rr- r --4^. -- SNEL, 0ÜDA, éposito, dagen, 37. 7., »nto der Neder- (6466) ZONDAG lOJANDARL r. 291 i IJSSEL”. cte. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLAÖSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. «7. 96>/, 89‘/ sa. BUITENLAND. OVERZICHT. DeAnti-revolutionairen en het Lager Onderwijs. StlOSNHTENSCIE COURANT IER. 1 Jan. op 10 JO ■t- wanneer er het tarief door den slechts 87 1ÜV, 921/, 241/, S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. 8' 4 8 3 3 3 3 816. 5 5 5 5 5 000. 5 000. 5 een. 4} 4 8 f Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. LED. •OVEN, jember 1874. i Sterns en J. Van ra EL Van Geelen aders W. N. Van oud 18 dagen. fB"’pG 6Z’/h 247 >/4 237 100 y, 100 10q 96 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inten ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 56*/, i»>/, 102 7, 807, »»7, 98 143*/. 927,' 417, 80 W/„ ?egelvorm- ard- en 7(6470) 3 <er termijn vol- 5 5 5 6 7 6 6 6 5 MS97. - 3 f 5 5 5 5 'O. 5 r. 5 ig. 5 i. 5 t. 5 360. Spanje heeft weer een Koning. Op dit oogenbhk heeft Alfonsus, prins van Asturië, de zoon van de Ex-Koningin Isabella, reeds plaats genomen op den troon van waar zijne* moeder voor eenige jaren verjaagd werd. Dit is de eerste verrassing die het jaar 1875 ons brengt, en waarlijk de wijze waarop deze coup Üétat tot stand kwam, mag verrassing heeten. Martinez Campos, het bekende legerhoofd, die vroeger om zijne Alfonsistische gevoelens was ontslagen, hief het eerst de vaan des op stands, aan het hoofd van slechts twee batal jons. Het leger van het centrum, afgezonden om hem tot onderwerping te brengen, schaarde zich aan zijne zijde, weldra volgde ook het noorderleger, waarover Serrano het bevel voerde, daarna de vloot en eindelijk ook generaal Lomo met de zijnen. In Madrid werd de beweging geleid kapitein-generaal Primo de Rivera en enkele dagen waren toen meer noodig om door het gansche land de kreet te doen weergalmen ifFiva el rey"Leve de Koning. De jaren der republiek in hare telkens af wisselende vormen, en opvolgende hoofden heb ben ons gewend aan allerlei verrassende wen dingen. De coup d'état van generaal Pavia, die alleen steunende op het recht van den sterkste, de Cortes uiteenjoeg en een nieuw be wind daarstelde, ligt nog versch in het geheu gen. De jongste omkeering schijnt echter reeds langen tijd en zorgvuldig voorbereid; het gun stigste tijdstip met geduld afgewacht. Dit wordt ook bevestigd door de nadere tijdingen uit Ma drid. Toen Serrano naar het Noorderleger ver trok, was hij door Primo de Rivera ingelicht omtrent den juisten stand van zaken. Of het was om door een beslissende overwinning alles nog te redden, dan wel om zich aan de ver antwoordelijkheid van hetgeen gebeuren zou te onttrekken, dat hij toch vertrok, is 4 niet dui delijk. Alles duidt evenwel aan dat de regee- ring de beweging, waarmede zij toen reeds be- leus der anti-revolutionairen, kan nooit de vol- doening van dien eisch op den achtergrond schui- I traan zij ven. Recht voor allen, wil niet zeggen, dfctVarffi jeztt aan ieders behoeftenhoe dwaaaaan ieders1 verlangen hoe ongerijmd ook in den Staat moet kunnen worden voldaan. Wij leven in de maatschappij en wanneer iemand in die maatschappij de handhaving eischt van zekere rechtende vervulling van zekere behoeftendan mogen de medeleden dier maat schappij vorderen dat die aanspraken en be hoeften niet zijn de vruchten van domheid en onkunde. Willen wij samen levendan moeten wij iets wetendan moeteu wij zekefe beschaving be zitten. In de zaak van het onderwijs is het onder wijs nummer één. Allen hebben als leden der maatschappij bij goed onderwijs belang en het is dus natuurlijk, dat de Staat daarvoor zorgedaar voor zorgen- poet. Goed onderwijs moet ieder kunnen vinden waar hij zich pok in den lande bevindt. Heden heeft men hier zijne woonplaats, morgen ginds. Niet te vergeefs mag meu elke dier plaatsen goed onderwijs zoeken. Dat onderwijs moet zijn voor ieder toegankelijk, dus neutraal. Dit keurt ook Dr. Kuyper goed. Maar dan vragen wij, hoe is nu met die nood zakelijkheid eenige school-accommodation eenig tarief in den zin als wij boven vermeldden, te rijmen De Staat kan van het