ONS GELOOF. JE ZALM." LEESBIBUOTEEEK; PER TELEGRAAF. WOLLEK PUKDEDEKKEN, BINNENLAND. ADVERTENTIËN. STOOMBOOT VREESWIJK. MAGAZIJN Boeck, Kooiman van Zessen. S.&W.N. VAN NOOTEN, EEN BOEK. VOOR DEZEN TIJD, A. F. MACKENSTEIN, to Bern (Zwitserland) vergaderd, beloven ▼ruchtbaar te ztillen zijn. Vastgesteld is o. a. reeds, dat het porto voor de geheele postunie zal bedragen: toor brieven van 15 gr. hoogstens 25 centimes en voor een gewicht van 50 gr. aan drukwerken of monsters hoogstens 7 centimes. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Utrecht, Mr. C.Q. Berger van Hengst, thans rechter in de arr.- rechtbank te Utrecht. Bij Kon. besluit is aan H. Van Zegwaard, op verzoek, met ingang van 1 Nov., eervol ontslag verleend als Notaris te Voorburg.' Het Staatsblad N°. 130 bevat de wet van 19 September 1874, houdende maat regelen tot het tegengaan van overmatigen ar beid en verwaarloozing van kinderen. Die wet luidt als volgt Art. 1. Het is verboden kinderen beneden twaalf jaren in dienst te nemen of in dienst te hebben. Art. 2. Het verbod van art. 1 is niet toe passelijk op huiselijke en persoonlijke diensten en op veldarbeid. Art. 3. Wegens overtreding van art. 1 zijn aansprakelijk de hoofden of bestuurders der on dernemingen, in of bij welke het kind in dienst is bevonden. Heeft de indienstneming plaats gehad buiten weten van de bij het vorig lid aansprakelijk ge stelden, en bewijzen deze, dat zij de overtre ding, onmiddellijk na daarvan kennis te hebben bekomen, hebben doen ophouden, dan wordt degeue aansprakelijk gesteld, die het kind in dienst heeft genomen. Art. 4. Overtreding van art. 1 wordt ge straft met geldboete van f 8 tot f 25 en gevan genisstraf van 1 tot 3 dagente zamen of af zonderlijk. Bij herhaling van overtreding binnen een jaar na eene vroegere veroordeeling wordt altijd ge vangenisstraf toegepast. Overgangsbepalingen. Art. 5. Het verbod van art. 1 dezer wf is gedurende het eerste jaar na haar in werking treden slechts van toepassing op kinderen bene den tien jaren en gedurende het daarop volgende jaar slechts op kinderen beueden elf jaren. Z. M. de Koning heeft 11. maan dag de vergaderingen der Staten-Generaal met eene troonrede geopend, die wij maandag-middag aan onze*abonné's binnen de stad en enkele daar buiten per bulletin hebben medegedeeld. Ineen bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandach Indië, dd. 19 dezer, wordt omtrent den actueelen staat van zaken in Atchin het navolgende bericht: In Groot-Atchin blijkt nog niet van toena- dering; wel in de onderhoorigheden. In End- ioeng is de Nederlandsche vlag gejieschen. Uit Penang wordt de onderwerping van Djolo be richt. De Eadjah van Patty zou Batavia be zoeken. Onze militaire positién in Groot-Atchin zijn versterkt en beveiligd door de bezetting van b ntings aan den rechter rivieroever, vanSoeriau en van den in een vroeger telegram bedoelden grafheuvel, zoomede door de oprichting van batte rijen op de ooster- en zuider face van den Kra ton. De gezondheidstoestand is stationair. Z.K.H. prins Alexander heeft het ▼oor HD. op den Kneuterdijk te 's Hage in gereedheid gebrachte hotel betrokken. Evenals voor alle vorstelijke verblijven, hebben ook voor deze prinselijke woning schildwachten postgevat. Z. M. heeft genoemden Prins zit ting en raadgevende stem verleend in den Raad van State. Ter vervanging van jhr. mr. H. J. Vau der Heim, thans Minister van Finan ciën, is tot lid der Provinciale Staten in het hoofdkieadiatrict 's Hage gekozen jhr. mr. J. F. Sohuurbecque Boeije, lid van den gemeenteraad aldaar. Er ziju nu zes Haagsche raadsleden, die leden der Prov. Staten van Zuid-Holland aijn. In het Hoofdkieadistriot Oud- Beierland ia tot lid der Prov. Staten van Zuid- Holland, iu plaats vau wijlen den heer A. Van Drie), gekozen de heer G. A. Van Driel, Burge meester te Puttershoek. De begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente Gorinchem voor 1875 bedraagt f 145623,77 7a. Die van 1871 bedroeg f 188726,59, terwijl in 1873 daarvoor f 1296ü7,28 was toegestaan. De heer van der Lee te Oudewa ter, heeft als lid van den Raad dier gemeente ontslag genomen. 6 Oct. zal de verkiezing van eeu nieuw lid plaats hebben, terwijl dan tevens in de plaats van den heer Putman, die mede zijn ontslag nam, een nieuw lid zal worden verkozen. Ter vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van het raadslid J. Dekker Rz., is tot lid van den raad der ge meente Hardmiveld benoemd de heer B. Lau- geveld. Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de spoorbrug over de Maas bij Rotterdam, waarvan de aanbesteding op 8 dezer heeft plaats gehad, is toegewezen aan de minste inschrijvers, zijnde de firma Gail Co. te Parijs, vertegenwoordigd door de firma W. Hoven &Zn. te Rotterdam, voor eene som van f 872.000. De heer J. Hemkes, 1. luit.-inge- nieur, is van Brielle naar Gouda verplaatst. Voor het kantongerecht te Heus- den is eeu lid der Commissie voor het Kronings feest gedagvaardtot betaling van zijn verschul digd aandeel in de kosten dier feestviering. Het indijken van een gedeelte van den Dollard, het eigendom der familie Kerk hoven, is ontworpen door en zal uitgevoerd wor den onder leiding van de hh. K. Breebaart, lid der Prov. Staten van Noordholland, wonende te Winkel, en L. J. De Borst Verdoorn, wonende te Ameide. Het werk zal in het aanstaande voor jaar worden aangevangen, en is reeds onders hands aanbesteed. De N. Gor. Cour. schrijft het volgende Een treurige aanblik levert tegenwoordig de Merwede voor deze stad (Gorinchem). Waar vroeger genoegzaam diepte was voor de zwaarst geladen schepen, gelijkt die plaats meer op een ondergeloopen heuvelachtig heideveld dan op een vaarwater. Vier stoombaggermachines zijn na het leggen van den strekdam in de nabij heid der stad gestationeerd, waarvan er tiraf zullen beproeven de haven voor verzanding ie behoeden. Gelukt zulks, dan komen wij mis schien in den vroegeren toastand terug, met opoffering van een enorm kapitaalgelukt zulks niet, waar veel kans voor bestaat, dan is onze haven zoo goed als gesloten en zijn die be steede gelden aldus nutteloos weggeworpen. Had men de zandplaat laten liggen waar de stroom haar had neergeworpen, waar ze goed lag en de scheepvaart geene hinderpalen in den weg steldedan waren groote sommen gelds bewaard en de haven dezer stad was voor schepen van allerlei diepgang steeds eene der beste gebleven voor toevlucht bij ijsgang en voor passage bij laag water op de Lek naar Utrecht en Amster dam. Men vraagt zich zeiven wel eens af, wat toch eigenlijk wel het doel van den waterstaat is met. het leggen van al die kribben en dam men in de rivier? Men zegt, dat het om daardoor de bedding der rivier te vernauwen, meer stroom eu bijgevolg meer diepgang te verkrijgen, en alzoo het van boven afkomende zand rechts en links tegen de oevers te drin gen. Maar wanneer dit resultaat verkregen is, waar zal dan bet zand, dat de Rijn gestadig in zijne stroombedding naar beneden voert, blijven? Men begrijpt het niet, doch wenscht van harte gaarne den ouden toestand terugal moesten, om dien te verkrijgen, alle kribben en dammen worden opgeruimd, die de fcgen- woordige toestand in het leven hebben geroepen. Aan de te Dordrecht op 11. Maan dag gehouden voormid lag-harddraverij namen 14 paarden deel; de prijs ad f 100 werd behaald door de Lietse en de premie ad f50 door de Goliath. De pikeur van deze beide paarden was A. De Koning. Aan de namiddag-harddraverij, voor paarden van zessen klaar, namen 16 paarden deel. Hier van behaalde de bruine merrie Viorno van den heer G. Barendiegt te Barendregt, bereden door den 9jarigeu Jan De Boer, de prijs van f 500. De bruiue rum Malle Jan vau den heer H. Van Haven te Amsterdam, bereden door Jan de Boer (vader), behaalde de premie van f 250, terwijlde blesmerrie de Snelle, van VV.C. Bulk te Leijmuiden, bereden door A. Bos, de tweede premie van f 100 verwierf. Op nieuw is in verschillende groo- tere eu kleinere gemeenten van ons vaderland de prijs van het puike ruudvleesch met 10 cent per kilo verminderd. Op de tentoonstelling vau het kon. zool. botanisch genootschap te 's Hage is o. a. toegekend een zilveren medaille aan den heer J. De Brum Hzn. te Gouderak, voor het grootste aantal behaalde 2e prijzen. Onderscheidene binnenlandsche bladen bevatten dezer dagen een kolossale ad vertentie, waarbij door een Engelscüe firma Garter, Klein Co. aandeeleu werden gepre senteerd in eene geldbelegging, wedrennen enz. Men moest er altijd bij winnen en kon er nooit bij verliezen. Naar aanleiding hiervan bevat de N. Arnh. Ct. het volgende: ▼Naar wij vernemen is door eenige heeren te Arnhem een brief gezonden aafc de heeren CarterKlein Co. te Glasgow, met verzoek om hen te noteeren voor een aauzienhjk bedrag aandelen iu de geldbelegging, wedrennen enz. De heeren hebben echter bet bedrag dier aan deeleu niet overgemaakt, als grond daarvoor aanvoerende, dat, daar zij toch altijd moesten winnen en den inleg terugkrijgen, overmaking als linaal overbodig moet worden beschouwd, en slechts een onuoodige moeite, tijdverlies en aan- teekeningskostcn veroorzaakt. Die heeren mee- nen, dat de zaak eenvoudiger is, indien de heeren Carter, Klein Co. hunne winst, na aftrek van de 5 pCt. provisie, overzenden; dan