ITTIOIO&IB. advertentiën._ FLU1LLLTON. Lotj e. Commissionair in Kaas etc., dirk blanken Oostenrijk, Dnitschland en Rusland, nog tijdig uit den weg geruimd. De Turksche regeeriug heeft hare overdreven eischen laten varen en zal nu alleen, bij de terechtstelling der be schuldigde Montenegnjnen, door afgevaardigden vertegenwoordigd zijn. De Keizer van China is ten gevolge van esnt korte doch ernstige ongesteldheid den 12en dezer overleden. Hij bereikte nog niet ten volle den leeftijd van 80 jaren, en voerde eerst sedert 23 Februari 1878 zelfstandig het bewind. Zijn opvolger telt 5 jaren en zal dus, even als met den thans overleden Keizer het geval waa, langen tijd onder een regentschap staan. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot raads heer in het Prov. Gerechtshof m Groningen mr. M. Al. Eek hout, thans rechter iu de Arrond.- rechtbank te Dordrecht. By de herstemming voor een lid der Provinciale Statenin het hoofd-kiesdistrict Utrecht, zijn Dinsdag ingekomen 839 geldige atemoien. Daarvan bekwamen Mr. W. J. Roij- aarda van den Ham 519, Mr. O. firaet Bisdom Van Cattenbroek 320 stemmenzoodat eerstge- - y noetnde is gekozen. De N. Gor. Cour. kan met zeker heid mededeelen, dat Mr. Ailing Bösken zich bij request tot Z. M. gewend heeft, otn niet in aanmerking te komen voor de betrekking van rechter-plaatsvervanger m de rechtbank te Go- nnchem. De Minister van Financiën brengt ter algemeeue kennis, dat sedert de bekend making van den 24 Sept. 11.de volgende ver andering o. a. heeft plaats gehad in de samen stelling der comimssieu voor herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men. Gouda: leden G. SpruytAz. en J. Droog- leever Fortuyu; plaatsv. M. C. De Grauif eu H. P. N. K oeimaus. Blijkens een bij het Departement van Koloniën omvangen telegram van den Gou verneur-Generaal vau Aederlandsch-lndié, had de militaue en civiele bevelhebber in Atclun, kolonel Pel, den lóen dezer het navolgende aan de Indische fhgeenng gtseiud; Den lOen Januari werd een punt bezet bij de Atchin-rivier, noordwaarts van missigit Long- battah; de tegenstand was gering en wij leden geen verlies. Onze convooien werden sedert uiet meer verontrust. Veel volk van de XXVI en XXII Moekim was in den omtrek van Long- battah en Loong vereenigd. Berichten spraken van een voorgenomen aanval op Longbaitah en Penajong, maar die is met beproefd. De ge zondheidstoestand was sedert 1 Januari minder gunstigi tot den i5en hadden zich 17 gevallen van cholera voorgedaande koorts was heviger. Naar men verneemt, zullen de wervingen op het platteland voor het Indische leger, indien zij met spoedig betere resultaten opleveren, met 1 Maart gesloten worden. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat onder de troept n die dit jaar naar Oost-Indië zullen worden uitgezoudeu, begrepen moeten zijn 50 onderofficieren en manschappen van bet wapen der artillerie, waaronder 6 onder officieren van de artill.-instr.-komp. te Schoon hoven. Aau het hulpkantoor der pos- terij te Meerkerk werden m 1874 ontvangen 8410 brieven, 1377 briefkaarten en 12263 drukwerken. Verzonden 6905 brieven, 56 brief kaarten, benevens 1536 dienstbrieven. Het bouwen van een ijzeren draaibrug met steeuen laudhoofdeu en bijkomende werken, ter vervanging van de vlotbrug over het Zedenkkauaal m den Biezenweg ouder de gemeente Vianen, provincie Zuid-Holland, werd Maandag te 's 11 age aanbesteed. Hiervoor wa ren twaalf inschrijviugsbiljetten ontvangen. Min ste inschrijver was de heer J.JL,DeJongh te Ameide, voor f 18.846. Van den 17den tot den 24sten dezer zijn te Hardmxveld aan de markt ge bracht 92 stuks wiuter-zalmen, wegende van 15 tot 85 hall kilogr.; prijs per hall kitogr. van f 1,30 tot f 1,45. De arrondissements-rechtbank te Leiden heeft Maandag uitspraak gedaan in zake het spoorwegongeluk, dat te vongen jare nabij Warmond lieelt plaats gehad. Zij heeft den machinist Koesuik schuldig verklaard aau het zonder opzet doen outstaau van gevaar voor een trein, dat hij bad kunnen en moeten voor zien en waarvan verlies van menscbeulevens het gevolg is geweest en op grond daarvan veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevange nisstraf en de kosten van het geding. Te Zwolle wordt thans de zaak van de gewezen directeuren der Overijsseische bank behandeld. De eiscli tegen den beschul digde W olff is schuldigverklaring aan mede plichtigheid aan valschheid in bankgescürift door verzinning van verbintenis, althaus van be schikking, en aau het desbewust gebruik maken van dat geschrift, en veroordeeling deswege tot een tuchthuisstraf van 15 jaren, eene geldboete van f 100, subs, en de kosten met last van aanplakking van het vonnis. Te Utrecht is gevankelijk bin nengebracht J. v. G., vuurstoker, laatstelijk be hoord hebbende tot de bemanning van een .onzer oorlogschepen in Atchin. Hy was ter zake van feitelijke insubordinatie, door het toe brengen van een ernstige verwonding aan een zijner meerderen m