r. 296. Z0NDA& 14TBBRUARI. - Dö ontwikkeling zouden vrij WEEKBLAD VOOR DE KR1MPENÊR-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. «7, 88<, 98 101 10° 7, w 70'/. 307 SU 9 «1’7.. ««7. 00 583 ^7. 63 14»/, 41 133 80 96 De Anti-revolutionairen en het Lager Onderwijs. BUITENLAND. OVERZICHT. 16«7Z: 3 -1 - S. <fc W. N. VAN NOOTEN, Uitgaven. phonic het be- Deze Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele ryk f 0,80. van worpen genomen. Met de geruchten nieuwe Ir 16’/, ‘J'/l, 95'/, 58'/, SP/. «1 58’/, HT£R. Hennep f 23 4 24, SU kilogoeboter per half kilo; kaai it.overloopera f6* f 20 a 24, vette kal len f 5,00 6,00, pee- >045.1)0, poter» f 1,40 per 100 stuks. 'gevoerd 10 partijen; jen voor Engeland 91 •o f a 13nuchter» Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 1004 103'/, SS 99’/. 96'/, 167,. 77. 249 238 ‘60 7. 99”/,. 96'/. niet reeds geregeld, dan toch zoo goed als den weg geruimd. De Carlisten heboeu den in iu vrijheid gesteld; het is voorts be- dat het verongelukken van het schip met gevolg is van het beschieten, maar van schipbreuk, zoodat er alleen sprake kan van het vergoeden eener zekere som voor Alk binaenlandMha A4v.rte.tiSn waarvan de »ni|5 MAAL WMdk *M»t«**Bworden toto TWJKE MAAL ia rekwang g-br.cht. ingevoerd1 paard, al veren, 43 nuchters 1, 379 varkens, 40 ct., idequal. 62 ct.; uai. 90 ct.; schapee voor Londen 46 tot qmd. f73 m 3de Bsche dito 4 5,25 per Vlaamsche f 8,40 4 ermaassche f 8,20 4 1 7.40 i 7,70. •N oord Brabantscbe B, PlakkMsch* «n dito mindere f 8,00 dito mindere f 5,50 ,00 4 5,80, lange en Zeeuwsche f8,40 >rten f 7,80 i 8,50. eens tot meerdere waakzaamheid aangespoord, - door ’de' aanneming van een voorsfel om Ver sailles en niet Parijs tot vasted zetel van re- geenng en vertegenwoordiging te verklaren, een besluit dat, naar men denken kan, te Parijs groote opschudding heeft verwekt. Alvorens tot de tweede lezing van het ont werp betreffende den Senaat over te gaan, heeft de vergadering het regeeringsvoorstei om Aan den staat het monopolie tot het vervaardigen dynamiet te verkenen behandeld—en ver en daarna eenige dagen vac*ntie 'ij een aanvoer van 5 handel heden xoo was. 200 a 260, mindere O a 190, pinken f 35 '6 4 49 ct, per kilo, uks. <üke nieuwe Zeeuw- f 3.50 a 8,70, goe- f7,40 4 7,80, Vlaamsche f7,50 4 lamsche winter wA- 7,40 Overniaasscho uwe Zeeuwsche en \40gestort f«,70 oho f 6,00 4 6,80 t3.SÜ ...SU, SCIOOWENSEIE COURANT mededeeling der in omloop zijnde van de wijze waarop het. aanstaande kabinet zal zijn samengesteld, zuilen we onze lezers maar niet vermoeien: die voor spellingen veranderen bij den dag. Indien de regeering daarbij te rade gaat met den wilder natie, zooals zich die bv. bij de verkiezingen uit, dan kon de jongste verkiezing in het de partement Seine et Oise daarop wellicht nog eenigen invloed hebben. Met vrij groote meer derheid werd de republikein Valentin, laatste lijk en tijdens den oorlog prefect van Straats burg, gekozenen dat niettegenstaande de Bo- napartieten zoo goed als zeker op de overwin ning gerekend hadden. Ook in een ander opzicht staan de zaken dezer laatste» niet gunstig. Nog altijd is eene com missie uit de Vergadering bezig met het on derzoek naar de verkiezingen m Nièvre, waar Bourgomg gekozen werd. Die commissie heeft van den Minister van justitie overlegging van stukken betreffende die zaak gevraagd, welke deze echter weigert te geven. De zaak zal nu waarschijnlijk