paardesmaekt BINNENLAND. nl/H w/. ADVERTENTIËN. STOOMBOOT SCHOONHOVEN van Rotterdam naar Ameide en terug naar Rotterdam. Uit de hand te koop: soo zwart: POPULIERENBOOMEN, AGENTEN OF BODEN, TE HUUR BOVEN VOORHUIS, DIENSTBODE KEUKENMEID, HEEREN-LOGEMENT. PILLEN HOLOWAY. namelijk de verkiezingsstrijd van een president. Generaal Grant moet in 1870 aftreden en zal zich op nieuw dus voor de derde maal candi- daat stellen. Dit schijnt echter vrij algemeen afkeuring te verwekken. Nu ook Amerika tot de postovereenkomst is toegetreden, zullen Engeland en Frankrijk, die nog altijd in gebreke bleven, spoedig volgen, en kan de totstandkoming zeker worden geacht. By Kon. besluit is aan den Luitenant-Generaal J. Van Swieten, met ingang van 1 October 1874, eervol ontslag verleend uit Zr. Ma. miiit. dienstonder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem opnieuw aan den Koning en aan den lande bewezen, en weder gesteld in het genot van het hem vroeger verleende pensioen. Bij de Dinsd ag in het kiesdis trict Tiel plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer zijn uitgebracht 2200 geldige stemmen. Ge kozen de heer Jhr. Mr. H. A. ridder van Rap- pard met 1288 stemmen. Op den heer Mr. H J. Dijckmeester waren 1022 stemmen uitgebracht. By de herstemming in het kies district Leeuwarden zijn 1009 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen de heer J. K. H. de Roo Van Alderwerelt met 1000 stemmen. De Prov. Staten van Zuid-Hol land zijn tegen 18 Oct. a. s. tot een buiten gewone vergadering bijeengeroepen voor de ver kiezing van een lid der Gedeputeerde Staten en van een lid der Eerste Kamer. -—Was in een vorige zitting van den emeenteraad te Gorinchetn een voorstel inge- omen van den beer B. Janse, tot het benoe men eener speciale raadscommissie tot onderzoek der mogelijkheid omtrent de intoering eener progressieve heffing van de plaatselijke directe belastiugen op de inkomsten bmnen die gemeen te, tot leden dier commissie werden gisteren, met den voorsteller, den heer B. Janse, benoemd de hoeren: Jhr. Merkes van Gendt, M. F. Boon- zajer, A. Blankers en A. H. Van Tien hoven. De raad der gemeente iJselmoude heeft benoemd tot wethouder den heet A. De Jong Wz. Tot zetters van 'Rijks belastin gen voor de Gemeente Oudewater zijn herbe noemd de heeren J. Putman en C. Kikkert, aldaar. Dqor de gemeenteraad te Gouda zijn benoemd: tot lid der plaatselijke school commissie de heer J. M. Noothoven van Goor; tot leden der openbare gezondheids-commissie de hh. mr. J. H. van Mierop, dr. P. de Wilde, dr. H. iJssel de Schepper, G. A. Oudtjk en G. Straver; tot leden der commissie van toe zicht over de Stadsmuziekschool de bh. P. Brons Middel en J. F. Lafeber; tot hulponderwijzer aan de Armenschool de heer J. Frederikse te Zwijndrecht. Donderdag had in het Scheve- ningsche Badhuis het diner plaats, door den Minister van Koloniën aan de opperbevelheb bers der land- en zeemacht bij de expeditiën tegen Atchiu (Van Swieten, Verapyck en Van Gogch) gegeven. Ruim 50x personen namen aau den feestmaaltijd deel. De Prins van Oranje en Prins Alexander waren er bij tegenwoordig, zoomede al de ministers, onderscheidene oud- miuisters, de Voorzitters der beide Kamerson derscheidene leden der Staten-Generaal van ver schillende richting, de Commissaris des Konings in Zuid-Holland, eemge leden van den Raad van State en andere booge colleges, de Secretaris- Generaal en de Raad-adviseur by het Departe ment van Koloniën. De muziek van het korps grenadiers en jagers liet zich bij afwisseling hooren en verhoogde de aangename stemming, waarin alle^ aanwezigen verkeerden. Generaal Van Swieten zat naast den Prins van Oranje, Generaal Verapyck naast Prins Alexander, Kom- mandant Van Gogch naast den Minister van Koloniën. Heden hebben de feesten te Lei den, ter htrdenking van liet ontzet van vóór 300 jaren plaats. Het leest wordt met gescliuts- salvo'fl en klokgelui, benevens met koraalmuziek op den toren van het Raadhuis aangekondigd. Te half acht wordt wde intocht der Zeeuwen" voorgesteld hun povere, maar in die dagen ge wichtige vloot vaart langs den Vliet, het Ra penburg, het Steenschuur, den Nieuwen Rijn en het Galgen water. Tegen twaalf ureu worden Z. M. de Koning, H. M. de Koningin, de Prinsen Alexander en Hendrik verwacht; de vorstelijke personen zullen zich na het défilé van den historischen optocht, welke zich omstreeks dien tijd