is de rekening op de eenvoudigste eu gemak kelijkste wijze geliquideerd. De juistheid dezer redeueering boven allen twijfel bevindende, haasten wij ons, onzen lezers die mede te deeleu eu aan te raden, dit voorbeeld te volgen, en aandeelen te nemen zonder geldverzending, het geen dit bijzouder voordeel aanbiedt, dat ie mand, zouder iets te bezitten, schatrijk kan worden." —De aanvoer van beetwortelen aan de Utrechtsche beetwortelsuikerfabriek heeft se dert een paar dagen een aanvang genomen; da gelijks komen er schepen met die wortelen aan. De oogst is keer bevredigendmen betaalt voor de 1000 kilo van f8 tot f 10. Den 28en Sep tember begon de winter-campagne met 300 werk lieden. U. D. De werkzaamheden in de suiker fabriek van de heeren Raveuswaay Co. te Gorinchem zullen Maandag 5 October een aan vang nemen. De beetwortel-suikerfabriek te Breda, die indertyd circa 4 tonnen gouds kostte en sedert geruimen tijd niet meer werkte, is thans door eender vroegere chefs, den heer J. F. Segers, voor de helft van dien prijs gekocht. Van Zaterdag op Zondag jl. is te Arkel ingekwartierd geweest eeu detachement van het 2e regement huzarenonder bevel van den Graaf Van Limburg Styrum. De communicatie tusschen Go rinchem en de Liuge-dorpen boven Leerdam tot Geldermalsendie gedurende eenigen tijd ge stremd is geweest, zal waarschijnlijk weer spoe dig hersteld ziju, want bij akte dd. IS Sept. 1874 is aan A. M. Belzer te Gorinchem hand lichting verleend voor h,et deelnemen in, eene vennootschap voor de exploitatie van een stoom- bootdienst tusschen Gorinchem eu Geldermalsen. In de eerste vergadering der volksvoordrachten te Noordeloos, op 11. Don derdag, is door den penningmeester, den heer Granajeaurekening eu verantwoording gedaan. Voorts is de heer C. J. A. Wijnaendts tot eerelid en levens tot president gekozen in plaats van den heer C. J. Van Beekum, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De overige bestuursleden zijn herkozen. Misschien zal het velen onbe kend zijn, dat van den Burgemeesier Van der Werft' nog een mannelijke afstammeling bestaat. Het is de heer N. J. Van den Worm, Bur gemeester van Schiermonnikoog, die van moe derszijde vau Leideus burgervader afstamt. Hij is door de Feestcommissie tot viering van het beleg en ontzet van Leiden uitgenoodigd tot bijwoning der op 3 October te houden feesten. De gouden gedenkpenning, indertijd aan den Burgemeester Van der Werft' uitgereikt en in het bezit van den heer Van den Worm, zal dan mede bij de audere voorwerpen tot het be leg betrekking hebbende worden tentoongesteld. Zekere Van der Werf te Kedi- chem is in bezit van twee zilveren gfedenkpen- uiugeu ter grootte van een rijksdaalder, geslagen ter herinnering aan het beleg van Leiden in 1574. De omstandigheid dat deze gedenkpen ningen in zijne familie steeds als reliquien be waard werden en steeds van vader op zoon overgingen, doet vermoeden dat deze Van der Werf ook nog tot de afstammelingen behoort van Leidens wakkeren Burgemeester Pieter A- driaansz. van der Werf. STADSNIEUWS. Sohoonhovon, 26 September. In de vergadering van den Ge meenteraad op 11. Dinsdag is mededeeling ge daan, dat door den heer J. J. Groeneveldt te gen 1° October e. k. eeu eervol ontslag is ge vraagd uit zijne betrekkiug als Burgemeester dezer gemeente. De gemeenterekening over 1873 is zonder eenige verandering goedgekeurd en vast gesteld. Zij bedraagt in outvangst f35008,685 en in uitgaaf f 28626,45®, en sluit dus met een batig saldo van f6877,18, waarvan voor den dienst 1874 reeds over f 5000 beschikt is. De gemeenteraad heeft besloten bij zijne Excell. den Minister van Financiën po gingen aan te wendenom den bestaanden post dienst van hier op Utrecht op den zelfden voet als tot heden te behouden. Naar men verneemt heeft ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zich bij eerbiedig adres gewend tot Z. E. den Minis ter van Financiën, omtrent den postdienst van Schoonhoven-Lopik-IJselstein-Utrecht v.v. Ook door de Nijverheidsvereeniging van Goud- en Zilversmeden is tot hetzelfde doel een adres aan Zijne Excell. den Minister van Fi nanciën gezonden. Tot ons genoegen verne men wjj, dat de rydenae postdienst tusschen Schoonhoven en Utrecht v. v. op denzelfden voet als tot heden zal blijven bestaan. De verordening op de heffing en invordering der schoolgelden op de scholen voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs is door den Raad gewijzigd en vastgesteld. De begrooting van hel algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1875 is vastgesteld in outvangst en uitgaaf op f 4694,16. De sub- sudie der gemeente bedraagt