BINNENLAND. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËIV. EEN KEUKEN- EN EEN WERKMEID, DIENSTBODE (6083; DIENSTBODE, KEUKENMEID, DIENSTBODE, MIN; EENE GEZONDE WEG GELOOPEN T E HUUR: BOVEN VOORHUIS, POFFERTJESKRAAM. A-. VERMEER. hoeveel moeite de omgeving van den Maarschalk zich ook geeft om de volksuiting te onderdruk* ken, dekreten vLeve de Republiek, Leve de president der Republiek zijn bijna de eenige die men hoort. De omstandigheden werken ook met mede om de populariteit van den Maarschalk naar buiten te doen toenemen. Strekt reeds de buitengewone attentie door den Russischen grootvorst Cou- Btantin, tijdens diens verblijf te Parijs, den heer Thiers bewezen, daarvoor eenigszins ten be wijze, de wijze waarop Frankrijk als 't ware aijus ondanks door Duitschlaud gedwongen werd de Spaansche regeering te erkennen doet dit nog meer uitkomen. De pers ergert er zich niet weinig aandat zelfs do Spaanscbe gezantaf wijkende van den gewonen vormdaarop durfde zinspelen door den wensch uit te spreken dat de officieele betrekkingen tusschen beide landen er toe zouden bijdragen om den strijd te doen eindigen, die in de onmiddellijke nabijheid der Fransche grenzen de Spaansche provinciën ver woest. Ook Bazaine heeft getracht aan die populari teit van zijn voormaligen wapenbroeder afbreuk te doen. In eene rechtvaardiging aan een Amerikaansch blad ingezonden zegt bij, dat in dien de capitulatie van Metz hem als schuld moet worden toegerekendde tegenwoordige president Mac-Mahon zelf de hoofdschuldige is. Deze toch liet zich in den Elzas overrompelen en verslaan, zonder zich rekenschap te geven \au de verpletterende macht die tegen hem op rukte; hij gelastte den aftocht zonder te trachteu de Vogtzeu te verdedigen of den vijand ook maar een enkelen dag iu de passen op te hou den; hij verzuimde voldoende garnizoenen in de steden achter te laten, zooals hem bij bij zondere reglementen aas voorgeschrevenen niettegenstaande het uitdrukkelijk bevel om niet verder dan tot Nancy terugtetrekkentrok hij tot Chalons t. rug zonder partij te trekken vpu het 5e en 7e legercorps waarvan hit gevolg was dat Bazaines rechtervleugel ongedekt en diens legir omsingeld werd. Doch Bazaine ziet in dat alles geen schuld. Mac-Mahqp, zegt hij, is in den Elzass éven ongelukkig geweest als ik te Metz, alsTrochu en Ducrot te Parijs en als Bourbaki en Clin- chaut in het oosten. Dat ongeluk is in de eer ste plaats te wijten aan mindere sterkte van het leger en gebrekkige organisatie. Uit Spanje komen geruchten van een min der goedeu geest, die zoowel in bet Republikein- sche als in het Carlistische leger zou heerschen. Terwijl eerstgeuoemden zich weinig ingenomen toonen met den ni> uw benoemden opperbevel hebber iu het noorden, eischt generaal Cabrera van Don Carlos het ontslag van den bevel hebber in Navarre, Dorregarav, die hem ic wreedheid drejgt te overschaduwen. De weige ring van Don Carlos heeft ten gevolge gehad dat verscheidene Carlistische officiereu het leger verlaten hebben. Berichtt-n omtrent de operatiëu van het noor- derleger outbroken geheel. Een Cailistisch tele gram uit Tolosa maakt gewag van een bloedig gevecht dat bij Sanguesa zou hebben plaats ge had tusschen het 9e Navarreesehe bataljon en 14000 republikeinen, waarbij laatstgenouradeu genoodzaakt werden naar Sanguesa terug te trekken. Een telegram uft Estella, eveneens van Carlistische alkom>t, zegt dat de Keizer van Rusland aan den Koning een zeer vrien le- lijken brief geschreven heeft, waarin hij zijne sympathie te kennengeeft en betreurt dat •Spanje, zijne traditien vergetende, niet meerde plaats bekleedt welke het in Europa toekomt en die het door de revolutie verloor. De Keizer hoopt dat de rampen van Spanje weldra voorbij zulleu zijn en betuigt deu Ko ning zijne achting en toegenegenheid. Dat beide telegrammen bevestiging behoeven is duidelijk. In het zuiden der V. s. van Noord Ame rika is op nieuw een opstand uitgebroken. De vereenigde blanken van Louisiana hebbeu den gouverneur Kellogg, die door de negers en ra dicalen gesteund wordt, verdreven en een ander in zijn plaats gesteld. De president O rant heeft de oproerlingen aaugemaand zich binnen 5 dagen aan den ver dreven gouverneur te onderwerpen, met bedrei ging dat anders de bondstroepeu zulleu tusscheu beide komen. - Z. M. heeft" benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de Arrondissementsrechtbank te Oonnchem mr. P. A. Tukker, advocaat aldaar. De Minister van Oorlog heeft de chefs der verschillende korpseu gemachtigd om aan de milicitus der lichting van 1 b71 (plaats vervangers en nominerverwisseluars daaronder begrepen)die daartoe aanzoek mochten doen, toestemming te verleeneu tot het aangaan van een huwelijk. De Provinciale Staten vau Noord- Holland hebben tot lid der Eerste Kamer ge kozen jhr. mr. D. Van