voor de Vergadering gebracht worden en de Minister alzoo gedwongen worden om zich te verklaren. Dat zelfs in regeeringskringen de goede ver standhoudingen tusschen de «drie keizers”niet de mogelijkneid van een oorlog uitsluit, bewast eene dezer dagen verschenen brochure over de or ganisatie der Oö3tenri]kSOh0 artillerie, waarvan algemeen aartshertog Johan wordt gezegd schrijver te zijn. Een oorlog met Duitschland wordt daarin met alleen als mogelijk, maar in de toekomst als onvermijdelijk voorgesteld, en op die gronden uitbreiding der artillerie en ver sterking van vestingen noodzakelijk geacht. Bij den Pruislsclion landdag is een wets voorstel iu behandeling, dat strekken moet om de verhouding tusschen het Huis von Arenberg en de Pruisische- kroon zoodanig te regelen, dat staatkundige botsingen tusschen beide partijen in *t vervolg onmogelijk zijn. De her tog von Arenberg, graaf van Meppen en Hertog von Recklinghausen, is een der zoogenaamde ge- mediatiseerde vorsten van het Oude Duitsche rijk, aan wie bij het Weener traktaat verschil lende privilegiën werden gelaten. Terwijl de moesten der Vorsten, zooals Von Wied, Von bolms e. a., vrijwillig een gedeelte dier rechten en privilegiën afstonden, bleef liet Huis von Arenberg tot nu toe altijd weigeren. Het ontwerp is reeds m tweede lezing goedge keurd. Een ander wetsotwerp, dat bij die vergade ring is ingekomeu, heelt ten doel den toestand der Oud-Kaiholieken te regelen en hun een deel van het kerkelijk vermogen toetestaan. Het Duitsch-SpaanaoilQ verschil betreffende het beschieten en buitmaken van het Meckleu- burgsche fregat de (dtutav door de Carlisten is, zoo i J‘~ uit c‘ kopileii wezen een een zyu do buitgemaakte lading. Betredende de ooriogsoperaliën in het noorden des lands worden van regeerings- en van Car- listische zijde, ouder gewoonte, verschillende berichten verspreid, d,ie elkaar volkomen tegen spreken. Een feit is het echter, dat de Carlisten in de laatste dagen vele belangrijke stellingen verloren en fich thans rondom Estella geconcentreerd hebbenwaar het hun schijnt gelukt te zijn de regeeringstroepen tot staan te brengen. Deze Sectie. 7 1SÖ9. 7 3 5 7 6 6 J 3 .dat met tegenofschoon kluizenaars en monni^. penreden tegen de enge levensopvatting der ken eigenlijk de Meest consequente belijddrs peasioneélen, dan weet men thans de reden, zijn, en dat allen het zouden wezen, indien eene maatschappij van kluizenaars en monniken niet eene onmogelijkheid was en indien niet het kluizenaarsleven voor de meesten, zelfs voor de bestgezinden, al te vervelend zoude zijn. Doch, wij geven het toe, werkzaamheid in de maatschappij is met buiten gesloten, wordt zelfs aangeprezen. Maar altijd bovenal met datzelfde doelbekeering van het volk tot de ware leer, voorbereiding der .menschen tot den dood en het hiernamaals. Is het bestaan van het //positief-christelijk” onderwijs daarvoor niet het beste bewijs? Diezelfde levensbeschouwing heeft dc groote scheiding ingevoerd tusschen heilig zn profaan. Den eersten naain verdiende alles, wat met het bekende godsdienstig waas was overtogen; de laatste werd gegeven aan alleswaaraan dat waas ontbrak. Zoo onderscheidde men heilige kunst en profane, heilige wetenschap en profane, de nstaat Gods” en de pro fane maatschappij. Heilig heette een psalm van Datheen op de onmuziekale stemmen eener vrome schaar voorgedragen, profaan eene sym phonic van Beethoven. Mocht