W ZONDAG 6 SEPTEIBEB. N°. 273. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSÜR- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. De grenzen der openbaarheid. BUITENLAND. OVERZICHT. »»7. >'7. BINNENLAND. «7. scioomvin courant 100. 80 54 ook al zijn Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. S. W. N. VAN ISTOOTEIST, Uitgevers. 1048 109 8»7). 72’/. «♦71. 93 1771. ♦«7. Rusland’8 weigering om de Spaansche regee- ringof beterhet gouvernement van Serrano te erkennenis nog steeds het geliefkoosde thema van schier alle organen der pers. Men knoopt er allerlei gissingen aan vast, en bouwt er redeneenngen op die o. i. ten minste zeer ge waagd zijn. De gronden welke Rusland voor 15‘/a ‘7i. 2437, 100 997/. ««‘7.. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. GHTEN. lennep, ’t gebeele gewas, 10 per 50 kilogoeboter ct. per half kilo; kaas 15 ot., overloopers f6a ‘t kilo, nuchtere kalveren meren f 16 a 18; aardap- >0 4 2,00 per hectoliter; f34 4,50 per hectoliter 15 57 Z. M. heeft herbenoemd tot bur gemeester van Vianen J. H. J. Aders. Z. K. H. Prins Alexander is door den Keizer aller Russen benoemd tot kolonel van een regiment der Keizerlijke garde. Gedep. Staten der provincie Zuid- Holland hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, ter vervanging van den heer Jhr. Mr. H. J. van Heimzitting gehad hebbende voor het hoofd kiesdistrict ’s Gravenhage, en van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Hollandter ver vanging van den heer A. van Driel, zitting gehad hebbende voor hét hoofdkiesdistrict Oud- Beijerlaiid, zal plaats hebben op Dinsdag 24 Sep tember aanst.; en dat, wanneer eene tierstem ming mocht worden vereischtdeze zal geschie den op Dinsdag den 6deu October daaraanvol gende. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad van Gorinchem is Mr. H. J. Dijckmeester met 224 stemmen gekozen,. 14/. 136 7S'/, 977. 100 7. 101’/. 98’/, Alle bi*nas>land«cb» Advertentiln waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, wordtyn •Ucht. TWBE MAAL in rekening geblokt. 87Vs 1013/, K)!*/, 94/a 83% 287 292 64 64% 67 661%. 596 147 Waarop komt dat alles nu eigenlijk neder? Niet op eene miskenning van de belangen des beklaagden, zelfs niet op eene overheersching van dezen door de beschuldiging. Gerust mag men aannemen, dat de Nederlandsche rechter van instructie met nauwgezetheid zich zei ven voor //den raadsman van den beklaagde” houdt. Maar de zaak is deze, dat, gelijk een van de praeadviseurs der juristenvereenigmg, Mr. Hmgst, zoo juist opmerkte, steeds nog de Napoleonti sche spreuk in toepassing is: alles voor het volk, niets door het volk. Het is de vaderlijke zorg voor het onmondige kind, dat maar gere kend wordt zich zelf niet te kunnen helpen. Tegen deze theorie heeft de juristenvergade ring geprotesteerd. Zij heeft aangedrongen op de invoering van verscheiden maatregelen, die de rechten der verdediging moesten vermeerderen en de medewerking van den beklaagde of zijnen raadsman aan de bezorging zijner eigen belangen gedurende het vooronderzoek zouden uitbreiden. Maar even ernstig heelt zij geprotesteerd tegen een kort doch hoogst gevaarlijk middel, waar mede de andere praeadvisèur, Mr. van Gigch den gordiaauschen knoop wilde doorbakkenede nubhcileit van het vooronderzoek.” Gemakkelijk ia hier met een praeparaat van groote woorden en schijngronden de zaak uit- gemaakt. - f Het is niet meer van dezen tijd de openbaar heid uit te sluiten, de geheimzinnigheid te ver dedigen. Laat het volle licht schijnenlaat de onverbeterlijke controle van het publiek de wa kende