in beweging stelt, naar de Pieteiskerk begeven, waar de Hoogleeraar Tiele mie feest rede houdt. De Koning vertrekt reeds te drie urenj Prins Hendrik zal aau het hestdiner deel nemen dat van wege de gemeente gegeven wordt, 's Avonds muziekuitvoeringen op du Beesten markt, Korenbeurs en Haven en algemeene illuminatie. Morgen, des middags, muziekuitvoering^ in Musis Sacrum; 'savonds tooneelvoorstelling in den schouwburg. De machinist-leerliug le klasse J. T. Fauel vau Berg-Ambacbt, aan boord van Zr. Ms. Bchcoefsloouwctup «het Log", heeft met goed gevolg examen algelegd Voor machiuist Be klasse. Aan het lokaal van het Provinci aal bestuur van Zuid-Holland had Maandag de aanbesteding plaats van: lo. het uitdiepen en verbreeden van een gedeelte van den Holland- schen IJsel, ten zuiden van de zoogeuaamde Galg onder de gemeenten Moordrecht en Gou derak. Eu 2o. het maken van een gebouwtje en verdere inrichtingen voor een zelfregistreerende peilschaal. Voor de eerste besteding waren* vijf, voor de tweede acht biljetten van inschrij ving ingekomen. Voor no. 1 was de minste inschrijver de heer H. de Gier, te Hekendorp, voor f 1444, en voor no. 2 de heer J. Kxalto, te Gorinchem, voor f 2587. Te Haastrecht werd op Zaterdag 11. door het bestuur van den polder Achter poort aanbesteedHet herbouwenmet inbe grip der levering van de benoodigde materialen, van den afgebranden wip-watermolen van dien polder. Na aanneming is dit werk gegund aan den beer P. Van der Leeden, te Berg-Ambacht voor f 6400. Woensdag had te Nieuwerkerk a/d IJsel de besteding plaats van bet bouwen eener school en onder wij zerswoning aan 'a-Gra- venweg aldaar; er waren tien biljetten ingeko men. Het laagst was ingeschreven door J? W. Ter Berg te Amsterdam voor f25.704. De kïesvereeniging //Vaderland en Oranje" te Oudewater heeft in btre öp Donderdag gehouden vergadering, als candidaten' gesteld voor de op den 6 dezer plaats hebbende verkiezing van twee leden voor den Gemeente raad aldaar, tengevolge het genomen entslag door de heeren J. Putman en G, Van da* Lee, de heeren D. Boer Azn. en F. J. ïdenburg. LI. Donderdag had te Rotterdam eene algemeene vergadering plaats van d» Ne- derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, onder voorzitterschap van den heer J. H. Krelage. Met algemeene stemmen werd tot Secretaris-penningmeester benoend de heer J. C. C. W. Van Nooten, Doctomndus m de Wis- en Natuurkunde te Haarlem. Woensdag is de tweede waaier deur aan de sluis asu den Arkelschen dain met goed gevolg aangehangen, zoodat genoemde sluis nu weer van een viertal nieuwe deuren voorzien is. De gasfabriek te Tiel is door de gemeente voor f 20.000 overgenomen, om voor hare rekening verder te worden geëxploiteerd. Door het Provinciaal gerechtshof vau Zuid-Holland zijn benoemd tot rechters- commissarissen voor den tijd van twee jaren ingaande 1 October a. s., in het arrondissement Rotterdam, mrs. A. A. Wcve en J. C. fi. baron Van Lijnden; Dordrecht mr. J. Dutry van Haeften; Gorinchem mr. J. C. J. Arneua. In de zitting van de arrondisae- ments-rechtbauk te Rotterdam van Dinsdag stond/6, a. terecht: Een lid van een hoogst fashionable familie uit den Haag, wiens vader een aanzienlijken post in den lande bekleed heeft, beschuldigd vau landlooperij. Hij zelf was zelfs een letterkun dige een man uitmuntende door verstanddoch wiens levenspad niet met rozen bezaaid wa£, misschien door zijn eigen gedrag of door dat van anderen. De officier van justitie vond het feit wettig bewezen, noemde den beklaagde een luiaard, die van de weldadigheid geleefd had toen hij onlangs in Gouda verbleef, wees er op dat alles door de familie b3proefd was om hem een betere levenswijs te doen inslaan, doch te vergeefshij vond het groote schande dat de bekl., een zoo hoogst fatsoenlijken naam voe rende, zich beroemd had tegenover zijn def tige familie op de liefdadigheid die hij in Gouda zijnde van de logementhoudster in de //Drie Kroouen" had ondervonden; hij moest zich scha men een stuk brood te eten dat hij niet ver diend had; ZEd. Gestr. eischte daarom dat de bekl. als een vagebond van de verachtelijkste soort zoude worden veroordeeld tot 8 "maanden gevangenisstraf eenzaam en opzending naar een bedelaarsgesticht. De bekl. antwoordde daarop met een taal den redenaar eigen, en verzocht dat de Rechtbank met rechtvaardigheid zijn oordeel mocht vellen, 6.C. De Tentoonstelling van