tentoootlliü STEENKOLEN-HINDEI ««7.. "V. 537, ADVERTENTIËN. AMEIDE. Dc Wed. A. VERMEULEN. ZALWI-BIER. van Kunstphotngraphiën Poffertjeskraam van A. VERMEER, Poffertjeskraam. van T. VAN DER STEEN, DehKfTh.C!.M.A. van Dam had 178 stemmen op zich vereenigd. Met 1 November a. a. zal bij de stafschool te Breda worden gedetacheerd de 2de luit. P. F. \V. de Klopper van het 7de regi ment infanterie. —Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 29 Augustus 1874, is aan J. Van den Heuvel, te Dordrecht, vergunning verleend om zijn bestaanden stoom- sleepdienst te mogen uitoefenen op de Linge, voor het gedeelte tusschen Oorinchem en den Arkelschen dam. Verleden week bracht de minis ter van oorlog een bezoek aan de vesting Na ar den en nam de kazerne in oogeuschouw. Men wil, dat de versterkingen, die men om de stad gedurig aanlegt, eene vermeerdering van ar tillerie noodzakelijk maken, zoodat de klasse van discipline naar elders zou overgeplaatst worden. Door den Raad der gemeente Kralingen is in zijne vergadering van 27 Au gustus besloten de wegen, bruggen, vijvers enz., gelegen in het park Honingenin eigen dom over te nemen. Woensdag had te Meerkerk eene vergadering van heeren officieren van het 10de Bataillon rustende schutterij in Zuidholland plaats om de middelen te bespreken, die aangewend konden wordenom oeiening in den wapenhan del te verkrijgen. Er werd besloten, dat de officieren en minderen zich het volgend jaar, bij wijze van proefneming, te Vianen zullen oefenen, om, indien die pogingen gelukken mochtenlater in de verschillende Gemeenten Instructie-pelotons op te richten. Er is eene commissie benoemd om een en ander dezen winter voortebereiden. De commissie bestaat uit de heeren Waardenburg, auditeur te Vianen, De Jong, Kapitein te Ameide en Koppen en Marits, luitenants te Leerdam en te Meerkerk, onder praeridium *an den Majoor Jeekel. Na afloop van de vergadering boden de gezamenlijke officieren van het Bataljon hun Commandant een contra-diner aandat zeer geanimeerd was. Te 'sHage is o. a. aanbesteed: het maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam. De laagste inschrijving was van de HH. Cail Co., te Parijs, voor f872.000. Voor het Provinc. Hof in Zuidhol land stond Donderdag degewtzen brievenbestel ler van Brielle tereebt. Die man had twee brie ven uit Oost-Indië, hem tot bezorging ter hand gesteld, Van de postzegels o.itdaan en vervolgens met het cijfer 80 gestempeld, zoodat hij bij de bestelling van eiken brief 80 cents ontving. Het bedrog is waarlijk te ingenieus in verhou ding tot de kleine soin die het opbracht. Tegen hem is eene tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren en drie boeten van 20 cis geëischt. Op 10 September zal voor de rechtbank te Haarlem behandeld worden de zaak van deu vooitvluoktigen notaris B.te Zaandam. Hij wordt beschuldigd van misbruik van vertrou wen door het verduisteren van gelden aan hem ter belegging op hypotheek ter hand gesteld alsmede van gelden die moesten dienen lot aflos sing eener hypotheek. In de vergadering van het te Leerdam gevestigd Departement der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen, Maandag-avond gehou den werd door Directeuren der SpaarbaukLees bibliotheek en Begrafenis-bus verslag dier instel lingen gedaan over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek dat genoemde instellingen aan haar doel beantwoordden en zich in gewenschten bloei mochten bevinden. De aftredende voorzitter, Ds. U. J. W. Roldanus, werd als zoodanig met eenparige stemmen herkozen. j V r ij dug den 28en Aug. jl. werd te Meerkerk het vijftig-jarig bestaan gevierd van het departement Meerkerk, Ameide en omlig gende dorpen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het was een halve eeuw geledeu dat van Meerkerk het denkbeeld uitging, een dergelijk departement te vestigen, daarin ge steund door belangstellenden uit de gemeenten Noordeloos, Leerbroek, Nieuwland enz. Acht tien jaren na de oprichting (wel zijn er nog een paar oud-ledeu, maar van de eigenlijke op richters geenen meer in leven), dus in 1842, heeft zieh Ameide aan het dept. aangesloten, en er den bloei van doen toenemen. Het telt op dit oogenblik een 40-tal leden. Het was de heer J. W. van Maanen, uit Nieuwland, (wiens vader, naar wij ineenen, tot de oprich ters behoord heeft), voorzitter der afdeelmg, die de feislrede hield, en op recht boeiende wijze de geschiedenis van het dept. verhaalde, en aantoonde hoe het bij veel afwisseling van voor- en tegenspoed, van kwijning en bloei, onder niet ongunstige omstandigheden, heden zijn vijftig-jarig bestaan mocht herdenken. Er hacrscüte onder de aanwezigen eene goede stem ming; waartoe