maicht wezen die de rechten beschermt zoowel dep maatschappij als van den beklaagde. Altijd is de publiciteit geweest de vijandin der misbruikelnde verscherpster der verantwoorde lijkheid. I Zoo woirdt bier en daar gesproken zoo wordt de openbaarheid ook voor de oplossing van deze quaestie ioegediend als //een algemeen beroemd levenselixir”, waardoor reeds zoovele honderde kwalen genezen zijn en dat voor honderde andere genoemde en ongenoemde even uitstekend is. Doch Biet dergelijke algemeene aanbevelingen 1 en getuigschriften vangt men niet veel meer dan 1 eene goedgeloovige menigte. Zij die heternsti-, ger meenen, wönschen dc zaken van naderbij te bezien. Mr. van Gigch dit moet worden erkend heeft er zich dan ook niet met de uitgave van zulk eert algemeen etiket afgemaakt. Hij heeft het publiek nog eene geheel andere rol willen laten spelen eene rol in het belang der beschul diging en der verdediging beide. Menigeen onder het publiek zoo meende hijzoude opstaan en Zich opgeven om licht te verschaffenwaar hij den rechter van instructie in het duister zag ronddwalen. Ten aanhoore van dat publiek zoude de verdediger de beklaagden zijne gron den van defensie alle kunnen aanvoewn bij dat publiek zoude ook de beklaagde alles hooren wat te zijnen laste werd bijgebracht. Wij voor ons zijn met de groote meerderheid der juristenvergadering van oordeel, dat hier althans de grenzen der openbaarheid moeten worden gesteld. Illusion zijn het, die verwachtingen omtrent de medewerking van hel publiek. Zeer terecht zeide een der sprekers, dat bet //opduiken” van getuigen al zeer zeldzaam, het //wegduiken” daarentegen vrij wel regel was en bij openbaar heid nog veel meer dan anders regel wezen zou. Ook begreep de vergadering, dat de bekendheid van het publiek met de telkens aan het licht komende bijzondere aanwijzingen voor de beschul diging het onderzoek en de opsporing in veel te veel gevallen te eenenmale zouden bedelven. Naar onze meening vergaten de voorstanders der publiciteit hier nog iets anders en zagen zij geheel voorbij het zielkundig element in ieder strafproces. Een misdrijf staat in den regel niet op zich zelf. Dikwijls is bet de laatste stap na een langzamen zedelijken achteruitgang. Wil de rechter het misdrijf goed beoordceien en juist straffen, dan moet de beklaagde, indien hij wil voor den rechter van instructie zijn gemoed kun nen uitstortendan moet hij in dezen vinden een belangstellend toehoorder naar zijne verhalen en ontboezemingen. En hiermede bedoelen wij nu niet alleenzelfs niet in de voornaamste plaats, het uitlokken der bekentenis, maar het openhartig mededeelen van alles wat de beklaagde van het hart moet en watter beoordeeling van het misdrijf, de rechter noodig heeft te weten. Zal men bij dat onderhoud, bij die outboe- zemingeu liet publiek toelaten? Men zoude het heilig karakter van die oogenblikken te eenen- male miskennen. Liever dan hier den toegang open te Stellen voor eeu indiscreet publiek, zon den wij hier met den Romeinschen dichter Horatius uitroepen -. //Het onheilig gemeen haat ik en wil ik weren.” Immers zoo ergens dan zoude hier het pu bliek onheilig zijn. Ook om die reden heeft de publiciteit hare grenzen. ie Sectie. 7 1869. 7 3 >69. 5 7 6 6 8 3 3 ihtkm. pC. 4 3 3 3 3 en 1816. 5 20. .5 5 5 12. .5 k ƒ1000. 5 4/1000. 5 2e leen. 4| 69. .4 3 f -Nov. 5 —Aug. 5 —Juli. 5 -Oct. 5 0, 1860. f 1864. 