Akerlaken, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Hoorn. In het kiesdistrict Amersfoort ii tot lid der Tweede Kamer gekozen: Jhr. Mr. Af. M. van Asch van Wijck met 1057 van de 1814 uitgebrachte geldige stemmen. Op Mr. M. J. Pyuappel waren 405, op Mr. U. Ver Loreu van Themaat 281, op den Heer J. A. Alberdmgk Thijm 7 st. uitgebracht. Bij de verkiezing van een 4id voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel, zijn uitgebracht 1773 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mr. 11. A. ridder vau Rappard die 820 en Mr. H. J. Dijckmeester die 817 stemmen er langde. Op deu heer J. Wolbers hadden zich 124 stemmen \ereeingd. -JNaar wij vernemen zullen de mi litaire positiën in het zuiden des lands, Neuzen, Willemstad enz. iu het volgend jaar, wat de( artillerie betreft, worden bezet door het 3de regemènt vesting artillerie. Op het kerkhof te Ginnekcn is men geruimen tijd bezig met het metselen der fondamenten voor het monument ter gedachteuis van de gesneuvelden op de Citadel te Antwer pen. De tijd der onthulling bleef tot heden onbekend thans echter ligt aldaar een steen met het opschrift: eOnthuld 30 November 1874 doorZ. M. Koning Willem III." Dit zal alzoo waarschijnlijk de aangewezen datum voor deze plechtigheid zijn. De heer A. J. van de Water is door den Commissaris des Konings benoemd tot zetter in de directe belastingen te Gorinchemin plaats van den heer N. C. Frohn, overleden. De gemeenteraad te AmstercJ^a heeft aan Burg. en Weth. machtiging verleend, om eene leening van 17 millioen gulden effec tief te sluiten h 47*/100 percent, op zoodanige wijze, als B. en W. zullen goedvinden. Deze leening zal eene premieleening zijn. Met 10 tegen 14 stemmen is do or den gemeenteraad te 's Hage aangenomen, dat het standbeeld voor 'lhorbecke op de //Plaats" aldaar zal worden opgericht. Voor de betrekking van secre- taris-rentmeester van den krnnpener waard heb ben zich circa 160 sollicitanten aangemeld. Tot lid van den gemeenteraad te Nieuwerkerk a/d IJsel is in plaats van den heer J. Sauerbierdie naar elders vertrokken is, gekozen de heer E. Hogendijk Az. Te IJselmoude is de heer A. Maaskant tot lid van den gemeenteraad gekozen. Zaterdag-ochtend ten 98/4 ure, arriveerden te Uou.la H. M. de Kouingin eu Z. K. H. Prins Frederik, teu ernde de we reldberoemde Uoudsche glazen en het museum van oudheden te bezichtigen. Aan het station werden de vorstelijke personen ontvangen door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, en bood de jongejuffrouw Viruly H. M. etu bouquet aan. Voor het station stond de schutterij-muziek geschaard. Bij de kerk werden de vorstelijke personen ontvangen dooi alle kerkelijke autoriteiten en door deu presi dent kerkvoogd verwelkomd; ook werd H. M. door de jongejuffrouw Hoogeaboom een bouqipg aangeboden. Ongeveer twee uren brachten de doorluchtige persoueu in het tempelgebouw door. Vooral trokken de cartons der glazen de aan dacht van H. M. en zij betreurde het, dat deze merkwaardige schetsonvan dezelfde grootte als de glazenmet op betere wijze konden worden ten toon gesteld. Hoogst voldaan verlieten de vorstelijke personen het bedehuis eu begaven zich naar het museum van oudheden, waar de man- uen-zangvereenigiug //Apollo" een paar liederen zong. Nadat de president der commissie de hooge gasten had toegesprokenwerden de voor naamste voorwerpen bezichtigd. Vooral de be ker van Jucoba van Beieren trok de aandacht van H. M. Daar nog nimmer een lid van het vorstelijk huis het nederige Berg-Ambacht bezocht had, wekte natuurlijk de verwachte komst van tl. M. onze geëerbiedigde koningin, en van den eerwaardigeu prins Frederik der .Nederlanden, op Zaterdag 12 Sept. aldaar eene ongekende geestdrift. Gebeel de gemeente prijkte met nationale vlaggen. Op het dorp waren 2 en op. het slot ééne eerepoort opgericht, alle keurig gedecoreerden prijkende met de natio nale, orauje- en Wuriembergacke vlaggen of wimpels. De lanen van het slot, waardoor het rijtuig van H. M. passeeren moest, waren met tailooze vluggen en wimpels, zoowel nationale als vreemde, versierd; de tuiu rondom het slot en het gebouw zelf, vooral de groole zaal, wa?. reu met sierlijke bloepien eu heesters getooid, waarvan den ontwerper, den heer Oktiuijzen, van Schoonhoven, alle eer toekomt. Zoo ook waren de décoratien binnenshuis, met tropeeën vlaggen, wimpels, wapenschilden, enz. aller keurigst. Zoowel uan het slot, als aan de wo- niugeu van deu burgemeester eu van den hoofd onderwijzer ontbraken de Wurteinbergsohe vlag gen of wimpels mei. Te circa nali' 2 uur iu deu namiddag kwam de Vorstelijke stoet aan den Viersprong aan. Hier werd hij opgewacht, le door deu burge meester, den heer F. J. Smits, die eene tref fende aanspraak tot de vorstelijke personen hield, waarop H. M. zeer vrieudelijk repliceerde; 2e door eei:e sierlijk uitgedoste eerewacht te paard, 72 man sterk, onder