bijzonder onderwijs wel in het algemeen eischen, dat de onderwij zers zekere bekwaamheden bezitten, maar alle verdere inrichting van dat onderwijs, denaard der Ipavonhot g<,l»«Uc van wordt, dat ligt daarbij buiten de bemoeiing der overheid. Dit is reeds ééne reden, waar om het bestaan van bijzonder onderwijs voor den Staat nog niet het bestaan van goed on derwijs waarborgt. Daar is nog een reden. Stelt, dat volgens Dr. Kuypers tarief, in de gemeente A geene openbare lagere school is. Een der in gezetenen, tot dusver met het bijzonder, con fessioneel? onderwijs ingenomen, verandert van zienswijze. Of een ander, die bepaald neutraal onderwijs verlangt, zal in die gemeente gaan wonen, hetzij dan uit vrije keus, hetzij omdat hij er door eene betrekking of door familie omstandigheden geroepen wordt. Voor zoo ie mand is daar gemis aan onderwijs, geen openbare school bestaat. Zal ter wille van dien éénen worden gewijzigd. Zeker niet, want in iedere gemeente zal wel één zoodanig persoon zijn en dan zou het ta rief weder neerkomen op het zoo afgekeurde //overal.” En bovendienwio zegtdat zulk een ingezeten dadelijk zal gaan klagen? Hoe menigeen wordt niet door eeue natuurlijke be scheidenheid of schroomvalligheid teruggehouden? Het zwijgen zoude dus volstrekt nog niet altijd beteekenen, dat geene behoefte bestond. Maar, zal men mij te gemoet voeren, dit zelfde geldt den voorstander van bijzonder on derwijs, die in eene of andere gemeente niet vindt, wat hij noodig keurt. Toch is dit argument onjuist en ook al was het juist, dan nog zoude de gevolgtrekking misplaatst zijn. Het argument is onjuist. Het openbaar, neutraal onderwijs is voor ieder bruikbaar. Ik weet wel, dat zij die b. v. ieder uur een bij beltekst willen hooren, of die geen leesboek verlangen, waarin niet van den Heere Jezus wordt gesproken, zulke begeerten niet voldaan zullen zien. Maar, dat is bij het onderwijs de zaak niet. Even goed zoude zoodanig con fessioneel persoon kunnen verlangen, dat dc rechtszalen of de handelsbeurzen met bijbel teksten waren behangen, of dat geen vonnis werd uitgesproken, zonder voorafgaand gebed. Laten zij hunne godsdienstige opvattingen me- dedeelen in huisin de kerk, in de cathechi- seerkamer. Op de school wordt verlangd on derwijs. En-dit bedenke men wel, dit ver- gete men toch nooit het openbaar onderwijs op de lagere scholen heeft op zich zelf geen invloed op iemands godsdienstige richting. De meesten ónzer, hoe verschillend ook in religieuse opvattingen, gmgeu op de openbare ^school, Tien Hie. 7 9. 7 3 5 7 6 6 - 8 3 3 TEN. ‘F half kilo; kaas overloopers f 8 i :0 A 23rotte kal- idem f 12 14 4 7,00, aardappe- hectoliter; eieren roerd 10 partijen; ualiteit. ilf kilo, nuchtere Aangevoerd /eren, 4 nuchtere 293 varkens, 15 2de qual. 62 ct.; 90 ct.; schapen Londen 47 tót al. f 66 en 3de i. ...j M». o ..-X.. 4--^- 1 inderen verlaten op hun 12^ jaar de school. Daarna l~ j een verschillenden weg. De een bezoekt i, uavTvcu jezuïeten-seminarie en wordt ultramontaan. ieders1 Een tweede studeert theologie op de school te Kampen en wordt separatist. Een derde maakt kennis met een meisje uit een orthodox gezin en vjlgt de denkbeelden zijner wederhelft. Een verde studeert natuurwetenschappen en verliest ieler positief godsdienstig geloof. Een vijfde kant in een kring van moderne theologen en dweept met hunne denkbeelden. Een zesde gaat em lichtzinnig leven leiden en verliest allen ernst. Ejn zevende geraakt aan den drank en wordt stompzinnig. Zoo gaat het voort. De godsdien stige richtingen vau ieder, ook van personen uit de groote menigte, worden bepaald door allerlei ancere omstandigheden, waaraan het maatschap- peljk leven zoo rijk is. De school zorgt alleen, zoo’eel mogelijk, dat, welke denkbeelden zich ook later aan de hersens aanmelden, die hersens gezonde hersens zijn, dat er althans eenige ken nis Sestaat, welke ten minste voor domheid de deur sluit. Mur al ging het argument op, al moest ook in iedere gemeente eene confessioneele school zijn en a' was zoo iets ook mogelijk bij de groote verscheidenheid van nuances, dan nog wel, dan zou dit alleen bewijzen, dat de voorstanders van zoodanige scholen daarvoor moesten zorgen. De staat zorgt dat overal goed en neutraal onderwijs zij. De heeren der bijzondere scholen hebben de vrijheid voor hun systeem hetzelfde te doen. Dit wat Dr. Kuypers eersten eisch betreft. Die eisch wordt niet gemotiveerd door het zoo genaamde «gelijk recht voor allen”, die ew»*» ir-.injd met do .