Vervalschte Levensmiddelen. 2" KNECHT. OKS GELOOF. I) ORSCH-LflVERTRAAN BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. KLEERMAKERSKNECHTS, Ijzerhoudende LEVERTRAAN, RELLSTAB, 1812. SCHEURKALENDERS voor 187$, EEN BOEK VÜÜtt DEZEN TIJD, A. F. MACKENSTEIN, buitenland sche Staatkunde, met name ten opzichte van Spanje, 000 vredelievend mogelijk was ge weest, en ook volstrekt tot geene verwijdering met Rusland had aanleiding gegeven, kwam hij op den Kissinger atfndag terug. Al wilt gij het niet weten, zoo voegde hij het centrum toe, Knlltnan was een <Jer Uwen.:" hij erkende dit zelf en al wilt gij hem nu terugstooien, K hij blijft bij n behooren. Op deze verklaring volgde naar men denken kan een hevig tumult, waarhij een der afgevaardigden, die zich den on parlemen tairen uitroep vFoviFoeibad veroorloofd, tot M orde moest geroepen worden. Ten èlotte werd ae begrooting aangenomen en dus ook het wegvallen yau den post voor een gezant bij het Vaticaan goedgekeurd. Dit feit heeft ook in Italië een zeer goeden indruk gemaakt. Een der meest invloedrijke organen daar te lande, de Opinione, ziet daarin eene goedkeuring der Staatkunde van Italië, voor dat land van het hoogste belang, en dat niet nalaten zal grooten invloed naar buiten uit te oefenen. Niettegenstaande dé strijd tusschen Rechter- en Linkerzijde in het parlement met nieuwe hevigheid begint aan te wakkeren, is het voor stel, om aan den grijzen Garibaldi een jaargeld toe te kennenmet njjna algemeene stemmen aangenomm Het is te. hopen, dat dezelfde eenstemmigheid zal bestaan ten opzichte van het wetsontwerp tot handhaving der openbare veiligheid, dat dezer dagen „is ingediend. De Zwitserse lie Nationale raaa heeft met overgroote meerderheid het eerste artikel van het wetsontwerp, betreffende den burgerlijken stand, waarbij bet houden der registers aan staatsbe ambten wordt opgedragenaangenomen. Engeland ontving berichten van de Goud kust waaruit bleekdat de meeste vorsten en hoofden besloten hadden de regeermg te steunen in haar streven tot afschaffing der slavernij. Berichten uit Eugelsch Indië bevestigden het vermoeden, dat de gevangene te Uwaiior niet het bekende hoofd van den opstand. Nana Sahib, is. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd: tot burgemeester van Capelle a/d Use! J. E. De Voogt; van Haastrecht en Vlist M. Bisdom, secr. dier gemeenteu; van Jaarsveld en Lopik S. I. Van Nooten. Z. M. heeft benoemd tot direc teur van het postkantoor te Amsterdam J. J. Smith, thans te Utrecht. - Z. M. heeft den 2den, luit. J. H. Gaade, van het 3de reg. vest.-art., in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der art. van het leger in Oost-Indië. Tot lid van de Prov. Staten der Prov. Zuid-Holland, hoofd-kiesdistnct Dordrecht, i.«, tot vervanging van den heer Mr. A. Blussé, gekozen de beer D. W. Stoop. Er zijn 358 stemmen uitgebracht, waarvan 220 op den heer Stoop, 105 op Mr. J. J. De Reus en 31 op Mr. Fangman. Tot lid van den Raad der ge meente Kralingen is Donderdag benoemd de heer P. F. Hoos, met 76 van de 38 geldige stemmen, ip plaats van dën heer T. H. Visser, die zijn ontslag had genomen. Ten gevolge het op nieuw be danken door de HH. J. Putman en G. Van der "Lee, voor hunne herbenoeming als ledeu van den gemeenterjtad van Oudewater, zal op 10 dezer aldaar weder eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Door Gedep. Staten van Utrecht is de sluiting der jacht op 31 Dog. bepaald. •—Het Kon. besluit van 5 Oct. 1873, betreffende de veeziekte, is niet langer van toe passing verklaard, 0. a. iu de gem. Benschop, op het huis de schuurhet erf en de lauden in gebruik bij C. Verbree en kadastraal bekend sectie C. Nos. 129 tot eu met 155. Er bestaat, volgens hetU.D.,plan om het artilleriekamp bij Soesterberg van ge bouwen te voorzienvoor kuzernés der troepen gedurenden den kamptijd. LI. Zóndag is te'sHagenaeene kortstondige ongesteldheid plotseling overleden generaal J. J. Sas, oud-chef van den geneeskundi gen dienst by de Landmacht. Generaal Sas die om zijn karakter en bekwaamheid hoogge acht was heeft zich ook voor de JSederlandsclie vereeniging //Het Roo.e Kruis" zeer verdienste lijk gemaakt. Te 'sGravenhage overleed Woens dag de oud Minister J. Bosscha, een mau, die zich op het gebied der vaderlandsche historie een welverdienden naam verwierf. Bosscha was hoogleeraar aan de Miiit. Academie te Breda en vervolgens hoogleeraar te Amsterdam In 1853 <\werd laj lid der Tweede Kamer eu 111 lö58 aanvaardde hij de portefeuille van Hervormden Eeredienst, die hij in lbGO ueerlegde. Zondag-avond