aauvoering der heeren Malhstcde en Fauel,die aau wêerszijden van het rijtuig van H. M. redeu; en 3e door het mu- z.ekcorps der Goudsche schutterij. Na de toe spraak des burgemeesters onderhield Z. K. H. prins Fredenk zich minzaam met de Berg-Am- bachtsche metalen-kruisridders, wien hij hartelijk de hand drukte. Daarna vervolgde de stoet zijnen weg tot aan de kerk der Ned. Ilflrv. Gemeente. Bij het uitstappen uit het rijtuig werd aan H. M. door de jongejuffrouw J. C. v. Roggen, nichtje des burgemeesters, een sierlijk bouquet aangeboden. Aan den iugang der kerk wacntte de hoofdon derwijzer de Vorstelijke personen op, die, ge volgd eu onder geleide van baron Vau Harden- broek van Berg-Ambacht, den burgemeester eu eenige kamerheeren eu staatsdames, de kerk in oogenschouw namen, en o. a. de wapenborden der ambaehtsheerlijke familie bezichtigden, waarbij H. M. zich in een' der beide fauteuils neêrzette. Iu de kerk bevonden zicb ook de gemeeute- raad, kerkeraad en kerkvoogden. Door de ker- kekamer verliet de stoet het kerkgebouw, waarop de tocht naar het slot werd voortgezet. Aldaar aangekomen werden de Vorstelijke personen door baron Van Hardenbroekden burgemeester en den beer Mablstede, bewoner van het slot, ge recipieerd, terwijl bet oudste zooutje vau laatst genoemden heer H. M. mede een bouquet aanbood. Na bezichtiging van het slot werd een dejeuner- dinatoire gebruikt, waaraan, behalve de vorste lijke personen, ook baron cu baronesse Van Har denbroek, liet Vorstelijk gevolg en dp heeren Smits en Mablstede deelnamen, wier echtge- nooteu daarna a<tn H. M. werden voorgesteld. Te circa 3 uren plaatste men zich weder iu de rijtuigen en verliet de stoet het slot om de terugreis te aanvaardeu, weder door de eere wacht enz. begeleid tot aan Tusscheulaueu, al waar H. M. en Z. K. H. eeu allerminzaamst alscheid namen van de heeren Smits en Mahl- stede, H. D. hooge tevredenheid betuigende over de zoo welwillende en vereereude ontvangst. Zoo eindigde het vorstelijk bezoek, eeuig in een plattelandsdorp. Eere zij dus toegebracht aan den baron Vau Hardenbroekdie bet plan tot het bezoek opperde en deed verwezenlijken; eere ook deu hCereu Smits en Mablstede, die zoo veel moeite eu ijver besteedden tot eene veree reude en lofwaardige ontvangst eu gunstigen af loop eere aan de eerewachtdie zoo ferm haren eervollen plicht vervulde; eere ook aau Berg- Ambachts ingezetenen, die door hunne houding toondeu het Vorstelijk bezoek op prijs te stel len, getuigen de tailooze jubelkreeteumet lui der stemme aangeheveu, zonder dat er eenige ongeregeldheid plaats vond. LI. Zu terdag zijn II. M. de Ko ningin en Z. K. II. Prins Frederik met ge volg door Stolwijk gepa.-sierd. Allerwege was de driekleur uitgestokeu en werden H. Li. M. M. met gejuich begroet. Bij de ontvangst der vorstelijke personen te Berg-Ambacht, had zich ook een deputatie vau oud strijders vereeuigd uit de omliggende gemeenten, welke door Z. K. H. Prins Frederik met onderscheiding wer den begroet. De eerste handdruk viel ten deel aan den oud-strijder A. Huisman, geboren te Stolwijk, thans wonende te Streefkerk, die op de Citadel van Autwerpen de eer had het eerste schot te losseneu, hoewel toevallig, ook het laatste schot van eeu der bastions liet vallen vóór de overgave. Zaterdag-middag werd ook Haast recht door 11. M. de Kouingin en ZK. H. Prins Frederik op hun terugreis vau Berg-Ambacht be zocht. Na de boerderij van deu heer Bisdom van Vliet bezichtigd te hebbeuvertoefde 11. M. eenigen tijd te diens huize. In het begin van het volgend jaar zal eeu mariue-torpedocorps worden opge richt bestaande uit mariniers en zeemililieos eu het bevel daarover worden opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee A. J. van Maiisvelt. Uit een dezer dagen ontvangen brief van een der officieren in Indië ontleenen wij de volgende zinsnede: #Of er eeu derde expeditie zal noodig zijn en of de taktiek en de politiek van deu gene raal van S.tieten zullen blijken goed te wezen, kan ik niet beslissen eu ik geloof dat niemand dat kan, ar werden ook van het begin af aan zeer ontwijfelachtige oordeelvellingen, dikwijls met vooroordeel, bond weg uitgesproken." Het Provinciaal Gerechtshof van Utrecht heeft Dinsdag den persoon van C. v. S., boerenknecht te IJselstein, beschuldigd van dief stal bij nacht in een bewoond huis met inklun- miug gepleegd, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. Naar men verneemt is door de heeren G. Belzer en A. Quakernaak, te Go rinchem, eene der stoombarge'svarende van Vreeswijk op Utrecht, aangekocht en zal deze weldra in de vaart gebracht worden tusschen Gorinchem en Vianen. Even als vroeger met de schroefstoomboot Zedenk zal er dan weder gelcgeuheid zijn tweemaal per dag van Gorin chem naar Vianen vice-versa te komen. Het voornemen bestaat om .in de kom der gemeente Lopik eeu nieuwe straat te