ZONDAG 13 SEPTEMBER F. 274. EN, ELERT. lTIE, REN, SNEL, OUDA, WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. De Linie—Orleans. i UNG, >oo, LZ. RIÈN, PILLEN ider geneetmiddel N BALS. ADES. ijzen. ENDIJK. deposit o, BUITENLAND. OVERZICHT. SCIOONIOTEKIE CHR1NT A S. W. N. VAN NOOTEN, >T. ontvangen eene 8U 1870, I 8. je te bekomen ten (5997) Alla A4nH«w1ifci waaavaa 4a plaaUing DRIE MAAL wordt «pgegeraa, worden «leohti TWEE MAAL in rekening gebracht. 4PEN, PORCE- egen verminder- 874. UFF’s :ot en met Koffiehuis en (6002) ESSEN. in de gunst van Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. onds ten 8 ure. 4de Rang ƒ0,40. (6018) i, heeft Onder in het vak van i genieten. VDIJK. (6004) azerne. (6016) De slag van Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per poet door het geheele rijk 0,80. a 3 *ger termijn vol tijs geboren n 1840. Hy jens zijn liberali zware slag voorname geweest rm :ude, -_-jmde w..w„ ««o uw.u uci icgccriug gum eutohag nlBa'cte voorshands elke wijziging onwaarschijn- lijk totop het onverwachts een ,u-i ontslaan van het ministerie Serrano meldt gewend, (met goed gevolg 1) te brengen, den man, aan wien zij zooveel te om de maat vol te ma- van Parijs zijn schreden aan de voeten van den //uitverkorene” al zijn liberalisme te offeren. naar Rome,” maar niet na ir De Graaf van Parijs heeft dagen, 37, onto der Neder- I(5998) m 50-jarige praktijk volg voorgeschrevei), groot aantal lijders ikkige vinding. LIJ- k lijdend zijt, mijn ivertuigend beweren, tof-oplossend middel ip alle organen van heilzaam verbetert, ÏJM en ziektestoffen het bloed zuivert, BORST, MAAG en telsel versterkt, en spoedig wegneemt, arborg ik den lijder )RST, MAAG, ZE- en RHKUMAT1EK pillen zeer gelukkig, i met eene gebruiks- :ktetoestanaen nader i f 1,—ook doozen NHOVEN alleen bij ZOQN; Adelaar Co.; recht, R. W. Stern, GELAUFF, het Genootschap ter Verlos»en Natuur- (6000) koningschap op vrijzinnigen grondslag ander maal zou trachten te verwezénlijkenditmaal onder bescherming van den Graaf vanParijs. Had eenmaal Louis-Philippe, ofschoon opgetre den met de leuze van het monarchaal begrip, beperkt door het grondwettig beginselgetoond zijn tijd niet te verstaan en daarom als grijs aard zich in ballingschap moeten begevenzyn kleinzoon, dus vertrouwde men, zou, door te genspoed gelouterd en door reizen en studie en ervaring gevormddie zelfde leuze tot waarheid maken. Teu tweede had geen andere monarchale res tauratie toen kans van slagen. De Graaf van Chambord, //Henri V’’ de ko- ning door Gods genade, was nog niet openlijk opgetreden, ten minste niet met die kracht, die vereischt wordt om rechten te doen gelden op een vacanten troon. De Bonapartisten had den zich nog niet hersteld van den schok, te weeggebracht door de vervallenverklaring van de dynastie-Napoleon. Ten derde was de republikeinsche partijhoe talrijk ook, volstrekt niet georganiseerd. Zij bestond uit een aantal ongelijksoortige besta nd- deelen: oude gemeenebestgezinden van lb48, vol minachting voor de blauwkielen die de re- i volutiën gemaakt en de republieken geschapen hadden; radicalen van Gambetta's kleurgeneigd om allen voor verraders uit te maken die met met hen instemden; communalisten eindelijk, die in de omverwerping van de oude maat schappij het uitgangspunt van een gansche sociale hervorming zagen. Een partijdoor zulke zwakke banden vereenigd, had het recht niet zich als definitieve regeeringspartij op te werpen. Derhalve, ware toen de Graaf van Parijs voor den dag gekomen met een flink vrijzinnig