5/ 5 5 6 7 6 6 6 5 4| 3 3 ndeel. f 5 10. .5 5 5 st. 100/ 5 k. De Nederlandsche Juristenvereeniging, die voortgaat de trage wetgeving hoe langer zoo ver der vooruittekomenhad zich op haar programma van dit jaar 'o. a. de belangen of liever de rechten aangetrokkén van hen, die van eenig misdrijf beklaagd, zich nog bevinden in de phase van het vooronderzoek. Onze lezers weten dat bij alle groote misda den en in zeer vele gevallen ook bij de kleinere wanbedrijven de zakenalvorens op de open bare terechtzitting te worden behandeldvooraf worden onderzocht en dat het de Rechtercom missaris, of Rechter van Instructie is, die dat onderzoek op requisitoir van den officier van justitie leidt. Hij hoort de getuigen, hij on dervraagt den beklaagdehij doet huiszoekingen en plaatsopnemingen, hij benoemt deskundigen en wijst hun aan wat hij onderzocht hebben wil. Welke nu is de inrichting van dat vooron derzoek naar de Nederlandsche wetgeving? Als een trouw hoeder, zoowel van de belan gen der maatschappij als van die des beklaagden, treedt de rechter van instructie van den aanvang af op. Is de misdadiger in vrijheid, hij kan zich met eenen advocaat beraden, is hij in hechte nis, dan is hem dit ontzegd, maar in geen van beiden gevallen is hij zelf de persoondie zijne verdediging leidt of leiden doet. Geeft hij den rechter getuigen op, deze kan ze hooren, maar behoeft het niet te doen. Zijn er onder zoekingen noodig van anderen aard, lijkschou wingen, plaatsopnemingen, scheikundige proeven, de rechter leidt ze, hij vestigt zijne eigen aan dacht, zoowel als die der deskundigen even goed op hetgeen de schuld, als op hetgeen de onschuld kan doen blijken. Is het oogenblik gekomenwaarop de procedure eene nieuwe phase gaat intreden, moet van de rechtbank worden gevraagd, dat zij den beklaagde bf buiten ver volging stelle, bf hem ver wijze naar de publieke zitting, waar hij zal worden veroordeeld of vrijgesproken, dan is het al weder de rechter van instructie, die het onderzoek voor gesloten verklaart. Wel kan hij het heropenen, maar alleen op verzoek van den officier van justitie ea den beklaagde is het ontzegd, zoowel om aan te voeren, wat reeds nu tot terzijdestelling der aanklacht zoude te zeggen zijnals ook om van zijue zijde een onderzoek omtrent nog niet onderzochte punten uittelokken. Eindelijk breekt de dag der openbaarheid aan, de dag, waarop de beklaagde zelf de gronden voor zijne verdediging mag bij brengen of doen bijbrengen, maar voor dien dag moet hij dan ook al zijn verdedigingsmateriaal bijeen hebben. Wat dan ontbreekt, is niet weder aan te vul len, tenzij in hooger beroep. lykbèid van eene definitieve regeering werd Dit- gesprqken, was dit ook het geval met de epeeeh van den bisschop van Angers die o. a. over de verdrukking, welke de kerk en haar verheven opperhoofd dezer dagen te lijden hadden, han delde. De verkiezingsstrijd in Maine el Loire zal hoofdzakelijk tusschen republikeinen en Bona- partisten gestreden worden. De legitimisten en Orleanisten toch stelden geen candidaatdoch zullen waarschijnlijk voor een deel den Bona- partistischen candidaat steunenzoodat deze vooralsnog de meeste kansen heeft. Blijkt de herinnering aan Sedan in Frankrijk dan niet meer ze<r levendig, in DuitSOtHand is dit gansch anders. Met veel geestdrift werd op den 2en September allerwege de overwinning bij Sedan zoowel godsdienstig als burgerlijk herdacht. Een oogenblik scheen het alsof godsdiensthaat ook hier weder de eendracht zou verbreken en voor eene nationale feestviering een partijfeeet in de plaats stellen. Bisschop Ketteler van Mainz vaardigde een manifest uit, waarin hij den Ka tholieken deelneming aan de feestviering ontraadt, op grond dat zij uitgaat van eene partij, die valsclielijk voorgeeft het Duitscbe volk te