doen aanleggen. Tegen 29 September e. k. zijn stemgeregtigde ingelanden opgeroepenom te besluiten, dat jaarlijks f 500 uit de water- schapskas zal worden verstrekt in het onderhoud van den weg, genaamd de Lopikache Voordijk, die alsdan voor rekening der gemeente zal wor den verbeterd en onderhouden. Volgens besluit van H.H. Gedep. Staten van Zuid-Holland, mag men te Giesen- Nieuwkerk met 1 Januari 1875 niet meer op het oude kerkhof begiaveu en moet men, als bet nieuwe kerkhof niet k.aar is, in eene naburige gemeente, zoo lang gaan begraven. Te Driel wil men zioh tot den gemeenteraad wendenmet het ve» m navolging van sommige gemeentende brood zetting weder in te voetenomdat de prijzen van het brood sinds lang veel te hoog staan in evenredigheid tot de dalende graanprijzen. Volgens een genomen beslissing zal dc rijdende postdienst tusschen Schoonho ven, Lopik, IJselstein en Utrecht v. v. eerlang door een voetbodendienst worden vervangen. Een dergelijke verandering hebben wij met groote bevreemding en leedwezen vernomen. Voor onze gemeente en voor alle tusschengolegen plaat sen is de rijdende postdienst, zoo als hij tot heden georgeniseerd is, van zeer groot en over wegend belang. Wij mogen vertrouwen, dat de betrokken autonteit, ingelicht van de vele bezwaren tegen de nieuwe regeling, van haar voornemen tot opheffing van den rijdenden post dienst wel zal willen afzien. Omtrent deze zaak schrijft men uit Lopik aan de N. R. C. Deze landstreek wordt bedreigd door eene verande ring in het brievenvervoer, die, als zij tot stand komt, groot ongerief zal teweegbrengen. Tot nu toe werden de brieven en dagbladen, uit het noorden en het mid den van ons land.bestemd voor IJselstein, Capelle, Lopik, Jaarsveld, Cabauw, Zevender, VVillige-Langerak en Schoonhoven, uitUtrecht 's morgens tijdig afgezonden met een post bode, die aangenomen heeft dat vervoer met een rijtuigje te verrichten. Dientengevolge kwamen de brieven in al deze gemeenten vroegtijdig genoeg aan, zoodat de bewoners nog gelegenheid nadden tot beant woording, daar de postbode 's namiddags te 3 uren uit Schoonhoven weder wegrijdt, en langs al de ge noemde gemeenten weder brievbn medevoert naar Utrecht, waar zij de3 avonds vóór 8 oren op het post kantoor aankomen: alzoo tijdig genoeg, om alle richtingen des lands verzonden te worden. Men verneemt nu, dat het voornemen bestaai, hier in met 1 October aanstaande eene verandering te bren gen, zoodat het vervoer der brieven en dagbladen met een rijtuigje afgeschaft en vervangen zal worden door 2 voetboden, die des morgens van Schoonhoven en van Utrecht zullen vertrekken, en elkander te Capelle ontmoeten, alwaar tij de brieven, voor de bewoners dezer streek bestemd, aan elkander ter verdere bezor ging zulleu overgeven. Het gevolg hieraan zal zijn, dat men bijna overal in deze gandsebe streek de brie ven en dagbladen veel later zal ontvangen dan tot dusver geschiedde, en dat voor het meerendoel aan de ingezetenen de gelegenheid geheel benomen zal zijn om dienzelfden dag de ontvangen brieven te beantwoorden. Het aantal brieven eu dagbladen, voor deze dicht bevolkte streek bestemd, is zeer belangrijkin vele ge vallen zal het voor voetboden vele bezwaren opleve ren, om die alle te vervoeren; zware pakketten, zooals registers van het kadaster, van den Burgerlijken Stand en vele andere, welke de Besturen der belangrijke ge meenten en waterschappen in deze streek dikwijls moe ten verzenden, zullen niet door die voetboden vervoerd kunnen worden. Het is wel bedroevend, dat men in dezen tijd, nu men er allerwege op uit is, in het brievenvervoer zoo veel mogelijk verbetering te brengen, zoodat het ver voer vermeerderd en de gelegenheid tot correspondee- ren ook uitgebreid wordt, in deze streek juist een maatregel wil gaan toepassen, welke het tegendeel ten gevolge zal hebben. Naar men verneemt, zijn zoo van Lopik als uit Jaarsveld, aau den Minister van Financiën bezwaarschriften ingezonden, om trent de voorgenomen opheffiug van den postdienst Utrecht-IJselstein-Schoonhoven 't geen thans door een betdelbode wordt verricht per rijtuig, zoude worden vervangen door twee voetboden. Bezuiniging kan dit niet opleverenmaar een groot getal klachten zal onvermijdelijk wezen. Men verdiept zich in gissingen omtrent de nood zakelijkheid der beoogde verandering tot ongerief van 't algemeen. Wij vernemen, dat Mevrouw E. Douwcs Dekker, bekend als Tme uit de werken van haar echtgenoot (Multatuli) dezer dagen na kortstondige ziekte is overleden. N. v. d. D. Iu den laatsten tijd vertoont zich ook in Den Helder een verontrustende ziekte onder de kraamvrouwen meestal met doodelijke gevolgeu. Verscheidene vrouwen zijn daaraan reeds bezweken, Te Gorinchem bestaat het voor nemen tot de oprichting eener afdeeling van het tooueelverboad. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 19 September. Aan de oproeping die tegen gisteren bij de Artill. lustr. Kooipagnie plaats had, heb ben 21 jongelingen voldaan. 1 werd geneeskun dig afgekeurd, 2 te klein bevonden eu afge wezenzoodat er 17 ia dienst gesteld werden. Deze opgekomen jongelingen zijn meest alle flinke knapen, waaronder vele van ruim 1.70 meter lang. Het aantal jongelingen is thans 153, waaron der 38 korporaals titulair. Woensdag passeerde alhier de 9e batterij van het Regiment Veldartillerie eu een peloton van het le Regiment Huzaren, respec tievelijk gecommandeerd door deu kapitein Egter van Wisjekerke en den leu luitenant van Moor- selbeide komende vau Bergen op Zoom waar zij aan de practische oefeningen van het garni zoen hadden deelgenomen. Genoemde troepen belmoren tot het garnizoen te 's Hage. Bij het vertrek van H. M. de Ko ningin en Z. K. 11. Prins Frederik uit du gemeente Berg-Ambacht, heeft onze stadgenoot, de heer H. A. Boeck, H. M. een woord van hulde ge bracht namens ï^jezetenen der gemeente Schoon hoven. H.M. was blijkbaar hiermede zeer inge nomen eu betuigde den heer Boeck daarvoor op minzame wijze haren dank. Als bijzonderheid kuuqen wij mededeele», dat op dit oogeublik in de infir merie alhier zich geen enkele zieke bevindt. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat op de Iandboaw-tentoonstelling te Dordrecht onze stadgenooten, de heeren J. Ok- huijzen Zoon en J. J. Driesen bekroond zijn. De heeren Okhuijzen behaalden den eersten prijs voor vijf stuks grootste peren van ééne soort, den derden prijs voor eene verzameling fijnste ta- felperenen den bestuursprijs voor stam-lantana's en stain-begonia's. De heer Driesen verkreeg den tweeden prijs voor Tiendhout. De vijf aftredende gemachtigden in het kiescollege der Herv. gemeente alhier, zijn bij de II. Dinsdag gehouden stemming, herkozen. 'tls maar gelukkig, dat alleen het spreekwoord vEind goed, al goed" bestaat, en dat //Eind slechtal slecht" nooit tot spreek- wooid gepromoveerd is. Anders zouden we liet wezenlijk tot ons leedwezen moeten toepassen op de tooneelvoorstelling der firma Stoete op II. Maandag-avoud. We zullen er niet veel van zeggen. Het stuk //de Inkwartiering" is te flauw, te nddr om er bij stil te staan. Een kermistuk was 't, zei men. Best, maar eeu kermisstuk behoeft nog niet plat, nog niet laf te zijn. En daarenboven kermisstukken zijn als kermispoffertjes. De boter en suiker maken ze eetbaar. Zoo moeten ook flinke décoratien en aardige costumes een kermisstuk smakelijk makenMaar als ook dat ontbreekt. W ie houdt er van? Het spijt ons, dat we zoo'n oordeel moeten vellen, nadat het gezelschap op werkelijk ver dienstelijke wijze do vorige avondeu gespeild heeft. We hopen de heeren Stoete Co. later nog wel een^ hier te zien, zij het dan ook •zonder een kermisstuk als Ue Inkwartiering." Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Notarissen Fortuijn Droogleever eu Kist te Gouda. Afloop der veiling op 17 Sept. 1874, in het logement de Zalm te Gouda. Drie Bouwmanswoningeu met Stallingen, Hooibergen en 53 hectaren, 63 aren, 30 cen tiaren Wei-, Hooi- en Bouwland in den Zuid- plaspolder te Zevenhuizen; koopster Mevrouw Adriana Justina Weruink, echtgenoot van den lieer J. F. C. Piince, voor f48200. Eenige perceelen Wei-, Hooi-en Bouwland, liggende als voren, grout 9 hectaren, 25 aren, 10 centiaren; kooper de heer C. J. Van dtr Kleiju te Gouda, voor f 5500. Een Winkelhuis op het dorp te Zevenhuizen; kooper Ane van Vliet aldaar, voor f 1700. Eene Bouwmanswoning met Stalling, Hooiberg en 11 hectaren, 42 aren, 56 centiaren Wei-en Hooiland, in het Weegje te Waddinxveen, voor f20690; kooper de heer J. Kortenoever te Gouda. Een perceel Hooiland, in de Wellepoort te Berkenwoude, groot 2 hectaren, 42 aren, 76 centiarenkooper G. Baijense aldaarvoor f 155Ö. En een perceel Hooiland, liggende als voren, groot 2 hectaren, 95 aren, 99 centiaren; kooper J. Den Boer te Waddinxvten, voor f 1850. LANDBOÜ W-BERICHTEN. Donderdag is te 12 uron door den voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer C. J. Van der Oudtrmeulen, van 's Hage, op het ter rein de Schuttersweide te Dordrecht, de 22e ten toonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw geopend. De volgende bekroningen hebben o. a. plaats gehad AKKERBOUW. Roode Wintertarwe: 3e pr. H. J. Van Eeten, Gorinchem. Henneple pr. C. Jongeneel Jz Oud-Alblaa. Suikerbeetwortels2e pr, H. KamAI- blaaserdau. TUINBOUW. Verzamel. Vruobten, waasende op ■tam, in den boomgaard of aan de schutting: le pr. M. Bisdom v. Vliet, Haastrecht. Verzameling fijnste Tafel peren (boomkweekers): 3e pr.J. Okhuijzen Zn., Schoonhoven. Vijf stuks grootste Peren van ééne soort: le. pr. J. Okhunzen Zn. Zes grootste en fraaiste trossen blauwe druiven, inde kaa geteeld: prijs v. h. bestuur, Jan Smit, Kinderdijk. De grootste Meloen: le pr. M. Bisdom v. Vliet, Haastrecht. Bloemkool: 