ZALF HOLLOWAY lEffecten- en Lotenhandel J A1TTÖ 1 KMSSTREMSEL VLOEIBAAR BROOD Ske^kwri" d" nriT I" to ter.Vr FhülLLKTON. Lotje. ADVERTENTIËN. J. W. VALK. HERSTELLENDEN DE DOUWMANSWONIN» lekkerkerk: H. A. BOECK. g Boeck, Kooiman T. Zessen, s DIVERSE BIEREN I KEUKENMEID, KIN BERIKEID. hebbf® hunne opwatiën om het slechte weder ▼oorloopig gestaaktdoch versterken zich in de «enmatl genomen positiën. De stand der beide legers moet nu ongeveer dezelfde zijn als vóór het gevechtwaarin generaal Concho sneuvelde en de republikeinen dientengevolge in verwar ring geraakten. Jammer is hetdat er al weer sprake van is om den opperbevelhebber Laserno Ie vervangen. Koning Alfonsus nam bij de laatste gevechten telkeus deel aan den strijd én spreidde by die gelegenheid veel onverschrokkenheid en moed ten toon. Te Logrono bezocht hij den grijzen generaal Espartero, van wien hij ter herinnering het grootkruis der orde van den H. Ferdinand ont ving, dat de generaal bij al zijne veldtochten gedregen had. Eene gelijke onderscheiding door de regeering den jongen Koning aangeboden werd door dezen van de hand gewezenomdat hij oordeeldedie nog niet verdiend te hebben. '9 rï°°r regeeri»g genoodzaakt zich tijdelijk buiten 's lands te begeven omdat men hem verdacht van propaganda te maken voor rfP"Wiek. Dat middeltje om tegenstanders tijdelijk onschadelijk te maken, vroeger in Spanje or(*e van ^en tohijnt dus ook door 4s tegenwoordige regeering niet versmaad te worden. 1 BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de Arr.-rechtb. te Utrecht mr. D. A. graaf Van Limburg Stirum, thans subst.-griffier bii die Rechtbank. Blijkens een Maandag 11. bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch- indie, beeft de militaire en civiele bevelhebber in Atchin, kolonel Pel, den Sden dezer het navolgende aan de Indische Regeering geseind: Den 28sten Januari werd Mandarsa Poeti (tusschen Kotta Radja en Ketapang Doea gele gen) genomen. Elf minderen werden gewoud, waarvan één overleed. De tweede luitenant Esaer werd op verkenning gewond. Het eska der, dat naar de Westkust gezonden werd, is van daar teruggekeerd. De ontvangst te Mala- boe eu te Patti was voldoeude. De gezond heidstoestand is zeer ongunstig; veel koortsen dysenterie. Van 20 tot 31 Januari waren er aastien cholera lijders; veertien overleden. Het 300-jarig bestaan der Leid- ache A kademie is deze week feestelijk gevierd. Een menigte oud-studenten dier Hoogeschool en verdere belangstellenden uit verschillende oorden van ons vaderland, een tal van buiten- landsche geleerden, afgevaardigden van andere Hoogeacholen, waren er vereemgd. Zondag werd het feest geopend met eene godsdienstige rede in de Hooglandsche kerk. Prof. J. J. Prins voerde voor eene onafzienbare schare het woord, naar aanleiding van Psalm 48 10. Spreker gewaagde natuurlijk in zijne reJe van het ver leden der Hoogeschool. Onder anderen deelde hij mede, dat niet minder dan 70000 studenten aan deze Hoogeschool hunne opleiding ontvin gen, waaronder ongeveer 18000 vreemdelingen. Des avonds had in de stads gehoorzaal de re ceptie der afgevaardigden van elders plaats, waarbij het niet aan leeatlijke toespraken ontbrak. De eigenlijke feestdag was Maandag. Reeds in den vroegen ochtend werden Leidens iuge- zeten met de duizenden gasten gewekt door het vroolijk Iovivat van het klokkenspel. Elke spoor bracht honderden vreemdelingen aan. In heel de stad heerschte eene ongekende drukte. Te tien «tan bad de plechtige ontvangst der afge vaardigden in de Senaatskamer plaats en daarna begaf men zich naar de Pieterskerk, waar de feestrede door Prof. Heinsius werd uitgesproken. De aanblik dier kerk was indrukwekkend. Bij deze plechtigheid waren Z. M. de Koning, H. M de Koningin, H. K. H. Prins Alexander, Pnni Fredenk, Prins en Princes von Wied, benevens alle hooge autoriteiten des lands tegenwoordig. Te vijf uren nam het diner in de stads-gehoor- saal een aanvang, waaraan ook de Prinsen deel namen. 's Avonds waren verschillende gebou wen verlicht en werd een schitterend vuurwerk afgestoken. -•.üisteren-morgen is een 300tai mariniers uit Rotterdam vertrokken, ten einde naar Atchin te worden ingescheept. De bur- gemeester, de Kolouel en verdere officieren der Schutterij, verschillende andere autoriteiten en een groote schare belangstellenden hadden het barre weder getrotseerdom hen nun het station uitgeleide te doen. mmm.b Febr. vierde de burgemeester van Alblasserdam, de beer Mr. J. Van Laker- veld Bisdom, het feest zijner 25jange ambtsbe diening. Talrijk waren de blijkeu van belang stelling hem geschonken. Den ganschen dag heerschte de blijdste stemming, die bewees dat de arbeid, door hem in die kwarteeuw verricht hoog gewaardeerd wordt. Behalve verschillende geschenken van parti culieren, ontving hij van een Commissie uit de burgerij een rijtuig en van den Gemeenteraad een prachtig horloge. Nadat de jubilaris deel genomen had aan een dinerhem door den Ge meenteraad aangeboden f gaf hij des avonds receptie san de geheele burgerijdie druk be- soeht werden waarop hem uog een geschenk van de Zangvereeniging «Caecilm, wier bescherm- beer bij ia, werd saugsboden. De behoeftigen -waren door den jubilaris ruim bedacht. Ret h'iofd hp«t nu r der Nederl. vereenigiug lot beperking van opnbare dron kenschap heeft op zijn verzoekschrift, betreffende de loting Woor ue nat. militie, van de commis sarissen des konings in Z.