DE JOOD. VASTE m IIET WINKEL- EN WOONHUIS, LOTEN Sr» MILAAN, «IfcSCllomiMlWLS, ~vT\kONrHGÏ\G. ROOK! ÖNRESTBffllTïiMT, ST. ÏTICOLAAS-EEEST. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. KEUKENMEID, KINDERMEID. BOVENHUIS. TE HUUR: TE KOOP: Een gebruikte TILBERIJ SCHEURKALENDERS ALMANAKKEN voor 1878, OPRUIMING/j C. SPINDLER. A. C. FIJN VAN DRAAT, Koek- en Banketbakker, SurprisesCartonnagesChocolaad- en Suikerwerken. westen voor een langeren tijd toe te staan, dan oorepronkelyk bepaald was. Hij de behandeling van dat voorstel vonden de afgevaardigden uit Posen gelegenheid de regeering eenige hatelijk heden "te zeggen en hunne Elzasser collega's te waaischuwen voor deze schijnbare welwillend heid der regeering. De rijkskanselier heeft weder twee voorstel len ingediend tot vervolging van personen, die zich aan beleediging van den Rijksdag hadden schuldig gemaakt. Een dier voorstellen is reeds verworpen, het andere is in banden eener com missie gesteld en wacht waarschijnlijk hetzelfde lot. De afgevaardigden uit Mecklenburg willen op nieuw een poging wagen, om den Rijksdag te doen beslissen, dat elke Duitsche staat eene door het volk gekozen vertegenwoordiging moet hebben, ten einde op die wijze in het bezit te komen eener constitutie, die tot nog toe door de groote grondbezitters daar te lande wordt tegengehouden. Het vermoeden dat de Spaansohe troepen nabij Irun aan de Carlisten slag zouden leveren heeft zich bevestigd. De laatsten werden uit alle positiën rondom die plaats verdreven en moesten naar Navarra terugwijken, waar zij door de regeeringstroepen onder generaal Lanza ver volgd werden. Toch schijnen ook ditmaal van ,die overwin ning weinig vruchten geplukt te zullen worden. Dé" opperbevelhebber Lazerna heeft toch zijne troepen weder doen inschepen, om de oorspron kelijke posities bij de Ebro weder te gian inde- men. De Carlisten zullen daarvan hoogst waar schijnlijk gebruik maken om hunne oude stel lingen weder op te zoeken en, is de gelegen heid gunstig, een nieuwen aauvai op irun te wagen. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Woerden Mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet, adv. te Oostkapplle. De uitslag der op den 17. dezer te ^Oudewater plaats gehad hebbende verkiezing \aö 2 leden van den Gemeenteraad is, dat, in de plaats van den lieer J. Putman, is gekozen de lieer C. A. Van Hlancumlmet 42 van de 74 geldig uitgetooclite stemmen j. terwijl voor de vacature Van der Lee eene herstemming moet plaats hebben tusschen de H.H. W. Vau Maarten, die 38 én G. Van der Lee, die 14 van de 76 geldige stemmen heeft verkregen. Daar echter de heer Van Blaricum gemeend heeft voor die benoeming te moeten bedanken zal op 1 Dec. e. k., tegelijk met gemelde her stemming, weder eene nieuwe vtrkiezjng plaats hebben. De heer H. Stam, te Nieuw Lek- kerland, wegens ongesteldheid*1 als lid van den raad bedanst hebbe/ide, is op den 18 dezer met 46 van de 67 uitgebrachte «temmen in diens plaats gekozen de heer baron Rom Kraijen- hotf, burgemeester dier gemeeate. Verder be kwamen bij- deze stemming de heeren A. De Jong 4, A. De Lange en J. Verhaar ieder 5 stemmen. ©-— De gemeenteraad van Brrg-Am- bacht heeft in zijne zitting van 13 Nov., in plaats van wijlen uen heer J„ bm.te Van der Goes tot wethouder benoem i den heer Jacob Voorsloijs, die deze benoeming beeft aangenomen. -Tot,leden vaii liet bestuur der centrale kiesvereemgiug in (iet hoofd-kiesdistrici Gorinchem, zijn 1.1. M aandag gekozen de beereu Mr. S. C. Van Appeltere te Gorinchem Benin k te Vreeswijk, 8. Van Beest te Spijk Lindeman te V tanen J hr. F. G. E. Merkes van Geudt te Gorinchem, J. M. C. Pompe te H'enkelum A. Van Tienhoven te Werkendam. Tot leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gorinchem zijn herkozen de H.H. A. F. Visser Var. IJ zendoorn H. A. Ravenswaay en Teunis Van Andel. Voorts zijn gekozen de H.H. Koenraad Van Andel en M. De Gier; terwijl er eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de HH. h. F. Santman en B. Post Blijkens een bij Ret Departe ment van Kololnën ontvangen telegram van dén Gouv.