ook eene commissie van wege het dept. Leerdamter feestviering aanwezig het hare bijdroeg. Dat deze bijeenkomst wat langer duurde dan eene gewone vergadering, zullen alleu begrijpen, die wel eens dergelijke feestvieringen hebben bijgewoond. - De Maa tschappij tot Nut van 't Algemeen looft eene premie van 1 1000 uit, voor het best geschreveu geschriftwaarinmet het oog op de Ned. toestanden en Wetgeving, de vraag wordt beantwoord, welke voor bet openbaar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzondere personen de beste wijze van armverzorging zij. Van den heer J. J. Cremer is een nieuwe roman ter perse. Het onderwerp is ge kozen uit de tooneelwereld. Naar men verneemt, zal de duur der tentoonstelling voor Zaanlandsthe oudheden te Zaandam verlengd worden tot 80 September. De tentoonstelling heeft een ongemeen succes en de belangstelling van het publiek blijft onV»- flauwd. Zij is reeds door ruim 10.000 perso nen bezocht. Gisteren heeft de Oostenrijksche Ambassadeur te 's Gravenhage, R'dder de Hay- merle, vergezeld van Mevrouw de Vorstin Auers- perg, geboren Gravin Colloredo Manafeld, en rrinses van Bentheim, de boerderijen van den heer Bisdom van Vliet te Haastrecht bezichtigd. In de gemeente Lopik heeft zich wederom een geval van typhus voorgedaan. De voornaamste uitspannings plaats voor de ingezetenen van Gouda en om streken, „Ons genoegen" genaamd, waar de meeste tooneelvoorstellingenconcerten enz. in die gemeente worden gegevenzal binnen eenige weken publiek vrorden geveild. ij 't Onlangs in publieke veiling opgehouden alom bekende koffiehuis de Nieuwe Bak in de Lijnmarkt te Utrecht, is thans uit da hand verkocht, en zal door den heer J. Wagner op eenigszins uitgebreide schaal verder worden geëxploiteerd. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer J. Fl. van der Stuyt, te Rotterdam, bij zijn testament onder vele andere de volgende legaten vermaaktAan de diaconie-arraen der Geref. gem. te Krimpen a/d Lek f 2000. Aau het kerkefonds aldaar f 1000. Alles vrij van het recht van successie en overgang. Sedert eenige jaren was de klok van Ouderkefk a/d IJsel gebarsten. Na het eindigen der combinatie met Krimpen a/d IJsel, besloot de Gemeenteraad dezelve te doen vergie ten. Dit is gedaan te Aarle-Rixtel bij de heeren Petit Fritsen. Zondag jl. werd de nieuwe klok met de stoomboot van Helmond naar Am sterdam aangevoerd, op den Steiger gelost en des namiddags in den toren gebrachtwaar zij in het begin der week is opgehangen. De klok weegt 8280 halve Kg., heeft een helderen klank, is aan de eene zijde voorzien van het wapen der Gemeente en het opschrift: Gemeente Ou derkerk aan den IJsel 1874, terwijl aan de andere zijde staalPetit Fritsen me funderunt. -s- De heer Coggia heeft op het observatorium van Marseille weer een nieuwe, zeer kleine komeet ontdektreeds de vijfde van dit jaar. Zij bevindt zich op dit oogenblik in het sterrebeeld van den Stier en beweegt zich naar het zuidoosten. Te Lopik is uitgegeven een val- sche gulden, met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849. In den laatsten tijd neemt het vervaardigen en in circulatie brengen va.i valsche munt weer zeer toe. Meestal bepaalt zich dit tot guldens en halve guldeus, doch in enkele gevallen wordt ook wel een rijksdaalder aange troffen. Het is in den regel gemakkelijk te ontdekken, dat een geldstuk valsch is, zoowel aan de kleur en den klank, als daaraan dat voor het meerendeel de letters in het randschrift ontbreken. Toch is de nabootsing in haar soort als werk niet onverdienstelijk te noemenen ge tuigt zij van bedrevenheid van de hand des ma kers. Aan het stuk, dat in de afgeloopen week uit Lopik aan het muntcollege gezonden werd, ontbrak niets dan een gedeelte van het rand schrift. Het ware zeker wenschelijk, dat het publiek nauwlettend toezag bij de ontvangst van geld, daar de autoriteiten in weerwil van de ijverigste nasporingen de daders niet kunnen ont dekken. Wel meent men er zeker van te zijn, dat de valsche munt hoofdzakelijk te Amsterdam vervaardigd wordt. STADSNIEUWS. Schoonhoven6 September. De jongelingen der Arlillerie- Instructie-Kompagnie ztju heden voor vier weken met verlof vertrokken. De verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje werd alhier gisteren herdacht door het bespelen van het carillon en het uit steken van vlaggen van openbare gebouwen. Gisteren heeft op de school voor gewoon lager onderwijs het jaarlijksch examen plaats gehad, waarbij o. a. de heer Broedelet, schoolopziener in dit district, tegen woordig was. Bij den hevigen wind, die gis teren-nacht heerschte, had de eigenaar van een zuurkraampje op de ui aanbouw zijnde kermis alhier het ongeluk, dat zijne kraam geheel om ver woei, waardoor een groot aantal borden, flesschen enz. met den inhoud op de straat terecht kwam. De man, die door dit ongeval zoo onzacht in zijn slaap werd gestoord, had daardoor eene schade van ruim f 25, waarin hij evenwel door eenige meuschenvrienden voor een groot deel werd tegemoet gekomen. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN. In de gecombineerde vergade ring van de besturen der Hoogheemraadschappen //de Alblasserwaard met Arkel beneden deZouwe" en #de Vijf Heerenlaudenop Donderdag 3 dezer te Gorinchem in den Doelen gehouden, is, na breedvoerige discussiën, met algemeene stemmen besloten den aannemer van het werk aan den Zuider-Lingedijk, nabij den Gaddam, van zijue verbintenis te ontslaan. Daarop heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken van een berm aan de Lingezijde van den Zuider- Lingedijk, welk werk den minsten inschrijver, den heer Burggraaf, te Leerdamhoewel f 800 boven de begrooting zijnde, voor f8800 ge gund werd. De aanbesteding van het verzwaren van genoemden dijk zal later plaats hebben. De kosten komen voor de helft ten laste der provincie, terwijl de andere helft door de beide Hoogheemraadschappen elk voor een vierde ge dragen wordt. LANDBOUW-BERICHTEN. Den 4 September is te Noorde loos verkocht geworden eene bouwmanswoning en ervemet tuin en boomgaardte zamen groot 36 Aren en 20 centiaren, voor de som van f 8025. Gedurende de jongst verloopen week heeft zich slechts één geval van long ziekte onder het rundvee voorgedaan, en wel in de gemeente Benschop. Het aangetaste dier door den districts-veearts-plaatsvervanger C. S. van Klaveren te Ameide onderzocht, is on middellijk onteigend en afgemaakt. In deze week is men in de Gor- kumsche en Dortdsche Avelingen begonnen met het maaien van de tweede snede gras. Door de droogte en den lagen rivierstand gedurende dezen zomer is er weinig gras gegroeidzoodat men van de meeste stukken uu de helft minder dan andere jaren aan hooi zal halen. Hoewel de landerijen te Streef kerk over het algemeen zeer gunstig staan, hebben de bouwlieden, die hennep te veld heb ben staanzeer veel last van rattendie het gewas bij den grond afvreten, waardoor zij ge noodzaakt worden, om het voor dat het rijp is, uit te plukken, hetgeen zeer schadelijk is. In sommige gedeelten van Over- ïjsel woedt de varkensziekte nog op geduchte wijze, t Middel om den dieren zout ouder het voedsel te geven, schijnt probaat te zijn. In No. 5 van het Maandblad voor deu Nederl. Landb. komt voor eene gra vure met beschrijving van #eeu nieuwe roskam;" H. v. Zoest, Mr. smid te Lekkerkerk, heeft getracht zich die samenstelling eigen te maken, waarmede hij gunstig is geslaagd. Uit de proe ven, daarvan genomen, bleek dat die soort roskammen veel doelmatiger zijn en beter vol doen dan de getaude. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden, dat door den bouwman C. van Wijngaarden te Molenaarsgraaf twee schapen (ram en lam) aan den vieeschhouwer S. Adelaar te Schoonhoven verkocht zijn voor den bijna ongekenden prijs van 84 gulden. Vóór 30 it 40 jaar kocht men voor dat geld eene vrij goede vette koe. Het aardappelen-rooien is te Arkel begonnen; de opbrengst is groot, maar er zijn nog al kwade aardappelen onder. Deze week zijn zij te Gorinchem afgeleverd tegen f 1,70 de HL. De aardappel beleeft in het jaar 1874 zijn 100-jang jubileum van de invoering in Europa. Wel werd hij in de 16e eeuw naar Europa gebrachtmaar zijne verspreiding stootte op vele hinderniseen. Het gelukte eerst aan den geleerden Franschen apotheker Parmeutier (geb. 1737, gestorven in December 1813 te Parijs) deu aardappel in het jaar 1774 op groote schaal in Frankrijk in te voeren. De Fransche academie loofde in 1769, toen een groote hongersnood heerschteeen prijs uit voor de beste verhande- liug over die vegetabiliën die 't brood konden vervangenParmeutier werd bekroond met zijn geschrift over aardappelenbouw. Louis XVI stelde veel belaug in dat gewas. Dat de aardappelteelt in Nederland een zeer belangrijk deel vau den bouwgrond inneemt, kan het volgende bewijzen. In 1872 werden daarvoor niet minder dan 126.449 van de 747.411 hecta ren bouwgrond in gebruik genomen. De opbrengst van dit gewas in dat jaar wordt geraamd op 18.738.778 hectoliters, vertegenwoordigende, naar den gemiddelden marktprijs berekend eene waarde van f 51.719.027, KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. A. F. Mackenstein, te Haas trecht, is beroepen te Helder. Beroepen te Amsterdam Ds. L. Steiufort, te Bloemendaal. Ds. J. Mo u lijn te Weesp is be roepen te Oosterbierum. Beroepen te Nunspeet Ds. VV. Krayeubelt, te Bodegraven. Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek heeft bedankt voor het beroep naar Amersfoort en naar Loon op Zand. De Kerkeraad van Lekkerkerk heeft in het begin dezer week de betrekking van voorlezer en voorzanger in de Herv. kerk, waaraan eene jaarwedde is verbonden van f75, aangeboden aan den heer P. W. van Milaan hoofdonderwijzer aldaar. Naar het üorinch. Weekbl. ver neemt, zullen er immers, bij genoegzame geldelijke ondersteuning in het aanstaande winterseizoen te Gorinchem weder lezingen over den Godsdienst worden gehouden. Reeds zou den de predikanten Keiler van Hoorn uit Dord recht, Dr. Koch uit 's HertogenboschHaver- schmidt uit Schiedam, Lo'nr uit Kampen en Dr. Rovers uit Kedichem hunne medewerking hebben toegezegd. De heer H. Schnitzler, hoofdon derwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Vianen, is als zoodanig be noemd aan de bijzondere school te Wassenaar. In zijne plaats is door den gemeenteraad te Vianen benoemd de heer W.M. Waal, hoofd onderwijzer te Twello. De hulponderwijzers R. Dijkhuizen enW.S. van Leeuwen te Vianen hebben benoemingen als hulponderwijzers ontvangende eerste te Rhenende laatste te Hilversum. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Charlois is benoemd de heer C. Mans, van Krimpen aan de Lek. Tot hulponderwijzer aan de 2e Tusschenschool te Rotterdam is benoemd, op eene jaarwedde van f 400, de heer II. P. Tem pelaar en tot hulponderwijzer aan de Koste- looze school No. 3 op eene jaarwedde van f 500 de heer K. van Noortwijk. Door den Gemeenteraad te Lek kerkerk^ is met I October a. s. op verzoek, eervol ontslag verleend aan H. Holfeman, als hulponderwijzer op de le opeBb. school voor gewoon lager onderwijs. Aan den heer V. Grim, hulpon derwijzer te Gouda, is tegeu 1 Nov. eervol ontslag verleend, Het bestuur van de afdeeling Gouda van het Nederlandscb schoolverbond heeft een belangrijk besluit genomen. De onderwij zers zullen verzocht worden iedere 8 maanden een lijst in te leveren, bevattende het aantal malen dat ieder kind de school heeft verzuimd; daaruit zal voor ieder kind een rapport worden getrokken en de ouders toegezondenzoodat deze zullen knnnen weten hoe groot het ver zuim is en ook de onderwijzers zouden kunnen controleeren. Bij kinderfeesten, reisjes of an dere genoegens, die aan de trouwe schoolgangers zullen verschaft worden, zullen die kind.ereu geweerd worden, die meer dan een, nader te bepaleugetal malen de school zullen hebben verzuimd. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren-avond geraakte de heer W. v. M. te Oude water door het strui kelen van het paard, op den Papekopperdijk (een smalle weg dicht bij het station Oudewater), met tilbury en paard m het water. Spoedig toegesnelde hulp mocht cr in doen slageu een en ander weder op het droge te brengen. Ge noemde heer moet zich licht beeeerd hebben aan zijn armde tilbury moet echter zwaar be schadigd zijn. Zijne vrouw, die mede op de til bury gezeten was, heeft geen letsel bekomen. Als eene bijzonderheid van hoo- gen ouderdom mag vermeld worden, dat te Ouderkerk a/d IJsel en in de nabuurschap 4 broe ders en 2 zusters woonachtig zijn, welke te zamen 459 jaren tellen. Zij heelen Cornells Opschoor, oud 70 Jan 76; Hendrik 76; Abram 78; Eli zabeth 79 en Aaltje 81 jaren. Bij het hevige on weder, dat in deu avond van Zaterdag 29 Augs. woedde, heeft de bliksem eenige steenen afgeslagen van den schoorsteenstaande op de woning van T. Baas te Ouderkerk a/d IJsel, zonder in huis te dringen of verdere schade te veroorzaken. Zaterdagmiddag is op het tele graafkantoor te Wijk bij Duurstede de bliksem laugs de lijn ingeslagenmet een hevigen knal en een groo'e vonk sprong hij over op het ko peren blokje, waaraan de groudgeleiding verbon den is. Hierdoor bleef de toestel onbeschadigd zoodat men gelukkig geen schade heeft dan het voor een goed deel afsmelten van twee koperen blokjes. Te Schelluinen heerscht de bof zoo hevig ouder de kinderen, dat de helft der schoolkinderen te huis blijft of met doeken om school komt. Het ruim zesjarig zoontje van den machinist van 's rijks stoomgemaal aan den Arkelschen dam, dat Zaterdag 29 Augustus 11. zonder opzicht met den hengel aan het visschen was, viel in het water en verdronk. Alle po gingen, die geruimen tijd in het werk gesteld werden om de levensgeesten weder op te wek ken, bleven zonder gevolg. De sergeant K., van het rege- meut vesting-artillerie te Delft, ontkwam te Scheveningen gelukkig aau een groot gevaar. Terwijl hij nog bezig was de lading te inspecteeren van eeu stuk gescnut, waarmede proefschoten gedaan werdeu, commandeerde men bij een ander kanon //vuur", De soldaat, die bij het eerste stuk stondmeenende, dat