B, HANDEL IN IJZERWAREN WOORDEN UT DEU BIJBEL BINNENLAND. ADVERTENTIËN. D. BRUSSEN. J. D. BRUSSEN. Vergeer en Witzier ATTENTIE. VISCHWATER traden, nader geregeld. Geen kind beneden de 9 jaren mag voortaan op de fabrieken worden toegelaten, terwijl kinderen van 9 jaren slechts de helft van den gewonen tijd mogen arbeiden. Voorts mogen kinderen beneden de 8 jaren niet 'a arbeiden dan bij hunne ouders, ter wijl kinderen beneden de 12 jaren, die op het land arbeiden, het bewijs moeten kannen leveren, dat zij een zeker aantal malen per jaar de school bezocht hebben. De grijze generaal Garribaldi heeft, met er kenning dér goede bedoelingen van het ItRli-" aanaohe parlement, bedankt voor het jaargeld en de dotatiehem door die Vergadering toe gedacht. Koning Victor Emanuel ontving bij de nieuw jaars-receptie het portret van den Dultsohen keizer met een eigenhandigen brief, waarin de keizer hoopt zoo spoedig mogelijk een bezoek te brengen aan Italië. De nieuwjaars-receptie aan het Duitsche hof kenmerkte zich door bijzouder vredelievende aanspraken. Op kerkelijk staatkundig gebied is het echter nog alles behalve vrede. Het Hooggerechtshof voor kerkelijke aange legenheden te Berlijn heeft uitspraak gedaan in de zaak van Bisschop Martin Von Paderborn, en desa vervallen moeten verklaren van zijn bis schoppelijk ambt, De Biasohop van Keulen zal nu weldra aan de beurt zijn. Z. M. heeft benoemd tot direc teur van het postkantoor te Utrecht G. Deketh, thans directeur van het postkantoor te Leeu warden. - Volgens schrijven van Z. Ms. par- ticulieren secretaris, neemt Z. M. genoegen met het door Prof. Stracké in gips vervaardigde model van 't bekende kindergeschenkterwijl Z. M. het comité heeft verzochtdat model niet in zil ver te laten maken maar de gelden te willen storten in het foods ter aanmoediging van den gewapenden dienst in Nederland. iau den oud-president der arr. rechtbank te Botterdam, mr. J. A. M. Bichon Van IJselmonde, is na de plechtige installatie van zijn opvolger, mr. J. A. Vaillant, Darnens de advocaten en procureurs, eeu bewijs vau hulde eu aandenken aangeboden, bestaande in een zil veren bokaal in Griekschen stijl, waarop het beeld der gerechtigheid prijkt, die aan de voor zijde zyn wapen draagt en aan de keerzijde een toepasselijk inschrift. Het ebbenhouten voetstuk heeft aan de voorzijde de attributen van het recht en aan de keerzijde het wapen van Botterdam. Het geschenk wordt vervaardigd in de fabriek van den heer J. M. Van Kempen. Het was noe 7i-t J a—r»-wii uu Jog aiecms de tekening- ter hand gesteld. In de voorgaande week is door de rechtb. aan baar vroegeren voor zitter een schoon geïllustreerd boekwerk ge schonken. Ter vervulling der vacature van een lid der Prov. buten van Utrecht in het kieadiatrict Utrecht worden aanbevolen door de kiesvereeniging 'Nederland en Oranje" de h.'er Mr. A. W. Van Beeck Calkoen, door de *Utr. kiesvereenigmg" de heer Mr. W. J. Boy. aards van den Ham, en door de Boomsch Ka tholieke kiesvereenigmg 'De Eendracht" de heer Mr. O. B. Bisdom Van Cattenbroek. - Op 2 Jan. werd te Gouda eeu optpbare vergadering gehouden van begunstigers en verdere belangstellenden in de werkinrichting tot wering der bedelarij. Op goede grondslagen gevestigd, met verstand bestuurddoor de alge- meene medewerking der ingezetenen gesteund, mocht deze inrichting 25 jaar blijven bestaan. De president der inrichting, de heer W. J. For- tuijn Droogleever, bracht een uitgebreid verslag nit, waarna de heer J. A. Remy, president-com missaris, het bestnur voor zijne goede zorgen bedankte. Als een bewijs van hulde aan die zorgen werd een prachtige pendule met inktko ker aan het beatuur gegeven, terwijl de heer Kluitman namena eene belangstellende dame, die wegens ziekte niet tegenwoordig kon zijn, aan het bestuur al de portretten van oprichters en be stuurders aanbood. De personen, die in de werkinrichting zijn op genomen. werden getracteerd en de dienstbode der inrichting, die van de oprichting af daaraan verbonden was geweest, ontving ook geschenken. De belangstelling, die deze inrichring onder - vindt, verdient zij ten volle. Met 1 Jan. jl. is het deurWaar- ders-district Gouda aldus ingedeeldGouda, Moordrecht, Gouderak, Haaatrecht, Beeuwijk, Zevenhuizen, Waddmxveen, Bleiswijlc, Moerca- Slle, Oudewatcr, Papekop, Langer uigeweide en ekendorp. De gemeente Boskoop zal behooren tot het deurwaarders-district Woubrugge. Met 1 Januari is ingesteld een deurwaardersdistrict voor de belastingen te Kra lingen c. a., aan welke betrekking eene beloo ning is verbonden van f li00 'sjaars. In het afgeloopen jaar zijn van bet koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Indié uitgezonden 1S18 onder-officieren en manschap pen. Daarvan waren 1105 Nederlanders, 