vierde de school jeugd te Gouda feest. Bijna 6Ü0 kinderen boven de 9 jaren, behoorende tot de ou- en miuvermogende volksklasse, alle kinderen die zich niet aan schoolverzuim schuldig maken, waren ia zaal a Kunstmin" van de sociëteit «Ons genoegen'' verecnigd, waar het gezelschap wUefeniug kweekt kennis" eene voorstelling gaf. De kleiuvn werden door het schoolverbond ont haald en brachten alzpo eeu zeer aaDgenamen avond door. De leden van het schoolverbond hadden vrijen toegang en niettegenstaande het slechte weder maakten verscheiden personen daat- van gebruik. Dit feest zal zeker een grooten invloed op het geregeld schoolgaan uitoefenen. Het strekt teveus de leden van //(Mening kweekt kennis" tot eer, omdat zij niet alleen het bedrag hebben geleverd tot het onthaal benoodigd, maar ook omdat zij de opgevoerde stukken inderdaad goed hebben afgespeeld. De Raad der gemeente Ou deba ter heeftnaar aanleiding van een daartoe door een 50-Jal gasverbruikers ingediend adres, in zijne openbare vergadering van 1.1. Woensdag, met bijna eenparige stemmen besloten, era met ingang van 1 Januari a. s., den gaspiijs met 4 ets. per kub. meter te verminderen en het gas alsdan te leveren voor lj) ets. per kub. meter. Een onzer correspondenten, ^i6 de reis met de stoomboot //Volharding" mee gemaakt heeft op den dag, volgende op dien van het vreeselijk ongeluk op de Maas, schrift ons dienaangaande: U het ongeval iu al zijn verschikkëlijkheid te beschrijven gaat volgms de verklaring van ooggetuigen alle pogingen te boven. Wij voeren voorbij de plaats des cu- heils op het oogenblik dat de lijken uit Iet water opgevischt werden en knoopten een je- sprek aan met de bemanning der stoomboot, die zulk een belangrijk aandeel in de reddng gehad heeft. Ofschoon wij óp een nader on derzoek niet willen vooruitloopenzoo kunnen wij toch als zeker meedeelen dat de kapitein, niettegenstaande de dikke duisternis, het vaar tuig der werkliedeu heeft bemerkt eb onmiddel lijk bevel tot stoppen en achteraitwerken heelt gegeven. Waren de mannen door gerceid, zij zouden aan het ongeluk ontkomen zijr., maar 't schijnt dat zij in hun verwarring Urug ge keerd zijn en toen met de reeds achteruitwer- kende stoomboot in aanraking zijn gekomen; die aanraking was echter zoo gering dat zij ter nauwernood aan de roeiboot zichtbaar is; deze is bepaald omgeslageu door de verwarring, en opschudding der opvarenden, die daarenbo ven veel te groot in aantal waren. Doch hoe dit ook zijn mogp, voor zoover hier van schuld kan gespróken worden moet deze hoe jammer lijk 't ook wezeii moge aan de werklieden ge weten worden, die eiken morgen en avond iu overvol gelalen booten overvaren en, mdieu zij al roeien kunnen/ toch geen ervaren schip pers zijn, zoodat zij zich in geval ,van nood niet redden kunnen. Naar ons gemeld werd, hebben zij 's avonds geen lantaarn bij zich hetgeen hun onvoorzichtigheid nog te meer bezwaart. Het angstgeschrei van al die mannen iu de duisternis op het water spartelende, zich aan elkander vastklemmende was hartver scheurend. Van de stoomboot werden touweu neergelaten en zoo lang gevierd totdat men voelde dat men eeu last optrekken kou. Met een der grepen haalde men twee man tegelijk op, van welke één op 't dek gekomen uitriep: swaar is de -derJe? Er hing er één aan mijn beeneul" Deze betft zijn houvast mo ten loslateu en is in de diepte verzonken. Welk een verwarring aan boord der stoomboot heerschte, laat zich lichtelijk begrijpen. De bemanumg heelt zich uitstekend gedragen. Doch hoe weinig vermocht men 111 de volslugeu duisternis! Wat er gedaan is grenst aan 't ongeloo.'elijke. Eeu persoou zwom met vier man naar den wal, die hij gedeeltelijk aan zijn lijf geklemd, ge deeltelijk op sleeptouw had. Eu wie de afstand gezien heelt van de plaats des onheils naar een uicht bij 't Station op stroom liggend schip, kan zijn oogen niet. gelooven, wanneer hij ver neemt dat een der opvarenden dien afstand heelt overgezwommeninen denke aan de koude van lucht en water. Wij hopen dat men door herhaalde ondervin ding en deze laatste is zuo'u vrteselijke wijs geworden, eindelijk eens zal voorzieu iu het over varen van de werklieden't zij dat dit vau wege de maatschappij, ol van wege de Stadof van huu - neutwege geschiedt, maar, hoe ook, altijd on der de stipte voorwaardeu dat tiet niet geschiedt dan door bekwame schippers en stuurlieden, en dat voor elke boot eeu bepaald aamal op varenden vastgesteld worde, dat nooit mag overschreden worden. Nu toch hebbeu de werk lieden de gewoonte om niet alleen alle