-Generaal van Nederlandsch ludie van deii iöden dezer, Mas door den kolonel Pel, tmli- 1au en civiel bevelhebber in Atchin, het na volgende per telegram (dd. 8 November) bericht: Den 7den zijn zeven versterkingen in de ■Kampongs Berouw en West Lembocü door onze troepen genomen. Drie punten werden bezet en hierdoor is thans de gtüeeie Pedirdijk in ou* bezit. Aan onze zijde sneuvelde een officiers- bediende, terwijl gewond werden: De overste Diepen broek (in linkerarm) en 17 militairen, waarouder 4 zwaar, benevens 2 dwangarbeiders. De vijand vluchtte, achterlatende ongeveer 4U dooden eu 3 gewonden; terwijl 20 Aicbmeezen bovendien sneuvelden bij hunne vlucht over de Atchin-nvier. Gezondheid dezelfde. Een later telegram op 14 dezer door kolonel Pel afgezonden meldt: De gezondheidstoestand was zeer ongunstig, er viel veel regen; den vongen dag had men een cholerageval gehad. Te kota Alamwaseeue batterij opgericht, die de rivier tot Longbatta beatnjkt. Gewond waren: luitenant Van den Brandeler (aan den recnterarm) en Jö minde ren, waarvan 4, ernstig; gesneuveld 1 militair en L koelie. De oorlogspartij had twee in vloedrijke hoofden afgezet, omdat zij weigerden vechten. Het volk wil niet me r vechten, nis liet niet door do hoeloebnlangs wordt aan gevoerd. Imam Loifgbatta wil Vechten tot het laatst. Z.M. de Koning zal legenwoordig- zijn bij de onthulling van liet Monument ter nagedachtenis van de op de Citadel van Antwer pen gesneuvelde officieren welke op 30 deter op het kerkhof te Ginneken zal plants hebben. Te Vreeswijk is tot lid van den gemeenteraad gekozen de lieer P. J. De Moree. Door den ontvanger der registra tie en domeinen te Dovdrecht werden 18 Nov. 11. publiek verpachtDe zegen-zaluivisscherij Op 'de Nieówe Merwede voor den tijd van 12 ach tereenvolgende jaren. Van de tien inschrijveis waren de hoogstede hh. A. Volker en D. Volkér te Sliedrecht en te Dordrecht, voor de som van f 24000 pef jaar. Bij de vorige verpachting was dezelfde visscherij voor f 700 pef jaar verpacht. Aan de pachters der" zalm vis- scherij //Klein Profijt", op de Oude Maas, is bij ministeriëele dispositie verlof .verleend tot het aanleggen eener nieuwe zalm visscherij op het Spui, nabij Spijkenisse. Aanvankelijk wordt dit verlof verleend voor den tijd van 2 jaren. By "arrest van 17 Nov. 11. is de persoon van J. De 11. van Jaarsveld door hét- prov. gerechtshof te Utrecht schuldig verklaard aan opzettelijke brandstichting in ^en gebouw en hij te .dier zake veroordeeld tot eeu tucht huisstraf van acht jaren. De arrond. re'chtbank te Utrecht veroordeelde eer-gisteren den persoon van W. Z. te Lopik, wegens liet toebrengen van slagen en stooteïi, tot eene gevangenisstraf van eene maand, bene veils eene gel J boete van f 8. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adverteutie der Maatschappij tot explotatie van Staats-spoorwegen en deeien de voorwaarden voor het vergelijkend examen naar de betrekking van Surnumerair bij die Maat schappij hierachter uitvoerig mede. De beer' J. L. Terneden te Kin-, derdijk heeft op verzoek van eenige eigenaren van tufsteengroeven en trasfabrikanten uit de omstreken van Andornacli eeue brochure in onze taal overgezet, waarin wordt gewaarschuwd le gen het gebruik van tras, welke uit Brohl af komstig'is. Deze brochure, getiteld «Itts over Dordtsche Tras'', bevat' velschillende gronden, waarop de in Nederland veel gebruikt wordende Brohlsche tras afkeuring verdient en opgave var onderscheidene maatschappijen en admi nistration in het Buitenland, die het gebruik van Bfohlsche tras hebben verboden. Gebrui kers van tras zullen wèl doi n van deze bro chure, in hun belang, kennis te nemen. De heer mr. S. J. Lagcrwey uit Woerden heelt met gqnstig gevolg examen af gelegd als candidaat-uotans. II et makeu van het jaagpad en de oevers langs den Ilollandscheu IJsel tusschen den Doorslag -onder Jutfaas en Knollemarshoek en do herstelling der bruggen, rolpalen .enz. aldaar, is aaugenomen door Sclnlte te IJsel- steiu, voor f 1297. Naar me if verneemt is de toren van'Leksmond wegens zijn slechten toestand atgekeurd, eu is dientengevolge het luiden der klok verboden. -Gok te Capelle a/d IJsel heeft liet gemeentebestuur een niet onbelangrijke ver betering aangebracht in Je straatverlichting door aan de drie uiteinden van de kom der gemeente lantaarns te plaatsen, die, gevoegd bij de reeds bestaande twee lantaarns, op liet dorp eeu goede verlichting geven. Bijna a(le kiudereij_ beneden 10 jaren, die vroeger in de .lijnbanen