ontstokenwierpen zich met den geheelen zwerm op de beide jongeliedenvan welke de een vooral het doelwit was van hnn gevaar lijke steken, waarmede in een oogweuk zijn gelaat was overdekt. Toegeschoten hulp mocht er in slagen de gevaarlijke insecten te verjageu. Naar een nabijzijnde herberg gebrachtwerd bij daar voorloopig bijgestaau en later per rijtuig naar de woning zijner ouders gevoerdwaar hij zich onder geueeskuudige behandeling bevind'.. Aanvankelijk was men bevreesddat de knaap het gebruik zijner oogen kwijt zou zijndie vrees is gelukkig met beve>tigd. *t— Gisteren-morgen had een jqnge- ling in de fabriek van den heer Van Lange te Gouderak het ongeluk zijn hand in de machine belangrijk te bezeeren. Boven den pols werden vel en vleesch er als afgeschaafd. Te Haarlem loopt het gerucht, dat de heer Previnaire, groot fabrikant aldaar, op een reis door Italic door een rooverbende in dat land zou zijn overvallen en gevangen gehou den, om niet dan tegeu een losprijs van 150.000 lires, anderen zeggen f 150.ÜOU te worden in vrijheid gesteld. ilea ziet met de meeste be langstelling nadere tijding te gemoet. Ook te Arkel heerscht sedert eenigen tijd, vooral ouder de kinderen, de Bot. De persoon van W. Volkers, te Amsterdam, is in de nabijheid van zijne woning op de Lauriergracht in hechtenis genomen, ver dacht vau het maken vau valsche wissels. Men l zegt, dat hij tot een bedrag van f 60.000 aan val- sche wissels m omloop heeft gebracht. Uit Zaandam i* de notaris B.... spoorloos verdwenenna slechts korten tijd m die gemeente de praktijk te hebben uitgeoefend. De gemeente Arkel is in het be gin dezer week geheel in rep en roer geweest. Dinsdag werden er met minder dan 130 man en 7 officieren cavalerie en veld-artillerie met de noodige paarden en eenige veldstukken iu- gekwartierd. Wanneer men in aanmerking neemt I dat die gemeente maar ruim 600 inwoners telt, I kan men licht begrijpen, boe groot de drukte j Dinsdag-avond was. LI. Dinsdag viel het zevenjarig zoontje Van H. H., te Lekkerkerk, 's avonds met zijn vader van de kermis te Rotterdam komende, aan de aanlegplaats te Krimpen, van de stoomboot in de rivier. Het mociit echter gelukken het kind nog levend uit het water te haleu. Hoe ongelooflijk hetook schijuen moge, toch'ia vtrlftden week te Amsterdam we- der een diefstal «pleegd op een mamerdie reeds lang als een anecdote is verhaald. Een kruidenier te Amsterdam zag een man in den winkel komendie hem vier pond stroop vroeg. De kruideniet wilde ze afwegen, maar ziende, dat de man geen voorwörp had, om het zoete vocht in te doen, zeide: Hebt gij geen pot of iets dergelijks? Neen maar hier hebt gij mijn hoed. Maar.... Ga uw gang maar, het geld een wedden schap hernam de strooplustige en wierp tege lijkertijd een rijksdaalder op de toonbank. De winkelier lachte hartelijk om dien nieuw- modischen strooppot en liet er de stroop inloo- peuwaarna hij de geldlade opende om er klein geld' uit te halen, ten einde van den rijksdaal der terug te kunnen geven. Dan nauwelijks had hij zich gebukt, of de ander drukte hem met geweld den hoed in de oogen en deed terwijl de winkelier verblind was door de stroop, een greep in de geldlade, waarop hij aan den haal ging. We zouden den kruidenier kunnen noemen als we met wisten, dat hij liever niet uitge lachen wil worden. Bij het verlaten van een omni bus te Amsterdam is een heer op de straat- steenen gevallen en zoo gewond, dat hij be wusteloos en hevig bloedende in een nabij gele gen koffiehuis moest gebracht worden. Omtrent het Spoorweg-ongeluk, dat 11 Vrijdag, 14 dezer des avonds, by het Station Warmond plaats had, hebben wij in de vorige week een telegrafisch bericht kunnen mededeelen. De zaak heeft zich aldus toegedragen De sneltrein van Rotterdam naar Amsterdam, die liet station Warmond omstreeks 10.20 in den avond passeerde met den spoed van een trein in volle vaart, kwam honderd schreaen verder tegen den expres-trein welke ledig van het Nieuwe diep terugkeerde, waar heen een transport militairen was gevoerd, üe schok was ontzettend, zoo zelfs dat menschen op een half uur afstands meenden, dat een zwaar kanonschot ge lost werd. De expres-trein liep juist op het wissel spoor om het linker spoor