bankeu zooveel mogelijk te bezetteu, maar ook de vo»or eu achterplecut en dan nog op deu rand der boot zooveel man te laden als zij kunnen. Meu schrijft ons uit Krimpen a/d IJsel, dat de ouders vau den jongeling, die bij het ongeluk op de Maas verdronken is, Bonte genaamdaldaar en n.iet te Krimpen a/d Lek wonen. Zij verkeeren in hoogstdeermswaardigen toestand; immers hun zoon was nagenoeg de eeuige kostwinner voor zijne bejaarde ouders, die met meer iu staat zijn um te werken en, nadat zij voor weinige jaren al het hunne door eeu brand ver loren hebbeueen zorgvol bestaan leiden. Die zoon was eeu dier weinige braven, die voor zijne ouders alles zijn. Er kan van hem getuigd wor den, dal bij geen stuivir 's weeks voor zich zei- ven verteerde, piaar geheel zijn loon, na aftrek vau zijn kostgeld te Fijeuoord, 's Zaterdags iu 't huishouden bracht. Vreeselijk noodlotI Terwijl hij anders nimmer overvoer, moest hij 't juist dien avond doen, om een paar klompen in de stad te koopen. Er wor den nu pogingen aangewend om deze ouders, evenzeer als de weduwen eu weezen, te rangschik ken onder de nagelaten betrekkingen, voor wie de geldelijke bijdragen zoo mildelijk vloeien. Voorzeker hebben zij daarop ten volle aanspraak. Men twijfelt dan ook niet, of de commissie, die zich met het inzamelen belast heeft, zal huuner wel gedachtig zijn. Vrijdag, 4 dezer, stonden voor 't Provinciaal Gerechtshof in Zeeland terecht Samuel Bobbe, oud 70 jaar, koopman te Neuzen, en Sara Bobbe, oud 32 jaar, zonder beroep, be schuldigd van het desbewust uitgeven van valsche bankbiljetten van 1000 franken, van de Belgische nationale bank vermoedelijk vervaardigd door den schoonzoon jan Bobbedie vóór eenige dagen overleden i&. In deze zaak waren gedag vaard 18- getuigen. De beklaagde Bobbe had een dochter, die in Engeland gehuwd was met Alfred Fiers, die, na eenigeu tijd'in Londen vertoefd te hebben zich vestigde in Brussel. Deze Fiers die nu overleden is moet zich bezig gehouden hebben met liet vervaardigen van valsche bankbiljettenwelks op een zeer kunst matige wijze waren nagemaakt. Bobbedie meer malen slecht bij kas waswas geholpen door zijne dochterde echtgenoote van Fiers, met een bankbiljet van 200 fr. Echter ontving de tweede beschuldigde Sara Bobbetwee pakjes bankbiljetten, elk' van 1000 fr., met de bood schap die zorgvuldig te verbergenhetgeen zij datf ook gedaan haddaar men ze uit een put achter haar erfgenaaid in een zwarten rok heeft opgehaald. Sara had vijfmaal haar vader zoo'n bankbiljet gegeven die Bobbe dan wis selde. Met dat geld betaalde Bobbe zijn kooplui, totdat eindelijk een der valsche bankbiljetten aan de bfjnk terecht kwam hetgeen aanleiding heeft gegeven tot onderzoek. Dit leidde er toe dat men ten «lotte bij de beschuldigden terecht kwam en van daar tot Fiers, bij wien men de verschillende werktuigen verborgen vond noodig voor dezen arbeid. De beschuldigden ontkenden beiden hardnekkig, dat zij bewust waren van de valschlieid der biljetten. De uitspraak vaa het Hof deelen wij later mede. Bij de gisteren te Leeuwarden gehouden aanbesteding van den aanleg van een stroomleidendcn dam op de ondiepte de Pollen vóór de haven te Harlingen tot voortzetting van de verbetering der haven aldaar, was van de 11 inschrijvers de laagste L. Brand Dz., te Hardinxeld, voor f 283.300. De hoogste in schrijving wa3 f 355.000. Maandag is te 's Hage aanbesteed de verbinding van de Biezenplaat, genaamd de Anna Jacominaplaat, met de Deeneplaat, behoo rende tot de werken der Merwede en Killen, iu Noord-Brabant en Zuid-Holland. Er waren elf biljetten van inschrijving ontvangen. Het minste was ingeschreven door deu heer W. Kalis Kzn., te Sliedrecht, voor f 154.840. Door de Rotterdamsche ïlandels- vereenigiug zullen de eerste pakhuizen op Fijeu oord gebouwd worden; de oppervlakte, waarop deze gebouwen zullen gesteld worden, beslaat 7200 vierk. meters; hiervoor zulleu 8000 paden geslagen en 6000 meter metselwerk geleverd moeten worden. Zaterdag is op de werf van de firma de Wed. C. Boele Z >ou te Slikker veer de kiel gelegd voor eeu stoomboot, be stemd voor bet veer te 's-Gravendeel. De ma- cliines worden geleverd door de firma Walker, Stronck en Van Delden, machinefabrikauten, linker Maasoever Rotterdam. Van 23 November tot 6 dezer zijn te Hardinxveld van verschillende vissche- rij'en aan de markt gebracht 90 stuks wiuter- zalmen, wegende van 18 tot 34 half kilogram, prijs per half kilogram vau f 1,10 tot fl,40. Op Vrijdag deu 4en dezer had te Utrecht een merkwaardige gedachtenisviering plaats, nl. die van