p. 1874. VRIJDAG 25 DECEMBER. ier- en lopikerwaard en omstreken. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASS 4‘ BINNENLAND. n% „Het wetboek van den arbeid.” BUITENLAND. OVERZICHT. po. scioomovEm courant 1^7. ver- 581/, vervolging weder gewich- Dr. Kuyper maakte verduisteren van officieele bescheiden, die later eens atsen. dat nieuwe komst 99*/. I i ns ctie. 7 59. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 •iMteiM MAAL wordt TWKK MAAL i. mLmmc ('be.aht. maar dat is nevel- S. W. NT. VAN NOOTEN, Uitcexers. slechts, dat en aan zelf- 3 4 3 3 3 3 3 <16. 5 5 5 5 5 ÜÜO. 5 000. 5 een. 4} 948/,' 4 3 f 246 238 997, 100 5 5 5 6 7 6 6 6 .3 8 5 5 5 J0. 5 82"/. 70»/ 304 297 81%, 65% Z. M. heeft aan mr. J. Loudon, onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, op zijn verzoek ver leend een eervol ontslag als Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijne functiën als zoodanig aan zijnen opvolger zal hebben overgegevenen in zijne plaats benoemd Zijner Majesteits buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister in België, mr. J. W. Van Lansberge. Z. M. heeft J. C. Kuhlman Cz.ê Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 'laamsche f 7,40 Vl**niBcliex*kma*t 92 53% 23% S3 143 61"/, 10% 139 79>/. 9t)‘%. 93% 100% 101 101 Deze Courant Xtordt geregeld iederen Zaterdag-raiddag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70,"** Franco per post door het geheele ryk 0,80. 5 ug. 5 i. 5 t. 5 860. f 1. hoe zouden deze kunnen beslaan geen kapitalen waren, of van velen vereenigd die hielden. Enkele dwafcei de arbeiders op een (meestal in hun persoonlijk M opgezet tegen het kapitaal. Maar de arbeiders in het kalme Nederland althanszijn niet zoo onverstandig om daar lang naar te luisteren. Iets anders echter is de vraagof niet de maatschappelijke verhoudingen eene te groote afhankelijkheid medebrengen, waarin de arbeid zich tegenover het kapitaal bevindt. En daar is in vele gevallen ongetwijfeld wel iets van aan. De arbeiders zijn menschenhoofden van ge zinnen, en aangezien die gezinnen moeten eten, zoo moeten de hoofden werk hebben. Dikwijls moeten zij dan voor lief nemen de minder voor- deelige voorwaardendie hun worden gesteld. De arbeiders zijn menschen, hoofden van ge- zoo licht met al hun loe- en goederen kunnen r de arbeidsmarkt het TEN. dennep f20 a 22, >0 kilogoeboler er half kilo- kaaa overloopers f8* >eiea f 250 a 280 wrzen f90 a 100, en 85 a 90 ct, per schapen f30* $6, 5,00, peeren f 5,00 ter* f 1,10 per hec- uks. De najaftrs- jn er toch nog eu- woerd 55 partijen, lualileit. voor Engeland 21 f 5 a 14, nuchtere evoerd2 paarden, Ivoren, 2 nuchtere 437 varken», 115 2 de qual. 62 ot.j 1. 85 et.; ichapon or Londen 46 tot ial. f 64 en 3de sche f7,00 per 100 laamsche f 9,00 a rmaassche f 8,601 ihe f 7,80 a 8^0, NoordBr*b*nt»obe Elakkeesche en dito mindere f 6,00 ito mindere f 6,00 X) a 5,80, lange en 230 per 8100 Lite, eeuwache f 8,70 a 85 1» l*». il «1% 72% 96’/,. 89% 86 16'%. 