107 Duitsohers, 251 Zwitsers, 177 Belgen, 70 Fran- schen, 7 Luxemburgers, 1 Bus, 1 Pool, 1 Ita- J>iaan, 1 Afrikaan en 1 Amerikaan. Bij de kommissie voor de plaat selijke werken te Botterdam zijn iugekomtn de volgende inschrijyingen naar de levering vui bouwmaterialen, voor 1875: IJsel straatsteen per 1000 stuks: L. F. Mijn- liett' Azu., te NieuWerkerk a/d Usel, f (.93; J. C. Van Vliet, te Gonderak/ f0,49; W. Boodenburg, te Heudrik-ldo-Ambacht, f »,80; Schaly üekker, te Schoonhoven, f5,91; Van Noorden Schwerzel, te Botterdam, f 1,44. IJael-ondersteenVan Noorden Schwerzel, te Botterdam, f6,88; J.J. Van Lange loon, te Gouderak, f6,08; W. Boodenburg, te Hen drik-Ido-Ambacht, f 5,SO; Schaly Bekker, te Schoonhoven, f5,97; L. F. Mijnlieff Azn., te Nieuwerkerk a/d IJsel, f0,58; J. C. Van yiitt, te Gouderakf 0,00. Trottoirbanden per meterLuyten Bultff- man, te Botterdam, f 8,84; L. J. v. d. Steeuln- ven, f 3,52; Kemp Co., f 4,07, en T. J. Smts J.Zn., f 3,30, allen te Dordrecht; G. A. Oudijt, te Gouda, f3,95; Kloos Van Limburg!, f4,63, en Van Noorden Schwerzel, f 8,59 beiden te Botterdam. Gegoten ijzeren straat-syphons en dito btf- rietanden: Coaijn Co., te Gouda, f4900;J. A. Schretlen Co., te Leidenf 5000J. Zm- mer Zn., te Amsterdam, f 4747J. vf d. Jol. Bobert Co., te Oosterhout, f 5400B. itflfif- man&C'o., te Leeuwarden, f4970; B. Bakker Bzn.te Bidderkerk (alleen syphons), f4946; Ijzergieterij De Prins van Oranje, te's-Hige, f 8926; Van Oppen Co., te Maastricht, f 6450, en J. L. Nenng Bogel Co., te Deventer, f 5180. In de vereeniging voor lijkenver branding bedraagt het aantal deelnemers thans reeds ruim 600. Dagelijks komen er nieuwe bij. Te Botterdam is eergisteren eene afdeling dezer vereeniging opgericht eu de contrbutie bepaald op f 1. Tot bestuurders werdei ge kozen de heereu Mr. A. lloynek van Japen- drecht, Dr. F. J. Dupont, J. F. Snelfeman, A. C. Kramer en Dr. S. Hoogewt-rö'. Piet ge tal leden dezer afdeeling bedraagt reeds 85. Het„ hoofdbestuur der Ned. Ver eeniging tot beperking van openbare dionken- schap heeft een adres gezonden aan de bom- imssarissen des Konings, met verzoek, ten op zichte der lotingen en der luteliugeu ziodainge maatregelen te ut-raeu, ais, volgens hel ooi deel van dea commissar» des Konings, itrekken kunnen om op den lotingsdag eu bij de lote- liugen het kwaad der dronkenschap zooveel mogelijk te beperken. In de Leeuwarder Cour. van 3 Jan. waren niet minder dan 50 harddraverijen aangekondigd, die natuurlijk thans geea voort gang kunnen hebben. De uitgeloofde prijzen beliepen een bedrag van f4827,50. Blykens de opgaaf, bevatten de uitkomsten der herziening van de belastbar» opbrengst aer geoouwac eigendommen in de gemeente Lekkerkcrk nagenoeg f51.000, terwijl die thaus slechte f 13.000 bedraagt. In de eerste heltt der maand Maart a. s. zal te 's-Gravenhage een examen voor onderofficieren tot het verkrijgen van den rang van 2en luitenant bij het leger hier te lande plaats hebben, en tegelijk daarmede een examen ter verkrjging van den rang van 2en luitenant der Infautene bij het Nederkndach- Indische leger. Tot lid der commissie, te wier overstaan dat examen cal worden afgenomen is o. a. benoemd de majoor der art. J. J. Collard te Delft. Tot examinatoren zijn o. a. bestemd kapitein H. W. Alma, van het ie reg. vest.- art. en de le iuiteuaut W. J. H. Bomer, van het le reg. huzaren. Bij de viering van het SOO-jarig feest der stichting van de Leidsche hoogescüool zal aan curatoreu dezer hoogeschool, van wege de nog iu leven zijnde oud-jagers van het vrij willig jagercorps van 1830 eu 1881, worden overgedragen het door hen samengebrachte fonds, om te dienen als ondersteuning in de kosten yan akademiestudie van onbemiddelde nakome lingen van de vrijwillige jagers der Leidsche hoogeschool vau 1880 eu 1831, of, bij out- steniems van dezen, van zonen van verdienste lijke officieren van het Nederlandsche leger, welke toonen gunstiger» aanleg voor de studie te bezitten. —De oude ve.ting Gr»?. 1.1 w.ldr» verdwijnen. Het materieel der artillerie wordt verkocht of naar andere vestingen overgebracht. De duizenden kilogrammen kruit, in de kazemat ten geborgen, zijn naar elders vervoerd en met Mei vertrekt de veatiug-arUllerie. Men hoopt, dat dan ook spoedig eeu begin zal worden ge maakt met het aioopen der vestingwerken en de daardoor verkregen vruchtbare terreinen ter beschikking znllen worden gesteld van landbouw eu industrie. Sedert eeuige dagen heerschen te Gonnchein weder de mazelen onder de kin deren. Gelukkig is de ziekte van geen kwaad aardig karakter. Het getal brieven, behandeld aan het Hulppostkantoor te Lekkerkerk, bedroeg over het jaar 1874 Ontvangen brieven 1190(1, verzonden brieven 10107; ontvangen briefkaarten 2220, verzonden