te Gouderak aan 't dr&aiwiel werkten, gaan tegenwoordig ge regeld school, terwijl de werktuigen, uie üen vervingen, uiimuutend vwldoeu. De mazelen vertoonen zich te Berg-Ambacht epidemisch. —.Dinsdag is door de Kamer van Koophandel eu Fabrieken te Gorinchem aan Z. M. den Koning eeu adres verzouden, waarin het verzoek is vervat dat Gorinchem aan het alge meen spoorwegnet zal worden aangesloten. Na Z. M. gewezen te hebben op den uitgebreiden handel, die hier wordt gedreven neemt zij de vrijheid Z. M. te verzoeken tot indiening van eeu wetsontwerp, waarbij de aanleg van staats wege eener spoorwegiijn DorJreclii-Gorinchem- Kuileuburg wordt anuoevolen. Van V lanen werd Maandag 11. ge boeid naar Gorinchem overgebracht en ter beschik king van den Officier van Justitie aldaar gesteld M. De B., een arbeider verdacht van ui den nacht tusschen 12 eu.iö October jl. op de steenfabriek de Middel waard ouder Viauen, eeu dielstal met inbraak te hebbeu gepleegd. «De N ederlandsche Werkman", ondèr redactie van W. Keinkuigh/ is de titel van een nieuw tijschrift voor 't volk, dat de firma J. B. Woliers te Groningen zich voorstelt uit te geveu, en waarvan de ie en 2e aflevering ons worden toegtzouden. Naar liet plan der redactie zal dit maaad.olad voor Weinige centen, eene eenvoud ge aantrekkelijke lectuur vóór den werkman verscuatfen. De verschenen bladen be vatten verschillende stukjes, waaronder eeu kort levensuelficut van den verdienstelijken industrieel, den heer H. J. Van Hoek te Enschedé. Wij bevelen de kennismaking met het nieuwe tijdschrift, dat zich.ook door een keurig uiterlijk onderscheidt, in onzen kriug met aandrang aaa. De schooljeugd te Gouda zal aanstaande Sint NVolaas door het se bond op eene wijze worden onthaald, die, zoo niet voorbedde!1 «os, dan toch zeer zeldzaam is. Een gezelschap jonge lieden, leerlingen der Hoogere Burgerschool en der Latijnsche school zal den 3 December eene voorst- Hing geven. Het beJrag der entries zal in de kas van de afdeeling van het schoolverbond worden gestort, ooi tot genoegen der on- en minvermogende schooljeugd te worden besteed. Den 6eu daaraan volgende zal hetieltde gezelschap-een tweede vooratelling geveu, uitsluitend voor arme school gaande kinderen en weezen, en zal een gedeelte van de opbrengst der eerste voorstelling gebezigd worden om de kinderen gedurende de pauze te onthalen. Lang heeft men te Gouda de slagers bedreigd uietde oprichting van eene coöpe ratieve vleeschhouwerij, en slagers en de meeste verbruikers van vleesch duciiten dat liet bij be dreigingen zou blijven, maar liet blijkt dat men zich vergist heeft. Er is eindelijk eeu proef genomen, die gunstig schijnt uitgevallen te zijn; nu zullen de slagers wél moeten afslaan, ol zij zullen hun klhuieu verliezen. Het nut van de proef ligt echter meer irt® -•liet brood dan in het vleescu, want dé bakkers schijnen bang te zijn geworden, dat men ook ten hunueh opzichte maatregelen zou uemen. Zij hebbeu het .brood afgeslagen eu nooit was dat zoo wichtig als thans. De Raad der Gemeente Oudewa ter heeft gunstig beschikt op het adres van de gezamenlijke broodbakkers aldaar tol opheffing van de broodzetting, door, met ingang van 1 Jatiuari a. s., de verordening, regelende de hoe danigheid en het gewicht van het tarwe- en roggebrood en het werk der broodzetting in die Gemeente, in te trekken. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Notaris Mr. Kist te Gouda. Verkoóping te Gouda op 16 Nov, 1874. r Perc. No. 1. Een Boomgaard échter den Fluwelen-Singel te Gouda, gfoot 27 Ares, 33 Centiaresverhuurd geweest voor f 50 per jaar. Verkocht voor f1730. Perc. No. 2 en 3. Twee Woonhnisjcs met Bleekveldjes-, aan de Lazarnssteeg te Gonda verhuurd bij dè week voor 75 cenls elk. Ver kocht te zamen voor f 1125. Perc. No. 4. Een Woonlmisje gelegen als 'voren en verhuurd als voren. Verkocht voor f510. •Perc. No. 5. Ken Winkelhuis aan den Lan gen Groenendaal te Gou la vroeger in gebruik bij de Ambauhlssiand-Vereenig.ng to Gouda. Op gehouden op f 1700. Perc. No. 6. Een nieuw Woon- of Pakhuis, en een gang achter het vorige. Verkocht voor f670. Notaris C. A. Vau Blaricum te Oudewater. Verkooping te Oudewater op 9 November 1874. No. 1. Een Winkelhuis met Erf te Oude vater, aan de oostzijde der Leeuweringerstraatgenum merd 21. Opgehouden voor f 1060. No. 2. Eeu Winkelhuis met Erf te Oude water, aan de noordzijde der Marktstraat, genummerd 471. Gekocht door deuJ heer H. Lmne.bank te Uudewater voor 1 596. Notaris G. J. Spruyi te Ouderkerk a/d IJsel. Verkooping op 9 Nov. 1874 van eene partij Wei- en tlooilaud te zamen groot 8 bunders, 20 roeden, 91 ellen, gelegen te Lekkerkerk in' de polders den Hoek en Schuagt. Kooper de heer O. Kersbergen, Directeur eener zalm vis scherij aldaa^, voor f5175. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 21 November. Maandag 1.1. werd aan het ge bouw van het Provinciaal bestuur in Zuid-Hol land te '8 Hage aanbesteed: het maken van teen gebouwtje voor' de zelfregistreerende peilschaal te Schoonhoven behoorende tot de werken op de rivier de Lek in de provincie Zuid-Holland. Voor deze waren zes biljetten van inscbryvuig ingekomen. Het minst was mgesohreven door den beer A. Van der Straaten, te Berg-Am bocht, voor 'f 4786. Dit gebouwtje voor een zelfregistreerende peil schaal zal worden gebouwd aau den waltus schen de bierbrouwerij en de sluis. in het begin dezer week is al hier aangekomen de heer K. F. VV. Rooseboom, ingenieur van den wateistaatdie zich eenigeu tijd te dezer stede zal ophouden tot het ver richten van opmetingen van de rivier de Lek eu hare oevers. Op Donderdag a. s. zal eene ver kiezing van vier leden voor de Kamer van Koop handel eu Fabrieken plaats hebben. Aan de beurt van periodieke aftreding zijn de heereu A. J. Van der Kop, J. J. Lazonder, N. J. H. Van üetderen en C. Van Willenswaard CLz. Dinsdag-avond gaf het gezel schap Apollo" (jftdeeliug muziek) eene buiten gewone vergadering voor de contribueerende leden .en dames. Het programma bestond uit een tien tal nummers, waarva.i dé helft door den Directeur, den heer G. H. Westbroek, voor dit gezelschap was gearrangeerd. Ook daaruit bleek de belang- looze ijver, waarmede de heer Westbroek, wiens verdieusteu cok op muzikaal gebied bekend zijn, zich aau de leidiug van deze vereeniging wijdt. Aau de aanwezigen werd een aangename avond verschaft, die door een bal werd besloten. -Het iso'nzen stadgenooten J ohan- nes Gaillard eu zijne huisvrouw Johanna Teu- vereen waardig met 89 eu 85 jan kras eu flink ter rich voor zijn handel nog de omliggende plaatten begeven schen de waardige lieden veel geluK me feest, dat zy, omringd door hunne kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen, hopeu te vieren. LANDBOÜWBERICHTEN Maandag II. was de groote of St. Maarlens paardenmarkt te Gorinchem druk be kocht eu üe handel, door de aanwezigheid van vele buitenlandsclie kooplieden, vrij levendig. Men rekent dat ongeveer 18U0 stuks aan de lijn stonden. Paarden van weelde werden voor f 675 ii f 959, een span zwarte merries zelfs voor f 2299 verkocht, l'/a* h 2-jarige paarden deden f899 it f475, veujens f 129 k-.f 259. De tweede groote of St. Maartens beesten markt, Dinsdag gehouden, was zoo ruim van vee voorzien nis m jaren het geval niet was. Men berekent dat piet minder dan 6599 stuks aan de lijn stonden; een aantal strateu en ste gen waren met vee bezet. De handel liet echter veel te wenschen over. Veel vee is verkocht, doch niet dan tegen aanmerkelijk lager prijzen. Door den aanhoudenden regen en windstilte in de afgeloopen week, is het water in de polders onder Lekkerkerk ontzag lijk gestegen, waardoor de veehouders genood» zuakt zijn liuu vee te stallen, liet is te betreuren dat de polders uiet meer aaneen „sluitenen men den stoom niet wat meer wil toepassen, om daardoor van het overtollige water öevrijd te worden. Zaterdag 1.1. werd de jaarlijksche groote rysverpacliting te Schelluinen gehouden. Ofschoou de hoepelspaleu en latten in prijs minder zijn dan ïu de vorige jarenwerd de goede vierjarige rijs nog tegen 1 599 f 699 de hectare verpachtterwijl de rijs der binneugneu- den nog honger werd gemijnd dan vobr twee maanden die der buiteugnentieu in de Avelingen. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Mimen- en iloderijkors- Geseisonappen, ens. De zangvereeniging te Krimpen a/d Lek heeft op 31 October 11. haar terete uitvoering in dit seizoen gegeven, die algemeen uitmuntend voldaan heeft. Onder de kundige leiding van deu heer VV. Van der Ven van Nieuw-Lekk< Hand is deze vereeniging zeer toe genomen in juistheid en lraaiheid van uitvoe ring. Een rijk programma werd ten gehoore gebracht, waarvan wij als zeer goed geslaagd aanstippen het morgengebed uit de opera Jozef vau Méhul, het Vlaggehed van Suiits en de Moedcrlooze funderen van deu lieer Van der Ven. De directeur droeg twee sangnommers voor, waarin zijn fraaie basstem uitnemend vol deed; terwijl eeuige heeren van den Kinderdijk een paar quartetteu teu beste gaven. Het ge heel lever Je voor de talrijke toehoorders een zeer gezelligeu en genotvollen avond op. Donderdag 11. werd te Noorde loos in de bijeenkomst der volksvoordrachten 'Tot ouderling Nut" door deu heer A. Van de Water van Meerkerk eene belangrijke lezing gehouden over de «Lichtschepping," sprekende hij in het bijzonder over natuurlijk en zede lijk licht Bijdragen werden geleverd door de heeren Graodjean, G. J. Van Beekum, H. Van Van ïperen en VVynaendis. KEEK- EE SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Amsterdam Dr. J. Vos Az. te Middelburg, Beroepen, te Den Helder Da. H. Vrendenberg, te Varsseveld. Beroepen- te Dordrecht ds. G. A. Rademaker, te Sueek. Beroepen te Hoornaar de heer H. Van Drutente Hemmen, in de Betuwe, cand. bij het Prov. Kerkbestuur van Overijaell Beroepen te Groningen Ds. C. J. G. Van Hoogstraten, té Almelo. De beroepen predikant te Sluip wijk zal op 29, Nov. e. k. worden bevestigd en zijne intrede houden. Ds. W. Van den Bjjtel te Mont- foorl beeft voor Zwartsluis bedankt. Aangenomen het beroep naar Har- dmiveid door Ds. W. A. Van oer Linden te Goudswaard. .In de vergadering der afd. Berg-Ambacht van bel Nederl. Protestanten bond trad op Donderdag II. Dr. H. (1, Hagen van Leijden, als spreker op. Het ouderierp van behandeling was bet vierde of Mannes-evangelie vergeleken met de drie synoptische evangeliën' t. Ha deze zeer belangrijke verhandeling gaf spreker een boeiende schets van do wereldstad Londeo, door hem onlangs bezocht, eo toonde hij aan, dat aldaar tegenover een groote mate- riëele welvaart, eeu zeer weinig omwikkeld in tellectueel leven gevonden wordt, getuigen de zeer slechte ïurichting van het onderwijs en het uiterst geringe kerkelijk leven. üe openbare school te Laugerak b/z de Lek, is tengevolge van verzet van den Gemeenteraad om die te vergrooten reeds ge- dureude d,rie weken gesloten. *4- Tot hoofdonderwijzer aan de le school te Capelle a/d IJsel is met algemeene ertijdter aatste orgel in de erk, tot organisten zijn G. Oskam en C. Berkonwer. -nslaande beide heeren alles aanwenden om zoo goed mogelgk die taak ten uitvoer te brengenmoet echter met lof gezegd worden dat de heer Oskam zioh inzonderheid van deze voor hem zoo moeielijke taak kwijt, in aaomer- king temende, dat hij nog met zoo buitenge woon vele lessen gehad heeft. Ten einde zijne studiën meer voort te zetten had hij zich enkele malen tegen eenige zijner vrienden uitgelaten dat hij wel wensehte 111 het bezit te komen van een Sernphin-otgel. (Herover schijnt gesproken te' zijn en om den organist in zijne studiën te ondersteunen, werd op 18 November jl. ten huize van den heer O. Oskam als cadeau bezorgd een zeer prachtig Seraphin-orgeldoor tót nog toe onbekende personen. Hulde aan den edelen gevergeefater of gevers, die niet alleen belang schijnen te stellen in den in dit vak nog jeugdigen organistmaar ook wenschen dst-ook door een goede orgelbespeling stichtior tijdens de godsdienstoefeningen heerschc. ♦—Kerkvoogden der Herv. gemeente te Lekkerkerk hebben goedgevonden, aar. den heer J. Stam aldaar eene zitplaats aan te bie den hi de bank bestemd voor Notabelen dier kerk, voor zijn oovermoeiden ijver, aan de kerk bewezen. moest omgetrokken worden. Niemnr il der overige talrijke aanwezigen had het waag stuk durven aanvaarden. De meeste worst, die te Berlijn gegeten wordt, is herkomstig uit Bnsland, vooral uit Petersburg. Onlangs werd ontdekt dat die Bussische worst wordt vervsnrdigd van honden- vleesch. Er loopt in de Bussische keizerstad een groote menigte honden rond, die niemand toebehooren. Deze worden gevangen, gedood en lino vleesch gebruikt lor vervaardiging van worst, die bestemd is voor de Berlijnsche lekkerbekken. Als een aardige bijzonderheid kan uit Gouderak gemeld worden dat de bouw man Verdoold een kip heeft, die door haar ruien van zwart spier wit geworden is. Voor eenige jaren werd aldaar ook een witte