Thorwaldun’s Christus heilig heetenprofaan was Canova’s Amor en Psyche. De godgeleerdheid, in den ouden dogmatischen zin opgevat, was de heer- scheres der wetenschappen en de natuurweten schap, welke hare resultaten aanrandde, met hoeveel ernst en waarheidsliefde ook beoefend, was gevaarlijke ketterij. De inlandschej maat schappij in Oost- of West-Indische Koloniën te beschaven bestond in het uitzenden van zen delingen, die ze moesten bekeeren tot leerstuk ken der orthodoxe westersche kerk. Die leer, goed ter harte genomen, voert tot eene bekrompen levensopvatting en tot een individualisme, welke beide den maatschappe- lijken vooruitgang in den weg staan. De kerk heeft met hare dogmata den der beschaving ontzettend tegengehouden, algeineeue kennis en wat hooger staan, de wetenschap zoude vrij wat grooter vorderingen hebben gemaakt, wan neer de kerk de ketters met had verbrand en zij hun het zwijgen niet had opgelegd. Toch is er vooruitgang geweest. De mens he- lijke geest is sterker geweest dan <le hinder palen die de vroomheid hem in den weg heeft gelegd. Doch beter nog zal het gaan, zoo er geen hinderpalen meer gelegd worden. Vrije ontwikkeling van de menschelijke natuur m haar vollen rijkdom naar alle zijden, alleen be- heerscht door de onverstoorbare wetten der zedelijke wereldorde, ziet daar wat aan den mensch en aan de geheele menschelijke maat schappij moet worden gegund door ieder die in die maatschappij eene plaats inneemt, klein of groot. Alle belemmerende bekrompenheid moet worden geweerd en zoo wij onze jeugd, de burgers der toekomst, van die bekrompenheid^ willen vrijhouden, moeten wij aan de mannen der confessioneele scholen rondweg toevoegen: u steunen? Nooit. Naast die ruime opvatting van het mensche- lijk leven staat liet gevoel der samenleving, de overtuiging dat men een deel is van het groote geheel, de menschheid, dat men voor aie mensch- beid werkt, dat ieder geslacht iets aan een ander geslacht nalaat, d.t ieder individu zijne plaats heeft in het groote geneel. Niet de eigen ziel alleen mag bet «enige, zelfs het groote voorwerp zijn onzer zorgen. Is de ziel des menschen onsterfelijk, welnu, dan zal de ziel van hem die zijne levenstaak ernstig opvat en ijverig aan haar arbeidt, zich in die onsterfelijkheid niet te be klagen Rebben. Doch wat zeker is, dat is het voortbestaan der inenschheid, der maatschappij. Zij die met ons leven en zij die na ons komeh, vorderen dat wij ook denken aan hen. Ieder geslacht vervulle zijn plicht en het volgend geslacht zal er bij gebaat zijn. Ieder, geslacht moet in den goeden zin meer wezenlijk levensgeluk hebben, dan het geslacht dat voor afging. Ieder levend geslacht zorge dat zijn Opvolger hem ten aanzien der voorbereiding van dat geluk niets hebbe te verwijten. Wanneer wij dus zoo krachtig wenschen op CHTBlf. pC. 3 3 en I K] 6. 5 20 5 5 5 J2. 5 ƒ1000. 5 i/1000. 5 2e leen. 4‘ 94»/, 69-: loo. f ii. Vervolg. Ander, zwaarder geschut dan tot dus ver. moet, zoo schreven wij in het laatste No., tegen de anti-revolutionairen worden in het veld gebrachtwaar zij geldelijke bijdragen uit de openbare kassen zelfs niet gelijk weleer als subsidie vragen, maar als rettiMie eischen. Gij beweertaan den staat en de gemeenten een dienst te bewijzen en hen door bet op- richtën uwer scholenvoor een deel van de taak van het onderwijs geven te ontlasten. Gij dwaalt, voegden wij Iran toe. Sluit uwe scholen en wij zullen