2e pr. M. J. Van Laren, Waddinxveen. HOUTTEELT. Boetplantsoenle pr. J. De Loos Ta., Boakoop. Verzameling Hulsten: le pr. J. De Ldos Tz. Tiendhout: 2e pr. J. J. Driesen, Schoonho ven; 3e pr. L. De Waard, Lekkerkerk. BLOEMKWEEKERU. Coleus: le p. M. J. Van Laren, Waddinxveen. ZUIVELBEREIDING. Weiboter: 2e pr. A. Van Vliet, Berg-Ambacht. Drie stuks Zoeteraelksche (Goud sche) Kaas, in Mei of Juni 1874 gewrongen: elk niet lichter dan 5 kilogr le. pr. C. Dogterom, Stolwijk; 2e pr. M. Kroes, Woubrugge; 3e pr. A. Verweij, Lan- geruigeweide. Twee stuks Stolksche Kaas, gemaakt U 1873: le pr. A Van Vliet; 2e pr. C. Dogterom; 3e pr. P. Ciggaar, Sassenheim. Twee stuks Derbykaas, gemaakt in Mei of Juni 1874: le pr. A. Kroon Az., VVoabrugge; 3e pr. Wieringerwa&rder Maatsch. tot bereiding van kaas. Twee stnks machinaal bereide Kaas: 3e pr. Wieringerwaarder Mnatsch. tot bereiding van kaas. Kaassoorten, hiervoren niet gevraagd: le pr. Causoherkaa8, J. Verburg, Reeuwijk; 2e pr. P. Ciggaar; 3e. pr. D. J. Ciggaar. Prijzen van het Bestuur. Kaaakleursel, A. Ker- bert, rurmerend. Annatto, S. J. Visser, Uitgeest. An- natto, Gebrs. Wijkhuizen, Haarlem. Stam-Lantana's en Stam-Begonias, J. Okhuijzen Zn. Te Ouderkerk a/d IJsel hebben voortdurepd nog vele ziektegevallen onder de varken* plaats. Slerven doen er echter weinig aan, doordien de zieken meestal door opkoopeis worden weggevoerddie zelfs een commissionair hebben aangesteld om hen per telegraaf bericht te eenden, als er ziektegevallen voorkomen. De enkele doodendie er vallenworden door hen ook niet versmaadmaar medegenomen. Door den heer A. Kooijman te Noprdeloos is verleden week aan den slager L. van der Giessen te Giessen Nieuwkerk eene vette koe verkocht voor f 245. Dit is op zich zclveu niets ongewoons; inaar daar Kooijman in het voorjaar voor die koe f 145 gegeven en dus thans daaraan f 100 weigeld verdiend heeft is eene groote zeldzaamheid. Nauwelijks is het hennep pluk- ken afgeloopen, of men begint in de omstreken van Gorinchem met het rooien der beetwortels. Het hennep gewas is goed geweest en men heeft eene groote verwachting van zaad en lint. Jam mer is het, dat de zware zaa ling die nog te groen was om te plukken, verleden week door storm en wind veel aan zaad heeft vetleren en bijna geheel gebroken is. Ruim een hectoliter hoopt men nog van de honderd schoven te dorschen. In de vergadering der Po mol o- gische Yereeniging, Dinsdag te Boskoop gehou den, is door liet bestuur raededeeling gedaan dat de vruchtententoonstelling aldaar zal gehouden worden den 27sten en 28aten September en is door de vergadering besloten eene tentoon.-tel- ling van vruchtenmet planten en bloemen opgeluisterd, te houden te Rotterdam den 30sten September en den lsten October, en voorts die vruchten op te zenden naar Keuhn op de tentconstelling van het Verein fiir Gartencultur und Botanik, die aldaar zal gehouden worden den 4den eu 5den October. Indien de Vereeniging de gevraagde medewet- king der leden erlangt, zal deze tentoonstelling zeker een der rijkste zijn, die tot nog toe door baar gehouden is, daar er dit jaar overvloedig ooft voorhanden is. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS. Te Sluipwijk is toezegging van beroep gedaan aan Ds. M. A. van Booneu te Hel louw. Beroepeu te Oudewater Ds. J. E. Steenbakker Morilijon Loysen te Oud-Beierland. Ds. A. F. Simons te Kesteren heeft het beroep naar Oud-Alblas aangenomen. De heer A. Voorhoeve, cand., heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Ds. K. E. van Griethuijzen te Noordeloos is voornemens Zondag den 27 dezer des namiddags te half twee uren, zijn afscheid te prediken. Bevestiging en intrede van deu heer T. J. Ringeling, beroepen te Bleskensgraaf, op Zondag, 4 October e. k. Bevestiger Ds. F. P. L. C. Van Lingen te Zetten. Bevestiging en intrede van den heer J. C. Eijkman Jr. to Beuschop op Zon dag, 4 October e. k. Bevestiger Ds. J. C. Kijk man te Elburg. Nadat de heer A. Van de Water, pred. te Meerkerk, op den 1 Sept. jl. juist 2 jaren te dier plaatse was werkzaam geweest, heeft het college van Kerkvoogden en Notabelen met algemeene stemmen besloten, zijn tracte- meut met f 100 's jaars te verhoogen. In het laatst der volgende week zal in de llemoii-trautsche kerk te Gunda eene openbare samenkomst gehouden worden van de afdeeling //Gouda" der Nederl. Gustaaf-Adolf- Vereemging. Als sprekers zullen optreden de hb.: De, Laurillard uit Amsterdam en Ds. Graandijk uit Rotterdam. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Icrbregge (gem. Hillegersberg), is benoemd de heer G. Noordegraaf, thans hulponderwijzer te IJselmoude. Door den gemeenteraad van Nieu- werkerk a/d IJsel is besloten tot het bouwen van eene nieuwe gemeenteschool voor 250 leerlingen met onderwijzerswoning. De school zal uaar de eischen des tijds worden ingericht. nacht is bezweken. De bewoners van genoemden kelder hebben \o-ir eenigen tijd nog een kind ver loren dat uit angst voor het groot aantal ratten, dat zich daar vertoonde, ziek werd cn overleed. Op de Great-Eastern-baan tus schen Norwich en Great-Yarmouth (Engeland), heeft Donderdag 10 Sept. een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen lie pen iu volle vaart op hetzelfde spoor tegen elkan der aanmet 't gevolg dat de eene locomotii f over de andere heeuschoof, ener letterlijk een pyramide vau verbrijzelde rijtuigen gevormd werd. Twintig personen onder welke de beide machi nisten en stokers werden op de plek gedood en een zestigtal gekwetst. liet ongeluk was het gevolg eener vergissing van een iuspecteur. Tusschen Norwich en Brun- dull licht enkel spoor. De trein van Londen die des avonds oin 9.10 te Norwich moest zijn, kwam een kwartier te laat. De stationschef wilde dozen trein onmiddellijk verder zenden en intussclieu den sneltrein naar Londen te Brundall laten wachten. Doch de inspecteur Cooper seinde bij vergissing juist het tegenovergestelde, namelijk: vde lijn is vrij voorden sneltrein, vóór wij den 9,10 trein van Loudeij zenden." Juist was de Sneltrein wegtoen de heer Cooper de gedachte ^te binnen scboot //Ik heb een verkeerd telegram gezonden." In doodsangst snelt hij naar het tele graaf bureau, uitroepende: Telegrafeert dat meu den sneltrein laat wachten 1 Daarop viel hij als door een beroerte getroffen neder. Er werd naar Brundall getelegrafeerd, doch er kwam antwoord //de trein is weg", en nu wist meu iu beide sta tions, dat binnen enkele minuten twee sneltrei nen, met volle kracht tegen elkander zouden instoomen. Het was een donkere nacht en de treinen botsten op elkander eer de machinisten eenig gevaar bemerkt hadden. De wagens, die na genoeg ongedeerd waren geblevenstonden op een brug, die juist gerepareerd werd en dus geen leuning had. De passagiers, die uit de vensters der wagens kropenliepen dus een tweede gevaar. Een man geraakte over de brug en verdweeu in de rivier, waaruit hij nog ge red werd. Men gelooft, dat enkele in de rivier verdronken ziju. GEMENGDE BEBICHTEN. 12 dezer, had er op den koren molen te Grootammers een treurig ongeval plaats. Terwijl de molen in vollen gang was, wist het bijna driejarig zoontje van B. V. op den omgang te komenen werd zoodanig door een der wieken getroffen, dat het dood nederviel. In de meeste steden klagen de genen die het opzicht over de brandweer hebben daarover dat de slangen der brandspuiten door de ratten beschadigd worden. Nu bestaan daar wel middelen tegen maar die zijn even erg als de kwaal; de slangen worden daardoor harden by voorkomende gevallen moeielijk te beliaude- len. Te Gouda bestaat dit ongemak niet; de- geen die met het onderhoud der slangen belast is, bezit ten middel om de slangen tegen knaag dieren te beschermen zonder dat ze in lenigheid verliezen. Jammer is het dat de man er niet van wil hoeren zijn geheim bekend te maken. De prachtige Koningsleeuw in de diergaarde te Rotterdam sedert een paar weken ziek, is gister gestorven. Uit den tuin van het Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam zal heden namid dag te 4 aren de luchtreiziger Godard op stijgen. De ballon heet Le Météore en meet I2U0 kub. M. Dit is de 1093ste luchtreis van Godard, die dikwijls door zijue vrouw en zijn zoontje op zijn luchtreizen vergezeld wordt. Eenige heeren zullen thans de reis medemaken. Voor weiuige dagen is in een kel der, in de eerste Batavieradwarsstraat te Am sterdam, een halfjarig kind door een rat dermate iu het aangezicht gebetendat het den volgenden Hedeu Zaterdag 19 Sept. 1874. De begrooting voor N. Indie over 1876, door Minister Van de Putte in gereedheid gebracht, is door zijn opvolger, behoudens eenige uitzon deringen, overgenomen. Op de diensten 1867 tot 1873 zijn nog beschikbaar 29,/s miljoen van de 80, zijnde over het verschil reeds beschikt voor Indische en rijksmiddelen en tot amortisatie. De inkomsten over 1875 zijn geraamd op 1881/s miljoen, uitgaven 113, overschot of bij drage 1U1/^ miljoen. De verkoop van koffie hier te lande is geraamd op 750.000 picols, i 47 cent. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! De komst van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en van 't. K. H. Prins Frederik te Berg-Ambacht op Zaterdag j.l., heeft in die gemeente een algemeene geestdrift verwekt. Toch bleef ieder der ingezetenen op eerbiedigen afstand van het Vorstelgk rijtuig, en veroorloofde niemand zich eene onbehoorlijke gemeen zaamheid. Eén wanklank is er echter te betreuren en wèl, dat een heer en zijne dame, uit Schoonho ven, (naar men verneemt de heer v. d. K. L. en echtgenoote), zoo vrijpostig waren de handeu der Vorstelijke personen te grijpen en die te drukken, nadat eerst door denzelfden heer getracht was, zich toegang tot het Kerkgebouw te verschaffen, waarin niemand dan de gemeentelijke en kerkelijke autori teiten aanwezig mochten zijn, bij de intrede van H. M. Uit naam der Berg-Ambaobters verzoeken wij U beleefdelijk dit feit in Uw geëerd blad op te nemen, opdat niemand in den waan worde gebracht, als zoude een Berg-Ambachter zich aan bovengenoemde vrijpos tigheid schuldig gemaakt hebben. Met alle achting hebben wij de eer te zijn, Mijnheer de Redacteur! Eenige ingezetenen van Berg-Ambacht. Mijnheer de Redacteur! Terwnl de Couranten ons bijna eiken dag uit ver schillende plaatsen berichten leveren dat de vleeach- prijzen verminderd zijn, blijven de slagers te dezer ■tede steeds dezelfde hooge prijzen behouden. Schrijver dezes wil gaarne dat een handelaar eene behoorlijke winst geniet van zijne warenmaar acht het billijk dat bij verlaging der inkoopsprijzenhet publiek daar van ook voordeel geniet. Wanneer de prijzen van het vee stijgenzijn de slagers er spoedig genoeg bij den prijs van hun vleesch te verhoogen; maar bij vermindering der prijzen wordt dit door hen, helaas! meestal niet in aclit genomen. Zou hieraan niets te doen zijn!1 Met achting noem ik mij. Een Huisvader Mijnheer de Redacteur! Neem me niet kwalijk, maar weet n ook waar de Kamer van Koophandel zit9 De postwagendieust van Schoonhoven op Utrecht zal tot ongerief van velen gestaakt worden. Heeft de «Kamer" er al eens een hartig woordje over gesproken P lk vertrouw dat zij, die steeds zoo ijverig adhaesie-adressen inzendt, nu ook eens met een flink adres iu 't belang der ge meente voor den dag zal komen. De nagalm van net kermisbed klinkt mij nog in de ooren «Daar kan de Kamer wat aan doen, Ze is een Kamer van fesoen." Na groete: Schoonhoven, tt. 18 Sept. '74. X. Getrouwd: t JOHANNES PETRtS DE BIE en TEUN A PRUIJT. LEKKERKERK, 17 September 1874. (6084) Voorspoedig bevallen van een Zoon Vrouwe W. R. NEUMAN-df.1. Cam po geu. Camp. W1LL1GE-LANGERAK, 13 September. (6Q63) Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA MO LENAAR, m den ouderdoul van ruim twep en dertig en een halfjaar, mij nalateude een kind, te jong om het verlies te beseffen; diep betreurd door mijhare Brooders en Behuwdzuster». P. DAM8TEEGT. BERKENWOUDE, 15 September 1874. (6067) Voor de vele blijken van deelneming, onder vonden bij de ziekte en het overlijden mijner echtgenoote, betuig ik mijn hartelijken dank. J. J. GROENEVELDT. SCHOQNHOVEN, 19 September 1874. (6081) De Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, die hij heeft mogen ondervinden bij ge legenheid dat hij 25 j&rOXL bij den Heer D. BRUSSEN werkzaam is geweest. J. SCHOUTEN. SCHOONHOVEN, 17 September 1874. (6078) De PLAATSELIJKE SCHOOLCOMMISSIE noodigt Ouders en Voogden uit tot aan- molding van leerlingenwelke zij verlangen met 1 October ter school te zendenvoor uitgebreid en gewoon lager onderwijs, op Maandag den 28 Septemberdes namiddags van één tot twee uren, in het Gemeentehuis. C. J. F. VAN DEN BRAAK, Voorz. A. KUIJLENBUKG Pz„ Secret. SCHOONHOVEN, 19 September 1874. (6080) Met 1 November a. s. gevraagd: voorzien van goede getuigen. Adres, franco brieven, letters Z. Z., aan het Bureau dezer Courant. (6066) Mevrouw Wed. VanSCHERPENZEEL te Schoonhoven vraagt tegen 1 November eene Mevrouw TERWOGT te Simoushaven verlangt tegen 1°. November of later eene van de P. G. Brieven franco. (6069) Mevrouw NAHUIJS MERENS te Schoonhoven vraagt 1° November a. s. eene zindelijke genegen hu swerk te verngten. (6073) Gevraagd te Gorinohem, tegen Novem ber, eene als meid alleen, van goede getuigenis voorzien. Loon/60,buiten verval. Te bevragen, onder letter K., bij de Boekhandelaren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. (6071) Gevraagd ten spoedigste, te SoheVOningOn, jong kraams. Aanbiedingen per briefliefst in persoon bij de Boekhandelaren S. VV. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. (6084) UiaOLUU STANU. Ingeschreven van 11 tot 18 September 1874. Gebobev: Dina, ouders F. Schoenmaker en C. Greeve. Arie Willem, ouders J. de Lauge en A. V ervecn. Gerardus, ouders C. Pieper en M. VersluijB. OviaLKDiNG. van Hamersvela, oud ruim 60 ja ren, weduwe van C. Roeters. een ZWAETS HONDmet steile ooren en een hangende staart met krul, uit het Schaapherdersras. Wie dezelve terjgt brengt bij A. VERHOEK te LekkerkerE, zal goed beloond worden. (6076) Eeu gemeubileerd of ongemeubileerd bestaande in Kamer, Keuken en Zolder, op een der beste standen van deze stad. Adresmet franco brieven, letter O, Bureau dezer Courant. (6079) De Umiergeteekeude, dankbaar voor het ver trouwen en de gunst, bij gelegenheid der Ker mis ondervonden, verwittigt het geëerde publiek, dat hij nog voorloopig met zijne KRAAM zal staan m den Tuin van het Heeren-Loge ment Hij beveelt zich bij voortduring min. zaam aan en belooft eeno prompte en zindelijke bediening.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2