-Holland, Gelder land, Friesland en Overijsel het bericht ont vangen, dat in die provinciën maatregelen zijn genomen, om de dronkenschap bij die gelegen heid zooveel mogelijk tegen te gaan. Door de directie der stoomboot f Schoonhoven" is besloten tot het bouwen eener geheel nieuwe stoomboot, ota tusschen Schoon hoven en Rotterdam dienst te doen, zullende alsdan de tegenwoordige boot als reserve worden gebruikt. -De rechtbank van Rotterdam heeft den heer P. J. R. Laan in al zijn rechten hersteld en den provisioneelen bewindvoerder gelast alle onder zijne berusting zijnde waarden aan den Heer Laan ter hand te stellen. Naar men zegt, is de Heer /Laan voornemens na eenigen tijd zich wederom als predikant beroep baar te stellen. Bij de gisteren plaats gehad heb bende aanbesteding van het afbreken en weder opbouwen van het veer- en raadhuis van den heer P. J. Heijboer te Tienhoven is aannemer geworden de heer W. Van der Roest te7))* dewater voor f4415. "7 'sHa8e is eerg»»teren aanbe steed het fundeeren en opbouwen van twee pijlen en het maken van verdere werken te Rotterdam. Minste inschrijver was de heer Keij te Rotterdam, voor f29.800. Voor de aanbesteding der leve ring van 2000 elzen heipalen, op 9 dezer te Rotterdam gehouden door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Schieland, zijn ingekomen 5 biljetten van inschrijving, als: van H. Verheul voor f2000; van P. Van der Weijden te Krim- pen a/d IJsel, voor f 2200; van C. Ooms te Ammerstol, voor (1844; van E. Langerak te Berg-Ambacht, voor f 1588; van D. Verbaan te Berg-Ambacht, voor f1678. De levering is aan D. Verbaan gegund, doch voor de som van f 1550. le Schiedam heeft gisteren en eergisteren de tentoonstelling plaats gehad der stalen van hout-en marmernabootsing, door de leerlingen der schilderschool, onder directie van den heer P. Van der Burgvervaardigd. Deze tentoonstelling levert op nieuw het bewijs van de uitstekende vruchtenwelke de methode des heeren Van der Burg afwerpt. Aan den wedstrijd namen 35 jongelieden deeldie gezamenlijk 280 staleu in hout- en marmer-imitatie leverden. Naar wij vernemen is de eerste prijs op deze tentoonstelling behaald door den heer A. Curbijn van Wdlenawaard Jr., te Schoonhoven met mahoniehout-schilderwerk. Dp 20 Febr. a. s. zal te Ammers tol de jaarlijksche rekening plaats hebben der zalmvisschenj «de Suackert." Ook in Drenthe heeft gisteren nacht een vreeslijke sneeuwstorm gewoedspoor- eu straatwegeu zijn tot bergentioogte bedekt. De communicatie is bemoeielykt. Van de hoofd plaatsen zijn honderden arbeiders uitgezonden, om de wegen open ie maken. Eene op 11. Vrydag te Middel- burg gehouden vergadering ter bespreking van de zaak der lijkverbranding is door het ru moer van de aanwezige tegenstanders spoedig moeten gesloten worden. Daarna heeft zich de opgewonden menigte voor de woningen van hen, die de vergadering bijeen geroepen hadden (de hh. Dr. M. J. Bouvin, arts; B. A. A Deemk, iugeraeur; Dr. A. A. fokker', inspec' leur van hel geneeak. staatatora.Mr. E. Fokker, advokaat eu J, de Kanier, makelaar) verzameld om nog aan dunne veronlaaardiglug lucht te geven, zonder echter tot baldadigüeden over te gaan. In de Zaterdag te Amaterdam gehouden algemeene vergadering van het hool'd- comité eu de sub-comités voor het Tborbecke- monument is besloten het Standbeeld te Ara sterdam opterichtea. Het beeld, door de be voegde kenner, geprezen, is van den beeldhou der Leenhof! te Farijs, en a-ordt thans in de fabriek vaa dea heer V. bothoven te Flair# gegoten. Het geschenk van f 25.000door het syndicaat der jongste leening te Aiusterdsm voor de armen bestemdis het gevolg van het feitdat bij de eerste trekking dier preraie-lee- ning de hoogste premie viel op een lot, dat nog in porteleuille was. De heer J. A. Snel, oud-burge meester van Stolwijk en Berkenwoude, is II. Maandag te Moordrecht, in den ouderdom van bijna 71 jaren, overleden. Omtrent de zalmviescherij, die onder Delfshaven aangelegd wordt, verneemt men het volgende: Deze onderneming gaat uit van de Maatschappij «Oranje Nassau." Het maken van de vischkade en de uitdieping der rivier by de Ruige Plaat is aanbesteed eu ge gund aan den heer Den Hollander te Capelle a/d IJsel, voor een som