de onzen voor al uwe kinderen openen. Gij beweertin élk geval, al hadden staat en gemeenten zich er gaarne zelven mede willen be lasten, toch aanspraak te mogen maken, zoo dan al niet op hunne dankbaarheid, toch op eene vergoedingomdat gij hun feitelijk den finan cieren druk hebt verlicht. Gij dwaalt, voegden wij hun toe. Wij zyn »aö uw onderwijs niet gediend. Sluit uwe scholen en gij zult op onze dankbaarheid meer aanspraak maken, dan wan neer gij ze openhoudt Dit is hard gesproken. En toch, dit ia bet eeiüge wat den heer Kuyper op zijn eisch van restitutie met grond kan worden geantwoord. Wie dit antwoord niet geven durftheeft op dien eisch niets te zeggen. Immers, kan men als voorstander van het openbaarneutraal onderwijs, het onderwijs op anti-revolutionairen voet niet in dien zin af keu ren, dan moet men erkennen dat die confessio- neele scholen welke niet door de opbrengst der schoolgelden maar door den steun van parti culiere financiën, bestaan, de open bare kassen ontheffen van een geldelijken last; dat zij aan spraak hebben op vergoeding op restitutie. Wij hebben verklaard het antwoord te durven geven. De levensbeschouwing toch van hen, die door geloovig zijn in de conlessioneele leer, de levens beschouwing der oud-kerkelijkender rechtzin- nigen of hoe men ze wil noemenwas steeds doordrongen, en is het nog, van deze hoofdge dachte dit verdrukt leven heeft geene beteke nis, dan als voorbereiding voor het leven na den dood. Het heil der onsterfelijke ziel is volgens hen het eenige voorwerp dat een goede zorg ver- eischt. De woorden //zaligheid”, jgeluk” hebben in hunne oogen slechts betrekking op de heer lijkheid waarin de menschelijke ziel na den dood zal worden opgenomen. Alles achten zij volgen» de bijbelsche uitdrukking «schade en drek” tegenover het leven hier namaals. Dat de mensch eenmaal sterft is bij hen het troost woord voor de armen bet verschrikkiugswoord voor hen die welvaart genieten. Bidden gaat boven werken. Het arbeiden op den dag des Heeren is zonde. Kunst en wetenschap hebben weinig waarde. Volksontwikkeling is boven alles bet volk vroom maken. Ja de onwetende die «gelooft” en bidtstaat hoogerdan de be kwaamste en werkzaamste man ter wereld. De genoegen! der wereld te genietenis eigenlijk zonde. Ernstig noemen zij den man die zich voorbereidt voor den dag des oordeels. Licht zinnig hem die daaraan met denktal is zijn streven verder ook op nog zulke groote belangen gericht, al is hij de diepste denker, de ijverigste werker, de trouwste burgerde warmste vriend van zijn volk. Men zal zeggen, dat wij overdrijven. 'loch met, en wanneer wij in de praktijk jan het leven .zooveleu van het hier geschetste beeld zien afwijken, dan wijte men dat aan niets dan aan de groolere krachtwelke de na tuur te allen tijde boven de leer heeft bezeten. Men zal er ons op wijzen, dat toch de kluizenaars en monniken met als voorbeelden ter navolging worden geschilderd, allerminst iu het protestantisme, dat juist de werkzaamheid in de maatschappij voorschrijft». Wij spreken con- Wi& willen twee groote overtuigingen in de wereld steeds meer en sterker laten heerschende rijke menschelijke natuur verdient waardeering en eischt vrijheid van ontwikkeling in al haren omvang; ieder individu is deel van een geheel, ieder geslacht is een schakel in de keten der menschheidaan dat geheel moeten de indivi duen, de geslachten hun leven dienstbaar maken. Die