verte- genwoord genhet Christendom en de kerk be strijdt en nog onlangs het Katholieke Duitsch- land verantwoordelijk ste|de voor den moordaan slag van een ellendeling. De woorden van den bisschop hebben echter weinig weerklank, wel veel bestrijding ook van de zijde van andere geestelijken gevonden. Slechts op zeer enkele plaatsen weigerde de geestelijk heid de klokken te doen luiden. Doch niet alleen in zake nationale feestvie ringen openbiart zich verschil van gevoelen bij de geestelijkheid, ook in andere opzichten be gint die het geval te worden. Eeu kerkdijk schandaal was hiervan dezer dagen nog het ge volg. De Pozensche Vicaris Kubeczak, die zich aan de kerkelijke wetten onderworpen heeft en nog onlangs in een openlijk schrijven als hare verdediger optrad, was door de regeering be noem 1 tot proost van Xions. Toen hij als zoo danig Zondag jl. voor het eerst de godsdienst oefening zou leidenverzette zich de geestelijk heid daartegen tot het uiterste, terwijl eeue brutale doch domme menigte de kerk als 't ware bestormde en door de hulp van militairen moest uiteengejaagd worden. In Italië verwacht men alles goeds van Sella’s wederoptredmg als Minister van Finan ciën. Men hoopt dat hierdoor de beide deelen der Rechterzijde, die elkander voortdurend be strijden, meer tot een zullen gebracht worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gelast dat de gewone gerechtshoven op Sicilië tijdelijk door krijgsraden vervangen zullen wor den, teneinde aan den verwarden toestand op dat eiland een einde te maken. Den 29en Augustus is eene nieuwe uitbar sting van den Etna begonnenvooralsnog even wel zonder gevaar voor de bewoonde streken. De internationale conferentie betreffende het oorlogsrecht, welke in BelgiOS hoofdstad ver gaderd was, is geloten. Het aldaar verhan delde zal weldra worden openbaar gemaakt. ingevoerd 120 partijen. 2de qual. f 24 a 2/. lito f 1,10 4 1,25 per kilo, liggen voor Engeland 20 b dito f5 4 13. Augustus. Aangevoerd raskalveren10 nuchtere meren, 354 varkens, 87 84 et., 2de qual. 64 ct.; Ie qual. 70 ct.; schapen it., voor Londen 44 tot 2de qual. f 63 en 3de Dvermaasecbe f 4 4,25 msche f 11,00, f 11,50 4 12.50, Flakkeesche en lito mindere f9,50410,50, 11 4 10,75, Vlaamsche, Overmaassche, de beste >0 4 9,75. 1 Zeeuwsche f 7,754 8,50, en Noord-Brabantsche rsche, Flakkeesche en 7.50, dito mindere f6,25 ,20, dito mindere f 6,00 re f5,304 6,60. :he f 250 per 2100 kilo. Ondanks de gelijktijdig t naburig Lexmond, was a nog grooter dan die van lel minder levendig. 111754300, minderequal. 1 ISO, guste vaarzen f 135 mkele nuchtere kalveren per kilo, die voor En- kvarkena van 6 4 8 weken 4 15 weken f 7 4 10. boter f 1,20 41,26 p. k. 26 stuks. re. Puike nieuwe Zeeuw- 1,80 4 9,30, blauwe f 8,00 1 en f 10,00 a 10,70. s en Vlaamsche f 7,20 4 lie en Vlaamsche zak maat I 7,70, Overmaassche en lieuwe Zomer Zeeuwsche 4 6,80, Overmaassche en ie Voeder f3,50 4 4,50, che f 270 per 2100 kilo. zijne wijze van handelen opgeeft zijn toch wel 1 vair dien aarddat zij eene weigeringom vooralsnog eene regeering te erkennendié getuige haar verledenalle vastheid mist en geen dag zeker is van haar leven moet doen billijken. De wordingsgeschiedenis van het te genwoordig bewind ligt nog te versch iu het geheugendat het geen overdreven eisch kan neetenals eerst een bewijs verlangd wordt dat de natie met den jongsten Coup d’état ge noegen neemt. Ware Serrano eene persoonlijk heid, die op zich zelve reeds genoegzaam ver* trouwen kon inboezemen er bestond dan ten minste eenige waarborg doch van dezen staats man als van zoovele