ZONDAG 20 SEPTEMBER. 1874. 275. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Conferentie te Brussel. ‘Ss? BUITENLAND. OVERZICHT. - 3 3 Tait SCH001ÏH0VENSCHE COURANT oorlogsrecht behandeld 98 de ingezetenen S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Iets over de 1917. 101*/, 1017, »»7. 117. 54‘/, nemen. vallen bij de Jthans de naar Kopenhagen op* 1045 10b'/, 93‘/, 17‘/. 1»7. M‘/a 67 30’/. 78*7» Sectie. 7 869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 regeering Deensche 78-/. »*7, 927. ‘27,. «’7.. 101’/. 807. 877. tocollen der conferentie daaromtrent worden ge- o. i. zoude het oorlogsrecht, niet het gewone recht, zelfs in geval van bezetting 8 4 3 3 3 3 1816. 5 5 5 5 5 1000. 5 1000. 5 leen. 4| 4 3 i0. f Alle binnenlandache AdvertentiSn waarvan de plaatsing DRIE MAAL wordt opgegeven, worden ■MH. TWBB MAAI. ta Hktaln, |.huU. 6‘71. 242’/. 236 »»7. 99’/. 290 293 83*71. ^1» 66’/. 0»7. 602 148 63 147. 437. 135 7, Ongeveer 300 stuks ilveren, waren heden iets levendiger, doch ie beste soorten. X)è275, mindere quaL 00, hokkeling-stieren enkele nuchtere dito ir kilo, die voor En- rkens van 6 8 weken weken f 8 h 11. f 1,10 i 1,14 p. k. stuks. like jarige Aeeuwsohe, .,30 a 11,80, mindere f 9,80 a 10,30, goede f 8,30 a 8,80. Vlaamsche f 7,60 a in Vlaamsche zakmaat >0, Overmaassche en er nieuwe Zeeuwsohe 70, Overmaassche en gedelegeerden van 15 eene bijeenkomst van van het volken* onmiddellijk na de sluiting van enkele geleerden, het vol- in diezelfde stad. Het is, alsof men vreest, ernstig vreest voor oorlog. De voorteekenen zijn er helaas ook wel naar. Wat daarvan echter zij, zulke besprekingen zullen altoos hare vruchten dragenook al zijn hare practische resultaten nog zoo gering. Want, zoo ergens, dan is er in het volkenrecht groote behoefte aan duidelijke uiteenzetting, scherpe omschrijving van hetgeen gewenscht wordt en van hetgeen uitvoerbaar fes De oorlogen te voorkomen en, waar ze niet kunnen worden ver meden, hunne rampen zooveel mogelijk te ver minderen wel is dat een werk den arbeid der beschaving waardig. Wij noemden daar drie vergaderingen, merk waardig verschillende in sameustelhng en karak ter. Treffende tegenstelling vooral tusschen het Instituut te Genève en de conferentie te Brussel. In de eene stad trachtten de mannen der wetenschap de grondslagen te vinden, waarop eene onbloedige beslissing der geschillen tusschen de verschillende mogendheden zoude kunnen worden ingevoerd. In de andere vergaderden de afgevaardigden der mogendheden zelven, om, den oorlog aannemende als eene noodwendigheid, mid delen te beramen tot leniging der rampen die even noodwendig zijn als hij zelf. Over een enkel punt in de Brusselsche bij eenkomst besproken, een enkel woord. Een enkel woord. Veel kan het ook wel niet wezen, want de conferentie heeft hare bespre kingen geheim gehouden en eerst in de vol gende maand verwacht men dat de protocollen der conferentie het licht zullen zien. Dan zal de adem der kritiek er over kunnen heen waaien en zullen de mogendheden waarschijnlijk na eene hernieuwde bespreking een tractaat tot vaststel ling van eenige beginselen van oorlogsrecht kun nen sluiten. Een enkel woord beloofden wij toch. Immers vooreerst is het programma te voren be kend gemaakt en daarbij is er eene indiscretie gepleegd. Een der Fransche dagbladen, de Ré- publique Fran^aise, heeft een en ander mede gedeeld omtrent hetgeen binnen de wanden der conferentiezaal voorviel en er is alle grond om die mededeelingen te gelooven. Onze lezers weten waarschijnlijk, dat Rus land de mogendheden