Zaftn1- lundsche oudheden is thans voor goed gesloten. In het geheel is ze bezocht geworden door 24245 personen. De commissie heeft besloten het saldo aan te wenden tot het stichten van een Zaanlandsch Museum, te vestigen te Zaandam. Voor de levering van ligstroo, benoodigd voor de troepen in het garnizoen te Utrecht, vau den len November 1874 tot ul timo October 1875, was de minste inschrijver de heer A. Maasland voor 20,40 de 1000 kilogrammen. De Raad der gemeente Woerden heeft een verzoek van den Hervormden kerke- raad tot afschaffing van de kermis met alge- me me stemmen afgewezen. A—-* LI. Maandag heeft de stoom barge Gorinchem—Vlanen hare eerste reizen gedaan. Er is nog maar voorloopige concessie voor een beperkt aantal reizen verleendin afwachting van definitieve vergunning zal zij alleen 's Maandags dienst doen. Het is echter te ho pen dat *y zoo spoedig mogelyk dagelijks zal gaan varen, want de communicatie tusschen Gorinchem en Utrecht laat veel te wenschen om. Sedert ruim twee jaren, toen de Zede- rik opgehouden is te varen, is er slechts vier dagen in de week gelegenheid om per boot over Vianen naar Utrecht te komen; op an dere dagen en op gemelde vier dagen, na 's morgens 10 uur is men verplicht de reis naar Utrecht over Bommel of Rotterdam te doen. De Lingeboot heeft Maandag mede den dienst hervat. Zaterdag is te Leiden bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. J. Van Walsen!, geb. te Reeuwijk, met stellingen. Voor de arbeiders der Amater- damsche suikerfabriek, die door den brand van dat gebouw broodeloos zijn geworden, is ruim f 18000 bij de commissie ontvangen, waarvan f 4500 door tusscheukomst van eemge dagbla den. Onder de in den laatsten tijd ingekomen giften behooren f 200 vau Prins Frederik, f 2825 van assuradeuren en f 8000 van G. B. Z. De Neder 1 a ndsch e Vcreeniging tot beperking van openbare dronkenschap zal hare jaarlijkscbe algemeene vergadering houden op den 2Uen October a. s. in het gebouw der Maatschappij tot Nut vau 't Algeraeeu te Rot terdam. Na afloop der bestuursvergadering zal des avonds te 7 Uren de vergadering met cor respondenten en leden aanvangen, waarna te 8 uren eene openbare vergadering wordt gehou den, waartoe ieder vrijen toegang heeft. Een nader adres aan de regeering ter verkrijging van wettelijke bepalingen in verband met de missive van de Ministers van Justitie en Financiën, dd. 30 Juni en 3 Juli, zal aan de vergadering ter onderteekenuig worden aangeboden. Het is der politie te Oudewa ter mogen gelukken den dader, zekeren B. d. G., aldaar woonachtig, op te sporen van een in de vorige week in de Gemeente Papekop, ten nadeele van J. H., gepleegden diefstal van eene op het bleekveld liggende wasch. De goederen, welke deels reeds beleend waren en overigens in huis van den dader zijn geyonden zijn door haar in beslag genomen, om als overtuigingsstuk ken aan de bevoegde autoriteit te kunnen wor den opgezonden. Op de tentoonstelling der Porno- logische Vereemging, die Zondag en Maandag te Boskoop gehouden werd, kwamen voor 280 soorten van appelen en 143 soorten van peren. Onder de laatsten vindt men 4 soorten, die uit Japan ingevoerd zijn, namelijk de Mikado, de Daiinyo, Siboldii en Madame von Sieboldt. Zij onderscheiden z>ch van de Europeeache soor ten door een bijzonder regelmatigen vorm en lengte van den steel. Voor de tentoonstelling te Rotterdam zijn be halve de vruchten vele «choone planten bij het bestuur aangegeven. Na het ondervinden van vele bezwaren is het den gemeenteraad van Ouder kerk a/d IJsel gelukt, voor eene matige som, een terrein aan te koopen om in wijk A eene openbare school te stichten. Door armoede gedrongen komen verscheiden landverhuizers uit Overijsel naar Amerika in den laatsten tijd weder terug. Te Ouderkerk a/d IJsel is voor enkele weken het vleesoh vijl'cents per xf% K.G. afgeslagen en wordt nu verkocht de 5 H.G. voor 45 cents met en 50 cents zonder beenen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 3 October. Z. M. heeft met ingang van 1 Oct. 11. aan den heer J. J. Groeneveldt, op zijn verzoek, eervol outslag verleend als Burgemeester der gemeente Schoonhoven. Door den Commissaris des Ko nings in de prov. Zuid-Holland zijn als zetters van *8 Rijks directe belastingen in de gemeente Schoonhoven benoemd de heeren C. J. F. Van den Braak en C. Hóoghwinkel. Maandag-avond werd van wege een onbekende aan