voor den sneltrein met het rechterspoor te verwisselen. De eerste „wagens waren daarop toen de sneltrein met vreeselijke kracht daartegen stoof. De machinist van den sneltrein schijnt geheel ver geten te hebbendat hi] met een trein op het stati- onsterrein te Warmond van spoor moest verwisselen (omdat tusschen dat en het eerstvolgende station we gens het herstellen van eene brug op dezelfde rails moest worden gereden) en geen acht geslagen te heb ben op de alarmsignalenten minste de aanleiding dezer spoorwegramp wordt door alle beambten aan het treinpersoneel van den sneltrein toegeschreven. Twee dooden en acht ernstig gekwetsten, nevens een twintigtal min of meer gekwetstenzijn de slachtoffers. Een der dooden is de hoofdcouducteur van den sneltrein, Hedikhuizen, echtgenoot en vader van zes kinderen. Hij is toen met zijn hoofd door een glasruit gesliugerd, waardoor hem dat ligchaams- deel deels van den romp werd gescheiden. l)e on gelukkige moet onmiddellijk daarop overleden zijn. Het tweede slachtoffer is een 3de-ktnsreiziger, Klein genaamd, koetsier van den heer Schmeddine, onder Haarlem. De heer Klein reisde met zijn echtgenoot en kleindochter. Hem werden, toen de trein ineen- drong, zóó dat de wagens als kaartenhuizen in elkan der schoven, het onderlijf en de borstkas verpletterd, zijne kleindochter werd derwijze tusschen den ver splinterden wageu geklemd, dat het een uur tiids kostte om het 20 jarige meisje uit de planken al zagende te voorschijn te brengen. Zij was nog vrij wel on gedeerd gebleven. De echtgenoot is van den schrik aaar men zegtkrankzinnig. Een heer, die met zijn dochtertje naar Amsterdam reisde per 2de kl., zijn de ribben deels gebroken, deels gekneusd, l'wee militaire artsendie bet transport militairen hadden begeleid en in den expres-trein terugkeerden, bleven gespaard en hoewel een hunner nog in de zijde gewond was, bo den zij, nevens den geneesheer uit Warmond, alom krachtige hulp aan de talrijke gekwetsten. De leer lingen van het katholiek semenarie en ieder uit het dorp, die hulp bieden kon, boden daarbij liefderijk de behulpzame hand. Het aanzien van de vernielde treinen geeft een flauw denkbeeld van de kracht, die daar gewoed heeft. Beide treinen bestonden uit negen rijtuigen. Dat de kracht van den schok het meest heeft vernield in het midden van den trein, kon duidelijk worden nagegaan en misschien ware het daarom ook wenschelijk enkel bagagewagens in het midden van een trein te plaat sen. De locomotieven hebben mede vreeselijk geleden. De vernieling aan die machines is van dien aard, dat er geen stang onverbogen of onvernield is gebleven. De zwaarste ijzeren bouten schenen als dun ijzerdraad omgebogen of afgeknapt. Tusschen de splinters van den sneltrein ontwaarde men overal geronnen bloed. De machinisten en stokers der beide machines zijn er afgesprongen en ongedeerd. Intusschen zijn machi nist en 3toker van den sneltrein onder het toezicht der justitie. Duizenden uit den omtrek en van elders zijn de plaats der vernieliug komen aanschouwen. De aanleiding tot dit onheil schijnt te wijten aan den machinist Roeaink, van den sneltrein. De sein paal toonde de roode lichten ten teeken van gevaar; toch stoof de trein in volle vaart voorbij het station. Genoemde machinist, den volgenden dag in verhoor genomen, verklaart, dat hij ae lichten gezien heeft, maar den trein niet tot stilstand kon brengenvoor de waarheid hiervan zou pleiten, dat men den rem- toestel op zijn locomotief geheel gesloten heeft ge vonden zóó zelfs dat hij met de grootste moeite niet feopead kon worden; men gelooft echter, dat hij de ichten te laat heeft gezien en er toen voor stoppen de noodige tijd niet meer was. De vrouw van den- koetsier Klein heeft, behalve eene wond aan een der beenen, inwendig veel pijn; de kleindochter heeft eene wond aan het hoofd, en de beide beenen hebben kneuzingen bekomen. Beide vrouwen genieten eene liefderijke verpleging ten huize van den heer Kouwenhoven; zij gevoelen zich naar omstandigheden zeer wel. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 14 tot 21 Augustus 1874. Gebóken Gerardina Antonia Bernardina, ouders C. B. van Baaren cn C. E. Bik. Getrouwd F. Bookholt met A. van Wieringen. Overleden Leveuloos kind, waarvan ouders zijn P. de Jong en G. Mudde. J. Meijer, oud II weken ZalmvisBohertj te Ammeretol. Aan den afslag geweest van 17 tot 22 Augustus 460 zalmen; prijs van 70 tot 80 ets, per half kilo. Heden ontsliep mijn zoon ARÏE BLANKEN, in den ouderdom van ruim een en veertig jaren. Eene langzame tering mankte een einde afln zijn leven. ANT. BLANKEN. BERG-AMBACHT19 Augustus 1874. (5952) Het Kindje, ons den laatsten Mei geschonken, werd ons heden door den dood ontnomen. O. MEIJER. M. MEIJER-Metzger. SCHOONHOVEN, 16 Augustus 1874. (5969) Heden overleed, in den ouderdom van ruim tachtig jaren, onze geliefde Vader en Behuwd- vader, de Ileer J. SMITS VAN DER GOES, Ridder der Orde van de Eikenkroon, Oud Bur gemeester, Oud-Notaris en Secretaris-Rentmees ter van de Krimpenerwaard, Weduwnaar van Vrouwe J. C. Okhuijsbn. Fr. LIEFTINCK. C. N. J. LIEFTINCK - Voor de buitengewone bewijzen van belang stelling bij de geboorte van onzen Zoon Johan nes, betuig ik door deze, ook namens mijne Echtgenoote, mijnen hartelijken dank. H. A. BOECK. SCHOONHOVEN, 21 Aug. 1374. (5967) De Heer en Msvrouw VERSTEE VEN - Bosch betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hunnen Zóón ondervonden. SCHOONHOVEN, 22 Augustus 1874. (5960) Receptie 30 en 31 Augustus. die hun vak meester zijn, kunnen vast werk bekomentegen een vast weekloon van f 10, en hooger. Adresmet franco brievenon der letter S, bij de Boekhandelaren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. (5964) Een ieder, die, zonder nadeel aan zijn tegenwoordige betrekking, zijne in komsten met twee it drie gulden per week wil vermeerderen, door waarneming van een I eener solide Vereeniging, wende zich met franco brieven, onder letter R, tot den Heer H. N. BLATT, Crooswijksche Kade No. 5 te Rotterdam. (5961) Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven komt van de pers de oorstö AflöVöring van een werkgetiteld DOOR Predikant te Haastrecht. Inhoud: 1. Het Godsbegrip. 2. Ons Christusbeeld. 3. De Wonderen. 4. De Hei lige Geest. 5. Onze Verzoeningsleer. 6. De Eeuwigheid. 7. De Kerk. 8. De Moderne en de Confessionele richting in betrekking tot eenige vragen van den dag. Compleet in 7 it 8]AfleveringenPrijs per Af levering 25 Cents. De inteekening staat bij alle Boekhandelaren open en de eerste Aflevering is alom ter inzage voorhanden. Een sterke hond met nieuwe KAU en TUIO, geschikt tooi alle lading. Te bevragen bij (BWl) A. KOUWEMBERG te Leerdam. De Oudergeteekende neemt op nieuw de vrij heid, zich aan te bevelen als LEVERAW— CIER van Ook kunnen oude geheel ala nieuw gemaakt worden. Alles voor zeer billijke prijzen, n.l.: Binnen Jalousiën it f 2,80, Bui- ten-Jalousien it 2,75 en geheel vernieuwde ƒ1,75 de vierk. Ned. El. SCHOOHHOVElf, Lopikeretraat. (594#)* Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. E. BAK, geliefde Echtgenoote van C. B. VAN BAAREN. SCHOONHOVEN, 18 Au^. 1874. (5954) VOOR TREKKING 23 SEPTEMBER. LOTEN a één Gulden verkrijgbaar bij H. A. BOECK. Sohoonhoven. (5948)» UN IY ERS EEL-Z UIT ERIN G S-ZOUTuitste- kend middel tegen maagpijn, slechte spijs verteering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz., be wijst verder goede diensten bij het inmaken van zure vruchten en bet weekkoken van peulvruchten. In pakken a 18, 38 en 60 Cents. ZUIVERSTE MEDICINALE DOHCHE-LE- YERTRAAN, O'jna reukeloos en smakeloos. In flesschen van 30 en 50 Cents. IJZER-LEVERTRAAN, geneeskunlig aanbevo len als een ligt verteerbaar middel bij bleekzucht euz., in flesschen ii 50 Cents. WORMPATRONEN, tot verdrijving der Wormen bij kinderen en volwassenen, per stuk 6 Cents RORSTPASTILLES «orden met goed gevolg ge bruikt tegen hoestschorheid, keel- en borstpijn. In dozen a 50 en 30 Cents, proefzakjes 15 Cents. RHABARBER-, SLIJM- EN MAAGPIL- LEl>, pc doos met 50 pillen 25 Cents. IDIATON-D ROPPELS, bevrijden van de hevigste kiespijn, a 25 Cents per flacon. ZEÜ.ER MIDDEL 'er verdrijving van ratten en muizen zonder vergil. In bussen van 50 en van 80 Cents. BOTER POEDER, verkort den tijd van het karnen, maakt de boter vaster, fraaijer van kleur, beter van smaak en verhindert het spoedig sterk worden. In pakken van kilo, voldoende voor 1500 kan melk, a 60 Cents. Bij ieder artikel i»eene uitvoerige gebruihwenwjjMng. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de be kende depóts, voornamelijk: (5966) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AlbUfierdam G. Maat Ez. Bodegraven: H. Rollmanu. Dordrecht: Wed. Kókn Co.; J. Krim; Leon PennochB. Bischop. Gorinchem. N. ötufkens, B. J. R. Bosch. Gouda L. Welter; L. Schenk. Oudewater: F. Jonker-Idenburg, Ap. Botterdam: C.J. Wönabilié, Apoth.T. v. Santón- Kolff Apoth.F. W. C. Ledeboer, Jr., vis a vis 't Stad huis;'M. Cloos, Apoth., Hang 441; 8. J. G. Wulff, Westnieuwlandv. Ypen Co., Schied. Dijk 288. Utrechtv. Riukli-Hermuighuijzen, Twijest.; Wed. J. Porton, Hatnburgerbrug; J. Derksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; K W. Hout zager, Ap., Sadelstr.T P. v. d. Bergh& Zu.,Heiligew.— Vlanen J. C. Stuart. Woerden: N. C. V. d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. EMMERIK. H. VON GIMBORN, Apotb. en Fabrik. van cbemisch-tecbnische Preparaten. HOLLOWAY PILLEN. Erfelijke Zwakte —Be derf in het ligchaamsgestel onopgemerkt en ongeiui- verd latende, ontwikkelt zich dikwijls in het volgend geslacht, eu ia de oorzaak van menige hardnekkige kwaal. Het behoedmiddel tegen zulke treurige ge volgen bestaat in deze volkomen zuiverende pillen, die veilig en met goed gevolg gebruikt kunnen wor den, van het oogenblik dat de eerste kenteekenen zich vertooneH, totdat de laatste sporen eener gestoorde gezondheid verdwenen zijn De gedrukte gebruiksaan wijzingen, die om iedere doos gewikkeld zijn, zijn de beste en eenvoudigste gidsen voor alle lijders, die uit zien naar een geneesmiddel voor nieuwe of verouderde kwalen en deze medicijnen zijn bewonderenswaardig goed geschikt, om door verbetering der spijsvertenng en tegemoetkoming in de assimilatie, de gezondheid der van natunr zwakken te vernieuwen en de krachten der vroestijaig afgeleefden te herstellen. Doosjeil Pillen eu Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f3,—, f 6 75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage a con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 1836 Oxford Street, vroeger 244Jitr6nd:(5947) Het door mij in 1835 in algemeen gebruik geitelde Het voorschrift van dit middel is gevouden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedachen Ge neesheer YERNET, die in den hoogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overleden, terwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van Honderd lwaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was eèn familiegeheim, waarover hij zich in dezer voegei uit laat: aan het dagelijksch gebruik van dit LIKEUR wordt het laugleven van ait geslacht met regt toe geschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zouder dat men eenig ander geneesmiddel, noch aderlating behoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aaudoenmgen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijmach tige sloffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, als ook zuur, scheele hoofdpijn en oprispingen; het doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maden, verligt de waterzuebtigen en bevordert de maandelyksche zuivering der vrouwen, geneest den witten vloed en geeft de gezonde gelaats kleur eu bij vermagering het verloren vleesch weder, en purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding, in het lijf, en is alzoo van groot nut voor obstruc tion of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschenpoozende- of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te gevenis overbodig, want in één woord Het is de herstelling der menschelijke natuuromdat het tegen alle kwalen meer o( min nuttig werkt. Prijs per Flacon 50 en 30 Cents. Met gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar te Schoonhoven, bjj de Wed. WOLFF Z. te Gouda, A. Wolfp; Utrecht, R. W. Steun, Drog., Vreeburg van Spanje, Steenweg; Goriuchem, Ade- laau Co.; Dordrecht, A. F.DeLandsheke; Vianen, Wed. Hoogindoobn. J. P. G. GKLATJFF, Genees-, Heel- en Verloskundige, te Nienwer-Amstel, en Corresponderend Lid van het Genootschap ter Bevor dering van de Genees-Heel-, Verlos-, Schei-en Natuurkunde, (5945)

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2