tot deze conferentie heeft vereenigd tot bespreking en zoo mogelijk vast stelling van verscheidene puntenwelke voort aan bij oorlogen regels zouden wezeu, waaraan de strijdvoerenden zich zouden houden en welke alle het goede doelde vermindering der weeën van den oorlog, moesten bevorderen. Engeland had dadelijk gezegd, wel te willen deelnemen, mits over het recht van zeeoorlogen niet zoude worden gehandeld. Dit is een zeer teeder punt bij deze groote natie, wier kracht voor een zoo aanzienlijk deel in haar overwicht in den zeehandel gelegen is. De fijne quaestie in dezen bespreken wij wel eens een volgende keer. Zij geldt het recht der oorlogvoerenden om in oorlogstijd de handelsschepen der vijan delijke natie buit te makeneeu recht dat En geland tegen geen prijs wil loslaten. Men gat' toede zeeoorlog zoude buiten spel Met zekere angstverwekkende overspanning, zoude men bijna zeggen, houdt onze tijd zich bezig met de bespreking der hervormingen, die zouden zijn aan te brengen in het volken recht in het algemeen, in het oorlogsrecht in het bijzonder. Is er grooter overvloed van congressen en conferentiën over dat onderwerp denkbaar, dan die, welke de laatst verloopeu Augustusmaand vertoonde Eene conferentie van mogendheden te Brusselcem het Instituut tot codificatie recht te Genève en dezer bijeenkomst kenrechtelijk congres dan ook voornemens schijnt daartegen te Berlijn te protesteeren. Alth gezant aldaar ia rT_ar_ ontboden. In Pruisen heeft men echter wel wat anders te doen dan aan uitvoering van tractaten te denken of op protesten acht te g#ven. De wet op het burgerlijk huwelijk is nog,.1 niet eens iu werking getreden, Qf reeds is er een-, de be ruchte v. Gerlachpresident van het Hof van appel te Maagdenburgdie in eene brochure heftig tegen de regeering uitvielhet slachtoffer van geworden. Hij werd veroordeeld tot eene boete van 200 thaler of 6 weken gevangenisstraf. Wordt eenmaal de wet toegepast, dan is het te voorzien, dat het streven der kerk om hare leeken tot het kerkelijk huwelijk te dwingen, tut tal van nieuwe vervolgingen zal aanleiding De wijze waarop Pruisen de vrije volksstem ming door art. 5 vau het Prager vredesverdrag voorgeschreven zoo die al ooit zal plaats hebben, tracht voor to bereiden, dreigt tot nieuwe verwik kelingen mei de regeering van Denemarken aanleiding te geven. Zooals men zich herinneren zal, droeg de keizer van Oostenrijk bij geuoemd artikel alle rechten door den vrede van Weenen in 1864 op de hertogdommen Sleeswijk en Hol stein verkregenover aan Pruisen onder voor behoud, dat de bevoking der noordelijke distric ten van Sleeswijk door eene vrije stemming zou mogen beslis-en of zij tot Duitschland dan wel tot Denemarken wensetite te behooren. Niettegen staande acht jaren sedert verloopeu zijn, heett er geene volksstemming plaats genad en doet de Pruisische ambtenaarswereld al wat m haar ver mogen is om het Deensche element in Noord- Sleeswijk te onderdrukken. In den laatstcii tijd werd weder aan verschillende Deensche onder danen op de meest willekeurige wijze het langer tot tal geven. Eene vervolging zal ook worden ingesteld tegen de geestelijken, die den banvloek over den proost van Xions hebben uitgesproken of daar aan hebben medegewerkt. Zooals men weet be hoort genoemde geestelijke tot de weinigen, die zich aan de kerkelijk-staatkundige wetten onder worpen hebben. De excommunicatie is echter niet namens den Paus geschied. Biaschop Martin van Paderborn is thans officieel aangeschreven om binnen 10 dagen zijn ambt vrijwillig neer te leggen daar hij anders gevaar