briefkaarten 1648; ontvangen 10547 drukwerken. Door liet prov. gerechtshof te Utrecht is Dinsdag D. A. B.vroeger gemeente-secretaris te Soest, schuldig verklaard: 1. aan twee mis daden van het ais ambtenaar of bekleeder van eeu openbare bediêuiog verduisteren of weg maken van acteo of bescheiden, welke hij als zoodanig, in bewaring had of die hem ter, zake vau zijn post overgegeven of medegedeeld wa ren; 2 aan twee misdaden van valschheid in authentiek en publiek geschrift, door verzinning van bevrijdingen eu het namaken van hand- teekeningen, enz. enz., en te dier zaken ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf vaö zes jaren en tot betaling van acht 'geldboeten, elk vat f 50 enz. Eeu niet onbelangrijke vraag is eergisteren voor den gemeenteraad van Utrecht gekomen. Het raadslid \lr. O. Braet Bisdom van Cattenbroek heelt ter kennis vjÜNhel/ ge meentebestuur gebracht, dat zijn medömfi heer S. Gille Heringa, oud-directeur vairnft postkantoor daar ter stede, met zyn gezin' de gemeente metterwoon verlaten heeft, n/ettegi^a- staaude hij zich nog niet op het bevolkingsre gister heeft laten afschrijven, en texwijPKij in het vroeger door hem bewoonde en hear in eigendom toe behooren de, maar thans aan een ander verhuurde huis eeu kamer te zijner be schikking heeft gehouden, en zijn uaam op den deurpost prijken laat. Hierop komen nagenoeg de feiten neer, die iu het adres van den heer Bisdom gesteld eu door het algemeen gerucht niet gelogenstraft worden. Op grond nu van deze feiten, verlangt de adressant, dat de Baad den heer Heringa, die zich nog altijd in zijn lidmaatschap blijft verheugen, hiervan vervallen verklare. Tot zulk eeu maatregel zal de Baad moeielijk overgaan, daar bet volgens de ge meentewet aan Burg. en Weth. staat te be- oordeelen, of eeu Kaadslid heeft opgehouden ingezeten der gemeente te zijn, eu zoo ja, als dan eenvoudig eeu nieuwe verkiezing uil te schrijven. Hel Dagelijksch Bestnur zal hier dus iu de eerste plaats inoeteu beslissen. 'Deze week" zoo schrijft Pella's Weekblad van 12 Dec. 11., vdezc week hadden wij bet genoegen een bezoek te ontvangen van den heer C. L. Dudok de Wit, ml Amsterdam in Nederland, de beroemde voetreiziger, die thans, hoewel bij reeds vroeger Amenka bezocht heeft, maar eens eventjes naar de Vereeuigde Staten is overgestapt om enkele leden zijner familie te bezoeken." Pella's Weekblad weidt zeer uit over de goede hoedanigheden, welke het karakter van den heer De Wit versiereu en verhaalt verder hoe bij voor ongeveer 10 jaren, dus op 21 jarigeu leeftijd, eene voetreis om de aarde ondernam en in drie jaren volvoerde. Onze lezers zullen zich herinneren dat de heer De Wit, in het heetst van gepasseerden zomer, een voetreisje van Amsterdam naar Pa rijs in 10 dagen rniu 8 uren aflegde. De Spaansche efiecten, buiten- iandsche, werden op Vrijdag 1 Jan. 11. verhan deld tegen 19s/pc. en op gisteren, Vrijdag o Jan. mjjjv.. pc. Alzoo eene verüooglng in acht dagen tijds van bijna 4 pc. De bin- nenlaudsche stonden op 1 Jan. 156/lé pc. eu op 8 Jan. (hoogste koeis) 19'/, pc., dus ook bijna 4 pc. hooger. De Madndsche loteu lie pen van f12*/, tot f171 /A. STADSNIEUWS. 1 Schoonhoven, 9 Januari. In het jaar 1874 zyn alhier ge boren 140 en overleden 120 personen. Gehuwd 21 paren, eu buiten de gemeente gehuwd, doch waarvan tner afkondiging is geschied, 16 paren. Iu de nvier de Lek vertoonde zich in de laatste dagen boven en beneden de stad nageuoeg blauk water, doch vóór de stad zat het ijs vast. Er was een bijzonder sterke stroom, die voortdurend dryfijs aauvoerde, het welk onder bet hier vastzittende ijs schoof en voor een gtdeelte daaronder bleef vastzitten. Gisteren avond kwam er beweging in, en het ijs dreef gedeeltelijk tot even beneden de stad door. De stoomboot f Schoonhoven", die voorne mens was heden morgen naar Botterdam te varen en daaraan ook werkelijk heeft gevolg gegeven, baande zich gistereu met inapenmug een weg door het ïja, dat zioh vóór de haven bevond, en heeft van morgen hare reis, oudanks tiet verdere ys, kunuen voortzetten. Ook de stoomboot if V reeswijk" zal den dienst hervatten. Heden morgen is er drijfijs. Even beneden de stad is eui gedeelte van het ijs nog vast. De overtocht geschiedt geregeld met roeibootjes en pont. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN Tot Hoofd-Ingeland in het .Hoog-Heemraadschap van den Lekdijk beneden- darns en van den lJseldam is benoemd de heer Aart V erwftulen, in plaats van den heer D. Eike ienboom, overleden. Up 18 Januari s., des voor middags (e 11 uren, zal het bestuur van het Waterschap 'de Overwaard," iu den Doelen te Gorinchem, eeue vereenigde vergadering hou den, ter behandeling der volgende onderwerpen 1. installatie van den Voorzitter. 