het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeeute eene som van f 40 ter hand gesteld, ten einde eene bijzondere uitdeeling aan de armen onder hunne administratie te doen. I)e gewone jaarlyksche paarden markt alhier zal op Woensdag 7 October plaats hebben. Gisteren is de verkoop van een partij garnalen, op voorstel van de Gezondheids commissie, door bet Hoofd van politie ver boden. Met het oog op de schadelijke gevol gen, welke het gebruik van garnalen elders na zich sleept, mag men de Uezondheids-cominis- sie erkentelijk zijn voor hare bemoeiing in deze zaak. Zondag 11. herdacht Dr. C. J. Van Ketwich, predikant alhier, zijne 25-jarige ambtsbediening in deze gemeente. Voor een buitengewoon talrijk gehoor trad de jubilaris des voormiddégs in het kerkgebouw op met eene rede naar aanleiding van Joh. IX 4. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem door de gemeente Uez. 91 3 toegezongen. Talrijk wa ren de blijken van belangstelling en vriendschap, welke Dr. Vau Ketwich dien dag ontving. Na mens een aantal gemeenteleden werd hem een sierlyk zilveren piète de milieu en twee met zilver gemonteerde ornementen aangeboden, waarbij een keurig in rood fluweel gebonden en met zilver versierd album gevoegd was, bevat tende de handteekeuingen der gevers. Ook vele andere leden der gemeente en ingezetenen in het algemeen gaven blyken van hunne deelne ming ïu dezen feestdag. Allen vereenigden zich in den wensoh dat Dr. Van Ketwioh nog lang tot nut en zegen der gemeente Schoonhoven moge werkzaam zijn. Afloop van Publieke Vorkoopingen yan Onroerende Goederen. Notaris W. J. Fortuijn Droogleever te Gouda. Verkoop van Huizen en Erven te Gouda, op 30 September 1874. Een Huis, Erf en Tuin, aan de Turfmarkt te Gouda, wijk H. No. 77 koopers de heeren J. C. Zeldënrijk en C. van Eeuwen te Gouda, voor f 6420. Een Huis en Erf, daarnevens, H. No. 76, kooper de heer W. Voorburg te Rotterdam, voor f 3160. Een lluis en Erf in een poort in de Voge lenzang te Gouda, wijk M. No. 48, koopster J. Weber, voor f280. WATER8CHAPS- EN POLDES-BERICHTEnT In de op Woensdag 11. te Stol- wijkersluis gehouden vereenigde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheem rade fi van de Krimpe- nerwaard, werd in plaats van wijlen den heer J. Smits Van der Goes tot secretaris-rentmeester van de Krimpenerwaard benoemd, met 15 stem men, de heer J. Post Yan den Burg, chef de bureau ter contröle bij de Noord-Brabantsch- Duitsche spoorwegmaatschappij te Gennep. Op den heer G. E. R. A. Bosch-Evers, 2e can- didaat der voordracht, waren 4 stemmen uit gebracht. landbouw-bkrichtejl Op de eerste der Berg-Ambacht- sche najaarsveemarkten, gisteren, Vrijdag, gehou den, werden aangevoerd 1 stier, 13 koeien en vaarzen, 70 pinken en kalveren en 2 bokken. Met flauwen handel waren de prijzen van de koeien en vaarzen van f 95 tot f 230 en van de pinken en kalveren van f25 tot f60. Woensdag 11. werd te Lekker- kerk weder de eerste jaarlyksche veemarkt ge houden. De aanvoer was redelijk, terwijl de prijzen nog al varieerden. Op de Maandag te Leerdam ge houden paardenmarkt waren ruim 600 paarden aan de lijn. De handel was levendig, vooral in beste paarden en veulens. Vele binnen- en buiteulandsche kooplieden bezochten de markt. Dat met de verkoopwaarde der landerijen ook de huurprijs stijgt, is in de horige week gebleken te Nieuw-Lekkerland, al waar bij de publ-eke verhuring eener bouwmans- woning en 10 bunders, meest wei- en hooiland, voor elk der 4 huurjaren, met inbegrip van kosten is besteed f 107 per bunder of f 60 meer dan in de laatst voorgaande jaren. Donderdag 11. heelt het Heem raadschap van het Kanaal van Steeneuhoek in den Doelen te Gorinchem verkocht het riet langs de boorden van het Kanaal van Steeneuhoek voor f142 aan L. v. Zessen| te Schelluinen, en aanbesteed voor 55 centen de meter aan Wm. Swets Jz. te Hardinxveld het aanbrengen van een rietbeslag met palen en latten langs de Kanaaldijken. LI. Zaterdag zijn te Leerdam 6,3081 H.A. bouw- en weilaud, gelegen op hoog-Uosterwijk, onder Leerdam, bij publieke veiliug ingezet voor f 14040. Het warme weder heeft het dor- schen vau den hennep in de Alblasserwaard niet weiuig vertraagd; thans is het echter overal ge daan. De opbrengst bedraagt gemiddeld 90 L. per vim of 100 schoven. Deze mindere op brengst aan zaad zal echter ruimschoots vergoed worden door de meerdere opbrengst aan schil de lange