loopt van door het Hooggerechtshof voor kerkelijke aangelegen heden daarvan ontzet te worden. De benoeming vau Dr. Friedenthal tot minister vau Landbouw heelt algemeen in Pruisen een goedeu indruk gemaakt. Frankrijk heeft dezer dagen weder een van zijue beroemde mannen verloren. Francois, Pierre, Guillaume Guizot overleed den 12den dezer op87-jarigen leeftijd te Valricher. Zoowel op geschied- als op staatkundig gebied heeft hij zich naam gemaakt, al het niet in den- zelfden ziu. Zijne geschiedkundige werken ge-* tuigen van ernstige studie en hebben eeu niet geringe waarde verkregen. Als staatsman speelde hij, door ■'zijn streng doctrinair beginsel, een ongelukkige rol. Als Minister van Buitenland- scue Zaken ouder Louis Philippe in 1848 bij het begin der omwenteling, heeft hij voorna melijk lot diens val medegewerkt. Herhialde- lijk was hij gehoodzaakt te midden van. Staat kundige beroeringen naar Engeland de wijk te Ouk daér bleef hij echter de lotge- van zijn vaderland met belangstelling gadeslaan. Uit zijne school zijn slechts weinige leerlingen, een handvol ultra-orthodoxe protes tanten overgebleven. De uitslag der verkiezingen in het departe ment Maine et .Loire heett der regeering eene nieuwe nederlaag bereid, al is het ook vrij ze^er dat haar caudidaatbij de herstemming, welke plaats moet, hebuen,-nog zal zegevieren. Op de meest openlijke eu onoeschaamde wijze hebben de Ministers en onder hunne bevelen de prefecten en andere regeenn^sambtenaren voor den rcgeeringscandidaat Bruas, die eerst te nauwernood in aanmerking kwam, gewerkt, zelfs liet men niet onduidelijk dóórschemeren dat eeu spoorweg het loon zou zijn, indien dé officieeie caudidaat gekozen werd. Niettegenstaande dit alles verkreeg de caudidaat der republikeinen verreweg de meeste stemmenhoewel niet vol doende om verkozen te zijn. Bij de herstemming tusschen den Republi- keinsohen en den regeering^pandidaat zullen de Bonapartistendie de minste stemmen erlang* den, zich voor het Sepfennium verklaren eu 'zoodoende aan de regeering de meerderheid be zorgen. Neemt men echter hierbij in aanmerking dat in dat zelfde departement in 1871 de caudidaat der monarchalen bij eerste stemming reeds da delijk eene verpletterende meerderheid verkreeg, dan kan men deze overwinning veilig als eene nederlaag voor de regeering aan merken. Doch niet alleen de verkiezingen bewijzen dat men den voorloopigen toestaud algemeen moede is en naar vastheid van beginselen en van règee- ritigsvorm verlangt, ook Mac-Mahon moet dit tekena vernemen, wanneer hij met de eigen lijke natie in aanraking komt. Op zijn reis w door het Noorden, te Rijssel, Alrecht en Amiens, verblijf in Sleeswijk ontzegd en deze hebben zich evenals vroeger op zijn uitstapje door Bretagne, hierover bij de Deensche regeering beklaagddie I dringt uien, telkeus op nieuw daarop aan en dv. 5 Lug. 5 ali. 5 tet. 5 1860. 14. 5 6 - 5 6 7 6 6 6 5 5 5 5 100. 5 Prys der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. ITEM. Hennep schil ir 50 kilo; goeboter per half kilo; kaas t.overloopers f 6 a lo, nuchtere kalveren ren f 16 a 18; aardap- li 1,80per hectoliter; i 4,50 per hectoliter, jevoerd 115 partijen, e qual. f 24 a 28,00. kaasmarkt gehouden f 1,15 a 1,25 per kilo, m voor Engeland 22 to f6al8. mber. Aangevoerd kalveren, 1 nuchter i, 292 varkens, 180 ct., 2de qual. 62 ct.j ual. 70 ct.; schapen voor Londen. 