van f 39.900, terwijl deze geheele visscherij, wanneer zij gereed is p. in. f70.000 zal kosten. Blijkens onderzoek kan men de gunstigste Verwachtingen koesteren omtrent het welslagen der onderneming. Te Almelo is de arbeid op de meeste fabrieken hervat. De conditiën zijn: betaling ui Pruisisch geld, zonder premie, of ia Ned. geld met 1 cent afslag per geweven fttnk. In de gemeente Ouderkerk a/d IJsel heeft zich in den loop der week weder een geval van besmettelijke keelziekte voorge daan. Het Prov. Gerechtshof in Over- ijsel heeft gisteren Jacob Wolff veroordeeld tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf en f50 boete, subsidiair 7 dagen. Het Hof nam zijn jeugdigen leeftijd (23 jaren) als versachtende omstandigheid aan. Den 6 dezer heeft te Giesen- Nieuwkerk de aanbesteding plaats gehad van de levering der benoodigde hoeveelheid zandvoor de aan te leggen begraafplaats aldaar. Van de 12 inschrijvers was Adriaan Vink, te Giesen- Nieuwkerkde minste, wien dit werk voor f 1400 is gegund. Tot het afleggen van examen voor 2en luitenant der artillerie bij het leger hier te lande zijn voorgedragen van den te Delft ge- vestigden ho f.lcursus de onder-officierenA. M. A. Van den Wall Cake, E. F. Delprat, H. Oolgaardt, J. M. Rappard, 8. J. R. Tijl, J- C. J. Van Vrijberghe de Comngh en H. W. De Jonge van der Halen. Met leedweken vernam men te Berg-Ambacht de benoeming van den heer J. Nijenhuis, rijksontvanger aldaar, tot ontvanger te Den Bommel c. a. Gedurende de circa zes jaren, dat de lieer Nijenhuis te Berg-Ambecht zijne betrekking vervulde, heeft hij zich de ach ting zijner medeingezetenen ruimschoots ver worven. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 13 Februari. Van 6 toten met 13 Februari hebben zich op nieuw in 25 huisgezinnen bij 45 kinderen de mazelen voorgedaan. In het geheel heerscht die ziekte thans in 196 huis gezinnen bij 290 kinderen. In de algemeene vergadering der Nijverheids-Vereemging voor goud en zil versmeden allncr, op gisteren-avond gehouden, werd de rekening en verantwoording over het jaar 1874 van de kosteloos geadministreerde inrichting #Tot hulp in Lijden", strekkende ter tegemoetaommg van goud- en zilveramidsgezellen bij ziekte, gebreken, ouderdom en begrafenis kosten, tellende 140 leden, goedgekeurd, slui tende met een batig saldo van f 3353,47. By hare heilzame strekking en doelmatige werking mag deze inrichting door ieder, die met haar kennis maakte, hoogst aanbevelingswaardig ge noemd worden. Onder de 26 lotelingen voor de Nationale Militie van dit jaar zijn 7 eenige zoons; 6 kunnen broederdienst eu 3 militairen dienst doen geldenZoodat uit 10 lotelingen het contingent zal moeten worden geleverd. Naar wij vernemen zal de aan staande verjaardag van Zijne Majesteit den Koning, door de jongelingen der Artillerie Instructie Compagnie op recht feestelijke wijze worden gevierd.'«Morgens na de groote parade zal er in het lokaal van den heer Van Zessen een militair assaut plaats hebben, waar verschillende prevöts zullen aangesteld worden. Meesters op de wapenen hebben hier, op vertoon van hun diploma, vrijen toegang, terwijl toe gangskaarten den dag te voren 's middags tus schen 12 eu 2 uren bij deu Sergeant-Majoor Vliek te bekomen zijn. 's Avonds zullen zij eene tooneelvoorstelling in hetzelfde lokaal geven, tot bijwoning waarvan door de mede spelera invitatién zullen rondgezonden worden. Aan den sergeant Daems der Art. Instr. Kompagnie is 11. Maandag op plech- tige wjjzevoor het front der Kompagniede bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst uitgereikt. Door de politie werd II. Woens dag de ter markt gebrachte boter gewogen. Daarbij bleek, dat de stukken boter alle, geen uitgezonderd, ruim 1/i kilo haalden zelfs waren er manden met boterwaarvan de stukken */j ons te zwaar waren. Dat de koopers zich als het ware verdrongen om die stukken machtig te worden behoeft geen betoog. Op Dinsdag 2 Februari gaf de Schoonhovensche Tooneelvereeniging «Thalia" eene voorstelling in de Zaal van den heer Brandwijk. Bij die gelegenheid werden opgevoerd«Dood of niet dood Oorspronkelijk blijspel in drie bedrijven, en «Dakompian-Dagatiweer," Drama tische anecdote in één bedrijf. Deze stukken werden afgewisseld door eene voordracht van den heer M. E. Schenk. De verschillende me despelers, de heeren R. Blauw Jr., H. Buijs, VV. Duel, H. Janné, J. J. Koetsier, A. Van der Meijden, G, De Pleijt, E. E. Schenk, M. E. Schenk, A. Teun.ssen, H. T. Veeneuboe en A. Van Wijnbergen, mochten vele blijken van goedkeuring en bijval van het opgekomeu publiek ondervinden. Naar wij vernemen heeft de heer H. A. Boeck zich bereid verklaard als regisseur bij dit gezelschap op te treden en de leden met zijne welwillende hulp bij te staan. Een bal besioot deze soirée. Wij vernemen, dat de heer D. J. De