zware stengels geven eene goede ver wachting. Hier en daar wordt voor het zaad reeds f 7,50 per H.L. geboden. Als eene zeldzaamheid kan men melden dat in de verloopen week uit den Kpm- penerwaard hooi verzonden is naar Oosterbout in Noord-Brabant, en wel eeue scheepslading van 40000 halve K.G. Zaterdag jl. had te Rotterdam de afslag plaats der vierde veiling van drooggeval len gronden in den polder Prins Alexander, waarin ten verkoop werden aangeboden ruim 713 hec taren, die gezamenlijk opbrachten een bedrag van f 721,347,06, of gemiddeld f 1011.09 per heet. In drie vorige veilingen werden reeds verkocht ruim 1887 heet. tot een gezamenlijke opbrengst van f 1.502.149,77. Met nog eene vijfde veiling van roim 115 heet.in dit of in het begin van het volgende jaar te honden, zullen alle gronden, behoo- reude tot de droogmaking der Kleine plassen in Schieland, beoosten Rotterdam, zijn ver kocht. Door het buitengewoon groei zame weder in de verloopen maand September is er op de landerijen ouder Ooderkerk a/d IJsel veel gras en laat het zich aanzien, zoo er niet te veel regen valt, dat het vee lang in de weiden zal kunnen verblijven. Verleden week heeft de land bouwer Gr, Da Bruin te Schelluinen een veulen vau ongeveer een half jaar oud, moorkop, ver kocht voor f 26U. KERK- EN SCHOOL#IEÜW8 Wegens ongesteldheid kan de bevestiging van Ds. J. C. Eykman te Benschop op Zoudag 4 October geen doorgang hebben. Ds. G. J, De Hoest te IJselmonde is beroepen te Doesborgh. 'e Gie'e»-Nieuwkerk Ds. J. W. Margadant te Savenswaaij. y w. A. Terwogt te Simonslia- yen is beroepen tot predikant bij de Bemon- .trantsehe gemeente te Oude Wetering. Toezegging van beroep ontvan gen naar Oosterdijk door ds. P. Knuttel, pred. E.mgenburg. Beroepen te Zwartsluis Ds. W. Zegers te Gorinchem. Bedankt voor Oudenhoorn door Ds. J. van Loon, te Waarder. Bedankt voor Oudewater door Ds. J. E. Steenbakker Morilijon Loijsen te Oud-Beierland. |}9# Th. Hoog, beroepen te üoude- rak, nam Zondag 11. afscheid vau de gemeente Sluipwijk, met eene iede naar 2 Cor. VI 1. Ds. K. E. Van Griethuijsen nam 27 September van <Je gemeente Noordeloos af scheid met eete rede naar 2 Cor. 6:1. Na afloop werd hem de zegenbede uit psalm 134 3 toegezongen. Ds. A. F. Maokenstein, predikant te Haastrecht, ontvangt van verschillende zijden uit die gemeente blijken van ingenomenheid met zijn besluit om voor het beroep naar Den Helder te bedanken. De kerkeraad o. a. vereerde hem een prachtig zilveren pièce-de-milieuterwijl voorts de catechisanten eu ook vele vrienden hun leeraar als bewijs van hoogachting zilveren cadeaux aanboden. Door stemgerechtigden te Gou derak werden gisteren aldaar als notabelen her kozen de heeren Wiggert Van Dorp en Arie Kool Jz. en gekozen voor binnentijds aige- tredenen de heeren Wm. Van Dam en Arie Van der Viist. De nbodige verandering en het plaatsen van een orgel in de Nederl. Herv. Kerk te Lekkerkerk is thans zijne voltooiing genaderd en de Kerk voor de Godsdienstoefe ningen weder geschikt. Zij beeft inwendig een geheel ander eu beter aanzien verkregen,, terwijl net orgel, dat zich nabij het midden verheft, een sieraad der kerk mag genoemd worden. De leiding eu de bespeling op morgen (4 Oct.) is opgedragen aan den lieer H. G. Helleman van N ieuw-Lekkerlanden tot opluistering zullen de beide zangvereenigmgen de nHarmonie" en en het //Mauuenkoor" des namiddags het hare bijdragen. De aartsbisschop van Utrecht heeft Dr. I. Van Os benoemd tot Kapelaan te Arnhem. Op de voordracht voor onderwij zer aan de tweede armenschool te Gouda zijn geplaatst de hh. L. Posthumus, hoofdonder wijzer te Weatm&as; J. Verhoog, hoofdonderw. te Nooddorp; Uroeueveld, bulponderw. te Rot terdam; lloenkamp, hulpouderw. te Utrecht; •S. dé Jong Jz., hoofdonderw. te Haastrecht; P. C. Schrieck, hulponderw. te Gouda. De heer B. Begeer, hulponder wijzer te Krimpen a/d IJsel is benoemd tot hulponderwijzer te Utrecht op een tractemeut van f 000. Was in den aanvaug der vorige maand de Hoofdonderwijzer der 2de Openbare school voor gewoon lager Ouderwijs in Wyk A te Lekkerkerk met groote ïngenomeutieid ontvangen, ook de inwijding van het gebouw eu de installatie vau den heer IJ. Boers had op 1 Oct. feeste lijk plaats. Nadat de kinderen geplaatst wa ren, kwamen de Burgemeester, de Schoolopziener, schoolcommissie, leden van de raad en verdere geuoodigden en belangstellenden in het lokaal