pro gram, dan zou zijn kans van slagen waarschijn lijk zeer groot geweest zijn. Daar kwam bij, dal de Orleanistische prinsen zich gedurende hun ballingschap op onderscheiden wijzen gunstig hadden doen kennen. De oudste der nog in leven zijnde zonen van Louis Philippe, de Her tog van Nemours, had bij de omwenteling van ’48 kloekmoedig de rechten van den tienjarigen graaf van Parijs (f) trachten te verdedigen. De tweede, de Prins van Joinville, staat bekend als een uitstekend zeeofficier, en als schrijver over militaire onderwerpen. In den Fransch- Duitschen oorlog kon hij geen plaats in het Fransche leger verwerven, doch wist hij onder den aangenomen naam van kolonel Lutherod aan de defensie deel te nemen, totdat hij ont dekt en naar Engeland overgebracht werd. De derde, de hertog van Aurnale, is een ver dienstelijk letterkundigeeen geestig man een bekwaam soldaat. De jongste, de hertog van Monpensieris daarentegen weinig populair. Zijn houding bij de omwenteling van'48, zijn huwelijk met de zuster van de Spaausche Isa bella, en het aandeel dat hij heeft gehad in de staatkundige knoeierijén aan de overzijde der Pyreneeën, hebben de Franschen van hem ver vreemd. Het hoofd der Orleans, de Graaf van Parijs, heeft den tijd zijner ballingschap op waardige wijze besteed: in Engeland en in Duitsch- land legde hij zich met ijver toe op de studie, deed vervolgens een reis door het Oosten, en begaf zich in 1861 naar Noord-Amerikamet zijn broeder en zijn oom, den Prins van Join- ville. Gedurende den burgeroorlog nam hij dienst bij de Noordelijken, en onderscheidde zich gun- siig. Hij heeft zich ook bezig gehouden met de arbeicers-quaestie, waarover hij twee werken schreef, die zeer op prijs worden gesteld en een echt vrijzinnigen geest ademen. Men gevoelt het: na den schok van 1870, toen Frankrijk behoefte had aan een reddende (t) De oudate zoon van den burgerkoning, de Hertog van Orleans, wa» in 1843 gestorven, twee zonen nala tendo, de tegenwoordige Graaf van Parys, geboren in 1838, en de hertog van Chartres, geboren 1840. Hy was bij de Fransche natie zeer bemind, wegens zijn liberaliteit en zyn dood was voor de Juli-dynastie een zware slag ge weest; van dien tyd af dagteekenen ook voornamelijk de reactionaire maatregelen, die de oorzaak zijn van den val van Louis-Philippe. Toen deze, voor den stort der revolutie bezwykende, zijn troonsafstand ondertcekeudi deed hij zulks ten gunste van zijn kleinzoon, en benoem de Hertoginne-weduwe van Orleans, een Duitsche p tot regentes. Het was echter te laat; de omwet._ triomfeerde reeds in de straten van Parys, de val van de dynaatie-Orlcana was reeds een voldongen feit. üitgevm. y»u de troon-oandidatuur van een prins met zulke antecedenten wel niet als dwaasheid te beschouwen zijn geweest, Doch het juiste oogenblik ging voorbijen de opvolgende ge beurtenissen, zoomede de houding van den Graaf in het bijzonder en die van de leden der familie in het algemeen, maakten een herstelling van de Juli-monarchie zoo goed als onmogelijk. De Nationale vergadering haastte zich goed te maken, wat het keizerrijk ten opzichte van de prinsen uit het huis van Orleans had ge zondigd niet alleen vergunde zij hun den te rugkeer in het vaderland, doch zij plaatste hen ook weder in het leger in de rangen die zij vóór de Februari-omwenteling hadden bekleed., en gaf hun de goederen terug, die het gou vernement van Napoleon had verbeurd verklaard. Bij die gelegenheid bleekdat een van de ver keerde eigenschappen van Louis-Philippe, één, die geen gering aandeel