het commando hem gold, trok af, waardoor de sergeant, die de hand nog op het stuk, bij het zundgat, had, achterover geworpen werd. Gelukkig dat K. zóó vieldat het rad van het zware kauon niet o -er hem heenging en hij zoodoendealleen he vig ontsteldeenige brandwonden van het kruid op het zundgat aan de liaod ontving. Nadat hij eenigszins bekomen was van den schrik, kreeg hij van den luitenant verlof naar zijn garnizoen te Delft terug te keeren. By den bouwman P. van Wijn gaarden te Papendrecht, bij wien reeds vroeger eene geit gestolen was, is in den nacht van 29 op 30 Aug. weder een schaap ontvreemd. Te Kuilenburg is brand ontstaan in de stoelenmakers-werkplaats van de heeren Gaasbeek Van Tiel en vervolgens daarnaast in de werkplaats van den heer Van Es. Beide percee- len zijn in minder dan een uur tijds afgdbraud. Aan blusschen was niet te denken. De brand spuiten beschermden alleen de omliggende hui zen. l)e oorzaak is onbekend. Beide perceelen waren verzekerd, doch het hout, de werktuigen en audere voorraad niet. De wachtkamer 3. klasse van het station te Meppel heeft Dinsdag jl. voor kraam kamer dienst gedaan daar eeije reizigster uit Zwolle, die met haar echtgenoot, een militair, op reis' was naar Groningen bij aankomst in bedoelde wachtkamer is bevallen, bijgestaan door een geneesheertot de reizigers behoorende nadat het publiek verzocht was zich te verwij deren. 's Avonds laat is zij zorgvuldig in een draagmand naar het ziekenhuis overgebracht, om aldaar verder verpleegd te worden. Weinig heeft het gescheeld of het misbruik van sterken drank had te Gouda weder een slachtoffer gemaakt. Zaterdag toch is een persoon, die blijkbaar menig borreltje had gebruikt, in het water geraakt, waardoor hij hoogst waarschijnlijk zou zijn omgekomen, zoo uiet eenige welwillende schippers hem had den gered. Naar het gasthuis gebracht is hij niet dan met veel moeite in het leven behouden. Op Maaudag 31 Aug. had eeu steenkolenschippermet zijn schip aan Bergstoep liggendeeen mooi buitenkansje. Er sprong namelijk uit de Lek een zalm in het schip; hij bleek, na weging, 5 kilogram zwaar te wegen, en werd 's anderen daags door den schip per en zijn gezin met smaak genuttigd. Toen na het spoorwegongeluk te Warmond de spoorwegbaan werd afgezet, zoodat niemand de plaats des onheils kon naderen, begaven de. nieuwsgierigen zich op het nabij gelegen weiland, dat onmiddellijk aan den spoor weg grensde, om daar de verwoesting te aan schouwen. De eigenaar van het weiland nam deze gelegenheid te baat om ziqh voor hetgeen op zijn land vertreden werd, schadeloos te stellen. Van de dorpelingen vorderde hij) ll/s eu van de vreemdelingen 2 cents intree geld. Zoodoende ontving hij in den tijd van twee dagen de som van bijna twee honderd gulden. Gepasseerden Woensdag-avond reed de heer J. L. van Nieuw-Lekkerland, te Streefkerk met zijn paard, gespannen voor een boerenwagen, van het dorp af. Nauwelijks was hij eenige huizen ver, of het paard begon zoo te slaan dat er niets van het lemoen eu de spoorstok heel bleef. Zeker zouden er meer ongelukken gebeurd zijn, zoo de voerman zijne, tegenwoordigheid van geest niet behouden had en hat beest tot staan wist te brengen. Na door eenige mannen te zijn voortgeholpenreed hij met hetzelfde paard weder huiswaarts. Op de Goessche kermis was eene kraam geplaatst, waarin bijbels enz. verkocht en traktaatjes uitgedeeld werden. Naar men ver neemt, heeft dit aanleiding tot eenige moeilijk heden gegeven van de zijde van eigenaars van tenten eu andere kermisvermakelijkheden, die zich in hun bedrijf benadeeld acliten door de wijze waarop bovenbedoelde verkoop plaats heeft. De uitgedeelde traktaatjes werden door velen verscheurd en de alzoo verkregen snippers over de uitdeelers uitgestrooid. Het einde was dat de kraam onder luid gejubel gesloten werd. Bg het onweder, dat Vrijdag 28 Aug. gewoed heeft, is eeu rund in de weide van een veehouder van Montfoort door den blik sem gedood; vervolgens is de bliksem nabij het dorp Beüschop, in een boom, die bij eene wo ning stond, geslagen, zonder verder schade te veroorzaken. Een appelboom in den ridder- goedstnin te Stolpe in Pommerenheeft niet minder dan 47 scheffel appels opgeleverd. En daar I scheffel gelijk bijna 55 kop isgaf deze boom 25S5 kop of meer dan 258/4 mud ap pels. Nu is die boom zoo groot dat elke hoofd tak een statigen boom zou kunnen uitmaken zelfs Alexander von Humboldt schonk er al zijne aandacht aan eu achtte hem eene afbeel ding waard. De ouderdom van dezen kolos- sftlen boom, die nog volmaakt gezond is, is niet juist bekendmaar bedraagt toch minstens meer dan 200 jareniets wat bij vruchtboomen zelden voorkomt. Woensdag - nacht, ongeveer 3 uur, sloeg de bliksem m het bovenste gedeelte van den stadstoren te Grave. Om half vier stond het gebouw in volle vlam, hetgeen een prachtig gezicht gaf en ver gezien is kunnen worden. De geheele stad werd er door ver licht de vrij sterke wind was naar het zuiden gericht, waardoor de naar die zijde grenzende huizen in groot gevaar verkeerden; daar de toren door een vroeger bombardement van de kerk is gescheiden, heeft de kerk weinig of niets geleden; om 6 uur was het gevaar ge vaar geweken. Aan krachtdadige en spoedige hulp van het geheele garnizoen, niettegeu- staande de kazerne in groot gevaar verkeerde, heeft de burgerij het te dankendat men den brand zoo spoedig meester is geworden en groote onheilen zijn voorkomen. Een Burgemeester maakte on langs bekend: //Het is tot mijne ooren geko men dat het vee in de stallen met brandende sigaren en pijpen gevoederd wordt. Dit wordt biermede op straffe van f 1 verboden." Maandag-morgen omstreeks half drie aren sloeg de bliksem in de woning en boerderij, toebehoorende aan en bewoond door K. Schagen, veehouder aan den Jisperweg in de Beemstcr. Het geheele gebouw, met het zich daarin bevindende hooi een aanzienlijke partij wolkaasgereedschappen kostbaarheden ca verdere bezittingen is met uitzondering van enkele meubelen totaal verbrand. De bewoners hadden nauwelijks tijd zichzeiven te redden. Te As peren is een mon sterkind geboren, doch gelukkig spoedig overleden. Het had een dubbele hazenmond en geen oogen eu nog menig ander gebrekkig lichaamsdeel. Te V ineennes heeft een vreeselijke brand gewoed, die een aantal slachtoffers maakte. Het vuur openbaarde zich in een bergplaats van verfstoffen lakkenvernissen en olieonder een trap. De benedenverdieping werd door een rijtuig schilder bewoond. De vlammendoor de ge noemde uiterst brandbare stoffen snel gevoed speelden weldra door het geheele huis en sneden aau de dertig bewoners der bovenverdiepingen den uitweg af. Hartbrekcud was het angstgeschrei, dat zich allerwege deed hooren. Een der bewoners knoopte twee beddelakens aan elkander, maakte ze vast aan een venster haak en poogde zich zoo met zijn zoontje in de armente redden. Toen hij ongeveer tot op acht voet van den grond gedaald was, soheurden de lakens af en hij stort neder. De pogingen die hij in zijnen val deed om zijn kind nog te beschermen waren oorzaak dat hij nog vreeselijker verwond werd dan anders wellicüt het geval zou geweest zijn. De rade- looze vrouw die met een ander kind gereed stond hem te volgen verloor het verstand op het oogenblik dal zij met de vlammen achter zich aan het open raam stonden man en kind zag vallen. Zij schreeuwde en wierp het kind omlaag, liet werd door honderde armen opgevangen. Zij zelve stortte zich radeloos uit het venster, en brak beide beenen. Een kind van vijf jaren was nog achtergebleven. Vaderen moeder hadden de beide jongs tenhet eene was nog slechts drie maanden oud het eerst willen redden en de handen naar de meest hul- peloozen uitgestoken. Nauwelijks hebben zij van uuii achtergebleven kind gerept, of een der omstanders snelt door rook en vlammen het brandend huis binnen, en bereikte het vertrek. Hij kwam nog in tijds. Het meisje lag midden op den vloerterwijl de vlammen zolder en wanden verteerden geknield en bad in haren doodsnood overluid het //Onze Vader." Het ge lukte den moedigen redder met het kind behou den uit den vuurpoel te komenmaar hij was letterlijk met brandwonden overdektzijn gelaat en zijne handen waren verschroeid. De naam van dien moedigen eu edelmoedigen redder is onbekend gebleven. Een andere bewoonster, wier kamer ook iu volle vlam stond zocht mede een uitweg door het raam klom er uit en bleef met de hauden aan de vensterbank in de ijle ruimte hangen. In dien toestand bereikten haar de vlammenen verschroeiden haar het hoofd en den boezem. Het gelukte van beneden haar te naderen. Zij werd gered, maar.afgrijselijk bezeerd, en zal vermoedelijk aan de bekomen brandwon den sterven. Verscheidene bewoners, die minder gedeerd ontkomen zijn, verkeeren echter in ge heel verkeerden geestestoestand, en het is te vreezen dat meer dan een krankzinnig blijven zal. Verscheidene zijn geheel ïdiotisch geworden van den doorgestanen augst. Als ware zooveel ijselijkheid met genoegbestaat er alle grond van vermoeden, ja bijna zekerheid, dat de brand uit wraak gesticht is door eene vrouw, eene be woonster die uit het huis gezet was, en aan ver schillende personen gezegd had zich daarmee te zullen wreken. Zij is in hechtenis genomen. pelen f 2,50 a 3,00, poters f 1,00 1,70 per hectoliter; peeren f 4 a 5,00, appelen f 2,40 a 2,70 per hectoliter eieren f 3,50 per 100 