tnjeen. Daarop uarn de Burgemeester het woord, tot inwyding vau het lokaal' en tot inleiding van den heer Boers hetwelk, werd gevolgd door een toespraak van den Schoolopziener en be antwoord door den Hoofdonderwijzer IJ. Boers, waarmede deze plechtigheid was afgeloopen. De jaarwedde der hulponderwij zers te IJselmonde is van f 450 op f 500 ge bracht. GEMENGDE BEBICHTEN. Te "a-Gravenhage is gisteravond omstreeks half elf een zware brand uitgebars ten in een der nauwste en dichtst bevolkte wijken; en wel in een petroleum-verkoopplaats aan den hoek der Korte Hoogstraat en Jufvrouw- Ida-straat. De vlammen verspreidden zich met groote kracht en de belendende woningen liepen gevaar. Brandweer en politie waren ijverig in de weer. De laatste was met goed gevolg be zig vele vaten petroleum weg te voeren. De heer Godard zal met zijn ballon te Utrecht in den loop der volgende week uit den tuin van Tivoli opstijgen. Ook nit Rotterdam zal de heer Godard een lucht reis aanvaarden. Aan de Kraansluis bij het Oos terdok, te Amsterdam, hebben eergisteren-och- tend twee vrouwen, meteen gewonen puthaak een prachtigen snoek gevangen, naar gissing 10 k 18 halve kilogr. zwaar. De rederijkerskamer te Harme ien, opgericht onder de zinspreuk Van Zilver tot Goud", bij gelegenheid van 't zilveren kro ningsfeest, heeft van Z. M. den Koning toe stemming verkregen, deu naam te voeren van h Willem III." Te Argenteau, >op eenige mijlen afstand? van Maastrichtwas het kermis en te dier gelegenheid werden, evenals jaarlijks meer geschieddemuziekfeesten op de Maaa gegeven. Dan worden eenige schuiten aan elkander ver bonden; een losse vloer wordt daaroverheen ge legd en een leuning er omheen gemaakt. Die schuitjes worden scuitterend verlicht en leveren een tooverachtigen aanblik, terwijl zij een ge schikte gelegenheid geven voor vele personen om het feest bij te wonen. Dit jaar liep het feest echter zeer ongelukkig af. Toen men huiswaarts wilde keerenbrak een deel der houten vloer en van daar dat velen naar één kant drongende leuning brak en 20 personen in de Maas raakten. 10 lijken wer den de» anderen morgen opgevischt; 7 personen mist men nog. Donderdag-avond viel J. Soet te Gouda, knecht op een der sleepbooten der hee ren Van de Garde Co., waarschijnlijk door de duisternis misleid, toen hij, eenige goederen dra gende, aan boord wilde stappen, tusschen het vaartuig en den walin den IJsel, en verdronk jammerlijk. De overledene laat eene jonge vrouw en een kind na. Zaterdag werd in het kristallen paleis te Sydenham bij Londen eene katten-ten- toonstelling geopend, zij telt 400 katten. In een Amerikaansch blad stond onlangs onderstaande advertentie: Een jong man van 25 jaren, die een goede opvoeding heeft genoteneen beschaafd mensch is en een zeer gunstig uiterlijk bezit, wil er zich toe leenen om het geluk eener jonge en schoone vrouw te bevorderen. Te dien einde roept hij 100 jonge en schoone dames op, die ieder 1000 dollars als inleg zullen betalen. Zoodra het getal inschrijfsters voltallig zal zijn zal hij door het lot bepalen wie hem als echt genoot verkrijgtdie alsdan eigenares zal wezen van de aldus bijeengebrachte 100.000 dollars." Te Schiedam werd een kind van ongeveer drie jaren door een volgeladen mo len wagen verpletterd. Bij G. Rietveld, onder Berg- Ambacht, werd verleden week van 15 stronken 60 kop aardappelen gedolven. Als eene zeldzaamheid wordt ge meld, dat er in de vorige week bij den boom- kweeker Verkaden te Boskoop, twee peren ge plukt zijn, die te' zamen 0.94 kilogr. wegen. Naar men verneemt, heeft te Am- sterdam dezer dagen plotseling een sterfgeval plaats gehad, hetwelk, naar men met zekerheid meent te mogen aannemenmoet worden toe geschreven aau het gebruik vaa garnalenwelke een dag te voren waren gekookt. Andere personen, die insgelijks van die spijs hadden ge bruikt, zijn ernstig ongesteld. NAGEKOMEN BERICHTEN. Bij Kon. besluit is P. C. Swemer benoemd tot heemraad van het kanaal van Steenenhoek. De stoomboot van Deventer naar Rotterdam zit in de nabijheid van Zutfen aan den grond vast. Er worden pogingen aange wend om het vaartuig vlot te knjgeu, en de lading in lichters naar Rotterdam te vervoeren. BEfJRSBKRlCHTKlV. Nederl. Werk. Schold. Dito dito Dito dito Loten Rotterdam. Spanje. Buitenl. 1867/71. Dito Binnenl. J Portugal, Oblig. 1853^09. Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1810. Dito Cert. Hamburg 1820. 