f 8400. Op Woensdag, 7 October e. k., zal alhier dqf jaarlijksche vrije paardenmarkt wordèn gehouden. Zondag-morgen werd de bij de Herv. gemeente beroepen predikaut, Ds. C. P. Van Tooren, in zijn dienstwerk bevestigd door zijnen ambtgenoot, Ds. C. J. Van Ketwich, pre dikant alhier, die tot tekst had gekozen Joh. 6 03fl. Des avonds hield Ds. Van Tooren zijne intree-rede naar 2 Cor. 5 20. Beide godsdienst oefeningen werden door eene groote schare be langstellenden bijgewoond. De bevestiging en iütrede van Ds. G. A. de Jong, beroepen predikant bij de Chr. Geref. Gemeente alhier, is bepaald op Zondag 4 October e. k. Afloop van Publieke Verkooptngen yan Onroerende Ooednren. Notaris Mr. Kist te Gouda. Veiling, op 21 Sept. 1874, te Gouda, van de Gebouwen met Tuin en Laan aan de Boe lekade te Gouda, in huur bij de sociëteit Ons Genoegenf 37.000. Niet verkocht. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de bestuursvergadering van het Waterschap #de Overwaard," 11. Woeusdag 23 dezer te Goudriaan gehouden, zijn de naam lijsten der stemgerechtigde ingelanden vastge steld. Daarna heeft de uitloting plaats gehad van 32 aandeelen f 500, in de geldleening ten laste vau het stoomgemaal Wisboom", pri mitief groot f 125000, doch thans na de her haalde uitlotingen nog f 72000. De uitgelote nommers zijn: 32, 113, 115, 227, 131 187 68, 189, 236, 120, 58, 234, 93, 148, 12, 85* 102, 169, 59, 39, 87, 71, 18, 119, 47, 178 57' 11, 149, 214, 16, 97. Op 3 October a.s., des voortnid- dags te 11 uren, zal te Gorinchem in den Doelen eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap rde Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe," ter behandeling der volgende onderwerpen: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van den nieuwbenoemden Hoogheemraad L. A. Van Haaften te Sliedrecht; beëediging en installatie van dat bestuurslid. 2. Benoeming van een lid voor de commissie voor geineene belangen. 3. Benoeming van twaalf Noodheemraden. Op Woensdag 30 Sept. e. k. zal in de gecombineerde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden met Hoofdingelanden van de Krimpenerwaardte Stol wij kersluis, de keuze eu benoemiug geschiecfen van een Secretaris- Rentmeester dier waard, ter vervanging van wijlen den heer J. Smits van der Goes. Op de voordragt zijn door Dijkgraaf en Hoogheem raden geplaatst: 1. de heer J. Post van der Burg, chef de bureau ter controle bij de Noord- Brabantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij te Gennep; en 2. de heer G. L. R. A. Bosch Evers, ten kantore van den eerstaanwezenden Iugenieur bij de Staats-spoorwegen te Rotterdam. LANDBOU W-BERICHTEN. Op de landbouwtentoonstelling te Dordrecht zijn ook de volgende prijzen toe gekend VEETEELT. Dekhengsten voor lichte tuig- en rij paarden, geboren in 1870 of vroeger, van vreemd of gekruist ras 2e pr. Vereeniging' tot verbetering van het paardenras, Gorouin. Jonge Paarden, geboren in 1871, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk ras le pr. J. Zwart, Ridderkerk. Jonge Paar den, geboren in 1872, van vreemd of gekruist ras onverschillig van welk geslacht: 3e pr. H. Kam.Al- blasserdam. Veulens van inlandsch rasgeb. in 1874 le pr. K. v. d. Vorm, West-lJselmonde. Twee béste en fraaiste melkgevende Koeien le pr. W. M. van HaaftenSliedrecht, 2e pr. A. Tromp Jr., Papendrecht. De beste drachtige Koe, soogenaamde vroegkalver, die in de maand October of November moet kalven2e pr. K. v. d. Vorm, West-IJselmonde. Twee Vaar zen,. die met gekalfd hebben, van inlandsch ras, ge boren in 1872; 2e pr. A. Smit, Nieuw-Lekkerland, 3e pr. Denzelfde. Twee Koispuiken, van inlandsch ras, geboren in 1873: le pr. VV. M. Van Haaften Sliedrecht. Het beste Stierkalf van inlandsch ras le pr. W. M. Van Haaften, Sliedrecht. Voor het Stierkalf, geboren in 1874, dat de meeste en beste kenmerken heeft van veel melkgevend rasle pr. F. Boer, Giesen-Nieuwkerk2e pr. H. Kam, Alblasser- dam. Voor het Kuiskalf, geboren in 1874, dat de meeste en beste kenmerken heeft van veel melkgevend ras: 3e pr. D. P. van Cappellen, Capelle a.d.IJsel pr. van het Best.: A. van Vliet, Berg-Ambacht. PLUIMGEDIERTE. Goudlakenscne Pelle pr. H. P. De Kat, Hardinxveld. Niet gevraagd bij 't programma. Prijzen van het bestuur een Schaap met 3 ooien, K. v. d. Vorm, West-IJselmonde; drieling - yaarzen, W. M. Van Haaften, Sliedrecht; bnen, P. BijdendijkAsperen. De 11. Donderdag 24 dezer te Gorinchem gehouden en eerst sedert enkele ja ren opgerichte paardenmarkt heeft veler ver wachting overtroffen. Van het logement van den heer M. De Gier tot voorbij het Gasthuis waa de lijn aan beide zijden vrij