rang. door den zeekrijgs raad ter reede van Batavia tot de doodstraf veroordeeld. Door den raad van revisie is het vonnis met bekrachtigd; de zaak zal nu voor het hoog militair gerechtshof behandeld worden. Onder meer andere strafzaken, Woensdagmorgen ter rolle der arrondissements rechtbank te Gonnchem aangebracht, kwam eene moedwillige verwonding voor in eene her berg te Wijngaarden, door eemge bóeren-arbei ders gepleegd. Een der getnigen, Laurens van Harten genaamd, legde daarbij onder eede eene verklaring af, tastbaar zóó lijnrecht in strijd met de waarheid, dat bet openbaar miuistene, waargenomen door deu substituut-officier van justitie, Mr. Telders, zich geroepen achtte dien getuige met ernst op deu reeds afgelegde» eed te wijzeu en üem dringend aan te manen der waarheid hulde ie doen. Evenwel mocht noch de toespraak van den president, noch die van het openbaar ministerie, met waardigheid en klimmenden ernst tot dien roekelooze ge richt, iets baten om hem op het pad der waarheid terug te voeren, en nadat de voor loopige in hechtenis stelling van VaÓ" Harten, alk verdacht van het afleggen eendr vaïsche ge tuigenis, mitsgaders de schorsing van '4 rechtge- dmg door het Openbaar Ministerie gerequireerd en de rechtbank ter overweging in Raadkamer vergaderd was geweest, werd bij de heropening der zitting overeenkomstig het requisitoir vau Mr. Telders, de ui hechtenisneming van den van meineed verdachte bevolen en dé ongeluk kige zwaar geboeid naar het huis vau arrest overgebracht. De W ageuiiigsche Courant bevat het volgende Middel voor de correspondentie over de rivieren. In dezen winter is weder gebleken dat by ijsgang of dryfys m de rivieren, niet alleen de passage, maar ook de correspondentie som tijds ondoenlijk is. Ten einde in deze groote ongelegenheid te voorzien, wordt het volgende ter beuarligiug vanbevoien. Op de Veeren plaatse men aau beide zijden der rivier een hoogen paal, gelijk aan dien op de Telegraalliuiuu, zette daaraan of daarin een metalen draaischijf, spanne zoo strak mogelijk eeuen dikken koperen draad van paal tot paal, en hechte aau den draad eenen koperen ring, welke door een koord over de schijven langs deu draad heen en weder loopt. Aan deu ring kan men eene blikken bus of een wel gesloten pakje vastmaken en door middel van de koord over den draad heen eu weder doen gaan. Telken reize als men iets heelt over te ma ken, waarschuwt men vooraf door ceac helder klinkende klok ot schel. lp Zoodra het vaarwater weder geopend is, ueme men deu draad weg, en beware hem zorgvuldig. De kosten dezer inrichting, welke hoogstens f25 h f 30 bedragen, zullen door unddel der port voor bneveii en pakjes binnen weinig tyds worden vergoed, eu door winst vervangen. Ll. Donderdag, deu 28iieu de zer, vierde de heer J. A. Vau der Stok het feest zijner vyfeutwinlig jarige ambtsbediening als burgemeester der gemeenten Laugerak en Nieuwpoort. Van vele zijden outviug de jubi laris hartelijke Lewyzeu van belangstelling eu waardeering. Men schrijft uit Gouda aan hel Vaderland Onze stad zal zich over eeuigeu tijd kunnen verheugen in twee nieuwe R.-K. kerken. In het bouwen der eene is echter vertraging ge komen, zooals officieel afgekondigd Werd, om hnaucieele redenen. Nu vertelt men algemeen daarvan het volgeude, voor de gebeele waarheid waarvan niet kau worden ingestaan. In een der stegen alhier moet een pijpeninakerakuecht wonen, wiens groot- of overgrootvader aan de R.-K. kerk alhier heeft gelegateerd een som vau f 80.000, onder conditie van een kleine jaar- lyksciie uitkeermg aau de nakomelingen van dien legataris en tevens ouder de bepaling, dat over een zeker aau lal jaren de som moest te ruggegeven worden. De tijd is nu reeds eemge jaren verstreken, eu het kapitaal wenk met teruggegeven, terwijl de jaarlyksche oitkeenng ook heeft opgehouden, ik geef u dit bericht zooais 't hier algemeen wordt verteld. Donderdag-avond had te Culen- borg de aangekondigde lezing plaats vau Mma Xruseman. De zaai was goed gevuld. Tot on derwerp had zij gekozen het welbekend drama- tisch-kjuchtspel, zooals zij zelve het noemde, uKunst en Kritiek". vVat werd die arme meester kritiek mishandeld 1 V oorgesteid als een ouden catechiseermeester met houten been, houten arm bult, glazen oog, doof en gepruikt, maakte zij van hem eene cancatuur, maar vergat daarbij dat volgens haar eigen uitspraak, ook uit de, cancatuur het model moet te herkennen zijn. N u eens liet zij meester kritiek optreden ais schacheraar, die alleen daarom jonge kunstenaars veroordeelt, om met hunne producten eigen winst te doen, dan weder ais wellusteling, die elk voorwerp in bescherming neemt, dat aan zijne driften wil voldoen, altijd als onbevoegd. De kunst wist zich echter eindelijk boven de kritiek te verhellen, die zij thans voor de vier schaar van het publiek daagde, daar in al zijne naaktheid ten toon stelde en toen afmaakte. Meester kntiek werd over het voetlicht heen gebeurd, toen