r- ZOKDAG7 FEBRUARI 1875. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLA8SER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. V «v. n% 59 ^7. j*vl. J8»Va 80 96’/, 98% 99*/, 96‘/t BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. Ïlpl’/T.' De Anti-revolutionairen en het Lager Onderwijs. tic 81*/. ^7* 233 100 1005 10b 88 87 18»/. 14 94 57’/a zijne Camj den SCHODNIOTINSCIB CDÜRANT Sectie. 7 889. 7 3 5 7 6 6 8 8 8 TBR. per L... - 5 5 6 6 7 8 6 6 m 3 3 sel. f 5 5 5 5 100. 5 f 24 4 25 kilogoeboter half kilo, kaal i.overloopers f 8 4 f20 a 29} vetU bal. «re idem f7 412; X) 4 6,50aardappa- per hectoliter; eicrea I Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele ryk f 0,80. 93 100 ?»7, 83‘/, 312, 314 61'/, 78’/, 9(i% 90 86*/, «7. 18% iö’/i 102% 80% Prys der Ad verten tiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddagb ten 10 ure. ov. 5 lug. 5 uli. 5 kt. 1860. f 64. welke een of ander onderwijzer vestigt, ten onderwijs, niet enkel omdat einde daarin zijn middel van bestaan te vinden, alleen dat onderwijs toelaat, rijn tevreden. Aan menigeen van deze wordt dan ook subsidie verleend. Dat subsidiestelsel onzer wet nu beeft wat dikwijls nan aanvallen en ook aan pogingen tot hervorming bloot gestaan. Het beeft niet gebaat en Dr. Kuyper beeft dan ook dat woord verworpen. Wij vragen geen subsidie, geen liefdadigheid, heelt hij ge zegd, wij eischen restitutie, recht. Hoe nu P Zoude Inderdaad die quaestie zoo eenvoudig wezèn P Zoude er al die jaren sinds 1857 onrecht zijn gepleegd? geroerd 90 partijen, quditeit. en voor Engeland 21 o f5413, nuchtere kangevoerd: 1 paard, alveren13 auöhtere x, 302 rarkeua, 41 ot., 2de qu*l. 69 ct.; aal. 90 ct.; ichapen voor Londen 48 tot qnaL f48 m 3de uche ditó f5 4 5^5 Vlaamache f8,40 4 reraMMohe (8,904 rsohs 7,50 4 7,80, NoordBrabantwhe FlairJreeeeh» dito «rndere ?6,00 dito mindere f 5,50 >,004 6,80, lange en Zeeuwache f 8J0 4 orten f8,004 840. '*j partij; voprte per -Mank» het onatui- ‘geveer 900 stuks Vee 1 minder geauimeerd f 200 4 270, mindere 25 a 180, pinken f40 1*0 4 120 kilo 48 4 Allo bhfaealoadwhe Adeertontilnw^oevai» do ytaatetof PRIE MAAL wordt opgegevenworden ■lecht» TWEE MAAL in rekening gebracht. -„..riiegen oprien dat sta'ndpunt te kiezen, toch is die keuze onvermijdelijk. In een volgend No. over deze gedachten nog iets meer. Na herhaalde mislukte proefnemingen is het eindelijk gelukt langs een zijweg in de nationale vergadering een stem meerderheid te krijgen voor de erkenning der republiek als definitieve re- geeringsvorm van Frankrijk. De wijze waarop deze beslissing genomen werd geeft grond om er aan te twijfelen of het besluit wel bestand zal wezen tegen eene derde lezing. Het geval dat de Vergadering morgen terugkomt op een besluit dat heden genomen werd, is toch niet nieuw. Ook nu was dit teitelijk zóó. Laboulaye, die, als amendement op het aan de orde zijnde ontwerp Ventavon, het eerste artikel van het oorspronkelijk ontwerp Dufaure indiende, luidende: vhet bestuur der Republiek bestaat uit een president en twee kamers”, zag zijn voorstel verworpen met eene meerderheid van 24 stem men. Den volgenden dag reeds kwam de kamer op hare beslissing terug, door aanneming (zij ’took slechts met één stem meerderheid) van het amendement Wallon, dat, hoewel het niet gelijkluidend was met Laboulaye’s voorstel, toch het zelfde bedoelde, en ook door de commissie va^SO bestreden werd. wfet