wel met vele goede en prachtige paarden bezet, zoodat het aantal veilig op 500 stuks kan geschat worden. De hapdel was levendig; hooge pijzen werden be steed en toch-—het uitzicht op de daags daarna te houden Brakelsche paardenmarkt was oorzaak dat het meereudeel onverkocht bleef. Voor vier en meerjarige paarden werd van f 700 tot f 860 voor eeu zelfs f 1026 besteed, terwijl VL - en 3 jarige van f300 tot 450 verkocht werden. Als eene by zonder beid kan hierbij nog vermeld worden dat een Franschinan in deu tijd van een uur aan één paard f325 verdiende. Te Schelluinen is Woensdag 11. publiek verpacht van de erven W. Dubbeldam: de rijs van zestien hectaren voor f9215 be halve de onkosten. Verleden jaar werd er meer voor de driejarige rijs besteed dan nu voor het vienarige kout. ^00r ^en bouwman C. DeLangen Dz. te Berg-Ambacht werden in de verloopen week twee aardappelpollen gerooid, waaraan zich 150 en 190 stuks aardappelen bevonden, te zamen vullende een kwartamand. *7" Dij W. Ooms te Gelkenes zijn Donderdag gerooid nieuwe aardappeleu van het tweede gewas. Zij zyn zeer goed van kwaliteit en van buitengewone grootte. keek- en schoolnieuws. *_Te Hardinxveld is beroepen Ds. H. J. P- Van der Linden te Hillegersberg. Ds. A. F. Mackenstein te Haast recht heeft voor het beroep naar Den Helder bedankt. Ds. R. O. C. Aitton te Stavemsse heeft het beroep naar Oostcrwijk bij Leerdam aangenomen. De gemeente Goudriaan gaat, zoo schrijft men ons, vooral op kerkelijk gebied vooruit. Bij de verhuring van zitplaatsen in de vo rige week brachten zij, die vroeger voor f 1,40 en f 1,50 pleegden verhuurd te worden, f5,75 en fö'op. Ook zijn iu de vorige week kerkvoog den door de gemeente zoodanig gesteund, dat binnen enkele weken het aartsvaderlijke kaars licht zal wijken voor nette en fraaie petroleum lampen. Bij besluit van den raad der ge meente Capelle a/d IJsel is de jaarwedde van den hoofdonderwijzer der tweede openbare school (in te gaan met 1 Januari 1875) verhoogd tot f1050 'sjaars. *-^.De gemeenteraad van Gouderak verhoogde in zijn laatstgehouden vergadering het salaris van den eersten hulponderwijzer van f 450 tot f 500. - Door den raad der gemeente Hardinxveld zijn in zijne laatste vergadering betrekkelijk het onderwijs de volgeude bepalin gen gemaaktDe schooltijden geregeld des morgens van 912 en des namiddags van 24 uren. Behalve de gewone vacautiën in de Kerst en Pinksterweekeene vacantie van 14 dagen in de maand Juli, en de gewone avondschool veranderd in eene herhalingsschool. 19 September werd te Gouda het vergelijkend examen gehouden voor de betrek kiug van hoofdonderwijzer aan de nieuw opge richte armenschool. 40 sollicitanten waren daartoe opgekomen; één hunner trok zich on der de werkzaamheden terug. Het examen werd afgenomen door den schoolopziener, den heer J. Broedelet, en de heeren M. H. Kluit man, G. B. Lalleman en H. W. Kramers. Heden, Zaterdag, wordt het voortgezet met een dertiental onderwijzers, die de hoogste aanteekeningen verkregen hebben. In alphabe- tische orde zijn het de heeren De Gast, van 's-Hage; Groeneveid, van Rotterdam; Hoen- kamp, van Utrecht; De Jong, van Haast recht; Missel, van Rotterdam; Posthumus, van Westmaas; Schep en Schneck, van Schie dam; Slavenburg, van Gouda; Verhage, van Rotterdam; Verheul, van Edam; Verhoog, van Nootdorp, eu Wolters, van Alblasserdam. GEMENGDE BEBICHTRN. In het huisgezin van A. T. te Al blasserdam heer8chte Diet altijd rust en vrede. In den avond van Zondag jl., toen de man reeds te bed lag, zag zijue huisvrouw eene bijl bij de bedstede staanen op de vraag waartoe die bijl moest dienen, antwoordde de man vdie is morgen voor jou." De vrouw nam daarop de bijl en bracht daarmede haren man twee zware wonden aan zijn hoofd toe. De vrouw werd den volgenden dag gevankelijk naar Gorinchem getransporteerd, waarop de justitie uit die plaats een gerechtelijk onderzoek in loco heeft inge steld. - De arbeider A. Muurman, te Go rinchem, heeft bij de laatste trekking op ,/ao lot de f 50.060 uit de staatsloterij getrokken. - Het bestuur der rederijkerska mer, als ook de leden van het burgerlijk arm bestuur te Gorinchemdie onderling loten had den genomen in de verloting te Dordrecht, van de Maatschappij vau Landbouw, hebben beiden een vet schaap getrokken. De heibaas bij de werken aan de Roobrug te Gouda, wien het ongeluk trof dat zijn hand verbrijzeld werd eu voor wiens leveu men lang beducht is geweest, is zooverre her steld dat hij het bed kan verlaten. —-Vrijdagavond is te Utrecht in het groot Rijks-hospitaal gebracht het lijk van eeu kanonnier, die 's namiddags door een schot, bij de oefening