losgelaten, kwam op de trom van het orchest neder, viel verder langs het artis- tentrapje op de vloer om eindelijk in de kelder terecht te komen. De voordracht was onberispelijk, soms zeer theatraal; de fragmenten uit Multatuli's Vor stenschool werden prachtig voorgedragen. Daar aan had zij het vermoedelijk te dankeu, dat haar na de pause een bouquet werd aangeboden. Hoewel levendig geapplaudiseerd, lokte hare lezing bij velen een welverdiend protest nit. Met wijziging van de vastgo- stelde lijst van verdeeling der ambtenaren van den waterstaat, tot het bezetten der correspon dentie-posten bij ijsgang en hoog opper waIer op de rivierenzullen gudureude den winter van 1874/75 dienst doen te Vianen, ter vervanging van den ingenieur M. F. W. Rooseboomde ïugenicur F. H. Kern- per; te Vreeswijk ter vervanging van deu ingen. M. B. G. Ilogerwaardde ingen. W. J. 8. J. Blom te Schoonhoven ter vervanging van den ingen. Jhr. II. VauCapellen, de ingen. A. Van Hoolf. In de Dingsdag gehouden Verga dering der Pouiologische Vereeniging te Boskoop, is door het Bestuur rekening gedaan over het dienstjaar 1874. De ontvangsten hebben bedra gen f 813,25'/! eu de uitgaven f 548,01 zoodat het batig saldo van f270,24l/t voorhanden is. Tevens werd goedgekeurd de begrootiug voor het loopende jaarbedragende iu outvangst en uitgaaf f804,461/!. De tentoonstelling, le Rotterdam gehouden leverde een nadeelig slot van f 389,10 op. Door deu Voorzitter werd medegedeeld, dat er 75 R. Mark was ingekomen, zijnde de premie, aan de Vereenigmg toegekeud voor de naar Keulen gezonden vruchten op de aldaar gehou den tentoonstelling in September 1874. Ofschoon deze vruchten door de tentoonstelling alhier en te Rotterdamalsmede door de verzendingnog al geleden h >dden zijn zij te Keulen met veel belaugstelling ontvangen en op prijs gesteld. Verder werd medegedeeld, dat door de Ver eenigmg eeu nieuw werk zal worden uitgegeveu, onder den naam van Flora eu Pomona", by de tinna J. B. VVolters te Gromugen. Dat werk zal eene beschrijving met platen bevatteu vau vruch ten bloemen coniferen enz. Iu de gemeenten Giesendam en Hardmxveld heerscheu de mazelen. Daar een der kinderen van deu onderwijzer te Neder- Hardinxveld door die ziekte is aangetast, is diens school gedurende eeuigeu tijd gesloten. Naar wy veruemeu heerscht de zoogenaamde «bof" derwijze iu de gemeente Langerak, dat slechts één derde gedeelte der leerlingen van de openbare school aan het ou derwijs kau deelnemen. In Ouderkerk a/d IJsel hoeft zich in één huisgezin eeu geval van roodvouk voorgedaan. öTAJ)8NLEüWS. Schoonhoven30 Januari. De loting voor de Nat. Militie lichting 1875 zal plaats hebben te Schoouhovea, den 25 Februari als: Krimpen ayd Lek voormiddag* IU1/, ure. Lekkerkerk f 11 Berg-Ambacht 'a middags 12 Ammerstol 's namiddags 12'/, Schoonhoven 12 s/4 De belasting op het gemaal van tarwe heeft over 1874 opgebracht de som van f 3525,06, alzoo f 225,06 meer dan de ge raamde som. De Raad heeft besloten de be lasting op het gemaal van tarwe k fl per 100 KG. over 1875/6 te blijven hefl'en. De heer L. F. Redeker over 1875 te be lasten met het geven van onderricht iu het teekeneu aan kinderen vau minvermogende ou ders, waarvoor hy eene gratificatie zal gemeten van f100. De begrooting der artillerie- schutterij dezer gemeente voor 1875 is gewij zigd vastgesteld met eene toelage uit de ge meentekas a f 338,25'. De gemeenteraad heeft besloten de élive-kweekeiingen op de school van den heer L. Akkerhuys JEz. over lb'Tl eene gra tificatie te verleeueii van f 15 voor ieder. Het suppletuir kohier van den hoofdelijkeu omslag bedraagt f31,36; dat van de belasting op de honden f 11,50. Uit het proces-verbaal van kas- opuewing by den gemeente-ontvanger, over het 4de kwartaal 1874 bleek dat in kas was f 2986,64». Volgens jaarlijkse he gewoonte gaf de heer L. Akkerhuijs JEz. 11. Maandag eene buitengewone zangles met de leerlingen zijner zangschool in de zaai van den heer Van Zessen. Het was weder een vriendelijke en vroolijke avond. Het aardige groepje kinderen gaf een keur van opgewekte liedekens, zooals wij ze van Abt eu vVorp ontvangen, ten beste aan de zeer talrijk opgekomen geuoodigden, en me nige heldere en zuivere kmderstein, die in de solo's vooral uitkwam, beloofde een goede toe komst. Een der aanwezigen dankte aan het einde vau het programma hen heer Akkerhuijs en de kinderen die ouder zijne leiding dezen zeer aangenamen avond hadden verschaft. De soirée musicale, die giste ren-avond door het muziekgezelschap Harmonie" m het Heeren-logement werd gegevenis uitne mend geslaagd. Na in een geronnen tijd niet in het openbaar te zijn opgetredenwas oen levensteeken van dit onde, maar niet verouderde gezelschap aan de talrijk aanwezige contribuee- rende leden en dames hoogst aangenaam. Ou Ier directie van den heer W. Van Kossumdi# met geheel belangeloozen ijver dit gezelschap dirigeert, heeft hetgesterkt door nieuwe krachtengroote vorderingen gemaakt. Het programma leverde een elftal goed gekozen stukken waaronder twee solo's: ééne voor fluit door den heer C. W. v. d, K. en ééne voor clarinet door den lieer G. G. Beide munten door keurigheid uit. In alle opzichten heeft dit concert zeer goed voldaan. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen waren feest avond. De Heer J. Post van der Burg trad Dinsdag als spreker op in de nuts vergade ring alhier. Tot onderwerp zijner lezing was door hem gekozen eene beschouwing over de Vlaamsche dichters, eu voornamelijk den be gaafden dichter J. Van Beers. Meermalen wordt de opmerking gemaakt, dat diens verben iets ziekelijks aankleeftwelke opmerking door deu heer Post Van der Burg werd weérsproken en met aanhalingeu uit zyue gedichten gestaafd, waartoe hij des dichters drie bundels Jortelijk doorliep. Met gevoel droeg spreker van Beert' *de Blinde"voor, zoo meie zyu Stoomwagen."— Met groot genoegen werd desa leziqg dóór het talrijke publiek aangehoord. De bijdragb werd geleverd door deu heer H. A. Boeck, die eeu paar luimige dichtstukjes van V. Sant wijk voor droeg. De mazelen heerschen,—geluk- kig m een goedaardig soort, hier bijna alge meen onder de kindereu. Er zyu thhana 76 womngeu waar die ziekte wordt aangetroffen. Van roodvouk is thans geen enkel geval meer. Met genoegen vernemen wij dat zich alhier eene voorloopige commissie beeft gevormd met het doel een plan te ontwerpen tot verkrijging van een meer geschikt lokaal voor eene bewaarschool. In eene vergadering van belangstellenden, weldra te houden, zal ge noemde commissie dienaangaande haar plan ter bespreking voordragen. Afloop ran Publieke Ver koop ingen ran Onroerende Goederen. Notaris W. A. Meijbooin te Lekkerkerk. Verkoopiug op 27 Jan. 1875 te Lekkerkerk, van eene arbeiderswoning met erf, tuin en dijk- grond onder die gemeente, te zamen groot 11 aren 83 centiareu. Verkocht voor f980. De twee huizen op het dorp, gelijktijdig aan gekondigd, zyn met verkocht. Notaris Cambier Van N ooten te Lopik. Geveild te Benschop den 26 Januari 1875: 10 Hectaren, 24 Aren, 70 Centiaren Wei- eu Hooiland ouder Benschop. Koopor de koor J. H. Haring te Oudewater voor f 21900. Letterkundig* Bijeenkomsten. Uitvoe ringen Tan Muziek.- en BederJJkere- Goaeleonappen, ons. Bij gelegeubeid van het vijftig jarig beslaan van het dep. Gonnchem der Maat schappij «Tot Nut «au 't Algemeen" heeft de heer W. J. De Vries van Heijst aldaar, de ieestrede uitgesproken. in de laalstete Ou de water ge houden Nulsvergadenug trad als spreker op de heer li. Lutlenberg van Waddiuxveen. Door zijne verhandeling over «'t Goede en 't Schoon#" zooals we dal op menigerlei gebied aantreffen, alsmede door de voordracht van Holdijk# «Kruisje op de heide'' bezorgde hij het talrijk opeeko- mea publiek een genoeglijken avond. Mede droegen daartoe het hunne by de heeren Dr. H. P. Vau Praag en H. Bezemer, eerstgenoemde door bet voordragen van Nina's f Hartstocht der liefde" eu Boot's Levensrad," laatstge noemde door de voordracht van het welbekende «Disputeereu" van Pietersen van Rem». De laatste Volk voordracht te Meerkerk was zeer goed bezocht. De heer Blok hield eene lezing over dierenbescherming waarop bijdragen voladen van de heeren Van Luyt, De Kriek en Romein. Op eene vergadering voor volks voordrachten, &2 dezer te Ameide in het school lokaal gebonden, werd de spreekbeurt,,zwvuld door den heer Van Slype, uit Outerwijk eu wel naar aanleiding der woorden«Schept vreugde iu 't leveu". Nog werdeu door den spreker, alsmede dour deu heer Waudscheer, eeuige bij dragen ten beste gegeven. Woeusdag avond trad iu de ver eemgiug «Nut en Ueuoegeu" te Gieaen-Nieuw- kerk, ais «preker op de hear A. de Pecker, uit Gormcliem. Na een korte levensschets vau onzen dichter Voudel deed spreker iu keur van verzen diens grootheid als dichter uitkomen. Bijdragen werdeu geleverd door de heeren Lotz, Addiuk», Vau der Gieten, De Jong, Busé en In 't Veld Als penningmeester der vereenigmg werd, na het bedanken van den heer W. Boer, gekozen de heer M. LuU te Schelluineu. 22 Jan. li. is te Lekamond weder eeu volksvoordracht gehouden, bij welke gele genheid Jonkheer W. Van Loon JzJr. als spreker optrad, terwijl daarna uog 11 bydckgOi door verschillende heeren werden voorgedragen. Het beste bewijs dat men ook dezen avond met groot genoegen heeft bijgewoond, werd by het einde dezer vergadering gelevsrd, toen met al- gemeene stenimeu werd besloten ook in Februari a. s. uog eene openbare vergadering te houden, nullenJe alsdan de heer J. Ymk aldaar, als spreker optreden. *__öp 21 dezer hsd te Berkenwoude de eerste volksvoordracht in dit jaar plaats. Als spreker trad op de heer Hartogsveld uit 't Beier- sche. Zyn onderwerp «Het Ganzebord" werd met belangstelling aangehoord. Met tal van bijdragen werd deze samenkomst besloten. Iu de leesvergadering van het Departement Lekkerkerk der Maatschappij «tot Nut vau 't Algemeen" op deu 22 dezer, was als spreker opgetreden de