stuks. Gouda, 3 Sept. Kaas. Aangevoerd 105 partijen. Prijs: 1ste qual. f 28 k 32,00, 2de qual. f24 a 28. Goeboter 11,60 k 1,60, wei- dito f 1,20 k 1,30 per kilo. Vette varkeus 21 a 28 et., biggen voor Engeland 21 a 24 ct. per half kilo, magere dito f 5 k 13. Rotterdam, 31 Aug. en 1 Sept. Aaugevoird: 1397 runderen, 302 vette of graskalveren, 7 nuclilere kalveren, 1123 schapen of lammeren, 347 varkens, 122 biggen en 9 bokken. i'njzen: Runderen 1ste qual. 84 ct., 2de qual. 64 ct.; kalveren 1ste qual. 90 ct., 2de qual. 70 ct.schapen 70 Ct.; weivarkens 52 k 60 ct., voor Londen 46 tot 49 et., alles per kilo. Boter: 1ste qual. f 66, 2de qual. f62 en 3de qual. f58. Zeeuwsche eieren f4,00, Overmaassche f 4 a 4,25 per 100 stuks. Tarwe. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 9,75 a 10,25, extra puike f 10,50 a 10,75, nieuwe Flakkeesche en Overmaassche f 9,50 k 10,00, dito mindere f 8,50 a 9,25, jarige Zeeuwsche en Vlaamsche f 10,75, 11,25 a 11,50, dito Flakkeesche en Overmaassche f 9,75 k 10,50. Rogge. Vlaamsche en Zeeuwsohe f 7,75 a 8,30, Overmaassche, Flakkeesche en Noord-Brabantscbe f 7,50 a 8,00. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche winter, f 7,00 k 7,30, dito mindere f 6,00 a 6,80, dito zomer, f 6,70 k 7,00, dito mindere f6,00 a 6,60. Haver. De beste blanke zware f 4,75 k 5,75lange en ligtere f 3,75 h 4,50. Boekweit. Nieuwe Noord-Brabantscbe f 230 k 235, jarige dito f 215f 220 k 225 per 2100 kilo. Paardeboonen f8,25 k 9,00. Hennepzaad f 9,25 a 9,50. Gorinohem31 Aug. Bij een aanvoer van onge veer 300 stuks vee, was de handel weder even traag als de vorige week. Prijzen: enkele rijpe kalf-koeien f 200 k 280, mindere qual. f 160 a 180, dito vaarzen f 140 a 200, hokkeling-stieren f 60 k 120, graskalveren f 30 a 55enkele nuchtere dito f7 k 12. Varkens, vette 50 k 53 ot. per kilo, die voor En geland 42 k 45 ct. per kilo, fokvarkens van 6 a 8 weken I 3,50 a 5,00, oudere van 12 k 15 weken f 7 a 11. beursberichten. p Nederl. Werk. Schuldi Dito dito Dito dito 4 Loten Rotterdamt Spanje. Buitenl. 1867/71. f Dito Binnenlf Portugal, Oblig. 1853/69. Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. t Dito Cert. Hamburg 1820 f Dito 5e Serief Dito 6e Serie. Dito Obligatieleen. 1862. Dito Dito Dito Dito Dito 1864 kf 1000. 1866 k/1000. 1860 2e leen. 1867/69. 1859. INGEZONDEN. Eenige bewoners van de Oranjestraat vestigen de aandacht van het Gemeente-bestuur op de volslagen duisternis die daar 's avonds heerscht. Wèl is er een lantaarn, doch deze wordt niet ontstoken. Het is er zóó donker, dat het te verwonderen is dat er nog geen ongelukken plaats hadden. Zij vragen waartoe de Lantaarn dient, als die niet even goed als in andere straten, elkeu avond, bij donkere maan, wordt aangestoken, en meeuendatzij in deze gelijke regten hebben als hunne andere Mede burger^ CORRESPONDENTIE. Tot verbetering van het bericht in ons vorig nommer omtrent de pacht van het jaclitrecht op de polders Nieuwland en Leerbroek, wordt ons verzocht te melden> dat dit recht door den heer Boouzajer met is gepacht voor den heer B. Janse, te Gorinchem, maar namens den heer H. J. F. Muller aldaar. Het ingezondene uit Ammerstol kau niet worden geplaatst, ook met als advertentie, daar de inzender zijn naam aan de Redactie met beeft bekend gemaakt. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 28 Aug. tot 4 Sept. 1874. Ov*RU5DïN L. Korndorffer, aeilende in den Ind. Oceaan, den 25sten Mei 1874, in den ouderdom vau 36 jaren, echtgenoot Tan N. E. Brussen. L. J. Labée, oud 49 jaren, eohtgenoot van J. M. de Bruijn. G. van Oosten, oud 4 maanden. MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 2 September. Hennep, schil, f 23hennepzaad f 9,00 k 10,20 per 50 kilogoeboter 64 4 66 ct., weiboter 52 a 54 ct. per half kilo; kaas f 22 k 28; vette varkens 24 a 2fi ct., overloopers f 6 k 8; vette kalveren 80 k 85 ct. per kilo, nuchtere kalveren f 7 k 10, schapen f 28 a 32; lammeren f 14 a 18; aardap- Dito Aand. 1864 5°/0 Ra. 100. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. Dito a f w Febr.Aug. Dito u zilver Jan.Juli. Dito h Apr.Oct. Dito Aand. 5 °f0 11. 500, 1860. Dito h fl. 100, 1864. Italië. Inschr Griekenland. Obl. 1825 Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito k 18696 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1882. 6 Dito 1884. 6 Dito h 1885. 6 Brazilië Oblig, 18655 Dilo 18634J Mexico Oblig. 18513 Dito 18643 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aandeel. f Russ. Spoorw. Jelez5 Dito Poti Tiflis k /'1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk - CharkÖw. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Sporen 1867. 