anderen in het ongelukkige Spanje kan gezegd worden hij was beurte- lings de steun en de verradef van zoovele I regeeringendie elkander sedert de verjaging van koningin Isabella opvolgden. Wat Don Carlos op de republikeinen voor heeft, is het leidend beginsel. Daardoor was het hem tot nog toe mogelijk een strijd voort te zettendie door eene krachtige regeering reeds voor lang ware onderdrukt. Er is hoop dat de verschillende partijen dit te lange laatste zullen gaan inzien. Zorilla,de laatste minister onder Amedeus en sedert het hoofd der radicalen kwam er dezer dagen openlijk voor uit. //Het is noodig”, zoo' verklaarde hij aao een 60tal invloedrijke leden zijner partijvdat de liberalen zich vereenigen en tegen het beginsel en het vaandel der Car listen een ander beginsel en ander vaandel over stellen. Herstel van het koningschap onder Don Alfonso zou eene schande zijn voor Spanje een ander koning hebben we nietdoch wat we kunnen is de republiek uitroepeu met den hertog de la Torre aau het hoofd.” Hij raadt daarom aan de Cortes bijeen te roepen alle liberale partijen in een ministeriewaarvan hij alsdan ook deel wil uitmaken te vereenigen en den republikeinschen regeenugsvorm te vestigen onder presidentschap van Serrano. Het is mogelijk dat de erkenning der verschillende mogendheden iets tot de vestiging van een meer ordelijken toestand bijdrage en een krachtiger optreden tegenover de insurgenten mogelijk make. Tot nog toe is dit uiet het geval. Terwijl de Carlisten de grootste bedrijvigheid aau den dag leggeublijven de regeenngstroepen schier wer keloos. Toen eerstgeuoemden jlezer dagen een strooptocht over de Ebro maakten Calohorra bezette, eenige douanen en vrijwilligers fusil leerden de tuchthuisboeven in vrijheid stel den en van het domkapittel eene som van 85.000 francs afpersten, kwamen de regee- rmgstroepen eerst tot hulp opdagen, toen de Carlisten reeds lang verdwenen waren. Evenzoo laten de troepen, welke reeds den 25en Au gustus tot ontzèt van Puycerda afgezonden zijn, zich nog steeds wachtenofschoon de weg van Ripoll of Seo d’Urgel toch waarlijk niet zoo laug is. Het is best mogelijk dat door de on begrijpelijke traagheid der legerhoofden de ves ting, die uit een strategisch oogpunt van veel gewicht is, weder in handen der Carlisten valt. Voor de inwoners, die zich nog steeds heldhaf tig verdedigen en den vijand berhaaldelijk groote verliezen toebrachten, zou dit te betreuren zijn. Bij deze belegering blijkt het ook dat de Fransolie autoriteitenhoewel zij nog steeds in georeke blijven den bekenden Uarlistischen prelect Nadaillac te verplaatsen en der gema lin van Don Carlos het langer verblijf te Pau te verbiedeneene meer energieke houdiug aan de grenzen 111 acht nemec. Dit was bepaalde lijk het geval toen, ten gevolge van de beschieting van Puycerda, onderscheidene kogels op Fransch grondgebied neervielen. De reis van den maar schalk-president blijft nog steeds schering en inslag van de dagbladpers. Onmiddellijk bij zijn terugkeer is er ministerraad gehouden en be sloten dat de maarschalk weldra ook een uit stapje naar de Zuidelijke provinciën doen zal. Volgens de verzeKering van de olficieux Fran cais is Mac-Mahon zeer tevreden over de wijze waarop hij overal ontvangen werd. Dat som mige aanspraken hem echter mmaer goed aan stonden, blijkt genoegzaam daaruit, dat het Journal officielwaarin een geregeld verslag voorkwam van des maarschalks nets, van die redevoeringen eenvoudig geen melding maakte. Behalve met die waarin onverholen de wensche-

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1