heer Van Hoogstraten, Van Krimpe - a/d Usel, die tot onderwerp had «de Noordpool-Expeditie." Verscheidene bij dragen volgden deze lezing. LANDB0U W-BERICHTEN. In de afgeloopen^, week hebben zich in de provincie Utrecht twee gevallen van longziekte onder het vee voorgedaan als 1 in Utrecht en I in Benschop. De griendverpachting van eeuige peroeelen vier-jarig rijsgewas, toebehoorende aan de familie Den Dekker te Andel eu aan de diaconie- en grooten Armen van Hoornaar, heeft bij publieke verpachting 11. Donderdag te Hoor naar f671 opgebracht, zijnde over 't geheel ieté minder dan vóór Vier jaren. de laatste Weken is te Scbef- luintn de hennep door verschillende koopers opgekocht eu dagelijks ziet men nu volle wa gens, ook van andere gemeenten rijden naar Gonnchemwaar ze geleverd moeten worden. Werd er voor veertien dagen f 22 f 23 be steed voor het gewas, per vijftig kilo, nu heeft de Heer W. Van Buul te Nieuwkuik voor het gewaa f28,75 en f 24 gegeven. Op het platteland bij Utrecht worden de aardappelen m den laatsten tijd zeer druk opgekochtmen betaalt gemiddeld van f 1,50 tot f 2 per heltt. Deze aankoop geschiedt meestal voor aareiappelmeel-fabriekeii. KERK- EN 8CH00LN1EÜW8. Beroepen te Oude-Pekela Ds. A. F. Kamp te Hekelingen. - beroepen te 'sGravenbage ds. Kuottnerus, te Dordrecht. De heer W. J. Van der Lindeu, beroepen predikant te Hardmxveld, hoopt aldaar den 14 Maart a. s. zijne intreerede te houden, na des voor middags door zijn broeder, Ds. H. P. Van der Linden van Goudswaardte ziju bevestigd. Ll. Zondag werd de candidaat G. H. Van Kasteel als predikant le Giesen- Nieuwkerk bevestigd door Ds. V. J. Konings bergen, predikant te Utrecht, naar aanleiding van 1 Cor. 3 Üa, terwijl de bevestigde des namiddags zyn dienstwerk aanvaardde met de woorden: «Gij zult mijne getuigen zijn" uit Hand, i 8. Ondanks het onstuimige weder woonde eene talrijke schare van hoorders deze beide plechtigheden bij. Dinsdag 11. werd het stoffelijk overschot van Ds. A. F. Mackonstein te Haast recht ter aarde besteld. Eene krans vau im mortellen was op de lykkist gelegd, die door eenige leden van den kerkeraad en notabelen grafwaarts werd gedragen; arm of rijk, allen toonden de meeste belangstelling en hoogach ting voor den ontslapene. Op het kerkhof ge komen, werd de lijkbaar aan het benedeneinde dea grafs neergezel, terwijl de aanwezigen zich daarom achaarden, waarop de heer J. U. Brouwer Nijboff het woord nam: «Ik zal u Goda woord doen hooien" zoo waren de eerste woorden, seide spr. waarmede de overledene zich aan de gemeente Haastrecht verbond en hy had zyne belofte gehouden. Spreker ge waagde van de verdiensten van den ontslapen leeraar, herdacht met weemoed de weduwe en den bejaarden vader, bracht in heriuneriug hoe het geheeie leven van Ds. Mackenstem een spre kend getuigenis is geweest van zijne laatste omstreeks vijf weken geleden gehouden, leer rede: «Laat ons werken zoo lang het dag is want de nacht komt, waarin niemand werken kan," ofschoon spr. voor zich geloofde, dat de nacht voor den ontslapene geen duistere nacht -- zijn Ml. Daaiop sprak de heer G. A. D. J. Gabry, oen zijner üoudsche vrienden, een gedicht uit en de beer Cs. Thun., bestuurslid van de af- deelmg «Gouda en omstreken" van het Ne- derl. Protestantenbond, besloot de plechtigheid mede met eenige dichtregelen. Ll. Zaterdag heeft te Hagestein het vergelijkend examen plaats gehad voor de betrekking van hoofdonderwijzer aldaar. Dertien sollicitauteu waren opgekomen, die behalve door den schoolopzieuer Mr. A. H. Van Tienboveu, door de heeren D. Van 't Sant en J. M. Els- hout te Gonnchem werden geëxamineerd. De voordracht is uog niet bekend. Ten gevolge van herbaalde op- roepingeu heeft zich ééu sollicitant aangemeld ▼oor ue vacante betrekking van hulponderwijzer te Ouderkerk a/d Usel, de Heer B. G. Bos, van Veeneudaal. - De gemeenteraad van Berg-Am- baeht heeft tot hulponderwijzer benoemd den heer A. L. C. Van der Baanthans te Alblas- aexdam. Aan Mevr. de Wed. Hoen-Rau- kopf ia, op kaar verzoek, met ingang van 15 Juli a. a,, eervol ontslag verleend als Hoofdon derwijzeres aan do «Burgerschool" voor meisjes, te Gorinchem. GEMENGDE BEBICHTEN. Uit Bieskensgraaf wordt ons be richt, dat de twee jongelieden, die voor het Provinciaal gerechtshof io Zuid-Holland terecht stonden, wegens beschuldiging van in den nacht van 29 op 30 September jl. te Molenaarsgraaf de brug of heul aan den Vuilendam voor een deel opzettelijk te hebben vernield, noch te Bieskensgraaf zijn geboren noch aldaar woon achtig waren, maar dat één dier beschuldigden aan den Vuilendam, gemeente Brandwijk, en de andere te Laag-Blokland, gemeente Ottoland te huis behoort. Ter rectificatie van het bericht in ons vorig nummer hebben wij gemeend hier van mededeeling te moeten doen. In den nacht van Zaterdag 23 op Zondag 24 jl. werd ten huize van den landbou wer Cornelia Van Wijngaarden, te Molenaars graafeen brutale diefstal gepleegd. Uit een