het vierbouderdjang bestaan van het Gymnasium, genaamd de Hieronymus- school. De heer Vau Es, rector der school, trad voor een zeer talrijk publiek, van autoriteiten, oud-leermeesters en tegenwoordige docenten, oud- leerlingen, van heinde en ver toegestroomd, in dé Pieterskerk op en hield eene uitvoerige rede, waarin hij 't ontstaan en de lotgevallen der school Schets te. Sprekende over de nog levende oud- leerlingen, die zich eeu welverdienden naam ver worven hebbeu, gmg bij het noemen vau Groen van Prinsterer en Prof. Rijk van Rees een da verend applaudissement op. Deze plechtigüeid werd opgeluisterd door fraai orgelspel, en door de uitvoering van eene can tate, woorden en muziek van twee oud-leerlingen de muziek was van Mr. Van Riemsdijk, den uitstekenden violist, die op zijn prachtig instru ment eene solo op meesterlijke wijze accompag neerde. Na afloop vereenig !en zich de oud-leerlingen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar zij door bet gemeentebestuur ontvangen werden, dat voor de2e gelegenheid een medaille had laten slaan, waarvan ieder een exemplaar ontving. Deze medaille is voortreffelijk uitge voerd. Aan de eene zijde draagt zij het wapen der stad, aan de andere eene inscriptie, gevat ra een looverkrans. 's Avonds brachten de gym nasiasten, op de wijze der studenten, eeu serenade aan de feesigeuooten, die zich aan den disch ver zameld hadden. In een te Gouda gehouden ver gadering van belangstellenden in de vleescb- quaestie is besloten alvorens tot het nemen vau bepaalde besluiten over te gaau eerst npg eens elders 0. a. te Utrecht, te gaan ïnformee- ren hoe de zaak daar geregeld is en tot welke resultaten men komt. Er is eeue commissie met dat doel benoemd. Op uitnoodiging van het ge meentebestuur had op Vrijdag 11 Dec. te Berg- Ambacht eeue bijeenkomst van ingezetenen plaats, waarin besloten werd het nieuwjaar-wenschen langs de huizen voor altijd af te schaffen, maar daaren tegen eene commissie van 8 personen te benoe- mendie, vereenigd met de ledeu van het bur gerlijk en het kerkelijk armbestuur»icb belasten zullen met de inzameling der giften, en daarvan aan de behoeftige ingezetenen eene buitengewone uitdeeling zullen doen. Tot leden dier Commis sie werden gekozen de heeren: P. Van Wijn gaarden Az.J. Schouten, Joh. A. Van der Straaten; D. Boelhouwer. A. Ti Vau der Lee- denK. BeiischopT. Kok eu Jac. Verduijn. Inde Volksalmanak van 't Nut voor 1875 heeft Dr. Van Vloten een lezens waardig opstel geschreven over Albrecht Beiling. Dr. Van Vloten zegt dat het geschiedverhaal, omtrent het levend begraven van Beiling alle geloof verdient en het is volgens dien geleerde boven twijfel verheven, dat Beiling als eerlijk man in zijne gevangenis teruggekeerd is, toen hij niet kon voldoen aan de voorwaarden zijner loslating, het betalen van een losgeld van 1000 spbilden. Hij ,i« daarna op last van Gerrit van Poelgeest *op een molenwerf by het slot" te Schoonhoven levend begraven in tegenwoordig heid van zijn biechtvader, den kloosterbroeder der Carmelieterorde, Jan Willemsz. Te Amsterdam heeft Prof. Op- zoomer een Duitsch treurspel, *Der Sturz des Hauses Alba" getiteld, met veel succès voor gedragen. Dit treurspel is het werk van eene zestien-jarige Nederlaudsche schrijfster, en wel van de dochter van Prof. Opzoomer zeiven. Diakenen der Ned. Herv. ge meente te Berg-Ambacht werden jl. Zondagmor gen $eer verblijd, door bij de collecte een bank biljet van 100 gulden te vinden. De aaubestedtng van het ver- grooten der openbare school te Langerak zal plaats hebben op 24 Dec. e. k. Mr. Groen van Prinsterer heeft f500 geschonken aan de Theologische School te Kampen, bij gelegenheid der feestviering van haar twintig-jarig bestaan. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Notaris W. J. Fortuiju Drooglever te Gouda. Verkoop van Huizen en Erven te Gouda op 30 November 1874. Een Huis, Pakhuis en Erf aan den Raam te Gouda, Wijk O, No. 67. Koopers N. L. en G. C. Van Blokland, voor f2650. Een Huis en Erf, in den Korten Groenendaal te Gouda, I No. 170. Kooper de heer M. Hor nes, voor f 1910. En een Huis en Erf, achter de Vischmarkt te Gouda, Wijk I No. 170. Kooper de heer V. Berlijn, voor f655. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 12 December. De commiisie, reeds een paar jaren werkzaam om aan de schoolkinderen met St. Nicolaas een feestje te bereiden, heeft Maan dag weder aan haar voornemen met succes ge- volg gegeven. Dank zij de medewerking van zeer velen, was men in staat een 600-tal kinderen eene versnaperiug te verschaffen, terwijl boven dien aan de minvermogende kinderen iets werd geschonken van meer blijvende waarde. De heeren Burgemeester en Wethouders, eenige leden vau den Gemeenteraad en der School commissie, benevens nog eenige belangstellenden vereerden dit kinderfeest met huune tegenwoor digheid. Mocht de Commissie, naar wij ver nemen, bij eukeie stadgenooten bij het aanbie den der lijst onverschilligheid, ja zelfs smade lijke bejegening hebben ondervonden, de groote belangstelling en inedewerkiug, welke ctj vaa alle weidenkenden ondervond, moge haar een spoorslag zijn, om een volgend jaar hare po gingen weder ten beste te geven. Wij zijn verzocht de aandacht te vestigen op de pogingen, die door de ver eeniging//Bijstand in Nood" zullen m 't werk worden gesteld om haar ledental uit te breideu. Daar die vereeniging een liefdadig doel beoogt en de contributie slechts 25 cents per jaar be draagt, mag men eeu goeden uitslag van hare pogingen verwachten. WATER8CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Bij de stemming voor een Heem raad in den polder Hoornaar is 1.1. Woens dag als zoodanig gekozen de heer A. Den Haan, in de plaats vau wijlen deu heer J. Beusekora. LANDB0U W-BERICHTEN. Van 1 November tot 28 Novem ber ll. zijn in ons land door de longziekte aangetast 72 runderen, en wel in Noord-Bra- baut 2, in Zuid-Holland 25, in Noord-Hol- land 1, in Utrecht 6 en in Friesland 38 run deren. Gedurende de vorige vier weken waa het aantal aangetaste rundereu in ons land 116. Het is dikwijls gebleken, dat veehouders zich dikwijls niet ontzien met vee aan longziekte lijdende, in aanraking te komen, waardoor zy veelal oorzaak zijn van overbrenging dei- besmetting. Op last van den van Binnenl. Zaken zijn de burgemeesters vau de gemeenten in de verschillende provinciën uitge- noodigd de veehouders ernstig aan te man^n zich te onthouden van bezoeken van stallen maar de longziekte heerschende is. In de laatste vier weken is de kaas vrij geregeld opgeruimd en de prijs daarvan f 0,50 per 50 K.G. gestegen. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar en omstreken f 28,25 h f28,50 besteed. £)e heer Buiteman, vleeschhou wer te Gorinchem, heeft vau Den Brave en C. Gelderblom te Schelluineu drie ossen en ééne vette koe gekocht en ook geslacht, die hem ruim 1 1250 gulden kosten. De zwaarste os woog met de krans ruim 500 kilo schoon aan den balk. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Veenendaal Ds.G.J. De Hoestte IJsclmonde. Beroepen te Leeuwarden Ds. E. F. Kruijtfte Velp. F a Beroepen te Brucben Ds. E. A. Lazonderte Oldebroek. Aangenomen het beroep naar Dord recht door ds. G. A. Rademaker te Sneek. -Aangenomen het beroep naar Am- sterdam door ds. G. J. Vos te Middelburg. Ds. W. Zegers te Gorinchem heeft toezegging vau beroep outvangen naar de Lemmer, in Friesland, op een tractement van bijna f 2000. Ds. Kasteel, beroepen predikant te Gie^ennieuwkerk, zal aldaar den 24 Jan. e. k. bevestigd worden door Ds. V. Koningsberger, pre dikant te Utrecht. Ds. De Koo te Drachten is voor nemens eerstdaags zijne betrekking neder te leggen. De heeten Jobs. Smits en P. Kruijt te Goudeiak werden herkozen als kerk voogden aldaar. De heer C. H. Van Vlooten, pas toor bij de oud-katholieke gemeente te V Hage, is benoemd tot Kanunnik van het aartsbisschop pelijk Kapittel van Utrecht. Te Amatetdam werd Donderdag avond de nieuw benoemde opperrabbijn, Dr. Dun ner, plechtig geïnstalleerd. Dit belangrijke op perrabbinaat is 37 jaren vacant geweest. Tot hulponderwijzer aan de openbare school voorg. en m. u.l. onderwijs te Oudewater is benoemd de heer J.Van der Weiden, hulponderwijzer te Krimpen a/d Lek. Het drietal voor de vacante hulponderwijzersbetrekking te Berg Ambacht be staat uit de heeren: B. Dijkgraaf te Nunspeet; J. Van der Weiden te Krunpeu aan de Lek, en H. J. Kreulen te Dirkslaud. Tot hoofdonderwyzeres aan de gemeente-bewaarschool te Neder-tlardinxveld en Gieseudam is benoemd mej. C. Schotman, te Dordrecht. GEMENGDE BEBICHTEN. Zondag-avond te half zeven had te IJselsteinbij den heer B., een brutale in braak plaats. De dieven haddeu het oogenblik uitgekozenwaarop de heer des huizes eu zijne dienstbode vau huis waren en de voorzorg ge nomen de ketting op de voordeur te doen. Zij werden echter ra hun plannen door de tijdige terugkomst der dienstbode gesioorddie de hulp dar politie inriepzoodat de ouverlaten zonder zich iets te hebben kunnen toeëigenenhet ha zenpad kozen. Woensdag-namiddag ontstond brand in de turlschuur van de kalkbranderij Meerwijkonder Koudekerk. Door deu hevigen