«wpucutiugen van deu Quant, die eisch is onnoodig, wanneer men maar een open oog houdt voor wat het openbaar onderwijs wer kelijk 13. Maar er is een tweede punt. Men klaagt, aan de vrijheid van onderwijs niets te hebben, men spreekt van onmogelijke concurrentie, men raakt daarmede de ja, zoo is het, de geldquaestie. Die quaestie is hoofdzaak bij den tweeden eisch. Daarover iets in een volgend nummer. Alk hif—loninht AdrertentiSn waarvan da plaataing DRIE MAAL wordt opgegevaa, wordan .laakt. TWEE MAAL in r.k.nmj rbr.oht, i. vDaar wordt”, zoo schreven wij in een onzer laatste artikelen, «nog eene andere klove tus- schen de anti-revolutionaire politiek en de staat kunde der hervormingsgezinde liberalen genoemd, de quaestie van het onderwijs, en het schijnt dat die klove niet te dempen is. Toch moet dat geschieden, Want in den grond is het anti revolutionaire standpunt tegenover het openbaar onderwijs ongerijmd. Mocht het laatste debat in de Tweede Kamer iets tot beëindiging, tot oplossing dier quaéstie hebben bijgedragen. Het wordt inderdaad hoog tijd. En het is o. i. zeer goed mogehjkindien de anti-revolutionairen hunne oogen maar willen open doen.” Of onze hoop omtrent dat debat bewaarheid is geworden? Dit kan juist niet worden gezegd. Wel heeft Dr. Kuyper zijne eischen scherper geformuleerd, dan tot dusver geschiedde, maar vau de andere zijde heeft men het oordeel over die aldus ge formuleerde wenschen juist niet uitvoerig uit gesproken. Veel kan dus daarover nog worden gesproken en geschreven. Wij willen er een woord reeds nu over zeggen. Maar dan laten wij rusten de eindplannen van den afgevaardigde uit Gouda, de organisatie zijner schoolraden enz., omdat daaraau eerst zal te denken zijn na eene wijziging van bet betrekkelijk grondwetsartikel en omdat Dr. Kuyper verklaard heeft Voor het oogenbhk zoo- danigen omkeer nog niet te verlangen. Doch reeds dadelijk weuscht hij de onderwijs wet gewijzigd te zien. Onder zijne wenschen springen er twee in het oog, welke stellig meer uitsluitend onder werpen van strijd zullen zijn. Dr. Kuyper vindt het goed, dat de openbare school bhjve neutraal, toegankelijk voor alle godsdienstige gezindheden, maar hij weuscht dat openbaar onderwijs alleen daar gegeven te zien, waar het begeerd wordt. Dit is zijn eerste eisch. Zijn tweede is deze, dat aan de instellingen van bijzonder onderwijs eeu deel barer kosten van Staatswege wordt gerestitueerd, naar even redigheid vau het deel van den onderwijsplicbt, waarvan zij den Staat ontheffen. Heden iets over dat eerste punt. Dr. Kuypèr is een meester in het gebruiken onzer taal. Eigenaardig verstaat hij de kunst, onl oudé eischen in nieuwen vorm te gieteu en dan den schijn aan te nemen alsof hij uieuwe eischen stelt. Vroeger heette hél altijd: het openbaar on derwijs Zii subsidiair en worde alleen daar ge geven, waar het bijzondere niet voldoet. Maar voortaan zal het anders heeten bet openbaar onderwijs wordt overal gegevenmaar overal Waar het begeerd wordt. Er wordt ge maakt éene zekere school-accommodation. Onze taal bleek hier zelfs voor Dr. Kuypers talent te arm te wezen om volkomen uit te drukken wat hij bedoelded. w. z. men make een tarief in evenredigheid van cijfer en aard der bevol king om te bepalen of er openbare scholen en zoo ja hoeveel in eene of andere gemeente zullen bestaan. Wij willen er nu niet om twistenin hoever hier de oude wijn van vroeger alleen in nieuwe lederen zakken gegoten is. Wij willen daarom ook niet vragen in hoever zoodanig tarief over eenkomt met den eisch der grondwetdat overal van overheidswege voldoend openbaar lager on derwijs worde gegeven. Liever vatten wij de quaestie zelve aan. De eerste eisch van elke onderwijs-politiek moet wel deze zijn, dat er onderwijs zij, goed, degelijk onderwijs, dat de kinderen iets leeren, dat hün verstand ontwikkeld, hun geest verrijkt wordé. Vöor dien eisch