12 46 102 81% 79’/. De //arbeiders-quaestie” gelijk ieder haar noemteene der groote maatschappelijke quaes- ties van onzen tijd, verkeert tegenwoordig ook in ons vaderland in eene zeer gelukkige phase. De groote schrik voor werkstakingen, welke nog niet lang geleden ieder om het hart sloeg is vrij wel getemperd, en in Nederland althans is het vertrouwen op den ordelievendeu zin onzer arbeidende klasse bevestigd. Waardoor? Door dat de arbeiders (ieder weet wie onder die woorden te verstaan zijn) als het groote middel vvor hunne lotsverbetering hebben aan gegrepen de coöperatie. Met geestdrift bewegen zij zich op dat gebied. Coöperatieve winkelvereenigingen vooral ver rijzen schier overal. Voor coöperatieve voorschotbanken tracht men den weg te bereiden. Op de coöperatieve vereenigingen van arbei ders tot ondernemen van daartoe geschikte tak ken van industrie begint men te zinnen. De groote grief der arbeidende klasse is hare te groote afhankelijkheid van het kapitaal. Zij begrijpt weldat het kapitaal op zich zelf geene vijandelijke macht tegenover haar is. Daaren tegen. Hoe zouden al die groote ondernemingen waarin de arbeidskracht haar werkterrein vindt, wanneer er 1 enkeleof van ze oprichtten en onder in en heethoofden hebhen dwaalweg Willen brengen rsoonlijk eigenbelang) en hen den vorst, nog tijdig van den indruk die het proces Von Arnim op hem had gemaakt doch men aarzelde om te geloovendat de schuld alleen bij den Rijksdag lag. Men wilde aan het votum van dat lichaam geene beteeke- nis hechten belangrijk genoeg, om het besluit van den premier voldoende te rechtvaardigen. Toch heeft de afloop van den crisis bewezen, dat ontevredenheid over de houding der meer derheid in den Rijksdag, die alvorens over het bekende besluit te stemmen niet de meening van den Rijkskanselier had gevraagdde hoofd - aanleiding is geweest. Of was het toevallig en moet het meer aan den persoonlijken invloed van den Keizer en den Kroonprins worden toegeschreven, dat, na de aanneming met overgroote meerderheid van het zoogenaamde rgeheime fonds,” waaraan door een lid der Natinaie partij de quaestie van ver trouwen was verbonden, Von Bismarck op zijn besluit was teruggekomen? Waarlijk, in plaats van zich over de houding der meerderheid te beklagen, mocht de Vorst wel roemen in hare groote volgzaamheid, ook nu weder zoo duide lijk gebleken. Von Windhorst, de aanvoerder van het centrumhield tot het laatste oogen- blik den strijd vol. Hij kou echter niet meer dan 79 stemmen voor zijn voorstel, om het geheime fonds op te beffen, bijeenkrijgendaar onder waren enkele sociaal-democraten. Nadat de begrooting voor Elzass-Lotharingen afgedaan en, niettegenstaande de bestrijding der Elzasser ledendie het vooral op het verbe terde onderwijs gemunt haddengoedgekeurd was, ging de Rijksdag uiteen. Zooals bepaald was, is Zaterdag jl. het von nis over Vou Arnim door het Berlijnsche Stadt- gericht uitgesproken. De hoofdbeschuldigingen van ambtsmisdrijf en het ontvreemden van oor konden zijn niet gehandhaafd. Daarentegen is de graai schuldig verklaard aan het verstoren der openbare orde door het e aanvoer van vee mals vorige weken t dan tegen lager 100 265, mindere a 200, piaken f 40 kilo 50 6 68 ct, die van 70 i 80 i van 6 8 weken zijn teruggegeven en veroordeeld tot drie maan den grvcngeniwtraf en de kosten nn het ge ding. Als verzwarende omstandigheden werden bijgebracht de waarde der verduisterde stukken en de hooge betrekking, die de beschuldigde bekleedde; ale verzachtende: het teruggeven der stukken en de langzamerhand veldwinnende gewoonte van diplomaten om zich stukken uit de archieven toe te eigenen. Geen der beide partijen is echter over deze uitspraak tevreden: zoowel het Openbare Ministerie als de veroor deelde zullen in hooger bero°p