47 tot qual. f 63 en 3de Overmaassche f 3,80 Vlaamsche f 9,75 a nieuwe Flakkeeache iito mindere f 8,50 a ische f 10,75 11,50, e f 9,76 h 10,50. ische f 7,90 a 8,50, N oord-Br&b&ntsche ie, Flakkeesobe en dito mindere f 6,20 dito mindere f 6,00 oge en lichtere f3,75 lantsche f #35 a 240. Deze Courant wordt geregeld iéderen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. blijveji. Rusland had ook meer den lande op het oog gehad en daarvoor was ge-j noeg te doen. liet uitgebreid programma bevatte de behan deling der 1 ten van den land, de gedragslijn tegenover spionnen, de requi sition, het recht tot inbezitneu”"'’ eigendommen, de belegeringen inenten en veel meer. Onder al die onderwerpen moet één bijna boven alle andere de belangstelling wel/keu van ieder, die wel den vrede, maar boven deu vrede zijn vaderlahd liefheeft. Eu dit betref* bovenal kleine natiën. Wij bedoelen rechten en plich ten der ingezetenen zelven, die niet tot de ge regelde legers behooren en tot de verdediging van hun land willen medewerken. Men denke hierbij aan het gevaldat een vijand zich over het land verbreidt, het i_ verovering, althans met bezetting bedreigt en het hier en daar reeds bezet heeft. Er' is vaar. De schrik vaart alle burgers dooj de leden. P ‘*/_L 1 tot hartstocht eu alle middelen worden aange grepen. Alle weerbare mannen snellen te wapen. De gansche bevolking staat op om vau de on afhankelijkheid te redden wat nog te redden is. Vrij scharen vormen zich hier en ginds, een guerilla-oorlog voerende op lossen voet en ei gen hand. De vrouwen vuren de mannen aan en bieden zelven hulp. Verraad, sluipmoord, vergiftiging van eetwaren en drankenvoor "eene gruwelen deinzen de ingezetenen terug, om den gehaten Vijand van den dierbaren bodem te verdrijven. Dat is de landstorm, de //levée en masse”, gelijk het gewooulijk heet, de guerillakrijgde woede der vaderlandsliefde tut wanhoop gedreven. In hoever heeft het oorlogsrad hiermede re kening te houden, d. w. z. in hoever kunnen die ingezetenen vorderen beschouwd te worden als oorlogvoerendeals strijdende personen, die als zoodanig zekere rechten hebben, weIke de vijand te eerbiedigen heeft. Handelen zij naar oorlogsrecht rechtmatig of onrechtmatig, d. wz., en dit is de practische beteekenis, moeten zij, wanneer de vijand hen gevangen neemt, als krijgsgevangenen behandelddan wel kunnen zij getusileerd of op andere wijze gestraft worden. Aan den éénen kant brengt hei belang der humaniteit mede, dat de oorlog niet gruwelijker worde, dan hij uit den aard der zaak reeds is, dat de strijd alzoo worde uitgemaakt, doordat de krachten van den eenen staat tegen die van den anderen worden gemeten, d. i. alzoo de georganiseerde krachten. De uitslag vau den oorlog is eene quaestie van macht, van overmacht, en aangezien de staten, niet de individuen, samen strijden, van overmacht der staten als zoodanig. Dit is waar, maar aan den anderen kant zoude men de waarde van eene der verhevenste deugden, de vaderlandsliefde geheel miskennen door de bevolking tot werkeloosheid te doemen, wanneer haar geliefde bodem met verovering wordt bedreigd, ja hare wanhopige verdediging van dien grond misdadig te ii Jemen. De quaestie is 'alzoo niet gemakkelijk. Het Russische programma had onderscheiden of het land reeds door den vijand is bezet al dan niet. Is het land nog niet bezet, dan wilde het de rechten van strijdenden toegekend hebben ook aan vrijscharen (zooals b. v. de Fransche franc-tireurs), mits dezen van een mterlijk toeken (een ot ander uniform) waren voorzien, onder het bevel stonden van eeu voor zijne onderheb benden verantwoordelijk persoon, onder het op percommando behoorden van den opperbevel hebber van het leger, en zich zelven hielden aan de verplichtingen van