overtuigingen wenschen wij niet door een bekrompen, eenzijdige opvoeding verdrukt te zien. Daarom, in gomoede, wij met onze nieuwere levensbeschouwing, wij kunnen uwe confessio- neele scholen niet steunen. Wij zullen u nog vrijlaten. De vrijheid stelleq wij te hoog, om u feitelijk in de ver spreiding uwer denkbeelden te verhinderen. De strijd, dien wij tegen u willen voeren, zullen wij voeren met de wapenen van den geest. Doch in beginsel veroordeeleu wij eiken an deren strijd met. De omstandigheden zonden kunnen eischen, dat wij van onze overmacht in den Staat gebruik maakten om u te be vechten. In Nederland is dat niet licht denk baar. Maar mogelijk blijft het. Doch wij willen niet voormtloopen op het geen wij zelven niet wenschen. Zoo dan al niet met de wapenen van macht en geweld, dan toch, zij het met de wapenen van den geest, strijd. De zittingen van het Engelsch© parlement zijn op den daarvoor bepaalden dag namens de Koningin met eene troonrede geopend. Die' rede behelst, nevens de gewone formules over vredelievende gezindheid en den gunstigen toe stand des lands, ook de bevestiging van het onlangs medegedeelde gerucht, dat Engeland voor ’t vervolg niet meer aan de zaak der Brus- selsche conferentie zal medewerken. Zeker tot groote teleurstelling van vriende Rusland is hierdoor aan het welsla gen dier tweede conferentie, waarin men zou trachten het volkenrecht in tijd van oorlog definitief te regelen, een grooten slag toege bracht. Immers het laat zich aanzien dat vele mogendheden van den tweeden en derden rang, die zich nog niet tot deelneming bereid verklaar den, als België, Denemarken, Nederland, Zwe den en Zwitserland, Engeland's voorbeeld zullen volgen. De troonrede kondigt voorts verschillende wetsontwerpen aan, meest allen ten doel heb bende verbetering van den toestand des volks, als het bouwen van arbeiders-woningenuit breiding van het onderwijs enz. De berichten omtrent de ongeregeldheden, waartoe de afkondiging van het oesluit tot af schaffing der slavernij door den Gouverneur der Goudkust zou hebben aanleiding gegeven, worden thans zijdelings bevestigd door de me dedeeling, dat de inlandsche hoofden en vorsten, zoowel bij den Gouverneur als bij de Koningin, pogingen hebben aangewend, om intrekking van dien maatregel te verkrygen. Legerreorganisatie, die tegenwoordig op het programma van bijna elke Europeescne regee ring bovenaan staat, schijnt voor Engeland door de regeering overoodig geacht te h orden. De premier verklaarde in net Parlement, dat de toestand van leger en vloot, die volge n het oordeel eener militaire commis-ie dringend ver betering eischt, naar het gevoelen der regeering voldoende is. Niet alleen het eigenlijke hoofd der tegen woordige staatkunde in Frankrijk, de Broglie, maar ook de bij uitnemeudneid conservatieve commissie van dertig heeft zich, na de aanne ming van W allo u’s amendementen, iu het on vermijdelijke geschikt. Het was op haar voor stel, dat in de overige artikelen van het ont werp tot regeling van de overdracht van het Uitvoerend Bewind, de woorden: //Maarschalk Mac-Mahon” gewijzigd werden in: «President der Republiek” en hierdoor is de kans op de finitieve goedkeuring van het ontwerp voorzeker veel verbeterd. De linker fractiën werden nog 5 Febr. 62 487/, -Nov. 5 —Aug. 5 -Juli. 5 —Oct. 5 J, 1860. 1864. 5 6 .7 6 6 6 5 - 4| 3 3 deel. 5 .5 5 5 100. 5

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 1