in het kamp bij Zeist, doode- lijk werd getroffen. Van verschillende zijden wordt gewaarschuwd tegen het gebruik van garnaleu. Bij den bouwman G. Slob, te Hoornaar, biedt een appelboom bet zeldzaam schouwspel aan van gelijktijdig met rijpe vruch ten en nieuwe bloesems beladen te zijn. Te Berkenwoude levert de jacht vry wat hazen op, doch de kooikers kunnen zich niet zoo in een goeden vangst verheugen. De Eendenkooien geven niet veel. Van 6 tot 8 Sept. heeft in het hotel Oosterwijk te GorincUem gelogeerd een persoon, zich noemende H. v. L., wonende te sGravenhage, student in de medicijnen, oud 26 jaren, fatsoenlijk gekleed, die, zich bij een horlogemaker aldaar uitgevende voor den zoon van den bekenden aannemer van openbare wer ken Jan Van Haaften te Sliedrecht, getracht heelt dezen één of meer remontoir-horloges afhandig te maken. Soortgelijke handeling zou reeds vroeger door hem bij den horlogemaker Snabel te Dordrecht aaugewend zijn. Bij den apotheker Ophorst aldaar deed hij zich voor als hulpapotheker, bood namens zijn voorgewenden patroon, den heer Olifier te 's üravenhage, een vaatje haring ten geschenke aan en vroeg te vens, daar hij op reis naai zijn zusters zijn reistaschje te Rotterdam achtergelaten hadf 10 ter leen. Hij bekwam echter geen geld en heeft in den namiddag van 8 Sept., met achterlating van twee vaatjes haring, heimelijk zijn logement te Gorinchem verlaten, waar hij ongeveer f 6 is schuldig gebleven. De commissaris van politie verzoekt opspo ring van den bovenbedoelden persoon. Zoo als wij in ons vorig nom- mer mededeelden is de luchtreiziger Godard II. Zaterdag-middag met zijn luchtballon Le Metéore te Amsterdam ten aauschouwe van duizenden menschen opgestegen. Twee heeren, de hh. Elias Hacke van Amsterdam en Eisen van Antwerpen, maakten de reis mede. Na een prachtige luchtreis die bijna vier uur geduurd heeft, over de Zuiderzee, zijn zij, zeer geluk kig nedergekomen te Blankenham bij Blokzijl. Toen de ballon de hoogte in ging, bleek het al dadelijk dat de reizigers of zeer spoedig moesten nederdalen óf de reis over de Zuider zee aanvaarden. Met algemeene stemmen werd tot het laatste besloten, en lang vóór het val len van den avond zweefden de reizigers boven de zee. De hoogte, die bereikt werdwas niet altijd dezelfde. Het hoogste punt was 3400 meten. Door den invloed van den dampkring op het gas, had de ballon voortdurend neiging tot dalen behouden, zoodat steeds ballast over boord moest worden geworpen, om het gevaar van in zee te vallen te ontwijken en op vol doende hoogte te kunnen blijven. Zoo dreef de ballon steeds in noordoostelijke richting in de duisternis voort. Van tijd tot tijd deed Godard een weinig dalen om het terrein te verkennen en zoo kwam hij èn door twee vuurtorens èn door de mindere beweging aan het einde der door hem uitge worpen rollen papier tot het besluit het was ongeveer acht uur dat land niet meer ver af kon zijn. Dicht bij Blankenham passeerden de reizigers verscheidene schepen, waarvan de opva renden, die den ballon op zoo korten afstand voor zich hadden, het verrassende schouwspel met belangstelling gadesloegen. Godard ver klaarde, dat uit een der schepen geweerschoten op zijn ballon werden gelost, en later is geble ken dat dit saluut-schoten met los kruit waren. Zoo zweefde de ballon vlak boven de zee tot op een weiland, waar het anker werd uit geworpen en de reizigers te midden van ver schrikte koeien uit het schuitje stegen. Dit is gemakkelijker verteld dan gedaan, want de ballon, die door de groote gasvermindering - de klep stond natuurlijk open zeer onhan delbaar werd, slingerde heen en weder en het schuitje bleef niet stil. Gelukkig geschiedde de ontscheping zonder letsel. Slechts weinig perso nen snelden toe. Zoodra de ballon ledig was, werd hij opgerold en ingepakt en naar Blokzijl vervoerd. Het was ongeveer elf uur, toen de reizigers, zier vermoeid, daar aankwamen. Te twee uren na midderuacht vertrokken zij van daar per rijtuig, de ballon en het overige ma terieel op eeu w agennaar Meppelwaar zij even na zonsopgang aankwamen. De heer Voort- huis, eigenaar van het hotel Bonte Koe te Meppeldeed alles om het hun zoo aangenaam mogelijk te maken. Zondag-morgen te negen uren spoordeu de reizigers van Meppel naar Am sterdam waar eenige belangstellenden hen aan het station opwachtten. Eergisteren (Donderdag) namid dag ongeveer 4'/a uur is te Amsterdam de heer Godard op nieuw met zijn ballonde Mé- téore, van het terrein bij het Paleis voor Volksvlijt opgestegen. Eene aanzienlijke me nigte, waaronder vele vreemdelingen, was om en op het terrein tegenwoordig. De heeren J. G. Verschuur en A. N. baron De Vos van Steenwijk maakten den tocht mede. De bal lon verdween in Oost-noordoostelijke richting. 