5°/0. Dito Loten 1870 Illin. Centr. Spoorw. Cert, Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. 7 Dito h n 1869. 7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 brie-Spoorweg aand7 Centraal-Pacific. 6 Louisiana6 Dito 18758 Aand. loting Madrid3 Aand. Turkije met lot3 4 Sept 6"'/,. 72'/, "7, 8«'/, 177, 18'/.. «7. ioi v. 807, 807, 87'/, loo'/, 1007, 04 887. 288 293 88"/.. 8*7,. 86"/,. SUV, 144V; «27, 1 *7. 43 78 987, 00 7, 1017» 99 7. 997, 99 V, 9»7. 977, IO87, 927, 83 307, Ondertrouwd JOHANNES PETRIS DE BIE en TEUNA PRUIJT. LBKKERKERK, 3 September 1874. (6017) Bevallen van een Z0011 S. M. C. van der HOEVE -CoLLEWIJN. ARKEL, 30 Augustus 1874. (6009) Voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte onzer Dochter ondervonden, gen wij door deze onzen hartelijken dank. C. B. van BA AREN. C. E. van BAAREN - Bak. SCHOONHOVEN, 4 September 1874. (6993) te De Ondergeteekende heeft de eer, de geachte ingezetenen van Atneidö en Ti6UhOV6H te verwittigen, dat zij een handel begonnen heeft in Steenkolen, terwijl zij zich aanbeveelt tot de leverantie van bödto grove STEENKO LEN 1 tegen den prijs van f 1,05 het Mud, vrij aan huis. Belovende ruime maat en goede bediening. (6010) Per 45 Flesschen f 4,00. 22 2,15. «II 1,15. Flesch 0,12. Flesschen worden tegen genoteerden prijs teruggenomen. (6021) Heeren-Logement, H. TER MEULEN. f^fC^Men lette vooral op naam en standplaat* Hoek van den Dam, bezijden Wed. Den HOED. uit de beroemdste Opera'sin alle hunne Acte's, waarin bijzonder zullen uitmunten Asschepoet- ster of het glazen Muiltje; Guillaume Teil; de schoone slaapster in het boschenz. Alsmede gezichten op Kristal uit Parijs, Rome, Ver sailles en Zwitserland. (6020) Directeur: J. H. VAN MUNSTER. staande tegenover den Heer P, TURKop de Steenen Brug alhier. (6022) De Ondergeteekende, van ouds bekend, is weder dit jaar gearriveerd mët zijne net ingerichte Pof fertjeskraam. Hij verzoekt beleefdelijk de gunst en aanbeveling, belovende eene prompte en zin delijke bediening met Zilver. A. VERMEER. Gelieve op Standplaats en Naam te letten. staande tegenover den heer HELLEGERS op de Steenen Brug alhier. (8023) De Ondergeteekende, van ouds bekend, be richt het door hem hooggeachte Schoonhoven- sche publiek, dat hij weder is gearriveerd met zijne net ingerichte POFFERTJESKRAAM. Hij verzoekt beleefdelijk de gunst en aanbeve ling, belovende eene prompte en zindelijke be diening met Zilver. T. VAN LEE STEEN. UN IV ERSEEL-ZUITERINGS-ZOUT, uitste kend middel tegen maagpijn, slechte spijsverteerilg, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen ene., be wijst verder goede diensten bij het inmaken van zure vruchten en bet weekkoken van peulvruchten. In pakken a 18, 33 en 60 Cents. ZUIVERSTE MEDICINALE DORCHE-LE- VERTRAAN, bijna reukeloos en smakeloos. In flesschen van 30 en 50 Cents. IJZER-LEVERTRAAN, geneeskundig aanbevo- len als een ligt verteerbaar middel bij bleekzucht enz., in flesschen h 50 Cents. WORMPATRONEN, tot verdrijving der Wormen bij kinderen en volwassenen, per stnk 6 Cents BORSTPASTILLES worden met goed gevolg ge bruikt tegen hoestschorheid, keel- en borstpijn. In 50 en 30 Cents, proefzakjes 15 Cents. RHABARBER-, SLIJM- EN MAAGPIL- LEN per doos met 50 pillen 25 Cents IDIATON-D ROPPELS, bevrijden van de hevigste kiespijn, a 25 Cents per flacon. ZEKER MIDDEL 'er verdrijving van ratten en muizen zonder vergif. In bussen van 50 en van 80 Cents. BOTER POEDER, verkort den tijd van het karnen, maakt de boter vaster, fraaijer van kleur, beter van smaak en verhindert het spoedig sterk worden. In pakken van I kilo, voldoende voor 1500 kan melk, a 60 Cents. Bij ieder artikel ia eene uitvoerige gebruik (aanwijzing. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de be kende depóts, voornamelijk: (5994) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AlhlaaeerdaraG. Maat Ea. Bodegraven -. H. Rollmann. Dordrecht: Wed Köhn Co.; J. KrimLeon PennoohB. Bischop. GorinohemN. Stufkens; B. J. R. Bosch.Gouda: L. Welter; L. Schenk Oudewoter; F. Jouker-Idenburg, Ap. RotterdamC. J. W. Snabilié, Apoth.T. E. v. Santen- Kol fl', Apotb.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis a vis 't Stad huis M. Cloos, Apoth., Hang 441; 8. J. G. Wnlff, Westnieuwland; v. Ypen Co., Schied. Dijk 288.— Utreohtv. Rinkh- Herminghuijzen, Twijest Wed. J. Porton, Hamburgerbrug; J. Herksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; K W, Hout zager, Ap., Sadelatr.; T P.v.d.Bergh&Zn.,HeiHgew. Vianen: J. C. Stuart. Woerden: N. C. v d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. EMMERIK. H. VON GIMBOKN, Apoth. en Fabrik. van chemièoh-technische Preparaten.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2