amerfdement luidde: ff De president der Republiek wordt gekozen met meerderheid van stemmen der leden van den Senaat en van de Kamer van Afgevaardigden, in congres veree- nigd. Hij wordt voor 7 jaren benoemd en is herkiesbaar.” Het schijnt alsof dit besluit aan vele weifelenden den moed hergeven heeft, om zich aan de zijde der Republiek te scharen. Dit zou men mogen opmaken uit het lot dat een tweede amendement van denzelfden afgevaardigde te beurt vielwaarvan de republikeinsche strek king niet minder uitkomt. Het ontwerp Ven tavon gaf aan den president het recht tot ont binding der kamer van Afgevaardigden; door de aanneming van het tweede amendement Wal- Ion zal bij nu alleen in overleg met den Se naat van dat recht kunnen gebruik makeh. Ook dit voorstel werd door de commissie van 30 bestreden; een aantal leden van het rechter centrum, waaronder de Broglie, d’Au- fndet, Decasez enz;, verklaarden er zich echter voor en schikten zich dus in het onvermijdelijke. Mac-Mahon, die tot nu toe altijd op de conservatieve meerderheid steunde, zal zich voort aan ook wel met een republikeinsche meerder heid tevreden stellen, te meer nu deze op weg is overeenkomstig zijn verlangen zijn bestuur te organiseeren, waartoe de partij, die hem op het kussen bracht, niet bij machte bleek te zijn, De Duitsohe rijksdag is uiteengegaan, nadat ook het ontwerp Bankwet was aangeno men.,. Jn oono oHtinj, Oir to llttU«VlnÜüd drie maagden duurde, kwamen alzoo drie belangrijke wetten tot stand, n. 1. die tot organisatie van den Landstorm, tot instelling van het burgerlijk huwelijk en tot daarstelling van een Rijksbank; behalve de begrooting, die ook nog al tot be sprekingen aanleiding gaf. In Oostenrijk-Hongarije gaat het niet zoo vlot. De beide rijksheliten hebben nog steeds te worstelen met tinanciéele moeielijkhe- den, terwijl men vruchteloos zoekt naar mid delen om het evenwicht in de Staatshuishouding te herstellen. In Hongarije hebben die moeie- lijkheden hun toppunt bereikt. De vertegen woordiging weigert het eenige middel, dat in staat is in den totfstand verandering te brengen, nl. verhooging van belastingen, te baat te ne men en het waarschijnlijk gevolg hiervan zal zijn dat het M'materie aftreedt om plaats te maken voor een, dat zeker niet zoo gemakke- lijk zal te vinden zijn. De liberale partij in Engeland heelt weer een hoofd. Sinds twee der meest in aanmer king komende kandidaten zich hadden terug getrokken, stonden* de kansen voor den Markies Von Hartington vrij zeker. In eene vergade ring van liberale parlementsleden, onder voor zitterschap vau John Bright, die zich bijzonder voor den Markies geïnteresseerd tiad, werd deze dan ook benoemd. Het parlement zou 5 dezer weder bijeen komen. Zoodra de zittingen her vat zijn, zal zeker ook spoedig blijken wat er aan is van de verontrustende berichten, die in de laatste dagen van de Goudkust ontvangen werden. De afschaffing der slavernij zou daar ver schillende hoofden tot opstand hebben gebracht. Mogen de talrijke gebruikers van Hoiloway- pillen en zalf, niet altijd baat gevonden hebben bij het gebruik dier middelen, zij kunnen zich troosten met het denkbeeld dat het geld, ’twelk zij daaraan besteedden, toch niet geheel is weg gegooid. De heer Holloway maakt een goed gebruik vau het aanzienlijk vermogen, dat het debiet dier pillen en zalf hem heeft aangebracht. Na eerst 150.00C pond te hebben gegeven voor de oprichting van een nieuw krankzinnigenge sticht, heeft hij thans het voornemen opgevat om eene groote hoogeschool voor vrouwen daar te stellen. 