't Schijnt dat de omstandigheden gunstiger wareu dan de eerste maal, althans de ballon is niet alleen de Zuiderzee overgetrokken, maar heeft over Drenthe en een gedeelte van Groningen gezweefd om eindelijk, in goeden toestand te Zuidbroek neder te komen. Dit bericht wordt bevestigd door het vol gende telegram, gisterenmorgen door Mevrofcw Godard ontvangen: ▼Een prachtige reis is door ons gemaakt. Ten vijf uur drie minuten zweefden wij over zee; ten zes ure twintig trokken wij over het eiland Urk en bereikten de noordelijke kusten van de Zuiderzee bij den vuurtoren van Re- maer(P) ten zes uur vijftig miuuteu. Onder de levendige toejuichingen van de personen, die in het veld waren bijeengekomen, trokken wij naar en door de provincie Groningen. Ten 9.20 zijn wij zeer gelukkig bij Zuidbroek nedergekomeu. Wij vvenschen onzeu bekwamen eu intelligenten loods door de lucht van harte geluk met dezen uitslag." De afstand van 157 kilometer hemelsbreedte is dus iu bijna 5 uren tijds afgelegd; de terug reis per spoorweg vordert 7 uren tijds. De Minister Heemskerk is Don derdagmorgen aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl hij op zijn torentje zat te werkenont dekte mendat eeu der balkenwaarop 's Mi nisters kamer rust, zoo vermolmd was, dat ieder oogeublik eene geheele inzakking stond te wachteu. Dat bracht natuurlijk in bet De partement vrij wat consternatie teweeg; de Mi nister ia terstond verhuisd en een groote ver schikking van de andere ambtenaren wasdaar- vau het gevolg. {Vad.) In een koffiehuis te Amsterdam vertelde een heer dat hij buitengewoon veel kon eten en scheen daarin eer te stellen. Een der aanwezigen, die dit verveelde, antwoordde hem dat zijn hond méér at. De eerste, door de ver gelijking niet gevleid, antwoordde dat hij wel wilde wedden dat dit het geval niet was. Dit ging aan. Er werd bepaald dat de verliezer den maaltijd en een zekere som daarenboven zou betalen; dat de sterketende man het eten zou opgevenmits zich bepalende bij zulke spij zen als menschen en honden beide eten; ook dat degeen als overwonnen zou beschouwd wor den die het eerst weigerde. De hond werd gehaald; er kwam soep, groente, viscli en ten laatste gebraden vleesch op tafel, waaraan beide kampioenen zich behoor lijk tegoed deden. Toen de man bijna genoeg had gegetenvroeg hij een roggebroodsneed zich een flink stuk af, dat hij droog at en bood den hond een gelijk stuk; maar deze snuffelde er een weinig aan en verwijderde zich zonder het aan te raken, zoodat de man over winnaar bleef. De stortregen bij het onweder in deu nacht tusschen Woensdag eu Donderdag jl. was hier en daar zoo hevig, dat onder anderen in den Bloemendaalschen polder bij Goada drie Rijnlandsche duim water is gevallen. Door de heeren Gebrs. Kamp huizen,'banketbakkers te Gouda, werd aan H. M. de Koningin, bij H.D. aankomst aan het Sta tion aldaar, op 12 Sept. jl., eenig gebak aange boden. In den loop dezer week ontving genoemde firma een vereerend schrijven van wege H. M. Als een bijzonderheid kan ge meld worden dat de drie notenboomenstaande op het terrein der bierbrouwerij vde Zalm" al hier, niet minder dan 4800 noten hebben op geleverd. Twee personen te Staphorst, vlak tegenover elkander wonende, leefden gedurig iu onmin, veroorzaakt door het overloopen van de schapen des eenen op den grond des anderen. Maandag in den vroegen morgen moeten er op nieuw onaangenaamheden tusschen beiden heb ben plaats gehad, die zóó hoog zijn geloopen, dat ae persoon van Egbert Van Laar, man en vader, door P. De Boer, insgelijks gehuwd, met een scherp werktuig aan de linkerzijde van 't hoofd zóódanig werd gewond, dat de tegen partij op den dijk is neergestort en na een hevig bloedverlies den dooa heeft gevonden. Naar men zegt, moet Van Laar met een zeis naar den moordenaar een uitval hebben gedaan ten gevolge waarvan deze, op lijfsbehoud be dacht, zich tot redding van zijn leven op ge noemde noodlottige wijze heeft verdedigd. De moordenaar is reeds gevat en geboeid naar Zwolle overgebracht. lieden Zaterdag, ten 3 ure, heeft de Mi nister van Finantiën de Staatsbegrooting iu de Tweeds Kamer aangeboden met eene finautiëele rede. Daaruit blijkt dat allo tekorten van vroe gere diensten gedekt en de diensten 1873 en 1874 ruime overschotten opleveren. De middelen over 1874 hebben opgebracht 5 millioen boven de raming. Niettegenstaande den jaarlijksclien spoorwegaanleg is de uitgifte van schatkistbiljetten onnoodig geweest. De begrooting 1875 is tien millioen hoogcr