mosch gedurende een geheel'en- zomer waargenomen. CORRESPONDENTIE. Eenige berichten moesten wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer blijven liggen. gemengde bebichten. In eeu der laatste nummers der N. Rolt. Cour. wordt gemeld dat bij de brand weer te Berlijn proeven worden genomen met petroleum-lakkels om de gebruikelijke pikflam- uouweu of pikkransen te vervangen. Deze toestel bestaat uit een blikken busdie de petroleum bevat en waaruit een pit te voorechijo komt van een handbreedte, die een licht verspreidt, dat in kracht de pikflambouwen verre overtreft. Wij moeten opmerken, dat deze petroleum- fakkels reeds eemgen tijd bij ons te lande be kend zijn en worden gebezigd. Te Utrecht eu te Oudewater en mogelijk op meer plaatsen hebben petroleum-fakkels met ronde pil de vroe gere flambouwen of pikkransen vervangen. Zij voldoen zeer goed en verdienenwat hun licht gevend vermogen en zindelijkheid in 't gebruik aaDgaatverre de voorkeur. Dezer dagen zagen wij een pnjs-courant dezer petroleum-fakkels, in koper, van de heeren Ilemy Bienfait te Rotterdamwaarop tevens een paar afbeeldingen voorkomen. Wij meeuen de aandacht van belanghebbenden op deze zaak le mogen vestigen. LI. Maandag werden te Gorin chem door een boertje twpe veulens gekocht, het eene voor f189, het andere voor f 209, en kort daarna weder verkocht voor f 1909, zegge duizend gulden. Deze verkoop had op de vol gende laconieke wijze plaats: T.rwyl de boer de veulens los maakt en heen wilde leiden, komt een heer en vraagt: «Wiens veulens zijn dit?'' «De mijne, ze zijn met te koopVraag^ gcldl" Utrueetnt de heer. «Duizend gulden!'' schreeuwt het boertje, terwijl hij de veulens voorttrekt. «Mijn de veulens, kom maar hier om het geld te ontvangen." Men vreest dat het boertje, ondanks bet winstje van f620, den volgenden nacht met heeft kannen slapen van spijt met meer ge vraagd. te hebben. In den nacht van 18 op 19 Nov. te 1 uur, outwaarde de getrouwe nachtwaker C. Nieuwlaud te Molenaarsgraaf onraad in de Graalstroom. Onmiddellijk klopte hij den veld wachter A. Oudenaarde, die zich, als altijd, onverwijld met vastberadenheid naar de aan gewezen plaats begaf en duar een beude stroo- pers ontmoette, bestaande uit drie personen, die zich opgegeven hebben te zijn: i'. Kalk man, H. Mes en A. an Dijk, allen woonachtig te Alblasserdam. Zij vischteu met een grooten I zegen en waren voorzien van een aak met groote bun, die volgens raming wel 1000 KG. visch ka» bevatten. Na aanhaling en in beslagne ming van de zegen is behoorlijk proces-veroaal opgemaakt. Woensdag morgen werd te Go- rinchem even buiten de Kansel poort met het hoofd voorover in een sloot het lijk gevonden van A. G., rentenier te Neder Slmgeland. De ongelukkige, die zich zeer dikwijls aau dron kenschap schuldig maakte, was waarschijulyk den vorigen avoud in hei water gevallen en in den modder gestikt. In Rusland is op de rivier de Newa en het meer Ladoga na twee dageu vorst veel ijs. In de bocht van Kroonstadt zit het I ijs vast. l)e communicatie met Peters|j(*rg is gestremd. 17 Nov. jl. had te Lekkerkerk op verzoek vau twee heeren, eene vergadering plaats van de aldaar wonende erfgenamen De Ürniter. Na bespreking van eeuige punten, weiden zij verzocht ten stamboek op te makeu, om daaruit een en ander nader te regelen. Als een bijzonderheid vau sterkte en moed bij hoogen ouderdom mag vermeld worden, dat in de verloopen week Pieter Du Hen te Berg-Ambacht, 86 jaar oud, in een ruim 60 voet hoogeu boom» klom, om in den top een kabeltouw vast te maken, waarmede .ont r'"1' »- Bij voDnis9m der arrondissements-rechtbank te Gorinchem van 10 November jl. zijn veroordeeld 1). P., lfi jaren, te Nieuw-Lekkerland, wegens eenvoudigen diefstaldoor druiven af te plukken en zioh toe te eigeuen, tot eenen dag eenzame opslui ting, e. e. J. G. Jr., arbeider, te Vianen, wpgens het moed willig toebrengen van slagen, tot eenen dag een zame opsluiting, o. e. Üi. v. K.bouwmante Leerdamwegens het aan iemand toebrengen van eene kwetsuur, waardoor een beletsel van te werken van meer dan twintig dagen •s outstaan tot drie maanden eenzame opsluiting, c e. M. 8., arbeider, te Gorinchem, wegens het moed willig toebrengen van slagen, tweemaal gepleegd, tot drie dagen eenzame opsluiting, c. e. VOORWAARDEN voor het vergelijkend