2. Onder zoek der geloofsbrieven van de herbenoemde en nieuw benoemde Hoofdingelanden. 3. Onder zoek der ontwerp akte van borgtocht voor den Secretaris-Penningmeester. 4. Mededeelmg op name der kaa van den overleden Secretaris- Penningmeester. BEVOLKING. Gedurende het afgeloopen jaar ziju te Gouda geboren 773 kinderen (365 mann. en 408 vr.)' Overleden zijp 674 uuuin. en 293 ▼r.; 187 huwelijken zyn gesloten en 2 echt scheidingen ingeschreven. De bevolking bedraagt 10576 zielen, waarvan 7788 mana. en 8788 vr. Te Lekkerkerk zijn in 1874 ge boren 05 manlyke en 64 vrouwelijke kin deren. Overleden 62 manlijke en 85 vrou welijke persoden. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1875 2888 zielen. Afloop mn Publiek* Verkoop ineen wen Onroerende Goederen. Notaris W. J. Fertuyn Drooglever te Gouda. In opoubare verkooping 28 December 1874 ten overstaau van bovengenoemdeu notaris te Gouda gehoudenzijn toegewezen Een Huis en Erf met Kautoor aan de Gouwe, Wijk C No. 88, drie Huizen eu Erven in het plantsoen C No. 94 b, b en d, twee Huizen eu Erven in de Vrouweusteeg H No. 204 a en b, drie Huizen en Erven iu de Vizchsteeg I Ne. 155, 156 en 167, een Huis en Erf in de Kuipersteeg K No. 77, een Huis en Erf aan den Raam O No. 272, eeu Huis eu Erf, op het Komngserf O No. 491 en twee Hui zen en erven in de Korte Akkeren P Ns. 252 en 257, allen te Gouda aan Mejufvrouw Grietje De Jong, Weduwe van den heer L. Begeer Hz. voor f18660.. Een Hum. Werkplaats eu Erf. aan de Nieuw Haven te Gouda, N No. 114, aan degemeente Gouda, voor f2520. Twee Huizen eu Erven in een gang aan de Nieuwe Haven te Gooda, N Na. 109 en 110, voor f250 aan G. J. Van Willigen te Gouda! Een Huis en Erf als voren N No. 108 voor f270 aan N. Van der Post te Gouda. Een Huis en Erf in de Speldemakerseteeg te Gouda, G No. 66d aau den heer A. Gren del te Gouda, voor f 640. Een Huis en Erf in den Zak te Gouda, L. No. 230 voor f 890 aan M. Buys te Gouda. Een Huis en Erf in de Lange Willemsteeg te Gouda K No. 145, twee Huizen en Erven aan de Oostzijde van den Ratm te Gonda O Ns. 10 en 11 en twee Huizen en Erven in een gang aan den Raam te Gouda, O Na. 270 eu 277, aan J. C. Sibbea te Gouda, voor f 3420. Een Huis en Erf in een gang aan de Raam te Gouda, O No. 275, aan B. Van Deth te Moordrecht, voor f 850. Een Huis en Erf aan het Verloren Kost te Gonda, O No. 474 aau den Heer J. L. Wijck- huyse, voor f 740. Zeven Huizen en Erven op het Komngaerf en in de Nonnensteeg te Gouda, O Na. 486 tot 490, 514 en 515, aan den heer C. J. C. Prince te Gouda, voor f 2045. Eeu Huis en Erf tuaachen de Nieuwe Haven en het plantsoen te Gonda N No. 241» aan JSmit en C. B. A. Mouchon te Gouda voor f 800. Een Huis en Erf als voren, N No. 241p aan W. N. De Bruin te Gouda, voor f 820. Eeu Huis eu Erf als voren, N No. 241u aau den heer B. Boszolzen te Gouda, voor f 820. Een liuis en Erf aau de Weathaveu te Gouda Wijk B No. 108, aan den heer G. Toornvliet te Gouda, voor f 3850. Ben Huis, Gebouw eu Erf aan d«n platto- weg te Beeuwijk, H No. 4, aan J. Pouw te Gouda vóór f810. LAJTDBOU W-BERICHTEN. In Ihftt tijdperk van vier weken (29 November tot 26 December 1874) zyn, blij kens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetastin Noord-Brabant 1 rund; in Zuid- Holland 22 runderen; in Utrechts ruuderen; in Friesland 71 runderen; in het Bijk 97 runderen. Iu het vorige tijdperk van vier weken waren 72 runderen door die ziekte aangetast. De Minister van Binneulandsche Zaken heeft het toezicht op het niet verdacht rundvee in de provincie Zuid-Hoilaud opge dragen aan de opzichters J. Van Straleu ter standplaat* 's-Üravesaude; J. Boem, M—t'rnd- J. Van der Spek, Rijswijk; C. De Heer, Gou derak; G. Haak, Zevenhuizen; P. Snel, fla- zerswoude; G. Zwanenburg, Bodegraven; en M. Wermerdam ter standplaats Woerden.' Den 5 deter zijn te Meerkerk, 4.4655 HA wei-, hooi- en griendland, toebe- hoorende san Peter en Willem Baas aldaar en gelegen op Lakenveld ouder Lexmondbij pu blieke veiling ingezet voor f8050. Vyf jaar geleden is dit zeilde land door drie onpartijdige personen getaxeerd op f 4 Oöü, De Landboaw-Courant, waarvan ons n°. 