komen bij het zoogenaamde Kammer gericht. Naar de Kofn. Zeitung uit Bayonne meldt, is de Mecklenburgsche bnk Gustav eenigen tijd geleden door de Carlisten in de bocht van Gne- taria beschoten niettegenstaande zij de Duitsche en de noodvlag had geheschen. Toen zij den volgenden dag nabij Sarau op strand liepheb ben de Carlisten zich van niets dan de lading meester gemaaktterwijl de schepelingen met groot gevaar ontkwamen. Het blad voegt er bij, een parlementair is afgevaardigd. Eene bijdrage wellichtdie vreemde tusschen- in de zaken van Spanje op den langen duur onvermijdelijk zal maken. Berrano's optreden toch waarvan zooveel goeds verwacht weraheeft tot nog toe niets uitgewerkt. Integendeelhet bericht uit Madriddat sinds 9 dagen geen post aldaar is aangekomen doet vermoedendat er niet veel goeds te vermelden valt. Van Cal- listische zijde wordt gewag gemaakt Van eene nieuwe nederlaag, die de Republikeinen bij Casedo zouden geleden hebben. In de Nationale vergadering van Frankrijk schijnt alle lust tot werken te ontbreken. Het eenige belangrijke besluit, dat in de laatste dagen genomen werd is de opdracht aan eene com missie tot samenstelling eener speciale wet voor het beheer der kolonie Algerie. De vervolging tegen het Bonapartislische comité van het be roep op het volk is plotseling gestaakt. De Mi nister van Justitie weigert de stukken op de instructie betrekking hebbende over te leggen. Niet on mogelijk zal de regeering zich over deze onverklaarbare handelwijze in de vergadering moeten verantwoorden. De Italiaansohe president-minister heeft in den Senaat gelegenheid gehad zijn programma te ontvouwen. Aangaande de belastingplannen der regeering verklaarde hij dat zij trachten zou overeenkomstig de Grondwet belastingen te heffen in evenredigheid van het vermogen der bevolking. De kerkelijke politiek der regeering waarborgde de noodige vrijheid voor de kerk mits deze van haar kant de wetten en rechten van den Staat eerbiedigt. Het wetsontwerp tot betere verzekering der openbare veiligheid op Sicilië zal vermoedelijk met dien algemeenen bijval vinden waarop het aanspraak moest maker.. Of de omstandigheid dat Minghetti vau de aanneming van dat ont werp eene kabiuets-quaestie gemaakt heefthier van oorzaak isis niet geheel onmogelijk. Het is thans zekerdat weldra eene tweede conferentie, als vervolg op het bekende Brussel- sche congresdoor Rusland zal bijeengeroepen worden. Engeland heelt ook nu weder gewich tige reserve gemaakt. In de Qrieksche kamer van afgevaardigden is eeu conflict ontstaan tusschen de Rechter- en Linkerzijde waarvan het gevolg is geweestdat de leden van-laatst^enoemde partij allen de ver gadering verlaten en' bij den koning hun beklag hebben ingediend. De overblijvende leden vormen geen genoegzaam getal om een wettig besluit te nemen. De arbeiders zijn i zinnen, die zich niet behooren aan personen verplaatsen daarheen waar voordeeligst is», als het kapitaal wordt verzonden naar alle einden der wereld, waar het de meeste winsten denkt te behalen. Dit zijn een paar omstandigheden, en zoo kunnen er vele andere zijn. Doch omdat de arbeiders menschen zijn, geldt ook bij hen de regel, dat waar de enkele menseb te zwak is, de vereeniging van verschillende enkelen die zwakheid omzet in kracht. De ar beiders hebben de beteekênis begrepen der oude vaderlandsche spreuk, dat eendracht macht maakt. Zoo is de