Kruijff, oud-controleur der dir. belastingen alhiervoornemens ia deze gemeente te verlaten en zich m de maand Mei metterwoon te Wa- geuingen te vestigen. De heer De Kruijff was te dezer stede gedurende een reeks van jaren in verschillende betrekkingen werkzaam. WATXRSCHAPS- KV POLDER-BKEICHTBT. In eene in den loop ilfecer week te Oudewater, in St. Joris Doelen, gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Snelrewaard en Zuid-Linschoten ia besloten tot stichting van een stoomgemaal, met een vermogen van 24 paardenknobten. De waterstand in den polder Berg-Ambacht is zeer voldoends. Door de ge stadige werking der watermolens is het water aanmerkelijk gezakt, en staat dit na slecht» ruim een voet boven zomerpeil. Letterkundige Bijeenkomsten. Ultvow- ringen ran Muziek- en Rederij kers- Qezelacnappen, enz. 4 Febr. had te Haastrecht de vierde volksvoordracht plaats. De secretaris, die wegens het overlijden van den president) den heer A. F. Mackeustein, als president fungeerde, gaf na de opening aan den heer H.C.Helleman vanNieuw-Lekkerland het woord. Achtereenvolgens hield deze de navolgende voor drachten: 1. Het doode paard van Hofdijk 2. De brand van Tollen», 3. Jan Jansen van Beets, 4. Een zeeroovers geschiedenis, 6. jjjen bezoek van deu bankier 8emmra Beer bij een virtuoos, 6. De neus. r- Zaterdag trad in dfc vUitspanning door inspanrriog" te Stoiwfjk de heer C. de Vreugt op, die eene hoogst belang rijke lezing hield over-. Art. 99 103 van het Burgerlijk Wetboek. Een negental bijdragen besloot deze vergadering. KERK- EN SCHOOL NLEü W 8. t Beroepen te Oudewater Ds. J. Vermeer Azn.< te Zwolle. Da. E. A. Lazonder te Oldebroek is beroepen te Groningen en te Fynaari. Beroepen te Vlissingen Da. J. Eigeman, te Delfshaven. Ds. A. J. Loois te Hoog-Blokland is beroepen te 't Woud. Ds. H. Van Griethuijseu te Schoonrewoerd is beroepen te Eemnes binnen. Ds. A. F. Kamp te Hekelingen heeft het beroep naar Oude-Pekela aangenomen. De heer G. Van Dorsseu werd Zondag-morgen als predikant te Leksmond be vestigd door- Ds. H. A. J. Lütke, prod, te Nederhurit den Berg, met Col. 128. Des namiddags deed de bevestigde zyu intrede met Efez. VI19. Als eene zeldzaamheid zij daarbij vermeld, dat des namiddags betrekkelijk weinig hoorders deze plechtigheid bijwoonden. n hoofdonderwijzer tan de Ghristelijk-nationale school te Beverwijk is be- Ifekkum* heer-W-J* VallcDt8°«d, hujfy^l. te GEMENGDE BERICHTEN. Bij den arbeider K. W., te Hoor naar, die om zijne meer dan matige levenswijze voor zeer behoeftig gehouden en daarom id deu matsten tijd van wege het armbestuur gethmen- teerd werd, heeft men na zijn overlijden deze week eerst in een tabaksbuil vóór den sohoor- steeu 42 rijksdaalders en vervolgens m eene kist nog ongeveer f 940 aan specie gevonden. Een ontvanger m Limburg is op weg naar Maaatricht, bewusteloos in «mé .«de gevonden. Hij is aangerand et, beroofd ren f 2000 ran de f 5000, die hij roor zijn inaandeujksche storting bij zich had. Hij heeft de som uit zijn eigen zak aangevuld. Er wordt ijverig onderzoek gedaan. -— Zaterdag middag had kort iu de nabijheid van de gemeente Westmaas een zeer treurig ongeval plaste. Een jongeling, vanéén goed gedrag, tusschen de twintigen dertig jaar oud, die te 4 uren in het huwelijk zou treden, «tak zichzelven dood. Maar meo zegt, moet I togen liet huwelijk hebben opgezien én na het gebruik ran het middagmaal aan zijne ouders zijne bezwaren tegen den huwelijksstaat hebben blootgelegd Daarop ging hy nMt ren en een oogenblii daarna hoorde men op den zolder een slag. Toen men op dit geraaa kwam toesnellen, rond men hem in zijn bloed badende t Leren was reeds gevloden. Men rond zijn dee naait hem en hemd en borstrok van boren losgemaakt. Zijn gewezen aenstaande verkeert m een hoogst zwaugereu staat. ln het begin dezer week had de 17-jarige H B., wonende te Oudewater, ter- -IJl bij in het naburige Snelrewaard behulo- zaam was in het verwerken van knnotwilg^ welke per wagen moesten worden vervoert, het ongeluk een dier boomeu, in zijn val van den wagen, achter op zijn hals te krijgen, waardoor hij met het aangezBbt op den grond viel, met dat gevolg dat meu aanvankelijk voor ziin leven vreesde. Then, eehter be.tsj er hTwel hj nog met buiten gevaar hoop op zijn behoud, h l7 gemeente Berkenwoude heeft zich de varkensziekte vertoond -Voor de brug te Ha.selt 'zit meer dan een metor opeengescboren. Een groote menigte turfschepen en de stoombooten «u Meppel op Zwolle koonen niet passeeren, het- geen groote belemmering en schade veroorzaakt. klok door de twerte verdieping'heen'naar°benei 4* 10-jange knaap door het ijs. Hij zou zeker ver-waken zijniudién niet spbedig hulp ware opgedaagd. De loodgieter L. De Bruijn waagde fciph, van een ijshaak voorzien met levensgevaar op het broze ijs, zakte er al spoedig