beeft gehad in het ver lies van zijn kroon, overdreven geldzucht na melijk, op zijn afstammelingen was overgegaan. Ondanks de tinanciëele moeielijkhedenwaarmede Frankrijk te worstelen heeft, deden zij al hun best om, zooals men gemeenlijk zegt, vhet on derste uit de kan te hebben.” Dat kostte hun echter een deel hunner populariteit. Gedurende de onlusten der commune ontbrak de gelegenheidom het vraagstuk van den rde- finiticven regeeringsvorm” tot oplossing te bren gen. Toen Mac-Mahon aan het hoofd van de vdappere soldaten van Versailles” zijn goed- kstope lauweren had behaald, waren de andere monarchale partijen als mededingers opgetreden: de legitimisten hadden zich onder bescherming van Rome georganiseerd, de Bonapartisten had den zich van den schrik hersteld en waren met hun schaamtelooze kuiperijen begonnen. Dat het eerste geschiedde, Hiing samen met ge-, wichtige gebeurtenissen.^1 Het dogma der on feilbaarheid, ten vorige» jare tijdens het ge- schutgedonder van den reuzenstrijd geproclameerd, had in alle landen van Europa de aanhangers van het Pausdomonder één vaandel vereenigd, te wapen doen snellen tegen de moderne staats begrippen, en Chambord trad in Frankrijk op als de kampioen van het ultramontanisme. Daarbij kwam dat de gruwelen der commune de gemoederen met ontzetting hadden vervuld, en de ooren geopend voor de priesterlijke ver zekering, //dat republikeinen en communalisten in den grond der zaak weinig verschilden." Daardoor was de clericale reactie in Frankrijk zeer versterkt. De mannen van het onbeperkt koningschap zoowel als die van het //beroep op het volk” traden op met een goed geaccentu eerd program, terwijl de republikeinen zich onle dig hielden met zwevende begrippen, en de Orleanistentot hun ongeluk zich aan de wolken vastklemdenniets van zich lieten hooren. Toen deden de leden van het huis van Orleans verschillende stappendie hun zaak voor langen tijd hebben bedorven. Zij schonken hun adbaesie aan de pogingendoor hun partijgenooteu aan gewend (met goed gevolg I) om Thiers ten val te brengen, d danken hebben. En, ken, richtte de Graaf naar Frohsdorff, om jf mtvo.lrnronp' al #Elke weg leidt Frankrijks troon, effen //viaChambord” ingeslagen; hopen wij, voor het welzijn des Franschen volks, dat hij langs dien weg zijn doel nimmer moge be reiken. IIe. reeds eeu nieuw kabinet kant en klaar heeft. Zooals over vele dingen die in Spanje gebeuren, ligt ook over de oorzaken van deze crisis eeu geheimzinnig waas verspreid. Volgens eene latere mededeelingdie zeker ook al niet meer licht verspreid zou Serrano thans het bevel op zich nemen over een nieuw leger van 60000 man, datonafhankelijk van het n oor der leger, in het centrum des lands tegen de Carlisten zou opereeren. Aan het feit der erkenning zelve schijnt deze crisis niet geschaad te hebben. De gezanten van Duitschland en Oostenrijken waarschijn lijk ook van andere mogendhedenzijn toch te Madrid aangekomen en zoowel daar als op andere plaatsen, waar zij doortrokkenrecht feestelijk ontvangen. De Carlisten waren minder ingeno men met de komst dier vertegenwoordigers; zij schoten op den trein waarin zij meenden dat de gezanten zich bevondendoch met geen ander gevolg dan dat de machinist en de stoker gedood werden. Ook elders konden zij hunne gevoeligheid over Duitschlands bemoeizucht niet bedwingen. Toen de beide Duitsche kanonneer- bootenop hunnen weg naar Santander wel licht wat dicht langs de kust, Guetaria voorbij- stoomden losten de Carlisten bezig met het beschieten van dat plaatsjemede eenige