het oorlogsrecht wat betreft de wijze van oorlogvoeren. Bij de be raadslagingen schijnt hiervan te zijn afgelaten de noodzakelijkheid der afhankelijkheid van den opperbevelhebber, omdat dikwijls die vorming vau vrijscharen zoo plotseling konde geschieden, dat het op eenigen afstand gelegen hoofdkwar tier daarvan geen kennis konde dragen. Ove rigens hebben de gedelegeerden zich met do voor stellen van het programma vereenigd. Die dus aan deze voorwaarden niet mochten behooren te worden toegepast. De burger die zich verzet, pleegt een vijandige daad, maar geen misdrijf, en bovendien, hoe zult gij uit maken wanneer het land bezet is, wanneer met. Maar wat het eerste puut aangaat, de ver- I dedigmg vóór de bezettingzoo meenen wij Men staat voor niets, dat de conferentie zeer terecht voor vrijscharen regelen heeft gesteldaan welke zij zich zullen moeten houden om de rechten van strijdenden •fe kunnen inroepen. Orde, organisatie in den oorlog te bevorderenis ziju gruwelen vermin deren, zijn rampen lenigen. Daar naast blijft echter voo het recht gehandhaafd om, zonder volgens hunne eigene wetten als misdadigers beschouwd te wordenmet de wanhoop der vaderlandsliefde alles te doen wat zij willen, hue verraderlijk en gruwelijk het uok zijn moge. Op ééne voor waarde echter. Zij is deze, dat zij nu daar mede ook zich zelven blootstellen aan alle gru welen der tegenweer vau den vijand. Hebben zij het recht,' de vijand hebbe het ook. Dit kan niet worden ontkend. Maar dit is dan ook de gevaarlijke zijde. Eén stap op dien weg voert tot meerdere en iedere stap reikt in den regel verder dan hij bedoeld was. Voor een wreedheid van één vaderlandslievend bur ger hebben gansche dorpen moeten boelen. Wel mag dit worden bedacht door ben die zoo gaaine de vaderlandsliefde aanwakkeren tot dweperij. Wij hopen met allen, dat de Ne derlanders nooit voor de oplossing dier moeie- lijkheid zullen komen te staan, l’och zal het goed wezen in de dagen van vrede naast de liefde voor het vaderland ook dien ernst te pre diken waardoor naast het gevoel ook het ver stand in moeielijkc omstandigheden blijft spre ken, dien ernst, waardoor de blinde dweperij wordt veroordeeld in den naam der menschelijk- heid. gerdie dan nog gewelddadige middelen bezigde tot verzet en verdediging, als misdadiger behan delen en door den rechter van het land te recht stellen. Ook hiertegen hebben zich eenige stemmen verheven. Vooral de Belgische afge vaardigde schijnt met klem daartegen opgeko men te zijn. //Behandelt den ingezetene, die zich met de wanhoop der vaderlandsliefde in het door den vijand bezette land tegen dezen verzet, naar oorlogsrecht, zeide hijfusileert hem, voert hem naar de plaats der terechtstelling, maar laat hem daar geen vonnis vinden, door den rechter van zijn eigen vaerland tegen hem het land verbreidt, het met als tegen eenen misdadiger gelezen. Dit laatste punt is zeker eeh der gewichtig- ge- I ste en met groote belangstelling zullen de pro- J.MAWWAM MA De liefde voor het vaderland ontvlamt lezen. Ook en alle middelen worden ’“u. Alle weerbare mannen i gansche bevolking staat op oorlog te voldoen, zouden naar oorlogsrecht behandeld en .aal1 den strijd déëlnainen, gefusi lleerd kunnen wordeni r. o. - Maar in het bezette land wilde het Russi- krijgsgevangenende regeeringsrech- i sclie programma den vijand erkennen als tij- ii vijand over het (loor hem bezette delijk rechtmatig regeerder en alzoo ieder bur- J- ma.aa14Aa<Kma het recht tot inbezitneming van staats- i en bombarde-

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1