coöperatie, de samenwerking ge boren, zoo is zij georganiseerd geworden. Man nen van studie en toewijding hebben de grond slagen der coöperatie wetenschappelijk vast gesteld. Allerlei proeven zijn genomen, voor het grootste gedeelte met gunstigen uitslag, en met belangstelling volgt ieder de nieuwe stap pen op dit gebied. Bladen voor coöperatie, congressen voor coöperatie houden de belang stelling, de geestdrift levendig. De ernstige be- studeenng van dit middel lot verbetering van den toestand der arbeidende klassen, is bloeiender dan ooit. Vrije werking der coöperatie. Zietdaar de kracht, waarvan men thans den invloed nagaat en wil afwachten. Van den wetgever vraagt men hij de coöperatie voldoende beschermen de coöperatieve vereenigingen het recht van standig optreden ih de maatschappij verleenen zal. Inmiddels tracht men andere belemmerende en drukkende instellingen weg te ruimen. Twee •tappen zijn in die richting gedaan. In 1872 werden de strafbepalingen tegen arbeiders-coa- lities affceschaft; en de vrijheid tan werken tegen iedere gewelddadigheid in bescherming genomen. In 1874 werd de kinderarbeid aanmerkelijk be perkt. En ziet, terwijl in den grond ieder ingeno men is met de richting, die werd gekozen staat op eenmaal Dr. Kuyper op, en in eene zijner prachtige redevoeringen, in die, welke hij hield bij de behandeling der begrooting voor Justitie, vraagt hij den Minister, dat zijne Ex cellentie moge indienen *een wetboek voor den den titel van het boek met gulden letters “op” maar van ^bi/iwn was het wit papier; Daarom echter willen wij de waarde zijner hulp niet miskennen. Dr. Kuyper wil, wil vurig de arbeidersbeweging mede ten goede ont wikkelen. Vele liberalen, die zich van het ego ïsme der bourgeoisie hebben losgemaakt, mogen hem de hand reiken. Maar hun eerste werk zal behooren te wezen hem wat kalmer te stem men, wat practischer te maken, hem te dwin gen voor nevelen en woorden scherp geteekende gedachten te geven. En, wanneer men dan eens over die gedachten gaat samenspreken zal het blijken dat Dr. Kuyper naast die hervor mende liberalen staat. Indien do uitslag anders is, dan ja dan zal Dr. Kuyper ons zijn tegengevallen, dan zal ons boven alles zijn tegengevallen de ernstdien wij in hem verwachtendan zal hij gebleken zijn een woordenpraler te zijn, die redevoerin gen houdt, naar welke niemand meer zal luis teren, hoe schitterend ze zijn, ihaar dan zal hij den naam van staatsman voor goed heb ben verbeurd, Vooreerst echter hopen wij nog het beste. De hervormingsgezinde liberalen mogen alzoo Dr. Kuyper volstrekt met loslaten. Maar zij moeten hem dwingen de i’s te schrijven met flinke punten er op. Had de DllitSOhe rijksdag kunnen betreffende de inhechtenisneming van rijksafge- vaardigden tijdens de zitting zou hebbenzeker hadden de leden zich tweemaal bedacht, alvo rens hunne stem vóór de motie uit te brengen. Terwijl de vergadering zich den volgende® dag bezig hield met het voorstel in tweede lezing goed te keuren, ging het bericht rond dat Von Bismarck zijn ontslag als Rijkskanselier had ingediend: een bericht, naar men denken kanwel geschikt om sensatie te maken. Algemeen verdiepte men zich in gissingen wat de aanleiding kon zijn voor dit geheel on verwacht besluit. Men sprak van een nieuwen aanslag op het leven van door de politie ontdekt; J ustitie, arbeid.” //Ziet, zoo was de zin zijner woorden, in