geraamd dan in 1874, wegens meerderen Spoor wegaanleg U/a millioen, voor Marine 2 millioen voor Oorlog 5 millioen, tot uitvoering der ves tingwet en andere vermeerderingen. De midde len zijn matig geraamd op 102s/s millioen, waaronder eene bijdrage ad 4 millioen uit In dische overschotten. Tot sluiting der begrootiug wordt machtiging gevraagd tot uitgifte zoo noodig van schatkist - billetten h 7*/a millioen, welke echter, daar er 41 nillioen in kas is, waarschijnlijk niet zullen benoodigd zijn. Met het oog op belangrijke uitgavenvervolg voor Spoor- en Waterwegen, droogmaking der Zuiderzee enz. blijft de regeering vooralsnog de bestaande belastingen handhaven. Bij vonnisten der arrondissements- rechtb. te Gorinchem, van 15 deier, zijn veroordeeld: J. A. v. D., schipper te Bergen-op-Zoom, wegens het als schipper, gedurende de uitoefening van zijn beroep, aan de beambten der polHie, op hun daartoe gedaan verzoek, niet vertoonen van een exemplaar van het reglement van politie voor de scheep- en vlotvaart op den Rijn, tot geldboete van f5, subs, één dag gevangenisstraf, c. e. H. v. D., schipper te Dordrecht, wegens betzelfde feit, tot dezelfde straf. A. v. R., te Vianen, wegens laster, tot geldboete van f 8, subs, één dag gevangenisstraf, o. e. T. v. d. T., Tz., oud 13 jaren, te Fapendreeht, we gens bet moedwillig toebrengen van een slag, gepleegd met oordeel des onderscheids, tot 3 dagen eenzame opsluiting, c.e. J. 8., werkman te Bleskensgraaf, wegens het moed willig toebrengen van een stoot, tot geldboete van f 3, subs, één dag gevangenisstraf, e. e. J. R., schipper te Sliedrecht, wegens diefstal van pruimen, met inklimming, op plaatsen die niet als bewoonde huizen worden aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, tot 3 dagen eenzame opsluiting, c. e. M. v. D., arbeider te Heukelum, diefstal van peren, tcA één dag eenzame opsluiting, c. e. B. v. L., arbeider te Leerdam, wegens feitelijkheid tegen een bedienend beambte in de waarneming zyaer bediening, tot 15 dagen eenzame opsluiting, e. e. D, Q, vissoher te Gorinchem, wegens het moed willig toebrengen van slagen, tot drie dagen eenzame opsluiting, c. e. BUmGKKLIJKE STAWD. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 18 tot 25 September 1874. GeborenMaria Geertruida, ouders G. Okhuijzen en A. de Korte. llendrikus Gijsbertus, ouders G. Mulder en II. G. W ennekes. Ondertrouwd i A. J. SCHOUTEN, te Ai.phrn a/d R., J. A. LUIJTEN. LEKKERKERK, 23 Sept. 1874. (6094) Getrouwd T. J. RINGELING, Beroepen Predt. te Bleskensgraaf en Hofwegen, en M. A. W. C. ou BOEUFF, die, ook namens hunne wederzijdsche betrek kingen hun hartelijken dank betuigen voor de vele en treffende bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk onderronden. LANGERAK b/z de LEKden 24en September 1874. (610S) Heden bevallen van een Meisje MARIA GERARDA SANTMAN - Grxup. GORINCHEM, 26 September 1874. (6110) Voor de vele bewijzen van deelneming, be toond bij het overlijden van onze geliefde Moeder en BehuwdmoederMevrouw We duwe H. GLAZENER, geb. A. C. Maasdijk, betuigen wij onzen hartelijken dank. M. W. ZWART. S. W. J. ZWART - Glazinm. SCHOONHOVEN, 26 Sept. 1874.1 (6095) Zoo de Heere wil en wij leven, hopen wij in de CHRIST. GER. GEM. alhier op Zondag 4 October in ons midden te hebben den WelEerw. Dominé G. A. DE JONG, om in Zijn Eerw. dienstwerk bevestigd te worden en zijn intrede te prediken als geroepen Leeraar. Namens Kerkeraad voornoemd. SCHOONHOVEN, 26 Sept. 1874. (6109) Te beginnen met 1 October e, k. zal de STOOMBOOT VREESWIJK des middags van Rotterdam vertrekken om 12,30 UUT- (6111) DE DIRECTIE. van KOEDEKKEIV en te DORDRECHT, Boomstraat, C, 160. (6088) O. SUJIJDEHS. Sclioonhovensche Bierbrouwerij Voor LBR8MOND omstreken hebben wij aangesteld den Heer Tn^\0 Logementhouder in DV/9 ..de 3 Snoeken", als Slijter onzer verschillende BIEREN, al waar zij voor denzelfden prijs verkrijgbaar zijn als aan de Brouwerij. (6089)* SCHOONHOVEN. 5 Cents het boekdeel per week. CATALOGUS op aanvrage gratis verkrijgbaar. Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven komt van de pers de eerste Aflevering van een werk, getiteld: DOOR Predikant te Haastrecht. Inhoud: 1. Het Godsbegrip. 2. Ons Christusbeeld. 3. De Wonderen. 4. De Hei lige Geest. 5. Onze Verzoeningsleer. 6. De Eeuwigheid. 7. De Kerk. 8. De Moderne en de Confessionele richting in betrekking tot eenige vragen van den dag. Compleet in 7 h 8|AfleveringenPrijs per Af levering 25 Cents. De inteekening staat by alle Boekhandelaren open en de eerste Aflevering ia alom ter inzage voorbanden.

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2