400 Dames zullen zich daar aan allerlei wetenschappen kunnen wijden, terwijl 20 hoogleeraren onderwijs zullen geven. Garibaldi schijnt voorloopig alle politiek ter zijde gesteld te hebben, om zich alleen bezig te houden met zijne plannen tot ontginning der Romeinsche Campagna en tot verbetering der bedding van den Tiber. Hij ziet zeker in, dat er veel meer roem in gelegen is, om zyn naam aan het welzijn van Italië te verbinden, zooals hij die eenmaal aan de vrijmaking van Italië verbopd, dan als stonpram te dienen tegen eene regeering, die zeker geene benijdenswaar dige taak te vervullen heeft. Bij het bezoek, dat hij aan den Koning bracht, betuigde deze zijne booge ingenomenheid met de plannen van den generaal en beloofde hem allen mogelijken steun. De beweging tot ontzet van Pampelona door de regeeringstroepen in Spanje wordt nog steeds ijverig voortgezet. De Uariisien werden uit en kele stellingen verjaagd, andere werden door hen ontruimd, doch tot een beshssenden slag kwam het tot heden niet. Aifonsus vertoeft nog bij het leger. Vau verschillende Carlistische hoofden wordt gemeld, dat zij de zaak van hun Koning verlaten hebben. Ook wordt melding gemaakt van een schrijven van den Paus, waarin Don Carlos, onder betuiging van voortdurende sympathie, wordt ontraden de vijandelijkheden langer voort te zetten, daar de waardigheid der Spaausche kerk op voldoende wijze gewroken is. Rusland, Duitschland en Oostenrijk zullen de eersten zijn om den nieuwen staat van zaken in Spanje te erkennen. Zwitserland ging reeds voor. De andere Mogendheden zullen nu wel spoedig volgen. Zeer zeker ontvangt de nieuwe koning hierdoor een zeer krachtigen steun. De keizenn-weduwe van China heeft haren man niet willen overleven. Uit droefheid over zijn dood heeft zij zich zelve van het leven beroofd. Zeker een aandoénlijk bewys van Chi- neesche huwelijkstrouw! Nadere berichten uit Spanje meldendat Woensdag-ochtend bij San Cristobal een klein gevecht plaats hadwaaraan koning Alfonsus deel nam. Een twaalftal soldaten werd in 's ko- nings nabijheid gewond. Donderdag 11. heeft Lorna op nieuw de Carlisten geslagen. De Car- listen zijn gedemoraliseerd. De armee verloor 150 man. Vau de Carlisten zijn een kolonel, twee ka piteins en 20 soldaten gevangen genomen. Giste ren (Vrijdag) hebben de liberalen met de bajo net Puenta la Reyna genomen. Door een bom' is het dorp m brand geraakt. De nederlaag der Carlisten is volkomen. De libMalen zijn nog' slechts zes mijlen van Estella. Z. M. heeft bij den waarborg der gouden en zilveren werken benoemd: tot essayeur: te Alkmaar, F. J. Witteveen, thans essayeur te Maastricht; te Maastricht, J. E. Simon, thans essayeur te Zwolle; te Zwolle, R. Van Calcar, thans essayeur te Middelburg; te Middelburg, mr. A. Van Lier, thans commies-stempelaar te Amsterdam; tot commies-stempelaar: te Am sterdam, J. P. Wieling, thans commies-stem pelaar te Groningente Groningen, C. J. An«- dreae, thans aide-essayeur te Leeuwarden. S. <fc W. 1ST. VAN NOOTEN, Uitcmn. Laat ons hooren. wel De Staat, resp. de gemeente, zegt Dr. Kuy- per, is verplicht voor het geven van onderwijs te zorgen. Juist. Welnu, zoo dikwijls dus particulieren de zorg voor dat onderwijs op zich nemen, ontlasten zij den Staat. Aange zien zij derhalve den Staat uitgaven besparen