wind werden de vouken en stukken brandende turf tot aan de overzijde van den Rijn geworpen twee boerenwoningen liepen groot gevaar even eens aangetast te worden, maar door de brand weer der gemeenten KoudekerkAlphenHa- zerswoudé en Leiderdorp werd dit voorkomeu. In de schuur bevonden zich IOOO ton turf en 1200 hectoliter steenkolen; die voorraad is ge heel verbrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit een der kalkoveus. Maandag-avond is de knecht van den beurtschipper van Werkendam op Gorinchem met het zeil over boord geslagenen, hoewel hij nog eenigen tijd bleef drijven op eene roeispaan, verdronken. j De Wageningsche Courant bevat (van een ongenoemde) een recept tegeu de kan ker. Het spreekt vau zelf, dat wij in de verste verte geen oordeel vellen over de geneeskracht er van; wij deelen het slechts mede om het onder de oogen te breugen van bevoegden. Men neemt een levende kreeft en voegt daarbij aan gewichtevenveel zuurdeeg en knoflook. Alle 4rie bestanddeelen moeten iu een vijzel of mortier gestampt en wel dooreentot een pap, gemengd worden. Vervolgens verdeelt men die pap in drie gelijke deelen en doe elk deel in een dun linnen doekje. Voor dat men de pap (pop) op het kranke deel legt, due men dezelve 2 I S minuten in besten wijnaziju. De eerste pap moet onbewegelijk acht uren op het kranke deel liggen, evenzoo de tweede en derde pap ook. 24 Uren dient dus de lijder onbewegelijk liefst, tn zonder eenige sluimering te blijveri, opdat de aangelegde pap niet verglijde. Na verloop der 24 uren moet zich de kanker aan de pop bevinden. Een boertje te Brouwershaven, oud-strijder van de citadel en gedecoreerd met de citadelmedaille, kreeg kennis van de oproe ping tot deelneming door de commissie van het monument te Ginniken. Het ontbrak hem ech ter aan de middelen om de lange reis van Brou wershaven naar Ginniken bij Breda op eigen kosten te maken. Hij trok, zooals hij verhaalde, zijne stoute schoenen aan en telegrapheerde aan den Koning dat zijn krijgsmanshart hem prik kelde om naar Ginneken te gaan, maar zijn beurs dit niet toeliet. Den volgenden dag had de man antwoord namens den Koning, dat de Burgemeester gemachtigd was hem de gemaakte kosten terug te geven. Het boertje liet het zich op reis dus goed smaken, tot jaloezie van vele oude krijgsmakkers, die dit vernamen. Sophia H., te Haarlem, in hech tenis genomen ter zake van de ten huize barer ouders plaats gehad hebbende vergiftigingen, is, tengevolge vau bij haar waargenomen verschijn selen van tusscheupoozenden waanzin, naar het geneeskundig gesticht Meerenberg overgebracht, ten einde aldaar voorloopig te worden verpleegd. Het gerechtelijk onderzoek der zaak wordt ïn- tusscheu voortgezet. In het Nieuws- en Adv.-blad van Gorkum van gistèren komt in een bericht om trent een diuer, aangeboden aan de leden der Tweede Kamereen aardige drukfout voor. Ge noemd blad schrijftvGisteren is door den pre sident der Tweede Kamer aan eeu gedeelte der joden een diuer aangeboden in het Hotel Paulez." In ons land houden zich sedert eenigen tijd een paar buitenlanders op, die voor geven geesten te kunnen oproepen en op ver schillende plaatsen séances gegeven Lebben. Te Arnhem zijn zij echter slecht terecht gekomen. Eenige heereu aldaar hebben ontdekt, dat hunne kunst mets dan bedrog is. Terwijl men in donker zat, en de geesten guitaar speelden, op de trompet bliezeu enz., omstond eensklaps licht, door eeu toestel, dat een der aanwezigen had uitgedacht. Men bemerkte toen dat de beide mannen zeiven de muziek maakten enz. Zij konden het niet ontkennen en dropen in geen aangename stemming af. Men meldt uit Kampen, dat al daar de gefailleerde Isaac Wolff, chel der firma Jacob Wolff, in hechtenis genomen eu naar Zwolle overgeuracht is. Zondag ochtend is de stuurman D. K., van de stoomboot Volharding, liggende in de Haven te Leiden, in zijne kooi levenloos gevonden. Eenige doof kolen in een bak waren geheel vergaau, zoodat men aan verstikking moet gelooven. Onlangs stond bij het vredege recht in eeu afgelegen wijk van Londen een vrouw iu de bank der beschuldigden; omdat hare twee kinderen uiet school gingen maar werkten. De vrouw verklaarde onder een vloed van tra nen dat zij de kleinen onmogelijk kon voeden, dat hetgeen de kinderen te huis brachten het eenige was wat zij haddsn om van te leven, daar zij, ziekelijk en gebrekkig zijnde, mets kou verdienen. De rechter ontsloeg haar van alle straf, maar de beambte van het openbaar ministerie nam er geen genoegeu in. Hij be wees den rechter dat hij een vonnis had geveld