moeten alle andere buigen. Het recht voor allen in den Staat, de groote kend was, niet aan durfde. Om den schijn althans te redden, liet zij enkele hóófden van Alfonsus partij gevangen nemen, en protesteerde zij aan den vooravond van het pronwneiamiento tegen den staatsaanslag die op handen was. Zelfs gaf zij te kennen vast besloten te zijn haar plicht te doen. Den volgenden dag had de omwenteling reeds plaats gegrepen en hetzelfde blad, dat daags te voren het protest van het Ministerie had bekend gemaakt, kondigde thans, als orgaan van het nieuwe bewind, de uitroeping van Alfonso de Borboh y Borbon, als koning van Spanjeonder den uaam van Alfonsus XII, aan. Het nieuwe kabinet, waarvan Canovas Ca stille het hoofd is, bestaat uitsluitend uit con servatieve elementenwaarvan sommigen zelfs niet al te gunstig bekend staan. Die samenstel ling is wel eenigszins in strijd met de toezegging des nieuwen koningsdat hij liberaal-constitu- tioneel wil regeeren en daartoe de kundigste man nen uit alle partijen zal kiezen. Evenzeer mag het berichtdat 's Prinsen eerste daad was den zegen van den Paus te vragenmet bqldfte, immer de rechten van den H. Stoel te Zullen ver dedigen wel aansporen om de verwachting niet al te hoog te spannen. Daartegenover staan ech ter de jeugd van den Prins zoowel als de goede opvoeding die hij aan het K.K. Theresianum te Weenen genoot, hoofdzakelijk onder de lei ding van Morphyeen fijn beschaafd en liberaal man en vriend van de Castelarzijn streven om met het verleden te breken blijkbaar uit de om standigheid, dat hij zijne moeder të Parijs ach terlaat en eindelijk zijne zeer stellige verklarin- '"'pwel officieel ala officieus aan sommare dagbladcorrespondentendat hij zijnbcwindzat- vestigen op liberaal constitutioneele grondslagen zooals die in Engeland en België bestaan. De erkenning van den nieuwen staat van zaken schijnt dan ook bij de Mogendheden geen bezwaar te zullen ontmoeten. Vöor de zaak van Don Carlos is het optreden van Prins Alfonsus allernoodlottigst. Reeds heb ben verscheidene zijner aanhangers, a. Dot re - garyzich aan de zijde van den nieuwen, ko ning geschaard en dit voorbeeld zalvooral nu deze eene algemeen«mnestie heeft uitgevaardigd, wel gevolgd worden door allen die minder uit sympathie voor Don Carlos, dan wel uit haat tegen de Republiek zich bij hem aansloten. De monarchaleu en imperialisten in FHUÜC- rijk zullen wel naijverig zijn op de omkeering, die aldus zonder botsing en bloedvergieten in het naburige Spanje tot stand kwam. Wellicht zal een der partijen zich daardoor wel opgewekt gevoelen om eeu gelijken coup voor haren pre tendent te wagenwant revolutiin werken aan stekelijk. Mac-Mahon intusschen schijnt het sollen met de coustitutioneele wetten moede. Hij heeft, tijdens het recès der vergaderingeen kring der meest gematigden uit de rechterzijde en de beide centras om zich verzameldom met hen te over leggen wat er te doen stond om tot eindelijke regeling van het Septennaat te geraken. Als ge volg dier beraadslagingen is Woensdag door den president in een boodschap aangedrongén op de onmiddelhjke behandeling der wet op de Senaatafgescheiden der ovenge constitutioneele wetten. Daarna zou de regeling van de over dracht der hoogste macht het eerst aan de orde komen. De Vergadering weigerde echter aan de wet op de Senaat de prioriteit boven de andere constitutioneele ontwerpen te verleenen en besloot die allen als een geheel m behandeling te ne men. De Munsters namen daarop allen hun ontslag, zoodat de zoo lang verwachte kabinets crisis dus eindelijk is uitgebrokeu. De verkiezing iu Hautes-Pyrenées heeft wel aan den Bonapartistischen candidaat de meeste stemmen bezorgd doch tot geen resultaat geleid zoodat eene herstemming zal moeten plaats hebben. Uit Engeland komen op nieuw berichten van spoorwegongelukken, meestal door de mist der laatste dagen veroorzaakt. De gevolgen wa ren thans echter niet zoo noodlottig als bij het jongste spoorwegongeluk te Shipton bij Oxford, waarbij 30 menschen het leven verloren. De kinderarbeid is daar te lande door twee nieuwe wetten, die met 1 Januari ji. in werking ----U—

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1