1 met 4 nrs. Bijblad (04 kolommen) is toegezonden, verschijnt nu reeds 28 jaren lang zonder eenigen geldelijken wien ook; zy is al dien tyd een dRttankelijk weekblad geweest, dat zich zelf Ueft ontwik keld. Want reeds 4 malen is zij, konder prys- verhooging, in formaat vergroot. Door de toe voeging van een Bijblad, nu 12 jaren geleden, nam de Courant aanmerkelijk m waarde toe. Als het noodig ia, kan een tal van artikels un te gelijk het licht zien. Zoo behelzen de 4 nrs. Bijblad nu opstellen over de dnadlucht- baan (met 5 afb,), een oorspronkelijk artikel over den kanker der boomen (met 7 afb.), een uitvoerig stuk over Suikerbelaating, het gewijzigd weta-ontwerp der HH. Gratama c.s. en een drietal stukken over onderwijs eu wan- delieeraare. In bet nr. dar Courant komen vmchludsBC nieuwstijdingen voor behalve opstel len over het veestamboek, dierenbescherming, tienden van 't domein, onderwijs, eene nieuwe prijscourant van meststoffen enz. Er blykt tevens uit, dat velen aan het blad medewerken; meermalen trouwens zijn jaargang- ■titels verschenen met een 150-tal namen van medewerkers. In de laatste jaren 14 malen bekroond, is de Courant ook in het buiten land (België, Duitschland eu elders) bekend ge worden: zij telt er verscheidene abonné's. Daar de Landbouw-Courarit den gang eu de ontwikkeling van den landbouw, naar 't ons toeschijnt, vrij nauwkeurig terugbeeft, mag de lezing voorzeker worden aanbevolen, te meer, daar aan het blad zorg nog moeite worden ge spaard. En die lectuur behoeft slechts weiuig te kosten, indien men zich onderling verstaat, en ecnige personen te zamen het weekblad aan schaffen, dat bij de boekhandelaren S. W. N. Van Nooten te Schoouhoveu kan besteld worden met of zonder Bijblad. letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Oeselzobeppen, enz. Heden (9 Jan.) herdenkt de let terlievende vereeniging if Uitspanning door In spanning" te Stolwijk OP eene leesielyke wijsc haar 25jang bestaan. De tweede vergadering der ver eeniging te Arkel werd 1.1. Woensdag gehouden en geopend door haren president Ds. A. J. E. VauDick, met het voordragen van het gedicht Joannes en Theageneswaarna door de heeren Van Daalen, Gaickhorst, Goes, Van der Hoeve, Kan, Mens en De Nier nog eemge bijdragen geleverd werden van verschillenden aard. RRRK- RN SCH00LNIEÜWS. Beroepen te Noordeloos Ds. A.. T. A. du Cloux, emeritus predikant van Spijk, in Groningen, thans wonende te Utrecht. Beroepen te Heukelum Ds. G. J. Hulsman te Hazenwoude. tv—Bedankt voor Wemeldinge door Ds. P. C. Van der Horst te Gorinchem. Tot ons leedwezen vernemen wij dat Ds. A. F. Mackeusteijnpred. te Haast recht, ernstig ongesteld is, zoodat de predik beurten aldaar door de nngpredikanten worden waargenomen. In de gemeente H oog-Blok la ad zijn tot Notabelen herkozen T. Van Kekenx en G. Verwolf en tot Kerkvoogd S. Kuypers. Het vergelijkend examen voor de betrekking van Hoofdonderwijzer te Hage- steindat op 8 en 9 dezer zou gehouden wor den, is, wegens verschil tusscben Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur omtrent de trseteméntsbepaling, voorloopig uitgesteld. Door den raed was het tractemeut bepaald op f 550, dat Ged. Staten op f700 wenschen te zien vastgesteld. Op de advertentie van kweeke- lingen te Arkelop f 100 toelagehad zich iemand nit Gorinchem aangemeldouder voor waarde dat de toelage met f 50 zou vermeer derd worden. De Baad besluit hieraan gevolg te gevenmaar toen het jonge meusch bericht werddat aijn verzoek toegestaan was bedankte hy voor de betrekking. Door den heerG. J. Van Hemert, hoofdonderwijzer aan de Volksschool te Gorin chem is voor eemge dagen aan voorstanders van het openbaar lager onderwy» aldaar, eene lijst ter inteakemng gezonden, om diegenen zijner leerlingen, welke in 1874 het trouwste de school bezoobt hebben, met eemg geschenk te beloouen. Door eeuige heeren is daarop reeds voor ruim f 100 ingeteekend. aiMXHGDX BERICHTEN. AU een zeldzaam voorbeeldvan langdurige en daardoor getrouwe plichtsbetrach ting kan worden vermeld, dat Baatiaan Caate- leijn gedurende zes en dertig jaren in dienst is geweest bij wylen den Heer J. Smits van der Goes te Berg-Ambacbt. De postillon van Schoonhoven op Utrecht vice versahad Zondag U. het ongeluk met zyn postwagen op de hoogte van betdhrp Jaarsveld, op den weg naar Lopik, van den weg af te raken en met paard en wagen op bet ys terecht te komen. De weinige breedte van dien weg, alsmede de door den ingevallen dooi veroorzaakte gladheid waren hiervan de oorzaak gelukkig liep dit incident zender nadetlige ge volgen af y aangezien het ya nog sterkte genoeg bad om verdere onheilen te voorkomenzoodat de poetilkm spoedig weer zijn reis kon voortzet ten en met betrekkelijk weuug vertraging te Utrecht aankwam, terwijl zyoe brieven en pa- ketten weinig of aiets door het geval hadden geleden. •-•Diasdag is te Brussel een hevige braad uitgebarsten iu het huis van een lam- pan maker, die tevens petroleum verkoopt. Tien vaten petroleum waren in den kelder van het hu» opgeslagen, en door deze gevaarlijke brand stof nam bet vuur blijkbaar zoo spoedig en snel toe, dat het geheele huis iu sieohts eeu half uur t$de was afgebrand. In eeu oogwenk stond het geheele huis in vlammen, met het onge- lnkkig gevolg, dat de jonge vrouw van den be woner, die eerst sedert eemge maandeu gehuwd was, in het vuur is omgekomen en een loop jongen van 