examen van aspiranten naar de be trekking van Surnumerair, dat op 17 Deo 1874. des voormiddags ten 9 i ure zal worden geboud en aan het Centraal- bureau der Maat&ohappij tot exploita tie van Staatsspoorwegen, te Utrecht. Zij die genegen zijn aan dit examen deel te nemen, znllea zioh voor of op 15 Dec. bij gewonen brief, franko moeten wenden aan den Sekretaris der Maat- Bij c/ezen brief moeten de volgende bescheiden wor den overgelegd a. Eene verklaring van het gemeentebestuur vau de woonplaats des kandidaats, dat deze van een goed zedelijk gedrag en ongehuwd is; b. Eene geboorteakte, waaruit blijkt, dat de kandi daat den leeftijd van lfi jaren bereikt en dien van 35 jaren met overschreden heeft c. Eene door het Gemeentebestuur van de woonplaats der kandidaats gelegaliseerde verklaring van een geneeskundige, dat de kandidaat is van een gezond en sterk gestel en vrij van daltonismus, aambor stigheid, vallende ziekte, kortzigtigheid, breuken, spraak belemmering enz., en in Tiet algemeen zon der ligchamehjke gebreken, die hem voor den ak- tieven dienst by de spoorwegen zouden ongeschikt maken; d. Eene verklaring vap een gegoed persoon, dat hij bereid is tot eene reeele borgstelling van f 500, ten behoev* *van den kandida-it, zoodra deze tot 3de klerk bij de Maatschappij zal zijn bevorderd; e. Eene opgaaf van de tegenwoordige betrekking van den kaudidaat en van de betrekkingen, waarin hij te vorea is werkzaam geweest. De kandidaten tullen berigt ontvangen of de over- 1 gelegde bescheiden voldoende zijn en zij alzoo op den I gestelden datum tot het examen zulleu worden toe- gelaten. De Maatschappij behoudt zich het regt voor de kandidaten, vóór of na hun examen, aan een nader geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Wijders wordt aan belanghebbenden medegedeeld, dat het vergelijkend examen zal plaats hebben in de navolgende vakken: 1. Het schrijven van eene duidelijke hand, ook wat het stellen van cijfers betreft. 2. De kennis vun de Nederlandsche taal, waarin de kandidaat zich zoowel mondeling als schriftelijk goed en gemakkelijk moet weten uit te drukken. 3. De keunis van de Fransohe en Hoogduitsche talen, in dier voege dat de kandidaat in staat is een op stel in die beide talen te kunnen verstaan en in het Nederlandsch over te brengen. Het vaardig lezen in beide talen is buitendien een vereisebte. L Het vlug en nauwkeurig rekenen, met een volle dige kennis van de behandeling van gewone en tiendeelige breuken, wat de toepassiug der vier hoofdregels betreft. 5. Volledige kennis van het Nederlandsche, het Fransche en het Hoogduiteche maat-gewigt- en muntstelsel. 6. Volledige kennis van de aardrijkskunde en van den loop der spoorwegen in Nederland. De kandidaten, die aan het examen zullen hebben voldaan, ontvangen binnen 8 dagen daarna eene voor- loopige akte van toelating als surnumerair bij de Maat schappij, houdende aanwijzing van hunne standplaats, alwaar zij onmiddehjk zullen worden in dienst gesteld. De surnumerairs zullen na 6 maanden een tweede examen alleggen, over die vakken van den spoorweg dienst waarbij zij eedurende dien tijd werkzaam waren. Wanneer zij aan dit examen voldoen, zullen zij eene definitieve akte van aanstelling als 3de klerk bij de Maatschappij ontvangeu en aanspraak hebben op eene bezoldiging van f 400 's jaarszoo zij evenwel blijken geven de gevorderde kennis niet te bezitten, zal de voor- loopig verleende akte van toelating worden ingetrokken. De Directeur-Generaal. 60-jarige Eohtvereeniging andag 23 Novkmbef 1874 JOHANNES GAILLARD JOHANNA TEUNISSEN. Hunne dankbare Kinderen, Be- huwdkinderenKleinkinderen en Achterkleinkinderen. a l SCHOON HU VEN. j> (fi344) Spbeüken Salomo 17, vers 6. J) Ondertrouwd H. VV'. VISSER en A. M. WILHELMS. ROTTERDAM, 19 November 1874. (0352) Getrouwd L. J. HARMSEN Sergeant-Majoor der Artillerie te Dei kt, en M. C. HIEFF. die, mede namens hunne wedemjdsehe bHrek kingen, hunnen dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling, bij bun Huwelijk on dervonden. SCHOONHOVEN. 18 November 1874. (0343). Bevallen van een Zoon M. M. BRUNING- Feriker. SCHOONHOVEN, 16 November 1874. (f>330) Y Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. SCHIL! - db Vrrugt. 