de wereldgeschiedenis heeft telkens iedere stand, die zelfstandig werd en zich boven den ouden dunk verhief, zijne rechten georganiseerd, zijne wet ten gemaakt. Toen de geestelijkheid heerschte, erlangde zij haar kerkelijk of kanoniek recht. Toen de adel was opgekomen, werd het leenrecht ingevoerd. Toen na de Fransche revolutie de burgerstand zich een zelfstandig bestaan had veroverd, kreeg zij haar burgerlijk-, haar han- delswetboek en hare scheepvaartwetten. Weina, thans is de vierde standde arbeidende stand aan de beurt. Ook deze vraagt zijn wetboek, en de Minister van Justitie is de man die het moet indienen.” Wondervreemde vraag. H istorisch, dit merkte o. a. Mr. Van Houten zeer juist op, was de uiteenzetting van Dr. Kuyper verre van juist. De arbeid is immers juist vóór de revolutie reeds georganiseerd geweest m het gildewezen en ieder weet, dat juist de tyrannie van dat Stelsel voorspoeden welke! gevolgen de aanneming der motie/ den vrijheidszin van het laatst der 18e eeuw L-1—a J- J- ««--l*-;--•:i— is geweken. Wat bedoelde Dr. Kuyper? Wilde hij zich op eens aan het hoofd der arbeidersbeweging plaatsen. Wilde hij de arbeiders afroepen van bet vhelp u zelven” en van de mannen die hen tot dusver daarbij hadden geholpen? Wilde hij aan de bekwame leiders der sociale en eco nomische beweging van onze dagen de teugels uit de handen nemen en aan de arbeiders loe- roepen ziet hier uwen redder Dit meenen wij niet. Dr. Kuyper weet zelf veel te goeddat zoo iets met eene enkele ne velachtige redevoering in de Tweede Kamer toch met geschieden zou. Neen. Dr. Kuyper wil zich aansluiten aan die hervoïimugsgezindendie ook voor de be langen der arbeiders hunne stem in de parle menten doen hooren. Dr. Kuyper staat naast die liberalen, die met de oude pretensiën van den dusgenoemden burgerstand willen brekenalsof alleen hun belang het algemeen belang beheerschte. Maar Dr. Kuyper is daarbij het slachtoffer van zijn geestdnit en van zijn zucht om alles tot stelsels, liefst tot historische stelsels te brengen. Fluks is zulk een historisch systeem gemaakt. Geestelijkheid,adel, bourgeoisie. Prachtige trilogie. Elk van deze van een bijzonder recht. Nu de vierde stand. Ook deze eischt dus zoodanig recht, en het wetboek voor den arbeid” is het tooverwoord geworden. Het wetboek voor den arbeid, alsof, om nu eens iets te noemen, in de algemeene burgerlijke jyetgeving de verhouding tusschen arbeiders en meesters niet geregeld was. Of wil Dr. Kuyper die regelen wijzigen? Wil hij misschien den rechtstoestand der coöperatieve vereenigingen geregeld hebben? Wil hij den kinderarbeid nog meer beperken? Neen, dat klinkt alles veel te eenvoudig. Maar //wetboek voor den arbeid”, dat zegt veel meer. Neem niet kwalijk Dr. Kuyper, zegt veel minder. Dat groote woord achtig en blijft nevelachtig. Gij zegt ook te gen de coöperatie bezwaar te hebbenomdat dit middel niet in alles voorziet en het eigenlijk de ongelukkigsten de minst ontwikkelden toch niet helpt. Maar veel liever eene coöperatie, die in elk geval velen, dan eene verzameling van nevelen, en dat is uw vwetboek” nog, die niemand helpt. Dr. Kuyper verdiende dan ook het antwoord, dat na zijne rede te hebben gehoord, inderdaad niemand d&t wetboek zoude kunnen samenstellen. Weet ge wat het eigenlijk was? Dr. Kuyper maakte een prachtband en drukte

Schoonhovensche Courant | 1874 | | pagina 1