schoten op de Duitsche booten. Deze openden daarop hun vuur op de Carlistische batterijen en zetten toen hun tocht voort. Of dit incident hiermede ge ëindigd zal zijn is de vraag. Duitschland zou gaarne eene gedegenheid aangrijpen om zich werk dadig in de Spaanscbe aangelegenhedendie meer dan oppervlakkig het geval schijnt, met zijn eigen binnenlandsche aangelegenheden ver want zijnte mengen. De weinig beleekenende aanleiding en de afkeer der Spaanscbe regeering van alle vreemde inmenging, zullen voor ’t oogeu- blik daartoe waarschijnlijk nog te veel hinderpa len in den weg leggen. De Carlisten waren overigens in den laatsten tijd met zeer gelukkig en de regeeringstroepen minder werkeloos dan de omstandigheden deden vermoeden. Na van Baga totCastella verschil lende bloedige gevechten aau de Carlisten gele verd te hebbengelukte het Lopez Dominguez hen te noodzaken het beleg voor Puycerda op te breken. Voor de bezetting en de inwoners die zich zoo heldhaftig en tot het uiterste ver dedigden, was dit eene welverdiende uitkomst. Lopez Pinto bracht voorts den Carlisten eene gevoelige nederlaag toe nabij Mora m de pro- vincie Ter nel, waarvan het gevolg was, dat de stad en het kasteel na eene hardnekkige verdedi- ing door de regeeringstroepen genomen werden. Don Carlos heeft op zijne circulaire aan de Christelijke mogendheden eindelijk toch één ant woord ontvangen, pl. van zijn oom, den graaf van Chambord. Deze toont zich zeer ingeno men met de wijze van oorlogvoeren van zijn //lieven neef,” troost hem met de gedachte dat de Christelijke mogendheden, na het lezen dier circulaire, weinig geloof meer zullen slaan aan ae revolutionaire leugens die verspreid worden en hoopt alles goeds van de eindelijke zegepraal der legitieme zaak in Spanje, die tot dus ver zoo zichtbaar door God gezegend werd. Deze brief heeft niet onwaarschijnlijk het zijne er toe bijgedragen om ter elfder ure den president der FraUfiOilö republiek te doen af- zieu van zijn voorgenomen reis naar de zuide lijke provinciën. Na de erkenning der Spaan- sche regeering kan de president allerminst re kenen op de toejuichingen der legitimisten en het het zich dus aanzien, dat de ontvangst in het zuiden, waar legitimisten en republikeinen scherp tegenover elkander staan, althans niet hartelijker zou zijn dan in Bretagne, Depositie der regeering wordt dan ook hoe langer hoe zwakker. Door de vereenigde pogingen van le gitimisten, Bonapartisten en Orleanisten ten troon verheven, resten haar nu nog slechts laatstgenoemden als bondgenooten. Zoo lang de graaf van Chambord leeft, lijn dezen toen het best gediend door het persoonlijk gouverne ment van Mac-Mahon. Het onderzoek in zake de ontvluchting van Bazame is afgeloopen. Hoewel het gebleken is dat de ex-maarschalk langs Koninklijken weg het slot verlaten heeft, zoo moest hij toch van een touw gebruik maken om langs de steile rot- o Sédan had het caesarisme ver pletterd. Het gouvernement der Nationale De fensie was opeetreden om de verminking af te weren, die Frankrijk boven het hoofd hing, doch vermocht dit niet: het zag zich genood zaakt, de harde voorwaarden van den overwin naar aan te nemen. Een Nationale vergade ring kwam bijeen, welker mandaat eigenlijk zich niet verder kon of mocht uitstrekken dan tot de aanneming en ten uitvoerlegging van het vredesverdragzij achtte zich echter ook be voegd tot het instellen van een definitief gou vernement, ter vervanging van bet zwakke, im populaire voorloopig bestuur van de mannen van den 4en September. De wereld weet