ge sloten secretairezich bevindende in het slaapver trek van genoemden Van Wijngaarden, zijn ont vreemd eeu portefeuille, waarin ruim f 1000 aan bankpapier, benevens eeu zak waarin ruim 100 gulden aan zilvergeld. De dief heeft uit deu broekzak van Van Wijngaarden de sleutels ge- bssld en daarmeaè' dë bedoelde secretaire ge opend. De justitie doet hiernaar onderzoek. Eenige jaren geleden werd genoemden Van Wijngaarden f 700 ontstolen en in de maand Augustus 1874 ontstal men hem tien zilveren en 3 gouden medaljes der Maatschappij van Land bouw welke diefstal des tijde met buitenbraak geschiedde. Tijdens het verblijf van mej. Mina Kruseman in het hötel Oosterwijk te Go nnchem, had zij eeue logeerkamer boven de algemeene gelagkamer, waarin zes vreemde rei zigers hunne kritiek over mej. Kruseman ten beste gaven. De een, zijnde een Duitscher, kon haar in 't discours met volgeneen au- der was 't geen gulden waardeen derde gaf er geen kwartje voor, enz. De spreekster van dien avond had echter alles gehoord en liet den kellner bij zich komen. «Wat zijn dat voor menscheuvroeg zij«die zich zoo over mij uitlaten?" «Reizigers," antwoordde de andere. «Zijn zij rijk of arm?" «Ja, dat weet ik niet, het zijn reizigers." «Nu, bied hun dan, na mens mej. Mina Kruseman, deze zes entrees aan voor van avond." Toen de kellner met de entrees bij de heeren reizigers kwam en die boodschap deedkonden wij geene photugraphie nemen van hunne gezichten. Wij vernemen, dat alle geïnviteerden van hunne entree kaart hebben gebruik gemaakt. N. Oor. Cour. Donderdag-avond te 11 uren, had er een erustig gevecht plaats in het «plant soentje" bij de Jeruzalemstraat te Gouda. De oorzaak was het volgende: Vier schippers, vroo- lijk uit de herberg komende, zongen, hetgeen hun door de politie verboden werd. Zij lieten het voor een oogenblik, doch zoodra zij in het «plantsoentje" kwamen, begon ééu vau hen weder te zingen. De andereu verboden heus nu, doch te vergeefs. Nu werden zij hand gemeen eu één van hen is zoodanig gewond, dat heden het gerucht liep, dal de man reeds overleden ëas. Allen zyu in handen der politie. Sinds eenige dagen loopt door enkele gemeeuten van de Knmpenerwaardmet namen Lekkerkerk, Berg-Ambachten Ammerstol een hond, dien men vermoedt aau hondsdolheid te lijden. Reeds schijnt men onderscheidene malen op hem geschoten te hebben. Het ware te wen- schen dat spoedig dit dier gedood werde. De moeder der Rothschilds heeft een zeer hoogen ouderdom bereiktzij was zeer geestig en scherpzinnig. Op haar 9 7en ver jaardag antwoordde zij een hoer die haar geluk wenschte«Mijne zoons wille myu beneden pan niet missen. Eenige maanden later werd zij ziek. Toen dit omtrent 3 weken geduurd had vroeg zij den docter of haar toestand ho peloos was, daar zij geen beterschap bemerkte, niettegenstaande de geneesmiddelen, die hij haar liet toedieuen." «Mtvrouw," zeide de doctor, «ik kan u onmogelijk jonger maken." «Dat verlang ik ook voltrekt niet," antwoordde de oude vrouw, «zorg maar dat ik ouder worde." aohoof waar kinderen onder veilig opzicht worden be waard. maar inzonderheid eene bewaar-School, in den waren zin des woords, waar de kinder verstand; es eo de kinderhandjes zich eeue taak zien op^edra^en, voor den jeugdigen leeftijd berekend, tot welk doel de algemeeu gunstig bekende Fröbel-methode zoo schit terende resultaten opgeleverd heeft. Wordt daarenbo ven aan de dag- ook eene avondschool verbonden, waar ook grootere meisjes onderwijs ontvangen kun nen in alle handwerken vau nut en smaakvan de breinaald tot het fijnste borduurwerkdan is in alle behoeften ruimschoots voorzien. Zulk eene onderneming ga intusschen niet uit vsn den Gemeenteraad. Zij kan, geheel van particuluren aard, geschieden zonder bezwaar der genmento en den druk eeuer misschien te crtceren belasting. Er cuu- stitaeere zich slechts eene Vereenigmg waarvan het lidmaatschap bepaald wordt op minstens fl per jaar. Deze vereeniging worde vertegenwoordigd door een Bestuur van vier of zes dames(want bewaarschool- kinderen moeten onder het opzicht niet van mannen maar van vrouwen staan) aan welke de regeling der school wordt opgedragen, en die, bijgestaan dooreen penningmeesterjaarlijks aan de algemeene vergadering der leden verslag doen van den staat der school. De bezoldiging der onderwijzeressen zij een jaarlijksch vast traeteraent, uit de kas der Vereeniging te voldoen. Deze vereeniging trachte hot bedrag voor den bouw van eeu geschikt lokaal met speelplaats (door mij, met inbegrip van inventarismaar buiten den aankoop van «roS, op ongeveer f6500 begroot) te verkrijgen m renfelooze aaadeelen van f50, waarvan jaarlijks zoo- yeet uitloten, als de staat der kas zulks toelaat, iVMftoc de mogelijkheid gevpnden wordt ia het heffea van schoolgeld, zoowel op dag- als avondschool. Niemand schrikke van dit voorstel. De ondervinding heeft mij geleerddat ook in dezen de beginselen aan groote moeielijkheden onderhevig zijnmaar dat de