16 jaar zich ter uauwemood redde. Het lyk der ongelukkige vrouw is geheel ver koold, in geknielde houding, op de eerste ver dieping gevonden. Zaterdag hebben, onder leiding van kapt. Beekman, aan het fort de Bilt met gunstig gevolg proeven plaats gehad, om door middel van dynamiet ijsmijnen te doen spriu- gen. De vermeiende kracht van de dynamiet is ook bij deze proeven weer duidelijk gebleken. Te Amsterdam zijn thans in het paleis van Volksvlijt twee hond-menscheu ter be zichtiging gesteld die in Frankrijk al lang de algemeene aandacht hebben getrokken. Het ziju een paar Rassen, een vader en ziju zoon, wier gelaat met lang baar is begroeid eu in vorm met een hondenkop overeenkomst heeft. Ue naam van den vader is Adrian' Jeftichjew. Zijn zoon heeft geen hond-vrouwmaar eene gewone vrouw tot moeder. Van het gelaat van deu vader, 55jaar oud, is niets te zien dan een paar kleine inval lende oogen en de randen der lippenhet overige is gsheel met haar begroeid. Zijn zoontje is een vlug knaapje van vier jaren. Opmerking verdient, dat dit knaapje slechts vier tanden beneden in den mond heeft en waarschijnlijk er geen meer zal bekomen. De oude spreekt alleen Russisch en het zoontje reeds tamelijk goed Fransch. Het mo^t een aardig kereltje zijn. In de groote fabriek van den heer Krupp te Eesen is zooveel werkvolk bedankt, dat op Nieuwjaarsdag daar nog slechts 1600 van de 8000 man aan 't werk blijven. Men meldt, dat ook te Berlijn veel werkvolk is ontslagen, o. a. zijn 1500 vijlmakers afgedanktin het ge heel rekent men, dat te Berlijn 8000 werklieden met 1 Jan. zonder werk zijn. De nieuwe s'chouwburg te Parijs is met bijzonderen luister ingewijd. Onderschei dene hooge staatsambtenaren, de oude blinde ex-koning van Hannover en de jonge koning van Spanje Alphonso woonden de voorstelling bij, zoomede de burgemeesters van Amsterdam en Brussel, de lord-mayor van Londen enz. De schouwburg kost 14 millioeu gulden; er is slechts plaats voor 2.194 toeschouwers, niet tegenstaande hy eeu inhoud heeft van 430.000 ellen. Maar groote ruimte is moeten besteed worden aau inrichtingen, die met het tooneel zelf niet in verband staan. Zoo is er een stal voor 71 paarden voor tooneeldienst, ruiterpiket, dat de wacht houdt, de keizerlijke lijfwacht, die 30 ruiters telt, de hofr ij tuigen, voorrijders enz.; voorts een politie-bureau, twee wachtkamers voor de infanterie, een reeks vertrekken voor het hof personeel, enz. Dan is er eeu bloemen- en een handschoenenwiukel in het gebouw; zeer ruime foyers, ook en vooral voor de dauseuses, eu eeue andere wachtkamer voor de betrekkin gen van deze. De kleedkamers voor de zan gers en zangeressen bestaan uit vier apartemen- ten: anti chambre, salon, badkamer eu kleed kamer. Voor de zangers zijn vier en twintig vertrekken bestemd en even zooveel voor de zangeresseneen electrische telegraaf verbindt die kamers met het bureau van den regisseur. Het tooneel is 70 el diep en 30 el breed: 700 koorzangers kunnen tegelijk op het tooneel zijn. Alle schermen kunnen door stoomkracht verplaatst worden. Nog eene bijzonderheid verdient vermelding: de corridors rondom dc loges zijn acht el breed; in geval van brand is, dank zij deze ruimte, de zaal in minder dan drie minuten te ledigen. De pracht van het gebouw is onbeschrijfelijk. Een genoodigde bij een receptie van mevrouw Mac- Mahonhad een kleine aan spraak gememoriseerd, die hij haar bij het be groeten wilde voordragen. Toen hij bij de dame kwam liet zijn geheugen hem na een paar woorden in den steek. In zijn verlegenheid zeide hij als tot zich zeivenvMijn God op de trap wist ik alles nog zoo goed." vLaat ons daarheen gaan, antwoordde zij met een spot tend glimlachje." In eeu stadje van het zuiden van Fnnkryk leeft een koopman, die 10 jaren geleden in twist geraakte met zijn vroegeren vriend, deu doctor der plaats. In zijn dnft zeide hy ouder anderendat alle doctoren ezels waren, waarop de doctor hem antwoordde dat hij hem niet meer zou bezoeken voor hij die leeiijke woorden had herroepen. Onlangs kwam de doctor het hu» van deu koopman voorbij, die hem toe nep: #Hél doctor! gij kunt weer komen, ik herroep mijn woorden." 'Dat is goed, zei de doctor, anders ware ik niet terug gekomen." 'Ja ik heb mij bedacht, niet de doctoren zijn ezels maar de zieken die ze roepen." Dinsdag-avond omstreeks 10 uur bad m de wachtkamer vau het station Breukelen het volgende plaats. Een wel gekleed heer, die eenigen tijd in en bij het station vertoefd had heeft zich in de wachtkamer door een pistool schot vau het leven berooidna eerst op een briefje ziju adres eu woonplaats, doch niet zijn naam, te hebben geschreven; uit het briefje bleek, dat de daad uit wanhoop is geschied. Deze onbekende persoon bleek later de zoon van deu heer makelaar te Amsterdam te zyn; men zegt, dat hij sedert eenigen tijd lijdende was aan vlagen van krankzinnigheid. Vier moordenaars werden verle den Maandag in Engeland opgehangen. Twee er van hadden een man te Liverpool doodge schopt, de derde had zijne vrouw doodgeschopt; de vierde hid zijn bijzit de keel afgesnedeu. De gehe le Londeufche pers juicht 't toe, dat te langen leste de Volle strengheid der wet is toegepast geworden tegen de beestachtige praktijk van schop pen. 