hoezeer genoemde vergadering tot lieden toe met die vrijwillig aanvaarde taak heeft gesjouwd, en het nog niet verder heeft kunnen brengen dan tot de instelling van #het septennaat,” een regeeringsvorm, die niemand voldoet. De eenige man, die Frankrijks toestand be greep, was de heer Thiers. Hij was slim ge noeg geweest, om niets te doen, waardoor hij zich in de opinie der Franschen kon bederven: wel had ria nation” hem schuin aangekeken, toen hij den oorlog tegen Pruisen veroordeelde maar later, toen de uitkomst zijn ongunstige verwachtingen tot waarheid maakte, toen //la nation” het raadzaam had gevonden, het kei zerrijk van alles de schuld te gevenen te verstaan gaf, dat zij voor zich den vrede be geerde, gelijk zij altijd kad gedaan, als maar de Pruisen zoo goed wilden zijn stilletjes den <geheiligden bodem” van Frankrijk zoo spoedig mogelijk te verlaten, toen begon men eensklaps voor Thiers en voor diens meening veel respect te krijgen. Thiers liet niet na zijn best te doen om te trachten met de Franschen op goeden voet te blijven; een welgelukte po ging daartoe was zijn beruchte rondreis teneinde de vorsten van Europa op te wekken tot inter ventie ten gunste van Frankrijk; een tocht, waarop hij »met den keizer van Rusland ont beet” of //met den koning van Italië dineerde,” doch die geen verder resultaat had. Trouwens,1 een man, zoo scherpzinnig als bij, moet dat vooruit wel gezien hebbendoch op die wijze hield hij zich in de laatste weken van den oor log uit het gedrang, terwijl toch zijn landge- nooten het oog op hem bleven vestigen. Thiers was dus, tijdens het sluiten van den Vrede met Duitschland, de man bij uitnemend heid. Zeer velen verwachtten, dat hij nu van zijn invloed gebruik zou maken tot restauratie, niet van de Bourbons, want daaraan dachten toen alleen de redacteurs van l’Univers en van nog een paar andere gelijkgezinde bladen, benevens eenige van hun meest enthou?iastische lezers, doch van de familie Orleans. Inder daad was destijds de Orleanistische partij vrij sterx, sterker wellicht dan eenige andere, de republikeinsche alleen uitgezondérd. En nu? Nog geen vier jaren zijn verloopen, en er wordt schier niet meer gesproken van de wederop richting van den troon des burgerkonings. ’t Is waar, in de negentiende eeuw leeft men snel, niet het minst in Frankrijk. De mogelijkheid van de verheffing van de linie Orleans rustte op verscheidene gronden. Vooreerst op de vroegere loopbaan van Thiers. Gelijk bekend is, was hij gedurende het burger-koningschap de aanvoerder van de liberale partij. Wel hield Louis Philippe per soonlijk niet veel van hem, maar dat is ge woonlijk het lot van //vrienden die feilen toonen; en eeu vriend was hij bepaald. Toen ook iu de Februari-dagen van 1848 de Juli-monarchie lag te zieltogen, had hij nog een krachtige poging tot redding aangewenddoch 't was met tneer mogelijk, de lijderes was te ver heen |pen de hulp van den bekwamen arts werd ingeroepen. En daarom was het geen wonder, dat iu 1871 de verwachting werd gekoesterd, dat Thiers zijn begrippen van het constitutioneel Reeds langen tijd liepen er geruchten van ophanden zijnde wijzigingen in het Spaanscbe ministeriedatvoor een land als Spanje zich trouwens reeds lang genoeg had weten staande te houden. De erkenning der Spaanscbe regeering door verschillende mogendhedeneene erkenning, welke, zooals algemeen verzekerd werd doch naar het thans schijnt ten onrechte, alleen Serrano als hoofd der regeering gold telegram het

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1