door, doch bleef op zijn ijshaak hangen, waarop anderen toe schoten en beiden met veel moeite uit het water hiuüden. De Punch en de Kladeradatsch geven hon oordeel over de erkenning van deu nieuwen koning van Spanje ieder op de hem eigen manier te kennen. De Pünch stelt Alphonsus voor tusschen twee vuren. Rechts is het Bismarck die hem zegt hem te zullen erkennen, als in Spanje de opgeheven bladen der hervormden weder zullen uitkomen en de vrij metselaars-loge weder geo pend zal zijn. Links is het de Paus, die hem herinnert dat hij heeft beloofd den Katholieken godsdienst als godsdienst van den staat te zullen herstellen. KJadderadatsch stelt den nieuwen Koning als een communiejongen voor, die Bismarck komt vprzoeken hem te erkennen om deze gelukkige tjyding aan het volk bij ziju kroning te kun nen mededeelen. #Dst gaat zoo gauw niet, antwoordt Bismarck, gy moet terst een dag of veertien «p den troon zitten." rMoet dat zóó lang duren vraagt de kleine. God weet wat er in dien tijd in Spanje ge beuren kan." Te Zutfen is een man overledén, die wekelijks f 1,50 en 40 turven van de dia conie trokterwijl hij met zijne vier kinderen zeer armoedig leefde. Hij was drie dagen voor zijn dood naar het gasthuis overgebrachten toen un Dr. v. Z. de sleutels van eenige meubelstukken had overhandigdvond men onder allerlei lompen en oude papierenaan geld, obligatiën, munt- en bankbiljetten, gouden en zilveren voorwerpen bedde- en linnengoed in oude toegespijkerde kofferseene waarde van f 4500 I Een ouderloos meisje uit'Naar- den, opgevoed bij hare tante aldaar, geacht om haren onbenspelijken levenswandelen gedu rende een half jaar dienstbode te Abcoude, 19 tijdens de afwezigheid van baren heer en hare meesteres, op eene moorddadige wijze van het leven beroofd. Nadat zij vermist was en naai haar gezocht werd, vond men haar lijk in het water nabij de woning, waarin zij diende, alle kenmerken dragende van een gruwel ijken moord. Reeds beeft de Justitie, naar men zegt, den vermoedelijken dader, die met haar bet huis bewaakte, in hechtenis doen nemen. Dinsdag-ochtend omstreeks 5 uur bespeurden de werklieden bij de hooi pers der heeren Volker, De Jong en Klein te Slie- drecht brand in het bovenste gedeelte van een der schuren, die zoo suel toenam, dat binnen een hdf uur ook de andere schuur, benevens enkele hooi- en rietmij ten op het erf in lich telaaie vlam stonden. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat de brandweer slechts verdere uitbreiding kon verhinderen, wat dan ook, dank sij de richting van den wind, goed geslaagd is. Eemg vee is gered. Men zegt, dat de ge bouwen waren geassureerd, doch begroot de schade aan onverzekerd hooi op f 20.U00. De oorzaak van den braud is onbeken De Meester: «Jongens! nu zullen wij eens over de vaderlandscbe spreekwoorden ■-preken. «Wie weet er een?" Jan«Ik meester." Meester«Nu zeg dan eens op." Jan: «Honderd schoolmeesters, negenenne gentig gekken." Meester: «Wat brutale vlegel, durf je je meester zoo maar in de school uitschelden Je blijft een uur school eu schrijft 300 maalOn beschaamdheid." MeesterW ie weet nu een beter spreek woordP" Piet: «Ik wel meester." Meester «Laat eens booren." Piet: «Wien de schoen past, die trekt hem :iaq, meester." ingezonden! AAN DE 8TOLW1JKSCHE BOEREN. Nog sen snkel woord in sake het stoomgemaal, 'k Had seker ditmaal de pen niet opgevatware het niet, dat men mij ongerust had gemaakt door de nHfrtW'ig als toude mijn geschrijf aan de nak in qoaestie meer kwaad dan goed doen. De vooron derstelling alleen dat zoo iets mogelijk zon eijn, heeft my doen schrikken. Men beeft mij gezegd dat onze bestuursleden zich aan mijn geschrijf zonden ergeren, er zich boos over maken en in 't eind zouden blijken joist hisrdoor minder dan vroeger gezind om mede te werken om het zoo onmisbaar werk tot stand te bren- pen. Indien het waar waszou niemand meer pijnlijke eurstelling ondervinden dan schrijver dezes, die geen nader doel beeft dan door zijn geschrijf meer en meer •lier aandacht op de zaak te vestigen, meer en meer tie sluimerenden wakker te schudden, meer en meer te overtuiging veld te doan winnen, dat ons land bouwbedrijf onmogelijk naar eisch kan gedreven wor den zoolang we geen overmacht bezitten op het alles bedervende water. Maar ik geloof het niet, ik kan het niet geloó- ven dat de leden van ons polderbestuur znlkc klein geestige wezens zonden zijnilt kan het niet geloo- tsd, aat, al was het waar dat mijn geschrijf hen er gerde, dit dan nog de verschrikkelyke uitwerking ton nebben, dat ze de belangen van de geheele gemeente •ouden opofferen aan een boosen luim. Ik kan het ook te minder nog gelooven omdat ik stellig weet dat er ten minste onder zijn, die er zelf vurig naar ▼erlangen. Wel geloof ik dat het hen pijnlijk aan doet, dat de wond, waaraan ook zij lijden, telkens Weer wordt opengereten. Wel geloof ik dat ze m e e n e n fr niet» meer aan te kunnen doen. maar zie: dat juist is de quaestie Niet alleen iL maar velen met mij gelooven dat niet; nog altijd blijven wij hopea dat eene ernstige poging van ons bestuur zelf uit gaande, maar met kracut cn klem, maar met de vol harding der innige overtuiging, tot eene gunstige uit komst zou kunnen leiden en daarom is net, dat we steeds onze stem verheffen, in de hoop dat eenmaal nog die poging worde aangewend. Een Stol wij knohe boer. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter openbare terechtzitting vaü den 26sten Januari 1875 zijn Veroordeeld» 1. C. H. te Lekkerkerk ter zake de overtredingen, van het op eene plaatsbestemd tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van een ijzeren liter niet voorzien van het merk van goedkearing voor 1874 vastgestelden een houten dubbele deciliterwaarop gesteld is het afkeuringsmerk in twee geldboeten, ieder van 10 guldenmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete. 2. A. P. v. V. te Lekkerkerk, terzake de overtre ding van het als voren voorhanden hebben van een tin nen deciliterwaarop driemaal het afkeuringsmerk is gesteld, in eene geldboete van 10 gnlden, met sub. gevan- gevangenisstraf van één dag. 3. C. V. te Berg Ambachtter zake als voren, van een stuk ijzeren gewicht van een kilogram, waarop ge steld is het afkeuringsmerk, in eene geldboete van 10 guldenmet sub. gevangenisstraf van één dag. 4. A. v. M. te Oudewater, ter zake als voren, rtnf eene niet wettelijke lengtemaatin eene geldboete vm 10 guïden, diet sub. gevangenisstraf van één dag. 6. J. M. te Oudewater, als voren. 6. H. H. te Oudewaterter zake als vorenvan een stuk koperen gewiebt van 2 hectogrammen, waarop gesteld is net afkeuringsmerk met aanneming vap verzachtende omstandighedenin eene geldboete van één gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 7. M. B. te Oudewaterter zake als vorenvan een stuk koperen gewicht van 2 dek&graminen waarop ge steld is bet al keuringsmerkin eene geldboete van 10 gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 8. C. H: te Oudewaterter zake als vorenvan vijf ijzeren gewichten ieder van 25 kilogrammenniet voorzien van het merk van goedkeuring voor 1874 vast gesteld in vijf geldboeten, ieder van 10 gnlden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete. 9. H. H. te Oudewaterter zake als vorenvan twee koperen gewichten, een van twee dekagrammen en een van één dekagram op vfelke gesteld is het af keurings merk, in twee geldboeten, ieder van 10 gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete. 10. J. J 8. te Oudewater, terzake als voren, van eene niet wettelijke lengtemaat, in eene geldboete van 10 galdenmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag. 11. C. V. te Oudewater, ter zake als voren, van een stuk koperen gewicht van twee dekagrammen, niet voorzien van bet merk van goedkeuring voor 1874 vast gesteld, in eene geldboete van 10 gulden met subsi diaire gevangenisstraf van één dag. Alle de veroordeelden in de kosten en met verbeurd verklaring van de in beslag genomen maten en ge wichten met last, wat de niet wettelijke maten, sub 4, 5 en 10 verhieldbetreftdat ze zollen wor den vernietigd. Bij vonnissen der Arrondissements- R echt bank te Gorinchem, van den 2en Februari jl., zijn veroordeeld: E, W., slachter te Gorinchem, wegens het niet vertoonen op de vordering der rijks-oommiezen eener kwitantie van betaalden accijns van geslacht vee, of schoon die accijns werkelijk betaald was, tot betaling eener geldboete van f5, subsidiair 6 dagen gevange nisstraf, c. e. S. f. d. Zbouwmansknecht te Tienhoven wegeus het moedwillig toebrengen van slagen, tot 8 dagen eenzame opsluitingc. e. A. A. B., timmerman te Meerkerk, wegens geweldda- digen en feitelijken wederstand door een persoon zonder geweer of wapenen jegens bedienende beambten in de uitoefening vau hunne ambtsverrichtingen, tot 6 da gen correctioneele gevangenisstrafc. e. C. v. Q., timmerman te Alblasserdam, wegens op zettelijke vernieling van afsluitingtot geldboete van f I, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, c. e. J. de L. en R. L., arbeiders te Streefkerk, we gens moedwillige mishandeling, de eerste tot twee geldboeten, ieder ad f8, subsidiair 2 dagen gevange nisstraf en de tweede tot eene geldboete van f 8 snbsididair een dag gevangenisstraf, c. e. (Vervolg van No. 295.) Lotje, sprak hij ernstig, uw moeder en ik hebben n, evenals wij met Johanna hebben gedaan en met Daniëlla bij voorkomende gelegenheid znllen doen, volle vrijheid gelaten in diegenen af te wijzen die bij ons zijn gekomen, en bij u, om u tot vrouw te Vra gen. t Is een zaak voor uw leven en wij zullen ons wel wachten behoudens het verplicht ouderlijk toe zicht om u hierin dwang