8TOLWIJK, 18 Nov. 1874. («341) Yerzoeke niet meer in aanmerking te komen als Lid van de KAMER VAN KOOP HANDEL. A. J. VAN DER KOP. SCHOONHOVEN 16 Nov. 1874. (r>34°) Mevrouw NAHUIJS vraagt een of KINDERMEISJE beneden lfi jaar. (6351) Men vraagt te Noordeloos, om dadelijk in dienst te treden, tegen goed loon, eene Brieven franco, letter W te Noordeloos. H ulppostkantoor (6334) gevraagdtegen Decemberop een dorp bij Schoonhoven. Adresfranco brieven onder letter A, bij de boekhandelaren 8. W. N.van NOOTEN te Schoonhoven. C'329) Voor eene bejaarde Dame, zonder gezin, j bestaat gelegenheid bovenstaande te huren. Adres, franco, onder letter O, bij de Uit gevers dezer Courant. (6388) gunstig gelegen op de Markthoek van den Dam eu Li pik erstraat te Schoonhoven. Franco te bevragen bij VaLENTIJN DOES BURG, Koperslagerij, Lopikerstraat aldaar.^ in de olie, "boo goed als nieuw, benevens een TENTWAGEN. Te bevragen bij J. GROENEVELD, Mr. Rijtuigmaker- te Sohoonhoven 1 Trekking* 16 December 1874. Hoofdprijs 100,000 francs, minste prijs XO francs. Origineele LOTEN, zonder nieten, verkrijg baar ti ƒ4,50 per, Lot, bij J. A. WEINBECK, Boekhandelaar, Spui Rotterdam. NB. Lotingsplan gratis. (6325) in verschillende soorten EN ANDERE ontvangen bij S. t W. N. VaN NOOTEN te SOHOONHOVKN. eener groote collectie JAPONSTOFFEN en CALLICOTS, TOT SPOTPRIJZEN, JACQUES van OANTZPG. Lopikerstraat3üi' hm. aa'iaf Je markt, L® Burgemeester eu WethouJers valt AMEIDE maken°bekencldat ter uitvoering van nootza kelijke werken nabij de ultwatenngsliBs onder dcaegemeente,de passage over den Hoo- gondijk en den tttdelitken Rondweg aldaar, voor het publiek verkeer ktU zijn afgesloten van en roet MAANDAG S3 dezer maand tot en met ZATURDAQ 5 DKCËMBER daaraanvolgende, en dat nadien tijd de passage als vroeger over den Hoogen- dijk zal kunnen geschieden. AMEIDR, 2b November 1874. De Secretarie, De Bttr)emeeeter, C VURMAAT, Wethr. DE KLEIJN. (6353) Wie last heeft van MIBT-t''pkk(,nde schoor- «teenen gelieven bij zich te ontbieden den Met selaar A. KR AAI JE VELD teLopiker kapel bij lJssehtnn. Hij neemt aan om m alle gebouw n dat gebrek te verhelpen. Qoed of geen geld! (6894)* vergezeld van bloedopgeven. De Heeren L. V A ROS SI EAU ZOONte Al phen aid Rijn, berigten over den Rijnlandschen Druiven- Borülthoning bet vol gende «Veelvuldig is het ge bruik daarvan en wonder dadig de uitwerking. De Heer G. HOMMELS, Land bouwer alhier, magtigt ons de verklaring af te leggen, hij na het gebruik van 2 flacons van dezen Druiven- Honing, volkomen genezen is van hem reeds lang kwel lenden, onrustbarenden hoestvergezeld van bloedopgeven." Echt verkrijgbaar f 1-— de fleseh met gebruiksaanwijzing, te Schoonhoven bg Wed. WOLFF Zn; Alblasserdam bij C. van der Zanden; Oouda bij F. H. A. WolffGorinchem bij B. J. R. Bosch Zoon; Haastrecht bij J. D. den Har- tog Dordrecht bij J. van Goudoever dè Joogli; Oudewater bij F. Jonker IdenburgRotterdam bij C'. J. W. Snabilié, groote Markt, en Le- deboer Jr., IIoogstr Ridderkerk bij A. G, de Kroes j Sliedrecht bij Wouter Vizser. I*320) Bij S VV. N. van NOOTEN te Schoon hoven kotnt van de pers de OGrstO AflöVörillfi eener goedkoope uitgave van Een Historische Roman DOOR Derde, herziene druk. Spindler's beroemd werk «DE JOOD" wu in onze taal sedert lang uitverkocht. De tegenwoor dige uitgevers meenen dat een nieuwe, herziene en goedkoope uitgave van dat boek aan velen welkom zal zijn. Zij herinneren, dat de lezer in Spindt.kr's JOOD wordt verplaatst in het eer ste gedeelte der vijftiende eeuw, en wel in den tijd van het concilie van Constanz. De toestau- den en personen uit die dagen worden daarin met levendige trekken, maar bovenal historisch ge trouw geteekendterwijl de verhaaltrant boeiend en de intrige interessant mag wo«len genoemd. Deze derde, goedkope druk van Spindler's JOOD zal worden uitgegeven in 12 Afleveringen. Iedere Aflevering, bevattende 64 80 bladz. duidelijk en druk, is gesteld op den uiterst gerin gen prijs vau 30 Cents. Om de drie weken verschijnt eene Aflevering. De inteekening staat bij alle Boekhandelaren open en de eerste Afle vering is alom ter inzage voorhanden. PUNSCH. WIJN". LIKEUREN. SCHOONHOVEN. Peveelt zich bij het a. s. Peest «eder beleefdelijk aan. EEN ÏIUIME KEUZE BOTERHNKET. Sr. NICOLAAS. Saucijzen. APPELBOLLEN. (6356) JEjJLil JfcU 1MB amuiu

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2