hebben zij recht niet op subsidie, een onbepaald naar niets geévenredigd bedrag, maar recht op restitutie, naar evenredigheid van hetgeen zij van de onderwijskosten voor hunne rekening namen. Wanneer m eene gemeente een zeker aantal onderwijsgenietende kinderen zijn, dan moet ieder van deze aan de gemeente voor on derwijs gemiddeld eene zekere som kosten. Gaan er van die kinderen op bijzondere scholen, dan moet aan die- scholen worden terug gegeven zooveel van die sommen als er kinderen ter school gaan, waarbij dan eqliter het betaalde schoolgeld moet worden in rekening gebracht. In den aard der zaak is dat nu toch wel subsidie, maar subsidie met een bepaalden rechts grond. Valt daartegen iets te zeggen? O. i. wel, maar tegenover die nieuwe formu- leering moeten de oude wapenen niet meer in het veld worden gebracht, moet nieuw geschut worden aangevoerd. Kleine redeneeringen baten bier niet. Het antwoord mag alleen aldus luiden gij beweert den Staat te ontheffen van zekere lustengij beweert den Staat een dienst te bewijzen, maar de Staat is van uwe hulp niet gediend. r Bewijst ieder, die iets voor een ander doet, hem een dienst? Zeker niet. Dat hangt er van af. Een dienst bewijst men iemand, bf, wanneer men handelt op zijn last, bf, indien er geen last was ge geven, wanneer men werkelijk Handelt in iemands belang, althans wanneer men doet hetgeen hij in zijn belang zelf zoude hebben willen of moe ten doen. In die twee gevallen nu heeft men recht op vergoeding der gedane uitgavenanders niet. Dit is in de rechtswetenschap overal aangenomen en dit vloeit uit den aard der zaak zelve voort. Wat hebben nu de mannen der confessio- neele scholen uit dat oogpunt tegenover den Staat, de gemeente, te beweren. Een opdracht werd hun zeker niet gedaan. De grondwet gaf hun vrijheid, meer niet. Doch bestaat hier het andere geval? O. i. neen. Wij zouden die confessioneele mannen willen toevoegen laat gerust uwe scho len gesloten en wij zullen dadelijk voor al uwe kinderen openbare scholen openstellenwij heb ben geen reden u.dankbaar te zijn, want wer kelijk, wij zouden die zorg zeer gaarne zei ven op ons nemen. Indien gij voor uw onderwijs zorgt voor ons gemaklaat dan gerust die zorg in de toekomst varen. Doch, ik erken het, de dankbaarheid mag geen maatstaf zijn. Al had ik ook gaarne iets zelf gedaan, daarom kan een ander, die het voor mij deed, toch aanspraak maken op ver goeding. Maar daarom biyft uus slechts antwoord over: wij verlangen uw confes sioneel onderwijs niet, wij achten dat onderwijs verkeerd, schadelijk; wij achten het nog wel met in die mate verderfelijk, dat wij het zullen kceren en verbieden; neen, de vrijheid moogt gij behoudenevenwel de tijden zouden kunnen komen, waarin uwe scholen ons met gevaar dreigen en dan zou len wij hunne sluiting be velen. Derhalve, al laten wij u vooralsnog de vrijheid, nooit zullen wij kunnen erkennen, dat gij ons dienstén bewijst. Wy geven neutraal onderwijs, niet enkel omdat de openbare school maar ook omdat het onderwijs neutraal is. De neutraliteit is op zich zelve eene deugd onzer scholen. Uwe confessioneele richting is eene richting van be krompenheid, zij houdt den menschelijkeu geest binnen zeer enge grenzen gevat. Zij is in strijd met alles wat voor een ruim opgevat maat schappelijk leven noodzakelijk is. De tegen woordige, de nieuwere Staat kan zich met die richting nooit verzoenen. Wil men tegenover de anti-revolutionairen het recht van spreken behouden, dan moet men zich op dit standpunt plaatsen. Zeer velen zullen TIM 4 6 8 3 8 3 1816. 