aan te doen op wat wijze ook. Ik heb er ook tot nu toe tegen opge- zien om u over die dingen meer te zeggen, den we onder ons reeds gedaan hebben, uw moeder zoowel als ik. Maar nu gij zoo hartelijk vraagt, wat er hapert, nu ben ik blij dat ik u ook wat vragen kan, n. 1. of gy in 't geheel niet trouwen wilt, aooals.Maar nu kwam uj met haar vlugge handje voor vaders mond en zeide dat zij geen vergelijking met vrouwelijke kemphanen wilde hooren. Ik vraag n allemaal vergunning om u te verklaren, dat ik een keus gedaan heb en of ik n op een bepaalden tijd mag zeggen: welke t En te vragen of gil ze goed keurt. Maar lang ook allemaal mondje dicht. Vijver zag haar moeder san en deze schudde ernstig het hoofa. Johanna vroeg öf Zij ook wat zeggen mocht en verklaarde, na de vergunning, haar zuster voor zeer zonderling. Maar haar man vond het zoo erg niet eu Daniëlla schaarde zich onvoorwaardelijk aan Lotjes zijde. Wanneer zal 'tu behagen, mejuffrouw' vroeg Vy- ver, ernstiger dan hij wel liet voorkomen. Zoodra Frans thuis komt, mag ik moê? vroeg zij, alle kleuren krijgende, daar zij wel wisthet slimme meisje, dat Frans tot de hulptroepen zou behooren en als zoodanig haar onverwinnelijk kon maken. En voegde zij er guitig bij ik wijk in al dien tijd niet van uw zijde, ziedaar! Maar bewaakt in den engen zin, hadden Vyver en zijn vrouw hun kinderen nOoit. Zelfs de ontelbare brieven, die toch door vaders handen moesten, had hij haar altijd overhandigd zonder eenige opmerking, veel minder geopend. En de meisjes van haar kant hadden nooit m de kwade beteekenis geheimen gehad voor haar onders. Iu zoo ver dua zeide Lotje niets niéuws, maar zij wilde er als 't ware door bevestigen wat in alle omstandigheden in 't gezin regel wasn. 1. openhartige en ongeveinsde omgang met elkander. BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 5 tot 12 Februari 1875. Gzboren: Leendert Johannes, ouders P. J. Gaillard ?n M M. van der Hoff Arie, ouders J. Hoogendoorn en A. 8terk. Clemens Coroelis, ouders A. Ponsioen 'Un J. Nederhof. Gerrit, ouders H. Buijs en W. Van den Bergh. Ondertrouwd: Jan Kasting met W. De Gier, te Willige-Langerak. Ovirleden C. Lamme, oud 3 maanden. A. Vnn Vlierden Van Huuksloot, oud 78 jaren, echtgenoot ran J. Labeij. T. G. Ponsioen, oud 2 jaren 8. De Vos, oud 74 jaren, weduwnaar van T. Van Emmeriky 'Zalmviasoherlj te Ammerstol. Aan deu afslag geweest van 8 tot 13 Februari 24 zalmenpnjg van f 1,20 tot f 1,40 per half kilo. Dertigjarige Hunne dankbare Kinderen KRIMPEN Mevrouw 3e Wed. A. F. MACKENSTEIN betuigt haren hartelijken dank voor de ontelbare bewijzen van deelneming, bij haar smartelijk perlies ondervonden. HAASTRECHT, 11 Febr. 1875. (6659) Voor de menigvuldige blijken en bewijzen van beleügstellingter gelegenheid onzer vijf en twintigjarige Echtvereeniging, betuigen wij aan Familie, Vrienden en Bekenden onzen harte lijken en welmeeneude» dank. J. L. van der PAUW. A. van der PAUW, geb. Kloot. SCHOONHOVEN, 13 Februari 1875. (6661) Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij onze 25-jarige Echtvereeniging ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank aan familie en verdere kennissen. P. ITJESHORST. J. A. ITJESHORST, geb. Itjeshorst. SCHOONHOVEN, Febr. 1875. (6660) van den Heer S. J. VISSER te Uitg-eest. Ondergeteekende, even als vorige jaren werk zaam als Agent voor bovenstaande artikelen, beveelt zich beleefdelijk aan aan H. H. KAAS HANDELAREN en WINKELIERS, tot het leveren tegen fabrieksprijzen. SCBOQNEOrm, Haven. (86*0) i Ik geloof dat gij nog romanschrijfster zult wordenI zeide haar trader eö ais gij dan een geheel publiek zoo nieuwsgierig weet te houden als dezen beperkten j kring, dan zult ge opgang maken Maar zijn gulle lach klonk weder door de kamer als altoos en toen hij Lotje op 't voorhoofd kaste en zeide: Gij zijt een goed, verstandig kind en zult uw moeder en ons geen verdriet aandoentoen was het wederzijdsch vertrouwen wedergekeerd én alles was wfcder gewoon. Nog in die zelfde week waagde de zoon van den griffier zich voor de tweede maal. Zoo n griffier, in een stad die niet van de grootste is, dat wil nog al wat zeggen volgens de griffie. Er kwam h<j dat deze veel geld had. En dat wil overal nogal watzi-ggen. De zoon had een wijnhandel. Was zeer groot van persoon. Had een fermen kop wat afmeting betrof. Kon kras rooken en had door oefening veel verstand van wijn gekregen. Overigens was hij een lobbes en in gezelschap altijd gezellig. De griffierszoon was dns zoo'n kwade partij niet. Lotje en Daniëlla en de meid waren alleen tuis. De ouders waren op theevisitedat wist de kandidaat niet, ander» had hij nog een dag gewacht, want hoe zeker van zijn waarde om die in de schaal te leggen tegen Lotje, zoo ge voelde hij zich toch veiliger bij de ouders Dus hij heeft het zeker niet