't Gestelde voorbeeld zoo vertrouwt men zal afschrikkend werken. Bij eeu eergister te Qorkum ge houden maandehjksclie collecte ten behoeve der diakomearmen vervoegde zich een der collec tanten aan de wofiing vau een met aardsche goederen ruimschoots gezegende. Na eenigen tijd gewacht te hebbenkwam de dienstbode een dubbeltje op de schaal leggen; 'dat is van inijnheer," zeide zij, ietwat verlegen, en daarop een kmpbeursje voor den dag gehaald en er een kwartje uitgenomen hebbende, lag zij dit op de schaal, den collectant toevoegende: #en dat is van mijomdat het winter is." Het zou niet gemakkelijk zijn om te bereke nen hoeveel die goedhartige dienstbode meer gegeven heeft dan baar meester. U. D. Toen jl. Woensdag het paard van de Wed. H. in Bovenberg, naar de wo ning haars zoons zou gebracht worden, om te karnen, viel het op den weg plotseling dood neder. Het uitreiken van den gonden beker aan generaal Van Swieten zal plaats heb ben op Woensdag 13 Januari in het Parklo kaal te Amsterdam. Na afloop der plechtig heid zullen de belangstellenden zich aan een feestmaal vereenigen. Nieuwjaars-avond zal den Parijze- naars, om het weder, lang heugen. Tegen 9 uren 's avonds viel er een zware yzel over de gausche stad en in weinige oogen blekken waren de straten en Boulevards spiegelglad. De paarden weigerden zich te verroeren en de voetgangers hielden zich zooveel mogelijk aan de muren der huizen vast, ou een steunpunt te vinden. Omnibussen en hinrkoetsen moesten hun dienst stakenwant bij iederen stap gleden de paarden nit, en overal zag men omvergevalleu rijtuigen liggen. Vrouwen en kinderen ontdeden zich van hunne schoenen, ten einde vaster voet te hebben. Een overgroot getal beenbreuken en verstuikingen is natuurlijk het gevolg geweest. RIVIERBERIC HTE N Hoewel er te Gorinchem nog eenig drijfijs afkomt, is het voor de stad voor het grootste gedeelte opgeruimd eu kan de scheepvaart als heropend beschouwd worden. De stoomboot 'Stad Gorinchem" is gisteren morgen reeds naar Botterdam vertrokken en Zondag a. s. zal het stoomjacht 'Merwede" weder in geregelde vaart komen. Ook enkele booten van elders zijn reeds Gorinchem gepas seerd. Het stijgende water zal, naar men hoopt, het nog hier en daar tusschen de kribben vast zittende ijs spoedig medevoeren. Dordrecht, 7 Januari. Heden is het ijs voor deze stad losgeraakt en drijvende geweest, maar met den vloed is het weder teruggekomen. Aan de spoorbrug zijn een paar schermpalen uit den grond gerukt. Gisteren-namiddag was er een oogen blik zulk een aandrang van de Merwede, dat twee veerbooten, die den over tocht aan het veer op Papendrecht maakten, terecht kwamen, de eene aan de Voorstraats-, de andere aan de Wolwevershaven. Bij Tien doch is Keulen 8 Jan. Waterhoogte 4.03"m. Gew. 0.60 m. Arnhem 8 Jan. Waterhoogte 1.99 m. Gew. 0.71 m. Vreeswijk 8 Jan. 2.82 A.P. Gew. 0.50. Keulen, 8 Jan. 4.08 m. 7 Jan. 3.47 m. bov. nul; was 0.57 m. Bij Tieuhoveu was gisteren het ys vast, doch is gisteren avond doorgedreven. CORRESPONDENTIE. Iu het ingezonden stuk 'aan de Stolwijksche boeren" in bet vorig nommer dezer courant staat opgegeven dat vóór de stichting der ma chine in 1861 werd betaald f 400 en in 1860 f 400. Dit is een drukfout eu moet ziju f 400 in 1860 en 01 te zamen. Eenige berichteu moesten tot een volgend nommer blijven ligge ircpimiu tuvu 1GTGU3UCUOC11C terwijl ue nmue: de geneeskundige behandeling zonden blijven Het armbestuur was niet onwillig daarin te v INGEZONDEN. In de gemeente L. woont een behoeftig huisgezin waarvan ae man reeds geruimen tijd is lijdende aan eeue leverziekte. Door den nood gedrongenvervoegde zich de vrouw dezer dagen bij het Armbestuur om onderstand en wel bepaald voor levensbehoefteterwijl de kinderen voor '"ven zorgen, te voorzien uocu een van hen, een Armmeester, wilde vol strekt niets geventenzij de man veranderde van ge neesheer (dus de hongerdood of een opgedrougen ge neesheer gebruiken). Waarlijk een edelmoedig beginsel om een armen drommel iets op te dringen, wat men zelf niet wil. Ongelukkige armen, die aan znlke be dreigingen zijn blootgesteldongelukkige Armverzor- gers, die, afhankelijk van anderen, zulke maatregelen moeten toepassen. Gelukkige geneesheereu, die veld moeten trachten te winnen onder zulke beschermengels. X. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van den 25sten December 1874 zijn Veroordeeld i 1. Q. B. te Krimpen a/d IJselin 2 geldboeten, eene van vijf en eene van vier guldenmet subsidiaire ge vangenisstraf van twee dagen voor de eerstgemelde en één dag voor de laatstgemelde boete en in de kosten ter zake de overtredingen 1° van zich als voerman of geleider van een rijtuig op den openbaren weg niet steeds bij zijne trekdieren te bevindenin staat om die te besturen en te geleiden2° van onder de gemeente Krimpen a/d IJsel te rijden met een rijtuiggetrokken door een hond, welke met van een muilkorf is voorzien. I 2. J.S.L.C. te Gouda, in eene geldboetéVzn vyf guldenmet subsidiaire gevangenisstraf' ra» drie dagen eu iude kosten, ter zake de overtreding v»n al» voer man of geleider op den openharen wegzich niet bfl zijne trekdieren bevindendezijn bespannen voertuig niet onder voldoend toezicht te stellen of behoorlijk vast te setten. 5. A. P. d. J. V. te Schoonhoven, in eene geld boete van één guldenmet subsidiaire gevangenisstraf vau één d^g en in de kostenter sake de overtreding vau het bij duister, Op de openbare straat, bómen de gemeente Schoonhoven een kruiwagen te laten staan, «onder daarbij iemand ter waarschuwing te stellen. 4. S. B. te Berg-Ambacht, met ten deele aanne ming van verzachtende omstandigheden, in vyf geld boeten eene van tien en vier ieder van één gulden met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor ieders boete, met verbeurdverklaring van de in beslag geno men maten en het gewiohtter zake van in sijnen winkel te Berg-Ambacht voorhanden te hebben genad 1# een houten liter, voor droge waren; 2" een tinnen deciliter voor natte waren 3° een stuk koperen gewicht van vijf hectogram, op alle de welke gesteld is het af keuringsmerkvast- ?esteld bij Kou. Besluit van den 'J November 1869 taatsbl. N°. 167; 4° een houten halve litervoor droge waren 5" een ijserendubbele liter, mede voor droge waren, beide niet voorzien van het merk van goedkeuring, vastgesteld bij Kon. Besluit vau deu 22 Oct. 1873 en de Missive van den heer Minister van Binnen]andsohs Zaken, van den 3den December 1873. 6. C. K. te Berg-Ambacht, in eene geldboete ran tien gulden, met subsidiaire gevangenisstraf ran één dag, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat, en 'in de koetenter zake van ia zijnen winkel te Berg-Ambacht voorhanden te hebben gehad één tinnen deciliter voor natte warenniet voorzien ran het merk van goedkeuringbij het Kon. Besluit en de Missiveboven vermeldvastgesteld. Voorspoedig bevallen van eens Dochter G. EEGDEMAN, Echtgenoote van A. BRANDWIJK. SCHOONHOVEN, den 8. Januari] 1876. (3612) Voor alle blijken van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van onze Jorina Jacoba, betuigen wij onzen bartelijken dank. W. N. van NOOTEN. J. J. G. van NOOTEN - db Wu.dk 8CHOONHOVEN, 6 Januari 1876. (6611) Aan allen, die op den Nieuwjaarsdag my van hunne belangstelling blijken gaveo, breng ik door dezen mijn bartelijken dank. C. P. VAN TOOREN. SCHOONHOVEN, 8 Januari 1875. (6613) De Ondergeteekende bericht door deze, dat hij van af 1°. Januari 1875 zyn MAN* DEL 1ST IJZERWAKEN enz. heeft overgedaan aan zijn Zoon JT. D. BRÜSSEN, die deze voor zijne eigene rekening zal voort zetten. Dankbaar voor het sedert jaren genoten ver- tronwenbeveelt hij zijn opvolger'beleefdelijk aan. SCHOONHOVEN, 8 Januari 1876. efereerende aan bovenstaand bericht, neem ik de vrijheid mijn enz. beleefd aan te bevelen, hopende mij het te schenken vertrouwen waardig te maken. SCHOONHOVEN, 8 Januari 1875. (6618) DE YERLOTINÖ te houden door zal plaats hebben op DONDERDAG en VRIJ DAG 21 en 22 JANÜARI a. s. (661#) IemaBd, een vast jaarlijksch inkomen heb bende van f 1100, ziet zich in ©ogenblik kelijke verlegenheid, en vraagt, tegen gOOdjR rente, voor den tijd van één jaar tor leen de somma van ƒ200,—. Die hiertoe gezind zijn, adresseeren zich, onder het motto riulp", aan de boekhandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. YEBPAOHTme van het in de Grachten en andere wateren der gemeente SCHOONHOVEN. Burgemeezter en Wethouders der gemeente Schoonhoven zijn voornemens op Zatkkdaci den 10. Januaei 1875, dea voormiddags teu 11 ure, op het Raadhuis dezer gemeente, publiek, ▼oor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, aanvangende 1 Januari 1875 t/m 81 Decem ber 1877, te verpachten het VISCHWATER in de grachten en andere wateren der gemeente Schoonhoven. S. P. H. NOORDENDORP, Burgem. (6617) W. ROMANS van SCHAIK, Secret. M. A. AMSHi Prijs 25 Cents. voor iederen dag van het jaarverzameld door A. AMSHOiFF. Prijs 25 Cents. Voorhanden bij S. W. N. vaN NOOTEN. te SCHOONHOVEN.

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2