uitkomst die moeite op het heerlijkst bekroont Ge tuige de gemeente Hellevoetsluis waar in betrekkelijk korten tijd op dezelfde wijze als boven eene som van f7400 bijeengebracht werd, die 't Bestuur der school INGEZONDEN. De Bevoegde Autoriteit wordt in overweging gege ven of het nattig zou zijnom bij elk biljet van Besmettelijke Ziekteaan de woningen aangeplakt des avonds licht by te voegen, aangezien dit nu als een halve maatregel kan beschouwd wordendaar alleen bij dag te zien is waar 8e besmetting heerscht. Schoonhoven, V. 30 Jan. 1874. lata over Bawaaraoholao. Mynheer de Redacteur I Met hooge ingenomenheid heb ik kennis genomen van een stuk in uw Weekblad, afkomstig van de hand des heeren A Denekamp, waarin de hoogst noodzakelijke verbetering van de slechte localiteit der alhier bestaande Bewaarschool wordt aanbevolen aan de aandacht van allendie belang stellen in de ver standelijke ontwikkeling en de zedelijke opvoeding der kleine kinderen. Zelve in de laatste jarenals lid des bestuura eener dergelijke school, geroepen tot het doen verrijzen van een doelmatig locaal en daardoor in staat gesteld geweest, om de voornaamste inrichtingen van aergelijken aard in Nederland te bezoeken, meen ik, dat men 't mij ten goede zal houdenindien ik my veroorloofook openlijk in deze hoogstgewichtige zaak een enkel woordje mee te spreken. fcsOver het onberekenbaar veelzijdig nut eener Bewaar school kan bij niemand twijfel bestaan, die met eene goede regeling dier inrichting vertrouwd is. Immers zulk een school zij maar niet enkel eene Bewaar- i yauu Dijeengeuraeuk wem«.o - in staat stelde een gebouw te stichtendat met alleen tot sieraad der gemeente strektmaar vooral om zijn doelmatige inrichtingden hoogsten lof heeft mogen inoogsten. Vinden deze wenken bij mijne stadgenooten ingang, dan talme men nietwant het is waardat met den besten wil en de uitnemendste talenteu in het nu be staande lokaaltje niets goeds kan verkregen worden, ge zwegen nog van het sanitaire oogpunt. Maar dan ver trouw ik, dat in 't eerstvolgend nummer van dit Week blad eene Convocatie tot 't houden eener algemeene vergadering van belangstellenden uitgeschreven worde. OntvangMijnheer de Redacteur I de betuiging mijner hoogachtingwaarmede ik ben J B Uw Dw. Dien. C. P. VAN TOOREN. BDKOUL1JU ET AMD. Geboren Anna Hendrika Adrisnaoüd««* G. La- sondsr A- B A. Pl»ncken. - Am» <3«dn» Jo- hauna, ouders A. Kooiman en E. C. Gutaij. Getrouwd: T.DeJooden, weduwnaar vanN.Lam- meré, met A. Van IJzeren. Overleden: G. Pieper, oud 4 maanden. Leven loos xind, waarvan ouders zijn J. NunnKhoveu en G. Van Karsse. J. N. Van Qeelen^oud 2 maanden. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbekenden. die óp schriftelijke aanvrage aan het Postkant -or al hier kunnen worden gereclameerd. 2de helft December 1874. 8 van Nooten te Maastricht. M. Westerwaal te 'b Gra.e.andc U Op den 22sten deter overleed te Haattrecht na kortstondig lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot ALBRECHT FREDERIK MAC- KENSTEIN, in den ouderdom van raitn ttree en dertig jarenin leven Predikant bij de Hervormde Gemeente aldaar. Wed. A. F. MACKENSTEIN, (6599) geboren W. van db Wal, Eenige en algemeene kenniegeving. (Vervolg van No. 293.) #Neen, Vijverzegt de moeder, 't Is wel onbepaald als men vergeet wie hier spreekt en van welk standpunt hier die Bergrede uitgaat; maar als men dat niet beeft vergeten, als men nog goed weet, wie het zegt, dan vind ik het een liefdevol woord van groote beteekems. «Zooantwoordt Vijver; je maakt me opmerkzaam op den persoon die spreekt't is waarMaar men kan treuren om eigen fouten of om ongevallen door enn schuld en men kan treuren over rampen, die *T ons zei ven niet hebben aangedaan. Hoe zullen we nu in al die gevallen vertroost worden? Kijk eens hier, moeder! Daar zitten onze drie dochters en onze dienstmaagd. Ginds in Breda is onze zoon. Zij vinden een van allen goed, ons om de een of andere reden, buiten ons gelegen, tegen onzen zin te verlatenhoe zullen wy daarin vertroost worden Zulk een verlies van een onzer kinderen zou immers onherstelbaar, de wond, daardoor geslagen, onheel baar zijn?... ik noem nu maar iets. »J&, gij noemt nog al iets, sprak moeder Vijver met een stem die niet vrij van ontroering was, mssr zy zouden terugkomen omdat zij nergens op de wereld die liefde zouden vinden, die wij hier voor elkander hebben en op die wijze zou 't al weder de liefde zyn, de heilige liefde, die Jezus altoos bedoeld heeft, waardoor ons troost zou geworden Maar nu maakt ge mij toch treurig voor nietslieve man voegde zij er bij. Uok de meisjes en de dienstmaagd schudden haar hoofd en de dochters waren niet vrij van vochtige oogentoen zij haar moeder hoorden spreken. Maar baar vader bracht de gemoederen tot de vorige kalmte toen hij zeide «Juist, moeder, wat gij daar zegt is de grond en het doel van 't aangehaalde woord. De liefde zal de menschen altoos de ware troosteres zijn. Een huisge