geweten. Lotje ziet hem in de verf» op 'thuis aankomen, vermoedt het ergste en verwijdert zich van voor 't raam. Daniëlla, zegt zij, gij moet hem op mijn kamer laten komen. Wel, Lotje!... zegt dit jonge meisje met verbazing. Doe wat ik zeg, lieve, smeekte Lotje, maar praat nog even met hem. Verzekerd dat haar zuster haar zin aal doen, snelt zij naar boren maar neemt de meid mee. Gdnw die oude monteering van Frans, netjes aan- pa»senhoor Juffrouw, neem liever die uit de tooneelkleeren Neen kind. die is al te bekend hoewel veel mooier neen jjeef die van Frans. Gauwdaar wordt al gescheld- Zal ik open doen, juffrouw? Neen, dat zal mijn zuster wel doen. Kijk nu eens goed: hoe zie ik er uit? Hoe zit dat kneveltje? Mooi, hoor, het meisje; mankeert niets aan. Best, ga nu aan uw werk en bemoei u nergens mee of ik moest schellen en als dat het geval is, let dan op 't geen ik zeg. De dienstmaagd, aan al zulke zaken gewoon en vaste medewerkster, zelf kunstenares in 't vakgroet en gaat heen. Lotje gaat even vóór den sp'egel staan, zet den sabel tegen den stoelwaarop de pet ligt en wandelt daarna met zware stappen door de kamer. Nadat zij zoo een kwartier heeft heen en weder ge wandeld, is 'tin de kamer een weiuig schemerachtig geworden, doch 't is nog licht genoeg om op de straat te zien, waarheen zij onwillekeurig kijkt, alsof de vrees haar beklemt dat hij niet meer komen zal, maar de markt dadelijk zal oversteken naar zijn huis. Op dit oogenblik wordt er geklopt. Binnenzegt zij met een ferme stem en zet zich mijmerend in een hoek neer met de armen over elkander en 't hoofd haast op de borst gezonken. (Wordt vervolgd). wordt niet ten onrechte het M.ALZ-EXTBACT door de Herstellenden genoemd. Gebrou wen uit het beste Mout, beantwoord wegens haren aangenamen stnaak, hare buitengewone snelle verteerbaarheid, hare spijzen vervangende kracht, voedzaamheid en paraljrseermg der schadelijke werking van gegeten ongezonde stoffen in de maag, inzonderheid door hare ge schiktheid om als calmeerend middel voor geschreven te wordenkunnende daardoor alle met het volste vertrouwen worden aanbevolen. Prijzen: 1 fle9ch 45 ct.6 flesschen f2,20, 13 flesschen f 4,40. Da ledige flesRcbe» wor den it 5 cent berekend en tegen dien prija steeds teruggenomen. JOH. HOFFsche Centraaldepot, Amtlerdam, Smalle Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F 154. Verkrijgbaar bij (6646) L OKHÜIJZEN te Schoonhoten. Degenen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan wijlen den Heer J. F. SCHULD, in leven geneesheer te Meerkerkgelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notarie BODDB te Meerkerk, vóór den len Mei 187 5. (6667) De Commissie, welke zich heeft gevormd met het doe! pogingen aau te wenden tot verbetering van den toestand der BEWAAR SCHOOL alhier, noodigt alle belangstel lenden uit tot eene bijeenkomst, op DONDERDAG 18 FEBRUARI a. des avonds te 8 uren, in het Heeren-Logementtot het aanhooren en bespreken van haar voorloopig plan. (W63) en 10 Hectaren WEI- en HOOILAHD, iu den Hoek8oheii polder te zijn bij de 11. Vhijdag aldaar gehouden veiling, in bod gebragt tot de som van f 24950. en zullen Vrijdag den 19en Fjubruabij 1875, des morgens ten 10 uur, in de nde Qroote Boer" aldaar, in percelen en diverse combina tiën worden afgeslagenten overstaan van den Notaris MAHLSTEDE te Bergambaoht. (6666) co bij dadelijke ala maandelijksche betaling.^ H. A. BOECK, FIRMA: Sa S op Fust en op Flesschen. jjg 3 KantorenVeerstraat, A, 22, en f aan de Bierbrouwerij. (6661) Mevrouw NAHUIJ8 - Merkns te Schoonhoven, vraagt met 1° Mei a. s., tegen goed loon, een genegen huiswerk te verrigten, en een (6666) VOOR HOLLOWAY's PILLEN kunnen met bet meest rertrouwen aanbevolen worden, als een buismiddel roor de ongesteldheden van alle klassen en toestan den der menschen. Jong en oud van beider sekse kunnen deze medicijnen innemen, met de volkomen zekerheid om van derzei ver gebruik nut te trekken, wanneer ziekte of ongesteldheid hen kwelt. Hollo- waj's Pillen zijn niet te evenaren om hnnne zuive rende. openende en versterkende eigenschappen. Zij verdrijven gebrekkige spijsvertering, kloppingen ea hoofdpijn, en zyn bijzonder dienstig in ongesteldhe» den der vrouwelijke sekse eigen. Iedere doos Pillet is gewikkeld in eene gedrukte aanwijzing tot gids der lijders die, door dezelve zorgvuldig tebestuderen.de beste wijze zullen vinden om hunne gezondheid te herwinnen, tlolloway's Pillen zullen eene algeheele verandering in zwakke en zenuwachtige gestellen bewerken. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f 6.75, f 13,50, f 20,50, zijn op fr a nco aanvrage k con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY's Etablissement te Londen, 335, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (6638)

Schoonhovensche Courant | 1875 | | pagina 2