iu strgd inet de wet. #Dat weel ik", hernam de vrederechter, gij kunt 111 Rooger be.oep ko men en ook mij aanklagen, maar, er moge vau komeu wat er wil, memaud zul mij dwingen iemand te veroordeeleu om va.i honger te sterven. Donderdag waren twee mannen op den Haastrechtschen dijk in geprek. Plot seling bleef eeu van beide staan en zeide tot zijn gezel#lk wil mij verdrinken", eu tege lijk sproug hij het water iu en verdween, liet lijk is nog niet gevonden. De cjrenkeliug, een pijpmaker, van Gouda, laat een weduwe met 3 kinderen achter. Woensdag-nacht 0mstreeks 2 u ren is ouder de gemeente Krimpen a/d IJsel een schip, geladen met steenkolen, door de schroef bout van Amsterdam op Rotterdam overvaren. Het schip is onmiddellijk gezonken. De schip per en zijn knecht waren wegens het ongunstige weder niet naar hun kooi geguan, zoodat zij zich hebben kunnen redden eu dit ongeluk dus geeu menschenleveus heeft gekost. NAGEKOMEN BERICHTEN. Men bericht ous uit 'sHage, dat aldaar het gerucht loopt, dat de generaal W eit- zel binnen kort als Minister van Oorlog zou aftreden. De arrondissement» rechtbank te Go rinchem heeft in de zitting van 1 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken 1. M. N werkmanoud 31 jaren, geboren en wo nende te Nieuw-LelUerland wegens moedwillige mis handeling 3 maanden cell, gevangenis en twee boeten van f 8 elk of 1 dag eell. 2. A. L., oud 32 jaren, werkmanwonende en ge boren te ötreef kerk wegens moedwillige mishandeling, eene boete van f 3 of 1 dag cell, gevangenis. 3. A. De J., oud 31 jaren, arbeider, geboren eu wonende te Shedrechtwegens het storen eener gods dienstoefening door het verwekken van wanorde 8 dagen eenzame opsluiting en eene boete van f 8 of 1 dag cell. 4. H. M., oud 32 jarensjouwergeboren ea wo nende te Gorinchemwegens beleediging met woorden, van een magistraatspersoon in functieeene maand oell. gevangenis. 5. W. v. d. G, huisvrouw van S. D., oud 36 jaren geboren en wonende te Papendrechtwegens laster eene boete van f 8 of 1 dag gevangeniastraf. ZalmvisBcherïj te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 7 tot 12 December: 14 zalmen, prijs: van f 1.50 tot 1,70 per half kilo. BURGEBLIJKJS STAIfD. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 4 tot 11 December 1874. Geboren: Antonia Jansje, ouders I. Heijkoop en H. Van der Aa Christina Maria, ouders C. Kuijlen- burg eu P Monteban. Maria, ouders A. Vsn der Hek en G. Saton. Overleden. J.J. Stekelenburgoud 4 maanden T. Kennedy, oud 65 jaren, echtgenoote van F. Die- gens. P. Van der Horst, oud 81 jaren, weduwenaar van A. Van Merten. P. Hoogeudoorn, oud bijna 4 jaren. Ondertrouwd JAN DIRK BRUSSEN, van Schoonhoven, en GERDIENA MARIA MUIJLWIJK. ARKEL, 11 December 1874. (6414) Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon KENTIE- In 't Veld. JAARSVELD, 12 December 1874. (6424) Op den 7en December jl. overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoote TRIJNTJE KENNEDIJ, m den ouderdom van 65 jaren. Gevoelig voor de vele bewijzen van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden mijner dierbare Echtgenoote, be tuigt de Ondergeteekende, ook namens zijne Kinderen, hiervoor zijnen welgemeenden dank. F. DIEGENS. SCHOONHOVEN, 10 December 1874. (6420) 1 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze jongste lieveling HENDRIK PIETER. H. P. VOORDUIN. J. M. VOORDUIN - Schaaij. SCHOONHOVEN, 11 December 1874. (6418) De Oridergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van hun jongste kindje. W. J. STEKELENBURG Jr. A. J. J.STEKELENBURO -vanGeoen. SCHOONHOVEN, 12 December 1874. (6427) De COMMISSIE voor het Kinderfeest öp St. NiOOlaas betuigt haren welgemeenden dank aan allendie zoo krachtig hebben mede gewerkt tot het doen uitvoeren van haar plan. De inschrijvingssom bedroeg, behalve de extra-geschenken f 116,9779. de uitgaven be liepen 125,377»; nadeelig saldo, door de Com missie gedekt, f 8,40. (6428) DE COMMISSIE. UN IV ERS EEL-Z UIT ERIN G S-ZOUT, uitste kend middel tegeu maagpij u, slechte spijsverteering znur, hoofdpijn duizeligheid, hartkloppingen enz., be wijst verder goede diensten bij het inmaken vau zure vruchten en bet weekkoken van peulvruchten. In pakkep a 18, 31 en 60 Cents. ZUIVERSTE MEDICINALE DOUCHE-LE VERTRAAN, oijna reukeloos en smakeloos. In flessclien van 30 en 50 Cents. IJZER-LEVERT KA AN, geneeikuniig ambevo- leu als een ligt verteerbaar middel bij bleekzucht enz., in flesschen èi 50 Cents. "WORMPATRONEN, tot verdrijving der Wormen bij kinderen en volwassenen, per stnk 6 Cents. BORSTPASTILLES worden met goed gevolg ge bruikt tegen hoest schorheid, keel- en borstpijn. In dozen a 50 en 30 Cents, pi oef takjes ló Cents. RHABARBER-, SLIJM- EN MAAGPIL- LEft. Per doos met 50 pillen 25 Cents IDIATON-D KOPPELS, bo.rgd™ ..nde hengele kiespun, a 25 óenls per flacon ZEKER MIDDEL 'er verdrijving van ratten en mmzen zonder vergif. In bussen van 50 en van 80 Cents. BOTERPOEDER, verkort den tijd van het karnen, maakt de boter vaster, fraaijer van kleur, beter van smaak en verhindert het spoedig sterk worden. In pakken van kilo, voldoende voor 1500 kan melk, a 60 Cents. Bij ieder artiksl Uaene witvorigegebruik—anwy«mg. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de be kende depóts, voornamelijk: (6413) Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AH>U..erd.m G. Maat Ez. Bodegraven. H Rollmann. Dordrecht: Wed Köhn Co.; J. Krim; Leon Pennoch B. Bischop. - Gorinchem N. Stufkens; B. J. R Bosch. Gouda L. Welter; L. Schenk Oudewater: F. Jonker-Idenburg, Ap. Rotterdam: C.J. W. Snabilié, Apoth T. E. v. Santen- Kolff, Apoth.F. WC. Ledeboer, Jr.. vis k vis 't Stad huis; M. Cloos, Apoth., Hang 441; S. J. G. Wulff, Westoieuwland-, v. Ypen Co., Schied. Dyk 288. Utrecht v. Rinkh-& Herrainghuijzen, Twyeat W ed. J. Porton, Hamburgerbrug; f. tJerksen, Vtitte Vrou- wenstr J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; KW. Hout zager, Ap., Sadelstr.T P. v d. Bergh Zn., Heiligew ▼ianen J. C. Stuart. Woerden: N. C. V d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. EMMERIK. H. VON üIMBORN, Apoth. en Fabrik. van chemisch-technische Praparaten. Handboek tot herkenning der vervalschingen van de meest dagelijks voorkomende Levmis- middelen. Volgens eenvoudige methoden. Ten dienste v:m het algemeen, dooi R- J- OPWüBDA. Prijs 90 Cents. Inhoud: Brood, Meel, Sago. Vleesch, Wijn, BierBrandewijn, Likeuren, Melk KoffieThee, Chocolade, Suiker, Houig, SuikergoedOranje water, Zout, Peper, Olie, Anijszaad, Kaneel, Saffraan, Azijn, Ingelegde Groenten, Limoen sap, Vet, Boter, Kaas, Zeep, Was, Lijnmeel, Stijfsel, Tabak, Snuif, Linnen, Katoen, Wol, Zijde, Papier, Leder, Petroleum. «t#Men zal in dit werkje vele methoden vinden, om het bedrog, dat tegenwoordig met alle voedingstoffen gepleegd wordt, te ontdekken. Dit nuttig en «eer oordeelkundig ingericht geschrift, is eene bijzondere aanbeveling waard »De weinige stuivers, voor denaankoop besteed, zullen ruimschoots intrest afwerpen." ,Utr. Dagblad.' Uitgave van S. W. N. van NOOTLN te Schoonhoven en alom verkrijgbaar. A. HOOGEINBOEZEM te Schoonhoven vraagt tegen 1 Febr. 1875 een Kennis der GRUTTERIJ is geen vernachte, doch strekt tot aanbeveling. (6426) Adres in persoou of met franco brieven» Er worden ten spoedigste gevraagd tW00 bekwame bij W. C. VA1» MEIJEREN te Berg- Ambaoht (M2S> LOFODINSOHB H. SARDEHAVK f tldfodiEmmerik, te dorsch-^1 onderzocht en aanbevolen V LEBERTHRAN I <joor Dr. M. Felytag, Pro- fessor te BonnDr. R. Frk- sentus, Geheim Hofrath en Professor te Wiesbaden. Deze uitsluitend voor medicinaal gebruik bereide Levertraan is, bij zijne erkende ge neeskundige waarde, vrij van eiken onaan genamen reuk en smaak en wordt vooral door kinderen gemakkelijk ingenomen en verteerd. Verkrijgbaar per flacon it 40 cents. En uit deze chemisch bereide door voorname Nederlandsche en Duitsche Geneeskundigen aanbevolen tegen Bleekzucht, KlierziekteLongteeringVerzwakking enz., is verkrijgbaar per flacon ik 75 cents, te Schoonhoven by J. W. VALK; Gouda bij J. C. Zeldenryk; Gorinchem bij J. Schoon, Apoth.; Haastrecht bij A. Scheer; Oude-oater bij C. Werdow; Ridder het h bij A. G. de Kroes; Rotterdam bij C. J. W Snabilié. (6430> Van dit beroemde werk verscheen onlangs een nette, zeer goedkoope uitgave iu twee deelen, bevattende ruim 800 bladz. draks. Prys in genaaid f 3,90en gebonden in prachtbanden f 4,30. Uitgegeven door S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle boekhandelaren ver krijgbaar. in verschillende soorten ontvangen bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Uitgave van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven DOOR Predikant te Ilaastrecil. Inhoud: 1. Het Godsbegrip. 2. On. Christusbeeld. 3. De Wouderen. 4. De Hei lige Geest. 5. Onze Verzoeningsleer. 6. De Eeuwigheid. 7. De Kerk. 8. De Moderne en de Confessionele richting in betrekking tot eenige vragen van den dag. Compleet in 7 i 8 Afleveringen. Prijs per Af levering 2ö Cent». De inteekening staat bij alle Boelhandelaren open en de I e Aflev. ia alom tor image voorhanden

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 2