5e Serie. K 0e Serie Obligatieleen. 1862. v 1804 tl 1000. Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito /.ilver Jan.Juli. h Apr.Oct. and. 5%fl.500, 186( h <1. 100, 1804. marktberichte it; BohoouRoven, 30 September. Hennep, schil, f 22 u 23, hennepzaad f 9,20 it 10,00 per 50 kilogoeboter 68 it 70 ot., weiboter 54 a 56 ct. per half kilo; kaas f 22 4 28; vette varkens 25 a 27 ct., overloopers f 6 4 10; vette kalveren 85 a 90 ct. per kilo, nuchtere kalveren f 10 it 12; schapen f 23 36; lammeren f 20 a 22; appelen f 3,00 4 4,00, peeren f 5 k 6,50, aardappelen t 2,00 k 2,50, poters f 1,20 4 1,50 per hectoliter; eieren t 3,60 pér 100 stuks. Gouda, 1 Oct. Kaas. Aangevoerd 70 partijen; prijs: 1ste qual. f28431,00, 2de qual. f234 26,00. Goeboter t 1,55 4 1,64, wei- dito f 1,25 4 1,40 per kilo. Vachten wol f 1,30 4 1,40; vette varkens 26 4 29 ot., biggen voor Engeland 23 4 25 ct. per half kilo, ma gere dito f 6 4 14; graskalveren f 35 4 60. Botterdam, 28 en 29 Sept. Aangevoerd: 2 paarden, 1323 runderen270 vette of graskalveren, 13 nuchtere kalvereu, 1263 schapen of lammeren, 333 varkens, 139 biggen en 2 bokken of geiten. FnjzenRunderen lste qual. 82 ct., 2de qual. 62 ot.; kalveren lste qual. 90 ct., 2de qual. 70 ot.schapen 70 ct.; weivarkens 48 4 62 ct., voor Londen 46 tot 48 ct., alles per kilo. Boter: lste qual. f 70, 2de qual. f 67 en 3de qual. f63. Zeeuwsche eieren f 4,00, Overmaassobe f 4,00 4 4,25 per 100 atuks. Tarwe. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f9,25 4 10,00, extra puike f 10,25 410,50, nieuwe Flakkeesche en Uvermaaasohe f9,0049,75, dito mindere f8,004 8,75, jarige Zeeuwsche en Vlaamsche f 10,00 4 11,00, jarige Flakkeesche en Overmaassobe f 9,254 9,75. Rogge. Vlaamsche en Zeeuwsche f 7,80 4 8,50, OvermuasscbeFlakkeesche en Noord-Brabantscbe f 7,30 4 8,00. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassobe winter, f 7,30 4 7,60, dito mindere f 6,30 4 7,20, dito zomer 16,70 4 7,00, dito mindere f 6,00 4 6,60. Haver f 5,00 4 6,00, lange en lichtere f 3,25 4 4,75. Boekweit. Nienwe Noord-Brabantscbc f 220 4 225 per 2100 kilo. Paardebooncn. Vlaamsche en Zeeuwsche f 8,90 a 9,25, Overmaassobe f 8,50 4 9,00. Hennepzaad f 7?25 4 8,26. Gorkaohem, 28 September. De aanvoer van vee was zeer belangrijk en de handel bijzonder geanimeerd. Dikke kalf koeien f 200 4 300, kalfvaarzen f 135 4 200, hokkelings-ossen f 90 4 120, guiste vaarzen f 96 4 130, graskalveren f 30 4 60, nuchtere kalveren f 10 4 12. Vétte varkens 54 4 60 ot. per kilo. Boter 70 4 80 ct. do 5 ons. Eieren f 1,50 4 1,60 de 26 stuks. Dordreoht, 1 Oct. Tarwe. Puike jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 10,00 a 10,80mindere f 9,30 4 9,70, paike nieuwe dito f9 4 9,80, goede dito f 8,50 4 8,90, geringe en blauwe f 7,80 4 8,00, Zomer- tarwe f8,60 4 8,80. Rogge. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche f 7,80 4 8,60, Overmaassche t 7,40 4 8,20. Gierst, Winter nienwe Zeeuwsche en Vlaamsche zak maat f6,804 7,20, gestort f7,20 4 7,60. t 1860 2e leeu. 1807/09. r 1859. Dito Aand. 18G4 5°/0 Rs. 100. Dito 1800. Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. Dito Dito Dito Dito Dito Italië. Inschr. Griekenland. Obl. 1825. Turkije. Alg. Sch. 1805. Dito 1809 Egypte Oblig. 1808 N. Amerika Oblig. 1882. Dito if 1884. Dito f 1885. Brazilië Oblig. 1805 Dito t 1803 Mexico Oblig. 1851 Dito n 1804 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aandeel. Russ. Spoorw.' Jelez Dito Poti Tiflis 4 /"1000. Dito JelezOrel Dito Kursk - Charkow. Dito MoskouSmolensk. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Scoren 1807. 5 °/o- Dito Loten 1870. Illin. Centr. Spootw. Cert, Oblig. St. Paul en Pacific. 2e Sectie. Dito if fi 1809. Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Hong. Spoorweg Oblig. 1869. Erie-Spoorweg aand. Centraal-Pacific Louisiana Dito 1875. Aand. loting Madrid. Aand. Turkije met lot. Pc-f] 2 Oct. Ö0n/i« 8 4 3 92 l7b/« 3 12'/| 3 453/4 5 101 </8 5 5 80"/,, 5 SS"/» 5 101 V, 5 lol"/. 4 8 li1/, 3 717, f 283 5 637, 5 637, 5 5 667, t 595 ff 145 7, 5 617, 5 11'/, 5 fi 133 7, 7 817, 6 0 1 S I H 92s/4 3 65/8 242 V8 5 233 '/a 5 100 5 loo Vg 5 109 »/4 92»/4 3. 7 7 i*7/. 3 92 5 681/, 7 317. 6 81 3 117, 3 1 w7i BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE ÖCHOONHOVEN. Ingeschreven van 25 Sept. tot 2 Oct. 1874. GeborenHendrika Cornelia, ouders G. Lamorée en J. J. Van Pelt.Cornelia, ouders P. Koster en M. W. Den Hoed. Overleden M. Coerten, oud 60 jnren, echtgenoote van D. Brussen. Ondertrouwd P. J. van GEELEN A. A. KRUIJT. 