5 5 5 5 6 1000. 5 1000. 5 leen. 4} 94% 4 3 )0. f tuks. 'uike nieuwe Zmuw- f8.40 4 8,60, göe- )l*u*e f7,4047,80, Vleameche f 7,50 4 laemsche winter tak- k 7,40, OvermMssehe euwe Zeeuwsohe en 16,50, geetort f 6,80 *cbe f5,00 4 4^0. 'oeder f3,80 4 4,50, it. Dr. Kuypers tweede wensch, of liever tweede eisch tot wijziging der wet op het lager on derwijs is thans aan de beurt. Het betreft, zoo schreven wij, de geldquaee- tie, en ook hier schijnt de afgevaardigde uit Gouda, met zijn bekend talent, ouden wijn in nieuwe lederen zakken te hebben gedaan. Men wachte zich voor misleiding, alsof het iets ge heel nieuws gold. De anti-revolutionairen hebben in der tijd tegenover de openbare school vrijheid van onder wijs verlangd. Die vrijheid hebben zij gekre gen. Meent echter niet dat zij tevreden waren. Ziet, zoo begonnen zij te klauen, dat openbare onderwijs put maar uit de altijd gevulde open bare kassen. Wij echter moeten de particuliere financiën aanspreken en zoo kunnen wij niet concurreerenwat hebben wjj aan die vrijheid welke ons met de eene hand gegeven, met de andere ontnomen wordt. Laat dan de Staat ons helpen, laat hy subsidie geven aan het bijzonder onderwijs, ook al is dat onderwijs niet neutraal. Aan dat argument der concurrentie werd echter, en terecht, niet veel gewicht gehecht. Alsof het bij het onderwijs de belangen der vrije concurrentie gold in plaats de belangen van het onderwijs Mr. Kappeijne heeft daarover onlangs nog een hartig woordje gezegd, dat, naar wij hopenhet laatste is geweest. Wie denkt er, zeide hij, b. v. aan concurrentie tus- schen de rechtspraak door de rechtbanken en door de vrijwillig gekozen arbiters. De rechtspraak zelve is de hoofdzaak, de eenige zaakditzelfde geldt de school. In den laatsten tijd echter zijn de klachten in anderen vorm vernomen. Nu heette bet niet meer dat de concurrentie belemmerd, maar dat de private financiën der ^>orstanders van het bijzonder onderwijs te Jmiar, ja onrecht vaardig werden gedrukt. Zflli eens, zoo luidde het, de kosten Voor het openbaar onderwijs stij gen dagelijks meer en daarmede stijgt het be drag van hetgeen aan gemeente- belastingen moet worden opgebracht. Alle ingezetenen dragen daarin gelijk:, zoowel zij die van Int openbaar onderwijs welals die er niet van gediend zijn. Maar die er niet van gediend zijn, b< talen ook nog eens hun bijzondfer onderwijs en worden dus onrechtvaardig zwaar belast. Die laatst^ klacht nu heeft eene scherp om schreven gedaante gekregen in de bekende re devoering van Dr. Kuyper, welke wij in deze artikelen op het oog hebben. Wat de wet uit de openbare kassen aan in richtingen van bijzonder pnderwijs veroorlooft toe te staan, heet subsidie. Maar zij voegt er uitdrukkelijk nis voorwaarde, waaronder alleen zoodanig subsidie kan worden genoten, t)ij, dat op de scholen, welke die ondersteuning willen vragen, ouderwijs moet worden gegeven, bruik baar voor allen, zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid, alzoo neutraal. Door die - beperking ziju dus alle scholen met bepaald godsdienstige richting, alle confessioneele, alle mver specifiek aldus genaamde bijzondere scholen, te eeneumale uitgesloten. En juist deze zijn het die klagen. De andere bijzondere scholen,

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1