zin kan getroffen worden door zware rampen maar indien de liefde dat gezin verbonden hield, zal de liefde ook weder 't evenwicht herstellen. Ik wenschte dat heel de wereld diep en ernstig gevoelde, wat gij daar zoo eenvoudig zegt. Is 'tmet waar, Lotje? zei hij dan weder met zijn vroolijke stem terwijl hij 't bode sloot. En wat deed Lotje dan, zoo groot als zij al was? Op haar vader toeloopen eu hem omhelzen. Als gij dan van dergelijke gesprekken en tooneelen getuige waart, dan rondt gy waarschijnlijk moeten toestem men dat het beoetenen der fraaie kunsten, het be vorderen van gezond en krachtig leven bij de teedere meisjes die dit juist zoo zeer behoeven, het ontwik kelen van lichaamskracht en tegelijk van den smaak voor sehoone houdingen en dadenzeer goed samengaat met een zedelijk en godsdienstig leven en met den band van heilige liefde, zonder welke geen gezin, geen gemeente, geen volk kan bestaan, al zeide het ook dagelijks zeventig gebeden op of jammerteksten. 't Is zoo duidelijk als water dat er veel jongelieden in de stad warendie 't oog hadden op de lieve doch ters van den postmeester. Dit was vooral voor Frans zoo duidelijk als hij met verlof was. Aan iederen vinger een vrindaan lederen knoop van zyn uniform een kennis en aan 't gevest van ziin wapen een heele nestel vrienden van kennissen. Door de vele jaloer- sche meisjes en haar ouders, alsniede door de vele rechtzinnige kristelyke jongelingen waren de deugden der jonge dames Vijver meer aan 't licht gekomen dan eigenlijk aan deze familie aangenaam was. Vijver en zijn vrouw waren niet voor opspraak. Al wat zij dedenachtten zij ia 't belang van hun kinderen zonder daarbij eenig vertoon op 'toog te hebben. Hoe door anderen de taak van kinderen groot te brengen werd opgevat, ging hun slechts in zoover aan nla zij er over geraadpleegd werden maar aan merkingen maakten zij daar met op. Ieder moest dat zefi' maar weten, 't Is dan ook een teere zaak. 't Is een zaak van heilige overtuiging en wèl den onders of voogden die, al slaan zij ook werkelijk een minder goede richting in, althans overtuiging hebben, weten wat zij doen, en daardoor karakter meededen aan hun kweekelingen. Wee den opvoeder die niet weet wat hij wil. Beter geen. (Wordt vervolgd.) at aar aanleiding van het artikel van 4ea beer J)1 A. DENEKAMP in 291 4«k odu- rantbetreffende den ongescnikten toestand vau het lokaal der Bewaarschool alhier, hebben de Ondergeteekeuden zich met geroemden heer gevormd tot eeue voorloopige Commissie, met het doel een plan te beramen tot verbetering van dien toestand. Zij zijn voornemena in het volgend nommer dezer courant eene oproeping te doen tot eene vergadering van belangetellen den, ten einde deze gewichtige zaak te bespreken. H. T. VAN DEN BRAAK. J. J. DRIESEN. W. KOOIMAN Jzn. G. LAZONDER. W. N. VAN NOOTEN. P. PEEREBOOM. G. H. WESTBROEK. Dr. A. J. P. DE WILDE. (6613) C. VaN WILLENS WAARD CLz. Ue aanbesteding van den WEG buiten de gewezen Lopikerpoortaan de keerzijde dezer Courant vermeld, zal niet op Maandag 1 Februari, maar op Woensdag 3 Februari a. s. op bet zelfde uur plaats, hebben. De Burgemeester en Wethouders van Schoouhoven De Burgemeester, S. P. H. NOORDENDORP. De Secretaris, (6612) W. ROMANS van SCHAIK. De OndergeteekendeA1KTHONI E BLANKEN te Bergambacht brengt ter kennisse van den Haudel, dat hij met I Januari 1875 opgehouden heeft als werkzaam te zijn, en in zijne planta beeft aangesteld zijneu zoon, den medeondergeteekende aan Bergstoep onder Bergambacht, die van at' dien dag de zaken zal continueeren onder zijn eigen naam en voor zyne privé rekening. BERGAMBACHT, den 29en Januari 1875. A. BLANKEN. (6610) D. BLANKEN. Beknopte Soheta der Mythologie of Fabel leer, met 17 plaatjes (Goden en Godinnen) prijs f 0.90thans Toor f 0.60 te bekomen bij D. BOLLE, Noordblaak te Botterdam en Terder alom. Na toeaending van poatwisseL groot 65 Cent (of poataegela) geschiedt dê toeaending franco. (6604) HOEST. KKELPUN. Den Heere W. H. ZIL'KENUEIMER, te Maiuz. Ik deel u mede, dat uw echte DRUIVEN- BORST-HON ING bij mijn broeder diens kwaal (hoest, keelpijn) geheel heeft genezen, waarom uw uitstekend Druiven preparaat aan beveling verdienL HelfertkirchenAmbt Wied- Selters, 7 April 1878. Waidiiüllkr, Prtdikant. Verkrijgbaar i fl,— de flesch, met ge bruiksaanwijzing, te Schoonhoven by Wed. WOLFF Zn; Aló/atserdam bii C. van der Zanden; Qoudo bij F. H. A. Wolff; Oorinchem bij B. J. R. Bosch &Zoou; Haattrecht bij J. D. den Har- tog; Dordrecht bij J. van Goudoever de Jongh; Oudewater bij F. Jonker Idenburg; Rotterdam bij C. J. W. Snabilié, groote Markt, en Le- deboer Jr., HoogstrRidderkerk bij A. G. de Kroea; Skedrccht bij Wouter Visser. («549) Ter voorkoming van bedrog is elke flacon voorzien van een rood capsule met nevenstaand F a- briekstempel, terwül buiten dien de naam van den I abrikant, W. H. ZICKENHEIMER, te Maims, in de kurk gebrand

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2