8CHOONHOVEN, 2 October 1874. (6131) Heden overleed onze dierbare Vader en Behuwdvader, de Heer CORNELLS de JONGH, Cz., Senior, in den ouderdom van ruim 75 jaren. Uit aller naam, J. L. de JONGH. AMEIDE, 8 September 1874. (6130) Wegens buitenlandse/ie betrekkingen eerst nu TE AMEIDE. De DIRECTIE der maakt bekend, dat op Donderdag1 8 October 1874, ter gelegenheid van bovengenoemde markt te Ameide, de gewone dienst van SCHOONHO VEN op ROTTERDAM niet zal plaats hebben, maar de boot ten gerieve der Markt bezoekers zal varen als volgt: VERTREK van RotterdamDonderdag 8 Oc tober, 's morg. 4 uur. Van Krimpen 's morg. 5 uur. Van Lekkerkerk 's morg 5 uur 20 min. Van Schoonhoven 's moTgens 6 uür 30 min. VERTREK van Ameide terug naar Rotterdam 's namiddags 2 nur. Van Rotterdam naar Schoon/ween des avonds ongeveer 5 uur. Op alle Stations wordt zoo als gewoonlijk aan de Hoofden aangelegd. Het gewone tanef (enkele reis) van de Stoom- bootdienst op de Lek wordt gevolgd. (6137) staande en gewassen op den polder Bolgarij onder Vianen, in massa of in perceelen van 50 stuks. (6125) Te bevragen bij den Heer D* DE VOR C8- te Vianen, Schout der polders onder Vianen. GEVRAAGD in alle omliggende Steden en Dorpen voor eene reeds jaren gevestigde VEREENI- GINGtegen booge Premie en Provisie. Adres, met franco bneven of in persoon, bij H. LAMME, Hoofd-Agent. Oude Haven, Sohoonhoven. (6126) Een gemeubileerd of ongemeubileerd bestaande in Kamer, Keuken en Zolder, op een der beste standen van deze stad. Adresmet franco brievenLetter OBureau dezer Courant. (6138 Zondag j.l. overleed zacht en kalm, na een langdurig maar geduldig lijdentot diepe droef heid van mij en mijne kinderen, mijne innig geliefde Echtgenoote MARIA COEIiTEN, m den ouderdom van ruim 59 jaren, waarvan ik 41 jaren met haar in den echt mogt vereend zijn. Wat ik, mijne kinderen en aangehuwd-kind m haar verliezen, zullen zij beseffen, die haar van nabij hebben gekend. D. BRUSSEN en Kinderen. Bij deze brengen wij ook onzen oprechten en welgemeenden dank aan allen, zoowel betrek kingen als vriendenvoor de zoo menigvuldige blijken van belangstellingtijdens ziekte, sterven en teraardebestelling onzer dierbare overledene ondervonden. (6139) Na een smartelijk lijden ontsliep heden nacht, in den ouderdom van 39 jaren, mijne lieve, trouwe Vrouw TANN A JOH ANN A db LANGE. Mijne 7 jeugdige kinderen verliezen m haar eene immer zorgvolle moeder. P. PEEREBOOM, Gep. Majoor O, I. Leger. SCHOONHOVEN, 3 Oct. 1874. (6140) kennisgeving. Mejufvrouw VALK* Haven, vraagt I November eene flinke (6132) Mevrouw NAHUIJS - MERENS te Schoonhoven vraagt 1° November a. s. eene zindelijke genegen huiswerk te verrigten. (6133) ZALM-BIER per flesch 12 Ct. ff per 45 fl. f 4,00.' ff per 22 fl. 2,30. ff per 11 fl. 1,15. ARNHEMSCH BEIJERSCH p. flesch 20 Ct. ff ff per 10 fl. f 1,80. Flessoheil worden op rekening gesteld, doch worden tegen denzelfden prijs terug genomen. Schoonhoven. H. TER HEULER. (6141) HOLLO WAY'» PILLEN.Galaandoening. In dit land is niets algemeencr en zijn weinige ziekten el lendiger dan die soort, welke uit eene ongeregelde werking der lever voortkomen. Het gevoel van misselijkheid, hoofdpijn, lusteloosheid en gebrek aan eetlust, ziju dadelijk te herkennen als de kenteekenen van lever- aandoening, die alleen verligt kan worden door de werking van dit orgaan te regelen. Holloway's Pil len oefenen op de galafscheiding eenen gezonden in vloed uitbekend en gewaardeerd door geheel Groot- Brittannie en deszelfs koloniën. Deze Pillen genezen nadat ieder ander middel gefaald heeft. Jarenlange lijders aan galachtigheid, misselijke hoofdpijnen en leverkwalen hebben door deze Pillen een volkomene gezondheid eu goede spijsvertering herkregen, ttrwiji zij vroeger alle levensgenot hadden ontbeerd. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f 6,75, f 13,50, f 20,50, ujnop franco aanvrage 4 con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 335, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (6119) De bekende Keizer-lnkt van Joseph Seholz te Main?, is, be nevens andere soorten, voort durend verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. TL van NOOTEN ♦e Schoonhoven,

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2